Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Napsali nám
Po americku či restaurace poměrů z 19. století
Na Prostějovské Zlaté jehle po čtvrté
O činnosti Klubu seniorů v Boskovicích
125 let hasičů v Paměticích
Světový běh Harmonie
Svatební show 2012
 
Po americku či restaurace poměrů z 19. století
Od 1. června si mohou pacienti zaplatit vybraného operatéra či porodníka. Je otázka, zda to není začátek „americké cesty“ našeho zdravotnictví.
   Výtvarník a performer, univerzitní profesor Milan Kohout, nedávno vzpomínal v pořadu Osudy, vysílaném na Vltavě, o svých zkušenostech se zdravotnictvím v USA, kam emigroval. Nyní žije v Bostonu, kde učí na vysokých školách.
   Uvedl: „Americký model zdravotnictví je příšerný, krutý, nespravedlivý. Není divu, že se současná Obamova vláda snaží tam zavést něco, co trošičku odpovídá lidské důstojnosti; když je tam 50 milionů nepojištěných, když tam stojí půlkilometrové fronty před autobusem, kde sedí lékař, nějaký dobrovolník. Tam člověku pila uřízla dva prsty a pojišťovna přikázala doktorovi, že proplatí přišití jenom jednoho, takže doktor se ho ptá, který prst si chcete nechat přišít? To jsou prostě někdy naprosté horory.
   Celá ta léta já a další jsme to řešili tím způsobem, že jsme chodili na první pomoc. V Massachusetts fungoval zákon, že když člověk přijde na první pomoc, musí být ošetřen a účty jsou poslány až posléze. Takže jsme chodili na první pomoc se vším možným, no a pak přišly účty a ty jsme prostě s úsměvem zmuchlali a házeli do koše. A přicházeli další, a celá léta chodili účty a my jsme fungovali na principu z kamene vodu nevyždímeš. Samozřejmě zubař, to neexistuje, zub vám na té první pomoci nespraví. Tak jsem po revoluci rychle nastartoval do Čech a nechal si tady spravit zuby.
   A jsem rád, že tady ten systém funguje a doufám, že se někdo nebude inspirovat americkým zdravotním systémem.“ Tolik Milan Kohout.
   V sobotním Právu Eliška Wagnerová, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu k možnosti zaplatit si lékaře uvádí: „Půjde-li o úkony připlacených lékařů plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pak budou platby za výběr „lepšího“ lékaře výsadou majetnějších lidí. Nemajetní či málo movití pacienti se tak stávají diskriminovanými ve vztahu k poskytování zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění (čl. 31 Listiny) právě na základě svého (nedostatečného) majetku, což Listina v čl. 3 odst. 1 zakazuje. Problém tkví již v samotném § 13 zákona o veřejném zdravotním pojištění, který nezná jiná než ekonomická kritéria pro rozlišení standardu a nadstandardu a staví pacienty do role vyvolených a páriů.
   Celá reforma, počínaje zaváděním poplatků, které jsou příjmem lékařů a nemocnic, nikoli pojišťoven, popírá vlastní a tradiční účel zdravotního pojištění. Nenazývám ji proto reformou, nýbrž restaurací poměrů z počátku 19. století.
   A to si snad český pacient nezaslouží.“
   Co k tomu dodat.
Ilja Melkus  


Na Prostějovské Zlaté jehle po čtvrté
Ve čtvrtek 10. května se v prostějovském kulturním sále konal již 11. ročník mezinárodní soutěže Prostějovská zlatá jehla, kterého se zúčastnilo 11 škol z Česka, Slovenska a Polska. Celkem se předvedlo 43 kolekcí ve čtyřech kategoriích. Mezi soutěžícími měly zastoupení studentky 3. ročníku oděvního oboru VOŠ a SŠ Boskovice v kolekci pod názvem Hvězdy mluví za nás z kategorie Znamení zvěrokruhu. Celá kolekce bude předvedena 2. června u příležitosti významných oslav města Boskovic.
   
   Radka Bohatcová
  


O činnosti Klubu seniorů v Boskovicích
S počátkem měsíce června se uzavírá sezónní činnost Klubu seniorů v Boskovicích, který od roku 2004 personálně i organizačně zabezpečují Kulturní zařízení města Boskovice. Členové Klubu se scházejí od podzimu do léta na pravidelných středečních schůzkách v Městské knihovně na náměstí 9. května. Byť prostory nejsou příliš komfortní a často je tu při vyšší návštěvnosti v zimě těsno, senioři nereptají a mají to v Klubu rádi. Vždyť si zde může každý mimo plánovaný program užít podle svého, někdo si rád sedne k internetu, přečte noviny či zalistuje v časopisech, někdo hraje karty a jiný si zase popovídá u kávy.
   Během roku 2011/2012 se pro seniory v Klubu konala řada zajímavých akcí: besed, výletů a přednášek. Každý rok se v plánu činnosti objeví i několik novinek. Jmenujme besedu z Pokladů našich babiček Oldřišky Sokolové, přednášky z historie a kultury největších českých měst pod vedením PhDr. J. Prose nebo autorské projekce zážitků z prázdnin členů Klubu, vánoční soutěž o nejlepší vanilkové rohlíčky či výrobu vánočních přání pro Domov seniorů. Ve výčtu akcí nechyběl na začátku sezóny svátek Dne seniorů a dvě taneční odpoledne v Zámeckém skleníku s doprovodným programem. Do druhé půle sezóny se vešla i beseda s Městskou policií o bezpečnosti seniorů jak doma, tak v silničním provozu, oblíbené přednášky Jaroslav Parmy či přednášky Mgr. Hamalové o nové expozici Muzea Boskovicka a Radka Pernici o stoleté historii Kina Boskovice. V březnu, dříve měsíci knihy, dnes čtenářů, nechybělo ani představení knižních novinek z knižního fondu Městské knihovny a v dubnu pak Velikonoční dílna. V průběhu roku se zájemci z Klubu i řad veřejnosti mohli podívat na výstavy Moravského zemského muzea a Moravské galerie do Brna – na vánoční Skleněnou krásu a v květnu pak navštívili v roce 2011 zpřístupněnou rodinnou vilu architekta Dušan Jurkoviče v Žabovřeskách – mimochodem skvělý tip i pro školní výlety.
   Na poslední červnové schůzky je pro seniory plánována návštěva veselické rozhledny a místní knihovny, nejlepší knihovny okresu roku 2011, a závěrečné posezení v Klubu.
   Jak je vidět, je život s Klubem seniorů určitě zajímavý. A proto, senioři, pokud se rádi seznamujete, baví vás život a nechcete se nudit sami doma, přijďte bez obav do boskovického Klubu! Rádi Vás uvítáme! Bližší informace najdete u Taťány Reiblové v Kině Panorama, v Městské knihovně a na webových stránkách Kulturních zařízení města Boskovice.
   
   Táňa Reiblová, KZMB
  


125 let hasičů v Paměticích
Hasiči v Paměticích slaví 125. výročí svého založení. Oslavu letos pojali trochu skromněji. Ne proto, že by velkou akci nedovedli zorganizovat nebo zafinancovat. Důvod je jiný. Mají totiž letos velkých akcí spoustu. Začalo to Hasičským plesem, pořádáním Vostatků, nadmíru se letos vydařilo Pálení čarodějnic. V polovině května hasiči pomáhali zajišťovat zázemí a občerstvení při přeboru Jihomoravského kraje v orientačním běhu, který zde probíhal. Svoji základnu měl na výletišti Ve Skale a závodilo se v lesích kolem naší obce. Závodníků, členů doprovodu a diváků bylo kolem tisíce a tolik aut jsme v Paměticích pohromadě asi ještě neviděli. V předvečer oslav si naši hasiči nadělili pěkný dárek – zvítězili v okrskové soutěži a budou okrsek zastupovat v okresním měřítku.
   Oslava začala slavnostní schůzí, které se zúčastnili zástupci všech sborů z okrsku Šebetov a další hosté. Nejprve jednatel seznámil přítomné s bohatou historií hasičů v Paměticích, s důvody, pro které byl sbor založen a s budováním sboru až do dneška. Po slavnostních projevech byla předána ocenění a vyznamenání zasloužilým členům. Následovaly zdravice jednotlivých sborů a společný oběd. Po obědě byla sloužena tradiční májová mariánská mše sv. za všechny živé a zemřelé hasiče z Pamětic a po ní sousedské posezení na návsi. O dobrou náladu se svojí hudbou postaral p. Rosenberg a hasiči bohatým občerstvením.
   Rozběhl se další ročník Hasičské ligy v požárním sportu, na který hasiči pilně trénují i soutěží. Začátkem července budou organizátory dalšího kola nového ročníku. Přihlášeno je přes 50 družstev mužů a žen. Průběžně hasiči vylepšují výletiště Ve Skale i hasičské cvičiště.
   Přeji našim hasičům, aby jejich elán a nadšení nevyprchaly a aby výsledky jejich práce byly stále tak dobré jako dosud.
   
   František Staněk
  


Světový běh Harmonie
Je to nejdelší štafetový běh s hořící pochodní, kterou nesou statisíce dobrovolných běžců přes více než 140 zemí světa. Pochodeň symbolizuje vše, co nás spojuje bez ohledu na naši národnost, kulturu a víru – přátelství, porozumění a harmonii. Každý se může ke štafetě připojit, vložit do pochodně svou dobrou vůli a poslat ji dál do celého světa.
   Obce a města na trase se k běhu připojují a deklarují tak svůj postoj k myšlenkám organizátorů. Trasa Běhu Harmonie již přes Boskovice vedla 25. května 2009.
   Letos se poběží již 25. ročník a česká část je součástí celoevropské trasy dlouhé přes 24 000 km. Mezinárodní tým a čeští běžci nesou v ČR pochodeň z polské hranice na Slovensko ve dnech 10. až 18. června.
   V sobotu 16. černa se někteří sportovci připojí k Běhu Harmonie i v Boskovicích. Do Boskovic na Masarykovo náměstí běžci přiběhnou z Bystřice nad Pernštejnem kolem 12.30 hod. Dobrovolníci se mohou připojit asi v 12.05 v Mladkově a společně proběhnout obcí, dále po cyklostezce ke Kauflandu a s doprovodem Městské policie na Masarykovo náměstí. Zde bude připraven malý kulturní program a přítomní se seznámí s myšlenkou této celosvětové akce. Běžci budou dále pokračovat do Westernového městečka a poté do Olomouce.
   Vedení města Boskovice zve sportovce - běžce k aktivní účasti a také občany, aby akci podpořili.
   
   Jaromíra Vítková, místostarostka
  


Svatební show 2012
V sobotu 26. května zaplnila svatební nádhera nejen zámeckou zahradu, ale také nádvoří Státního zámku Lysice. Správa zámku, květinový salón Sissy Lysice a Svatební agentura Elysey Blansko připravili po úspěchu v loňském roce další druhou svatební show. Letos se přihlásilo k prezentaci 28 firem a společností, které mají zajištění potřebného ke svatbám ve své činnosti (kadeřnictví, svatební šaty, restaurace, květinářství, doplňky, fotoslužby apod.) Módní přehlídka předvedla nejen klasické šaty nevěst, ženichů, družiček a družbů, ale i šaty společenské. Akci navštívilo téměř 1 500 návštěvníků. Svatby na lysickém zámku mají už více jak patnáctiletou tradici a tak místo romantického prostředí vyhledává ročně více než 60 párů pro své životní ano.
   
   Martina Medková Rudolfová