Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Napsali nám
Zdravotní seance
Projekt Příběhy bezpráví
Studentka obědvala s hejtmanem
Srdíčkový den již za týden
Přátelské posezení se staršími občany
 
Zdravotní seance
Ten večer jsem začal docela vážně přemýšlet o tom, že nejlepší možností na bezstarostný spánek bude asi přespání v některém z boskovických hotelů. Bylo mi totiž sděleno, že každou noc trávím nad Jurským parkem, tedy že v mé matraci řádí všechny roztočovité potvůrky, které připomínají všechny ty hrůzy ze Spielbergových filmů. Na druhé straně ovšem musím podotknout, že to byla asi jediná nová informace, kterou jsem se na podvečerní seanci v jednom soukromém bytě dověděl. Taktika sálových prodejců se začíná poněkud měnit a stále více se začínají držet moudrosti mé babičky, která s oblibou tvrdila, že není nad osobní styk. Chladný monotónní výklad v rozlehlém sále místního Sokola je ve stále větší míře nahrazován téměř rodinným, ale o to víc srdečnějším, posezením v domácnosti vybraných hostitelů.
   Všechny ostatní praktiky a strategie lákání kupujících zůstávají zachovány. Na úvod našeho posezení v úzkém kruhu nám paní přednášející rozdala drobné dárky. Pak už následovala obvyklá zdravotní přednáška, kde nám bylo opět sděleno, že spíme velice nezdravé a náš organismus trpí po všech stránkách. Náprava je velice jednoduchá - kdo si koupí matraci, která se nejen sama nafukuje, ale vyzařuje celou škálu vitamínů, má vyhráno. Hlavu si podloží zázračným polštářem a přikryje se elektrickou dekou, která nejen odstraní všechny bolesti, ale navíc zažene riziko infarktu a cévních chorob.
   Na naší seanci se sešli už poněkud zkušenější zájemci. Ti odsuzovali minulou nabídku, kdy jim dvojice připravovala dvě hodiny večeři v zázračných hrncích, a kdy byl výsledný produkt naprosto nepoživatelný.
   Naše paní přednášející svým sugestivním výkladem téměř na všechny přítomné zapůsobila, zvláště když nakonec nabídla výraznou slevu na všechny nabízené věci. To, že jsem všechny zdraví prospěšné atrakce viděl následující týden v brněnském supermarketu za výrazně nižší ceny, jsem raději všem účastníkům podvečerní seance zamlčel. Některým milovníkům podobných akcí bych možná pokazil radost z velmi dobrého nákupu.
Milan Křesťan  


Projekt Příběhy bezpráví
Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola v Boskovicích se zapojila do projektu Jeden svět na školách, v jehož rámci probíhá promítání filmů mapujících zásadní události našich novodobých dějin. Cílem tohoto projektu je přiblížit studentům události naší nedávné minulosti, o které toho ví málo nebo vůbec nic. V letošním roce probíhá již třetí ročník pod názvem Příběhy bezpráví. V jeho rámci se tedy konalo 20. listopadu 2007 promítání filmu Kousek nebe a poté proběhla beseda s panem Hrubým, který byl obětí komunistického režimu a strávil několik let ve vězení. Přiblížil nám tak svoje životní zkušenosti z tohoto místa, popsal útrapy, psychický nátlak, ale i solidaritu vězňů v kriminále v 50. letech. Projekce a následné besedy se zúčastnily všechny třídy třetích ročníků obchodní akademie, hotelnictví a turismu, agropodnikání a veterinární prevence.
   Tématem filmu je milostné drama v komunistické věznici. Film natočil režisér Petr Nikolaev podle scénáře Jiřího Stránského, který čerpá z vlastní minulosti politického vězně. Film vypráví o tom, že i za zdmi kriminálu se může zrodit láska a že pocit soudržnosti pomáhá přežít i v těch nejtěžších podmínkách.
   
   Dana Šustrová, 3. ročník obchodní akademie
   
Foto: archiv  


Studentka obědvala s hejtmanem
Dne 21. listopadu jsem měla tu čest poobědvat společně s hejtmanem Ing. Stanislavem Juránkem. Společně se mnou se tohoto oběda zúčastnili JUDr. Sylvie Ducháčková – ředitelka SOŠ a SOU – MŠP Letovice, Alena Doskočilová - koordinátorka mé práce v programu ENERSOL a Ing. Jaroslav Doskočil – gestor Regionálního vzdělávacího centra.
   Důvodem našeho společného setkání bylo mé úspěšné reprezentování Jihomoravského kraje v národním i v mezinárodním finále soutěže ENERSOL 2007 (soutěž se zabývá využíváním obnovitelných zdrojů energie). Moje práce Vytápění hořčičným semínkem a její prezentace pomohla k vítězství České republiky nad Slovenskem.
   Zpočátku jsem se setkání s hejtmanem bála. Hlavou mi běželo: „O čem s ním budu diskutovat, co mu mám říkat a hlavně, jak se chovat?“ Když vstoupil do místnosti a se všemi se přivítal, strach ze mě spadl. Pan hejtman byl velice milý, otevřený a přímý. Působil naprosto přirozeně a lidsky. Byl ochotný k diskusi na jakékoliv téma. Myslím si, že i přesto, jak vysoké má postavení, se k nám choval jako bychom si byli rovni, což mě velmi potěšilo.
   Touto cestou chci ještě jednou všem, kteří se spolu se mnou podíleli na projektu ENERSOL, hlavně paní učitelce Aleně Doskočilové za její podporu, poděkovat – bez nich bych to určitě nezvládla. Děkuji i vedení školy, které mi tuto možnost reprezentace dalo, moc si toho vážím. Děkuji za pozvání panu hejtmanovi, který mi obětoval svůj drahocenný čas. Myslím, že na toto setkání nikdy nezapomenu.
   
   Zdeňka Palupová, studentka 4. ročníku oboru obchodně podnikatelská činnost
  


Srdíčkový den již za týden
Střední pedagogická škola v Boskovicích se tradičně zapojuje do charitativní akce „Srdíčkový den“ organizované nadací „Život dětem“.
   V úterý 11. září se po celých Boskovicích pohybovaly skupinky studentů, které prodávaly kovová nebo plastová srdíčka různých barev. Výtěžek této sbírky byl určen na pomoc těžce nemocným dětem léčících se v pražské motolské nemocnici. Naší škole se podařilo získat částku ve výši 24 195,- Kč. Všem, kteří pomohli, děkujeme.
   Další „Srdíčkový den“ se bude konat v úterý 11. prosince. Studenti vyrazí zase do ulic a budou zájemcům nabízet kovové přívěsky na klíče ve tvaru srdíčka. Peníze z prosincové sbírky budou opět určeny na zakoupení přístrojového vybavení dětských oddělení nemocnic České republiky.
   
   Veronika Konečná, studentka l. C
  


Přátelské posezení se staršími občany
Jak se již stalo tradicí, i v letošním roce Obecní úřad ve Voděradech připravil již poosmé přátelské posezení starších občanů a tím jim zpříjemnil sobotní odpoledne 24. listopadu. Bylo pro ně připraveno bohaté občerstvení.
   Po uvítání starostou obce se o zábavu postaralo místní ochotnické divadlo DIVVOOCH, které se v letošním roce představilo s komedií Don Juan aneb Kdo se naposledy zasměje v režii Jarky Konečné.
   Po divadelním vystoupení k poslechu a tanci zahrála hudební skupina FRAPET pod vedením pana Okáče.
   
   Lenka Opluštilová