Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Napsali nám
Mistr houbař
Kantila koncertovala v Itálii
Burza zimního oblečení
 
Mistr houbař
V místě bydliště má už dlouho pověst vynikajícího znalce hub a ve vztahu k nim má i poněkud svérázný humor. V době ukrutných mrazů loňské zimy tak tvrdil, že našel asi kilo krásných žampiónů. Jen některým ovšem později sdělil, že je někdo zapomněl v sáčku na lavičce autobusové čekárny. V období velkého sucha, kdy nerostla ani travička, překvapil tvrzením, že v lese viděl babky. Kdo začal v té chvíli přemýšlet nad druhem hub, byl pro změnu ujištěn, že se jednalo o dvě ženy z ulice, které z celého srdce nenáviděl. Otřepané tvrzení, že všechny houby jsou jedlé, některé však pouze jednou, už každý, kdo ho znal, nebral příliš vážně. Bylo trochu zvláštní, většinu nalezených hub rozdal, protože se považoval za gurmána a k jídlu si vybíral pouze delikátní kousky.
   Sběr hub patří k neodmyslitelným fenoménům léta. Snad nikde jinde v Evropě se ročně nenasbírá tolik hub jako u nás. Neoficiální statistiky hovoří o tom, že letos byl překonán rekord z minulých let. Odborníci odhadli výši letošních úlovků na neskutečných šest tisíc tun, možná i více. Málokdo z houbařů si dokáže letní sezónu představit bez houbového guláše, smaženice nebo jiných pochoutek. Za letošní houbové žně prý mohou zkažené prázdniny, tedy studený a deštivý sr­pen, na který jsme tolik nadávali.
   Toto období si kupodivu pochvalovali i knihkupci, protože všechny knihy s houbařskou tematikou šly letos na dračku. Ani znalosti načerpané z moudrých knih nebyly pro některé laiky dostatečné a tak záchranáři letos hlásili řadu výjezdů k otráveným lidem.
   Nejen mistr tesař, ale také mistr houbař, se někdy ve svém odhadu utne. A tak i náš uznávaný znalec poněkud přecenil své znalosti a špatně připravená smaženice bohatě zapíjená nekvalitním burčákem připravila nepříjemné chvilky zakončené vypumpováním žaludku v boskovické nemocnici. Ani zde ovšem neztratil humor a prohlašoval, že to byla asi jediná možnost, jak se přesvědčit o kvalitě lékařských služeb, na které hodně lidi pouze nadává!
Milan Křesťan  


Kantila koncertovala v Itálii
Na přelomu září a října absolvoval komorní smíšený sbor Kantila ze Křtin úspěšné koncertní turné po slunné Itálii.
   Nejprve vystoupil na hudebním festivalu Rassegna Polifonica Internazionale a poté při bohoslužbách v kouzelném městečku Montefiore dell‘ Aso, jehož sbor Gruppo Corale di Montefiore navštívil Kantilu a zazpíval ve Křtinách a ve Sloupě v srpnu.
   Další koncert Kantily se uskutečnil v nedalekém Pedasu. Pak se sbor přemístil od východního jadranského pobřeží Itálie do malebného Toskánska, kde se představil samostatným koncertem v nádherném městě Siena.
   V rámci turné navštívil sbor při cestě další zajímavá či poutní místa, jako světoznámé Loreto, Assisi, středověkou Cortonu, historickou etruskou Volterru a zajímavé benediktinské opatství Abbazio Sant Antimo, kde zazpíval přítomným turistům.
   Pro svoje místní příznivce a přátele vystoupí Kantila v sobotu 28. října 2006 v 17 hodin v poutním kostele Panny Marie Bolestné ve Sloupě. Slavnostní koncert s „italským“ repertoárem uspořádá jako poděkování za šťastný návrat z Itálie a výtěžek z dobrovolného vstupného věnuje místní farnosti jako příspěvek na úhradu restaurování obrazů svatého Karla a svatého Františka z bočních oltářů kostela.
   
   Josef Mikulášek, starosta Sloupu a president sboru
   
  


Burza zimního oblečení
B o s k o v i c e (Jim) - Mateřské centrum v Boskovicích připravilo na přelom října a listopadu Burzu dětského zimního oblečení a obuvi, hraček, kočárků, potřeb pro děti. S výkupem se začne v neděli 29. října a potrvá do středy 1. listopadu. Prodej shromážděného oblečení se uskuteční ve čtvrtek 2. listopadu od 9 do 17 hodin.
   Výkup
   Ne 29. 10. 16 – 18 h
   (vchodem z Traplovy ulice)
   Po 30. 10. 15 – 17 h
   Út 31. 10. 9.30 – 11.30 h; 15 – 18 h
   St 1. 11. 9.30 – 11 h; 15 – 17 h
   (pouze kočárky)
   Prodej
   Čt 2. 11. 9 – 17 h