Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Sport
Ivo Koblasa hodlá přivézt z paralympiády v Londýně aspoň jednu zlatou medaili
Boskovičtí fotbalisté zahájí novou sezónu okresním derby
Trenér Záleský se vrátil do Rájce-Jestřebí
Poháry z písku odjely do Blanska
Valchovský drtič je letos minulostí
Sportovní sedmiboj všestranných dvojic
Půlmaratón má volná místa
Los kopané - Okresní přebor muži
Los kopané - Muži, III. třída
Sportovní kalendář
 
Ivo Koblasa hodlá přivézt z paralympiády v Londýně aspoň jednu zlatou medaili
Č e r n á H o r a - Devatenáctiletý Ivo Koblasa je nejúspěšnější český paralympijský reprezentant v cyklistice v kategorii C2.
   Ivo je od narození postižený dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. V šesti letech kvůli medikamentně nezvládnuté epilepsii prodělal operaci mozku, po níž se učil znovu chodit.
   Od svých dvou let jezdí na kole a to především z důvodu rehabilitace. Ježdění se pro Iva stalo nezbytnou součástí života, především po operaci v jeho šesti letech. Od dvanácti let se začal kolu věnovat systematicky a v rámci tréninků se zdravými cyklisty získal základní dovednosti, které mu umožnily postupně se integrovat do pelotonu zdravých cyklistů. Po těchto zkušenostech se úspěšně zařadil mezi handicapované cyklisty.
   Byl vyhlášen handicapovaným sportovcem města Brna za roky 2010 a 2011. Jeho vynikající výsledky mu zajistily nominaci na Paralympijské hry 2012 v Londýně.
   
   Proč jste si vybral zrovna cyklistiku?
   Pro mě je to nejlepší sport. Dříve jezdila sestra a tatínek. Kolo je nejlepší rehabilitací, jezdím na něm už od dvou let. Díky cyklistice se i dostanu do světa. Byl jsem například v USA, Itálii, Dánsku, Chorvatsku, Španělsku, Německu, Švýcarsku a Slovensku.
   
   Jakého závodu jste se zúčastnil poprvé?
   Bylo to na Plzeňském oválu v roce 2001.
   
   Kolikátý jste se umístil?
   Kolem 10. místa. Hlavní ale bylo se zúčastnit závodu.
   
   Jak často trénujete?
   Kromě pondělí, kdy jsem v posilovně, trénuji každý den. Kvůli lepším podmínkám pro trénink jsme se přestěhovali z Brna do Černé Hory
   
   Máte jet na paralympiádu 2012 do Londýna. Jakého cíle byste tam chtěl dosáhnout?
   Porazit všechny konkurenty a získat, aspoň nějakou medaili, nejlépe zlatou. Zúčastním se všech disciplín, které jsou na paralympiádě v cyklistice možné. 3 km stíhací závod, 1 km sprint, team sprint společně s Jiřím Ježkem, silniční závody a silniční časovky.
   
   Trochu odbočím na téma škola… Co studujete? Máte již odmaturováno nebo vás čeká ještě jeden rok?
   Chodím na střední školu F. D. Roosevelta v Brně. Příští rok mě čeká maturitní zkouška.
   
   Které předměty vás ve škole nejvíce baví a které naopak nemáte v oblibě?
   Nejvíce mě baví informační komunikační technologie a tělocvik. Ostatní předměty mě nebaví.
   
   Když nejste na závodě, na tréninku či ve škole, jak trávíte volný čas?
   Například sleduji televizi, čtu noviny či knihy, hlavně o významných cyklistech. Nebo jako skoro každý člověk používám počítač.
   
   Máte nějaké oblíbené počítačové hry?
   Ano. Třeba Kobru 11 nebo Mafii II.
   
   Byl jste na mnoha závodech v Čechách i zahraničí. Na který závod či závody nejraději vzpomínáte?
   Třeba na Los Angeles, kde bylo příjemné teplo, na rozdíl od České republiky, kdy v únoru panovala zima. Na závodech ve sprintu na 1 kilometr jsme se umístil na 7. místě a na team sprintu společně s Jiřím Ježkem a Jiřím Bouškem jsme obsadili 5. místo.
   
   Jakých úspěchů si nejvíce vážíte?
   Sedmkrát jsem se stal Mistrem České republiky Handicapovaných cyklistů 2006 – 2012, čehož si moc vážím. Pokud bych měl jmenovat moje zahraniční úspěchy vzpomněl bych na 4. místo na Mistrovství světa Roskilde v Dánsku 2011, dále 1. místo v Evropském poháru Elzach v Německu 2012 a 3. místo v silničním závodě na Světovém poháru v Římě 2012.
   
   Jaké jsou podle vaší zkušenosti největší rozdíly ve světě handicapovaných a zdravých sportovců?
   Zmínil bych finanční stránku. Zdravý cyklista dostane mnohonásobně více peněz za olympiádu než paralympionik. Cyklistika, kterou provozují handicapovaní, je spíše individuální záležitostí na rozdíl od zdravých cyklistů, kteří se sdružují v klubech a mají lepší finanční zázemí. Technická úroveň kol je srovnatelná mezi oběma skupinami sportovců.
   
   Máte nějaké motto?
   Hlavně bojovat a život plnohodnotně prožít.
   
   VK
Ivo Koblasa
Foto: archiv  


Boskovičtí fotbalisté zahájí novou sezónu okresním derby
O k r e s B l a n s k o (les) - Už tuto sobotu vyběhnou fotbalové týmy k prvním mistrovským zápasům nové fotbalové sezóny. Po lize otvírají svou bránu zbývající soutěže od divize až po okresní přebor, jedním z prvních zápasů v krajském přeboru bude okresní derby FK Blansko - FC Boskovice, které začíná v sobotu 11. srpna v 16.30 hodin.
   V nelehké pozici vstupují do nové sezóny fotbalisté Boskovic. Trenéra Milana Pešu na lavičce doplní Pavel Martínek a Vít Sedlák, dosud trenéři mladšího dorostu, kteří by měli pomoci mladým hráčům v posunu do dospělé kategorie.
   Nové trenérské trio se musí vypořádat s odchodem klíčových hráčů a co nejrychleji zapracovat posily zejména z dorosteneckých týmů. V kádru pro nový ročník není brankář Petr Švéda, do Kunštátu zamířil Antonín Preč, Bořitov zase zlákal sourozence Jiřího a Lukáše Fojtovi.
   Na soupisce se ale objevilo několik nových či staronových tváří. Největší posilou by se měl stát univerzál Ondřej Václavek, který se vrací z hostování v Březové. Tým dále doplnil obránce Rostislav Pijáček z dorostu či univerzál Jakub Grénar, který dorostenecké družstvo opustil už před rokem. Zálohu by pak měl posílit záložník Káčerik ze Skalice nad Svitavou, mezi brankařské tyče se postaví Adam Kronek z rezervy.
   Kádr Boskovic pro podzimní část krajského přeboru:
   Brankáři: Adam Kronek, Jakub Klimeš. Obránci: Filip Adamec, Jakub Horák, Jan Šafařík, Rostislav Pijáček, Jakub Grénar, Matěj Černý. Záložníci: Josef Vykoukal, Jan Horák, Jan Stara, Pavel Blaha, Ondřej Václavek, David Müller, Adam Přikryl, David Káčerik, Vít Sedlák. Útočníci: Jiří Janíček, Michal Horák, Jiří Vorlický.
  


Trenér Záleský se vrátil do Rájce-Jestřebí
R á j e c - J e s t ř e b í (les) - Los předkola jihomoravského fotbalového poháru přivedl na hřiště do Rájce-Jestřebí celek Slatiny. Tedy tým, jehož trenérem je Jiří Záleský, který opustil rájecký fotbal před rokem po šestiletém působení.
   „Přijeli jsme předvést dobrý fotbalový výkon, i když nám dnes chybí pět hráčů základní sestavy,“ říkal Záleský krátce před zahájením zápasu. Jaroslav Málek, domácí trenér, šel podle svých slov do tohoto utkání s tím, že: „Je to pro nás kvalitní příprava před zahájením soutěže, hráči se potřebují především sehrát, i když nezastírám, že chceme vyhrát.“
   Rájec-Jestřebí - Slatina 3:2 (1:1), Hepp, Haničinec.
   Rájec: Kyzlink - Palkanynets (72. Skácel), Hejč, Štrof, Sedlák, Macháček (59. Dvořák), Haničinec, Pavlíček, Hepp, Odehnal, Vágner.
   Už ve 14. minutě se po akci Haničince objevil ve vyložené šanci Palkanynets, ale hostující brankář jeho šanci zlikvidoval. O sedm minut později přestřelil Sedlák, ale ve 28. minutě se už domácí radovali. Hepp se dokázal prosadit v pokutovém území a ráječtí šli po jeho přesné střele do vedení. Jiří Hepp se do týmu vrátil z hostování v Blansku a patřil v tomto utkání k nejlepším.
   O čtyři minuty později se znovu ocitl míč po střele Sedláka za zády hostujícího brankáře, ale radost domácích zastavil zdvižený praporek rozhodčího. Dvě minuty před koncem si na prsou zpracoval na hranici vápna míč Ostrý a přízemní střelou vyrovnal. Byl to právě Ostrý, který patřil v loňské sezóně k tahounům rájeckého týmu.
   Ve druhé půli se hrálo spíše mezi oběma vápny, vše podstatné se stalo v posledních deseti minutách. Nejprve se v 83. minutě protáhl po pravé straně Haničinec a z jeho přihrávky se nemýlil znovu Hepp, ovšem za další tři minuty Ambrož přízemní střelou vyrovnal. V poslední minutě kopali ráječtí hned tři rohy a po tom posledním si na brankáře zahrál stoper Slatiny Keller. Po jeho ruce následovala červená karta a penalta, kterou bezpečně proměnil Haničinec.
   Ráječtí tak mohli slavit postup do prvního kola poháru, ve kterém v neděli hostili Kuřim.
  


Poháry z písku odjely do Blanska
B o s k o v i c e (les) - Ve čtvrtek 2. srpna uspořádaly Služby Boskovice na koupališti Červenka turnaj dvojic v beach volejbalu. Teplota šplhala vysoko nad třicet stupňů, ale ani takové vedro neodradilo 16 dvojic od sportovních výkonů, které zaslouží absolutorium. Hrálo se systémem na 2 porážky vždy na dva vítězné sety do 15 bodů, a ačkoliv se začalo po deváté hodině ráno, poslední zápas byl na programu až v 18 hodin.
   Výsledky: Vlach, Ošlejšková - Bernášek, Koropkievič 2:1 (-14, 18, 12), Procházka, Bílý - Horák, Minařík 2:0 (11, 7), Dostálová, Prudilová - Zrůstková, Nováková 0:2 (-8, -15), Tichý, Zouharová - Blaha, Filouš 2:0 (2, 4), Eva a Petr Mrázkovi - Souček, Göttinger 0:2 (-8, -13), Šášek, Harašta - Báčová, Šteslová 2:0 (4, 8), Písařík, Pražanová - Synková, Červinková 0:2 (-10, -3), Širůčková, Lžičař - Klimeš, Skotáková 2:0 (8, 8), Vlach, Ošlejšková - Procházka, Bílý 0:2 scr., Zrůstková, Nováková - Tichý, Zouharová 2:1 (7, -10, 5), Souček, Göttinger - Šášek, Harašta 2:1 (12, -8, 13), Synková, Červinková - Širůčková, Lžičař 0:2 (-3, -8), Procházka, Bílý - Zrůstková, Nováková 2:0 (11, 4), Souček, Göttinger - Širůčková, Lžičař 0:2 (-12, -14). Opravy: Horák, Minařík - Bernášek, Koropkievič 2:1 (-11, 10, 11), Dostálová, Prudilová - Blaha, Filouš 2:0 (2, 3), Eva a Petr Mrázkovi - Báčová, Šteslová 0:2 (-11, -8), Písařík, Pražanová - Klimeš, Skotáková 0:2 (-0, -2), Horák, Minařík - Synková, Červinková 2:0 (8, 8), Dostálová, Prudilová - Šášek, Harašta 0:2 (-4, -5), Báčová, Šteslová - Tichý, Zouharová 2:0 (13, 7), Horák, Minařík - Šášek, Harašta 1:2 (-2, 15, -13), Báčová, Šteslová - Klimeš, Skotáková 2:1 (9, -15, 13), Zrůstková, Nováková - Šášek, Harašta 0:2 (-7, -8), Báčová, Šteslová - Souček, Göttinger 0:2 (-3, -10).
   O 3. místo: Šášek, Harašta - Souček, Göttinger 0:2 (-10, -10), finále: Procházka, Bílý - Širůčková, Lžičař 2:0 (15, 15).
   Pořadí: 1. Tomáš Procházka, David Bílý (Blansko), 2. Veronika Širůčková, Vladimír Lžičař (Letovice, Vyškov), 3. Michal Souček, Arnošt Göttinger (Blansko), 4. Michal Šášek, Michal Harašta (Svinošice, Brno).
   Protože se turnaj setkal s poměrně velkým zájmem, chystají Služby ještě jeden, který by se měl hrát koncem srpna.
Foto: Lubomír Slezák  


Valchovský drtič je letos minulostí
V a l c h o v (les) - Valchovský drtič, tedy maraton horských kol na 50 km je letos součástí Brněnského poháru horských kol. I proto viděl Valchov na prvních místech většinou brněnské závodníky, jejich hegemonii narušili zástupci našeho okresu především na poloviční trati.
   Závod na 50 km: Muži 19-29 let: 1. Haman Martin (Rožnov p. R.), 2:07:37. Muži 30-39 let: 1. Fajt Milan (Brno Eurofoam Team), 2:12:24, 7. Ryba Lukáš (Lipůvka Eldaco Bike Team), 2:55:54. Muži 40-49 let: 1. Matoušek Jaroslav (Tišnov GT Opportunity), 2:21:04, 9. Kuča Pavel (Petrovice), 3:02:37. Muži 50 a více let: 1. Spáčil Leopold (Letovice Merida Biking Team), 2:33:09, 2. Prudek Vitězslav (Moravec Sokol Benešov), 2:43:34. Ženy 19-39 let: 1. Petrůjová Hana (Brno Inkospor Team) 2:45:49. Ženy 40 a více let: 1. Smržová Soňa (Hape sport Brno), 3:31:34.
   Závod na 25 km: Muži 17 - 18 let: 1. Tomašov Filip (Tišnov Merida Biking), 1:27:33, 4. Veselý Michal (Obec Valchov), 1:35:33. Muži 19 a více let: 1. Barák Radek (Moravec Merida Czech MTB Team), 1:18:48, 2. Ševčík Petr (Jedovnice), 1:20:38, 4. Mazourek František (Orel Bořitov), 1:24:45, 6. Zachoval Tomáš (Bořitov Killer Brast), 1:40:13, 8. Ševčík Radek (Jedovnice Eulog Team), 1:48:39, 9. Barák Martin (Moravec Sokol Benešov), 1:49:46. Ženy 19 a více let: 1. Prudková Ivana (Moravec Sokol Benešov), 1:44:29.
   Valchovského drtiče se celkem zúčastnilo 69 jezdců.
  


Sportovní sedmiboj všestranných dvojic
B o s k o v i c e (les) - Služby Boskovice pořádají ve středu 8. srpna v areálu koupaliště Červenka premiérový turnaj všestranných sportovních dvojic. Kapacita turnaje je 8 libovolných dvojic (mužské, ženské a smíšené). Hrát se bude (mimo plavání) vyřazovacím systémem s dohráním všech zápasů o umístění na 1. - 8. místě v každé disciplině.
   Soutěžit se bude v těchto sportech: Tenis (čtyřhra na 1 set), stolní tenis (čtyřhra na 2 vítězné sety do 11 bodů), beach volejbal (na 1 set do 21 bodů), petanque (čtyřhra na 1 set do 10 bodů), fotbal (na malé branky 1 x 6 minut), billiard hockey (1 x 6 minut), plavání (50 m volným způsobem, sčítají se časy celé dvojice).
  


Půlmaratón má volná místa
O k r e s B l a n s k o (les) - Do startu Blanenského půlmaratónu zbývá necelý měsíc a jeho pořadatelé se rozhodli navýšit jeho kapacitu o 100 startovních čísel (na konečných 900 běžců na půlmaratónské trati).
   Aktuálně je k dispozici posledních 95 startovních čísel, po jejich vyčerpání již bude možnost se registrovat pouze na běh městem.
  


Los kopané - Okresní přebor muži
O k r e s B l a n s k o (les) - Ne 12. 8., 16.30 h Kořenec - Jedovnice, Olešnice - Drnovice, Vysočany - Šošůvka, Vilémovice - Sloup, Letovice - Rudice, Olomučany - Kotvrdovice, Doubravice - Lipůvka.
   2. kolo, 19. 8., 16.30 h Jedovnice - Lipůvka, Kotvrdovice - Doubravice, Rudice - Olomučany, Sloup - Letovice, Šošůvka - Vilémovice, Drnovice - Vysočany, Kořenec - Olešnice.
   3. kolo, 26. 8., 16.30 h Olešnice - Jedovnice, Vysočany - Kořenec, Vilémovice - Drnovice, Letovice - Šošůvka, Olomučany - Sloup, Doubravice - Rudice, Lipůvka - Kotvrdovice.
   4. kolo, 2. 9., 16.30 h Jedovnice - Kotvrdovice, Rudice - Lipůvka, Sloup - Doubravice, Šošůvka - Olomučany, Drnovice - Letovice, Kořenec - Vilémovice, Olešnice - Vysočany.
   5. kolo, 9. 9., 16.30 h Vysočany - Jedovnice, Vilémovice - Olešnice, Letovice - Kořenec, Olomučany - Drnovice, Doubravice - Šošůvka, Lipůvka - Sloup, Kotvrdovice - Rudice.
   6. kolo, 16. 9., 16 h Jedovnice - Rudice, Sloup - Kotvrdovice, Šošůvka - Lipůvka, Drnovice - Doubravice, Kořenec - Olomučany, Olešnice - Letovice, Vysočany - Vilémovice.
   7. kolo, 23. 9., 16 h Vilémovice - Jedovnice, Letovice - Vysočany, Olomučany - Olešnice, Doubravice - Kořenec, Lipůvka - Drnovice, Kotvrdovice - Šošůvka, Rudice - Sloup.
   8. kolo, 30. 9., 16 h Jedovnice - Sloup, Šošůvka - Rudice, Drnovice - Kotvrdovice, Kořenec - Lipůvka, Olešnice - Doubravice, Vysočany - Olomučany, Vilémovice - Letovice.
   9. kolo, 7. 10., 15.30 h Letovice - Jedovnice, Olomučany - Vilémovice, Doubravice - Vysočany, Lipůvka - Olešnice, Kotvrdovice - Kořenec, Rudice - Drnovice, Sloup - Šošůvka.
   10. kolo, 14. 10., 15 h Jedovnice - Šošůvka, Drnovice - Sloup, Kořenec - Rudice, Olešnice - Kotvrdovice, Vysočany - Lipůvka, Vilémovice - Doubravice, Letovice - Olomučany.
   11. kolo, 21. 10., 15 h Olomučany - Jedovnice, Doubravice - Letovice, Lipůvka - Vilémovice, Kotvrdovice - Vysočany, Rudice - Olešnice, Sloup - Kořenec, Šošůvka - Drnovice.
   12. kolo, 27. 10., 14 h Jedovnice - Drnovice, Kořenec - Šošůvka, Olešnice - Sloup, Vysočany - Rudice, Vilémovice - Kotvrdovice, Letovice - Lipůvka, Olomučany - Doubravice.
   13. kolo, 4. 11., 14 h Doubravice - Jedovnice, Lipůvka - Olomučany, Kotvrdovice - Letovice, Rudice - Vilémovice, Sloup - Vysočany, Šošůvka - Olešnice, Drnovice - Kořenec.
  


Los kopané - Muži, III. třída
O k r e s B l a n s k o (les) - 1. kolo, 12. 8., 16.30 h Vísky - Velké Opatovice, Kunštát B - Vranová, Vavřinec - Lysice, Skalice - Benešov, Voděrady - Knínice, Svitávka - Ostrov, Adamov - Lažany.
   2. kolo, 19. 8., 16.30 h V. Opatovice - Lažany, Ostrov - Adamov, Knínice - Svitávka, Benešov - Voděrady, Lysice - Skalice, Vranová - Vavřinec, Vísky - Kunštát B.
   3. kolo, 26. 8., 16.30 h Kunštát B - V. Opatovice, Vavřinec - Vísky, Skalice - Vranová, Voděrady - Lysice, Svitávka - Benešov, Adamov - Knínice, Lažany - Ostrov.
   4. kolo, 2. 9., 16.30 h V. Opatovice - Ostrov, Knínice - Lažany, Benešov - Adamov, Lysice - Svitávka, Vranová - Voděrady, Vísky - Skalice, Kunštát B - Vavřinec.
   5. kolo, 9. 9., 16.30 h Vavřinec - V. Opatovice, Skalice - Kunštát B, Voděrady - Vísky, Svitávka - Vranová, Adamov - Lysice, Lažany - Benešov, Ostrov - Knínice.
   6. kolo, 16. 9., 16 h V. Opatovice - Knínice, Benešov - Ostrov, Lysice - Lažany, Vranová - Adamov, Vísky - Svitávka, Kunštát B - Voděrady, Vavřinec - Skalice.
   7. kolo, 23. 9., 16 h Skalice - V. Opatovice, Voděrady - Vavřinec, Svitávka - Kunštát B, Adamov - Vísky, Lažany - Vranová, Ostrov - Lysice, Knínice - Benešov.
   8. kolo, 30. 9., 16 h V. Opatovice - Benešov, Lysice - Knínice, Vranová - Ostrov, Vísky - Lažany, Kunštát B - Adamov, Vavřinec - Svitávka, Skalice - Voděrady.
   9. kolo, 7. 10., 15.30 h Voděrady - V. Opatovice, Svitávka - Skalice, Adamov - Vavřinec, Lažany - Kunštát B, Ostrov - Vísky, Knínice - Vranová, Benešov - Lysice.
   10. kolo, 14. 10., 15.30 h V. Opatovice - Lysice, Vranová - Benešov, Vísky - Knínice, Kunštát B - Ostrov, Vavřinec - Lažany, Skalice - Adamov, Voděrady - Svitávka.
   11. kolo, 21. 10., 15 h Svitávka - V. Opatovice, Adamov - Voděrady, Lažany - Skalice, Ostrov - Vavřinec, Knínice - Kunštát B, Benešov - Vísky, Lysice - Vranová.
   12. kolo, 27. 10., 15 h Voděrady - Lažany, Skalice - Ostrov, V. Opatovice - Vranová, Vavřinec - Knínice, Kunštát B - Benešov, Vísky - Lysice, Svitávka - Adamov.
   13. kolo, 4. 11., 14 h Adamov - V. Opatovice, Lažany - Svitávka, Ostrov - Voděrady, Knínice - Skalice, Benešov - Vavřinec, Lysice - Kunštát B, Vranová - Vísky.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   CYKLISTIKA
   11. 8., 13 h Vysočanská smyčka.
   KOPANÁ
   11. 8., 16.30 h Blansko - Boskovice, KP. 12. 8., 16.30 h Rájec-Jestřebí - Šlapanice, Kunštát - Dobšice, Bořitov - Miroslav, I. A. Lipovec - Bohdalice, I. B.
   SEDMIBOJ
   8. 8., 10 h Koupaliště Červenka Boskovice, turnaj dvojic.