Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Informace
Ještě je možné připomínkovat územní plán
Policie se přestěhuje
Tip na výlet od Klubu zdravého životního stylu: Galerie Cesty ke světlu v Praze
Kde můžeme pracovat?
Pozvání na třetí sraz příznivců vojenské historické techniky
V Lysicích soutěžili mladí hasiči
Na prohlídku arboreta a do zahrádkářské poradny
Okrouhlečtí postavili kuželkářskou dráhu
Hasiči byli oceněni za dobrou práci
Policie ČR informuje
 
Ještě je možné připomínkovat územní plán
B o s k o v i c e - Od minulého týdne až do 28. června je na odboru výstavby Městského úřadu Boskovice vystaven k veřejnému nahlédnutí návrh zadání změny č. 1 územního plánu města Boskovice. Zájemcům je k dispozici zejména v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin.
   K prodiskutování návrhu zadání této změny územního plánu se v pondělí 28. června v 15 hodin ve víceúčelovém sále boskovické radnice koná veřejné projednání. Odborný výklad zde provede zpracovatel územního plánu, kterým je Urbanistické středisko Brno. Do patnácti dnů od posledního vystavení může každý uplatnit své podněty.
  


Policie se přestěhuje
B o s k o v i c e - Kvůli rekonstrukci budovy Obvodního oddělení Policie České republiky v Boskovicích bude služebna dočasně přestěhována z Masarykova náměstí na ulici Svatopluka Čecha, číslo 11c.
   „Služba na nové adrese začne od 8. června,“ sdělil Miroslav Kovařík, tiskový mluvčí okresního ředitelství.
   
  


Tip na výlet od Klubu zdravého životního stylu: Galerie Cesty ke světlu v Praze
B o s k o v i c e - Obrazy s osobitou atmosférou, o kterých lidé tvrdí, že mají léčivé účinky, světelné krystaly, barvy, vůně a hudba, to vše na sebe můžete nechat působit, pokud navštívíte Galerii Cesty ke světlu malíře a léčitele Zdeňka Hajného v Praze - Chodově. Zájezd do této galerie nedávno uspořádal boskovický Klub pro zdravý životní styl a podle zážitků, které si účastníci zájezdu z návštěvy galerie odnesli, nebude podle vedoucí klubu Daniely Meluzínové výlet do Prahy rozhodně poslední.
   Zapůsobilo na ně nejen výjimečné prostředí, ale i samotný autor celého projektu. „Je potěšující, že jsou ve společnosti lidé jako Zdeněk Hajný a jeho přátelé, kteří svým konáním a dílem otvírají a ukazují možnosti jiného prožívání a jiného přístupu z životu a ke skutečnosti vůbec. Jiného přístupu, než na který jsme zvyklí a který je nám denně předkládán v médiích. V této unikátní galerii ojediněle působí spojení symbolů vesmíru, Země a člověka paprsky světla. Prostředí dodává energii, je uklidňující a stálí návštěvníci říkají, že na ně působí léčivě. Jsem o tom přesvědčena,“ shrnula své dojmy Daniela Meluzínová. Klub pro zdravý životní styl chce na základě ohlasu lidí, kteří galerii zhlédli, uspořádat v budoucnu její další návštěvu. „Určitě to stojí za to. S ředitelkou galerie jsme jednali i o tom, jestli by se některé z obrazů Zdeňka Hajného nedaly vystavit i v Boskovicích. Možnost by byla, ale je potřeba najít vhodné prostory. Určitě o tom budeme jednat,“ dodala Daniela Meluzínová.
   Galerie Cesty ke světlu má i svou internetovou prezentaci. Představu o tom jak vypadají obrazy Zdeňka Hajného, si můžete udělat na www.cesty- kesvetlu.cz.
   Zdeněk Hajný, rodák ze Vsetína, vystudoval provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně, poté psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1983 se věnuje malířství jako povolání. Souběžně s výtvarnou prací se teoreticky zabývá psychologickou problematikou tvořivosti a transpersonálních jevů v umění.
   Duchovně orientovanou Galerii cesty ke světlu otevřel spolu s amerických spisovatelem a pastorem Robertem Fulghumem v květnu roku 1994. V jejích prostorách představil unikátní projekt celostně působící souhry obrazů, světelných objektů z krystalů, hudby a vůní s terapeutickými účinky. Zároveň s galerií založil Hajný i stejnojmennou nadaci, sloužící ke kulturním, humanitárním a vzdělávacím činnostem. Netradiční prostor galerie vybudoval z vlastních zdrojů po dvouleté přístavbě a rekonstrukci rodinného domu. Galerii navštívily desítky tisíc návštěvníků včetně významných osobností ze zahraničí. Princip činnosti galerie a nadace spočívá v jejím humanitárním poslání a etickém zaměření. Pro handicapované a staré lidi je vstup do galerie volný.
   Tvorba malíře Zdeňka Hajného představuje osobitý projev duchovně meditativního zaměření, má důvěrný vztah k poezii a hudbě. Lékaři a léčitelé používají Hajného obrazů k umocnění terapeutického účinku u svých pacientů a k navození zklidňující atmosféry v interiérech ordinací a pracoven. Někteří hudebníci využívají duchovně spřízněných obrazů k hlubšímu působení na posluchače a přenášejí tak princip použitý v galerii do koncertních sálů k umocnění celkového prožitku. Z programu světových umělců, kteří s autorem spolupracují a využívají sílu, sdělnost a poselství jeho obrazů, je to především japonská zpěvačka Yoshié Ichige. Ta ve svém celosvětovém turné s programem Starvoice-Fantazie hvězdné záře propojuje zpěv, hudbu, balet a projekci Hajného obrazů. Program doposud zhlédlo publikum ve Vídni, Bernu, Mnichově, Basileji, Berlíně , Praze, New Yorku, Římě a do roku 2006 má putovat po celém světě s poselstvím, směřujícím k mravním a duchovním základům lidské existence.
  


Kde můžeme pracovat?
Jednou z diskutovaných otázek rozšíření Evropské unie byl volný pohyb pracovních sil. Smlouva o Evropské unii, které jsme od 1. května členy, garantuje volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu. Teoreticky tak má každý občan unie právo svobodně se rozhodnout, v jakém státě unie si bude vydělávat na svůj každodenní chléb. Ve skutečnosti není situace tak jednoduchá. Trh pracovních sil patří mezi trhy, které ani v jedné z členských zemí příliš nefungují. Filosofií přístupu k řešení je, a to se netýká jen trhu pracovních sil, že kde něco nefunguje, tam je potřeba ochrany od státu. Nelze se proto divit, že až na několik výjimek, kterými jsou Itálie, Irsko nebo Velká Británie, nám všichni starší členové unie přístup na své pracovní trhy více nebo méně znepříjemní.
   Česká republika má samozřejmě právo přijmout reciproční opatření. Znamená to, že ani naši pracovníci se zatím nemusí obávat konkurence ze strany Němců, Rakušanů a občanů některých dalších zemí. Teprve čas ukáže, zda vzájemná opatření na ochranu trhu pracovních sil zabrání dalšímu růstu nezaměstnanosti a s ním souvisejícím růstem sociálních výdajů.
   Z různých dotazníkových akcí vyplývá, že my Češi máme problém odejít za prací třeba jenom z Brna do Domažlic. Kolik z nás by se asi rozhodlo vyměnit domácí krb za nejistotu a cizí prostředí někde v Německu nebo v Portugalsku? Pokud by se takoví našli, bylo by jich tolik, aby změnili situaci na trhu práce jiných zemí unie? Poláci jsou pružnější a vyrazili by asi za pracovními příležitostmi a lepšími výdělky ve větší míře. Přesto mám pochybnosti, že by se jednalo o masovou migraci. Šedesát tisíc Poláků pracujících u nás svědčí o tom, že většina těch, kteří odejít chtěli, již odešli.
   A co naopak? Kolik občanů z ostatních zemí unie bude chtít pracovat u nás? Kolik Němců, Rakušanů, Španělů nebo Irů bude soutěžit o místa u lopaty, v kancelářích nebo výzkumných ústavech? A snažit se přitom hovořit hezky česky. Netroufám si odhadovat počet. Co však mohu říci určitě je to, že by tito občané asi těžko přijali práci, kterou dnes zastávají třeba Ukrajinci nebo Slováci.
   Ochranná opatření na trzích práce jsou především líbivým politickým gestem. Zpomalí integrační proces a s ním možná i růst ekonomiky, který si od rozšíření všichni slibujeme. Volný pohyb zboží, služeb a kapitálu jsou tři části jednoho koláče. Jestliže tento koláč nebude k mání celý, pak ani ekonomický růst a slibovaná prosperita nebudou takové, jaké jsme si od evropské integrace slibovali.
   
Stanislav Bělehrádek, senátor  


Pozvání na třetí sraz příznivců vojenské historické techniky
B o s k o v i c e - Na sobotu 5. června připravuje Vojenský veterán klub Boskovice - Boskovický Sedmizubec do areálu opraven K + K na Chrudichromské ulici v Boskovicích třetí sraz příznivců vojenské historické techniky. Při té příležitosti nezapomeneme ani na naše nejmladší, na jejich dětský den. Předchozí akce nám jasně ukázaly, že máme širokou škálu fandů a popularitu mezi veřejností.
   V areálu opraven bude k vidění například vozidlo GAZ 69, konstrukčně vyzrálé před více než padesáti lety. Dále PV3S, což je nákladní terénní automobil, který bez podstatných nutných změn přetrval v naší armádě padesát let. K raritám našeho sběračského úsilí patří nákladní automobilový tahač ZIL-157KV, jehož součástí je raketový přepravník s kardany hnaným návěsem. V akci dále uvidíte osmikolovou Tatru Kolos, osmikolové OT-64 SKOT, GAZ 66, z pásových BVP-1 a samozřejmě nebude chybět legendární tank T 34/85 a OT 810 tzv. HAKL. Jejich takticko technická data bude odborně uvádět pan Parma.
   V prostoru pahorku na autostrádě u Chrudichrom kolem 13. hodiny proběhne ukázková bitva, jaká se mohla odehrát v závěru druhé světové války. Bitvu bude provázet množství pyrotechnických efektů, bude plně nasazena kolová a pásová technika, zúčastní se také spřátelené letectvo z Aeroklubu Letovice a uniformovaní členové vojenských historických klubů. Na pahorku budou rovněž k vidění předváděcí terénní jízdy různé vojenské techniky, kde si znalci rozhodně přijdou na své.
   Závěr dne pak proběhne v pohodovém duchu na základně na Chrudichromské ulici. Vyhrávat zde bude skupina Prak, bude připraveno občerstvení i ohňostroj.
   Vojenský veterán klub Boskovice byl založen v roce 2003. Jednalo se o zoficiálnění již dlouho existujícího sdružování zájemců s motoristickou a sběratelskou vášní zaměřenou do historie. Hlavní činností klubu je uchovávat a restaurovat historickou vojenskou techniku a související náležitosti spojené s historií vojenství a propagovat a popularizovat historii a tradice česko-slovenské a české armády. Kromě již stabilního autoparku se nyní úsilím členů klubu podařilo navrátit znovu život dalším patnácti historickým vojenským vozidlům, která měla skončit přetavením v hutích. Závěrem připomínám, že vysloužilá technika v rukou sběratelů aktivně pomáhala zabraňovat škodám například při záplavách.
   
   Karel Valenta
   
  


V Lysicích soutěžili mladí hasiči
L y s i c e - Hasičský sport je oblíben nejen u dospělých mužů a žen, ale tisíce příznivců má i mezi dětmi. Předminulou sobotu proběhla v Lysicích soutěž kolektivů mladých hasičů 2003 - 2004, na kterou se z celého blanenského okresu sjelo neuvěřitelných pět set devadesát dětí. „Soutěžilo se v disciplínách, které jsou zařazeny do soutěže mladých hasičů Plamen, to znamená závod požární všestrannosti, požární útok, štafety,“ vyjmenoval člen výboru pořádajícího Sboru dobrovolných hasičů z Lysic Josef Opluštil.
   V uvedených disciplínách se utkalo celkem 37 družstev starších a 17 družstev mladších žáků. V kategorii mladších žáků předvedlo nejlepší výkon družstvo z Doubravice, ze starších vyšlo vítězně „áčko“ z Okrouhlé.
  


Na prohlídku arboreta a do zahrádkářské poradny
B o s k o v i c e - Boskovičtí zahrádkáři zvou všechny zájemce na jarní prohlídku arboreta Šmelcovna s průvodcem. Ta se koná v pátek 4. června od 15 hodin. Autobus pro zájemce bude přistaven ve 14.50 hodin na parkovišti u penzionu Zlatá růže v Boskovicích. Prohlídka se nekoná pouze v případě mimořádně nepříznivého počasí.
   Zahrádkáři zvou také do bezplatné odborné zahrádkářské poradny, která je zajištěna na středu 9. června od 14.30 do 16 hodin v klubovně základní organizace na ulici kpt. Jaroše 19. Dotazy zodpoví lektor územní rady Českého zahrádkářského svazu Josef Kostelecký.
  


Okrouhlečtí postavili kuželkářskou dráhu
O k r o u h l á - Nejen turnaj v mariáši či soutěž v pití tupláku budou moci pořádat v Okrouhlé. K těmto soutěžím místní nadšenci mohou klidně zařadit i turnaj v kuželkách. V obci totiž postavili kuželkářskou dvoudráhu.
   „Zařízení jsme koupili od boskovického kuželkářského klubu, který je vyřazoval. Zcela novou jsme museli udělat podlahu,“ říká starosta obce Alois Hložek.
   Pro provozování nového sportu posloužily nevyužité prostory v kulturním domě. Na šířku je zde vše v pořádku, délka drah je však o něco kratší. „Délka místnosti je 19 metrů, což je oficiální délka dráhy. Tu jsme tak museli zkrátit na 12,5 metrů,“ vysvětluje správce kuželny Josef Novák.
   Kvůli kuželkám museli provést Okrouhlečtí úpravy nevyužité místnosti v prvním patře kulturního domu. „Udělali jsme nový rozvod elektřiny, zadělali okna aby zde nebyla zima a také natáhli plynové topení,“ představuje změny starosta. Sportovní novinka tak přišla obec na 200 tisíc. „Nejdražší je podlaha. Jedná se vlastně o sportovní lino dovezené z Německa. Povrch je to ale velmi kvalitní,“ upozorňuje Alois Hložek.
   Kuželna má už zkušební provoz za sebou, mezi místními byl o hru zájem. Užily si i děti, které hrály v březnu o jarních prázdninách. Představitelé obce ale zvou také zájemce z okolí. „Kuželna je v provozu zatím třikrát týdně, výjimečně po dohodě i v sobotu. Není problém, pokud si ji bude chtít zamluvit větší skupina. Může tak učinit přes telefon 723 472 277 u pana Nováka,“ zve starosta Hložek.
Foto: Petr Kafka  


Hasiči byli oceněni za dobrou práci
S l a v k o v - V úterý 25. května převzali z rukou ředitele Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Zdeňka Vlkojana medaili Za věrnost II. stupně Miloslav Dvořák, Jaromír Kleveta a Bohumil Štopl z územního odboru HZS Blansko. Tato medaile se uděluje za velmi dobré pracovní výsledky a za více než dvacet let trvání služebního poměru.
   Taktéž za velmi dobrou práci a více než desetiletý služební poměr u Hasičské záchranné služby dostal medaili Za věrnost III. stupně Darek Sejbal z územního obvodu HZS Blansko.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - Zkontrolovat vůz Mercedes se rozhodla 21. května hodinu po půlnoci policejní hlídka na ulici Záhumení ve Velkých Opatovicích proto, že řidič jel prostředkem silnice a také neustále kličkoval. Tím bránil služebnímu vozidlu, aby ho předjelo, i když mělo zapnuté zvukové i světelné výstražné znamení. Devatenáctiletý řidič, který nevlastní řidičský průkaz, zastavil až v Borotíně. Dechová zkouška odhalila 1,23 promile alkoholu.
   Přednost v jízdě nedal 23. května v Blansku osmadvacetiletý řidič vozidlu jedoucímu po hlavní silnici a narazil do něho. Při nehodě nebyl nikdo zraněný, na autech vznikla škoda za 105 tisíc.
   Stejného dopravního přestupku se dopustila 24. května rovněž v Blansku řidička (62) Škody Fabia. Ta se s autem po nárazu převrátila na střechu a následně narazila do zaparkovaného vozu. Přitom utrpěla lehké zranění, celková škoda činí 120 tisíc.
   Bezpečnou vzdálenost nedodržel 24. května na cestě z Ráječka do Blanska třicetiletý řidič. Oprava aut si vyžádá 45 tisíc.
   Nárazu se nevyhnula 25. května ani pětačtyřicetiletá řidička, která v Lažanech nedobrzdila před přibrzďujícím autem. Nárazem vznikla škoda 55 tisíc.
   Levým zpětným zrcátkem zachytil 26. května chodce třicetiletý řidič jedoucí z Protivanova do Žďárné. Chodec vyvázl bez zranění, na zrcátku vznikla škoda asi za 30 tisíc.
   Bezpečnou vzdálenost nedodržel 27. května v Boskovicích pětadvacetiletý řidič nákladního auta, který narazil do zastavujícího vozu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda představuje 100 tisíc.
   Zatím neznámý pachatel se vloupal 21. května do dřevníku v Boskovicích, z něhož odnesl horské jízdní kolo za téměř 7 tisíc.
   V rámci plánovaného výcviku našli 21. května na dně jezírka propasti Macocha policejní potápěči mrtvolu muže. Tělo našli v hloubce 6,5 metrů. Přivolaná lékařka nenalezla stopy cizího zavinění. Následná soudní pitva rovněž neprokázala zásah druhé osoby. Šetření prokázalo, že skokem do propasti se rozhodl ukončit život sedmatřicetiletý muž z Hrušovan nad Jevišovkou. Ten byl pohřešován od 5. května.
   Výbuch zemního plynu a následný požár vznikl 21. května v rodinném domku v Lažánkách poté, co si majitel zapálil cigaretu. Výbuch zničil střechu a porušil většinu obvodových zdí i stropů. Vznikla tak škoda ve výši 400 tisíc. Škodě se nevyhnul ani sousední dům, kde se rozbila okna a rovněž popraskalo zdivo. Zde se škoda odhaduje na 200 tisíc. Při explozi utrpěl majitel zranění, s nímž musel být převezen do popáleninového centra nemocnice v Bohunicích. Přesná příčina výbuchu je zatím v šetření.
   Dosud neznámý pachatel se vloupal 22. května do rodinného domu v Blansku. Odnesl si peněženku s 8 tisící, doklady, platební kartu a další věci. Majiteli vznikla škoda za necelých 10 tisíc.
   Hifi věž s reproduktory, mobilní telefon, lahve alkoholu, klíče od vozu Ford Transit včetně technického průkazu, cigarety a další věci v celkové hodnotě 26 tisíc odcizil 22. května z restaurace Baron v Blansku neznámý pachatel.
   Pravé přední okénko osobního automobilu rozbil kamenem 23. května na ulici Bílkova v Boskovicích neznámý zloděj, který poté z vozu ukradl autorádio za 18 tisíc. Celkem způsobil škodu o 6 tisíc vyšší.
   Krátce po půlnoci začal 24. května hořet rodinný dům v Újezdě u Boskovic poté, co majitel domu usnul v ložnici se zapálenou cigaretou. Plameny, které způsobily škodu ve výši 100 tisíc, zlikvidovali hasiči z Boskovic a dobrovolníci z Újezda. Ošetření si vyžádal majitel domu, který se nadýchal kouřových zplodin. Následné vyšetření prokázalo, že čtyřiatřicetiletý muž stejně jako jeho o sedm let mladší bratr usnuli po požití alkoholu. Dechová zkouška totiž odhalila 3,74 respektive 1,96 promile.
   Zatím neznámý zloděj se vloupal 25. května do sklepní kóje na ulici Jasanová v Blansku, z níž odcizil pánské horské kolo. Z vedlejšího sklepa pak ukradl pánské trekingové kolo. Způsobil škodu za 24 tisíc.
   Z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody obvinil policejní komisař osmatřicetiletého muže ze Slavkova, který se v průběhu května vloupal do tří rekreačních chat ve Lhotě u Letovic. Krádežemi a poškozením zařízení způsobil škodu ve výši necelých 8 tisíc.
   O horské kolo za 12 tisíc přišel 26. května na ulici Dvorská v Blansku majitel, i když je měl uzamčené lankovým zámkem. Stejně tak dopadl majitel horského kola Olpran za 11 tisíc, který je nechal uzamčené před vchodem do ředitelství ČKD Blansko.
   Elektrické svářečky, duralový stativ, laserový měřící přístroj, nivelační stroj, elektrické kladivo a další drahé pracovní nástroje ukradl 27. května ze skladu bytového domu na ulici Okružní v Blansku neznámý pachatel. Dle předběžného vyjádření spolumajitele firmy zloděj způsobil škodu přesahující 544 tisíc.
   Peněženku s 6 tisíci ukradl 27. května pětasedmdesátiletému muži z Letovic neznámý zloděj ve vlaku z Brna do Letovic. Vytáhl ji v nestřeženém okamžiku z volně zavěšené bundy, pod níž muž seděl.