Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Kultura
Ve Skalici a v Boskovicích vystoupí folklorní soubor z Dijonu
Boskovický zámek ožije ohnivým flamencem
Herci z Olešnice kočují po Vysočině
 
Ve Skalici a v Boskovicích vystoupí folklorní soubor z Dijonu
B o s k o v i c e - Na začátku byla náhoda. To když mladý student chemie v Dijonu Josef Bareš ze Skalice nad Svitavou, jinak také člen boskovického folklorního tanečního souboru Velen přemýšlel, jak ve Francii trávit volný čas. Před necelým rokem se rozhodl přihlásit do místního folklorního souboru Les Compagnons du Bareuzai a jeho členové ho mezi sebe přijali. Spolupráce šla tak daleko, že nyní dokonce přijedou na návštěvu České republiky a mimo jiné vystoupí i ve Skalici nad Svitavou a v Boskovicích.
   „Soubor v Dijonu mi hodně připomíná Velen, je také založený na přátelských vztazích. Má více než padesátiletou tradici, hodně jezdí po světě. V Československu byl jen jednou, v roce 1989, tak jsem se nabídl, že jim zde zprostředkuji návštěvu,“ vypráví Josef, který díky zpívání a tancování v dijonském souboru má možnost oblékat si burgundský kroj.
   Les Compagnons du Bareuzai se v našem regionu představí několikrát. V sobotu 6. srpna od 15 hodin na hřišti ve Skalici nad Svitavou bude jedním z účinkujících v rámci druhého ročníku Festiválku bez bojů a válek. Ten pořádá TK Stopa a BK Bambas proto, že chce získat peníze na rekonstrukci areálu koupaliště ve Skalici. „Jde nám o to koupaliště zprovoznit, protože je v dezolátním stavu a několik let se tam už nedá koupat. Veškerý výtěžek z akce půjde na rekonstrukci. Účinkující vystoupí bez nároku na honorář,“ řekl dále Josef Bareš, který patří mezi hlavní organizátory festiválku. Kromě francouzského souboru se zde představí ještě Velen, skupiny Na větvi, Zatím nevíme, Šnek & spol, Trní, večer bude country bál a o půlnoci ohnivá show v podání skupiny Gonfanon.
   Díky vstřícnosti souboru Velen stráví Francouzi několik dní v Boskovicích. V neděli 7. srpna od 10 hodin vystoupí na Masarykově náměstí v Boskovicích a v neděli od 15 hodin u zámeckého skleníku v rámci slavnostního promenádního koncertu. „Tento koncert by měl být vrcholem jejich pobytu u nás. Francouzi zde vystoupí spolu s Velenem s pásmem lidových písní a tanců. Poté se ještě představí country skupina Prak z Knínic,“ uvedla za Kulturní zařízení města Boskovice Taťána Reiblová s tím, že hosty přijme i starosta města. „Členové Velenu členy Les Compagnons du Bareuzai ubytují v rodinách a pohostí. Francouzi jim to určitě oplatí, takže počítám, že v příštím roce by mohl Velen jet do Dijonu,“ řekl dále Josef Bareš. Ten následující víkend Francouze zavede také na folklorní festival do Šumperku, ukáže jim Punkevní jeskyně, Pardubice i Prahu.
  


Boskovický zámek ožije ohnivým flamencem
B o s k o v i c e - Do Boskovic zavítá festival španělské kultury Iberica 2005. Po loňském zkušebním koncertu bude letošní první ročník festivalu zaměřen na umění flamenca a na hudbu, která se jím nechala inspirovat. Stěžejní část festivalu se odehraje na boskovickém zámku ve dnech 24. až 28. srpna. „Ze strany rodiny Mensdorff-Pouilly i vedení města Boskovice jsme viděli po loňské akci velkou otevřenost, navíc se nám velmi líbí prostředí boskovického zámku, který má výhodnou polohu nedaleko Brna,“ uvedla za pořadatele, kterým je sdružení IP Sport Brno, Klára Pištěláková.
   Zahajovací koncert se koná ve středu 24. srpna na nádvoří boskovického zámku. Tam se v sobotu 27. srpna uskuteční i závěrečný hlavní koncert, který bude vyvrcholením festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Petra Víta s flamencovou kytarou, romských dětí z Granady v uskupení Taller de Compás, špičkových granadských hudebníků a slovenské formace spojující flamenco s jazzem Los Remedios. Dva koncerty španělských hudebníků proběhnou i v Brně (na nádvoří Staré radnice) a v Praze (v kostele sv. Šimona a Judy).
   Další částí festivalu budou hudební a taneční dílny za účasti španělských lektorů z Granady. Vyučovat se bude flamencový tanec, flamencová kytara a flamencové perkuse. „Na tyto workshopy je stále možné se přihlásit, a sice prostřednictvím našich internetových stránek www.iberica.cz,“ zve všechny zájemce Klára Pištěláková. Festival okoření ještě výstava fotografií Gabi Pape ze Španělska, projekce filmů a možnost ochutnat speciality španělské kuchyně.
   O významu akce svědčí i to, že kromě starosty Boskovic a majitele boskovického zámku nad ním převzali záštitu také hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek a poslanec Evropského parlamentu Petr Duchoň.
  


Herci z Olešnice kočují po Vysočině
O l e š n i c e - Potkáte-li v tomto týdnu někde mezi Olešnicí a Jimramovem herce táhnoucí žebřiňák, pak vězte, že nejde o přelud ani se čas nevrátil do předminulého století. To jen členové olešnického divadla 100ka již počtvrté vyrazili na týdenní kočování po Vysočině. „Kočování je pro nás romantika a výborná dovolená,“ prozradil principál divadla Josef Weis.
   Diváky chtějí herci potěšit svým kusem Pohádka z Jitrnic. Ten lze zhlédnout v pěti malých vesnicích kousek za hranicemi našeho okresu - v neděli to bylo v Mílovech, v úterý 2. srpna v Unčíně, ve středu v Ubušínku, ve čtvrtek v Sulkovci a v pátek v Nyklovicích. A proč si vybrali pro svoje produkce tak malé vesničky? „Lidé zde ještě nejsou tak zhýčkaní barevnou televizí a ústředním topením. Na představení přijdou v podstatě všichni obyvatelé,“ vysvětluje principál. Podobnou trasu 100ka absolvovala již loni a reakce místních je mile překvapily.
   Ve vesnicích předem visely plakáty, ale divadelníci jako správní kočovníci před každým představením svolávají diváky, aby se večer přišli pobavit a odpočinout si od všedních starostí. Herci ovšem na představeních, která začínají vždy ve 20 hodin, přivítají každého zájemce, nejen místní.
   Během svého kočování se divadelníci z domovské Olešnice vzdálí až čtyřicet kilometrů. Deset herců doplňuje další desítka nadšenců, kteří se střídají v tažení žebřiňáku. „Místy je to docela dřina, třeba u Ubušínku je čtyřkilometrový kopec. Ale zatím jsme to vždycky zvládli,“ dodal Josef Weis.