Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Kultura
Ve skleníku zahájí letní výstavu Jozefa Jankoviče
Pohádky na zámku
Iva Bittová vystoupí na kunštátském zámku pro Pro Futuro
Zámek Lysice byl vyhlášen TOP cílem jižní Moravy
Ve Vanovicích pořádají třetí Malohanácké jarmar
Šebetov zve na Anenskou pouť
Vladimír Kiseljov zahájí výstavu ve Vaňkovce
Titul Mistra tradiční rukodělné výroby udělí na jarmarku
Haiku
 
Ve skleníku zahájí letní výstavu Jozefa Jankoviče
B o s k o v i c e (tt) - Velkou letní výstavu v zámeckém skleníku připravila již podvanácté boskovická Kulturní zařízení ve spolupráci s kurátorem Miroslavem Novotným. Prostor ve skleníku tentokrát dostává významný slovenský grafik a sochař Jozef Jankovič. Vernisáž výstavy se koná v neděli 22. července ve 14 hodin, úvodního slova se zhostí Miroslav Novotný.
   Jozef Jankovič se narodil v Bratislavě v roce 1937. Zde studoval na Střední škole uměleckého průmyslu u profesora Drexlera a Ľudovíta Korkoše a v letech 1959–1962 pak následovala, rovněž v Bratislavě, Vysoká škola výtvarného umění. „Zde se seznámil i s moderním uměním, i když za totality byl kontakt se západní moderní kulturou velmi omezen. Jozef Jankovič se jako student umělecké školy za železnou oponu dostat nemohl, ale využil možnost navštívit zahraničí jako aktivní sportovec a reprezentant Československa v orientačním běhu. Již od studentských dob se svými výtvarnými aktivitami podílel na opětovném uvedení avantgardního umění do naší kultury,“ popsal Miroslav Novotný. Od 60. let minulého století představuje Jozef Jankovič svoje díla na samostatných i kolektivních výstavách doma i v zahraničí. „Ve svém díle je vždy politicky pokrokový. To samozřejmě v dobách totality bylo pro Jozefa Jankoviče velkým minusem. Tak se stalo, že v roce 1969 bylo odhaleno monumentální překrásné sousoší Oběti varují v Památníku Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, ale hned v roce 1972 bylo z Památníku komunisty odstraněno a znovu osazeno na původní místo za „pouhých“ 32 roků! Navzdory tomu, že během normalizace byla jeho tvorba odsouzena k absolutnímu nezájmu ze strany oficiální kultury a všemožně perzekuovaná, vytvořil rozsáhlé malířské a sochařské dílo, zvláště figurálního zaměření. Po Něžné revoluci stál v čele zreformované Vysoké školy uměleckého průmyslu v Bratislavě a stal se jejích rektorem. S úspěchem vystavuje doma i v zahraničí. Jeho díla se nacházejí ve více než 60 galeriích celého světa. Například při zahájení Olympijských her v Soulu zde bylo vystaveno jeho monumentální sousoší. Jednou z posledních plastik – bronzovým sousoším – vyzdobil Jozef Jankovič v Brně nový vysokoškolský kampus,“ uvedl kurátor výstavy.
   Letní výstava Jozefa Jankoviče potrvá v zámeckém skleníku do pátku 10. srpna, otevřena bude denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
  


Pohádky na zámku
B o s k o v i c e (tt) - Minulý pátek se pohádkové představení pro děti Cirkus plný loutek konalo pro nepřízeň počasí v zámeckém vestibulu. Tento týden pokračuje cyklus Pohádkový hřebínek na boskovickém zámku představením Medvídek Medoušek v podání divadla Minotaurus, jako vždy v pátek od 17 hodin.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Iva Bittová vystoupí na kunštátském zámku pro Pro Futuro
K u n š t á t (tt) - Světově proslulá houslistka a zpěvačka žijící v New Yorku Iva Bittová vystoupí v neděli 22. července od 19 hodin na nádvoří zámku v Kunštátě.
   Koncert je benefiční a jeho výtěžek bude věnován obecně prospěšné společnosti Kunštát Pro Futuro. „Cílem této společnosti je snaha o zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením, jejich snazší integraci do společnosti, překonávání bariér a důsledků postižení,“ přiblížila předsedkyně sdružení Zdeňka Popelková s tím, že se s Bittovou setkali letos v Luhačovicích, když v průběhu pobytu s nevidomými navštívili její koncert.
  


Zámek Lysice byl vyhlášen TOP cílem jižní Moravy
L y s i c e (tt) - Zámek v Lysicích získal významné ocenění, když byl mezi 27 TOP výletními cíly na jižní Moravě vybrán jako TOP cíl za rok 2011 a získal Certifikát kvality, který uděluje jihomoravská Centrála cestovního ruchu.
   Vyhodnocení probíhá na základě neohlášených a důkladných kontrol z Centrály cestovního ruchu, kdy je výletní cíl hodnocen od čistoty toalet a jejich vybavení, přes značení k turistickému cíli, kvalitu a rychlost informací pro návštěvníky, komunikaci v cizím jazyce, až po přidané hodnoty pro návštěvníky a podobně. „Jsem pyšná na práci všech zaměstnanců státního zámku Lysice, protože to je vizitka jejich práce, kterou dělají na výbornou, a věřím, že návštěvníci budou mít o jeden důvod více, proč navštívit třeba teď o prázdninách a dovolené právě náš zámek,“ uvedla kastelánka oceněného objektu Martina Medková Rudolfová.
  


Ve Vanovicích pořádají třetí Malohanácké jarmar
V a n o v i c e (tt) - Třetí Malohanácké řemeslné jarmark se koná v sobotu 28. července od 10 do 16 hodin u hasičské zbrojnice ve Vanovicích. Řemeslné výrobky na něm bude nabízet přes dvacet různých prodejců a jarmark doprovodí také kulturní program, který bude zahájen v 10 hodin. Následně vystoupí soubory Bystřinka a Rozmarýnek, v 11 hodin budou představeny kroje Malé Hané, od 12 hodin zahraje Divadélko na stromě Příběhy pana Podivouse, od 13 hodin bude účinkovat soubor Studánka a od 15 hodin zahraje Malohanácká muzika. Pro děti i dospělé bude připravena výtvarná dílnička.
  


Šebetov zve na Anenskou pouť
Š e b e t o v (tt) - Tradiční Anenská pouť se koná v Šebetově v neděli 22. července. Oslavy pouti budou probíhat už od pátku 20. července především v zámeckém parku, kde budou připraveny tradiční pouťové atrakce, v pátek od 20 hodin zde bude probíhat koncert slovenské skupiny The Paranoid a taneční zábava se skupinou Krounex, v sobotu rovněž od 20 hodin zábava se skupinou Prorock a s půlnoční travesti show Crazy Ladies.
   V neděli od 14 hodin vystoupí rozverné Fčeličky, od 15 hodin následuje taneční odpoledne, hraje Boršičanka spolu s lidovým vypravěčem.
   
  


Vladimír Kiseljov zahájí výstavu ve Vaňkovce
B r n o (tt) - Boskovický rodák a výtvarný umělec Vladimír Kiseljov zahájí ve čtvrtek 26. července v 18 hodin výstavu nazvanou Řeč znějícího světla. Výstava se koná v Salonu Slévárny v brněnské Vaňkovce, součástí vernisáže bude i malířská performance autora na živou hudbu skladatele Lukáše Pelce.
   „Jedná se o malby pokoušející se zachytit energii a význam hudby, používající vlastní barevnou a pestrou symboliku a mytologii,“ popsal své práce Vladimír Kiseljov. Výstava potrvá do 30. srpna.
   
  


Titul Mistra tradiční rukodělné výroby udělí na jarmarku
B r n o (Jim) - V letošním roce bude poprvé udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, kterým budou oceněni řemeslníci z jižní Moravy. Slavnostní udělení titulu se uskuteční na XX. Hrnčířském jarmarku v Kunštátě v sobotu 15. září.
   Prvními dvěma laureáty se rozhodnutím krajské rady stali Bohumil Šikula z Kyjova v oboru bednář a Růžena Kozumplíková z Blatnice pod svatým Antonínkem v oboru pletení z orobince.
  


Haiku
Pavlína Vítková