Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Kultura
V Kunštátě proběhnou páté Svátky řemesel
Vyhodnocení soutěže
Boskovičtí evangelíci slaví, NABOSO připomene Karla Boháčka
V Panoramě bude přímý přenos z Glyndebourne
Kino pořádá koncert labelu Ty Nikdy
 
V Kunštátě proběhnou páté Svátky řemesel
K u n š t á t (tt) - V areálu kunštátského zámku ožijí v sobotu 9. a v neděli 10. června již popáté zapomenutá řemesla. Další setkání řemeslníků nazvané Svátky řemesel pořádá občanské sdružení Řemesla Kunštát ve spolupráci se správou zámku a městem. Po loňském ročníku zaměřeném na řemeslné zpracování dřeva, se letos v Kunštátě zaměří především na kov. Ale nabídka řemesel bude samozřejmě pestrá.
   „Návštěvníci se mohou těšit na unikátní ukázky lidových řemesel, jakými budou například pálení dřevěného uhlí v milíři, výroba plechových zvonců, tavení železa v hliněné peci, výroba ručně foukaného skla, točení na hrnčířském kruhu, výroba loukoťového kola, tesání trámů či drátování hliněných krajáčů,“ popsala Irena Kupková ze sdružení Řemesla Kunštát.
   Setkání řemeslníků bude doprovázet po oba dny doprovodný kulturní program, který nabídne i velkolepý rytířský turnaj na koních na počest Krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, střelbu z historických palných zbraní, akční program s loveckými dravci, bubenickou show, ukázky výcviku služebních psů a bojového umění či koncert Ilony Stryové.
   Od pondělí 4. do neděle 10. probíhá souběžně v Kunštátě druhý ročník sochařského sympózia Dřevosochání v Kunštátě, a to od pondělí do pátku na náměstí Klementa Bochořáka a v sobotu a v neděli v areálu zámeckého parku. Zde proběhne v sobotu i dražba dřevěných soch.
   Speciální akci pro děti připravilo sdružení Řemesla Kunštát na pátek 8. června. Rovněž v areálu zámeckého parku pořádá od 9 hodin pro zájemce z řad škol ojedinělé setkání Milířky a milířata. „Děti si budou moci postavit svůj vlastní milíř a vyrobit si vlastní dřevěné uhlí. Naučí se, jak správně vytvořit jeho jádro a postavit ho z dřevěných polen a správně ho zakrýt. Naučí se tak řemeslu starému několik staletí. Dále je připraveno vyprávění o historii a technologii výroby dřevěného uhlí, pečení brambor v popelu a jablek na klacku. Akce není určena pouze pro děti, přijít může kdokoliv,“ popsal předseda sdružení Řemesla Kunštát Libor Janča.
  


Vyhodnocení soutěže
B o s k o v i c e (tt) - Výsledky výtvarné soutěže Památky očima mladých a literární soutěž Boskovice - moje město byly vyhlášeny ve čtvrtek v boskovickém muzeu. V nejmladší kategorii výtvarné soutěže zvítězila Rozálie Patloková, která namalovala boskovický hrad, klientům Betany předala místostarostka Vítková zvláštní cenu.
   
Rozálie Patloková
Foto: Tomáš Trumpeš  


Boskovičtí evangelíci slaví, NABOSO připomene Karla Boháčka
B o s k o v i c e (AD) - Šedesát let samostatné existence si připomene o víkendu 9. a 10. června boskovický farní sbor Českobratrské církve evangelické. Do roku 1952 byli místní evangelíci kazatelskou stanicí patřící k vanovickému sboru.
   „Máme co slavit a za co děkovat. O to víc, že posledních 60 let, kdy tu působí samostatný evangelický sbor, nebylo nikdy tak dobře, jako nyní. Vděčně přijímáme každý darovaný den, rok, život v našich rodinách a v obecenství evangelíků a celého města. Život ve společenství víry a navíc ve svobodné a demokratické zemi je zcela nesamozřejmá hodnota, plusové předznamenání našich možností a důvod k vděčnému Te Deum – Tebe Bože chválíme. K tomu srdečně zveme širší veřejnost,“ pozval na oslavy evangelický farář Marek Zikmund.
   V rámci oslav výročí připravilo divadlo NABOSO na sobotu 9. června od 18 hodin komponované pásmo nazvané Čím se odplatím Hospodinu za všecka dobrodiní jeho. Představení se uskuteční v evangelickém kostele. Základem se staly vzpomínky bývalého kurátora boskovického sboru Karla Boháčka, jehož život dramaticky zasahovaly historické děje 20. století. Součástí pásma budou také biblické texty a evangelické písně. „Pan farář Miroslav Rozbořil mi před časem zapůjčil přepis vzpomínání, které v kostele přednesl Karel Boháček u příležitosti svých 80. narozenin. Myslím, že za zaznamenání a zachování tohoto přepisu mu patří velký vděk. Když jsem byl osloven, abych se podílel na oslavách výročí sboru, napadlo mě, že by ten text mohl znovu zaznít. A to nejen proto, že je to velmi působivé svědectví o až neuvěřitelných událostech v životě Karla Boháčka, který bojoval v první světové válce, za druhé světové války pracoval v odboji a byl vězněn gestapem a v padesátých letech se dlouhá léta ukrýval v Sudicích před komunisty, ale především proto, že je to opravdivé svědectví o dobrém a skromném člověku naplněném upřímnou vírou,“ uvedl režisér divadla NABOSO Tomáš Trumpeš. Po skončení pásma následuje přátelské posezení u čaje, vína a punče, v případě pěkného počasí v parčíku u kostela.
   V neděli oslavy pokračují bohoslužbou od 9.30 hodin, kázat přijede pardubický farář a člen synodní rady Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý. Následovat bude vzpomínání na významné osobnosti sboru nazvané Kroniky ožívají, dále koncert varhanních a houslových skladeb, který připravují Marta Pražanová a Eva Kocmanová a od 15 hodin přednáška Daniela Ženatého Perspektivy evangelické církve.
  


V Panoramě bude přímý přenos z Glyndebourne
B o s k o v i c e (tt) - Přímý přenos opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky z operního festivalu v anglickém Glyndebourne zajistilo na neděli 10. června od 19.15 boskovické kino Panorama.
   „První část opery bude přenášena se zpožděním, protože v Glyndebourne je mezi první a druhou částí tradiční devadesátiminutová přestávka na piknik v parku před divadlem. Přestávka v kinech však bude díky zpožděnému začátku přenosu pouze třicetiminutová. Od přestávky dále už vše poběží v přímém přenosu, kdy diváci v kinech uvidí ve stejném čase totéž, co diváci přímo v Glydenbourne,“ vysvětlil vedoucí kina Radek Pernica.
   Příhody lišky Bystroušky patří bezesporu mezi nejlyričtější opery Leoše Janáčka. Nádherná melodičnost se prolíná s jiskřivým humorem, který je laskavý i pichlavý zároveň. Svět zvířat se prolíná se světem lidí a stejně tak zemitost s mystičností. Jeden z nejprestižnějších operních festivalů světa britský Glyndebourne připravil na rok 2012 novou inscenaci Příhod lišky Bystroušky, kterou budou moci prostřednictvím satelitního HD přenosu sledovat i diváci v českých a moravských kinech. Je to vůbec poprvé v historii, kdy se bude do kin přenášet dílo českého operního skladatele. London Philharmonic Orchestra řídí hvězdný maestro Vladimir Jurowski, v titulní roli debutuje úspěšná britská sopranistka Lucy Crowe, v roli Revírníka uvidíme populárního ruského barytonistu Sergeje Leiferkuse.
  


Kino pořádá koncert labelu Ty Nikdy
B o s k o v i c e (tt) - Jeden z nejvýznamnější rapových labelů Ty Nikdy přiváží do Boskovic v rámci oslav stého působení boskovické kino. Koncert se uskuteční v zámeckém skleníku v sobotu 9. června od 20 hodin. „Bez zajímavosti jistě nezůstane informace, že djem večera bude boskovický producent a beatmaker Inphy,“ doplnil vedoucí kina Radek Pernica.