Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Kultura
Mateřská škola Bílkova si letos připravila muzikál
Děti seznámily návštěvníky s židovskou čtvrtí
Boskovičtí ochotníci zvou na premiéru
Mezinárodní den dětí
 
Mateřská škola Bílkova si letos připravila muzikál
B o s k o v i c e - Celkem čtyřikrát v minulém týdnu předstoupilo sedmdesát dětí z Mateřské školy na Bílkově ulici v Boskovicích před zaplněný sál boskovického zámeckého skleníku. Učitelky s nimi totiž opět po roce připravily divadelní představení, tentokrát muzikál nazvaný Mach a Šebestová na cestách.
   Diváci díky výborně hrajícím, tančícím a hlavně zpívajícím dětem zavítali do všech světadílů. Mach a Šebestová zahájili svou cestu v českých zemích. Pak navštívili turecké tanečnice v Asii, klokany v Austrálii, tučňáky v Antarktidě, Indiány a kovboje v Americe i tanečníky s bubny a divoká zvířata v Africe. Vše se odehrávalo za patřičného hudebního doprovodu a děti byly jako každý rok oblečeny do zdařilých kostýmů.
   „Námět vychází z našeho tříletého školního vzdělávacího programu, který jsme pojali jako Děti černé, žluté, bílé, každé v jiném světadíle. Muzikál je vyvrcholením tohoto programu. Děti se nenásilnou formou celý školní rok seznamovaly s jednotlivými kontinenty, s kulturou jednotlivých národů. Směřovali jsme to i ke vstupu do Evropské unie,“ přiblížila ředitelka školky Dagmar Nečasová.
   V Mateřské škole Bílkova se s dětmi divadlu věnují již jedenáct let. Zpočátku bylo vše kolem v režii učitelek Věry Žižkové a Dagmar Nečasové, které představení připravovaly s menším počtem dětí, ale postupně začala divadlem žít větší část školky. „Dnes to jako ředitelka už hlavně koriguji a sháním sponzory. Mám radost, že se do příprav zapojily všechny učitelky, jsem na ně pyšná. S šitím kostýmů letos pomohly i některé maminky,“ řekla dále ředitelka. Letos poprvé se představení konalo v zámeckém skleníku a nikoliv v prostorách mateřské školy. Bylo to proto, že kulisy muzikálu tvořilo hlavně projekční plátno, a že do skleníku se najednou vejde více diváků. Ve skleníku byly také po celý týden vystavené práce dětí, které ve školce navštěvují výtvarný, pracovní a keramický kroužek.
   
Foto: Leona Paroulková  


Děti seznámily návštěvníky s židovskou čtvrtí
B o s k o v i c e - Již šestou řetězovou prohlídku v sobotu uspořádalo Muzeum Boskovicka a literárně dramatický obor Základní umělecké školy v Boskovicích. Ta se letos konala pozdě večer v synagoze a části židovské čtvrti.
   Prohlídka návštěvníky seznamovala s historií, životem a významnými osobnostmi boskovické židovské obce, která byla jednou ze čtyř nejvýznamnějších na Moravě. Pro zájemce, kterých bylo nakonec jen několik desítek, bylo připraveno sedm zastavení v židovské čtvrti, při kterých je děti seznámily se základními údaji.
   „Principem řetězové prohlídky je, že děti by měly říkat text, kterému opravdu rozumí. Takže složitější texty jsme s nimi upravovali, vysvětlili jsme jim věci, kterým nerozuměly,“ uvedla Lucie Matyášová, která spolu s Josefem Hanzlem žáky na řetězovou prohlídku připravila.
   Po dvou řetězových prohlídkách následovalo v prostorách synagogy asi dvacetiminutové divadelní představení Tři chleby, které děti nastudovaly podle námětu židovské pohádky z knihy Leo Pavláta Osm světel.
  


Boskovičtí ochotníci zvou na premiéru
B o s k o v i c e - Příznivci ochotnického divadla v Boskovicích se po delší pauze mohou těšit na premiéru nového představení, které nacvičilo občanské sdružení Ochotnické divadlo Boskovice. Komedii Jaroslava Koloděje Dědeček aneb Musíme tam všichni odehrají v pátek 4. června od 19 hodin v boskovické sokolovně. V představení režírovaném Jitkou Machálkovou hrají Vladimír Petrů, Pavel Kleveta, Kája Kronková, Zoja Malachová, Dáša Koudelková, Olga Müllerová, Karel Trnečka ml., Milan Kejík, Lumír Doubek a další.
  


Mezinárodní den dětí
B o s k o v i c e - O víkendu se konala řada akcí k dnešnímu mezinárodnímu dni dětí. Například v Kunštátě připravili pohádkovou cestu lesem, v Lysicích pohádkové prohlídky zámku či loutkové divadelní představení, v Blansku se děti vydováděly na jarmarku v zámeckém parku. Foto je z Dětského dne na boskovickém hradě, kde pro děti různé soutěže a atrakce připravila Česká strana sociálně demokratická.
Foto: Leona Paroulková