Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Z Regionu
Ulice ani gymnázium neponesou jméno Tomáše Špidlíka
Školáci napsali a vydali knihu
Barevný týden
Stavba kanalizace v Kunštátě potrvá do podzimu 2011
Tomáš Špidlík obdržel in memoriam cenu Palackého
Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?
Hotel Sladovna zavede klienty do sklepů i na komín
Sousedy z Východu vezmou na pivo i za farářem
Nabídka letních táborů pro děti je bohatá, někdo si ale nevybere
 
Ulice ani gymnázium neponesou jméno Tomáše Špidlíka
B o s k o v i c e (AD) - Nově budované ulici v boskovické části na Chmelnici stále chybí jméno. Městské zastupitelstvo minulý týden nepřijalo doporučení radních a neschválilo označení – ulice Kardinála Špidlíka. Vzápětí neprošlo ani hlasování o původní variantě – ulice Lipová a budoucím obyvatelům tak nezbývá než čekat na určení své adresy do září.
   Pojmenovat ulici po jednom z nejslavnějších boskovických rodáků, který se během života v římském exilu stal vědcem světového formátu, osobním přítelem papeže i obecně respektovanou osobností, odmítli zastupitelé z různých politických stran. Nezávislý Vladimír Jakubec například upozornil na výzvu desítek obyvatel budoucí ulice, kteří se na něj i další zastupitele obrátili s tím, že dávají přednost neutrálnímu názvu Lipová. „Každý, kdo v té ulici bude bydlet, má právo mluvit do toho, jak se bude jmenovat, a zastupitelstvo by se tím mělo řídit,“ uvedl. Podobný názor měl i Jiří Pevný z klubu KSČM. Podle něj není potřeba připomínat významného rodáka názvem ulice, důležitější prý je uskutečňovat kardinálův odkaz v životě. „Učme se raději žít tak, jak on to učil druhé, a nemusíme nic pojmenovávat,“ řekl Pevný.
   V nově vznikající ulici, kde v současné době probíhá dokončování inženýrských sítí, by první domky mohly stát už na podzim. Podle starosty Jaroslava Dohnálka je proto vhodné, aby se - ať už jakékoliv - jméno schválilo, aby stavebníkům nevznikaly potíže při vyřizování administrativních záležitostí. „Já nemám problém s žádným názvem. Hlasoval jsem pro Kardinála Špidlíka proto, že se na tom shodla rada, a souhlasím i s názorem, že jde o osobnost, která svým významem přesahuje český i evropský prostor,“ informoval Dohnálek.
   Jaké jméno nejnovější boskovická ulice nakonec dostane, to se ukáže nejspíš až za čtvrt roku na zářijové schůzi zastupitelů. Do té doby chce vedení města hledat schůdné řešení, a to nejen pro jméno ulice, ale i pro důstojný způsob připomínky kardinála Špidlíka.
   Jméno nedávno zesnulého kardinála odmítlo ve svém oficiálním názvu rovněž boskovické gymnázium, které Špidlík ve třicátých letech minulého století absolvoval. U příležitosti nynějších oslav 110. výročí založení mu však škola odhalila pamětní desku.
   Spojit název školy se jménem osobnosti, jež ji buď sama proslavila anebo s ní má jinou spojitost, není přitom nic neobvyklého. V Boskovicích existuje například Střední škola a učiliště André Citroëna, v Letovicích Masarykova škola práce a v Lysicích Základní škola Edvarda Beneše.
  


Školáci napsali a vydali knihu
B o s k o v i c e (Jim) - Děti po dobu pěti měsíců psaly a ilustrovaly knihu. Ta - i když to nebylo v prvním plánu - nakonec vyšla a je možné si ji koupit. Minulý týden ji autoři a iniciátoři pokřtili v cukrárně za přítomnosti médií a hostů.
   Děti boskovické základní školy dostaly nabídku zúčastnit se etapového psaní knihy po vzoru blogového románu Michala Viewegha. „Zúčastnila jsem se blogu a dokonce mě vybrali. Napadlo mě pak uspořádat podobnou akci pro děti,“ vysvětlila učitelka Pavla Živná. Sepsala pravidla, harmonogram, zajistila aktualizaci na školním webu. „Nikdo do toho se mnou nechtěl jít, tak jsem porotu dělala sama. Bylo třeba číst příspěvky dětí, vybrat vhodný, patřičně opravit i upravit a pokračování publikovat na webu spolu s dalšími pokyny. Z celkem 1200 žáků školy se jich chytlo deset, a ti dnes drží v rukou naše společné dílo,“ vzpomíná dnes Pavla Živná. Zajímavé je, že jen jediný účastník napsal všechny kapitoly, ostatní zúčastnili třeba jen jednou.
   „Na začátku jsem netušila, že by bylo možné knihu fyzickou vytisknout. Službu ale nabízí jedno internetové vydavatelství. To má dokonce knihu zavešenou v nabídce soustavně. V případě zájmu ji individuálně vytiskne. Cena je samozřejmě adekvátní službě,“ uvedla dále Pavla Živná.
   A tak příšla chvíle, že projekt finančně podpořilo ředitelství školy, spisovatel Müller, který jezdívá do školy na besedy a další lidé. A děti si tak mohly odnést domů své společné 74 stránkové dílo.
   
Učitelka ZŠ Boskovice Pavla Živná celý projekt vymyslela a uvedla v život. Podpořil ji spisovatel Lubomír Müller.
Foto: Jitka Melkusová  


Barevný týden
B o s k o v i c e (Jim) - Týden od 21. června se v Domově pro seniory v Boskovicích již popáté nesl ve znamení barev. Navíc byl letos poprvé současně odstartován první ročník Senior léta Boskovice 2010.
Foto: MSSS  


Stavba kanalizace v Kunštátě potrvá do podzimu 2011
K u n š t á t (AD) - V Kunštátě se na plné obrátky rozběhla dlouho připravovaná a v historii města doposud největší investiční akce – výstavba nových kanalizačních řadů spojená s přestavbou čistírny odpadních vod (ČOV) za zhruba sto milionů korun. Stavba potrvá do podzimu příštího roku a po jejím dokončení by splaškové vody do stokové soustavy měly odvádět o stovky domácností víc než nyní.
   Za dnešní kulisou rozkopaných ulic v Kunštátě a jeho místní části Sychotíně stojí povinnost vyvolaná zákonem, který řádné odkanalizování ukládá všem obcím s více než dvěma tisíci takzvaně ekvivalentními obyvateli. Kunštát se Sychotínem těsně sousedí a tvoří aglomeraci, která podmínku splňuje. „Projekt kanalizace jsme připravovali už od roku 2004, tehdy ještě pod hlavičkou svazku. Později jsme se ale nedohodli na financování a ujali se přípravných prací sami a nakonec jsme ze svazku vystoupili,“ přiblížil historii projektu místostarosta Petr Sojka s tím, že vloni v únoru město získalo dotaci a letos v květnu zahájilo zemní práce.
   Stokovou síť dělníci vybudují zhruba na polovině území Kunštátu a téměř v celém Sychotíně. Vyjádřeno v délkových jednotkách půjde o 5,7 kilometru nové kanalizace a dvě stě metrů rekonstruované. Rozdíl mezi oběma lokalitami bude rovněž v tom, že zatímco v Kunštátě půjde předně o oddělení splaškových vod ze stávající jednotné kanalizace, tj. společné pro splašky i dešťovou vodu, v Sychotíně, kde většina lidí používá septiky nebo jímky, vznikne kanalizace zcela nová. „Některým lidem se to nelíbí, protože kvůli nové přípojce budou muset narušit předzahrádky nebo chodníky u svých domů, ale bohužel to jinak nejde. Pokud by odmítli, nebudou moci doložit, že splašky řádně odvádějí,“ dodal kunštátský místostarosta. Navýšením počtu odkanalizovaných domácnosti vzniknou i vyšší nároky na čistírnu, kterou kromě zvýšení kapacity čeká i zdokonalení technologie na dnes požadovanou úroveň čištění.
   Že se v Kunštátě něco děje, zakoušejí také motoristé projíždějící průtahem města po silnici I/19. V asi stometrovém úseku mezi školou a kulturním domem je v provozu pouze jeden jízdní pruh a dopravu řídí semafory. Větší dopravní komplikace pak přináší stavba v Sychotíně, kde se kvůli výkopům musela úplně uzavřít silnice třetí třídy ve směru na Makov a Petrov a řidičům nezbývá než použít několikakilometrovou objížďku přes Rozseč. Podle místostarosty Sojky mohou sice řidiči osobních aut ještě v těchto dnech jezdit po místní objízdné trase kolem sychotínské kapličky, avšak tato výjimka brzy skončí a silnice zůstane až do října zcela neprůjezdná.
Zleva: druhý místostarosta Jiří Šafář, starosta Pavel Göpfert, první místostarosta Petr Sojka.
Foto: Marek Lepka  


Tomáš Špidlík obdržel in memoriam cenu Palackého
O l o m o u c (Jim) - Tomáš Špidlík obdržel in memoriam Cenu Františka Palackého Univerzity Palackého v Olomouci.
   „V roce 2010 se stal laureátem této ceny Prof. ThDr. kardinál Tomáš Josef Špidlík, SJ, který se na její převzetí těšil a byl připraven se osobně zúčastnit. Bohužel, osobní převzetí již nebylo možné,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, která byla členkou delegace, jež se udělování ceny v Arcibiskupském paláci v Olomouci zúčastnila.
   Stalo se tak ve středu při slavnostním zasedání vědeckých rad a akademických senátů UP a jejích fakult.
  


Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?
RNDr. Drahomír Skořepa, ředitel Gymnázia Boskovice
   
   U nás kantorů je většinou spojena oblast profesní a osobní. Tedy budu odpovídat na to, co mne v poslední době nejvíce potěšilo.
   Byli to v prvé řadě studenti čtvrtého ročníku, kteří pracují v občanském sdružení Forleaf. Abych jmenoval jen některé: Milan Hrytsyuk, Jan Perout, David Grénar, Roman Skoták a další studenti a studentky školy, kteří jim pomáhali. Abych to blíže vysvětlil. Věděl jsem, že tato skupina amatérsky natáčí a požádal jsem je asi před rokem, aby natočili film o Gymnáziu Boskovice k nastávajícímu 110. výročí školy. Myslel jsem si, že to bude klasika. Vstupními dveřmi do školy vejdeme, projdeme se po škole, natočí se rozhovor se studenty a profesory. Pak se dlouho nic nedělo. Už jsem začínal mít obavy, že film nebude. Ono to zatím umělecky uzrávalo. Začátkem roku 2010 za mnou přišli kluci s tím, že nechtějí natočit dokument, ale hraný film. S obavami jsem to odsouhlasil. Dostal jsem k nahlédnutí scénář, zjistil jsem, že ve filmu se také mihnu (s pytlem přes hlavu). To, co studenti natočili, je bomba. Na předpremiéře 21. 6. jim aplaudovalo plné kino Panorama, premiéra proběhla během oslav v sobotu.
   Jako druhého, který mne potěšil a překvapil, bych jmenoval našeho absolventa z roku 1999 Ing. Víta Paděru – ekonomického ředitele DSB Euro. Obrátil jsem se na něj po nenadálé smrti kardinála Špidlíka, jestli by nám firma nemohla odlít desku, která by tuto velice významnou osobnost a absolventa Gymnázia Boskovice z roku 1938 připomínala. Byla na to velmi krátká doba. Pomohl najít jednoho umělce, který měl desku navrhnout, tomu se návrh v termínu nepovedl. Pak jsme oslovili akademického sochaře Romana Wenzela, ten návrh vypracoval, ale pro slévače zbyla už doba, která byla vyloženě kritická. Ale dobrá věc se podařila.
   Každý, kdo půjde kolem Gymnázia Boskovice, se podívá na pamětní desku kardinálu Špidlíkovi. Pan kardinál si přál, aby lidé nevnímali jen smysly, nejednali jen, jak jim velí rozum, ale jednali hlavně podle toho, co jim říká srdce. O desku se zasloužili lidé, kteří jednali podle toho, co jim řeklo srdce. Vnímejte ji svým srdcem.
Drahoslav Skořepa
Foto: archiv  


Hotel Sladovna zavede klienty do sklepů i na komín
Č e r n á H o r a (AD) - Nejspíš jako sládková v legendárních Postřižinách si budou zanedlouho připadat klienti nově budovaného hotelu v Černé Hoře. Jeho největší chloubou má být sice komplex rozsáhlých pivovarských sklepů ze sedmnáctého století, avšak pro odvážné hosty provozovatelé chystají i vyhlídku z původního pivovarského komína.
   V těsném sousedství černohorského pivovaru pokračují práce na dostavbě atraktivního ubytovacího zařízení pro přibližně stovku hostů. Hotel s názvem Sladovna vzniká celkovou přestavbou objektu bývalé humnové sladovny, ve které se dlouhá léta vyráběl ječný slad coby jedna ze základních surovin pro výrobu piva. Spuštění ostrého provozu je naplánováno na termín pivní pouti 25. září a do té doby zbývají dělníkům k dokončení už jenom montáže vnitřního zařízení. „Teď ukončujeme veškeré stavební práce a začínáme dělat na interiérech, bude se montovat vybavení, zprovozňovat technika, umísťovat nábytek a tak dále. Zabere to ještě dva až tři měsíce,“ informoval minulý týden spolumajitel akciové společnosti Hotel Černá Hora Daniel Fusek s tím, že už na konci prázdnin by mohl začít zkušební provoz.
   Vedle pokojů a apartmá s celkovou kapacitou 98 lůžek se budoucí hoteloví hosté dočkají i celé řady doplňkových služeb. Asi největší překvapení pro ně ukrývá podzemní trakt pivovarských sklepů, ve kterých se podle Fuska podařilo zachránit původní kamenné a cihlové klenby. „Je to nádherné, není snad ani možné, že něco takového tady bylo. O části sklepů objevených ve skále se dokonce vůbec nevědělo,“ nešetří nadšením s tím, že nejstarší části podzemí pocházejí zřejmě ze středověku a sloužily nejspíš k uchovávání ledu.
   V současné době je část sklepních prostor vyhrazena pro připravované pivovarské muzeum s nejrůznějšími historickými exponáty a dokumenty. S jeho dokončením se ale počítá až příští rok. V dalším úseku se rýsuje stylový víceúčelový sál, jehož architektonickou doménu tvoří původní litinové sloupy. Pod zemským povrchem má své místo také wellnes centrum se saunou, solnou jeskyní, a rehabilitačním střediskem, a protože hotel stojí v areálu pivovaru, rozšiřují nabídku lákadel pivní lázně. Nad sklepením, v přízemí hotelu, zůstává stávající restaurace, ke které však přibyly hotelová recepce, kongresový sál a jednací salonky, a do stejného podlaží projektanti umístili i bazén. Mezi pokoji v ubytovací části pak vyčnívá zejména luxusní apartmá postavené na místě takzvaného hvozdu, tj. části pivovaru, kde se v dřívějších dobách sušil slad. A konečně raritou černohorského hotelu se má stát vyhlídková trasa na vršek pivovarského komína. „Půjde o minirozhlednu pro naše hosty, ke které nás inspiroval film Postřižiny,“ poznamenal Daniel Fusek.
   S novým hotelem přijde do Černé Hory také nabídka nových pracovních míst. Podle Fuska jich bude asi čtyřicet a půjde o profese typické pro sektor služeb – pokojská, recepční, masér atd.
V černohorském hotelu Sladovna si budoucí zákazníci užijí zvýšenou míru komfortu.
Foto: Marek Lepka  


Sousedy z Východu vezmou na pivo i za farářem
O l e š n i c e (AD) - Olešnicí a okolím zněla o víkendu libozvučná slovenština. Do městečka na severním okraji regionu zavítal plný autobus slovenských dětí, které přijely na družební pobyt v rámci nového projektu věnovaného přeshraniční spolupráci.
   Za dvoudenní návštěvou ze západoslovenského regionu Kopaničiarsky s centrem v Myjavě stojí iniciativa Místní akční skupiny (MAS) Boskovicko Plus, která letos připravila a úspěšně obhájila projekt Poznej své přátele. Ten má za úkol vytvořit a posílit kontakty mezi obyvateli obou česko-slovenských regionů a napomoci k jejich vzájemnému obohacení.
   Realizace podniku, rozděleného na čtyři etapy, proběhne v tomto roce, přičemž první tři aktivity proběhnou prostřednictvím vzájemných setkání v regionu Boskovicko a čtvrtá bude sestávat ze zpracování a vydání společné brožury jako závěrečného výstupu celého projektu.
   Jak informoval místopředseda MAS Boskovicko Plus a olešnický starosta Zdeněk Peša, po uplynulé návštěvě dětí a mládeže je nyní na programu setkání zástupců zájmových spolků. Skupina slovenských hasičů, fotbalistů, ale také farníků a maminek s dětmi přijede už tento víkend a dvoudenní program stráví opět převážně v Olešnici. „Zúčastní se pivních slavností, navštíví zdejší muzea a rozhledny. Fotbalisté navíc sehrají přátelský zápas, matky čeká setkání v našem mateřském centru a farníky beseda se zdejším farářem,“ upřesnila administrátorka projektu Marcela Hamerská a dodala, že poslední setkání se Slováky se uskuteční na podzim, kdy přijedou zástupci samotné MAS Kopaničiarsky region a představitelé jejích členských obcí.
  


Nabídka letních táborů pro děti je bohatá, někdo si ale nevybere
B o s k o v i c e (Jim) - Prázdniny jsou tu a rodiče tradičně řeší, jak nejlépe a nejvhodněji skloubit rodinné dovolenkování a letní vyžití dětí. Nejde přitom jen o to, aby děti někdo hlídal. Je třeba klást důraz i na to, zda je vyvážena potřeba rodičů a dětí, zda a jak jsou děti obohaceny zážitky a prožitky a dokonce i to, zda mají děti v průběhu prázdnin dostatek času samy pro sebe. Možností je řada, ale může se stát, že si rodiče nevyberou.
   Boskovický Dům dětí a mládeže nabízí dva letní tábory. Děti z Boskovic i blízkého okolí, ale i ty, které žádný kroužek nenavštěvují, mohou letní prázdniny strávit na dvou příměstských táborech a na stanovém táboře Vatry. „Příměstský tábor je určen dětem od 1. do 4. třídy. Děti přicházejí ráno do zařízení, kde je připraven pestrý program dle zaměření a odpoledne odchází opět domů. Od 9. do 13. srpna budou mít na programu cestu Za tajemstvím skřítků a strašidýlek, od 16. do 20. srpna přijde na řadu Kocourkov. Boskovický oddíl Vatra připravuje od 1. do 14. srpna stanový tábor pro děti od 8 let na táborové základně poblíž Drozdovské Pily v údolí říčky Březné,“ uvedl Kamil Ošlejšek z DDM Boskovice. Kromě uvedených organizuje DDM ještě zájmové soustředění rybářů v Bulharech či společný srpnový pobyt kroužků aikido, Borověnky a hip-hopu v Těchově.
   Boskovičtí Pionýři budou hledat bájnou Lemurii ve stanovém táboře na své základně v Uhřínově u Velkého Meziříčí od 18. července do 2. srpna.
   Skauti na svou tradiční základnu poblíž Němčic odjíždějí již na začátku prázdnin. „Na táboře chlapeckého oddílu Nibowaka, který bude od 7. do 14. července, se uvolnila místa, a proto je nabízíme veřejnosti. Tábor je pro kluky, kteří se nebojí tábořit 14 dní v přírodě ve skautském stylu a v duchu celotáborové hry, kde půjdeme po stopách starých Krhúnů,“ uvedl Petr Lizna – Neo.
   Příměstský tábor pro děti od 3 do 8 roků pod názvem Dobrodružná cesta za pokladem nabízí klub Matýsek v termínu 19. – 23. července. „Dozor budou provádět pedagogické pracovnice s praxí s dětmi tohoto věku,“ uvedla organizátorka Monika Kubová.
   Život brouka aneb prázdniny začínají je název speciálních pobytů pro předškoláky a malé školáky organizovaných TJ Rytmus ve dnech 1. - 2. července, 7. - 9. července a 12. - 16. července vždy od 7.30 do 15 hodin ve školičce u lázní.
   V srpnu vždy od neděle do neděle mohou děti trávit svůj volný čas ve stanech týpí ve westernovém městečku v Boskovicích.
   V létě je možné si i organizovaně zasportovat. Pro děti starší 8 let se nabízí výuka tenisu, basketu, volejbalu, lehké atletiky a plavání na Prázdninovém kempu v areálu gymnázia v Boskovicích 19. - 27. července a 16. - 20. srpna v dopoledních hodinách. Pro 5–15ti leté adepty hokejového sportu nabízí místní klub HC Boskovice od 2. do 14. srpna hockey kemp.