Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Z Regionu
Školy stávkují, chtějí víc peněz
V nemocnici plánují další velké investice. Přednost ale dostanou platy sester.
Prosinec je ve znamení nových lidí na postech primářů
Předseda ČSSD ve Skleníku
Za nemocnicí má stát obchodní dům
Letovice jsou blízko vysoké dotaci, Boskovice musejí čekat
Cena za vodu stoupne o jedenáct procent
Zmizí nádraží
Už se stali školáky
 
Školy stávkují, chtějí víc peněz
B o s k o v i c k o (AD) - List s nápisem „stávka, provoz uzavřen“ vyvěsí 4. prosince většina mateřských, základních a středních škol v zemi i v našem regionu. Zaměstnanci budou protestovat proti snižování výdajů na školství, poklesu svých reálných mezd a přenášení platebních povinností ze státu na obce a rodiče. Vše by spravily tři miliardy korun, státní rozpočet s nimi ale nepočítá.
   Podle Růženy Šalomonové z krajského odborového svazu školství se do stávky na Blanensku zapojí více než 1200 zaměstnanců a zavřených zůstane zhruba padesát školních budov. „Je urážející, že vláda schválila návrh bývalé ministryně Kuchtové. Ta totiž platy svých úředníků v roce 2008 zvedla o více než dva tisíce korun, zatímco platy v regionálním školství narostou asi o dvě stovky,“ zlobí se Šalomonová.
   V Letovické základní škole pracuje 71 zaměstnanců a stávkovat nechce pouze jeden, škola tak zůstane zavřená. Podle ředitele Miloše Randuly zde příští rok narostou mzdy asi jen o 1,1 procenta, zatímco inflace dosáhne nejméně pět procent.
   Jak ale zdůraznil, nejde zdaleka jen o platy. Školy podle něj nedostanou peníze na vybavení ani na pomůcky. „Budeme muset zrušit plánovaný nákup počítačů pro žáky a zastavit pořizování výbavy, kterou potřebujeme pro plnění školního vzdělávacího programu,“ upozornil.
   Docela jednotný názor ale školy nemají. Olešnická základní ani mateřinka provoz nepřeruší. Ředitel Vladimír Hél stávku nepodporuje a stejný názor má i naprostá většina jeho podřízených. „Souhlasím s požadavky, ale ne se způsobem jejich prosazování,“ vysvětluje a dodává, že stávka pouze naštve rodiče a nic nepřinese. Rovněž tvrdí, že katastrofické scénáře, které jsou veřejnosti líčeny, se nenaplní. „Rodiče rozhodně nebudou platit víc než doposud. Škola možná nakoupí jen o něco méně nových učebnic,“ míní olešnický ředitel.
   Závěrečné schvalování státního rozpočtu čeká poslance ve středu. Navýšení kapitoly školství o tři miliardy je ale nepravděpodobné. V nejlepším případě dostane jednu, jak požadují poslanci Strany zelených.
  


V nemocnici plánují další velké investice. Přednost ale dostanou platy sester.
B o s k o v i c e - Vysoká úroveň zdravotní péče je cílem, k němuž chce směřovat vedení boskovické nemocnice. Zkvalitňování péče o pacienty, kteří sem po komplikovaném období znovu nacházejí cestu, se neobejde bez kvalifikovaného personálu, ale ani investic do moderního nemocničního vybavení. Za půldruhého roku, co nemocnici provozuje město prostřednictvím stoprocentně vlastněné obchodní společnosti, se zde v této oblasti už mnohé změnilo k lepšímu, a to po stránce přístrojového vybavení i komfortnějšího prostředí pro pacienty.
   Po letošní instalaci nemocničního informačního systému, pořízení nového CT a otevření přístavby budovy za dvacet devět milionů korun s novými ordinacemi specialistů a kancelářemi správy nemocnice teď ale bude muset vedení nemocnice v investicích trochu přibrzdit. „Nelze počítat s tím, že bychom v příštích řekněme dvou letech udrželi nastavený trend, kdy rozvoj nemocnice šel takto nahoru. Nyní se musíme zaměřit hlavně na udržení vyrovnaného hospodaření a platy středního zdravotnického personálu, které jsou u nás zatím bohužel asi dvacet procent pod úrovní srovnatelných zařízení v Jihomoravském kraji,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Černý.
   Neznamená to však, že se modernizace nemocnice zastaví. Ještě do konce tohoto roku bude dokončena digitalizace radiologického oddělení, čímž se v případě potřeby velmi urychlí komunikace se specializovanými pracovišti. „Digitalizace umožní posílat snímky v elektronické podobě na kliniky nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ přiblížil Jaroslav Černý. Rentgenové pracoviště bude doplněno o pojízdné C rameno, které se používá při operacích, v plánu je i pořízení panoramatického rentgenu pro potřeby stomatologů.
   Po stavební stránce dluží nemocnice svým pacientům ještě dokončení úprav hlavního vchodu tak, aby byl zcela bez bariér i pro vozíčkáře. V plánu jsou ale i větší projekty, které mají úroveň nemocnice posunout zase o kus dál. „Jednáme o výstavbě multioborové jednotky intenzívní péče. Podmínkou ale je, že se bude ekonomická situace nemocnice vyvíjet příznivě. Jedná se totiž o investici za asi dvacet milionů korun,“ prozradil náměstek pro hospodářsko technickou správu Lubomír Petrželka.
   Investici do svého majetku připravuje i město Boskovice. To už vynaložilo asi milion korun na zpracování projektové dokumentace, která v rámci jednoho projektu řeší snížení energetické náročnosti všech tří budov základní školy a nemocnice. „Jen zateplení nemocnice včetně výměny oken je spočítáno na osmdesát milionů korun bez DPH. Chceme požádat o dotaci z operačního programu Životní prostředí. Pokud uspějeme, mohla by dotace tvořit až osmdesát procent z celkové částky,“ konstatoval starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
  


Prosinec je ve znamení nových lidí na postech primářů
B o s k o v i c e (AD) - Dva muži a jedna žena nově vedou tři oddělení Boskovické nemocnice. Primáře chirurgie a ARO představujeme nyní, s primářkou dětského oddělení seznámíme v některém z příštích vydání.
   Zcela nová tvář přichází na oddělení královny lékařských oborů. Funkci primáře chirurgie zastává od 1. prosince docent Jiří Vokurka z Brna. V konkurzním řízení porazil tři domácí soupeře, dosavadního primáře Jana Vlacha, jeho zástupce Josefa Snášela a chirurga Jaroslava Kubiše.
   Nový primář chce věnovat velkou pozornost personálnímu kádru. Rád by vytvořil takové podmínky, aby jeho zaměstnanci mohli vyjíždět na krátkodobé pracovní stáže. Rovněž hodlá navýšit stav lékařů, který je podle něj na naprostém minimu. „Myslím, že oddělení by mělo posílit o mladší kolegy,“ řekl. Zlepšit chce i komunikaci směrem k pacientům a mezi zdravotníky navzájem. „Pracuji i jako soudní znalec a ze zkušeností vím, že zárodek většiny problémů spočívá ve špatné komunikaci. Konečně i ve zdejším tisku se nedávno objevila stížnost na práci sester z chirurgického oddělení,“ konstatoval s tím, že bude dbát na správný přístup k pacientům a profesionální řešení možných komplikací.
   Vstup nového odborníka bude pro boskovickou nemocnici možná průlomový. Rád by zde totiž vybudoval výukové pracoviště pro studenty lékařských fakult i pro další, postgraduální vzdělávání lékařů. „Boskovice jsou pro mě výzva. I regionální nemocnice totiž může hrát důležitou roli nejen při léčbě pacientů, ale i při výchově mediků. Těch totiž přibývá a k pacientovi se během studia dostávají málo,“ nastínil Vokurka perspektivu možného rozvoje.
   Profesní dráhu zahájil v roce 1978 v brněnské Úrazové nemocnici. O dvanáct let později přechází na I. chirurgickou kliniku nemocnice u svaté Anny, kde se stal docentem a vykonával funkci proděkana lékařské fakulty. Letos v říjnu nastoupil v Masarykově onkologickém ústavu a krátce nato podal přihlášku do výběrového řízení na primáře boskovické chirurgie. V devadesátých letech absolvoval pracovní pobyt ve Spojených státech, přednášel v Japonsku a účastnil se stáží v Norsku, Německu a Itálii. Pětapadesátiletý Jiří Vokurka je ženatý, má dvě dospělé děti a žije v Brně
   Vedení anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) boskovické nemocnice převzal primář Vladimír Zemánek. Na postu prvního lékaře nahradil zesnulého Miroslava Klíče, který stál v čele pracoviště jedenáct roků.
   Mezi hlavní úkoly nového šéfa bude patřit stabilizace lékařského týmu. Během letošního roku totiž oddělení přišlo o několik odborných sil. „V současné době nám chybí asi tři lékaři. Péče o pacienty je samozřejmě zajištěná, ale při pohotovostních službách jsme vytíženi víc, než bychom si přáli,“ řekl čerstvý primář.
   Pro oddělení anesteziologie a resuscitace chce kromě lékařů získat také statut akreditovaného pracoviště, kde se lékaři mohou připravovat a doškolovat při osvojování odborných způsobilostí. „Na odborné stáže by kmenoví lékaři nemuseli odcházet do jiných nemocnic a cizí lékaři by naopak mohli jezdit do Boskovic,“ plánuje primář Zemánek.
   Devětatřicetiletý muž absolvoval Lékařskou fakultu brněnské Masarykovy univerzity a hned v roce 1992 nastoupil v boskovické nemocnici jako lékař na ARO. Posledních šest roků zastával post zástupce primáře a v čele oddělení stanul v polovině listopadu po úspěšně zvládnutém výběrovém řízení. Ve svém oboru je plně kvalifikovaný, vlastní atestaci druhého stupně. S manželkou a dvěma dětmi žije v Boskovicích.
Jiří Vokurka Vladimír Zemánek
Foto: Marek Lepka  


Předseda ČSSD ve Skleníku
B o s k o v i c e (AD) - Okresní konferenci České strany sociálně demokratické, která se konala v sobotu v zámeckém skleníku v Boskovicích, navštívil předseda strany Jiří Paroubek a dále předseda poslaneckého klubu Michal Hašek. „Konference hodnotila uplynulé období a zaměřila se na volby do krajského zastupitelstva. Lídrem kandidátky se stal blanenský místostarosta Ivo Polák,“ uvedl místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD Drahomír Skořepa.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Za nemocnicí má stát obchodní dům
B o s k o v i c e - Pro občany Boskovic, kteří mají stále pocit, že je ve městě málo supermarketů, má nyní radnice dobrou zprávu. Nový obchodní dům s nákupní galerií by do dvou let mohl vyrůst za boskovickou nemocnicí.
   Lokalita vymezená v územním plánu města jako zóna pro výstavbu komerčních objektů doposud případné investory nijak zvlášť nelákala. Nyní je ale všechno jinak. Developeři, kteří by zde chtěli nový obchodní dům postavit, si na radnici doslova podávají dveře. „O pozemky za nemocnicí je najednou velký zájem, který souvisí s tím, jak se město v poslední době rozvíjí. Oslovilo nás už pět developerských firem, které zastupují obchodní řetězce Tesco a Kaufland,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
   Boskovičtí radní proti prodeji čtyřiadvaceti tisíc čtverečních metrů pozemků pro stavbu nového obchodního domu nemají námitek a jejich prodej doporučili ke schválení i zastupitelům. Ti by o něm měli jednat na svém zasedání už příští pondělí. „Pokud zastupitelstvo záměr schválí, rada určí kritéria výběru. Teprve pak může prodej proběhnout,“ podotknul starosta.
   Odhaduje přitom, že nové obchodní centrum s třemi tisíci čtverečních metrů prodejní plochy by mohlo za nemocnicí stát asi v polovině roku 2009.
  


Letovice jsou blízko vysoké dotaci, Boskovice musejí čekat
L e t o v i c e (AD) - První velká injekce z evropských fondů je v Letovicích na dosah. Město má obrovskou šanci získat 28 milionů korun na zateplení základní a mateřské školy a výměnu jejich oken. Žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) totiž podalo v takzvané první výzvě, kde je na podobné projekty připraveno 20 miliard korun. K plnému uspokojení všech přijatých žádostí by přitom stačilo 18 miliard.
   Státní fond životního prostředí (SFŽP) přijal v řádném termínu 700 žádostí a podle tiskové mluvčí Jany Kulískové lze očekávat, že všechny budou uspokojeny. „Vzhledem k množství peněz, které máme k dispozici, je vysoce pravděpodobné, že žádostem, které splnily formální náležitosti, bude vyhověno,“ řekla a dodala, že dotace mohou dosahovat až 90 procent celkových uznatelných nákladů.
   Letovický projekt počítá se zateplením střechy a fasády a s osazením nových oken u obou školních budov. Akce podle propočtu spotřebuje 41 milionů korun. Jak informoval starosta Radek Procházka, město očekává zhruba 70procentní dotaci a vlastní podíl tak odhaduje na 13 milionů korun. „I se získanou dotací bychom však investici museli rozložit na dva roky,“ doplnil starosta. SFŽP rozhodne o přidělení či nepřidělení dotace do konce ledna.
   Zateplovat a měnit okna v budovách školy chce i radnice v Boskovicích. Do první ani do druhé výzvy se ale nepřihlásila, protože její projekt nesplňoval požadované parametry a byl by podle starosty Jaroslava Dohnálka předem odsouzen k neúspěchu. „Bylo by to podobné, jako hlásit se na vysoce kvalifikované pracovní místo a mít přitom základní vzdělání,“ přirovnal starosta a upozornil, že výzva se týkala zejména nízkoenergetických objektů, mezi které budovy boskovické školy nepatří. „Zaručeně bychom neuspěli. Abychom totiž vyhověli požadavkům první i druhé výzvy, museli bychom školní budovy obložit snad 30 centimetry polystyrenu, a náklady by se pak vracely asi 60 let,“ uvedl. Předpokládá však, že třetí výzva kriteria zjednoduší a Boskovice se budou moci přihlásit ještě letos nebo na začátku nového roku.
  


Cena za vodu stoupne o jedenáct procent
B o s k o v i c k o (AD) - Dražší voda poteče od 1. ledna v obcích blanenského a boskovického svazku pro vodovody a kanalizace (VaK). Její cena poskočí z letošních 58,27 korun za kubík na 64,69 korun. Provoz průměrných domácností tím podraží o zhruba 770 korun ročně.
   Jak vysvětlil ekonomický náměstek Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala, v navýšení o jedenáct procent je ukryto několik položek. „Rovná čtyři procenta naskakují díky změně sazby DPH, po necelých dvou procentech přidávají zvýšené ceny elektrické energie a větší objem vodohospodářské infrastruktury, kterou VAS bude v novém roce spravovat, více než dvě procenta tvoří nájemné pro svazek a zbytek náklady spojené se změnou legislativy a provozem,“ uvedl.
   Průměrná spotřeba vody na Blanensku je okolo 100 litrů na osobu a den a průměrná roční spotřeba rodiny je asi 120 kubíků.
   Do svazku VaK patří 78 obcí okresu Blansko. Členy předsednictva, které o ceně rozhoduje, jsou zástupci (většinou starostové) Blanska, Boskovic, Letovic, Kunštátu, Černé Hory, Lipůvky a Šebetova.
  


Zmizí nádraží
L e t o v i c e (AD) - Chceme zviditelnit budovu radnice a sochu prezidenta Masaryka. Souhlasíme s přesunem autobusových stání a snížením jejich počtu. Trváme na zachování již opravené severovýchodní části náměstí. Zkrátka schvalujeme, aby nová podoba středu města odpovídala návrhu, který zvítězil v anketách občanů a doporučila jej městská rada. Takto rozhodli zastupitelé Letovic minulý týden.
   Podle starosty Radka Procházky je návrh z dílny architektky Jany Kaštánkové vyvážený co do poměru zpevněných ploch a zeleně, ale přesto má některé technické nedostatky. „Dořešit musíme hlavně prostor před hudební školou, kde mají vzniknout autobusové zastávky, které nahradí dnešní nádraží,“ uvedl.
   Vítězný architekt nyní dopracuje studii náměstí do podrobné projektové dokumentace a vedení města příští rok požádá o evropskou dotaci. Podle použitých materiálů se náklady budou pohybovat od 25 do 40 milionů korun.
  


Už se stali školáky
B o s k o v i c e - Třicet prvňáčků z boskovické základní školy na Slovákově ulici je teď už pravými školáky. Po třech měsících, které uplynuly od jejich prvních okamžiků ve školních lavicích, byli minulý týden slavnostně přijati svými staršími spolužáky do žákovských řad.
   Do světa reálného, kde teď budou získávat nové vědomosti pro život, je symbolicky provedly postavy ze světa pohádek, žáci třetí B Mach a Šebestová. Slavnostní den bude každému připomínat šerpa s nápisem Prvňáček 2007/2008 a knížka, kterou už si brzy budou umět všichni sami přečíst.
Foto: Jana Pokladníková