Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Do krajských voleb zbývají necelé dva měsíce
Opravy na státní komplikují dopravu
Ibérica 2012
 
Do krajských voleb zbývají necelé dva měsíce
O k r e s B l a n s k o (pek) - U silnic se začínají množit billboardy, ze kterých na řidiče koukají kandidáti do krajského zastupitelstva. Ve schránkách se objevují volební letáky, regionální politické špičky jsou zase více vidět, objevují se mezi potenciálními voliči. Vše nasvědčuje tomu, že volby do zastupitelstev krajů se blíží. „Prezident republiky vyhlásil volby do zastupitelstev krajů na pátek a sobotu dvanáctého a třináctého října. V některých volebních obvodech na tyto dny stanovil také termín senátních voleb,“ informoval Radim Ochvat z tiskového odboru kanceláře prezidenta České republiky. Volebního obvodu, do kterého spadá okres Blansko, se senátní volby tentokrát netýkají. O to více energie a financí mohou politici věnovat krajské kampani. Náklady na kampaň v Jihomoravském kraji by u větších stran neměly přesáhnout čtyřmilionový strop. Část peněz pokryjí politici ze stranického rozpočtu, do kapsy ale budou muset sáhnout i ti, jejichž jména figurují na kandidátních listinách.
   „Pro kampaň do krajských voleb máme vyčleněny necelé čtyři miliony. Část peněz jsme dostali z ústředí a část přispěli kandidáti na prvních místech kandidátky. Z Blanenska jsou na volitelných místech místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, která kandiduje z osmého místa. Starosta Stanislav Kamba je na jednadvacátém místě a hned za ním je starosta Olešnice Zdeněk Peša. Lídrem celého kraje je bývalý hejtman Stanislav Juránek,“ sdělil volební manažer KDU-ČSL Jan Šmídek. Doplnil, že při kampani do krajských voleb opět vsadí hlavně na kontakt s voliči. „Jezdíme po obcích a městech se skákacím hradem pro děti, voliči budou mít možnost potkat se s našimi kandidáty. Dále kromě tradiční formy billboardů a volebních novin, využijeme i webové stránky a Facebook,“ popsal Šmídek.
   Čtyřmilionovou hranici pro financování volební kampaně nechtějí přesáhnout ani zástupci Občanské demokratické strany. „Kampaň bude financována z příspěvků našich členů a z části nám také přispívá hlavní kancelář ODS. Náklady na kampaň budeme zveřejňovat na internetu. Ostrou volební kampaň zahájíme na začátku září. Já sám se chci soustředit hlavně na setkávání s voliči. Kromě toho s lidmi komunikuji prostřednictví mých osobních webových stránek a Facebooku,“ prozradil místostarosta Blanska Jiří Crha, který je lídrem občanských demokratů. Ten dodal, že na kandidátní listině občanských demokratů figurují také tváře známé z komunální politiky, mimo jiné současní starostové Boskovic a Letovic. Vladimír Stejskal je na patnáctém místě, Jaroslav Dohnálek má na kandidátce devatenáctku.
   Sociální demokraté chtějí být při financování krajské volební kampaně téměř o milion spořivější. I tak ale náklady na volební propagaci ze čtyřiceti procent pokryjí členské příspěvky a dary kandidátů. „Kampaň zahájíme první zářijovou sobotu. Vedle reklamy v tisku a plakátů budeme organizovat také turné po obcích a městech, kde se voliči setkají s některými našimi kandidáty. Lídrem naší strany za okres Blansko je bývalý místostarosta Blanska a současný náměstek hejtmana Ivo Polák, který kandiduje z osmého místa. Na volitelném patnáctém místě na kandidátce je boskovická zastupitelka Hana Nedomová a jednatřicítku má senátor Jozef Regec,“ vyjmenoval krajský tajemník ČSSD Karel Kraus.
   Kandidáti KSČM se před volbami chtějí především setkávat s voliči. „Plánujeme s našimi kandidáty objet všechna města a obce okresu Blansko. V menších obcích uskutečníme krátké setkání, ve větších městech plánujeme program třeba na celé odpoledne,“ sdělil předseda okresního výboru strany Vojtěch Tesař. Doplnil, že při financování kampaně se budou spoléhat hlavně na dobrovolnost. „Nemáme finanční možnosti jako velké politické strany. Náš okresní výbor přispěje na kampaň zhruba třicet tisíc korun. Pak už záleží na jednotlivých kandidátech, jestli se budou na kampani finančně podílet,“ upřesnil Tesař. Lídrem kandidátky KSČM za okres Blansko je současný krajský zastupitel Stanislav Navrkal.
   Kromě čtyř již zmíněných stran, které v minulých krajských volbách byly nejúspěšnější a probojovaly se do krajského zastupitelstva, v Jihomoravském kraji podalo kandidátní listinu dalších devatenáct politických stran, hnutí a koalic. Kdo by ale chtěl nahlédnout do jmenných seznamů kandidátek, ten si musí počkat. „Do třiadvacátého srpna byli zmocněnci jednotlivých stran vyzváni, aby odstranili případné závady na kandidátních listinách. Ve dnech třiadvacátého a čtyřiadvacátého srpna proběhne registrace bezvadných kandidátních listin. Od toho okamžiku je teprve možné zveřejňovat i seznamy jednotlivých kandidátů,“ uvedl Petr Holeček z tiskového oddělení Krajského úřadu Jihomoravského kraje.
  


Opravy na státní komplikují dopravu
B o s k o v i c k o (pek) - V letních měsících silničáři opravují místní silnice hned v několika úsecích. Kromě uzavírky mezi Lhotou Rapotinou a Skalicí nad Svitavou, která potrvá téměř do konce srpna a téměř tříměsíční uzavírky Cetkovic řidiče potrápily také opravy na silnici I/43.
   Dělníci tam na tři čtvrtě kilometru dlouhém úseku silnice mezi Krhovem a Voděrady vyfrézovali povrch. „Kvůli síťovým trhlinám, místnímu poklesu, deformacím, výtlukům a vysprávkám je třeba cyklicky obnovit kryt vozovky, aby byla zajištěna bezpečnost provozu. Práce začaly třináctého srpna a potrvají pravděpodobně deset dní,“ sdělil Radek Votruba z Ředitelství silnic a dálnic v Brně. Doplnil, že doprava v místě je řízena kyvadlově. „Samozřejmě místní obyvatelé, kteří znají místní situaci, jezdí po souběžných komunikacích druhé a třetí třídy. Zatím nevím o další souvislé opravě na silnici I/43, která by byla v letošním roce naplánována.
   V případě, že budou uvolněny další finanční prostředky, jednalo by se pouze o lokální opravy drobného charakteru,“ doplnil Votruba.
   Žádné větší opravy na místních silnicích nemá v nejbližší době v plánu ani vedoucí Správy a údržby silnic pro oblast Blansko Miloš Bažant.
  


Ibérica 2012
B o s k o v i c e (pek) - Minulý týden probíhal i v Boskovicích a Letovicích festival španělské kultury Ibérica. Součástí byly i taneční workshopy, jejichž frekventantky se představily v sobotu odpoledne v zámeckém skleníku.
Foto: Tomáš Trumpeš