Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Šokující zjištění: na občerstvení Brutus se vyhláška nevztahuje
Umíte už opravdu číst?
Nedaleko Olešnice roste památník připomínající povodeň v roce 2002
 
Šokující zjištění: na občerstvení Brutus se vyhláška nevztahuje
B o s k o v i c e (tt) - K poněkud bizarní situaci došlo v Boskovicích v souvislosti s vyhláškou omezující fungování nočních podniků ve městě. Provozovatel občerstvení Brutus, jehož návštěvníci v obydlené lokalitě do značné míry eskalovali problémy vedoucí ke vzniku vyhlášky, totiž poté, co mu radní výjimku z vyhlášky neudělili, zjistil, že se na něj nová vyhláška vůbec nevztahuje. Postihuje totiž pouze provozovatele pohostinské činnosti a prodej z okénka na ulici. Brutus však, podobně jako třeba benzínové stanice, nespadá ani do jedné této kategorie.
   Občerstvení Brutus proto již přešlo zpět na nonstop provoz. Na svých stránkách však návštěvníky vybízí k tomu, aby dodržovali noční klid a nerušili spící obyvatele v sousedství provozovny.
   Dosud není jasné, jak na situaci zareaguje vedení města. „Zaznamenali jsme to a momentálně situaci analyzujeme a řešíme, jak dál postupovat. Příští týden budeme vědět víc,“ uvedl minulý pátek k problematice tajemník David Škvařil.
  


Umíte už opravdu číst?
B o s k o v i c e (vyv) - Nejen o tom museli ve středu v kině žáci prvních tříd ZŠ Boskovice přesvědčit přítomné. Městská knihovna připravila v rámci projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka příjemné setkání plné hádanek, otázek, písniček a pohádek. Jako dárek všichni dostali knížku Miloše Kratochvíla Školníci.
Foto: Andrea Šrámková  


Nedaleko Olešnice roste památník připomínající povodeň v roce 2002
O l e š n i c e - Památník v podobě boží muky se právě staví nad Olešnicí u cesty na Kněževes. Sakrální stavba má být památníkem obětí a současně připomínkou povodní v roce 2002. „Stavba má být sestrou stávající boží muky u Ústupu a bude stát na stejně exponovaném místě se širokým obzorem, takže bude vidět z okruhu několika kilometrů,“ řekl o památníku starosta města Olešnice Zdeněk Peša. „Šest metů vysoká bíle olíčená stavba bude čnít v místech, kde se před deseti lety vypršel obrovský 14 kilometrů vysoký mrak, z něhož se vylilo 800 tisíc kubíků vody. Ty proletěly Olešnicí, Crhovem a dál do Hodonína a Štěpánova,“ vysvětlil Peša, který odhalil i další podrobnosti o stavbě: „Nechtěli jsme žádné moderní materiály, dohodli jsme se, že boží muka bude natřena vápnem, přičemž nátěr se každé dva až tři roky obnoví. Do památníku bude vsazen i kámen ze zdejších lomů, olešnický mramor, posvěcený papežem při jeho návštěvě Brna. Samotná stavba tak bude mít dvojí rozměr, jednak duchovní, církevní jako boží muka a jednak jako památník povodně.“
   Stavba vznikla na základě rozhodnutí starostů sdružených v dobrovolném svazku obcí Olešnicko a měla by přijít na 200 tisíc. Svazek podal žádost o dotaci z krajského programu rozvoje venkova. K boží muce by měla vést také nová naučná stezka od nově rekonstruované hasičské zbrojnice v Olešnici a přes nově vybudované poldry. „Na trase budou umístěny informační tabule a celá stezka bude měřit asi 5,5 kilometru,“ doplnil starosta. „Památník má být připomenutím jisté lidské malosti proti živlům a hlavně památníkem obětí, které si tato povodeň vyžádala,“ uzavřel Peša.