Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Nezaměstnaných proti loňsku ubylo
Uvnitř kruhového objezdu bude upoutávka na město
Den otevřených dveří
 
Nezaměstnaných proti loňsku ubylo
B l a n s k o - Za první čtvrtletí letošního roku je v našem okrese výrazně méně nezaměstnaných než ke stejnému datu loni. Úřad práce v Blansku k 31. březnu evidoval 3.990 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, což v přepočtu znamená míru nezaměstnanosti 7,65 procenta. Před rokem činila míra nezaměstnanosti 8,9 procenta. (Pozn.: podle nové metodiky se míra nezaměstnanosti stanovuje podle takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, nezapočítávají se mezi ně například nemocní či procházející rekvalifikací.)
   Významně méně nezaměstnaných je také mezi absolventy škol. Ke konci letošního prvního čtvrtletí jich bylo na úřadu práce hlášeno 364, zatímco loni 491.
   Podle zástupce ředitelky blanenského úřadu práce Jiřího Dvořáka nezaměstnaných průběžně ubývá od začátku roku. „Předpokládám, že během května se situace stabilizuje a v červnu nám bude uchazečů o zaměstnání zase přibývat, protože se začnou evidovat absolventi škol,“ nastínil pravděpodobný scénář Dvořák.
   A co stojí za tím, že nezaměstnaných proti loňsku podstatně ubylo? Podle Jiřího Dvořáka je hlavním důvodem celkové oživení ekonomiky a tím zvýšená poptávka po zaměstnancích. Klesající míru nezaměstnanosti rovněž ovlivňuje možnost rekvalifikace a evropský sociální fond. „Spousta lidí se účastní různých projektů hrazených z evropských peněz,“ přiblížil zástupce ředitelky.
   Poptávka je v současné době po pracovnících na obsluhu linek v elektrotechnickém průmyslu, na obšívání volantů, po obráběčích kovů, šičkách, švadlenách, svářečích. Začíná se však projevovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků takzvaného černého řemesla. „Obráběčů kovů či svářečů začíná být významný nedostatek. Okres Blansko byl a je především strojírenský, takže o tyto profese je mezi zaměstnavateli zájem. Bohužel o ně ale není zájem mezi učni, takže těchto zaměstnanců se prostě nedostává,“ vysvětlil dále Jiří Dvořák. Volných míst v některých profesích je tolik, že se je zaměstnavatelům ani nedaří obsadit. Potvrzuje to zástupce Metry Blansko, která rozšiřuje výrobu a do konce roku chce přijmout kolem stovky lidí na pozice operátorů a další zaměstnance na místa jako svářeč, brusič, obsluha CNC strojů. „Dá se říct, že lidi z regionu v těchto profesích došli. Je to obecný problém všech firem, které mají vyšší potřebu těchto zaměstnanců. Nezaměstnaných je sice poměrně hodně, ale ne každý je schopen tuto práci dělat,“ sdělil zástupce vedoucího personálního úseku v Metře Vratislav Zouhar.
   Když už firma nemá kam sáhnout, obrací se na různé agentury a získává tak zaměstnance zejména ze Slovenska a Ukrajiny, případně se snaží získávat pracovníky ze zahraničí vlastními silami. „Na Slovensku navíc podobná výroba končí, takže je tam potenciál lidí, kteří tuto práci ovládají,“ dodal Zouhar.
   V dohledné době by měl být zrušen větší počet pracovních míst v Adastu Adamov, zejména pro obslužný personál, režijní dělníky, administrativní pracovníky a techniky. Žádní další zaměstnavatelé se podle dosavadních informací úřadu práce propouštět větší množství zaměstnanců nechystají.
   Průměrná délka evidence uchazeče o zaměstnání činí na Blanensku 543 dní. Ti, kteří evidenci ukončí, tak učiní v průměru za 276 dní. Více než dva roky dochází na úřad práce asi čtvrtina z celkového počtu nezaměstnaných.
   Okres Blansko je co do počtu nezaměstnaných dlouhodobě na druhém nejlepším místě v Jihomoravském kraji. Méně nezaměstnaných evidují jen v okrese Brno-venkov. V rámci České republiky se Blanensko drží asi v polovině žebříčku ze 77 úřadů práce.
   
   Nezaměstnanost v mikroregionech za březen
    ekonomicky aktivní obyv. březen %
   Adamov 2542 193 7,59
   Benešov 830 93 11,20
   Blansko 11432 682 5,99
   Boskovice 8888 674 7,58
   Černá Hora 1858 105 5,65
   Jedovnice 2575 154 5,98
   Křtiny 1119 90 8,04
   Kunštát 1870 190 10,16
   Letovice 4379 371 8,47
   Lipůvka 1504 120 7,98
   Lomnice 1376 118 8,58
   Lysice 2499 201 8,04
   Olešnice 1240 150 12,10
   Ostrov u Macochy 1184 86 7,26
   Rájec- Jestřebí 3201 191 5,97
   Sloup 1981 156 7,87
   Svitávka 1079 125 11,58
   Velké Opatovice 3222 291 9,03
   Celkem 52779 3990
  


Uvnitř kruhového objezdu bude upoutávka na město
B o s k o v i c e - Boskovičtí radní mají na stole tři návrhy na upoutávku, která bude umístěna na ploše uvnitř kruhového objezdu u nemocnice. „Komise doporučila tři návrhy. Rada města zatím svoje rozhodnutí odložila a žádá uchazeče, aby svoje řešení nacenili v různých variantách. Cenový rozptyl je široký,“ uvedl starosta Boskovic František Sivera.
   Do laické soutěže vypsané městem se přihlásilo dvanáct uchazečů, jejichž návrhy byly hodnoceny ve dvou kolech. V prvním byla jejich vhodnost hodnocena vzhledem k bezpečnosti silničního provozu, ve druhém byly návrhy posouzeny komplexně. Komisi nejvíc zaujal návrh betonové desky jakoby protkané skleněnými vlákny se znakem města, za jehož autorstvím stojí kolektiv studentů Střední školy uměleckých řemesel Brno, dále monument ve tvaru spojených kmenů stromů s otáčivým znakem Boskovic Kateřiny Krajné z Boskovic a návrh Jana Boháčka z Mladkova, který by plochu uvnitř kruhového objezdu osázel květinami a do středu by umístil vodotrysk se sedmi proudy jakožto symbol sedmizubého hřebene. O vítězi by radní měli rozhodnout do konce května. „Termín realizace jsme zatím neřešili, ale určitě bychom sem upoutávku chtěli umístit co nejdříve. Přes kruhový objezd přijíždí do Boskovic nejvíc lidí, takže upoutávka zde má význam,“ dodal starosta.
  


Den otevřených dveří
B o s k o v i c e - Den otevřených dveří pořádal o pondělním svátku boskovický Jezdecký klub. Své umění tak mohli předvést jezdci a koně u školního statku.
Foto: Tomáš Trumpeš