Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Mezi zemědělce na Boskovicku vtrhly nové tváře
Pouť v Boskovicích
Majitelka cestovní kanceláře stane před soudem
 
Z Regionu
Ve Svitávce pozastavili výstavbu kanalizace
Investice do vodohospodářské struktury mohou jít do desítek milionů
Anketa - Jak si užíváte léto?
Malohanácké jarmark
K sobě navzájem - Pěšky
Lukeší parazitoLOGICKÝ dotazník
Zájem o certifikování potravin roste
 
Kultura
Boskovičtí chovatelé připravují mezinárodní výstavy koček
Pro ateliér
Čadíci promítají za každého počasí
Kaple svaté Rodiny bude již brzy v novém kabátě
Klub přátel Boskovic vyhlásil fotosoutěž
Haiku
V synagoze verše doplní pohybem
Hradologie v Kunštátě letos nabízí dvoudenní program
 
Informace
Požár zničil dům a způsobil škodu za tři miliony
Policie ČR informuje
 
Sport
Pohár Drahanské vrchoviny hostil Valchov
Hlubinková ve Val d’Isére nezklamala
Biketrialové MS v neděli končí
Pohár Nobicy vyhrály Svitavy
Na fotbalovém turnaji byli nejlepší rozhodčí z okresu Blansko
Z Hlučína veze Tlamková zlato
Střelec
Vysočanská smyčka
Křetínská regata
Na medaile nedosáhli
Los kopané
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Mezi veverkami a sysly
S pomocí dotací Olešničtí postaví chráněné bydlení i opraví sportoviště
Kunštátští opravují zdi Panské zahrady
Kouzelný dům
 
Přečtěte si

Mezi zemědělce na Boskovicku vtrhly nové tváře
B o s k o v i c k o (žan) - Bohatá, chudá, úrodná, napořád. K půdě se vážou mnohé přívlastky. V poslední době se však čím dál častěji objevuje jiný, zemědělská půda jako předmět obchodního sporu. Družstva, která v okolí Boskovic fungují už řádku let, s nelibostí přihlížejí tomu, jak do regionu míří nové podniky a půda mění majitele. Tradice, zaměstnání, opatrnost, hlásají zavedená družstva. Podle nových společností jen odvádějí pozornost od toho, že za pronájem platí méně, než diktuje trh.
   Ctižádostivý příchod nových podniků zaznamenali například Benešovští. „Začalo to loni v létě. Zaslechli jsme, že domy v okolí navštěvují zástupci nejrůznějších společností a chtějí si koupit nebo pronajmout zemědělské pozemky. Říkají, že budou hospodařit, ale není přece normální, že skupují půdu po celém okrese,“ míní předseda benešovského zemědělského družstva Skály Václav Pliska.
   Podobných reakcí na nové obchodníky je jen v oblasti Drahanské vrchoviny plno. „Někteří vlastníci, u kterých máme půdu pronajatou, už uzavřeli smlouvu s někým jiným. Kolik jich ale je, nedokážu říct. To se dozvíme až na konci září, kdy je možné dát výpověď z nájemní smlouvy vlastníka s uživatelem. Kdo se zlákat nenechal, tomu všechna čest,“ uvedl předseda družstva Agro Rozstání Josef Jančík s tím, že nové podniky neváhaly využít i inzerce a nabídky vyššího finančního ohodnocení.
   Firmy, kterým chybí status tradiční, se ale brání. Jednou z nich je i společnost Vrchovina – zemědělská obchodní. „Na Boskovicku začínáme podnikat a bohužel cítíme, že konkurenční boj zde někdy přerůstá do osobní roviny a neférového jednání.
   Jedná se zejména o některá zemědělská družstva,“ uvedl agronom akciové společnosti Vrchovina Ivo Hilšer. Důvodem pomluv jsou podle něj peníze. „My nabízíme majitelům pravidelné platby za pronájem ve standardní výši. Uživatelé půdy někdy zneužívají neinformovanosti majitelů a za nájem platí mnohem méně, než je současná reálná cena nájmu. Je jasné, že jim příchod nového zemědělského podniku, který nabízí reálné ceny, vadí,“ řekl Hilšer.
   Peníze, které společnost za pronájem nabízí, nejsou malé. „Za rok platíme částku kolem tisíce korun za hektar, podle lokality a typu půdy,“ upřesnil předseda představenstva společnosti Ondřej Strenk.
   Cílem Vrchoviny je podle slov Hilšera středně velká farma s chovem hovězího dobytka, pěstování především travních porostů a omezování průmyslových hnojiv. „Dnešní hospodáři raději nenávratně ztrácejí organiku z pole a pro pole v bioplynových stanicích, odvozem slámy a sena do spaloven a nějak zapomínají na zkušenosti sedláků před nimi. My na ně zapomínat nechceme,“ řekl Hilšer z Vrchoviny, která v současnosti obhospodařuje asi šest set hektarů půdy.
   Jakkoliv sympaticky však znějí vize nových společností, pro zavedená družstva představují tvrdou konkurenci. „Vyzvali jsme vlastníky, že pokud chtějí pozemky prodat, ať je přednostně nabídnou nám. Vím, že jim nové společnosti za pronájem nabízejí velmi zajímavé částky, ale je otázka, a to je pouze moje domněnka, zda budou schopny stejné peníze platit i dál. Podle mého to z dlouhodobého hlediska není jednoduché,“ řekl Jančík z Rozstání. Kolik platí za pronájem půdy družstvo Agro, říct nechtěl. „Tuto informaci sdělit ani nemůžu,“ dodal Jančík.
   Starší družstva si zakládají především na kulturní a historické tradici fungování v regionu Drahanské vrchoviny. „Proto se snažíme, aby vlastníci pozemků, které obhospodařujeme, prodali půdu raději nám, nebo setrvali nadále jako pronajímatelé. Samozřejmě druhá věc je, že zaměstnáváme mnoho lidí z okolí, což však závisí i na množství půdy, kterou využíváme,“ popsal Jančík s tím, že v současnosti v družstvu pracuje přes šedesát zaměstnanců.
   Bránit se nové konkurenci začalo i benešovské družstvo, které loni v okolních obcích Žďárná nebo Suchý oslovovalo potenciální prodejce půdy prostřednictvím webu a rozhlasu.
   Vedení společnosti Vrchovina má na chování starších družstev vlastní názor. „Začali jsme hospodařit v loňském roce a od prvních nabídek jsme zaznamenali určitou nervozitu majitelů pozemků a trochu i strach. Máme informace, že v některých případech jsou drobní majitelé půdy doslova vydíráni současným uživatelem. Což určitě není seriózní,“ řekl Hilšer.
   Podle agronoma se někdy současný uživatel pozemku brání konkurenčním nabídkám tak, že uzavře s majiteli novou, takzvaně výhodnou nájemní smlouvu. „Ta je však pro neinformovaného majitele pozemku nepříznivá. Podpisem takové vychytralé smlouvy se nevědomky na mnoho let dopředu zbaví práva s pozemkem disponovat a jakkoli do budoucna ovlivnit nájemné,“ popsal Hilšer. Zároveň dodal, že pomluvy na jejich adresu se objevují nejvíce v oblastech, kde mají současní uživatelé půdy horší platební morálku.
   Pliska z benešovského družstva uvedl, že konkrétně proti Vrchovině nic nemá. „Nikdy jsem s nimi nejednal ani nespolupracoval, takže nemůžu hodnotit, nakolik jsou to solidní hospodáři. Vím ale, že mají stejné jméno jako družstvo, které na Benešově fungovalo ještě před revolucí. Lidé si je s nimi proto často pletou,“ podotkl předseda Pliska, který s družstvem Skály obhospodařuje asi tisíc hektarů půdy s travními porosty a obilninami.
   I proto, aby se obyvatelům na Boskovicku přiblížili, vyvěsili zástupci společnosti Vrchovina na veřejných prostranstvích upozornění. V něm lidi varují před pomluvami, které říkají, že jde o spekulanty. „Vrchovina sídlící v Boskovicích a na Kořenci je společnost mladých zemědělců a lidí, kteří mají zemědělské vzdělání, zájem o tento obor a rádi by ve vašem regionu podnikali v zemědělské výrobě,“ píše v upozornění předseda Strenk.
   Podle šéfa okresní agrární komory Kamila Vystavěla existuje více podobných nabídek. „V případě, že se skutečně snaží o hospodaření s půdou, žádný problém v tom nevidím. Ten nastává, když je půda až na druhém místě. Podezřelé je například to, když někdo skupuje pozemky roztroušené po celém okrese, které spolu ani nesousedí. To pak zavání čistě spekulativními účely,“ nabádá Vystavěl k opatrnosti před jakýmkoliv podezřelým prodejem.
   Podle něj je půda to nejcennější, co člověk má. „Nemůžou vám ji vzít ani ukradnout, když je na vás jednou napsaná. Jenže lidé si to mnohdy neuvědomují a některé společnosti toho rády využijí,“ dodal Vystavěl.
  


Pouť v Boskovicích
B o s k o v i c e (tt) - Atrakce na parkovišti u Zlaté růže nabídly obvyklou pouťovou zábavu včetně řetízkového kolotoče, v zaplněném kostele sv. Jakuba staršího slavili v neděli ráno pouť věřící římsko-katolického vyznání.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Majitelka cestovní kanceláře stane před soudem
B o s k o v i c e (žan) - Lidé marně čekající na odjezd k moři, cestující bez zavazadel, dluhy u dopravců. I to po sobě zanechala boskovická cestovní kancelář Majestic Travel. Její majitelce Zuzaně Pálové nezbude než se vypořádat s následky. Pojišťovna Generali na ni podala trestní oznámení. Hromadnou žalobu zvažují i sami cestující.
   „Podle našeho názoru se podnikatelka dopustila protiprávního jednání. Splnili jsme tak svou zákonnou povinnost, kterou má v případě podezření ze spáchání trestného činu každý občan České republiky,“ odůvodnil podanou žalobu mluvčí Generali Jiří Cívka. Pojišťovna s cestovkou před několika měsíci uzavřela ze zákona povinnou smlouvu proti úpadku, na jejímž základě kancelář obdržela koncesní listinu. Později se ukázalo, že je smlouva neplatná, Pálová neuhradila pojistné. Od konce května prodávala zájezdy nelegálně.
   Odebráním koncese se v současnosti zabývá živnostenský úřad v Boskovicích. „Zahájili jsme správní řízení ve věci odebrání oprávnění na provoz cestovní kanceláře.
   Může se to protáhnout i na dva měsíce, přesné datum říct nedokážu. Záleží to i na tom, jak s námi bude majitelka společnosti komunikovat a zda bude k zastižení,“ vysvětlil vedoucí živnostenského úřadu Libor Poláček.
   Kauza nepojištěné cestovky vyšla najevo před třemi týdny, kdy skupina bezradných turistů skončila bez zavazadel v chorvatském letovisku Podaca. Při výstupu jim dopravci odmítli vydat kufry s tím, že nedostali od Pálové zaplaceno.
   Od té doby neodjeli na plánovanou dovolenou s Majestic Travel další turisté. Společně promýšlejí, co podniknou dál. „V pátek jsem s paní Pálovou mluvil a ujistila mě, že postupně všem vrací peníze. To jsem si u několika blízkých zdrojů ověřil. Pokud by se na tom něco změnilo, nebudeme váhat s hromadnou žalobou,“ popsal Luboš Slezák z Boskovic, který na jednání s Pálovou zastupoval syna Adama. Ten měl u cestovky objednanou dovolenou na předminulou sobotu. „K moři jsem nakonec odjel, ale s jinou společností,“ doplnil Adam Slezák.
   Vyjádření Zuzany Pálové se týdeníku Boskovicko získat nepodařilo. Novinářům stále nezvedá telefony a tiskové prohlášení, které na webových stránkách cestovky slibuje už tři týdny, ještě nevydala.
   Přestože se všichni shodnou na tom, že v tomto případě systém nefungoval, jak měl, nikdo se k pochybení veřejně nehlásí. „Podle mého selhala kontrolní úloha živnostenského úřadu. Pokud by zjistil, že společnost nemá pojištění, mohl odebrat koncesi a ochránit tak klienty,“ uvedl již dříve místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.
   S tím ovšem zásadně nesouhlasí vedoucí boskovického živnostenského úřadu, který Zuzaně Pálové koncesi vydal. „To je nesmysl. Postupovali jsme v souladu se zákonem a žádného pochybení jsme se nedopustili. Z našeho postu ani nemáme možnost zkoumat, zda byla pojistka zaplacena, či ne. Nikdo není povinný nám to sdělovat,“ ohradil se Poláček.
   Podle Ministerstva pro místní rozvoj nese podíl viny i pojišťovna Generali. „Skutečnost, že společnost Majestic Travel neuhradila pojistné a depozit, nám Generali oznámila pozdě, až devátého července,“ uvedla mluvčí ministerstva Jana Jabůrková. To bylo v době, kdy se v médiích objevila zpráva o turistech bez zavazadel.
   Ani Generali si však popel na hlavu sypat nehodlá. „V případě této cestovní kanceláře se Ministerstvo pro místní rozvoj snaží bagatelizovat prvotní a klíčovou chybu živnostenského úřadu a zastřít selhání své kontrolní role. Vzniklá situace znovu poukázala na fakt, že zákon z minulého století, který upravuje podnikání v cestovním ruchu, potřebuje novelizovat,“ uvedl mluvčí pojišťovny Cívka.
   Změna zákona o cestovním ruchu je jedna z mála věcí, na které se obě strany shodnou. „Vrcholí přípravy dílčí novely zákona, jejímž účelem je lepší ochrana spotřebitele a zpřesnění podmínek podnikání pro cestovní kanceláře a agentury,“ řekla Jabůrková s tím, že snahou ministerstva je, aby novela začala platit od příštího roku.
   I v případě, že Majestic Travel nakonec ztratí status cestovní kanceláře, fungovat může dál jako cestovní agentura. „V současné době neexistují okolnosti, které by nám umožnily jednat o zrušení cestovní agentury. Jiná situace by například nastala, kdyby paní Pálovou pravomocně odsoudili,“ objasnil Poláček.
   A že Majestic Travel dokáže potrápit klienty i jako agentura, dokázala cestovka loni v září. Tehdy se skupina padesáti lidí z Prahy dozvěděla o zrušení zájezdu dva dny před plánovaným odjezdem do Chorvatska. Polovinu ceny dovolené v celkové výši tři sta tisíc korun jim Pálová doteď dluží. „Skupinu tvoří převážně důchodci. Že nevrátila peníze, mě mrzí hlavně kvůli nim,“ doplnila jedna z účastnic Dana Líbová.
  


Z Regionu

Ve Svitávce pozastavili výstavbu kanalizace
S v i t á v k a - Svitávečtí občané se již druhým rokem těší, že letos na podzim budou mít plnohodnotnou kanalizaci. Práce na ní však byly pozastaveny.
   Podle časového harmonogramu měla být v letošním roce stavebně dokončena většina budovaných tras kanalizace a čistírna odpadních vod. Bylo plánováno, že se občané budou moci do konce srpna na kanalizaci připojit. Avšak kvůli financování budou termíny posunuty. „Do zkušebního provozu bude kanalizace pravděpodobně uvedena až příští rok. Vše se bude odvíjet od dotací z Evrospké unie,“ řekl místostarosta Svitávky Jaroslav Zoubek. Práce na hlavních kanalizačních stokách, kterých je zbudováno více než polovina, totiž radnice pozastavila do doby, než evropské fondy proplatí alespoň 30 miliónů za dosud provedené práce.
   Velkorysý projekt Svitáveckých předpokládá profinancovat 119 miliónů. Z toho 85 procent očekávají z Fondu soudružnosti EU, na akci se dále podílí Státní fond životního prostředí 5 procenty, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu městys, když z rozpočtu kraje získá téměř 4 milióny.
   
   VK
  


Investice do vodohospodářské struktury mohou jít do desítek milionů
B o s k o v i c e (pek) - Zhruba milion a tři čtvrtě má město Boskovice na svém účtu ve Svazku vodovodů a kanalizací. Vyplynulo to z vyúčtování za loňský rok. Boskovičtí už naplánovali jak ušetřené peníze využít. V oblasti vodního hospodářství je totiž potřeba udělat několik neodkladných investic.
   Mezi nejpalčivější problémy patří vodojem v Doubravách, chybějící kanalizace v Mladkově, havarijní přetížení kanalizace na Lidické ulici a v ulicích Na Skalce a Pod Střelnicí. „Vodojem v Doubravách je třeba rozšířit, protože jeho kapacita by při dalším rozvoji města již nepokryla potřebu vody. Prioritou je pro nás i odkanalizování Mladkova, protože toto nám ukládají normy Evropské unie,“ vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Doplnila, že u vodojemu půjde o investici v řádu patnácti milionů, v případě kanalizace v Mladkově to může být až trojnásobek. Proto Boskovičtí usilují o získání dotací.
   „I tak bychom ale na těchto projektech museli mít spoluúčast, kterou bychom zaplatili z plusovosti ve Svazku nebo z rozpočtu města. Předpokládám, že do konce roku se dozvíme, jak dopadly naše žádosti o dotace a budeme na to moci zareagovat v přípravě rozpočtu na příští rok,“ podotkla Vítková.
   Opravy kanalizace omezí dopravu ve městě
   Vyřešení problému s přetíženou kanalizací na Lidické si Boskovičtí odškrtnou už letos na podzim. „Toto místo nás velmi tíží. Ve městě totiž nemáme oddílnou kanalizaci, a tak když jsou přívalové deště, voda se dostane do sdílené kanalizace, teče dolů z kopce a vytéká na silnici a na některé pozemky,“ konstatovala místostarostka Vítková. Investici za bezmála deset milionů pokryjí peníze z plusovosti Boskovic ve Svazku, významně pomůže i dotace z Jihomoravského kraje. Tajemník Svazku vodovodů a kanalizací obcí a měst okresu Blansko Petr Tioka sdělil, že stávající problematické napojení stok v křižovatce ulic Lidická a Dukelská plánují zcela odstranit. „Nově bude vybudovaná kanalizační stoka od budovy Betany po zmíněnou křižovatku. Budování stoky dopravně omezí provoz v ulici Dukelské, kde bude po dokončení stavby na ulici Kapitána Jaroše uzavřen jeden jízdní pruh v zájmové části ulice,“ sdělil Petr Tioka. Dodal, že další prioritní investiční akcí svazku je kanalizace v lokalitě Pod Střelnicí. „Stavba má vydáno stavební povolení a je požádáno o dotaci u krajského úřadu. Finanční náročnost této stavby neumožňuje hradit celou její realizaci z vlastních prostředků,“ objasnil Tioka.
   Zásah potřebují i některé
   úseky vodovodů
   a kanalizací
   Další možností, jak využít peníze, které po loňském roce zbyly Boskovicím ve Svazku, jsou opravy vodovodů a kanalizací, které budou napřesrok odkryty při opravách boskovických ulic. „Chceme opravit povrch na Hálkově a Květné ulici. Pokud nám zbudou peníze, na řadu přijdou i ulice Kosmonautů a Dřevařská. Takový přehled jsme zaslali vedení Vodárenské akciové společnosti, aby udělali kamerové zkoušky a zjistili, v jakém stavu je vodohospodářská strukturu v těchto ulicích,“ upřesnila místostarostka Boskovic. Přehled o tom, zda vodovody a kanalizace potřebují zásah vodárenských techniků, už má ředitel boskovické pobočky Vodárenské Petr Fiala na stole. „Na Hálkově ulici je v úseku deseti metrů zcela zborcená kanalizace a je nutné ji vyměnit. Na zbytku kanalizace v této ulici jsme zjistili nadměrnou korozi a doporučujeme proto výměnu kanalizačního potrubí. Na Květné ulici je na dvou úsecích po deseti metrech popraskaná kanalizace a je také nutná její výměna. Na Dřevařské ulici je kanalizace místy ve velmi špatném stavu, do profilu totiž zarůstají kořeny. Před opravou komunikace je nutná výměna kanalizace se zvýšením dimenze potrubí. Na kanalizaci na ulici Kosmonautů jsme zjistili jen drobné poruchy řešitelné opravou ze šachet,“ vyjmenoval Fiala. Doplnil, že vodovody na jmenovaných ulicích jsou víceméně v pořádku, na některých místech bude potřeba vyměnit hydranty, odbočení nebo šoupě. Tyto akce bude zajišťovat Vodárenská v rámci plánovaných oprav.
  


Anketa - Jak si užíváte léto?
B o s k o v i c k o - - Jak si užíváte léto? Zúčastnili jste se nějakých společenských či kulturních akcí?
   Miroslav Říha, 47 let, podlahář:
   Žádné kulturní akce jsem se nezúčastnil. Léto si užívám pracovně, ale jak byla ta velká vedra, tak jsme se s dětmi chodili koupat do Letovic.
   Milan Páral, 22 let, student:
   Účastnil jsem se festivalu pro židovskou čtvrť a opravdu jsme si to s kamarády užili.
   Jana Brožová, 43 let, ošetřovatelka:
   Léto si užívám s rodinou. Teda pokud nejsem v práci. Byli jsme na kostýmované prohlídce na zámku. Jinak chodíme na výlety a jezdíme na kolech.
   Milana Bílková, 65 let, důchodkyně:
   O víkendech ráda navštěvuji promenádní koncerty. Je skvělé si za pěkného počasí poslechnout nějakou živou hudbu.
   
   KK
   
  


Malohanácké jarmark
V a n o v i c e - Součástí Malohanáckyho jarmarko, který se již potřetí uskutečnil v sobotu ve Vanovicích, bylo i představení původních místních krojů. Do jejich rekonstrukce se pustila Lucie Staňková z Jevíčka, která opravila původní mužský, pocházející z rodiny sběratelky Josefy Kalabusové, ženský pak zapůjčila rodina Pluháčkových.
Foto: Jitka Melkusová  


K sobě navzájem - Pěšky
Říká se, že kdyby byla pravda, že chůze prodlužuje život, byli by pošťáci nesmrtelní. Škoda, že ti dnešní už také často jezdí autem, jako většina národa. Občas je vidím, jak se řítí v dýmu prachu některým ze starších modelů Škody, vyskakují téměř za jízdy s náručí dopisů a obsílek, s neuvěřitelnou rychlostí napěchují schránky a naskakují zpět. Někdy jezdí ve dvou a vyskakují v tandemu, to je teprve podívaná na ty synchronizované pohyby. Snad se jich netýká choroba zvaná obezita, která je jednou z nejvíce obávaných chorob budoucnosti. Víte, že Češi patří mezi tři nejtlustší národy Evropy? A zajímavé je, že nadváhou nebo obezitou trpí přes polovinu českých vojáků a co je velice alarmující, také téměř desetina dětí, každý pátý chlapec. O obezitě se mluví jako o epidemii a ročně na celém světě zemře 5,3 miliónu lidí v důsledku mizivé tělesné aktivity, tedy na lenost. Každé povolání má své. Někdo sedí u kasy, počítače nebo stolu s nějakou řemeslnou prací. Někdo naopak pracuje fyzicky, a přesto nemusí mít právě atletickou postavu. Co nás ale všechny spojuje je to, že až příliš často používáme auto k našemu přesunu, a to i tam, kde bychom zvládli dojít pěšky. Ano, je to rychlejší, pohodlnější i pro maminky s nákupy, dětmi a aktovkami. Ale, skutečně si ježděním autem šetříme drahocenný čas? A k čemu ten ušetřený čas využíváme?
   Dojít někam pěšky je výzva, někdy dobrodružství a často ta nejsmysluplnější činnost. Pozorujete okolí, jak kde co roste, voní a jak se žije. Potkáváte lidi, někdy jsou taková setkání osudová. Při chůzi se výborně přemýšlí nebo naopak můžete naprosto vypnout mozek a jen tak se kochat. Když si správně načasujete cestu do práce, do školy či do obchodu a dojdete k cíli, cítíte uspokojení. Je to možná směšné, ale v podstatě úplně přirozené. Když nestíhám, a to je poměrně často, běžím a beru to jako trénink těla. S dcerkami téměř každé ráno běžíme na autobus a já si vybavím Járu Cimrmana, jak učil děti běhat s taškami a ve školním oblečení, protože až budou jednou spěchat nebo před něčím utíkat, nebudou se převlékat do tělocvičného úboru. Chůze a běh jsou totiž tím nejpřirozenějším pohybem, který všichni zvládáme asi tak od jednoho roku a není to ani nuda ani nic potupného. Když jsme bydleli Na Vyhlídce a chodila jsem nakupovat do samoobsluhy, potkala jsem cestou spousty známých, se kterými jsem se dala do řeči, a tak se nakupování často protáhlo na několik hodin. Možná bych mohla onen čas využít jinak, možná bych stihla vytřít podlahu nebo pověsit prádlo, možná bych si stihla něco přečíst nebo si hrála s dětmi. Ale já jsem se raději prošla a právě tyto přátelské vztahy mezi sousedy jsem měla na tamějším bydlení nejraději. Mnozí sednou do auta a jedou si nakoupit do jednoho z našich pěti supermarketů, prý se tam dá rychle nakoupit vše najednou. Já nevím, bezradně prohlížím zboží a marně hledám někoho, koho bych se zeptala, jestli je tenhle sýr dobrý, nebo jak se prostě má. Když pak dojedu domů a vůbec nemám bolavé ruce od těžkých tašek, nějak necítím uspokojení z dobrého nákupu. Možná je to směšné, ale cítím, jak se mi všechny ty potraviny usazují pod kůží v podobě sádla. Kdybych šla pěšky, klidně si s chutí namažu rohlík s máslem a vychutnám si ho s myšlenkou, že jsem si ho zasloužila.
   Někdy mám pocit, že lidé i tady v Boskovicích ztratili představu o vzdálenostech. Třeba cesta z pošty na náměstí jim přijde dlouhá a jedou autem. Čas ale rozhodně neušetří, stráví ho čekáním na křižovatkách a snahou zaparkovat. Jezdíme do práce, do obchodu, za zábavou i sportem, přitom je to přes celé Boskovice asi tři kilometry. Kdybychom každý den tuto vzdálenost svižně ušli, většina by se cítila lépe, možná si i prodloužila život, ale zcela jistě bychom častějším používáním našich nohou získali v konečném důsledku i na čase a také na ochraně našeho životního prostředí, protože emise z automobilové dopravy jsou hlavním místním znečištěním.
   
   Martina Lukešová
   
   Eko otázka: Co je podle vás hlavním důvodem nechuti k pěší chůzi?
   Své odpovědi zasílejte do redakce nebo na emailovou adresu ekosoutez@email.cz
   Problém s nadváhou určitě nemají obyvatelé rozvojových zemí, odkud jsou k nám dováženy tzv. Fair Trade výrobky, na které jsme se ptali v minulém díle. Výhercem se stává Jitka Švecová z Boskovic, která odpověděla: Fair Trade je značka, která výrobku zaručuje, že při jeho koupi jde o oboustranně výhodný obchod. A to jak pro nakupujícího, tak pro prodávajícího. Cílem této značky je zejména zlepšit životní podmínky lidem v rozvojových zemích, kteří se živí např. pěstováním čaje, kávy nebo třtiny. Fair Trade klade důraz na ochranu životního prostředí (např. zákazem užívání pesticidů), na zlepšení pracovních podmínek lidí zasažených chudobou (např. používání ochranných pomůcek, přesné vymezení pracovní doby apod.) a v neposlední řadě nám garantuje, že při výrobě nebyla zneužita dětská práce.
   Partneři: Vodárenská a.s., Všehodílna Blanky Matuškové, zdravá výživa Namaste, od kterých máme pro vás zajímavé ceny za vaše odpovědi.
  


Lukeší parazitoLOGICKÝ dotazník
B o s k o v i c e (Jim) - Volné 5. pokračování rozhovoru s nekonvenčním důchodcem MUDr. Petrem Lukešem
   
   Boskovice (Jim) - Je mnoho lidí, jimž biorezonanční přístroje dokázaly najít a zlikvidovat ložiska parazitů, třeba i taková, která lékaři identifikovali jako rakovinu. MUDr. Petr Lukeš proto, zahlcen neustálými dotazy, vytvořil dotazník, s jehož pomocí mohou lidé hledající řešení svého zdravotního stavu odečíst prvotní informace pro lékaře důležité.
   n Proč parazitologický dotazník?
   Protože, když se logicky zamyslíte nad zdravotním stavem našich obyvatel, tak s hrůzou zjistíte, že je ve stále horším stavu, přes všechna vyšetření stále modernějšími přístroji. Lékaři jsou bezradní, protože vyšetření jsou opakovaně negativní. Na parazity prakticky nikdo nemyslí, protože se moc nevyučují s tvrzením, že u nás nejsou a není je ani čím léčit. Od roku 1992 do současnosti zmizelo z lékáren 30 velmi dobře fungujících léků na prvoky, plísně a parazity. No logicky, když nejsou léky a není ani v lékařském povědomí možnost uznat jejich existenci, pak málokterý doktor připustí polemiku na téma paraziti a raději udělá ze sebe „pštrosa“.
   n A kde mají možnost někteří doktoři se dovědět něco o parazitech?
   Na konci roku 2008 vydavatelstvo Osveta na Slovensku v Martině vydalo nádhernou publikaci „Lekárská parazitologia“ s přehlednými schématy. Po přečtení této krásné publikace jsem byl nadšen, že i nelékař si může udělat úsudek. A pak nejčastější argumenty intelektuálů o její nevědeckosti ani u něho neobstojí.
   Mimochodem bych rád vysvětlil čtenářům pojem vědecký a nevědecký. Vědecký je od slova věděti. Ti, co vědí, se nad novými argumenty nepozastavují, ba naopak přemýšlí. Ti, co nevědí - zvláště arogantní a namyšlení intelektuálové - se nad danou novou věcí začnou rozhořčovat, stanou se z nich novodobí inkvizitoři a jako argument třeba nastěhují 10 m3 knih do televize a na pomoc si vezmou profesionální redaktory „překřikovače“ a režii. Nemohou přece připustit, že by něco nevěděli. Víte, jak by utrpělo jejich ego a sponzoring? Totéž platí o biorezonančním vyšetření a terapii. Vždy se najdou „nevědoucí“, kteří po sponzoringu a instruktáži prosadí zákaz metod, kterými se léčí a vyšetřují kosmonauti, prezidenti (např. Putin), nejlepší hráči fotbalu, hokeje a další špičky.
   n A jaký vidíte vývoj našeho zdraví a osudu národa?
   Dobrý, pokud si mocipáni vezmou ponaučení z jednoho kouzelného vtipu:
   Jeden miliardář si zaplatil let v nejrychlejší a nejlepší stíhačce s nejlepším pilotem. „Tak ukaž, co to letadlo umí.“ Letec si v duchu povídá: „Tak to si piš.“ Jen co vyletí, udělá prudkou levotočivou zatáčku s přetížením několika G. Za ním se ozve: „Tak to jsem čekal.“ Letec si říká, že je to borec, tak mu udělá pravotočivou zatáčku s přetížením ještě větším a za ním se ozve: “Tak to jsem taky čekal.“ Letec si zas říká: „Tak teď mu něco ukážu.“ Provede levotočivou, pravotočivou a vývrtku s lopingem. Zezadu se ozve: „Tak to jsem nečekal.“ Po přistání se ptá letec miliardáře na dojmy a chválí ho, že je tvrďák. Ten však vysvětluje: „Při levotočivé zatáčce jsem počítal s tím, že se pomočím, při pravotočivé zatáčce jsem počítal s tím, že se pokálím, ale nečekal jsem, že při lopingu mně to všechno nateče do helmy.“
   Vysvětlivky jako v Bibli: levotočivá = levice; pravotočivá = pravice; helma = stát a zdravotnictví.
   Poučení: mocipáni, nesedejte do tryskáče, ať si nenaděláte do helmy!
   n Co na závěr?
   Zdravím všechny a slaďte rafinovaným cukrem, ať jste rafinovaně moudří a myslí Vám to.
   Jo, a vysvětlivky pro ne-chemiky, kteří již zapomněli, že sacharosa je disacharid složený z glukózy a fruktózy, které jsou čištěny hydroxidem vápenatým. Vápník a jeho důležitost pro organismus nemusím připomínat.
   A ještě: Nevěřte polopravdám v médiích typu JBP (jedna baba povídala), protože stokrát opakovaná polopravda se stává pravdou. Ať nevypukne třetí válka světová!
   
   LUKEŠÍ PARAZITOLOGICKý DOTAZNÍK
   Jméno a příjmení:
   Věk: Telefon:
   Bydliště (pouze město nebo obec):
   
   Označte odpovídající odpověď na následující dotazy:
   1. Vlastníte domácí nebo hospodářská zvířátka? ANO NE
   2. Návštěva ciziny, zvláště jižních nebo exotických zemí
    za posledních 7 let? ANO NE
   Potíže:
   3. Závratě ANO NE
   4. Bolesti hlavy ANO NE
   5. Cévní a srdeční potíže ANO NE
   6. Zažívací potíže ANO NE
   7. Dýchací potíže ANO NE
   8. Gynekologické potíže ANO NE
   9. Potíže při močení ANO NE
   10. Bolesti kloubů ANO NE
   11. Alergie (dechová nebo kožní) ANO NE
   12. Smyslové potíže (sluch, zrak, čich) ANO NE
   Psychické potíže:
   13. Deprese ANO NE
   14. Únava ANO NE
   15. Nesoustředěnost ANO NE
   16. Nespavost ANO NE
   17. Neklid, strachy, obavy ANO NE
   Pozitivní prodělaná vyšetření klasickou medicínou na přítomnost parazitů, prvoků a plísní:
   18. Krev ANO NE
   19. Mikrobiologie (výtěry) ANO NE
   Součet odpovědí:
   Pokud jste na minimálně 13 otázek odpověděli ANO a zároveň Vás lékaři odesílají na psychiatrii, pak z 95% hostí Vaše tělíčko několik parazitů. Jejich přítomnost se dá zjistit pouze biorezonanční diagnostikou a zlikvidovat biorezonanční terapií a protiparazitálními léky.
   Upozornění pro pacienty, kteří nechtějí dostat vynadáno - neptejte se na jakém principu funguje biorezonanční diagnostika a terapie. Všechny tyto informace jsou snadno dostupné na internetu. Ubírá mi to drahocenný čas a soustředění, které potřebuji na pacienty.
  


Zájem o certifikování potravin roste
B r n o (Jim) - Trh s potravinami v České republice byl v minulých dnech rozšířen o více než stovku potravinářských výrobků s certifikátem Regionální potravina. Logo se symbolicky zobrazenou krajinou tak budou moci spotřebitelé od letošního podzimu vidět již na 274 výrobcích. To bude celkový počet oceněných regionálních produktů za tříletou existenci soutěže.
   Z jižní Moravy získala ocenění opět rodinná firma ze Šošůvky zabývající se chovem koz za svůj kozí sýr Sedlák. Mezi dalšími oceněnými je vyškovský Březňák či tuřanské kysané zelí. Váhalova farmářská klobása, tvarůžková roláda z Tvarůžkové cukrárny, šípkový džem firmy Designfoods či polooštěpek z Miltry jsou potraviny z okolních krajů, s nimiž je možné se také na regionálním trhu setkat.
   Značky regionální potravina získaly v minulých letech vedle výrobků rodiny Sedlákových i výrobky olešnické mlékárny, Řeznictví - uzenářství Janíček - Čupa z Židlochovic, koláče ze Sloupu, cibule a česnek od Jaroslava Crháka z Bořitova, med ze Včelpa či černohorský Kvasar.
   Značku Regionální potravina uděluje Ministerstvo zemědělství od roku 2010 ve 13 krajích České republiky tomu nejlepšímu z potravinářské produkce jednotlivých krajů. Oceněné výrobky musí být vyrobeny minimálně ze 70 procent z lokálních surovin a mít vazbu na svůj kraj – ať už tradičním způsobem výroby či originální regionální recepturou.
   Značka Regionální potravina má seznámit spotřebitele s regionálními potravinami z jednotlivých krajů České republiky. Jejím smyslem je prosadit na našem trhu opravdu kvalitní, chutné, tradiční či speciální potraviny. „Díky krátkým distribučním cestám jsou tyto potraviny čerstvější a chutnější. Čím blíže jsou ke spotřebiteli, tím méně je zatíženo životní prostředí při jejich dopravě. Velmi významným aspektem, proč dát přednost regionálním potravinám, je také podpora zaměstnanosti v regionech. Prosperující zemědělci, zpracovatelé i prodejci pak představují záruku udržení nebo dokonce rozšíření počtu pracovních míst,“ píše se v zásadách soutěže. Více na www.regionalnipotravina.cz.
  


Kultura

Boskovičtí chovatelé připravují mezinárodní výstavy koček
B o s k o v i c e (tt) - Boskovická organizace chovatelů koček pořádá ve dnech 11. a 12. srpna I. a II. Mezinárodní výstavu koček v prostorách zimního stadionu v areálu Červené zahrady. Výstavy budou probíhat po oba dny od 9 do 17 hodin. V neděli se bude navíc konat speciální soutěž modrookých koček.
   „Na slavnostním zahájení vystoupí zpěvačka a hráčka na elektrické housle Ilona Stryová, součástí akce bude i charitativní bazárek pro opuštěné kočky, malování na obličej, soutěž koček o ocenění Miss sympatie, výstava obrázků dětí boskovických mateřských škol, prodej různých kočičích potřebností a bižuterie či galanterie s kočičí tématikou,“ popsali pořadatelé.
   Boskovická organizace chovatelů koček vznikla před dvěma lety po dohodě několika nadšených kočkařů z Boskovic, Blanenska a Brna pod záštitou Českého svazu chovatelů a jeho odbornou sekcí, což je Sdružení chovatelů koček. Jejich prostřednictvím je i součástí FIFe - Fédération Internationale Féline. „Chceme být organizací, která bude sdružovat kočičí nadšence a to i ty domácí a není ani podmínkou nějakého kočičáka vlastnit, stačí mít zájem se o nich něco dozvědět a něco pro ně třeba i udělat. Rádi bychom prohlubovali znalosti začínajících chovatelů, pomohli jim vyvarovat se začátečnických chyb, zaměřili se na rozšíření veterinárních znalostí formou besed s veterinářem a rádi mezi sebou uvítáme i mladé chovatele,“ představili se členové boskovické organizace.
  


Pro ateliér
K u n š t á t (Jim) - Minulé pondělí vystoupila na kunštátské zámku zpěvačka Iva Bittová, žijící převážnou část roku v New Yorku. Na pozvání obecně prospěšné společnosti Kunštát Pro Futuro uspořádala benefici, která položila finanční základ vznikajícímu ateliéru KREAT. Částku 18 tisíc korun, které byla vybrána na vstupném, zdvojnásobí nadace Divoké husy.
   Výtvarný ateliér KREAT, který přebírá zkušenosti výtvarných ateliérů CREAHM ve Švýcarsku a dalších zemích Evropy, v nichž tvoří tělesně a mentálně postižení výtvarníci, vznikne v Brně.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Čadíci promítají za každého počasí
B o s k o v i c k o (pek) - Maringotky, kinoautobusy, promítači a čtyři české filmy. Kinematograf bratří Čadíků opět po roce dorazil do okresu a přivezl sebou filmovou zábavu pro každého. Mobilní kino nejprve zakotvilo v Blansku, kde se filmové projekce pod širým nebem konají od neděle do středy.
   Další štací bude Kunštát, kde se bude promítat na náměstí. Diváci ve všech městech mají možnost shlédnout snímky Fimfárum, Do třetice všeho dobrého, V peřině, Nevinnost a Lidice. „Promítá se téměř za každého počasí, takže v případě deště deštníky sebou. Pojízdnému kinematografu vadí jen extrémně větrné počasí. Vstupné na představení je dobrovolné, provozní náklady pokryjeme ze sponzorských darů. Výtěžkem ze vstupného chceme v rámci projektu Pošli to dál pomoci dvanáctiletému Martinu Zelinkovi, který trpí svalovou distrofií,“ prozradil šéf Kinematografu bratří Čadíků, Josef Čadík.
  


Kaple svaté Rodiny bude již brzy v novém kabátě
Č e r n á H o r a (pek) - Černohorští se již brzy pochlubí dalším turistickým lákadlem. Dělníci totiž v těchto dnech opravují kapli svaté Rodiny z osmnáctého století.
   Památkově chráněný objekt stojící na kopci Paseka dostane mimo jiné novou střechu. „Místo plechové střechy, pod kterou byly shnilé trámy, položíme dřevěný šindel. Chceme také vyměnit okapy, opravit vstupní portál nad hlavními dveřmi, vyměnit okna a vstupní dveře. Opravíme také schodiště na malý kůr. Vnitřek kaple se navíc dočká výmalby a v plánu je také obnova kamenné dlažby,“ vyjmenoval černohorský starosta Ondřej Měšťan.
   Aby mohli návštěvníci obdivovat krásy kaple, bude třeba také vyčistit venkovní posprejovanou fasádu. Po skončení oprav, které mají trvat do konce srpna, se chtějí Černohorští vrhnout i na parkové úpravy a na zpevnění cesty vedoucí ke kapli od černohorského zámku. „Poté chceme objekt využívat například ke konání svateb nebo malých kulturních akcí,“ prozradil Měšťan. Opravy, které budou stát milion tři sta tisíc, Černohorští téměř ze tří čtvrtin zaplatí díky získané dotaci.
Kaple svaté Rodiny je od července obehnána lešením. Dělníci mají v plánu vyměnit střechu, okapy a provést další nutné opravy.
Foto: Petra Koutná  


Klub přátel Boskovic vyhlásil fotosoutěž
B o s k o v i c e (tt) - Fotografickou soutěž nazvanou Boskovice známé - neznámé (krásné i ošklivé) vyhlásil u příležitosti oslav 790. výročí první písemné zmínky o městě Klub přátel Boskovic. Soutěž, která má podtituly Boskovice mým pohledem a Boskovické památky, proběhne ve dvou věkových kategoriích: do 15 let a nad 15 let.
   Soutěžní fotografie ve formátu A4, barevné či černobílé, je třeba doručit do 5. září na adresu Jiří Bušina, Plačkova 23, 680 01 Boskovice. Na zadní straně je nutné fotografie označit jménem, věkovou kategorií, adresou a e-mailovou adresou. Vybrané fotografie budou oceněny věcnými cenami a vystaveny.
   
  


Haiku
Pavlína Vítková  


V synagoze verše doplní pohybem
B o s k o v i c e (tt) - Poetický večer O životě ženy se koná ve čtvrtek 2. srpna od 19 hodin v boskovické synagoze. V programu budou účinkovat hosté ze Slovenska, Perla Perpetua Voberová – zpěv a pohybové umění a Daniela Elčíková – recitace.
   „Ideové téma večera je věnováno životnímu osudu ženy, od kolébky až po hrob, jak se ve své poetice i tragice odráží v lyrických verších slovenských básníků a ve slovenské lidové písni. Na vystoupení zazní verše P. O. Hviezdoslava, P. Koyše, I. Horské a dalších. Recitace básní budou proloženy zpěvem slovenských lyrických písní. Krásu poetického slova oživuje gestické uchopení prostoru, aby to, co zní toliko našim uším jako zvuk, směly spatřit i naše oči jako formu. Dynamické uchopení vybraných veršů v prostorových formách bude zprostředkováno prostřednictvím nového druhu pohybového umění – eurythmie,“ popsali pořadatelé akce.
   
  


Hradologie v Kunštátě letos nabízí dvoudenní program
K u n š t á t (tt) - Hradologie, neboli hudební festival odehrávající se na hradech a zámcích jižní Moravy, navštíví letos opět také zámek v Kunštátě. A letošní program byl dokonce rozšířen na dva dny, Hradologie zde proběhne v pátek 3. a v sobotu 4. srpna.
   Páteční program začíná v 17 hodin a zahájí ho skupina Lidopop, od 18.10 pokračuje Plum Jam, dále od 19.20 Folk Team, od 20.30 Petr Bende & Band a od 21.40 Fleret.
   V sobotu začne hrát ve 14 hodin Schodiště, následují od 15.10 Goodfellaz, od 16.20 Charlie Straight, od 17.30 David Dragoun Band, od 18.40 Pospíšil & 5P, od 19.50 Futurum, od 21.00 Michal Pavlíček & DJ Lucca a od 22.20 Metropolitní symfonický orchestr a Jiří Zonyga.
   Kromě Kunštátu se festival Hradologie koná ještě na hradě Veveří a na zámcích ve Valticích a ve Slavkově.
  


Informace

Požár zničil dům a způsobil škodu za tři miliony
B e n e š o v (Jim) - Škodu za tři miliony korun ve středu způsobil požár rodinného domu s hospodářským stavením v Benešově. Dům zřejmě začal hořet od úderu blesku do prostoru kolem komínu.
   Plameny šlehající z hospodářské části domu, které se rychle šířily na celý objekt i do okolí, lidé z obce zpozorovali a ohlásili hasičům v 17.15 hodin. „Vzhledem ke značnému rozsahu požáru a riziku šíření na další domy v obci krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyjelo deset jednotek hasičů - profesionální jednotky ze stanic v Boskovicích a Blansku a dobrovolné jednotky z Benešova, Okrouhlé, Žďárné, Sloupu a Boskovic. O pomoc byly požádány také tři jednotky ze sousedního Olomouckého kraje - profesionální z Konice a dobrovolné z Brodku u Konice a Protivanova,“ uvedl tiskový mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.
   Podle Haida byl při příjezdu hasičů rozsáhlý objekt někdejšího statku ve tvaru písmene U takřka celý v plamenech, a to ve třetí ze čtyř fází hoření. Čtyři vodní proudy čerpaly vodu z místní vodní nádrže. K hašení nasadili i třicetimetrový automobilový žebřík a snažili se před plameny ochránit dva další domy v bezprostřední blízkosti.
   „Stádo 30 ovcí bylo v bezpečí na pastvině. Před ohněm hasiči z domu vynesli sud s naftou. Během zásahu bylo nutné strhnout narušený komín, který hrozil zřícením, a také části štítových zdí. K intenzitě požáru přispívalo i uskladněné seno a další materiál,“ uvedl dále Haid.
   Oheň se podle jeho slov podařilo dostat pod kontrolu již za tři čtvrtě hodiny. Hasiči ale museli rozebrat prohořelé konstrukce a dohašovat řadu lokálních ohnisek.
   Dům z minulého století, který majitel neužíval k bydlení, požár prakticky zničil. Způsobenou škodu majitel podle předběžného odhadu vyčíslil na tři miliony korun.
Dům je téměř zničen. Foto: HZS
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - BOSKOVICKO - Na to, zda řidiči nejezdí po víkendu pod vlivem alkoholu, se soustředili policisté v pondělí 23. července. Kontroly na silnicích však měly i preventivní charakter. Ti řidiči, kteří měli vše v pořádku, obdrželi v rámci akce Řídím, piju nealko pivo dárek v podobě nealkoholického piva a jednorázového alkotesteru.
   Během dne policisté u Ráječko a Lhoty Rapotiny zkontrolovali 162 řidičů. Se třemi z nich museli vyřešit přestupky. Jeden z řidičů například neměl platnou takzvanou zelenou kartu, další vyjel na silnice bez osvědčení o registraci motorového vozidla, poslední měl auto ve špatném technickém stavu. Na pokutách tedy tito hříšníci zaplatili celkem 1,5 tisíce.
   
   ŽĎÁRNÁ - Ruční granát, kterému se laicky říká vajíčko, nalezl v pondělí 23. července dopoledne muž v lese nedaleko Žďárné. Přivolal tedy policisty, kteří zabezpečili, aby se na místo nedostali další lidé. Přivolaný policejní pyrotechnik pak určil, že se jednalo o funkční obranný granát z druhé světové války a převzal si jej k likvidaci.
   
   KŘTINY - Středně těžkými zraněními šestatřicetileté motorkářky skončila v úterý 24. července před sedmou hodinou večerní havárie na silnici mezi Křtinami a Březinou. Žena podle prvotních informací zřejmě nezvládla v rychlosti řízení a na horizontu vyjela s motocyklem značky Honda CBR 600 mimo silnici. Z místa nehody byla vrtulníkem transportována do nemocnice.
   
   BLANSKO - Kuriózní případ šetřili v noci na úterý 24. července policisté přímo v centru Blanska. Na kruhovém objezdu tam totiž kolem půl druhé nejprve najel do protisměru a poté zastavil a usnul sedmačtyřicetiletý řidič Fiatu Tempra. Stihl sice vypnout motor, ale světla nechal rozvícená. Policisty na místo přivolali svědci, kteří měli problém díky zaparkovanému autu v jednom směru do ulice Poříčí vyjíždět.
   Policisté na místě zjistili, že řidič sedí za volantem a spí. Po chvíli se jej podařilo probudit, muž však odmítal s policisty komunikovat, stejně jako opustit vozidlo a naopak je častoval nadávkami. Odmítl také dechovou zkoušku. Protože však z jeho chování bylo patrné, že je pod vlivem alkoholu, skončil nakonec v protialkoholní záchytné stanici. Teprve tam se podrobil dechové zkoušce, která ještě po dvou hodinách od jeho „neobvyklého parkování“ vykázala 1,3 promile alkoholu v dechu.
   
   VÍSKY - Sportoviště ve Vískách navštívil v noci na středu 25. července dosud neznámý zloděj. Nejprve vypáčil zámek od dveří do hospody, odkud si vzal čokolády a připravil si i sudy od piva na odnesení. Pak se ale ještě vydal do skladu, kde ukradl traktor na sekání trávy v hodnotě asi 150 tisíc korun. Pro sudy se tedy už nevrátil, přesto celková škoda, kterou způsobil, přesáhla 165 tisíc korun.
   
   ŠEBROV - Dopravní nehoda tří aut se stala ve středu 25. července kolem deváté hodiny na silnici II/379 mezi Blanskem a Šebrovem. Šestadvacetiletý řidič osobního auta Fiat Punto, nepřizpůsobil rychlost svým schopnostem, vlastnostem vozidla a zejména stavu a povrchu vozovky, která byla znečištěna, dostal smyk a narazil do před ním zastavujícího druhého Fiatu Punto. Toto vozidlo zastavovalo, protože před ním u pravého okraje vozovky již stálo další vozidlo škoda. Po nárazu byl zastavující Fiat Punto ještě odhozen na Škodu Octavii. Při nehodě byla lehce zraněna řidička zastavujícího Fiatu Punto, na vozidlech vznikla škoda 45 tisíc korun. Žádný z řidičů nebyl pod vlivem alkoholu.
   Policisté na místě zjistili, že nehoda se stala v místě, kde byla na silnici rozsypaná a rozježděná řepka olejka. Zatím se jim ale nepodařilo zjistit ani typ nákladního vozidla ani totožnost řidiče, který řepku na komunikaci vysypal. Žádáme tedy veřejnost o pomoc. Pokud by si kdokoliv všiml nákladního vozidla, které se ve středu 25. července ráno po silnici mezi Blanskem a Šebrovem pohybovalo a sypaly se z něj zemědělské produkty, nechť se ozve policistům buď na linku 158 nebo přímo blanenským dopravním policistům na linku 974 631 251.
   
   SVATÁ KATEŘINA - Vážnou havárií skončila v pátek 27. července po druhé hodině odpolední jízda šestatřicetiletého motocyklisty na stroji značky BMV. Motocyklista jedoucí od Blanska směrem k Šebrovu předjížděl před ním jedoucí auto, když se však chtěl vrátit zpět do svého jízdního pruhu, nezvládl už zřejmě v důsledku nepřiměřené rychlosti svůj motocykl a havaroval do autobusové zastávky ve Svaté Kateřině. Utrpěl středně těžká zranění, s nimiž byl převezen do nemocnice. Škoda byla vyčíslena na asi 80 tisíc korun.
Policejní akce. Řidiči dostávali minulé pondělí za odměnu nealkoholické pivo. Foto: archiv PČR
  


Sport

Pohár Drahanské vrchoviny hostil Valchov
V a l c h o v (les) - Na startu jedenáctého závodu Poháru Drahanské vrchoviny se v sobotu na tradiční trati ve Valchově představilo 160 bikerů.
   Ti museli bojovat nejen s nástrahami jednotlivých tratí, ale také s velkým horkem, které dokonale prověřilo síly jednotlivých závodníků.
   Odrážedla: 1. Ryšavá Anna (Moravec Sokol Benešov), 2. Mikulášková Barbora (Valchov), 3. Koudelková Lucie (Moravec Sokol Benešov).
   Dívky a ženy: Do 6 let: 1. Hrdličková Zuzana (Svitávka), 2. Tlamková Barbora (Okrouhlá), 3. Kabrhelová Kateřina (ACT Tiro Blansko). 7 - 9 let: 1. 1. Sobková Sabina (Bike Pro Racing Komárno), 4. Mazánková Tereza (Bike Servis Páral Žďárná), 5. Kassaiová Barbora (Cyklo Kassai Boskovice). 10 - 12 let: 1. 1. Nováková Barbora (SK Kohoutovice Brno), 2. Obořilová Tereza (Moravec Sokol Benešov), 3. Zemánková Anna (Moravec Sokol Benešov). 13 - 14 let: 1. Šafářová Adéla (Moravec Sokol Benešov), 2. Valuchová Natálie (Bike Pro Racing Valašské Meziříčí), 3. Páralová Monika (Bike Servis Páral). 15 - 16 let: 1. Stočková Nikol (Bike 2000 Ostrava), 2. Honzírková Sabina (Bike Servis Páral Žďárná). 17 - 18 let: 1. Parolková Markéta (Moravec Sokol Benešov). Od 19 let: 1. Berková Irena (Juvacyklo Team Koryčany), 2. Nováková Pavla (Trek - AR Brno), 3. Petrůjová Hana (Inkospor hobby team).
   Chlapci a muži: Do 6 let: 1. Vondál Vojtěch (Moravec Sokol Benešov), 2. Pavlíček Petr (Tišnov), 3. Matula Ondřej (Hulín). 7 - 9 let: 1. Dymáček Jan (Bike 2000), 2. Tesař Jakub (ACT Tiro Blansko), 3. Haase Michal (ACT Tiro Blansko). 10 - 12 let: 1. Stloukal Štěpán (ACT Tiro Blansko), 2. Vavřík Michael (Bike Pro Racing Team), 3. Šindelář Jan (ACT Tiro Blansko). 13 - 14 let: 1. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov), 2. Šťasta Martin (Pell‘s HB Bikers), 3. Servus Jiří (Mapei Cyklo Kaňkovský). 15 - 16 let: 1. Bystroň Vilém (Bike Pro Racing Team), 2. Mayer Daniel (CK MTB Maraton Hlinsko), 3. Koukal Filip (Moravec Merida Czech MTB Team). 17 - 18 let: 1. Sekanina Adam (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. Šafář Jakub (Moravec Sokol Benešov), 3. Pangrác Marek (Hluboké Dvory). Muži Hobby: 1. Baltus Jan (Pell‘s Team). Muži Elite: 1. Fojtík Jan (Toyota Dolák Olomučany), 2. Haman Martin (Rožnov pod Radhoštěm), 3. Ošťádal Jiří (GT Bicycles Opportunity). Masters I: 1. Matoušek Jaroslav (GT Bicycles Opportunity), 2. Šíma Martin (Max Cursor), 5. Kotouček Pavel (Orel Bořitov). Masters II: 1. Sedláček Jiří (SK Jiří Team Ostrava), 2. Šafář Milan (Moravec Sokol Benešov), 3. Prudek Vítězslav (Moravec Sokol Benešov).
   Pohár Drahanské vrchoviny má před sebou ještě tři závody. První srpnovou neděli je na programu Velká cena Benešova, o 14 dní později se jede v Bukové, finálový závod hostí 1. září Spešov.
Foto: Lubomír Slezák  


Hlubinková ve Val d’Isére nezklamala
B e n e š o v (les) - Ve francouzském lyžařském středisku Val d‘Isére vyvrcholil letošní ročník Světového poháru horských kol finálovým závodem. Netradičně brzký konec Světového poháru, zejména díky olympijským hrám znamená, že bude trvat celých deset měsíců, než se znovu bikeři v seriálu potkají. Ročník 2013 totiž začíná nezvykle pozdě, až na konci května (Světový pohár 2013 odstartuje v Novém Městě).
   Na startu ve Val d‘Isére se představily tři desítky českých reprezentantů, mezi nimi i zástupkyně Moravce Benešov, juniorka Nikola Hlubinková.
   Hlavní závod mužů ovládl Nino Schurter (Jaroslav Kulhavý dojel třináctý), ve Val d‘Isére skvěle zajela Gunn Rita Dahle, která zvítězila po triumfální sólo jízdě. Češky se s tratí úspěšně popraly, Kateřina Nash (Luna Pro) dokončila na desáté příčce a v celkovém pořadí jí patří třetí místo. Výtečně zajela i Tereza Huříková (S. Spitz Haibike), která vybojovala jedenáctou příčku, tedy nejlepší výsledek sezóny.
   Zlatá medaile ze závodu juniorek putuje do Švýcarska, vybojovala ji za deště Andrea Waldis před Lenou Putz z Německa a Margot Mochetti z Francie. Česká juniorská jednička Barbora Machulková (4ever Cyklo Bulis) dojela sedmá, skvělou formu potvrdila Nikola Hlubinková, která závěrečný závod Světového poháru dokončila mezi čtyřicítkou startujících na třináctém místě.
  


Biketrialové MS v neděli končí
B l a n s k o (les) - Letošní biketrialové mistrovství světa je složeno ze tří závodů, které následují těsně za sebou. První závod se jel 21. - 22. července ve francouzském Saďxu, kde pořadatelé připravili pro sobotní závod mládeže 8 sekcí a pro nedělní závod 14 sekcí na dvě kola. Všechny sekce byly umělé, vytvořeny ze skruží, pneumatik nebo přírodních kamenů. Mezi favority závodu patřili i dva blanenští jezdci Václav Kolář a Václav Gric.
   Do sobotního závodu vyrazilo 10 českých jezdců. V kategorii Poussin vybojoval Kryštof Hanzal 5. místo, v Benjaminech obsadil krásné 6. místo Kryštof Málek. V kategorii Minime potvrdil očekávání Matěj Popelka a získal bronzovou medaili. V kat. Feminy přišla opět medailová radost, když Marie Křivová vybojovala bronz.
   V neděli bylo příjemným překvapením 3. místo Vojtěcha Křivy mezi juniory a zklamáním 8. místo Václava Gryce. V nejpočetněji zastoupené kategorii Senior se nejlépe umístil Martin Kakáč, který vybojoval 7. místo.
   Nejvíce ale potěšilo a zároveň i trochu překvapilo první místo Václava Koláře v kategorii Elite. Ten za sebou nechal obhájce titulu Daniho Comase a také veliké biketrialové hvězdy Raula Gutierreze a Masaje Yamamotu.
   Druhý závod mistrovství světa se jel minulý víkend v Igualadě (Katalánsko) a do uzávěrky byl znám výsledek kategorie Elite: 1) Dani Comas (ESP), 2) David Herka (CZ), 3) Vašek Kolář (CZ).
   Celkově tedy Václav Kolář vede před Dani Comasem a tajenku, komu letos připadne titul mistra světa v kategorii Elite, rozluští až poslední závod o tomto víkendu v Italském Sonicu.
  


Pohár Nobicy vyhrály Svitavy
B o s k o v i c e (les) - V sobotu 28. července uspořádaly Služby Boskovice již 6. ročník Nobica cupu - turnaje starších pánů ve fotbale.
   Největší favorit turnaje, celek Nobicy Boskovice, složen z bývalých boskovických fotbalistů, sice porazil pozdějšího vítěze 5:0, ale překvapivě podlehl KPS Brno a skončil až třetí. O vítězi tak rozhodlo utkání Svitavy - KPS, ve kterém byli jednoznačně lepší fotbalisté Svitav.
   Výsledky:
   Svitavy - KPS 5:0, - Nobica 0:5, - Jevíčko 5:1, - Skalice 3:1, - Svitávka 6:0. KPS - Nobica 4:3, - Jevíčko 5:0, - Skalice 3:2, - Svitávka 5:0. Nobica - Jevíčko 7:0, - Skalice 2:2, - Svitávka 5:1. Jevíčko - Skalice 4:3, - Svitávka 7:0. Skalice - Svitávka 3:1.
   1. Svitavy 5 4 0 1 20:7 12
   2. KPS Brno 5 4 0 1 17:10 12
   3. Nobica 5 3 1 1 22:7 10
   4. Jevíčko 5 2 0 3 12:20 6
   5. Skalice 5 1 1 3 11:13 4
   6. Svitávka 5 0 0 5 2:26 0
   Nejlepší střelcem turnaje byl Zdeněk Fric (Svitavy), autor 12 branek.
Foto: Lubomír Slezák  


Na fotbalovém turnaji byli nejlepší rozhodčí z okresu Blansko
L i p ů v k a (les) - V Lipůvce se uskutečnil fotbalový turnaj rozhodčích Jihomoravského kraje. Bez porážky zvítězili reprezentanti Okresního fotbalové svazu Blansko.
   Výsledky: Blansko A - Hodonín 5:1, - Brno-město 6:5, - Blansko B 11:2, - Vyškov 10:7. Hodonín - Brno -město 4:2, - Blansko B 10:2, - Vyškov 8:1. Brno město - Blansko B 5:0, - Vyškov 3:0. Blansko B - Vyškov 3:1.
   Pořadí: 1. OFS Blansko A 12 bodů, 2. OFS Hodonín 9 b, 3. OFS Brno - město 6 b, 4. OFS Blansko B 3 b, 5. OFS Vyškov 0 b.
   Nejlepší střelcem turnaje byl Luděk Baťa (Hodonín), autor 11 branek. Nejlepší brankářem se stal Viktor Zach (Brno město), nejlepší hráčem Jan Koudelka (Blansko A) a nejlepší hráčkou Markéta Kovářová (Blansko B).
  


Z Hlučína veze Tlamková zlato
B o s k o v i c e (les) - V neděli 22. července se zúčastnila plavkyně oddílu Minerva DDM Boskovice Anna Tlamková v rámci Poháru města Hlučína závodu na 5000 metrů volným způsobem.
   V silné konkurenci nejlepších plavkyň ČR obsadila v kategorii mladších dorostenek první místo a kvalifikovala se na Mistrovství České republiky v dálkovém plavání na volné vodě, které se bude konat 25. srpna na Lipenské přehradě.
   V absolutním pořadí obsadila mezi 38 plavkyněmi druhé místo, když podlehla pouze přemožitelce kanálu LaManche Lence Štěrbové.
  


Střelec
B o s k o v i c e (les) - Jiří Janíček (na snímku s míčem) by měl v nadcházející sezóně patřit k vůdčím osobnostem FC Boskovice. Také v sobotu, v přátelském utkání svého týmu s mužstvem Bystřice nad Pernštejnem, vstřelil jedinou branku Boskovic. Vítězství 1:2 si však odvezli hosté.
Foto: Lubomír Slezák  


Vysočanská smyčka
V y s o č a n y (les) - Pátý ročník Vysočanské smyčky se uskuteční v sobotu 11. srpna v obvyklém čase 13 hodin před hospodou U Klemsů.
   Tradiční jsou i pravidla: účastnit se může každý, kdo udrží rovnováhu na kole, neboť k úspěšnému absolvování závodu stačí ujetí jednoho okruhu, tj. 2,8 kilometru. Maximum je pak 36 kol, tedy 100 km. Kromě tradičního objíždění Vysočan je připraveno příjemné posezení s reprodukovanou hudbou i občerstvení.
  


Křetínská regata
L e t o v i c e (les) - TJ Sokol Letovice, Jachetní oddíl pořádá 18. - 19. srpna 12. Křetínskou srandaregatu.
   Srandaregata je závod plachetnic všech tříd a WS plováků, který se nejede podle žádných všeobecně uznávaných regulí, vydány jsou vlastní plachetní směrnice. Souboj posádek lodí i surferů s větrem, případně bezvětřím, je každý rok velmi napínavý.
   Program - Sobota: 11.30 h - 1. rozjížďka plachetnic, 14.45 h - 2. rozjížďka plachetnic, 17 h - 1. rozjížďka WS plováků. Neděle: 10.30 h - 3. rozjížďka plachetnic, 13 h - 2. rozjížďka WS plováků, 15 h - slavnostní vyhlášení výsledků.
  


Na medaile nedosáhli
J e d o v n i c e (les) - Na mistrovství České republiky v minigolfu, které se hrálo na konci července v Olomouci, se mezi nejlepší prosadili i hráči z našeho okresu.
   V kategorii mužů vybojoval jedenácté místo Jan Láník (MGC Jedovnice), jen o příčku horší byl Martin Skoupý (ME Blansko).
   Pátou příčku mezi seniory vybojoval Leopold Holub (MGC Jedovnice), Petr Skoupý (ME Blansko) skončil devatenáctý.
   V kategorii Senior 2 obhajoval loňský titul Josef Rempler (MGC Jedovnice), letos mu na stříbrnou medaili scházel jediný úder a skončil čtvrtý.
  


Los kopané
J i h o m o r a v s k ý k r a j (les) - Jihomoravský kraj, I. B třída, sk. A
   1. kolo, 12. 8., 16.30 h Kohoutovice - Blansko B, Medlánky - AFK Tišnov, Švábenice - Svratka Brno, Rousínov B - Černá Hora, Lipovec - Bohdalice, Podolí - Soběšice, Ivanovice - Čebín.
   2. kolo, 19. 8., 16.30 h Blansko B - Čebín, Soběšice - Ivanovice, Bohdalice - Podolí, Černá Hora - Lipovec, Svratka Brno - Rousínov B, Tišnov - Švábenice, Kohoutovice - Medlánky.
   3. kolo, 26. 8., 16.30 h Medlánky - Blansko B, Švábenice - Kohoutovice, Rousínov B - Tišnov, Lipovec - Svratka Brno, Podolí - Černá Hora, Ivanovice - Bohdalice, Čebín - Soběšice.
   4. kolo, 2. 9., 16.30 h Blansko B - Soběšice, Bohdalice - Čebín, Černá Hora - Ivanovice, Svratka Brno - Podolí, Tišnov - Lipovec, Kohoutovice - Rousínov B, Medlánky - Švábenice.
   5. kolo, 9. 9., 16.30 h Švábenice - Blansko B, Rousínov B - Medlánky, Lipovec - Kohoutovice, Podolí - Tišnov, Ivanovice - Svratka Brno, Čebín - Černá Hora, Soběšice - Bohdalice.
   6. kolo, 16. 9. 16 h Blansko B - Bohdalice, Černá Hora - Soběšice, Svratka Brno - Čebín, Tišnov - Ivanovice, Kohoutovice - Podolí, Medlánky - Lipovec, Švábenice - Rousínov B.
   7. kolo, 23. 9. 16 h Rousínov B - Blansko B, Lipovec - Švábenice, Podolí - Medlánky, Ivanovice - Kohoutovice, Čebín - Tišnov, Soběšice - Svratka Brno, Bohdalice - Černá Hora.
   8. kolo, 30. 9., 16 h Blansko B - Černá Hora, Svratka Brno - Bohdalice, Tišnov - Soběšice, Kohoutovice - Čebín, Medlánky - Ivanovice, Švábenice - Podolí, Rousínov B - Lipovec.
   9. kolo, 7. 10., 15.30 h Lipovec - Blansko B, Podolí - Rousínov B, Ivanovice - Švábenice, Čebín - Medlánky, Soběšice - Kohoutovice, Bohdalice - Tišnov , Černá Hora - Svratka Brno.
   10. kolo, 14. 10. 15 h Blansko B - Svratka Brno, Tišnov - Černá Hora, Kohoutovice - Bohdalice, Medlánky - Soběšice, Švábenice - Čebín, Rousínov B - Ivanovice, Lipovec - Podolí.
   11. kolo, 21. 10., 15 h Podolí - Blansko B, Ivanovice - Lipovec, Čebín - Rousínov B, Soběšice - Švábenice, Bohdalice - Medlánky, Černá Hora - Kohoutovice, Svratka Brno - Tišnov.
   12. kolo, 28. 10., 14.30 h Blansko B - Tišnov, Kohoutovice - Svratka Brno, Medlánky - Černá Hora, Švábenice - Bohdalice, Rousínov B - Soběšice, Lipovec - Čebín , Podolí - Ivanovice.
   13. kolo, 4. 11., 14 h Ivanovice - Blansko B, Čebín - Podolí, Soběšice - Lipovec, Bohdalice - Rousínov B, Černá Hora - Švábenice, Svratka Brno - Medlánky, Tišnov - Kohoutovice.
   14. kolo, 11. 11., 14 h Blansko B - Kohoutovice, Tišnov - Medlánky, Svratka Brno - Švábenice, Černá Hora - Rousínov B, Bohdalice - Lipovec, Soběšice - Podolí, Čebín - Ivanovice.
  


Výsledkový přehled
B o s k o v i c k o (les) -
   Pohár Drahanské vrchoviny
   Průběžné pořadí Open
   Odrážedla: 1. Koudelková Lucie (Moravec Sokol Benešov), 583/10, 2. Vondál Matyáš (Moravec Sokol Benešov), 510/11, 3. Letev Radim (Cyklo MXM Hulín), 508/10.
   Chlapci a muži
   Do 6 let: 1. Vondál Vojtěch (Moravec Sokol Benešov), 785/11, 2. Koudelka Matyáš (Moravec Sokol Benešov), 605/10, 3. Pavlíček Petr (Tišnov), 560/8.
   7 - 9 let: 1. Tesař Jakub (ACT Tiro Blansko), 615/10, 2. Kolář Martin (Protivanov), 595/11, 3. Obdržálek Tomáš (Bike Triatlon Morkovice), 515/7.
   10 - 12 let: 1. Stloukal Štěpán (ACT Tiro Blansko), 800/11, 2. Šindelář Jan (ACT Tiro Blansko), 610/10, 3. Stloukal Richard (ACT Tiro Blansko), 550/11 a Tlamka Tomáš (Okrouhlá), 550/10.
   13 - 14 let: 1. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov), 725/11, 2. Šmída Jan (Moravec Sokol Benešov), 523/11, 3. Holík Michal (MRX Team Bořitov), 510/9.
   15 - 16 let: 1. Kolář Patrik (Moravec Merida Czech MTB Team), 570/9, 2. Kotouček Matěj (MRX Team Bořitov), 480/8, 3. Koukal Filip (Moravec Merida Czech MTB Team), 450/8.
   17 - 18 let: 1. Janků Ondřej (Březová nad Svitavou), 590/10, 2. Rypka Jiří (GT Bicycles Opportunity Brno), 445/7, 3. Sekanina Adam (Moravec Merida Czech MTB Team), 440/6.
   Elite: 1. Bořil Petr (Moravec Merida Czech MTB Team ), 410/8, 2. Ošťádal Jiří (GT Bicycles Opportunity Brno), 380/7. 3. Kovář Radim (Merida Biking Team), 320/5.
   Dívky a ženy
   Do 6 let: 1. Bezdíčková Dominika (Moravec Merida Czech MTB Team), 590/8, 2. Kabrhelová Kateřina (ACT Tiro Blansko), 498/10, 3. Koudelková Lucie (Moravec Sokol Benešov), 441/10.
   7 - 9 let: 1. Hudečková Kateřina (Cyklo MXM Hulín), 695/11, 2. Křenková Nicol (Ski Klub Majetín), 670/10, 3. Sobková Sabina (Bike Pro Racing), 525/7.
   10 - 12 let: 1. Obořilová Tereza (Moravec Sokol Benešov), 710/10, 2. Zemánková Anna (Moravec Sokol Benešov), 655/11, 3. Tesařová Jana (ACT Tiro Blansko), 650/10.
   13 - 14 let: 1. Šafářová Adéla (Moravec Sokol Benešov), 650/9, 2. Kozelská Petra (Bike 2000), 410/6, 3. Páralová Monika (Bike Servis Páral), 390/7.
   15 - 16 let: 1. Stočková Nikol (Bike 2000), 300/4, 2. Bartková Eliška (Bike 2000), 150/2, 3. Honzírková Sabina (Bike Servis Páral), 65/1.
   17 - 18 let: 1. Parolková Markéta (Moravec Sokol Benešov), 655/9, 2. Hlubinková Nikola (Moravec Merida Czech MTB Team), 225/3, 3. Koudelková Veronika (Moravec Sokol Benešov), 195/3.
   Elite: 1. Petrůjová Hana (Inkospor hobby team Brno), 600/9, 2. - 3. Veselá Lucie (GT Bicycles Opportunity), 215/3 a Berková Irena (Juvacyklo Team), 215/3.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   BEACH VOLEJBAL
   2. 8., 8.30 h Červenka beach open 2012 Boskovice.
   HORSKÁ KOLA
   5. 8., 9 h Benšov, Pohár Drahanské vrchoviny.
   KOPANÁ
   1. 8., 17.30 h Rájec-Jestřebí – Slatina. 5. 8., 17 h Jedovnice, Lipovec, Kunštát - Boskovice. Krajský pohár.
   TRIATLON
   4. 8., 10 h Žďár nad Sázavou. Žďárský triatlon, Jihomoravská TT liga.
  


Napsali nám

Mezi veverkami a sysly
Moje kolegyně z fakulty 30. června zakončila školní rok a nastoupila do důchodu na plný úvazek. Když jsme se jí ptali, z čeho má největší radost při opuštění učitelské profese na základní škole, tak nám řekla, že se nejvíc těší na to, že už nebude muset pořád poslouchat ty sprostoty.
   Ano, naše mládež nám jaksi nebývale osprostěla a setkání s partou hochů a dívek, jimž létají genitálie z úst je běžná záležitost i když to není žádné potěšení. Maně si vzpomínám, jak se naši rodiče a prarodiče pohoršovali nad dnes již naprosto nevinným vole, vole, krávo!
   A jak mi sdělila jedna babička, tak to nezačíná v osmé, deváté třídě nebo na střední, ale již třeba ve čtvrté třídě a děti se nerozpakují takto hovořit ani doma.
   Prostý lid nikdy neměl ke sprostému slovu daleko, ale používal je uvážlivě a přiměřeně emocím. Najdeme i lidové písně, které mají ke slušnosti daleko. Bývají označovány jako lechtivé nebo i prasácké. Takže ti, kdo je zpívali, byli označováni za prasáky. (Kolik prasáků dnes pobývá mezi námi?)
   Sběratelé lidových písní v 19. století je do svých sbírek nezařazovali, někdy však slova změnili, aby jejich obsah nepohoršoval. Tak například Josef Drahlovský zapsal v roce 1892 na Olomoucku píseň takto:
   Proč tě tam, synečku,
   proč tě tam zakuli
   pro tebe má milá,
   že jsme spolu stáli.
   Nestáli, nestáli,
   jenom jsme seděli,
   čtyři úřadové
   na nás přísahali.
   Místo: že jsme spolu spali, tak stáli (tato záměna se používala často). Ovšem v druhé sloce tato „prudérie“ vede až k nelogickému sdělení: nestáli, ale jen seděli.
   Náš lid dokázal být ovšem také velmi poetický a namísto sprostých slov používal i jinotaje. V jedné sedlácké z Horňácka se zpívá:
   Nebył sem já za ňú,
   sama za mnú prišła,
   že ně dá veverku,
   abych jí dał sysła.
   Pak se mi ta současná vulgarita projevu našich dětí a poetika lidových písní propojila s telefonátem ministra financí jednomu poslanci, kde se to sprosťárnami jen hemžilo. Tak jsem se pokusil zpodobnit to reálné hulvátství některých našich ministrů a poslanců, které na zasedáních sněmovny zatím odkládají v kuloárech, s těmi lidovými připodobněními, jak by to asi vypadalo (vybráno ze zápisů poslanecké sněmovny):
   „Děkuji, paní předsedající veverce. Jenom v rychlosti bych reagoval na svého sysla předřečníka prostřednictvím paní předsedající veverky...
   Pokud pan sysel poslanec XY volal po řešeních, jedno bych mu prostřednictvím paní předsedající veverky nabídl. Pojďme, vážený pane kolego sysle, vážené kolegyně veverky, kolegové syslové, hlasovat o tom ...“
Ilja Melkus  


S pomocí dotací Olešničtí postaví chráněné bydlení i opraví sportoviště
O l e š n i c e - Olešnice připravuje stavbu chráněného bydlení, opravu a modernizaci hřiště a kluziště a také vybudování nového tenisového kurtu. Všechny projekty byly úspěšné v žádosti o dotaci, což byla hlavní podmínka pro jejich realizaci.
   Chráněné bydlení by mělo stát do roku 2014. Projekt uspěl v žádosti o dotaci z fondů EU, která činí 16 milionů. Starosta města Zdeněk Peša však upozornil, že zisk dotace je pouze začátek: „Tato výstavba je dlouhodobější záležitostí. Máme radost, že jsme se někam dostali, teď však následuje dlouhá anabáze získávání jednotlivých podkladů,“ vysvětlil Peša. Stavba by měla být zahájena v příštím roce. Celkové náklady dosáhnou takřka 20 milionů. Město si na zbylou částku vezme úvěr. „Jedná se asi o 3 milióny korun, což není částka příliš vysoká a navíc do roku 2014 splatíme některé z úvěrů z předchozích investičních akcí,“ vysvětlil starosta.
   Olešnice získala také dotaci ve výši necelých 400 tisíc od ministerstva pro místní rozvoj v rámci Programu obnovy venkova na modernizaci hřiště a kluziště. „Celkem si opravy vyžádají 570 tisíc, přičemž těch zbylých 170 tisíc půjde na vrub neprovedené fasády na mateřské škole, na kterou by nám peníze stejně nestačily, zatímco takto dofinancujeme opravu hřiště, které škola samozřejmě využívá,“ vysvětlil starosta Olešnice. Hřiště dostane nové mantinely a ochranné sítě. „Přes letní měsíce bude sloužit především na malou kopanou a v zimních měsících, tak jako každý rok, se postříká vodou a bude sloužit jako kluziště,“ řekl Peša.
   Olešnice by ráda obnovila stávající tenisový kurt a ten doplnila dalším, nově postaveným. V prvním případě Olešnice požádala o dotaci 200 tisíc z krajského programu regenerace sportovišť, ve druhém o necelých 500 tisíc z programu MAS Boskovicko Plus. „Pokud dotaci dostaneme, dojde ke stavbě v příštím roce. Jeden kurt by sloužil mužům, druhý ženám a dětem,“ vysvětlil starosta s tím, že základní oprava stávajícího kurtu v podobě nového oplocení přijde na 200 tisíc, nový kurt na 900 tisíc.
   Rekonstruovaná hasičské zbrojnice byla slavnostně otevřena 15. července. „Je přistavěna nová dílna pro opravy techniky a nová šatna, byla vyměněna střecha i okna, natáhnuta nová omítka a například také vyměněna plechová vrata garáže,“ vyjmenoval olešnický starosta nejdůležitější opravy budovy, poškozené při povodni pře deseti lety. „Musím pochválit spolupráci s jednotkou dobrovolných hasičů, protože jednak přicházejí s novými nápady a konzultují probíhající práce a jednak sami při stavbě pomáhají,“ pochválil hasiče starosta. Rekonstrukce přijde na 2,3 milionu, 870 tisíc získalo město z dotace a zbytek vyčlenila obec ze svého rozpočtu.
   Připravovaným projektem je zprůtočnění Nyklovického potoka. Současný stav říčky popsal starosta jednoznačně: „Od roku 1934 nikdy nedošlo k vyčištění koryta a dnes je na něm spousta naplavenin v mocnosti od 30 do 90 centimetrů.“ Podle plánu by se měl potok vyčistit, tedy vybagrovat a na jeho levém břehu vytvořit manipulační plocha. „To samozřejmě znamená zábor ploch a výkup pozemků. Někteří majitelé však mají stále tu iluzi, že jim město obnoví ploty a lávky, s čímž se ovšem nepočítá,“ vysvětlil Peša, podle něhož jde o historickou možnost s korytem něco podniknout. Stavba by mohla začít již v příštím roce a vše teď stojí na majitelích pozemků. „Sám jsem zvědav, zda dojde k nějaké dohodě a v případě, že se projekt nezrealizuje a obec zasáhne další povodeň, na kom si lidé vylijí svoji zlost,“ uzavřel Peša.
  


Kunštátští opravují zdi Panské zahrady
K u n š t á t (žan) - Rozsáhlé poškození zdí zaměstnává dělníky v kunštátské Panské zahradě. Kamenná obvodová zeď kolem pozemku zahrady se v minulosti vlivem narušení vodního režimu naklonila směrem dovnitř až o půl metru z původní svislé polohy. „V červnu jsme ji postupně narovnali a stabilizovali. Jednalo se o přibližně třicet metrů zdi, která byla v havarijním stavu. Nyní je už po statické stránce v pořádku a nikoho neohrožuje,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu v Kunštátě Jan Španěl. Město tak ušetřilo až půl milionu korun. Jednou z původních variant totiž bylo zeď rozebrat a postavit znovu.
   V současnosti dělníci pracují i na zabezpečení vnitřní opěrné zdi v areálu Panské zahrady. Mráz, voda a náletové dřeviny u ní způsobily nestabilitu, dokonce hrozilo její zřícení. Vedení města vycházelo ze statického posudku a rozhodlo se zeď podepřít umělým svahem. Oprava bude hotova v září.
Foto: Anna Dudková  


Kouzelný dům
Ž e r ů t k y (AD) - V Žerůtkách u Lysic, ukryt v rozlehlé zahradě, stojí Kouzelný dům. Tento název mu dal spisovatel Karel Josef Beneš, který do něj umístil v roce 1939 děj své stejnojmenné knihy. Název Kouzelný dům má i film, který ve stejném roce podle románu natočil Otakar Vávra. Tato dvě díla dům proslavila. Film se dokonce přímo v Kouzelném domě natáčel. Dnes je bohužel tento černobílý film s Adinou Mandlovou v hlavní roli těžko k sehnání.
   Dům však není zajímavý jen díky své umělecké kariéře. Postaven byl na počátku 19. století, tedy před dvěma sty lety, významným českým stavitelem architektem Františkem Vašíčkem. Podílel se na podobě několika zámků, jako jsou například Lysice nebo Černá Hora, stavěl domy a kostely po celé Moravě, podílel se na stavbách a přestavbách domů v Luhačovicích. Například známý Jurkovičův dům je původně dílem Františka Vašíčka, které Jurkovič později přestavěl.
   Tento František Vašíček si tedy postavil v Žerůtkách rodinné sídlo, které pak přenechal svému synovi Kajetánovi, který studoval architekturu v Mnichově. Kajetán později dům zvětšil a lehce přestavěl. Byl tak prakticky posledním, kromě času, kdo do podoby domu výrazně zasáhnul.
   Podle slov Leoše Vaška z krajského Odboru památkové péče je dům typologicky ojedinělý. Představuje typ domu vesnické inteligence, jako jsou například fary. Dům na rozdíl od ostatních staveb na vesnici nebyl klasickým hospodářským stavením, dá se považovat za předvoj městské architektury na vesnici.
   Za časů Kajetána Vašíčka se Kouzelný dům stal jakýmsi kulturním střediskem kraje. Vzdělaný Kajetán si do něj zval přátele z vlasteneckých kruhů z Brna a okolí. Dům se dokonce stal úkrytem pro studenta, který se zúčastnil revoluce v roce 1848, jako bezpečný úkryt pak posloužil ještě vícekrát.
   Po roce 1948 bylo do domu nastěhováno několik nemajetných rodin z okolí. Ty dům nijak zvlášť neudržovaly, což může být chápáno z určitého pohledu jako štěstí. Díky tomu je dům sice poněkud zchátralý, stojí však pořád ve své původní podobě bez rušivých zásahů. Na své stáří je Kouzelný dům mimořádně dobře zachován, krásné klenby stále drží, zdi jsou rovné, jen dřevěný balkón podehnil. „Jedni z nájemníků měli zde na balkóně psí boudu, pes zde vykonával, co musel, dřevo kvůli tomu zvlhnulo a balkón je nahnilý,“ popsal jeden z dokladů necitlivého zacházení současný majitel Petr Přikryl. „Na domě je ohromné množství práce, už se nám povedlo udělat novou střechu, vyčistit a zpřístupnit zahradu a udělali jsme hromadu práce uvnitř. Zatím to ale není moc znát, ještě nás čeká hodně dřiny, než dům bude tak krásný, jako býval,“ dodal s pohledem na holé zdi bez omítky. „Byla tu pěkná štuková výzdoba, tu budeme obnovovat. Dům je památkově chráněn, proto musíme všechno udělat správně a práce déle trvají a jsou dražší,“ vysvětlil. „Tam nahoře,“ ukázal na místnost přímo pod střechou, „měl svoji pracovnu Kajetán Vašíček. Udělal si po bocích pokoje dvě malá kulatá okýnka. Jedno směřovalo k Lysicím a jedno k Býkovicím. Když tedy někdo přijížděl, pán domu o něm věděl dlouho dopředu,“ přiblížil Petr Přikryl drobnost z dávného života domu.
   I dnes po tolika letech je dům krásný a čiší z něj atmosféra dávných dob. Ať už se člověk podívá na vyřezávané balkóny, obdivuje zdobné římsy, které nechybí ani na kůlně a stáji, nebo si prohlíží malé jezírko s rybkami. Kouzelný dům má stále své kouzlo a zároveň velké štěstí, že se dostal do dobrých rukou. Snad tedy bude okouzlovat své obyvatele ještě po mnoho generací.
Kouzelný dům v Žerůtkách
Foto: Anna Dudková