Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Policisté vyšetřují majitele boskovické dialýzy
Promenádní koncert
Nemocnice bude modernizovat výtahy
 
Z Regionu
Termín ukončení stavebních prací na ulici Kapitána Jaroše stále platí
Kraj vyhověl odvolání Třebětínských ohledně stavby bioplynové stanice
První příjemci dávek obdrží sociální kartu do konce měsíce
Kraj chce darovat budovu školy městu
Černohorské pivo kvasí v nové spilce
Společnost versus lidé s handicapem
Otázky pro nevidomého průvodce v jeskyni Blanických rytířů
Desatero pro komunikaci s lidmi se zrakovým postižením
Sonda teen - Jak se chovat k postiženým?
V obci opraví kapli
Ve městě se staví další obchody
 
Kultura
Noc na zámku
Ibérica 2012 se tentokrát zaměří na mladé umělce
Vernisáž
Festiválek bez bojů a válek přiveze Mňágu a Ždorp
Šermíři vystoupí o pouti na zámku
Obnovený zelený kříž v lese nad Šebetovem opět stojí
 
Informace
V Blansku zahájili letní bruslení pro veřejnost
Také srpnová obloha přitahuje
Policie ČR informuje
Bouřka zanechala následky
 
Sport
Fotbalové soutěže jsou již za dveřmi
Adéla Šafářová je mistryní ČR horských kol, Markéta Parolková zase na dráze
100 mil úspěšně zvládli 4 závodníci
Čeští inline-hokejisté mají bronz
Kopaná ve Skalici slaví
Tomáš Elísek bral double
Půlmaratón poběží 700 běžců
Vzpomínka na Milana Frka
Nobica Cup
Los kopané
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Proměna města
Ať žijí prázdniny
Nejen sportovní odpoledne navštívili děti, mládež i senioři
Hasiči slavili
 
Přečtěte si

Policisté vyšetřují majitele boskovické dialýzy
B o s k o v i c e (žan) - Firma Kudu, která v boskovické nemocnici provozuje hemodialyzační jednotku, opět čelí problémům. Protikorupčním policistům leží na stole nahrávka, jež údajně dokazuje úplatek ve výši tří milionů korun, který předalo vedení firmy Všeobecné zdravotní pojišťovně. Před časem o tom informoval Brněnský deník. Kudu nařčení z korupce odmítá.
   „Vézetpéčko máte podchycený, nebo nemáte?“ ptá se neznámý partner Kudu. „Vézetpéčko jo. Vézetpéčko dá souhlas, tak jako dalo předtím souhlas,“ odpovídá společník firmy. „Von má slíbeno, že něco dostane,“ pokračuje společník. Po vyřčení částky neznámý partner firmy reaguje pohotově. „Rozumím tomu dobře, tři miliony? Tak to je motivující hodně,“ říká.
   Takto podle Brněnského deníku vypadá část nahrávky, kterou se v současnosti zabývají protikorupční policisté. Šéf jihomoravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonín Jízdný měl podle záznamu obdržet třímilionový úplatek za to, že s firmou Kudu uzavře smlouvu o úhradě zdravotní péče. Mluvčí protikorupční policie existenci nahrávky potvrdil, ale její obsah ani to, jak vypadá vyšetřování, nepřiblížil. „Náš útvar se touto věcí zabývá. Nahrávku jsme dostali před několika týdny od novináře brněnské Rovnosti. Ale nic bližšího vám neřeknu. Nemůžu potvrdit ani její obsah, ani to, zda šlo o korupci,“ uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej.
   Vedení společnosti Kudu uplácení popírá. „O tomto nařčení víme. Momentálně probíhá vyšetřování policie a věříme, že jeho výsledek potvrdí nevinnost společnosti Kudu či jejích společníků,“ řekl právní zástupce firmy Jan Šafránek.
   Pravdivost celé kauzy zpochybňuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna.
   „Řediteli pobočky žádný úplatek nenabídli a on ani žádný nepřijal,“ ujistila již dříve Marcela Kvapilová z jihomoravské pobočky pojišťovny. Tehdejší krajský ředitel Jízdný už ve své funkci není. Ne však kvůli korupční aféře. „Reorganizovali jsme pobočky, místo krajské teď existuje regionální, která má nového ředitele,“ vysvětlila Kvapilová.
   Hemodialyzační jednotka, kterou firma Kudu provozuje v Boskovické nemocnici, funguje od loňského roku a v současnosti ji navštěvuje dvaadvacet pacientů z regionu. Vznik oddělení ale provázely otazníky. „Vedení kraje nedoporučovalo provoz chronické dialýzy v Boskovicích. Představa byla taková, že v každém regionu bude fungovat jedno dialyzační oddělení. A na Blanensku už bylo funkční pracoviště v bývalém okresním městě, které nemělo žádné problémy s kapacitou ve smyslu, že by některé pacienty muselo odmítat,“ vysvětlil mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Podle něj se před dvěma roky opakovaně konalo výběrové řízení před uzavřením smlouvy o poskytování a úhradě péče se zdravotní pojišťovnou. „V rámci hlasování byla většina lidí proti. Ale nebylo to závazné. Pojišťovny mohly k výsledkům hlasování pouze přihlédnout,“ dodal Klement s tím, že pokud jakýkoliv subjekt splní zákonné podmínky pro udělení registrace, odbor zdravotnictví krajského úřadu registraci vydat musí. Což se také stalo. Pojišťovna s firmou Kudu smlouvu i přes nedoporučení kraje uzavřela.
   Advokát Jan Šafránek v tom problém nevidí. „Smlouva mezi pojišťovnou a společností Kudu byla uzavřena plně v souladu s legislativou České republiky,“ podotkl Šafránek.
   S tím souhlasí i vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Rozšíření boskovických služeb o dialýzu považujeme za správné rozhodnutí ve prospěch pacientů, kteří nejsou nuceni za péčí dojíždět,“ uvedla Kvapilová.
   Údajná korupce je další z afér spojených se společností Kudu. Nedávno boskovické dialýze hrozil zánik kvůli insolvenčnímu návrhu, který na firmu podali její věřitelé. Vrchní soud v Olomouci však pohledávky na rozdíl od toho krajského nepotvrdil a firma z ohrožení vyvázla. Vedení společnosti nevylučuje, že nařčení z korupce s insolvencí souvisí. „Minimálně je nasnadě myšlenka, že tato kauza vychází od stejné zájmové skupiny, jejíž snahou je poškodit společnost Kudu a neváhá za tímto účelem zneužívat státní orgány, jako je soud či policie,“ dodal Šafránek.
  


Promenádní koncert
B o s k o v i c e (tt) - Sezóna promenádních koncertů pokračovala v neděli v parku před zámeckým skleníkem, kde vystoupila legendární a stále vynikající boskovická skupina Trní. A domácí účinkující navážou - tuto neděli to bude Gabriela Kolčavová a Jazz Mix, tu další Martin Krajíček a KlezMehrin.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Nemocnice bude modernizovat výtahy
B o s k o v i c e (Jim) - V úterý 24. července zahájí v nemocnici práce na rekonstrukci výtahů. Vyřazeny z používání budou vždy dva ze čtyř centrálních výtahů a vždy jeden ze dvou výtahů v poliklinice.
   „O konkrétních termínech zastavení provozu starých výtahů, jakož i o termínech uvedení do provozu výtahů zrekonstruovaných, bude nemocnice zveřejňovat informace na svých webových stránkách podle skutečného postupu souvisejících prací. Informace budou samozřejmě k dispozici i na recepci nemocnice,“ popsal Pavel Chvalina, náměstek pro technický úsek nemocnice s tím že žádá klienty, aby ve vlastním zájmu dbali pokynů zaměstnanců k využívání výtahů, které budou v provozu. „Zároveň se omlouváme za dočasné komplikace související s výměnou výtahů, jejich provedení je však naprosto nezbytné“, dodal Pavel Chvalina.
  


Z Regionu

Termín ukončení stavebních prací na ulici Kapitána Jaroše stále platí
B o s k o v i c e (ML) - Lidé přecházející ulici Kapitána Jaroše si již přivykli, že zde nemusí dávat pozor na hustý automobilový provoz, ale spíš na nerovný povrch. V poslední době byly již zasypány jámy odkrývající kanalizaci a tak je mnohdy přechod přes tuto ulici bezpečnější než přejít náměstím a hlavně ulici u pošty, kde je nyní velice hustý provoz.
   Ještě hůře jsou na tom řidiči, ale protože se doposud neobjevily závažné komplikace se stavbou na „Kapitánce“, bude již v polovině srpna obnoven běžný provoz na těchto ulicích. Potvrdil to Pavel Doležal, který dělá technický dozor při obnově zdejší kanalizace. „Stavba pokračuje dle harmonogramu stavebních prací a termín ukončení celé stavby 8. srpna by neměl být ohrožen,“ sdělil Pavel Doležal. „V současné době se dokončuje výměna obrubníků v horní části ulice. Provádí se konstrukční vrstvy komunikace v rýhách a začištění celého povrchu komunikace. Kanalizace je kompletně dokončena, všechny kanalizační přípojky, dešťové i splaškové, jsou přepojeny včetně restaurace Kaťák, která je již napojena do nové stoky gravitačně a nemusí se její odpadní vody čerpat. Navíc byla provedena výměna vodovodních přípojek a armatur,“ popisuje průběh stavby Pavel Doležel.
   Ten přiblížil také práce, které se budou provádět v příštích dnech - frézování komunikace ve spodní části a kompletní balení v celém úseku stavby. To se bude dít ve dnech 30. července až 5. srpna.
   Kdo se těšil na tajemná odhalení pod povrchem rozlehlé stavby v centru města, bude zřejmě zklamán, žádné záhady nalezeny nebyly. „Akorát před restaurací Transmark narazili dělníci při kopání kanalizační přípojky na starou válcovou ocelovou nádrž na pohonné hmoty, pozůstatek po čerpací stanici, která tam dřív stála,“ vysvětlil Pavel Doležal, který dále sdělil, že Boskované po ukončení stavby už snad kolem Kaťáku nic nepříjemného neucítí a mohou se těšit na bezbariérové přechody, nové chodníky a komunikace.
Ulice a přilehlé části již mají v zemi vše, co je třeba. Zapravují se poslední zbytky a přichází čas na položení nového povrchu.
Foto: Martina Lukešová  


Kraj vyhověl odvolání Třebětínských ohledně stavby bioplynové stanice
T ř e b ě t í n (vyv) - Zrušení územního rozhodnutí o umístění stavby – tak zněl verdikt Krajského úřadu JMK ohledně vybudování bioplynové stanice na okraji Třebětína. Už přes půl roku víří toto téma jinak poklidný život části jeho obyvatel. Obavy ohledně zvýšení dopravy přes obec, zápachu z areálu, ale i znehodnocení bydlení a ceny zdejších nemovitostí a mnohé další zformulovali Třebětínští v lednu do protestní petice. Dalším jejich krokem bylo v březnu právě odvolání, na něž kraj nyní odpověděl.
   Jeho výtky však nesměřovaly proti podstatě bioplynové stanice, kterou zde chce vybudovat zemědělské družstvo Ledeko, ale odhalily nedostatky v postupu stavebního úřadu, který například nehodnotil soulad stavebního záměru s územně plánovací dokumentací. Odpovědí na závěrečné doporučení kraje, že vady je nutné napravit novým projednáním věci, bude podle slov starosty Vladimíra Stejskala co nejdříve uskutečněné setkání u kulatého stolu. Přesný termín schůzky ještě nebyl stanoven. A co na to Ledeko? „Budeme pokračovat dál,“ prohlásil ředitel družstva Vladimír Dražil, „žádné odborné nedostatky tam nejsou, my jsme vše prokázali a dodali, nedovolili bychom si žádat o stavbu, která by zhoršovala životní prostředí. Naopak, zrušíme otevřené hnojiště, čímž zápach z areálu omezíme. Mluvil jsem s mnoha zástupci zemědělských družstev a nemají problémy. Často to prohloubí spolupráci s obcí při využívání zbytkového tepla. Lidé mohou teď být spokojení i z důvodu, že jsme vyřešili otázku příjezdu a v současnosti naše žádná těžká technika přes Třebětín nejezdí. Bereme to jako nedorozumění a podsunutí lidem. Nyní čekáme, zda se starostovi podaří sjednat setkání. My bychom přivítali i přítomnost veřejnosti, abychom mohli lidem vysvětlit, jak to funguje.“
   Vyčkává i protistrana: „Nesouhlas s bioplynkou pokračuje, k petici se spontánně bez jakékoliv naší další iniciativy přidala další asi stovka lidí,“ uvedl za petiční výbor Martin Eyer. „Založili jsme občanské sdružení Budoucnost Třebětína a další kroky se zvažují. Čekáme na těch 15 dní, to je asi do 25. července, dokdy je rozhodnutí vyvěšeno na úřední desce.“
  


První příjemci dávek obdrží sociální kartu do konce měsíce
B o s k o v i c k o (pek) - Karta sociálních systémů neboli sKarta, novinka, kterou za účelem sjednocení výplaty sociálních dávek připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, již brzy dorazí také na Boskovicko. „V okrese Blansko zatím probíhá testování a výběr klientů. První z nich by sKartu měli obdržet do konce tohoto měsíce. Počet klientů bude upřesněn až na základě testování,“ informoval Michal Musil z blanenské pobočky úřadu práce. Doplnil, že o tom, že je sKarta připravena, budou lidé informováni dopisem z Úřadu práce ČR, kde bude napsáno kdy a kam se mají pro sKartu dostavit.
   Na přelomu července a srpna chtějí úředníci zvládnout ověřovací fázi, naostro by se výroba a distribuce karet měla rozběhnout od druhé poloviny srpna. Do Vánoc by se mezi příjemce dávek mělo dostat 900 tisíc sKaret. Celý systém včetně výdeje karet bude spravovat Česká spořitelna. Karta je určena například příjemcům rodičovského příspěvku, přídavku na dítě, podporu v nezaměstnanosti či dávky v hmotné nouzi. Handicapovaní lidé dostanou speciální kartu, která bude opatřena jejich fotkou a bude sloužit zároveň jako průkaz TP, ZTP, ZTP-P. Důchodců a lidí pobírajících nemocenskou se přechod na systém sKaret netýká. „Klienti po obdržení sKarty budou moci až na výjimky u vázaných prostředků účelových dávek nakládat s kartou jako s jakoukoli jinou bankovní kartou. Kromě výběru z bankomatu, kdy ke každé dávce je jeden výběr z bankomatu zdarma, je možné s sKartou platit u obchodníka. V případě, že klient chce i nadále využívat svůj vlastní účet, bude možné trvalým příkazem při převzetí sKarty toto nastavit,“ vysvětlila mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plivová. Ti, kteří jsou zvyklí dávky přijímat složenkou nebo v hotovosti, budou tuto možnost mít do konce letošního roku. „Po uplynutí této doby si služby bude hradit každý sám, pokud nebude uznán požadavek na donášku peněz jako oprávněný,“ upřesnila Plivová.
  


Kraj chce darovat budovu školy městu
V e l k é O p a t o v i c e (pek) - Poslední červnový den nebyl jen posledním dnem školního roku, ale i posledním dnem života Střední školy uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích, která se v rámci optimalizace škol v Jihomoravském kraji sloučila s letovickou Masarykovou školou práce. Nově ponesou sloučené školy název Masarykova střední škola Letovice.
   Kraj jako zřizovatel a vlastník se proto rozhodl školní budovy ve Velkých Opatovicích zbavit. Záměr o darování školy městu Velké Opatovice schválila rada kraje 28. června. Z něj vyplývá, že město má využít budovu zejména pro zřízení malometrážních bytů, domu s pečovatelskou službou a dalších zařízení sociálních služeb. Zastupitelstvo kraje pak rozhodne na svém zářijovém zasedání.
    „Čekáme, zda podmínky, které budou nakonec schváleny, budou pro město akceptovatelné či nikoliv,“ tlumočil stanovisko města tajemník Břetislav Strnad. Pokud totiž dojde k převodu nemovitostí, bude by škola pro město těžkým břemenem, které samo nedokáže ufinancovat. Prvotním bodem pro jakoukoliv realizaci plánů by navíc byla neodkladná rekonstrukce budovy.
   MO
  


Černohorské pivo kvasí v nové spilce
Č e r n á H o r a (pek) - Deset nerezových kádí, v nichž kvasí až 2300 hektolitrů piva, pořídili v černohorském pivovaru. Umístili je do nové spilky, kterou zástupci pivovaru slavnostně otevřeli minulé úterý.
   K rozšíření výrobních prostor se lidé z vedení společnosti rozhodli, protože dlouhodobě stoupá poptávka po černohorském pivu. „Měli jsme dvě možnosti, jak zvýšit kapacitu pivovaru. Buď nakoupit cylindrokonické tanky, kdy pivo najednou kvasí a dozrává v jedné nádobě. Tím bychom sice ušetřili energii, kapacitu i personál, ale na chuti piva by to bylo znát. Proto jsme se raději vydali cestou kvašení v klasických otevřených kádích,“ prozradil sládek černohorského pivovaru Vlastimil Zedek. Spilka, jejíž pořízení přišlo na dvacet milionů korun, leží kvůli nedostatku místa v třetím nadzemním patře v prostorách, kde dříve bývala půda. Spilečné kádě jsou se stávající výrobou propojeny nerezovým potrubím, pivo do kádí proudí díky čerpadlům. Vzhledem k tomu, že každá z kádí vážila na půldruhé tuny, musel je vyzvednout a skrze střechu spustit do budovy pivovaru jeřáb. I přes tento složitý postup nedošlo během rozšiřování spilky k žádnému omezení provozu pivovaru.
Černohorský sládek Vlastimil Zedek nedopustí, aby se kvalita tradičního moku zhoršovala.
Foto: Petra Koutná  


Společnost versus lidé s handicapem
Cesty osudu jsou nevyzpytatelné a ne vždy si vybírají pěšiny přímé, pohodlné a bez překážek. Jedinou vteřinou se život kteréhokoliv člověka může rapidně změnit, když zdravotní stav jeho, někoho blízkého nebo dokonce toho, kdo se do rodiny teprve narodí, vybočí z normálu. Zvykli jsme si takové omezení označovat jako zdravotní postižení. Situace, kdy najednou – a často natrvalo – něco není, jak má být, je nesmírně náročná pro všechny zúčastněné strany. Fyzicky, psychicky a v neposlední řadě finančně.
   Pokud to lze, lidé se zdravotním postižením žijí doma a zapojují se do běžného života rodiny a společnosti. Děti navštěvují školu, dospělí pracují podle svých možností, rodina se všemi silami snaží uspokojit jejich specifické potřeby. V mnoha případech, především u lidí s těžkým nebo kombinovaným postižením, se o ně však rodina z nějakého důvodu postarat nemůže. Pak je řešením vyhledat odpovídající péči v zařízení, které je schopno ji postiženému člověku poskytnout. Ústavní péče už dávno neznamená izolaci lidí se zdravotním handicapem. Klienti jsou zde – v mezích svých možností – podporováni k soběstačnosti a k zapojení se do společných činností.
   Trend integrace lidí s postižením do běžné společnosti je u nás podporován už víc jak dvě desetiletí. Mnoho věcí se změnilo k lepšímu – zvukovou signalizaci na přechodech nebo reliéfní dlažbu na chodnících vnímáme jako samozřejmost, na lécích už nikoho nepřekvapí Braillovo písmo, přibyly bezbariérové přístupy nebo televizní pořady tlumočené do znakové řeči… Každá drobnost představuje vstřícný krok vůči těm, s nimiž se život nemazlí. Důležitější však je, že ke změně dochází i v myšlení lidí. Podle slov ředitelky Sociálních služeb Šebetov Zdeňky Vašíčkové se v posledních letech přístup veřejnosti k postiženým výrazně zlepšil: „Dokážeme více vnímat, že jsou to stejní lidé jako my, se svými sny, touhami a potřebami, dokážeme je lépe respektovat. Zejména mladí lidé jsou k těmto postojům velmi přístupní.“
   Všichni máme někde uvnitř sebe zakódováno, že postižení potřebují naši pomoc. Občas však ve snaze pomoci neznalý člověk situaci zkomplikuje, protože si neuvědomí, že skutečná pomoc není to, co my si myslíme, že postižení potřebují, ale to, co skutečně potřebují. Někdy se přidávají ostych a komplikace s komunikací. Vedoucí boskovického stacionáře Betany Irena Přibylová podotýká: „Lidé, kteří přijdou poprvé do bližšího kontaktu především s mentálně postiženými nebo s vozíčkáři, mají tendenci je litovat a chovat se k nim jako k dětem. Mají problém komunikovat s nimi na partnerské bázi, přestože i oni mají právo na osobní důstojnost.“ Jako určitý návod pro všechny, kdo do styku s postiženými přicházejí, byla zformulována pravidla zaměřená na jednotlivá postižení, která mají nedorozuměním předcházet a usnadňovat komunikaci ku prospěchu obou stran. Většinou se jedná o takzvaná desatera. Není od věci se k nim vracet a znovu je připomínat, proto je postupně přineseme v budoucích dílech tohoto seriálu, doplněné vždy jedním osudem člověka žijícího s daným postižením. Vážím si lidí, kteří byli ochotni se podělit o svůj životní příběh a dovolili ho zveřejnit.
   
   A co platí vždycky (a při setkání s postiženými dvojnásob)?
   Buďte připraveni podat pomocnou ruku, ale nevnucujte ji.
   Když s někým mluvíte, dívejte se mu do očí.
   Každý člověk potřebuje naprosto individuální přístup.
   Učte se od ostatních. Nejvíce od těch, kteří se dívají z jiného úhlu.
   Soucit je to poslední, oč někdo stojí.
   Snažte se vidět prvotně člověka, ne jeho postižení. Otázky týkající se handicapu si odpusťte. Pokud ani nevíte, jak se ten druhý jmenuje, osobní otázky o postižení vás nezařadí mezi empatické jedince.
   
   Možná si díky setkání s postiženým člověkem uvědomíme, že jsme v jádru všichni stejní a přitom každý jedinečný. Ať tedy dokážeme využít toho, v čem se lišíme. Kdo je jiný, přináší nový pohled na problém a často vidí to, co davy nevnímají. A možná si ve chvílích, kdy se něco nedaří, uvědomíme, že věci mohou být jinak, a dokážeme přeskládat své priority. A přestaneme fňukat nad malichernými problémy, jejichž řešení máme ve svých rukou. Některé hodnoty totiž vyplývají napovrch až ve srovnání s jinými, nebo v okamžiku, kdy o ně přijdeme.
   
   Andrea Šrámková
  


Otázky pro nevidomého průvodce v jeskyni Blanických rytířů
R u d k a - Pevný stisk ruky, oči za tmavými brýlemi, vedle na stolku skládací červenobílá hůl. V příjemném zákoutí Zahrady smyslů v Rudce u Kunštátu jsem se setkala s člověkem, kterému od narození bylo odepřeno dívat se a vidět. Vnímá svět hmatem a sluchem a jako každý si v něm hledá místo. Nahlédnout do svého života dovolil Jan Pavlíček, čtyřicetiletý muž s kombinovaným postižením zraku a sluchu. Společně jsme se snažili poukázat na odlišnosti lidí, kteří žijí s trvalým zdravotním omezením, a na jejich schopnost zařadit se do normální společnosti.
   
   Pro každého je prvním vstupem do společnosti škola a poté práce. Pro lidi s handicapem je to vše náročnější, jak to je u vás?
   Chodil jsem na Základní školu pro nevidomé v Brně-Veveří a pak tři roky na učební obor kartáčník a čalouník na Středním odborném učilišti v Krči. Ve třiadevadesátým roce jsem udělal ještě kurz na maséra, pak jsem občas někde příležitostně masíroval. Nikdy jsem ale nesehnal stálou práci, ono je to hrozně těžké v dnešní době – tahle nepřející vláda se nás postižený snaží postavit na druhou kolej, ruší se různé chráněné bydlení a podobné organizace. Tahle vláda dělá kroky k tomu, aby postižení byli tam, jako dřív. Vyloženě s ní nesouhlasím, ale člověk musí začít sám u sebe a ne nadávat na společnost, to je strašně jednoduché.
   Pro mě bylo důležité, když jsme se před několika lety seznámili a spřátelili se Zdenkou Popelkovou. Já jsem sem (do Rudky u Kunštátu – pozn. red.) začal jezdit a ona mi po čase nabídla práci průvodce v jeskyni a já se toho chopil. Zalíbilo se mi to, no a nehodlám se toho vzdát – začal jsem zkušebně v roce 2009 a od roku 2010 provádím menší skupiny celé léto.
   
   A ohlasy návštěvníků?
   Minulý rok proběhla taková anketa a tam to vyznělo z větší části v můj prospěch, to mě hodně těšilo, protože jsem poznal, že už jsem odvedl kus práce. Když něco uděláte, tak samotná práce je sice hezká, ale to, jak působí na druhý, na tom se pozná, kolik jsme toho odvedli. Potřebujeme tu zpětnou vazbu od druhých lidí, protože jinak třeba nepoznáme, co se udělalo špatně, nebo dobře.
   
   Co vás baví, jak trávíte volný čas?
   Teď čtu od Jamese Rollinse Klíč soudného dne.
   
   Čtete?
   Ano, v počítači mám naskenované knížky a nepotřebuji tak, aby mi to někdo četl. Čtu si to na braillském řádku (tj. čtecí přístroj s hmatovým displejem pro nevidomé – pozn. redakce). Ale počítač používám i s hlasovým výstupem. A další koníčky? Hraju na kytaru, rád si zazpívám a radši se doprovodím. Když jsem byl na učňáku, tam lidi hodně měli rádi metal, jsem spíš na folk, a tak jsem se musel naučit hrát na kytaru. Líbí se mi Žalman, mám rád Nezmary, dřív Brontosaury, současný Nedvědy… A taky se zajímám se o přírodní národy, o různé severoamerické kmeny. Dostal jsem se k tomu v dětství přes knížky Karla Maye. Začal jsem se ptát, kde ti indiáni jsou, kdo to je? A záliba pátrat po osudech přírodních lidí se táhne od toho asi třináctého roku.
   
   To jste vyjmenoval řadu věcí, které vám život dělají příjemnější. Co vám ho nejvíce komplikuje?
   Formality a konformní způsob myšlení. A zobecňování všeho. Pomohlo by, aby člověk uměl naslouchat, abychom se uměli lépe vžít do druhých. Abychom se naučili chodit v mokasínech toho druhého, protože když to dokážete, umíte spoustu věcí brát i z té jeho stránky.
   
   Je možné srovnat svět nevidomých a vidících?
   Oba se mohou doplňovat, ale musí tam být určitá pravidla. To znamená, že my musíme být vůči zdravým trpěliví a oni musí pochopit, co vlastně potřebujeme. Musí nás vyslechnout, na druhou stranu, my jim musíme umět říct, co od nich vlastně chceme.
   Ten svět je sice rozdílný, ale ono je důležité, aby člověk přistupoval k člověku ne jako k nějakému stroji. Lidé se snaží být více profesionálové a vytrácí se z jejich práce lidská stránka. Ale pracovat s lidmi, to je to nejnáročnější povolání, co může být. K tomu musí být opravdu vlohy, to je poslání, jináč to ten člověk dělat nemůže. Můžete se naučit dělat spoustu věcí, může třeba vystudovat speciální pedagogiku, ale když nebudete mít k těm lidem vztah, tak to nebude k ničemu.
   
   Přátele máte více mezi handicapovanými, nebo mezi zdravými lidmi?
   Známé mám hlavně mezi nevidomými, setkáváme se často večer na Skypu, Skype je výborná věc. Ale teď jsem se setkal s několika lidmi, o kterých bych si přál, aby byli mí přátelé, a ti jsou mezi zdravými.
   
   Myslíte, že se v poslední době ve společnosti něco vůči postiženým zlepšilo?
   Spousta věcí se zlepšila. Třeba značení chodníků tím, že je tam reliéfní dlažba, ale některé věci se vstupem do Evropské unie zhoršily. Mám teď na mysli integrovanou dopravu. V době, kdy ještě nebyla, jsem jezdil přímou linkou z naší vesnice až do Brna, teď to není možný. Teď se musí z Lažánek do Bitýšky a z ní na Bystrc, nebo přímo na Kuřim. A odtud potom vlakem, ale vlakem to já nezvládám, protože mám ještě sluchové postižení.
   
   Co vás dokáže potěšit, co zahřeje dušičku?
   Pohlazení. A lidé, kterým můžu udělat radost, krásná příroda, kterou Bůh stvořil, vůně a všechno, co je nespoutané.
   
   A poslední otázka: Co je v životě důležité?
   Z mého hlediska Bůh. A vědět, proč tady jsem a co vlastně chci od života. A mít někoho rád a umět od někoho něco přijímat a taky mu dát, to je důležité.
   
   Andrea Šrámková
Jan Pavlíček v jeskyni.
Foto: Jitka Melkusová  


Desatero pro komunikaci s lidmi se zrakovým postižením
1. Mějte na paměti, že nevidomí jsou zcela normální lidé, kteří mají různé přednosti i nedostatky jako každý jiný. I mezi nimi jsou lidé výjimeční, inteligentní i méně nadaní.
   2. Při setkání s nevidomým se chovejte přirozeně a nenuceně. Pomozte tam, kde je to nutné, a to způsobem taktním. Pomoc však nevnucujte.
   3. Vyvarujte se projevům soucitu – o ten dnešní nevidomí naprosto nestojí. S povděkem ale vždy uvítají i sebemenší pomoc, která jim přijde vhod ve ztížených podmínkách. Nepřipusťte ani podceňující nebo snižující výroky.
   4. Nevidomého, se kterým jednáte, pozdravte vždy sami jako první a k pozdravu připojte i jeho jméno, aby věděl, že pozdrav patří jemu. Představte také sebe, např. „Dobrý den pane Nováku, jsem pan Novotný.“ Při rozhovoru buďte otočeni k nevidomému čelem – vnímá, odkud přichází hlas. Nepodceňujte nevidomého. Chodí-li někdo s bílou holí nebo nosí černé brýle, nemusí být nevidomý, ale slabozraký.
   5. Když vstoupíte do místnosti, kde se nachází nevidomý, dejte se zřetelně poznat. Tichý pohyb neznámé osoby v jeho okolí působí nepříjemně. Upozorněte také na to, že místnost opouštíte.
   6. Záležitosti projednávejte vždy přímo s nevidomým, ne jeho průvodcem. Průvodce nevidomého pouze doprovází, nikoli zastupuje.
   7. Když se nevidomý octne na ulici, na nádraží apod. v orientačních těžkostech, zeptejte se ho, zda mu můžete nějak pomoci. Velký hluk, prudký déšť i sníh zhoršují nevidomému orientaci v prostoru. Potom stačí, když nevidomému nabídnete, aby se lehce zavěsil do vaší paže, protože takto může snadno jít krůček za vámi, sledovat směr vašich pohybů a na vše včas reagovat.
   8. Při nástupu do dopravních prostředků netlačte nikdy nevidomého před sebou, ale jděte sami první. Nevtlačujte nevidomého na sedadlo, stačí, když položíte jeho ruku na opěradlo. Při vstupu do auta položte jeho ruku na horní rám dveří.
   9. Když nevidomý vstoupí do restaurace bez průvodce, pravděpodobně ocení pomoc při vyhledání věšáku a volného místa u stolu. S jídlem si poradí sám, stačí, když mu povíte, jak je jídlo na talíři uspořádané (např. pomocí časových údajů). Určitě uvítá informace o tom, co všechno je na stole (sklenice s vodou, váza, popelník atd.) a kdo u stolu sedí spolu s ním. Při čtení nabídky z jídelního lístku čtěte vše.
   10. Když budete nevidomého doprovázet delší dobu, popište mu hlavní rysy okolí, vybavení místnosti a osoby, které se kolem nacházejí. Při popisování se nemusíte vyhýbat optickým dojmům a barvám. Po té co dovedete, převedete nevidomého přes cestu, na místo atp. mu vždy řekněte, kde ho necháváte, co je poblíž atd.
  


Sonda teen - Jak se chovat k postiženým?
- Víš, jak se správně chovat k lidem tělesně či mentálně postiženým? Máš někoho ve svém okolí?
   
   Milan, 15 let
   Popravdě nevím, jak se k takovým lidem chovat. V okolí žádného nemám ani neznám.
   
   Petra, 16 let
   Jak se chovat, to nevím. Z okolí ale pár tělesně postižených znám.
   
   Lucie, 18 let
   Znám pár lidí, ať už s tělesným nebo mentálním postižených a sem tam s nimi přijdu i do styku. Nevím ale, jak správně by se k nim mělo chovat, protože pokud s nimi mluvím, tak vždycky jen chvíli. Lidi, co se o postižené starají, velmi obdivuji.
   
   Anna, 18 let
   Pár takových lidí znám. Zkušenosti ale nemám. Tedy ne moc. A myslím, že lidé, kteří se starají o postižené jsou velmi dobří.
   
   Tomáš, 18 let
   Pár takových lidí znám, ale do styku s nimi nepřicházím. Takže žádné zkušenosti s nimi nemám.
   
   Lenka, 18 let
   Myslím si, že trochu vím, jak by se s takovými lidmi mělo jednat, ale vím to jen teoreticky. Prakticky s těmito lidmi moc zkušeností nemám.
   
   Lukáš, 19 let
   S takovými to lidmi se moc nesetkávám, takže s nimi nemám ani žádné zkušenosti. Ale kdybych nějakého potkal, tak se mu vyhnu.
   
   LD
  


V obci opraví kapli
Z b r a s l a v e c (AD) - Kaple Panny Marie Karmelské ve Zbraslavci projde po 110 letech od svého vysvěcení důležitými opravami. Celá rekonstrukce je rozdělena do dvou etap. První etapa, která probíhá právě v těchto dnech, zahrnuje nový nátěr střechy a další úpravy vevnitř, například opravy krovů. Peníze na ni Zbraslavečtí získali hlavně z dotace od MAS Boskovicko plus, ale i z dalších zdrojů. Podle kunštátského faráře Tomáše Koumala, do jehož farnosti zbraslavecká kaple patří, přispěl snad každý, kdo mohl. „Kaple už potřebovala opravit a je naší povinností starat se o odkaz předků, kteří nám ji zde postavili,“ dodal.
   Druhá etapa, kterou představuje oprava fasády kaple, je plánována na příští rok a kde se vezmou peníze, ještě není zcela jasné. V každém případě však kaple, postavená v roce 1900 na místě, kde dřív stávala kaplička sv. Jana Nepomuckého, bude náležitě opravena.
  


Ve městě se staví další obchody
B o s k o v i c e (pek) - V blízkosti supermarketů v Boskovicích na podzim přibude hned několik nových obchodů. V sousedství Kauflandu pod rukama dělníků roste centrum specializovaných prodejen. Už od října si tam zákazníci vyberou ze sortimentu obuvi, oblečení nebo drogerie. Na trase mezi supermarketem Tesco a čerpací stanici se zase našlo místo, kam se od listopadu z Dřevařské ulice přestěhuje autosalon Hyundai.
  


Kultura

Noc na zámku
L y s i c e (pek) - Třetí červencovou sobotu se na zámek v Lysicích vrátily historické postavy z 19. století. Při nočních kostýmovaných prohlídkách návštěvníci nahlédli do života lysické šlechty. V příběhu, který komtesy, hrabata a služebné sehráli, bylo mimo jiné odhaleno tajemství darovaného klenotu. Noční lysický zámek si návštěvníci mohou prohlédnout ještě první a třetí srpnovou sobotu se začátkem vždy v osm, devět a deset hodin večer.
Foto: Petra Koutná  


Ibérica 2012 se tentokrát zaměří na mladé umělce
B o s k o v i c e (tt) - Festival španělské kultury Ibérica 2012 proběhne letos od úterý 14. do soboty 18. srpna a kromě koncertů v Praze, Brně a Boskovicích se letos prvně představí i v Letovicích. Festival Ibérica k nám přináší atmosféru Španělska už po deváté.
   „Tématem letošního ročníku je kulturní bohatství Iberského poloostrova, reprezentované tentokrát umělci nejmladší generace. Také proto nese letošní ročník festivalu název Arte Joven - Mladé umění. Pro devátý ročník se pořadatelům jako hlavní hvězdu podařilo získat fenomenální tanečnici Belén López s její skupinou,“ uvedl dramaturg festivalu Petr Vít.
   Pravou španělskou atmosféru Ibériky navodí v úterý 14. srpna od 18 hodin úvodní Sangría party v zámeckém skleníku v Boskovicích, kde účastníky čeká tradiční fiesta s ochutnávkami španělských specialit včetně jedinečné domácí sangríe. Program doprovodí plzeňská salsová kapela Mediterian s kubánským zpěvákem Franciscem Hernándezem. Součástí večera bude také vernisáž výstavy fotografií z časosběrného projektu Flamenco po česku fotografa Romana Muchky. Jedná se o výstavu vypovídající o nesmírné přitažlivosti flamenkového fenoménu, který získává stále víc nadšených obdivovatelů i daleko za hranicemi své kolébky, Andalusie. Výstava potrvá ve skleníku do konce srpna.
   Ještě před inaugurační festivalovou fiestou budou v úterý ve 13 hodin zahájeny ve skleníku hudební a taneční tvůrčí dílny. Ty budou probíhat za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, ale také salsy a argentinského tanga si v Boskovicích opět přijdou na své. Tanečníci a tanečnice se mohou těšit na dvě úspěšné protagonistky předchozích ročníků Anu Cali a Lucíi Guarnido, které tentokrát přijíždějí na Ibériku v roli lektorek. Novou tváří mezi lektory bude také italský kytarista Dario Piga, skvělý interpret a pedagog, jenž studoval flamenkovou kytaru na córdobské konzervatoři. Pro zájemce o zdokonalení se ve španělštině je opět připraven intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích. Dílny vyvrcholí slavnostní fiestou v sobotu 18. srpna ve 12 hodin v zámeckém skleníku.
   Po loňském úspěchu se návštěvníci festivalu Ibérica opět mohou těšit na komponovaný pořad Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 76 let. „Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta. Básnický text F. G. Lorky v podání Tomáše Hanáka dodává tomuto představení nový, neočekávaný rozměr a barvu,“ upřesnil dramaturg festivalu a zároveň jeden z protagonistů představení Petr Vít. Představení se uskuteční ve středu 15. srpna od 19.30 v zámecké jízdárně v Letovicích.
   V pátek 17. srpna od 19.30 čeká milovníky módy opět módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere. Součástí doprovodného programu bude také několik ukázek ze španělské kinematografie v boskovickém kině Panorama. Další festivalové akce probíhají i v Brně a v Praze, podrobný program lze nalézt na internetových stránkách www.iberica.cz.
   Závěrečný festivalový galakoncert Ibéricy se koná jako vždy v podmanivé atmosféře na nádvoří boskovického zámku, a to v sobotu 18. srpna od 19.30 hodin. Již od 17.30 hodin budou v prostorách zámku probíhat ochutnávky španělských vín a specialit.
   Hlavní hvězdou bude letos flamenková tanečnice Belén López a doprovodná kapela složená z muzikantů, kteří vedle Belén doprovázejí také legendy Paca De Lucíu nebo Saru Baras. „Pětadvacetiletá Belén López je jednou z významných představitelek mladé flamenkové generace. Ve svých projektech se nebrání inspiracím z jiných žánrů, avšak její taneční projev vždy respektuje esenci a kořeny autentického flamenka. Taneční kariéra Belén López začala ve věku, kdy jiné děti skotačí na pískovišti. Již v pěti letech poprvé tancovala na vystoupení věnované památce jedné z největších tanečnic v historii flamenka, Carmen Amayi. V publiku tehdy nechyběl ani význačný tanečník Antonio Ruiz El bailarín, který ji tehdy motivoval k tomu, aby se tancem začala zabývat profesionálně. Přes své relativní mládí vystupovala Belén -už na mnoha prestižních festivalech. Jak sama přiznává, jejím největším vzorem je geniální tanečnice Carmen Amaya, jedna z největších postav flamenkové historie. Není tedy náhodou, že dechberoucí taneční projev této mladé umělkyně připomíná atmosféru, kterou dokázala na pódiu navodit legendární Carmen, od jejíž smrti uplyne příští rok už celé století,“ uvedli pořadatelé festivalu.
   Po skončení hlavního programu na zámku bude v zámeckém skleníku zahájena závěrečná festivalová afterparty, jejíž součástí bude ochutnávka španělských vín a specialit.
   Předprodej vstupenek na festival Ibérica probíhá v síti Ticketportal, v pražském Divadle Hybernia a běžných předprodejích v Praze, Brně, na pokladně boskovického zámku a v informačních střediscích v Boskovicích a Letovicích.
  


Vernisáž
B o s k o v i c e (tt) - Letní výstava v zámeckém skleníku je tentokrát věnována slovenskému výtvarníkovi Jozefu Jankovičovi. Jeho práce si zde návštěvníci prohlédli poprvé v neděli po vernisáži, výstava potrvá do 10. srpna.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Festiválek bez bojů a válek přiveze Mňágu a Ždorp
B o s k o v i c e (tt) - Devátý ročník Festiválku bez bojů a válek se koná v Boskovicích od pátku 10. do neděle 12. srpna. Hlavní koncertní program proběhne v sobotu v areálu panského dvora na Hradní ulici, asi největší hvězdou letošního ročníku je legendární valašskomeziříčská kapela Mňága a Žďorp, která letos slaví 25 let existence.
   „Letošní ročník se bude potřetí odehrávat v Boskovicích, a podruhé v prostoru Panského dvora, kde si festival již vytvořil stabilní zázemí. Celá akce je tradičně spojena s neziskovými organizacemi a její výtěžek přispívá na konto Emanuel Boskovice – Centrum denních služeb při Oblastní Charitě Blansko. Celý program Festiválku jsme nově rozšířili do tří dnů,“ uvedl hlavní pořadatel Jan Nádvorník, který je předsedou občanského sdružení Festiválek bez bojů a válek. Sdružení akci pořádá ve spolupráci s KZMB.
   Páteční večer bude v prostoru Panského dvora patřit nejprve regionálním kapelám Beznadějný případ a Heavily Loaded, které doplní Jindra Holubec a uskupení Helemese. Hrát se bude od 19 hodin.
   V sobotu začne program v areálu Panského dvora již ve 13.30 hodin a vystoupí zde Emil & Jakub, Minds, Model Bazaar, The Limes, My name is music, Zdeněk Bína, Mňága & Žďorp, Goodfellas, Professor Leopard a Floex.
   Neděle bude opět spojena s promenádní sezónou, program před zámeckým skleníkem začne ve 14 hodin a nejprve bude k vidění představení Divadla Krok, poté vystoupí kapely Hovaduo, Sousedi a Rusty Nail.
   Předprodej permanentek na Festiválek byl již zahájen, k zakoupení jsou v boskovickém informačním středisku a v prodejně Shit music na Masarykově náměstí.
  


Šermíři vystoupí o pouti na zámku
B o s k o v i c e (tt) - Jako každoročně o boskovické pouti připravila divadelní a šermířská společnost Gonfanon i letos představení na zámku. Tentokrát se bude jednat o Rytířská klání aneb Slávy a cti dobývání, hrát se bude v neděli 29. července na zámeckém nádvoří a to nejprve ve 14 a poté v 16 hodin. „Jedná se o pěší rytířský turnaj, se vším co k němu patří – tedy různé druhy zbraní, herold, šašek a především chrabří rytíři,“ popsala Hana Paulíková z Gonfanonu.
  


Obnovený zelený kříž v lese nad Šebetovem opět stojí
Š e b e t o v (pek) - Kdysi dávno se mladý myslivec z šebetovského panství vsadil, že je tak dobrý střelec, že skolí statného jelena. Když se vydal na lov a statného jelena měl už na dosah, uviděl zvláštní úkaz. Než stačil namířit pušku, jelenovi se mezi parohy zjevil zářivý kříž, jakési boží znamení, ať nechá zvíře žít. Na místě, kde se jelen objevil, postavil mládenec dřevěný kříž natřený nazeleno. Ten lidem připomíná místní pověst.
   „Přibližně před půlrokem jsme kříž našli prohnilý a spadený. Když jsem si ho prohlížel, objevil jsem na něm letopočet 1967, kříž byl tedy pětačtyřicet let starý. Nechali jsme udělat repliku z dubového dřeva, které by mělo vydržet až sto let. Kříž jsme postavili na podstavec z kotlářské oceli a betonu a už více než dva týdny stojí zpět na svém místě,“ popsal starosta Šebetova Zdeněk Čížek.
   Vedle zeleného kříže navíc nově osadili informační tabuli, která kolemjdoucím objasňuje jeho symboliku. „Ještě chceme poprosit někoho z církve, aby kříž požehnali,“ doplnil Čížek. Podle starosty stojí zelený kříž na turisticky atraktivní cestě a nejeden kolemjdoucí se u něj zastaví. „Od té doby, co kříž spadl, se mě lidé hodně dotazovali, zda ho obnovíme. Potěšila mě skutečnost, že občané mají ke kříži vztah a že místní patrioti ještě nevymřeli,“ uzavřel starosta Čížek.
Jedna ze šebetovských pověstí se vztahuje k Zelenému kříži. Místní ho letos obnovili.
Foto: Jitka Melkusová  


Informace

V Blansku zahájili letní bruslení pro veřejnost
B l a n s k o (Jim) - Blanenský zimní stadion dostal nové odvlhčovací zařízení. Může se na něm tedy bruslit i v letních měsících, a to za ceny více než příznivé. Bruslící zaplatí 40, nebruslící doprovod 5 korun. Prakticky každý den je možné zabruslit si po dobu jedné hodiny.
   Mimořádná letní nabídka končí 1. září, kdy se pravidelné bruslení veřejnosti přesune na víkendy.
   
  


Také srpnová obloha přitahuje
Přivítat měsíc srpen znamená přivítat druhý prázdninový měsíc, který je celý vložen do léta. Ještě celý měsíc mohou žáci a studenti užívat krásné prázdninové letní období, než se otevřou brány škol.
   Také na obloze naše oči přitáhne spousta krásných letních souhvězdí. Kdo nelenil a byl trpělivý v hledání, objevil letní trojúhelník, který nádherně svými třemi jasnými hvězdami a souhvězdími zdobí letní oblohu. Jistě si každý všiml, že je „zavěšen“ vysoko na obloze nad našimi hlavami. Vybereme si z něj to největší souhvězdí – souhvězdí LABUTĚ (lat. Cygnus). Už od starověku připomínal pozorovatelům velkého ptáka s rozepjatými křídly a majestátným zjevem na nebeské sféře. V představě jde o labuť letící Mléčnou dráhou k jihu. Někdy má toto souhvězdí název „Severní kříž“. Napočítáme v něm asi 10 hvězd. Nejvýznamnější je hvězda DENEB ležící na ocasu labutě, má jasnost 1,25 mag a je vzdálena 3 230 ly. Deneb je bílý obr, vyzařuje 50 000 x větší energii než Slunce a je to pulzující proměnná hvězda. V Labuti se našlo více než 400 proměnných hvězd a přes 1 000 dvojhvězd. K nejhezčím dvojhvězdám patří hvězda ALBIREO, kde žlutá jasnější hvězda má modrého průvodce. Za povšimnutí stojí hvězdokupa M 39. Na východ od Deneba nalezneme mlhoviny Severní Amerika (podle svého tvaru) a Pelikán. Stojí za to podrobně toto souhvězdí prohlížet (viz obrázek).
   Zajímavá je báje, která k souhvězdí patří: V labuť se proměnil vládce Olympu mocný Zeus, když se chtěl podívat mezi lidi. Navštívil také spartskou královnu Ledu. Ta ho zaujala svou krásou. Chtěl se k ní přiblížit, a proto se dal pronásledovat obrovským orlem (také souhvězdí), před kterým ho královna zachránila. Po setkání královny a boha Dia se Leda stala matkou blíženců Kastora a Polluxe (souhvězdí) a také krásné Heleny, pro niž vypukla trojská válka.
   Srpnové Slunce září stále dost silně, i když se posune dále k jihu. 1. 8. vyjde v 5 h 30 min a zapadne ve 20 h 42 min. 31. 8. vyjde v 6 h 14 min a zapadne v 19 h 45 min. Během srpna se den zkrátí o 1 h 41 min. Také sluneční azimut klesne ze 119° na 104° (o 15°). Do znamení Panny Slunce vstoupí 22. 8. v 19 h 6 min SELČ.
   Stále můžeme pozorovat proměny Měsíce, jeho fáze: úplněk 2. 8., poslední čtvrt 9. 8., nov 17. 8., první čtvrt 24. 8. a ještě úplněk 31. 8., tedy v srpnu nastane pět měsíčních fází. Nejdále od Země bude Měsíc 10. 8. (vzdálenost 404 084 km) a nejblíže Zemi 23. 8. (vzdálenost 369 764).
   Venuši v srpnu nenajdeme. Merkur bude koncem srpna nad východním obzorem. Tam také najdeme Mars (v Panně). Jupiter v souhvězdí Býka uvidíme ve druhé polovině noci. Saturn (v Panně) bude možné vidět nízko nad západním obzorem. Uran (v Rybách) a Neptun (ve Vodnáři) můžeme pozorovat kromě večera po celou noc, stačí k tomu triedr.
   12. 8. ráno bude Jupiter v blízkosti Měsíce. 11. – 14. 8. ráno bude možné pozorovat nad východním obzorem seskupení Měsíce, Venuše, Jupiteru, Aldebaranu a hvězdokupy Plejády ze souhvězdí Býka. Podobně tomu bude ráno 16. 8. 21. a 22. 8. nastane seskupení Měsíce, Marsu, Saturnu a hvězdy Spiky večer nízko nad jihozápadním obzorem. 22. 8. bude Měsíc v blízkosti Marsu.
   V srpnu se vyskytnou na obloze meteorické roje. Nejdůležitější bude maximum meteorického roje Perseid 12. 8. ve 22 h.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - Žďár - I motokoloběžka může být na silnici nebezpečná. A to hlavně tehdy, pokud se řidítka dostanou do rukou opilému řidiči. Dopravní policisté totiž v pondělí 16. července večer vyjížděli k havárii, která se stala na místní komunikaci vedoucí od obce Žďár do Němčic. Sedmačtyřicetiletý řidič na motokoloběžce od firmy Blata tam nezvládl řízení a upadl na vozovku. Při pádu si způsobil lehká zranění, s nimiž skončil v nemocnici. Ještě před tím však policisté zjistili, že muž je značně ovlivněn alkoholem. V dechu měl 3,03 promile.
   
   Blansko - Pětadvacet kilogramů česneku zmizelo v noci na středu 18. července ze jedné z blanenských zahrad. Dosud nezjištěný zloděj prostříhal otvor do oplocení zahrady, vnikl na pozemek a česnek rostoucí ve volně přístupném skleníku sklidil. Krádeží česneku a poškozením plotu vznikla škoda za asi 7 tisíc korun. Pachatel je podezřelý ze spáchání hned dvou trestných činů - krádeže a porušování domovní svobody.
  


Bouřka zanechala následky
V á ž a n y (Jim) - Prudké deště ze začátku tohoto měsíce způsobily komplikace v dopravě i na našem okrese.
   Během noční bouřky v pátek 6. července se nad Vážany vlivem velkého množství vody uvolnila na několika místech mez a hlína zavalila v obci silnici. Na místo byli okamžitě přivoláni profesionální i dobrovolní hasiči, kteří zahájili práce na zprůjezdnění silnice. Na pomoc s odstraňováním nánosů hlíny dorazil i bagr z nedalekých Knínic. Již před půlnocí mohla auta bezpečně projíždět.
   Žádná škoda na obecním ani soukromém majetku nevznikla, nicméně poškozený svah do dnešního dne neprošel žádným zabezpečením. Není tak vyloučené, že se situace při dalších prudkých deštích nemůže zopakovat.
   
   MO
  


Sport

Fotbalové soutěže jsou již za dveřmi
O k r e s B l a n s k o (les) - Do úvodního utkání krajských fotbalových soutěží zbývá ještě téměř měsíc, ale většina celků už je v plné přípravě.
   
   FK Blansko - jeden z favoritů
   Blanenský celek hlásí na úvod přípravy několik změn - chybí trojice Bednář, Dupal, Crhák, které skončilo hostování. Vedení klubu chce místo těchto hráčů do kádru zapracovat nadějné dorostence a hráče z domácí líhně. Naopak z hostování se vrátili Kolář a Sedláček.
   Blansko má za sebou první dvě přípravná utkání, v tom prvním zdolalo Vyškov, ve druhém prohrálo v sobotu s celkem Miroslavi.
   Vyškov - Blansko 2:3, 68. Sigmund z pen., 89. Koláček - 18. Bubeníček, 27. Trtílek, 47. Vašák.
   V 18. minutě poslal Oulehla přihrávku Bubeníčkovi, který chladnokrevně přehodil vyběhnuvšího vyškovského brankáře Holáska, o devět minut později po dlouhém výkopu Němce důrazný Trtílek levačkou prostřelil Holáska. Ve 47. minutě si Vašák všiml špatného postavení domácího brankáře a technickou střelou zvýšil na 0:3.
   V 68. minutě proměnil pokutový kop domácí Sigmund a v 89. minutě dorazil míč do odkryté blanenské branky Koláček.
   Michal Kugler, FK Blansko: „Výsledku si cením, ale je to příprava, takže ho nijak nepřeceňuji. Ještě jsem viděl hodně nedostatků, na kterých budeme pracovat.“
   Miroslav - Blansko 3:1 (1:1), 38. Ulrych, 57. Pelech, 68. Kocián - 1. Pernica.
   Další přípravný zápas čeká fotbalisty FK Blansko již tuto středu, kdy od 17.30 hodin hostí na hřišti v Lažánkách Rájec-Jestřebí.
   
   FC Boskovice - poslední sezóna?
   Spolupráci s klubem ukončil hlavní sponzor a boskovičtí tak bojují především s finančním zabezpečením sezóny. „Přihlásili jsme do soutěží všechny týmy s výjimkou B-týmu mužů, ale potřebujeme seznat ještě nějaké peníze,“ nastínil koordinátor klubu Jiří Vorlický. „Podzim dohrajeme určitě, ale co bude potom, to ještě nevíme,“ řekl sekretář klubu Josef Dvořáček. „Hráči hrají zadarmo, všem jsme také nabídli, že mohou jít hrát jinam,“ pokračuje Vorlický.
   A tak se A - tým mužů bude muset obejít bez brankáře Petra Švédy, který zamířil do Kralic, Antonín Preč posílí tým Kunštátu, do Bořitova mají namířeno bratři Fojtovi. Celek tak bude muset ještě víc než v loňském roce spoléhat na mladé hráče, v brance by mohl zaujmout místo teprve šestnáctiletý Klimeš.
   Sám Jiří Vorlický se vzdal funkce hlavního trenéra mužů i funkce koordinátora mládeže a jde pracovat do Zbrojovky Brno. Koordinátorem boskovického klubu však chce zůstat i nadále.
  


Adéla Šafářová je mistryní ČR horských kol, Markéta Parolková zase na dráze
B e n e š o v (les) - Dvaadvacátý tuzemský šampionát horských kol se minulý víkend jel v Peci pod Sněžkou. Mezi startujícími nešlo přehlédnout reprezentanty benešovského Moravce, kteří dokázali nejen vybojovat medaile, ale také pořádně prohánět zbytek startovního pole.
   V elitních kategoriích dvaadvacátý domácí šampionát vynesl čtvrtý titul v cross country Pavlu Boudnému (Česká spořitelna Specialized) a třetí mistrovský dres Tereze Huříkové (Sabine Spitz Haibike). Tereza Huříková zvítězila více než suverénně. V první kole měla náskok už 1:20 minuty a po čtyřech okruzích vyhrála s náskokem více než deseti minut před Lucií Veselou (GT Opportunity) a Pavlínou Šulcovou (Merida Biking). Boudný, který má na svém kontě již tři tituly z let 2005, 2006 a 2009 je známý svou dokonalou přípravou na šampionáty. „Letos jsem tomu dal opravdu hodně, stálo mě to spoustu odříkání,“ svěřil se po závodě.
   Hned první den začal pro Benešov výborným výsledkem, kterým bylo čtvrté místo štafety ve velice kvalitní konkurenci. Trio ve složení Kovář - Hlubinková - Sekanina nebylo daleko od medaile, na třetí stupínek chybělo jen 45 vteřin.
   1. Merida Biking - ČS MTB Junior (Ondřej Cink, Pavlína Šulcová, Filip Kubín), 49:27, 2. Rubena Auto-Menčík Specialized (Škarnitzl Jan, Šeller Luděk, Škarnitzlová Jitka), 50:48, 3. Remerx - Merida Team Kolín I. (Novák Jiří, Pirzkallová Zuzana, Lukeš Daniel), 52:07, 4. Moravec Merida Benešov (Radim Kovář, Nikola Hlubinková, Adam Sekanina), 52:51.
   Mezi žáky zajel skvělý závod Dominik Prudek, který uzavíral elitní desítku, kadet Patrik Kolář nakukoval do elitní dvacítky (nakonec 22.), jeho kolega Filip Koukal dojel 29., Adam Sekanina vybojoval v juniorech 6. místo, Jakub Šafář byl v cíli 14.
   Pětičlenné startovní pole juniorek ovládla největší favoritka Barbora Machulková, stříbrnou medaili si podle očekávání vyjela Nikola Hlubinková.
   1. Machulková Barbora (4EVER Cyklobulis Bystřice p.H.), 1:04:06, 2. Hlubinková Nikola (Moravec Merida Czech Mtb Team), 1:07:09, 3. Drahovzalová Markéta (ČS Specialized Junior MTB Team), 1:10:28.
   Na start závodu žákyň se sice postavilo 18 bikerek, ale stal se jednoznačnou záležitostí benešovské Adély Šafářové. Ta si už v prvním kole vybojovala dvacetivteřinový náskok, se kterým také proťala cílovou pásku a vybojovala tak titul Mistryně České republiky pro tento rok.
   1. Šafářová Adéla (Moravec Merida Czech Mtb Team), 25:22, 2. Kozelská Petra (Bike 2000), 25:42, 3. Joannidu Sofie (Bike 2000), 25:49.
   O tom, že závodníci Moravce Benešov jsou skutečně maximálně univerzální, svědčí i výsledky Mistrovství České republiky mládeže na dráze. Ve středu 18. července ve sprintu na 2 km vybojovala mistrovský juniorský titul Markéta Parolková, hned za ní na stříbrné pozici skončila Nikola Hlubinková. Velmi dobře si vedl i Adam Sekanina, který skončil na sedmém místě.
   Po titulech benešovských jezdců v MTB a na silnici tedy přibylo do jejich klenotnice i zlato z oválu.
Adéla Šafářová Markéta Parolková
Foto: archiv  


100 mil úspěšně zvládli 4 závodníci
O k r e s B l a n s k o (les) - Letošní Transmoravský Masochistický terénní běh přilákal na start osm odvážlivců. Relativně chladné počasí vytvořilo pro absolvování tohoto nejtěžšího non stop závodu konaného na našem území poměrně dobré podmínky, nakonec jej ale dokončili jen 4 borci v čele s Danem Orálkem, kterému se podařilo výhodu chladného počasí zúročit do nového traťového rekordu 15:35:56.
   Na dalších místech doběhli Radek Dočkal (22:48:07), Jeno Horvath: (23:38:48), Pavlína Procházková (27:13:31). Ostatní svoje snažení ukončili dříve na některé z občerstvovacích stanic, všichni ale překonali alespoň poloviční trať, tedy 50 mil.
   Ve 2 hodiny ráno vyrazila z Olešnice do tmy skupina šílených běžců (Poco Loco Run znamená poněkud šílený běh) za doprovodu vozidel pořadatelů. První úsek k občerstvovací stanici v Lysicích měří 22,5 km a je nejlehčím úsekem celého závodu, běží-li se směrem do Lysic, je to totiž většinou z kopce.
   Do Lysic tedy vběhla nejprve vedoucí trojice (Orálek, Bezrouk, Dočkal), pak dvojice běžkyň Pavlína Procházková a Andrea Folprechtová v doprovodu maďarského Jena Horvatha, pak Štefan Krč, kterému děvčata trochu utekla, a uzavíral Svatopluk Sedláček.
   O obtížnosti tohoto závodu svědčí nejen jeho délka 100 mil neboli 161 km, ale také místy náročný terén a celkové převýšení. Podle Garminu Dana Orálka to dělá 3200 m. Náročnost tohoto závodu je ještě umocněna poměrně přísnými pravidly, mezi občerstvovacími stanicemi není povolen doprovod (výjimkou je běh za tmy v úseku mezi Lysicemi a Olešnicí) a není povoleno podání občerstvení jinou osobou mimo občerstvovací stanice. Limit pro doběhnutí je 30 hodin. Startuje ve 2 hodiny v noci, limit třiceti hodin vyprší tedy v osm hodin ráno.
   Letošním TMMTR tedy v ČR skončila dvojice ultramaratonských závodů zařazených pod hlavičku „Poco Loco Run“ s heslem „Run Free“ na památku běžce Caballa Blanca. Pořadatelé odvedli velmi dobrou práci.
  


Čeští inline-hokejisté mají bronz
B o s k o v i c e (les) - Česká reprezentace vyhrála na mistrovství světa v inline hokeji v kolumbijské Bucurumanze v boji o třetí místo nad Itálií 4:3.
   Český inline hokej si z Kolumbie odváží dva cenné kovy, juniorské zlato a mužský bronz. Pro muže to znamená čtrnáctou medaili (2x zlato, 4x stříbro, 8x bronz) ze sedmnácti startů na MS. Je to osmá medaile v řadě, od roku 2005 český reprezentační tým nechyběl na stupních vítězů.
   „Bronz pro nás má cenu zlata, už postup do boje o třetí místo byl hodně šťastný,“ hodnotil medaili Patrik Šebek (na fotografii). „Začátky nám nevycházely. Chtěli jsme hrát jenom dopředu, šance jsme si vytvářeli. Bohužel Italové přejeli třikrát půlku a prohrávali jsme 1:3. Byli jsme nedůslední v obraně, pozdě jsme přistupovali k hráčům, nebylo to ono. Museli jsme o poločase trošku zvýšit hlas. Jsem rád, že to zabralo. Kluci tu druhou půlku neskutečně odmakali, zápas otočili a klobouk dolů před nimi. Za jejich výkon jim děkuji,“ zhodnotil duel o bronz trenér českého týmu Daniel Tvrzník.
   Kolumbijští diváci viděli i velmi zajímavé finále, které vyhráli hráči USA a získali tak již čtrnáctý titul mistrů světa
   Mistrovství světa organizace FIRS (Kolumbie):
   Finále: USA - Kanada 6:4 (2:1), o 3. místo: ČR - Itálie 4:3 (2:3), o 5. místo: Francie - Švýcarsko 4:5, o 7. místo: Kolumbie - Lotyšsko 1:3.
   Konečné pořadí 18. MS FIRS: 1. USA, 2. Kanada, 3. ČR, 4. Itálie, 5. Švýcarsko, 6. Francie, 7. Lotyšsko, 8. Kolumbie, 9. Německo, 10. Brazílie, 11. Austrálie, 12. Argentina, 13. Mexiko, 14. Venezuela, 15. Ekvádor, 16. Chile.
Foto: archiv  


Kopaná ve Skalici slaví
S k a l i c e n a d S v i t a v o u (les) - Oddíl kopané Sokol Skalice nad Svitavou a obec Skalice nad Svitavou pořádají v sobotu 4. srpna u příležitosti oslav 60 let vzniku oddílu kopané v obci dvě atraktivní exhibiční fotbalová utkání.
   Od 14 hodin se střetnou bývalí i současní hráči nad 35let ze Skalice a z Boskovic a od 16 hodin nastoupí proti sobě mužstva mužů Sokola Skalice (účastník III. třídy) a Internacionálů České republiky. V předběžné sestavě Internacionálů nechybí známá jména jako Fiala, Kubík, Kadlec, Bittengel, Drulák, Němec a další.
   Pro diváky pořadatelé připravují autogramiádu s těmito bývalými reprezentanty, která proběhne po utkání a také bohatou tombolu se zajímavými cenami.
  


Tomáš Elísek bral double
L i p ů v k a (les) - Roli nejvýše nasazeného hráče potvrdil na tenisovém turnaji dorostu v Lipůvce Tomáš Elísek z Letovic.
   Mezi jednotlivci nenašel přemožitele, když jediný set ztratil ve čtvrtfinálovém zápase s adamovským Jiřím Šmahelem, ve čtyřhře společně se svým finálovým protivníkem z dvouhry neztratili ani set.
   Jednotlivci - semifinále: Elísek - Fiala (LTC Slovan Kladno) 6:1, 6:2. Barták (TC MJ Tenis) - Novobilský (TC Brno) 6:3, 4:6, 6:2. Finále: Elísel - Barták 6:3, 6:2.
   Čtyřhra - semifinále: Elísek, Barták - Hajaš, Fiala (TTK Esox, LTC Slovan Kladno) 6:2, 6:4. Vágner, Novobilský (TK Agrofert Prostějov, TC Brno) - Šmahel Jiří, Šmahel Petr (Spartak Adamov) 6:4, 6:2.
   Finále: Elísek, Barták - Vágner, Novobilský 6:2, 6:1.
  


Půlmaratón poběží 700 běžců
O k r e s B l a n s k o (les) - Více než 40 dní zbývá do startu 17. ročníku Půlmaratónu Moravským krasem (běží se v neděli 2. září) a startovní listina již eviduje přes 700 přihlášených běžců a běžkyň z celé České republiky i zahraničí.
   Kapacita je omezená počtem 800 běžců, běžci registrovaní po 31. červenci již nemají nárok na značkové tričko závodu. Registrace na „lidový běh“ bude pokračovat, jelikož jeho kapacita pojme všechny přihlášené.
  


Vzpomínka na Milana Frka
B o s k o v i c e - Již druhým rokem uspořádali boskovičtí volejbalisté vzpomínkový cyklovýlet oblíbenou trasou jejich dlouholetého kamaráda, který však bohužel před několika lety předčasně odešel do volejbalového nebe. Zatímco loňský nultý ročník absolvovala trasou Boskovice - Doubravy, Kořenec, Benešov, Suchý, Velenov, Valchov, Boskovice asi desítka nadšenců, letošního prvního ročníku se zúčastnilo 25 volejbalistů a volejbalistek téměř všech věkových kategorií. Po náročném stoupání čekala celý peloton odměna v podobě občerstvení u stánku na Suchým. Pak následoval přesun k pietnímu místu u silnice Velenov - Valchov, kde všichni společně zavzpomínali na dobrého kamaráda.
   
   Michal Meluzín
  


Nobica Cup
B o s k o v i c e - V sobotu 28. července pořádají Služby Boskovice 6. ročník Nobica cupu - turnaje starších pánů ve fotbale. Letos se zúčastní družstva Boskovic, Svitav, Královopolské Brno, Jevíčka, Skalice nad Svitavou a Svitávky.
   Hraje se na umělé trávě, počet hráčů 6 + 1, hrací doba 2 x 12 min.
   Časový program: 10 h Nobica - Jevíčko, Svitavy - Svitávka, 10.30 h Skalice - Královopolská, 11 h Svitavy - Jevíčko, Svitávka - Nobica, 11.30 h Královopolská - Jevíčko, Svitávka - Skalice, 12 h Nobica - Skalice, 12.30 h Královopolská - Svitávka, 13 h Svitavy - Skalice, 13.30 h Svitavy - Královopolská, Svitávka - Jevíčko, 14 h Nobica - Královopolská, 14.30 h Svitavy - Nobica, Skalice - Jevíčko.
  


Los kopané
J i h o m o r a v s k ý k r a j (les) - Jihomoravský kraj, I. A třída
   1. kolo, 12. 8., 16.30 h Rájec-Jestřebí - Šlapanice, 16.30 h Kunštát - Dobšice, SK Líšeň B - Vojkovice, Bořitov - Miroslav, Zbýšov - Šaratice, Slovan Brno - Jevišovice, Tasovice B - Hrušovany.
   
   2. kolo, 19. 8., 16.30 h Šlapanice - Hrušovany, Jevišovice - Tasovice B, Šaratice - Slovan Brno, Miroslav - Zbýšov, Vojkovice - Bořitov, Dobšice - Líšeň B, Rájec-Jestřebí - Kunštát.
   
   3. kolo, 26. 8., 16.30 h Kunštát - Šlapanice, Líšeň B - Rájec-Jestřebí, Bořitov - Dobšice, Zbýšov - Vojkovice, Slovan Brno - Miroslav, Tasovice B - Šaratice, Hrušovany - Jevišovice.
   
   4. kolo, 2. 9., 16.30 h Šlapanice - Jevišovice, Šaratice - Hrušovany, Miroslav - Tasovice B, Vojkovice - Slovan Brno, Dobšice - Zbýšov, Rájec-Jestřebí - Bořitov, Kunštát - Líšeň B.
   
   5. kolo, 9. 9., 16.30 h Líšeň B - Šlapanice, Bořitov - Kunštát, Zbýšov - Rájec-Jestřebí, Slovan Brno - Dobšice, Tasovice B - Vojkovice, Hrušovany - Miroslav, Jevišovice - Šaratice.
   
   6. kolo, 16. 9., 16 h Šlapanice - Šaratice, Miroslav - Jevišovice, Vojkovice - Hrušovany, Dobšice - Tasovice B, Rájec-Jestřebí - Slovan Brno, Kunštát - Zbýšov, Líšeň B - Bořitov.
   
   7. kolo, 23. 9., 16 h Bořitov - Šlapanice, Zbýšov - Líšeň B, Slovan Brno - Kunštát, Tasovice B - Rájec-Jestřebí, Hrušovany - Dobšice, Jevišovice - Vojkovice, Šaratice - Miroslav.
   
   8. kolo, 30. 9., 16 h Šlapanice - Miroslav, Vojkovice - Šaratice, Dobšice - Jevišovice, Rájec-Jestřebí - Hrušovany, Kunštát - Tasovice B, Líšeň B - Slovan Brno, Bořitov - Zbýšov.
   
   9. kolo, 7. 10., 15.30 h Zbýšov - Šlapanice, Slovan Brno - Bořitov, Tasovice B - Líšeň B, Hrušovany - Kunštát, Jevišovice - Rájec-Jestřebí, Šaratice - Dobšice, Miroslav - Vojkovice.
   
   10. kolo, 14. 10., 15 h Šlapanice - Vojkovice, Dobšice - Miroslav, Rájec-Jestřebí - Šaratice, Kunštát - Jevišovice, Líšeň B - Hrušovany, Bořitov - Tasovice B, Zbýšov - Slovan Brno.
   
   11. kolo, 21. 10., 15 Slovan Brno - Šlapanice, Tasovice B - Zbýšov, Hrušovany - Bořitov, Jevišovice - Líšeň B, Šaratice - Kunštát, Miroslav - Rájec-Jestřebí, Vojkovice - Dobšice.
   
   12. kolo, 28. 10., 14.30 h Šlapanice - Dobšice, Rájec-Jestřebí - Vojkovice, Kunštát - Miroslav, Líšeň B - Šaratice, Bořitov - Jevišovice, Zbýšov - Hrušovany, Slovan Brno - Tasovice B.
   
   13. kolo, 4. 11., 14 h Tasovice B - Šlapanice, Hrušovany - Slovan Brno, Jevišovice - Zbýšov, Šaratice - Bořitov, Miroslav - Líšeň B, Vojkovice - Kunštát, Dobšice - Rájec-Jestřebí.
   
   14. kolo, 11. 11. 14 h Šlapanice - Rájec-Jestřebí, Dobšice - Kunštát, Vojkovice - Líšeň B, Miroslav - Bořitov, Šaratice - Zbýšov, Jevišovice - Slovan Brno, Hrušovany - Tasovice B.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   HORSKÁ KOLA
   28. 7., 9 h Valchov, Pohár Drahanské vrchoviny. 29. 7. 9 h Valchovský drtič 50 km.
   KOPANÁ
   25. 7., 17.30 h Lažánky Blansko - Rájec-Jestřebí, přátelsky. 28. 7., Boskovice, 10 h Turnaj starších pánů. 17 h Boskovice - Bystřice n. P., přátelsky. 29. 7., 17 h: Jedovnice - Lipovec, předkolo Krajského poháru.
   TENIS
   28. - 30. 7., Lipůvka, turnaj dospělých. Letovice, žákovský turnaj.
  


Napsali nám

Proměna města
Jsme skoro uprostřed léta. Období prázdnin je mimo jiné vhodné pro zvýšení čtenářské aktivity, dny jsou delší, životní tempo pomalejší a společenský život ve městě tak trochu uvadá, protože podstatná část obyvatelstva vyrazila na prázdninové cesty. Ať už za dobrodružstvím, nebo odpočinkem.
   Letošní prázdninovou četbu jsem zahájil znovupřečtením jedné z nejvýraznějších próz moderní literatury, totiž povídky Franze Kafky Proměna. Ta pojednává o obchodním cestujícím Řehoři Samsovi, který se jednoho rána probudil z nepokojných snů a zjistil, že se proměnil v nestvůrný hmyz.
   Některé převratné životní proměny skutečně přicházejí poměrně náhle a nečekaně. A jindy stojí snaha proměnit zavedený stav věcí značné úsilí a spoustu času. A někdy zase máme dojem, že vše běží v zaběhaných kolejích, že se neděje nic, co by stálo za pozornost, a pak se po čase ohlédneme či rozhlédneme a zjistíme, že se něco proměnilo mnohem víc, než jsme byli schopni si všímat. Ať už se to týká světa okolo nebo nás samých.
   Podobné myšlenky mě dostihly, když jsem si prohlížel kalendář fotografií jistých boskovických zákoutí, která nafotil Josef Bednář v roce 1994. Kalendář visí v místnosti, kde máme redakční porady, a mě až nedávno napadlo jej prolistovat. Jistě nejen proto, že se jedná o postaru pořízené černobílé fotografie, jsem měl nejprve dojem, že ty fotky musí být staré několik desetiletí. A přitom jsou to jen necelá dvě. Některá místa jsem takřka nepoznal a na jiná jsem jen nevěřícně zřel, že ještě před osmnácti lety vypadala takto.
   Proměna města a společnosti probíhá ve skutečnosti rychleji, než nám připadá. Nedávno jsem procházel ulicí Kapitána Jaroše, která prochází kompletní rekonstrukcí, bylo to v době, kdy dělníci už skončili práci a odešli, takže zde panovalo takřka mrtvolné ticho. Jak jiný svět to náhle byl, druhdy zde sviští jedno auto za druhým a pojednou ve všední den a odpolední čas panoval takřka úplný klid, oživený jen hlasy a kročejemi chodců. A ono to vlastně není ani tak strašně dávno, kdy to bylo ještě docela běžné, že ulicemi nesvištěl jeden automobil za druhým. A přece mi nálada té chvíle připadala až středověká.
   Boskovice v současné době začínají připravovat nový územní plán. Radnice vcelku sympaticky vybízí k debatám na toto téma, k vyplnění dotazníků, ke sdělení našich názorů a představ. Záležitost je to jistě komplikovaná a ne každý má čas a schopnosti do problematiky proniknout a do diskuse se zapojit. Změna územního plánu je však věcí natolik zásadní, že by bylo dobré, kdyby se v řadách veřejnosti našlo pár moudrých lidí, kteří tomu své síly věnují.
   Je to nejlepší cesta jak předejít tomu, že se jednoho dne probudíme z ať už pokojných či nepokojných snů a zjistíme, že se naše město proměnilo v něco, co nápadně připomíná nestvůrný hmyz.
Tomáš Trumpeš  


Ať žijí prázdniny
Letošní zahájení prázdnin na Suchém se neslo v duchu westernového stylu. Areál parku s venkovním posezením penzionu U Petra lákal v sobotu 7. července. Při hrách a soutěžích si mohly děti vyzkoušet svoji kreativitu a také zdatnost. Možnost účastnit se využili i mnozí náhodní návštěvníci. Po celou dobu hrála kapela Piráti z Olomouce, která to pak parádně rozjela na večerním country bále. Dvě udírny, gulášek a pivo jako křen bylo zase odměnou pro dospělé. Tanec a zpěv už jen doplňoval tu správnou prázdninovou pohodu. Zahájení prázdnin uspořádal spolek žen ze Suchého.
   
   Foto Vladimír Ševčík
  


Nejen sportovní odpoledne navštívili děti, mládež i senioři
V pátek 13. července se v areálu bývalé fary v Doubravici nad Svitavou konala akce s názvem Kdo si hraje, nezlobí.
   „Mládež mohla vyzkoušet fotbal na novém hřišti, na jehož vybudování se finančně podílela Nadace České spořitelny. Vzhledem k ne zrovna příznivému počasí se turnaje zúčastnila dvě družstva, o to více si kluci zahráli a všichni si užili velkou zábavu,“ vypráví Sedláková.
   Děti navštívil veverčák Čenda, rozdával sladkosti a lákal děti na malování na obličej nebo na velkou trampolínu. Kdo měl chuť, mohl si ve výtvarné dílně s Šárkou Jandovou vyzkoušet netradiční výtvarné techniky, jako výrobu ozdob z ovčího rouna nebo malování na textil. Mnozí čas využili k výrobě karnevalové masky, kterou všem ukázali při dětské minidiskotéce. Tři nejlepší masky vyhrály krásný dárek a všechny děti dostaly sladkou odměnu.
   Komise složená z ředitele Charity ČR a Diecézní charity Brno Oldřicha Haičmana, starosty Blanska Lubomíra Toufara, místostarosky Boskovic Jaromíry Vítkové a ředitelky boskovického muzea Dagmar Hamalové ochutnala celkem deset přinesených vzorků doma upečených koláčů a řezů. Na tři nejchutnější čekala odměna.
   K zakousnutí bylo připraveno maso na grilu, pivo a víno přišlo také vhod. „Děkujeme seniorům z Městského klubu v Blansku za hudební vystoupení. I přes „rozmarné“ léto odcházeli účastníci s úsměvem na tváři,“ řekla Sedláková.
   
   Text a foto: Petra Boháčková
  


Hasiči slavili
SDH Újezd u Boskovic oslavil o tomto víkendu 120. výročí založení sboru dobrovolných hasičů. Oslav se zúčastnilo 11 hasičských sborů, mezi kterými byl i profesionální hasičský sbor z města Přibyslav, od kterého před dvěma lety zakoupila obec hasičské vozidlo značky Ross. Na dopolední slavnostní schůzi předal starosta hasičského sboru zasloužilým hasičům ocenění. Odpolední program začal předáním nového hasičského praporu zastupiteli obce. Starosta obce poděkoval všem hasičům za jejich obětavou činnost. Poté následovaly ukázky jednotlivých sborů, které mapovaly historii hasičských technik.
   
   Text a foto: Josef Malach