Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Vzpomínka na ničivé povodně
Cestovka Majestic Travel čelí problémům. Opět
Nový registr vozidel zkolaboval
 
Z Regionu
Sklizeň obilí na jižní Moravě bude podprůměrná, Blanensko je na tom nejlépe
Oprava silnice komplikuje dopravu v Sebranicích
Opatovičtí mají novou čističku
O prázdninách využije školku minimum rodičů
Anketa - Důvěryhodnost cestovních kanceláří
Letošní Všesokolský slet byl hlavně srdeční záležitost, říká sokolka Jitka Slámková
Kam na výlet - Do jeskyně, k Masarykovým botám a na rozhlednu
Život VI. - My a chemie, úvod
Z obecních webů
 
Kultura
Ve skleníku zahájí letní výstavu Jozefa Jankoviče
Pohádky na zámku
Iva Bittová vystoupí na kunštátském zámku pro Pro Futuro
Zámek Lysice byl vyhlášen TOP cílem jižní Moravy
Ve Vanovicích pořádají třetí Malohanácké jarmar
Šebetov zve na Anenskou pouť
Vladimír Kiseljov zahájí výstavu ve Vaňkovce
Titul Mistra tradiční rukodělné výroby udělí na jarmarku
Haiku
 
Informace
Některá okna na radnici jsou v havarijním stavu
Na ulici 17. listopadu plánují položit nový chodník
Plechovky od nápojů mohou Boskovičtí třídit spolu s PETkami
Policie ČR informuje
Čekají na nové pány
 
Sport
Takovou kvalitu Pohár Drahanské vrchoviny ještě nenabídl
Kvasar dokázal vybojovat bronz
Golfisté přivezli z ciziny několik medailí
Z Českého poháru v Aši přivezla Adéla Šafářová stříbro
Páter cup vyhrál Luděk team
Turnaj v nohejbalu
Sportovní odpoledne
Maraton na kole
Los Krajského přeboru v kopané pro podzim 2012
Výsledkový přehled
 
Napsali nám
Sloup měl symbolizovat pokoru
Děkování dvanácté aneb Zelená byla opět u toho
Anglicky snadno a rychle
Mladí hasiči ze Suchého jdou příkladem
 
Přečtěte si

Vzpomínka na ničivé povodně
O l e š n i c e (Jim) - Boží muka. V polích nad Olešnicí požehnali Olešničtí v neděli nová Boží muka. Postavili je zde na památku ničivé povodně, která se prohnala obcí přesně před deseti lety. Postiženy přívalovým deštěm byly i obce Crhov a Hodonín, kde došlo dokonce ke ztrátám nejvyšším - na lidských životech. (Foto 1)
   
   Tříboká boží muka jsou osazena pamětním kamenem, jenž požehnal papež v roce 2009, z kaplice směřují do čtyř světových stran spodobnění čtyř světců. (Foto 2)
   
   Nová hasička má nového Floriána. Olešničtí hasiči mají čerstvě opravenou hasičku, od senátora Stanislava Juránka dostali sošku sv. Floriána a starosta Zdeněk Peša předal všem sborům, kteří se podíleli na záchranných pracích před deseti lety, pamětní listy. (Foto 3)
   
   
Foto: Jitka Melkusová  


Cestovka Majestic Travel čelí problémům. Opět
B o s k o v i c e (žan) - Jako agentura nadělala dluhy, jako kanceláři jí chybí pojištění.
   
   Září loňského roku. Skoro padesát lidí z Prahy balí na dovolenou do Chorvatska. Zájezd si objednali u boskovické cestovky Majestic Travel. Dva dny před odjezdem se dozvídají, že se dovolená ruší. Peníze jim majitelka firmy dodnes nevrátila všechny. Letošní červenec, jiní lidé, ta samá cestovní kancelář. Na dovolenou k moři odjeli. Ale tam nastal problém, řidiči autobusu jim odmítli vyložit zavazadla. Prý dopravcům cestovka řádně nezaplatila. Dovolenou s Majestic Travel provází kromě slunce a pohody i velké problémy.
   Kauza podezřelé cestovní kanceláře se v médiích objevila minulou sobotu. Tehdy televize Nova informovala o skupině turistů, kterým řidiči autobusu odmítli vydat zavazadla. Lidé se ocitli bezbranní v chorvatském letovisku Podaca. „Pán v autobuse nám nechce vydat zavazadla. Nemůže, protože nedostal zaplaceno,“ řekla televizi Nova jedna z turistek Marie Vaněčková.
   Čtyřicet lidí včetně dětí nevědělo, co bude dál. Podle vedoucího Konzulárního jednatelství České republiky ve Splitu Pavla Bednáře celou situaci vyřešili okamžitě. „Podařilo se mi navázat spojení s delegátem, zájezdu Josefem Hýblem, který údajně na místě řidičům uhradil peníze, načež byla všechna zavazadla vydána. Také zaplatil některé pohledávky ubytovatele a všichni turisté byli řádně ubytovaní v objektu najatém cestovní kanceláří. Dostali všechny zaplacené služby, stravování i výlety,“ popsal minulý týden Bednář s tím, že nikdo z turistů neměl na konzulát žádnou stížnost ani připomínku. Do Česka se vrátili náhradním autobusem v sobotu.
   V souvislosti s nečekanou situací cestujících vyšly najevo i další problémy cestovní kanceláře, jejíž majitelkou je Zuzana Pálová. Především společnost nemá zákonné pojištění proti úpadku, které je povinné pro všechny cestovní kanceláře. „Podle našich informací měla tato společnost vyjednáno pojištění s Generali, ale nezaplatila pojistné, takže pojistka neexistuje,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.
   Potvrdila to i mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj, které koncem května kladně vyřídilo žádost Majestic Travel o koncesi. „Přílohou žádosti je originál pojistné smlouvy uzavřené mezi fyzickou osobou Zuzanou Pálovou a Generali pojišťovnou. Na jejím základě jsme vydali kladné stanovisko a živnostenský úřad v Boskovicích vzápětí společnosti udělil koncesní listinu. V platnost vešla osmadvacátého května tohoto roku,“ uvedla mluvčí Jana Jabůrková. Před týdnem však Generali pojišťovna oznámila ministerstvu, že podmínky stanovené ve smlouvě cestovka nedodržela. „Pojistná smlouva nenabyla účinnosti z důvodu neuhrazení pojistného a depozitu,“ přiblížila Jabůrková.
   Podle Papeže tak majitelka cestovky Zuzana Pálová prodávala zájezdy nelegálně. „Podle mého selhala kontrolní úloha živnostenského úřadu. Pokud by zjistil, že společnost nemá pojištění, mohl odebrat koncesi a ochránit tak klienty,“ míní Papež.
   Ministerstvo má jasno. „Poslali jsme živnostenskému úřadu návrh na okamžité zrušení živnostenského oprávnění Zuzany Pálové – provozování cestovní kanceláře,“ řekla Jabůrková.
   Podle Josefa Kratochvíla z živnostenského úřadu v Boskovicích je jedinou šancí pro Pálovou dokázat, že mezitím uzavřela pojištění s jinou ze zákonných pojišťoven. „Cestovní kancelář musí být na rozdíl od agentury po celou dobu fungování nutně pojištěná,“ řekl Kratochvíl.
   Firma Majestic Travel však měla problémy i před koncem května, kdy ještě fungovala jako cestovní agentura. Že na tom společnost nebyla finančně dobře ani tehdy, potvrzují dluhy, které její majitelka Zuzana Pálová udělala. V první řadě to jsou peníze, které dluží autodopravcům. „Nechci se k tomu moc vyjadřovat. Měl jsem s Majestic Travel spoustu problémů. Loni jsem vozil její klienty k moři, ale majitelka cestovky mi neplatila. Proto s ní už nespolupracuji,“ uvedl například majitel letovické autodopravní společnosti Antonín Němec.
   Špatné zkušenosti má s firmou i skupina osmačtyřiceti lidí z Prahy, převážně důchodců, kteří si u Pálové objednali zájezd do letoviska Podaca na loňské září. „Každý rok jezdíme se skupinou známých k moři. Bereme s sebou i kola. Loni jsme si vybrali cestovku Majestic Travel z Boskovic, byla celkem levná,“ popsala jedna z účastnic zájezdu Marta Nedvědová s tím, že každý zaplatil průměrně sedm tisíc. Celkem přišel zájezd skupinu na více než tři sta tisíc korun. Odjíždět měli sedmnáctého, patnáctého jim ale Pálová volala, že se zájezd ruší. „Prý v apartmánech vytekly fekálie. Pak zase, že není autobus. Když jsme si ho sehnali sami, neměla na zaplacení, peníze už údajně předala chorvatské straně. Dovolená se tedy nekonala,“ uvedla druhá z účastnic Dana Líbová.
   Podle majitelky společnosti Zuzany Pálové byl zrušený zájezd výjimečná situace. „Nebylo místo v apartmánech. S těmi lidmi jsem v kontaktu a domluvili jsme se, že jim co nejdříve všechny peníze vrátím. Původně to mělo být do konce loňského roku, ale byly malé prodeje,“ uvedla již dříve Pálová. Bude se prý snažit vrátit turistům peníze v nejbližší době. „Do konce května budou mít všechno,“ ujišťovala ještě v březnu.
   Jenže peníze nevrátila do konce května a nevrátila je dodnes. „Protože už na začátku byla domluva s paní Pálovou velmi složitá, nechali jsme si od ní v říjnu u notáře podepsat souhlas s vykonavatelností, kde potvrdila výši dluhu a souhlasila s tím, že zbytek částky může být vymáhán exekucí. Podle této dohody u notáře nám měla na konci října zaplatit první splátku, další na konci listopadu a poslední v prosinci. Už tehdy nám ale mezi řečí řekla, že ty peníze mít nejspíš nebude ve stanovených termínech, ať jsme trpěliví,“ popsala Líbová, která za celou skupinu turistů s Pálovou jedná.
   Podle Líbové je zbylý dluh stejný jako na začátku. „Už nám sice po částech polovinu vrátila, ale když k tomu přičteme poplatky z prodlení, dělá to opět částku kolem tří set tisíc,“ uvedla Líbová.
   Proč s tím turisté nezačali něco dělat už dříve, vysvětlila organizátorka skupiny pohotově. „Ze všech stran jsme slyšeli, že pokud dáme celou věc do médií, cestovka paní Pálové skončí a ona nám nezaplatí už vůbec. Proto jsme trpělivě čekali a poslouchali její výmluvy. Teď už nás to ale nebaví. Exekutorská kancelář nám sdělila, že oni jsou vymahatelskou firmou a naše pohledávka je zahrnuta v exekučním řízení. Hovořila jsem s naším právníkem, který mě ujistil, že paní Pálová stále ještě nemá vyhlášený úpadek, ale zřejmě je to otázka krátké doby. On pak naší pohledávku přihlásí do insolvenčního řízení. Tím, že máme od paní Pálové podepsáno u notáře nejen uznání dluhu, ale i takzvanou vykonavatelnost, nemusíme čekat ani na soudní řízení, ani na řízení o uznání naší pohledávky,“ dodala Líbová.
   Aktuální vyjádření Pálové se týdeníku Boskovicko získat nepodařilo. Nezvedá telefony a na webové stránky cestovní kanceláře vyvěsila pouze předběžné prohlášení k situaci turistů, kteří minulý týden uvízli v Chorvatsku bez zavazadel. „V nejbližší době uveřejníme oficiální prohlášení, které chceme nejprve řádně zkonzultovat s právníky. V první řadě chceme všem sdělit, že klienti jsou řádně ubytovaní v Podace, jak bylo ve smlouvách. Problém vznikl na straně dopravce, jehož přístup byl hrubě neprofesionální a nastal již při odjezdu z ČR. TV Nova odvysílala neověřené a neúplné informace,“ stálo minulý týden na internetu.
   Kvůli současné situaci a váznoucí komunikaci s majitelkou cestovky mají strach i ti, co si zájezd u Majestic Travel koupili, ale ještě na něj neodjeli. Jedním z nich je i Adam Slezák z Boskovic. „V sobotu jsme měli odjet do Podaci. V cestovní kanceláři mě u podepisování smlouvy slovně ujistili, že pojištění proti úpadku mají. Dál jsem si to bohužel neověřoval, teď toho lituji. Když jsem se z médií dozvěděl, co se děje, byl jsem zklamaný. Zatím nevím, jak to budeme řešit. Doslechl jsem se, že se zvažuje i hromadná žaloba,“ nastínil Slezák.
   Pokud Majestic Travel vyhlásí úpadek, a nemá přitom povinné pojištění proti úpadku, klientům pojišťovna Generali nepomůže. „Pokud si někdo koupí zájezd u subjektu, který nemá právo zájezdy prodávat, je to jen jeho svobodné rozhodnutí a musí plně nést důsledky. Může pak vymáhat na subjektu, který je podvedl, náhradu škody,“ dodal Papež z Asociace cestovních kanceláří.
  


Nový registr vozidel zkolaboval
B o s k o v i c e (pek) - Desítky klientů čekajících ve frontě, bezradní úředníci, kteří nemohou uspokojit jejich požadavky. Takovou situaci způsobil na odboru dopravy v Boskovicích nový systém centrálního registru vozidel.
   Už první tři červencové dny museli lidé, kteří chtěli přihlásit nebo odhlásit vozidlo, posečkat. Registrace vozidel totiž byla mimo provoz. Opět zahájena měla být druhé červencové pondělí. Ani tehdy ale vše nefungovalo, tak jak by mělo. „Registr začal fungovat v sedm hodin a běžel zhruba deset minut. Pak zkolaboval a opět spustit se ho podařilo až po patnácté hodině, kdy se nám povedlo přihlásit se do systému, nicméně jsme nezaregistrovali žádné vozidlo. Veškeré připomínky a požadavky jsme psali na help desk, ale nedostalo se nám žádné odezvy,“ popsal pondělní patálie tajemník boskovického úřadu David Škvařil. Referentka evidencí a registrace z odboru dopravy v Boskovicích Eva Křížová po dvou dnech fungování centrálního registru vozidel nebyla o moc optimističtější. „Dnes už je systém plynulejší, ale některé úkony ještě nemůžeme udělat. Některé lidi proto musíme poslat pryč. Registrace vozidel v novém systému ale zabere jednou tolik času, než v původním registru vozidel,“ sdělila Křížová.
   Tentýž den dokonce ministr dopravy Pavel Dobeš kvůli nedostatkům v systému uvažoval o návratu k původnímu systému registrace vozidel. O den později byly ale podle ministra všechny důležité funkce v registru již funkční a nový systém tedy zůstane nadále v provozu.
   „Část věcí v registru funguje a část ne. Problémy, se kterými se potýká odbor dopravy v Boskovicích, jsou totožné s problémy na ostatních úřadech v České republice. Pracovníci odboru dopravy jsou časově ve skluzu a mají větší množství žádostí, které musí řešit,“ shrnul situaci po pěti dnech, tedy v pátek, fungování systému mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.
  


Z Regionu

Sklizeň obilí na jižní Moravě bude podprůměrná, Blanensko je na tom nejlépe
B o s k o v i c k o (ML) - Až o dvacet procent nižší výnosy obilí proti loňsku očekávají letos zemědělci na Boskovicku. To je dobrá zpráva oproti situaci na jižní Moravě. Tam činí ztráty šedesát až sedmdesát procent. Leckde proto raději úrodu zaorají. Náklady na sklizeň se prostě nevyplatí.
   „Ve středu jsme začali sklízet ozimý ječmen a zatím jsou výnosy 3,5 až 4 tuny na hektar. Průměrně jinak sklízíme okolo 5,5 tuny. Je to horší než jsem čekal,“ uvedl ředitel Agrospolu Knínice Ladislav Menšík. Ten očekává, že špatná bude i sklizeň letních obilovin. „ Největší škody způsobilo sucho na jaře a potom květnový mráz. Klasy jsou malé a mnohdy prázdné, ale třeba Znojemsko je na tom mnohem hůř. Tam budou místo sklizně obilí zaorávat, protože by si nevydělali ani na výjezd kombajnu,“ sdělil Ladislav Menšík.
   Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) měla být o 18,6 procenta nižší než loňská produkce. Podobné odhady uvedla Marcela Pokorná z Okresní agrární komory Blansko. „Žně teprve začínají, ale podle zpráv zemědělců bude letošní sklizeň obilí o 20 procent nižší,“ konstatovala.
   Agrární komora na základě celostátního monitoringu škod informovala, že dlouhotrvající sucho poškodilo pětinu osevních ploch obilovin. Očekávaný výpadek představuje zhruba půl milionu tun obilí. Pěstitelé tak přijdou v tržbách podle odhadu zhruba o dvě miliardy korun. Nejpostiženějším je Jihomoravský kraj, kde bylo poškozeno takřka 60 procent polí s obilím. Obiloviny jsou na jižní Moravě nejvíce poškozeny v níže položených oblastech. Okres Znojmo očekává snížení výnosu o 70 procent, Hodonín o polovinu a Břeclav o 67 procent.
  


Oprava silnice komplikuje dopravu v Sebranicích
S e b r a n i c e (AD) - Na sebranické křižovatce Vaculce, kde se kříží silnice I/43 z Brna do Svitav a I/19 vedoucí do Kunštátu, probíhá v současné době oprava silnice. „Je potřeba opravit asi 150 metrů silničního povrchu a také se tam staví nový chodník,“ uvedl vedoucí blanenského úseku Správy a údržby silnic Miloš Bažant.
   Doprava v tomto úseku je proto značně omezená. Za křižovatkou blíž k Letovicím je doprava řízena kyvadlově pomocí semaforů, na silnici se proto ve špičce tvoří kolony. V termínu 18. – 21. července bude silnice I/19 uzavřena úplně, projet budou moci jen autobusy. Objížďka bude vedena přes Voděrady. Řidiči mířící po I/19 i I/43 musejí proto počítat se zdržením. Opravy jdou zatím podle plánu, bude-li tomu tak i nadále, bude vše hotovo 21. července.
   
  


Opatovičtí mají novou čističku
V e l k é O p a t o v i c e (Jim) - Rekonstruovanou čistírnu odpadních vod uvedli minulý týden oficiálně do provozu ve Velkých Opatovicích. Za půldruhého roku zde postavili dílo v hodnotě 83 milionů korun.
   „Jde o největší investiční akci ve městě za posledních dvacet let,“ uvedl starosta Jiří Bělehrádek. Podle jeho slov vznikl záměr před sedmi lety. Město od té doby hledalo finanční zdroje, ale především takovou technologii, která by sloužila nejméně dalších dvacet let. „O tuto jistotu starostovi skutečně šlo nejvíce,“ sdělil autor technologie Jan Foller. Opatovická čistička je šestou čistírnou s podobnou technologií, jež je chráněna evropským patentem, kvalitu technologie osvědčuje první tohoto druhu, která je v provozu již šest let v Tetčicích.
   „Děkuji všem, kdo se na stavbě podíleli, v současné době nás čeká ještě výběr provozovatele,“ uvedl Jiří Bělehrádek.
Nová čistička.
Foto: Jitka Melkusová  


O prázdninách využije školku minimum rodičů
B o s k o v i c k o (pek) - Prázdniny jsou v plném proudu. Vytoužené volno si užívají nejen školáci, ale ve většině případů i děti navštěvující mateřské školy. Na menších obcích jsou totiž školky přes léto zavřené. Naopak rodiče, jejichž děti chodí do školek ve městech, mohou počítat i s prázdninovým provozem.
   V Boskovicích, Letovicích i Velkých Opatovicích bude školka otevřená podle prázdninového rozpisu. „Prvních pět prázdninových týdnů děti navštěvují školu Na Dolech, další tři týdny je v provozu pracoviště Bílkova. Týden před koncem prázdnin je zahájen provoz na všech pracovištích naší mateřské školy,“ sdělila Leona Valterová, která je zástupkyní ředitelky v boskovické mateřské škole Na Dolech. Podle ní letos vyhověli všem rodičům, kteří potřebovali dát dítě do školky i o prázdninách. Také ve Velkých Opatovicích se učitelky ze dvou školek po měsících střídají. „Prázdninový provoz je omezený a upřednostňujeme děti rodičů, kteří musí být v zaměstnání,“ konstatovala Věra Čadová, učitelka z mateřské školy na Dlouhé ulici ve Velkých Opatovicích.
   Ani v případě, že ředitelé přistoupí ke kompromisu a po část prázdnin ponechají školku otevřenou, nemají rodiče o tuto službu příliš velký zájem. „Každoročně nabízíme rodičům, že budeme mít první dva prázdninové týdny školku otevřenou. Zkušenost je ale taková, že máme první dva dny otevřeno a třetí den zavíráme, protože ze sedmi přihlášených dětí přijdou dvě. Ze strany rodičů to beru jako nezodpovědnost. Naplánujeme dovolenou, nakoupíme zásoby, které pak nespotřebujeme. Třeba ve školce ve Žďárné letos prvních čtrnáct dní pracují a z patnácti nahlášených dětí jich přišlo šest,“ popsala problém ředitelka školky v Němčicích Ivana Novoseljuková.
   Podobnou zkušenost mají všichni námi oslovení ředitelé mateřských škol. „Rodiče ze začátku mají velký zájem ale realita je jiná. My naplánujeme práci učitelkám, kuchařkám, nakoupíme zásoby a děti často přijdou v menším počtu a rodiče ani nepovažují za vhodné nám dítě odhlásit,“ sdělila zástupkyně ředitelky Valterová. Doplnila, že na rodiče bohužel nemají žádný metr. „Školné se platí na celý rok. Stravné vracíme za to, co dítě neprojí. Zpravidla to funguje tak, že pokud je dítě neomluvené, první den si rodiče mohou vyzvednout jeho oběd. Pak už ale musíme dítě omluvit,“ vysvětlila Valterová.
   Po chodbách v některých školkách se o prázdninách místo malých dětí pohybují dělníci. Například školku v Lysicích kvůli opravám odpadů, rozvodů vody a sociálních zařízení ředitelka o prázdninách úplně uzavřela. Také školka v Němčicích je kvůli reorganizaci zavřená. „Jednak potřebujeme školku ozdravit, vyměnit nábytek, vymalovat a také musím dát učitelkám příležitost, aby si vybraly dovolenou,“ vysvětlila ředitelka němčické školky. Zedníci pracují také v Mateřské škole na Čapkově ulici v Letovicích, kde rekonstruují třídu a umývárny.
  


Anketa - Důvěryhodnost cestovních kanceláří
B o s k o v i c k o - - Zajímáte se o reference, kontrolujete pojištění cestovky, s níž hodláte jet na dovolenou?
   
   Petr Marek, 23 let, student:
   Jelikož jezdím jenom po České republice, tak služby cestovních kanceláří nevyužívám. Ale kdybych jezdil do zahraničí, asi bych si o cestovce něco zjistil
   
   Jana Krátká, 54 let, kuchařka:
   Minulý rok jsme jeli do Chorvatska a to jsme si s cestovní kanceláří nechali poradit od známých.
   
   Milan Nedoma, 27 let, pomocný technik:
   Když jsme jeli na dovolenou, díval jsem se na internetové stránky cestovní kanceláře a sledoval, jestli ji lidé hodnotí kladně nebo ne.
   
   Jaroslav Stloukal, 78 let, důchodce:
   Ono je to těžké. Jednu sezónu může cestovní kancelář fungovat úplně normálně a hned tu další zkrachuje. Je to nejspíš riziko cestování. Potom je nejdůležitější se v pořádku dostat domů.
   
   KK
  


Letošní Všesokolský slet byl hlavně srdeční záležitost, říká sokolka Jitka Slámková
B o s k o v i c e - BOSKOVICE - v prvním červencovém týdnu se Jitka Slámková zúčastnila XV. Všesokolského sletu v Praze. Hromadné skladby představilo ve vršovickém Edenu zhruba 14 tisíc cvičenců z ČR i zahraničí, kteří oslavili 150. výročí založení sokolské organizace. Slety se konají jednou za šest let. Jejich tradice sahá až do roku 1882. V současnosti čítá sokolská základna asi 180 tisíc členů sdružených do 42 žup. Více než polovinu členů tvoří mládež do 26 let.
   n Jaká byla organizace tak velké události jako je jubilejní Všesokolský slet v Praze a kolik vás do Prahy z Boskovic odjelo?
   Hlavní dny Všesokolského sletu byly zahájeny tradičním sletovým průvodem Prahou, ve kterém šlo okolo patnácti tisíc lidí při živé hudbě. Je to vždy velkolepá podívaná a silný zážitek. Z Boskovické Župy krále Jiřího nás jelo do hlavního města kolem šedesáti cvičenců včetně děti ze Svitávky. Byla to letos více srdeční záležitost. Museli jsme si vše hradit sami, ubytování i dopravu. A když to za ten týden spočítám, stálo mě to skoro jako dovolená v zahraničí. Ale opravdu to za to stálo. Máme také bezvadnou partu přátel, tak jsme si užili spousty legrace a to se nedá vypovědět, co to všechno pro nás znamená. Od neděle jsme secvičovali a ve čtvrtek večer byl první hlavní program a v pátek odpoledne druhý hlavní program. Harmonogram i organizace byli perfektní. Měli jsme i čas na prohlídku Prahy. Někdy jsme secvičovali i třikrát za den, ale někdy jen dopoledne a pak jsme měli volno.
   n Jak vypadala vaše skladba i a jak dlouho jste jí trénovali?
   Naše Věrná garda se skládala z 16 cvičenců. Jsme hlavně ženy a tak jsme si půjčili dva muže z Asociace sportu pro všechny, tak že nás bylo z Boskovicka osmnáct na skladbu pro seniory s názvem Jen pro ten dnešní den. Některé ženy musely nahradit pozice mužů, ale nám to nevadí, baví nás to. Trénovali jsem ji necelý rok dvakrát týdně. Další skupina je také spíše složená ze starších ročníků, ale já říkám, že my senioři odložíme u brány berle a jdeme cvičit. Ve smíšené skupině zatím berle nepotřebují. Moc pěknou skladbu s názvem Jonatán měli mladší žáci, od nás to byly děti ze Svitávky. Program zahrnoval dvanáct skladeb, nejpočetnější skladbou byla Česká suita pro 1800 žen na hudbu Antonína Dvořáka, druhou nejvíc obsazenou skladbou byla právě naše pro 1400 seniorů na melodie ze starých českých filmů.
   n Nacvičovali jste a vystupovali v parnu na novém stadionu SK Slávie v Synot Tip Aréně, ve vršovickém Edenu, nejmodernějším svého druhu v České republice, jaká tam byla atmosféra?
   Je to opravdu velice silný zážitek a srdeční záležitost. V Praze nebylo takové vedro jako tady, tak jsme to zvládali dobře, ale ve čtvrtek na večerní vystoupení přišla pořádná bouřka. Řadili jsme se za vydatného deště a stáli tam po celu dobu slavnostního zahájení s prapory, hrály se hymny a děti tvořily uprostřed srdce. Poprvé od dob prvních Všesokolských sletů se jelo na koních. Déšť sílil a tak byly zkráceny proslovy. My jsem vystupovali jako první, byli jsme úplně promoklí na kost, ale na dobré náladě nám to neubralo. Cvičili jsme Jako kdyby nepršelo, s úsměvem. Ta chuť a nadšení byly mnohem silnější než přírodní jevy. Já jsem měla pánskou halenu, tak to bylo dobré, ale dámy v blůzkách jakoby neměly na sobě nic. Přesto jsme to všichni prožívali naplno. Povrch byl hodně mokrý a kluzký, ale myslím, že se nikomu nic nestalo. Po nás vystupovali mladší žáci a pak senioři z Dánska. Do konce více jak dvouhodinového vystoupení pršet přestalo. Když jsme vystupovali v pátek odpoledne za pěkného počasí, nebyli jsme už v takové euforii. Bylo to také moc pěkné. Přijeli se na nás podívat přátelé z Boskovic a z výboru, ale ten čtvrtek byl prostě vyvrcholení naší snahy a hlavně všude panovalo nadšení, nejenom v naší skupině, viděla jsem to u všech.
   n Je tedy pro vás toto vystoupení v Edenu nejhezčí?
   Vždy je pro nás to poslední vystoupení nejživější a přes všechny letošní překážky nejlepší, také jsme stále starší a více si vážíme toho, že tam vůbec dojdeme. Já jsem se účastnila všech hromadných cvičení po obnovení Sokola a před tím jsem byla několikrát i na Spartakiádě. Už to není tak obrovské, jako to bylo na Strahově, i účast diváku je slabší, ale stále si připadáme v kondici a nejstarší jsme tam s mojí spolužačkou také nebyli.
   n Nejstaršímu cvičenci bylo prý 93 let, nemladšímu tři a v komentářích o letošním Všesokolském sletu se uvádí, že zde vládne mládí. Jak to vypadá s cvičením Sokola v Boskovicích.
   Musím přiznat, že ne moc dobře. Sokolovna letos slaví 100 let od svého založení, ale Sokol jako takový není v Boskovicích příliš podporován. Jako členky nejsme pro Sokolovnu zákazníkem. Proto je dávána přednost nečlenů, kteří si musí pronájem Sokolovny zaplatit. Často jsme přesunuti jinam, když je třeba v Sokolovně prodej. Myslím si, že samotné cvičení hodně upadá. Populární je florbal, basketbal a fotbal. Do Sokolovny se chodí například na břišní tance a hodně ji podporují ochotníci, ale podle mě je tělesná výchova jako taková základ. Říkám to pořád. Kdyby nebylo Tyrše, chodím ohnutá jak stará bába, protože mám osteoporózu. Cvičení je moc důležité pro všechny věkové kategorie. A u nás je dobré to, že každý může cvičit podle svých možností a navzájem se podporujeme. Například v Jedovnicích, kam jezdíme na slety, mají mnohem silnější základnu a chodí sem hodně mladých. V Boskovicích jsme v konkurenci s Orlem a hlavně není obecně i ve školách podporovaná základní tělesná výchova, a to je podle mě špatně. Děti jsou málo fyzicky zdatné, potom chtějí něco hrát, nebo třeba lyžovat a spíše si ublíží. Málo běhají, o šplhu ani nemluvím. Také senioři mají spousty výmluv a často se spíš nechce, ale já ze své zkušenosti musím přiznat, že cvičení pomáhá všem. Jsme také mezi lidmi a máme lepší náladu.
   n Jak dlouho už v Sokolu cvičíte a co vás nyní čeká?
   Já jsem v Sokolu od znovuobnovení Sokola v Boskovicích. V září budeme vystupovat v Blansku a nadále chceme pravidelně cvičit. Příští rok to bude těžší, protože odchází má kolegyně, s kterou se střídáme v předcvičování. Někdy po domluvě vedu cvičení i dopoledne pro ty, kteří se obávají večerních návratů domů. Moc ráda bych uvítala další členy, já budu cvičit dokud budu moct. V Muzeu Boskovicka je v současné době výstava právě k 150. výročí Sokola v České republice, 120. výročí založení Sokola v Boskovicích a stému výročí vybudování zdejší Sokolovny.
   
   Martina Lukešová
   
Jitka Slámková
Foto: Martina Lukešová  


Kam na výlet - Do jeskyně, k Masarykovým botám a na rozhlednu
B o s k o v i c k o - Rudka je malá vesnice ležící kousek od Kunštátu. Na jejím samém začátku se nachází hned několik turistických zajímavostí. Je to známá Jeskyně Blanických rytířů, Burianova rozhledna a krásná zahrada plná nejrůznějších rostlin a uměleckých objektů.
   Tento výlet je ideální začít v Kunštátě. Zde můžete nechat auto přímo na náměstí, nebo sem přijet autobusem. Kunštát je dopravním uzlíkem, spojů sem tedy míří mnoho ze všech směrů. Po prohlídce náměstí a kostela se turista může vydat po modré značce kolem kostela do Rudky. Cesta vede ještě kousek městem, pak přejde na dlážděný chodník táhnoucí se lesem podél silnice. Do Rudky je to sotva kilometr.
   Chodník končí přímo u areálu s výše jmenovanými objekty. Návštěvník toho může zhlédnout hodně. Začít se dá třeba prohlídkou Jeskyně Blanických Rytířů, kterou vytvořil amatérský sochař z nedalekého Bořitova, Stanislav Rolínek. Jeho nemoc mu bohužel nedovolila dokončit všechny sochy tak, jak si přál, přesto je jeho dílo obdivuhodné. V pískovcové jeskyni vyhloubené v kopci zvaném Milenka, spí vojsko Blanických rytířů v čele se sv. Václavem na koni. Vchod do jeskyně hlídá mohutný lev.
   Z dalšího jeho díla bohužel mnoho nezbylo. Příběh obrovské, 13 metrů vysoké, sochy Tomáše Garrigue Masaryka je hodně známý. Rolínek ji vytesal do skály v roce 1928, za 2. sv. války ale musela být socha po udání zničena. I přes pokusy schovat alespoň rozřezanou hlavu, muselo být zničeno vše. Zůstaly jen boty, které jsou kousek od vchodu do jeskyně k vidění dodnes.
   Celý tento projekt financoval kunštátský řezník a uzenář František Burian. Jeho dům je k stále k vidění na Kunštátském náměstí, je na něm štukovou výzdobou napsáno jeho jméno. Na Burianovy náklady byla postavena i rozhledna na kopci nad jeskyní.
   Dalším významným prvkem areálu je Zahrada smyslů, určená původně pro nevidomé a slabozraké, projít si ji samozřejmě mohou i vidoucí. Naleznou zde například džbány s uvnitř ukrytými předměty, co to je, se hádá jen hmatem. Nebo keramické koule naplněné různými materiály, které při otáčení vydávají různé zvuky. A taky potůček usnadňující svým zurčením orientaci, čichově a hmatově zajímavé rostliny a mnoho dalšího.
   V celém areálu se platí vstupné a je otevřen v létě mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16.30, v období od listopadu do března v sobotu, neděli a ve státní svátky od 9 do 12 a od 13 do15. Naproti areálu je restaurace a penzion, o potřeby návštěvníků je tedy dobře postaráno.
   Komu vyčerpávající prohlídka v Rudce nestačila, může se vydat po žluté značce dál. Projde vesnicí a pak se dá podél potůčku dolů po cestě až k rozcestí Strážný, tam se od žluté značky odděluje zelená, která vede k partyzánské zemljance, památníku a také k pozůstatkům tajemného hradiska Strážný. To je cesta dlouhá asi čtyři kilometry. Hradisko je už dávno rozbořené a v archivech o něm nejsou zmínky. Dnes jsou tam patrné už jen terénní nerovnosti naznačující, že tam kdysi stávalo. Partyzánská zemljanka bývala úkrytem partyzánské skupiny Jermak, která byla v lednu roku 1945 zlikvidována gestapem. Je u ní i památník věnovaný této události.
   Po prohlídce tohoto místa nezbývá než se vrátit po zelené na rozcestí Strážný a odtud dál po zelené zpět do Kunštátu. Komu ještě zbyla chuť na další památky, může navštívit třeba kunštátský zámek. Ostatní zajdou třeba na zmrzlinu do jedné z cukráren nebo na jídlo do hospody. Celý výlet bez cesty na zámek měří kolem deseti kilometrů a je veden v nenáročném terénu s nevelkým klesáním a stoupáním.
   
   Anna Dudková
   
   Soutěžní úkol:
   Pošlete vlastní fotografii rozhledny nebo z rozhledny, kterou jste vyfotili na svém výletě, na adresu vylet.boskovicko@email.cz
   Vybranou fotografii uveřejníme a odměníme vlastivědnou knihou. Své odpovědi posílejte do středy 25. července. Odpověď musí obsahovat údaj o místě, kde byla fotografie pořízena, a
   jméno autora.
   Na uvedenou mailovou adresu můžete posílat i tipy na výlet ve svém okolí.
   Vítězem minulé soutěže na téma volně přístupné jeskyně je oddíl Vatra Boskovice Gratulujeme! Cena je k vyzvednutí v redakci.
Fotografie z oddílové výpravy do Sloupsko-šošůvských jeskyní, volně přístupná jeskyně u propadání Sloupského potoka.
Foto: archiv  


Život VI. - My a chemie, úvod
Do průzračné vody bystřin, potoků a řek vytéká odpad chemiček, elektráren, koželužen, papíren a domácností. Do půdy vsakují se rozpuštěné toxické látky ze skládek. Z komínů tepelných elektráren valí se oxidy síry, které vodní srážky mění na kyselý déšť. V ovzduší se mísí aromatické uhlovodíky s oxidy dusíku a slunce z nich tvoří fotochemický smog. V nížinných oblastech s průmyslem se lidem při inverzích špatně dýchá, na cestu do práce a do škol fasují roušky. Těžké kovy z výfukových plynů a pesticidů se hromadí v plodinách, zabíjejí půdní mikroflóru, přecházejí do vod. Ozonová díra se zvětšuje a lidé se konečně začínají obávat o svůj život a zdraví.
   Tak vypadala situace nejen u nás v sedmdesátých letech 20. století. Přímé ohrožení zdraví lidí vyburcovalo k radikálním krokům a přijetí zákonů, regulí a limitů k omezení vypouštění škodlivých látek, emisí. Ale další kroky lidstvo teprve čeká. Kroky složité, komplikované jak na odhalení příčin, tak metod k nápravě. Naše dosavadní panovačnost, materiálnost a Newtonovská představa o světě nás vedou cestou uměle napodobit reakce všech možných druhů, vyrábět nové látky, které nám usnadňují práci, zdánlivě pomáhají a vedou nás k pohodlnosti a ke ztrátě pocitu sounáležitosti s přírodou. Ještě stále převládá představa neomylnosti nebo spíše nezodpovědnosti.
   A na mnohých místech naší planety lidé stále věří tomu, že se s tím vším odpadem příroda vypořádá. Co je na jiných kontinentech, jako by se nás netýkalo, ale to je veliký omyl. Někteří jsou přesvědčeni, že se tak děje na úkor pokroku a civilizace a naopak často z nevědomosti. Bohužel dnes již příliš často zavíráme oči a nechceme si přiznat, že chemie v podobě uměle vyráběných látek, v podobě téměř umělé vytvořeného prostředí ubližuje celé planetě a s ní i nám. Neduhy, které tento způsob života přináší jsou svalovány na genetické predispozice a trefně je nazýváme civilizační choroby. Navíc tyto choroby předáváme svým dětem a umocňujeme je. Přestali jsme vnímat reakce našeho těla. Své bolesti utlumujeme léky, nezdravým jídlem, alkoholem. Stále spěcháme abychom získali další prostředky, nejnovější věci, které v podstatě nepotřebujeme.
   Přijímáme s naprostou samozřejmostí všechny výdobytky současné doby a nestaráme se o to, co všechno se skrývá v neviditelném umělém světě. Co je schováno v paštičce libé vůně, v rajčeti co se nekazí, či v tělovém krému. Co čpí z nového PVC koberce, co se rozpouští do nápojů v plastových lahvích nebo do infuzí nemocničních hadiček. Ačkoli jsme se již na základní škole naučili poznávat chemické prvky, málokomu došlo, že je to jen zlomeček, nicotná částečka chemických procesů života na Zemi.
   Nové tvorby látek, objevování chemických reakcí a jejich využití jsme si vzali za své. Jistě lidstvo přišlo na spousty zajímavých věcí a metod, ale bohužel stále nechápeme dopady toho všeho. Od narození jsme ve styku s nějakou uměle vyrobenou látkou od plen, injekčních stříkaček, léků a doplňků stravy, dudlíků, hraček, oblečení, kosmetiky, mycích prostředků, jídla, nádob a obalů, vody, elektroniky, dopravních prostředků, nábytku, podlah, staveb, až po sport a zábavu.
   Bez plastů si už nedokážeme představit náš každodenní život, přitom se vyrábějí méně než jedno století. Ale nejde jen o plasty, jde o vše kolem nás a vzájemnou interakci, odpad i výrobu, propojenost a následky, které jen stěží dokážeme odhadnout.
   I zdánlivě přírodní věci často obsahují nějakou přísadu, která je vyrobena uměle, nebo se k získávání přírodních látek používají umělé materiály a průmyslové technologie, umělá hnojiva a pesticidy na ochranu rostlin. Také se vyrábějí látky vzorcem shodné s látkou přírodní, ale může takový průmyslově vyrobený produkt nahradit „kouzlo“ květin na horské louce? Může krásně barevný sirup s hromadou vitamínů pyšnící se nálepkou bez přidaných konzervantů nahradit šťávu ze skutečných malin, které opylovaly včely a nabraly do sebe sluneční paprsky a sílu země?
   Prostředí, ve kterém žijeme je protkané umělou chemií a těžko se jí vyhneme. Tvoříme látky, které se v přírodě nevyskytují, tvoříme nevratné děje, na­rušujeme rovnováhu, a to do té míry, že jsme sami sobě nebezpeční. Něco jiného je však chemie jako podstata života, přírodní reakce typické jen pro naší planetu. Ještě jsme nepochopili pravou chemii života, onu nekonečnou reakci, kterou neurčuje hmota, ale prostředí. Měli bychom ji však respektovat.
   
   Martina Lukešová
  


Z obecních webů
B o s k o v i c k o - Benešov - Po celé prázdniny probíhá v Benešově v restauraci Morava výstava výtvarníků Josefa Janíka, Jitky Korčákové a Zdeny Brodecké.
   
   Letovice - Dne 19. července se v Letovicích v Nemocnici Milosrdných Bratří uskuteční prohlídka barokní lékárny. Začátek prohlídky bude ve 14 hodin před vstupem do budovy nemocnice. Kapacita je omezená, proto je nutné si prohlídku předem rezervovat. Více informací naleznete na webových stránkách Letovic nebo v infocentru.
   
   Velké Opatovice - Město Velké Opatovice pořádá vlakový zájezd na Alexandrovu rozhlednu u Adamova. Akce se bude konat 21. července. Podrobné informace jsou na vývěsce KČT.
   
   Velké Opatovice - Na hřišti TJ Sokol Velké Opatovice se dne 28. července uskuteční sportovně zábavný dětský den spojený s VI. ročníkem Spíďa Cupu. Akce bude začínat v 9 hodin a celý den bude doprovázen pestrým programem. Od 20 hodin bude probíhat taneční zábava.
   
   Vanovice - 28. července se v evangelickém kostele ve Vanovicích bude konat koncert sdružení KusPoKon z Velkého Meziříčí. Začátek je plánován na 18 hodin.
   
   Cetkovice - V Cetkovicích se 22. července uskuteční Zahradní slavnost v zahradě kulturního domu. Akce bude začínat v 15 hodin. Hudba i občerstvení je zajištěno.
   
   tea
  


Kultura

Ve skleníku zahájí letní výstavu Jozefa Jankoviče
B o s k o v i c e (tt) - Velkou letní výstavu v zámeckém skleníku připravila již podvanácté boskovická Kulturní zařízení ve spolupráci s kurátorem Miroslavem Novotným. Prostor ve skleníku tentokrát dostává významný slovenský grafik a sochař Jozef Jankovič. Vernisáž výstavy se koná v neděli 22. července ve 14 hodin, úvodního slova se zhostí Miroslav Novotný.
   Jozef Jankovič se narodil v Bratislavě v roce 1937. Zde studoval na Střední škole uměleckého průmyslu u profesora Drexlera a Ľudovíta Korkoše a v letech 1959–1962 pak následovala, rovněž v Bratislavě, Vysoká škola výtvarného umění. „Zde se seznámil i s moderním uměním, i když za totality byl kontakt se západní moderní kulturou velmi omezen. Jozef Jankovič se jako student umělecké školy za železnou oponu dostat nemohl, ale využil možnost navštívit zahraničí jako aktivní sportovec a reprezentant Československa v orientačním běhu. Již od studentských dob se svými výtvarnými aktivitami podílel na opětovném uvedení avantgardního umění do naší kultury,“ popsal Miroslav Novotný. Od 60. let minulého století představuje Jozef Jankovič svoje díla na samostatných i kolektivních výstavách doma i v zahraničí. „Ve svém díle je vždy politicky pokrokový. To samozřejmě v dobách totality bylo pro Jozefa Jankoviče velkým minusem. Tak se stalo, že v roce 1969 bylo odhaleno monumentální překrásné sousoší Oběti varují v Památníku Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, ale hned v roce 1972 bylo z Památníku komunisty odstraněno a znovu osazeno na původní místo za „pouhých“ 32 roků! Navzdory tomu, že během normalizace byla jeho tvorba odsouzena k absolutnímu nezájmu ze strany oficiální kultury a všemožně perzekuovaná, vytvořil rozsáhlé malířské a sochařské dílo, zvláště figurálního zaměření. Po Něžné revoluci stál v čele zreformované Vysoké školy uměleckého průmyslu v Bratislavě a stal se jejích rektorem. S úspěchem vystavuje doma i v zahraničí. Jeho díla se nacházejí ve více než 60 galeriích celého světa. Například při zahájení Olympijských her v Soulu zde bylo vystaveno jeho monumentální sousoší. Jednou z posledních plastik – bronzovým sousoším – vyzdobil Jozef Jankovič v Brně nový vysokoškolský kampus,“ uvedl kurátor výstavy.
   Letní výstava Jozefa Jankoviče potrvá v zámeckém skleníku do pátku 10. srpna, otevřena bude denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
  


Pohádky na zámku
B o s k o v i c e (tt) - Minulý pátek se pohádkové představení pro děti Cirkus plný loutek konalo pro nepřízeň počasí v zámeckém vestibulu. Tento týden pokračuje cyklus Pohádkový hřebínek na boskovickém zámku představením Medvídek Medoušek v podání divadla Minotaurus, jako vždy v pátek od 17 hodin.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Iva Bittová vystoupí na kunštátském zámku pro Pro Futuro
K u n š t á t (tt) - Světově proslulá houslistka a zpěvačka žijící v New Yorku Iva Bittová vystoupí v neděli 22. července od 19 hodin na nádvoří zámku v Kunštátě.
   Koncert je benefiční a jeho výtěžek bude věnován obecně prospěšné společnosti Kunštát Pro Futuro. „Cílem této společnosti je snaha o zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením, jejich snazší integraci do společnosti, překonávání bariér a důsledků postižení,“ přiblížila předsedkyně sdružení Zdeňka Popelková s tím, že se s Bittovou setkali letos v Luhačovicích, když v průběhu pobytu s nevidomými navštívili její koncert.
  


Zámek Lysice byl vyhlášen TOP cílem jižní Moravy
L y s i c e (tt) - Zámek v Lysicích získal významné ocenění, když byl mezi 27 TOP výletními cíly na jižní Moravě vybrán jako TOP cíl za rok 2011 a získal Certifikát kvality, který uděluje jihomoravská Centrála cestovního ruchu.
   Vyhodnocení probíhá na základě neohlášených a důkladných kontrol z Centrály cestovního ruchu, kdy je výletní cíl hodnocen od čistoty toalet a jejich vybavení, přes značení k turistickému cíli, kvalitu a rychlost informací pro návštěvníky, komunikaci v cizím jazyce, až po přidané hodnoty pro návštěvníky a podobně. „Jsem pyšná na práci všech zaměstnanců státního zámku Lysice, protože to je vizitka jejich práce, kterou dělají na výbornou, a věřím, že návštěvníci budou mít o jeden důvod více, proč navštívit třeba teď o prázdninách a dovolené právě náš zámek,“ uvedla kastelánka oceněného objektu Martina Medková Rudolfová.
  


Ve Vanovicích pořádají třetí Malohanácké jarmar
V a n o v i c e (tt) - Třetí Malohanácké řemeslné jarmark se koná v sobotu 28. července od 10 do 16 hodin u hasičské zbrojnice ve Vanovicích. Řemeslné výrobky na něm bude nabízet přes dvacet různých prodejců a jarmark doprovodí také kulturní program, který bude zahájen v 10 hodin. Následně vystoupí soubory Bystřinka a Rozmarýnek, v 11 hodin budou představeny kroje Malé Hané, od 12 hodin zahraje Divadélko na stromě Příběhy pana Podivouse, od 13 hodin bude účinkovat soubor Studánka a od 15 hodin zahraje Malohanácká muzika. Pro děti i dospělé bude připravena výtvarná dílnička.
  


Šebetov zve na Anenskou pouť
Š e b e t o v (tt) - Tradiční Anenská pouť se koná v Šebetově v neděli 22. července. Oslavy pouti budou probíhat už od pátku 20. července především v zámeckém parku, kde budou připraveny tradiční pouťové atrakce, v pátek od 20 hodin zde bude probíhat koncert slovenské skupiny The Paranoid a taneční zábava se skupinou Krounex, v sobotu rovněž od 20 hodin zábava se skupinou Prorock a s půlnoční travesti show Crazy Ladies.
   V neděli od 14 hodin vystoupí rozverné Fčeličky, od 15 hodin následuje taneční odpoledne, hraje Boršičanka spolu s lidovým vypravěčem.
   
  


Vladimír Kiseljov zahájí výstavu ve Vaňkovce
B r n o (tt) - Boskovický rodák a výtvarný umělec Vladimír Kiseljov zahájí ve čtvrtek 26. července v 18 hodin výstavu nazvanou Řeč znějícího světla. Výstava se koná v Salonu Slévárny v brněnské Vaňkovce, součástí vernisáže bude i malířská performance autora na živou hudbu skladatele Lukáše Pelce.
   „Jedná se o malby pokoušející se zachytit energii a význam hudby, používající vlastní barevnou a pestrou symboliku a mytologii,“ popsal své práce Vladimír Kiseljov. Výstava potrvá do 30. srpna.
   
  


Titul Mistra tradiční rukodělné výroby udělí na jarmarku
B r n o (Jim) - V letošním roce bude poprvé udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, kterým budou oceněni řemeslníci z jižní Moravy. Slavnostní udělení titulu se uskuteční na XX. Hrnčířském jarmarku v Kunštátě v sobotu 15. září.
   Prvními dvěma laureáty se rozhodnutím krajské rady stali Bohumil Šikula z Kyjova v oboru bednář a Růžena Kozumplíková z Blatnice pod svatým Antonínkem v oboru pletení z orobince.
  


Haiku
Pavlína Vítková  


Informace

Některá okna na radnici jsou v havarijním stavu
B o s k o v i c e (pek) - Boskovičtí se na podzim chystají vyměnit polovinu ze všech oken na budově městského úřadu na náměstí 9. května. „Je to nevyhnutelná investice. Některá okna jsou již v takovém stavu, že musí být zatlučena hřebíky, aby nevypadla na ulici. Postupnou modernizací této budovy také chceme docílit energetických úspor,“ vysvětlil starosta Boskovic Dohnálek. Doplnil, že podle finančních rezerv, které najdou v městském rozpočtu, by na řadu měla přijít výměna zbylých oken a také zateplení obvodového pláště budovy.
   Firmu, která rekonstrukci za nejvýhodnějších podmínek zajistí, vybere komise ve výběrovém řízení. Už teď je ale jisté, že investice se bude pohybovat okolo devíti set tisíc korun. „Výměnu oken bychom chtěli realizovat v podzimních měsících. Chceme vše naplánovat tak, aby opravy co nejméně omezily provoz na úřadě. Většina oken je v kancelářích, kudy chodí minimum lidí. U přepážkových pracovišť se pokusíme zajistit, aby okna byla vyměňována o víkendu,“ dodal.
  


Na ulici 17. listopadu plánují položit nový chodník
B o s k o v i c e (pek) - Boskovičtí chtějí postupně zvelebit komunikace ve středu města. Po opravách na ulici Kapitána Jaroše, přijde na řadu sousední ulice 17. listopadu. „Jedná se o chodník na pravé straně ulice. Využívají ho chodci při cestě od katolického domu k poště,“ upřesnil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek s tím, že v nejbližších dnech spustí výběrové řízení na firmu, která opravu v podzimních měsících provede. „V rozpočtu města máme na tuto rekonstrukci vyčleněn jeden milion korun.
   
  


Plechovky od nápojů mohou Boskovičtí třídit spolu s PETkami
B o s k o v i c e (pek) - Boskovice (pek) – Rozšíření systému třídění odpadu v Boskovicích zatím nepřineslo kýžený efekt. Ačkoliv od října minulého roku mohou občané dávat plechovky od nápojů do kontejnerů na PET lahve a nápojové kartony a do žlutých platových pytlů určených, neděje se tak. „Když jsme tuto novinku zahájili, počítalo se, že se ročně podaří vytřídit až deset tun tohoto plechového odpadu. Zatím ale odhadem ročně vytřídíme jen čtyřicet kilo plechovek od nápojů,“ sdělila místostarostka Boskovic Jaromír Vítková. Plechové obaly se od plastů separují na dotřiďovácí lince a jsou předány k dalšímu zpracování.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - BLANSKO - Trochu jiný způsob nákupu zvolila v neděli 8. července večer jedenadvacetiletá zákaznice v blanenském hypermarketu. Zboží uložila nikoli do vozíku, ale do tašky. S plnou kabelou přes rameno v klidu prošla pokladnami. V další cestě jí však zabránila bdělá pracovnice obchodu. Kromě lahví alkoholu se zákaznice vybavila i chlazenými kuřecími řízky, uzeninou, makarony, ale nezapomněla ni na dresing, hořčici, strouhaný křen, lak na vlasy a prací prášek. I když se hodnota ukradených věcí pohybovala v řádu stokorun, hrozí ženě za spáchání trestného činu vězení. Policisté totiž zjistili, že již byla za krádež odsouzena. Trestní zákoník tak ženino jednání posuzuje jako trestný čin, za něhož jí u soudu hrozí až tříletý trest odnětí svobody.
   
   KŘETÍN - Navštívit rekreační chatu v Křetíně se v posledních dnech rozhodl dosud neznámý výtečník. Vzhledem k tomu, že si z chaty mínil odnést věci, které by mohl zpeněžit, zvolil si dobu, kdy majitel nebyl přítomen. Uzamčené dveře pod vyvinutým násilím nakonec povolily a nezvaný host mohl nerušeně krást. Zaujalo ho horské jízdní kolo, ale i dvě harmoniky. K tomu si přibral ruční nářadí a hodily se mu i různé součástky z osobního vozidla. Škoda přesahuje osmnáct tisíc korun. Zloděj je podezřelý nejen z krádeže, ale i z porušování domovní svobody.
   
   BLANENSKO, BOSKOVICKO - Víkendové i pondělní kontroly ukázaly, že se najdou řidiči, kteří nerespektují zákaz požití alkoholu či návykových látek před jízdou. Sedm řidičů brázdících zdejší silnice mělo buď pozitivní dechovou zkoušku či test na přítomnost návykových látek. Další dvě ženy a jeden muž navíc nebrali na vědomí uložený zákaz řízení motorových vozidel.
   O sobotní noci řešili policisté ve Velkých Opatovicích dva přestupky. Jeden z mladíků byl pod vlivem alkoholu, další usedl za volant ovlivněn drogou. Oba čeká správní řízení, tučná pokuta a zákaz řízení. Řidičská oprávnění jim muži zákona zadrželi. V neděli před čtvrtou hodinou ranní odhalila policejní hlídka v Letovicích dvaadvacetiletou ženu s 0,89 promile alkoholu v krvi. O několik hodin později zastihli policisté v Jedovnicích mladého šoféra pod vlivem drog a v nedalekých Kotvrdovicích doplatil třiadvacetiletý milovník pivního moku na zbytkový alkohol. Odborný přístroj mu naměřil 0,39 promile. Podobně na tom byl i pondělní noci v Dolní Lhotě další hříšník. Ani jeho dechová zkouška neukázala nulovou hodnotu. Všechny čeká vysvětlování u správního orgánu a následné sankce.
   
   UHŘICE - Dopravní nehodou skončila jízda devětašedesátiletého muže v pondělí ve čtyři hodiny ráno nedaleko obce Uhřice. Na vině byla rychlost zkombinovaná s alkoholem. Šofér mířící na Jevíčko nezvládl řízení, skončil mimo vozovku, kde najel na betonový mostek a vozidlo se převrátilo na bok. V krvi měl více než jedno promile. Za ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí u soudu až tříleté vězení.
   První den nového týdne a uplynulou noc řešili policisté v Boskovicích, Blansku a Ráječku provinilce, kteří usedli za volant i přes zákaz řízení. Obě ženy a jeden muž jsou podezřelí z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. I jejich jednání může soud ohodnotit až tříletým odnětím svobody.
   
   MACOCHA, SKALICE NAD SVITAVOU - Hned dva muže se sebevražednými sklony řešili v úterý 10. července policisté. Prvního vypátrali i s jeho vozidlem v blízkosti můstku nad propastí Macocha. Pohřešování nahlásila jeho manželka předchozí noci. Téměř celý následující den pátrali policisté po pětatřicetiletém muži, který chtěl takto vyhroceně řešit osobní problémy. Muže policisté předali do péče lékařů.
   Bez následků na životech či zdraví skončil i případ ve Skalici nad Svitavou. Boskovičtí policisté byli přivoláni na místo proto, že na vlakovém nádraží stojí před rychlíkem směrem na Českou Třebovou muž a hádá se se strojvedoucím. Mírně podnapilý mladík v kolejišti se choval zmateně a mluvil o svém úmyslu spáchat sebevraždu. I on skončil v péči odborníků.
   
   SUCHÝ - Zpátky na břeh se už bohužel nevrátil živý v neděli 15. července odpoledne osmapadesátiletý muž, který si šel zaplavat do rybníka na Suchém. Kolem půl jedné jej viděli lidé ze břehu, jak jde do vody a plave. Když byl ve větší vzdálenosti od břehu, nejednou se potopil. Na místo proto přivolali jak hasiče, tak policisty včetně policejních potápěčů. Kolem půl třetí odpoledne se podařilo muže najít, nejevil už známky života. Co se muži během plavání přesně stalo by měla napovědět zdravotní pitva.
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - Nyní máme v útulku dva milé pejsky. Jedná se o trochu starší fenečku Iris a možná jejího syna, mladšího Rufuse. Že by se tito dva „srnečci“ zaběhli? Uvidíme. Počkáme 14 dní, zda se jejich majitel neozve a pak se můžou hlásit případní zájemci. Zatím jsou chudáčci pořádně vyděšení. Opět si dovolujeme poprosit veřejnost o pomoc v pátrání po majitelích a předem děkujeme!
   O informace volejte na tel. 516 453 335 - Městská policie.
   www.psiboskovice.cz
  


Sport

Takovou kvalitu Pohár Drahanské vrchoviny ještě nenabídl
O k r o u h l á (les) - Desátým závodem Poháru Drahanské vrchoviny byla v sobotu Velká cena Okrouhlé, která přilákala na start 122 cyklistů. A startovní listina se mohla tentokrát chlubit nejen počtem startujících, ale především slavnými jmény.
   Hlavní hvězdou kategorie Elite byl Mistr Evropy, dvojnásobný vítěz závodu Světového poháru, olympionik Ondřej Cink, jezdící v barvách stáje Merida Bikiking Team (tedy stáje, za kterou jezdí i Radim Kovář). Od prvních metrů hlavního závodu nebylo pochyb o jeho vítězství, jeho náskokem před Radimem Kovářem byl v cíli více než dvouminutový.
   Osmičlenné pole žen (prozatímní rekord seriálu) představilo pro změnu Mistryni České republiky v silniční cyklistice Pavlínu Šulcovou, která zvítězila stylem strat -cíl.
   Odrážedla: 1. Ryšavá Anna, 2. Koudelková Lucie (obě Moravec Sokol Benešov), 3. Kozlová Monika (Valchov).
   Chlapci a muži: Do 6 let: 1. Vondál Vojtěch (Moravec Sokol Benešov), 2. Pavlíček Petr (Tišnov), 3. Matula Ondřej (Hulín). 7 - 9 let: 1. Obdržálek Tomáš (Bike Triatlon Morkovice), 2. Haase Michal (oba ACT Tiro Blansko), 3. Kolář Martin (Protivanov). 10 - 12 let: 1. Vavřík Michael (Bike Pro Racing Team), 2. Stoček Bruno (Ostrava), 3. Stloukal Štěpán (ACT Tiro Blansko). 13 - 14 let: 1. Poláček Albert (Ostrava), 2. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov), 3. Šťasta Martin (Pell‘s HB Bikers). 15 - 16 let: 1. Kolář Patrik (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. Kotouček Matěj (MRX Team Bořitov), 3. Koukal Filip (Moravec Merida Czech MTB Team). 15 - 16 let: 1. Bystroň Vilém (Bike Pro Racing Team), 2. Brázda Michal (Mapei Cyklo Kaňkovský Ráječko), 3. Kolář Patrik (Moravec Merida Czech MTB Team), 17 - 18 let: 1. Šafář Jakub (Moravec Sokol Benešov), 2. Janků Ondřej (SCS Mirva), 3. Ženata Filip (Bike Servis Páral). Muži Elite: 1. Cink Ondřej (Merida Biking Team), 2. Kovář Radim (Merida Biking Team), 3. Šustek Milan (Toyota Dolák).
   Dívky a ženy: Do 6 let: 1. Bezdíčková Dominika (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. lamková Barbora (Okrouhlá), 3. Hrdličková Zuzana (Svitávka). 7 - 9 let: 1. Sobková Sabina (Bike Pro Racing), 2. Křenková Nikol (Majestín), 3. Kolářová Kristýna (Moravec Sokol Benešov). 10 - 12 let: 1. Obořilová Tereza, 2. Zemánková Anna (obě Moravec Sokol Benešov), 3. Horňová Adriana (ACT Tiro Blansko). 13 - 14 let: 1. Šafářová Adéla (Moravec Sokol Benešov), 2. Kozelská Petra 3. Joannidu Sofie (obě Bike 2000). 15 - 16 let: 1. Stočková Nikol (Bike 2000), 2. Tlamková Anna (Okrouhlá). 17 - 18 let: 1. Hlubinková Nikola (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. Parolková Markéta, 3. Koudelková Veronika (obě Moravec Sokol Benešov). Ženy Elite: 1. Šulcová Pavlína (Merida Biking Team), 2. Berková Irena (Jevacyklo Team), 3. Pirzakllová Zuzana (Benešov nad Pl.).
   Dalším závod hostí 28. července na tradiční trati Valchov, 5. srpna změří bikeři své síly v Benešově.
Foto: Lubomír Slezák  


Kvasar dokázal vybojovat bronz
Č e r n á H o r a (les) - Čtyřicet týmů se sjelo do Černé Hory na 17. Mistrovství České republiky v malé kopané. Dvoudenní turnaj uspořádalo občanské sdružení Malá kopaná Blansko a v losovacím osudí se objevilo hned osm celků z našeho okresu: LPP Lhota u Lysic, FC Kvasar Černá Hora, FC Mikrotex Lomnice, HSK Holešín, FC Dolní Lhota, FK Rozhraní, FC Piccolo Černá Hora a DKS Kopeček Rájec.
   Ve velice kvalitní konkurenci se ze základních skupin do osmifinále sice probojovaly jen celky Kvasaru Černá Hora a LPP Lhota u Lysic, ale například Holešín vedl ještě minutu před koncem utkání nad pozdějším vítězem celého turnaje a teprve branka v posledních vteřinách utkání rozhodla o tom, že na úkor Holešína postoupil právě pozdější vítěz Akta - Rez Praha.
   V osmifinále to byli právě Pražané, kteří vyřadili tým LPP Lhota. Pro Lhotu to byl docela smolný zápas, když si vstřelila vlastní branku a při snaze po vyrovnání v závěru utkání inkasovala druhou. Do čtvrtfinále tak postoupil jen domácí Kvasar, který porazil Piškotky Doubravice 3:1.
   Ve čtvrtfinále narazil Kvasar na velice silný tým Tanga Brno, který fanoušci znají především jako jeden z nejlepších týmu futsalu, ale po vítězství 3:1 postoupil Kvasar mezi poslední čtyřku. V semifinále byl však nad síly kvasaru celek Akta - Rez, v silném dešti Pražané vyhráli 4:0.
   Boj o třetí místo byl poznamenán špatnou kvalitou terénu, na kterém se lépe pohybovali hráči brněnského Karlsberku. Ovšem Kvasar měl velké eso, kterým byl nejlepší hráč a tahoun mužstva Antonín Mazal. Tento ještě vloni hráč Rájce-Jestřebí dokázal dvěma brankami posunout svůj tým až ke střelbě pokutových kopů. A ani tam se Mazal nemýlil a vrchovatou měrou pomohl svému týmu ke konečnému bronzu. „Porazit Tango nás stálo hodně sil, myslím, že za to jsme si tu bednu zasloužili,“ hodnotil nedělní průběh turnaje Antonín Mazal. „Včera jsem bohužel neměl čas, kluci mě přemluvili, ať jim pomůžu aspoň dneska. Mám velkou radost, že jsme dokázali vybojovat medaili. Soupeři byli velice kvalitní, stálo při nás i štěstí, ale to na hřiště také patří, dokončil hodnocení Mazal.
   Finále pak přineslo bitvu mezi zástupcem hlavního města a přeborníkem brněnské superligy v malé kopané. V utkání Akta-Rez Praha - Tripoli Brno sice příliš branek nepadlo, ale přítomné fanoušky nadchlo několik, na špatném terénu, velice kvalitních akcí. Po výsledku 2:1 se z vítězství radovali hráči Akta-Rez. „Minule jsme skončili pátí, vypadli jsme s Tangem ve čtvrtfinále. Chtěli jsme to zopakovat, vítězství ale nikdo nečekal,“ řekl po finále pražský gólman Jan Korostenski.
   Dvoudenní maratón, ve kterém bylo sehráno 144 utkání, přilákal více než čtyři stovky diváků. A i když mu nakonec příliš nepřálo počasí, pořadatelé se určitě nemají za co stydět.
Foto: archiv  


Golfisté přivezli z ciziny několik medailí
K o ř e n e c (les) - Boskovický Vlastimil Hebelka, člen širšího reprezentačního výběru České asociace hendikepovaných golfistů (CZDGA), dosáhl obrovského úspěchu na evropském turnaji EDGA Golf Italian Open 2012 v italské Varese, kde v kategorii D obsadil druhou pozici a podtrhl tak celkový úspěch české výpravy, která získala tři cenné kovy.
   Turnaj je součástí evropské túry EDGA Orderof Merit, která měla pokračování v České republice v resortu Darovanský Dvůr, kde Hebelka obsadil čtvrté místo předkola turnaje ProAm.
   S dalším neuvěřitelným výsledkem se vrátila naše hendigolfová reprezentace z třetího major championship sezóny, kterým byl ABN AMRO Dutch Disabled Open, který se tradičně hraje na začátku července v nizozemském Purmerendu. Tento skvěle obsazený turnaj je neoficiálně považován za evropský vrchol EDGA Tour, o čemž svědčí například přítomnost reprezentantů Jihoafrické republiky. Zajímavým okamžikem byl rozstřel na 18. jamce o absolutní prvenství mezi vítězem z Darovanského Dvora Britem Andrewem Gardinerem a Manuelem de Los Santosem z Dominikánské republiky, který se díky birdie stal vítězem kategorie A.
   Obrovským úspěchem je druhé místo Miroslava Lidinského a šesté místo Františka Hese v kategorii B. Elitní skupiny A a B se hrály na technicky velmi náročných 18 jamkách. Ve skupině C, která se hrála na zbývajících devítkách, opět potvrdil skvěle načasovanou formu Michal Sobota, který si těsným celkovým rozdílem zajistil už druhé vítězství v sezóně. V poslední kategorii D hájili české barvy tři zástupci. Michal Hošna vybojoval páté místo, čímž si pojistil přední umístění v Order of Merit 2012, šestou příčku obsadil Pavel Kamír, pro kterého to byl teprve druhý velký turnaj EDGA. Vlastimilu Hebelkovi uniklo Top 10 jen o čtyři místa, ale vzhledem k obsazenosti turnaje je čtrnáctá příčka obrovským úspěchem. Celkově se reprezentace CZDGA stala spolu s hendigolfovými velmocemi Francií a Nizozemskem nejúspěšněji bodovanou výpravou.
Foto: archiv  


Z Českého poháru v Aši přivezla Adéla Šafářová stříbro
B e n e š o v (les) - Po delší než měsíční pauze se do nejzápadnějšího českého městečka sjela česká biková elita ve všech kategoriích, aby se poprala o body do seriálu Českého poháru cross country. Čtvrtý díl domácího poháru horských kol v Aši byl malou generálkou před mistrovstvím republiky, které se koná 21. července v Peci pod Sněžkou.
   Mezi juniorkami dokázala už po čtvrté zvítězit Barbora Machulková (4ever Cyklobulis Bystřice pod Hostýnem). Česká reprezentantka se prokousala výrazně dopředu startovním polem i mezi ženami. Tentokrát ale nejela sama, jak je zvyklá, Jan Slavíček jí do Aše přivezl konkurenci z Ruska. Guzel Akhmadulina (Karo-Itera-Dinamo Team) s ní jela téměř až do cíle v kontaktu, ruská bikerka nakonec skončila druhá. Na bednu tentokrát nedosáhla v tvrdé mezinárodní konkurenci Nikola Hlubinková.
   Čtvrtý závod Českého poháru MTB v Aši přinesl cyklistům Moravec Benešov stříbrnou medailovou radost žákyně Adély Šafářové. Poprvé se k medaili přiblížil výrazně v kategorii U23 Radim Kovář, který zajel v Aši mezi elitou svůj doposud Top výsledek.
   Žákyně - Adéla Šafářová 2. místo / celkově 1. místo, žáci - Dominik Prudek 20. místo / 16., kadeti - Patrik Kolář 29. místo /33, Filip Koukal - nestartoval / 44., juniorky - Nikola Hlubinková 5. místo / 2., Markéta Parolková 7. místo / 3-4., junioři - Adam Sekanina 11. místo / 11., Jakub Šafář 20. místo / 17., muži Expert - Petr Bořil 10. místo / 10., muži U23 - Radim Kovář 5. místo /10., muži Elite - Radim Kovář 12. / 21.
  


Páter cup vyhrál Luděk team
B o s k o v i c e (les) - Na in-line ploše zimního stadionu v Boskovicích se hrál v sobotu v 14. července fotbalový turnaj, který pořádaly Služby Boskovice, ceny věnoval Pivovar Černá Hora.
   Nejúspěšnějším z pěti přihlášených celků byl Luděk tým, o jehož konečném prvenství rozhodl lepší vzájemný zápas s boskovickým Orlem.
   Výsledky: Luděk team - Orel Boskovice 7:1, - Skalice n. Sv. 0:1, - Třebětín 10:2, - rozhodčí OFS Blansko 9:2. Orel - Skalice 8:1, - Třebětín 7:3, - rozhodčí 7:3. Skalice - Třebětín 4:4, - rozhodčí 2:1. Třebětín - rozhodčí 4:3.
   Nejlepším střelcem turnaje byl Ondřej Václavek (Luděk team), nejlepším brankářem byl vyhlášen Petr Doležel (Orel).
  


Turnaj v nohejbalu
TJ Kořenec pořádala již 4. ročník turnaje v nohejbalu O pohár starosty obce. Turnaj se konal v pátek 6. července v kořeneckém sportovním areálu. Bylo přihlášeno 12 týmů nejen z Kořence, ale i z Okrouhlé, Boskovic a Brna. Po celodenním sportovním klání pohár putoval do Boskovic, získali jej bratři Bohatcovi.
   
   Foto a text: Jitka Svobodová
  


Sportovní odpoledne
V pátek jsme našim dětem uspořádali na Kořenci prima sportovní odpoledne. Připravili jsme řadu sportovních disciplín, kde si mohly zdravě zasoutěžit a odstartovat tak začátek prázdnin. Bylo pamatováno i na zdravou svačinku, limonádu, ale i na sladkost a malý dáreček pro každé.
   
   Foto a text: Jitka Svobodová
  


Maraton na kole
V a l c h o v (les) - Obec Valchov zve cyklisty i fanoušky na 1. ročník akce Valchovský drtič maraton 50.
   Závod horských kol startuje v neděli 29. července v 11 hodin od hřiště u Sokolovny.
   Kategorie závodu: 50 km muži - M29, M39, M49, M50+, 50 km ženy - Z39 a Z40+, 25 km muži M18, ženy Z18. Pro hobby bez rozdílu kategorií - O pohár starostky Valchova: 25 km muži nad 19 let, 25 km ženy nad 19 let.
  


Los Krajského přeboru v kopané pro podzim 2012
J i h o m o r a v s k ý k r a j (les) -
   Nováčci: Bosonohy, Mutěnice - postup z 1. A tříd, Sparta Brno - sestup z divize.
   1. kolo: 12. 8., 16.30 h M. Krumlov - IE Znojmo, Ivančice - Bosonohy, Bzenec - FC Kuřim, Podivín - Mutěnice, Novosedly - Rousínov, Rajhrad - Sparta Brno, Blansko - Boskovice, Kyjov - Ráječko.
   2. kolo: 19. 8., 16.30 h Znojmo - Ráječko, Boskovice - Kyjov, Sparta Brno - Blansko, Rousínov - Rajhrad, Mutěnice - Novosedly, Kuřim - Podivín, Bosonohy - Bzenec, Krumlov - Ivančice.
   14. kolo: 22. 8., 17 h Znojmo - Bosonohy, Krumlov - FC Kuřim, Ivančice - Mutěnice, Bzenec - Rousínov, Podivín - Sparta Brno, Novosedly - Boskovice, Rajhrad - Ráječko, Blansko - Kyjov.
   3. kolo: 26. 8., 16.30 h Ivančice - Znojmo, Bzenec - M. Krumlov, Podivín - Bosonohy, Novosedly - Kuřim, Rajhrad - Mutěnice, Blansko - Rousínov, Kyjov - Sparta Brno, Ráječko - Boskovice.
   4. kolo: 2. 9., 16.30 h Znojmo - Boskovice, Sparta Brno - Ráječko, Rousínov - Kyjov, Mutěnice - Blansko, Kuřim - Rajhrad, Bosonohy - Novosedly, M. Krumlov - Podivín, Ivančice - Bzenec.
   5. kolo: 9. 9., 16.30 h Bzenec - Znojmo, Podivín - Ivančice, Novosedly - M. Krumlov, Rajhrad - Bosonohy, Blansko - Kuřim, Kyjov - Mutěnice, Ráječko - Rousínov, Boskovice - Sparta Brno.
   15. kolo: 12. 9., 17 h Kyjov - Znojmo, Ráječko - Blansko, Boskovice - Rajhrad, Sparta Brno - Novosedly, Rousínov - Podivín, Mutěnice - Bzenec, Kuřim - Ivančice, Bosonohy - M. Krumlov.
   6. kolo: 16. 9., 16 h Znojmo - Sparta Brno, Rousínov - Boskovice, Mutěnice - Ráječko, Kuřim - Kyjov, Bosonohy - Blansko, M. Krumlov - Rajhrad, Ivančice - Novosedly, Bzenec - Podivín.
   7. kolo: 23. 9., 16 h Podivín - Znojmo, Novosedly - Bzenec, Rajhrad - Ivančice, Blansko - M. Krumlov, Kyjov - Bosonohy, Ráječko - Kuřim, Boskovice - Mutěnice, Sparta Brno - Rousínov.
   8. kolo: 30. 9., 16 h Znojmo - Rousínov, Mutěnice - Sparta Brno, Kuřim - Boskovice, Bosonohy - Ráječko, M. Krumlov - Kyjov, Ivančice - Blansko, Bzenec - Rajhrad, Podivín - Novosedly.
   9. kolo: 7. 10., 15.30 h Novosedly - Znojmo, Rajhrad - Podivín, Blansko - Bzenec, Kyjov - Ivančice, Ráječko - M. Krumlov, Boskovice - Bosonohy, Sparta Brno - Kuřim, Rousínov - Mutěnice.
   10. kolo: 14. 10., 15 h Znojmo - Mutěnice, Kuřim - Rousínov, Bosonohy - Sparta Brno, M. Krumlov - Boskovice, Ivančice - Ráječko, Bzenec - Kyjov, Podivín - Blansko, Novosedly - Rajhrad.
   11. kolo: 21. 10., 15 h Rajhrad - Znojmo, Blansko - Novosedly, Kyjov - Podivín, Ráječko - Bzenec, Boskovice - Ivančice, Sparta Brno - M. Krumlov, Rousínov - Bosonohy, Mutěnice - Kuřim.
   12. kolo: 28. 10., 14.30 h Znojmo - Kuřim, Bosonohy - Mutěnice, M. Krumlov - Rousínov, Ivančice - Sparta Brno, Bzenec - Boskovice, Podivín - Ráječko, Novosedly - Kyjov, Rajhrad - Blansko.
   13. kolo: 4. 11., 14 h Blansko - Znojmo, Kyjov - Rajhrad, Ráječko - Novosedly, Boskovice - Podivín, Sparta Brno - Bzenec, Rousínov - Ivančice, Mutěnice - M. Krumlov, Kuřim - Bosonohy.
   16. kolo: 11. 11., 14 h Znojmo - M. Krumlov, Bosonohy - Ivančice, Kuřim - Bzenec, Mutěnice - Podivín, Rousínov - Novosedly, Sparta Brno - Rajhrad, Boskovice - Blansko, Ráječko - Kyjov.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   Okresní běžecká liga
   Průběžné pořadí po 13 závodech
   Celkově:
   1. Grün Gustav (AC Okrouhlá), 826 bodů/12 závodů, 2. Dvořáček Jiří (Petrovice), 788/11, 3. Macura Jan (Horizont Kola Novák Blansko), 747/11, 4. Vrtílka Jiří (Horizont Kola Novák Blansko), 681/10, 5. Hájek Ivo (Sokol Doubravice), 650/10, 6. Hlaváč Jaroslav (Ráječko), 645/12, 7. Stráník Aleš (Blansko), 603/13, 8. Boháček Petr (Auto RZ Boskovice), 599/10, 9. Zoubek Karel (Vanovice), 597/11, 10. Nečas Tomáš (Šošůvka), 596/10, 11. Konečný Petr (AC Okrouhlá), 588/9, 12. Dolák Hynek (Blansko), 575/8, 13. Šafář Milan (Moravec Sokol Benešov), 559/10, 14. Šperka Oldřich (Jedovnice), 513/11, 15. Balúch Pavel (Blansko), 501/8, 16. Hromek Jiří (Fényx Adamov), 487/11, 17. Prudek Vítězslav (Moravec Sokol Benešov), 486/8, 18. Chlup Roman (ASK Blansko), 448/6, 19. Štrajt Jiří (Rájec-Jestřebí), 440/12, 20. Matěna Vladimír (VZS Blansko), 429/7.
   Muži: 1. Vrtílka Jiří (Horizont Kola Novák Blansko), 681/10, 2. Hlaváč Jaroslav (Ráječko), 645/12, 3. Boháček Petr (Auto RZ Boskovice), 599/10, 4. Balúch Pavel (Blansko), 501/8, 5. Chlup Roman (ASK Blansko), 448/6.
   Veteráni 1: 1 Grün Gustav (AC Okrouhlá), 826/12, 2. Dvořáček Jiří (Petrovice), 788/11, 3. Macura Jan (Horizont Kola Novák Blansko), 747/11, 4. Dolák Hynek (Blansko), 575/8, 5. Alman Dušan (Adamov), 413/7.
   Veteráni 2: 1. Hájek Ivo (Sokol Doubravice), 650/10, 2. Zoubek Karel (Vanovice), 597/11, 3. Šafář Milan (Moravec Sokol Benešov), 559/10, 4. Šperka Oldřich (Jedovnice), 513/11, 5. Hromek Jiří (Fényx Adamov), 487/11.
   Veteráni 3: 1. Stráník Aleš (Blansko), 603/13, 2. Štrajt Jiří (Rájec-Jestřebí), 440/12, 3. Hrubý Milan (ASK Blansko), 349/10, 4. Bayer Miloslav (Triexpert), 225/4, 5. Růžička Bohuslav (SC Ráječko), 197/5.
   Junioři: 1. Konečný Petr (AC Okrouhlá), 425/11, 2. Nečas Tomáš (Šošůvka), 359/10, 3. Konečný Jan (AC Okrouhlá), 198/6, 4. Jelínek Ondřej (Euro Blansko), 40/1, 5. Smetana Jakub (Auto RZ Boskovice), 40/1.
   Ženy: 1. Barešová Milada (Bambas Skalice), 360/9, 2. Komárková Zdeňka (Olešnice), 333/9, 5. Kopecká Radka (Moravec Benešov), 256/9, 6. Suchá Lenka (Blansko), 256/9, 7. Němcová Petra (Boskovice), 217/7.
   Veteránky: 1. Krejčiříková Kateřina (Svatá Kateřina), 265/10, 2. Žákovská Alena (Horizont Kola Novák Blansko), 265/8, 3. Grünová Ivana (AC Okrouhlá), 211/8, 4. Matěnová Věra (VZS Blansko), 90/4, 5. Kopecká Naďa (Ráječko), 60/3.
   
   Pohár Drahanské vrchoviny
   Průběžné pořadí Open
   Odrážedla: 1. Koudelková Lucie (Moravec Sokol Benešov), 523/9, 2. Vondál Matyáš (Moravec Sokol Benešov), 482/10, 3. Letev Radim (Cyklo MXM Hulín), 476/9.
   Chlapci a muži
   Do 6 let: 1. Vondál Vojtěch (Moravec Sokol Benešov), 710/10, 2. Koudelka Matyáš (Moravec Sokol Benešov), 550/9, 3. Pavlíček Petr (Tišnov), 495/7.
   7 - 9 let: 1. Tesař Jakub (ACT Tiro Blansko), 550/9, 2. Kolář Martin (Protivanov), 540/10, 3. Obdržálek Tomáš (Bike Triatlon Morkovice), 515/7.
   10 - 12 let: 1. Stloukal Štěpán (ACT Tiro Blansko), 725/10, 2. Šindelář Jan (ACT Tiro Blansko), 550/9, 3. Stloukal Richard (ACT Tiro Blansko), 510/10.
   13 - 14 let: 1. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov), 650/10, 2. Šmída Jan (Moravec Sokol Benešov), 478/10, 3. Holík Michal (MRX Team Bořitov), 455/8.
   15 - 16 let: 1. Kolář Patrik (Moravec Merida Czech MTB Team), 570/9, 2. Kotouček Matěj (MRX Team Bořitov), 430/7, 3. Koukal Filip (Moravec Merida Czech MTB Team), 390/7.
   17 - 18 let: 1. Janků Ondřej (Březová nad Svitavou), 535/9, 2. Rypka Jiří (GT Bicycles Opportunity Brno), 445/7, 3. Sekanina Adam (Moravec Merida Czech MTB Team), 365/5.
   Elite: 1. Bořil Petr (Moravec Merida Czech MTB Team ), 365/7, 2. - 3. Kovář Radim (Merida Biking Team), 320/5, Ošťádal Jiří (GT Bicycles Opportunity Brno), 320/6.
   Dívky a ženy
   Do 6 let: 1. Bezdíčková Dominika (Moravec Merida Czech MTB Team), 590/8, 2. Kabrhelová Kateřina (ACT Tiro Blansko), 438/9, 3. Koudelková Lucie (Moravec Sokol Benešov), 391/9.
   7 - 9 let: 1. Hudečková Kateřina (Cyklo MXM Hulín), 630/10, 2. Křenková Nicol (Ski Klub Majetín), 610/9, 3. Kolářová Kristýna (Moravec Sokol Benešov), 455/8.
   10 - 12 let: 1. Obořilová Tereza (Moravec Sokol Benešov), 645/9, 2. Zemánková Anna (Moravec Sokol Benešov), 595/10 a Tesařová Jana (ACT Tiro Blansko), 595/9.
   13 - 14 let: 1. Šafářová Adéla (Moravec Sokol Benešov), 575/8, 2. Kozelská Petra (Bike 2000), 410/6, 3. Joannidu Sofie (Bike 2000), 355/6.
   17 - 18 let: 1. Parolková Markéta (Moravec Sokol Benešov), 580/8, 2. Hlubinková Nikola (Moravec Merida Czech MTB Team), 225/3, 3. Koudelková Veronika (Moravec Sokol Benešov), 195/3.
   Elite: 1. Petrůjová Hana (Inkospor hobby team Brno), 540/8, 2. Veselá Lucie (GT Bicycles Opportunity), 215/3, 3. Koscová Kristina (Otinoves), 155/3.
  


Napsali nám

Sloup měl symbolizovat pokoru
Nová Boží muka postavili Olešničtí na věčnou památku povodní v roce 2002. Přemýšleli, mudrovali, hledali místo. Nakonec vytvořili spojnici mezi trpínskými a ústupskými Božími mukami, které jsou od sebe vzdálené málo přes pět kilometrů. Od jedněch ke druhým na dohled, uprostřed polí.
   Bílé tělo tříbokého sloupu symbolizující Boží trojici je osazeno dvěma tabulkami - kamennou deskou s nápisem požehnanou papežem při jeho návštěvě v roce 2009 a pamětním kamenem s datem povodní - 15. 7. 2002. Na jejich vršku, v kaplici, vyobrazil umělecký kovář Petr Cach čtyři české světce, kteří symbolizují čtyři živly - Florián má na starosti oheň, Jan Nepomucký vodu, Agáta zemětřesení a Barbora povětří. Oheň, voda, vzduch a země. Boží muka obsahují na svém vršku ještě jeden symbol - osmicípou hvězdu. Je to numerologický součet data povodně, který je číslem Panny Marie.
   O jednom symbolu se v průběhu mše ani následných společenských aktů nemluvilo. O tom, že by sloup měl symbolizovat pokoru. Pokoru, omluvu, lásku a poděkování.
   Naše krajina je protkaná množstvím zastavení, křížků, Božích muk. Jsou to většinou vzdání díků za návrat z války, uzdravení, často „jen“ ku slávě Boží. Smírčí kameny a kříže dávných dob jsou předmětem vědeckých výzkumů, které se ale nezabývají skutečností, že si takto, i když někdy z rozhodnutí soudu, čistili svědomí středověcí hříšníci, často se provinivší na hrdle spoluobčana.
   Nemylme se, Země drží ve své paměti všechny události, dobré i špatné. Jsme to my, lidé, kdo ji svazujeme, rozrýváme, nedovolujeme jí dýchat, tvarujeme ji podle našich potřeb a libostí. A pak, když se ona pohne, brání, divíme se, pláčeme, bojíme se a cítíme se ublíženi.
   Nad zdrojnicí Veselského a Crhovského potoka, píší novodobé kroniky, se 15. července 2002 zastavil obrovský, prý až 14 kilometrů vysoký mrak, který v absolutním bezvětří vylil na Zemi během půldruhé hodiny snad miliony kubíků vody. Ty proletěly Dolním Vejpustkem a dalšími ulicemi v Olešnici a vydaly se směrem k Hodonínu, Štěpánovu, cestou pojaly další rozdivočené přívaly z Hodonínky a Crhovského potoka. To už zhasly působením Neptunova živlu životy dvou žen.
   Postavení Božích muk na památku a připomenutí události je úžasný, zatím málo obvyklý, krok k potvrzení vědomí spoluexistence v krajině a občanské sounáležitosti.
   Dovoluji si ale přimluvit se, nechť je tento nový sloup v polích ještě výrazem pokory, pokory člověka, který si je vědom své malosti, omluvou člověka, který ničí Zemi, výrazem poděkování a omluvy člověka, který si je vědom svých činů a výrazem lásky k této Zemi, bez níž by nebylo nejen člověka, ale ani života.
Jitka Melkusová  


Děkování dvanácté aneb Zelená byla opět u toho
„Vážení přátelé ceny Ď, vážení nominovaní a nominující, tucet ročníků ceny Ď značí, že mecenášské počiny a dobrodiní nezůstanou na ocet. Že si jich už dvanáct let všímáte, že je stavíme jako atraktivní alternativu bulvárním projektům, že každým naším úspěšným ročníkem malilinko, ale přece, inspirujeme, děláme radost a potlačujeme marnost. A to vše tak, aby to zúčastněné – snad – bavilo a dávalo jim to smysl,“ řekl v úvodu hlavní pořadatel Richard Langer.
   Ano, smysl to dává všem lidem, kteří konají neobyčejné činy, ačkoliv jim se jeví jako zcela obyčejné a samozřejmé. Jako např. manželům, kteří 17 let nezištně pomáhají lidem v hospici tak, že jim umí přivodit v posledních dnech života úsměv a radost, mistru hodináři, který se už 20 let obětavě a zdarma stará o hodiny na románské věži sv. Ducha v Telči, studentům, kteří pomáhají při charitativních sbírkách, zaměstnancům různých firem, kteří berou děti z dětských domovů na lyže, na plavání, na výlety po hradech a zámcích, handicapované ženě, která pomáhá dalším postiženým lidem trávit co nejkrásněji volný čas, muži, který vede záchrannou brigádu kynologů zasahující při neštěstích doma i ve světě, odvážnému nadšenci, který v 80. letech v pohraničním pásmu, kde riskoval i život, zachránil silně poškozenou kapli a opravil několik božích muk, či známé herečce Květě Fialové, která zdarma hraje v domovech pro seniory a rozdává tak radost a lásku. A v neposlední řadě všem stonožkovým dětem, které malováním vánočních přání a různými akcemi vydělali pro nemocné a válkou postižené kamarády přes sto milionů korun.
   Proto se žáci ZŠ Boskovice, nám. 9. května – Zelené – letos opět zúčastnili slavnostního předávání cen Ď, které proběhlo 21. června v Národním divadle v Praze. Mezi nominovanými byla Šárka Henzlová, žákyně IX. B, a obětavá stonožková maminka Blanka Matušková.
   Hlediště divadla bylo doslova nabito pozitivní atmosférou, která trošku posmutněla při vzpomínce na nedávno zemřelého zakladatele registru dárců kostní dřeně v ČR MUDr. Vladimíra Kozy. Jeho práce však už má své pokračovatele a nezůstane nedoceněna. On sám ceny rozdával, ale odmítal sám nějakou převzít. Podobně se chová i letošní držitel ceny Ď za morální vzor v ČR Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, který přebíraje ocenění z rukou 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky pokorně vyznal: „Připadám si tu jaksi nepatřičně a zahanben, protože když se podívám na činy našich rodičů, prarodičů, a takto bych mohl jmenovat dál, tak jsem neudělal nic.“ Také velvyslanec Norského království Jens Eikaas, zastupující ministerského předsedu Jense Stoltenberga, směřoval své díky hlavně k obyčejným lidem.
   Herečka Simona Stašová, patronka Nadace Českého rozhlasu Světluška, vyjádřila přesvědčení, že když vidí tolik dobrých lidí a dopad jejich činů, tak vedle cen TÝTÝ, Thálie, Českých lvů apod. má cena Ď opravdu velkou cenu!
   Květa Fialová svým typickým laskavým způsobem ohodnotila moderátorský výkon hlavního organizátora Richarda Langera, když jí zapomněl přinést na jeviště sošku pro oceněné: „Říkala Staška, jak si můžeš všechna ta jména a ceny pamatovat, že jsi asi geniální… a ty pak zapomeneš tak důležitou věc…. ty jsi sladce blbej!
   To si ovšem nemysleli zástupci firmy, která zaměstnává chlapce z dětských domovů, a pracovníci domovů pro seniory, kteří děkovali agentuře Langer právě za tu možnost poděkovat všem přítomným v hledišti, protože je úžasné, že: „V jednu chvíli se na jednom místě setkají výjimeční lidé naší země.“
   Na Zelené můžeme být právem hrdí, že k nim patří i naše stonožkové děti.
   
    Jana Svobodová, ZŠ Boskovice, nám. 9. května
  


Anglicky snadno a rychle
by se dala nazvat setkávání dětí z Dětského domova v Boskovicích se dvěma studenty z AIESEC, což je globální, nepolitická, nezávislá nezisková organizace zcela řízená vysokoškolskými studenty. Irene a Rob z dalekých Filipín se po dobu dvou měsíců ve všední dny v odpoledních hodinách a během víkendů zapojili do běžného života v dětském domově. Všichni jsme měli možnost komunikovat v angličtině při společných hrách, výletech a práci. Děti, které se již angličtinu učí ve škole, si ověřily, že v životě nastanou chvíle, kdy svoje znalosti upotřebí. Malé děti, které se cizí jazyk ještě vůbec neučí, uměly již během prvních dnů díky hře Člověče, nezlob se číslovky a barvy. Základní fráze a pojmenování běžně užívaných předmětů si děti bez ostychu hovořit cizím jazykem osvojovaly velmi rychle .
   Irene a Rob poznali historii i současnost Boskovic, jimiž byli okouzleni. Společně s dětmi také navštívili Kunštát a právě probíhající Jarmark řemesel, prohlédli si zámek. Toto se podařilo zajistit i díky vstřícnosti Občanského sdružení Řemesla Kunštát a vedení státního zámku v Kunštátě. Jarmark i vstup do zámku jsme měli zcela zdarma.
   Filipínským studentům se s dětmi moc líbilo, pobyt v našem kraji, Boskovicích a blízkém okolí je nadchl, líbily se jim všechny společné aktivity. Dětem ve svém vyprávění přiblížili svoji dalekou domovinu a životní styl. Spolupráce byla velmi přátelská, neformální a příjemná pro všechny zúčastněné.
   
   Jarmila Štůlová, ředitelka DD v Boskovicích
  


Mladí hasiči ze Suchého jdou příkladem
Mnozí z nás jsme si všimli projevů vandalismu. Počmárané autobusové a vlakové zastávky, vytrhaná zeleň, občas převržená popelnice a tak podobně. Někde se to projevuje méně jinde zase více. Stejně je tomu i v obci Suchý. Čas od času je zde potřeba vykonat nutnou údržbu prostor autobusové zastávky.
   Tato situace nebyla lhostejná kroužku mladých hasičů a iniciativně se vrhli po dohodě s obecním úřadem do jejího vymalování. Grafický návrh je dílem Martina Janíka. Vy se můžete podívat na přiloženém snímku, jak se ho podařilo mladým hasičům zrealizovat. Úsměvy cestujících a kolem jdoucích patří právě jim. Tak ať se vám na Suchý hezky cestuje.
   
   Vladimír Ševčík