Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Festival Boskovice oslavil 20. jubileum
Festival Boskovice oslavil 20. jubileum II.
Rozhodnutí soudu nejspíš razantně oddálí stavbu silnice R43
 
Z Regionu
Pstruhy otrávila chlorovaná voda z koupaliště
Kamnářská dílna uchovala řadu obdivuhodných tajemství
Brzy vyřeší problém s parkováním
Sýr a med jsou mezi oceněnými potravinami
Černohorský pivovar rozšířil sortiment
Městským strážníkům přibudou posily
Setkání generací
 
Kultura
Byli u toho od začátku
Zapomenout se nesmí – rozhovor s překladatelkou Věrou Dvořákovou
Festivalové výstavy trvají nadále
 
Informace
Výjimky z vyhlášky prodloužili na rok
Policie ČR informuje
 
Sport
Ve Velenově se bojovalo hlavně s horkem
Moravský Ultramaraton v sobotu skončil
Okresní běžecká liga má volno
Anna Tlamková byla dvakrát bronzová
Vyhrála dobrá nálada
Orientační běh
Letní sedmiboj dvojic na Července
Beach open
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Léto budiž pochváleno
Dobrý rodák Vojtěch Jasný navštívil Doubravici
Rodáci se sešli na Benešově
Hasiči mezi postiženými
Hasiči na Suchém slavili 85. výročí
Čtenáři ze Suchého
Hurá, prázdniny!
Náš naučný cyklistický výlet v duchu motta příklady táhnou
Kryštof CUP v Paměticích
MTB Suchý 2012
 
Přečtěte si

Festival Boskovice oslavil 20. jubileum
B o s k o v i c e (tt) - Skvělé. Takto jedním slovem zhodnotili v první reakci jubilejní 20. ročník festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice 2012 pořadatelé z Unijazzu Čestmír Huňát a Jana Černá. Podle prvních odhadů dorazily opět asi 4 tisíce lidí a navzdory náročným klimatickým podmínkám, kdy se střídala horka a déšť, proběhla akce v tradičně výborné atmosféře a bez větších komplikací. „Z festivalu mám, ostatně jako téměř vždycky, dobrý pocit. Přes divoké počasí plné výkyvů se podařilo všechno zvládnout a nezbývá než poděkovat všem, kdo se na tom podíleli,“ uvedl v neděli odpoledne Čestmír Huňát.
   I v letošním roce navštívily festival Boskovice asi 4 tisíce lidí, což je vzhledem k vývoji posledních let dobrý výsledek. „Návštěvnost odhadujeme hlavně podle počtu prodaných permanentek, který je v posledních letech poměrně stabilní. Letos bude o trochu vyšší než třeba loni, takže celkově to bude zase okolo 4 tisíc lidí.
   Moc nás těší, že se každý rok zvyšuje návštěvnost doprovodných akcí – letos to byla třeba přednáška o Mendelovi, autorská čtení a další drobnější akce. Je skvělé, že festival netáhne na muziku uzavřenou někde v areálu a na nějaké hvězdy, ale návštěvníci si z pestrého programu opravdu vybírají,“ popsala Jana Černá.
   S dobrou návštěvností se letos setkaly vlastně všechny festivalové scény, zvýšený zájem letos zaznamenala filmová scéna v kině a velký zájem o komentované prohlídky židovské čtvrti potvrdila i průvodkyně Helena Janíková.
   Nepřízeň počasí se částečně podepsala jen na návštěvnosti hlavního pátečního koncertu, když se asi dvě hodiny před jeho zahájením strhla nad Boskovicemi silná bouře. Organizátoři proto museli nejen ukončit probíhající program na scéně za muzeem, ale také přesunout koncert jedné z hlavních letošních hvězd, zpěváka Michala Prokopa a Framus Five, z letního kina do skleníku, který však má značně omezenou kapacitu. Naopak skupiny, které nemohly vystoupit za muzeem, si nakonec zahrály v letním kině. Avšak navzdory těmto komplikacím nebyl propad návštěvnosti v letním kině nijak dramatický. „Pro nás to bylo logisticky docela náročné, ale nakonec vystoupily všechny kapely, i když v plánovaném line-upu nezůstal kámen na kameni,“ okomentoval páteční dění Čestmír Huňát. Vzhledem k bezpečnosti koncertu došlo také k asi dvouhodinovému časovému skluzu, protože na hlavní scéně musela být vysušena připravená technika. „Lidé s permanentkami dorazili, problém to byl hlavně pro spoustu místních, kteří se na Michala Prokopa těšili, zaznamenali jsme spoustu telefonátů, jestli koncert bude, nebo ne. My už jsme věděli, že bude, ale nemohli jsme prodávat další vstupenky, protože skleník má nižší kapacitu a my jsme museli dát přednost těm, kteří už měli vstupenky koupené,“ vysvětlil předseda Unijazzu. V sobotu v noci se déšť spustil až před závěrečným koncertem Tata bojs, v jehož průběhu však značně zeslábl, takže věrní příznivci kapely, která provází festival od počátku, si jej v ještě poměrně hojném počtu užili.
   Dvacátý ročník festivalu je tedy minulostí. A co bude následovat dál? „Po dvacítce je jedenadvacítka a voko bere,“ zavtipkoval Čestmír Huňát. „Já myslím, že vzhledem k tomu, jak festival vypadá a kam se dostal, a i k tomu, jak k němu dnes přistupuje město a jeho obyvatelé, je to určitý závazek pokračovat dál. A je jedno, jestli to bude dělat Unijazz nebo jestli větší část budou dělat místní, jak už to dnes v určitých dramaturgických částech je,“ dodal předseda Unijazzu. Spolupráci s městem a dalšími místními subjekty si pořadatelé z pražského sdružení letos pochvalovali hned několikrát. „Už si tady můžeme připadat jako doma. Včera jsme měli nečekaný technický problém a během 15 minut byl díky ochotě místních vyřešen,“ připomněla Jana Černá.
   Po skončení dvacátého, opět vydařeného ročníku tedy nezbývá než popřát pořadatelům, celému festivalu, boskovické židovské čtvrti a potažmo celému městu plynulé a zdařilé pokračování této ojedinělé kulturní akce.
Páteční bouřka poznamenala hlavní koncert v letním kině, ale příznivců kapely Sto zvířat se zde nakonec shromáždilo i tak dost. Poděkování za léta práce na festivalu. Zprava Čestmír Huňát, Petr Michálek a za Přemysla Reibla, (in memoriam) jeho žena Taťána. Do skleníku musel být kvůli bouřce přesunut koncert jedné z hlavních festivalových hvězd – zpěváka Michala Prokopa.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Festival Boskovice oslavil 20. jubileum II.
B o s k o v i c e (tt) -
Hlavní sobotní divadelní program probíhal jako tradičně na hradě, představení Malá smrt režisérského tandemu SKUTR. Menší hudební scéna za muzeem zahrnovala celkem sedmnáct koncertů během tří dnů. V sobotu zde vystoupila kapela Vložte kočku.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Rozhodnutí soudu nejspíš razantně oddálí stavbu silnice R43
J i h o m o r a v s k ý k r a j (pek) - Plány na stavbu rychlostní silnice R43, která by spojila sever Jihomoravského kraje s Brnem a s dálnicí D1, dostaly další zásadní trhliny. Nejvyšší správní soud totiž ve druhé polovině června zrušil s jednou výjimkou celé zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Spokojeni tak mohou být zástupci čtrnácti obcí a třináct fyzických osob, které o zrušení usilovali. Ne tak obyvatelé některých částí blanenského okresu.
   Některé námitky k zásadám územního rozvoje kraje se totiž týkaly i plánované trasy silnice R43. A soud dal navrhovatelům za pravdu. „Postup kraje při výběru varianty rychlostní silnice v úseku Kuřim - Černá Hora byl nezákonný. Jako nejvýhodnější z hlediska udržitelného rozvoje území i z hlediska vlivů na životní prostředí se jeví Malhostovická varianta. Krajský úřad ale na základě doporučení zastupitelstva zvolil sledování koridoru v Německé variantě,“ sdělila mluvčí nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
   Lidé z vedení Jihomoravského kraje zatím svoji reakci na rozhodnutí soudu připravují. „Doposud jsme neobdrželi oficiální rozsudek soudu s jeho podrobným odůvodněním. Obojí je důležité pro naše další kroky. Připravujeme se jak na alternativu podání ústavní stížnosti, na kterou máme šedesátidenní lhůtu po doručení rozsudku Nejvyššího správního soudu, tak na alternativu přípravy a předložení nového zadání Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Ty musí posoudit a schválit rada a zastupitelstvo,“ potvrdil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jiřího Klementa se dá očekávat, že nové zásady územního rozvoje kraje by mohly být hotové za dva až tři roky.
   Jaroslav Dohnálek, starosta města Boskovice, který je předsedou Svazku obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43, neskrýval svůj nesouhlas s rozhodnutím soudu. „Není to příznivá zpráva pro budoucnost silnice R43 ani většinu obyvatel severní části kraje. Prozatím jsme se členy svazku nediskutovali o nějakých formách protestu. Nemyslím si, že bychom tím mohli něco urychlit. Uvidíme, co se bude dít dál. Pokud kraj podá ústavní stížnost a neuspěje, platí, že zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje jsou zrušeny a všechny přípravné práce na stavbě rychlostní silnice se zkomplikují,“ konstatoval Dohnálek. Ten také podotkl, že ačkoli Boskovičtí v těchto dnech připravují nový územní plán, absence nadřazených zásad územního rozvoje kraje by neměla jeho budoucnost nijak zásadně ovlivnit. „Nemíníme v územním plánu řešit něco nestandardního. Rozhodnutí soudu přípravy místního územního plánu nezastaví,“ sdělil starosta Boskovic.
   Jednou z obcí, jejíž obyvatele nejvíce trápí průtahy při stavbě rychlostní silnice, jsou Lažany. Tam platí asi rok a půl starý územní plán, který počítá s vedením silnice po trase takzvané bývalé německé dálnice. „Tato varianta je pro nás jediná možná. Pokud nám někdo nezačne plánovat dálnici okolo obce přes vodní zdroje, tak se na územním plánu naší obce nic nemění. Důležité pro nás je, aby konečně někudy vedla rychlostní silnice, na kterou by se přesunula hustá doprava,“ podotkl starosta Lažan Vlastislav Hemzal.
  


Z Regionu

Pstruhy otrávila chlorovaná voda z koupaliště
B o s k o v i c e (žan) - Škodu za pětadvacet tisíc rybářům zaplatí Služby Boskovice
   
   Tisíce mrtvých pstruhů s popálenými žábrami. Takový pohled se předminulou středu naskytl všem Boskovickým, kteří vyrazili na procházku podél říčky Bělé. Ryby otrávila chlorovaná voda z tamního koupaliště. Boskovičtí rybáři škody vyčíslili na pětadvacet tisíc korun.
   Jaké měla otrava následky, shrnul hospodář boskovických rybářů Petr Antonín. „Zahynulo přes dva tisíce dvě stě kusů pstruhů v celkové hmotnosti přes šedesát kilo,“ upřesnil Antonín. Příčina je jasná. Rybám popálil žábry chlor, který se do vody dostal z akvaparku Červenka.
   Každý den se vypraná voda z filtrů v koupališti žene přes přepadovou nádrž do říčky Bělé. Dvacátého června však obsluha na Července nádrž úplně nevypustila a část vody vytekla přímo do říčky, aniž by v jímce stačil vyprchat těkavý chlor. „Za normálních okolností se z ustalovací nádrže do Bělé dostává obyčejná koupelnová voda bez chloru, pouze se zbytky kůže a vlasů. Tentokrát ale nádrž nebyla úplně vypuštěná a další voda natekla do Bělé bez odstání. V kombinaci s malým množstvím vody v řece a vysokými teplotami chlor způsobil otravu pstruhů na skoro pěti stech metrech toku, od koupaliště až po most v Pilském údolí,“ popsal Michal Lukeš z odboru tvorby a ochrany životního prostředí v Boskovicích.
   Rybáři škody vyčíslili na pětadvacet tisíc korun. „Nádrž se musí vyčerpat až do dna, což se nestalo. Je to naše chyba, takže jsme peníze samozřejmě zaplatili,“ řekl ředitel Služeb Boskovice, které koupaliště provozují, Milan Strya.
   Podle něj obsluha odtok z nádrže do říčky ihned zacpala. „Poté jsme použili klasické čerpadlo jako v minulosti a část vody čerpali do Bělé, část do kanalizace,“ uvedl Strya s tím, že v současnosti už všechna voda míří opět jen do Bělé.
   Existuje ale více možností. Jednou z nich by v budoucnu mohlo být odvádění vody po vyprání bazénových filtrů do kanalizace, místo do říčky. Podle ředitele boskovické divize Vodárenské Petra Fialy však kanalizace nepojme víc než patnáct kubíků těchto pracích vod denně. „Kmenová čistička v Boskovicích zvládne maximálně toto množství. Více chlorovaných pracích vod by mohlo způsobovat degradaci biologických čistících procesů. Podmínkou je také postupné a řízené vypouštění vod. V takovém případě dojde k jejich naředění a k postupnému odbourávání chloru v kanalizaci,“ vysvětlil Fiala.
   Celkové množství je však problém, na kterém druhá možnost nejspíš ztroskotá. „Za den průměrně vypustíme patnáct až třicet kubíků pracích vod, podle počasí a počtu návštěvníků,“ upřesnil vedoucí provozu koupaliště Bohumil Feruga.
   Něco ale přece jen bude po události jinak. Množství chloru na Července zjišťovali dříve pouze v bazénu. Teď se to změní. „Budeme jej měřit i před vypuštěním do Bělé. Hodnoty ale stejně budou nulové, jelikož po čtyřiadvaceti hodinách v přepadové nádrži chlor tak jako tak vyprchá,“ dodal Feruga.
   Samotní rybáři mají jasno. „Je nám celkem jedno, jak to na koupališti udělají. Nám záleží na tom, aby se podobná věc neopakovala a nezemřely další ryby. Limity pro chlor ve vodě jsou dvě tisíciny kilogramu na litr. To jsem provozovatelům Červenky sdělil a předpokládám, že si dají pozor,“ dodal Antonín.
  


Kamnářská dílna uchovala řadu obdivuhodných tajemství
B o s k o v i c e - I když to v dnešní době vypadá, že už z oblasti života předchozích generací není nic, co by nebylo známo, objeveno a prozkoumáno, skutečnost může být jiná. Svá více než sto let stará vrata otevřela nedávno odborníkům kamnářská dílna v Boskovicích na Bělé. Její současnou majitelku, která bydlí v sousedním domečku, historie dílny, potažmo její rodiny, naprosto pohlcuje.
   Na stole leží výuční listy praděda a děda, oba jména Alois Buš. Ten mladší zemřel v roce 1992 a s nadsázkou se dá se říct, že od té doby do dílny nikdo nevkročil. „Dokud dědeček žil, každý den odcházel do dílny a točil něco na kruhu, něco tam prostě dělal,“ vzpomíná vnučka Helena Bočánová. „Byl to takový svůj člověk, nekouřil, nepil, byl zručný a rád sportoval. Co pamatuju, moc toho nenamluvil. Na konci života rád chodil do přírody. Možná i proto vlastně nic o jeho práci a dílně nevíme,“ dodává dnes jeho vnučka.
   Dům, který je možné lehce najít podle mohutného komínu, koupil Alois Buš starší někdy na začátku minulého století. Narodil se v roce 1873 (zemřel 1942) a byl synem tesaře z Ráječka. Do domu si přivedl dceru tesaře z Blanska. Syn Alois u něho získal výuční list ve svých 17 letech, oženil se až po smrti svého otce. „Babička byla švadlena, přišla sem z nedalekého hospodářství, byla mladší o 7 let,“ skládá střípky svého rodu Helena Bočánová.
   Dům, který je sám o sobě stavební lahůdkou, skrývá lahůdky řemesla kamnářského. „Nikdo dnes neví, co tu všechno je. Stojí tu pečlivě zavřené kádě, leží různé formy na kachle, železné vnitřnosti kamen. Vrstvy prachu pokrývají různé svícny, nevypálené hrníčky a další drobnosti. „Dědeček pořád něco vyráběl, dokonce se za ním chodily řemeslu učit děti,“ vysvětluje vnučka. Na půdě leží zámecká kamna, která si u praděda objednal nějaký maďarský gróf ještě před první válkou a ta zabránila předání,“ objevuje jednu z rodinných historek v tomto případě pravnučka s tím, že v dílně kdysi pomáhalo několik tovaryšů.
   Střípek ke střípku skládá Helena Bočánová dohromady život svých prapředků a jeho podmínky. Hledí na jediný pokoj, letní kuchyni bez oken, zasypaný sklep, obrovskou pec. Všechno volá po opravě.
   Že je tento objekt nebývalý unikát, se shodují všichni odborníci, kteří dům navštívili. „Je to mimořádný doklad místní kamnářské výroby, která má zde na Boskovicku dlouholetou tradici. Nevím v okolí o něčem podobně historicky hodnotném,“ říká etnolog Jiří Pokorný. Budova byla podle něj postavena nejspíš koncem 19. století, nejdřív zřejmě jako příměstská zástavba, později byla adaptována na kamnářskou dílnu. Zařízení je zhruba z 1. poloviny 20. století. „Toto téma kamnářství na Boskovicku ještě čeká na zpracování, zasloužilo by si mnohem větší pozornost,“ vysvětluje Pokorný. „Za pomoci této dílny by se dal zdokumentovat technologický proces výroby, používané nářadí, vzory. Je to úžasné místo se silným geniem loci, něco, co nemá obdoby. Bylo by dobré to zachovat v původní podobě, vytvořit z toho třeba interaktivní muzeum. Rozhodně by byla škoda vybavení stěhovat jinam, tím by se část kouzla ztratila. Doufám, že se najde někdo, kdo se toho chopí,“ dodává. Podle Jiřího Pokorného by si tato technická stavba zasloužila i památkovou ochranu.
   Podobně vidí situaci i Miroslav Válka, vedoucí Ústavu evropské etnologie Masarykovy univerzity. „Ideální by bylo, pokud by se tuto budovu podařilo zachránit tak, jak je, a včlenit ji například do turistické trasy. Kamnářství i keramika jako taková měly v tomto regionu silnou tradici, takto zachovaná dílna je ale něco nebývalého,“ je přesvědčen. Jeho názor sdílí i Dagmar Hamalová, ředitelka Muzea Boskovicka. „Tato kamnářská dílna je velice cenný objekt, je zde autentické nářadí v autentickém objektu, to má mimořádnou výpovědní hodnotu,“ potvrzuje výpovědi kolegů.
   Jak to v podobných případech bývá, i zde by bylo potřeba hodně peněz, aby se dalo dosáhnout vytyčených cílů. Podle odborníků se dílna podobné hodnoty nachází jen v Litovli, takže zachování objektu v jeho původním stavu by rozhodně stálo za to.
   
   Jim, AD
Tajemství. Zatím nikdo, ani majitelka Helena Bočánová neví, co obsahují hrnce v polici.
Foto: Jitka Melkusová  


Brzy vyřeší problém s parkováním
B o s k o v i c e (pek) - Boskovičtí chtějí řešit problém s nedostatkem parkovacích míst ve městě. V následujících měsících se proto úředníci majetkového odboru budou zabývat řešením parkování ve vnitrobloku bytových domů, který je vymezen ulicemi Komenského, Husova a Bezručova.
   „V sedmdesátých letech měly být v této lokalitě postaveny garáže, které tam ale dosud chybí. Obyvatelé bytových domů tedy mají omezený prostor k parkování a parkují na místech, která k tomu nejsou určená,“ popsala situaci místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.
   Díky stavebním úpravám, kdy dělníci zpevní trávník za hřištěm, vznikne osmnáct parkovacích míst. Plocha bude vymezena obrubníky a vydlážděna betonovou dlažbou umožňující vsakování srážkových vod. V plánu je také vybudovat opěrnou zeď, která umožní využít plochu, která se nachází ve svahu a umožní propojení parkovací plochy se stávajícím parkovištěm u bytového domu. Mezi parkovištěm a hřištěm bude postavena ochranná stěna z ocelového pletiva. „Zastupitelé na tuto akci schválili šest set tisíc korun. Soutěž může samozřejmě celkové náklady ovlivnit,“ sdělila Vítková. Jak dodala, v nejbližší době se chtějí zabývat také parkováním v prostoru mezi ulicemi 17. listopadu, Kapitána Jaroše a Hybešovou.
  


Sýr a med jsou mezi oceněnými potravinami
O k r e s B l a n s k o (pek) - V silné konkurenci sto jednoho výrobku, které hodnotily odborné komise soutěže Regionální potravina Jihomoravského kraje, obstál i kozí sýr Sedlák, archivní sýr eidamského typu, vyráběný na kozí farmě v Šošůvce. Ten se zařadil mezi osm výrobků, u nichž komise ocenila jejich výjimečné chuťové vlastnosti a doporučila je k zisku prestižní značky Regionální potravina.
   „Ocenění si velmi vážíme, je pro nás známkou kvality našich výrobků,“ zhodnotila Eva Sedláková s tím, že sýr už před třemi roky dosáhl na ocenění Zlaté plody Jižní Moravy. „Tento sýr vyrábíme už několik let. Nedodáváme ho do obchodní sítě, protože bychom nedokázali pokrýt potřebné množství zboží. Je to pro doplnění našeho sortimentu, aby zákazníci ochutnali, že i zrající sýr může být chuťově výborný,“ vysvětlila Sedláková. Značku Regionální potravina mají právo výrobci na oceněné produkty užívat čtyři roky. Díky ní se spotřebitelé snáze seznámí s kvalitními místními potravinami.
   Komise Regionální agrární komory udělovala také značku Zlatá chuť Jižní Moravy. I v této soutěži uspěl kozí sýr Sedlák archivní eidam, který zabodoval v kategorii mléko a mléčné výrobky. Členům hodnotící komise mimo to zachutnal i květový med z Malé Hané výrobce Miroslava Maška. Med zvítězil v kategorii ostatní potravinářské výrobky.
  


Černohorský pivovar rozšířil sortiment
Č e r n á H o r a (pek) - V nabídce černohorského pivovaru se objevily dvě nové limonády Malina a Zázvorka. Jejich chuť je charakteristická díky přídavku chmele. Výrobce do limonád navíc přidává přírodní nekalorické sladidlo z byliny stévie. „V našich limonádách jimi nahrazujeme část cukru. Díky nové receptuře s využitím steviol-glykosidů jsme schopni výrazně snížit energetickou hodnotu nápojů,“ uvedl sládek pivovaru Vlastimil Zedek. K rozšíření nabídky limonád pivovar přistoupil na přání spotřebitelů. „Z malinovky se rázem stala jedna z našich nejprodávanějších limonád. Některé regiony prostě dávají přednost červené limče,“ doplnil sládek Zedek. Limonády nejsou jedinou novinkou pivovaru. Již v květnu začali černohorští stáčet nápoj Refresh, což je pivo smíchané půl napůl s limonádou.
   Pivovar nedávno také uvedl do provozu nové zařízení, které umožňuje výrobu sirupů z bází přímo v pivovaru. To dříve nebylo možné, sirupy se nakupovaly od externích dodavatelů.
  


Městským strážníkům přibudou posily
B o s k o v i c e (pek) - Aby mohli zvýšit dozor ve městě, chtějí Boskovičtí přijmout další dvě pracovní síly do řad městské policie. „K tomuto kroku jsme přistoupili, abychom byli schopni o víkendových dnech zajistit dvě hlídky městské policie. Není to ale jen o porušování vyhlášek. V poslední době totiž do Boskovic stahují nepřizpůsobiví občané a dochází k nárůstu přestupků,“ odůvodnil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek s tím, že zastupitelstvo města již na náklady spojené se zaměstnáním dalších dvou strážníků uvolnilo peníze. „Jeden strážník nás bude stát zhruba půl milionu korun. V této částce jsou zahrnuty náklady na jeho odměnu, odvody, vybavení. Na začátku také musí být vybraní uchazeči proškoleni,“ vyjmenoval Dohnálek. Kandidáti na městské strážníky musí projít výběrovým řízením. Jeho vítězové posílí řady městské policie v podzimních měsících.
  


Setkání generací
B o s k o v i c e (tt) - V rámci takzvaného Barevného týdne sehrály děti z MŠ na zahradě domu seniorů v Boskovicích předminulé úterý pověst O Velenovi.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Kultura

Byli u toho od začátku
B o s k o v i c e (tt) - Petr Michálek – spoluzakladatel festivalu, dramaturg filmové sekce
   
   U festivalu stojíš od počátku dodnes - s jakými pocity jubileum slavíš?
   Prožívám to emotivně, cítím radost. Jsem šťastný, že to za těch dvacet let dopadlo takto, že festival stále je. Samozřejmě vzpomínám na ty první ročníky, které byly klopotné a náročné, hlavně v komunikaci s městem. Ale nakonec se to všechno podařilo a dnes vidím i sám, že město se k festivalu posledních pár let staví pozitivně. A to byl myslím i smysl celé té akce.
   
   A jak vidíš budoucnost festivalu Boskovice? Je dvacátý ročník nějak zlomový?
   Už dnes jsem zval na jednadvacátý ročník Pavla Taussiga, který před chvílí odjížděl. Takže si myslím, že pokračovat dál bychom určitě měli, pokud nám zdraví a peníze dovolí. Pod Urbanovým heslem: Všem sráčům navzdory. Já naopak doufám, že dvacátý ročník to do dalších let nastartuje ještě víc. Proč nemyslet třeba na třicátý ročník, i když to zní samozřejmě strašně, protože to už alespoň mně bude přes padesát. Ale já doufám, že vydržíme. Hlavně aby vydrželo to zdraví a entuziasmus. Někdo se ptal, proč to vlastně děláme, ale na to se v podstatě nedá odpovědět, protože to děláme především pro radost. Pro sebe, ale hlavně pro ostatní.
   
   Mardoša – Tata Bojs (syn Čestmíra Huňáta)
   
   Jaký máte vztah k festivalu Boskovice?
   To se v krátkosti špatně říká, protože my máme k festivalu velmi blízký vztah. Jsme s ním provázáni od samého začátku, hráli jsme na prvním i na druhém ročníku a pak co každý druhý třetí rok. Kromě toho, že festival pořádá Unijazz a tudíž na festivalu pracuje můj táta, tak já jsem ten festival absolvoval ve všech možných funkcích. Kromě účinkujícího jsem tady byl jako brigádník, vypomáhal, trhal lístky, sbíral kelímky, všechno možné. Jednou jsem se účastnil i stavby pódia, přinesl jsem asi dvě trubky. Takže je to pro nás blízký festival a hlavně máme rádi tu atmosféru, která tady je a která je úplně odlišná od devadesáti procent festivalů, kde hrajeme. I tam nás to baví, my v zásadě hrajeme rádi na festivalech, pokud je organizačně všechno v pořádku, ale tenhle boskovický má prostě specifickou atmosféru.
   
   Co byste popřál festivalu k 20. jubileu?
   Samozřejmě aby to dál pokračovalo ve stejném duchu. Aby pořád měli dost nadšených spolupracovníků a diváků. Prostě aby to dál bylo takové, jaké je to doposud.
  


Zapomenout se nesmí – rozhovor s překladatelkou Věrou Dvořákovou
B o s k o v i c e (tt) - V pátek večer představila v boskovické synagoze Věra Dvořáková svůj překlad knihy Deník Hélène Berrové, což byla pařížská studentka Sorbonny a dívka z významné francouzské židovské rodiny. Deník si psala v letech 1942 – 1944, kdy nacisté začali v okupované Paříži rozpoutávat pogrom na židovské obyvatelstvo. V roce 1944 byla autorka deportována do koncentračního tábora a těsně před koncem války zde zemřela. Česky kniha v překladu Věry Dvořákové vyšla v roce 2009.
   
   Jak jste se dostala k tématu židovství a holocaustu?
   Nedostala jsem se k tomu záměrnou cestou. Spolupracuji s nakladatelstvím Vyšehrad, kde si knížku objednali, protože se jim zdála zajímavá a dali mi ji přečíst, abych ji zlektorovala a podívala se, o co jde. Mně se kniha nesmírně zalíbila, doporučila jsem ji k překladu a pochopitelně jsem o to měla sama zájem. Bylo přirozené, že mě to dělat nechali. Ta knížka se objevila na jaře roku 2008 na Frankfurtském veletrhu, zájem o ni měla celá řada cizích nakladatelů, u nás taky několik, naštěstí se ji povedlo získat Vyšehradu.
   
   V ukázkách, které jste dnes četla, se několikrát objevilo téma zapomínání a snahy zabránit mu. Autorka přímo říká, že deník píše, protože „zapomenout se nesmí“. Proč vy myslíte, že je to důležité?
   Nesmí se zapomenout, poněvadž je to taková hrůza, jaká se snad nikdy nestala. Ve století, kdy už víme, co je zlo a v přístupu ke zlu je jistý pokrok, který je vlastně už od doby křesťanské, je najednou zcela racionálně spuštěn takový pogrom na zabíjení lidí. To by se nemělo zapomínat, aby se ty věci neopakovaly. Protože opakovat se může všechno.
   Vždyť my jsme všichni v té době normálně žili, mně bylo čtrnáct, patnáct let. Žila jsem si ze dne na den se zájmem o kamarádky, o učení ve škole a o takovéhle legrace. Potkávala jsem kamarádky, které měly žlutou hvězdu, byla jsem dokonce svědkem, že spolužačky zmizely ze školy. U nás to tedy bylo trochu jinak než ve Francii, ale pogrom tady byl možná ještě horší. Navštěvovala jsem pak ještě potají jednu spolužačku z velmi bohaté rodiny, která dlouho uplácela Němce, aby se tu udržela, nakonec taky odešli. Celou tu dobu jsem věděla, že chodím za někým, kdo už veřejně nesmí vůbec nic, ale abych mohla říct, že jsem to v tom svém věku prožívala nějak citově, to vůbec ne. Bylo to prostě tak, že kamarádka nemůže do školy, tak já za ní chodím domů. Mnoha lidem to nedocházelo, v prvních dobách se toho ani moc nevědělo. Potom už z poslechu zahraničního rozhlasu přicházely jiné zvěsti. Já jsem žila v Praze v Holešovicích a byla jsem svědkem toho, když se vracely první vagóny lidí, když Němci rozpouštěli koncentrační tábory ještě před koncem války. Najednou jsme to viděli na vlastní oči, tu hrůzu lidí, kteří skoro ztratili lidství, byli tak mučeni, že se chovali až skoro animálně. Až tehdy jsme to úplně pochopili.
   
   A jakou máte dnes zkušenost se čtenáři, když mluvíme o zapomínání? Je pravda, že se zapomíná rychle a mladé už toto téma nezajímá?
   Mám zkušenost s touto knížkou. Například moje vnučka, která zorganizovala, abych tady četla, protože se na festivalu podílí, byla tou knížkou nesmírně vzatá. Proto o to hodně stála, abych sem přijela. Pak si to půjčila moje známá, která už je ve věku málem mých dětí a k mému překvapení mi říkala: Já jsem o těch věcech nevěděla. No něco asi věděla, ale konkrétně to na ni dolehlo, až když si to svědectví přečetla.
   V tom se mi ta knížka zdá cenná. Jsou v ní popsané konkrétní situace a pocity. Takže i této skoro šedesátileté ženě to všechno došlo, až když to četla. Já osobně tu knížku považuju za důležitou především proto, že nesmírně zajímavá je její autorka. Byla to velice vzdělaná osoba, která byla rozená spisovatelka a jistě by se jí stala. Hlavně kvůli ní jsem ráda, že kniha vyšla a připomíná se. Ale i obecně si myslím, že připomínat by se mělo všechno. Zapomíná se rádo, je to pohodlné, ale věci se pak mohou v trochu jiném vydání a jiné barvě opakovat.
   
   Stihla jste si prohlédnout Boskovice a zdejší čtvrť?
   Ano, prošla jsem se židovskou čtvrtí a jsem moc ráda, že jsem se tu ocitla. Je strašné vedro a já už špatně chodím, ale trochu jsem to proběhla a ještě se podívám zítra. Tady ve čtvrti jsem měla dva pocity: V jednu chvíli mi trochu přišlo, že jak jsou všechny domy už dokonale namalované a nabarvené, tak že si člověk připadá jako v kulisách. Ale když jsem pak šla z kopce k synagoze, měla jsem zase najednou pocit jako ve francouzském Arles, kde jsem taky chodila strmými uličkami a v horku. Ale to je možná jen náhoda. Hlavní pocit byly trošku ty kulisy. Člověk by to chtěl vidět v té původní podobě, teď to působí hodně jako pro turisty. Asi to není záměrné, domy se musejí udržovat, když se v nich bydlí, ale působí to tak.
Věra Dvořáková v synagoze
Foto: Tomáš Trumpeš  


Festivalové výstavy trvají nadále
B o s k o v i c e (AD) - V rámci festivalu Boskovice 2012 bylo v boskovickém muzeu zahájeno několik výstav, které nekončí zároveň s festivalem, ale jsou přístupné návštěvníkům i nadále.
   Ve výstavních sálech I a II je k vidění výstava s názvem Osobní archeologie Štěpánky Šimlové, současné české autorky, která za pomoci různých médií zpracovává aktuální témata.
   Horní patro synagogy je vyhrazeno fotografickému projektu Katedry fotografie FAMU s názvem Paměť místa. Výstava podle organizátorů reflektuje působení „člověka“, či spíše doby a společnosti v delší perspektivě než předchozí fotografický projekt Konzervy komunismu. Je zaměřena na zachycení osudů a proměn vzhledu obcí zničených či zaniklých po roce 1945 vlivem odsunu německého obyvatelstva, vytvořením pohraničních pásem, vojenských prostorů či kvůli důlní činnosti. Tento projekt si klade za cíl přenést divákům atmosféru zachycených míst spíš než porovnávat dobré a špatné. Výstava bude otevřena do 19. srpna.
   Další festivalovou výstavou je Operation Infinite Justice Martina Vosáhla. „Práci Martina Vosáhla spojuje zájem o umělé světy, tedy o zachycování událostí a situací, v nichž se snaží lidé žitou skutečnost vylepšit či si zahrát na nějakou jinou. Několik let se účastní různých „rekonstrukcí“ historických událostí a bitev, her inspirovaných fantasy literaturou či simulovaných válečných konfliktů. Přestože každá z akcí je jiná a u každé Vosáhlo volí poněkud odlišný fotografický přístup, spojuje je nereálnost, imitace reality a vznik komunity spojené někdy velmi přísnými pravidly,“ uvedli pořadatelé.
   V Galerii Otakara Kubína byla během festivalu zahájena putovní výstava Rok Janusze Korczaka. Podle organizátorů výstavy byl známou předválečnou osobnosti – spisovatelem, publicistou a vychovatelem. Jako absolvent lékařské fakulty Varšavské univerzity byl ale hlavně lékařem a dětským pedagogem a psychologem. Vždy bojoval za práva dětí a rozvoj jejich osobnosti. Patřil k zakladatelům židovského sirotčince ve Varšavě, jehož byl přes 30 let ředitelem. Letos uplynulo 70 let od jeho smrti v koncentračním táboře v Treblince, kam dobrovolně doprovodil své svěřence z varšavského ghetta.
Zahájení festivalových výstav proběhlo ve čtvrtek v prostorách muzea. Výstavy potrvají až do 19. srpna. Výstavu fotografického projektu Paměť místa katedry fotografie FAMU uvedl v synagoze fotograf a pedagog Jaroslav Bárta.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Informace

Výjimky z vyhlášky prodloužili na rok
B o s k o v i c e (pek) - Všem třinácti podnikům, jejichž provozovatelé dostali výjimku z obecně závazné vyhlášky omezující provozní dobu nočních podniků, prodloužili boskovičtí radní výjimku na jeden rok. „Shodli jsme se na tom, že ve všední dny výjimka bude platit do dvou hodin, o víkendech do čtyř hodin. Tento konec provozní doby bude platit pro všechny provozovny, kterým jsme udělili výjimku z vyhlášky,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - LETOVICE - Z dosud nezjištěných příčin skončilo ve stromě na silnici mezi Letovicemi a Chlumem u Letovic ve čtvrtek 28. června v podvečer osobní auto značky Škoda Felicia. Jeho osmdesátiletý řidič vyjel s autem vpravo mimo vozovku, kde narazil do jednoho ze stromů. Při nehodě utrpěl zranění, s nimiž jej vrtulník převezl do brněnské nemocnice. Proč k havárii došlo zatím policisté zjišťují. Na vozidle vznikla podle prvotních zjištění škoda ve výši asi 30 nebo 40 tisíc.
   
   OKRES BLANSKO - Policejní kontroly, při nichž policisté dohlíželi na klidný odjezd množství lidí na prázdniny a dovolené, neodhalily na Blanensku větší prohřešky řidičů. Na silnicích během pátku 29. června a neděle 1. července hlídkovalo téměř čtyřicet policistů, kteří zastavili celkem 414 vozidel. Odhalili na 50 přestupků, nejčastěji řidiči nedodrželi předepsanou rychlost nebo nepoužili při jízdě bezpečnostní pásy či dětské autosedačky. V Letovicích se po silnici proháněl v osobním autě značky Citroën Xsara řidič pod vlivem pervitinu. Na pokutách tak řidiči zaplatili téměř 25 tisíc korun.
   
   KUNIČKY - Zřejmě nepřiměřená rychlost byla příčinou havárie, která se stala v pondělí 2. července v odpoledních hodinách u Kuniček. Řidič jedoucí s dodávkou značky Mercedes Sprinter vyjel ze silnice, sjel do příkopu a skončil se zaklíněným autem ve stromě. Při havárii se lehce zranil, na autě vznikla škoda za asi 150 tisíc korun. Policisté nezjistili, že by muž řídil pod vlivem alkoholu.
   
   BOSKOVICE - Jihomoravští kriminalisté řeší další případ pokusu vraždy. Tentokrát vyjížděli do chatové oblasti v Boskovicích. Dva sedmatřicetiletí muži, kteří dlouhodobě obývali jednu z místních chatek, spolu v průběhu nedělního odpoledne popíjeli krabicové víno a poprali se. Po návratu „domů“ si na zahradě rozdělali oheň, u kterého už zavládla domněle pohodová atmosféra. Jeden z mladých mužů však náhle sáhl po noži, kterým svého sedícího spolubydlícího bodnul do zad. Muže zasáhnul tak nešťastně, že mu přeťal míchu a způsobil mu tak trvalou nehybnost dolních končetin. Zranění bylo tak závažné, že napadeného ohrožovalo na životě. Pachatele zadrželi boskovičtí policisté přímo na místě. Vyšetřovatel mu sdělil obvinění pro trestný čin vraždy ve stadiu pokusu. Za ten mu hrozí až dvacetiletý pobyt za mřížemi. Obviněný muž byl v minulosti několikrát soudně trestaný a na podnět vyšetřovatele dnes státní zástupce podal návrh na jeho vzetí do vazby.
  


Sport

Ve Velenově se bojovalo hlavně s horkem
V e l e n o v (les) - Pohár Drahanské vrchoviny horských kol měl poslední červnovou sobotu na programu devátý závod na tradiční trati ve Velenově. 111 závodníků muselo tentokrát bojovat především s obrovským vedrem, které společně s tratí, která má největší převýšení ze všech závodů, skvěle prověřilo aktuální formu všech bikerů.
   
   Odrážedla: 1. Mikulášková Anna (Velenov), 2. Kozlová Monika (Valchov), 3. Kolářová Markéta (Suchý).
   Chlapci a hoši: Do 6 let: 1. Pavlíček Petr (Tišnov), 2. Vondál Vojtěch (Moravec Sokol Benešov), 3. Matula Ondřej (Hulín). 7 - 9 let: 1. Obdržálek Tomáš (Bike Triatlon Morkovice), 2. Tesař Jakub, 3. Haase Michal (oba ACT Tiro Blansko). 10 - 12 let: 1. Vavřík Michael (Bike Pro Racing Team), 2. Stloukal Štěpán (ACT Tiro Blansko), 3. Müller Maxim (Bike Pro Racing Team). 13 - 14 let: 1. Šťasta Martin (Pell‘s HB Bikers), 2. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov), 3. Formánek Adam (Cyklo MXM Hulín). 15 - 16 let: 1. Kolář Patrik (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. Kotouček Matěj (MRX Team Bořitov), 3. Koukal Filip (Moravec Merida Czech MTB Team). 17 - 18 let: 1. Sekanina Adam (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. Pangrác Marek (Hluboké Dvory), 3. Cívka Dominik (Pell‘s Team). Muži Elite: 1. Pospíšek Marek (Merida Biking Team), 2. Svorada Jan (Merida Biking Team), 3. Bořil Petr (Moravec Merida Czech MTB Team).
   Dívky a ženy: Do 6 let: 1. Hanáková Anna (Žďárná), 2. Bezdíčková Dominika (Moravec Merida Czech MTB Team), 3. Hrdličková Zuzana (Svitávka). 7 - 9 let: 1. Sobková Sabina (Bike Pro Racing), 4. Kolářová Kristýna (Moravec Sokol Benešov), 5. Konečná Agáta (ACT Tiro Blansko). 10 - 12 let: 1. Tesařová Jana (ACT Tiro Blansko), 2. Zemánková Anna (Moravec Sokol Benešov), 3. Trnková Adéla (Žďárná). 17 - 18 let: 1. Parolková Markéta (Moravec Sokol Benešov). Ženy Elite: 1. Petrůjová Hana (Inkospor hobby team).
   V červenci čekají na bikery další dvě pokračování poháru, 14. července v Okrouhlé a 28. července ve Valchově.
  


Moravský Ultramaraton v sobotu skončil
O k r e s B l a n s k o (les) - V sobotu 7. července skončil v Lomnici jubilejní 20. ročník Moravského UltraMaratonu. MUM (Moravský UltraMaraton) je mezinárodní běžecký etapový závod na 301 km, což prakticky znamená sedmkrát 43 km v sedmi po sobě následujících dnech. Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod, pořádaný na území České republiky.
   Závodu se letos zúčastnil rekordní počet 69 startujících, přičemž všech 7 etap v tropických podmínkách dokončilo 19 atletů. Ze zahraničí přijelo 11 účastníků a na startovní čáře stál stejný počet žen.
   Hlavní závod v celkové délce 301 km vyhrál s drtivým náskokem Daniel Orálek (MS Brno), který měl čas 25 hodin 45 minut a 56 sekund, na druhém místě doběhl Jiří Bezrouk (BOKI), třetí byl Ondřej Strnad z Brna.
   V kategorii žen zvítězila Kristýna Hájková (Praha) za 36 hodin 56 minut 42 sekund před Martinou Němečkovou (České Budějovice) a Pavlínou Duškovou.
   Zkrácenou tříetapovou verzi v délce 129 km vyhráli Tomáš Dittrich (Žebrák) za 14 hodin 38 minut 42 sekund a Zdeňka Komárková (Olešnice) za 15 hodin 21 minut 11 sekund. Nejstaršími účastníky, kteří absolvovali všech sedm etap, byli Sigrid Eicherová (*1940) z Německa a Josef Holý (*1941).
   Všech 69 účastníků předvedlo hodnotné sportovní výkony, pochvalu zaslouží i organizátoři.
Foto: Lubomír Slezák  


Okresní běžecká liga má volno
O k r e s B l a n s k o (les) - Zatím posledním závodem Okresní běžecké ligy byla sobotní závěrečná etapa Moravského Ultramaratonu, jejíž výsledky nebyly do uzávěrky známy.
   Poslední červnovou sobotu se atleti sešli ve Sloupu na klasické Sloupské lesní patnáctce a téměř padesátka přítomných si pochvala nejen trať, ale také počasí, které bylo ideální.
   S minutovým náskokem proběhl jako první cílem vyškovský Milan Adamec, druhý Roman Chlup měl před třetím Jiřím Dvořáčkem náskok téměř dvouminutový.
   Pořadí: Muži: 1. Adamec Milan (Orel Vyškov), 55:11, 2. Chlup Roman (Osten Blansko), 56:16, 3. Boháček Petr (Auto RZ Boskovice), 1:04:19. Veteráni 1: 1. Dvořáček Jiří (Petrovice), 58:03, 2. Macura Jan (Horizont Kola Novák), 58:53, 3. Grün Gustav (AC Okrouhlá), 59:13. Veteráni II: 1. Tarant Jiří (Praha), 1:03:22, 2. Matěna Vladimír (VZS Blansko), 1:04:26, 3. Zoubek Karel (Vanovice), 1:07:04. Veteráni III: 1. Stráník Aleš (Blansko), 1:13:30, 2. Bayer Miloslav (ASK Blansko), 1:16:03, 3. Krieg Petr (BMT Brno), 1:17:33. Junioři: 1. Nečas Tomáš (Šošůvka), 1:06:02. Ženy: 1. Ševčíková Lucie (Luleč), 1:21:09. Veteránky: 1. Všetečková Pavla (Motor Journal Brno), 1:11:37, 2. Habrová Daniela (Říčany), 1:14:03, 3. Žákovská Alena (Horizont Kola Novák), 1:14:55 40.
   Liga pokračuje až první zářijovou neděli, kdy je na programu 17. ročník Půlmaratonu Moravským krasem.
Foto: archiv  


Anna Tlamková byla dvakrát bronzová
B r n o (les) - V Brně se v posledním červnovém víkendu konalo Mistrovství české republiky dorostu v 50- ti metrovém bazénu.
   Startovalo zde 341 dorostenců a dorostenek ze 70 oddílů české republiky. Boskovická plavkyně Anna Tlamková se na mistrovství kvalifikovala ve všech kraulových disciplinách, na 400 a 1500 metrů získala bronzovou medaili, na 100 a 800 metrů obsadila nepopulární čtvrté místo. Ve všech kraulových disciplinách vytvořila oddílové rekordy a uzavřela tak úspěšně letní bazénové soutěže.
Foto: archiv  


Vyhrála dobrá nálada
V o d ě r a d y (les) - V rámci otevření rekonstruovaných fotbalových kabin se ve Voděradech uskutečnilo přátelské utkání místní Staré gardy a All stars teamu, jehož dres oblékli Antonín Panenka, Roman Skamene, Tomáš Skuhravý, Jan Berger, František Straka a mnozí jiní. Výsledek (hosté vyhráli 7:9) nebyl vůbec důležitý, zvítězila radost ze hry, dobrá nálada hráčů i fanoušků a pro všechny nezapomenutelný zážitek.
Foto: archiv  


Orientační běh
B o s k o v i c e (les) - Letošní ročník Ceny střední Moravy 2012 v orientačního běhu organizovaný KOB Konice začal v pátek 29. června v Boskovicích a to sprintem. Závodilo se na území větší části města, přes nelítostné vedro se závodu zúčastnilo 353 sportovců všech věkových kategorií.
Foto: Lubomír Slezák  


Letní sedmiboj dvojic na Července
B o s k o v i c e (les) - Služby Boskovice pořádají ve středu 8. srpna v areálu koupaliště Červenka premiérový turnaj sportovních dvojic. Kapacita turnaje je 8 dvojic (mužské, ženské, smíšené).
   Hrát se bude vyřazovacím systémem s dohráním všech zápasů o umístění v každé disciplině.
   Soutěžit se bude v těchto sportech: Tenis (čtyřhra na 1 set), stolní tenis (čtyřhra na 2 vítězné sety do 11bodů), beach volejbal (na 1 set do 21 bodů), petanque (čtyřhra na 1 set do 10 bodů), fotbal (na malé branky 1 x 6 minut), biliard hockey (1 x 6 minut), plavání (50 m volným způsobem, sčítají se časy celé dvojice).
   Startovné je 500,- Kč za dvojici, přihlášky na tel. 606 90 25 23 nebo na e-mail: strya.sb@boskovice.cz.
  


Beach open
B o s k o v i c e (les) - Služby Boskovice pořádají ve čtvrtek 2. srpna na koupališti Červenka celodenní turnaj v beach volejbalu dvojic (mužské, ženské i smíšené).
   Podle počtu přihlášených týmů bude stanoven systém turnaje. Startovné je 300,- Kč, přihlášky na tel. 606 90 25 23 nebo na e-mail: strya.sb@boskovice.cz.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) - KOPANÁ
   Konečné tabulky okresních soutěží ročníku 2011/2012
   Muži - II. třída
   1. Blansko B 26 18 4 4 78:34 58
   2. Sloup 26 18 4 4 72:34 58
   3. Olešnice 26 12 8 6 51:42 44
   4. Boskovice B 26 12 4 10 64:44 40
   5. Rudice 26 11 7 8 42:46 40
   6. Doubravice 26 12 3 11 40:45 39
   7. Kořenec 26 11 5 10 48:42 38
   8. Olomučany 26 11 5 10 40:47 38
   9. Jedovnice 26 9 9 8 43:34 36
   10. Drnovice 26 10 6 10 60:58 36
   11. Vysočany 26 9 3 14 47:51 30
   12. Šošůvka 26 7 3 16 40:66 24
   13. Letovice 26 5 6 15 34:56 21
   14. Skalice 26 2 3 21 24:84 9
   
   III. třída
   1. Lipůvka 26 18 4 4 73:32 58
   2. Vilémovice 26 17 2 7 63:33 53
   3. Kotvrdovice 26 15 6 5 73:37 51
   4. Ostrov 26 15 2 9 63:44 47
   5. Kunštát B 26 14 1 11 74:61 43
   6. Benešov 26 12 3 11 82:69 39
   7. Vranová 26 12 3 11 58:62 39
   8. Knínice 26 11 5 10 50:48 38
   9. V. Opat. 26 10 5 11 69:63 35
   10. Lysice 26 9 7 10 57:54 34
   11. Vavřinec 26 10 1 15 47:67 31
   12. Vísky 26 8 5 13 38:57 29
   13. Ráječko B 26 6 2 18 42:99 20
   14. Bořitov B 26 1 2 23 30:93 5
   
   IV. třída, sk. A
   1. Lažany 28 24 1 3 117:34 73
   2. Adamov 28 23 2 3 140:38 71
   3. Jedovnice B 28 10 6 12 61:88 36
   4. Lažánky 28 10 4 14 56:60 34
   5. Bukovina 28 10 4 14 60:77 34
   6. Olomučany B 28 8 6 14 44:83 30
   7. Vilémovice B 28 6 6 16 41:91 24
   8. Rozstání 28 5 3 20 33:81 18
   
   IV. třída, sk. B
   1. Svitávka 28 22 2 4 88:25 68
    2. Voděrady 28 18 3 7 80:45 57
    3. Lomnice 28 16 1 11 67:60 49
    4. Doubravice B 28 12 4 12 63:57 40
    5. Cetkovice 28 12 3 13 64:71 39
    6. Skalice B 28 9 3 16 43:68 30
    7. Kořenec B 28 9 2 17 56:82 29
    8. Valchov 28 4 2 22 39:92 14
   
   Ženy
   1. Kunštát 20 17 2 1 74:7 53
   2. Boskovice 20 14 4 2 97:12 46
   3. Kostelec B 20 9 1 10 52:46 28
   4. Drnovice 20 7 4 9 39:56 25
   5. Ráječko 20 5 5 10 39:40 20
   6. Lipová 20 0 0 20 2:142 0
   
   Dorost, sk. A
   1. Lipůvka 28 22 4 2 115:29 70
   2. Ráječko 28 18 9 1 101:29 63
   3. Jedovnice 28 16 7 5 98:36 55
   4. Sloup 28 13 4 11 111:58 43
   5. Č. Hora 28 12 3 13 63:56 39
   6. Kotvrdovice 28 12 1 15 72:80 37
   7. Adamov 28 2 2 24 34:150 8
   8. Skalice 28 2 0 26 33:189 6
   
   Dorost, sk. B
   1. Svitávka 28 22 5 1 129:29 71
   2. Letovice 28 20 5 3 97:32 65
   3. Cetkovice 28 16 1 11 84:67 49
   4. V. Opatovice 28 14 4 10 62:44 46
   5. Olešnice 28 9 4 15 56:68 31
   6. Vísky 28 7 2 19 45:104 23
   7. Voděrady 28 6 2 20 35:91 20
   8. Drnovice 28 6 1 21 38:111 19
   
   Žáci, sk. A
   1. Rudice 16 15 0 1 109:28 45
   2. Lipovec 16 13 0 3 60:29 39
   3. Kotvrdovice 16 9 1 6 66:52 28
   4. Sloup 16 7 2 7 70:54 23
   5. Lipůvka 16 7 2 7 42:35 23
   6. Boskovice B 16 7 1 8 64:52 22
   7. Doubravice 16 5 1 10 31:96 16
   8. Olomučany 16 3 3 10 52:65 12
   9. Ráječko 16 1 0 15 17:100 3
   Žáci, sk. B
   1. V. Opatovice 16 11 4 1 61:18 37
   2. Kunštát 16 11 0 5 52:28 33
   3. Letovice 16 9 4 3 34:21 31
   4. Cetkovice 16 9 1 6 56:29 28
   5. Drnovice 16 9 1 6 42:26 28
   6. Lysice 16 7 2 7 42:30 23
   7. Svitávka 16 7 1 8 37:28 22
   8. Knínice 16 2 1 13 22:76 7
   9. Vísky 16 0 0 16 12:102 0
   
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - ATLETIKA
   14. 7., 02 h Olešnice, TransMoravský Masochistický Terénní Běh -161 km/100 mil.
   HORSKÁ KOLA
   14. 7., 9 h Okrouhlá. Pohár Drahanské vrchoviny.
   TENIS
   11. - 13. 7., Lipůvka. Turnaj dorostu.
  


Napsali nám

Léto budiž pochváleno
Slovy básníka dovoluji si zahájit tento zelený sloupek. Trávíce dovolenou v lůně jesenických kopců, noříce se do chladivých vln soutoku obou Desných - Hučivé a Divoké, zažila jsem větry, bouře i vláčné horko, kdy vše kolem se chvěje pod přílivem životadárných paprsků zavlažované zespodu dostatkem vláhy denního přílivu.
   Odpočívající dostává dar. Je mu nabídnuto vstát s raním kuropěním, prociťovat pomalé prohřívání kraje slunkem zvedajícím se nad obzorem a nohami podle potřeby hmatat v rose. Dovolit dosud neposečené trávě chladně probouzet odpočaté tělo až do výše pasu. Snídat s koleny pod bradou za zpěvu ptáků, kteří jsou zase celí bez sebe radostí, že slunce opět vyšlo.
   Lesy na úpatí kopců vítají vstupujícího velebným vlhkým tichem. Tím tichem jsou i zvuky lesa - množství potůčků odvádějících přebytky letošních darů vládce vod Neptuna, denní klopotění ptáků a zvěře. Kráčet velebným chrámem přírody a stát se její součástí, vnímat rozdílnou energii stromů, které klidně říkají - jsem tu a chceš-li, můžeme tu být spolu, není dovoleno každému.
   Veškeré poselství hor nesou do údolí Hané obě Desné, jedna od Vřesové studánky, druhá z protějšího bloku Dlouhých strání. Je v něm síly, lásky a klidu až k neuvěření. Kdo se mu poddá, vodě naslouchá, je očištěn. Až do morku kostí. Bosá noha dostane prostřednictvím ukrutné bolesti současně dar vnitřního narovnání a nápravy, šanci harmonie.
   Poté člověk nasycen a obohacen vnitřním prožitkem může, bude-li chtít, užívat všech výmyslů současné civilizace. Zjišťovat, na co má a na co ne. Vydat se na hřebeny hor pod hrozbou denních bouří a krupobití, použít k tomu vlastní nohy, kolo, třeba i lanovku, soutěžit v tom, jak dlouho vydrží v tůni či pod vodopádem nádherné Desné, sjet po černé slalom mezi stromy obalenými žlutými žíněnkami.
   Radosti probuzeného života je samozřejmě třeba podpořit správným dlabancem, každému podle chuti, s láskou připraveným, nejlépe přímo ze zahrádky či dvorku, servis taky není k zahození.
   Fyzické tělo nasycené denními prožitky večer pomalu vypíná a objednává prožitky duchovní. Každému podle jeho vkusu a chuti je nabízeno dostatek. Samozřejmá a přirozená potřeba setkávání a sdílení, neb člověk je tvor společenský, je naplňována procházkou zakončenou doplněním tekutin, či lehkým omámením až ztlumením, posezením u ohně a loučením se s prožitým dnem a zapadajícím sluncem. Šance vydat slovem, zpěvem či tancem ze sebe získané city a pocity odcházejícího dne je nabídnuta každému.
   A proto - budiž pochváleno léto. To letošní je obzvlášť kypré.
Jitka Melkusová  


Dobrý rodák Vojtěch Jasný navštívil Doubravici
Sobota 23. června 2012 se může zapsat zlatým písmem do historie doubravického kina. Tento den se zde uskutečnila malá přehlídka filmů mezinárodně uznávaného režiséra Vojtěcha Jasného za jeho osobní účasti. Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Právě tato vrcholná díla jeho tvorby mohli zhlédnout diváci, kteří navštívili sobotní představení a kteří si hlavně přišli vyslechnout zajímavé a poutavé režisérovo vyprávění. V téměř 87 letech tento vitální umělec zaujal svými vzpomínkami a názory diváky tak, že dopolední blok filmů téměř splynul s odpoledním. Po promítání filmu Všichni dobří rodáci, který bezesporu patří mezi nejkrásnější filmy naší kinematografie, se sálem nesl dlouhotrvající potlesk, který si zasloužil jak film samotný, tak hlavně pan režisér za jeho celoživotní práci a čas, který vděčným diváků v doubravickém kině věnoval. Neodmítl ani závěrečnou, předem neohlášenou a nepřipravovanou autogramiádu, kdy bez jakékoliv známky únavy téměř s každým žadatelem o podpis promluvil pár milých a vřelých slov. Sobotní „Den filmů Vojtěcha Jasného“ v doubravickém kině byla akce, na kterou se nezapomíná. A na pana Vojtěcha Jasného už vůbec ne. Poděkování si zaslouží filmový historik Jiří Voráč z MU Brno a Radim Bedan z Doubravice nad Svitavou, jejichž zásluhou si mohli filmoví fanoušci užívat sobotní den ve společnosti vzácného člověka.
   
   Eva Sáňková
  


Rodáci se sešli na Benešově
V sobotu 30. června bylo na Benešově celý den veselo. Rodáci, přátelé i příznivci Benešova se sešli, aby společně zavzpomínali, pobavili se a oslavili 650 let od první písemné zmínky o obci Benešov a 225 let od vysvěcení kostela Povýšení sv. Kříže. Program byl opravdu bohatý.
   Oslavy začaly v 9.30 u školy, kde byl zasazen pamětní dub. Odtud se průvod za doprovodu dechové hudby Benešovské 12 vydal vesnicí do kostela Povýšení sv. Kříže. Mši svatou zde sloužil otec Jiří Pleskač a doprovázel ji chrámový sbor z Velkých Bílovic pod řízením učitele Luboše Řehánka.
   Odpoledne pokračovaly oslavy na sokolské zahradě. Oficiálního zahájení se ujal starosta obce Antonín Rus. Ve svém projevu připomněl některá důležitá data z historie obce a přivítal také starosty okolních obcí. Následovalo vystoupení malých šmoulíků z mateřské školy a dětí ze základní školy plné písniček a pohádek. Se svým pásmem za námi přijel folklórní soubor Kořeňák. Krásný hudební zážitek nám umožnila houslistka Ilona Stryová a harmonikářka Jana Pernicová.
   Děti se také nenudily. Byl pro ně připraven skákací hrad, který nám zapůjčilo Mateřské centrum Jablíčko v Lysicích, kterému tímto děkujeme.
   Od 18 hodin se mikrofonu ujala hudební skupina Talisman a hrála k tanci i poslechu až do nočních hodin.
   Během celého dne byly otevřeny i obecní budovy. Ve zrekonstruovaném obecním úřadě si návštěvníci mohli prohlédnout obecní kroniky, fotokroniky, knihovnu i obřadní síň. V nové hasičské zbrojnici byly k vidění fotky, dokumenty a hasičská technika obce. V místní základní škole měli rodáci možnosti zavzpomínat i na svá školní léta.
   
   Lubomír Šín
  


Hasiči mezi postiženými
Chtěli bychom poděkovat členům jednotky SDH I Boskovice a zejména jejich veliteli Zdeňku Krejčímu za ukázku hasičské techniky spojenou s výkladem i praktickým předvedením. A protože by přesun našich těžce tělesně postižených dětí byl organizačně náročnější, přijeli hasiči tentokrát ochotně za námi. Děti si prohlédly veškeré vybavení i interiér hasičského vozu, vyzkoušely si stříkání hadicí na cíl a při tom všem jim hasiči trpělivě odpovídali na jejich zvídavé otázky. Vydařené dopoledne jsme zakončili společnou fotografií na památku.
   
   Mirek Fiala, Dagmar Slavíková
  


Hasiči na Suchém slavili 85. výročí
Příjemná atmosféra vládla na slavnostní schůzi v restauraci Na Dolech. V sobotu 23. června se zde totiž sešli jak uniformovaní členové, tak civilní příznivci SDH, aby si společně připomněli 85. výročí založení místního hasičského sboru. Své kolegy přišly pozdravit také zástupci z okolních SDH.
   Velmi pozitivní hodnocení přišlo od nadřízených orgánů za příkladnou práci s mládeží. U příležitosti tohoto významného výročí potom starosta okresního sdružení hasičů v Blansku p. Nečas předal řadu vyznamenání aktivním i zasloužilým členům sboru. Mezi oceněnými byli, například František Koudelka, Alois Ševčík, Miloslav Pulec, Pavel Vybíhal st., Slavomír Čapka a vůbec nejstarší člen sboru Květoslav Vybíhal st. Oficiální program byl zakončen slavnostní večeří a pokračoval volnou zábavou.
   
   Vladimír Ševčík
  


Čtenáři ze Suchého
Poslední předprázdninové čtení v místní lidové knihovně na Suchém proběhlo pro malé čtenáře v pátek 22. června. Knihovnice Růženka Kolářová přivítala rovných 16 dětí pěknou pohádkou od Františka Hrubína. A než se děti rozběhly na prázdniny, byl pro ně připraven lákavý program se spoustou překvapení, soutěží a to nejen čtenářských. Na ty děti, co chodily a navštěvovaly knihovnu pravidelně, čekal závěrečný diplom čtenáře. Pro všechny pak byl v zahrádce restaurace Na Dolech připraven obrovský zmrzlinový pohár.
   
   Vladimír Ševčík
  


Hurá, prázdniny!
Děti ze školní družiny v Benešově podnikly výpravu za pokladem dráčka Družináčka a rozešly se na zasloužené prázdniny.
   
   Markéta Blahová
  


Náš naučný cyklistický výlet v duchu motta příklady táhnou
V naší obci máme skvělé podmínky pro různé druhy sportů, zejména pak pro horskou cyklistiku. Není náhodou, že zde již deset let aktivně funguje cyklistický oddíl Moravec Sokol Benešov, z jehož řad vzešlo několik vynikajících cyklistů. Jedná se o mladé talentované jezdce, kteří, ačkoliv téměř všechen svůj volný čas tráví v sedle kola, svědomitě také plní své školní a studijní povinnosti. A této skutečnosti jsme se rozhodli využít při realizaci naučného cyklistického výletu v rámci naší školní výuky. Oslovili jsme s žádostí o spolupráci Radima Kováře, dnes již profesionálního cyklistu, který v současné době hájí barvy cyklistického klubu Merida Biking Team Brno, a který patronát nad naším prvním cyklistickým výletem přijal. Radima jsme oslovili nejen proto, že je absolventem naší školy, ale především proto, že je mezi místní mládeží obdivován pro svou píli, sportovní chování a přátelskou povahu. Po dobu výjezdu byl Radim naším technikem, trenérem a příjemným společníkem zároveň. Poradil dětem něco ze správné techniky jízdy na kole, popovídal o svých dosavadních výsledcích a zkušenostech z cyklistického světa, o budoucích sportovních plánech a záměrech, odhalil také úskalí, s nimiž se mnohdy musí potýkat ve snaze skloubit velmi časově náročné tréninkové plány, závody a soustředění s neméně náročnými studijními povinnostmi.
   Trasa našeho výletu byla od budovy školy do blízké obce Protivanov. Cestou jsme měli několik krátkých zastávek, a to u meteorologické stanice, partyzánské chaty „Hanačka“ a u pramene řeky Punkvy, tedy u míst, které nebylo možné bez povšimnutí minout. Děti zvládly výjezd bez problémů, a proto si cyklistický výlet určitě někdy rádi zopakujeme. Radimovi děkujeme za spolupráci a přejeme mu mnoho sportovních i studijních úspěchů.
   
   Marie Švancarová, žáci 5. ročníku ZŠ a MŠ Benešov
  


Kryštof CUP v Paměticích
Za parného, téměř tropického vedra, proběhlo první červencovou neděli v Paměticích další kolo hasičské soutěže Velká cena Blanenska 2012 - jako 9. ročník Pamětického poháru.
   Letos u nás soutěžilo 32 družstev mužů a 18 družstev žen. Vítězný pohár si za první místo odvezli hasiči z Hlubokého (TR), ženy ze Šošůvky (BK) získaly pohár starosty hasičů. Domácí se „na bednu“ neprobojovali, skončili v první desítce. Diváků bylo letos trochu méně, mnozí využili možnosti sledovat celé dění na internetu doma v chládku.
   Velký obdiv si zaslouží všichni soutěžící, kteří v tom parnu museli cvičit plně ustrojeni, pečlivě hodnotící komise, pořadatelé za vzornou organizaci a plynulost soutěže a zajištění bohatého občerstvení. Bylo velice zajímavé sledovat soustředěnost a zaujetí družstev před startem a zklamání těch, jimž se zásah nepovedl. Ale to již ke sportu patří. Všichni dokázali, že stesky na mládež, že jen vysedává u počítačů nebo v hospodě vždycky neplatí.
   Škoda, že se nesoutěží o pohár za organizaci celé akce. Ten by pamětičtí hasiči zcela jistě vyhráli.
   
   Tomáš Odehnal, František Staněk
  


MTB Suchý 2012
Závody horských kol o pohár Drahanské vrchoviny pokračovaly sedmým závodem 23. června v obci Suchý. Tato sportovní událost se stala rovněž společenskou záležitostí. Letní počasí a bezvadné zázemí areálu penzionu U Petra sem přilákalo množství závodníků a diváků. Perfektně připravená trať se zajímavým převýšením, technickými prvky i rychlými úseky vedla částečně pastvinami a lesním porostem v okruzích podle příslušných věkových kategorií. Časomíru měl i tentokrát pod palcem zkušený rozhodčí Erik Řezník. Závod byl nabitý nejenom výbornými sportovními výkony ale byl i velmi dobře organizačně zajištěn. Ať už po stránce realizace, občerstvení nebo množstvím lákavých cen. Spolupráce obecního úřadu, SDH a SK Viktoria Suchý tak přinesla jednu z dalších zajímavých akcí.
   
   Vladimír Ševčík