Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Model Tour
Romských přistěhovalců se obává celý region. Po Letovicích i Boskovice
Začala sezóna radovánek na koupalištích
 
Z Regionu
Všichni nemají maturovat, míní ředitelé
Školní zahrada není běžnou záležitostí, boskovická má letos deset let
Zastupitelé odmítli stáhnout záměr prodeje pozemku v Doubravách westernovému městečku
Místní akční skupina Boskovicko Plus rozdala 6,2 miliony korun
Zastupitelé petici nevyhověli, vyhláška platí dál
Sonda teen - Objížďka, uzavřené ulice kpt. Jaroše
Studenti coby pokusní králíci. To mi vadí nejvíc, říká o státních maturitách Lenka Bařinková
Hřiště otevřou začátkem prázdnin
Budou moci zjistit, jak jejich zastupitelé hlasovali
 
Kultura
Pohádkový hřebínek nachystal na léto opět sedm pohádek
Boskovická kapela zahájí Promenádní sezónu
Společný česko-slovenský koncert
Prázdniny v Lysicích zahájí Féerie
Concentus moraviae
Přednášet přijede pravoslavný biskup
Haiku
Udělí Pamětní listy pořadatelům festivalu
 
Informace
Velenovští nabízejí pobyty se zvířaty
Co nabídne červencová hvězdná obloha
Policie ČR informuje
Stomatologická pohotovost červenec
 
Sport
I letos se poběží Moravský ultramaraton
Husovská má bronz z republiky
Bikeři na Suchém
Bohemians byli nejlepší
Púchov viděl triumf Hlubinkové
Kunštát neprohrál
Triatlon nebude
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Cena Čechů stoupá
Tradiční Majáles v Paprsku
Drogová scéna Boskovicka
Čekají na nové pány
 
Přečtěte si

Model Tour
B o s k o v i c e (tt) - Modely z nejrůznějších materiálů a nejrůznějších velikostí vystavovalo v neděli v sokolovně přes třicet modelářů především z Boskovicka. Podle jednoho z organizátorů, Ivo Doseděla, navštívilo výstavu několik set lidí a sokolovna na akci málem nestačila. „Modelů je hodně, nemáme je kam dávat. Příští rok to budeme muset uspořádat asi na zimním stadionu,“ uvedl Ivo Doseděl.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Romských přistěhovalců se obává celý region. Po Letovicích i Boskovice
B o s k o v i c k o (žan) - Strach z nastěhování desítek sociálně slabších občanů mají Letovičtí. O ubytovnu na Brahmsově ulici projevila zájem společnost I. Pražská komisní, která tam chce podle všeho nastěhovat romské rodiny z Brna. U obyvatel města se proti tomu zvedla vlna nevole. A neskončila jen za hranicemi Letovic. Boskovicemi se například šíří informace, že Romové skončí i v bývalém hotelu Velen. Majitelé budovy to však rázně popírají.
   Dotazy na hotel Velen obdržela i redakce týdeníku Boskovicko. Mezi lidmi totiž koluje zpráva, že se do bývalého hotelu nastěhují romské rodiny. „Už jsem to také slyšela. Dokonce se mě na to ptali i naši nájemníci z bytového domu na Dukelské ulici, který stojí poblíž hotelu. Je to ale nesmysl, rozhodně nic takového neplánujeme,“ ubezpečila Barbora Paroulková, ředitelka akciové společnosti Severka – B, která bývalý hotel Velen vlastní.
   Podle ní jsou to pouze fámy a snaha poškodit dobré jméno společnosti. „Pravděpodobně se jedná o situaci, kdy někdo očividně proti Romům zaujatý pustí do oběhu poplašnou zprávu a následně se baví tím, jaká hysterie kolem celé záležitosti vypukne,“ míní Paroulková.
   Hotel v současnosti nefunguje. „Zprovoznit jej hodláme až po plánovaných větších opravách, jako ubytovací zařízení hotelového typu. Kdy to ale bude, to zatím nedovedu říct. Rozhodně se sem však nechystají sociálně nepřizpůsobiví, to jsou lži a výmysly,“ řekla Paroulková.
   Daleko reálnější je však situace v Letovicích. O koupi tamní ubytovny poblíž Tylexu uvažuje společnost I. Pražská komisní. Podle současného majitele budovy Petra Havíře se zástupce firmy netajil tím, že by ubytovna sloužila sociálně slabším rodinám z Brna, především romským. „Jednatel firmy Vladimír Kabát mě oslovil s tím, že chce budovu koupit. Ta nabídka je samozřejmě zajímavá, o prodeji uvažujeme už dlouho,“ potvrdil Havíř. Zároveň dodal, že žádný obchod dosud neuzavřeli. Jednání jsou však na dobré cestě.
   Vladimír Kabát se k celé věci vyjadřovat nechce. „Nejde o sportovní či jiné klání, kde je přímo žádoucí, aby k němu přihlíželi diváci, kteří pak prostřednictvím tisku vyjadřovali své zkreslené názory či postoje. Kromě toho, že jsem se takto dohodl s majitelem ubytovny, je dalším důvodem pro toto moje rozhodnutí i fakt, že se z tiskových zpráv dozvídám o konkurenci a snaze o vytvoření konkurence další. To vše jen vyústí ve zvýšení ceny,“ řekl Kabát.
   Jednatel společnosti I. Pražská komisní však už dříve pro Blanenský deník uvedl, že pokud se s Havířem dohodne, noví obyvatelé se nastěhují už na podzim. „Naše stavební firma bude opravovat některé svoje objekty a potřebuje lidi, kteří v nich bydlí, přestěhovat. Odhaduji, že v první fázi by šlo o dvacet až třicet lidí, kteří nyní žijí v Brně. Ne všichni, ale většina z nich je romského původu,“ uvedl před časem Kabát pro Blanenský deník.
   Neurčitost celého obchodu vyvolává v Letovických paniku. To, že ve městě desítky sociálně slabých občanů nechtějí, dali najevo na zasedání zastupitelstva před dvěma týdny. Od vedení města se tam dožadovali jasného vyjádření. Dočkali se jen částečně. „V půlce května nás společnost I. Pražská komisní požádala o stanovisko týkající se jejich záměru o rozšíření ubytovací kapacity budovy na Brahmsově ulici. V ubytovně mělo podle žádosti vzniknout k současným třiceti místům dalších třicet. Vycházeli jsme z letovického územního plánu a řekli ne,“ popsal vedoucí odboru výstavby a životního prostředí Radek Zemánek s tím, že firma na jejich odpověď nijak nereagovala.
   Přestože vedení města zamítlo přístavbu, i tak může po případné koupi budoucí majitel budovy ubytovat, koho chce. „Pokud by k prodeji opravdu došlo, nechci a nemůžu vstupovat do toho, kdo se tam nastěhuje,“ uvedl Havíř.
   Jedno z řešení se nabízí. Ubytovnu koupí město. „Na jednání to padlo, ale nejprve se musí zjistit cena a podobné věci a pak až můžeme o něčem diskutovat. Já mám však za to, že je to uměle nafouknutá bublina, pomocí které si chce někdo zvýšit cenu nemovitosti,“ řekl letovický starosta Vladimír Stejskal. Podle něj už počáteční panika lidí opadla. „Po zasedání zastupitelstva se už se zvýšeným zájmem ze strany veřejnosti nesetkávám,“ dodal Stejskal.
   Samotný majitel nemovitosti jakoukoliv spekulaci vedoucí ke zvýšení ceny budovy odmítá. S tím, že je to uměle vyvolaná fáma, nesouhlasí ani letovický zastupitel a bývalý místostarosta Radek Procházka. „Jestliže se zájemce ptá na městském úřadě, zajímá se o budoucí přístavbu a v základní škole zjišťuje, zda mají kapacitu pro větší množství nových dětí, tak už to jako fáma nevypadá. Navíc cena nemovitostí se touto veřejnou diskusí nezvedá. Město totiž nikdy neřeklo, že by ubytovnu opravdu koupilo. To bychom také mohli skoupit půlku budov ve městě,“ uvedl Procházka.
   Právě koupí budovy se loni v září s podobným problémem vypořádali Blanenští. Za víc než třicet milionů korun vydražili chátrající hotel Dukla v centru města, do kterého se měli hromadně nastěhovat sociálně nepřizpůsobiví lidé. „Momentálně Duklu pronajímáme. Už jsme zmapovali inženýrské sítě a do září bude hotová i dopravní situace v okolí. Poté hodláme oslovit investory a ti rozhodnou, zda budovu zboří a postaví znovu, nebo bude stačit méně razantní řešení,“ dodal starosta Blanska Lubomír Toufar.
  


Začala sezóna radovánek na koupalištích
B o s k o v i c k o (pek) - S příchodem letního počasí a tropických teplot přijde vhod smočit tělo v bazénu nebo v rybníku. Provozovatelé koupališť v regionu se na začátek sezóny dobře připravili. První plavce a vodomilce přivítali už v polovině června, kdy otevřeli koupaliště v Červené zahradě v Boskovicích, v Letovicích a jen o pár dní později se k nim přidal aquapark ve Velkých Opatovicích.
   Lidé, kteří to mají nejblíže na koupaliště do Boskovic, nebo jednoduše zatouží po tom, využít bazény a vodní atrakce v nově zrekonstruovaném areálu Červené zahrady, letos čeká hned několik novinek. Provozovatelé boskovického koupaliště letos chtějí lidem nabídnout koupání za každého počasí.
   „Když si lidé vezmou plavky a pojedou do Boskovic, stoprocentně se vykoupou. Pokud bude venku pěkně, mohou zamířit na Červenku. V případě horšího počasí otevřeme krytý bazén. Jestli se lidé vykoupou uvnitř nebo venku, se dozví v předstihu z webových stránek Služeb Boskovice nebo Města Boskovice,“ sdělil ředitel Služeb Boskovice Milan Strya. Doplnil, že vodu na koupališti v Červené zahradě budou letos přihřívat. „Koupaliště se bude přihřívat odpadním teplem, které vzniká v kogenerační jednotce na zimním stadionu,“ upřesnil Strya.
   Také další koupaliště připravila pro návštěvníky některé novinky. Ve Velkých Opatovicích lidé ulehnou do stínu rákosových slunečníků, které tam letos nově pořídili. Na koupališti v Letovicích bude čistší voda díky vysavači na nečistoty ze dna a stěn bazénu. V Lysicích bude nově k dispozici hřiště na plážový volejbal. Tamní koupaliště ale otevře své brány až koncem června, kdy je v Lysicích pouť. Daní za větší komfort je nepatrné zdražení vstupného, ke kterému se někteří provozovatelé rozhodli kvůli vyšším provozním nákladům a zvýšení DPH.
   Ti, kteří si rádi zaplavou na větší vodní ploše, nebo zkrátka nemají rádi, když je na koupališti hlava na hlavě, mohou zamířit k rybníku, nebo na koupaliště v menších obcích. Jedno takové už zhruba týden využívají v Šebetově. Vedení obce nechalo před sezónou opravit a vyčistit tamní požární nádrž a napouští ji přítokem z vodojemu. „Letos je hodně sucho, takže nádrž se nám dlouho napouští. I když nádrž zatím není plná, jsme rádi, že lidé mají o místní koupaliště zájem, až nás jejich zájem překvapil,“ sdělil starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Ten také upozornil, že bedlivě dbají o kvalitu vody. „Vodu chemizujeme, filtrujeme a tak zatím můžu tvrdit, že její kvalita se rovná vodě ve velkých aquaparcích,“ pousmál se Čížek.
   Kvalitu vody v určených koupacích oblastech ve volné přírodě monitorují pracovníci Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Pokud by v letošní sezóně měření vyšla se stejně dobrými výsledky jako v minulém roce, mohli by se lidé bez obav koupat ve všech přírodních koupalištích, které hygienici na Blanensku sledují. „Kontroly kvality povrchových vod určených ke koupání ve volné přírodě provádíme jednou za měsíc. Pokud je někde předpoklad zhoršené kvality vody, četnost měření je častější, až jednou za týden. Za kvalitu vody v bazénech umělých koupališť nese zodpovědnost jejich provozovatel. Lidé ale ke koupání využívají i různé rybníky nebo požární nádrže, které nejsou primárně určené ke koupání. Kvalitu vody tam nikdo nekontroluje a koupání tam je na vlastní nebezpečí,“ upozornil Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně.
  


Z Regionu

Všichni nemají maturovat, míní ředitelé
O k r e s B l a n s k o (vyv) - Státní maturity 2012? Téma budící emoce a rozpaky na straně studentů, kantorů a ředitelů, ale také veřejnosti a na místech nejvyšších. Zkoušku dospělosti organizoval druhým rokem stát, provázela ji řada omylů a nedostatků. Přesto se v boskovickém regionu dotázaní ředitelé škol třetího stupně shodli, že státní maturity mají zůstat zachovány. Jedním dechem však svorně dodávají nepřeslechnutelné ALE.
   Po počátečním rozhořčení vyvolaném náročností vyšší úrovně maturity z matematiky, k sobě přitáhla pozornost čeština, respektive slohová práce z českého jazyka a její hodnocení. „Je potřeba, pokud má být písemná práce centrálně zadávaná, aby se přehodnotila její forma a opravování,“ upřesnil ředitel boskovického gymnázia Jaromír Fiala. „Jakoby v současné podobě byla špatně nastavena z hlediska kvality. Dříve, když se psaly slohové práce, téma bylo rozpracované na několik stránek a studenti na to měli mnohem více času, mohli tak lépe ukázat, co v nich je. Teď je stanovený minimální rozsah dvě stě slov, a to je opravdu malý článeček, podle kterého není jednoduché ohodnotit dovednosti maturanta.
   Krom toho to původně měli opravovat dva hodnotitelé a shodnout se na výsledku. Ve finále byl jen jeden, což opravdu zavání subjektivním postojem,“ dodal Fiala. Na gymnáziu v Boskovicích k maturitám přistoupilo 90 studentů, ale vyšší variantu si zvolilo pouze šest z nich, ve všech případech šlo o cizí jazyk. Zkoušku nesložili tři, kamenem úrazu se pro ně stala právě slohová práce z češtiny. „U těch třech prací si myslíme, že hodnocení mohlo být jiné, nebo aspoň odůvodněné,“ pokračoval Fiala. Podle školení, kterým pedagogové minulý rok prošli, totiž měl být každý odečtený bod písemně okomentovaný, což se v těchto případech nestalo. Jeden z neúspěšných gymnazistů podal odvolání. Ale nebylo jediné, které z Boskovic na krajský úřad putovalo. Ze SOŠ a SOU André Citroëna jejich počet přesáhl desítku. „Žák, který se odvolal, není v této chvíli neúspěšný. Začínají přicházet výsledky odvolání ke slohovým pracím a jsou tam i situace, kdy z původního hodnocení za pět je dvojka,“ překvapeně konstatuje ředitel školy Karel Ošlejšek. Stačilo, aby text přečetl jiný hodnotitel. Nicméně mnoho takto pozitivně vyřízených žádostí nepřichází. Na stránkách ministerstva školství se uvádí, že k 19. červnu bylo doporučeno ke kladnému vyřízení 3,71 procent žádostí, což je ze současných zhruba 3 tisíc už posouzených pouze 121 uznaných jako oprávněné. Celkem se v republice odvolalo skoro 7 tisíc nespokojených maturantů. Ve více jak 4 tisících případů se jednalo o nesouhlas s hodnocením písemné práce z českého jazyka. „Tak masivní odvolání nikdo nečekal. V důsledku toho přistupují i obavy, zda vše proběhne tak, aby studenti stihli termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy, především na ty prestižní,“ doplňuje souvislosti ředitel letovického gymnázia Jan Královec. Na škole, v jejímž čele stojí, však problémy se slohovkami neměli. K maturitám zde přistoupilo jednadvacet gymnazistů, z nichž úspěšně odmaturovalo osmnáct. Jeden student neprošel ústní částí zkoušky z češtiny, dvěma se nepodařily didaktické testy – z matematiky, nebo z němčiny. Na střední pedagogické škole si z 53 maturantů si zkoušku na podzim zopakují čtyři, jedna studentka didaktický test a tři ústní zkoušku z českého jazyka. Podle slov ředitelky Hany Hortové to však v těchto případech byla otázka nedostatečné osobní přípravy. Přestože považuje letošní výsledky na pedagogické škole za vynikající, hodnocení prací vidí do budoucna jako handicap a upřednostnila by možnost opravovat práce na škole, kde vznikly. „Každý vyučující je vysokoškolsky vzdělaný, já svým kantorům důvěřuji, že jsou schopni objektivně zhodnotit práce studentů sami,“ míní Hortová.
   V celorepublikovém průměru sítem maturity neprošlo 21,2 procent studentů. Opět se potvrdily rozdíly mezi jednotlivými typy škol: nejlepší znalosti prokázali gymnazisté, maturitu nezvládly pouze 4,4 procenta z nich, následovala lycea s 9,7 procenty neúspěšných, dále střední školy technického a ekonomického zaměření s 18,9 procenty. Na ostatních středních školách (např. zdravotních, zemědělských aj.) maturitou prozatím nezakončilo studium 26,6 procent studentů, na středních odborných učilištích dokonce 39,1 procent. Tradičně nejvíc problémů se vyskytlo u nástavbového studia (43,3 procent), kde je však potřeba zohlednit skutečnost, že se většinou jedná o studium při zaměstnání se zhuštěným učivem do nižšího počtu hodin. Srovnání SOŠ a SOU André Citroëna v Boskovicích s tímto žebříčkem poskytl ředitel Karel Ošlejšek: „Máme tři typy oborů. U SOŠ i SOU jsme dosáhli lepších výsledků než je uvedený průměr, ale dvouletý nástavbový obor podnikání se umístil hůř, o čemž svědčí devět podaných odvolání. Na přesnější údaje si ještě musíme počkat do ukončení celého procesu hodnocení, neboť výsledky odvolání ovlivní konečná čísla.“
   Souhrnné statistiky však mohou být zavádějící. Nesmí se zapomínat, že srovnání je logické pouze u škol, kde probíhá obdobná příprava, tedy gymnázia s gymnázii, technické školy s technickými školami. Vyšší hodinová dotace všeobecných předmětů společně s vyšším studijním potenciálem žáků, kteří usedají do lavic gymnázia, se musí odrazit (a odráží) na výsledcích maturitní zkoušky. „Domnívám se,“ prohlásil ředitel boskovického gymnázia Fiala, „že by střední školy, které připravují absolventy do praxe, měly mít zkoušky jiného typu než gymnázia, ale tím se dostáváme ke koncepci. Státní maturity ukázaly, že celá řada maturitních oborů byla nadhodnocena a osobně bych viděl cestu středních škol v částečném návratu k učebním oborům.“ Tento trend ředitel boskovické střední odborné školy Karel Ošlejšek potvrdil. „Obava z maturit se odrazila v menším zájmu o maturitní třídy při přijímacím řízení, žáci zodpovědněji vážili své možnosti. Teď máme maturity a výuční listy půl na půl, ale od příštího roku budou převažovat tříleté obory, o něž stoupl zájem. Předpokládám, že tak to bude pokračovat i v následujících letech. Mnozí raději zvolí tříletý obor, aby při neúspěšné maturitě nezůstávali jen se základním vzděláním,“ sdělil Ošlejšek.
   A maturita 2013? Přinese pravděpodobně po letošních komplikacích opět úpravy. „Pokud změna, tak po zralé úvaze a do definitivní podoby, aby se státní maturita nemusela každý rok měnit a běžela podle stejných pravidel,“ přeje si Ošlejšek. Totéž by chtěl i Petr Klíma, student třetího ročníku SOŠ a SOU André Citroëna alias budoucí maturant. „Jako největší problém vidím, že nevíme, do čeho jdeme, jak se připravovat, protože každý rok je to jinak,“ postěžoval si. Na ministerstvu si problémy uvědomují. Nový ministr školství Petr Fiala od 20. června nařídil procesní a finanční audit celého projektu. Zároveň ustanovil tým odborníků, který má analyzovat zjištěné nedostatky obou let státních maturit a navrhnout dlouhodobé změny. Pokolikáté už však…
  


Školní zahrada není běžnou záležitostí, boskovická má letos deset let
B o s k o v i c e (ML) - Ještě před dvaceti lety měly základní školy své zahrady, kde se žáci učili od první třídy pěstovat zeleninu a ovoce, ale také přispívaly výpěstky ze zahrad do školních jídelen. Dnes je to výjimka, vlastní zahradu si udržují jen některé školy. Z osnov a školních vzdělávacích programů sice pracovní výchova nezmizela, ale není na ni kladen takový důraz. Pracovní činnosti, kam patří také praktické činnosti, nemusí být vždy spojené se zahradou.
   Základní škola Boskovice vlastní pro všechny tři své školy zahradu na ulici Sušilově za muzeem. Ta je žáky navštěvovaná spíše k poznávacím účelům. Pěstitelské práce si zde vyzkouší hlavně žáci prvního stupně, starší pomáhají s údržbou. Velkou zásluhu na podobě školní zahrady má Jarmila Nezvedová, která dlouhodobě se školou spolupracuje a také díky ní se zahrada stala před šest lety přírodní učebnou. Je zde místo k posezení, altán k venkovní výuce, ukázkové plochy s plodinami jako různé druhy obilovin, lnu, bylinek, zelenin, skleník, několik ovocných stromů, nechybí kompost a ohniště pro volnočasové aktivity. Zahrada je doplněna tabulemi s naučnými texty, ukazatelem větru, pumpou a hřbitovem odpadů, kde jsou experimentálně uloženy různé druhy odpadů a je zkoumáno za jakou dobu se rozloží.
Největší radost mají třídy, které mohou sklízet výpěstky své práce, jako 1. C, které se urodili ředkvičky „jako melouny“.
Foto: Martina Lukešová  


Zastupitelé odmítli stáhnout záměr prodeje pozemku v Doubravách westernovému městečku
B o s k o v i c e (tt) - Kolem boskovických Doubrav je opět neklid. Lokalita, která vloni způsobila ve městě značný rozruch, když radnice chtěla rozsáhlé pozemky prodat firmě Real Company za účelem vybudování Dinoparku, se opět stala předmětem sporu.
   O část pozemků totiž už asi půl roku před kauzou Dinopark projevilo zájem Westernové městečko. A zastupitelé tehdy schválili záměr prodeje asi 5 tisíc metrů čtverečních na stejných parcelách, které se později staly předmětem sporu o Dinopark.
   „S akcí Dinopark to vůbec nesouvisí, záměr byl schválen zastupitelstvem 18. dubna 2011, tedy dávno předtím. Tento pozemek sousedí s parkovištěm westernového městečka, toto parkoviště by se mělo rozšířit směrem k lesu,“ uvedl na zastupitelstvu starosta Jaroslav Dohnálek. Termín prodeje byl stanoven po geometrickém zaměření, které však dosud Westernové městečko jakožto kupující nepředložilo, proto zatím nebyl zpracován ani návrh kupní smlouvy. Prodej momentálně není na pořadu dne, nicméně záměr prodeje zůstal v úkolech zastupitelstva, což v praxi znamená, že zastupitelé už mohou případný prodej realizovat rovnou bez uveřejnění na úřední desce a možnosti připomínek ze strany občanů. Ti by tak měli minimální možnost prodeji zabránit.
   Petiční tým, který bojoval proti Dinoparku a shromáždil proti prodeji pozemků v Doubravách více než 2,5 tisíce podpisů, je situací rozhořčen a prostřednictvím návrhu opoziční sociální demokracie proto požádal o vyřazení tohoto záměru z úkolů zastupitelstva. Koaliční zastupitelé však s tímto návrhem nesouhlasili. Možnost prodeje tak zůstává otevřená.
   Jiří Vorlický, který vloni stál u zrodu petice, je však přesvědčen, že výsledkem loňské kauzy byl jednoznačný požadavek občanů shrnutý do hesla „Ani metr Doubrav nikomu.“ Stejně podle jeho slov zněla dohoda se zastupiteli s výjimkou ODS. „Chtěl bych vyjádřit velkou nespokojenost. Kromě ODS nám zastupitelé slíbili, že se tyto pozemky prodávat nebudou,“ uvedl na zastupitelstvu další člen petičního týmu Radim Petrů.
   S tím však nesouhlasili zastupitelé, ale ani další politicky angažovaní občané. „Nestydím se za to, že na minulém zastupitelstvu jsem byl jedním z těch, kteří zvedli ruku pro prodej těchto pozemků. V podstatě je to kus skládky a kus pozemku vedeného sice v katastru jako les, nicméně les tam není. Jsem členem uskupení sportovců a mrzí mě, že jsme napadáni, že nedržíme slovo. Zúčastnil jsem se jako první náhradník zastupitelstva jednání a sám jsem vždycky říkal, že souhlasím s peticí, ale jen do té míry, aby se neprodával les od cesty dál,“ uvedl na zastupitelstvu Jiří Pevný. „Za TOP 09 můžu říct, že jsme nikdy neslíbili, že neprodáme žádný kus toho pozemku,“ doplnil místostarosta Dominik Božek. Podobně se vyjádřili i další zastupitelé z koaličních stran.
   „Nechci tady tato vyjádření rozporovat, ale my jsme občanům něco slíbili a také jsme si slíbili, že když se bude v lokalitě něco dít, budeme k tomu přizváni,“ komentoval situaci Jiří Vorlický, který požádal zastupitele o další kolo schůzek nad touto problematikou. Sám říká, že na počátku celé akce by mu prodej této části pozemku také nevadil, ale nyní už nevěří, že se nejedná o další pokus postupnou cestou celé Doubravy podmanit pro podnikatelské aktivity.
  


Místní akční skupina Boskovicko Plus rozdala 6,2 miliony korun
B o s k o v i c k o (pek) - Seznam projektů, které uspěly a dosáhnou na část z více než šestimilionové dotace, kterou ve své první letošní výzvě rozdělila MAS Boskovicko Plus, je na světě. Radovat z úspěchu se může šestadvacet subjektů, jejichž projekty valná hromada místní akční skupiny doporučila k financování. Naopak deset žádostí zůstane nevyslyšeno.
   „Seznam schválených projektů je téměř definitivní. Státní zemědělský intervenční fond sice může poté, co mu budou tyto žádosti doručeny, k nim mít nějaké výhrady, ale je to nepravděpodobné,“ sdělil místopředseda MAS Boskovicko Plus Zdeněk Peša. Doplnil, že v případě některých projektů pomůže dotace financovat až tři čtvrtiny celkových nákladů, finančně náročnější projekty ale pokryje třeba jen ze třetiny. Takovým příkladem je například projekt Na místu setkávání záleží, který do výzvy přihlásili Valchovští. Ačkoli získali třetí nejvyšší částku z přidělených dotací, pět set tisíc pokryje jen třetinu z předpokládaných výdajů projektu.
   Peša vysvětlil, že strop žádostí v prvních pěti tematických oblastech byl půl milionu. V šesté fichi s názvem Boskovicko spolkům mohly subjekty požádat maximálně o sto tisíc a uspělo zde všech dvanáct zaslaných žádostí, na které komise přidělila jednotlivé příspěvky v řádu desetitisíců.
   Klíčem k úspěchu bylo kromě kvalitního zpracování a inovativního přístup například také to, aby projekty měly dopad na co nejširší skupiny lidí.
   Celkem bylo stanoveno deset kritérií, díky kterým žadatelé získávali body. Nejvíc jich nasbíral projekt Dráček družináček, který do výzvy přihlásila benešovská základní a mateřská škola. „V Benešově funguje školní družina, kde paní vychovatelka dětem ráda předčítá příběhy, které spolu potom dramatizují. Žádali jsme o dotaci na koutek v družině, kde by byla pohovka a boxy na knížky. V projektu je zahrnutý také altán, který využijí nejen děti ze školy, ale i veřejnost a turisté. Altán bude v blízkosti turistické stezky, která je napojená na přírodní park Řehořovo Kořenecko. V altánu mohou trénovat i děti ze základní umělecké školy a pořádat zde hudební matiné. Bude tam bývat také cvičení pro ženy,“ přiblížila Martina Lukešová, která projekt zpracovala.
   Téměř půl milionu a druhý nejvyšší počet bodů od hodnotící komise získal projekt na výstavbu multifunkčního hřiště v Lysicích, který do výzvy přihlásila tamní základní škola. I tato novinka by v budoucnu mohla oslovit široké spektrum lidí. „Využijí je nejen naši žáci v hodinách tělocviku, ale bude přístupné téměř komukoli z řad veřejnosti. Plánujeme využití pro zdejší mateřské centrum, mateřskou školu, dobrovolné hasiče i členy Sokola. Dokonce tam bude umístěný seniorský prvek - lavička se dvěma rotopedy, a když na hřiště přijde dědeček s vnukem, tak si alespoň uvolní klouby,“ vyjmenoval zástupce ředitele Základní školy Lysice Radek Kratochvil.
   Úspěch si může připsat také Blanka Matušková, která pro obec Ludíkov zpracovala projekt na vybudování knihovny. Projekt s názvem Knihovna Modračka má schválenou čtvrtmilionovou dotaci a získal třetí nejvyšší počet bodů. „Snažili jsme se o to, abychom všestranně využili prostor v budově bývalé mateřské školky. Nebude to sloužit jen jako knihovna, ale bude tam i zázemí pro matky s dětmi, pro seniory, bude tam místo i pro různé výtvarné činnosti a besedy. Peníze, které jsme získali, chceme použít na stavební úpravy a na pořízení vybavení,“ přiblížila Matušková.
   Řádově nejvyšší dotaci dostane kunštátská základní a mateřská škola, jejíž vedení žádalo o podporu stavební úpravy školní jídelny. Naopak projekty na úschovnu zavazadel v Boskovicích či na úpravu návsi v Ústupu na seznamu úspěšných projektů nejsou. Kompletní seznam je ke stažení na webových stránkách Místní akční skupiny Boskovicko Plus.
  


Zastupitelé petici nevyhověli, vyhláška platí dál
B o s k o v i c e (tt) - Boskovičtí zastupitelé se minulý týden zabývali peticí, která požadovala zrušení diskutované vyhlášky omezující noční provoz restaurací a prodejen ve městě. Petici podepsalo celkem 1494 lidí, z toho 863 občanů Boskovic.
   Kromě petice obdrželo vedení města také žádost podnikatelů, kteří dotčené podniky provozují. Předmětem žádosti bylo totéž – tedy úplné zrušení vyhlášky.
   Radniční koalice však měla mezi svými zastupiteli poměrně jednoznačnou podporu pro zachování platnosti vyhlášky. Starosta Jaroslav Dohnálek však deklaroval, že městská rada plánuje dál jednotlivým podnikům udělovat výjimky umožňující noční provoz, vyhláška má tak fungovat hlavně jako varovný prst, že v případě potíží má město možnost výjimku odebrat a podnik v nočních hodinách uzavřít.
   Jednoznačně proti nebyli s výjimkou zastupitelů za Věci veřejné ani opoziční zastupitelé. Kupříkladu zastupitelka za ČSSD Hana Nedomová uvedla, že na vyhodnocení dopadů vyhlášky a její případné rušení je ještě příliš brzy. Zastupitelstvo se jí bude znovu zabývat na svém dalším zasedání na podzim.
  


Sonda teen - Objížďka, uzavřené ulice kpt. Jaroše
B o s k o v i c e - - Jaké dopady má podle tebe na Boskovice objížďka, kdy je zavřená ulice kpt. Jaroše ulice a doprava je vedena po Sokolské.
   
   Petra, 15 let
   Asi je tam větší provoz.
   
   David, 15 let
   Možná je to teď bezpečnější na Jarošově a nebezpečnější na Sokolské.
   
   Kateřina, 16 let
   Protože nejezdím autem, tak je mi to celkem jedno. Alespoň se dá po Jarošově ulici v klidu chodit.
   
   Kamil, 18 let
   Na Sokolské je větší provoz, děti se bojí přecházet, řidiči odbočovat. Přijde mi, že se opravy zbytečně natahují.
   
   Lenka, 18 let
   Řidičák mám čerstvě a musím říct, že na Sokolskou se bojím odbočovat, protože jakožto začínající řidička nemám ještě tak moc zkušeností, takže když tam pořád jezdí auta, je pro mě skoro nemožné zabočit.
   
   Jan, 19 let
   Nehorázná zasekanost na Sokolské. Než abych zabočoval např. od gymplu na Sokolskou, jedu radši přes semafory, abych tam nečekal dlouho. Ať už to spraví!!!
   
   Honza, 19 let
   No, na Sokolské je větší provoz a na Jarošově je klid.
   
   Tereza, 20 let
   V Boskovicích teď skoro nejsem, takže nějaké dopady ať už na Sokolské nebo Jarošově ulici jsem nezaznamenala.
   
   LD
  


Studenti coby pokusní králíci. To mi vadí nejvíc, říká o státních maturitách Lenka Bařinková
B o s k o v i c e (tt) - Letošní školní rok končí a s jeho závěrem se ve společnosti diskutuje jedno zásadní školské téma – státní maturity. Letos proběhl jejich druhý ročník a setkal se s obrovskou kritikou, následkem čehož je i premiér Nečas označil v současné podobě za mrtvé.
   Největší kritiku si tentokrát vysloužila písemná část zkoušky z češtiny. O konkrétní zkušenosti se státní maturitou jsem si proto povídal s pedagožkou boskovického gymnázia Lenkou Bařinkovou, která své studenty k maturitě z češtiny vedla.
   
   Státní maturity nemají pouze své příznivce a odpůrce. Je zde také část pedagogů, kteří jim říkají ano, ale jsou kritičtí k současné podobě a myslí si, že by se měly udělat jinak. Ke které skupině se počítáš ty?
   Myslím, že maturity určitou reformu vyžadovaly, ale současná podoba je více než nešťastná. A otázkou je, zda ke srovnání škol musí sloužit právě maturita, na to by stačily testy úplně mimo závěrečnou zkoušku. I u nich by ovšem muselo být jasné, co se chce vlastně testovat. Zatím chybějí jakési limity, standardy, představa o tom, jaké úrovně a v čem by měl absolvent dosáhnout.
   
   Jaké hlavní důvody tě vedou k tomuto postoji?
   Mohu-li mluvit za češtinu: testy neměly s českým jazykem mnoho společného, připomínají spíše takzvaná „téespéčka“ (*TSP – testy studijních předpokladů) a podle mě by je zvládl i inteligentní deváťák. U slohových prací se mi zprvu líbilo zkrácení rozsahu i časového limitu a pestrost témat. Letos však například témata ve vyšší úrovni byla příliš komplikovaná a náročná právě pro malý prostor časový i rozsahový, třeba esej na téma „Bůh, papež, autorita církve?“ by zvládl za daných podmínek rozumně vytvořit i málokterý z hodnotitelů. K úrovni hodnocení se nemůžeme vyjádřit, protože nemáme zpětnou vazbu. My ani studenti. Nemůžeme jim tedy odpovědět, zda je nízký počet bodů za slohovku důsledkem selhání studenta, nebo hodnotitele. Ústní zkouška omezená na výběr dvaceti, respektive třiceti knih hrozí výhledově proměnou ve frašku, už letos měli maturanti knihy „zpracované“ těmi šikovnějšími či internetem. Seznam je sice variabilní, ale knihy jako Máj, Kytice, Malý princ a podobně se budou opakovat stále a je to ponižující pro studenta i zkoušejícího. Alespoň na gymnáziu. Alespoň doufám.
   
   Znamenalo pro tebe zavedení státních maturit zásadní změnu ve stylu a obsahu výuky? Mění se skutečně státní maturitou české školství od biflování dat směrem k samostatnému myšlení?
   Zásadní rozhodně ne, jen jsem trošku změnila práci s textem, hlavně ve vyšších ročnících, aby si studenti zvykli na typ otázek, které je čekají. Že je u slohu důležitější dodržení tématu a slohového útvaru i celková stylistická úroveň než pravopis, to ode mě slyší odjakživa a také jejich práce podle toho hodnotím. Aby měli studenti prostor samostatně myslet a vyjadřovat svoje názory, to snad umožňuje každý rozumný kantor. Ty zaťaté žádná nová maturita nezmění. Přesto vždycky prozradím studentům, že měl Karel Čapek nějakého bratra Josefa, i když to nemá vliv na rozbor noetické trilogie Hordubal - Povětroň - Obyčejný život. A budu chtít, aby o Josefovi věděli.
   
   Jak velkým problémem je neustálá nejistota, která maturity provází? Nejdřív se několikrát měnil termín jejich zahájení, pak nebylo po prvním ročníku jasné, jestli budou takto pokračovat a dnes premiér mluví o tom, že je to mrtvý projekt a vlastně se zase neví, co bude za rok.
   Dlouho jsem věřila, že ke spuštění státních maturit nedojde. Pak jsme byli nuceni se s novou situací vyrovnat, připravit sebe i studenty. Pro mě osobně to byl největší nápor loni, psychicky i pracovně, bylo to prostě poprvé. Už jen kompletace pracovních listů byla mravenčí práce. Nové protokoly, tabulky, nová podoba zkoušení. Skoro všechno tehdy klaplo, ovšem za jakou cenu… Teď už napětí prožívám spíš se studenty, změny, rozvleklost zkoušek, čekání… Uvědomuje si to vůbec někdo z Cermatu? To není přirozený stres ze zkoušky, ale stres ze špatné organizace, nejistoty, možné křivdy. Studenti coby pokusní králíci. To mi vadí nejvíc. My učitelé jsme už zažili ledacos.
   
   Jako největší problém se letos uváděla písemná část zkoušky z češtiny. O co přesně jde? A setkali jste se s takovým případem i na vaší škole?
   Písemnou práci z češtiny, tedy sloh, letos poprvé opravovali hodnotitelé centrálně. Studenti se dovídali počet bodů až po ostatních částech zkoušky. Pro mnohé z nich znamenaly výsledky šok, znamenaly často změnu v celkovém hodnocení českého jazyka, no a často i tu nejhorší variantu. I mnozí premianti u nás byli výsledkem zklamáni a dosud netuší, zda se jim práce skutečně natolik nezdařila, nebo je-li chyba jinde. Tři studenti ve slohu neprošli. Podávají se odvolání, v celostátním měřítku jejich počty stále narůstají, řešení zatím neznáme. Jediná výhoda proti loňsku je v tom, že mohou opakovat jen tu část, v níž neuspěli, loni by to byla celá maturita z češtiny.
   
   Dalším problémem byla matematika. Její těžkou verzi si prý ale vybralo minimum studentů. Jak to bylo na gymnáziu? Není problém už to, že systém státních maturit studenty nemotivuje k náročnější verzi, ale naopak je od ní v důsledku odrazuje?
   Na našem gymnáziu nikdo z vyšší úrovně matematiky nematuroval. Naštěstí, protože údajně byla o mnoho náročnější než loni. Základní úrovní u nás všichni prošli. Co se týče motivaci k vyšší úrovni, zase tu chybí to, o čem jsem mluvila na začátku: přesná pravidla, standardy. Nikdo třeba neví, jestli je jednička v základní úrovni lepší či horší než dvojka v úrovni vyšší, jestli student s vyznamenáním ze základní úrovně je lepší či horší než ten, kdo na vyšší úrovni „jen“ prospěl. Jedinou motivací tedy může být vlastní sebevědomí, sebedůvěra, otázka prestiže.
   
   Jak na státní maturity dnes reagují studenti a jejich rodiče? Je jejich kredit skutečně na bodě nula a lze to ještě napravit?
   Studenti jsou trochu odevzdaní, trochu zklamaní, a hlavně rádi, že už to mají za sebou. Rodiče pravděpodobně také. Po všech změnách a nervácích, které zažili, asi moc státní maturitě věřit nemohou.
   
   Je reálné, že budou maturity v dohledné době sloužit i jako přijímací zkoušky na vysoké školy? Máte nějaké takové signály?
   K výsledkům maturit letos, pokud vím, přihlížejí jen čtyři fakulty: Dopravní na ČVUT, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity; dále jsou to některé obory na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Že by státní maturity mohly nahradit přijímací řízení na VŠ, tomu nevěřím. Absolutorium střední školy beru jako splnění limitu, který je pouze podmínkou, aby se student mohl hlásit k vysokoškolskému studiu.
   
   Jedním z kladů státní maturity měla být větší objektivita. Jinými slovy, že už nebude možné, aby si někdo maturity koupil na soukromé škole. Naplňují se tato očekávání?
   To zatím neumím posoudit. Ale opakuji, že mělo-li se dokázat, že jsou některé školy z jakéhokoli hlediska slabé, mohlo se to provést jednodušeji a levněji a bez nevinných „obětí“.
   
   Máte ze svého pohledu představu o tom, proč jsou naše státní maturity tak drahé? Slováci prý při polovičním počtu studentů zvládají totéž dvacetkrát levněji.
   Tato otázka asi není zodpověditelná námi kantory. Mohu se jen domnívat, že jednou z příčin je nedůvěra jak k naší práci, tak ke schopnosti školy udržet v tajnosti určité informace – vždyť jenom distribuce materiálů vypadá jak bojová hra. Pak neustálé měnění pravidel, různé typy školení, zadavatelé, hodnotitelé, komisaři; učitelé se někam ztratili, změnili se v bodovatele mezi stohy papíru.
   
   Jaký je tvůj tip – jak budou maturovat příští rok studenti, kteří jdou nyní do čtvrtých ročníků?
   Myslím, že tipovat by si teď netroufl ani ministr školství. Asi záleží na auditech, na celkovém zhodnocení výsledků a tak dále a tak dále. Možná se hodnocení slohovek vrátí do škol, možná se změní testy. Jestli se státní maturita zruší, budu ráda, že jsem netajila existenci Josefa Čapka.
Lenka Bařinková
Foto: archiv Boskovicka  


Hřiště otevřou začátkem prázdnin
R o z s í č k a (pek) - Děti v Rozsíčce si brzy užijí radovánek na novém hřišti. Už jen počkat, až vzejde nově zasetý trávník a hřiště může být slavnostně otevřeno. Čeká na ně pět nových herních prvků, mezi nimi například skluzavka nebo houpačky, rodiče zase ocení množství laviček. Novinku využijí také turisté, kteří si rozšíří obzory díky informačním tabulím.
   Na investici za více než pět set tisíc obec Rozsíčka získala loni dotaci z MAS Boskovicko Plus. „Hřiště plánujeme otevřít osmého července. Spojili jsme tuto oslavu se začátkem prázdnin a dětským dnem. Pro děti jsme pozvali kouzelníka, DJ a taneční skupinu,“ pozval starosta Rozsíčky Josef Kovář.
  


Budou moci zjistit, jak jejich zastupitelé hlasovali
B o s k o v i c e (tt) - Zakoupení elektronického hlasovacího a evidenčního systému si schválili boskovičtí zastupitelé. Ten by měl fungovat již na příští schůzi zastupitelstva v září. Nově si tak budou moci občané zjistit, jak který ze zastupitelů o každém jednotlivém bodu hlasoval, aniž by museli na zastupitelstvo chodit. Dosud byly totiž v zápise jen výsledné součty, kolik bylo pro, kolik proti a kolik zastupitelů se zdrželo.
   „Zastupitelstvo je veřejné, takže kdo přijde, vidí, jak kdo hlasuje. Ale je pravda, že lidé moc nechodí. Nový systém nám umožní jednodušší záznam jednání a evidenci hlasování, zjednoduší i práci skrutátorů, pořizovatelů a ověřovatelů zápisu. A součástí veřejného zápisu bude i informace, jak kdo hlasoval. Ostatně se předpokládá, že nově připravovaný zákon o obcích to bude obcím i nařizovat,“ potvrdil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
  


B o s k o v i c k o (tt) - Sulíkov - V Galerii S na obecním úřadě probíhá výstava tvořivé školičky Veverka na téma Jak se žilo v 19. století. Výstava potrvá do 2. července.
   
   Velké Opatovice - Ve městě bude výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Velké Opatovice. Otevřeno bude každou neděli vždy od 14 do 16 hodin. Slavnostní zahájení proběhne 24. června v 15 hodin.
   
   Velké Opatovice - V zámeckém sále se 24. června od 16 hodin uskuteční absolventský klavírní koncert Václava Smékala.
   
   Valchov - Ve Valchově na výletišti u bývalé školy se 28. června od 17.30 hodin uskuteční slavnostní rozloučení Kroužku Čtení před prázdninami.
   
   Borotín - Na koupališti v Borotíně se 30. června od 14 hodin uskuteční Myslivecký dětský den. Součástí programu budou soutěže pro děti, myslivecká kuchyně a opékání makrel.
   
   Drnovice - V Drnovicích se bude 1. července od 9.15 hodin konat výstava psů s názvem Drnovický raťafák - Voříškiáda. Zajištěna je i tombola a občerstvení.
   
   tea
  


Kultura

Pohádkový hřebínek nachystal na léto opět sedm pohádek
B o s k o v i c e (tt) - Na nádvoří boskovického zámku se v průběhu prázdninových měsíců uskuteční další ročník přehlídky divadelních představení pro děti Boskovický pohádkový hřebínek. Jednotlivá představení se konají vždy v pátek od 17 hodin.
   Zahájení je spojeno s jubilejním 20. ročníkem festivalu Boskovice, v pátek 6. července tak letošní program začíná koncertem babypunkové skupiny Kašpárek v rohlíku. Ta propojuje netradičním způsobem divadlo a hudbu, v Boskovicích odehraje Neví/ýchovný koncert. Toto představení se v případě nepříznivého počasí odehraje ve festivalovém šapitó na palouku před hradem, ostatní divadelní pohádky se v případě deště uskuteční v zámeckém vestibulu.
   V červenci Pohádkový hřebínek pokračuje v pátek 13. 7. představením Cirkus plný loutek a 20. 7. to bude Medvídek Medoušek. V srpnu naváže 10. 8. Námořnická pohádka, 17. 8. představení Jak dostal slon chobot, 24. srpna pohádka O Nebojsovi a v pátek 31. srpna hřebínek uzavře inscenace O víle Modrovlásce.
  


Boskovická kapela zahájí Promenádní sezónu
B o s k o v i c e (tt) - Dvanáctý ročník boskovické Promenádní sezóny bude zahájen prvním koncertem v neděli 1. července v areálu parku před zámeckým skleníkem. „Jaké by to bylo léto v Boskovicích bez pravidelných nedělních promenád, které již 12. rokem zpříjemňují prázdninová odpoledne zájemcům z boskovické veřejnosti, turistům i náhodným návštěvníkům. Ani letos tomu nebude jinak. Věříme, že si z pestré hudební kolekce vybere každý. Zahajovací koncert představí jak jinak v Boskovicích než Boskovickou kapelu pod taktovkou Zdeňka Jindry. Zváni jsou všichni příznivci hudby na 15 hodinu do prostor areálu u Zámeckého skleníku. V případě deště a velké nepřízně počasí se tento ani jiné z promenádních koncertů nekonají,“ uvedla za pořadatele Taťána Reiblová z KZMB.
   V neděli 15. července zahraje u skleníku Boskověnka, 22. července naváže na vernisáž výstavy Josefa Jankoviče v 15 hodin promenádní koncert skupiny Trní, poslední červencovou neděli vystoupí Gabriela Kolčavová a Jazz Mix.
   V srpnu zahájí promenády v neděli 5. 8. Martin Krajíček a Klezmehrin, v neděli 12. srpna proběhne program v rámci Festiválku bez bojů a válek, v neděli 19. srpna vystoupí Prak a na závěr promenádní sezóny zahraje v neděli 26. srpna dechový orchestr ZUŠ Letovice a boskovický folklorní soubor Velen.
  


Společný česko-slovenský koncert
B o s k o v i c e (tt) - Nota v dubnu do Kremnice, Kremničané v červnu do Boskovic. Takový je výsledek česko-slovenské spolupráce mladých muzikantů a zpěváků. Společně vystoupili v uplynulém týdnu na zámcích v Kunštátě a Boskovicích. Jazzový instrumentální soubor při ZUŠ Jána Levoslava Bellu v Kremnici ukázal, že to taky umí pěkně rozpálit, a to nejen v klasických jazzových skladbách, ale že si dovede poradit i se skutečnými klasiky.
Foto: Jitka Melkusová  


Prázdniny v Lysicích zahájí Féerie
L y s i c e (tt) - O prvním prázdninovém víkendu se na zámku v Lysicích tradičně konají zámecké Féerie. Nejinak je tomu i letos, program je připraven na sobotu 30. června a neděli 1. července.
   Po oba dny budou každou celou hodinu začínat kostýmované prohlídky zámku a na vnitřním nádvoří bude probíhat jarmark. V sobotu bude navíc možné navštívit zámecké interiéry i v pozdních hodinách a v doprovodu kostýmovaných průvodců. Noční kostýmované prohlídky vyrážejí ve 20, 21 a 22 hodin, vstup je nutné si rezervovat na telefonu 516 472 235.
   V neděli 1. července se budou od 13 hodin do 14.30 na zámku konat Rytířské hry, které pak v 15 hodin vyvrcholí Rytířským turnajem.
  


Concentus moraviae
B o s k o v i c e (ML) - V pondělí 18. června v boskovickém zámku zazněl další z koncertů sedmnáctého mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concetus Moraviae s názvem Jak krásně září Jitřenka. Hudbou napříč barokním obdobím diváky provedla maďarská sopranistka Krisztina Jónás, rakouský kontratenorista Armin Gramer, na cembalo a flétnu hrál Pál Németh, na violoncello Dénes Karsszon a na loutnu a barokní kytaru hrál Gábor Tokodi.
Foto: Martina Lukešová  


Přednášet přijede pravoslavný biskup
B o s k o v i c e (tt) - Kliment z Gardikionu, řecký teolog a pravoslavný biskup, přijede přednášet v pátek 29. června do boskovické Galerie Otakara Kubína. Přednáška začíná v 18 hodin a biskup Kliment bude přednášet na téma Duchovní příčiny řecké krize.
  


Haiku
Pavlína Vítková  


Udělí Pamětní listy pořadatelům festivalu
B o s k o v i c e (tt) - Poděkovat formou udělení Pamětních listů hlavním iniciátorům a organizátorům festivalu Boskovice se u příležitosti jubilejního 20. ročníku akce rozhodli boskovičtí zastupitelé.
   Ti podpořili jednomyslně návrh rady vyznamenat takto předsedu sdružení Unijazz Čestmíra Huňáta, který je po celou dobu konání akce jejím hlavním pořadatelem, dále Petra Michálka, které patřil k hlavním iniciátorům festivalu z řad boskovických občanů a jako dramaturg filmové sekce festivalu se rovněž podílel na všech dosavadních ročnících a nakonec in memoram Přemysla Reibla, který se na pořádání festivalu rovněž významně podílel a podporoval ho.
  


Informace

Velenovští nabízejí pobyty se zvířaty
V e l e n o v (Jim) - Co s dětmi o prázdninách, když nemám tolik dovolené, kolik mají děti volna? To řeší rodiče dětí školou povinných často.
   Občanské sdružení Velenov nabízí řešení v podobě takzvaného příměstského tábora, ale třeba i jednodenního pobytu. „Děti zde stráví den plný pohybu mezi zvířátky, poznají nové kamarády a večer mohou být opět s rodiči,“ přibližuje svůj záměr provozovatelka stacionáře, kam po celý rok zajíždějí na terapii především postižené děti z Boskovicka, ale i z mateřských škol či center Jarmila Minxová.
   „Po dohodě mohou děti i přespat, mohou tak začít den plný her až do utahání,“ rozvíjí možnosti zařízení Jarmila Minxová s tím, že pobývat zde mohou děti od 6 let denně od 8 do 17 hodin za cenu 300 korun, za celodenní pobyt s noclehem si připlatí 180 korun.
   Děti se mohou učit jezdit na koni, zacházet se zvířaty, naučí se bubnovat, zahrají si řadu akčních i klidových her vedoucích k sebepoznání. Zařízení se totiž specializuje na canisterapii, ergoterapii a zooterapii. Městské děti nezvyklé na soužití se zvířaty se tak mohou zbavit svého strachu či obav ze styku se zvířaty.
   „Děti starší 16 let zde mohou působit jako dobrovolníci a pracovat s dětmi. Ty pak mají pobyt zadarmo,“ dodala ještě Minxová. Telefon je 777 314 127.
  


Co nabídne červencová hvězdná obloha
Červenec je měsíc úplně zasazený do léta. Je to měsíc, ve kterém začínají prázdniny a druhá polovina roku, kdy mnozí prožívají zaslouženou dovolenou. Zvláště pak žáci a studenti se mohou radovat z očekávaného volna a z letních slunných dnů.
   Otvírá se náruč přírody, která poskytne čerstvý vzduch, zeleň luk a lesů a mnoho přírodních krás. Ty často ani nevnímáme. Je také více času na různé koníčky a záliby. Mezi ně je možné zařadit i pozorování oblohy. Jsme-li v přírodě, kde není rušivé osvětlení, čisté ovzduší a jasná obloha, neunikne našim očím krásný a zajímavý „hvězdný koncert“. Mezi účinkující tohoto koncertu patří nádherná letní souhvězdí. Pozorování musíme přesunout do pozdních večerních hodin, kdy bude Slunce hluboko pod obzorem. Po 22. hodině určitě najdeme nad jižním bodem tři typická letní souhvězdí Labuť, Lyru a Orla a v jejich sousedství minule zmiňované souhvězdí Herkula. Všechna tato souhvězdí jsou dobře viditelná. Všimneme si nejjasnějších hvězd tří uvedených souhvězdí: V Labuti je to DENEB, v Lyře VEGA a v Orlu ALTAIR. Spojnice těchto hvězd tvoří známý a důležitý LETNÍ TROJÚHELNÍK. Ten musí každý pozorovatel určitě najít, aby mohl posílit svou orientaci na hvězdné obloze. Uvedené tři hvězdy, které leží na vrcholech letního trojúhelníku, mají různou jasnost i vzdálenost od Země. Nejjasnější je Vega (0 mag, vzdálenost 25 ly), pak následuje Altair (0,8 mag, vzdálenost 17 ly) a poslední je Deneb (1,25 mag, vzdálenost 3 230 ly).
   Červencové Slunce je stále vysoko na obloze, i když se poznenáhlu posouvá na jih k světovému rovníku. Silně zahřívá zemský povrch, přestože bude Země dne 5. 7. ráno nejdále od Slunce (152,1 milionů km). 1. 7. Slunce vyjde ve 4 h 55 min a zapadne ve 21 h 12 min. 31. 7. vyjde v 5 h 28 min a zapadne ve 20 h 44 min. Během července se den zkrátí o 1 h 1 min, sluneční azimut klesne ze 129° na 120°. Slunce vstupuje do znamení Lva 22. 7. ve 12 h 1 min SELČ.
   Měsíc při svém oběhu kolem Země zaznamená čtyři fáze: 3. 7. úplněk, 11. 7. poslední čtvrt, 19. 7. nov a 26. 7. první čtvrt. Útvary na jeho povrchu nejlépe pozorujeme v období první čtvrti. V červenci bude Měsíc dvakrát v přízemí, a to 1. 7. ve vzdálenosti 362 382 km a 29. 7. ve vzdálenosti 367 343 km a jednou v odzemí dne 13. 7. ve vzdálenosti 404 744 km.
   V červenci bude možné vidět všechny planety Sluneční soustavy. Merkur počátkem měsíce nízko nad západním obzorem. Venuše je Jitřenkou (ráno na východě). Maximálně bude zářit 12. 7., její jasnost je – 4,5 mag. Mars (na hranici souhvězdí Lva a Panny) je vidět večer nad západním obzorem. Jupiter (v Býku) uvidíme ráno nad východním obzorem. Večer nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Panny je Saturn. Ve druhé polovině noci se dá nalézt Uran (v souhvězdí Ryb) a Neptun (ve Vodnáři) je kromě večera vidět po většinu noci.
   Během července můžeme na obloze pozorovat mnoho úkazů. Především konjunkce planet s Měsícem: 15. 7. s Jupiterem a s Venuší, 24. 7. s Marsem, 25. 7. se Saturnem. Zajímavé bude seskupení nebeských těles 15.7. ráno. Uvidíme těsné seskupení Měsíce, Venuše, Jupiteru, Aldebaranu (nejjasnější hvězda v Býku) a hvězdokupy Plejády. Další seskupení nastane 24. a 25. 7. večer nad západním obzorem. Přiblíží se Měsíc, Mars a Saturn. 30. 7. ráno na východě se k sobě přiblíží Jupiter, Aldebaran, hvězdokupy Plejády a Venuše. Maximum meteorického roje Akvarid se vyskytne 28. 7.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - DOLNÍ LHOTA - Smrtí skončil střet vlaku s neznámý mužem, k němuž došlo kolem půl druhé ráno v sobotu 23. června. Muž vstupil v blízkosti železničního přejezdu v Dolní Lhotě do kolejiště v době, kdy tudy projížděl vlak. Po srážce utrpěl natolik vážná zranění, že jim na místě podlehl. Policistům se nepodařilo zatím zjistit totožnost muže, ani to, zda vstoupil do kolejiště se sebevražedným úmyslem nebo vlak přehlédl.
  


Stomatologická pohotovost červenec
B o s k o v i c k o - Stomatologická pohotovost červenec
   1. 7. MUDr. Fenyk Letovice, Tyršova 15 516 474 310
   5. 7. MUDr. Grénarová Boskovice, Růžové nám. 16 774 710 550
   6. 7. MUDr. Kopáčková Letovice, A. Krejčího 1a 516 474 369
   7. 7. MUDr. Chatrný Boskovice, Lidická 8 516 456 109
   8. 7. MUDr. Jaklová Boskovice, Smetanova 24 516 454 046
   14. 7. MUDr. Kutlíková Boskovice, Lidická 8 516 453 997
   15. 7. MUDr. Kopáčková Letovice, A. Krejčího 1a 516 474 369
   21. 7. MUDr. Kraml Boskovice, Růžové nám. 16 733 644 499
   22. 7. MUDr. Křížová Boskovice, Růžové náměstí 12 516 452 808
   28.7. MUDr. Kubínová Boskovice, Nemocnice Boskovice 516 491 263
   29.7. MUDr. Kučerová M. Lysice, Komenského 429 516 472 460
   Služba je sloužena od 8.00 - 12.00 hodin
   Mimo výše uvedenou je služba zajištěna v Brně, Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111 ve všední dny od 17.00 hodin do 7.00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích nepřetržitě 24 hodin.
   
  


Sport

I letos se poběží Moravský ultramaraton
O k r e s B l a n s k o (les) - Prořídlá červencová termínovka mnoho událostí na jižní Moravě nenabízí. A přece jedna událost v sobě skrývá hned 7 závodů. Tradiční MUM opravdu nesouvisí se slovem mumie či mumifikace, jako kdyby toto měl být výsledek účasti na této události, ale je to prostě Moravský ultramaraton, etapový závod po krásách Českomoravské a Drahanské vysočiny, nabízející třešně, lesní jahody, borůvky a snad i maliny. V roce 2012 to bude již jubilejní 20. ročník.
   Centrem událostí bude opět Lomnice u Tišnova, kde v budově místní školy funguje veškeré zázemí této akce, tedy ubytování, koupelny, WC, kuchyňka se snídaní, masér,… V areálu školy nad oválem školního hřiště je také cíl všech sedmi etap, navíc však i start té poslední, zatímco etapa prvá se bude sice také startovat v Lomnici, ale u kostela, tedy více než 500 m od školy. Ostatní etapy se startují v etapových obcích či městečkách (Vranov u Brna, Olešnice na Moravě, Boskovice, Bystřice nad Pernštejnem, Tišnov).
   Každou etapu tvoří jeden maraton+, tedy 43 km běhu po silnicích, polních a lesních cestách, po loukách i po strmých svazích. Pochopitelně tedy např. Tišnovská etapa nevynechává žádné z vyvýšených míst nad Tišnovem, od roku 2011 byla namísto etapy Kunštátské zařazena etapa Olešnická a namísto etapy Veverské etapa Vranovská. Boskovická etapa skýtá nejeden zajímavý pohled na reliéf krajiny, ale i přeběh mezi rybízem u Lysic a následně mírné stoupání malebným údolím podél potoka od zámku.
   Moravský ultramaraton se letos běží 1. - 7. července, všechny etapy kromě poslední mají start vždy ve 14 hodin pro pomalejší běžce a v 15 hodin pro ty rychlejší.
   Seznam etap: Ne 1. 7. Lomnická, Po 2. 7. Boskovická, Út 3. 7. Vranovská, St 4. 7. Tišnovská, Čt 5. 7. Olešnická, Pá 6. 7. Bystřická, So 7. 7. 10 h Cimrmanova.
  


Husovská má bronz z republiky
P r o s t ě j o v (les) - Ani v minulém týdnu boskovičtí plavci nezaháleli a brázdili české a moravské bazény.
   V Prostějově se konalo Letní mistrovství České republiky mladšího žactva a sešli se zde sportovci ze 74 oddílů České republiky.
   Hlavní favoritkou Boskovic byla Andrejka Husovská z oddílu Minerva DDM Boskovice, která si v disciplíně 200 m prsa domů odvezla bronzovou medaili. Na poloviční trati pak skončila těsně za stupni vítězů. V ostatních disciplínách skončila vždy v první desítce výsledkové listiny.
   Oba boskovičtí zástupci Jakub David i Vojtěch Přibyl na medailové příčky nedosáhli. Přesto je osmé místo Davida na 1500 m volným způsobem velice cenné, vždyť po bojovném výkonu zlepšil svůj nejlepší čas o 30 sekund.
  


Bikeři na Suchém
S u c h ý (les) - V sobotu i v neděli pokračoval letošní ročník Poháru Drahanské vrchoviny. V sobotu se bikeři utkali na trati v Suchém, v neděli na ně čekaly souboje v Bořitově.
   
   Foto: PETR ZAPLETAL
  


Bohemians byli nejlepší
B o s k o v i c e (les) - Na druhém ročníku mezinárodního fotbalového turnaje přípravek, který se hrál v Boskovicích, se sešla nečekaně kvalitní sestava mladých celků.
   Po dvou týmech do turnaje nasadily domácí Boskovice, a také pražské kluby Slavia a Bohemians 1905. První tým Boskovic byl doplněn o dva hráče Zbrojovky Brno a vedl si velmi dobře, když obsadil konečnou čtvrtou příčku.
   Ve čtvrtfinále skončila cesta turnajem pro druhý tým Slavie, Spartu Brno a také slovenský Ružomberok a rakouský Rapid Vídeň. Vítězem turnaje se stal tým Bohemians Praha 1905, když o jeho vítězství ve finále rozhodly až pokutové kopy.
   Čtvrtfinále: Stropkov - Sparta Brno 2:0, Slavia II - Bohemians II 1:2, Ružomberok - Zbrojovka Brno 0:4, Boskovice I - Rapid Vídeň 3:1. Semifinále: Zbrojovka Brno - Stropkov 1:2, Boskovice I - Bohemians II 0:2. O 3. místo: Zbrojovka - Boskovice I 5:1. Finále: Bohemians II - Stropkov 3:2 PK.
   All-star sestava turnaje: Adam Stejskal (Zbrojovka Brno), Matyáš Kořének (Bohemians Praha 1905), Adam Hložek (Zbrojovka Brno), Dominik Veselovský (Ružomberok), Rafael Guman (Tesla Stropkov), Lukáš Vorlický (Boskovice), Jan Linhart (Slavia Praha), Dominik Brandejs (Bohemians Praha 1905).
   Nejlepší střelec: Lukáš Vorlický (FC Boskovice) – 24 branek.
   Konečné pořadí: 1. Bohemians Praha 1905 II, 2. Tesla Stropkov, 3. Zbrojovka Brno, 4. Boskovice I, 5. Ružomberok, 6. Slavia Praha II, 7. Rapid Wien, 8. Sparta Brno, 9. Bohemians Praha 1905 I, 10. Hradec Králové, 11. Skalica, 12. Slovan Bratislava, 13. Slavoj Žatec, 14. Budapest, 15. Slavia Praha I, 16. Žilina, 17. Humpolec, 18. Viktoria Žižkov, 19. Kuřim, 20. Třebíč, 21. ZVVZ Milevsko, 22. Svitavy, 23. Prostějov, 24. Sigma Olomouc, 25. Svratka Brno, 26. Kladno, 27. Mladá Boleslav, 28. Boskovice II.
Foto: Lubomír Slezák  


Púchov viděl triumf Hlubinkové
B e n e š o v (les) - Mezinárodní Mistrovství České reubliky v silniční cyklistice se tentokrát konalo ve slovenském Púchově.
   Už ve středu 20. června byly na programu časovky a z nich vzešla dvojí medailová radost pro Moravec Benešov. Skvěle zajely juniorky, Nikola Hlubinková vybojovala stříbro a Markéta Parolková bronz. Výborně si vedl i junior Adam Sekanina, který měl v cíli jedenáctý čas.
   V sobotu 23. června se do cyklistické historie zapsala zlatým písmem juniorka Nikola Hlubinková, která vybojovala titul silniční Mistryně České republiky v závodě s hromadným startem. Markéta Parolková obsadila skvělé 10. místo, Adam Sekanina dojel v hlavním balíku na 22. místě.
  


Kunštát neprohrál
O k r e s B l a n s k o (les) - Bez porážky vyhráli tenisté Kunštátu IV. třídu soutěže smíšených družstev pro rok 2012. V závěrečném sedmém kole dokázali zvítězit i na kurtech Veverské Bitýšky. A byl to právě tento zápas, který rozhodl o konečném vítězství kunštátského klubu.
   Veverská Bitýška - Kunšát 1:8. Santar - Sojka Jan 3:6, 6:2, 3:6. Tecl - Sojka Petr 2:6, 1:6. Sova - Sojka Petr st. 0:6, 6:7. Zavřel - Tenora 6:4, 6:3. Nevřivá - Dvořáčková 3:6, 0:6. Santarová - Tenorová 2:6, 1:6. Santarová, Nevřivá - Dvořáčková, Tenorová 3:6, 2:6. Santar, Tecl - Sojka Jan, Sojka Petr 1:6, 6:3, 1:6. Sova, Zavřel - Sojka Petr st., Tenora 4:6, 3:6.
   V posledním kole uspěl i tým Velkých Opatovic, který přivezl výhru 6:3 z Kuřimi, body za výhru dovezl i třetí zástupce našeho okresu. Tým Sokola Rudice vyhrál v Čebíně 9:0.
  


Triatlon nebude
V y s o č a n y (les) - Pořadatelé ze Sport Clubu Ráječko a Vysočan se rozhodli zrušit Vysočanský triatlon plánovaný na 21. 7. 2012, přestože zájem o triatlon stoupá. Na vině je nový silniční zákon, který pravděpodobně zničí všechny menší amatérské závody, zejména silniční cyklistiku, triatlony a duatlony.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   Malá kopaná
   1. liga: PentaCo Boskovice - Kanap Karolín 5:0, AC Okrouhlá - FC Microtex Lomnice 7:2, SK Viktoria Suchý - Sokol BK Sadros Bce 2:4, FC Kvasar Černá Hora - FK Rozhraní 5:2, FC Nobica Boskovice - AC Kozárov 1:5, TJ Orel Boskovice - DKS Kopeček Rájec 2:1.
   1. Sadros 11 9 0 2 52:25 27
   2. Kozárov 11 7 1 3 38:21 22
   3. Karolín 11 7 1 3 45:40 22
   4. Kvasar 11 7 1 3 43:42 22
   5. Suchý 11 7 0 4 46:39 21
   6. PentaCo 11 7 0 4 32:25 21
   7. Orel 11 5 0 6 40:38 15
   8. Okrouhlá 11 4 1 6 36:40 13
   9. Rozhraní 11 3 2 6 21:31 11
   10. Microtex 11 3 1 7 44:40 10
   11. Rájec 11 2 2 7 21:34 8
   12. Nobica 11 0 1 10 11:54 1
   2. liga: Artézia Štěchov - FC Fulgur Býkovice 2:4, HSK Holešín - Torpéda Vážany 5:3, Sokol Zedral Sudice - 1. FC Šebetov 2:1, FC Světlá - FC Sampdoria Poříčí 6:0, FK Nedala Lažánky - FC Artis Bedřichov 2:7, Arsenal Lomnice - FC Brumov 6:2.
   1. Holešín 11 10 1 0 33:11 31
   2. Lomnice 11 8 1 2 35:28 25
   3. Světlá 11 7 0 4 39:26 21
   4. Sudice 11 6 1 4 48:35 19
   5. Vážany 11 6 1 4 35:32 19
   6. Bedřichov 11 5 0 6 34:24 15
   7. Brumov 11 5 0 6 25:37 15
   8. Lažánky 11 4 1 6 42:46 13
   9. Poříčí 11 4 1 6 26:32 13
   10. Býkovice 11 4 0 7 29:41 12
   11. Štěchov 11 2 1 8 16:34 7
   12. Šebetov 11 1 1 9 20:36 4
   3. liga: LPP Lhota u Lysic - FC Dynamo Čížovky Bce 11:3, KMK Újezd u Kunštátu - FK Jabloňany 3:1, FC Spešov - FC Žďárná 0:1, FC Rozsíčka - Hasiči M.R.–S.L. 3:5, StB Jabloňany - TJ Šerkovice 3:0, Paradox Blansko - Sokol Lhota Rapotina 3:3.
   4. liga: Ajeto Adamov - MK Sokol Drnovice 6:1, FK Deštná - FC Dolní Lhota 3:5, SK Moravan Svitávka - FPO Blansko 2:2, FK Rudná - FK Tuzemák Boskovice 3:0, BC Červánky Rájec - Panthers Vanovice 3:0, TJ Sokol Křetín - TJ Rudka 6:4.
   5. liga: Žízeň Petrovice - Brutal Kuničky 2:3, Horní Poříčí - Sokol Valchov A 5:1, Sokol Šebrov - Dlouhá Lhota 0:3, FC Piccolo Černá Hora - Obora 3:0, Ultras Vysočany - Velké Opatovice 3:3, Sokol Valchov B - Brťov 2:1, JKP Olešná - Ohrada Vísky 5:0.
   Divize: Sokol Letovice - Sebranice 14:1, Hřebci Ludíkov - Lhota u Lysic 0:6, Skalička 2003 - TJ K20 Šošůvka 1:3, Vítějeves - Rock Boskovice 4:4, TJ Úsobrno o.s. - Stars Letovice 2:7, Moravská Chrastová - Pozdní Sběr 5:2, Kněževes 2006 - Sokol Horní Lhota 2:2.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   ATLETIKA
   7. 7., 11 h Lomnice. Cimrmanova etapa MUM, OBL.
   BASEBALL
   30. 6., 10 h Olympia Blansko - Draci Brno, KP kadetů.
   HORSKÁ KOLA
   30. 6., 9 h Velenov. Pohár Drahanské vrchoviny.
   MALÁ KOPANÁ
   6. - 7. 7., 10 h Černá Hora. 17. Mistrovství České Republiky.
   TENIS
   5. -7. 7., 10 h ASK Blansko. Turnaj mužů.
  


Napsali nám

Cena Čechů stoupá
Takový byl největší titulek úterní MF Dnes a v prvním odstavci radostná zpráva, že ceny některých českých fotbalových reprezentantů letí na trhu vzhůru. Tak jsem si vzpomněl, kolikrát během fotbalových utkání českých fotbalistů na mistrovství televizní komentátoři po dobré akci Pilaře nebo Jiráčka zmínili, jakou radost musí mít majitel mužstva Wolfsburgu, že tak dobře hrají a co tak dobrého koupil. Nevím, proč se naši sportovní komentátoři tak radují, že ten český reprezentant hraje za Beşiktaş, ten za Doněck a onen za Galatasaray. Proč se těší, že prodáme další a další.
   To, že se milion, možná dva, českých fotbalových fanoušků po celá léta budou muset v televizi dívat na podprůměrný fotbal naší 1. ligy, je jaksi nenapadlo zmínit. A kolik těch fanoušků bude ochotno přijít na stadion a ještě zaplatit za ty produkty, které pro nás připraví managementy akciových společností, které si říkají fotbalové kluby.
   Kde jsou ty doby kdy se hrálo především pro diváky, pro body, pro vítězství.
   Cena Čechů stoupá - takový Gebre Selasie byl před mistrovstvím k dostání za 25 milionů korun, teď je prý za dvojnásobek. Cena Jiráčka byla 125 milionů. Aby ti borci nosili na hrudi cenovku - takový Jiráček svých 125 milionů, a pod tím (podle platných předpisů) jednotkovou cenu 1,785 mil./kg (při 77 kg živé váhy). A při poklesu formy na čelo nálepka Akční sleva 10%. Kolik z těch milionů se dostalo až k žákovským trenérům v Pelhřimově, Sokolovu, Třebíči, bez kterých by se Baroš, Jiráček nebo Gebre Selasie nikdy nenaučili udělat kličku nebo dát jesle.
   Napadlo vás někdy, co to znamená, že je někdo „majitelem“ hráče? Roman Abramovič je majitelem Čecha Čecha (Petra). Malcolm Glazer je majitelem Angličana Wayna Rooneyho, asi nejlepšího anglického útočníka. Jak nám sdělili televizní komentátoři, na mistrovství Evropy si mohl zahrát, ale na olympiádu nesmí. Olympiáda, účast na ní je snem všech sportovců, atleti si trhají šlachy a svaly, jen aby dosáhli na kvalifikační limity. Aby mohli jet do Londýna na Olympiádu a zúčastnit se pro mnohé vrcholu jejich sportovní kariéry. Ale Wayne Rooney, kterého by anglický mančaft moc potřeboval, i kdyby stokrát chtěl, tak nesmí. Musí na tréninkové soustředění Manchesteru.
   Jak se asi cítí majitel dvaceti, padesáti lidí, jak se cítí ti, co jsou vlastněni? Za peníze v Praze dům i sportovní talent.
   Trocha filozofování na závěr (i když jsem ho zkopíroval z internetu): Dnešní doba umožňuje bezpracné zisky, plýtvání a spotřebovávání surovin, energie a lidské práce pro řadu zcela nepotřebných a zhola zbytečných věcí jen proto, že přinášejí zisk. Povýšila hazard, pornografii, sadismus a nezřízený způsob života na legální zábavu, z umění, kultury, sportu, vzdělání, zdraví a dokonce i z práva a politiky udělala zboží.
Ilja Melkus  


Tradiční Majáles v Paprsku
Minulou neděli proběhl v Paprsku ve Velkých Opatovicích tradiční Majáles. Klienti zařízení si za spoluúčasti přátel ze Šebetova a pod vedením pracovníků připravili dvě taneční vystoupení, k tanci a poslechu zahrála Malohanačka. K vidění byla také lamoterapie. Akce se letos vydařila; celkem dorazily téměř tři stovky návštěvníků.
   
   Petra Langerová
  


Drogová scéna Boskovicka
Na Boskovicku a Blanensku se poměrně často objevují problémy spojené se závislostí na drogách.
   Problémy s tím spojené řeší nezisková organizace Podané ruce, která je jedinou neziskovou organizací zabývající se závislostí v našem okrese. Organizace funguje anonymně, protože většina narkomanů samozřejmě nechce mít problémy s policií. Pomoc probíhá formou distribuce balíčků pro bezpečnější užívání, ve kterých jsou různé doplňky stravy, například vitaminové tobolky či želatinové kapsle. Pracovníci organizace navštívili Boskovice dvacetkrát. Při těchto výjezdech z Brna či z Blanska strávili pracovníci Podaných rukou 6 hodin na místě.
   Za rok 2011 v našem okrese (Blansko, Boskovice, Adamov) organizace eviduje celkem 917 kontaktů, z toho 53 prvokontaktů. Dominantní tvrdou drogou na Blanensku je pervitin. Konkrétně v Boskovicích je známo 24 závislých, kteří navštěvují pobočku organizace a přibližně dalších 20 závislých, kteří nevyhledávají žádnou pomoc. Pro přiblížení, Podané ruce provedly 538 výměn, přičemž vydaly 28 700 injekčních jehel a bylo jim vráceno 32 000 jehel. Z toho vyplývá, že návratnost je 112 procent. Z dalších drog je to například opium, hašiš, marihuana či lysohlávky.
   Rizikovou skupinou jsou lidé ve věku 16 - 22 let z problémových rodin, kteří užívají pervitin převážně intranasálně, místy i nitrožilně. Jsou bohužel známy i případy, které končí smrtí. Na Boskovicku jsou známy 3 - 4 případy za posledních několik let.
   Avšak největším problémem zůstává u mladistvých stále alkohol, který je i nejvíce řešen policií. Jsou známy i případy podnapilých nezletilých dívek ve věku 12 - 13 let, které nadýchaly kolem 3 promile alkoholu.
   Poradenská pracoviště fungují v Brně a v Blansku. Dříve bylo nízkoprahové centrum i v Boskovicích, ale to bohužel zaniklo.
   
   David Jeřábek, Yevgen Ponomarenko a Matěj Vavrinec
  


Čekají na nové pány
Tak Cirovi se to podařilo, už má nový domov. Ale ještě v útulku zůstává erdelteriérka Sandy.
   Sandy - rádi bychom poprosili veřejnost, zda nepoznají tuto fenečku. Pevně věříme, že se někomu ztratila a dotyčný ji hledá. Je mírná, bezkonfliktní a mazlivá. Ale raději by se mazlila určitě s těmi svými. Děkujeme předem!
   Případné informace ohledně Sandy volejte na tel. 516 453 335 (Městská policie).
   www.psiboskovice.cz