Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Šokující zjištění: na občerstvení Brutus se vyhláška nevztahuje
Umíte už opravdu číst?
Nedaleko Olešnice roste památník připomínající povodeň v roce 2002
 
Z Regionu
XV. sportovní hry pro handicapované
Anketa - Boží muka v Olešnici
V Třešňůvce vysadí tradiční odrůdy třešní
Osobnost města 2011 byla letos mimořádně udělena za záchranu života
Mladá míza oživí zámecký park
Ve Vískách působí komunitní centrum
Připomínky občanů radní zohlednili
V místě zvaném U tramvaje už zase stojí tramvaj
S letošními svátky řemesel jsme spokojeni,
Mám rád Malou Hanou, připomíná mi kraj, kde jsem se narodil, říká Angličan z Blanska
Z obecních webů
 
Kultura
Fránkovi studenti představili své návrhy staveb v Boskovicích
Mladí básníci mohou posílat své texty do Literární soutěže Františka Halase
Kristýna Sedláková zahraje v galerii
NABOSO a ÚstaF zahrají v Kunštátě
V sokolovně vystaví modely
Nota hostí Slováky na zámcích v Kunštátě a Boskovicích
Tanečnice
 
Informace
 
Sport
Fotbalisté Blanska do divize nepostoupili
Pohár Drahanské vrchoviny se vrátil do Žďárné
Pět medailí připlavalo z Karviné
Vítězové z Boskovic
Železný býk startuje v sobotu
Ve Voděradech uvidíte fotbalové hvězdy
V lázních se nadělovalo
Fotbal na zimním stadioně
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Papoušci Tehdy a Potom
Gymnázium v Jevíčku slaví výročí
Ve Velkých Opatovicích měli Školní akademii
Výstava psích miláčků
Boskovičtí důchodci na Podvrší
Noví občánci
Čekají na nové pány
 
Přečtěte si

Šokující zjištění: na občerstvení Brutus se vyhláška nevztahuje
B o s k o v i c e (tt) - K poněkud bizarní situaci došlo v Boskovicích v souvislosti s vyhláškou omezující fungování nočních podniků ve městě. Provozovatel občerstvení Brutus, jehož návštěvníci v obydlené lokalitě do značné míry eskalovali problémy vedoucí ke vzniku vyhlášky, totiž poté, co mu radní výjimku z vyhlášky neudělili, zjistil, že se na něj nová vyhláška vůbec nevztahuje. Postihuje totiž pouze provozovatele pohostinské činnosti a prodej z okénka na ulici. Brutus však, podobně jako třeba benzínové stanice, nespadá ani do jedné této kategorie.
   Občerstvení Brutus proto již přešlo zpět na nonstop provoz. Na svých stránkách však návštěvníky vybízí k tomu, aby dodržovali noční klid a nerušili spící obyvatele v sousedství provozovny.
   Dosud není jasné, jak na situaci zareaguje vedení města. „Zaznamenali jsme to a momentálně situaci analyzujeme a řešíme, jak dál postupovat. Příští týden budeme vědět víc,“ uvedl minulý pátek k problematice tajemník David Škvařil.
  


Umíte už opravdu číst?
B o s k o v i c e (vyv) - Nejen o tom museli ve středu v kině žáci prvních tříd ZŠ Boskovice přesvědčit přítomné. Městská knihovna připravila v rámci projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka příjemné setkání plné hádanek, otázek, písniček a pohádek. Jako dárek všichni dostali knížku Miloše Kratochvíla Školníci.
Foto: Andrea Šrámková  


Nedaleko Olešnice roste památník připomínající povodeň v roce 2002
O l e š n i c e - Památník v podobě boží muky se právě staví nad Olešnicí u cesty na Kněževes. Sakrální stavba má být památníkem obětí a současně připomínkou povodní v roce 2002. „Stavba má být sestrou stávající boží muky u Ústupu a bude stát na stejně exponovaném místě se širokým obzorem, takže bude vidět z okruhu několika kilometrů,“ řekl o památníku starosta města Olešnice Zdeněk Peša. „Šest metů vysoká bíle olíčená stavba bude čnít v místech, kde se před deseti lety vypršel obrovský 14 kilometrů vysoký mrak, z něhož se vylilo 800 tisíc kubíků vody. Ty proletěly Olešnicí, Crhovem a dál do Hodonína a Štěpánova,“ vysvětlil Peša, který odhalil i další podrobnosti o stavbě: „Nechtěli jsme žádné moderní materiály, dohodli jsme se, že boží muka bude natřena vápnem, přičemž nátěr se každé dva až tři roky obnoví. Do památníku bude vsazen i kámen ze zdejších lomů, olešnický mramor, posvěcený papežem při jeho návštěvě Brna. Samotná stavba tak bude mít dvojí rozměr, jednak duchovní, církevní jako boží muka a jednak jako památník povodně.“
   Stavba vznikla na základě rozhodnutí starostů sdružených v dobrovolném svazku obcí Olešnicko a měla by přijít na 200 tisíc. Svazek podal žádost o dotaci z krajského programu rozvoje venkova. K boží muce by měla vést také nová naučná stezka od nově rekonstruované hasičské zbrojnice v Olešnici a přes nově vybudované poldry. „Na trase budou umístěny informační tabule a celá stezka bude měřit asi 5,5 kilometru,“ doplnil starosta. „Památník má být připomenutím jisté lidské malosti proti živlům a hlavně památníkem obětí, které si tato povodeň vyžádala,“ uzavřel Peša.
  


Z Regionu

XV. sportovní hry pro handicapované
B o s k o v i c e (Jim) - Jubilejní sportovní hry, které tradičně pořádá Betany, se letos změnily v Orientačně poznávací pochod. Na trasy v Pilském údolí, zámecké zahradě a na hradě se vydalo 142 klientů z Velkých Opatovic, Šebetova, Blanska, Letovic a dalších míst.
Foto: Jitka Melkusová  


Anketa - Boží muka v Olešnici
B o s k o v i c k o - - Co říkáte na skutečnost, že v Olešnici postaví Boží muka na připomínku povodní a památku těch, kteří při nich zahynuli?
   
   Jana Staňková, 22 let, studentka:
   V Olešnici nebydlím a abych se přiznala ani nevím, kolik obětí povodně měly, ale myslím, že je to dobrý nápad.
   
   Stanislav Soukup, 46 let, řidič:
   Nevidím na tom nic špatného.
   
   Marie Kopecká, 38 let, sociální pracovnice:
   Jako připomínka je to pěkný nápad. Nejdůležitější podle mě ale je zamezit tomu. Aby se to již nikdy neopakovalo.
   
   Josef Kolář, 62 let, důchodce:
   Boží muka stojí v krajině na různých místech, kvůli různým událostem. Myslím, že i pro tuto událost je dobré je postavit. Ať už jako upomínku na to, co se stalo nebo památku obětem.
   
   KK
  


V Třešňůvce vysadí tradiční odrůdy třešní
K u n š t á t (AD) - Starý třešňový sad zvaný Třešňůvka, který se rozkládá přímo u kunštátského zámku, by mohl být v dohledné době osazen novými stromy. Třešňůvka je už mnoho let neudržovaná a staré stromy pomalu odumírají a rozpadají se. Sad proto hodně prořídnul a ovoce už moc nenese.
   Tuto skutečnost se rozhodli Kunštátští změnit. Podařilo se jim získat dotaci z Operačního programu Životního prostředí ve výšce téměř 700 tisíc korun. „Za tyto peníze chceme vykácet staré stromy, které už dožily, a prořezat a ošetřit ty, u kterých to ještě bude mít smysl. A hlavně chceme Třešňůvku osadit asi 250 novými stromky. Budou to původní, staré odrůdy třešní, chceme zde vytvořit jakýsi genofond starých třešňových odrůd. K tomu přibude i pár jabloní,“ shrnul plány města na obnovení sadu lesní hospodář Kunštátu Lukáš Hrdlička.
   „Projekt byl vypracován podle původních plánů, aby se Třešňůvka co nejvíce podobala sadu, jaký tam býval dřív,“ dodal další podrobnosti. Pokud se letos všechno podaří vyřešit po formální stránce, tak by se příští rok mohlo s generální údržbou Třešňůvky začít.
Milíř. O Svátcích řemesel pálili v kunštátské Třešňůvce dřevěné uhlí.
Foto: Jitka Melkusová  


Osobnost města 2011 byla letos mimořádně udělena za záchranu života
L e t o v i c e (vyv) - Letovičtí už znají jména těch, kteří se mohou pyšnit titulem Osobnost města Letovice 2011. Jako i v předchozích letech vedení města tímto způsobem vyjádřilo poděkování lidem, jejichž činnost prospěla ostatním. Na anketě se podílejí sami Letovičtí, když navrhují své favority, městská rada z nich poté vybere tři jednotlivce a jeden kolektiv. „Letos bylo mimořádně navíc uděleno ještě ocenění za záchranu lidského života. Dostal ho Martin Tománek za to, že neváhal a vrhl se mezi dítě a psa,“ uvedl starosta Vladimír Stejskal. Dále na podium kulturního domu vystoupila Jaroslava Burkoňová, oceněná za celoživotní působení v oblasti sportu, kultury a za reprezentaci města, následoval ji Boris Rašovský za zásluhy o založení Nového sdružení zdravotně postižených v Letovicích a desetiletou činnost v něm. „Neberu to jako osobní úspěch,“ skromně komentoval uznání Rašovský. „Je to ocenění práce celého sdružení, ale velice si toho vážím,“ dodal. Trojici doplnil Petr Dokoupil za své celoživotní aktivní působení ve Sboru dobrovolných hasičů. A právě letovičtí hasiči se stali oceněným kolektivem – za svou dlouhodobou činnost a záchranu osob a majetku.
   Vyhlášení vítězů v anketě proběhlo podobně jako v posledních letech při příležitosti už 10. ročníku Hudebních slavností, letos v Letovicích konaných 24. května. Večer patřil vedle již zmíněných osobností Jaroslavu Svěcenému a jeho houslovému recitálu, kytaristovi Miloslavu Klausovi a Symfonickému orchestru ZUŠ Letovice.
  


Mladá míza oživí zámecký park
V e l k é O p a t o v i c e (vyv) - Starobylý, památkově chráněný park u zámku ve Velkých Opatovicích se dočkal rozsáhlé obnovy. Od začátku letošního roku došlo k vykácení a k opětovné výsadbě téměř čtvrtiny stromů třináctihektarového areálu. V druhé etapě nyní proběhne jeho úklid a vysázeno bude více než devatenáct set keřů.
    „Poslední regenerace, ale jen částečná, se uskutečnila v roce 2003,“ prozradil vedoucí technicko-hospodářského odboru Jan Šafář, „ta současná postupuje podle projektové dokumentace z roku 2009. Kácelo se hlavně s ohledem na statiku, a s tím související bezpečnost. Některé projektem vytypované stromy už byly i spadlé, v mnohých se nacházely praskliny, dutiny a podobně. Jiné ještě vypadaly vitálně, jako třeba habry u zdi na jižní straně parku, ale jednalo se pravděpodobně o přerostlý živý plot.“ Pod pilami tak skončilo sto třicet stromů, náhradou je jim sto deset mladých dřevin, převážně různých druhů javorů, borovic a smrků. Přestože se průřez týkal, právě s ohledem na bezpečnost, i těch nejstarších částí parku z 18. a 19. století, zachována zůstala velice zajímavá pětiramenná borovice stará přes dvě stě padesát let i torzo snad nejstarší lípy na Moravě. Její věk je odhadován kolem pěti set let, během nichž obvod kmene dosáhl jedenácti metrů.
   Celková cena úprav zeleně parku má přesáhnout čtyři a půl miliony. Na financování se podílí i město, devadesát procent uznatelných nákladů však pokryje dotace z fondů EU.
  


Ve Vískách působí komunitní centrum
V í s k y (tt) - Letos v lednu zahájilo ve Vískách svou činnost nové Komunitní centrum. Funguje prozatím pod víseckým Orlem a jeho aktivity se tak odehrávají převážně v místní orlovně. Komunitní centrum pod vedením Hany Sobotkové pořádá nejrůznější kurzy, besedy, přednášky a sportovní aktivity. A snaží se nepominout žádnou skupinu obyvatel.
   „K založení centra jsem se inspirovala myšlenkou Venkovské komunitní školy. Hlavní činnost centra je přivést vzdělanostní a volnočasové aktivity na vesnici. Aktivity by měly směřovat pro místní obyvatele napříč všemi generacemi a jako lektory preferujeme místní. Aktivity se snažíme vypisovat podle potřeby obyvatel. A tak už máme Klub seniorů a Mateřské centrum, proběhl kurz informatiky, který se setkal s velmi dobrou odezvou, a dále rukodělné kurzy. Zájem byl i o besedu s tiskovou mluvčí Policie ČR a o kurs Moderní užitková zahrada. Ze sportovních aktivit funguje cvičení aerobiku a zdravotně relaxační cvičení,“ popsala koordinátorka Komunitního centra Hana Sobotková.
   Aby bylo centrum schopno zajistit si své fungování, je nutné, aby poskytovalo své služby minimálně pro 800 člennou komunitu. Obec Vísky má 260 obyvatel, proto provozovatelé centra postupně oslovují i sousední obce - Pamětice, Míchov, Bačov a Podolí. Podle Hanky Sobotkové se na tento širší záběr hodlají v nadcházející době zaměřit.
   „Na to musíme v budoucnu více a lépe zaměřit svou pozornost. A nechceme zůstat pouze u kurzů, ale chceme rozjet komunitní aktivity. Zkrátka probudit lidi ve vsi k činnosti pro ves samu. Spolupracujeme se ZŠ a MŠ ve Vískách a s obcí. Doufáme v širší spolupráci s místními aktivními občany, podnikateli, sdruženími. Budoucnost ukáže, zda budeme životaschopní a jakými cestami se budeme ubírat,“ dodala koordinátorka Hana Sobotková.
   Přes prázdniny čeká Komunitní centrum příprava na další školní rok, s jehož začátkem zahájí novou nabídku pro další období. V blízké budoucnosti zahájí ve Vískách vzdělávací projekt z oblasti životního prostředí, na který získali dotaci od kraje. Projekt se nazývá Péče o krajinu z hlediska udržitelnosti vody v krajině. „Část projektu je zaměřena na další vzdělání pro občany Vísek, ale bude oslovovat i místní zemědělce a podnikatele. Druhá část je zaměřena na enviromentální vzdělání žáků ZŠ Vísky. Projekt je vytvořen ve spolupráci se ZŠ Vísky a občanským sdružením Vicinie21, které je odborným garantem projektu. V létě zahájíme divadelní pokus s dětmi v mateřském centru. Ten by měl vyústit v dětské divadelní představení na konci září v rámci širšího projektu Našim nejmenším, kterého se naše mateřské centrum zúčastnilo,“ doplnila Hana Sobotková.
Na téma Moderní užitková zahrada do Vísek přijela besedovat Denise Müllerová.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Připomínky občanů radní zohlednili
B o s k o v i c e (pek) - Semeno padlo na úrodnou půdu. Tak by se dalo zhodnotit rozhodnutí boskovických radních vzít v potaz připomínky občanů a zastupitelů ke smlouvě na pronájem pozemku v průmyslové zóně mezi městem a firmou Akam Bosko.
   Rada města na svém prvním červnovém jednání schválila dodatek ke smlouvě, který říká, že nájemné se sníží z dosavadních pětašedesáti korun za metr na polovinu. „Součástí dodatku je podnět zastupitelky Hany Nedomové. V dodatku se píše, že v případě, že se zvednou výkupní ceny elektřiny, zvedne se také cena nájmu. Dále je v dodatku zahrnuto, že pokud výkupní ceny překročí nájemné, které firma platila městu, rozdíl dá firma na kulturu, sport a projekty ve městě,“ sdělil místostarosta Boskovic Dominik Božek. Miluše Rozkošná z odboru správy úřadu doplnila, že schválením dodatku radní vyslovili vůli tento dodatek ke smlouvě uzavřít. „Nové smluvní podmínky ale začnou platit až v okamžiku, kdy dodatek podepíší oprávnění zástupci obou smluvních stran,“ vysvětlila Miluše Rozkošná.
  


V místě zvaném U tramvaje už zase stojí tramvaj
O b o r a (Jim) - Bude tomu již padesát let, co se na jistém místě u silnice mezi Jabloňany a Oborou objevila tramvaj. Nebo taky šalina. Kde je jí konec dnes už asi nikdo neví. Zůstal jen název místa - U tramvaje. Na stejném místě dnes opět stojí tramvaj.
   Co za tím vězí? Vědci, vědecká práce a mimořádná lokalita. Dokonce světového významu. Našinec by možná řekl blbost, kravina. Hmyz, respektive křídla hmyzu, často půlmilimetrová, často několikamilimetrová. A to všechno z doby prvohor, permu.
   Za vším stojí Josef Augusta, boskovický rodák, věhlasný paleontolog. Na svůj rodný kraj držel a když se naskytla příležitost, rád se vracel.
   Vybavit z jílových vrstev poblíž Obory křídla hmyzu a připravit je ke zkoumání, to obnáší spoustu mravenčí jemné práce. A tak na začátku šedesátých let nechali vědci k místu průzkumu přivézt tramvaj, aby měli střechu nad hlavou. Pod hlavičkou profesora Augusty zde výzkumy vedla Jarmila Koukalová, její tehdejší studenti jsou dnes rozptýleni na různých akademických pracovištích po celé zemi a učí další generace. Z té doby dokonce existuje studentská kronika, v níž je zdokumentován nejen výzkum, ale i život studentů a průzkumníků poblíž Obory a Jabloňan.
   Vrátit místu název se rozhodl ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity Ondřej Dostál. Původně geolog má k paleontologům blízko, s někdejšími studenty zná. A tak se jakoby vrací časem a buduje v místě U tramvaje výukové a prezentační pracoviště Mendelova muzea. „Je to v celém světě třetí nejbohatší naleziště permského hmyzu. Prošla tudy paleontologická elita této země. To stojí za to zachovat,“ uvedl Ondřej Dostál s tím, že by zde měly probíhat výzkumy, ale současně sem docházeli i laici, kteří se zde mohou seznámit s prací paleontologů. „Dovedu si představit například nějaký kemp, kde se v průběhu několika dní seznámí zájemci s oborem i formou výzkumu. Aby se dozvěděli, co za tou vědou je a proč je to důležité,“ přiblížil svůj záměr ředitel Dostál s tím, že je dnes třeba podpořit primární výzkumy.
   A tramvaj? Ta bude opět sloužit jako základna - pracovní místo, příprava materiálu na další výzkum a případně místo pro přespání.
Před dvěma měsíci složil jeřáb k paleontologickému nalezišti „novou“ tramvaj.
Foto: archiv  


S letošními svátky řemesel jsme spokojeni,
K u n š t á t (AD) - O víkendu 9. a 10. června proběhl v Kunštátě již 5. ročník Svátků řemesel, akce plná řemesel, zábavného programu a kulturních vystoupení spojená s řemeslným jarmarkem. Jak se Svátky řemesel vydařily podle jejich hlavního organizátora Libora Janči, předsedy občanského sdružení Řemesla v Kunštátě?
   
   Jak hodnotíte letošní svátky řemesel?
   Na to, jaké bylo počasí, to dopadlo velmi dobře, a to hlavně díky stoprocentnímu nasazení všech organizátorů. Kdyby nepršelo, přišlo by i víc lidí, reklamní kampaň jsme měli masivní, zvlášť oproti minulým ročníkům. Nicméně ani kvůli dešti jsme nemuseli žádné vystoupení rušit, vše proběhlo jak mělo a bez problémů, lidi chodili i v hustém dešti, takže jsme spokojeni. Jako celek to dopadlo dobře. Dokonce nám přišly i ohlasy mailem, což nás obzvlášť potěšilo.
   Naše očekávání byla sice trochu jiná, doufali jsme, že přijede lidí ještě víc, přece jen se potřebujeme posouvat dál a na to potřebujeme finanční zdroje, abychom měli co investovat do dalšího rozvoje. Celkově ale akci hodnotím pozitivně.
   
   Kolik přišlo návštěvníků?
   Návštěvníků bylo kolem čtyř tisíc. Přijeli i hodně zdaleka, z Prahy, Ostravy, Kyjova nebo třeba z Břeclavi. Právě z Břeclavi nám přišel jeden mail, kde pan Jiří Hořák psal, že akce byla perfektní a déšť vůbec nevadil. Naopak prý dokresloval „ponurou atmosféru temného středověku“.
   
   Na jaké téma bude příští ročník a co chystáte nového?
   Příští rok Svátky řemesel proběhnou při příležitosti 555. výročí korunovace krále Jiřího a budou na téma sklo. Pokud na to získáme prostředky, rádi bychom postavili hliněnou pec, kde by se každoročně pekl chleba. Byla by buď trvale umístěná na jednom místě zámeckého areálu, nebo by byla pohyblivá a každý rok bychom ji přivezli. Jednoznačně chceme každým rokem návštěvníky Svátků řemesel něčím překvapit.
   
   Chcete ještě něco dodat k letošnímu ročníku?
   Chtěl bych při této příležitosti poděkovat všem členům OS Řemesla v Kunštátě za pětiletou tvrdou práci, která přináší velmi dobré výsledky. Všichni mohou být pyšní na to, co se nám podařilo vybudovat, a patří jim můj velký obdiv a velký dík. Jsou to: Marie Wetterová, Václav Šplíchal, Irena Kupková, Anna Smejkalová, Zdeněk Wetter, Hana Vošlajerová, Vít Ondráček, Irena Kintrová, Vladimír Kintr, Zdena Popelková, Zdeněk Popelka, Antonín Krejčíř, Marie Čigelská, Mirka Truhlářová, Marie Vlasáková, Aleš Polák, Vojtěch Parolek, Stanislav Michal, Viktor Trubák a Petr Kozánek.
   Také bych rád poděkoval našim sponzorům, partnerům, řemeslníkům, přátelům a všem, kteří nás v naší činnosti podporují a kteří nám fandí a jakkoliv pomáhají.
Libor Janča
Foto: archiv  


Mám rád Malou Hanou, připomíná mi kraj, kde jsem se narodil, říká Angličan z Blanska
B o s k o v i c e (vyv) - Alan Windsor, na Moravě žijící Angličan, přišel před dvaceti lety do tehdejší Československé republiky. Rodnou vesničku Kings Langley nedaleko Londýna vystřídal nejprve za Bristol, poté dočasně za Itálii. Říká, že k nám ho přivedla náhoda. Česky uměl sotva pár slov, ale dnes mluví srozumitelnou češtinou s anglickým přízvukem. Začal učit angličtinu a po třech letech si otevřel soukromou jazykovou školu English Studio Blansko, založenou především na výuce rodilými mluvčími. Od září připravuje její pobočku v areálu Minervy v Boskovicích.
   
   Co vás zavedlo do našich končin?
   Přijel jsem do České republiky, vlastně do Československa, poprvé v roce 1992. V Bristolu jsem se setkal s jednou dívkou z Blanska, proto sem. Jeli jsme z Londýna autobusem ČSAD, ten se ale kousek před Prahou porouchal. V té době, brzy po revoluci, bylo zajímavé, exotické to tu vidět. V Česku se zdálo všechno neobvyklé, všechno nové, skoro nepochopitelné, ne jenom jazyk, ale způsob života. Byl obrovský rozdíl oproti Bristolu – žádná auta, všude malé obchody, život jako v padesátých letech u nás – i když lidi se zlobí, když to říkám. Ale bylo to tak. Na druhé straně lidi moc fajn a pomalejší rytmus života, takové jiné životní tempo než v Bristolu. Jenomže to je vždycky rozdíl, ten životní styl, život. Člověk musí pochopit, že jiné věci budou složitější, třeba jak lidé mluví, co říkají a co to přesně znamená. Nebo ty úřady a tak dál. Česky se říká pohoda – pohoda je lepší tady. Možná. A lidi v Anglii – jsou možná spíš tolerantnější, nějakým způsobem, oni umí víc relaxovat než tady. Tady si lidi myslí, že musí pořád něco uklízet nebo mýt okna. Nebo si zouvat boty, že tu jinak bude špína. U nás říkáme – necháme to na zítra.
   
   Zmínil jste jazyk, co vy a čeština?
   To pro mě bylo hodně složité. Uměl jsem jenom italštinu – a angličtinu samozřejmě. Pár slov jsem se česky naučil, jinak nic. Nejdůležitější bylo zvládnout čísla, protože jsem musel nakupovat. Taky jsem sledoval večer televizi, mluvil jsem s lidmi, tím způsobem jsem se naučil rychle, a taky sám dost doma. Ale je to strašně složitý jazyk, není jednoduché se ho naučit, potřeboval jsem asi tak tři roky, než jsem se mohl skutečně domluvit.
   
   Když jste přijížděl, předpokládal jste, že tu zůstanete dlouhodobě?
   Ano, našel jsem si předem práci. Jako učitel už jsem byl rok v Itálii, tak jsem se rozhodl, že budu učit. Přímo v Blansku jsem pracoval na státní jazykové škole a pak na soukromém rájeckém gymnáziu. Potom jsem založil tu školu v Blansku, trvá už 17 let.
   
   Prozradil jste mi, že jste studoval historii na University of Warwick, počítal jste vždy s tím, že byste chtěl učit?
   Ne ne ne, já jsem měl úplně jiné plány. Vlastně jsem ani nechtěl studovat, tak jsem začal pracovat. Na blind jsem jel do Bath a do Bristolu, měl jsem jenom ruksak a trochu peněz a pár knih. Bydlel jsem čtrnáct dní v hostelu a začal jsem pracovat trošku jako Orwel ve Francii, v restauraci, v nemocnici a takové věci. Chtěl jsem spíš vidět, jak žijí lidi, než jak žil papež ve čtrnáctém století. Chtěl jsem vidět, jak žijí lidé obyčejně a být mezi nimi. Ale potom jsem se rozhodl, že bych dělal něco v Itálii. Zkusil jsem učit angličtinu, ale dlouhodobá kariéra to nebyla.
   
   Takže to vyplynulo z okolností, že jste zůstal učit?
   To způsobila náhoda, jenom náhoda, že ta holka, s kterou jsem se potkal, byla z Blanska. Ale nebyl jsem úplný ignorant, znal jsem některé slavné lidi z České republiky, tak například Kafka je pro nás v Anglii světoznámý, Škvoreckého jsem četl, když jsem byl mladší, z hudby jsou známí Martinů, Janáček. A proč sem? Možná, že to není tak daleko jako Rusko nebo něco takového. To je pro mě cizí…. A když se díváte na mapu, jste uprostřed Evropy, není to úplně tam – ani sem, šlo o určitý kompromis.
   
   Máte nějakou speciální metodu, jak nejlépe naučit cizí jazyk?
   Ne, záleží na studentech. I když učitel má stejnou učebnici, stejný počet studentů, stejnou úroveň, tak je zbytečné mít nějakou speciální metodu, protože to nebude fungovat. Naše metoda je přizpůsobit se individuálně tomu, co potřebují, aby hodně mluvili. Učitel nemá mluvit, to mají studenti.
   
   Kdy považujete za správný okamžik začít s cizím jazykem a jak?
   Když člověk má chuť, bez toho to dost dobře nejde. Někdo říká, že mají začínat ti malí pět šest let, ne, nesouhlasím s tím, jen když mají chuť. Je to zbytečné přinutit někoho. Když je někomu osmdesát let a má chuť naučit se něco, to je důležitější než věk. Ale teď nová maturita, to je taková novinka, že bych doporučil, aby se ti mladší studenti začali připravovat, když je jim tak dvanáct třináct, skutečně se začít připravovat na tu zkoušku, na tu státní maturitu. Musí být připraveni, potom to není náročné. Teď už je taky spíš o komunikaci, ne tolik o opakování faktů z angličtiny. Nemám rád učebnice pro ty malé. Tam jsou jenom barvy, čísla… Ale když jsou doma, nikdy nestojí a neříkají „žlutý“, „oranžový“, „tři“… Tak přeci nemluví. Pro ně je přece důležitější umět „já chci zmrzlinu“ nebo „nezlob se na mě“ nebo „dej mi to“. Aby se naučili ve škole takové věci, jak se mluví doma. A nemusí to ze začátku ani umět napsat. V případě, kdy by rodiče uměli angličtinu, by mohli trošku tohle trénovat. To je ale složité, tento systém. Složitější pro každého, a když je sedmnáct studentů ve třídě a jedna učitelka… I když myslím, že tady v Boskovicích jsou v tom směru školy dobré. Mám tady pár studentů a jsou výborní, sledují, co se děje.
   
   Máte možnost srovnat studenty u nás a v Anglii?
   Určitě Češi znají víc o světě… Nebo jsem byl hrozně překvapený, když jsem se ve třídě zeptal: „Řekni něco o plavání v Blansku.“ A ti dvanáctiletí řekli: „Bazén je 26 m dlouhý, hluboký metr a půl, obsahuje tolik litrů vody.“ A mladí Angličani: „Je to výborný, můžeme plavat celý den, chybí tam trošku počítačové vybavení, ale jinak je to dobrý.“ Takové všeobecné reakce spíš, emocionální, v Blansku to jsou ta fakta, technické a takové věci. Možná neumí vyjádřit svůj názor, nebo nemají místo vyjádřit ho ve třídě, nevím. Ale celkově rozdíl není tak velký.
   
   Chybí vám Anglie? Jak často se dostanete domů?
   Už je to lepší, může být i třikrát čtyřikrát měsíčně. Při první cestě jsem jel dvacet čtyři hodin, dneska jsem letadlem doma za šest. Ale je to někdy složité bydlet v cizině. I když jsem tady dvacet let, pořád mi chybí některé věci, například moře, vítr a mraky, co máme tam. A taky ta krajina, stromy jsou jiné. Takové ty kořeny, to mi chybí, to tady nikdy nebude. Trošku kvůli tomu jsem si koupil chalupu v Bělé u Jevíčka, ta krajina mi připomíná kraj, kde jsem se narodil. Je to tam krásné – pro mě, trošku jako doma. Jsem zvyklý na život tady, ale občas mi to „doma“ chybí.
Foto: Andrea Šrámková  


Z obecních webů
B o s k o v i c k o - Benešov - V Benešově se 30. června při příležitosti 650 let od první zmínky o obci a 225 let od vysvěcení kostela Povýšení sv. Kříže uskuteční Sraz rodáků. Celý den bude zajištěn bohatý program.
   
   Knínice - Základní škola Knínice u Boskovic má od 22. května nového ředitele, kterým se na doporučení konkurzní komise stal Jiří Horníček.
   
   Kořenec - Obec Kořenec nabízí stavební pozemky pro stavbu rodinných domů. Bližší informace poskytuje starosta obce.
   
   Okrouhlá - Obec Okouhlá vydala Obecně závaznou vyhlášku pro společný školský obvod. Dokument je k dispozici na internetových stránkách obce.
   
   Sudice - Na internetových stránkách obce byla zveřejněna zpráva o výsledku přezkoumání hospodaření za rok 2011.
   
   Vážany - Ve Vážanech se bude 14. července konat 2. ročník recesistické soutěže O vážansky kolečka.
   
   Velenov - Obecní úřad obce ve spolupráci s SDH Velenov pořádá v pátek 6. července v 15 hodin tradiční mši svatou pod širým nebem. Mše proběhne jen za příznivého počasí.
   V sobotu 7. července se budou ve Velenově konat oslavy k příležitosti 90. výročí založení SDH Velenov. Po celý den bude zajištěn pestrý program.
   V neděli 8. července proběhne devátý ročník Memoriálu Miroslava Ošlejška. Odpoledne bude zajištěn zajímavý program.
   
   Bedřichov - V Bedřichově se bude v sobotu 30. června konat akce pro děti Hurá na prázdniny.
   
   Kunčina Ves - Na internetových stránkách obce Kunčina Ves byly zveřejněny články z pouťových akcí.
   
   Rozseč nad Kunštátem - Na internetových stránkách obce byly zveřejněny fotografie ze Soutěže hasičů. (dokončení na 7. straně)
   
   Tasovice - Na internetových stránkách obce Tasovice byly zveřejněny fotografie a videa z Pingpongového turnaje mládeže.
   
   Křetín - Dne 30. června se v Křetíně uskuteční 6. ročník turnaje v malé kopané Křetín Cup 2012. Konat se bude na hřišti pod lipami.
   
   Letovice - Město Letovice pořádá v zasedací místnosti městského úřadu valnou hromadu Mikroregionu Letovicko, která se uskuteční v úterý 27. června v 15.30 hodin.
   
   Uhřice - V uhřické knihovně probíhá prodej vyřazených knih, a to každou neděli od 13 do 14 hodin a v úřední hodiny obecního úřadu. Prodej potrvá do konce června.
   
   Vanovice - SDH Vanovice pořádá v sobotu 7. července oslavu ke 140. výročí založení SDH Vanovice. Jedná se o nejstarší vesnický hasičský sbor na Moravě. Program bude probíhat celý den od 10.30 hodin, kdy začne slavnostní schůze v Kulturním domě.
   
   Vanovice - Obec Vanovice nabízí k prodeji pozemky pro stavbu rodinných domů. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách, e-mailové adrese obce nebo po telefonu.
   
   Doubravice - Ve středu 13. června se v Doubravici uskutečnilo zasedání zastupitelstva obce. Na programu byly mimo jiné směrnice pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu.
   
   Obora - V obci se obecní zastupitelstvo zabývalo průjezdností autobusové točny. Problém vyřešili omezením provozu. Povolení průjezdu vydává obecní úřad pouze vlastníkům dotčených nemovitostí.
   
   tea
  


Kultura

Fránkovi studenti představili své návrhy staveb v Boskovicích
B o s k o v i c e (tt) - V úterý zahájili v boskovickém muzeu výstavu prací studentů Fakulty umění a architektury liberecké Technické univerzity. Ti pobývali v Boskovicích v dubnu na workshopu a v rámci svých školních prací navrhli řadu zajímavých staveb v Městské památkové zóně. Vytvořili ucelený návrh zástavby ulice Pod klášterem a také navrhli zástavbu proluk v židovské čtvrti, především na Plačkově a Bílkově ulici, kam umístili návrhy nové knihovny a domu pro seniory.
   Studenti pracují pod vedením boskovického rodáka, architekta Zdeňka Fránka, který vernisáž v muzeu zahájil. Ten se aktuálně stal děkanem zmíněné liberecké fakulty.
   „Výstava není ukázkou toho, co by se ve čtvrti mělo postavit, ale jak by eventuelně mohl vypadat ideový přístup k tomu místu. Studenti prvního ročníku odvedli mimořádný výkon, navíc jejich návrhy jsou kompaktní a musely na sebe navazovat. Vytvořili jednu boskovickou uličku, která je nyní mimo jakákoliv pravidla a estetické cítění. Toto je první vlaštovka, která má sloužit tomu, aby si na podobná řešení místní vznikali. Protože moderní architektura nemusí být na první pohled líbivá, je především věcí řešení prostoru a ne líbivých a drahých materiálů. Je to věc filozofického základu a přenesení této myšlenky do určitého výrazu, který odpovídá jak minulosti, která se na těchto místech odehrála, tak přítomnosti, neboť studenti navrhovali domy pro konkrétní lidi – dům pro malíře, ordinaci, městskou poustevnu, tak jsou to také domy pro budoucnost. Měly by přetrvat do budoucích dob tak, aby se za ně autor nemusel stydět ani za dvě stě let, protože domy se staví na tak dlouhou dobu.
   Dále vzniklo deset bakalářských prací na téma knihovna, všechny stavby jsou směřovány do židů. Myslím, že je to velmi dobrý začátek a věřím, že se třeba po letech podaří snad i něco z toho postavit. Věřím, že by to byla stavba, která by tyto nejsložitější a nejtěžší parametry, jako je ověření časem, přežila. Jak říkám, vnímáme to jako první vlaštovku, určitě se budeme Boskovicím dál věnovat. V Boskovicích vždycky byla dobrá architektura, dnes se jen sem tam podaří něco dobrého postavit, ale věřím, že do budoucna se podaří něco podobného jako třeba v Litomyšli, ze které se stává skanzen moderní architektury a zahraniční návštěvy tam jezdí nejen na památky, ale na novou architekturu, která s tou starou koexistuje,“ uvedl na vernisáži architekt a děkan Zdeněk Fránek.
   Výstava v muzeu potrvá do 28. června, kdy se ve 14.30 koná setkání studentů s veřejností a jednotlivé návrhy a možný vývoj památkové zóny budou diskutovány.
Studenti Zdeňka Fránka naznačili, jak by mohla moderní architektura koexistovat s boskovickou památkovou zónou.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Mladí básníci mohou posílat své texty do Literární soutěže Františka Halase
K u n š t á t (tt) - Jubilejní čtyřicátý ročník Literární soutěže Františka Halase byl před časem vyhlášen v Kunštátě. Přímo do městečka spjatého se jménem a osudem básníka Halase, který je zde rovněž pohřben, se soutěž přestěhovala z blanenského muzea, které ji organizovalo v minulých letech. Určena je autorům od 15 do 29 let, kteří mohou soutěžit se svými dosud nepublikovanými texty.
   Letos došlo také k propojení Literární soutěže Františka Halase s Literární soutěží Klementa Bochořáka, tedy básníka, který se v Kunštátě narodil.
   „Soutěž bude pouze jedna s názvem Literární soutěž Františka Halase a v jejím rámci může být udělena Zvláštní cena Klementa Bochořáka spočívající v možnosti bibliofilského vydání básnické sbírky dosud knižně nepublikujícímu autorovi. Příklad: Stane-li se Laureátem Literární soutěže Františka Halase autor, který dosud knižně nepublikoval, bude zároveň nositelem Zvláštní ceny Klementa Bochořáka a získá možnost vydat knihu. Zvítězí-li naopak autor, který již knižně publikoval, může být Zvláštní cena Klementa Bochořáka udělena jinému účastníkovi. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit vzájemnou konfrontaci jejich činnosti a dát nejlepší příležitost práce publikovat a propagovat je,“ vysvětlil Vojtěch Kučera za pořadatele, kterými je letos nově město Kunštát, kunštátský Kruh přátel umění a Společnost přátel mladé poezie.
   Vybrané práce účastníků budou otištěny ve sborníku a na internetových stránkách soutěže lsfh.bloguje.cz. Za užité práce nebudou poskytovány autorské honoráře.
   Soutěžní texty v rozsahu maximálně 10 básní, doplněné o rok narození a kontaktní údaje, je třeba zaslat na e-mailovou adresu lsfh@centrum.cz nebo v tištěné podobě ve třech kopiích poštou na adresu: Městská knihovna, nám. Krále Jiřího 105, 679 72 Kunštát. Zásilku je třeba označit HALAS 2012. Uzávěrka soutěže je 15. července.
   Texty mladých soutěžících básníků bude hodnotit tříčlenná porota, která určí laureáta Literární soutěže Františka Halase a může udělit Zvláštní cenu Klementa Bochořáka.
   „Výsledky soutěže budou oznámeny v rámci tradičního Halasova Kunštátu 20. října 2012. Deset vybraných účastníků bude zároveň pozváno na dvoudenní setkání, v jehož rámci proběhnou neformální diskuse, besedy a vycházky krajinou Halasova Kunštátska,“ doplnila Bára Vichtová z Kruhu přátel umění.
  


Kristýna Sedláková zahraje v galerii
B o s k o v i c e (tt) - Klavíristka Kristýna Sedláková, která letos ukončila studia na brněnské konzervatoři a byla přijata na pražskou HAMU, zakončí letošní školní rok koncertem v boskovické Galerii Otakara Kubína. Koncert se koná v neděli 24. června od 18 hodin a společně s boskovickou klavíristkou se představí její kolega z blanenské ZUŠ, houslista Michal Ševčík. Zahrají skladby pro sólové nástroje, ale představí se také v komorní hře skladbami pro housle a klavír.
   „Poté, co jsme si s Michalem spolu párkrát zahráli jen tak pro zábavu, vznikl nápad docvičit celou skladbu a uspořádat společný koncert. Boskovická galerie je prostředím příjemně komorním se zajímavou akustikou a vždycky se mi tam hrálo dobře, proto jsme po domluvě s panem Bařinkou zvolili právě tohle místo. Koncertem bych chtěla tak nějak oficiálněji zakončit dlouhý a nabitý školní rok, který byl pro mě v mnoha ohledech přelomovým, a pak už dopřát sobě i posluchačům zasloužené prázdniny,“ pozvala na koncert Kristýna Sedláková.
   Na koncertě zazní hudba J. S. Bacha, J. Brahmse a M. Ravela. Vstupné na koncert je dobrovolné.
  


NABOSO a ÚstaF zahrají v Kunštátě
K u n š t á t (tt) - Divadelní večer, na kterém vystoupí boskovické divadlo NABOSO a již legendární brněnský voicebandový soubor ÚstaF-voiceband.cz se uskuteční v sobotu 23. června od 19 hodin na nádvoří kunštátského zámku.
   Nejprve se představí brněnský soubor, který předvede pod vedením Zdeňka Šturmy The Best of své dosavadní tvorby. Následovat bude boskovické NABOSO s inscenací Uvařeno, která před časem zvítězila v celostátním kole přehlídky činoherních souborů a byla nominována na Jiráskův Hronov.
  


V sokolovně vystaví modely
B o s k o v i c e (tt) - První ročník modelářské výstavy Model Tour se koná v neděli 24. června v boskovické sokolovně. Otevřeno bude od 9.30 do 18.30 hodin, vystaveny budou modely všech druhů – plastik, RC, dřevo, papír; letadla, technika i lodě.
   
  


Nota hostí Slováky na zámcích v Kunštátě a Boskovicích
B o s k o v i c k o (tt) - Dva letní koncerty pořádá pěvecký sbor boskovického gymnázia Nota v tomto týdnu. Sbor na nich vystoupí společně se svým hostem ze Slovenska – jazzovým souborem ZUŠ Jána Levoslava Bellu v Kremnici.
   První koncert se uskuteční ve čtvrtek 21. června v 17 hodin na zámku v Kunštátě, druhé společné vystoupení čeká soubory v sobotu 23. června rovněž od 17 hodin na zámku v Boskovicích. Slovenský soubor působící pod vedením Denisy Kuvikové a Evy Kollárové tak oplácí návštěvu Notě, která v Kremnici koncertovala v dubnu. Boskovický sbor vedou Lenka Bařinková a Martin Nerud. Jako sólisté se na koncertě představí Ludmila Dohnálková, Martina Buchalová, Ondřej Štefaňák.
   
  


Tanečnice
B o s k o v i c e (Jim) - V pátek odpoledne se v sále boskovické sokolovny uskutečnilo závěrečné vystoupení tanečního oboru Základní umělecké školy Boskovice pod vedením Kateřiny Prudíkové. Více než dvouhodinový pořad byl naplněn radostí a nadšením dětí z pohybu, ale i skvělým výběrem písní a dokonalou choreografií.
Foto: Jitka Melkusová  


Informace

O k r e s B l a n s k o (Jim) - BOSKOVICE - O pětatřicet tisíc korun přišla koncem minulého týdne v Boskovicích starší žena, která pustila do svého domu dva muže. Ti jí tvrdili, že pracují pro energetickou společnost a že jdou opsat elektroměr. To však byla zřejmě jen záminka, protože muži využili nepozornosti ženy a také toho, že žena má omezenou hybnost a je již ve vyšším věku a z domku jí odcizili finanční hotovost.
   
   SKRCHOV - Dva cizinci se rozhodli vloupat v noci na pondělí 11. června do zaparkovaného kamionu v blízkosti Skrchova. Nákladní auto značky Man stálo na odstavném parkovišti v blízkosti hlavního tahu Brno-Svitavy. Cizinci však neměli zájem o cennosti z kabiny, mnohem víc je lákala nafta v nádrži. Vypáčili tedy její víčko a do přinesených kanystrů odčerpali 150 litrů motorové nafty. Z lupu se však neradovali dlouho, přímo na místě činu je totiž zadrželi letovičtí policisté. Majiteli vozu vznikla škoda za víc než 7 tisíc korun. Zloději jsou nyní podezřelí ze spáchání trestného činu krádeže.
   
   BOŘITOV - S dodávkou značky Mercedes, pod vlivem alkoholu a ještě bez řidičáku se projížděl krátce před půlnocí 12. června sedmnáctiletý mladík po Bořitově. To však ale jen do té doby, než jej zastavila policejní hlídka. Dechová zkouška u mladíka byla pozitivní, nadýchal 0,14 promile a sám přiznal, že se před jízdou posilnil jedním jedenáctistupňovým pivem. Kromě toho mladík policistům nepředložil řidičské oprávnění, protože dosud žádné nevlastní a je neřidič. Policisté mu tedy zakázali další jízdu, vozidlo předali rodičům.
   
   LETOVICE - V úterý 12. června ve večerních hodinách oznámil anonym na tísňovou linku policie, že letovická základní škola je podminována. Na místo vyjeli policisté i policejní psovod se služebním psem. I když už neprobíhalo vyučovaní, v budově tělocvičny školy měly trénink zájmové kroužky. Několik desítek osob museli tedy policisté evakuovat. Po důkladné prohlídce policisté zjistili, že je objekt v pořádku.
   I s takovými oznámení se bohužel občas policisté na tísňové lince setkávají. Jejich strůjci si snad mnohdy ani neuvědomují škodlivost a nebezpečnost svého jednání. Nasazené policejní síly tak v době, kdy prověřují plané oznámení, mohou chybět na místě, kde dochází k závažné události. Navíc je pachatel podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy.
   
   BLANSKO - Blanenští policisté zabývající se krádeží věcí z kabelky mladé ženy, zjistili, že již známý pachatel okradl nejen ji. Na akci Pálení čarodějnic dne 30. dubna konané v rekreační oblasti Pálava, ukradl zloděj i mobilní telefon zn. LG, jehož majitele policie dosud nezná. Žádáme tedy návštěvníka či návštěvnici této akce, který postrádá mobilní telefon zn. LG, aby se přihlásil na tel. 974 631 396 nebo se osobně dostavil na Obvodní oddělení Policie České republiky v Blansku, ulice Bezručova 31.
   
   BLANSKO - Hned několik rekreačních objektů v chatové oblasti U náhonu si vyhlédli dva mladíci. Do čtyř chat se úspěšně vloupali a kradli, co se dalo. Z jedné si odnesli kovadlinu, svěrák a motor, v jiné je zaujal alkohol, vzduchovka, rybářské potřeby, vrtačka i rádio, v další pak nepohrdli vařičem s propanbutanovou lahví. Několik majitelů našlo rovněž své chaty poškozené násilnou snahou o vstup. Blanenští policisté zadrželi ve čtvrtek ráno devatenáctiletého zloděje krátce po činu. Jeho stejně starého komplice, který se dal na útěk, krátce nato. Oba skončili v policejní cele. Jsou podezřelí z trestných činů krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. U soudu jim hrozí až tříletý trest.
  


Sport

Fotbalisté Blanska do divize nepostoupili
O k r e s B l a n s k o (les) - Krajský přebor fotbalistů o uplynulém víkendu skončil. Šlágrem posledního kola bylo utkání Kyjov - Blansko, tedy zápas třetího s druhým. Blansko mohlo v případě vítězství postoupit na první místo, druhou podmínkou byla ztráta bodů Vracova v Kuřimi. Vracov sice v Kuřimi skutečně jen remizoval, ale stejně dopadl i tým Blanska a tak do divize postupuje Vracov. Boskovický celek zakončil sezónu jako první, neboť svůj zápas odehrál už v sobotu dopoledne, ale z utkáním s IE Znojmo se vrátil s prázdnou.
   FK IE Znojmo - FC Boskovice 3:1 (2:1), 9. Rolník, 36. Procházka, 89. Berka - 22. Müller.
   Boskovice: Švéda - Müller, Preč, Horák Jakub, Přikryl, Adamec, Stara, Fojt L. (53. Blaha), Janíček, Vykoukal, Šafařík.
   Fotbalisté znojemského Inzert Expresu zakončili svoji druhou sezonu v krajském přeboru vítězstvím 3:1 nad Boskovicemi a v tabulce soutěže obsadí čtvrté nebo páté místo. V Oblekovicích se již tradičně hraje poslední utkání v sobotu dopoledne a stejnou jistotou je také nasazení prezidenta klubu Ladislava Berky na závěrečné minuty.
   „Ze své funkce nařídí, že si půjde zahrát,“ s úsměvem vykládal asistent trenéra A týmu a trenér béčka, které letos vyhrálo okresní přebor, Jaroslav Ludvík. Berka tentokrát nastoupil v 86. minutě a za další tři minuty se dokonce zapsal mezi střelce. „Hráli jsme na něj, měl tři šance a tu poslední proměnil,“ dodal Ludvík.
   Kuřim - Vracov 1:1 (0:0).
   „Mohu říct, že Vracov bude hrát divizi,“ prohlásil trenér Karel Lejsal po utkání v Kuřimi, po němž mohl on i jeho svěřenci začít slavit překvapivé prvenství v krajském přeboru. Poslední dobou se spekulovalo, zda Vracov účast ve čtvrté nejvyšší soutěži přijme. Vracovský trenér na to dal jasnou odpověď, ale další podrobnosti zůstávají v roušce tajemství. „Je tam ještě několik okolností. Jestli budeme hrát soutěž s někým dohromady, to je otázka druhá,“ překvapil. Minulý rok na Hodonínsku nevyšla fúze Hodonína s Kyjovem. Připravuje se další?
   Kyjov - Blansko 0:0
   V nervózně hraném utkání si oba celky příliš šancí nevypracovaly, z konečného výsledku byli nejvíce zklamání hosté. Ještě více poté, co se dozvěděli konečný výsledek zápasu z Kuřimi. Vytoužený postup do divize jim skutečně proklouzl mezi prsty.
   1. Vracov 30 19 6 5 74:33 63
   2. Blansko 30 17 10 3 62:27 61
   3. Kyjov 30 18 6 6 60:25 60
   4. Znojmo 30 17 5 8 65:45 56
   5. Bzenec 30 17 3 10 55:32 54
   6. M. Krumlov 29 16 5 8 39:28 53
   7. Rousínov 30 14 6 10 45:33 48
   8. Ráječko 29 12 5 12 41:43 41
   9. Novosedly 30 10 6 14 33:50 36
   10. Boskovice 30 9 8 13 51:64 35
   11. Ivančice 30 9 7 14 46:43 34
   12. Kuřim 30 8 9 13 46:55 33
   13. Rajhrad 30 7 7 16 39:63 28
   14. Podivín 30 8 4 18 48:77 28
   15. Zbýšov 30 7 4 19 30:60 25
   16. Rájec 30 3 5 22 21:77 14
  


Pohár Drahanské vrchoviny se vrátil do Žďárné
Ž ď á r n á (les) - Pohár Drahanské vrchoviny se vrátil v sobotu 9. června do Žďárné, aby tam bikeři absolvovali pátý závod tohoto seriálu.
   Na nové trati, jejímž centrem už nebylo výletiště, ale sportovní hala, se utkalo 97 závodníků různých věkových kategorií. Určitým zklamáním byla účast dívek a žen starších dvanácti let, v kategorii třináctiletých i patnáctiletých se na startu neobjevila ani jediná bikerka.
   Odrážedla: 1. Letev Radim (Hulín), 2. Ryšavá Anna, 3. Vondál Matyáš (oba Moravec Sokol Benešov).
   Chlapci a hoši: Do 6 let: 1. Pavlíček Petr (Tišnov), 2. Vondál Vojtěch, 3. Koudelka Matyáš (oba Moravec Sokol Benešov). 7 - 9 let: 1. Kolář Martin, 2. Tesař Jakub, 3. Haase Michal (všichni ACT Tiro Blansko). 10 - 12 let: 1. Stloukal Štěpán (ACT Tiro Blansko), 2. Tlamka Tomáš (Moravec Sokol Benešov), 3. Stloukal Richard (ACT Tiro Blansko). 13 - 14 let: 1. Servus Jiří (Mapei Cyklo Kaňkovský), 2. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov), 3. Šťasta Martin (Pell‘s HB Bikers). 15 - 16 let: 1. Koukal Filip (Moravec Sokol Benešov), 2. Kolář Patrik (Moravec Merida Czech MTB Team). 17 - 18 let: 1. Sekanina Adam (Moravec Merida Czech MTB Team), 2. Hofman Tomáš (Kozlany), 3. Rypka Jiří (Brno). Muži Elite: 1. Kovář Radim (Merida Biking Team), 2. Špiler Stanislav (CK PeMaP Přerov), 3. Barák Radek (Moravec Sokol Benešov).
   Dívky a ženy: Do 6 let: 1. Hanáková Anna (Žďárná), 2. Vallová Valentina (Nebovidy), 3. Pavlů Kateřina (Žďárná), 7 - 9 let: 1. Křenková Nicol (Ski Klub Majetín), 2. Hudečková Kateřina (Cyklo MXM Hulín), 3. Kolářová Kristýna (Moravec Sokol Benešov). 10 - 12 let: 1. Tesařová Jana (ACT Tiro Blansko), 2. Obořilová Tereza, 3. Zemánková Anna (Moravec Sokol Benešov). 17 - 18 let: 1. Parolková Markéta (Moravec Sokol Benešov), 2. Rezková Aneta (Merida Biking Team). Ženy Elite: 1. Maráčková Pavlína (SK Jiří Team), 2. Sedláčková Kateřina (CK PeMaP Přerov).
   Pohár nabral v červnu rychlé tempo, po sprintech v Protivanově, které se jely minulou sobotu, jsou na programu tento víkend hned dva závody. V sobotu v obci Suchý, v neděli v Bořitově.
Foto: Lubomír Slezák  


Pět medailí připlavalo z Karviné
B o s k o v i c e (les) - Boskovický plavecký oddíl vyslal do Karviné na Letní pohár desetiletého žactva dva plavce. Místní osmidráhový bazén nabídl všem divákům souboje reprezentantů všech oddílu Moravy. Sešlo se jich přes 120, hájili barvy 34 oddílů.
   Úspěšnějším z boskovického dua byl tentokrát Filip Tlamka, který si vyplaval celkem čtyři medaile. I když jeho královskou disciplínou jsou prsa, v obou prsařských disciplínách to tentokrát stačilo o dohmat jen na stříbro. Na delší stometrové trati to byl boj až do posledního centimetru, nicméně na zlato to nestačilo. Hned v další disciplíně 200 metrů polohový závod si Filip vyplaval zlatou medaili, když zlepšil svůj osobní rekord o 10 vteřin a všem svým soupeřům ukázal, komu patří pozice nejvšestrannějšího plavce. Na poloviční trati Filip přidal do své sbírky ještě další stříbro.
   Jeho oddílový kolega a kamarád Pavel Sivera si na dlouhé čtyřistametrové kraulové trati vyplaval třetí místo a doplnil tak medailové skóre pro Boskovice na číslo 5. I v ostatních disciplínách se časově zlepšil a ukázal především svou bojovnost a snahu.
  


Vítězové z Boskovic
B o s k o v i c e (les) - V okresním finálovém dvouzápase starších přípravek se lépe vedlo družstvu FC Boskovice, které dokázalo dvakrát porazit svého finálového soupeře z Rudice. V prvním utkání 13:4 a ve druhém již vyrovnaném utkání rozdílem pouhých dvou branek 6:8. Družstvo starší přípravky FC Boskovice postupuje do krajského finále přípravek, které se uskuteční v úterý 19. června v Ivančicích. V kategorii mladších přípravek se stalo vítězem okresní soutěže družstvo FK Blansko, které bude v Ivančicícc bojovat také.
Foto: archiv  


Železný býk startuje v sobotu
J e d o v n i c e (les) - V loňském roce připravili pořadatelé zcela nový, unikátní koncept pod názvem GT Multisport Festival (O železného býka Moravského krasu). V triatlonu startovalo téměř 237 závodníků, v bikemaratonu celkem 448 závodníků a na start běžeckého závodu se postavilo dohromady 181 běžců a běžkyň. Všechny tři závody, tedy Železného býka, absolvovalo celkem 127 žen a mužů.
   V letošním roce pořadatelé posunuli termín závodu na sobotu 23. června a změnili oficiální název akce na GT Železný býk. Železný býk se skládá ze tří náročných závodů konaných během jednoho dne. Prvním závodem je triatlon na tratích 0,4 km plavání, 16 km na kole a 4 km běh, druhým je tradiční 13. ročník bikemarathonu GT Zaskar (trať 47 km) a třetím je běžecký závod New Balance Olšovec (10 km, 5 km dorost a junioři).
   Každý závod se hodnotí zvlášť. Každý závodník se může přihlásit na jeden libovolný závod, na dva libovolné závody nebo na všechny tři závody. Ten, kdo dokončí všechny tři závody, získá titul Železný býk 2012 a exkluzívní cenu - repliku sošky býka z Býčí skály.
   První tři závodníci v absolutním pořadí mužů i žen (součet časů ze všech tří závodů) získají titul zlatý, stříbrný a bronzový býk a trofej – věrnou repliku bronzového býka.
  


Ve Voděradech uvidíte fotbalové hvězdy
V o d ě r a d y (les) - Ladislav Vízek, Jan Berger, František Straka, Antonín Panenka, Horst Siegl, Vratislav Lokvenc, Stanislav Hložek, Zdeněk Srstka, Roman Skamene a řada dalších bývalých skvělých fotbalistů a herců se představí v sobotu 30. června na hřišti ve Voděradech.
   Uskuteční se tam slavnostní otevření rekonstruovaných fotbalových kabin. Součástí bohatého programu bude kromě utkání výběru hvězd proti voděradským fotbalistům i ukázka aerobiku, divadlo pro děti, soutěže, hry, taneční zábava a ohňostroj.
   Program: 13 h - Slavnostní zahájení, 13.20 h - vystoupení Aerobik Fit klub Blansko, 13.30 h - Divadlo Kolárka (představení, soutěže a hry pro děti), 14.15 h - fotbalové utkání přípravky TJ Voděrady - TJ Boskovice, 14.45 h - Harley Davidson - ukázková jízda, 15 h - Divadlo Koblížek pro nejmenší, loutkové představení s dílničkou, 15 h - fotbalové utkání All Stars vs. Stará garda Voděrady, 16.45 h - autogramiáda, 17.15 h - vystoupení Aerobik Fit klub Blansko.
  


V lázních se nadělovalo
B o s k o v i c e (les) - Slosováno bylo 620 vstupenek a rozděleny byly: Dárková taška, webkamera – Topnet – Pavel Trčka z Roubaniny, Poukaz 300,- Kč Angeli – Marek Jašek z Knínic, Permanentka do lázní Služby Boskovice – Marie Kotoučková z Rájce - Jestřebí, Dárková taška, flash disk – Topnet – manželé Brožovi z Valchova, 2 ks pizzy Angeli – Vlasta Dolívková z Holešína, Dárková taška, sada DVD – Topnet – Olga Nádeníčková z Jevíčka, 1 ks pizzy – Angeli – Tomáš Pokorný ze Žďárné, 2 vstupenky do lázní - Služby Boskovice – Eva Odehnalová z Blanska. Doubravka Němcová, z Doubravice - permanentka 300,- Kč od Služeb Boskovice.
Foto: archiv  


Fotbal na zimním stadioně
B o s k o v i c e (les) - Velkoplošná projekce fotbalového utkání Česko - Polsko přilákala v sobotu na zimní stadion v Boskovicích téměř tři stovky fanoušků. Nejen je čeští reprezentanti odměnili postupem do čtvrtfinále Mistrovství Evropy.
Foto: Lubomír Slezák  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   II. třída: Jedovnice - Boskovice B 2:1 (0:0), Borek, Pernica – Vybíhal, Doubravice - Drnovice 2:2 (2:0), Vladík, Kuběna Martin – Komárek, Haničinec M., Skalice - Vysočany 0:2 (0:2), Slouka J. 2, Sloup - Šošůvka 1:0 (0:0), Nečas, Blansko B - Letovice 2:4 (2:2), Kunc, Rek – Hlaváček 2, Kaderka 2, Olešnice - Rudice 1:0 (1:0), Kubíček Michal, Kořenec - Olomučany 3:1 (3:1), Ševčík P., Meluzín, Novotný – Vrbecký.
   1. Blansko B 26 18 4 4 78:34 58
   2. Sloup 26 18 4 4 72:34 58
   3. Olešnice 26 12 8 6 51:42 44
   4. Boskovice B 26 12 4 10 64:44 40
   5. Rudice 26 11 7 8 42:46 40
   6. Doubravice 26 12 3 11 40:45 39
   7. Kořenec 26 11 5 10 48:42 38
   8. Olomučany 26 11 5 10 40:47 38
   9. Jedovnice 26 9 9 8 43:34 36
   10. Drnovice 26 10 6 10 60:58 36
   11. Vysočany 26 9 3 14 47:51 30
   12. Šošůvka 26 7 3 16 40:66 24
   13. Letovice 26 5 6 15 34:56 21
   14. Skalice 26 2 3 21 24:84 9
   III. třída: V. Opatovice - Lipůvka 1:3 (0:2), Niessner – nehl., Knínice - Vilémovice 0:4 (0:0), Eliáš Lumír 4, Kotvrdovice - Ostrov 2:0 (1:0), Hansl, Šenkýř I., Bořitov B - Vranová 1:3 (0:0), Petrák Pavel – Jež 2, Krčil, Vavřinec - Benešov 2:0 (2:0), Kakáč, Přikryl, Ráječko B - Kunštát B 4:1 (1:0), Prokop 3, Hebký – Nedoma, Lysice - Vísky 4:1 (3:0), Skoček 2, Měcháček, Janeček T. – Šmeral.
   1. Lipůvka 26 18 4 4 73:32 58
   2. Vilémovice 26 17 2 7 63:33 53
   3. Kotvrdovice 26 15 6 5 73:37 51
   4. Ostrov 26 15 2 9 63:44 47
   5. Kunštát B 26 14 1 11 74:61 43
   6. Benešov 26 12 3 11 82:69 39
   7. Vranová 26 12 3 11 58:62 39
   8. Knínice 26 11 5 10 50:48 38
   9. V. Opatovice 26 10 5 11 69:63 35
   10. Lysice 26 9 7 10 57:54 34
   11. Vavřinec 26 10 1 15 47:67 31
   12. Vísky 26 8 5 13 38:57 29
   13. Ráječko B 26 6 2 18 42:99 20
   14. Bořitov B 26 1 2 23 30:93 5
   IV. třída, sk. A: Jedovnice B - Lažánky 1:1 (0:1), Pernica – Šindelka, Bukovina - Lažany 0:5 (0:2), Ondráček 2, Raichl, Vrbka, Podrazil, Adamov - Olomučany B 8:0 (4:0), Krátký L. 3, Malásek 2, Martínek, Krátký O., Tlustý.
   1. Lažany 28 24 1 3 117:34 73
   2. Adamov 28 23 2 3 140:38 71
   3. Jedovnice B 28 10 6 12 61:88 36
   4. Lažánky 28 10 4 14 56:60 34
   5. Bukovina 28 10 4 14 60:77 34
   6. Olomučany B 28 8 6 14 44:83 30
   7. Vilémovice B 27 6 6 15 41:88 24
   8. Rozstání 27 4 3 20 30:81 15
   IV. třída, sk. B: Svitávka - Lomnice 6:1 (4:1), Bureš 2, Přikryl 2, Dvořák 2 – Životský, Skalice B - Doubravice B 1:6 (1:3), Marek – Schuch 2, Daněk, Tenora, Sáňka J. st., nehl., Kořenec B - Valchov 1:3 (1:1), Schűlze – Krejčíř, Přibyl, Rauš, Cetkovice - Voděrady 6:1 (5:0), Jurka 2, Luňáček, Letfus, Najer, vlastní – Boček.
   1. Svitávka 28 22 2 4 88:25 68
   2. Voděrady 28 18 3 7 80:45 57
   3. Lomnice 28 16 1 11 67:60 49
   4. Doubravice B 28 12 4 12 63:57 40
   5. Cetkovice 28 12 3 13 64:71 39
   6. Skalice B 28 9 3 16 43:68 30
   7. Kořenec B 28 9 2 17 56:82 29
   8. Valchov 28 4 2 22 39:92 14
   Dorost, sk. A: Jedovnice - Černá Hora 4:3 (2:1), Pernica, Galita, Novotný, Nezval – Bawihung 3, Ráječko - Lipůvka 3:3 (3:1), Hlaváček, Žůrek, Divácký – Hochman 2, vlastní, Sloup - Skalice 14:2 (8:0), Štreit 5, Furch 3, Hasoň 2, Šindelka, Razák, Burgr, Andrlík – Hruška, Štěrba, Adamov - Kotvrdovice 0:10 (0:4).
   1. Lipůvka 28 22 4 2 115:29 70
   2. Ráječko 28 18 9 1 101:29 63
   3. Jedovnice 28 16 7 5 98:36 55
   4. Sloup 28 13 4 11 111:58 43
   5. Č. Hora 28 12 3 13 63:56 39
   6. Kotvrdovice 28 12 1 15 72:79 37
   7. Adamov 28 2 2 24 33:150 8
   8. Skalice 28 2 0 26 33:189 6
   Dorost, sk. B: V. Opatovice - Drnovice 4:1 (2:0), Kohoutek, Procházka, Hladil Jan, Műller – Kotlán, Olešnice - Letovice 3:7 (2:4), Kintr, Břenek, Ševčík – Koudelka L. 2, Novotný 2, Štětina, Mareš, Šustr, Svitávka - Voděrady 9:0 (5:0), Kamenický 3, vlastní 2, Chloupek, Záboj, Dyčka, Dřevo,Vísky - Cetkovice 1:3 (0:1), Kamba – Alexa 2, Kubín.
   1. Svitávka 28 22 5 1 129:29 71
   2. Letovice 28 20 5 3 97:32 65
   3. Cetkovice 28 16 1 11 84:67 49
   4. V. Opatovice 28 14 4 10 62:44 46
   5. Olešnice 28 9 4 15 56:68 31
   6. Vísky 28 7 2 19 45:104 23
   7. Voděrady 28 6 2 20 35:91 20
   8. Drnovice 28 6 1 21 38:111 19
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   ATLETIKA
   24. 6., 10 h Sloupská lesní patnáctka, OBL.
   HORSKÁ KOLA
   23. 6., 9 h Suchý. Pohár Drahanské vrchoviny. 24. 6., 9 h Bořitov. Finálový závod Brouczech Orel MTB CUP.
   KOLOVÁ
   23. 6., 10 h Svitávka. Finále Československé soutěže kategorie U - 23.
   TRIATLON
   23. 6., 10.30 h Jedovnice. Cannondale X trail Triatlon (součást Železného býka 2012).
  


Napsali nám

Papoušci Tehdy a Potom
Jeden přítel mi nedávno vyprávěl podobenství o ostrově, na kterém se v hojném počtu vyskytují papoušci, kteří stále dokola opakují úsloví: „Tady a teď.“ Obklopeni těmito papoušky žijí prý na ostrově šťastní lidé. Ano, nejrůznější duchovní a psychologické směry a trendy nás často nabádají, abychom se dokázali koncentrovat na sílu přítomného okamžiku. Abychom neutráceli svůj život v planém přemítání nad minulostí, ani jej nezmarnili v nikdy nenaplněném snění.
   Aniž bych chtěl význam přítomného okamžiku umenšovat, přeci jen bych rád ve skřehotání papoušků zaslechl i slova jiná, nabádající k nahlédnutí nejen za horizont aktuální přítomnosti, ale snad i za horizont našich životů, našeho věku.
   K základním znakům vyspělé společnosti, která směřuje ke skutečnému lidství, patří přece i úcta k tomu, co tady bylo před námi. Přesněji řečeno k těm, kteří tady byli před námi. Tuto skutečnost jsem si v minulém týdnu připomenul při návštěvě městského hřbitova v Doubravách. Upravené cestičky, opečovaná zeleň, všude vzorný a důstojný pořádek. Dobrá vizitka tohoto města pro všechny, kteří přicházejí navštívit své mrtvé.
   A proti tomu pocit totální marnosti při pohledu na fotografie jednoho z nových domů v židovské čtvrti. Ty fotografie nám dorazily do redakce v mejlu, ve kterém si jeden z obyvatelů čtvrti stěžuje na to, že její charakter a atmosféra, za kterými se sem přistěhoval, mizí. Znám ten dům jen z fotografie a zdráhám se jít se na něj podívat. Jak mi řekl zesnulý Přemysl Reibl, který pro židovskou čtvrť mnohé vykonal, když jsme spolu o tomto tématu zpracovávali kritický článek pro naše noviny: „Některými místy už raději nechodím.“
   Krom úcty k našim předkům by měla být znakem vyspělosti také odpovědnost k těm, kteří přijdou po nás. Každé snění nemusí být marné, ale může nás inspirovat a motivovat k tomu, abychom naše město zanechali těm, které s láskou přivádíme na svět, co nejkrásnější.
   Možná nejvíce vypovídajícím příkladem protnutí minulosti, přítomnosti a budoucnosti je městská architektura. Tak o tom mluvil architekt Zdeněk Fránek, když v boskovickém muzeu zahajoval uchvacující výstavu architektonických návrhů svých studentů. Jeho vize, že se Boskovice opět stanou domovem kvalitní architektury, nezní vůbec špatně. A to ani uším nás, kteří jsme přítomným děním poněkud ubiti ke skepsi. V minulosti je možné najít dost důkazů, že je něco takového možné. Z pohledu do budoucnosti, který nabízejí Fránkovi studenti, lze vykřesat jiskřičky naděje, že to zase možné bude.
   A tak bych byl rád, kdyby po ostrově mého města kromě papoušků omílajících své: „Tady a teď!“ létali také pestrobarevní tvorové skřehotající: „Tehdy!“ a „Potom!“. A připomínali nám tak, že náš přítomný okamžik z něčeho minulého vyrůstá a bere z toho svou sílu. A pro něco budoucí roste.
   
Tomáš Trumpeš  


Gymnázium v Jevíčku slaví výročí
V sobotu 23. června oslaví Gymnázium Jevíčko 115. výročí svého založení. Připomeneme si tak bohatou historii školy, která začíná v roce 1897, kdy moravský zemský sněm schválil zřízení zemské vyšší reálky v Jevíčku. Založení reálky znamenalo zlom v novodobých dějinách Jevíčka a jeho okolí.
   Gymnázium v Jevíčku je i v dnešní době nedílnou součástí kulturního dění v regionu. Stále patří mezi školy přitahující studenty nejen kvalitou výuky, ale svým prostředím a vstřícností k nim.
   Z bohatého programu bych vyzdvihl slavnostní zasedání pedagogické rady školy v aule gymnázia, na niž přijali pozvání významné osobnosti akademického, politického a kulturního života jako děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci prof. RNDr. Juraj Ševčík, Ph.D., hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek, absolvent naší školy či P. František Lízna SJ, nositel Řádu T. G. Masaryka, rovněž absolvent Gymnázia v Jevíčku.
   Bylo by pro mne potěšující, kdyby slavnostní atmosféru oslav mohli sdílet nejen jejich přímí účastníci, ale i široká veřejnost.
   
   Dag Hrubý, ředitel gymnázia
  


Ve Velkých Opatovicích měli Školní akademii
Školní akademie proběhla 10. června 2012, kdy jsme si připomněli smutnou historickou událost, lidickou tragédii. S úctou jsme vzpomínali na ty, kteří před 70 lety prožívali kruté chvíle.
   Děti Základní školy ve Velkých Opatovicích se radovaly, že není válka a že se mohly bezstarostně setkat s diváky v kinosále. Byl pro ně připraven pestrý osmdesátiminutový program. Pěvecký sbor zazpíval směs country a folkových písní, našich i světových. Prvňáčci zahráli známé pohádky - O třech malých kůzlátkách a Budku. Děti 3. B divákům připomněly známé motto: Ve zdravém těle zdravý duch. Třída 3. A předvedla veselý program Jak uvažují zvířata a Jak se pes začal kamarádit s člověkem. Poté následovalo taneční vystoupení amatérské skupiny Štýl. Taneční kroužek Školní družiny předvedl své umění ve svěží skladbě s názvem Papoušek. Reportérům Šárce a Lukášovi ze 4. A v pořadu Poznej, kdo jsem? odpovídaly známé historické osobnosti. Děti, kterým je věnována speciálně pedagogická péče, se snažily zazpívat písničku Muzikantská rodina. Třída 5. A se ukázala ve skvělé parodii Natáčení filmu. Jiří Petr a Kristýna Dolníčková z 9. B hráli Sněhurku trochu jinak (takovou verzi pohádky jste určitě neviděli). Taneční kroužek Školní družiny se ukázal podruhé ve skladbě s názvem Barbie. I 9. B se předvedla podruhé, tentokrát ve scénce Můj český Delon, kdy se vás snažil pobavit pubescent Oldřich (opět Jiří Petr) a jeho otec (Jan Rys). Třída 9. A se inspirovala uměleckou dvojicí Kaiser a Lábus, mohli jste vidět Hodinu dějepisu, Martin(a) Dokoupil(ová) si roli opravdu užíval(a). Jako poslední vystoupila třída 8. A se svou kramářskou písní O té slavné revoluci 1848 aneb Generál Windischgrätz (jinak je to známá píseň Jaromíra Nohavici).
   Obě vystoupení školní akademie si děti moderovaly samy (Zdena Illová a Anna Sedláčková ve 14 hodin, Natálie Pařízková a Vladimír Tlamka v 16 hodin). Pan Jiří Pospíšil nám velmi ochotně pomáhal akci technicky zabezpečit. Školní akademie se zúčastnilo kolem 130 dětí, některé vystupovaly vícekrát. 21 pedagogů zajišťovalo její bezproblémový průběh, sledovalo ji přes 200 diváků.
   Všem účinkujícím dětem a dospělým, kteří se podíleli na této akci, patří veliké poděkování. Jejich úsilí snad nebylo marné, vždyť všichni obětovali svůj volný čas. Škoda jen, že nám počasí nepřálo. Děti byly ale báječné!
   
   Zuzana Kouřilová
  


Výstava psích miláčků
Dne 1. června připravili žáci VP3 z VOŠ ekonomické a zdravotnické a SŠ Boskovice po dlouhých přípravách výstavu psích miláčků. Letos proběhl již pátý ročník.
    Přes nepříznivé počasí se tohoto úkolu žáci VP3 zhostili dobře. Návštěvníků výstavy bylo poměrně dosti, vystavovaných psů bylo přesně 57. Na začátku výstavy promluvila třídní učitelka VP3 paní Kuběnová. Poté již začalo první posuzování v kruhu, představili se psi velikosti S. Vítězem této kategorie se stal kavalír king Charles Šárky Medunové. Následně proběhlo posuzování psů velikosti L, kde zvítězil sibiřský husky. V kategorii psů největších rozměrů zvítězil podhalaňský ovčák majitelky Renaty Hédlové. Ten se stal také šampionem výstavy. Psy posuzovala porota, ve které zasedli žáci i učitelé školy, nejdůležitější roli sehrála mezinárodní porotkyně paní Čermáková.
   Dále mohli návštěvníci vidět ukázku tanců se psy, fly ball, agility nebo například carsing. Jinak se mohli majitelé psů se svými miláčky zúčastnit soutěží, jednalo se například o opičí dráhu nebo netradiční poslušnost. A tímto byla výstava psích miláčků ukončena.
   Nakonec velmi děkujeme všem sponzorům.
   
   Lukáš Šebek, VP3, VOŠ ekonomická a zdravotnická a SŠ Boskovice
  


Boskovičtí důchodci na Podvrší
Členové Klubu seniorů při KZM Boskovice měli v závěru své sezóny naplánovaný ještě jeden výlet do blízkého okolí. Tentokrát vše záviselo na počasí, protože na programu byla cesta do Veselice a dobytí místní rozhledny na Podvrší. Ačkoliv název kopce téměř vylučuje možnost výhledu, skutečnost je právě opačná. Díky krásnému dni byla viditelnost výborná, a tak jsme mimo jiné shlédli vzdálené Pálavské vrchy i bližší vrcholy Boskovické brázdy s jejich dominantami.
   Co stojí za zvláštní zmínku je, že nejstarší účastník výstupu na rozhlednu byl Bohumil Válka, který letos oslaví 89 let! Jeho výkon je obdivuhodný, pan Válka nikdy nebyl aktivní sportovec, ale udržuje se v kondici a je důkazem, že se člověk nesmí nikdy poddat věku.
   Po sportovním výkonu na seniory čekal kulturní zážitek v podobě návštěvy místní knihovny na Veselici. Průvodkyně a dobrovolná pracovnice Olga Hájková kromě drobného občerstvení připravila prezentaci o historii a současnosti této malé venkovské knihovny, která obstála v konkurenci profesionálních zařízení a získala v loňském roce v rámci Jihomoravského kraje titul Knihovna roku a v letošním roce pak cenu Biblioweb za nejlepší webové stránky knihovny. Opravdu si ocenění zasloužila, neboť nové zadaptované prostředí části bývalého kulturního domu je světlé, optimistické a vybízí jak k individuální četbě, tak společnému trávení volného času, což je na malé obci přínosem. Navíc knihovna nabízí i služby pro seniory a hendikepované a řadu doprovodných akcí. Cestou na autobus se Klub ještě podíval na novou veselickou kapličku, vybudovanou na místě bývalé hasičské nádrže.
   Ve Veselici se nám velmi líbilo. Je to malá, ale aktivní obec, která stojí za návštěvu.
   
   Táňa Reiblová
  


Noví občánci
Nedělní odpoledne 17. června bylo pro některé rodiny na Suchém obzvlášť sváteční. V prostorách obecního úřadu se zde totiž konal slavnostní obřad k přivítání nových občánků. Po úvodních slovech a představení nových občánků a jejich rodičů vystoupily v programu děti z MŠ. Následoval zápis do pamětní knihy, rozdání dárků a gratulace všech přítomných.
   
   Foto: Vladimír Ševčík
  


Čekají na nové pány
K Cirovi přibyla fenečka Sandy. Takže máme v útulku dva pesany..
   Ciro - možná právě tohoto pejska hledá jeho páníček. Kéž by! Neboť tento bíglík je nesmírně přátelský a milý, poslušný a dobře živený. Prosím, pomozte nám, ať se ti dva najdou!
   Sandy - rádi bychom poprosili veřejnost, zda nepoznají tuto fenečku. Pevně věříme, že se někomu ztratila a dotyčný ji hledá. Je mírná, bezkonfliktní a mazlivá. Ale raději by se mazlila s těmi svými. Děkujeme předem!
   V případě informací volejte tel. 516 453 335 (Městská policie).
   www.psiboskovice.cz