Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
První kolo přijímaček mají žáci za sebou. Kolik bude studentů ale ředitelé neví
A je to tady
Mezinárodní festival dechovek rozezní Letovice
 
Z Regionu
Zemědělci sčítají škody po zimě
Nevidomí sázeli keře
Kolik stran se bude ucházet o přízeň voličů? To je zatím hádanka
Se stavbou nových domů lidé váhají
Sonda teen - Krajské volby
Letovický kruhový objezd čeká rekonstrukce
Buď připraven, občane
V říjnu otevře výdejna léků v Šebetově
Isarnovská kapitola lomu se uzavírá
Život IV. - Půda
Hasičské auto jako nové
Do Brna přijedou Zeman, Janeček, či Babiš
Z obecních webů
Přijímačky
Anketa - Skauting
 
Kultura
Sokolové v muzeu
50 let pěveckého sboru
V galerii vystaví obrazy rodáka Chaloupky
V muzeu vzpomenou na Špidlíka
Letovice vystavují významné malíře
Prohlídky zámku povede kastelánka
Pěvecká soutěž RH Faktor zná vítěze
Pionýři zvou na Melkovskou šestnáctku
 
Informace
Cesta k Emanuelu potřebuje opravit
Za peníze z nájmu vymění část oken
Do střechy zatéká
Rozkvetlé Letovice 2012
Májová hvězdná obloha
Policie ČR informuje
 
Sport
Boskovice jasně přehrály Podivín, ve šlágru kola vyhrálo Blansko
Letovice hostily mistrovství republiky modelářů
Jarní pětka byla letos rekordní
Tenisté znají los
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Gymnázium Boskovice je dvojnásobným vítězem soutěže Sapere
Jakub Fanta zvítězil v zeměpisné olmypiádě
Nota koncertovala na Slovensku
 
Přečtěte si

První kolo přijímaček mají žáci za sebou. Kolik bude studentů ale ředitelé neví
B o s k o v i c k o (pek) - Začátek čtvrtého dubnového týdne vyhradili ředitelé středních škol v regionu přijímacím zkouškám. Budoucí středoškoláci už vědí, jak u přijímaček dopadli. Ředitelé škol totiž museli do tří dnů od konání zkoušek zveřejnit jejich výsledky. Přesné počty studentů, kteří v září nastoupí do prvních ročníků, se ale lidé z vedení středních škol teprve dozví.
   Podle platné novely školského zákona mohli uchazeči o studium letos podávat dvě přihlášky ke studiu na střední škole. Pokud uspějí a jsou přijati na obě školy, vyberou si jednu z nich a tam do deseti dnů od oznámení výsledků odevzdají zápisový lístek, čímž potvrdí svůj úmysl vzdělávat se na dané škole. Ve škole, kde uchazeč zápisový lístek neuplatní, ztratí nárok stát se jejím žákem. Na tato místa pak ředitelé mohou vypsat další kolo přijímacího řízení. „Celkem jsme obdrželi 332 přihlášek, ale zjistili jsme, že 40 uchazečů podalo obě přihlášky na naši školu, hlásí se do dvou oborů. To, zda budeme vyhlašovat druhé kolo přijímacího řízení, zjistíme až podle toho, kolik nám odevzdají zápisových lístků. Zatím to vypadá, že bychom mohli všechny studenty přijmout v prvním kole,“ sdělil ředitel Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy v Boskovicích Pavel Vlach. Upřesnil, že podle kritérií, která pro přijímání studentů stanovili, museli přijímací zkoušku absolvovat všichni, kteří se hlásili na maturitní obory
   a měli prospěch z posledních dvou pololetí základní školy horší než 1,8. „Celkem to bylo osmdesát žáků,“ doplnil Vlach.
   Přijímací zkoušky nemuseli dělat ani ti, kteří se hlásili do tříletých oborů na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště André Citroëna. Při přijímání na tyto obory rozhodovala hlavně poslední dvě vysvědčení na základní škole.
   „Stejně tak uchazeči o studium maturitních oborů, pokud měli prospěch do průměru 1,7, byli přijati bez přijímacích zkoušek. Zbylých osmdesát uchazečů přijímačky absolvovat muselo. Stanovili jsme pořadí
   a kdo skončil pod čarou, nebyl v prvním kole přijat. Nic ale není ztraceno, někteří studenti totiž byli přijati na dva obory a tak předpokládám, že se některá místa uvolní. Také počítáme s vypsáním druhého kola přijímacího řízení,“ prozradil ředitel střední školy André Citroëna Karel Ošlejšek.
   Druhé kolo přijímacích zkoušek nebudou vypisovat na boskovickém gymnáziu. Tam počítají s naplněním kapacity školy již v prvním kole přijímacího řízení. O tom, že mají z čeho vybírat, svědčí statistika, kterou prozradil ředitel gymnázia Jaromír Fiala. „Všichni uchazeči, kteří se k nám hlásili, museli k přijímacím zkouškám. Na základě jejich výsledků přijmeme do dvou tříd vyššího gymnázia šedesát studentů a do osmiletého gymnázia třicet studentů. Přijímací zkoušky přitom dělal zhruba dvojnásobný počet uchazečů,“ sdělil ředitel Fiala. Stejně tak všichni zájemci o studium na Střední pedagogické škole v Boskovicích museli absolvovat přijímací zkoušky. „O přijetí rozhodoval také prospěch ze základní školy, mimoškolní aktivity a účast na olympiádách a soutěžích. Počítám ale s tím, že ne všichni, kteří byli přijati, odevzdají zápisový lístek. Potom dostanou šanci ti, kteří napoprvé nebyli přijati,“ vysvětlila ředitelka Střední pedagogické školy v Boskovicích Hana Horthová.
   Od nového školního roku se sloučí uměleckoprůmyslová střední škola ve Velkých Opatovicích s Masarykovou školou práce v Letovicích. Přijímací zkoušky letos naposledy žáci skládali v Letovicích i ve Velkých Opatovicích. „Střední škola ve Velkých Opatovicích je samostatný právní subjekt až do konce června, takže přijímací zkoušky si organizovali sami,“ vysvětlila ředitelka letovické střední školy Sylvie Ducháčková.
  


A je to tady
B o s k o v i c e - Maturanti minulý týden oslavovali poslední zvonění. Někteří dříve, někteří až v pátek. Už tento týden jim totiž začíná písemná část státní maturity.
Foto: Marek Osouch  


Mezinárodní festival dechovek rozezní Letovice
L e t o v i c e (vyv) - Už druhým rokem se Letovice stanou místem mezinárodního setkání muzikantů a příznivců dechovky, ve dnech 12. a 13. května se zde totiž koná II. ročník Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Letovice 2012. Během dvou dnů se zde představí všechny styly dechové hudby. Od malých orchestrů hrajících převážně lidovou hudbu po orchestry velké, čítající i sedmdesát muzikantů. Celkem přijede sedmadvacet orchestrů,
   z toho deset zahraničních - ze Slovenska, z Polska, Německa, Maďarska
   a Chorvatska.
   „Od čtvrtka budou našimi hosty zahraniční orchestry a ve dnech svého pobytu budou koncertovat ve větších městech širšího okolí, za unikátní považujeme vystoupení lesních rohů z německého Heidelbergu,“ prozradil ředitel letovické ZUŠ Petr Křivinka. Jádrem festivalu však zůstanou Letovice a regionální orchestry jako Boskověnka, Malohanačka, Brťovská šestka a další. Slavnostní zahájení a následný program je naplánován na sobotní dopoledne na Masarykovo náměstí. Pokud to počasí dovolí, budou od nově opraveného nábřeží brzy po obědě vycházet za doprovodu mažoretek seřazené orchestry směrem na hasičské výletiště, kde si kapely společně zahrají skladbu Muziky, muziky.
   Dechová hudba zde bude znít až do podvečerních hodin.
   Neděle je připravena v prostorách jízdárny letovického zámku, který současně představuje sobotní zálohu v případě deštivého počasí. Zahraje tu slovenská Vozokanka a Cajlané, chorvatská Národní dechová hudba Stari Grad, ale také naše Hudba hradní stráže a Policie ČR a další. „Kdo přijde, ať si udělá představu i o trendech v zahraničí. Dechová hudba má řadu podob a mladí lidé chtějí samozřejmě něco moderního. Festival je jeden z velkých hudebních počinů i do budoucna,“ řekl za pořadatele jednatel Kruhu přátel ZUŠ Letovice Pavel Göpfert.
   Vedle stěžejního programu se uskuteční i řada koncertů v dalších městech, například v pátek v deset hodin v Boskovicích, ve dvě v Blansku nebo o páté v Kunštátě, některé orchestry budou pokračovat i v pondělí - v Boskovicích nebo ve Velkých Opatovicích. Současně na zájemce čeká řada doprovodných akcí: setkání se skladateli, prodejní výstava hudebních nástrojů nebo seminář o vývoji evropské dechové hudby. Akce je mimořádně organizačně náročná, štáb tvoří 105 lidí. Přestože organizaci většina dělá zadarmo z nadšení, rozpočet přesáhl milion čtyři sta padesát tisíc korun. „Vstupné je dobrovolné, nemělo by tedy nikoho odradit. Hlavně ať vyjde počasí,“ přeje si Göpfert.
  


Z Regionu

Zemědělci sčítají škody po zimě
O k r e s B l a n s k o (žan) - Sucho a mráz v posledních několika měsících dělají vrásky na tvářích zemědělců. Už teď pěstitelé na Blanensku vědí, že jsou porosty na polích řidší než loni. Někteří očekávají až o dvacet procent horší úrodu ozimých obilovin oproti minulému roku. Jak vše dopadne, ale ukáže až čas.
   Tuhý mráz bez sněhové pokrývky způsobil problémy s úrodou například v Ledeku Letovice. „Řada porostů ozimých plodin vymrzla a nedošlo k regeneraci. Kdybychom chtěli znovu osít postižené plochy, bylo by to kolem třiceti hektarů,“ řekl vedoucí rostlinné výroby v Ledeku Stanislav Šaršoň s tím, že s loňskem se situace nedá vůbec srovnávat. Tehdy si společnost Ledeko stěžovat nemohla. „Přes minulou zimu přežily všechny zaseté obiloviny,“ potvrdil Šaršoň.
   Škody zaznamenali i pěstitelé v Sebranicích. „Porosty na polích jsou na tom špatně. U nás se jedná hlavně o ozimou pšenici, ječmen a řepku.
   Plodiny seté na jaře snad budou v pořádku, to záleží hlavně na počasí,“ uvedl František Slezák ze zemědělského družstva v Sebranicích. Podle něj ztráta ozim oproti loňsku dělá kolem dvaceti procent.
   Zemědělce trápí i stávající suché počasí. Teplý vítr bez srážek vysušuje půdu a hrozí, že plodiny na polích zaschnou. Pomohl by jen pořádný déšť. „Blanensko je jedna z mála oblastí, která se momentálně nachází v takzvaném dešťovém stínu. Přitom jestli brzo nezaprší, stav porostů se ještě zhorší,“ popsal Šaršoň.
   Ne všichni pěstitelé to ale vidí černě. Podle zemědělce Miroslava Fojta z Lysic to mohlo dopadnout ještě hůř. „Sucho je, ale byl jsem připravený na větší. Nejprve jsem počítal s tím, že budu muset více zalévat, ale momentálně si nestěžuji,“ řekl Fojt.
   Jak velké škody zemědělcům počasí způsobilo, se říct ještě nedá. Podle šéfa okresní agrární komory Kamila Vystavěla je faktorů, které mají na konečnou podobu úrody vliv, příliš mnoho. „Je pravda, že když mrzlo, bylo málo sněhu a teď na jaře je zase hodně sucho. Počasí tedy jisté škody bezesporu napáchalo. Ale zatím je příliš brzy na jejich vyčíslení. Velká část roku je ještě před námi a stát se může cokoliv,“ uvedl Vystavěl.
   Vše teď záleží hlavně na počasí. Podle dlouhodobé předpovědi meteorologů má v Česku pořádně zapršet až v polovině května. „Je to všechno příroda, o tom nerozhodneme. Uvidí se. Zatím můžeme jen čekat,“ dodal Slezák.
   
  


Nevidomí sázeli keře
R u d k a (Jim) - Již počtvrté se v areálu jeskyní Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu sázelo. Tentokrát to byly keře zlatice a bylo jich opravdu hodně. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ti, co je sázeli, na práci viděli. Členové Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých zde totiž dokazují světu, že to jde. Úzká spolupráce a přátelské vztahy vytvořily v někdejším arboretu prostor, kde se nevidomí mohou vzdělávat, odpočívat a radovat se. Osázená zahrada smyslů už dnes dává možnost lidem, kterým chybí některý ze způsobů čití, projít se samostatně kolem záhonů s bylinami, vyzkoušet si řadu zajímavostí, které zahradu nejen krášlí, ale slouží i jako pomůcky a posedět si v ní. Nevidomá Helena Hádlerová právě zasadila keř. Teď si rukama „prohlíží“ jeho květy.
Foto: Jitka Melkusová  


Kolik stran se bude ucházet o přízeň voličů? To je zatím hádanka
B o s k o v i c k o (Jim) - Do podzimních krajských voleb zbývá přibližně půl roku. Členové některých politických stran přesto zatím nemají jasno, jakou kandidátku do volebního klání nasadí.
   Podle Evy Sychrové z krajského úřadu Jihomoravského kraje na to ale ještě mají dostatek času. „Prezident ještě nevyhlásil termín voleb. Předpokládám, že to udělá v nejzazším termínu, tedy někdy na přelomu června a července. Strany mohou kandidátní listiny odevzdávat až do šestašedesáti dnů před konáním voleb,“ objasnila.
   Na konečné slovo regionální rady, která zasedne v druhé polovině dubna a definitivně rozhodne o složení kandidátky, ještě čekají občanští demokraté. Oblastní manažer Libor Hoppe zatím neprozradil nic z plánované volební kampaně. Občansko demokratický lídr pro krajské volby Jiří Crha se ale netají tím, že by rád prosadil zavedení finančních stropů pro volební kampaň.
   Stejně tak véčkaři zatím nemají o kandidátce do krajských voleb jasno. „Nejprve musíme na přelomu dubna a května přímou volbou na internetu vybrat lídra kandidátky. Poté krajská rada rozhodne o jejím složení. Minimálně dva lidé z okresu Blansko by se mohli umístit do dvacátého místa,“ sdělil krajský tajemník strany Věci veřejné Pavel Motyčka.
   Ani kandidátní listina Strany zelených zatím není kompletní. Zelení chtějí voliče oslovit spoluprací s nezávislými osobnostmi. „Kandidátka, která se bude jmenovat Zelení pro Moravu, se bude ještě v průběhu dubna
   a května vyvíjet.
   Jednáme s různými nezávislými starosty a místostarosty o jejich účasti na kandidátce. Mezi hlavní témata kampaně budou patřit kvalita
   a cena integrované veřejné dopravy a udržení kvalitních středních škol na jižní Moravě,“ uvedl Martin Ander ze Strany zelených.
   UŽ CHYSTÁME kampaně
   Strategii do volební kampaně v těchto dnech plánují i manažeři TOP 09. „Přesný termín zahájení kampaně nemáme zatím stanoven. Konkrétní vizuální prezentaci a jednotlivé kroky kampaně budeme mít vyjasněny v průběhu května. Věříme, že voliče nebudeme oslovovat až samotnou kampaní, ale že se nám je daří získávat činností našich komunálních politiků v kraji,“ zhodnotil krajský manažer TOP 09 Petr Štědronský. Upřesnil, že o kandidátce definitivně rozhodnou v druhé polovině dubna.
   I komunisté už začínají spřádat plány, jak oslovit co nejvíce voličů. „Vlastní zahájení volební kampaně pro veřejnost započne na oslavách Svátku práce, kde se zároveň představí kandidáti do krajského zastupitelstva,“ prozradil krajský tajemník komunistů Lubomír Mlejnek. Doplnil, že na krajské konferenci schválili obsazení kandidátky i volební program. „Lídrem je současný poslanec Vojtěch Adam. Za okres Blansko je na druhém místě současný krajský zastupitel Stanislav Navrkal,“ sdělil tajemník Mlejnek.
   Na přípravě kampaně pracují také lidovci, které do krajských voleb povede bývalý hejtman Stanislav Juránek. Z osmého místa kandiduje boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Šanci na zvolení do pětašedesátičlenného krajského zastupitelstva má i jednadvacátý na kandidátce Stanislav Kamba. Hned za ním na kandidátce voliči najdou starostu Olešnice Zdeňka Pešu. „Kampaň si zatím dělá každý kandidát tím, že se účastní obvyklých akcí a setkává se s občany, stejně jako v mezivolebním období. Skutečná kampaň začne po letních prázdninách, na představě jejího průběhu se pracuje,“ naznačil lidovecký krajský tajemník Petr Cajzl.
   Lídrem sociálních demokratů za okres Blansko je bývalý místostarosta Blanska a současný náměstek hejtmana Ivo Polák. Ten prozradil, že do konce června chtějí zpracovat volební program pro krajské volby. „Ostrá volební kampaň bude zahájena v září. Už teď ale plánujeme každoroční akce, kdy se naši kandidáti budou setkávat s voliči. Například 1. máj nebo den matek,“ uvedl Polák.
  


Se stavbou nových domů lidé váhají
B o s k o v i c k o (pek) - V prvním čtvrtletí letošního roku se mírně zpomalilo tempo výstavby rodinných a bytových domů. Na vině je nedostatek volných stavebních míst v žádaných lokalitách i růst daně z přidané hodnoty. „Od začátku letošního roku se snížená sazba DPH, do které spadají stavební a montážní práce spojené se stavbou nebo opravou rodinného nebo bytového domu, zvedla z 10 na 14 procent,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.
   Pokles zájmu o stavbu nových domů ve srovnání s předchozími roky zaznamenali na stavebním úřadě v Boskovicích. Podle vedoucího zdejšího odboru výstavby Slavoje Horečky je zájem o stavby rodinných nebo bytových domů ve srovnání s minulým rokem o třetinu menší. „Od ledna do března jsme vydali sedmnáct opatření. Lze říct, že stavba nových domů
   a stavební úpravy stávající objektů jsou v rovnováze,“ zhodnotil Horečka. Doplnil, že město pozemky k výstavbě rodinných domů již rozprodalo. „V územním plánu města jsou vyčleněny lokality pro výstavbu rodinných i bytových domů na Rovné, Čížovkách a Milánovech.
   „Místa pro výstavbu rodinných domů mají připraveny například také v obcích Suchý, Vanovice nebo Kořenec,“ vyjmenoval vedoucí odboru výstavby v Boskovicích.
   Zájemci o bydlení v Letovicích si mohou vybrat některou z osmi parcel v místní části Třebětín. Stavební místo se tam prodává za 680 korun za metr čtvereční. Podle vedoucího stavebního úřadu v Letovicích Radka Zemánka ale nové domy ve městě příliš nepřibývají. „Mladé rodiny se místo nové výstavby raději pouští do rekonstrukcí stávajících domů. Může za to ekonomická situace
   a nejistota na trhu práce. Lidé se bojí vzít si úvěr,“ zhodnotil Zemánek. Doplnil, že z obcí, které letovický stavební úřad spravuje, se staví především v Křetíně
   a Vranové.
   Jako slabší hodnotí první čtvrtletí letošního roku i na stavebním úřadě ve Velkých Opatovicích. „Stavby se teprve začínají rozbíhat, ale zatím to spíše než na stavby nových vypadá na rekonstrukce stávajících domů,“ uvedl vedoucí místního odboru výstavby Petr Dostál.
   Doplnil, že lidem, kteří by chtěli od města koupit stavební pozemek, nemají co nabídnout. „Pozemky, které jsme měli k dispozici, jsou prodané. V budoucnu plánujeme vybudovat další. Veškeré finance z městského rozpočtu jsou ale teď blokovány investicí do čističky odpadních vod,“ upřesnil Dostál.
   S nedostatkem stavebních míst se potýkají i v Lysicích. Vedoucí tamního stavebního úřadu Zuzana Polická odhadla, že kdyby měli k dispozici stavební místa, mohli by týdně prodat minimálně dvě. „Protože ale nemůžeme zájemcům nabídnout žádné stavební pozemky, stavba rodinných domů se utlumila,“ konstatovala Polická. Ta také spočítala, že od začátku roku mají rozpracovanou nebo povolenou stavbu osmi domů. Aby v budoucnu uspokojili poptávku po stavebních místech, vytipovali si Lysičtí lokality, kde by v budoucnu mohlo stát několik domů. Stavební úpravy ale zbrzdila překládka vysokotlakého plynovodu.
   Ti, kteří chtějí stavět v Kunštátě, mohou něco ušetřit. Zastupitelstvo města totiž schválilo slevu z ceny stavebních pozemků, které město nabízí. „Největší zájem byl začátkem tohoto kalendářního roku. Na posledním zastupitelstvu jsme schválili prodej pěti stavebních parcel. Momentálně máme další dvě parcely rezervované,“ vysvětlil Jiří Boček z Městského úřadu v Kunštátě a doplnil, že šest parcel je ještě k dispozici. „Předpokládáme ale, že se nám je podaří do konce června prodat.“
  


Sonda teen - Krajské volby
B o s k o v i c k o - Začíná kampaň do krajských voleb. Mladí lidé většinou ani neví, že se nějaké volby vůbec budou konat.
   - Půjdeš volit a podle čeho se budeš rozhodovat?
   Petra, 18 let
   Ty jo, vůbec netuším, že nějaký volby mají být. Jestliže budou, tak půjdu, protože je to poprvé, co mám tuto příležitost. Rozhodovat se budu, až budu mít bližší informace.
   Michal, 18 let
   Vůbec nevím, že nějaké volby mají být. Takže ještě nejsem rozhodnut.
   Lucie, 18 let
   Musím se přiznat, že jsem vůbec nevěděla, že budou nějaké volby. Každopádně bych volit jít chtěla, a mám k tomu dva důvody – je to poprvé, co mohu jít k volbám
   a také nechci být jedna z těch, kteří pak nadávají na součastnou situaci, aniž by něco sami udělali. Rozhodovat se budu podle informací, které se ke mně určitě dostanou.
   Jan, 18 let
   Volit nepůjdu. Podle mě to nemá smysl.
   Tereza, 19 let
   Cože, ony budou nějaké volby? Volit určitě půjdu, protože to bude poprvé, co už mohu jít volit. Budu volit podle toho, co bude pro mě nejvýhodnější.
   KristÝna, 19 let
   Volit bych jít chtěla, protože i když má člověk občas pocit, že jeho jediný hlas nic neznamená, nechci rozšiřovat řady těchto lidí a po volbách se divit. Rozhodovat se budu na základě informací, které se ke mně před volbami dostanou.
   Jaroslav, 19 let
   Já už mám delší dobu svého favorita. O koho jde, ale neřeknu.
   Honza, 19 let
   Vůbec nevím, koho a jestli vůbec půjdu volit.
   
   LD
  


Letovický kruhový objezd čeká rekonstrukce
L e t o v i c e (vyv) - Termín od soboty 5. do svátečního 8. května si pro částečnou uzavírku provozu zvolili při plánování opravy kruhového objezdu v Letovicích. Uzavřen bude vždy v jednom směru, přičemž objížďka povede ulicemi Nádražní a Tyršova. Tyršova ulice je pátečním předáním opraveného mostu konečně (od přelomu loňského září a října) opět průjezdná.
   Opravovat už se začalo na ulicích Rekreační a na Jaroslava Haška, stavební práce se vrátily i na nově vybudované nábřeží. V rámci šest
   a půl milionové stavby se podařilo 200 tisíc ušetřit. „Z podání jednoho radního bylo po diskusi schváleno, ať jsou
   i schůdky k vodě, nyní betonové, stejně jako většina nábřeží ze žuly,“ prozradil starosta Vladimír Stejskal.
   
  


Buď připraven, občane
Vláda je v úzkých, premiér počítá a kalkuluje, jak dlouho ještě. Osobnosti ze všech sfér veřejného života odpovídají na otázky, zda má vláda svůj vůz táhnout dál či nikoliv. Vláda není dobrá, ale ať reformy dokončí, říkají ti více napravo. Vláda není dobrá, ať odejde, říkají ti, které forma reforem vystrašila.
   Ano, reformy být mají. Ale…
   Na podzim tu máme krajské volby, ty další a větší mohou přijít kdykoliv. A tak platí – občane, buď připraven. Udělej si jasno, co chceš a co nechceš. Udělej si jasno, kdo tě má zastupovat. Udělej si jasno, komu věříš a věřit chceš. Udělej si jasno v hodnotách, které tvůj vyvolený zastává. Udělej si jasno v tom, jak mluví a jedná. Udělej si jasno v tom, jaký žije život a jaké jsou jeho priority.
   Zeptej se ho na to. Zeptej se ho, co čte. Zeptej se ho, na co kouká v televizi. Zeptej se ho, co studují jeho děti a zda jim platí školné. Zeptej se ho, v co věří. Zeptej se ho, koho si váží, kdo je jeho učitelem a proč. Zeptej se ho, zda zná svůj region, který chce zastupovat. Zda zná jeho historii, zda zná jeho osobnosti minulé i současné. Zeptej se ho, kde cítí své kořeny.
   A hlavně se ho zeptej, co už pro svůj region udělal. To, že je členem politické strany, není zásluha. Stranický program dokáže papouškovat každý osmák. Ba, dokonce se s jednotlivými body i ztotožnit, snad i rozvést a zdůvodnit. Po nějaké té masáži určitě. Domnívám se ale, že konečně nazrál čas, aby nás začaly zajímat morální hodnoty těch, kteří nás chtějí zastupovat.
   Nikdy nezapomeňme, že ti, které si zvolíme, jsou placeni z našich daní. My jsme jejich zaměstnavateli. My máme právo vědět, jak se chovají v pracovní době, jak nakládají s hodnotami, které my naší prací vytváříme, ba vytvářeli jsme po celý život. Jak nakládají s penězi, které musíme odvádět do státní pokladny. Ale také jak se chovají na veřejnosti, doma, na návštěvě u přátel, rodiny, v hospodě. Ano, jsou to veřejné osoby, a to každý den po celých čtyřiadvacet hodin, po celou dobu jejich mandátu. Máme právo se jich kdykoliv na cokoliv zeptat a vyzvat je k zodpovědnosti.
   V obcích je to nejjednoduší. Tam si lidé vidí do talíře. Už tam ale začíná zastupitelská demokracie a když Franta bije Mařu, tak ho zastupitelem prostě nezvolím. No a když Tonda má firmu na dohazování zakázek a Honza si postavil fotovoltaickou elektrárnu, tak mě to vychází spíš na malou domů než na úctu a pokoru k voliči.
   Pokud si, milý voliči, budeš vážit sám sebe, toho, co jsi v životě dokázal, svých potomků a země, ve které žiješ, pokud ke svým denním úkolům přistupuješ s pokorou a úctou, máš svaté právo žádat totéž od lidí, kterým dáš mandát. Jsi občanem, který může.
   No a pokud, milý občane, nebudeš vědět, koho volit, k volbám rozhodně jdi. Pokud nepůjdeš, podpoříš všechny. Pokud ale půjdeš a vhodíš prázdnou obálku, demonstroval jsi svou bezradnost, starost, bolest, nedůvěru. A to už je občanský postoj.
Jitka Melkusová  


V říjnu otevře výdejna léků v Šebetově
Š e b e t o v (žan) - Další obec na Boskovicku plánuje postavit výdejnu léků. Po Benešově se k tomuto kroku rozhodli i Šebetovští. Tamní lékaře navštěvují lidé z širokého okolí. Ačkoliv tam však najdou ordinace, lékárna schází. Pacienti se proto s předpisem trmácejí až do Boskovic nebo Velkých Opatovic. V říjnu pro ně tohle martyrium skončí. Vedení obce už sbírá potřebné posudky, aby část budovy zdravotního střediska proměnili ve výdejnu léků.
   Nová provozovna vznikne na místě, kam byli Šebetovští zvyklí chodit na masáže. „Prostory využívala paní Hana Musilová, která v zájmu zřízení výdejny léků podala k prvnímu dubnu návrh na ukončení nájemního vztahu. Je to dobrá zpráva, stejně jako to, že se nám podařilo domluvit se i s majitelkou sousední prodejny levného textilu. Výdejnu plánujeme v obou těchto prostorách v budově zdravotního střediska,“ objasnil šebetovský starosta Zdeněk Čížek. Místo obchodu s textilem se bude nacházet sklad a přípravna léků, samotná prodejní část lékárny pak vznikne v místě masážního salonu.
   Pacienti i lékaři novou službu v obci oceňují. „Bude to určitě výhoda. Když je člověku špatně, nechce se mu nikam dojíždět. Navíc pokud je na neschopence, ani nemůže. Sama navštěvuji tamní zubařku, moje rodina chodí v Šebetově i k praktickému lékaři,“ uvedla Petra Elisová.
   V šebetovském zdravotním středisku ordinují tři doktoři, praktický, dětský a zubní. Ještě do roku 2009 směli vydávat léky ve svých ordinacích. Pacienti tak nemuseli jezdit do vzdálených lékáren ve větších městech. Už tři roky to ale zákon neumožňuje. I to je důvod, proč doktoři výdejnu léků uvítají. „Určitě je to lepší než nic. Výdejnu léků samozřejmě ocení nejvíce pacienti v ordinaci praktického lékaře, ale i já jsem za ni ráda. Když někomu předepíšu antibiotika, musí pro ně deset kilometrů daleko,“ řekla zubní lékařka v Šebetově Miroslava Paděrová, kterou navštěvuje tisícovka lidí z obce i jejího okolí.
   Novou výdejnu léků otevřou Šebetovští pravděpodobně v říjnu. „Momentálně čekáme na vyjádření hasičů a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Potom se na základě jejich podnětů pustíme do stavebních úprav. Neplánujeme nic velkého, celkově hodláme investovat kolem sto padesáti tisíc korun. Náš záměr dotací podpoří i mikroregion Malá Haná,“ uvedl Čížek.
   Podle něj mají o provoz výdejny zájem hned dvě lékárny, Lebo Boskovice a lékárna U Bílého anděla v Jevíčku. Která z nich nakonec pobočku v Šebetově získá, zatím starosta neví. „To budeme řešit až ve chvíli, kdy dostaneme zmíněné posudky. Předpokládám, že se rozhodne na květnovém zasedání zastupitelstva,“ řekl Čížek.
   Rozdíl mezi lékárnou a výdejnou léků vysvětlila ekonomka sítě lékáren Lebo Marie Zouharová. „Neliší se typem léčiv ani personálem. Jediný rozdíl je v tom, že ve výdejně chybí laboratoř. Nesmí se v ní míchat složitější masti, pouze se tam ředí určité typy léčiv, například sirupy, a samozřejmě vydávají léky,“ popsala Zouharová.
   Zatímco jevíčkovská lékárna
   U Bílého anděla má pouze jednu pobočku a spravovat tedy může jen jednu výdejnu léků, Lebo vlastní více lékáren v Boskovicích, Velkých Opatovicích a na dalších místech. S největší pravděpodobností se ujme i plánované výdejny léků v nedalekém Benešově. „Ještě nejsou podepsané smlouvy, ale dá se říct, že už je to téměř jisté,“ potvrdil tamní starosta Antonín Rus. V této obci otevřou výdejnu léků v září. Bude součástí obecního úřadu, který je naproti benešovskému zdravotnímu středisku.
  


Isarnovská kapitola lomu se uzavírá
L e t o v i c e (vyv) - Zhruba deset let v lomu na okraji Letovic fungoval keltský skanzen Isarno, než jeho brány zůstaly v sezóně 2011 zavřené. Po několikaměsíčních jednáních a pokusech o jeho záchranu tento skanzen končí. Radnici se však podařilo uzavřít smlouvu s majitelkou staveb Simonou Hruškovou a vyřešit tak majetkoprávní vztahy, jejichž nejasnosti odrazovaly případné investory v tomto prostoru.
   „Nyní jsme vyhlásili záměr pronájmu,“ sdělil místostarosta Radek Procházka. „S paní Hruškovou se domluvilo, že vše, co si bude chtít z Isarna odvézt, odstraní do konce dubna. Teď kvůli dokončení likvidace některých staveb požádala ještě o dva týdny navíc, předpokládám, že jí rada města vyjde vstříc. Pak už je pozemek i vše na něm podle podepsané smlouvy naše.“ Radnice má zájem, aby areál byl co nejdříve využitý i proto, aby nepokračovalo ničení vybudovaného zázemí. „Došlo zde k vandalizmu. Někdo ukradl rozvaděče a zničené jsou elektroskříně – škoda na elektrice je vyčíslena na 9 400 korun,“ upřesnil starosta Vladimír Stejskal s dodatkem, že nepříjemnou událost vyšetřuje policie.
   Budoucnost areálu bývalého Isarna je nyní otevřena. Radní už jednají s Václavem Horákem ze sdružení Keltoi, které provozuje keltský Archeopark na Klatovsku a o Isarno projevilo zájem už na podzim. Tehdy si paní Hrušková vybrala spolupráci s Janem Rabanem, kterou se však nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. Nyní město zveřejňuje nový záměr pronájmu očištěného pozemku, aby se mohl přihlásit i kdokoliv jiný.
  


Život IV. - Půda
Každá civilizace v historii, která se připravila o půdu, se odsoudila k zániku.
   Půda vzniká velice dlouhodobým procesem střídání rostlin na zemském povrchu. Přirozenou cestou se vytvoří jeden centimetr půdy asi za tisíc let. Hlavně pralesy, které pokrývaly naši planetu, daly zemi úrodnost a umožnily vznik prvním farmám. Hospodařením, které napodobuje přírodní děje, bychom mohli na takové půdě sklízet do nekonečna. Dokonce bychom mohli její úrodnost zvyšovat rychleji než to umí les, ale bohužel se tak neděje.
   Rychlý zisk průmyslové doby se svou levnou pracovní silou v podobě ropy nás sice levně a mocně krmí, ale vůbec nemyslí na budoucnost. Na celé planetě je půda bezohledně ničena nevhodným zacházením v podobě velkoplošného hospodaření, které je založené na dotaci živin do půdy v podobě umělých hnojiv, postřiků proti chorobám a škůdcům a práci těžké mechanizace. Vodní a větrnou erozí, zasolováním, okyselováním, zhutněním a chemickou kontaminací půdy devastujeme půdní život.
   Hlína, půda, zemina či substrát, to není jen výživný držák na rostliny, do kterého něco zasadíme a sklidíme. Půda je živá sama o sobě a našim cílem by mělo být tento život udělat velkým, jak jen to jde. Život v půdě nelze pozorovat tak dobře, jako na jejím povrchu. Přitom ale množství živočichů v ní je mnohem vyšší, než množství organismů na povrchu.
   V jedné čajové lžičce substrátu je až bilion bakterií, milion plísní, tisíce améboidních organizmů - například měňavky - a ještě je tam dost místa pro zbytky organické hmoty, tedy humus, písek, vzduch, vodu, jílové usazeniny a mnoho dalších molekul. Trus těchto maličkých tvorečků rozpuštěný ve vodě živí rostliny. Rostlina totiž nemůže spolknout jen tak kus tlejícího listu či slepičího nebo kravského trusu, potřebuje to předkousat a předtrávit těmi malinkými a my bychom měli zajistit, aby jich v půdě žilo co nejvíce.
   Člověk intenzivním obděláváním půdu vyčerpává a narušuje její vrchní vrstvu. Ta je i s humusem odnášena do toků a končí ve vodních nádržích, mořích a oceánech. Stále se zvětšují pouště, kácejí lesy a pralesy pro získání orné půdy a stále potřebujeme více a více zemědělskou půdu dotovat hnojivy a zavlažovat. Zatím to funguje, využíváme poslední zásoby půdy, která se nahromadila za minulá tisíciletí, ale novou nevytváříme. Půda a voda budou jednou více ceněny, než drahé kovy, protože se bez ní neobejdeme.
   Jako trvale funkční marketingová strategie se jeví zkompostovat všechno, co jde. Přeměna velkých lánů, monokulturních polí, které nám dávají poměrně jednotvárný jídelníček, který potravinářské firmy obohacují nutnou dávkou barviv, dochucovadel a konzervantů, nebude snadná, ale pravděpodobně nutná, protože éra průmyslového zemědělství prostě končí. Již teď nám dochází, že vlastně chřadneme z vlastní hlouposti, že nás neživí vláda, dotace, korporace ani ropa, ale zdravá půda plná humusu a života na naší zahradě či rodinné farmě. Zdeformovaný pohled na pěstování způsobený dobou sedláků, nevolníků, feudálů i budovatelů socialismu zanechal v lidstvu odpor k půdě a práci s ní, ale práce s půdou dává hluboký smysl a může zcela změnit náš žebříček hodnot, náš způsob života.
Martina Lukešová  


Hasičské auto jako nové
K u n š t á t (AD) - Díky dotacím z kraje mohli dobrovolní hasiči z Kunštátu repasovat své první výjezdové vozidlo CAS 32 - Tatra 815. Přestavba na moderní hasičské vozidlo trvala skoro půl roku, v sobotu 28. dubna ale mohla být staronová Tatra slavnostně předvedena veřejnosti a požehnal jí kunštátský farář.
Foto: Anna Dudková  


Do Brna přijedou Zeman, Janeček, či Babiš
B r n o (Jim) - Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně (PEF) pořádá letos sérii zajímavých besed. Jsou určeny studentům, ale zvána je na ně i veřejnost. 
   Přednáškový cyklus zahájí již v pondělí 30. dubna Marek Malík, bývalý viceprezident Deutsche Bank v Londýně, kde byl zodpovědný za obchod na finančních trzích ve střední a východní Evropě. Současnou situaci v EU bude analyzovat Miloš Zeman
   2. května svou přednášku na téma Krize Evropské Unie a její dopady na Českou republiku aneb jak z krize ven.
   Hned další den na fakultě vystoupí Stanislav Bernard, generální ředitel rodinného pivovaru a spoluzakladatel Nadačního fondu proti korupci. Další zakladatel tohoto fondu a matematický analytik Karel Janeček zahájí svou přednášku 14. května. Karel Janeček je současně také zakladatelem Nadačního fondu na podporu vědy a největší české firmy obchodující s cennými papíry RSJ Invest. Přednáškový cyklus v letním semestru uzavře 17. května Andrej Babiš, majitel agrochemického holdingu Agrofert.
   
  


Z obecních webů
B o s k o v i c k o -
   Kořenec – Na Kořenci se 19. května uskuteční sběr nebezpečného odpadu, a to od 8:45 do 9:15 hodin u prodejny Jednoty.
   
   Doubravice nad Svitavou – V Doubravicích se uskuteční oslava 67 let od ukončení 2. světové války položením věnce u pomníku obětem světových válek, součástí bude také lampionový průvod, dechová hudba, táborák a občerstvení. To vše 7. května od 19 hodin.
   
   Velké Opatovice – V Domě zahrádkářů se dne 6. května uskuteční výstava jarních květin. Tato výstava je v našem regionu ojedinělá svým širokým sortimentem tulipánů. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin.
   
   Svitávka – Ve Svitávce se bude 8. května konat oslava Dne matek v místní Sokolovně.
   
   Jabloňany – V pondělí 7. května se v Jabloňanech uskuteční lampionový průvod. Sraz bude v 19 hodin v areálu Za školou.
   
   Skalice nad Svitavou – Ve Skalici se v pondělí 7. května uskuteční lampionový průvod. Akci pořádá TJ Sokol a SDH. Sraz bude před obecním úřadem v 19.30 hodin.
   
   tea
   
  


Přijímačky
B o s k o v i c e - Minulé pondělí a úterý bylo pro deváťáky ve znamení přijímacích zkoušek. Spolu s nimi k přijímačkám vyrazili i žáci pátých tříd, kteří mířili na osmileté gymnázium.
Foto: Marek Osouch  


Anketa - Skauting
Český skauting letos slaví sté narozeniny. Vyvrcholením těchto oslav se stal 24. duben, kdy jsou všichni členové Junáka vyzváni k tomu, aby si tento den vzali svůj skautský šátek například do školy, do práce,…
   
   - Když se dnes řekne slovo skaut, co si mladí lidé představí? Jak jsou skauti vnímáni v dnešní době?
   
   Nela, 16 let
   Skaut je pro mě člověk, který v přírodě vidí větší krásu než ostatní. Má pozitivní vztah k životnímu prostředí a k lidem. Jeho hlavním zájmem je pomáhat těm, kteří to potřebují. Takových lidí by mělo být co nejvíc.
   
   Jan, 17 let
   Skauty vnímám pozitivně. Pozitivně hodnotím tu věc, že jsou „vidět“, pořádají, nebo alespoň pomáhají při spoustě akcí, a to si myslím, že je zviditelňuje. Pod pojmem skaut si představím člověka ve stejnokroji nebo jak tomu mám říct. Člověka, který umí přežít v těžkých podmínkách. Člověka, který umí něco víc než ostatní. Člověka, který si umí poradit v každé situaci. Člověka, který tímto zájmem žije.
   
   David, 17 let
   Tak představuju si pod tím nějakou organizaci, jejímž cílem je sebevýchova dětí. Myslím si, že to jsou borci.
   
   Daniela, 17 let
   Já do skautu chodila jako malá a moc ráda na to vzpomínám, neboť jsem se tam fakt naučila hodně věcí, ale taky si našla spoustu kamarádů. Teď už se s tím moc nesetkávám, ale myslím, že je to určitě hodně fajn pro lidi, kteří tím žijí.
   
   Brigita, 18 let
   Kroužek, ve kterém se učí děti o přírodě a žít v ní a sbírání bobříků.
   
   Martin, 18 let
   Myslím, že každá doba nebo režim má svou organizaci pro mládež – junák, pionýr, hitlerjugend, skaut, i Dělnická strana má takovou organizaci. Každá organizace tohoto typu v mládeži pěstuje nějakou ideologii, i skaut, i když v případě skautu to nebude tak hrozné, myslím, že skaut není špatný koníček, vnímám ho spíš kladně.
   
   Jan, 19 let
   Skaut vnímám jako skvělý „kroužek“ pro společenské lidi, který pomůže, a to především malým dětem, se integrovat do specifické společnosti. Vždy mám s pojmem skaut spojené hodné, hravé a kamarádské lidi. Některé z nich také znám a musím říct, že tomu tak skutečně je.
   
   Filip, 19 let
   Někdo, kdo chodí do nějakého skautského kroužku, je hodně venku, v lese, umí si poradit sám v přírodě a tak. LD
  


Kultura

Sokolové v muzeu
B o s k o v i c e (tt) - Výstavu Ve svornosti síla věnovanou činnosti TJ Sokol zahájili ve čtvrtek v boskovickém muzeu. Úvodní slovo věnované přehlednému exkurzu do dějin, významu, charakteru a současnosti Sokola přednesl Karel Malach. Výstava potrvá do 24. června.
Foto: Tomáš Trumpeš  


50 let pěveckého sboru
L e t o v i c e (tt) - Letovický Pěvecký sbor Bohuslava Martinů oslavil v pátek v místním kulturním domě 50 let své existence. Po celou dobu u něj působí jako sbormistr Miloslav Krejsa, takže se slavilo výročí až neuvěřitelné padesátileté spolupráce sboru a jeho vedoucího. Oslavencům zazpívaly i další sbory z Letovic, Svitávky, Vanovic a Boskovic.
Foto: Tomáš Trumpeš  


V galerii vystaví obrazy rodáka Chaloupky
B o s k o v i c e (tt) - Výstava obrazů boskovického rodáka Dušana Chaloupky bude slavnostně zahájena v úterý 8. května v 16 hodin v Galerii Otakara Kubína v Boskovicích. Výstavu zahájí úvodním slovem starosta města Jaroslav Dohnálek.
   Dušan Chaloupka se narodil v Boskovicích v roce 1935. „Navazuje částečně na naivní malířství a kubismus. Náměty obrazů měl v mysli dlouho při poznávání světa a zamýšlel se nad tím, jak by je ztvárnil on. Při cestách měl možnost navštívit hodně zemí a seznámit se tak s různými kulturami a kulturními památkami. K systematickému malování se však dostal až shodou náhod ve svých 75 letech. Osobní vztah k světu vyjadřuje tím, že je třeba pozitivně myslet a obrazy mají vytvářet kladný náboj,“ uvedli pořadatelé výstavy.
  


V muzeu vzpomenou na Špidlíka
B o s k o v i c e (tt) - Druhé vzpomínkové setkání na kardinála Tomáše Špidlíka se koná v úterý 8. května od 15 hodin v prostorách boskovického muzea v rezidenci.
   V besedě nazvané Kardinál Špidlík mezi námi vystoupí Doc. Michal Altrichter SJ z Centra Aletti Olomouc. V malém kulturním programu se představí soubor pod vedením Tomáše Pléhy, připravena bude také výstavka knih kardinála Špidlíka.
   
  


Letovice vystavují významné malíře
L e t o v i c e (tt) - Hned tři výstavy malířů zvučných jmen se sešly v květnu v Letovicích.
   Nejprve bude v pátek 4. května v 17.30 zahájena v Galerii Domino výstava obrazů významného současného malíře Vysočiny Jana Odvárky. Ta zde potrvá do 28. května.
   Hned druhý den, v sobotu 5. května, se v 16 hodin koná na zámku vernisáž výstavy obrazů Miroslava Netíka.
   V Galerii Pex zahájí v pátek
   11. května prodejní výstavu obrazů a litografií výtvarníků Adolfa Borna, Aloise Mikulky, Jiřího Šalamouna a Vlastimila Zábranského. Tato výstava potrvá do 13. června.
   
  


Prohlídky zámku povede kastelánka
L y s i c e (tt) - Do akce Hradem, zámkem s kastelánem se v sobotu 5. května zapojí na zámku v Lysicích. Prohlídky vycházející v 11 a v 15 hodin povede kastelánka Martina Medková Rudolfová.
   „Návštěvníci se podívají i do prostor, kam standardní prohlídky nechodí a od kastelána se může dozvědět informace, které běžně průvodci neříkají,“ přiblížila záměr akce lysická kastelánka.
  


Pěvecká soutěž RH Faktor zná vítěze
B o s k o v i c e (tt) - Ve velkém sále boskovické sokolovny proběhlo minulý týden finále pěvecké soutěže RH Faktor. Odborná porota v čele s Petrem Křivinkou vybrala tyto vítěze: v kategorii 10 – 12 let získal první místo Martin Štěpánek, v kategorii 13 – 15 let Gabriela Janků a v kategorii 16 a více let Romana Staníčková, která získala rovněž cenu diváků a stala se absolutní vítězkou soutěže.
   Podle pořadatele Michala Pernici byl letošní ročník zatím nejvydařenější a soutěžící předvedli před zaplněným hledištěm sokolovny opravdu kvalitní výkony.
   
  


Pionýři zvou na Melkovskou šestnáctku
B o s k o v i c e (tt) - Tradiční pochod okolím Boskovic nazvaný Melkovská šestnáctka pořádá v sobotu 5. května boskovická Pionýrská skupina ve spolupráci s Western parkem.
   „Zveme všechny kluky, holky, jejich rodiče, turisty i ostatní dospěláky. Start je mezi 9 a 11 hodinou od klubovny PS Boskovice na Náměstí 9. května, za Základní uměleckou školou. Zakončení je plánováno od
   11 hodin ve Westernovém městečku. Pro každého je zde připraven účastnický diplom, teplý čaj, oplatek a párek na opečení,“ uvedl vedoucí místních Pionýrů Vladimír Farský.
   Účastníci pochodu si mohou vybrat ze čtyř pěších tras v délce 5, 7, 16 nebo 25 km, nebo dvou cyklotras v délce 19 a 30 kilometrů.
   
  


Informace

Cesta k Emanuelu potřebuje opravit
B o s k o v i c e (pek) - Asi sto metrů dlouhá cesta, která vede k objektu Centra denních služeb a Sociální rehabilitace Emanuel v Boskovicích, se letos dočká opravy. „Cesta je již v žalostném stavu a pro vozíčkáře je takřka neprůjezdná. Pozemky, na kterých cesta leží, původně nebyly naše, ale firma MP Holding nám je bezúplatně převedla,“ sdělil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Doplnil, že město na tuto akci vyčlenilo čtvrt milionu korun. Za ty chtějí Boskovičtí cestu vyrovnat, položit na ni asfalt a obrubníky. Na rozšířenou plochu před objektem dělníci položí vsakovací betonovou dlažbu, která bude dobře odvodňovat.
  


Za peníze z nájmu vymění část oken
B o s k o v i c e (pek) - mládeže v Boskovicích čeká v letošním roce výměna. „Budova je v majetku města, ale je v ní organizace zřizovaná krajem. Existuje smlouva, která říká, že oni platí nájemné a my je recipročně investujeme do této budovy. Okna je již třeba vyměnit i vzhledem k tomu, že tudy uniká spousta tepla,“ vysvětlil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Upřesnil, že tentokrát jsou na řadě okna a vstupní dveře na ulici 17. listopadu.
   
   
  


Do střechy zatéká
B o s k o v i c e (pek) - Zhruba čtyři sta tisíc bude stát oprava střechy na kulturním domě ve Vratíkově. Střecha je podle místostarosty Boskovic Dominika Božka v havarijním stavu a vyžaduje generální opravu. „Loni na podzim jsme od osadního výboru Vratíkov obdrželi požadavek, že zatéká do střechy kulturního domu a jsou tam poškozené krovy. Na tuto opravu jsme tedy v rozpočtu vyčlenili peníze, ale museli jsme vyčkat, až na výměnu střechy bude vhodné počasí,“ popsal problém místostarosta Božek.
  


Rozkvetlé Letovice 2012
L e t o v i c e (vyv) - Rozkvetlá okna, balkony i předzahrádky budou letos už po sedmé nejen zkrášlovat město, ale zároveň soupeřit o povedenější a nápaditější květinovou výzdobu. Ta musí být viditelná z ulice. Podobně jako v předcházejících letech vyhlásila radnice soutěž s oceněními v několika kategoriích, a to částkami od tisíce do tří set korun. Vedení města se rozhodlo podpořit i přihlašování kandidátů. „V každé kategorii bude letos nově třemi sty korunami odměněn jeden z těch, kdo přihlásí úspěšný návrh do soutěže,“ prozradil letovický místostarosta Radek Procházka. Písemnou přihlášku je potřeba doručit na městský úřad do 10. července, podat i ji může vlastník výzdoby, ale
   i kterákoliv jiná osoba.
   
  


Májová hvězdná obloha
S příchodem měsíce května, který je často zván také máj, se nám otevře rámě májové přírody, která je plná pestrých květů a různých příjemných vůní. Právem považujeme měsíc máj za vrchol jarního období, nejkrásnější měsíc roku. To vše prožíváme během dne. V noci místo květnové přírody se našemu zraku nabídne jiná krása. Je to krása jarní hvězdné oblohy. Necháme naše oči bloudit po nebeské sféře. Květy z přírody nahradí spousta hvězd, které září mnoha barvami a různou jasností. Upoutají nás krásná jarní souhvězdí se svými nejjasnějšími hvězdami, na východě třeba souhvězdí Lyry s jasnou Vegou, na jihu se rozkládá Lev s jasným Regulem a pod ním protáhlé souhvězdí Hydry. Na západě mizí souhvězdí Blíženců a nad ním souhvězdí Vozky s jasnou Capellou (Kozičkou). Avšak všechna zajímavá souhvězdí jsme nevyjmenovali, např. známou Velkou medvědici v nadhlavníku a směrem k severu ležícího Malého medvěda. O něm bude zmínka až v závěru.
   Ve dne svítí májové Slunce, které svými paprsky bude přírodu více zahřívat. Vzdaluje se stále více severním směrem od světového rovníku. Denní oblouky Slunce se stále prodlužují
   a tím prožíváme delší dny. 1. 5. Slunce vyjde v 5 h 36 min a zapadne ve 20 h 19 min. Dne 31. 5. vyjde Slunce ve 4 h 36 min a zapadne ve 21 h SELČ. Den se prodlouží o 1 h 38 min. Sluneční azimut vzroste ze 115° na 127° (o 12°). Slunce vstupuje do znamení Blíženců 20. 5. v 17 h 15 min. Slunce se nachází dost vysoko na obloze, zvětšuje se úhel dopadu slunečních paprsků a tím i zahřívání zemského povrchu. Naše přirozená družice zvaná Měsíc vytrvale obíhá Zemi už od nepaměti a my jej pozorujeme v jeho fázích. Začneme úplňkem dne 6. 5., pak následuje poslední čtvrt 12. 5., dále nastane nov 21. 5. a poslední fáze - první čtvrt 28. 5. Měsíc se nejvíce přiblíží k Zemi 6. 5. na vzdálenost 356 955 km. Od Země se nejvíce vzdálí 19. 5. na vzdálenost 406 439 km.
   Jak bude vypadat viditelnost planet na obloze? Nebude možné vidět Merkur. Nízko nad západním obzorem bude silně zářit Venuše. Kromě jitra uvidíme planetu Mars v souhvězdí Lva. Jupiter bude vidět v první polovině noci v souhvězdí Berana. Ve druhé polovině noci můžeme pozorovat v souhvězdí Panny Saturn. Uran v závěru měsíce je možné vidět ráno nad východním obzorem (v souhvězdí Ryb). Obdobně najdeme Neptun ráno na východě (v souhvězdí Vodnáře).
   I v květnu nám hvězdná obloha nabídne některé úkazy, hlavně konjunkce Měsíce s planetami. 1. 5. Měsíc a Mars, přiblížení bude vidět už v noci z 30. 4. na 1. 5. Dne 4. 5. večer Měsíc a Saturn, ráno 5. 5. pak lze pozorovat seskupení Měsíce, Saturnu a Spiky (ze souhvězdí Panny). 22. 5. Měsíc a Venuši a 29. 5. konjunkci Měsíce a Marsu.
   Dne 5. 5. zaznamenáme maximum meteorického roje Akvarid. Měsíc bude rušit pozorování. 20. 5. proběhne prstencové zatmění Slunce, u nás nebude viditelné.
   Pokud najdeme souhvězdí Velké medvědice, nelze vynechat souhvězdí Malého medvěda (lat. Ursa minor; Malého vozu). Najdeme jej nad Velkou medvědicí směrem na sever. Je tvořeno sedmi hvězdami, z nichž nejdůležitější je hvězda Polárka. Její název je dán polohou v blízkosti Severního světového pólu. Byla označována jako „vedoucí hvězda na obloze“. Její poloha udržovala směr k severu. Je známý i její další název Severka. Kdysi bývala jediným ukazatelem směru. K Polárce směřuje také spojnice hvězd Duble
   a Merak (zadní kola Velkého vozu) ze souhvězdí Velké medvědice. Polárka je nejjasnější hvězdou souhvězdí Malého medvěda, s jasností 2 mag je dobře viditelná. Od nás je vzdálena 432 ly. Je to pětihvězda, okem uvidíme jen nejjasnějšího a největšího člena z pětice objektů – žlutého hvězdného veleobra. Hvězdy Kochab a Pherkad leží na zadních kolech Malého vozu. V souhvězdí Malého medvěda je jen málo zajímavých objektů. Báje pro toto souhvězdí je společná s bájí
   u Velké medvědice.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - CHRUDICHROMY - Na to, že nepotká na silnici v blízkosti Chrudichrom policejní kontrolu, zřejmě spoléhal ve čtvrtek 26. dubna kolem deváté hodiny ranní třiašedesátiletý řidič traktoru Zetor. Policejní hlídka jej však zastavila a řidič policistům na výzvu nepředložil řidičský průkaz. Dalším šetřením policisté zjistili, že muž nesmí z rozhodnutí soudu od loňského ledna na dva roky za volant. Muž již dál nemohl pokračovat v jízdě, nyní je však ještě podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
   
   OKRES BLANSKO - Na autobusová nádraží v Blansku, Vyškově, Letovicích, Boskovicích a Jedovnicích se vydali v pátek 27. dubna v časných ranních hodinách policisté. Chtěli totiž zjistit, zda především řidiči linkových autobusů, kteří denně převážejí stovky cestujících, neusedají za volant pod vlivem alkoholu. Dechovými zkouškami tak prošlo kolem 120 řidičů linkových spojů, všechny skončily s negativním výsledkem. „Přesto tato dopravně bezpečnostní akce měla svůj význam. Mnozí z kontrolovaných řidičů autobusů totiž přiznali, že právě kvůli obavě z podobných kontrol alkohol pijí jen výjimečně a vždy v době, kdy je dělí od nástupu do služby delší doba, vysvětlila tisková mluvčí Iva Šebková.
   Přestože kontroly řidičů linkových autobusů skončily bez zjištění jakékoliv závady, policisté během pátečního rána uložili i 14 blokových pokut v celkové výši téměř 6 tisíc korun.
   „A to řidičům osobních aut, kteří v době kontrol projížděli kolem autobusových nádraží. Někteří z nich totiž nepoužili bezpečnostní pásy, další měli auto ve špatném technickém stavu, dva řidiči vyjeli pod vlivem alkoholu. Pokuty neminuly ani 3 cyklisty, kteří v ranních hodinách nejeli řádně osvětleni,“ dodala Šebková.
  


Sport

Boskovice jasně přehrály Podivín, ve šlágru kola vyhrálo Blansko
O k r e s B l a n s k o (les) - OKRES BLANSKO (les) – Do konce aktuální sezóny Krajského přeboru zbývá už jen osm kol. A právě tolik času mají celky z našeho okresu na splnění svých cílů. Boskovice po sobotním vysokém vítězství mohou klidněji spát, když se vzdálily konci tabulky. Blansko zase po vítězství nad Moravským Krumlovem uhájilo druhé místo a před svými pronásledovateli má čtyřbodový náskok.
   FC Boskovice – Slavoj Podivín 4:1 (1:0), Müller a Vorlický 2, Janíček.
   Boskovice: Švéda - Adamec, Jakub Horák, Šafařík, Müller, Fojt J. (85. Blaha), Vykoukal, Jan Horák, Stara (76. Přikryl), Vorlický, Janíček (26. Horák M.).
   Oba týmy měly po minulém kole co napravovat. Boskovice mizerný výkon v Rousínově, Podivín zase domácí výbuch s Blanskem. Domácí nastoupili bez stále zraněného Preče, hosté zase bez v minulém kole vyloučeného Létala.
   Diváci ještě ani nestačili zaregistrovat začátek utkání a domácí tým se už radoval z vedení. V 19. vteřině využil chybu podivínské obrany Janíček a přízemní střelou poslal svůj tým do vedení. Kdo ale čekal další aktivitu Boskovic, byl na dlouhou dobu velice zklamán. Hosté dokázali svého soupeře přehrát a tak se hrálo převážně na boskovické polovině. Naštěstí pro domácí jejich obrana pracovala bez chyby. Jedinou výjimkou byla 22. minuta, kdy ve skvělé pozici minul hostující Kudrnka. O osm minut později brankář Podivína zneškodnil vyloženou šanci Vorlického.
   Obrovské vedro se podepsalo na zdravotním stavu hlavního rozhodčího, který svůj post předal po první půli asistentovi. A protože v hledišti nebyl další rozhodčí, objevil se na čáře jeden z příznivců hostujícího celku. V Krajském přeboru je to určitě poměrně netradiční obrázek.
   Ve druhé půli se už po pěti minutách na vápně uvolnil Vorlický, ale jeho střelu brankář vyrazil na roh. Za čtyři minuty pronikal právě Vorlický do vápna, po kontaktu s hostujícím obráncem upadl a z následné penalty zvýšil Müller na 2:0. V 72. minutě promáchl Švéda a Martečík utkání zdramatizoval. V 77. minutě ale hostující obrana faulovala Michala Horáka a Müller se z penalty nemýlil ani podruhé. Michal Horák se podepsal i pod další branku, když
   v 84. minutě ideálně vysunul Vorlického a ten nezaváhal. Nejnebezpečnější hráč domácích Vorlický pak využil v poslední minutě další svoje sólo a s přehledem uzavřel skóre sobotního zápasu.
   FK Apos Blansko – FC Moravský Krumlov 2:1 (0:1), 57. a 71. Crhák.
   Blansko: Bednář - Bubeníček, Maška, Šplíchal, Šíp, Doležel
   (17. Jarůšek), Dupal, Zouhar, Beneš, Janda (89. Pernica), Crhák.
   K páté výhře za sebou vedla pro Blansko trnitá cesta. Brzy inkasovalo, navíc přišlo v první půli o vyloučeného Dupala a zraněného Doležela. Po změně stran ukončil dlouhou krumlovskou sérii bez inkasované branky Crhák a tentýž hráč poté strhl stav na stranu domácích.
   Blansko mělo velkou šanci už v první minutě. Chybný odkop brankáře Bognera se snažil proměnit ve vedoucí gól Janda. Lob ze třiceti metrů ale orazil pravou tyč. A tak udeřili hosté. V 8. minutě zahrávali dva rohové kopy, při druhém zůstal na penaltě nekrytý Petr Schwarz a pravou nohou prostřelil Bednáře. Další komplikace druhého týmu tabulky na sebe nenechaly dlouho čekat. Už v 17. minutě musel být pro zranění střídán na jaře ve velké formě hrající Doležel a v 35. minutě se po druhé žluté kartě vyfauloval Dupal.
   Ve druhé půli se přesto podařilo domácím zápas otočit.
   V 57. minutě nedokázala obrana Moravského Krumlova odkopnout z vápna míč, ten se šťastně odrazil k Crhákovi, který jako vůbec první překonal v jarní části krumlovského brankáře Bognera. Vítěznou branku pak vstřelil v 71. minutě hlavou po centru Šípa opět Petr Crhák.
   Rájec-Jestřebí - Kyjov 0:4 (0:2)
   1. Vracov 21 14 4 3 53:25 46
   2. Blansko 22 12 8 2 48:22 44
   3. Kyjov 22 12 4 6 33:17 40
   4. Znojmo 22 12 4 6 46:35 40
   5. M. Krumlov 22 12 4 6 26:21 40
   6. Bzenec 22 12 3 7 38:20 39
   7. Rousínov 22 12 2 8 37:24 38
   8. Ráječko 21 9 4 8 29:27 31
   9. Novosedly 22 9 3 10 23:34 30
   10. Boskovice 22 7 7 8 39:43 28
   11. Podivín 22 7 3 12 37:54 24
   12. Ivančice 21 6 5 10 28:28 23
   13. Kuřim 22 6 5 11 34:40 23
   14. Rajhrad 22 4 7 11 26:45 19
   15. Rájec 21 3 3 15 16:48 12
   16. Zbýšov 22 3 2 17 18:48 11
   V příštím kole jediné Ráječko hraje doma a hostí Bzenec. Celek Boskovic jede do Kyjova, Blansko čeká zápas roku ve Vracově, Rájec-Jestřebí má před sebou stejný zápas v Rajhradě.
  


Letovice hostily mistrovství republiky modelářů
L e t o v i c e (les) - Raketové modelářství u nás vzniklo jako nejmladší odvětví modelářské odbornosti v šedesátých letech po zahájení výzkumných letů do vesmíru. První klub zabývající se raketomodelářstvím vznikl v Dubnici nad Váhom v roce 1964 zásluhou tehdejšího ZVS Dubnica, kde také vyrobili první bezpečné a spolehlivé raketové motorky pro modeláře, které se pak hojně používaly a dodnes používají v raketovém modelářství.
   Klub s raketomodelářským zaměřením vznikl v roce 1975 i v Letovicích. Počínaje rokem 1975 se v Letovicích pravidelně konaly každý rok soutěže. Už po třech letech se v Letovicích uskutečnilo Mistrovství České republiky. V roce 1985 to bylo Mistrovství České republiky žáků.
   Tuto sobotu přibyl do kroniky letovického klubu další zápis, když se na letišti Písečná uskutečnil první závod letošního Mistrovství České republiky v raketovém modelářství.
    „Mistrovství republiky je seriálová soutěž, která se skládá ze tří závodů. Ten první se koná u nás, mistr republiky vzejde z výsledků všech tří závodů,“ říká předseda letovického klubu Jiří Kašpar. „Příjemně nás překvapila mimořádně veliká účast především v mládežnických kategoriích. Máme radost, že spousta práce, kterou jsme museli pořádání této akce věnovat, nepřišla vniveč. Dnešní mladá generace má spoustu jiných lákadel. I proto máme radost, že se zde objevilo tolik mladých modelářů,“ uzavřel hodnocení sobotní akce Kašpar.
   Nejlepším z domácích borců byl Milan Kučka, který v kategorii seniorů vybojoval dvě druhá místa.
Startovní příprava. Nejdůležitější je raketu správně vyvážit a nastavit její směr letu.
Foto: Lubomír Slezák  


Jarní pětka byla letos rekordní
B l a n s k o (les) - Pátým závodem letošního ročníku Okresní běžecké ligy byla Jarní pětka na dráze v Blansku.
   Na start hlavního závodu se postavilo rekordních 76 atletů, je tedy zřejmé, že obliba běžecké ligy stále stoupá. Poprvé v letošním roce se na startu kratších tratí objevily i žákovské kategorie, Jarní pětka skutečně přivítala nečekaná množství sportovců.
   Mezi muži s velkou převahou vyhrál domácí Jan Kohút, který krátce po startu strojovým tempem nechal zbytek pole daleko za svými zády. Před druhým v cíli, Leošem Svobodou, měl dvouminutový náskok. „Vylepšil jsem si osobní rekord, tak snad mám formu,“ podotkl s úsměvem v cíli vítěz.
   Mezi ženami nedala nikomu sebemenší šanci Milada Barešová (Bambas Skalice), která se v cíli pyšnila čtyřminutovým náskokem před druhou Lucií Nedomovou.
   Výsledky: Ženy: 1. Barešová Milada (Bambas Skalice), 18:17, 2. Nedomová Lucie (Lysice), 22:34, 3. Němcová Petra (Boskovice), 23:18. Muži:
   1. Kohút Jan (New Line), 15:21,
   2. Svoboda Leoš (Osten Blansko), 17:20, 3. Musil Pavel (Brno), 17:22. Veteráni 1: 1. Dvořáček Jiří (Petrovice), 17:40, 2. Dolák Hynek (Blansko), 17:54, 3. Macura Jan (Horizont Kola Novák Blansko), 18:02. Veteráni 2: 1. Žíla Miloš (Bystré u Poličky), 17:57, 2. Prudek Vítězslav (Moravec Sokol Benešov), 18:53, 3. Svoboda Pavel (TJ Sloup), 19:07. Veteráni 3: 1. Štrajt Jiří (Rájec-Jestřebí), 24:49. Junioři:
   1. Konečný Petr (AC Okrouhlá), 17:51, 2. Nečas Tomáš (Šošůvka), 19:04.
   3. Klinkovský Jiří (Sokol Rudice), 19:33.
   V měsíci květnu má liga na programu 5 závodů, zajímavostí je, že se všechny poběží v úterý. Začíná se 1. května v Boskovicích, 8. května se běží v Černé Hoře, další tři úterky patří 13. ročníku Hraběnka Cupu.
Silnější rozběh. Druhý zleva s číslem 69, vítěz Jarní pětky Jan Kohút z Blanska.
Foto: archiv  


Tenisté znají los
O k r e s B l a n s k o (les) - Už tento víkend budou rozehrány tenisové soutěže družstev. Sokol Letovice, tradiční zástupce našeho okresu, bude v této sezóně hrát Jihomoravskou divizi
   a v osmičlenné soutěži má tento los:
   1. kolo, 5. 5., SK Tenis Tišnov - Sokol Letovice; 2. kolo, 8. 5., Letovice - TK Spartak Jihlava B; 3. kolo,
   12. 5., TJ Kraví Hora Brno - Letovice; 4. kolo, 26. 5., Letovice - TC MJ-Tenis B; 5. kolo, 2. 6., TCP Kyjov - Letovice; 6. kolo, 16. 6., Letovice - Jiskra Otrokovice; 7. kolo, 23. 6., Letovice - HTK Třebíč A.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   BASKETBAL
   Finále OP I: TJ Jiskra Kyjov - BCS Husovice A 44:77 (11:20, 32:37, 34:53), BCS Husovice A - TJ Jiskra Kyjov 79:27 (17:2, 41:8, 60:17).
   KUŽELKY
   KP: Velen Boskovice - TJ Sokol Brno IV B 8:0 (2359:2206).
   1. Rosice B 26 18 1 7 127:81 37
   2. Žabovřesky 26 18 1 7 124:84 37
   3. Židenice A 26 16 1 9 119:89 33
   4. Ivančice B 26 15 1 10 115:93 31
   5. MS Brno D 26 12 3 11 114:93 27
   6. Husovice C 26 12 2 12 103:105 26
   7. Ingstav A 26 12 1 13 103:104 25
   8. Brno IV B 26 12 1 13 91:117 25
   9. Devítka 26 11 2 13 100:108 24
   10. Kometa 26 11 1 14 102:106 23
   11. Židenice B 26 11 1 14 98:109 23
   12. Rosice C 26 11 1 14 97:110 23
   13. Boskovice 26 7 1 18 81:127 15
   14. Ingstav B 26 7 1 18 80:128 15
   PLAVÁNÍ
   Cena Osvobození města Vyškova 2012
   100 m VZ muži (1994 - 1997):
   6. - 7. Vencel Michal, 16. Nejezchleb Miloš, 17. Kyzlink Jiří (všichni ASK Blansko). 100 m VZ muži (2000 - 2002): 3. David Jakub (Boskovice), 5. Kocián Zdeněk (Blansko). 100 m VZ ženy (1994 - 1997): 1. Tlamková Anna (Boskovice). 100 m VZ ženy (1998 - 1999): 12. Kopřivová Hana (Blansko). 100 m VZ ženy (2000 - 2002): 6. Pokorná Bára (Blansko), 8. Vorlová Zuzana (Boskovice),
   11. Bachratá Kateřina (Blansko).
   200 m P muži (1994 - 1997):
   5. Kejík Viktor (Boskovice),
   8. Nejezchleb Miloš (Blansko). 200 m P muži (1998 - 1999): 1. Špaček Dominik (Blansko). 200 m P muži (2000 - 2002): 6. Tlamka Filip (Boskovice). 200 m P ženy (1994 - 1997): 1. Zamazalová Veronika (Blansko). 200 m P ženy (1998 - 1999): 3. Pokorná Petra (Blansko). 200 m P ženy (2000 - 2002): 1. Husovská Andrea (Boskovice), 7. Bachratá Kateřina (Blansko).
   100 m Z muži (1994 - 1997):
   8. Kyzlink Jiří (Blansko). 100 m Z muži (2000 - 2002): 3. David Jakub (Boskovice). 100 m Z ženy (1994 - 1997): 8. Hlavinková Jana (Boskovice), 9. Zamazalová Veronika (Blansko). 100 m Z ženy (1998 - 1999): 8. Pokorná Petra (Blansko). 100 m Z ženy (2000 - 2002): 7. Pokorná Bára (Blansko), 8. Hornová Adriana (Boskovice).
   100 m OPZ muži (1994 - 1997): 4. Vencel Michal (Blansko), 7. Kejík Viktor (Boskovice). 100 m OPZ muži (1998 - 1999): 2. Špaček Dominik (Blansko). 100 m OPZ muži (2000 - 2002): 2. Kocián Zdeněk (Blansko), 10. Tlamka Filip (Boskovice). 100 m OPZ ženy (1994 - 1997): 2. Tlamková Anna (Boskovice), 4. Zamazalová Veronika (Blansko), 6. Hlavinková Jana (Boskovice). 100 m OPZ ženy (1998 - 1999): 8. Kopřivová Hana (Blansko). 100 m OPZ ženy (2000 - 2002): 2. Husovská Andrea, 5. Vorlová Zuzana (obě Boskovice), 7. Bachratá Kateřina (Blansko).
   400 m VZ muži (1994 - 1997): 16. Kejík Viktor (Boskovice). 400 m VZ muži (1998 - 1999): 5. Špaček Dominik (Blansko). 400 m VZ muži (2000 - 2002): 2. David Jakub (Boskovice), 6. Kocián Zdeněk (Blansko). 400 m VZ ženy (1994 - 1997): 2. Tlamková Anna (Boskovice). 400 m VZ ženy (2000 - 2002): 2. Husovská Andrea (Boskovice), 9. Pokorná Bára (Blansko).
   200 m VZ ženy (1994 - 1997): 1. Tlamková Anna (Boskovice). 200 m VZ ženy (1998 - 1999): 9. Kopřivová Hana (Blansko). 200 m VZ ženy (2000 - 2002): 6. Pokorná Bára (Blansko). 200 m VZ muži (1994 - 1997): 7. Vencel Michal (Blansko). 200 m VZ muži (2000 - 2002):
   2. David Jakub (Boskovice), 3. Kocián Zdeněk (Blansko).
   100 m P ženy (1994 - 1997):
   1. Zamazalová Veronika (Blansko). 100 m P ženy (1998 - 1999): 3. Pokorná Petra (Blansko). 100 m P ženy (2000 - 2002): 1. Husovská Andrea, 4. Vorlová Zuzana (obě Boskovice). 100 m P muži (1994 - 1997): 9. Kejík Viktor (Boskovice), 12. Vencel Michal (Blansko). 100 m P muži (1998 - 1999): 1. Špaček Dominik (Blansko). 100 m P muži (2000 - 2002): 9. Tlamka Filip (Boskovice).
   200 m Z ženy (1994 - 1997):
   6. Zamazalová Veronika (Blansko), 7. Hlavinková Jana (Boskovice). 200 m Z ženy (2000 - 2002): 5. Bachratá Kateřina (Blansko), 7. Horňová Adriana (Boskovice). 200 m Z muži (1994 - 1997): 5. Kyzlink Jiří (Blansko). 200 m Z muži (1998 - 1999): 2. Špaček Dominik (Blansko). 200 m Z muži (2000 - 2002): 1. David Jakub (Boskovice).
   100 m M ženy (1998 - 1999):
   6. Kopřivová Hana (Blansko).
   200 m OPZ ženy (1994 - 1997): 2. Tlamková Anna, 5. Hlavinková Jana (obě Boskovice). 200 m OPZ ženy (1998 - 1999): 7. Kopřivová Hana, 8. Pokorná Petra (obě Blansko). 200 m OPZ ženy (2000 - 2002): 3. Husovská Andrea (Boskovice), 7. Pokorná Bára (Blansko). 200 m OPZ muži (1994 - 1997):
   6. Kejík Viktor (Boskovice). 200 m OPZ muži (1998 - 1999): 2. Špaček Dominik (Blansko). 200 m OPZ muži (2000 - 2002): 1. Kocián Zdeněk (Blansko).
   
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   ATLETIKA
   1. 5., 15.20 h, Boskovice. Běh za sedmizubým hřebenem. 8. 5, 11, 20 h Běh Černou Horou.
   HORSKÁ KOLA
   6. 5., 9 h Bořitov, Pohár Drahanské vrchoviny.
   INLINE HOKEJ
   5. 5., 10 h Boskovice, Extraliga juniorů. 6. 5., 9 h Boskovice, 1. hokejová liga.
   KOPANÁ
   6. 5., 16.30 h Ráječko - Bzenec, KP mužů. Bořitov - Mikulov, I. A. Kunštát - Černá Hora, I. B. 8. 5., 16.30 h Boskovice - Zbýšov, Blansko - Ivančice, Rájec-Jestřebí - Bzenec, KP.
   TENIS
   5. 5., 10 h Sokol Velké Opatovice - TC Veverská Bítýška, IV. třída. 8. 5.,
   10 h Sokol Letovice - Spartak Jihlava B, divize.
  


Napsali nám

Gymnázium Boskovice je dvojnásobným vítězem soutěže Sapere
B o s k o v i c e - Po loňském triumfu boskovického gymnázia na prvním ročníku se do soutěže letos zapojilo 21 500 žáků ze 437 škol z celé České republiky včetně Gymnázia Boskovice. Školní kolo probíhalo od listopadu loňského roku až do letošního února. Do něj se mohl přihlásit jakýkoliv student z přihlášené školy, který v tomto termínu vyplnil na počítači test a odeslal jej. Po vyhodnocení byli vybráni nejlepší tři, kteří vytvořili tým a dále soutěžili společně. Z boskovického gymnázia to byli Jana Toulová, Denisa Zatloukalová a Marek Osouch. Okresní a krajské kolo probíhalo obdobně jako školní. Na testu již pracovali v týmu.
   Boskovický tým dokázal suverénně projít okresním i krajským kolem, a tak se 25. dubna vydal na celostátní kolo, které se konalo v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Soutěž začínala krátce před desátou hodinou. Do té doby přijelo dalších třináct týmů z ostatních krajů České republiky. Celostátní kolo bylo rozděleno na tři části – dvě semifinálová kola po sedmi družstvech. Ze sedmi postoupila do finále první dvě. Z prvních sedmi týmů postoupila do finále Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov z Karlovarského kraje a Střední škola polygrafická z Olomouckého kraje. Po prvním semifinále následovala krátká přestávka na občerstvení a hned se pokračovalo. Nervy pracovaly a vědomosti s rychlostí vítězily. Do finále se dokázal probojovat právě boskovický tým společně s týmem z Ústeckého kraje, kterým bylo Gymnázium z Roudnice nad Labem. Finále bylo hlavně o rychlosti. Odpověď musela být během pár sekund, jinak člověk nemohl na vítězství pomýšlet. Boskovice dlouho pokulhávaly za Olomoucí, právě kvůli času. Ti však udělali dvě chyby a zdrželi se při poslední části, která byla praktická. Pomocí čichu a zraku poznávaly týmy nejrůznější druhy koření. Díky této části dostal boskovický tým velký náskok a nakonec i s nejrychlejším časem zvítězil. V druhém ročníku soutěže se tak stalo podruhé celkovým vítězem Gymnázium Boskovice.
   
   Marek Osouch
  


Jakub Fanta zvítězil v zeměpisné olmypiádě
Do celostátního kola zeměpisné olympiády se probojoval Jakub Fanta ze sekundy boskovického gymnázia. Úspěch se jednomu ze zástupců našeho regionu podařil i navzdory tvrdé konkurenci v krajském kole soutěže, které se odehrálo ve středu 18. dubna na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Fanta se přitom v soutěži musel vyrovnat s otázkymi věnovanými všem světadílům, kromě Evropy. Region a svoji školu se opět pokusí reprezentovat 16. května v celostátním kole v Plzni.
   Tento mladý zeměpisný talent dokázal postoupit do krajského kola soutěže již v loňském roce. Tehdy skončil na druhém místě a zúčastnil se vědomostní soutěže Eurorebus.
   
   Marek Osouch
  


Nota koncertovala na Slovensku
Než se stačili sboristi a sbormistři rozkoukat po jarním koncertě, vyráží na výměnný zájezd na Slovensko a já společně s nimi.
   Ve středu 18. března vyjíždí po poledni celý sbor do slovenské Kremnice. Do města, jehož historie spadá daleko do minulosti, kdy bylo město známo po celé Evropě díky těžbě zlata a ražbě mincí. Přijíždíme až v podvečer. Ubytujeme se a za nějakou tu hodinku jdeme spát. Náročné dny jsou teprve před námi a my nereprezentujeme pouze boskovické gymnázium, ale i Boskovice, jižní Moravu a dokonce celou Českou republiku.
   Druhý den je podle plánu ve znamení zkoušek. Dopoledne, odpoledne, stále zkoušíme náš vlastní repertoár. I naši slovenští kolegové zkoušejí své vystoupení. Nemohli jsme také - v nešní době plné česko-slovenských soutěží - zapomenout na mezinárodní číslo, tedy na společné vystoupení. Však nás další den čeká plno koncertů a nemůžeme si dovolit ostudu. Dokázali jsme už při prvních zkouškách navázat přátelské vztahy. Jediný z národů, u kterého nepotřebujeme znát jazyk toho druhého. Každý mluví svým jazykem a přesto se domluvíme. Když jsme přišli večer do restaurace, neviděli jsme slovenskou televizi, ale českou „čtverku“ a brněnská Kometa zrovna hrála poslední finálový zápas. Na Slovensku sledují české televize, ale v Česku dabujeme slovenské filmy a seriály, jako bychom nerozuměli.
   V pátek nadešel náš den D. Brzké ranní vstávání, rozezpívání, přezpívání a o půl osmé se již odebíráme do kostela sv. Kataríny, kde budeme zpívat. Před půl devátou do kostela přichází první posluchači z místního gymnázia. Úvodního slova se ujímá ředitelka Základní umělecké školy Kremnica a poté přicházíme my. Jako první se kostelem rozlehne skladba od Leoše Janáčka „Láska opravdivá“. Po čtyřech skladbách přejímají žezlo Slováci a následně se ve vystupování střídáme. Na závěr koncertu musí přijít nějaká pořádná „pecka“, která vystoupení zakončí v té nejlepší možné atmosféře. Stává se jí česko-slovenské číslo, kterým je píseň „Oh, happy day“. Jako sólista v písni vystupuje Ondřej Štefaňák se svou slovenskou kolegyní Martinou Buchalovou. Koncert končí bouřlivým aplausem. Po odchodu si jen chvíli odpočineme a čeká nás druhý koncert, který je tentokrát určen pro základní školu. Nekončíme jinak než předtím. A to nás čeká ještě hlavní koncert pro veřejnost. Co tam se bude dít, nikdo v tu chvíli netuší. V pět hodin, kdy vystoupení začíná, se kostel naplní a vše je podobné jako dopoledne při koncertech pro školy. Moment závěrečného překvapení přichází při písni „Oh, happy day“ nejdříve pro publikum, ale pak i pro nás. Během refrénu jsme zvedli ruce k nebi. Jako by to mělo nějaký vliv na lidi v kostele. Postupně si totiž stoupnuli a začali tleskat nebo luskat do rytmu. Posluchače konec natolik ohromil, že jsme museli naše poslední číslo zopakovat.
   Po našem „velkém“ pátku nás čeká volné sobotní dopoledne, které trávíme v kremnickém Muzeu mincí a medailí. To by měl navštívit každý turista, který míří do Kremnice nebo jí dokonce jen projíždí. V muzeu procházíme expozici platidel od pravěku až do současnosti a dozvídáme se mnoho nového. Odpoledne odjíždíme do nedalekého Žiaru nad Hronom, kde nás čeká zpěv mše v kostele. Mši samozřejmě nikdo netleská, ale při zpěvu dalších čtyř písní jsme byli oceněni dlouhotrvajícím potleskem.
   Neděle je už ve znamení odjezdu, přesto nás ale ještě čeká opět vystoupení v kremnickém kostele, kde zpíváme mši. Krátce po poledni se loučíme a odjíždíme zpět do Česka.
   
   Marek Osouch