Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Chov prasat v Šebetově možná neskončí
Masopustní obchůzka I.
Masopustní obchůzka II.
 
Z Regionu
Kraj: se stavbou R 43 je potřeba začít od severu
Ubývá středoškoláků, kraj bude snižovat kapacity škol
Obnovu Puklova mlýna brzdí spory majitelů
Veřejné záchody znovu zaměstnají zastupitele
Přežije letovické Isarno?
Sonda teen - o bezdomovectví
A tak se tě ptám - Věra Opatřilová se ptá Heleny Janíkové
Doubravičtí vystavili sbírku minerálů a fosilií Ondry Krále
 
Kultura
Panorama promítá v březnu koncerty U2 ve 3D
Hudební klub Prádelka končí
Letovické kino míří k zániku
Výstava v Kunštátě připomene Ludvíka Kunderu
Výroční členská schůze Klubu přátel Boskovic
Galerie Otakara Kubína představí Petra Žižku
 
Informace
Celní úřad se přestěhuje
Policie ČR informuje
 
Sport
Hokejisté Minervy vyhráli Krajskou ligu
Konec basketbalistům Sokola nevyšel
Boskovice vyhlásily sportovce roku
Běh Modřicemi
Volejbalový víkend
Fotbalový víkend
OFS Blansko informuje
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Prostor pro avantgardu
Předkolo Rh faktoru
Reflexní vesty pro děti
Koncert při svíčkách v Löw-Beerové vile
Gymnázium Boskovice třetí
Zdá se vám to neskutečné?
Čekají na nové pány
 
Přečtěte si

Chov prasat v Šebetově možná neskončí
Š e b e t o v (AD) - Voňavou, do zlatova pečenou krkovičku se zelím a knedlíkem má rád snad každý. Jenže hlavní surovina českého národního jídla – vepřové maso – se možná zanedlouho stane dovozovým zbožím. Farmáři v tuzemsku totiž na chovu prasat dlouhodobě prodělávají a začínají od něho ustupovat. Své o tom ví třeba skalický Agropodnik, který do konce letošního roku ukončí provoz vepřína v Šebetově.
   Zpracovatelé vepřového masa dnes platí chovatelům kolem pětadvaceti korun za kilo živé váhy, což podle zemědělců nestačí ani na pokrytí vstupních nákladů, jako jsou mzdy, elektřina, plyn či krmiva. „Výkupní ceny jsou nízké už několik let, ale v lednu se znovu snížily. Přitom, aby chov byl rentabilní, musely by být jednatřicet až dvaatřicet korun za kilogram,“ informoval ředitel skalického Agropodniku Jan Jurásek s tím, že za cenovou mizérií stojí příliš velký objem vepřového masa, které se k nám dováží ze zahraničí, kde jsou farmářům nabízeny lepší podmínky.
   Jak šéf Agropodniku dále informoval, představenstvo společnosti na přelomu roku rozhodlo, že kvůli neudržitelné ekonomice rozprodá základní stádo vepřína v Šebetově, ukončí jeho provoz a nabídne jej k prodeji.
   V tamějším uzavřeném chovu žije v současné době kolem pěti tisíc prasat. Záměrem majitelů je dochovat, co mají a uvolněný areál odprodat zájemci, který by na tradici živočišné výroby navázal. „Chystá se repopulace. My tady budeme asi do října nebo listopadu, ale pak by měl přijít nový majitel, který chov znovu obnoví a možná i ve větším rozsahu,“ přiblížil ředitel. Předseda představenstva a šéf okresní agrární komory Kamil Vystavěl je ale zdrženlivější. Podle něj se jednání s možným kupcem vedou, ale zatím bez jasného výsledku.
   „Nechci ani nemohu předjímat, ale byli bychom rádi, kdyby se živočišnou výrobu podařilo zachovat. Pokud se to nepodaří, bude to pro zemědělce i všechny ostatní obyvatele našeho regionu špatně,“ poznamenal.
   Na hraně udržitelnosti je v současné době rovněž chov vepřů pod hlavičkou akciové společnosti Ledeko Letovice, která spravuje vepříny v Kladorubech u Letovic a na Svitavsku. Letovičtí zemědělci už v loňském roce snížili počty prasat na polovinu a pokud se v horizontu několika měsíců nedočkají zvýšení výkupních cen, jsou připraveni přestat s produkcí vepřového úplně. „Počkáme do poloviny roku a když cena za kilo živé váhy nebude minimálně třicet korun, skončíme,“ informoval ředitel Vladimír Dražil.
   Všichni velcí chovatelé ovšem s rušením stád nepočítají. Například lysický Zeas stavy vepřů sice snížil, ale dokud to jen trochu půjde, hodlá tradiční segment živočišné výroby udržet. „Výkupní cena pětadvacet korun je likvidační, ale my přesto chceme přežít a rušení chovu neplánujeme,“ potvrdil prokurista Jiří Šafář.
   Skalický Agropodnik vlastní vedle Šebetova ještě farmu v Újezdě u Černé Hory, kde se ještě jedná i o variantě, která s ukončením vepřové produkce prozatím nepočítá.
  


Masopustní obchůzka I.
B o s k o v i c k o - V řadě obcí na Boskovicku se o víkendu vydali na tradiční obchůzku „maškarádi“.
S rodiči se obchůzky často zúčastňují i děti, jako na naší fotografii z Cetkovic. V Uhřicích se na obchůzku vydali permoníci vedení Sněhurkou. Na Suchém průvod masek organizoval spolek místních žen.
Foto: Jitka Melkusová a archiv  


Masopustní obchůzka II.
B o s k o v i c k o -
Letošní masopustní průvod byl v Paměticích co do počtu masek trochu skromnější, Masopust ve Lhotě Rapotině pořádaly maminky spolu s hasiči a fotbalisty. Na závěr bálu souboru Kořeňák proběhlo, jako každý rok, pochovávání basy.
Foto: archiv  


Z Regionu

Kraj: se stavbou R 43 je potřeba začít od severu
O k r e s B l a n s k o (AD) - S boskovickou nemocnicí v kraji počítáme a se stavbou rychlostní silnice R 43 směrem od severu chceme začít co nejdřív. Zdravotnictví a doprava patřily minulý týden k hlavním bodům výjezdního zasedání rady Jihomoravského kraje v Blansku, kterého se zúčastnili také starostové Blanska, Boskovic a Letovic.
   Hejtman Michal Hašek řekl po skončeném jednání novinářům, že okresní nemocnice v Blansku i Boskovicích se zapojí do společné koncepce veřejného zdravotnictví v kraji a že zástupci obou měst budou působit v příslušné zdravotní skupině. „Boskovická nemocnice je nemocnicí základního typu, poskytuje plnohodnotnou péči a tak to i zůstane,“ uvedl hejtman s tím, že zároveň vyvrací spekulace o případném rušení některé z nemocnic.
   Z oblasti dopravy se v Blansku řešily otázky dopravní infrastruktury regionu. Vedení kraje upřednostňuje etapizaci výstavby silnice R 43 a po ministerstvu dopravy požaduje, aby se na Blanensku začalo s výstavbou co nejdříve. „Ministr Bárta nás ve své superkoncepci odsunul až za rok 2025 a s tím se nehodláme smířit,“ dodal hejtman.
   Boskovický starosta Jaroslav Dohnálek prozradil, že Svazek obcí pro výstavbu R 43 chystá petiční akci k podpoře budování tolik důležité komunikace. „Mikroregion Malá Haná je například chudý především proto, že zde chybí potřebné dopravní napojení,“ poznamenal starosta a doplnil, že petice vznikne do čtrnácti dnů a jejím adresátem bude ministr dopravy a příslušné výbory sněmovny i senátu.
   
   Po středečním zasedání krajské rady v Blansku se skupinky politiků a úředníků rozjely po regionu. Na setkání se starosty z Malé Hané v Borotíně přijeli: Na fotografii zprava předseda kontrolního výboru Stanislav Navrkal, náměstek hejtmana Ivo Polák, hejtman Michal Hašek, radní Marie Cacková, ředitelka krajského úřadu Věra Vojáčková, (starosta Borotína Zdeněk Toul) a vedoucí odboru regionálního rozvoje Ivo Minařík.
Foto: Marek Lepka  


Ubývá středoškoláků, kraj bude snižovat kapacity škol
B o s k o v i c k o (AD) - Střední školství v Jihomoravském kraji čeká v nedaleké budoucnosti radikální a pro mnohé bolestný řez. Jeho výsledkem má být zrušení deseti tisíc míst (ze současných šedesáti šesti tisíc míst) na středních školách všech typů. Důvod? V minulých letech byla tak nízká porodnost, že by většina škol zůstala doslova poloprázdná a proto by nepřežila.
   Nepoměr mezi počty volných míst na středních školách, jejichž zřizovatelem je zpravidla Jihomoravský kraj, a počty potenciálních studentů čím dál víc narůstá a vedení kraje čím dál hlasitěji upozorňuje na nutnost takzvané optimalizace neboli rušení neperspektivních oborů a slučování či rovnou zavírání některých škol. Podle Stanislava Juránka, hejtmanova náměstka pro oblast školství, se kvůli demografickému vývoji chystají na příštích šest let opatření, po kterých ve městech jižní Moravy zůstane šestnáct až dvacet uvolněných budov středních škol. Na Boskovicku je na indexu hlavně areál uměleckoprůmyslové školy ve Velkých Opatovicích a některá pracoviště Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice.
   Současné kapacity středních škol jsou dimenzovány na silné populační ročníky konce sedmdesátých let, kdy se v kraji rodilo kolem dvaceti tisíc dětí ročně. To nyní zdaleka neplatí. V prvních letech nového tisíciletí klesla křivka porodnosti na polovinu někdejších hodnot a vloni se zastavila na necelých třinácti tisících novorozencích. Už teď je skoro jisté, že tolik dětí jako dnes se na středních školách přinejmenším v následujících čtrnácti letech neobjeví a platit provoz velkých objektů bez studentů nebude podle Juránka udržitelné. „Nejhorší období přijde v letech 2017/18. Pokud bychom do této doby nepřistoupili k redukci míst, klesla by obsazenost škol na padesát pět procent,“ upozornil náměstek na pondělní schůzi s řediteli škol a zástupci obecních samospráv ve Vískách a dodal, že takové školy by kvůli nedostatku peněz nemohly fungovat. Juránek rovněž upřesnil, že návrhy na rušení míst začíná v těchto dnech připravovat speciální krajská komise, přičemž první škrty přijdou se školním rokem 2012/2013.
   Zásah do sítě krajských škol velmi pravděpodobně pocítí uměleckoprůmyslová škola ve Velkých Opatovicích, kde se na budoucí život připravují keramici, kamnáři, ale také elektrikáři. Studenti i učitelé mohou ale ještě nějaký čas zůstat klidní, protože na hejtmanství stále nevědí, jak by po případném přestěhování výuky do Letovic nebo Boskovic naložili s prázdnými budovami. „Museli bychom zaplatit hlídací službu a školu přinejmenším temperovat. To ale není řešení, protože bychom zase tak moc neušetřili,“ přiznal Juránek s tím, že dokud se nové využití nenajde, zůstane všechno při starém. Podle ředitele Pavla Grenara jsou dnes kapacity školy i internátu využité jenom z jedné třetiny a nejlepším řešením by prý bylo doobsadit areál nějakým dalším školským subjektem.
  


Obnovu Puklova mlýna brzdí spory majitelů
B o s k o v i c e (AD) - Před třiceti lety koupily Puklův mlýn na okraji Pilského údolí v Boskovicích dvě rodiny z Brna. Plánovaly, že jej budou o víkendech a prázdninách společně využívat jako chalupu k rekreačním účelům, jenže časem přišly spory a všechno bylo jinak. Od devadesátých let se o mlýn nikdo nestaral, začal chátrat a dnes je z něj neutěšené sídlo bezdomovců a pro řadu lidí i snadno dostupná skládka.
   Mlýn spolu s okolními pozemky patří v současné době třem mimoboskovickým spolumajitelům, kteří se nedokážou domluvit, co s ním. Ten nejaktivnější se zatím marně snaží odkoupit od zbývajících dvou podíly a pustit se do oprav. „Mám záměr využívat to k soukromým účelům, ale dokud nedocílím scelení, mám svázané ruce a nemůžu dělat nic,“ krčí rameny podnikatel Jiří Petrželka a dodává, že nevylučuje ani budoucí spolupráci s městem. „Pokud by byla vůle podílet se na nějakém společném projektu, nebráním se tomu, v zahraničí je spolupráce mezi podnikateli a samosprávami běžná,“ poznamenal.
   Někdejší Puklův mlýn je na první pohled obstojně zachovalé stavení hned vedle silnice a říčky Bělá v ulici Podhradí. Okna i dveře v něm chybí, ale střecha a zdivo zatím jakžtakž drží. Mnohem horší dojem dělá na návštěvníka zaneřáděné okolí a skutečný pocit zmaru přichází při vstupu dovnitř. Všude nánosy odpadu, oprýskané stěny, rozebrané trámové konstrukce, zápach, plesnivé a zpola propadené stropy. K objektu patří ještě přilehlé hospodářské stavby, dvůr a dokonce i pozemek pod bývalým rybníkem na druhé straně silnice.
   Dlouhou řadu let se ve mlýně střídají bezdomovci, ti současní tam přečkali i nejhorší letošní mrazy. Jak řekli, přišli poté, co město prodalo do soukromých rukou jimi obývaný domek v Sušilově ulici. „Já tu žiju už čtyři měsíce, přes den jsme většinou ve městě nebo v lese a tady hlavně přespáváme. Když se člověk zabalí do spacáku, dá se to vydržet,“ popisuje osmadvacetiletý muž, který nechce být jmenován.
   Téma Puklův mlýn se objevilo i na schůzi boskovického zastupitelstva. Směrem k vedení města zazněla v únoru výzva k zajištění pořádku v okolí a k zabezpečení samotné stavby před volným vstupem veřejnosti. „Je to tam úplně otevřené a trochu i nebezpečné. Kdyby dovnitř vlezly děti, mohlo by se snadno něco stát. Bezdomovci tam navíc postupně pálí ploty a kolem je skládka odpadů,“ upozornil zastupitel František Skřipský s tím, radnice by měla vyzvat majitele ke zjednání nápravy.
   To se zatím nestalo. Starosta Jaroslav Dohnálek pouze předem odmítl variantu, že by potřebnou sanaci provedlo město, které by pak vynaložené náklady vymáhalo po majitelích. „Kdyby opravdu hrozilo další rozebírání té stavby, uměl bych si představit, že areál maximálně oplotíme,“ připustil.
   O tom, že ve starém mlýně žijí bezdomovci, ví i městská policie. Její ředitel David Krátký ale tvrdí, že vykazovat někoho ze stavby, která není zajištěná a do které se dá kdykoliv znovu vrátit, je boj s větrnými mlýny. „Vykážeme je a oni jsou za půl hodiny zpátky. Je pravda, že v cizím majetku nemají co dělat, ale vzhledem ke stavu a přístupnosti toho objektu, je jejich jednání prakticky nestíhatelné, skončilo by nanejvýš jako přestupek a pokutu z nich stejně nedostaneme,“ soudí ředitel. Majitel objektu by měl podle Krátkého stavbu v první řadě zabednit, aby vniknutí dovnitř bránila nějaká překážka. „Pak už by šance na postižení viníka byly větší,“ dodal. Starosta Dohnálek potvrdil, že úředníci z majetkového už dostali pokyn, aby majitele kontaktovali a hledali řešení.
Odpad se povaluje nejenom uvnitř, ale i na dvoře a před mlýnem. Bývalá mlýnice svůj původní účel moc nepřipomíná.
Foto: Marek Lepka  


Veřejné záchody znovu zaměstnají zastupitele
L e t o v i c e (AD) - Vloni v září stačil při hlasování zastupitelstva jediný hlas a Letovice měly veřejné záchody. Návrh, který před půl rokem těsně neprošel, se nyní znovu vrací.
   Podle starosty Vladimíra Stejskala budou mít zastupitelé tento čtvrtek na stole totéž, co rada města doporučovala už v minulém volebním období. „Shodli jsem, že chceme, aby veřejné WC bylo v Tyršově ulici hned vedle náměstí. Žádnou lepší variantu jsme neobjevili,“ oznámil.
   Pokud návrh najde podporu, objeví se buňka s toaletami během letošního roku za budovou pošty. Podle projektu bude vybavená nerezovou sanitární technikou s téměř bezobslužným provozem. Náklady investice mají vyšplhat ke dvěma milionům korun.
   V Letovicích se o nutnosti záchodů v centru mluví už desítky let a podle starosty je jejich absence pro město ostudou. „Kromě turistů na to poukazují hlavně lidé z našich místních částí. Když přijedou ráno do města, potřebují si odskočit, a není kam,“ připomněl Stejskal.
  


Přežije letovické Isarno?
L e t o v i c e (AD) - Třináct let se Letovice mohly ve svých propagačních materiálech chlubit atrakcí, jakých v České republice moc není – keltským skanzenem Isarno neboli věrnou nápodobou starověké vesničky, postavené v bývalém lomu za městem.
   Letošní, čtrnáctá sezóna je necelé dva měsíce před startem nejistá. Nájemní smlouva mezi provozovatelkou osady Simonou Hruškovou a městem Letovice coby vlastníkem pozemků skončila a doteď se neví, kdo areál převezme a povede dál. Bývalý nájemce už o to nemá zájem a nový se zatím nenašel. Vedení města si minulý měsíc nepomohlo ani oficiálním zveřejněním záměru na pronájem. Nikdo se nepřihlásil.
   Podle starosty Vladimíra Stejskala patří Isarno mezi hlavní turistické atrakce Letovic a snahou radnice je dostupnými prostředky zabránit jeho zavření. „Chceme, aby usedlost dál fungovala. Do jarních prázdnin svoláme jednání a pokusíme se dát lidi, kteří ho doteď vedli, dohromady a přesvědčit je, aby pokračovali. Pokud se to nepodaří, musíme najít někoho, kdo stavby v Isarnu odkoupí, vloží do areálu peníze a znovu ho zprovozní,“ přiblížil Stejskal s tím, že pozemky, na kterých vesnička stojí, patří městu, zatímco dobové stavby, zvířata a ostatní majetek náleží bývalému provozovateli. Jeho stanovisko k dalšímu osudu Isarna se týdeníku Boskovicko nepodařilo minulý týden získat.
  


Sonda teen - o bezdomovectví
O bezdomovce by se město mělo postarat, nejspíš ale tak, že jim pomůže najít práci. Jak jim však pomoci, když nechtějí pracovat?
   
   - Kolik si myslíš, že je v Boskovicích bezdomovců? Mělo by se město o ně postarat?
   
   Vít , 18 let
   Řekl bych, že v Boskovicích je tak 30 bezdomovců. Město by se o ně mělo určitě postarat.
   
   Ivča, 14 let
   Asi kolem 30. Já si myslím, že kdyby chtěli, tak jdou pracovat, a ani by se o ně nikdo nemusel starat, protože když jim někdo dá peníze, většinou je utratí za alkohol.
   
   Jan, 14 let
   Asi tak kolem 20 -30. Město by se o ně nejspíš postarat mělo.
   
   Filip, 18 let
   Bezdomovce v Boskovicích jsem dřív potkával nejčastěji u Alberta, sedávali na zemi a popíjeli krabicové víno a fetovali. Jednou se mě dokonce zeptali, jestli nemam nějaký jehly s fetem. Teď už je tam tak často nevidím, jednoho jsem dokonce viděl shrabovat listí, takže asi pracuje pro město. Podle mě je v Boskovicích bezdomovců jen pár. Město by jim mělo nabídnout pomoc maximálně při hledání nějaké práce, jinak by jim vypomáhat nemělo.
   
   Jana, 16 let
   Podle mě jich tu je asi jen tak pět, je opravdu náhoda, když je tady potkám. Město by jim nejspíše mělo pomoci alespoň trochu, například s hledáním práce.
   
   Kristýna, 18 let
   Myslím si, že jich je zde poměrně dost. Pro mě osobně je to sice velmi nepříjemné, když čekám na vlakovém nádraží a oni si tam pospávají, ale přece jenom jsou to svým způsobem chudáci, kterým se v životě něco nevydařilo. Co se týče města, tak si myslím, že to stejně moc nepomůže, pokud je policie odvede například z toho nádraží, tak jsou tam druhý den zase.
   
   LD
  


A tak se tě ptám - Věra Opatřilová se ptá Heleny Janíkové
PhDr. Helena Janíková,
   invalidní důchodkyně, průvodkyně, odbornice na judaismus
   
   Proč jsem si vybrala Lenku Janíkovou? Známe se od roku 1984, kdy se přistěhovala do Boskovic a dnes, téměř po třiceti letech mohu říci , že je to jedna z mých nejbližších přítelkyň. Vážím si jejích znalostí a kulturního rozhledu. Mám ji ráda pro její smysl pro humor, schopnost se přizpůsobit. Je to snad nejhodnější člověk kterého znám.
   
   1. Svoje dětství jsi neprožila v Boskovicích, i když na prázdniny u babičky jistě vzpomínáš, můžeš tedy srovnávat. Co se ti na, nebo v Boskovicích nejvíce líbí?
   Boskovice nejsou mým rodištěm, ale zcela jistě tím nejmilovanějším místem na světě. Prožila jsem zde vždy každé své prázdniny a nikdo nemůže být na světě šťastnější, než dítě, které se na něco těší a dokonce dopředu ví, že se mu to jeho přání vyplní. A tak jsem já, se svým mladším bráškou vždycky, když můj otec - hrdý majitel a řidič autíčka značky Renault, sjížděl dolů z „Valchováku“ doslova jásali nadšením, že už jsme skoro u cíle, na Bělé, u dědečka a babičky, u potoka, u lesa, prostě v Boskovicích. No a k tomu Červenka a hlavně přímo dobrodružná záležitost, poprvé v deseti letech návštěva letního kina! Tehdy, pokud si vzpomínám, frčely hlavně májovky, a kdo neviděl, byl absolutně společensky znemožněn. A já vše viděla v boskovickém letním kině, což mi opavské spolužačky doopravdy záviděly. Definitivní cesta z Opavy do Boskovic v roce 1984 společně s maminkou, boskovickou rodačkou, a mou tehdy roční dcerou, nebyla jen tak přestěhováním, byl to návrat tam, kde jsem prožila ty nejkrásnější chvíle svého dětství a mládí. Jsem tady a vůbec nikam jinam nechci jít, zde je můj domov. A líbí se mi zde vážně všechno, možná až nekriticky, ale to snad nevadí.
   
   2. Prošla jsi několik zaměstnání, na které nejraději vzpomínáš?
   Tak jen letem světem. Boskovice jsou opravdu pro mne tím šťastným místem pro život, protože po krátké dráze profesionální historičky v ostravském muzeu jsem nastoupila do hodně dobře rozjetého vlaku boskovické kultury, kde jsem vystřídala několik pozic. Nedokážu říci, co se mi líbilo nejvíce, asi jsem vážně dělala vše s láskou a zaujetím, no upřímně řečeno, patrně mé srdce patřilo především filmu. Můj severomoravský dědeček byl ředitel kina v Holasovicích a já jsem de facto na filmech vyrůstala. Takže když jsem koncem 80. let minulého století dostala možnost v boskovickém kině pracovat, neváhala jsem ani chvíli. Na co jsem nejvíc pyšná, je fakt, že jsem coby absolutně vyhraněný humanitní typ dokázala udělat promítačské zkoušky (tehdy jediná žena ze zhruba 30 adeptů) a toto povolání jsem velmi ráda několik let vykonávala, a to pokaždé s úžasem, že to skutečně umím. Moc ráda na to vzpomínám.
   
   3. Jak to děláš, že jsi stále schopná si doplňovat svoje znalosti?
   Poté, co jsem se ocitla v invalidním důchodu, nastalo veliké prázdno. Začala jsem usilovně zaměstnávat mozek a vrátila jsem se částečně ke své původní profesi, tentokráte se zaměřením na judaismus (ten nám byl v době studií pečlivě zatajován) a s tím spojenou průvodcovskou činnost. Také se snažím věnovat svému velkému koníčku, což je studium cizích jazyků, takže turisty v boskovickém židovském městě provázím nejen v češtině, ale také v němčině a ruštině, na základní úrovni ovládám texty také ve francouzštině, italštině a polštině. Před časem jsem začala coby samouk se studiem biblické hebrejštiny, moc se mi nedaří, ale je to úžasná a fascinující záležitost.
   
   4. Kdo s tebou prošel židovskou čtvrtí ví, že tvůj výklad obsahuje nejen historická fakta, ale že je plný zajímavostí, kde je čerpáš?
   Můj učitel, rádce a největší odborník na problematiku židovství jako takového a především pak vynikající znalec místních poměrů je samozřejmě pan Jaroslav Bránský, jehož publikace mám pečlivě nastudovány a několikrát jsem s ním i trasu po židovské čtvrti prošla. Kdykoliv potřebuji, vždy se na něj obracím a pokaždé mi pan doktor ochotně pomůže. Jinak dnes k obecnému tématu judaismu existuje dostatek odborné literatury, kterou sleduji a soustavně studuji.
   
   5. Díky tvým současným aktivitám odjíždí z Boskovic mnoho spokojených turistů, utkvěl ti někdo zvlášť v paměti?
   Těch zajímavých setkání byla celá řada, někdy přijíždějí ze zahraničí potomci boskovických židů, kteří pátrají po svých kořenech, čas od času se synagoga rozezní zpěvem a modlitbami ortodoxních židů většinou z USA, zajímavou zkušeností bylo pro mne setkání se skupinou českých židů, kteří před několika lety uspořádali v Boskovicích své sportovní hry Ha-Koach, pravidelně provázím návštěvníky festivalu Boskovice a tak bych mohla pokračovat dále.
   Co říci závěrem? Že zůstala nesplněná přání, sny či touhy? To už dnes nepovažuji za důležité. Přeji si jen, aby mi blízcí byli zdraví a v pořádku, abych alespoň maličko byla užitečná, a jestli se mé prohlídky líbí návštěvníkům a já tak milované Boskovice propaguji, to mi opravdu stačí.
Helena Janíková
  


Doubravičtí vystavili sbírku minerálů a fosilií Ondry Krále
D o u b r a v i c e n a d S v i t a v o u - Téměř v každé obci, každém městečku se najde někdo, kdo má zajímavého koníčka. Někdo sbírá známky, jiný například pivní tácky, autíčka. Doubravice nad Svitavou také není výjimkou.
   Patnáctiletého Ondřeje Krále z Klemova v jeho čtyřech letech upoutaly kameny a kamínky. Se svými kamarády začínal drobnými zkamenělinami. Stává se často, že záliba z mládí, v tomto případě se dá hovořit o dětství, nevydrží. Jinak tomu bylo ale u Ondry. Záliba nejen že vydržela, ale chytila ho tak, že v současné době jeho sbírka čítá téměř 600 kusů vytříděných a popsaných kamenů. Je to koníček náročný a pokud chce pro sebe získat co nejvíce kamenné krásy, musí mu obětovat spoustu volného času. Vždyť ametysty, aragonity, lipolity, titanity, růženíny, citríny a jiné krásné minerály nenajde na silnici, ale musí se za nimi vydat do starých lomů, vysokých hor a někdy i nebezpečných starých štol. Se svými kamarády a také pořádným „šutráckým nářadím“ již objel téměř celou naši republiku a Slovensko, s rodiči pak navštívil Chorvatsko, odkud si přivezl několik vzácných kousků. Jeho sbírka obsahuje také kameny z Peru, Maroka a jiných dalekých zemí. Ty však kupuje nebo získává výměnou na burzách.
   A protože by byla škoda, aby všechnu tu krásu ukrýval doma v krabicích a krabičkách, uspořádal v sobotu 26. února v prostorách místních základní školy svoji první výstavu. V Doubravici to byla první výstava tohoto druhu a zájem o ni byl opravdu veliký. K vidění byly krásně uspořádané kameny vzorně popsané názvem, místem a rokem nálezu, také ono velmi potřebné šutrácké nářadí a odborné knihy, týkající se kamenů, kamínků a jiných šutříků. Kdo měl zájem, mohl si některý dokonce koupit.
   Zeptala jsem se Ondry, který kámen ze sbírky patří mezi jeho nejoblíbenější. Po chvilce váhání přece jen vyjmenoval, a to ametyst z Kojatína a achroit z Dobré Vody, kterému se lidově říká mouřenínská hlavička. A získání kterého bylo nejpracnější a nejnamáhavější? Podle jeho slov se nejvíce zapotil při dolování záhnědy v lokalitě Stážek, ametystu v Kojatíně a malachitu v lokalitě Borovec - Mír.
   Kameny však nejsou jeho jedinou zálibou. Již devět let hraje na kytaru, v současné době je členem hudební skupiny MOLLDUR, která vyhrála letošní Dětskou portu ve Skalici nad Svitavou. A co dál ? Kameny nebo hudba? Po ukončení studia na Gymnáziu Boskovice se musí rozhodnout. Tak mu přejme, aby jeho rozhodnutí bylo správné a kameny v jeho sbírce se řadily pěkně za sebou jako noty v notové osnově.
   Eva Sáňková, Doubravice nad Svitavou
Foto: archiv  


Kultura

Panorama promítá v březnu koncerty U2 ve 3D
B o s k o v i c e (tt) - Boskovické kino Panorama se rozhodlo věnovat v měsíci březnu prostor unikátnímu projektu, který přináší záznam turné jedné s nejpopulárnějších kapel na světě, irských U2, v trojrozměrné verzi. Film nazvaný U2 3D je záznam z jihoamerické části turné Vertigo z roku 2006.
   „Unikátní 3D projekt vznikl v Jižní Americe při závěrečné části turné Vertigo. Podle režisérky Catherine Owensová, která s kapelou dříve spolupracovala na vizuální podobě turné ZooTV, PopMart a Elevation, zpěvák U2 Bono chtěl, aby se snímek dostal za hranice reality. Divák se v prvních vteřinách ocitne těsně před pódiem, kde frontman Bono odpočítá start úvodní písně Vertigo. Díky osmnácti kamerám má v jednu chvíli možnost dívat se členům kapely do tváří, ale i jim nakouknout přes rameno a prohlédnout si praskající stadion, kde se baví osmdesát tisíc lidí. Záběry jsou poskládány hned ze sedmi jihoamerických koncertů - v Mexico City, Sao Paulu, Santiagu a Buenos Aires. Bono si myslel, že nejlepší bude natáčet během koncertů v Jižní Americe. Fakt, že zde U2 již osm let nevystupovali, byl zárukou, že koncerty přilákají obrovské množství natěšených diváků,“ uvedli tvůrci filmu.
   Ve snímku U2 3D zazní skladby Vertigo, Beautiful Day, New Year´s Day, Sometimes You Can´t Make It On Your Own, Love and Peace, Sunday Bloody Sunday, Bullet the Blue Sky, Miss Sarajevo, Pride (In the Name of Love), Where the Streets Have No Name, One, The Fly, With or Without You, Yahweh.
   Projekce U2 3D začaly v kině Panorama už minulý týden a pokračují až do konce března. Ve všech případech se jedná o projekce se zvýšenou hlasitostí. Jednotlivé termíny i možnost rezervace vstupenek jsou k nalezení na www.kinoboskovice.cz.
  


Hudební klub Prádelka končí
B o s k o v i c e (tt) - Přibližně před rokem a půl se chopili boskovické Prádelky noví provozovatelé a z tradiční diskotéky se postupně stal prostor zasvěcený klubové scéně, živé muzice a spíše alternativní kultuře. Kromě řady zvučných jmen z této oblasti zde pravidelně dostávali možnost vystoupit i místní umělci. Na konci března však klub svou činnost končí, provozovatelům se už nepodařilo fungování Prádelky finančně utáhnout.
   „Je strašně těžké vzdát se něčeho co máte rádi. Doufal jsem, že tato situace nenastane, ale Music club Prádelka k 31. březnu končí. Už není dostatek síly a hlavně financí, abychom klub udrželi. Zažili jsme spoustu skvělých chvil, spoustu nezapomenutelných hudebních i jiných zážitků, bohužel zájem nebyl takový, jaký byl původně očekáván. Finanční příjmy nedokázaly pokrýt náklady klubu a končíme v mínusu. I když návštěvnost v několika případech byla skvělá, nebylo to většinou a v mnoha případech byly večery prodělečné. Je nás málo, co máme zájem o alternativní hudbu a prostor Prádelky je pro nás moc velký.
   Za rok a půl jsme dokázali přivést opravdové top kapely, DJe, producenty. Přesněji to bylo na 161 DJů, 49 živých kapel a na 29 různých hudebních projektů. Troufám si říct, že Music club Prádelka neměl a programově nemá na okrese konkurenci,“ uvedl za provozovatele Radek Fuxa.
   V pátek 18. března se s Prádelkou rozloučí Basssheriff Sound - uskupení boskovických DJ’s, kteří zde po dobu existence klubu pořádali několik významných akcí a i tentokrát si na akci pozvali řadu hostů. Úplně poslední akce nazvaná The End aneb Poslední večer Music Clubu Prádelka se koná v sobotu 26. března.
  


Letovické kino míří k zániku
L e t o v i c e (tt) - Zrušit kino šmahem by možná nebylo taktické. Radní v Letovicích proto přistoupili k takzvané salámové metodě, která se běžně používá při prosazování ne zrovna populárních, ale přesto jasně daných záměrů. Jde o cestu postupných kroků, které nejsou hned tolik vidět, ale k vytčenému cíli nakonec spolehlivě vedou.
   Jak jinak vysvětlit, proč návrh letovického rozpočtu na letošní rok počítá oproti loňsku s padesátiprocentním snížením příspěvku na provoz kina? Starosta Vladimír Stejskal nechtěl tento fakt příliš komentovat. Naznačil jen, že místo kamenného biografu s celoročním provozem si umí přestavit třeba sezónní projekci na koupališti nebo několikadenní návštěvu populárního kinematografu bratří Čadíků.
   Místostarosta Radek Procházka připomněl, že budoucnost tradičních (nedigitálních) kin je ohrožena všeobecně, protože distributoři filmů budou za dva roky dodávat veškeré snímky výhradně na digitálních nosičích. „Už dnes máme potvrzeno, že výroba 35milimetrových pásů skončí na konci roku 2012 a pokud bychom se rozhodli do té doby letovické kino digitalizovat, znamenalo by to investici šest až sedm milionů korun,“ uvedl s tím, že nejde jenom o pořízení nové promítací technologie, ale o úpravu celého sálu. Věc je podle Procházky o to složitější, že kino nesídlí v budově města, takže případná investice by mířila do cizího majetku.
   Kino v Letovicích promítá v současné době osm až deset snímků měsíčně a jeho hospodaření je dlouhodobě v minusu. V roce 2010 šlo na jeho provoz z městské pokladny 740 tisíc korun, v roce letošním to má být jen 360 tisíc korun. O konečné částce rozhodnou tento týden zastupitelé. Podle zatím nepotvrzených informací vše směřuje k tomu, že promítání v polovině letošního roku skončí a město kino uzavře.
  


Výstava v Kunštátě připomene Ludvíka Kunderu
K u n š t á t (tt) - Ludvík Kundera s přáteli ve fotografiích Jiřího Kupky 2009 – 2010. Tak zní název výstavy, kterou slavnostně zahájí v kunštátském informačním centru ve středu 9. března v 16 hodin. Úvodního slova se ujme litoměřický historik Oldřich Doskočil. Podtitul výstavy Litoměřice-Kunštát-Praha odkazuje ke třem místům, kde fotografie vznikaly. Jiří Kupka zachytil slavného literáta v Praze při přebírání prestižní Ceny Jaroslava Seiferta, v rodných Litoměřicích, které navštívil při příležitosti oslav svých devadesátin a v Kunštátě, kde Ludvík Kundera trvale žil.
   Podle kunštátské knihovnice Rady Banyaové se na vernisáži objeví řada zajímavých osobností z kulturního světa. Výstava potrvá do 30. března.
   
  


Výroční členská schůze Klubu přátel Boskovic
B o s k o v i c e (tt) - Členové Klubu přátel Boskovic se v úterý sešli, aby zhodnotili svoji činnost v roce 2010 a stanovili plán na ten letošní. S výroční zprávou a plánem seznámila členy předsedkyně Eva Šmétková.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Galerie Otakara Kubína představí Petra Žižku
B o s k o v i c e (tt) - Slavnostní zahájení výstavy obrazů Petra Žižky se koná v boskovické Galerii Otakara Kubína v sobotu 19. března ve 14 hodin. Úvodní slovo pronese Karel Vavřík, v kulturním programu vystoupí hudební skladatel Ladislav Hrdlička. Výstava potrvá do neděle 7. dubna.
   „Petr Žižka se narodil v roce 1934v Rajhradě, kde také stále bydlí. V letech 1952–1955 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě MU v Brně u profesorů Eduarda Miléna, B. S. Urbana, Františka Kubišty a Marie Syptákové. Po ukončení studia učil na školách ve Vlasaticích, Rajhradě, Zastávce u Brna, Modřicích a učitelskou dráhu ukončil v Rajhradě. Věnuje se malbě, grafickým úpravám a v poslední době kolážím, které v jeho tvorbě převažují a které také uvádí na výstavě v Boskovicích. Koláže soustavně vystavuje od roku 2001. Je také autorem řady článků a publikací s regionální tématikou. Od roku 1990 je redaktorem Rajhradského zpravodaje. V letech 1959–2009 byl spolu s manželkou knihovníkem, dříve Místní lidové, dnes Městské knihovny Rajhrad,“ přiblížil autora galerista Josef Bařinka.
   
  


Informace

Celní úřad se přestěhuje
B l a n s k o (Jim) - Celní úřad v Blansku bude mít nové sídlo. O prvním jarním dni – 21. března - se přestěhuje na adresu B. Němcové 1a. Celní prostor pro účely kontroly zboží zůstává na dosavadní adrese Poříčí 26.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - OLEŠNICE - K výbuchu plynu v dřevěné hospodářské budově v Olešnici vyjížděli v úterý 1. března krátce před devátou hodinou blanenští policisté. Podle prvotních informací měli majitelé v hospodářské budově umístěno plynové topidlo, které bylo neustále zapnuté. Když ráno do objektu vešel jeho devětašedesátiletý majitel, došlo k výbuchu. Při něm muž utrpěl popáleniny druhého stupně na třiceti procentech povrchu těla, s nimiž jej vrtulník převezl do brněnské nemocnice. Hospodářská budova zůstala po výbuchu značně poškozená, proto byl na místo přivolán statik.
   
   KRHOV - Do příručního skladu motorestu v Krhově se vloupal v přesně nezjištěné době do středy 1. března dosud neznámý pachatel. Ze skladu si odnesl dvacet plastových přepravek na lahve od piva, tři nerezové padesátilitrové sudy, dvanáct třicetilitrových sudů a dvacet litrových sudů. Celkem tak zloděj způsobil škodu za víc než 73 tisíc korun.
   
   LETOVICE - Středně těžkým zraněním pětatřicetileté řidičky osobního vozu Mazda skončila v pátek 4. března kolem půl druhé odpoledne nehoda na silnici vedoucí z Letovic k Velkým Opatovicím. Žena jela zřejmě příliš rychle kolem restaurace Havírna v Letovicích, nezvládla řízení a narazila do boku přívěsu projíždějícího nákladního auta značky Volvo jedoucího v protisměru. Na vozidlech vznikla škoda za asi 120 tisíc korun, dechová zkouška ani u jednoho z řidičů nepotvrdila, že by před jízdou pili alkohol.
  


Sport

Hokejisté Minervy vyhráli Krajskou ligu
B o s k o v i c e (les) - Jen tři zápasy stačily hokejistům SK Minerva Boskovice k zisku titulu přeborníka Jižní Moravy. Finálová série tak skončila v nejkratším možném termínu a boskovičtí hokejisté nedali celku Kometa Úvoz žádnou šanci.
   „Soupeř, se kterým jsme si chtěli vyřídit účty za prohru ve finálové sérii, chyběl. Myslím, že po odstoupení Moravských Budějovic by pro hráče, vedení klubu i fanoušky bylo velké zklamání, kdybychom neuspěli,“ uvedl na tiskové konferenci po rozhodujícím utkání gólman a manažer Minervy Per Hrachovina.
   Před středečním třetím zápasem vedla Minerva 2:0 a případné předávání poháru přilákalo na tribuny téměř tři stovky diváků. Ty viděly nečekaně dramatickou bitvu, kterou rozhodla až branka necelé dvě minuty před koncem.
   SK Minerva Boskovice – HC Kometa Úvoz 4:2 (1:0, 2:2, 1:0), 13. Buďa, 26. Blaha, 38. Provazník, 59. Veselý - 24. Hemala, 33. Aulehla.
   V třetině se více dařilo domácímu týmu. Ten se ujal ve 13. minutě vedení, když se po ideální přihrávce Šlapanského trefil Buďa. Kometa se před domácího brankáře dostávala jen velice sporadicky.
   V herně vyrovnané druhé třetině vstřelila obě mužstva po dvou brankách, za kratší konec stále tahali hosté. Ve 24. minutě vyrovnali, Minerva šla o dvě minuty později znovu do vedení. Ve 33. minutě je znovu vyrovnáno, o pět minut později jásají skvělí domácí fanoušci nad brankou Provazníka v přesilovce.
   Kometě patří v závěrečné dvacetiminutovce územní převaha, ale prapor domácích pevně třímá nad hlavou brankář Zrza. V čase 58:32 potvrzuje Veselý gólem do prázdné brány vítězství Boskovic.
   „Mužstvo bojovalo jako jeden chlap,“ řekl po konci zápasu trenér Boskovic Rudolf Krupička, ve skvělé atmosféře, za frenetického potlesku a skandování publika přebrali hokejisté Minervy pohár za první místo.
Foto: Lubomír Slezák  


Konec basketbalistům Sokola nevyšel
O k r e s B l a n s k o (les) - Poslední dvě utkání základní části odehráli basketbalisté Sokola Boskovice v Oblastním přeboru mužů. V pátek bojovali v hale vedoucích Husovic, v sobotu v Černovicích.
   BSC Husovice - Sokol BC Boskovice 84:61 (47:31).
   Přikryl 17, Kovář 12, Balek a Kuba 10, Konečný 8, Mazáč a Machek 2. Fauly 18:21, TH 25/15:18/13, trojky 5:2.
   Husovické Áčko potvrdilo roli vysokého favorita. Celou základní části prošlo bez jediné porážky a nezastavil je ani celek Boskovic. Ten se domácímu celku vyrovnal jen v poslední desetiminutovce (17:17), ale to už bylo o výsledku dávno rozhodnuto.
   SKB Brno Černovice - Sokol BC Boskovice 77:72 (47:36).
   Kovář 23, Mazáč 14, Konečný 12, Machek 10, Kuba 7, Slámka 6. Fauly 23:24, TH 31/21:30:16, trojky 5:3.
   Desetibodové vedení domácích dokázal Sokol ve třetí části stáhnout na bod, ale to bylo z jeho strany všechno.
   Všechny výsledky posledního kola nebyly do uzávěrky známy, soupeřem Sokola v play-off bude pravděpodobně celek Sokola Babice nad Svitavou.
  


Boskovice vyhlásily sportovce roku
B o s k o v i c e (les) - V sobotu proběhlo na Plese sportovců slavnostní vyhlášení nejlepšího sportovce, družstva a trenéra Boskovic za rok 2010.
   Výběrová komise provedla nominaci nejlepších bez rozlišení umístění a vyhlásila pět jednotlivců, tři kolektivy a dva trenéry.
   V jednotlivcích si ocenění převzali: Lukáš Liška - vzpírání (TJ SOUz Boskovice) - Mistr ČR juniorů do 17 let, MČR juniorů do 20 let - 2. místo, MČR mužů - 3. místo. Petr Mareček - vzpírání (TJ SOUz Boskovice) - Mistr ČR v kategorii starších žáků do 36 kg, Mistr ČR v kategorii mladších žáků do 40 kg, v roce 2010 překonal 36x české rekordy. Anna Tlamková - plavání (DDM Boskovice) - Letní krajský přebor - 5 x 1. místo, Letní mistrovství ČR - 1. místo, 2 x 3. místo, zimní krajský přebor - 2 x 1. místo, 4 x 2. místo, Zimní MČR - 4. místo, 6. místo a 7. místo. Lukáš Vorlický - fotbal (FC Boskovice) - nejlepší hráč na turnajích v Prostějově, Brně a v Praze, nejlepší střelec na turnajích - Šumperk, Ostrava, Brno, 9x obdržel individuální ocenění na turnajích přípravek U9, David Zachar - in-line hokej (HC Boskovice) - zlatá medaile a mistr světa juniorů v in-line hokeji, 4. místo na mistrovství ČR v in-line hokeji.
   Družstva: Fotbalová přípravka U8 FC Boskovice - 1. místo v podzimní části okresní soutěže, 2. místo na turnaji v Prostějově, 1. místo v Šumperku, 3. místo v Bystřici n. P., 1. místo v Brně, 5. místo v Pardubicích, 3. místo v Brně. Starší žáci TJ SOUz Boskovice, vzpírání - Mistr ČR 2009 družstev. Muži A SK Minerva Boskovice, hokej - 2. místo Krajská liga mužů.
   Trenéři - Jan Horák - plavání (DDM Boskovice), Čestmír Sekanina - vzpírání (TJ SOUz Boskovice).
   Za branami ocenění zůstali například Zdeněk Rataj, který ve střelbě z pistole vybojoval 2. místo na Mistrovství Evropy a stal se Mistrem ČR nebo Jakub David (šprtec), třetí na Mistrovství Evropy juniorů, druhý na MČR juniorů a vítěz Českého poháru juniorů. V kolektivech zase Žáci DDM Boskovice (šprtec) - 3. nejlepší žákovské družstvo v Evropě.
Foto: Lubomír Slezák  


Běh Modřicemi
M o d ř i c e (les) - Na hlavní trať osmého závodu Brněnského běžeckého poháru vyrazily více než dvě stovky atletů.
Foto: archiv  


Volejbalový víkend
O k r e s B l a n s k o (les) - Volejbalové týmy hrající soutěže krajského přeboru se mohly po uplynulém víkendu radovat. V sobotu si muži Letovic poradili s týmem Dědic a juniorky Boskovic nedaly šanci svým soupeřkám ve Znojmě O den později přivezly ze Šlapanic dvě výhry i boskovické kadetky.
   KP mužů: TSR Letovice - TJ Sokol Dědice 3:0 (20, 21, 14) a 3:1 (-17, 15, 21, 22).
   1. Šlapanice 28 27 1 82:21 55
   2. Židenice A 31 20 11 73:48 51
   3. Ingstav 30 20 10 65:46 50
   4. Komárov 31 15 16 59:62 46
   5. MS Brno 28 13 15 50:53 41
   6. Letovice 28 13 15 52:56 41
   7. Tišnov 26 11 15 47:55 37
   8. Poštorná B 28 7 21 36:68 35
   9. Dědice 28 3 25 21:76 31
   KP juniorek: VK Znojmo-Přímětice B - Minerva Boskovice 0:3 (-14, -11, -19) a 0:3 (-20, -15, -12).
   1. Boskovice 12 11 1 33:4 23
   2. Vyškov 12 9 3 28:14 21
   3. Křenovice 10 6 4 20:13 16
   4. DDM Brno 12 4 8 15:29 16
   5. Strážnice 10 4 6 15:21 14
   6. Přímětice B 12 0 12 6:36 12
   Juniorky pokračují až 26. března, kdy hostí Křenovice.
   KP kadetek: ŠSK Šlapanice - Minerva Boskovice A 2:3 (23, -21, 21, -31, -13) a 1:3 (23, -21, -15, -21).
   1. Junior Brno 12 9 3 32:10 21
   2. Břeclav A 9 7 2 22:10 16
   3. Boskovice 10 6 4 21:16 16
   4. Újezd u Brna 9 6 3 18:14 13
   5. Vyškov 12 1 11 5:33 13
   6. Šlapanice 10 2 8 9:24 12
  


Fotbalový víkend
B o s k o v i c e (les) - Fotbalisté Kuřimi obhájili loňské prvenství na zimním turnaji v Boskovicích, druhou skupinu vyhrál s přehledem B-tým Boskovic.
   V Artézia cupu na prvenství Kuřimi nezměnila nic ani porážka s domácím Áčkem v posledním kole turnaje. O pořadí na 2. až 4. místě rozhodla minitabulka vzájemných zápasů.
   7. kolo: Kunštát - Blansko 2:0 (1:0), Boček 2. Boskovice A - Kuřim 3:1 (2:0), Václavek 2, M. Horák - Vermouzek, Svitavy - Březová 4:3 (2:2) Ovad 2, Urban 2 - Ehrenberger 2, Cauer.
   1. Kuřim 6 5 0 1 21:7 18
   2. Březová 6 3 1 2 22:14 10
   3. Kunštát 6 3 1 2 17:10 10
   4. Boskovice A 6 3 1 2 19:18 10
   5. Svitavy 6 2 1 3 11:20 7
   6. Boskovice B 6 2 0 4 16:21 6
   7. Blansko B 6 1 0 5 8:24 3
   V Dahepo cupu potvrdil skvělou formu tým Benešova.
   7. kolo: Boskovice B - Benešov 1:1 (0:0), vlastní - Andrlík, Olešnice - Vavřinec 3:2 (3:0), Daniel, Žíla, Boček - Přikryl, Musil, Letovice - Kořenec 5:3 (3:2) M. Dvořák 2, L. Dvořák, Prudil, Kalousek - Schön, Ševčík, Bašný.
   1. Boskovice B 7 6 1 0 39:6 19
   2. Benešov 7 3 4 0 10:4 13
   3. Letovice 7 3 1 3 16:14 10
   4. Drnovice 7 3 1 3 15:19 10
   5. Lipůvka 7 2 3 2 7:13 9
   6. Kořenec 7 1 4 2 14:19 7
   7. Olešnice 7 1 4 2 5:12 7
   8. Vavřinec 7 0 0 7 10:29 0
  


OFS Blansko informuje
O k r e s B l a n s k o (les) - Seminář fotbalových oddílů OFS Blansko před jarní částí fotbalového ročníku 2010/2011 se uskuteční v pátek 25. března od 15 hodin v restauraci fotbalového areálu FK Apos Blansko.
   Na semináři uhradí oddíly pořádkové pokuty za disciplinární provinění a porušování předpisů z STK, kterých se dopustily v podzimní části soutěže.
   Svaz žádá oddíly, aby nejpozději do 10. března zaslaly hlášenky mistrovských utkání a soupisky družstev.
   Seminář delegátů proběhne v pátek 11. března (prezence od 16.30 h.) v Boskovicích v salónku restaurace Hradní. Seminář rozhodčích je na programu v pátek 18. března (prezence od 16 h.) v Dolní Lhotě - Restaurace u Filků.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   BASKETBAL
   12. 3., 17 h Basketsport Boskovice - TJ Sokol Velkobílovičtí Drozdi, OP III mužů.
   KUŽELKY
   13. 3., 8 h, kuželna ČKD Blansko. Mistrovství Jm. kraje juniorů.
   STOLNÍ TENIS
   12. 3., 17.30 h STK Zbraslavec - TJ Holásky A, Orel Boskovice - Cemo Mokrá A. 13. 3., 10.30 h STK Zbraslavec - Otnice B. 11 h Orel Boskovice - TTC Komořany B, KS II mužů.
  


Napsali nám

Prostor pro avantgardu
V posledních dnech intenzivně poslouchám nahrávky Ivy Bittové. Můj hudební přehrávač k nim přiřadil styl Avant-garde. Divná slečinka Iva Bittová mi na posledním boskovickém koncertě v rámci festivalu Concentus Moraviae udělala radost právě tím, že i když je dnes možná nejproslulejší a nejuznávanější reprezentantkou české hudby, neztratila nic na své avantgardnosti.
   Označení avantgarda, vycházející z vojenského termínu pro předsunutou hlídku, se neužívá jen pro konkrétní umělecké hnutí z počátku 20. století, ale vžilo se obecně pro ty umělce, kteří jsou pro svou dobu průkopníky.
   Někdy na začátku století koncertovala Iva Bittová v evangelickém kostele. Tehdy její světová kariéra nabírala obrátek a jedna dáma se rozplývala blahem, jak je úchvatné, že se Bittovou podařilo do Boskovic dostat. Usmíval jsem se a v duchu počítal, že fenomenální zpěvačka a houslistka zde měla za několik předchozích let čtyři koncerty: dva na festivalu pořádaném pražským Unijazzem a dva v hudebním klubu Sklepy. O tom ta dáma neměla ani tušení.
   Jenže kdyby Iva Bittová léta nejezdila po klubech, jako byly Sklepy, nehrála by dnes ani na nejprestižnějších festivalech, ani Elvíru v newyorské Carnegie Hall. Každá hvězda musí někde začínat. Někde dole, v kultuře, která žije jen sama pro sebe. Která funguje bez grantů, dotací, publicity, slávy a profesionálního zázemí. V kultuře podporované a vytvářené lidmi, kteří to často dělají jen z prazákladních důvodů, jako je láska k muzice a archetypální touha něco společně prožívat, sdílet. Kultura zde možná nejpravdivěji plní jedno ze svých základních poslání – vytrhnout člověka z jeho samoty. A to je v době, o které Kurt Vonnegut napsal, že zabijákem číslo jedna v ní není infarkt myokardu, ale osamělost, obzvlášť cenné.
   V poslední době tuto funkci pěstitele avantgardy plnil v Boskovicích klub Prádelka. Výčet akcí, které se zde za poměrně krátkou dobu odehrály, je až neuvěřitelný. Vše bez jakékoli podpory. A za pár let se možná budeme divit, kdo z účinkujících, kteří zde vystoupili, se stal hvězdou à la Iva Bittová. Na konci března Prádelka končí, avantgarda ztrácí svůj prostor. Nejen ta přivážená, ani místní kapely už zase nemají kde hrát.
   Kdysi jsem si myslel, že by společnost měla svou avantgardu podporovat a snažil jsem se to prosazovat. Nejspíš jsem se mýlil. Avantgarda s granty a dotacemi by možná nebyla tím, čím je. Ale i tak je dobré si uvědomit, že pokud nebudeme mít avantgardu, nebudeme se mít za pár let vůbec čím chlubit. I proto doufám, že nový prostor pro avantgardu se v Boskovicích někde brzy najde. A všem, kdo táhli provoz Prádelky a podíleli se na programu, patří poděkování a uznání. Možná jsou teď vyčerpaní, ale jak by řekl Egon Bondy, jsou to právě oni, kdo třímá v rukou sílu příští generace.
Tomáš Trumpeš  


Předkolo Rh faktoru
Dne 1. března se na ZŠ Boskovice uskutečnilo dlouho očekávané nominační předkolo městské pěvecké soutěže Rh faktor, kterou pořádá SPgŠ Boskovice. Vítězové dílčích školních kol se sešli na půdě budovy Sušilova, aby se „utkali“ ve zpěvu.
   Do poroty zasedli učitelé jednotlivých pracovišť: Jaroslava Nahodilová, Jan Bohatec, Pavla Živná, Hana Klosová, Monika Wilderová Šimanová a Stanislav Tesař. Žáci byli rozděleni do dvou základních kategorií – kategorie A 10-12 let a kategorie B 13-15 let.
   Ve 14 hodin si jednotliví účastníci vylosovali číslo, pod kterým nadále vystupovali. Každý zpěvák pak musel zazpívat ve dvou kolech. Nejprve bez hudebního doprovodu, poté s hudebním podkladem a na mikrofon. Nakonec po tříhodinovém soutěžení porota sečetla body za obě kola a vyhlásila vítěze. Jimi se stali v kategorii A: Julie Valnohová, 6. C (Sušilova), Barbora Girgleová, 5. E (Slovákova) a Veronika Živná, 7. D (Slovákova). V kategorii B obsadily příčky nejvyšší: Gabriela Janků, 8. F (Slovákova), Vendula Valnohová, 8. C (Sušilova) a Veronika Ertlová, 8. B (nám. 9. května).
   Do městského kola, které se uskuteční 14. dubna v sokolovně, postupují z kategorie A Julie Valnohová, Barbora Girgleová a jako náhradník Veronika Živná. Z kategorie B se můžeme těšit na Gabrielu Janků, Vendulu Valnohovou, Veroniku Ertlovou, Moniku Chlupovou a jako náhradnici Martinu Holkovou.
   Všem dívkám budeme držet pěsti!
   
   Pavla Živná
  


Reflexní vesty pro děti
V rámci otevření nového hypermarketu Tesco v Boskovicích obdržela MŠ Boskovice sponzorský dar – reflexní vesty pro děti. V dnešní uspěchané době, kdy je na silnicích opravdu velký provoz, jsme tento dárek uvítaly nejen my, učitelky MŠ, ale zejména pak děti, pro které je nošení vestiček velmi atraktivní a lákavé. Děkujeme společnosti Tesco Stores ČR, a.s., že tímto počinem přispěla ke zvýšení bezpečnosti dětí na pozemních komunikacích.
   
   Michaela Krejčířová, MŠ Boskovice
  


Koncert při svíčkách v Löw-Beerové vile
Kulturní komise městyse Svitávka uspořádala 27. února koncert při svíčkách. V krásném prostředí vily zněly skladby význačných skladatelů z období baroka a klasicismu, ale i současné moderní hudby. Posluchači byli nadšeni vysokou profesionální úrovní interpretů – studentů konzervatoře a JAMU, z nichž mnozí byli žáky LŠU v Boskovicích. V programu vystoupil i Svatojánský chrámový sbor ze Svitávky. Ozdobou koncertu byla vynikající sólistka paní Naďa Bláhová, která se svými vystoupeními vrací do svého rodného městyse. Ze všech výborných interpretů chci vyzvednout výkon M. Koudelkové, Tomáše Jeřábka, Petry Machkové – Čadové a svitávecký Svatojánský chrámový sbor.
   Obdiv zaslouží i posluchači – obyvatelé Svitávky, kteří se sešli v nebývale velkém počtu, poslouchali vážnou hudbu velice pozorně a nešetřili potleskem a pochvalou.
   Pořadatelům – kulturní komisi vedené paní Holasovou a paní Koryčánkové patří poděkování a obdiv s jakým úsilím se jim podařilo do tohoto prostředí přivést vážnou hudbu.
   
   Františka Gardavská
  


Gymnázium Boskovice třetí
Ve velmi náročné soutěži N-trophy skončil tým gymnázia na vynikajícím třetím místě. A o co se vlastně jedná? N-trophy je soutěž pro střední školy z celého Jihomoravského kraje, ve které se soutěží hlavně ve znalostech v oboru přírodních věd – fyzika, chemie, biologie, ale i logika.
   Pro účast se rozhodla i tříčlenná skupina studentů sexty v podání Tomáše Axmana, Markéty Tesařové a Petry Mokrošové. Zadání prvního kvalifikačního kola dostali v elektronické podobě a mohli tak úkoly řešit pohodlně doma. Na vypracování čtyř úkolů od získání zadání měli celkem pět dní. Tady je ukázka jednoho úkolu: O svíčce a plamínku: Odhadněte či změřte kolik CO2 vyprodukuje za minutu hořící svíčka? Na jakých parametrech svíčky a plamene to závisí?
   Je vidět, že zrovna jednoduché úkoly to nebyly, ale „gymplácký“ tým úkoly zvládl a probojoval se tak do dvanácti postupových míst z celkových více jak 60 přihlášených družstev.
   Finále proběhlo v sobotu 26. února, kdy se naše „Lochneska“ (jméno týmu) ponořila do brněnské Masarykovy univerzity. Soutěžící zde řešili další čtyři úkoly, avšak v omezeném časovém limitu. Na každou z nich měli 90 minut. Po uplynutí vyhrazeného času musel tým předstoupit před porotu a svá řešení a pozorování obhájit a vysvětlit. „Lochnesce“ se podařilo vyřešit téměř všechny, a tak v celkovém součtu bodů dosáhla na 3. místo. Tohle si proto nezaslouží nic jiného než velkou gratulaci.
    A motto soutěže na závěr: „ Není důležité být nejlepší, ale lepší než ostatní týmy.“
   
   Marek Osouch
   
  


Zdá se vám to neskutečné?
Ale ano, to co vám napíši se skutečně stalo, a to 16. února. Můj zeť se vydal autem do lesa nasbírat klestí, bohužel žádné nedovezl, když cestou tam uviděl u stromu uvázané štěňátko, okamžitě zastavil. Štěně už bylo celé promrzlé, vylekané. Vzal ho tedy pod bundu a hned jel domů. Zabalili jsme ho do deky a zahřívali, vnuk jel do Zverimexu obstarat jídlo. No a když se najedlo, bylo v teple, zalehlo si do nahonem zhotoveného pelíšku a usnulo.
   Nikdo ani na chvíli nezapochyboval, že bychom ho měli dát do útulku. A i když jsem psa nechtěla (mám kočky), tak bych je již nedala. Je to fenečka, říkáme ji Lesy (podle místa nálezu), je klidná, hodná, jen ještě bázlivá, když jde se mnou ven, stále se otáčí, abych ji zas někde „nezapomněla“. Jaké je rasy nevíme, je to tak zvaná „pouliční směs“, ale pro nás je krásná. Jen bych se hrozně ráda potkala s člověkem, který dokázal opustit bezbranného tvorečka a klidně odjet do tepla svého domova. Co jeho svědomí, spíš ale žádné nemá. Lesy měla štěstí, co ale ostatní, kolik takových bezcitných lidí běhá po světě?
   
   L. Zovčáková
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - V útulku je jeden pejsek.
   Valda - Drobný kříženec, nenáročný, milý, ve věku 5 – 6 let zde čeká na svého nového páníčka. Má rád procházky, na vodítku jde způsobně. Dobře se snáší s ostatními pejsky, zvláště pak s fenkami. Valda má velmi dobrý apetit, je naprosto nevybíravý. Bude spokojený jak v zateplené boudičce na dvorku, tak i doma v bytě. Dobrý společník starším lidem!
   Kdo by měl zájem o tohoto hodného pejska ať volá tel. čísla: 721 811 720 (7 - 14.30 p. Kalas) nebo 516 453 335 (Městská policie).
   www.psiboskovice.cz