Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Nový předseda svazku zastavil zdražení vody
Vánoce se blíží
Švadleny z Krasu dostanou po třech letech výplatu
 
Z Regionu
Středeční stávka život na Boskovicku neochromila
Kunštátská keramika má šanci nezmizet v propadlišti dějin
Olešnice oceňovala
Kunštát si jel pro cenu
Zváží nákup hlasovacího zařízení
Chlapi z Paprsku se těší, že budou zatloukat hřebíky a šroubovat
Lidé si mohou koupit ekologické vánoční stromky
Na řadu přijde průtah Svitávkou
Přijali koncepci pohotovostí
 
Kultura
V muzeu zahájili výstavu kachlů, v sobotu je doplní krajky
Výročí školy oslavili koncertem studentů a učitelů
Na rodinná loutková divadélka
Na zámcích v Boskovicích a Lysicích připravili vánoční prohlídky
Hledat kořeny budeme s Miroslavem Válkou
Varhanní koncert ve Vískách přispěje nemocnici
Vánoční večírek Betany
V Šebetově pořádají tradiční jarmark
 
Informace
Období adventu a Vánoc v novinách
Co se dělo v Tescu?
Policie ČR informuje
Čekají na nové pány
 
Sport
Nikola Hlubinková byla v Hradišti pátá
Husovice byly nad síly Sokola
Sokolovna Cup 2010 šipkařů skončil
Zbraslavec dvakrát neuspěl
KK Velen je šestý
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Odložená vražda
Čerti šli na pochod
Svitávku navštívil Mikuláš
Mikuláš přijel do Sudic na bílém koni
Stáří jako dar
Poděkování
Kdy u vás chodil Mikuláš?
 
Přečtěte si

Nový předseda svazku zastavil zdražení vody
O k r e s B l a n s k o (AD) - Cena vody na Blanensku zůstane i po 1. lednu 2011 na úrovni letošního roku. Na návrh nově zvoleného šéfa Svazku vodovodů a kanalizací (VaK) o tom minulý týden rozhodlo svazkové předsednictvo. Domácnosti i podnikatelé ve velké části okresu si tak po dlouhé době nepřiplatí s příchodem nového roku za vodné a stočné.
   Sotva se blanenský místostarosta Jiří Crha stal hlavou okresního vodohospodářského svazku, hned se postavil proti plánovanému zvýšení vodného a stočného od ledna příštího roku. A uspěl. Další členové předsednictva jeho návrh minulé pondělí podpořili a rozhodli, že cena vody zůstane na úrovni současných 73 korun a 43 haléřů. Vedení svazku tímto krokem nečekaně odmítlo dvě nachystané varianty, které kalkulovaly s cenovým růstem buď o 3,9 nebo o 5,9 procent.
   „Navrhl jsem, abychom cenu nezvyšovali vůbec, a bylo to přijato. Nyní budeme jednat se Státním fondem životního prostředí o změně finančního modelu, který nás ke zvyšování ceny zavazoval, a pokud se jednání podaří, nárůsty vodného a stočného by mohly být v budoucnu menší,“ informoval Crha. Zároveň ale upozornil, že teprve výsledek jednání ukáže, jak dlouho nynější zmrazení ceny vydrží. Rozhodně prý nemusí jít o celý kalendářní rok.
   Předsednictvo svazku odsunulo zvyšování sazby také proto, že chce nejprve posoudit, jak se k nastavení cen pro příští rok postaví další svazky v kraji, kde je cena dlouhodobě nižší než na Blanensku. „My jsme s vodným a stočným na špici, zatímco ostatní pokulhávají. Předseda a místopředseda dostali za úkol přezkoumat, jestli je zvyšování cen a dodržování plánu financování obnovy majetku opravdu striktně nutné, a dokud nebude jistota, nebude se s cenou hýbat,“ dodal člen předsednictva, šebetovský starosta Zdeněk Čížek.
   Kvůli rozhodnutí svazku vybere Vodárenská akciová společnost (VAS) napřesrok méně peněz na vodném a stočném, než původně plánovala. Jaký dopad to bude mít na její ekonomiku, jestli omezí údržbu vodovodů a kanalizací, sníží objem oprav nebo odvede nižší nájemné svazku, to generální ředitel VAS Miroslav Klos odmítl komentovat. „Právě o tom jednáme. Je pravda, že strukturu ceny budeme muset přizpůsobit novému rozhodnutí předsednictva, ale ke konkrétním důsledkům se teď nechci vyjadřovat,“ sdělil.
  


Vánoce se blíží
B o s k o v i c e (Jim) - Tradiční vánoční jarmark na boskovickém náměstí je rok od roku příjemnější. Lidé nakoupí dárky, popijí teplou medovinu, pozdraví se s přáteli. Děti potěší živý betlém se zvířátky a nějaký pamlsek.
Foto: Jitka Melkusová  


Švadleny z Krasu dostanou po třech letech výplatu
B o s k o v i c e (AD) - Bývalí pracovníci boskovické textilky Kras se po víc než třech letech čekání mohou těšit na vyplacení mezd. Fabriku v konkursu koupil minulý týden nový majitel a utržené peníze zamíří v první řadě na dokrytí starých zaměstnaneckých dluhů. Ostatní věřitelé – pojišťovny, banka či dodavatelé takové štěstí mít nebudou.
   Kras Boskovice putoval do konkursního řízení v říjnu 2007, kdy jeho dluhy přesahovaly sto milionů korun. Zhruba sto padesát zaměstnanců, kteří krátce předtím dali výpověď kvůli nevyplácení mezd, se během několika měsíců konečně dočká svých peněz. „Všechny zaměstnance, kteří se přihlásili do konkursní podstaty, budeme písemně informovat o nové situaci a sdělíme jim, co přesně mají dělat,“ oznámil minulý týden správce podstaty Vlastimil Hovad s tím, že na účty zaměstnanců začnou peníze proudit nejdříve v březnu či dubnu a že celkově vyplacená částka bude činit dva a půl milionu korun.
   Novým majitelem továrny v Sokolské ulici se stala boskovická společnost Eko-domov, která za objekt zaplatila dvacet sedm milionů korun a během příštího roku z něj hodlá udělat centrum obchodu a služeb. Podle správce Hovada šlo o dobrý obchod, protože dřívější majitelé, kteří Kras koupili před šest lety i se stroji, zaplatili dvacet milionů. Suma je v současné době uschovaná na vázaném účtu a po přepisu majitele v katastru nemovitostí s ní bude možné disponovat. Konkursní správě se navíc už v minulosti podařilo prodat část šicích strojů a ze získaných peněz vyplatit zhruba padesátku zaměstnanců, kteří z Krasu odešli až po uvalení konkursu.
   Společnost Eko-domov chce pětipodlažní objekt s velkými halami pronajmout menším firmám a vytvořit tak centrum, kde bude pod jednou střechou vše, co profesionálové či kutilové potřebují při budování a zařizování domu. „Chceme dát prostor firmám, které dělají obchod a k tomu třeba nějakou montážní službu. Zákazník by tu měl nakoupit všechno od hřebíku až po nábytek, koberce, barvy...,“ líčí zástupce nového majitele Pavel Schwarzer s tím, že postupné zaplňování volných prostor plánuje hned od jara příštího roku.
   „Žádné velké investice tam nejsou potřeba, pouze upravíme topení a zvětšíme parkoviště, ostatní vylepšování necháme na firmách, které si to pronajmou,“ dodal.
   Nynější prodej konkurzní podstaty vyřeší mzdy zaměstnanců, ale nebude stačit na všechny dluhy, které Kras v minulosti nadělal. Podle Vlastimila Hovada jsou největšími věřiteli dvě dodavatelské firmy z Prahy, banka Unicredit, finanční úřad a zdravotní pojišťovny. „Ti z více než stovky milionů dostanou bohužel jen procentuální část, možná tři, možná pět, ale určitě ne padesát procent,“ uzavřel konkursní správce.
  


Z Regionu

Středeční stávka život na Boskovicku neochromila
B o s k o v i c k o (AD) - Do celostátní stávky proti vládním škrtům ve státní správě a veřejných službách se minulou středu zapojilo i několik stovek zaměstnanců v okrese Blansko. Chtěli dát najevo nespokojenost s tím, že po Novém roce přijdou zhruba o desetinu z nynějších platů.
   Ve středu 8. prosince nepřišli do práce hlavně nepedagogičtí pracovníci z patnácti škol v okrese. Zaměstnanci z jiných oborů stávkovali méně. Podle Blahoslava Kašpara, předsedy oblastní rady školských odborů, se stávky zúčastnily přibližně dvě stovky zaměstnanců z asi čtvrtiny všech školských zařízení na Blanensku. Neplacené volno si vzali kuchařky, uklízečky, školníci, ale i někteří kantoři. Stávkovalo se například v ZŠ a MŠ Boskovice, ZŠ Lysice, ZŠ Velké Opatovice, ale i v základní umělecké škole Boskovice nebo výchovném ústavu Olešnice. Žádná školní budova však na rozdíl od jiných okresů nezůstala úplně zavřená.
   „Řekl bych, že šlo o standardní aktivitu, která odpovídá umírněnému a klidnému charakteru našeho okresu. Ve srovnání s Břeclavskem, Hodonínskem nebo Znojemskem jsme tady mnohem zdrženlivější,“ uvedl den po stávce školský odborář Kašpar.
   K mírnému omezení provozu se musela uchýlit boskovická devítiletka na pracovištích v Sušilově ulici a na náměstí 9. května, kde stávkové právo využilo celkem třiatřicet lidí. V obou školách se ve středu nevařilo a odpadla odpolední výuka. „Nezaznamenal jsem žádné stížností z řad rodičů, protože dopoledne jsme stávkující kantory nahradili suplováním nebo výměnou hodin a odpoledne odpadly vesměs volitelné předměty,“ informoval ředitel Vladimír Ochmanský.
   Bez problémů proběhl protest také v Lysicích, kde stávkovaly kuchařky a uklízečky, zatímco učitelé zůstali v práci. Školní kuchyně nevydávala svačiny a obědy, rodiče o tom ale věděli předem a děti vybavili většími svačinami. „Odpolední vyučování měli jenom šesťáci a osmáci, takže chybějící oběd pocítili hlavně oni, většina školy spíš ne,“ poznamenal ředitel Zdeněk Burýšek s tím, že desetiprocentní snížení mezd bude pro lysické kuchařky, uklízečky a školníka znamenat minus tisíc až patnáct set korun měsíčně.
   Menší ohlas vzbudila stávka u zaměstnanců veřejných služeb, velká část ji nechala úplně bez povšimnutí. Neprotestovali například pracovníci Centra sociálních služeb v Letovicích ani lidé z Městské správy sociálních služeb (MSSS) v Boskovicích. Obě organizace přitom vědí, že příští rok dostanou o desetinu tenčí balík peněz na mzdy než letos. „Myslím si, že stávka sice vyjádří nesouhlas, ale dál k ničemu nepovede. U nás nemáme odbory a k žádnému omezení provozu nedošlo,“ řekla ředitelka MSSS Marie Sáňková s tím, že organizace kvůli úsporám zruší od ledna tři místa kvalifikovaných zdravotních sester a nahradí je „levnějšími“ sociálními pracovníky.
   Pouze symbolicky pak stávkovali zaměstnanci boskovického muzea kteří vydali prohlášení, že veškeré požadavky stávkujících podporují, ale sami absolvovali běžný pracovní proces. Podle muzejního historika Petra Vítámváse se tak rozhodli kvůli přípravě dlouhodobě plánované vernisáže, jejíž konání den po stávce nechtěli ohrozit.
  


Kunštátská keramika má šanci nezmizet v propadlišti dějin
K u n š t á t (AD) - Do Kunštátu se možná znovu vrátí výroba užitkové a dekorační keramiky s ochrannou známkou – Kunštátská keramika. Produkce tohoto tradičního a pro Kunštát typického artiklu v městečku letos v létě skončila poté, co zemřel dlouholetý majitel tamější známé dílny a galerie Moravia Art Luboš Sedlák.
   Kruhy, na kterých desítky let Kunštátská keramika vyrůstala, se zastavily 1. července. Smrtí Luboše Sedláka skončila více než dvacetiletá a zatím poslední etapa výroby předmětů s označením KK. Podaří-li se tradici udržet a produkci znovu rozjet, je zatím nejisté. Naděje však existuje.
   Podle Sedlákovy manželky se objevil zájemce, který by budovu keramičky i protější galerii v ulici Františka Halase rád koupil a výrobu obnovil. „Zatím je to v jednání, ale pokud se prodej podaří, mohla by se výroba rozjet už příští rok. Zájemce chce koupit i ochrannou známku a pokračovat v keramice,“ prozradila žena. Jak dále řekla, dojednání obchodu zatím stojí na dědickém řízením, které by mělo být ukončeno v závěru letošního roku.
   Keramik Sedlák se v osmdesátých letech stal pokračovatelem tradice, založené v Kunštátě za první republiky a ovlivněné zejména sochařem a výtvarníkem – absolventem Vídeňské uměleckoprůmyslové školy Hubertem Kovaříkem, který výrobky jedné z mnoha tehdejších hrnčíren odlišil od produkce ostatních keramiků důrazem na moderní umělecký výraz. Značka Kunštátská keramika vzniká právě v jeho éře.
   Další důležitou postavou, která věhlas značky dále rozvinula, byl v šedesátých až osmdesátých letech designer Jiří Kemr. Od jeho odchodu až do dubna letošního roku stál pak v čele keramičky Luboš Sedlák.
   Od zastavení výroby až do současnosti probíhá v galerii Moravia Art doprodej skladových zásob.
Najde se kupec? Na těchto místech se keramika vyráběla od roku 1882, kdy zde výrobu založil František Brablec.
Foto: Marek Lepka  


Olešnice oceňovala
O l e š n i c e (AD) - Už od roku 2000 se v Olešnici udělují vybraným jedincům plakety za práci v oblastech kultury, sportu a spolkového života. Minulý týden získali vyznamenání za rok 2010 (zleva) chovatel holubů Jiří Krepl, bývalý fotbalista a klubový činovník Vlastimil Jež, učitelky Alena Kohoutová a Drahomíra Bednářová a rybář a zároveň mistr ČR v jízdě na vodním skákadle Ladislav Jílek. Oceněná byla též učitelka Helena Dvořáková, která kvůli nemoci převezme plaketu později.
Foto: Marek Lepka  


Kunštát si jel pro cenu
K u n š t á t (AD) - Zástupci Kunštátu převzali minulý pátek ocenění za vítězství svého města v soutěži o nejkrásnější náves na Moravě. Klání probíhalo od května do srpna prostřednictvím internetového hlasování na stránkách měsíčníku Moravské hospodářství. Kunštát zvítězil v kategorii obcí do pěti tisíc obyvatel, zatímco v kategorii měst vyhrál Přerov.
   Delegace v čele se starostou Zdeňkem Wetterem dostala pozvání na galavečer v brněnském Mahenově divadle, odkud si minulý pátek odvezla plaketu a další drobné dárky. „V soutěži šlo hlavně o popularizaci měst a o zviditelnění práce samospráv, ne o odměnu finanční,“ uvedla produkční měsíčníku Nela Parmová s tím, že podobná klání pořádá redakce každý rok.
   
  


Zváží nákup hlasovacího zařízení
L e t o v i c e (AD) - Letovičtí zastupitelé si budou tento čtvrtek připadat jako poslanci ve sněmovních lavicích. Kvůli svému rozhodnutí nezveřejňovat při hlasování v novém volebním období pouze konečné počty, ale přímo jmenovité seznamy, kdo byl pro, kdo proti a kdo vůbec nehlasoval, najdou na svých stolech tlačítka hlasovacího zařízení. Kvůli vysoké pořizovací ceně ho má město zatím ve výpůjčce.
   S nápadem více obnažit názory komunálních politiků před veřejností přišla na listopadovém ustavujícím zasedání zastupitelka Daniela Ottová z ČSSD. Podle ní je potřeba zprůhlednit práci zastupitelů, aby občané věděli nejen to, co zastupitelé schvalují, ale i to, jak kdo z nich hlasuje.
   Problém ale je, že nákup hlasovací techniky, vybavené mimo jiné i zvukovým záznamníkem, by město přišel na několik stovek tisíc korun a to se některým zastupitelům nejspíš nebude líbit a budou prý navrhovat revokaci původního usnesení. Ottová ale nehodlá ustoupit. „Zdá se mi, že se hledají důvody, proč to nejde a to se mi nelíbí. Existují přece levnější varianty, k nahrávání stačí běžný novinářský diktafon a k evidenci hlasujících počítač a wordová tabulka,“ uvedla.
  


Chlapi z Paprsku se těší, že budou zatloukat hřebíky a šroubovat
V e l k é O p a t o v i c e (Jim) - Velkou radost způsobila ve středu obyvatelům velkoopatovického Paprsku Zdenka Popelková ze společnosti Kunštát Pro Futuro o.p.s. z Kunštátu. Zdejším klientům předala metodické pomůcky, velkou čokoládu a srdečné pozdravy od švýcarských přátel. Chlapi se bez váhání chopili dřevěných kolíků, šroubů a vrutů a soutěžili, kdo dřív a lépe propojí to, co k sobě patří.
   Návštěva, která předala nejen pomůcky, ale i návod, jak vyhodnocovat schopnosti a dovednosti jednotlivých klientů, navázala na letní návštěvu sociálního terapeuta Gerharda Kanobela ze Švýcarska. Ten v Paprsku vyzkoušel program sestavený pro lehce mentálně postižené učně a s překvapením zjistil, že je dobře použitelný i pro zdejší mnohem vážněji postižené. Byť v řadě případů program vypadá jako hračka pro děti, jde ve skutečnosti o odborně vypracovanou rehabilitační metodu. Spolehlivě totiž odhalí problémy každého jednotlivce. „Metoda zjišťuje schopnost zorganizovat si práci, stejnoměrnost pracovního nasazení, výkonnost, přesnost, rychlost či soustředění,“ přiblížila Zdenka Popelková s tím, že je třeba sledovat pomalost či nepravidelnost pohybu, časoprostorovou orientaci, držení těla, zpomalování práce v jejím průběhu a podobně. Pomocí zatloukání hřebíků, sesazování šroubů a matek, šroubování vrutů, skládání drátu či řezání kovu tak lze zjistit možnou výkonnost jedince na straně jedné a zlepšovat jeho motoriku a další dovednosti na straně druhé. Vedoucí jednoho ze tří zdejších oddělení Andrea Křepelová má radost z toho, že bude život jejích klientů obohacen o další podněty. „Mám radost z toho, že se kluci zase naučí něco nového a že si tak přinejmenším zlepší svou motoriku,“ uvedla.
   Tato aktivita mohla být uskutečněna díky projektu DOTEKY z grantu česko-švýcarské spolupráce.
Dokážu to! Obyvatel Paprsku dává špalíky různých průměrů do otvorů v prkně. Očima musí odhadnout průměr formy a špalíku.
Foto: Jitka Melkusová  


Lidé si mohou koupit ekologické vánoční stromky
K ř t i n y (Jim) - Lidé, kteří chtějí koupit tradiční vánoční stromek s jistotou, že nepoškozují lesy a životní prostředí, mají možnost v Praze, na Brněnsku a Svitavsku. Poukazují na to nevládní organizace FSC ČR a Hnutí DUHA společně s Krkonošským národním parkem (KRNAP).
   Na stále více místech má veřejnost možnost nakoupit vánoční stromky pocházející z šetrně obhospodařovaných lesů s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Ten zaručuje, že v daném lese byla dodržována pravidla šetrného a přírodě blízkého hospodaření. Prodávané FSC jedličky, borovice a smrky navíc pocházejí z tuzemských lesů. Pomáhají tak omezit stinnou stránku prodeje vánočních stromků, kterou je produkce škodlivin a velká ekologická stopa v případě jejich dovozu ze vzdálených zahraničních plantáží.
   Na Brněnsku podle ekologických pravidel FSC hospodaří Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (dále ŠLP Křtiny). Přes pět tisíc FSC smrčků se bude prodávat např. v Bílovicích nad Svitavou, Vranově, na zámku v Křtinách (vše 18. – 19. 12), Babicích nad Svitavou (20. 12), Rudici (12. – 18. 12) a v dalších obcích. „ŠLP Křtiny je nejdéle ekologicky a přírodě blízkým způsobem hospodařící lesní majetek v České republice. Certifikát FSC má už od roku 1997. Jeho prestiž podtrhuje i to, že je tradičním partnerem města Brna a každoročně dodává velký vánoční strom, který stojí v centru na náměstí Svobody,“ poznamenal Tomáš Duda, ředitel organizace FSC ČR.
   Na Svitavsku se o FSC certifikované majetky jednotlivých obcí stará lesní správce Milan Hron. Letos bude prodávat stromky z těchto FSC lesů v Březové nad Svitavou, Brněnci, Karlích, Čisté nebo Květné.
  


Na řadu přijde průtah Svitávkou
B r n o (Jim) - Rada Jihomoravského kraje schválila celkem 19 zadávacích řízení na dopravní stavby za téměř 900 milionů korun.
   „Na rozdíl od centrální vlády, který na příští rok nevypíše žádnou veřejnou zakázku, Jihomoravský kraj počítá s tím, že i v době hospodářské krize investuje do dopravní infrastruktury,“ konstatoval hejtman Michal Hašek. Znamená to, že i v příštím roce na jižní Moravě poběží výstavba silniční infrastruktury. „Dáme práci firmám a pokusíme se tak pomoci naší regionální ekonomice. Chceme, aby na všechny tyto veřejné zakázky proběhlo takzvané otevřené výběrové řízení. Je to vlastně nejvyšší stupeň tendru, který zná náš zákon.“ uvedl dále. Na Boskovicku by tak měla přijít na řadu průtah Svitávkou v hodnotě více než 13,5 milionu korun.
  


Přijali koncepci pohotovostí
B r n o (Jim) - Rada kraje schválila koncepci lékařské pohotovosti na příští rok. Koncepce počítá s využitím víceoborových lůžkových zdravotnických zařízení kraje v každém z okresů – Nemocnice Znojmo, Nemocnice Břeclav, Nemocnice Vyškov, Nemocnice TGM Hodonín. Kraj se bude na financování spolupodílet formou příspěvku na provoz. V místech, kde není krajem zřízena nemocnice, bude lékařská pohotovost zajištěna na základě smlouvy s nemocnicí (například Nemocnice Boskovice). Stomatologická pohotovost bude zajištěna podle místních podmínek jednotlivých okresů (Českou stomatologickou komorou).
   Na zajištění lékařské služby první pomoci a lékárenské pohotovostní služby vynaloží kraj v příštím roce částku 40,6 mil. Kč.
   
  


Kultura

V muzeu zahájili výstavu kachlů, v sobotu je doplní krajky
B o s k o v i c e (tt) - Ve čtvrtek zahájili v boskovickém muzeu předposlední letošní výstavu, která nese název Za krásou, která hřeje. Tvoří ji gotické a renesanční kachle Moravy, doplněné informacemi o kachlových kamnech. Kachle s pestrou škálou motivů mohou zaujmout dospělé i děti, pro ty je připravena také tvůrčí dílna. „Výstava vznikla ve spolupráci několika moravských a slezských muzeí. Muzeum Boskovicka bylo osloveno prvními pořadateli, aby zapůjčilo některé své sbírkové předměty. Na výstavě je prezentováno 9 našich kachlů, které patří k těm cenným a některé i k těm vůbec nejstarším dochovaným. Jedná se o kachle z hradu a také z boskovického náměstí. Osobně mě velmi zaujal kachel z náměstí, který pochází z poloviny 16. století a je zdoben biblickým textem z knihy Přísloví. Je zajímavé, že duchovní život se promítal nejen do figurální výzdoby, ale ve výjimečných případech se přímo na kachlích objevují texty.
   Pro naše muzeum je výstava zajímavá právě tím, že se jedná o příležitost, při které muzea spolupracují, dávají dohromady své sbírkové fondy a vystavují to nejcennější, co ve sbírkách mají. Takto se utváří širší historický obraz, výstava ukazuje, že sbírky a nálezy z Boskovic mají své místo v kontextu celé Moravy a nejen v kontextu regionálních dějin. Muzea se mohou také navzájem inspirovat nejen co se týká sbírkových fondů, ale třeba také výtvarným provedením výstavy. Jedná se v našich podmínkách spíše o výjimečný počin, protože uspořádání takovéto výstavy je organizačně velice náročné. Vznikla jakási základní výstava Krása, která hřeje a regionální výstavy se jmenují Za krásou, která hřeje. Každá z nich se liší podle možností jednotlivých muzeí, my jsme také nevystavili úplně všechny kachle, ale drtivou většinu. A js me velice rádi, že jsme mohli využít hotové předlohy doprovodných textů a předmětů, které jsou umístěny v dětské dílně,“ uvedla ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová.
   Pro letošní vánoční svátky připravilo muzeum bohatý program výstav. Nejen boskovičtí tak mají podle ředitelky muzea možnost zpestřit si zimní procházky nebo zpříjemnit vánoční čas prohlídkou dalších muzejních expozic a výstav. „K vánočním svátkům patří také nejrůzněji výtvarně zpracované sváteční dekorace. Oblíbenými dekorativními předměty jsou výrobky z paličkované krajky. Výstavu dekorací z paličkované krajky s vánočními i jinými motivy představí v muzeu v sobotu 18. prosince v 16 hodin Naděžda Parmová.
   Hlavně dětem je určena výstava Dětského muzea Moravského zemského muzea Brno Stromy jako domy. V rámci této výstavy, která byla úspěšně prezentovaná na mnoha místech České republiky, se návštěvníci mohou seznámit s mnoha druhy stromů, prohlédnou si více než 100 nejrůznějších živočichů, pro děti jsou připraveny ukázky zvířecích zvuků, hmatové hádanky a další poznávací hry.
   Návštěvníky jistě potěší také Stálé expozice Muzea Boskovicka v budově Hradní 1. Expozice věnovaná pravěku Boskovicka přestavuje bohaté nálezy z regionu. Zájemci zde mají možnost vyzkoušet si opracování kůže, drcení obilí nebo ruční předení vlny. Cechy a řemesla jsou v muzeu zastoupeny mimo jiné kompletní ševcovskou dílnou. Ruční práce s jehlou a nití je možné zakusit v expozici Šicí stroje Minerva,“ doplnila Dagmar Hamalová.
   Muzeum Boskovicka je otevřeno v době vánočních svátků ve dnech 26. – 31. prosince a 2. ledna, vždy od 13 do 17 hodin.
Na vernisáži vystoupil flétnový soubor ZUŠ Boskovice.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Výročí školy oslavili koncertem studentů a učitelů
B o s k o v i c e (Jim) - Základní umělecká škola v Boskovicích slaví v tomto roce své 65. výročí. Jednou z akcí letošních oslav byl v pondělí koncert v zámeckém skleníku, na němž vystoupili absolventi školy, kteří na ní dnes už vyučují a pak také ti absolventi, kteří studují hudbu.
   Náš snímek zachytil vystoupení Františka Venclů, který studuje na brněnské konzervatoři. Doprovodila ho kolegyně klavíristka Kristýna Sedláková a Jan Vávra, který studuje příčnou flétnu. Na pódiu vystoupili také absolventky Michaela Koudelková s Kamilou Zbořilovou a učitelé Martina Gužíková–Náhlíková, Martin Krajíček a Lenka Fojtová.
   
Foto: Jitka Melkusová  


Na rodinná loutková divadélka
B r n o (Jim) - Výstava Rodinná loutková divadélka mohou být lákadlem pro plánování vyžití ve volných vánočních dnech, ale i následujících měsících. V Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea na Zelném trhu potrvá do dubna, otevřeno je od pondělí do soboty.
   Výstava přibližuje český fenomén tzv. rodinného loutkového divadla první poloviny 20. století. Představuje hlavně průmyslovou výrobu tištěných stolních loutkových divadel, dekorací a loutek české provenience.
   Nabízí například nejstarší původní litografické archy Dekorací českých umělců vydávané od roku 1913 – Rudolfa Livory, Josefa Weniga, Josefa Váchala, Maxe Boháče, Bohumila Vágnera, Josefa Skupy, Oty Bubeníčka, Ladislava Sutnara aj.
   Uvádí některá významná stolní loutková divadla a technologii jejich výroby. Mezi jinými např. tzv. Alešovo divadlo od Františka Kysely, tzv. Alešovo zvětšené divadlo od Rudolfa Livory, „Storchovo české loutkové divadlo“ od Víta Skály, „Loutkové divadlo Artuše Scheinera“, Divadlo „Dekorací pro rodinná divadla“ od Eduarda Christiána, Divadlo „Münzbergových dekorací z české historie“ od Svatopluka Bartoše nebo unikátní avantgardní „České loutkové divadlo“ od brněnského architekta Miroslava Koláře.
   Ve výstavě bude možné si s kopiemi loutek zahrát v klasickém stolním divadle a vymalovat si obrázek loutky nebo kulisy. Během výstavy se uskuteční několik tvůrčích dílen pro veřejnost (rodiče s dětmi) a několik speciálních pořadů pro tělesně postižené.
  


Na zámcích v Boskovicích a Lysicích připravili vánoční prohlídky
B o s k o v i c k o (tt) - K nabídce akcí během vánočních svátků patří v posledních letech již tradičně také možnosti navštívit některý z památkových objektů.
   Na zámku v Boskovicích se v obvyklém termínu 25, 26 a 27. prosince koná již dvanáctý ročník Vánočních kostýmovaných prohlídek, které pořádá správa zámku ve spolupráci s divadelní a šermířskou společností Gonfanon. Součástí každé prohlídky bude letos i zámecká tombola, ve které budou slosovány všechny vstupenky. Začátky prohlídek jsou stanoveny na 16, 17, 18 a 19 hodin, vzhledem k náročné organizaci je nutná rezervace na telefonu 516 452 241 nebo na emailové adrese info@zamekboskovice.cz.
   Vánoce na zámku v Lysicích se konají 25. a 31. prosince, otevřeno bude od 9 do 16 hodin. Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých komnat budou vycházet v každou celou hodinu. Otevřena bude i velká výstava historických loutek a loutkových divadel v předzámčí, stejně jako krámek U sluníčka a zámecká kavárna U kočáru.
  


Hledat kořeny budeme s Miroslavem Válkou
B o s k o v i c e (tt) - Regionální noviny Boskovicko zvou zájemce na již sedmou besedu, kterou pořádají v rámci cyklu Hledání kořenů. Uskuteční se ve čtvrtek 16. prosince v 19 hodin v rohovém sále Muzea Boskovicka a hostem bude tentokrát národopisec Miroslav Válka, žijící v Lysicích.
   Miroslav Válka vede ústav evropské etnologie na brněnské filozofické fakultě. „Vystudoval jsem etnografii a folkloristiku, dnes se tento obor jmenuje etnologie a více než tradiční kulturou se zabývá současnou společností,“ přiblížil Válka v našem nedávném rozhovoru.
   I proto bude předvánoční beseda vedena v obou rovinách - historické i současné. Oblíbeným tématem Miroslava Války je lidové stavitelství, o němž dovede poutavě vyprávět. Ze svých průzkumů nejen v našem regionu, ale i v zahraničí, především na Balkáně, shromáždil množství fotografického materiálu. Předvánoční setkání tak bude doplněno zajímavými obrázky.
  


Varhanní koncert ve Vískách přispěje nemocnici
V í s k y (tt) - Vánoční varhanní koncert pořádají v pátek 17. prosince v 17 hodin v kostele sv. Michaela ve Vískách obec, Škola obnovy venkova a MAS Partnerství venkova. Vstupné na koncert je dobrovolné a výtěžek bude věnován na nákup hraček pro dětské oddělení boskovické nemocnice.
  


Vánoční večírek Betany
B o s k o v i c e (tt) - Klienti stacionáře Betany, jejich příbuzní a známí, ale i celá řada příznivců známého charitního zařízení v Boskovicích, ti všichni si dali ve středu dostaveníčko na vánočním večírku v zámeckém skleníku. O zábavu se mimo jiné postaral i malý David Dostál z Kunštátu coby taneční imitátor Michaela Jacksona.
Foto: Marek Lepka  


V Šebetově pořádají tradiční jarmark
Š e b e t o v (tt) - Tradiční vánoční jarmark pořádají v sobotu 18. a v neděli 19. prosince Sociální služby Šebetov. Jarmark se bude konat ve vstupních prostorách zámku po oba dny od 9 do 16 hodin.
   „Na jarmarku budou nabízeny tyto výrobky: keramika – užitné nádoby, ozdobné kachle, drobná figurální keramika, vánoční ozdoby, betlémky, dále přírodniny – svícny, aranže z přírodnin, tkané výrobky – koberečky, předložky, polštáře, vyšívané výrobky – dečky, ubrousky, ubrusy, vánoční prostírání, vyšívané obrázky, hedvábné výrobky – šátky, šály, kravaty, batikované výrobky – trička, polštáře, chňapky, zástěry, tašky, obrazy, medové svíčky a další,“ uvádějí pořadatelé.
  


Informace

Období adventu a Vánoc v novinách
Vážení čtenáři, rubrika Napsali nám je Vaší rubrikou.
   Období adventu a Vánoc je obdobím, v němž se lidí pokoušejí v maximální míře obnovovat tradiční zvyky, setkávat se a spoluprožívat toto nepochybně magické období. V čím dál větší míře se při takových příležitostech používá fotoaparát, který chvíle setkávání a společného prožívání zachytí.
   Máte-li fotografie, o nich si myslíte, že by mohly potěšit i ostatní čtenáře, pošlete nám je. Bude-li na stránce místo, rádi je zveřejníme.
   
   Vaše redakce
  


Co se dělo v Tescu?
B o s k o v i c e (AD) - Havárie na vodovodním potrubí způsobila minulé pondělí nepříjemnost v nově otevřené prodejně Tesco v Boskovicích. Kolem poledne se ve vstupním traktu prolomilo pod tíhou vody několik podhledových dílů a zákazníci nemohli suchou nohou dovnitř ani ven.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - BOSKOVICE - V opilosti usedl krátce před čtvrtou odpolední za volant osobního vozu Alfa Romeo šestadvacetiletý řidič. Nedojel ale daleko. V ulici Bílkově nezvládl řízení, v rychlosti vyjel do protisměru, kde z boku narazil do projíždějící Škody Felicia. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, dechová zkouška řidiče však prokázala, že usedl za volant značně opilý. V dechu měl 2,45 promile alkoholu. Na vozech vznikla škoda za asi 70 tisíc korun.
   
   JEDOVNICE - Faktury v hodnotě téměř 300 tisíc korun za opravu chaty v Jedovnicích, na kterou spadl při vichřici v červnu letošního roku strom, předložil pojišťovně k proplacení osmatřicetiletý majitel rekreačního objektu. Pracovníci pojišťovny však na místě zjistili, že rozsah fakturovaných prací neodpovídá provedeným opravám. Věc proto předali policistům, kteří v současnosti šetří, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu Pojistný podvod.
   
   VELKÉ OAPTOVICE - Ke střetu osobního vozidla Fiat a motorového vlaku došlo na nechráněném železničním přejezdu ve Velkých Opatovicích v pátek 10. prosince krátce po poledni. V autě v té době jeli dvaapadesátiletý řidič a jeho čtyřiatřicetiletá spolujezdkyně. Při střetu nebyl nikdo zraněn. Příčiny nehody šetří policisté, na místo bude povolána také drážní inspekce. Zatím není jasné, zda v době, kdy auto vjelo na železniční přejezd, bylo v činnosti signalizační zařízení. Při nehodě vznikla škoda ve výši 100 tisíc korun.
   
   BLANSKO - Těžká zranění utrpěla v pátek 10. prosince kolem jedenácté hodiny dopolední dvaašedesátiletá chodkyně, když přecházela v blízkosti benzínové čerpací stanice v ulici Svitavská silnici. Ženu tam srazilo projíždějící osobní auto značky Fiat Punto, které řídil pětašedesátiletý řidič. U řidiče ani u chodkyně nebylo zjištěno, že by požili alkohol. Kdo nehodu zavinil policisté zatím šetří. Na vozidle vznikla škoda ve výši 5 tisíc korun.
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - Momentálně máme v psí stanici dvě fenečky. Betty a Jolinka - tu nám právě dnes vrátili (proč si to lidi nerozmyslí dřív?)
   Betty je nádherně vybarvený drobný kříženec německého ovčáka, budou jí 4 roky. Je očkovaná, odčervená, za krčkem má antiparazitní spot. Betty je čistotná, hrozně milá, přítulná a umazlená fenečka, šťastná, když se jí někdo věnuje. Do útulku se dostala ve velmi zuboženém stavu, zesláblá, vyhublá a vystresovaná. Po 14 denní péči je z ní pejsek k nepoznání. Přibrala na váze, zklidnila se a nabývá ztracené sebevědomí. Je to úžasný pejsek, vděčný za každé pohlazení. A ty její oči! Jako by říkaly „buď se mnou“! Betty by už ráda někomu patřila. Zvláště tomu, kdo jí může vynahradit předchozí strádání hladem, láskou a pohlazením. Bude velmi spokojená v boudičce na dvorku nebo na zahrádce, se svojí pravidelnou miskou granulí i s něčím na přilepšenou. Betty se svými bílými „ponožkami“ je prostě jedinečná!
   Jolinka je zpět, vrátili ji. Proč právě ji? Neznáme důvod. Jolinka je drobný kříženec (7kg), nekonfliktní, nenáročná, milá a hodně mazlivá. Tak ráda by už měla ten pravý domov. Kdypak se jí to podaří?
   V případě zájmu o pejsky volejte 721 811 720(7 - 14.30h. p. Kalas) nebo 516 453 335 (Městská policie).
   www.psiboskovice
  


Sport

Nikola Hlubinková byla v Hradišti pátá
B e n e š o v (les) - Zima, sníh a déšť, nezdar obhájců ale především fantastické páté místo Nikoly Hlubinkové mezi ženami - tak by se dal ve stručnosti charakterizovat sobotní cyklokrosový TOI TOI Cup ve středočeském Mnichově Hradišti.
   Mistryněmi České republiky 2010 se staly kadetka Daniela Březinová (Scott Cycling Team Kolín) a žena Kateřina Nash (Luna Pro Team), a mistry žák Martin Matějček, kadet Adam Ťoupalík a junior Jakub Skála (všichni CT Budvar Tábor). Předposlední TOI TOI Cup v kategorii muži elite a U23 ovládla světová biková hvězda a úřadující Král české cyklistiky Jaroslav Kulhavý (Factory Racing Specialized).
   V kategorii kadetů prvoročák Adam Ťoupalík zvítězil stylem start-cíl, s pětiminutovou ztrátou skončil mezi třicítkou jezdců na skvělém devátém místě reprezentant Moravce Benešov Adam Sekanina.
   Dobře rozjetý návod měl mezi juniory Radim Kovář, ale za projetí depa bez zastavení byl diskvalifikován.
   Hlavní hvězdou Moravce byla opět Nikola Hlubinková. V kategorii žen na ni čekala trať o délce 15,3 km a především velice těžké soupeřky. Jenže Nikola dokázala, že kdyby byl cyklokros její hlavní disciplínou, musely by soupeřky o medaile bojovat mnohem víc. Na vítěznou Kateřinu Nash chybělo Nikole pouhých pět minut a páté místo je vynikajícím úspěchem této mladé cyklistky.
Foto: archiv  


Husovice byly nad síly Sokola
B o s k o v i c e (les) - Basketbalisté Sokola Boskovice přivítali v sobotu vedoucí celek Oblastního přebor, neporažený tým Husovic. A soupeř svoji sérii prodloužil i v Boskovicích. V neděli se domácí tým vypořádal s šestým celkem SKB Černovice.
   TJ Sokol BC Boskovice - BCS Husovice 42:77 (22:48).
   Body: Přikryl 9, Mazáč 8, Kovář a Hebelka 7, Malach a Machek 4, Kuba 2, Balek 1. Fauly 25:17, TH 23/12:32/15, trojky 1:3.
   Katastrofální střelba domácího týmu především v prvních deseti minutách (8:30) se podepsala na konečném výsledku. Ale hostující celek byl po celé utkání mnohem lepší.
   TJ Sokol Boskovice - SKB Černovice 93:69 (42:35).
   Body: Přikryl 24, Kovář 18, Mazáč a Balek 13, Kuba 8, Kamenný 6, Machek 5, Malach 4, Slámka 2. Fauly 19:18, TH 16/12:28/18, trojky 1:5.
   Hosté drželi minimální ztrátu až do poloviny zápasu, v té druhé se hráči Sokola rozstříleli a soupeř rázem neměl šanci.
   1. Husovice 12 12 0 997:625 24
   2. Boskovice 12 9 3 900:778 21
   3. Podolí 12 8 4 914:753 20
   4. Žabovřesky B 12 7 5 816:753 19
   5. Babice n/S. 11 7 4 812:752 18
   6. Černovice 12 6 6 851:805 18
   7. Žďár n/S. 11 6 5 809:785 17
   8. Tesla 11 6 5 685:669 17
   9. Vysočina B 12 5 7 820:831 17
   10. Husovice B 12 3 9 761:981 15
   11. Blansko 11 0 11 641:788 11
   12. Uh. Hradiště 10 0 10 479:965 10
   Další kola jsou na programu až příští rok. 8. ledna Sokol hostí Babice nad Svitavou, o den později v okresním derby ASK Blansko.
  


Sokolovna Cup 2010 šipkařů skončil
B o s k o v i c e (les) - Sobotním finálovým turnajem završili v restauraci So­kolovna šipkaři svoje dlouhodobé klání - Sokolovna Cup 2010.
   Čtyřicet týdnů měřili každé pondělí svoje síly účastníci této akce, která v našem regionu pokračuje už třetím rokem. „Startovní pole se oproti loňskému ročníku poněkud obměnilo, jsme rádi, že si cestu na turnaje začínají nacházet i noví hráči,“ řekl jeden z organizátorů Petr Král.
   Konečné pořadí: 1. Luboš Kuda, 2. Petr Král, 3. Jan Tůma, 4. Petr Šmída, 5. Milan Stara (všichni Boskovice), 6. Jindřich Stöhr (Letovice), 7. Vojtěch Kopečný, 8. Petr Kolouch, 9. Luboš Pečinka, 10. Dáša Ferusová, 11. Petra Novotná, 12. Luboš Slezák, 13. Leoš Zrůstek, 14. Aleš Koutný, 15. Roman Klement.
   Závěrečný turnaj vyhrál Jan Tůma, druhá byla Zuzana Šmídová, pohár za třetí místo vybojoval Leoš Zrůstek.
Foto: Lubomír Slezák  


Zbraslavec dvakrát neuspěl
O k r e s B l a n s k o (les) - Stolní tenisté Zbraslavce o víkendu odehráli desáté a jedenácté kolo krajské soutěže, nejprve v sobotu v Silůvkách a o den opět venku proti Hrušovanům.
   Oba zápasy proti sousedům v tabulce byly velmi vyrovnané, avšak v obou případech nakonec uspěli domácí. Silůvky dovedl k výhře T. Pikula, který poprvé v sezóně uhrál víc než dva body, dokonce získal všechny čtyři. To hostům podobně úspěšný hráč chyběl. Museli se obejít bez opory Petra Krásy st., kterého zastoupil jeho syn. Ten předvedenou hrou určitě nezklamal, avšak uhrál jen jeden bod. Do loňské formy se stále nemůže dostat Radim Křepela, když i tentokrát vyhrál pouze dvakrát.
   Zápas s Hrušovany nezačal pro Zbraslavec nejlépe, když domácí vyhráli sedm z úvodních deseti zápasů. Opět nenastoupil Krása st., kterého tentokrát nahradil Luboš Křepela hrající první zápas po téměř roční přestávce kvůli zranění ramene. Pro něj tak byl zisk jednoho bodu velkým úspěchem. O něco více než předešlý den se dařilo i jeho bratrovi Radimovi, který prohrál jen jednou, navíc velmi nešťastně, když v pátém setu výrazně vedl. Zbraslavec se ve druhé polovině zápasu zlepšil, ale na víc než těsnou porážku to nestačilo. V aktuální tabulce tak Zbraslavečtí spadli o dvě místa na šestou pozici.
   Výsledky: Silůvky A – Zbraslavec A 10:6, body: Bezděk a Křepela R. 2,5, Krása ml. 1, Cetkovský 0. Hrušovany A - Zbraslavec A 10:8, body: Křepela R. 3, Bezděk a Cetkovský 2, Křepela L. 1.
  


KK Velen je šestý
B o s k o v i c e (les) - Kuželkáři Velenu Boskovice hostili v pátek poslední celek krajského přeboru, C - tým Ivančic. Jasné vítězství znamenalo posun v tabulce na šesté místo.
   KK Velen Boskovice - KC Réna Ivančice C 9,5:2,5 (2244:2140). Pitner - Sax Antonín 2:0 (395:357), Veselý - Hrdlička Milan 0,5 :1,5 (362:365), Řehůřek - Kremláček Radek 1:1 (351:368), Vybíhal - Zpěvák 2:0 (382:337), Minx - Veselý 2:0 (382:352), Ševčík - Staněk 2:0(372:361).
   1. Telnice 14 11 0 3 69:42 22
   2. Židenice A 14 10 1 3 79:33 21
   3. Rosice B 14 9 1 4 70:42 19
   4. Husovice C 14 9 1 4 64:48 19
   5. Ivančice B 14 8 0 6 63:48 16
   6. Boskovice 14 7 1 6 58:54 15
   7. Rosice C 14 7 1 6 51:60 15
   8. MS Brno D 14 6 2 6 59:53 14
   9. Ingstav 14 7 0 7 56:55 14
   10. Žabovřesky 14 6 1 7 55:57 13
   11. Židenice B 14 6 1 7 50:61 13
   12. Kometa 14 4 1 9 43:69 9
   13. Brno IV B 14 2 1 11 40:72 5
   14. Ivančice C 14 0 1 13 24:87 1
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   HOKEJ
   KP: Minerva Boskovice – Uh. Ostroh 4:3 (0:0, 4:0, 0:3).
   OP: Bulldogs Brno - Boskovice B 0:5 (0:0, 0:3, 0:2). Tlamka, Hasoň, Soldán, Hofman, Hruška.
   
   STOLNÍ TENIS
   OP I: Boskovice B - Petrovice A 16:2, Žďárná A - Vysočany A 11:7, Voděrady A - Blansko D 15:3, Šošůvka A - Rohozec A 16:2, Křetín A - Zbraslavec B 5:13.
   1. Voděrady A 8 7 0 1 97:47 22
   2. Boskovice B 8 6 1 1 95:48 21
   3. Šošůvka A 8 6 1 1 90:54 21
   4. Zbraslavec B 8 6 0 2 96:48 20
   5. Vysočany A 8 4 1 3 73:71 17
   6. Křetín A 8 3 2 3 68:76 16
   7. Rohozec A 8 2 2 4 59:85 14
   8. Žďárná A 8 2 1 5 70:73 13
   9. Petrovice A 8 1 2 5 53:91 12
   10. Křetín B 7 2 0 5 54:72 11
   11. Blansko D 8 1 1 6 47:97 11
   12. Jestřebí A 7 1 1 5 43:83 10
   OP II: Žďárná B - Vanovice A 9:9, Zbraslavec C - Veselice A 10:8, Šošůvka B - Němčice A 10:8, Adamov A - Kunštát A 8:10, Rudice A - Voděrady B 9:9, Bořitov A - Jestřebí B 17:1.
   1. Veselice A 8 6 0 2 86:58 20
   2. Kunštát A 8 6 0 2 86:58 20
   3. Rudice A 8 5 1 2 84:60 19
   4. Voděrady B 8 4 2 2 79:65 18
   5. Bořitov A 8 4 2 2 79:65 18
   6. Šošůvka B 8 3 3 2 77:67 17
   7. Adamov A 8 3 2 3 83:61 16
   8. Vanovice A 8 3 1 4 74:70 15
   9. Žďárná B 8 2 3 3 64:80 15
   10. Zbraslavec C 8 3 0 5 64:80 14
   11. Němčice A 8 2 0 6 67:77 12
   12. Jestřebí B 8 0 0 8 21:123 8
   OP III: Letovice A - Brumov A 11:7, Vysočany C - Veselice B 6:12, Rohozec B - Boskovice C 5:13, Křetín C - Svitávka A 4:14, Borotín A - Rájec A 7:11.
   OP IV: Svitávka B - Křetín D 15:3, Zbraslavec D - Olešnice A 4:14, Němčice B - Letovice B 8:10, Vanovice B - Kunštát B 10:8, Petrovice C - Rohozec C 8:10.
   OS I: Žďárná C - Bořitov C 11:7, Petrovice D - Vanovice C 6:12, Voděrady C - Okrouhlá A 11:7, Velenov A - Vysočany D 10:8, Bořitov B - Němčice C 15:3.
   OS II: Kunštát C - Křetín E 16:2, Vísky A - Rájec C 9:9, Chrudichromy A - Šošůvka D 5:13, Jasinov A - Zbraslavec E 8:10.
   OS III: Olešnice C - Olešnice B 6:12, Velenov B - Okrouhlá B 9:9, L. Rapotina B - Boskovice D 11:7.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   BASKETBAL
   18. 12., 17 h ASK Blansko B - Basketsport Boskovice. 19. 12., 10 h Sokol Adamov - Basketsport Boskovice, OP III mužů.
   KOPANÁ
   15. 12., 8 h, sportovní hala TJ ČKD, OFS Blansko - turnaj mladších žáků.
  


Napsali nám

Odložená vražda
„Najdu si příhodnou chvíli a v nestřeženém okamžiku ji umlátím. Už na to nemám nervy, její chování mne přivedlo už několikrát k nepříčetnosti. V jeden okamžik jsem si myslela, že tu vraždu už konečně dokonám. Její oči a takový vyzývavý pohled mne přivedli k rychlé akci. Bohužel jsem si nevzala brýle, a tak dobře mířená rána padla poněkud vedle. Zničila jsem velkou sošku Budhy, tedy památku na mého strýce. Mnou vyhlédnutá oběť se určitě někde smála v koutku.“
   Paní z nedalekého domečku tak líčila problémy, které jí připravila myš, která využila příležitosti a v nestřeženém okamžiku chladného podzimu vběhla tam, kde nebyla zrovna vítána.
   Začala uvažovat nad tím, že si opět pořídí kočku. Mourek, tedy velice hbitý lovec malých škůdců, který už nežije, se vždy dokázal pochlubit s úlovkem. Výsledek celonočního snažení vždy pečlivě srovnal před práh domečku. Dobře věděl, že bude pochválen a dostane nějakou laskominu.
   Pak se ovšem rozhodla, že myšku zlikviduje lépe dostupnými prostředky. V nedalekém železářství jí nabídli klasické dřevěné ale i kovové pastičky. Pan prodavač ale upozornil na technické nedostatky těchto zařízení. Vlastní nastavení smrtícího mechanizmu je nedokonalé a myš obvykle sežere návnadu bez jakékoliv újmy na zdraví. Jako návnada se používá v poslední době nejen uzená slanina ale i opečený chléb nebo i čokoláda. S tímto pamlskem prý myš zápasí tak usilovně, až se jí to stane osudným.
   A tak největším hitem se staly klecové pastičky. Je to klícka, do které se dostane myška drátěným otvorem, ovšem ten se dovnitř zužuje a zpátky se tak myška neprotáhne. Zůstane tam živá, krásná s korálkovýma očičkama. Co s ní pak budete dělat? Za A je topit, za B je nosit do školy, jako jsme to dělávali za mlada.
   Někteří doporučují koupit otrávené granule jako stoprocentní prostředek na vyhubení nepříjemných hlodavců. I když podle posledních výzkumů jsou myšky už vůči nástrahám podobného typu odolné. Příznivci všeho živého se v některých okamžicích určitě chytají za hlavu a spílají všem jedincům, kteří i těm nejmenším tvorečkům připravují záhubu.
   „Už jsem v pohodě. Ta šedá potvora brzy ráno využila situace a díky otevřeným dveří zmizela v nedalekém poli.“ Paní měla o jeden problém méně.
Milan Křesťan  


Čerti šli na pochod
Krásně zasněžená krajina ze Sebranic do Nýrova čekala v sobotu 4. prosince na téměř 70 čertů, čertic a malých čertíků. Ti všichni se o půl druhé sešli pod starým selským stavením v Sebranicích na druhém ročníku Čertovského pochodu.
   Po nezbytných instrukcích byli malí i velcí pekelníci čertovsky přivítáni. Dozvěděli se také, proč jsou všichni čerti umounění a proč tak rádi hrají karty. Pak už bylo odstartováno a chlupatí a rohatí čerti se mohli vydat na pětikilometrovou cestu. Na malé čertíky čekaly úkoly, které se nebáli plnit i někteří velcí čerti. Na místě zvaném Strážný (místně také Suchá louka), byl rozdělán pekelný oheň, na kterém si hladoví čerti opekli párek.
   S rozsvěcováním prvních oken dorazil čertovský průvod do nýrovské hospody. Zde čekal na všechny účastníky ďábelský guláš.
   Na památku byl všem čertům rozdán účastnický diplom a těm malým i sladký čertík. A pak už až do pozdních nočních hodin následoval čertovský rej.
   A kdo vlastně všichni ti umouněnci byli? Členové i nečlenové Sportovního klubu Nýrov, kteří si dokázali v předvánočním čase najít chvilku pro strávení příjemných chvil se svými kamarády.
   
   Zdenka Miholová, Sportovní klub Nýrov
  


Svitávku navštívil Mikuláš
V mrazivou neděli 5. prosince navštívil Svitávku Mikuláš se svou družinou. Za doprovodu ohňostroje přišel společně s andělem od kostela ke zvědavým i trošku ustrašeným dětem. Mávnutím svou kouzelnou berlí rozsvítil vánoční strom. Pak se vydal s dětmi, jejich rodiči, prarodiči a všemi ostatními hledat čerty do parku. Ze „skleníku“, který se na tento mikulášský večer proměnil v peklo, se ozývalo burácení. Odtud vyběhli strašidelní čerti, aby si odnesli zlobivé děti do pekla. A ty hodnější vyvolával Mikuláš postupně k sobě. Po odříkání básničky nebo zazpívání písničky dostaly děti mikulášskou nadílku.
   
   Miroslava Holasová, Ochotnické divadlo Svitávka
   
  


Mikuláš přijel do Sudic na bílém koni
Byl mrazivý nedělní podvečer příchodu svatého Mikuláše. Všechny sudické děti už mají nachystány za okny mističky, nebo rozvěšené punčošky. Letošní čekání na nadílku bylo ale trošku jiné. Mikuláš letos dětem nebeskou poštou vzkázal, že za nimi přijede osobně. Vynořil se zčista jasna na zasněžené cestě, na bílém koni, v doprovodu andělů. Dětem zazářila očka. „Snad na mě nezapomněl a něco dovezl,“ pomyslelo si každé dítko. A opravdu. Mikuláš vyčaroval obrovský proutěný koš, ve kterém byla spousta dobrot. Každou holčičku i chlapečka znal, a tak si je volal, aby předal dáreček.
   Ze sváteční nálady všechny maminky, tatínky, babičky i dědečky vytrhlo skřípání pekelné brány, která se otevřela nedaleko. Ohně i jiskry sršely všude kolem. Nejen dětem zmrzl úsměv na rtech. I slzičky ukáply. Čerti vběhli mezi děti, pořádně každé očichali, jestli neobjeví nějaké zlobidlo. Ale bohužel, sudické děti jsou moc hodné a tak všichni rohatí odešli s nepořízenou. A děti, ty jen vzkázaly: „Mikuláši, těšíme se na tebe i příští rok.“
   
   Za spokojené sudické malé i větší děti Hana Tomášková
  


Stáří jako dar
Druhou adventní neděli uspořádala Jednota Orel Boskovice, Unie katolických žen a místní organizace KDU-ČSL jako každý rok setkání v adventním čase. Tentokrát se jednalo o hojně navštívenou besedu s předním odborníkem na bioetiku profesorem MUDr. Květoslavem Šiprem. Pan profesor zvolil téma Stáří jako dar.
   V době nejrůznějších diskriminací je velice důležité formulovat stáří a etapy života člověka vyššího věku pozitivně. Profesor Šipr při besedě doporučoval vyhýbat se v osobním i společenském životě termínům, které seniory znevýhodňují jako osoby pracovně, výkonově a jinak méněcenné. A právě pozitivní vnímání stáří nejen seniory, ale také příslušníky dalších věkových skupin a veřejností profesor Šipr zdůrazňoval. Seniorů v populaci přibývá a bude přibývat. Respekt a vstřícnost ve vztahu ke starší generaci by proto měly být samozřejmostí nejen sociální politiky, ale také součástí školního vzdělávání i kulturního a společenského života.
   Pro pozitivní vnímání vlastního zdravotního stavu nejen přítomných seniorů byla zajímavá definice zdraví jako fyzické, mentální, sociální a spirituální pohody. Jak pan profesor uvedl fyzická omezení by neměla bránit seniorům v plnohodnotném životě mezi blízkými, přáteli a spoluobčany.
   Společná beseda tak přítomné obohatila o zajímavé informace, ale také naplnila pocity mezigenerační sounáležitosti.
   
   Marie Kosatíková
  


Poděkování
Sněhová nadílka, kterou nám zima přináší, je opravdu veliká. Ze sněhu mají radost všechny děti z MŠ Boskovice – pracoviště Bílkova ul. Pokud se sněhem přichází i mrazíček, je vše kouzelné. V tomto týdnu nastala obleva, začal sníh na střeše budovy tát. Hrozilo sesunutí sněhu a ohrožení dětí, rodičů i zaměstnanců.
   Vedení Mateřské školy Boskovice požádalo i letos o pomoc policisty z Lezecké skupiny Městské Policie Boskovice. Po několika hodinách byl tající sníh a led ze střechy odstraněn. Děkujeme řediteli MP Boskovice panu Davidovi Krátkému a panu Miroslavu Loníkovi za obětavou a vytrvalou práci, kterou dělali ve svém volném čase.
   
   Dagmar Ševčíková, MŠ Boskovice, Bílkova ul.
   
  


Kdy u vás chodil Mikuláš?
U nás v ZŠ Boskovice na ulici Sušilově, naděloval v pátek 3. prosince. Žáci devátých tříd se jako každý rok proměnili v anděly, čerty i Mikuláše a navštívili spolužáky ve všech třídách. Na prvním stupni andělé dětem rozdávali pamlsky, a ty jim za to zarecitovaly básničky, anebo zazpívaly. Na druhém stupni se více angažovala čertovská část průvodu, která zlobivé školáky odnášela v pytlích a špinila sazemi, že leckdy potom nezbedové vypadali, jakoby doslova prošli peklem. Naši mikulášskou nadílku provázela pohodová, již téměř vánoční atmosféra a všichni jsme si z této akce odnesli alespoň kousek dobré nálady, o což šlo především. Pochopitelně se proto už těšíme na příští rok, kdy se této již tradiční oslavy svátku svatého Mikuláše ujmou letošní osmé třídy.
   
   Žáci ZŠ Boskovice, pracoviště Sušilova