Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Policisté pátrají po ženě
Voliči příliš nepřekvapili, starostové z větších obcí svá místa nejspíš obhájí
Na středních školách zkoušeli státní maturity
Spolupráce v cestovním ruchu má pokračovat
 
Z Regionu
Sonda teen - maturita
Kunštát se druží se Starim Gradem
Elektřinu si letos pořídí na burze
Volební výsledky na Boskovicku a ve vybraných místech s procenty účasti
ČSSD získala, ostatní tradiční strany ztratily
 
Kultura
Boskovičtí zahajují dětské divadelní předplatné
Muzeum připravilo výstavu o Malé Hané
Výstava linorytů v Rezidenci
Beseda s poutníkem
V Kunštátě připomenou památku básníka Halase
Bayerová vystavuje v Galerii D
Zuzana Pitnerová v Podobrazech
Haiti 2010
Haiku
 
Informace
Na školu v Africe vybrali deset tisíc
Policie ČR informuje
 
Sport
Boskovice jsou o šest bodů bohatší
Hokejisté Minervy Boskovice sbírají doma body
Celek Sokola je stále bez porážky
Důležitá výhra KK Velen
Komárov odvezl body
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Jiří Brtnický vystavuje v Blansku
Velký dechový orchestr zářil ve Španělsku
Týden knihoven 2010 aneb v knihovně nám straší
Navštívily dopravní hřiště
Čekají na nové pány
Čas kampaní
 
Přečtěte si

Policisté pátrají po ženě
O k r e s B l a n s k o - Policisté na Blanensku pátrají po pětašedesátileté ženě, která ve čtvrtek 21. října 2010 večer odešla z domu neznámo kam. Nezanechala po sobě ani žádnou zprávu. Jedná se Janu MATUŠKOVOU, nar. 17. 05. 1945, která žije již 20 let v obci Lažany. Žena z domu odešla s bílou kabelkou, v níž má doklady. Vzhledem k tomu, že trpí psychickými problémy, žádáme veřejnost o spolupráci při hledání pohřešované. Jakékoliv informace, které by mohli vést k jejímu nalezení, volejte na linku 158.
   
   por. Mgr. Iva Šebková, tisková mluvčí Policie ČR, Blansko
Jana Matušková
  


Voliči příliš nepřekvapili, starostové z větších obcí svá místa nejspíš obhájí
B o s k o v i c k o (AD) - V zastupitelstvech měst a obcí dojde po čtyřech letech tu k většímu, tu k menšímu střídání stráží. Voliči výrazněji překvapili snad jen vysokou podporou ČSSD v Boskovicích, v ostatních větších obcích, s výjimkou Kunštátu, zůstalo většinou vše při starém.
   Volby v hlavním městě regionu nemají jasného vítěze – měřeno množstvím získaných hlasů sice vyhrála sociální demokracie, ale po přepočtu na mandáty skončila se šesti zastupiteli na stejném stupínku jako ODS. Druhé respektive třetí místo patří se čtyřmi mandáty lidovcům, po třech zastupitelích mají Věci veřejné a Sportovci pro Boskovice, po dvou TOP 09 a komunisté, a jeden mandát vybojovalo sdružení Prosperita Boskovic. Hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva nepřekročili Zemanovci, Sdružení Nestraníků ani zelení.
   Ve městě, kde dosud vládl tříčlenný pakt občanských, křesťanských a sociálních demokratů, je už nyní tak trochu zaděláno na novou koalici bez ČSSD. Občanská demokratická strana svolala ještě v neděli večer (po uzávěrce těchto novin) jednání o podmínkách možné budoucí spolupráce s partnery z KDU-ČSL, TOP 09 a nestranického sdružení Sportovci pro Boskovice. „Sejdeme se bez sociálních demokratů, protože oni s námi spolupracovat nechtějí a my s nimi také ne,“ dodal starosta Jaroslav Dohnálek. Platí přitom, že pokud by se zmíněnému kvartetu podařilo najít společnou řeč, vznikla by koalice, jež by v 27členném zastupitelstvu disponovala většinou patnácti hlasů.
   V Letovicích si volební vítězství ziskem šesti mandátů připsalo sdružení Občanská iniciativa v čele se současným starostou Radkem Procházkou. Uskupení si proti minulým volbám o jednoho zastupitele polepšilo a má tak nejvýhodnější pozici pro nadcházející jednání. Čtyři zastupitele pak Letovičtí voliči přidělili ODS a ČSSD, tři komunistům, dva lidovcům a po jednom TOP 09 a nezávislým.
   Doslova jako opsaný přes kopírák vypadá výsledek víkendových voleb ve Velkých Opatovicích. Stejně jako před čtyřmi lety tam triumfovala KDU-ČSL, když získala šest zastupitelských židlí, na druhém místě se čtyřmi mandáty skončili sociální demokraté a komunisté a na třetím ODS. Při starém tak nejspíš zůstane i rozložení sil v obecní radě.
   Naprosto jednoznačně ve prospěch nezávislých kandidátů v čele se starostou Zdeňkem Pešou skončily volby v Olešnici. Sdružení má zajištěno devět míst v zastupitelstvu, zatímco na komunisty a lidovce zůstalo po třech.
   Naproti tomu v Kunštátě změny nastaly a nepochybně ještě nastanou při sestavování městské rady. Suverénním vítězem voleb se stala ČSSD, jež po čtyřech letech v opozici znovu přichází na hlavní scénu. S pěti zastupiteli si zřejmě snadno vyjedná post starosty pro svého lídra Zdeňka Wettera, který vystřídá občanského demokrata Pavla Göpferta.
Foto: Marek Lepka  


Na středních školách zkoušeli státní maturity
B o s k o v i c e (AD) - Gymnázia a střední odborné školy v celé zemi si minulý týden nanečisto vyzkoušely nově zavedené státní maturity. Studenti čtvrtých ročníků skládali písemnou část zkoušek – doprovázených neobvykle přísnými pravidly – povinně z češtiny a volitelně z cizího jazyka nebo matematiky.
   Takzvaná maturitní generálka měla prověřit hlavně připravenost škol po organizační a technické stránce a výstupy z ní posloužit k tomu, aby se zjištěné nedostatky do jarního termínu řádných maturit odstranily. Podle reakcí ředitelů však mají hodně co dolaďovat hlavně organizátoři nových maturit v Praze.
   V našem regionu prošly předběžnou zkouškou dospělosti stovky studentů čtvrtých ročníků na školách v Boskovicích, Letovicích a Velkých Opatovicích. Ředitel boskovického gymnázia Jaromír Fiala je přesvědčen, že nejvíc problémů bylo v komunikaci s ministerskou organizací Cermat, která novou podobu maturity připravila. Fialovi vadilo, že aktualizované údaje a další důležité informace k organizaci zkoušky chodily e-mailem na poslední chvíli, třeba i v pozdních večerních hodinách den před generálkou, a stávala se z nich nepříjemná překvapení. Ne zrovna ideální byla i přísná pravidla pro studenty, kteří se během hodinu a půl trvajících testů nesměli napít nebo odejít na toaletu. „Chápu, že je snaha zabránit jakémukoliv úniku informací, ale pro studenty bylo z hlediska psychohygieny velkou zátěží už to, že během dne museli absolvovat tři bloky testů a písemných prací,“ dodal.
   V soukromé boskovické škole podnikání a managementu zablokoval nácvik maturit několik školních učeben a zaměstnal čtyři kantory, takže běžná výuka v ostatních ročnících malé školy musela být až do středy omezena. „Celá státní maturita je tak přeorganizovaná, že je to naprosto šílené, najednou nám zůstala spousta dětí, které neměl kdo a kde učit. Tohle Cermat nedomyslel,“ komentoval nový maturitní koncept ředitel Jaroslav Kašpárek.
   Všichni studenti si vedle povinné písemné práce a testu z českého jazyka vybírali jako druhý předmět buď některý z cizích jazyků, nebo matematiku a zároveň volili základní, či vyšší stupeň obtížnosti. Na gymnáziu si většina z devadesáti čtvrťáků zvolila těžší variantu a podle ředitele se ukázalo, že je pro ně vyhovující. „Horší ale je, že pořád není jasné, jestli vysoké školy budou stupeň obtížnosti zohledňovat v přijímacích řízeních. Pokud ne, tak těžší maturita nebude pro nikoho motivující,“ upozornil Jaromír Fiala. Naproti tomu na soukromé škole podnikání a managementu, kde se k maturitě chystá osmnáct studentů, sáhli všichni po méně náročné verzi. Pro volbu těžší zkoušky neměli podle svého ředitele žádný důvod.
Ze speciální bedny vydával ředitel gymnázia Jaromír Fiala kantorům před zkouškou zadání testů.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Spolupráce v cestovním ruchu má pokračovat
Č e r n á H o r a (AD) - Města Blansko a Boskovice spolu s pivovarem Černá Hora uzavřely minulý týden rámcovou dohodu o spolupráci v cestovním ruchu. Do určité míry tím navázaly na součinnost, která přestala fungovat na začátku minulého roku, kdy pivovar přecházel z rukou Jiřího Fuska pod křídla skupiny K Brewery.
   Nová dohoda má oproti původní mnohem volnější charakter a žádnou ze stran v podstatě k ničemu nezavazuje. Deklaruje vůli k vzájemné spolupráci na poli cestovního ruchu, neřeší ale, jakým způsobem či s jakým finančním nákladem se partneři budou na jednotlivých aktivitách podílet. „Společné akce nejsou v textu smlouvy jmenovitě uvedeny, na každou bude uzavřena samostatná dohoda,“ potvrdila místostarostka Jaromíra Vítková, která ujednání podepsala za město Boskovice.
   Zatím jedinou jistou akcí, na které všichni partneři chtějí spolupracovat, je Slavnostní zahájení turistické sezóny v dubnu 2011. Už nyní je domluveno, že setkání proběhne opět v nádvoří černohorského pivovaru a bude ho doprovázet recesistický pokus o zápis do knihy českých rekordů. Vzájemná podpora se má dále týkat propojení internetových prezentací a výměnou informací mezi partnerskými informačními centry. Naproti tomu se už nebude opakovat praxe minulých let, kdy se města a pivovar představovaly ve společném stánku na veletrzích cestovního ruchu Regiontour. Blanensko kvůli nedostatku peněz prezentaci odřeklo úplně, pivovar přislíbil pouze dodávku občerstvení. „Zástupci z našich mikroregionů Boskovicko, Letovicko, Olešnicko, Kunštátsko-Lysicko, Svitava a Malá Haná ale stánek chtějí, takže do toho půjdeme a podpoří nás navíc Místní akční skupiny Boskovicko Plus a Partnerství venkova,“ dodala místostarostka Vítková.
Dohodu podepsali za Blansko Lubomír Toufar, za Boskovice Jaromíra Vítková a za pivovar obchodní ředitel Bořivoj Bartoněk.
Foto: Marek Lepka  


Z Regionu

Sonda teen - maturita
B o s k o v i c e - Zajímá vás, jakou maturitu si vybrali studenti středních škol v Boskovicích? Zeptali jsme se jich, jak ji zvládli a zda je něco překvapilo.
   
   Anna, 18 let
   Vybrala jsem si základní verzi v angličtině i češtině. Jak jsem ji zvládla - to se pozná, až dostaneme výsledky, ale nemyslím si, že to bylo jednoduché. Čeština byla těžká, angličtina mě překvapila mile - dalo se to.
   
   Markéta, 19 let
   Vybrala jsem si základní verzi - jak z češtiny, tak i z anglického jazyka. Netroufám říct, jak jsem to zvládla. Čeština byla určitě lehčí než anglický jazyk. V didaktickém testu z anglického jazyka bylo strašně moc článků. Překvapila mě témata v písemné části českého jazyka.
   
   Kateřina, 19 let
   Vybrala jsem si základní verzi. Čeština se dala zvládnout, ale překvapila mě angličtina, se kterou jsem měla celkem problém. Celá generálka byla náročná - jak na organizaci, tak na výdrž a energii.
   
   Šárka, 19 let
   Vybrala jsem si lehčí verzi Čj i Aj. Překvapilo mě, že Čj byla spíše o logické úvaze, než o vědomostech.
   
   Antonín, 18 let
   Vybrat jsem si nemohl, měl jsem povinně vyšší. Jak jsem ji zvládl nevím, ale moc mě nepřekvapila. Byla dle očekávání, spíše lehká.
   
   Kamila, 18 let
   Vybrala jsem si vyšší, neměli jsme na výběr. Myslím, že jsem ji celkem zvládla, i když mě překvapila triviálnost některých cvičení v AJ.
   
   Jiří, 18 let
   Vybral jsem si vyšší verzi, kterou jsem myslím zvládl dobře. Nic mě nepřekvapilo, čekal jsem, že to bude něco takového.
   
   Lukáš, 19 let
   Vybral jsem si vyšší verzi. Češtinu jsem zvládl snad obstojně, byla hodně obecná, hodně práce s textem. Také jsem čekal víc gramatiky a to i v angličtině. Angličtina už byla těžší a připadlo mi, že tam bylo až moc textu na čtení.
   
   LD
  


Kunštát se druží se Starim Gradem
K u n š t á t (AD) - Kunštát se v nejbližší době chystá uzavřít dohodu o spolupráci s prastarým chorvatským městečkem Stari Grad. Podpisem smlouvy se připojí k Letovicím a Velkým Opatovicím, které partnerství s vyhlášeným letoviskem na ostrově Hvar pěstují už řadu let.
   Podle kunštátského starosty Pavla Göpferta se plánovaná spolupráce bude týkat hlavně výměnných pobytů muzikantů a sportovců školního věku. V návrhu smlouvy se praví, že obě města budou vytvářet podmínky pro možnost všestranných a přímých kontaktů svých obyvatel, zejména mládeže, s cílem lepšího vzájemného poznání, výměny myšlenek, názorů a informací. Hlavní oblastmi společného zájmu mají být školství, kultura, sport, turismus a ochrana životního prostředí. „První pobyt našich školáků v Chorvatsku je předběžně domluvený na přelom května a června,“ doplnil starosta.
   Obě strany měly smlouvu podepsat na konci září během návštěvy chorvatské delegace v Česku. Kvůli nemoci byl však termín přeložen na prosinec.
   Stari Grad leží na severní straně dalmatského ostrova Hvar, jeho založení se datuje rokem 384 před Kristem a patří tak k nejstarším chorvatským obcím. V současnosti v něm žije kolem dvanácti set stálých obyvatel, během sezóny se však počet díky turistům rozrůstá až na pět tisíc.
  


Elektřinu si letos pořídí na burze
B o s k o v i c e (AD) - Boskovice chtějí příští rok ušetřit za elektřinu spotřebovanou na městském úřadě a ve společnostech a organizacích zřízených městem prostřednictvím výhodnějšího nákupu energie na burze. Městská rada minulý týden schválila smlouvu s dohodcem, který kontrakt zprostředkuje.
   Městský úřad, domy sociálních služeb, muzeum, budovy základní a mateřské školy, provozy spadající pod společnosti Kulturní zařízení města Boskovice a Služby Boskovice spotřebují ročně elektřinu úhrnem za čtyři miliony korun. Podle starosty Jaroslava Dohnálka chce město v roce 2011 náklady snížit anebo přinejmenším udržet na letošní úrovni a na základě referencí ze Zlínského kraje se rozhodlo využít k tomuto záměru nákup na komoditní burze v Kladně. „Zájemce o energii zde nejprve stanoví svoji horní cenovou hranici a dodavatelé pak podávají nabídky. V současné době čekáme, až nám vybraný rozhodce obchod na burze zprostředkuje. Stanovili jsme limit, že cena nakoupené energie nesmí být vyšší než cena v roce 2010,“ přiblížil starosta a dodal, že město volí formu burzovního nákupu vůbec poprvé. Dohnálek rovněž připomněl, že už v loňském roce radnice vybrala dodavatele elektřiny prostřednictvím soutěže, což přineslo meziroční úsporu kolem dvaceti procent.
  


Volební výsledky na Boskovicku a ve vybraných místech s procenty účasti
O k r e s B l a n s k o (Jim) - BEDŘICHOV, 71,58%; Nezávislí kandidáti - František Všianský, Jiří Dvořáček, Radek Janíček, Jaroslav Brach, Josef Pavlíček, Miloslava Brachová, Romana Holcnerová.
   BENEŠOV, 65,31%; Hasiči - Kovařík Michal, Koudelka Jan, Konečný Stanislav, Hanáček Martin, Bc., Minx Lukáš, Veselý Zdeněk, Krénar Lukáš; Sokol - Rus Antonín, Kolář Petr, Ing., Hebelková Zdenka, Ing., Šín Lubomír, Mgr., Šínová Zdenka, Kolář Jindřich, Ing., Hebelková Dagmar, Abrahámová Ludmila.
   BLANSKO, 47,16%; KDU-ČSL - Nečasová Eva, Mgr., Kupčík Josef, Ing., Stojanov Milan, MUDr., KSČM - Navrkal Stanislav, Ladič František, Ing., Šebela Milan, RSDr., Pokladník Jaroslav; TOP 09 - Kopecký Martin, Kubiš Jaroslav, MUDr.; VV - Krejčíř Jaroslav, Mgr.; ČSSD - Toufar Lubomír, Ing., Starý Miroslav, Mgr., Souček Michal, Mgr., Polák Ivo, Mgr., Kratochvílová Jana, Skotáková Iveta, Mgr., Rajtšlégr Pavel, Ing., Dvořáková Lenka; ODS - Crha Jiří, Ing., Bc., Grünwald Zdeněk, MUDr., Králová Jaroslava, PhDr., Dražilová Lenka, Mgr., Novotná Jana, MUDr., Volba pro město - Blata Pavel, Roučka Jaromír, Doc. Ing. CSc.
   BOROTÍN, 68,45%; Nestraníci - Chlup František, Hladil Vladislav, Kouřilová Jitka, Toul Zdeněk, Ing., Lizna Zdeněk; Nezávislí - Novotný Milan, DiS., Buryšková Marcela.
   BOSKOVICE, 46,03%; TOP 09 - Božek Dominik, Fiala Petr, Ing.; Sdružení SNK ED a Sportovci, Sušil Dušan, Mgr., Hrdličková Světlana, Mgr., Mazáč Radek, Ing.; KSČM - Farský Vladimír, Hudcová Milada, RNDr.; Prosperita - Vlach Jan, MUDr.; ODS - Dohnálek Jaroslav, Ing., Sivera František, Ing., Klíma Miroslav, MUDr., Sekanina Čestmír, Mgr., Šmerdová Jaromíra, Ing., Ochmanský Vladimír, RNDr.; KDU-ČSL - Vítková Jaromíra, Ing., Zouharová Marie, Bc., Šumbera Jiří, Ing., Hamalová Dagmar, Mgr.; VV - Krausová Kamila, MUDr., Nerud Martin, Mgr., Přichystalová Martina, MUDr.; ČSSD - Grenar Pavel, PhDr., Jindra Zdeněk, Bc., Nedomová Hana, Bc., Oldřich Jaroslav, RNDr., Formánek Jaromír, PhDr., Kšica Jan.
   CETKOVICE, 59,52%; KDU-ČSL - Horák Petr Bc., Liška Jaromír, Ing., Vašíčková Drahomíra, Čapka Ladislav, Vašíček Jaroslav; ODS - Sychra Josef, Mgr., Jurdičová Paroulková Jana, Mgr., Smékal Libor, Letfusová Marie, MUDr.
   CRHOV, 63,38%; NK - Dvořáková Dana, Dufková Alena, Houdek Petr, Konopáč Miroslav, Sedlák Štěpán, Šváb Jiří, Vlasák Jaroslav, Ing.
   ČERNÁ HORA, 64,68%; Černohorské SNK - Virdzek František, Ing., Burýšek Zdeněk, Mgr.; Občané Černé Hory - Měšťan Ondřej, Ing., Sejbal Darek, Zavřelová Petra, Ing.; ODS - Křížová Eva, MUDr.; Městys pro všechny - Bartošová Jitka, Mgr.; KDU-ČSL - Slavíčková Ludmila; KSČM - Šabrňáková Naděžda, Ing.; ČSSD - Regec Jozef; SNK Vesnice - Vladík Jiří.
   ČERNOVICE, 71,11%; ČSSD - Burian Miloš, Blažek Milan, Pešová Lenka, Jílková Kateřina; KDU-ČSL - Zhoř Jaroslav, Zhořová Bronislava Mgr., Plíhal Stanislav, Musilová Lenka, Cík Martin.
   DEŠTNÁ, 48,39%; Nezávislí - Kraut Tomáš, Toulová Kateřina, Fridrich Pavel, Kubín Petr, Maresch Hubert, Maresch René, Royt Milan.
   DRNOVICE, 71,85%; TOP 09 - Vyhňáková Marie MUDr., Ducháček Petr Bc; ODS - Kupka Marek Ing.; ČSSD - Šorm Antonín; Sdružení STAN - Tenora Bohumil, Řezník Jan; Sdr.obč.změn - Nesnídalová Pavla Mgr.
   HODONÍN, 57,8%; Hodonínští nezávislí - Štarha Lubomír, Hořínek Vít, Bubeník Zdeněk, Slezák Milan, Vojtová Alena, Kolář Vít, Plíhal Martin
   HORNÍ POŘÍČÍ, 74,65%; KDU-ČSL - Kalas Josef, Bauer Karel, Holas Vojtěch, NK - Bauer Karel, Klusák Jiří, Lžičař Jaroslav, Ing., Nečas Jindřich, Minář Rostislav, Bahula Josef, Ing.
   HORNÍ SMRŽOV, 67,33%; Nezávislí kandidáti - David Dvořák, Petr Poláček, Josef Janča, Daniel Toul, Bohuslav Pospíšl
   CHRUDICHROMY, 81,29%; Za rozvoj obce - Staněk František, Ambrozová Lenka, Pospiech Petr; Za samostatnost obce - Tajovská Jarmila, Holub Pavel, Doležel Martin, Ing., Kovář Josef.
   JABLOŇANY, 80,13%; Změn Jabl. - Kejíková Kateřina, Mrázková Hana, Strya Milan, Mgr.; SNK - Ocetek Miroslav, Hlaváček Pavel, Musil Josef, Musilová Veronika, Richter Josef, Fojt Jaroslav.
   KNĚŽEVES, 61,81%; KDU-ČSL - Kadlec Milan, Vodák Vladimír, Dvořák Luboš, Kůr Oldřich, Sedlák František, Krejčí Miloslav, Hynk Jaroslav.
   KNÍNICE, 64,98%; ODS - Horák Stanislav Ing., Filip Kamil, Ing., Za rozvoj městyse - Kříž Zdeněk, Ing., Lajšner Pavel, Pecha Pavel; Pro rozvoj obce - Grénar Petr, Mahel Lukáš, DiS., Baranok Jaromír, Mgr., Za čistotu obce - Konečný František.
   KOŘENEC, 63,26%; KOŘENEC II - Kejíková Helena, Mgr., Veselý Milan, Bártl Zdeněk, Čelechovský Milan; KOŘNEC I - Vondálová Dana, Fabiánek Pavel, Zemánek Miroslav, Svoboda Miloslav, Zemánek Martin, Bc.
   KOZÁROV, 86,60%; Za rozvoj Kozárova - Sedláček František, Kobylinský Jakub; Krásný Kozárov - Beneš Stanislav, Lorencová Zdeňka, Filippiová Vendulka.
   KRHOV, 85,60%; Nezávislí kandidáti - Hana Hýsková, Fiala Jiří, Mgr., Karla Lacková, Jaroslav Řezníček, JUDr., Miroslav Meluzín, Jiří Fiala, David Havíř.
   KŘETÍN, 57%; ČSSD - Holek Martin; SNK - Procházka Bořek, Ing., Šustr Michal, Surák Milan, Jež Jan, Mgr., Pavlů František, Ing., Kotoulek Karel, Alexa Libor; Sdružení nestraníků - Benešová Lenka, Zelinka Bořivoj, Halata Jan, Ing., Tušla Antonín, Staňková Markéta, Chmelík Jaroslav, Bernardová Ladislava, Ing.
   KŘTĚNOV, 64,86%; Pro Křtěnov - Metela Jiří, Bednář Oldřich, Bartoš Pavel; Za lepší budoucnost obce - Čuhelová Marcela, Doskočil Miroslav, Fučík Josef, Dufková Jindřiška.
   KUNČINA VES, 77,27%; SNK - Žabská Eliška, Ing., Jež Radosla, Ing., Entler Miloslav, Havelková Eva, Vojta Jindřich, Hřebíček Radim.
   KUNICE, 72,38%, Pro Kunice - Opluštilová Eva, Strážnická Markéta Mgr., Jašek Miloslav, Matula Roman, Náhlík Ondřej.
   KUNŠTÁT, 61,33%; SNK - Konopáč Karel, Vlasáková Marie, Smejkalová Anna, Mgr.; Volba pro Kunštát - Sojka Petr, Ing., Bělehrádek Stanislav; ČSSD - Wetter Zdeněk, MVDr., Hájek Rudolf, Ing., Všianský Vladimír, Mgr., Bednář Petr, Šauer Martin; Nestraníci - Sedlák Libor, Ing., KDU-ČSL - Pavlů Jindřich, Šafář Jiří, Ing.; ODS - Göpfert Pavel, Mgr., Bočková Jana, MUDr.
   LAZINOV, 66,41%; Prosperita - Novotný Pavel, Ing., Holas Miroslav, Konupková Iva, Ing., Doskočil František, Stránský Jan, Ing., Raudenský Vladimír, Vítek Jaroslav.
   LETOVICE, 54,52%; Starostové a Nezávislí - Chloupek Jaroslav, Ing.; Občanská iniciativa - Procházka Radek, Mgr., Mifek Jiří, Kostlánová Renata, Mgr., Bula Michal, Pařízek Josef, Klíč Marian; KDU-ČSL - Kuda Bohuslav, Boček František; ČSSD - Vystavěl Kamil, Ing., Palbuchta Jiří, Ing., Ottová Daniela, Rašovský Bořivoj; KSČM - Řehoř Jan, Šimák Vlastimil, Mgr., Machala Luboš, TOP 09 - Novotný Petr, Mgr.; ODS - Stejskal Vladimír, Královec Jan, JUDr., Žilka Antonín, Janoušek Petr, RNDr.
   LHOTA RAPOTINA, 79,19%; SNK - Sedlák Michal, Řezníčková Emilie, Janíková Marie, Musil Josef, Dostál Radek; KSČM - Janoušková Anna, Vaňková Alena.
   LHOTA U LYSIC, 83,02%; Nezávislí kandidáti - Miroslav Vítek, Markéta Stejskalová, Jiří Novotný, Jan Tenora, Marek Štěrbáček.
   LHOTA U OLEŠNICE, 83,87%; SNK I - Kučerová Aura, Šafařík Viktor, Cveček František; SNK II - Neděla Pavel, Sláma Kamil.
   LOUKA, 73,44%; Nezávislí kandidáti - Josef Boček, František Dvořák, Petr Boček, Pavel Budiš, Josef Dufek
   LUDÍKOV, 69,01%; KDU-ČSL Šindelka Petr, Veselý František, Ing., Veselá Hana, Mgr., Šindelka Pavel, Veselý Kamil, Trnečka Jan, Zedník Tomáš.
   LYSICE, 65,75%; ODS - Tejkal Stanislav, Sehnal Pavel; KDU-ČSL - Vlk František, Ing., Fojt Zdeněk, Žáček Milan, Ing., Macků Jaroslav; TOP 09 - Mazalová Libuše, Ing.; ČSSD - Kratochvil Radek, Mgr., Baláč Luděk, Ing., Šrámek Jindřich, Adámek Pavel, Dvořáček Pavel, Mgr., Němec Ladislav; SNK - Čechman Jaroslav, Kosičková Dagmar.
   MAKOV, 77,50%; SNK - Čípek Vladislav, Ing., Šabrňák Libor, Bednář Mojmír, Krejčí Jana, Nováková Nikol, Šikula František, Žilka Martin.
   MALÁ ROUDKA, 58,75%; SNK - Ambrozová Lenka, Hrbatová Julie, Kočár Michal, Komoň Jaromír, Vyhlídalová Hana, Ženožičková Eva, Lizna František.
   MÍCHOV, 86,07%; SNK za Míchov - Pospíšil Antonín, Filip Martin, Čejka Štěpán, Fojtová Růžena, Filipová Libuše; SNK Míchovští - Juřík Karel, Mahút Rudolf, Huková Lenka, Filip Vladimír.
   NĚMČICE, 61,76%; KDU-ČSL - Sadecký Pavel, Ing., Ondroušek Josef, Šebela Lukáš, Ing., Marková Šárka, Ing.; KSČM - Kameník Josef, Fidler Antonín, Mgr., Novotný Miroslav.
   NÝROV, 50,30%; SNK - Dvořáček Ivo, Michal Stanislav, Ing., Konopáč Vladimír, Toman Pavel, Dvořáček Radek, Čech Kamil, Zárychta Richard.
   OBORA, 66,53%; SNK - Alexa Josef, Vyhlídal Erik, Bc., Malachová Radmila, Kovář Dušan, Dobiášová Jaroslava, Havíř Petr; KDU-ČSL - Flieger František.
   OKROUHLÁ, 77,52%; SNK- SDH - Chlup Pavel, Kužel Petr, DiS., Kovář Bohumil, Šamšula Bronislav, Ing., Tlamka Milan, Ing., Tichý Josef, Ing., Veselý Jiří, Dvořáková Kamila; SNK - Horák Luboš, Ing., Hložek Alois, Ing., Tichá Milena, Mgr., Učňová Lenka, Přikrylová Stanislava, Grün Gustav, Tichý Radek.
   OLEŠNICE, 56,98%; KDU-ČSL - Kánský Josef, Ing., Trmač Milan, Adamec Pavel, Ing.; SNK - Nechuta Jan, MUDr., Peša Zdeněk, PaedDr., Kubíček Karel, Slavíček Jaroslav, MVDr., Jež Vlastimil, Baka Martin, Ing.; KSČM - Žíla Pavel, Baka Jaroslav, Občané města Olešnice - Fiala František, Vraspír Adolf, Bc., Slavíček Jakub, Ing., Ševčík Jaroslav.
   PAMĚTICE, 59,78%; Nezávislí kandidáti - Ladislav Vondál, Martin Staněk, Michal Konečný, František Fagulec, Marie Pulcová, Jaroslav Staněk, Kamil Šístek, Dominik Dračka, Milan Pospíšil, Ing.
   PETROV, 58,12%; SNK - Trzaskalik Marek, Ing., Štoudek Jaroslav, Bednář Jiří, Jílek Josef, Kozák Josef, Tenora Bohuslav, Tenora Karel, Žaluda Bohuslav, Žaludová Ilona.
   PROSTŘEDNÍ POŘÍČÍ, 73,21%; SNK - Boucník Bohuslav, Vrána Roman, Látal Vladislav, Folkman Bedřich; KDU-ČSL - Jež Jindřich, Doskočil Emanuel, Tesař Jaroslav, Michalovský Jiří, Ing., Staňková Eva.
   RÁJEC-JESTŘEBÍ, 56,58%; ČSSD - Klimek Petr, Ing., Návrátil Miloslav, SNK - Kuběnová Hana, MVDr., Hortová Hana, PaedDr.; KDU-ČSL - Perout Pavel, Ing., Juránková Ludmila, MUDr., Fránek Vilém, JUDr., Sedláčková Božena; Za rozvoj města - Vašíček Zdeněk, Synakieviczová Romana, Málek Jaroslav, Dovrtěl Radek; ODS - Nováková Monika, Mgr., Ševčík Jaroslav, Ing.; KSČM - Hříbal Antonín, Vašíčková Miroslava, Mgr., Blažek Jiří.
   ROUBANINA, 70,75%; Nezávislí kandidáti - Josef David, Jana Luňáčková, Martin Seidl, Zdeňka Kobylková, Michal Kobylka, Petr Dvořáček, Marcela Elblová.
   ROZSEČ NAD KUNŠTÁTEM, 74,94%; KDU-ČSL - Prudký Jiří, Ing., Kalas Václav, Mareček Stanislav, Ostrý František, Bc.; SNK - Šikula Miroslav, Musil Jiří, Sadílek Pavel, Marková Jaroslava, Petrželková Eva.
   ROZSÍČKA, 87,80%; SNK - Jančík Pavel, Šafář František, Sedláček Rostislav; KDU-ČSL - Janečková Miroslava, Kovář Josef, Klimeš Petr, Sedlák Josef.
   SEBRANICE, 62,42%; NK 2010 - Špidlík Libor, Jeřábková Bohumila, Páral Jaroslav, Kučka Jan; Vesnice pro občany - Bednář Zdeněk, Ing., Nymburský Pavel, RNDr., Votoček Aleš, Ščudla Vlastimil; SNK I - Sedláček Jiří, Ing.
   SKALICE NAD SVITAVOU, 60,54%; SNK - Černý Richard, Ing., Barták Vladimír, Řezníček Petr, Mgr., Šmerdová Gabriela, Mgr., Polák Pavel; KDU-ČSL - Skřipský Stanislav, Ing., Burgr Radomír, Mazalová Monika; KSČM - Horbas Karel.
   SKRCHOV, 51,90%; SNK - Chladil Ladislav, Prudil Radomír, Kolářová Věra, Bubeník František, Ing., Kopečný Petr, dipl. ekonom, Stria Kamil, Oujezdský Lukáš.
   STVOLOVÁ, 80,37%; Nezávislí kandidáti - Oldřiška Kořístková, Jaroslav Velfl, Zdeňka Lišková, Zdeněk Froněk, Eva Chatrná, Milan Čermák, Petr Novotný.
   SUDICE, 76,88%; ČSSD - Vojtěch Petr, Bárta Vlastimil, Ing., Boháček Vlastimil, Klapuš Martin; SOS - Dočkalová Olga, Ing., Hrdý Miroslav, Ing., Roupa Josef, Špidlík Petr, Lepka Martin, Ing., Mužík Miroslav, Malach Aleš, Bc., Staněk Jaroslav, Pospíšil Aleš.
   SUCHÝ, 82,49%; SNK - Ošlejšek Zdeněk, Hebelková Kateřina; SPOZ - Vyklický Jiří, Mgr.; SNK č.1 - Ošlejšková Hana, Žilka Pavel, Ing., Ošlejšek Miroslav, Ševčík Vladimír.
   SULÍKOV, 60,35%; KDU-ČSL - Vránová Kamila, Mgr., Jež Pavel, Nesrsta Petr, Ing., Hock Josef, Míček Petr, Pokorná Hana, Kouřil Tomáš, Ing.
   SVĚTLÁ, 72,78%; Nezávislí kandidáti - Jana Vlachová, Pavel Hartl, Roman Dobeš, Pavel Tichavský, Jiří Cikánek, Ladislav Ženatý, Eduard Dokoupil, Jan Vondál, Petr Palán.
   SVITÁVKA, 64,07%; SZ - Matějů Milan, Kupsa Kamil; ODS - Zoubek Jaroslav, Loskot Pavel, MUDr., Vašíček Josef, Ing., Cetkovský Martin ,Ing., Holasová Miroslava; SNK - Krejcar Pavel, Randula Miloš, Mgr., Zeman Zdeněk; ČSSD - Vašková Milada, Prokop Petr; KSČM - Vašíček Jan, Ing., Dvořák Miroslav, Hruda Radoslav.
   ŠEBETOV, 59,35%; SNK-ED - Čížek Zdeněk, Habala Jiří, Karásková Helena, Ing., Manová Jana, Mgr., Dosedla Leoš, Hachlerová Ivanka; KDU-ČSL - Axman Pavel.
   ŠTĚCHOV, 73,72%; SNK - Trna Pavel, Sedláček Stanislav, Sedláček Jiří, Němec Vladislav; KDU-ČSL - Dolníček Zdeněk, Konečná Jiřina, Toman František.
   TASOVICE, 92,73%; Nezávislí kandidáti - Dušan Davídek, Ivana Piskořová, Michal Štaud, František Dobrovský, Jan Nedoma, Martin Mlčoch, Pavel Fadrný.
   UHŘICE, 66,94%; Nezávislí kandidáti - Miroslav Hartl, Miloslav Mrva, Věra Hrbáčková, Stanislav Ecler, Alois Mrva, Lubomír Klimeš, Petr Dufka, Jitka Mrvová, Jaroslav Janek.
   ÚJEZD U BOSKOVIC, 62,43%; Nezávislí kandidáti - Vítová Magda, Josef Novotný, Josef Malach, Jiří Odehnal, Pavel Šeliga, Jan Sedlák, Michal Aujeský.
   ÚSOBRNO, 77,96%; SNK 2010 - Strnadová Miroslava; SNK Sj. Úsobrna - Janda Jaroslav, Komárek František; SNK Úsobrno - Mikula Zdeněk; SNK Pro občany - Hrouzek Dušan; SNK-ED - Komárek Petr, Kopecký Josef.
   ÚSTUP, 61,76%; SNK - Tomanová Milena, Mgr., Ph.D., Tomanová Monika, Pospíšil Petr, Bočková Ludmila, Tomanová Ludmila.
   VALCHOV, 82,34%; SNK pro všechny - Hasoň Václav, Kalik Tomáš, Brožová Jindřiška, Ing.; SNK Valchov - Vítová Pavla, Fiala Milan, Bezděková Radka, Ing., Dokoupil Jiří, Ing.; TJ Sokol Valchov - Přikryl Zdeněk, Ing., Vrána Karel.
   VANOVICE, 60,09%; SNK - Přibyl Miroslav, Čížek Josef; ČSSD - Pinkava Jiří, Sedláček Květoslav, Chalupa Martin; SNK, hasiči a sokolové - Dvořáček Petr, Freitingerová Lenka, Pavlík Josef, Dračka Svatopluk, Bc.
   VÁŽANY, 71,25%; Nezávislí kandidáti - Dvořák Libor, Ing., Radka Šustrová, Jindřich Rathan, Roman Ščudla, Jan Dvořák, Jaroslav Kožoušek, Jiří Vondál.
   VELENOV, 63,75%; SNK - Mikulášek Petr, Mgr., Sekanina Dušan, Staněk Josef, Havelka Jan, Matušů Helena, Celý Petr, Havelka Pavel, Bc.
   VELKÉ OPATOVICE, 46,13%; KSČM - Kaderka Alois, Zemánek Leoš, Kolář Petr, Strnad Bohdan; ODS - Havlíček Karel, Tománek Jindřich, Ing., Petrželková Karin, Mgr.; ČSSD - Kafka Slavomír, Ptáčková Vladimíra, Krejčířová Dana, Macková Bernardetta, Ing.; KDU-ČSL - Bělehrádek Jiří, Mgr., Ondrová Eva, Mgr., Gerbrich Radim, Ing., Vykydal Milan, Mgr., Mikeš Jaroslav, Ježová Jana.
   VÍSKY, 54,50%; KDU-ČSL - Vondál Ondřej, Přichystalová Jana, Ing., Kouřil Josef, Kamba Stanislav, Ing., Přichystalová Marie, Konopáč Vladimír, Páral Stanislav, Přichystal Petr, Vaculová Marie.
   VODĚRADY, 47,19%; NSK obce Voděrady - Švancara Radim, Opluštil Miroslav, Hasoňová Jana, Dufek Miloš, Konečný Miloslav, Ing., Topinka Petr, Hrouzek Antonín.
   VRANOVÁ, 74,26%; SNK-Nezávislí - Hejlová Jana, Jež Leopold; SNK-Vranová: Dočekalová Romana, Mgr., Lepka Jiří, Cichra Rostislav, Ing., Stöhr Roman, Vlk Leoš.
   ZBRASLAVEC, 73,78%; SNK II - Doležel Antonín, Vaněrka Milan, Křepela Radim, Pelíšek Pavel; SNK I - Odehnal Vladimír, Ing., Jonáš Martin, Křepela Václav.
   ŽĎÁRNÁ, 71,83%; ODS - Hénková Radomíra, Polívka Roman, Písaříková Marie; SNK - hasiči - Parák Luděk, Paděra Jan, Klíč Miloslav; Nestraníci - Pavlů Bedřich, Hanák Pavel; SPOZ Musilová Barbora; KSČM - Sychra Petr, Celý Lubomír.
   ŽERŮTKY, 79,25%; Nezávislí kandidáti - Potůčková Stanislava, Hanzl Pavel, Hanzlová Anna, Šmarda Vlastimil, Horáková Lenka.
  


ČSSD získala, ostatní tradiční strany ztratily
O k r e s B l a n s k o (im) - V letošních komunálních volbách, které proběhly v pátek a sobotu, se ze zapsaných 85.896 voličů dostavilo k hlasovacím urnám 49.172, (57,45%), což je o téměř deset procent více, než byla celostátní účast (48,50%). Při minulých komunálních volbách v roce 2006 vhodilo svoje hlasovací lístky 48.751 voličů (55,85%).
   Nízkou volební účast - méně než 50% voličů - měli ve Voděradech, Velkých Opatovicích, Deštné a Adamově. Naopak vysokou volební účast (nad 85%) zaznamenali v Býkovicích, Kozárově, Krhově, Míchově a Rozsíčce.
   Z 693.783 platných hlasů, odevzdaných v okrese Blansko pro politické strany, získala ČSSD 122.594 hlasů (17,67%), když v roce 2006 jich dostala jen 88.960. ODS získala 93.735 hlasů (13,51%) a ztratila jich tak přes 28 tisíc. KDU-ČSL získala 92.879 (13,39%) hlasů - o 15 tisíc méně než před čtyřmi lety a KSČM ztratila téměř 20 tisíc hlasů, když jich získala 79.232 (11,42%). TOP 09 získala 32.797 hlasů (4,73%), Věci veřejné 23.104 hlasů (3,33%) a Strana zelených 6.326 (0,91%), což je o tři tisíce méně, než při minulých volbách. SPOZ získala 2.434 (0,35%) a SNK Evropští demokraté 2.233 (0,32%) a ztratili tak 4 tisíce hlasů.
   Nejvíce mandátů v obecních zastupitelstvech našeho okresu opět získali nezávislí kandidáti, celkem 647 (60,19%), když v roce 2006 jich získali 671. KDU-ČSL se podařilo získat 149 mandátů (13,86%), nepodařilo se jí však zastavit klesající trend - v roce 2006 měla 189 a v roce 2002 237 mandátů. ČSSD ze 49 v roce 2002 a 56 v roce 2006 dosáhla na letošních 73 mandátů (6,79%). KSČM průběžně své voliče ztrácí a ze 140 mandátů v roce 2002 skončila letos na 58 mandátech (5,40%). ODS po výrazném vzestupu v minulých volbách, kdy získala 84 mandátů se vrátila na 56 (5,21%), což je jen o tři více než před osmi lety. Sdružení nestraníků získalo 33 mandátů (3,07%), Věci veřejné 12 mandátů (1,12%), Starostové a nezávislí 11 (1,02%) a TOP 09 obsadí 11 židlí v obecních zastupitelstvech okresu Blansko (1,02%). Ostatní volební uskupení pak získala méně než 10 mandátů.
   Nejstarší zvolený zastupitel je Jaroslav Kožoušek z Vážan, který šel ve svých třiasedmdesáti letech do voleb jako nezávislý kandidát. Nejmladší je pak devatenáctiletá Gabriela Šmardová ze Závisti za Sdružení nezávislých kandidátů Pro Závist.
  


Kultura

Boskovičtí zahajují dětské divadelní předplatné
B o s k o v i c e (Jim) - Kulturní zařízení města Boskovice zvou děti i jejich rodiče na první pohádku nové pohádkové divadelní sezóny v Boskovicích, která je připravena na neděli 24. října v 15 hodin v Zámeckém skleníku v Boskovicích.
   „V podání divadýlka Mrak Havlíčkův Brod uvidíte pohádku O statečném Jankovi. Janek celý život lenoší na peci, a jak už to v pohádkách bývá, od rána do večera se kolem něj točí jeho máma. Jednou se Jankovi ve snu zjeví princezna Kačenka, kterou unesl rovnou ze zámku čaroděj Habakuk. Janek se rozhodne jít Kačenku osvobodit. Cestou najde velkého přítele v trpaslíku Kokešovi, a tak díky kouzlům se dostane až ke kouzelníkovi, který ve finálovém boji na sebe bere podobu draka, který má v rozpětí 4 metry. A jak to dopadne? To už neprozradíme. Dětské publikum se v této pohádce směje zhruba do poloviny představení, pak už jen s očekáváním sleduje jak to dopadne,“ uvedla Táňa Reiblová.
   Do 22. října je možné koupit výhodné předplatné na celou sezónu v informačním středisku.
  


Muzeum připravilo výstavu o Malé Hané
B o s k o v i c e (tt) - Vernisáž výstavy Malá Haná – Krajina a člověk se koná v Muzeu Boskovicka v pátek 22. října v 16 hodin. Výstava potrvá do 28. listopadu.
   „Malá Haná představuje svérázný region v severní části Boskovické brázdy, jehož přirozenými centry jsou města Boskovice, Velké Opatovice a Jevíčko. Výstava představí Malou Hanou jako krajinu ve všech jejích základních složkách, jako neživou či živou přírodu, tak historii kraje a život místních obyvatel v minulosti. Na Malé Hané se nachází několik cenných přírodních lokalit. Na mezích a stepních stráních dodnes rostou mnohé známé, byť třeba v moderním světě pozapomenuté rostliny. Nacházejí se zde světoznámé paleontologické lokality či pozoruhodná stolová hora Malý neboli Holý Chlum. Zdejší krajina byla osídlena již v pravěku. Na vrchu Horky u Bořitova vyráběli naši předkové ve starší době kamenné nástroje z horniny zvané rohovec. Poblíž Sudic leželo v době římské jedno z nejvýznamnějších center zpracování železa na Moravě. Na Malé Hané žili staří Slované, Germáni i Keltové. Později zde vznikala středověká města, z nichž Jevíčko patřilo po určitou dobu dokonce mezi města královská, s právem chránit své měšťany a jejich majetek hradbami. Malá Haná měla a má velký význam komunikační. V pravěku a středověku tudy procházely významné obchodní stezky, později se objevila železnice a za druhé světové války zde byla zahájena stavba německé dálnice, ze které se dodnes dochovalo několik zajímavých staveb, především mostů. Malá Haná je také spojena s řadou významných osobností, vědců, malířů, spisovatelů. Mnozí místní rodáci vykonali mnoho obětavé práce pro svůj kraj a zachytili část jeho neokázalé krásy ve svých dílech,“ uvedli tvůrci výstavy.
  


Výstava linorytů v Rezidenci
B o s k o v i c e (tt) - Výstavu prací uživatelů Betany, kteří se v rámci arteterapeutických dílen věnují linorytům, zahájili v sobotu v boskovickém muzeu. Techniku naučil klienty používat akademický malíř Jan Vičar, stěžejní kolekci prací, totiž soubor Křížová cesta, vytvořil Pavel Jakubec.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Beseda s poutníkem
B o s k o v i c e (tt) - Na dalším z našeho cyklu moderovaných besed Hledání kořenů se představil rodák z Jevíčka František Lízna. Poutavým vyprávěním o duchovně hlubokém a na dramatické události bohatém životě kněze, disidenta, aktivisty v oblasti lidských práv a poutníka, který prošel pěšky Evropou, provázela šéfredaktorka Boskovicka Jitka Melkusová.
Foto: Tomáš Trumpeš  


V Kunštátě připomenou památku básníka Halase
K u n š t á t (tt) - Tradiční setkání u příležitosti výročí úmrtí básníka Františka Halase nazvané Halasův Kunštát se koná letos v sobotu 23. října. Vzpomínku na literáta úzce spjatého s městečkem, kde Vysočina nabírá dech, zahájí v 16 hodin pietní akt na kunštátském hřbitově, kde je básník pohřben. U hrobu promluví Tomáš Soldán.
   Od 17 hodin program pokračuje v kulturním domě pořadem Vlaštovičky švitořičky. Jedná se o hudební a taneční pásmo s Jiřinou Rákosníkovou na motivy výběru dětské poezie Františka Halase v hudebním zpracování Jiřího Pavlici a Hradišťanu.
   Rovněž v kulturním domě bude od 19 hodin pokračovat literární večer s názvem Poučení synovská. V pásmu z fejetonů Jana Halase o Kunštátu a poezie Františka Halase věnované dětem budou pod režijním vedením Hany Kofránkové účinkovat Hana Kofránková a Aleš Vrzák, o hudební doprovod se postará Jiří Šlupka Svěrák.
   
  


Bayerová vystavuje v Galerii D
B r n o (tt) - Boskovická výtvarnice Jana Bayerová vystavuje v brněnské Galerii D. Nejstarší brněnská soukromá galerie ležící na Lidické ulici představí autorku na vernisáži v úterý 19. října, výstava potrvá do 27. listopadu.
   Návštěvníky jistě zaujmou zákoutí Brna, Prahy a samozřejmě Boskovic. „Mladá nadaná malířka maluje olejovými barvami na plátně. Věnuje se malbě moravských a českých historických městských zákoutí, kytic a květinových zátiší. Obrazy kytic a zátiší se vyznačují profesionálně vyjádřenou „starobylou patinou“, píší galeristé o Bayerové.
  


Zuzana Pitnerová v Podobrazech
B r n o (tt) - Po tři týdny bude vystavovat v jazzové kavárně Podobrazy v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí v Brně své fotografie absolventka scénografie na JAMU Zuzana Pitnerová z Boskovic. Vernisáž proběhla v neděli 17. října, výstava je součástí Mezinárodního festivalu identity.
   „Zuzana Pitnerová studovala oděvní design a umění v Brně, později dokončila studia scénografie v ateliéru prof. Jána Zavarského na divadelní fakultě Janáčkovy akademie. Obdržela půlroční studijní pobyt na Výtvarné akademii v Krakově v ateliérech kresby, klasických grafických technik a scénografie. Zajímá se o všechny způsoby výtvarného vyjadřování - divadlo, film, kresba, malba, fotografie, šperk. Zpracování tématu výstavy Přátelský dík? vychází z dětských vzpomínek autorky na situace, kdy bylo běžné nosit drobné pozornosti do ordinací, na úřady, či kamkoli, kde měl někdo jistou moc cokoli ovlivnit. Spatřuje v tomto tradičním českém fenoménu jistý zárodek korupčního chování a nebezpečí, kdy každý z lidí v běžném životě inklinuje k ovlivňování té lidské mysli, jenž se nachází v pozici s možností rozhodovat o druhých. Autorka se skrze inscenovanou fotografii, kde do reálného prostředí zasadila figuranty v kostýmech/uniformách, snaží položit otázku, kde je a zda vůbec existuje hranice mezi jakýmsi přátelským poděkováním a úplatkem,“ popsali výstavu pořadatelé.
  


Haiti 2010
B o s k o v i c e (tt) - O svém působení na charitativní misi krátce po hrůzném zemětřesení na Haiti vyprávěla v rámci prvního setkání z cyklu Cestovatelské čtvrtky Irena Klimková.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Haiku
Pavlína Vítková  


Informace

Na školu v Africe vybrali deset tisíc
B o s k o v i c e (AD) - Skupina skautů z boskovického oddílu Oičego se minulý týden zapojila do dobročinné sbírky Postavme školu v Africe. Ve středu a ve čtvrtek v ulicích města a pátek večer v zámeckém skleníku se ve skautských pokladničkách nashromáždilo 10.629 korun. Vybrané peníze skauti odešlou na konto pořádající společnosti Člověk v tísni, která projekty v Africe koordinuje. Letošní výnos sbírky v Boskovicích byl o pětistovku nižší než vloni.
   
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - SVĚTLÁ - Dlouhodobé neshody v rodině se rozhodl vyřešit po svém třicetiletý muž ve Světlé. V pátek 8. října v nočních hodinách založil požár ve stodole, která patří jeho otci. Při požáru shořela nejen celá stodola, ale byl poškozen i sousední dům. Muž tak svým jednáním způsobil škodu ve výši 150 tisíc korun.
   
   BOSKOVICE - Značkový fotoaparát i s objektivem si zakoupil přes německý internetový portál čtyřiadvacetiletý muž z Boskovic. Za fotoaparát zaplatil převodem z účtu víc než 36 tisíc korun. O to nepříjemnější bylo pak jeho překvapení, když doma rozbalil balík, ve kterém místo fotoaparátu nalezl pouze letáky a polystyren.
   
   LIPOVEC - Ani kostelu Panny Marie v Lipovci se nevyhnuli v poslední době zloději. Ze zadní a boční strany kostela odcizili měděné svody v celkové délce asi 17 metrů a také měděná spojovací kolena. Celkem tak způsobili škodu za téměř 8 tisíc korun. Nebyly to ale jediné kovy, které byly v obci odcizeny. Neznámý zloděj si přímo ze silnice vedoucí Lipovcem odnesl tři kanálové rošty a způsobil tak škodu za asi 7 a půl tisíce korun.
   
   ČERNÁ HORA - Jen prázdná nádrž nákladního auta Volvo zůstala po dosud neznámém zloději, který se vydal krást na odstavné parkoviště do Černohorského lesa ležícího v blízkosti státní silnici I/43 Brno - Svitavy. Ten během noci na pátek 15. října odstranil zámek z palivové nádrže a odčerpal odtud asi 400 litrů motorové nafty za asi 14 tisíc korun.
   
   BOSKOVICE - Nakupovat nářadí a stavební materiál chodil do stavebnin jednatřicetiletý muž. Nejprve si nechal vystavit fakturu na víc než 14 tisíc korun, poté ještě na další fakturu nakoupil nářadí a stavební materiál za 12 tisíc korun. Faktury nezaplatil, následně uhradil část dlužné částky a přislíbil, že zbytek uhradí do pěti pracovních dní. To se však nestalo. Ukázalo se také, že se odstěhoval a nikdo neví, kde se nachází. Muž tak způsobil škodu za téměř 20 tisíc korun.
  


Sport

Boskovice jsou o šest bodů bohatší
O k r e s B l a n s k o (les) - Uplynulý týden postavil v krajském přeboru do cesty boskovickým fotbalistům hned dva týmy. Ve středu v dohrávce druhý Vracov, v sobotu pak devátý celek SC Znojmo. Šlágrem pro fanoušky ale bylo nedělní derby v Ráječku.
   Vracov - Boskovice 0:2 (0:0)
   Boskovice: Švéda - Preč, Václavek, P. Martínek, Adamec, Ošlejšek (85. M. Horák), J. Horák, L. Martínek, Fojt (55. Pavel), Koudelka, Havlíček.
   Hosté jako první zahrozili hlavičkou Adamce, domácí odpověděli Lejsalovou hlavičkou těsně vedle. Pak se znovu prosadili hosté, ale vracovský brankář Myšák vyloženou šanci Havlíčka zlikvidoval. V závěru první půle Vracov přidal, ale Švéda pochytal šance Zíbala, Lopraise i Žurovce.
   Do druhé půle vstoupily lépe Boskovice, ale Koudelku vychytal Myšák. Na druhé straně dvě nadějné příležitosti nedal Eliáš a tak se nakonec radovali v 69. minutě hosté, když se prosadil Ošlejšek. Za sedm minut se míč dostal k Havlíčkovi, který jej nekompromisně napálil do vracovské sítě. „Opět jsme ukázali, že umíme hrát velice kvalitní a dobrý fotbal. Hrajeme tak už delší dobu. Zatím nám moc nejde proměňování šancí, a proto nemáme tak dobré výsledky. Hra je pořád stejná,“ hodnotil boskovický trenér.
   Boskovice - 1. SC Znojmo B 1:0 (0:0)
   Boskovice: Švéda - Preč, Václavek, P. Martínek, Adamec, Koudelka, L. Martínek, Pavel (61. Přikryl), Horák (76. Fojt), Havlíček, Ošlejšek (51. Stara).
   Hosté přijeli pouze s jedenácti hráči, mezi nimi byl sedmnáctiletý brankář a osm devatenáctiletých fotbalistů. Domácí pokračovali v dobrých výkonech z Kuřimi a Vracova, ale nakonec se museli o hubené vítězství obávat.
   Už v prvních minutách utkání ukázal hostující brankář Šturala, že bude pro domácí těžko zdolatelnou překážkou. Ve 2. minutě vyrazil tvrdou střelu L. Martínka i dorážku Havlíčka, o šest minut později tvrdou ránu Havlíčka vyrazil na roh. Do třetice souboj Havlíček - Šturala skončil v 18. minutě vítězstvím gólmana. Domácí celek se stále tlačil do zakončení, ale šance nevyužíval. Ve 24. a 32. minutě neproměnil Pavel (nad a tyč) a tak se mohli paradoxně radovat hosté. Po standardní situaci ve 40. minutě míč z hlavy znojemského útočníka těsně minul domácí branku.
   I druhou půli začali boskovičtí velkým tlakem a tentokrát ho korunovali brankou. V 54. minutě Koudelka ideálně uvolnil Pavla a ten prostřelil hostujícího brankáře. Jenže vstřelená branka klid na domácí kopačky nepřinesla. V 68. minutě střílel z boku Přikryl, za dvě minuty na druhé straně míči z přímého kopu chyběly centimetry. Posledních dvacet minut bylo velkým bojem, rozhodnout mohl Fojt, ale v 84. minutě jen protáhl brankáře hostů a za tři minuty v samostatném nájezdu netrefil znojemskou branku.
   Tři body zaslouženě zůstaly v Boskovicích a domácí celek se posunul na třetí místo tabulky.
   Ráječko - Rájec-Jestřebí 1:1 (0:0) Sehnal Jan - Macík.
   Po vyrovnané první půli se vše podstatné událo v té druhé. V 53. minutě viděl za českou facku červenou kartu hostující Kolář, ale už za pět minut se ráječtí radovali z vedení. Z přímého kopu z 18 metrů se nádherně trefil Macík. Za šest minut mohlo být rozhodnuto, ale hostující Navrátil netrefil ze tří metrů prázdnou branku. A tak pět minut před koncem udeřilo na druhé straně. Macík fauloval na hranici vápna Jana Sehnala a ten z následného pokutového kopu vyrovnal. Tři minuty před koncem po standardce hostujícího Sedláka zachránilo domácí břevno a tak si oba celky body rozdělily.
  


Hokejisté Minervy Boskovice sbírají doma body
B o s k o v i c e (les) - Dvě kola čekala v uplynulém týdnu na hokejisty Minervy Boskovice. Ve čtvrtek bylo na programu 3. kolo Krajské ligy, ve kterém nastoupili na ledě Moravských Budějovic, v neděli pak doma přivítali tým Kroměříže.
   HC Moravské Budějovice 2005 - SK Minerva Boskovice 5:4 sn (2:3, 0:0, 2:1; 1:0), 5. Chlup, 8. a 14. Komínek, 53. Pazdera.
   Třetí kolo přineslo souboj finalistů posledního ročníku, první třetina nabídla atraktivní útočný hokej se spoustou šancí na obou stranách. Domácí se ujali vedení ve 3. minutě, o dvě minuty později se v oslabení prosadil Chlup po přihrávce Maksy. Domácí ale v téže minutě využili přesilovou hru a ujali se vedení. Stejně odpověděl v 8. minutě Komínek a ve 14. minutě jeho chytrá střela proletěla gólmanovi nad betonem a výsledkem 2:3 skončila první třetina.
   Druhá třetina začala klidněji, obě mužstva si počínala lépe v defenzívě. Oproti první třetině se hrál opatrnější hokej, každé mužstvo mělo po jedné vyložené šanci.
   Do poslední třetiny vstoupili skvěle domácí, ve 42. minutě vyrovnal Boudný na 3:3. Sedm minut před koncem skóroval od modré hostující Pazdera, domácí ale v 56. minutě opět vyrovnali. Zápas tak rozhodly samostatné nájezdy, ve kterých byli lepší domácí.
   SK Minerva Boskovice – HK Kroměříž 2:0 (0:0, 1:0, 1:0).
   V první třetině viděli tři stovky diváků vyrovnaný souboj a skvělé výkony obou brankářů – domácího Zrzy i hostujícího Vybírala. Především díky nim se skóre neměnilo i když příležitostí bylo na obou stranách víc než dost.
   Ve druhé části nejprve Minerva nedokázala v rozpětí 23. a 25. minuty využít dvojnásobnou přesilovku, stejně tak se vedlo o čtyři minuty později i hostům. Ve 32. minutě nevyhrál na hostujícího brankáře z trestného střílení Komínek, naštěstí za tři minuty změnil stav utkání střelou po ledě Komínek.
   Ani v závěrečné třetině se diváci nenudili. Hra byla minimálně přerušována, střídaly se šance na obou stranách, ale znovu kralovali brankáři. A tak o všem rozhodla střela Petra Veselého minutu a půl před koncem. V akci 3 na dva se dostal k puku mezi kruhy a přesnou ranou rozhodl o vítězství Boskovic.
   Po dvou porážkách na samostatné nájezdy tak boskovičtí doma bodovali naplno, dobrou formu mohou potvrdit v neděli, kdy hostí Velkou Bíteš.
Brankář Minervy Boskovice Tomáš Zrza přispěl svým skvělým výkonem k nedělnímu vítězství a zisku dvou bodů.
Foto: Lubomír Slezák  


Celek Sokola je stále bez porážky
O k r e s B l a n s k o (les) - O víkendu byla sehrána další dvě kola Oblastního přeboru v basketbale mužů. Tým Sokola Boskovice zvládl dvě velice těžká utkání a ve čtyřech kolech zatím neprohrál.
   ASK Blansko - TJ Sokol BC Boskovice 60:65 (25:34).
   Body: Machek 14, Kuba 13, Balek 11, Kovář a Přikryl 10, Mazáč 3, Polák 2. Trojky 5:3, fauly 22.27, TH 30/21:29/16.
   Rozhodující pro okresní derby byly sudé čtvrtiny. V té první si dokázali hosté vypracovat devítibodový náskok, který v úvodní části druhé půle navýšili o dalších pět bodů. V závěrečné desetiminutovce domácí celek dotahoval, vyhrál ji o devět bodů, ale na víc už sílu neměl.
   
   Sokol Babice nad Svitavou - TJ Sokol BC Boskovice 63:74 (29:32).
   Body: Kovář 18, Mazáč 16, Polák 10, Přikryl 9, Kuba 8, Konečný 5, Slámka 4, Machek a Balek 2. Trojky 3:2, fauly 29:24, TH 19/9:36/26.
   Před zahájením poslední čtvrtiny vedl tým Boskovic o tři body. Teprve v ní se zlepšenou střelbou dokázal od soupeře odpoutat. Favorizovaný celek Babic si tak připsal první letošní porážku.
   Příští týden se boskovičtí basketbalisté představí opět doma, v sobotu bude jejich soupeřem Žďár nad Sázavou, v neděli BC Vysočina.
  


Důležitá výhra KK Velen
B o s k o v i c e (les) - Velmi důležité vítězství vybojovali v pátek kuželkáři KK Velen Boskovice. V souboji dvou celků z dolní poloviny tabulky nedali B - týmu Sokola Brno IV šanci a díky plnému bodovému zisku odskočili ze sestupových míst krajského přeboru.
   KK Velen Boskovice - TJ Sokol Brno IV B 6,5:1,5 (2226:2124).
   Pitner - Kučera 2:0 (386:347), Zukal - Vaněk 1:1(370:352), Minx - Urbánek 1:1 (368:368), Vybíhal - Smutný2:0 (362:337), Řehůřek - Rozsíval 0:2 (345:379), Ševčík - Rizman 2:0 (395:341).
   V pátek jedou boskovičtí kuželkáři do Brna k zápasu s celkem Židenic B, 29. října přivítají doma Husovice C.
Foto: Lubomír Slezák  


Komárov odvezl body
L e t o v i c e (les) - Poprvé se v nové sezóně představili svým fanouškům volejbalisté TSR Letovice. V krajském přeboru hostili v sobotním dvojkole tým Komárova.
   Letovice - Komárov 3:0 (19, 21, 21) a 0:3 (-19, -25, -19).
   Dva naprosto odlišné zápasy mohli vidět diváci. V tom prvním domácí celek neustále vedl a vyšly mu koncovky, v tom druhém naopak dotahoval a v koncovkách tahal za kratší konec.
   1. Šlapanice 6 6 0 18:2 12
   2. Židenice A 6 3 3 13:10 9
   3. Komárov 4 3 1 9:4 7
   4. Letovice 4 2 2 7:8 6
   5. Tišnov 4 2 2 7:8 6
   6. Poštorná B 6 0 6 3:18 6
   7. Dědice 4 1 3 4:9 5
   8. MS Brno 4 1 3 4:10 5
   9. Ingstav 2 2 0 6:2 4
   V sobotu hrají letovičtí volejbalisté v Tišnově.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   Divize: Tasovice - Blansko 2:1
   Okres Blansko
   Muži
   II. třída: Vavřinec - Boskovice B 1:2 (0:1), Přikryl Roman - Odehnal, Maryška, Letovice - Sloup 3:0 (2:0), Řezník, Stria, Prudil T.,Vysočany - Jedovnice 0:3 (0:1), Janda 2, Pokorný, Drnovice - Lipovec 0:3 (0:2), Sedlák J. 2, Horáček L., Olomučany - Lysice 1:3 (0:2), Nejezchleb D. - Jonáš 2, Skoček, Doubravice - Kořenec 2:0 (0:0), Vladík, Vach Miloš, Rudice - Šošůvka 4:1 (2:1), Zouhar 2, Pernica, Urbánek - Bezděk.
   III. třída: Kotvrdovice - Knínice 3:1 (1:1), Pátek, Nevřela, vlastní - Minařík,V. Opatovice - Bořitov B 2:3 (1:2), Ostřížek Radim, Hanák - Ostrý Z. 2, Vlk,Vísky - Lipůvka 2:3 (0:2), Vojtěch, Kamba - Filla, Kotásek, Kytner, Ráječko B - Skalice 0:4 (0:1), Vaněk 2, Marek, Pokorný, Vranová - Olešnice B 2:1 (0:1), Krčil 2 - Kubíček Michal, Kunštát B - Ostrov 0:5 (0:1), Nezval 2, Pernica, Dáňa, Randula, Lažany - Vilémovice 1:1 (0:1), Maděránek – Donnenberger.
   IV. třída: Úsobrno - Svitávka 1:5 (0:3), Lajšner T. - Novák T. 3, Chloupek J., vlastní, Valchov - Lomnice 1:2 (0:0), Přibyl Vít - Rochla J. 2, Bukovina - Jedovnice B 0:3 (0:2), Lebiš, Beneš, Pešička, Adamov - Skalice B 5:0 (2:0), Tomášek, Hrazdíra, Flachs, Ruta, Křap, Benešov - Lažánky 5:1 (5:1), Andrlík D. 2, Vondál, Mucha, Abrahám Martin - Šíbl, Doubravice B - Voděrady 1:5 (0:3), Sáňka J. st. - nehl., Černá Hora B - Vilémovice B 0:1 (0:1), Hebelka.
   Dorost
   Sk. A: Vavřinec - Sloup 6:2 (5:0), Kočí Mich. 3, Březina, Vágner Petr, Polák - Jakš 2, Kotvrdovice - Adamov 0:6 (0:3), Smolík R. 3, Krátký L. 2, Hrachovina, Olomučany - Jedovnice 0:0, Ostrov - Lipovec 0:3 (0:2), Kučera, Lahodný, Musil Lukáš, Lipůvka - Ráječko 0:0 (0:0).
   Sk. B: V. Opatovice - Vísky 2:1 (0:1), Němeček, Ille - Ziman, Doubravice - Voděrady 4:3 (2:2), Hubený 2, Šuch, Řezníček - nehl., Svitávka - Lysice 1:0 (0:0), Dyčka.
   Žáci
   Sk. A: Vavřinec - Rájec - Jestřebí 0:2 (0:2), Kunc, Dvořák, Adamov - Lipůvka 2:0 (0:0), Valný, Šmahel, Kotvrdovice - Lipovec 0:9 (0:4), Lahodný M. 4, Kučera, Škvařil, Zouhar A., Mikuláš, Musil J., Rudice - Sloup 5:0 (2:0), Vymazal 2, Magda T., Svoboda, Rys.
   Sk. B: V. Opatovice - Olešnice 5:0 (2:0), Kaderka 2, Műller, Sedlář, Kubík, Drnovice - Voděrady 2:2 (0:0), Dvořáček 2 - Holásek P., Janoušek P., Doubravice - Svitávka 0:7 (0:3), Bláha M. 3, Kubín J. 2, Pinkava, Bednář, Kunštát - Lysice 6:0 (4:0), Staněk 3, Bednář, Novotný, Čechová, Cetkovice - Knínice 2:1 (1:0), Pospíšil, Horák - Trmač.
   Mladší žáci
   Olomučany - Blansko B 0:14 (0:6), Ševčík 6, Prudil 4, Veselý, Souček, Rek, Němec,Vysočany - Rájec - Jestřebí 2:8 (0:5), Žáček 2 - Příkopáč 3, Krejčí 2, Sekanina, Jarůšek, Műller, Boskovice C - Kunštát 3:6.
   
   Přípravka
   Sk. A: Olomučany - Rudice 1:0 (0:0), Bavlnka L., Lipovec - Jedovnice 2:1 (0:1), Doležel, Matuška - Mlčoušek,Vavřinec - Blansko 1:18 (0:8), Vybíhal - Ševčík 6, Souček 5, Němec 4, Doležel 2, Meluzín.
   Sk. B: Blansko B - Lipůvka 1:1 (0:0), Crhonek - Bureš, Ráječko - Rájec - Jestřebí 0:7 (0:4), Sekanina 3, Jarůšek 3, Dovrtěl. Předehrávka 10. kola: Černá Hora - Rájec - Jestřebí 1:5 (1:3), Kupsa - Jarůšek 2, Sekanina, Burgr, Koumar.
   Sk. C: Drnovice - Kunštát 3:1 (1:1), Šmerda M. 2, Vinkler - Novotný.
   Sk. D: Letovice - Knínice 2:2 (1:2), Pokorný M. 2 - Letfus, Mucha V.
   
   MALÁ KOPANÁ
   1. liga: AC Okrouhlá - FC Pivrnec Dolní Lhota 5:3, Panteři Sudice - Artézia Štěchov 7:2, TJ Orel Boskovice - BK Sadros Bce 4:2, FC Brumov - FC Kvasar Černá Hora 0:5 K, Kanap Karolín - FC Nobica Boskovice 11:1, TJ Sokol Rozhraní - AC Kozárov 0:5.
   2. liga: FC Sampdoria Poříčí - DKS Kopeček Rájec 2:2, FC Artis Bedřichov - 1. FC Šebetov 1:0, FC Fulgur Býkovice - FC Žďárná 3:1, FK Louka - FC Microtex Lomnice 1:5, SK Viktoria Suchý - FK Jabloňany 10:1, Arsenal Lomnice - HSK Holešín 1:1.
   3. liga: Hasiči M.R.-S.L. - Sokol Lhota Rapotina 9:0, FC Světlá - TJ Šerkovice 2:2, FP Paradox Blansko - Torpéda Vážany 1:2, HRK Rudka - KMK Újezd u Kunštátu 1:3.
   4. liga: BC Červánky Rájec - FK Nedala Lažánky 3:1, SK Moravan Svitávka - FC Dynamo Čížovky 5:0, TJ Sokol Valchov A - SAF Brťov 2:2, Hřiště V. Opatovice - SK JKP Olešná 2:1, FK Tuzemák Boskovice - Panthers Vanovice 3:6, FC Dlouhá Lhota - SK Jestřebí 9:1.
   5. liga: FPO Blansko - FK Chmel Deštná 1:1, FC Sebranice - FC Rozsíčka 0:3, Orel Drnovice - Chmelaři Újezd u Bce 5:0, LPP Lhota u Lysic - TJ Sokol Křetín 15:8, FC Ohrada Vísky - FK Obora 5:3.
   Divize: Větrník Adamov - Norci V. Opatovice 3:1, FK Rudná - TJ Sokol Lysice 7:1, FC Piccolo Černá Hora - TJ Sokol Valchov B 5:0, TJ Sokol Horní Lhota - Sokol Šebrov 2:1, 1. FC Žďár 99 - Žízeň Petrovice 2:3.
   Zákl. soutěž: SK Horní Poříčí - TJ Ultras Vysočany 3:3, TJ K20 Šošůvka - SK Skalička 2003 2:4, SK Kněževes 2006 - Orel Rock Boskovice 2:3.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   SÁLOVÁ CYKLISTIKA
   23. 10., 11 h Kunštát. Mistrovství České republiky.
   KOPANÁ
   23. 10., 14.30 h Blansko - Sparta Brno, divize. 24. 10., 14.30 h Rájec-Jestřebí - M. Krumlov, KP mužů. Olešnice - Kunštát, Bořitov - Blansko B, I. B.
   HOKEJ
   24. 10., 17 h Boskovice - Velká Bíteš, KP mužů.
   ATLETIKA
   23. 10., 10 h Hořická rokle.
  


Napsali nám

Jiří Brtnický vystavuje v Blansku
Novým souborem obrazů se představil v blanenském zámku akademický malíř Jiří Brtnický z Letovic. Slovem doprovodil Jaroslav Bránský, který rozsáhlou, ale velice poutavou řečí seznámil účastníky vernisáže s tvorbou malíře, zvláště s novým souborem abstraktních dekorativních obrazů.
   
   Radomír Šmeral/Foto: Šmeral
  


Velký dechový orchestr zářil ve Španělsku
Španělské přímořské letovisko Malgrad de Mar bylo ve dnech 5. - 17. října pořadatelem mezinárodního hudebního festival FIBM - festival internacional de bandes de música. Tohoto festivalu a soutěže s ním spojené se zúčastnil také Velký dechový orchestr ZUŠ Letovice a získal v kategorii koncertních orchestrů vynikající 2. místo. Pětičlenná mezinárodní porota (USA, Anglie, Španělsko, Kanada, Belgie) vyslovila ústy jejího předsedy Josefa Rartajczaka, profesora konzervatoře z belgického Gantu, velkou pochvalu a uznání nad souhrou, dynamikou, výběrem repertoáru a celkovou vyspělostí letovického orchestru.
   Kromě soutěže absolvoval VDO 12 samostatných koncertů v Malgrad de Mar a ve městech Mataro a Barceloně. Zvláště poslední hodinový koncert v barcelonském Pueblo Espaniol byl vrcholem velmi úspěšného účinkování letovických muzikantů ve Španělsku.
   Jménem vedení ZUŠ Letovice chci vyjádřit velké uznání všem zúčastněným za vynikající a vzornou reprezentaci letovické ZUŠ, města Letovice a kultury ČR.
   
   Petr Křivinka, ředitel školy
  


Týden knihoven 2010 aneb v knihovně nám straší
Bojíte se rádi? Pokud ano, dětské oddělení knihovny v Letovicích by pro Vás bylo v říjnu tím nejbáječnějším místem na světě!
   První týden v říjnu u nás doslova propukl tradiční Týden knihoven. Letos byla jeho hlavními hrdiny strašidla. Do výtvarné a literární soutěže o nejděsivější strašidlo se s obrovskou nápaditostí a fantazií zapojilo téměř sto dětí. V knihovně se nám kromě mnoha čertů, duchů, ježibab, vodníků, vlkodlaků, upírů, draků a bílých paní zabydleli i tvorové, o jejichž existenci jsme neměli doposud ani potuchy. Slyšeli jste už někdy o strašidelné holčičce Copandě, Křivonožkovi, Novináči lejzrovém, Zeleňouši okatém, Dopisáčkovi nebo bezhlavé matce? Tak tahle strašidla opravdu existují. Kromě nich se nám sešlo i pár pohádek, báseň a dokonce i píseň o strašidlech.
   Dopoledne si k nám našly cestu celé třídy na strašidelné besedy. Děti se dozvěděly podrobnosti o životě méně známých kouzelných tvorů. Velký ohlas mělo vyprávění o domácích skřítcích. V několika letovických domácnostech byla dokonce jejich přítomnost potvrzena. Z doslechu víme, že děti se o ně velice dobře starají a nosí jim piškoty a med. My jsme na oplátku vyslechli desítky skutečných strašidelných historek, které se dětem opravdu staly. Podrobnosti raději psát nebudeme, protože křehčí povahy by se mohly opravdu velice vyděsit.
   I letos jsme společně nahlas četli, tentokrát, jak jinak, pouze ze strašidelných knih. Díky nadšeným čtenářům se opět podařilo překonat náš knihovní rekord, nově se za týden přečetlo nahlas 267 stran. Nechyběly ani strašidelné kvizy, testy, soutěže, novinkou byl poslech audioknihy Hrabě Drákula a shlédnutí animovaného filmu Usnula jsem, který se téměř celý odehrává v zemi zemřelých na hřbitově.
   Závěrem bychom chtěly velice poděkovat za všem dětem, které se s radostí a velkým nadšením do Týdne knihoven zapojily. Náš velký dík za výbornou spolupráci patří i třídním učitelkám tříd 1.C, 2.C, 3.C a 5.A ZŠ Komenského, Dramatickému kroužku při ZUŠ Letovice, Mateřské školce na Čapkově ulici a školní družině při ZŠ Komenského.
   
   Barbora Bolomská
  


Navštívily dopravní hřiště
Na počátku školního roku navštívily dětské dopravní hřiště naší mateřské školy děti z prvních tříd ZŠ Zelená a ZŠ Slovákova. Návštěva se uskutečnila v rámci spolupráce mateřské a základní školy.
   Děti se seznámily s pravidly silničního provozu, jak bezpečně přecházet a také s dopravními značkami. A tak se během chvilky z dětí stali řidiči, z některých chodci.Na závěr si všechny děti vyzkoušely jízdu zručnosti na kole nebo koloběžce. Rozloučili jsme se drobnou upomínkou v podobě záložky či reflexní samolepky a se slibem brzké návštěvy, třeba již i na svých jízdních kolech.
   
   Jana Ondroušková, MŠ Boskovice, pracoviště Lidická
   
  


Čekají na nové pány
V boskovickém útulku jeden pejsek:
   Hamiro - Takový plyšáček, čistý, pěkně ostříhaný, moc milý a poslušný. Netroufneme si říct, kolik má roků, ale na jeho prošedivělé bradičce jsou již nějaká ta léta znát. Naprosto bezproblémový pejsek, smířený se svým osudem. “Buď si mně najdou, anebo si mně najde někdo jiný“.
   V případě zájmu o tohoto pejska volejte tel. čísla 721811720 pan Kalas (od 7 do 14.30 hodin) nebo Městská policie 516 453 335.
   Čtyřměsíční štěňátka čekají v Horním Poříčí u pana Boucníka na své nové pány. Více informací na tel. 732 723 017, paní Melicharová.
   www.psiboksovice.cz
   
  


Čas kampaní
Ten stánek připomínal spíše reklamu na výrobce našich minerálních vod. Ani jsem si ho nestačil pořádně prohlédnout. Pán středního věku byl velice hbitý a hned mi do ruky vtiskl volební program jeho strany, oranžovou propisovací tužku, mandarinku a také velkou láhev už zmiňované minerální vody. Představil se jako inženýr Houdek a vyslovil skromné přání, tedy pokud se mi volební program a jeho osoba líbí, tak nemám váhat a křížek ve volební listině mám umístit právě na jediné vhodné místo. Vůbec jsem neměl čas na nějakou odpověď, tedy aspoň poznamenat, že do Brna pouze dojíždím. Kolegové z uvedené místní čtvrti mi potom řekli, že pan Houdek není žádný svatý a v minulosti se proslavil některými úplatkářskými aférami.
   Několik kroků od brněnského vlakového nádraží mi zase neznámá paní vtiskla do ruky malou bonboniéru. Abych se prý pokusil vhodit hlasovací lístek do urny, která přispěje k volebnímu úspěchu brněnských lidovců.
   Zřejmě jsem měl všem těm žadatelům o hlas zdůraznit, že nejsem Brňák a volit budu o několik desítek kilometrů dále.
   Neznámí autoři pomalovali velké billboardy kandidáta do Senátu v našem městě velkými nápisy. Su Brňák! Ten pak musel na stránkách regionálního tisku zdůrazňovat, že se narodil v Blansku a na okres má velké vazby.
   A tak jsem nakonec rád, že nám ta předvolební kampaň skončila v tom nejlepším okamžiku. Obyčejným smrtelníkům tak docela zamotala hlavu. Ti nestačili vybírat ze svých schránek velké množství reklamních materiálů. Některé obsahovaly i pozvání na setkání s kandidáty. Samozřejmě nechyběl předvolební guláš, někde se nalévalo tradiční moravské víno nebo i letos trochu nedostatkový burčák. Někdo si dovolil pozvat lidi z podzámčí na boskovický zámek. Tedy na bohatý program i občerstvení za „TOP“ ceny. Velkým hitem se stala někde pozvánka do místního kina na současné velice atraktivní filmové tituly. Volební plakáty se snažili někteří vylepit i tam, kde by to nikdo z nás vůbec nečekal.
   Ještě že nám ta předvolební kampaň skončila. Ta cukrovarnická je v plném proudu, od té volební se liší větším klidem a sladší příchutí!