Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Boskovická Panorama se stala digitálním kinem
Úroda ovoce je slabá. Slivovice i moštu bude málo
Na pouti
 
Z Regionu
Dospělí, zpátky do lavic
Svitávka: Bývalí spolustraníci jdou ve volbách proti sobě
Den bez aut
Škola ve Vískách slaví 120 let
Senioři soutěžili
Vystaví kopie pamětních listin
Borovou napojí na vodu z Vlkova
Čepují Svatováclavské pivo z Černé Hory
Černá Hora: 75letý starosta bude znovu kandidovat
Boskovický Emanuel se stará o děti se středním a těžkým postižením
 
Kultura
Panorama přinese ozvěny světových festivalů Manifesto
Odvárka představí v Galerii Otakara Kubína i obrazy Boskovic
O Špidlíkovi
Jan Bařinka tentokrát o ženách v rocku
V sokolovně bude přehlídka pěveckých sborů
Světová hvězda reggae a hip hopu na Prádelce
 
Informace
Na kolech oslaví svátek sv. Václava
Paprsek otevírá dveře
Dveře otevře i poradna pro rodinu a vztahy
Policie ČR informuje
Podzim na říjnové obloze
Vystaví plody podzimu
Zubní pohotovost na Boskovicku – říjen 2010
 
Sport
Moravci se z Pece nevracejí s prázdnou
Zdeněk Rataj je druhý v Evropě v praktické střelbě
Tři hráči byli v první desítce
Mistrovství v terénní lukostřelbě
KK Velen je stále bez bodu
Halová sezóna začíná
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Asijské čtvrti
Není to jen naše vina
Ohlédnutí za historií Mateřského centra Boskovice
 
Přečtěte si

Boskovická Panorama se stala digitálním kinem
B o s k o v i c e (tt) - Splnit svou nejdůležitější prioritu v roce 2010 se podařilo boskovickému kinu Panorama, kde proběhla kompletní digitalizace. V současné době je tedy kino připraveno promítat všechny digitální 2D filmy, které jsou v české distribuci. V kině nainstalovali projektor SONY CineAlta SRX-R320 4K SXRD s rozlišením 4K /4096×2160 pixelů/. Tímto rozlišením disponují v současnosti pouze 4 kina v České republice ze všech 92 digitálních sálů včetně multiplexů.
   Tím však vskutku revoluční akce zdaleka nekončí. „Digitalizace umožní rovněž projekce filmů vytvořených ve 3D formátu. Na tuto vymoženost si však musíme počkat do začátku listopadu, kdy bude slavnostně otevřeno digitalizované kino včetně možnosti 3D projekce. Časový odklad spuštění 3D je způsoben dlouhou čekací lhůtou na stříbrné promítací plátno, které bude nutné pro realizaci 3D projekce nainstalovat místo klasického plátna bílého. Staneme se momentálně jediným kinem v České republice, které bude mít stříbrné promítací plátno nastálo. A druhým kinem, které bude 3D systém RealD - tento z našeho pohledu nejlepší 3D systém užívat,“ vysvětlil vedoucí kina Radek Pernica.
   Pro zachování existence kina a jeho budoucnost byl podle něj tento krok nevyhnutelný. Celková investice činila 3 349 308 korun, přičemž KZMB se podařilo získat dotaci ve výši 1 milion korun ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Digitalizace kina neznamená pouze novou kvalitu obrazu, ale je podstatná i pro programovou skladbu a již brzy bude nutná pro uvádění nových snímků. „Pro diváka je teď důležité, že kvalita obrazu jde o sto procent nahoru, rozdíl pozná každý sám.
   Je to jako když vám někdo vyčistí brýle, obraz je neuvěřitelně ostrý, stabilní, není žádné prolínání, naprosto ostré jsou i titulky, na obrazu nejsou žádné škrábance. Prostě sterilní čistota. Pro nás je nejdůležitější, že máme projektor a že jsme zacertifikovaní u všech světových distributorů jako digitální kino, což bude mít dva důležité dopady na dramaturgii. Jeden z nich je, že budeme neuvěřitelně flexibilní. Už nemusíme čekat na volnou pětatřicetimilimetrovou kopii filmu, takže kupříkladu snímky, které přijdou do distribuce, můžeme hrát okamžitě od premiéry. Třeba na nového Harryho Pottera jsme obvykle čekali pět šest týdnů, teď ho můžeme hrát v den české premiéry. To jsou obrovské přínosy. Ale potom je tady ještě druhé hledisko – a to nenechat se zavalit 3D filmy a novými možnostmi. Vidím to i v renomovaných art kinech, že hrají filmy, které by nikdy předtím nehráli. Po investicích, které kina musela provést, potřebují nutně vydělávat peníze. Vidím tam samozřejmě určité nebezpečí, možná budeme hrát méně filmů a budeme je hrát déle,“ popsal Radek Pernica.
   Boskovická Panorama se stává jediným digitálním kinem široko daleko. Digitální kina jsou v Brně, kde se digitalizovaly dva multiplexy, na severu je digitální kino v Šumperku, na východě v Olomouci a na západě až v Jihlavě. Z toho vyplývá i nový divácký potenciál, který bude navíc pravděpodobně brzy posílen i tím, že některé nové filmy už nebudou vyráběny na pětatřicetimilimetrových kopiích a ostatní kina v regionu je nebudou moci hrát.
   Promítačka na klasické pětatřicetimilimetrové filmy však v kabině Panoramy zůstala a podle Radka Pernici ještě dlouho zůstane. „Pořád budeme promítat filmy z Národního filmového archivu, z filmotéky Asociace českých filmových klubů a podobně. O digitalizaci starých filmů se samozřejmě uvažuje taky, ale to musí realizovat stát. Plány jsou hotové, je vybráno i prvních padesát filmů, ale myslím, že vláda rozpočtové odpovědnosti tuto kinematografickou prioritu určitě škrtne,“ uvedl vedoucí kina.
Vedoucí kina Radek Pernica může být spokojený, v kabině kina už je instalován nový projektor.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Úroda ovoce je slabá. Slivovice i moštu bude málo
B o s k o v i c k o (AD) - Takhle bídnou úrodu ovoce pamatuje málokdo. V létě nebyly třešně, višně ani meruňky a stejně mizerně to teď vypadá se švestkami. Jen o něco lepší vyhlídky mají pěstitelé jabloní.
   Zima a deště v květnu, sucho v červenci. Taková kombinace počasí je pro ovoce krajně nepříznivá, ne-li smrtelná. Plody, které jen zázrakem přežily letošní jaro, kdy kvůli vrtochům počasí špatně odkvetly stromy, dorazila letní parna v první polovině prázdnin. „Úroda je slabá. Vloni jsme sklidili 450 tun višní, letos jenom 124. U švestek to vypadá trochu lépe, ale i tak budeme ve srovnání s loňskem zhruba na polovině,“ shrnul Ladislav Menšík z družstva Agrospol Knínice, které pěstuje ovoce ve vanovických sadech.
   Hubená sklizeň šťavnatých plodů se citelně promítne i do regionální produkce tolik populárních ovocných destilátů. Konzumenti těchto nápojů by měli zpozornět, protože lahev dobré pálenky podle všeho stoupne na ceně a stane se z ní žádaný artikl. „Vloni touto dobou jsem měl vypálených už tři sta možná čtyři sta kotlů, letos mám devět. Nebylo žádné letní ovoce a švestek je také velmi málo.
   Ještě čekám, že snad v říjnu přijdou lidi s jabkama. Ty prý místy jsou,“ hodnotí letošní bídu Jan Polešák z pěstitelské pálenice v Borotíně. Jenomže ani u jeho poslední naděje to až tak slavné nejspíš nebude. Například největší pěstitel jabloní v regionu, lysická společnost Zeas, která v těchto dnech zahajuje hlavní sklizeň, odhaduje, že letos naplní zhruba jen šedesát procent loňských výnosů. „Budeme sklízet přes čtyřicet hektarů a sadaři čekají, že bude takových šest set tun. Přitom vloni bylo tisíc,“ uvedl šéf společnosti Jiří Šafář s tím, že podle jeho informací z odběrového družstva jsou na tom podobně i soukromí pěstitelé. Příčinu letošního poklesu vidí Šafář taktéž hlavně v nepovedeném jaru, kdy za celý květen nepršelo jen čtyři dny. Na druhou stranu se však lysickým sadařům podařilo zabránit šíření strupovitosti, takže většina úrody bude kvalitní. Prodej jablek v Lysicích probíhá každý všední den včetně soboty.
  


Na pouti
Č e r n á H o r a (AD) - Davy lidí, stánky s tretkami i spoustou jídla, až do podvečera obstojné počasí, vystoupení hudebníků, ale hlavně pivo. Takový byl letošní ročník Pivní poutě v Černé Hoře. A pořadatelé si pro své příznivce tradičně nachystali i překvapení – pivní novinku v podobě Svatováclavského pšeničného speciálu.
Foto: Marek Lepka  


Z Regionu

Dospělí, zpátky do lavic
B o s k o v i c k o (AD) - Lidem, kteří ztratili práci a zatím marně hledají novou, může přijít vhod současná nabídka odborně-vzdělávacích kurzů pořádaných čtyřmi vybranými školami v okrese Blansko.
   Každá ze škol má připravený jinak zaměřený kurz v rozsahu asi sto hodin, který uchazečům o zaměstnání rozšíří kvalifikaci a zlepší jejich postavení na pracovním trhu. Vyšší odborná a Střední škola Boskovice otevře program údržba veřejné zeleně, Masarykova škola práce v Letovicích bude učit umění komunikovat, boskovická Střední škola André Citroëna si za své vzala informační technologie a průmyslovka v Jedovnicích zase obsluhu CNC strojů. „Kurzy na těchto školách budou v první vlně, tedy do konce dubna 2011, probíhat zdarma. Školy si během nich ověří své vytvořené programy a vyzkouší, jak vzdělávat dospělé,“ vysvětlila Lenka Řeháková z Národního ústavu odborného vzdělávání, který projekt s oficiálním názvem Univ 2 – Kraje připravil, a dodala, že snaha autorů míří také k tomu, aby se ze středních odborných škol stala v budoucnosti centra celoživotního učení, která ve školách zmírní problém s úbytkem běžných studentů.
   Se vzdělávacím kurzem údržba veřejné zeleně začala už minulý týden Vyšší odborná a Střední škola v Boskovicích, které účastníky pilotního běhu zajistil úřad práce. „Jde o využití našich vzdělávacích kapacit – jak prostorových, tak personálních – k tomu, aby se lidé mohli dále vzdělávat. U nás je trochu zažitá představa, že doba vzdělávání trvá do osmnácti, u někoho do třiadvaceti let a že se s tím vydrží až do smrti. Dnešní doba ale ukazuje, že to neplatí a člověk je často nucen sáhnout i do jiné profese,“ říká ředitel školy Jindřich Friedl s tím, že v po ukončení pilotního kurzu péče o zeleň může jeho škola nabídnout i vzdělání v základech sociální práce anebo kurz z oblasti služeb.
   Střední škola a učiliště André Citroëna zahájí v prosinci bezplatný kurz věnovaný základům práce s počítačem. Podle ředitele Karla Ošlejška potrvá čtyři měsíce a bude otevřen pro patnáctičlennou skupinu lidí ve věku od pětapadesáti let výš. „Jsme přesvědčeni, že pro tuto skupinu může být seznámení s výpočetní technikou velkým přínosem,“ míní ředitel. Přibližně polovinu kapacity přitom zaplní zájemci dodaní úřadem práce, zatímco druhá by měla být pro zájemce z Boskovic a okolí, kteří se přihlásí přímo ve škole.
   Kurz ve škole André Citroëna bude probíhat vždy dvakrát týdně v odpoledních hodinách a pokud se osvědčí, hodlá v něm škola pokračovat i později.
   Ve stejném termínu spustí vzdělávání dospělých také Masarykova škola práce v Letovicích. I zde bude prvotní kurz zdarma. Škola chce nezaměstnané naučit základům komunikace, tedy jak jednat s lidmi, jak zvládnout pracovní pohovor či napsat strukturovaný životopis. Mimo to se účastníci seznámí se základy angličtiny a část kurzu zahrne rovněž základní práce s počítačem.
   V České republice je do projektu Univ 2 – Kraje zapojeno 325 středních odborných škol. Podle Lenky Řehákové jde o nový trend, který změní systém rekvalifikací v zemi, jelikož v jednotlivých oborech budou dány takzvané kvalifikační a hodnotící standardy, které mají zaručit srovnatelnou kvalitu rekvalifikačních kurzů v celé zemi.
  


Svitávka: Bývalí spolustraníci jdou ve volbách proti sobě
S v i t á v k a (AD) - Před čtyřmi lety vyhrála volby ve Svitávce suverénně Občanská demokratická strana, když v patnáctičlenném zastupitelstvu získala sedm mandátů. Po přibrání trojice nezávislých vznikla silná koalice a pozici starosty bez problémů obhájil Martin Cetkovský (ODS). Uprostřed volebního období ale ODS prošla rozkolem, po kterém část zastupitelů i dalších bývalých členů založila buňku Strany zelených, a z bývalých souputníků se rázem stali konkurenti.
   Před podzimními komunálními volbami najdou Svitávečtí ve svých schránkách kandidátní listiny sedmi stran a sdružení – ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Strany zelených, sdružení Občanská iniciativa a nezávislé kandidátky Marie Kupsové. O hlasy voličů v obci se sedmnácti sty obyvateli se utká 84 lidí.
   V čele Svitávky by i po volbách rád zůstal čtyřicetiletý Martin Cetkovský, který obec řídí od podzimu 2005. Hlavním motivem je pro něj snaha zdárně dokončit rozpracované investiční akce, hlavně kanalizaci a čističku odpadních vod, průtah městysem směrem na Letovice či obnovu parku. Podle Cetkovského se obec za poslední roky posunula hodně dopředu a dokázala naskočit do pomyslného vlaku, který jí pomalu, ale jistě ujížděl. „Před pěti lety jsme tady nastartovali proces, který Svitávka po patnácti letech od revoluce nutně potřebovala. Zdálo se nám tehdy, že zatímco okolí míří dopředu, my jdeme jiným směrem,“ říká starosta s tím, že pro další léta musí být pro obec prioritou číslo jedna právě výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod. „Slibujeme si od toho rozvoj, protože pak mohou přijít noví investoři do průmyslové zóny, může se pomýšlet na stavbu obchodního centra, a když tu bude práce, mohou se k nám stěhovat další lidé,“ soudí Cetkovský s poznámkou, že v současné době žije v obci o zhruba šest set obyvatel méně než v letech první republiky, kdy Svitávka bývala vyhlášeným průmyslovým střediskem.
   Ne každý je ale s prací reprezentantů svitávecké samosprávy spokojen. Kamilu Kupsovi, bývalému starostovu spolustraníkovi a nyní členovi a kandidátovi Strany zelených, leží z žaludku hlavně příprava kanalizačního projektu. Kupsa bez okolků tvrdí, že obec chce každou svitáveckou domácnost připravit o několik tisíc korun jako příspěvek na projektovou dokumentaci jednotlivých domovních přípojek. „Každý z připojovaných má obci za projekt, který vůbec není potřeba, zaplatit cca 3,5 tisíce korun a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránil. Mám zjištěno, že by cena mohla být mnohem nižší, pět set až jeden tisíc korun na domácnost,“ říká. Starosta Cetkovský to ale vyvrací. Podle jeho slov je připojení domácností na kanalizaci plně v režii vlastníků a je na každém, jak a za kolik si potřebnou dokumentaci, opatřenou takzvaným územním souhlasem, sežene. „Obec nikoho obírat nechce a po schůzkách s občany se v přípravě domovních přípojek nebude vůbec angažovat. Žádnou sumu, o které mluví pan Kupsa, vybírat nebudeme,“ ujišťuje.
   Dlužno říct, že vedle kanalizace a čističky je posun ve Svitávce vidět v celé řadě dalších oblastí. Běží stavba nové bytovky, chystá se zateplení základní a mateřské školy, čerstvě dokončena je rekonstrukce náměstí s přestavbou nepřehledné křižovatky, hotové je dětské hřiště. Celková hodnota investičních akcí, hotových, zahájených či bezprostředně chystaných, je podle starosty vyšší než dvě stě milionů korun.
  


Den bez aut
B o s k o v i c e (AD) - Ukázky výstroje a výzbroje policistů, nácvik první pomoci, vyprošťování simulantů z havarovaného vozu či slaňování z radniční věže. To všechno bylo minulý týden k vidění na Masarykově náměstí v Boskovicích v rámci osvětové akce Den bez aut, která upozorňuje na problémy vzniklé s prudkým nárůstem automobilového provozu.
Foto: Marek Lepka  


Škola ve Vískách slaví 120 let
V í s k y (Jim) - Před 120 lety - 29. září 1890 - byla slavnostně zahájena výuka v nově dokončené budově školy ve Vískách. Vísečtí budou výročí své školy slavit o víkendu 2. a 3. října.
   Oslavy zahájí v sobotu v 10 hodin ve škole, kde budou po celý den otevřeny dveře všem příchozím. Ve 14 h vystoupí žáčci se svým programem, od 15 h si dají fotbal staří páni, od 15.30 h bude následovat prohlídka obce a poté dojde na fotbal mezi svobodnými a ženatými. Den bude vrcholit odpočinkem v Orlovně, kde od 18 h bude možno sledovat promítání videa ze života obce, od 20 h pak besedovat se zástupci obce. Večer vše uzavře zábava v Sokolovně se skupinou MIX od 20.30 h.
   V neděli si zájemci budou moci v době od 10 do 12 a poté od 14 do 16 hodin prohlédnout školu.
  


Senioři soutěžili
B o s k o v i c e (AD) - Soutěž v poznávání chutí či takzvaná žížala. I tyto disciplíny patřily minulý týden ke sportovním hrám, kterými boskovický Domov pro seniory zakončil první ročník projektu Senior léto Boskovice 2010. Vedle domácích se zapojili i obyvatelé z domovů v Blansku, Letovicích a Černé Hoře.
Foto: Marek Lepka  


Vystaví kopie pamětních listin
L e t o v i c e (AD) - Repliky čtyř pamětních listin a pečetí spojených s městem Letovice si nechala vyrobit tamější radnice. Originály listin pocházejí z 15. až 17. století a jsou uložené v Moravském zemském archivu v Brně, některé i v Boskovicích.
   Radnice chce repliky, jejichž výroba přišla na patnáct tisíc korun, v nejbližší době veřejně vystavit. „Skoro všechny obce už mají vlastní prapory a znaky a teď začínají být velkou módou právě tyto listiny. Podle mě jde o unikátní památku, která by v obci neměla chybět,“ míní místostarosta Vladimír Stejskal.
   Jedna z dochovaných listin pochází v Vídně, kde ji roku 1610 vydal moravský markrabě a uherský král Matyáš II, který Letovicím udělil právo k pořádání výročních a koňských trhů. Nejstarší z listin je však datována rokem 1490, kdy Albrecht z Boskovic a na Letovicích prodává Letovicím část boskovického panství.
Foto: Marek Lepka  


Borovou napojí na vodu z Vlkova
L e t o v i c e (AD) - Před obyvateli Borové na Letovicku se začíná rýsovat šance, že už napřesrok napojí svá obydlí na veřejný vodovod. Pitnou vodu musejí totiž doteď brát z vlastních studní nebo od příbuzných.
   Borová – jedna z místních částí Letovic – patří s desítkou postavených domů k nejmenším vesničkám v regionu. Hrstka jejích obyvatel si však ani ve 21. století nemůže dopřát „luxus“, aby v domech po otevření kohoutkem tekla pitná voda. Nyní má naději, že jí dodávku základní tekutiny zajistí připojení k oblastnímu přivaděči Vlkov – Letovice. Podle letovického místostarosty Vladimíra Stejskala je to nejschůdnější řešení poté, co nevyšel loňský záměr napojit vesnici na vodojem v nedalekém Skrchově. „Skrchovští měli strach, že napojení Borové by bylo na úkor několik místních domácností, kterým by pak poklesl tlak a museli by používat domácí čerpadla,“ přiblížil místostarosta nedávný spor.
   V současnosti Letovičtí připravují stavební řízení a ohlížejí se po možnosti získat na stavbu propojení dotační příspěvek. Náklady podle projektanta vyšplhají na 1,7 milionu korun a pokud všechno půjde hladce, mohla by už v polovině příštího roku téct do Borové voda.
   Bez veřejného zdroje vody by pak na Letovicku zůstaly ještě Chlum, Novičí a Babolky.
  


Čepují Svatováclavské pivo z Černé Hory
Č e r n á H o r a (Jim) - Některé hospody narazily Svatováclavský pšeničný speciál, 13% pivo, na kterém si pivní fajnšmekři mohou pochutnat pouze jedenkrát v roce.
   Tento svrchně kvašený pivní speciál vytvořil výhradně pro oslavu svátku svatého Václava, patrona Země české a ochránce cechu pivovarníků, vrchní sládek jihomoravského Pivovaru Černá Hora Vlastimil Zedek. K jeho výrobě se používá minimálně jedna polovina sladu připraveného z pšenice.
   „Pšeničná piva byla oblíbená již v raném středověku. Jsme hrdí na to, že jej vaříme právě u nás v Černé Hoře,“ uvádí Vlastimil Zedek na adresu Svatováclavského pšeničného speciálu.
  


Černá Hora: 75letý starosta bude znovu kandidovat
Č e r n á H o r a (AD) - Současnému černohorskému starostovi Bohumilu Hlavičkovi je už pětasedmdesát let. Ani po perném volebním období ale nehází flintu žita a jde znovu do voleb – jako dvojka na kandidátce nezávislých. Bude-li však znovu chtít i post starosty, nechce zatím prozradit.
   Rozložení sil v jedenáctičlenném černohorském zastupitelstvu bylo v minulém období jednoznačné. Silných pět mandátů včetně starosty patřilo černohorskému nezávislému sdružení, dva mělo sdružení Vesnice a pouze po jednom držely strany ČSSD, ODS, KSČM a KDU-ČSL. Vzhledem k nižšímu počtu volených zastupitelů neměla Černá Hora ani obecní radu a její úlohu suploval starosta.
   Letos může být všechno jinak. Starosta řadu měsíců čelil silné kritice kvůli vysoké ceně vody a setrvání obce ve Svazku vodovodů a kanalizací (VaK). Na půdě Černé Hory proběhly kvůli tomu i dvě bouřlivé debaty, které vyvrcholily loňským veřejným referendem o vystoupení ze Svazku. Kritikou Hlavičky i celého zastupitelstva nešetřil hlavně předseda tamější organizace ČSSD Miloš Bílý, podle něhož radnice chybovala v celé řadě věcí. Nedokázala údajně vyřešit například špatný technický stav školní tělocvičny a nevhodným pronájmem sokolovny znemožnila pořádat v obci společenské akce. „Zastupitelé také odhlasovali nákup a rekonstrukci objektu tzv. Stalingradu v celkové investici 4,7 milionu korun a pak jej na deset let pronajali Sokolu za zhruba devět tisíc osm set korun měsíčně. Tato budova má přitom tři bytové jednotky a přilehlý pozemek a dala se pronajmout daleko lépe,“ tvrdí dále Bílý. Starosta Hlavička to ale odmítá. Zmíněný objekt je podle něj pronajatý za jednotkovou cenu, jaká se v obci standardně účtuje a výhodněji prý využít nešel. Nevyhovující stav tělocvičny naproti tomu nepopírá. „Ideální by bylo ji zbourat a postavit novou. My pořád doufáme, že se to podaří a proto také do stávající tělocvičny nechceme investovat,“ říká Hlavička, který uplynulé volební období považuje za úspěšné. Vyzdvihuje především vybudování inženýrských sítí k nové zástavbě na Selkově, výstavbu obslužné budovy na koupadle a budovy sběrného dvora. Dále zateplení školy a rekonstrukci školní kuchyně s jídelnou či zřízení knihovny, informačního centra a nové třídy v mateřské škole. „Za poslední čtyři roky jsme v Černé Hoře investovali osmdesát milionů korun a to se v budoucnu už nikdy nepodaří, protože končí dotační programy,“ dodává.
   O hlasy voličů v dvoutisícovém městečku se za necelé tři týdny utká osm různých uskupení, a to je o dvě víc než při posledních volbách v roce 2006. Jedním z letošních nováčků bude i sdružení Městys pro všechny, založené skupinou mladých rodin. Ty chtějí vstoupit do komunální politiky hlavně kvůli nespokojenosti s tím, jak současná radnice pečuje o bezpečnost dětí v obci. Nejvíc podle nich chybí kvalitní chodníky a také přechody pro chodce či měřiče rychlosti na cestě ze školy. „Když jsme dělaly test a zkoušely obec projet s kočárky, zjistily jsme, že po hlavních trasách to téměř nejde,“ prozradila Gabriela Tomíčková, které na kandidátní listině patří druhé místo. Podle této maminky by obci prospělo, kdyby se po volbách změnilo složení zastupitelstva včetně osoby starosty a kdyby v čele radnice stanula žena. „Pan starosta toho dokázal hodně, ale myslím, že už je čas na prostřídání. Přála bych si, aby starostkou byla naše kandidátka, která má s působením v zastupitelstvu zkušenost a na dění v Černé Hoře dokáže pohlížet velmi střízlivě,“ dodala Tomíčková.
  


Boskovický Emanuel se stará o děti se středním a těžkým postižením
B o s k o v i c e (tt) - Den otevřených dveří proběhl minulé úterý v boskovickém Centru denních služeb Emanuel, které slouží lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Zařízení je součástí sítě, pomocí které zajišťuje své služby Oblastní charita Blansko. Ta má na Blanensku a Boskovicku celkem 22 středisek zajišťujících registrované sociální služby a ve středu 29. října slaví Den Charity, v rámci kterého probíhá i série Dnů otevřených dveří v jednotlivých zařízeních.
   Boskovický Emanuel zahájil svoji činnost v dubnu roku 1994. Původně fungoval v objektu takzvaného kláštera na Hradní ulici, v posledních několika letech působí v budově bývalé školičky za městskými lázněmi. Zařízení dnes využívá 15 uživatelů, o které pečuje celkem 8 zaměstnanců. Ti zvládají obstarat každodenní provoz v Boskovicích a na pobočce v Doubravici nad Svitavou.
   „Emanuel je zařízení, které se dnes skládá ze dvou částí. A to z Centra denních služeb a ze Sociální rehabilitace. Obě tyto služby slouží všem našim 15 uživatelům. Centrum denních služeb poskytuje denní pobyt lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením středního až těžkého stupně. Tím se lišíme od Betany, jehož cílovou skupinu tvoří uživatelé s lehčí formou postižení,“ vysvětlil vedoucí stacionáře Ivo Krejčíř.
   Zařízení Emanuel je otevřeno ve všední dny od 7 do 16 hodin, ale ne všichni uživatelé jsou zde po celou dobu, někteří chodí jen ve vybrané a předem dohodnuté dny. „Centrum denních služeb poskytuje uživatelům stravu, pomoc při osobní hygieně a základní sebeobsluze, různé výchovné a vzdělávací činnosti a podobně. Snažíme se také podporovat jejich přirozenou individualitu a usilovat o to, aby nebyli vyloučeni ze společnosti. Každý z nich má vytvořený individuální výchovně–vzdělávací plán. Ten se sestavuje přímo s uživateli, ale vzhledem k tomu, že z velké části nejsou schopni verbální komunikace, vycházíme ze spolupráce s jejich zákonnými zástupci, tedy s rodiči. Na základě individuálních plánů potom probíhají veškeré činnosti, ať už samostatné nebo skupinové,“ popsal Ivo Krejčíř.
   Co se týče sociální rehabilitace, ta je v Emanuelu rozdělena na ambulantní a pobytovou. Ambulantní je poskytována v boskovickém zařízení všem 15 uživatelům, ale pouze po určitou část dne. „Sociální rehabilitace navazuje na činnost Centra denních služeb a tvoří další stupeň ve vývoji každého uživatele. Jestliže v Centru poskytujeme především pomoc při základních sebeobslužných činnostech, sociální rehabilitace se zaměřuje na jejich nácvik a upevňování, dále také na zvládání jednoduchých pracovních úkonů. Jednotlivé návyky a dovednosti se prohlubují a upevňují, a ještě více zde usilujeme o větší soběstačnost a samostatnost uživatelů. Také navštěvujeme nejrůznější akce, jako jsou divadla, kina, výstavy, sportovní akce, jezdíme na pobytové zájezdy, a snažíme se, aby uživatelé nebyli vyloučeni ze společnosti,“ přiblížil vedoucí zařízení.
   Pobytová forma sociální rehabilitace probíhá v Doubravici nad Svitavou, kde před časem otevřela Charita boskovickému Emanuelu pobočku. Této služby zatím využívá pět uživatelů, výhledově se však počítá s tím, že přibudou další. „Tato služba probíhá během pracovního týdne, takže nám rodiče děti odevzdají v pondělí a v pátek si je vyzvednou. Uživatelé tak tráví v Doubravici čtyři noci. K dispozici mají své soukromí na jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, dále společenskou místnost s kuchyní a sociální zařízení. Snažíme se, aby zde smysluplně trávili svůj volný čas poté, co skončí jejich program v Boskovicích,“ doplnil vedoucí Emanuela Ivo Krejčíř.
Hendikepované děti se každé dopoledne setkávají při společných činnostech.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Kultura

Panorama přinese ozvěny světových festivalů Manifesto
B o s k o v i c e (tt) - Filmovou přehlídku Manifesto 2010 – ozvěny světových filmových festivalů pořádají od čtvrtka 30. září do středy 6. října v boskovickém kině Panorama.
   Putovní projekt nabízí českým divákům exkluzivní kolekci 9 festivalových hitů ze světových filmových festivalů v Cannes, Berlíně, Sundance, Benátkách, Torontu či Karlových Varech a představí exkluzivní kolekci kvalitních filmů, které v poslední době vzbudily ohlas na nejvýznamnějších světových filmových festivalech. „Dobrých a úspěšných festivalových filmů je čím dál víc, a většina z nich se bohužel nedostává do širší filmové distribuce. Zhlédnout je mohou jen festivaloví návštěvníci a diváci. Manifesto ve formě putovního minifestivalu přináší žánrově pestrou přehlídku kvalitních a divácky atraktivních titulů ze světových filmových festivalů,” řekl Jiří Králík, který Manifesto připravil.
   Ve čtvrtek 30. září v 19.30 hodin zahájí přehlídku v boskovickém kině Panorama promítání filmu Unaveni sluncem 2-Exodus, což je pokračování oscarového snímku Nikity Michalkova. „V dalších dnech si pak diváci mohou vybrat z neobvykle široké a pestré filmové nabídky, neboť na rozdíl od jiných, většinou tematicky nebo žánrově komponovaných projektů, se Manifesto nechce orientovat pouze na jeden typ diváka. Tomu je podřízena i strategie výběru jednotlivých titulů – každý z nich zastupuje jiný žánr i formu. V programu tak najdete životopisný film o slavné dívčí punkové skupině The Runaways, drsný thriller černější než film noir Vrah ve mně, pozoruhodný francouzský dokument o nejkrásnějším období života Mimina, drama ze života Kluci jsou zpět, nový animovaný film od tvůrce Tria z Belleville Iluzionista, japonský film pro fanoušky Sin City, Kill Billa a asijských bojových umění Goemon nebo dnes již kultovní džihádskou černou komedii Čtyři lvi,“ přiblížil vedoucí kina Radek Pernica.
   Kromě Boskovic se v Jihomoravském kraji přehlídka koná už jen v brněnských kinech Scala a ve Velkém Špalíčku.
  


Odvárka představí v Galerii Otakara Kubína i obrazy Boskovic
B o s k o v i c e (tt) - Novou sezónu zahajuje po prázdninách první autorskou výstavou boskovická Galerie Otakara Kubína, v sobotu 9. října ve 14 hodin se koná vernisáž výstavy obrazů Jana Odvárky. Úvodní slovo pronese Jan Bařinka. Výstava potrvá do neděle 31. října.
   „Jan Odvárka se narodil v roce 1943 ve Dvoře Králové nad Labem. Na svět přišel jako čtvrtý chlapec v rodině Františka Odvárky, mistra kováře, který pocházel z Herálce na Českomoravské vysočině. V místě svého rodiště pracoval 15 let jako propagační výtvarník a malířství se věnuje jako svobodnému povolání už od roku 1978. Žije a tvoří ve Svratce. Hlavním tématem jeho obrazů je krajina. Především pak krajina Českomoravské vysočiny. Názvy jeho obrazů jsou spojeny se jmény půvabných vesniček, krajinných zákoutí, rybníků, říček a potoků, ale i kopců a cest. Malíř Odvárka by zajisté uměl nakreslit zpaměti mapu všech míst, která navštívil se svou paletou. Zná je dobře ve všech ročních obdobích. V zářivých zimách, kvetoucích jarech, prosluněných létech i zádumčivých podzimech. Jan Odvárka se sice věnuje převážně námětům z Vysočiny, pro zpestření však občas zamíří i na místa jiná – přibližně před měsícem hledal inspiraci pro své obrazy v Boskovicích. Některé z těchto obrazů budou k vidění i na této výstavě,“ uvedl galerista Josef Bařinka.
  


O Špidlíkovi
B o s k o v i c e (tt) - Profesor Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci jezuita Pavel Ambros přijel v úterý do Boskovic vyprávět o životě a odkazu kardinála Tomáše Špidlíka. Profesor Pavel Ambros je ředitel Centra Aletti v Olomouci. Na úvod setkání, které pořádala Českobratská církev evangelická ve spolupráci s boskovickými katolíky, byl promítnut pozoruhodný filmový dokument zachycující boskovického rodáka Tomáše Špidlíka a jeho úvahy. Naslédovala přednáška a poté beseda, při které profesor Ambros vzpomínal na osobní setkání s kardinálem Špidlíkem.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Jan Bařinka tentokrát o ženách v rocku
B o s k o v i c e (tt) - Pokračování úspěšného přednáškového cyklu o dějinách hudby připravil ve spolupráci s KZMB absolvent brněnské estetiky Jan Bařinka. První přednáška nového cyklu se koná v úterý 5. října od 17 hodin v kině Panorama a nese název Women in Rock.
   „Přednáška se bude v chronologickém sledu věnovat nejdůležitějším ženským osobnostem rockové hudby: od pozdních šedesátých let, kde zaznamenaly úspěch především Grace Slick, Janis Joplin nebo Nico, přes výrazné představitelky post-punkové a gothic rockové scény sedmdesátých a osmdesátých let, jako byly PJ Harvey, Patti Smith nebo Siouxsie, až k některým výlučně ženským žánrům v letech devadesátých, jako riot grrrl, což je taková ženská obdoba grunge. Nebudou chybět ani zástupkyně hudby současné - především metalové kapely se ženou v čele - jako jsou například Within Temptation nebo After Forever,“ přiblížil Jan Bařinka.
  


V sokolovně bude přehlídka pěveckých sborů
B o s k o v i c e (tt) - Národní přehlídka Sokolských pěveckých sborů se koná v prostorách boskovické sokolovny v sobotu 9. října od 14 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné, vystoupí zde pěvecké sbory z Chocně, Huntířova, Jedovnic, Jihlavy a Háje ve Slezsku.
   
  


Světová hvězda reggae a hip hopu na Prádelce
B o s k o v i c e (tt) - Seskupení boskovických DJ’s Basssheriff Sound pořádá v sobotu 2. října od 21 hodin v klubu Prádelka koncert, na kterém jako hlavní hvězda vystoupí britský MC Deadly Hunta. Ten přijede do České republiky a vystoupí pouze v Brně a v Boskovicích. Dále se představí DJ Riddim Tuffa, Mateyka, Deafekt, Ntkz a členové domácí Basssheriff Sound.
   „Deadly Hunta je londýnský MC geniálně propojující hip hop, reggae a dancehall. Jeho hlas jste mohli slyšet například v kultovním filmu Human traffic. Svou kariéru odstartoval na počátku devadesátých let spoluprací s evropskými reggae soundsystémy African Roots a SkyJuice, potažmo na Jamajce, kam se vypravil v roce 1994. Od roku 1996 začal vystupovat po boku umělců jako Wu Tang Clan, Daddy Freddy, Ice T, African Simba nebo Buju Banton, postupně si vybudoval značný respekt na reggae i hip hopové scéně nejen v domácí Velké Británii a na Jamajce, ale takřka po celém světě,“ uvedl za pořadatele DJ Amma.
  


Informace

Na kolech oslaví svátek sv. Václava
B o s k o v i c e (Jim) - Svátek sv. Václava prožitý sportovně a hravě aneb Se zajícem na kolech kolem Boskovic je název zábavného dne pro cyklisty malé i velké.
   V úterý 28. září pořádá TJ Rytmus cyklistický výlet pro rodiče s dětmi. „Sraz účastníků je mezi 13.30 a 14.00 hodinou na Nádražní ulici pod budovou Minervy. Trasa, která má délku asi 5 kilometrů, povede po polních cestách a bude končit v Sudickém dvoře. Po cestě budou děti plnit úkoly, za které dostanou odměnu,“ uvedla Mirka Krajíčková za pořadatele.
   
  


Paprsek otevírá dveře
V e l k é O p a t o v i c e (Jim) - V rámci celostátního Dne otevřených dveří poskytovatelů sociálních služeb zve velkoopatovický Paprsek na návštěvu. Ve středu 6. října jsou od 13 do 17 hodin vítání hosté v ergoterapeutických dílnách, těšit se mohou na ukázky canisterapie. Prezentace celoročních událostí doplní prodejní trh.
  


Dveře otevře i poradna pro rodinu a vztahy
B l a n s k o (Jim) - Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Blansku pořádá v rámci Týdne sociálních služeb Den otevřených dveří. „Ve středu 6. října od 8 do 16 hodin se lidé mohou seznámit s činností a poskytovanými službami. Mohou absolvovat psychologické testy osobnosti, inteligence, paměti, profesních předpokladů pro dospělé, a jiné s individuálním vyhodnocením,“ uvedla vedoucí centra Radka Šebelová.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - ČERNÁ HORA - Dvaadvacetitisícovou škodu způsobil dosud neznámý pachatel na stavbě objektu hotelu v Černé Hoře na Blanensku. V přesně nezjištěné době se do pondělí 20. září dostal zřejmě za použití shodného klíče do uzamčeného skladu, kde ukradl dvě plastová střešní okna. Pachatel je nyní podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže.
   
   ČERNÁ HORA - Jen na pár hodin odstavil v pondělí 20. září řidič svoje nákladní auto značky Renault s návěsem na parkoviště v blízkosti státní silnice Brno-Svitavy u Černé Hory. Když se k autu krátce po půlnoci vrátil, zjistil, že neznámý pachatel odčerpal z nádrže návěsu 200 litrů motorové nafty. Při čerpání nafty jí část vylil také na silnici a na trávník, což museli likvidovat přivolané hasiči. Krádeží paliva vznikla škoda za asi 6 tisíc korun.
   
   LYSICE - Bez jakýchkoliv zábran se chovala na silnici ve čtvrtek 23. září v odpoledních hodinách dvačtyřicetiletá řidička osobního auta Škoda Fabia, kterou zastavili policisté v Lysicích. Žena přitom usedla za volant poté, co vypila dva litry bílého vína. Dechová zkouška pak u ní ukázala 4,66 promile alkoholu v dechu. Aby to ale nebylo málo, policisté zjistili, že žena má zablokované řidičské oprávnění a že nesmí usednout za volant až do března roku 2013.
   
   MACOCHA - Další lidský život skončil v sobotu 25. září v propasti Macocha. Před sedmou hodinou ranní policistům oznámila mladá žena, že její přítel jí v textové zprávě sdělil, že spáchá sebevraždu. Policisté okamžitě vyjeli k Hornímu můstku propasti, kde nalezli jeho vozidlo a další věci. Úmyslu šestadvacetiletéhu muže se jim už ale nepodařilo zabránit, jeho tělo nalezli dole v propasti.
   
   LYSICE - Zřejmě kámen nebo jiná nerovnost na silnici byly příčinou havárie motocyklu značky Honda Varadero 125, která se stala v sobotu 25. září kolem půl třetí odpoledne na silnici vedoucí od Lysic k Bořitovu. Při havárii byl lehce zraněn sedmnáctiletý řidič motocyklu a také jeho o rok mladší spolujezdec se zranil lehce. Na motocyklu vznikla škoda za asi 10 tisíc korun, dechová zkouška vyloučila, že by řidič před jízdou požil alkoholické nápoje.
  


Podzim na říjnové obloze
Tak můžeme nazvat měsíc říjen z hlediska pozorování nebeských těles. Podzim na obloze je proto, že pozorujeme polohu Slunce a hlavně podzimní souhvězdí, které je možné vidět již brzy večer, protože se den stále více zkracuje. Léto nám naposledy zamává letním trojúhelníkem se souhvězdími Lyry, Labutě a Orla a potěšíme se krásnými souhvězdími podzimu. Večer kolem 21. hodiny nám nebe nabídne směrem od východu k západu souhvězdí Velryby se známou proměnnou hvězdou Mira Ceti, Vozky a jasnou Capellou, dále souhvězdí Persea, Andromedy, Pegasa a další souhvězdí. Podél ekliptiky se prezentují zvířetníková souhvězdí Býka s jasnou červenou hvězdou Aldebaran a Plejádami, Berana, Ryb, Vodnáře a Kozoroha. Pozorujeme oblohu čelem k jižnímu bodu a zvedneme hlavu vysoko až k nadhlavníku. Najdeme výrazné souhvězdí s názvem Kasiopeja. Má typický tvar dvojitého W. Leží v blízkosti hvězdy Polárky v opačném směru od Velké medvědice nad souhvězdími Andromedy a Persea. Vedle Kasiopeji najdeme souhvězdí Cefea. Kasiopeja je souhvězdí severní oblohy, které u nás nezapadá pod obzor (tzv. souhvězdí obtočnové). Celé leží v Mléčné dráze. Při pozorování uvidíme pět dost jasných hvězd s názvy Schedir, Caph, Cih, Ksora a Segin. Nejjasnější hvězdou je Schedir s jasností 2,2 mag. a vzdáleností 228 ly. Pozoruhodným objektem souhvězdí je hvězda Cih, která občas rozpíná svůj plynný obal z deseti na osmnáct průměrů Slunce. Tím mění svou jasnost od 1,6 mag do 3 mag. Je od nás vzdálena 613 ly. V roce 1572 vybuchla v souhvězdí supernova označená písmenem B. Dnes je toto místo silným zdrojem radiového záření. Je také nazývána Tychonova hvězda (Tycho Brahe supernovu podrobně popsal). V souhvězdí také najdeme několik dobře pozorovatelných otevřených hvězdokup, např. M 52, M 103 a další (viz obrázek).
   Báje k souhvězdí Kasiopeji je zajímavá a obsáhlá. Ve stručnosti uvedeme, že egyptská královna Kasiopeja byla manželkou krále Cefea (sousední souhvězdí). Vynikala svou krásou a vychloubala se tím nad vodní víly nereidy. Za to ji bůh moří Poseidon (měl za manželku vílu nereidu) potrestal tím, že na království Cefea poslal mořskou obludu. Aby byl říše zachráněna, museli rodiče princezny Andromedy Cefeus a Kasiopeja svou dceru mořské obludě obětovat. Andromeda byla přikována ke skalnatému útesu nad mořem, avšak slavný hrdina Perseus obludu zabil, Andromedu osvobodil a oženil se s ní. Všechny tyto bájné postavy se jako souhvězdí dostaly na oblohu. Kasiopeja byla potrestána tím, že byla umístěna blízko pólu. Musela tedy každou noc trávit polovinu času hlavou dolů, aby se naučila skromnosti.
   Říjnové Slunce se nalézá pod světovým rovníkem, takže jeho denní oblouky na obloze jsou stále kratší. Dne 1. 10. Slunce vyjde v 7 h a zapadne v 18 h 39 min SELČ. 31. 10. vyjde v 6 h 48 min a zapadne v 16 h 39 min, avšak již v SEČ. Nezapomeňte, že se 31. 10. změní SELČ (letní čas) na čas středoevropský SEČ, ručičky hodin se posunou o hodinu zpět. Sluneční azimut se zmenší z 86° na 69° a den se během října zkrátí o 1 h 48 min. Do znamení Štíra Slunce vstoupí 23. 10. ve 14 h 34 min SELČ.
   V říjnu Měsíc zaznamená neobvykle 5 fází: 1. 10. poslední čtvrt, 7. 10. nov, 14. 10. první čtvrt, 23. 10. úplněk a 30. 10. znovu poslední čtvrt. 6. 10. bude Měsíc nejblíže Zemi (vzdálenost 359 tisíc kilometrů) a 18. 10. nejdále od Země (vzdálenost 405 tis. km).
   Venuši a Mars nelze pozorovat. Počátkem října nízko na ranní obloze se objeví Merkur. Po většinu noci stále bude v Rybách zářit Jupiter. Saturn zaznamenáme nízko na ranní obloze. Po většinu noci lze nalézt planety Uran v Rybách a Neptun v Kozorohu.
   V říjnu je málo úkazů na obloze. Přiblížení Jupitera k Měsíci nastane 20. 10., podobně Neptun 19. 10. a Uran 20. 10. Dne 22. 10. se objeví maximum meteorického roje Orionic.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Vystaví plody podzimu
V e l k é O p a t o v i c e (Jim) - Výstavu ovoce, zeleniny a květin pořádají velkoopatovičtí zahrádkáři v neděli 3. října od 14 do 17 hodin.
  


Zubní pohotovost na Boskovicku – říjen 2010
B o s k o v i c k o - 2. 10. MUDr. Šumberová Lysice, Komenského 429 516 472 227
   3. 10. MUDr. Žilka Benešov, 19 516 467 313
   9. 10. MUDr. Adamová Letovice, Masarykovo náměstí 18 516 474 018
   10. 10. MUDr. Bočková Kunštát, nám. ČSČK 38 516 462 203
   16. 10. MUDr. Fenyk Letovice, Tyršova 15 516 474 310
   17. 10. MUDr. Grénarová Boskovice, Vodní 95 (Minerva) 516 494 204
   23. 10. MUDr. Chatrná Boskovice, Lidická 8 516 453 998
   24. 10. MUDr. Chatrný Boskovice, Lidická 8 516 456 109
   28. 10. MUDr. Jaklová Boskovice, Smetanova 24 516 454 046
   30. 10. MUDr. Kopáčková Letovice, A. Krejčího 1a 516 474 369
   31. 10. MUDr. Kraml Boskovice, Vodní 95 (Minerva) 516 494 380
   Služba je sloužena od 8.00 - 12.00 hodin
   
   Mimo výše uvedenou je služba zajištěna v Brně, Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111 ve všední dny od 17.00 hodin do 7.00 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích nepřetržitě 24.00 hodin.
  


Sport

Moravci se z Pece nevracejí s prázdnou
B e n e š o v (les) - Jako první uzavřelo seriálovou sezónu cross country, to mělo premiéru na nové trati v Peci pod Sněžkou. Letošní převahu triumfem potvrdili Janka Števková i Jaroslav Kulhavý.
   Pět závodů, pět vítězství. Taková je bilance Jaroslava Kulhavého (Rubena Birell Specialized), který letos doma nenašel přemožitele. Sobotní jednoduché vítězství demonstrovalo jeho letošní skvělou sezónu. Janka Števková (CK Epic Dohňany) zvítězila již ve čtvrtém z celkových pěti závodů a na Slovensko si odvezla i pohár za prvenství v celkovém pořadí.
   V nabitém startovním poli byly vidět i barvy Moravce Benešov. Poslední Český pohár v Peci pod Sněžkou nám přinesl tomuto klubu dvě stříbrné medaile. Kadetka Nikola Hlubinková nestačila pouze na Báru Machulkovou a junior Radim Kovář na šampiona Tomáše Paprstku.
   Stříbrné pozice vybojovali oba jmenovaní i v celkovém pořadí letošního Českého poháru. I další reprezentanti benešovského klubu nechali na tratích všechny síly, s umístěním to bylo ale jako na houpačce.
   Výsledkově finále dopadlo takto: Starší žáci - Patrik Kolář 17. místo, kadetky - Nikola Hlubinková 2. místo, Markéta Parolková - nedokončila, přetržený řetěz v zaváděcím kole. Kadeti - Adam Sekanina 13. místo, Jakub Šafář 17. místo, juniorky - Tereza Tlamková 6. místo. Junioři - Radim Kovář 2. místo, muži Open - Jan Šubrt 14. místo, Radek Barák 16. místo, Petr Bořil 18. místo a David Malý 23. místo.
   V celkovém pořadí dopadli jezdci Moravce Benešov takto: Starší žáci - Patrik Kolář 12. místo, kadetky - Nikola Hlubinková 2. místo, Markéta Parolková 6. místo. Kadeti - Adam Sekanina 9. místo, Jakub Šafář 18. místo, juniorky - Tereza Tlamková 5. místo. Junioři - Radim Kovář 2. místo, muži Open - Radek Barák 12. místo, Petr Bořil 18. místo, Honza Šubrt 19. místo, a David Malý 39. místo.
Na stupních vítězů. Radim Kolář (vlevo) vítěz Tomáš Paprstka (uprostřed).
Foto: archiv  


Zdeněk Rataj je druhý v Evropě v praktické střelbě
B o s k o v i c e (les) - „Moje oblíbená stage a já na ní trefím myšáka!“ hodnotil poněkud naštvaně průběh Mistrovství Evropy v praktické střelbě boskovický Zdeněk Rataj. Český reprezentant, který minulý týden přivezl z Bělehradu stříbrnou medaili v kategorii super senior. „Neměl jsem nastříleno a to se prostě musí projevit,“ pokračuje Rataj, (trefit myšáka znamená minout terč a nabrat citelnou bodovou ztrátu - pozn. redakce). Když jsem v roce 2004 vybojoval titul mistra Evropy, měl jsem nastříleno asi 7x víc než v roce letošním. Jako český důchodce si to už ani nemohu dovolit, střelba je finančně poměrně nákladný sport.“
   K šesti titulům mistra republiky a k titulu mistra Evropy tedy do sbírky Zdeňka Rataje přibyla další medaile. „Když se tak dívám, jde bezesporu o můj největší úspěch,“ říká skvělý střelec s úsměvem. „Stárnu a tak každý úspěch dnes už vnímám jinak. S mistrovstvím Evropy jsem letos vůbec nepočítal, ale když jsem šanci startovat dostal, nemohl jsem ji odmítnout. A určitě nelituji. Ještě jsem nikdy neviděl tak skvěle připravenou soutěž. A to po všech stranách. Úžasně připravené situace, skvělá atmosféra, báječní lidé. A navíc se mi povedlo získat medaili. Co si ve svých dvaašedesáti letech mohu přát víc?“
   Zdeněk Rataj svým výkonem v Bělehradě nechal za sebou silnou mezinárodní konkurenci. „Na Raymonda jsem letos neměl (belgický reprezentant Raymond Plateus vybojoval zlato), ale zklamán rozhodně nejsem. Příští rok bude mistrovství světa v Řecku, a když mi to zdraví dovolí a budu mít výsledky, kdo ví?! Ale nechci nic plánovat, je to ještě moc daleko,“ ukončil svoje povídání Rataj. Ale jiskra v oku prozrazuje, že ho světový šampionát klidným nenechává. A tak uvidíme příští rok.
Medaile z Bělehradu. Zdeněk Rataj a jeho trofeje.
Foto: Lubomír Slezák  


Tři hráči byli v první desítce
Ž ď á r n a d S á z a v o u (les) - V sobotu se ve Žďáře nad Sázavou uskutečnil v pořadí třetí z pěti turnajů, kterými se hráči kvalifikují na Mistrovství České republiky. Mezi 87 startujícími hráči z celé republiky nemohli chybět členové boskovického klubu. I když tentokrát na medailová umístění nedosáhli, hned tři se probojovali do elitní desítky.
   Přemožitele nenašel a vítězný pohár si odnesl Miloslav Mach z Dobré Vody u Českých Budějovic, druhý skončil Jiří Nakládal z týmu Dragons Brno a třetí Martin Vrána (Orel Bohunice). Těsně pod stupni vítězů stanul Jakub David (4. místo), na sedmé příčce skončil Bohumil Feruga a desítku uzavíral Michal Odehnal. Další umístění hráčů Boskovic: 23. Vít Vondál, 54. Lukáš Novotný, 62. Jan Feruga, 65. Vojtěch David.
Foto: archiv  


Mistrovství v terénní lukostřelbě
L e t o v i c e (les) - V zámeckém parku v Letovicích se o víkendu uskutečnilo XIX. mistrovství České republiky v terénní lukostřelbě dospělých a dorostu. Pro veřejnost poměrně neznámý sport je variantou sportovní lukostřelby, kde jsou kruhové terče rozmístěny v různých vzdálenostech na několikakilometrovém úseku trati při využití terénních nerovností.
Foto: Lubomír Slezák  


KK Velen je stále bez bodu
B o s k o v i c e (les) - Ani třetí kolo krajského přeboru kuželkářů nepřineslo týmu KK Velen Boskovice body. Nad síly boskovického celku byl tým Slovanu Rosice B, který je po třech kolech jedním ze dvou celků, bez ztráty bodu.
   KK Velen Boskovice - KK Slovan Rosice B 2:6 (2182:2246). Pitner - Peřina Antonín 1:1 (371:357), Veselý - Klvaňa 0:2 (349: 394), Ševčík - Špatný 2:0 (394: 344), Vybíhal - Vaverka 0:2 (374:388), Ševčík - Macerod Petr 0:2 (331:377), Minx - Macerod Pavel 1:1 (363:386).
  


Halová sezóna začíná
B o s k o v i c e (les) - Fanoušci halových sportů se dočkali. Už tuto sobotu začínají krajské soutěže v basketbalu, volejbalu a ledním hokeji.
   V sobotu hostí volejbalové juniorky DDM Brno, basketbalisté Sokola zase přivítají Husovice. V neděli volejbalové kadetky hostí Vyškov a hokejisté Minervy Boskovice zahájí sezónu zápasem se Šternberkem.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   Divize:
   Blansko - Pelhřimov 2:2.
   Krajský přebor:
   Ivančice - Ráječko 4:2, Rájec-Jestřebí - Boskovice 4:2.
   Okresní přebory:
   II. třída: Boskovice B - Doubravice 0:3 (0:1), Ondráček P. 2, Daněk Jan, Rudice - Olomučany 0:1 (0:0), Polák, Šošůvka - Drnovice 6:2 (2:2), Krátký 4, Sehnal, Zouhar R. - Haničinec M., Pavel, Lysice - Letovice 2:5 (1:1), Jonáš, Soused - Prudil M. 2, Prudil T. 2, Hlaváček, Lipovec - Vavřinec 3:2 (2:1), Sedlák M. 2, Horáček Radim - Hudec, Burget.
   III. třída: Knínice - Kunštát B 4:1 (3:0), Kubín J., Tihon, Minařík T., Palán - Nedoma L., Vilémovice - Ráječko B 0:0, Ostrov - Vísky 0:4 (0:0), Martínek, Šmeral, Učeň, Přikryl, Olešnice B - V. Opatovice 0:3 (0:1), Kuřitka, Ostřížek Radim, vlastní, Skalice - Kotvrdovice 2:1 (2:1), Marek, Sekanina R. - Hloušek, Lipůvka - Bořitov B 3:2 (3:0), Šenkýř 2, Kovář - Petrák Pavel 2.
   IV. třída: Vilémovice B - Benešov 2:5 (1:1), Flek, Šindelář - Mucha 2, Laštůvka 2, Abrahám, Voděrady - Adamov 2:0 (1:0), Švancara P. 2, Skalice B - Úsobrno nesehráno, hosté se k utkání nedostavili, Jedovnice B - Lomnice 2:1 (1:0), Rybář, Pešička – Rochla.
   Dorost
   Sk. A: Lipovec - Sloup 6:0 (6:0), Hebert P. 2, Musil F. 2, Musil L., Novotný.
   Sk. B: Voděrady - Vísky 1:3 (0:2), Kranáč - Trunda 2, Chladil.
   Žáci
   Sk. A: Rudice - Kotvrdovice 6:2 (2:1), Vymazal 4, Magda, Kašpárek - Keprt 2.
   Sk. B: Knínice - Drnovice 2:0 (1:0), Špidlík J., Vondál, Svitávka - V.Opatovice 0:0,Voděrady - Vísky 4:0 (4:0), Nezval, Dvořák Jakub, Tomíček, Štencl, utkání ukončeno ve 36. minutě z důvodu nízkého počtu hráčů hostů.
   Mladší žáci: Olomučany - Kunštát 1:9 (0:1), Krejčí - Čechová 4, Staněk 2, Čech, Hladil, vlastní.
   Přípravka
   Sk. A: Jedovnice - Olomučany 8:3 (4:1), Otýpka 4, Mlčoušek 3, Kotoučková - Beránek 2, Klimeš, Blansko - Rudice 19:1 (10:1), Ševčík 4, Pačovský 4, Doležel 4, Prudil 4, Souček 2, Rek - Matuška, Vavřinec - Lipovec 1:10 (0:6), Moravec O. - Doležel 3, Kosek 3, Matuška 3, Mikoláš.
   Sk. B: Rájec - Jestřebí - Černá Hora 2:1 (1:1), Sekanina 2 - Fojt, Ráječko - Blansko B 0:5 (0:3).
   Sk. C: Kunštát - Boskovice C 5:5 (3:1), Dočekal, Novotný, Štěrba, Staňková, Motyčka - Sychra F. 2, Ondroušek 2, Žáček, Drnovice - Boskovice A 2:5 (1:3), Šmerda M., Fiala - vlastní 2, Papoušek, Vorlický, Bránský.
   Sk. D: Knínice - Boskovice D 11:0 (5:0), Mucha V. 5, Letfus M. 3, Lajšner L. 3, Letovice - Boskovice B 3:4 (3:1), Jančík 2, Pokorný - Suchý 2, Alexa, Učeň.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   28. 9., 16 h Ráječko - IE Znojmo. 2. 10., 15.30 h Boskovice - Bohunice. 3. 10., 15.30 h Ráječko - Židenice, KP mužů. Bořitov - Ivanovice, Blansko B - Olešnice, Kunštát - Černá Hora, I. B.
   HOKEJ
   3. 10., 17 h Boskovice - Šternberk, KP mužů.
   BASKETBAL
   2. 10., 17 h Sokol Boskovice - Husovice B, OP I.
   VOLEJBAL
   2. 10., 10 a 13 h Minerva Boskovice - DDM Brno A, KP juniorek. 3. 10., 10 a 13 h Minerva Boskovice - Vyškov A, KP kadetek.
   ATLETIKA
   29. 9., 15 h Blansko. Podzimní desítka na dráze.
  


Napsali nám

Asijské čtvrti
Londýnská čínská čtvrť se nachází v samém centru města a turisté zde naleznou čínské restaurace, obchody s potravinami a rozličnými službami. V našich končinách se s něčím podobným nepotkáme, protože čínská komunita zde má velmi slabé zastoupení. Vietnamská čtvrť bude mít ovšem zřejmě svůj podíl v každém větším městě.
   A tak jsme se i v Boskovicích dočkali. Pod velice honosným jménem bylo v minulých dnech otevřeno nehtové studio. Vietnamci žijící v Česku si oblíbili novou příležitost k podnikání, zkrášlují nehty. Vedle prodeje zeleniny a textilu se tento byznys stal jejich nejoblíbenějším. Levná studia rostou ve městech třeba hned vedle české konkurence, která je ale i dvakrát dražší.
   Vietnamci za své služby zpravidla účtují až o několik stovek méně a pyšní se kvalitní americkou technikou.
   Příslušníci této komunity patří k nejčastěji podnikajícím lidem v České republice. Podle posledních statistik vlastní živnostenský list okolo 30 tisíc Vietnamců. Když jsem se minulý týden procházel centrem Brna, narazil jsem na několik večerek, tedy obchodů s prodejem do pozdních večerních hodin nebo také i s nonstop provozem. Vietnamské večerky zaplavily Česko a ve svém počtu dohánějí české obchody. Momentálně je jich tu registrovaných více než tři tisíce.
   O vlastní provoz se starají většinou manželské páry, kdy manžel zajišťuje zásobování a partnerka zboží prodává. Večerky s poměrně velkým sortimentem znamenají pro asijské obchodníky velký potenciál. Mnoho vietnamských podnikatelů přemístilo do kamenných provozoven z tržnic také prodej textilu, tyto obchody nevykazují podle jejich představ dobré výsledky. Levný textil už totiž v Česku nabízejí i specializované diskontní řetězce.
   Současné ekonomické krizi se dokáží vietnamští obchodníci velice rychle přizpůsobit a využijí všech nedostatků v naší obchodní síti. V dnešní době otevírají herny a bistra. Vietnamské ženy se naučily dělat manikúru a stříhat, a tak si otevírají své kadeřnické salóny.
   Když jsem si nedávno zašel do malého stánku s ovocem a zeleninou v samém centru města, který provozují právě Vietnamci, byl jsem mile překvapen nejen cenami, ale i vzorným pořádkem v malém stánku. I vznikající asijské čtvrti si někdy zaslouží naši pozornost.
Milan Křesťan  


Není to jen naše vina
Na Základní škole v Boskovicích, pracovišti Slovákova se v průběhu minulého školního roku přešlo na efektivnější způsob uklízení bezprostředního okolí školy. Vše začalo tak, že na schůzce školního parlamentu zástupci tříd navrhli, aby byla přidělena jednotlivým třídám část plochy, o kterou se bude daná třída starat. Žáci v rámci pracovních činností nebo pracovních dovedností chodili na vybraná místa, kde zametali, vybírali odpadky ze křovin a podobně. I přes tuhle pravidelnou snahu se objevily názory od boskovických občanů, že okolí školy je plné odpadků. Jak se ale zejména přes prázdniny ukázalo, nemohou za to jen žáci školy.
   Do areálu školy mohou chodit různí lidé a ti se k tomuto prostředí nechovají zrovna nejlépe. Pohazují zde odpadky, nedopalky od cigaret a tím vlastně škodí pověsti školy, protože ta je tak stále zavalena odpadky.
   Rádi bychom vzkázali všem, kteří chodí v odpoledních hodinách zejména na školní hřiště, aby si dali tu námahu a odpadky nám neházeli do křoví či na sportovní plochu, ale do koše! My, žáci školy, se pak nebudeme muset v pracovních činnostech věnovat nekonečnému uklízení a mnoho našich občanů možná pochopí, že to nejsme my, kdo je nevnímavý vůči prostředí, v němž žijeme.
   
   Za všechny Patrik Korčák, 9. E
  


Ohlédnutí za historií Mateřského centra Boskovice
V minulých dnech se měli možnost čtenáři Boskovicka dočíst, že si Mateřské centrum v Boskovicích (MC) v letošním roce připomíná 5. výročí svého založení. K tomuto výročí MC uspořádalo několik akcí mj. i další ze svých úspěšných Zámeckých hemžení. Jakožto matky zakladatelky MC v Boskovicích chceme poopravit toto poněkud zavádějící tvrzení o jeho historii .
   MC v Boskovicích totiž vzniklo jako jedno z prvních v ČR již počátkem r. 2002 z iniciativy několika maminek na mateřské dovolené, které chtěly poněkud aktivněji trávit svůj čas a mít pro své děti podnětnější prostředí než vlastní domácnost. Dnes si již téměř žádná mladá maminka neumí představit naše průkopnické začátky, kdy například internet používaly jen firmy a úřady, kdy nebyly žádné koutky přátelské dětem na veřejných místech, žádné kroužky pro „mimi“ do 3 let, natož nějaké organizované programy .
   Čas rychle běží a lidé zapomínají... Tenkrát díky pochopení tehdejšího vedení města Boskovice a ZŠ Sušilova našly maminky pro MC své první místo působení v malých prostorách této školy – v bývalém kabinetu, který si za přispění manželů, spřátelených firem apod. samy upravily, vymalovaly a vybavily. Již po půl roce se díky dohodě mezi TJ Rytmus Boskovice a městem Boskovice stěhovalo MC po opět vlastnoručních úpravách do nevyužívané budovy přístavby ZŠ. Zde si pro svoji činnost uzpůsobily jednu z bývalých tříd. Vše bylo udržované v chodu a v bezvadném pořádku díky pečlivému systému dobrovolných služeb jednotlivých maminek. MC se připravilo na nový školní rok 2002/2003 ve velkém stylu! Nabídlo kroužky, vybavenou hernu s celodenním provozem, v průběhu roku pak burzu hraček a oděvů, různé dílny a akce pro veřejnost. A veřejnost vpravdě světová, se dověděla o MC Boskovice i na mezinárodním fóru v Barceloně v roce 2004. Aktivity MC se staly nedílnou součástí života ve městě. Tyto počátky jsou studnou, ze které čerpá i současné MC v Boskovicích.
   Nakonec i logo, které MC používá – známý domeček s dětmi, je logo „starého“ MC, stejně jako tehdejší inventář, jenž slouží dětem i dnes a k jehož odkazu se nynější kolektiv nehlásí... nebo je to snad jinak?
   V archivech tiskovin z roku 2004 je ohlášeno stěhování MC do budovy patřící k faře Boskovice, kde sídlí dodnes. Tehdy se ještě hlásilo ke svým počátkům a přiznalo letopočet svého založení a svůj třetí rok existence. MC v průběhu let sice změnilo svůj status – je dnes občanským sdružením, ale je tato formální změna důvodem zřeknutí se svých kořenů? Vždyť myšlenka sdružovat rodiče dětí na mateřské dovolené zůstává stejná. Chceme věřit, že je to jenom neznalost nové sestavy maminek v současném vedení MC, která vedla k této dezinformaci a „oslavám“ pouhých 5 let od svého založení, protože 5. výročí má dávno za sebou. Pokud správně počítáme, měli bychom v lednu 2011 společně slavit již 9. výročí založení MC v Boskovicích!
   Tolik pro pořádek v historii MC. Mrzelo by nás, kdyby historie a práce všech bývalých aktivních členek měla být zapomenuta. Víme, jak je náročné organizovat a připravovat činnost v MC, jak je těžké udržet si elán, víru a radost z každodenních úkolů, a proto dovedeme ocenit i práci všech, kteří se v současnosti na provozu podílejí. Přejeme jim hodně sil a nových nápadů do další práce a všem rodičům, kteří služby současného centra využívají, ať se jim tam líbí a ať si čas na mateřské dovolené se svými dětmi aktivně užijí, tak jako my.
   
   Ilona Vybíhalová, za zakladatelky MC v Boskovicích