Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Problémy s hlasovacími lístky do Evropského parlamentu přidaly radnicím práci navíc
Růžové náměstí by konečně mělo změnit tvář k lepšímu
Do Boskovic zavítala manželka prezidenta Uruguaye
 
Z Regionu
V bývalé mateřské škole otevřela Betany nové dílny pracovní terapie
Rybníček v zámeckém parku je po dlouhé době opět součástí zelené oázy Letovic
ALPS rozšiřuje výrobu a hledá desítky zaměstnanců
Nové zaměstnance přijme i kuřimská firma Tyco
Jiří Vacek: I marihuana může být velmi nebezpečnou drogou
Lidé ze zdravých měst strávili společné odpoledne
 
Kultura
Mateřská škola Bílkova si letos připravila muzikál
Děti seznámily návštěvníky s židovskou čtvrtí
Boskovičtí ochotníci zvou na premiéru
Mezinárodní den dětí
 
Informace
Ještě je možné připomínkovat územní plán
Policie se přestěhuje
Tip na výlet od Klubu zdravého životního stylu: Galerie Cesty ke světlu v Praze
Kde můžeme pracovat?
Pozvání na třetí sraz příznivců vojenské historické techniky
V Lysicích soutěžili mladí hasiči
Na prohlídku arboreta a do zahrádkářské poradny
Okrouhlečtí postavili kuželkářskou dráhu
Hasiči byli oceněni za dobrou práci
Policie ČR informuje
 
Sport
Olešnice oplatila Zbýšovu porážku z podzimu
Rychlonohý kanonýr vsítil na jaře již šestou branku
Blansko v cestě za záchranou opět ztratilo
Nejlepší sportovci
Novým předsedou okresního sportu se stal Jaroslav Kříž
Žákovský titul v kolové letos vybojaly Šitbořice
Prvňáčci se mohli chlubit originálními medailemi
Boskovická odchovankyně má zlato
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Kočky a televize
Minigolfová sezóna začala
Poznávali jsme Slovensko
 
Přečtěte si

Problémy s hlasovacími lístky do Evropského parlamentu přidaly radnicím práci navíc
B o s k o v i c e - Tři týdny před historicky prvními volbami do Evropského parlamentu se objevily problémy s hlasovacími lístky. Určitá část z nich totiž z tiskárny Svoboda Praha vyšla s barevnými proužky na hranách. „To by se nemuselo líbit některým kandidujícím stranám, protože by prý takto mohlo být na některé hlasovací lístky více upozorněno,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí boskovické radnice Iva Močičková. Navíc podle zákona o volbách do Evropského parlamentu musí mít všechny hlasovací lístky stejné rozměry, barvu i typ písma.
   Kvůli problému minulý pátek mimořádně zasedala státní volební komise. Spousta práce navíc vznikla zejména na úřadech, kde se lístky shromažďovaly a třídily pro distribuci do jednotlivých obcí. Navíc na počátku minulého týdne nebylo úplně jasné, co se vlastně má s lístky dělat.
   Například na boskovické radnici měli už od minulého pátku hlasovací lístky a obálky rozdělené pro jednotlivé obce ve svém obvodu. Starostové si je měli vyzvednout po úterní poradě starostů. Někteří tak ale učinili už v pondělí. Vedoucí odboru vnitřních věcí Iva Močičková však nebyla na poradě starostů schopna dát představitelům obcí jasnou odpověď na otázku, jak s vadnými lístky správně naložit. Jasněji do věci vnesl až ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha, který mezi starosty v úterý také zavítal. „Závazné stanovisko je takové, že všechny lístky musí být vráceny a ořezány na jeden formát. Výjimkou jsou pouze ty, které již byly rozdány voličům nebo ty, které jsou už v obálkách. Tyto budou voličům vyměněny až ve volebních místnostech,“ sdělil.
   V praxi to znamenalo, že na radnici v Boskovicích museli převzaté lístky vrátit zástupci zhruba patnácti obcí spadajících pod zdejší úřad. „Z obcí nám to přivezli a my jsme vrátili všech asi 37 tisíc hlasovacích lístků k ořezání. Jsem ráda, že jsme je všechny vrátili a nebudeme mít další zmatky,“ uvedla v závěru uplynulého týdne Iva Močičková. Nic to však už nemění na tom, že na úřadě měli spoustu zbytečné práce navíc. „Naštěstí zde máme brigádníky,“ dodala úřednice.
   Podle Ivy Močičkové se už obecně ale těžko dá zabránit tomu, aby se některé lístky s barevným proužkem nedostaly do volebních uren. „Pokyny z Českého statistického úřadu máme takové, že bude záležet na každé okrskové komisi, zda takový lístek uzná za platný. Podle mě by ještě státní volební komise měla rozhodnout o tom, že tyto lístky budou platné, jinak se po volbách objeví spousta námitek. Za použití zdravého rozumu bych lístky považovala za platné, nejde o žádnou velkou vadu,“ míní Močičková.
   „Rozčílilo mě to. Poslala jsem kvůli tomu i stížnost na ministerstvo vnitra. Na lístcích jsme neshledali žádné závady, tak jsme je předali obcím, které pod nás spadají,“ uvedla ke zmatkům s hlasovacími lístky vedoucí finančně správního odboru Městského úřadu ve Velkých Opatovicích Božena Kaderková. Ta si myslí, že se jedná o zbytečný poprask.
   Podobně to vidí i tajemník letovické radnice Radek Procházka. Při namátkové kontrole zde žádné problémové lístky nenašli. Pro jistotu ale podobně jako v Boskovicích obvolali starosty asi poloviny příslušných obcí, kteří si již lístky vyzvedli, aby je vrátili. „Ve středu jsme tak vrátili všechny lístky, ve čtvrtek už jsme dostali nové. Měli jsme přidělanou práci, starostové okolních obcí měli na úřad cesty navíc,“ dodal tajemník.
   Hlasovací lístky musí být voličům dodány nejpozději v úterý 8. června, tedy tři dny před zahájením voleb.
   
  


Růžové náměstí by konečně mělo změnit tvář k lepšímu
B o s k o v i c e - Známé do roka a do dne se v pozitivním slova smyslu naplňuje u problému Růžového náměstí v Boskovicích. Přesně před rokem upozornil vtipným propagačním materiálem parodujícím materiály Zdravého města Boskovice jeden z podnikatelů radnici na to, že tento kout nacházející se nedaleko historického centra dělá městu velkou ostudu. A v krátké době se zde začaly dít věci, se kterými před tím nebylo možné hnout dlouhé měsíce a roky.
   Během uplynulého roku byly z prostoru, označovaného poněkud honosným názvem náměstí a připomínajícím rumiště, odstraněny nejkřiklavější prvky, které místu dávaly vzhled zanedbané periferie města. Pravidelně jsou vysekávány plochy zarostlé vysokým plevelem a po několika letech zmizel ze svého stanoviště v kopřivách autobus s čistírnou peří. Již tento týden budou zahájeny úpravy ploch a chodníků v hodnotě 2,8 milionu korun. „Půjde o rozšíření parkoviště, úpravu pěší komunikace, vybudování veřejného osvětlení, bude vyřešeno také to, aby schody směrem k ulici 17. listopadu mohly zdolávat i maminky s kočárky. Podle smlouvy s firmou je termín realizace do konce srpna,“ uvedla k úpravám místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková s tím, že později zde bude vysazena i zeleň. Úpravy by neměly výrazně omezit konání pravidelných čtvrtečních trhů, v červenci zde jako každý rok budou umístěny pouťové atrakce. Podle vedení města nebylo vydání skládačky tím hlavním důvodem k zahajovaným úpravám, ale jedním z impulsů určitě ano.
   „Byla to ostuda, vždyť tady denně chodí stovky lidí. Je dobře, že se něco začalo dít, což je názor i ostatních podnikatelů v lokalitě. Moc se těšíme, až to bude hotovo. Nechci si ovšem připisovat žádné zásluhy. Je ale pravda, že vydání skládačky byl poslední zoufalý pokus jak na situaci tady upozornit. Předchozí jednání k ničemu nevedla,“ vyjádřil se podnikatel, který si nepřeje být jmenován.
   Ani poté však nebude lokalita vypadat tak, jak se již před více než deseti lety plánovalo. Na Růžovém náměstí podle této studie měli být soustředěni především podnikatelé poskytující služby, ale řada objektů zde stále chybí. Všechny pozemky v lokalitě jsou totiž v soukromých rukou a někteří podnikatelé zde plánované stavby dosud nepostavili. „Po úpravách prostranství by bylo hlavně potřeba, aby se dokončily plánované stavby. To už se dá ale těžko ovlivnit, i když možná by město mohlo majitele pozemků nějak motivovat,“ myslí si podnikatel. „Chybí zde asi ještě pět staveb. Snad se to brzy pohne, vydávali jsme už nějaké stavební povolení. Bylo by třeba doplnit hlavně proluku na jihozápadním rohu náměstí,“ uvedl vedoucí stavebního odboru boskovické radnice Vlastimil Kolář. „Město zajistí to nejnutnější, co lze udělat, aby lokalita vypadala lépe. To další záleží hlavně na stavebnících,“ dodala místostarostka.
   
  


Do Boskovic zavítala manželka prezidenta Uruguaye
B o s k o v i c e - Velmi vzácná a milá návštěva zavítala v sobotu do Boskovic. Až z daleké jihoamerické Uruguaye sem přijela manželka tamního prezidenta Mercedes Menafrade de Battle. Rolí hostitelů se v Boskovicích ujali především bratři Bedřich a Hugo Mensdorff-Pouilly, spolumajitelé zdejšího zámku.
   Na zámku kromě hostitelů uruguayskou první dámu přivítal také starosta Boskovic František Sivera, který jí věnoval keramickou vázu a soubor obrázků. Manželka prezidenta, která byla v České republice poprvé, si pak prohlédla zámek a po obědě v Hradním restaurantu prošla také další místa v Boskovicích. V Česku navštívila ještě Poličku, Velké Meziříčí i Prahu a Lány, kde se setkala také s manželkou našeho prezidenta Livií Klausovou.
   Co vůbec vedlo první dámu Uruguaye k tomu, že měla chuť a našla si čas k návštěvě České republiky a zde právě Boskovic? Za vším stojí její poradkyně a přítelkyně, paní Hana Kreclová de Anegón, která je původem Češka. „V roce 1948 jsem s rodiči musela opustit republiku. V exilu
   v Rakousku jsme se setkali se třemi bratry Mensdorffovými - Bedřichem, Albertem a Janem. Žili jsme ve stejném hotelu a přátelili jsme se. Časem se nám všem podařilo dostat do Uruquaye, kde jsme měli další příležitosti utužovat naše přátelství,“ vrátila se paní de Anegón ve vzpomínkách o více než půl století zpět. Zatímco Mensdorffové se z jižní Ameriky po nějaké době vrátili do Evropy, paní de Anegón zde založila rodinu a usadila se natrvalo. Vzájemné přátelství však nadále trvá, loni byla v Boskovicích dokonce na svatbě dcery Jana Mensdorffa-Pouilly. Proto také vzácnou návštěvu směřovala právě do Boskovic.
   Na svou rodnou zem paní de Anegón nikdy nezapomněla a nadchla pro ni i manželku prezidenta Uruguaye. V posledních letech se snaží oba národy přiblížit prostřednictvím hudby. Díky tomu se v Uruguayi v brzké době budou vůbec poprvé hrát například skladby Bohuslava Martinů. „Paní prezidentová vede společnost nazvanou Všichni pro Uruguay, která toho dělá hodně v kultuře i pro starší lidi a děti. Já jsem ve společnosti hlavou kulturních akcí, hlavně co se týče hudby,“ přiblížila dále sympatická dáma.
   Z České republiky pokračovala návštěva z Uruguaye na oficiální návštěvu do Itálie. „U vás to nebylo tak oficiální, spíš přátelské. Paní prezidentová si velice cení české velkorysosti. Je spokojená s tím, co tady prožila a viděla,“ dodala organizátorka celé návštěvy.
Foto: Leona Paroulková  


Z Regionu

V bývalé mateřské škole otevřela Betany nové dílny pracovní terapie
B o s k o v i c e - Nové prostory pro pracovní terapii mohou konečně využívat klienti charitního domu Betany v Boskovicích. Objekt bývalé mateřské školy, který město Boskovice bezúplatně pronajalo Oblastní charitě Blansko k provozování stacionáře, prošel celkovou rekonstrukcí, díky které zde nyní vznikla nová výtvarná, textilní a keramická dílna, tělocvična, denní místnost pro klienty i nezbytné zázemí pro externí spolupracovníky stacionáře. Rekonstrukce objektu si vyžádala více než čtyři miliony korun. Velkou část nákladů pokryla státní dotace, pomohly i peníze z Tříkrálové sbírky. „Naše poděkování patří všem, kdo se na této akci podíleli. Je důležité, abychom péči o naše klienty dále rozvíjeli a poskytovali jim komplexní služby,“ uvedla vedoucí Betany Marie Zouharová při slavnostním otevření zrekonstruovaných prostor, jehož se kromě představitelů České katolické charity zúčastnili představitelé města, poslanci Parlamentu ČR a v neposlední řadě i sourozenci Hugo a Bedřich Mensdorff-Pouilly, kteří v roce 1997 darovali Oblastní charitě Blansko objekt, v němž stacionář sídlí.
   Charitní dům Betany byl otevřen v roce 1995 se záměrem poskytovat služby mentálně postiženým od osmnácti let věku. Později se ukázalo jako velmi prospěšné zařazení i mladších dětí. Stacionář je zaměřen na vzdělávání, sociální rehabilitaci i pracovní terapii, klienti zde získávají a upevňují si základní dovednosti. Pro děti ve věku školní docházky zde probíhá ve speciální třídě vzdělávání podle osnov pro pomocné školy. Děti z Betany se pravidelně účastní nejrůznějších kulturních i sportovních akcí společně se zdravými dětmi. Klienti starší osmnácti let využívají získané dovednosti v modelových bytech.
Foto: Jana Pokladníková  


Rybníček v zámeckém parku je po dlouhé době opět součástí zelené oázy Letovic
L e t o v i c e - Letovický zámek se od nynějška bude opět zrcadlit ve vodní hladině. Po téměř šesti desetiletích se Letovičtí rozhodli opravit a napustit jezírko, které bylo součástí kompozice zámeckého parku od konce devatenáctého století. „Chtěli jsme zachovat podobu jezírka do detailu tak, jak vypadalo původně. Ve skutečnosti to znamenalo rozebrat obvodové kamenné zídky, odtěžit letité nánosy hlíny a trávy ze dna, vyložit dno hydrofobizační fólií, vybudovat nápustné zařízení, kterým sem přitéká voda ze Svitavy, znovu sestavit zídky a obnovit původní schůdky,“ vylíčil postup rekonstrukce rybníčku vedoucí odboru životního prostředí letovické radnice Radek Zemánek.
   Proměna zarostlé prohlubně v pohledné jezírko si vyžádala celkem jeden milion sto tisíc korun. Podstatnou část nákladů, jeden milion, pokryla dotace z Jihomoravského kraje. Sto tisíc korun věnoval na obnovu jezírka majitel zámku hrabě Alexander Kálnoky. Město Letovice zajistilo přípravu projektu a zajišťovalo rekonstrukci po organizační stránce.
   Stejně jako tenkrát pro zámecké pány, bude i nyní pro letovické občany jezírko a jeho okolí vítaným místem pro relaxaci. Zeleň stromů a poklidná vodní hladina k odpočinku přímo vybízí. V zimním období se tu zase mohou lidé potkávat s bruslemi na nohou.
   Rybníček v době svého vzniku dotvořil celkovou koncepci zahradních úprav v zámeckém parku, se kterými začali tehdejší majitelé zámku v roce 1826. „Vypadal stejně jako nyní až na to, že tehdy byl napájen ze zámecké kašny, kam přitékala voda původním vodovodem z vydlabaných klád z oblasti Písečná nad Letovicemi. Uprostřed jezírka tehdy byla malá kamenná fontána,“ přiblížil původní podobu rybníčku místostarosta Letovic Bohuslav Kuda. Jezírko bylo z bezpečnostních důvodů vypuštěno po druhé světové válce, protože se předpokládalo, že zde může být nevybuchlá munice. V období, kdy v něm nebyla voda, došlo ve dně jezírka k četným trhlinám, které nešly nijak zacelit a prakticky od roku 1946 se už nikdy nenaplnilo vodou. Bez valného výsledku skončily i pokusy napustit rybníček v sedmdesátých letech minulého století.
   
Foto: Jana Pokladníková  


ALPS rozšiřuje výrobu a hledá desítky zaměstnanců
B o s k o v i c e - Nové zaměstnance stále hledá společnost ALPS Electric Czech Boskovice. „Neustále inzerujeme a setkáváme se s tím, že lidé nám ani nechtějí věřit, že stále bereme pracovníky. Myslí si, že je u nás taková fluktuace. Není tomu tak. Získali jsme nové zakázky, takže až do července budeme přibírat zaměstnance, a to jak na stálý pracovní poměr, tak i sezónní pracovníky,“ zdůraznil personalista firmy Tomáš Leder.
   Vzhledem k získání nových zakázek chce firma během poměrně krátké doby přijmout 250 až 300 pracovních sil, z toho minimálně 50 do trvalého pracovního poměru. V průběhu letošního roku by tak ve společnosti mělo pracovat kolem tisíce zaměstnanců, čímž se firma řadí k největším zaměstnavatelům v regionu.
   V současné době má ALPS největší zájem o pracovníky na ladění tunerů, což je práce náročná na manuální zručnost, bystrost a rychlost. „Důležitá je právě manuální zručnost, není podstatné, zda má dotyčný vzdělání v elektrotechnickém oboru. Výhodu mají ti, kterým jde dobře pletení, háčkování, šití,“ přiblížil dále Tomáš Leder. Nadále trvá zájem o zaměstnance se vzděláním v oboru mechanik elektronik či elektromechanik.
   Kvůli zvyšování počtu zaměstnanců ve firmě dokonce přebudovali jídelnu a nyní rozšiřují šatny.
   ALPS Electric Czech je pobočkou japonského nadnárodního koncernu ALPS a dodavatelem komponent pro největší světové výrobce spotřební elektroniky a počítačů.
  


Nové zaměstnance přijme i kuřimská firma Tyco
K u ř i m - Přes dvě stovky nových zaměstnanců hledá firma Tyco Elektronics v Kuřimi. Navyšuje totiž výrobu a do září rovněž rozšíří centrální sklad pro Českou republiku a východní Evropu o 3.300 metrů čtverečních. Jen do rozšíření skladu investuje přes sedm milionů eur.
   „Do skladu hledáme hlavně lidi, kteří umí pracovat s počítačem a ovládají angličtinu. Do výroby přijmeme operátory, nejlépe vyučené v oborech elektro, ale i jiných,“ přiblížil jednatel společnosti Oldřich Staněk. Podle něj ale lidé o práci moc nemají zájem. „Ze stovky těch, co přijdou, jich devadesát chce jen potvrzení pro úřad práce, že zde byli, ale pracovat ve skutečnosti nechtějí. Vyhovuje jim pobírat podporu v nezaměstnanosti. Už jsme se rozhodli dávat odměny těm, kteří nám přivedou zaměstnance,“ dodal.
   V kuřimském podniku v současné době pracuje 1.800 zaměstnanců, z blízkého i poměrně vzdáleného okolí. Firma totiž pracovníkům poskytuje příspěvek na dopravu ve výši od 400 do 1.200 korun měsíčně v závislosti na vzdálenosti z místa bydliště.
   Tyco Elektronics je největší světový výrobce pasivních elektronických součástek, jeden z předních dodavatelů v oblasti bezdrátových zakončení, aktivních optických vláken a technologií kompletních elektrických rozvodů.
  


Jiří Vacek: I marihuana může být velmi nebezpečnou drogou
B o s k o v i c e - Problematiku dealerství drog a drog obecně se na dvou besedách v Boskovicích minulý týden rozhodlo otevřít Zdravé město Boskovice a občanské sdružení Lemur. Hlavním hostem byl Jiří Vacek, poradce ministra vnitra, který je známý svými radikálními názory na problematiku drog. První z besed se zúčastnili lidé z regionu, kteří se s drogami setkávají při své práci, druhou, která byla určena pro veřejnost, navštívila především mládež.
   „Besedy jsme se rozhodly uspořádat s paní místostarostkou Vítkovou. Chtěly jsme udělat něco z pohledu prevence. Pro mě byl stěžejní názor některých mých klientů, kteří dealera chápou jako svého nejlepšího kámoše, který jim rozdává nějaké dárečky. Chtěla jsem, aby mladí lidé pochopili, že je to právě naopak, že jde o bezohledného člověka, kterému jde jedině o peníze. Šlo mi rovněž o to, aby mládeži věci, které se jim nelíbí, říkal také někdo jiný než já nebo někdo z Boskovic,“ uvedla Jaroslava Šimáková, streetworkerka působící v Boskovicích a zároveň předsedkyně pořádajícího občanského sdružení. „Dealerství je všude, tedy i u nás v regionu, je to celospolečenský problém. I na gymnáziu je bez problémů možné koupit si na záchodě balíček marihuany,“ upozorňuje terénní sociální pracovnice. To potvrzuje i Jiří Vacek. Podle něj v zařízeních pro mladé lidi fungují bez problémů dodávky drog, stále více zasaženy jsou i školy.
   Na obou besedách se nakonec spíše než o dealerství hovořilo hlavně o marihuaně, zda ji legalizovat či nikoliv, jak moc nebezpečná droga to je a podobně. Jiří Vacek, který je sám vyléčený narkoman, zaskočil i pracovníky v sociální oblasti, kteří se s drogově závislými setkávají, svým tvrzením, že existuje několik druhů marihuany, z nichž některý může být ještě nebezpečnější než takzvané tvrdé drogy. „Když si marihuanu berete, nevíte, kolik omamných látek v ní je. Na každého působí jinak. I marihuana může způsobit velké potíže. Její legalizace by vzala část argumentů k tvrzení, že je nebezpečná. Moje zkušenost je taková, že tam, kde se vyskytuje marihuana, jsou obvykle i jiné drogy,“ sdělil mladým lidem Vacek. Podle něj by odbornou pomoc měli vyhledat i lidé závislí na marihuaně.
   Mládež mu logicky oponovala tím, že drogou je také alkohol a cigarety. „Samozřejmě. Jsou to však legální drogy, které mají v Evropě dlouhodobou tradici. Bohužel náš národ je z velké části závislý na alkoholu a na lécích. Dvacet procent lidí má k závislosti dokonce genetické předpoklady. Chápu, že to nemáte snadné, protože starší generace vám to neusnadňuje a dává vám špatný vzor,“ nevyvracel jim názor Vacek.
   Na dotaz, jak je možné pomoci kamarádovi závislému na drogách má Jiří Vacek i policejní rada z Brna Miroslav Vojanec, který se besedy také zúčastnil, jen jednu radu: Přimět ho k tomu, aby vyhledal odbornou pomoc. Závislost sám člověk totiž není schopen zvládnout. „Většina lidí si myslí, že drogu zvládnou. Ale není to tak, člověk užívající drogy ztrácí vůli. Po 35 letech praxe to opravdu mohu říct,“ varoval Vojanec.
   S drogovou závislostí je spojena řada dalších negativních jevů, které se týkají také dalších lidí. Závislý člověk je sociálně vykolejený, přestává studovat či pracovat, jeho léčení stojí stát nemalé peníze, ohrožuje okolí různými onemocněními, ale třeba i agresí. Jiří Vacek také upozornil na znepokojující fenomén posledních let - stále více mladých lidí u nás začíná s aplikací drog přímo injekčně, vynechává kouření, šňupání a podobně. Dostat se ze závislosti je pak ještě složitější.
   „Chtěl bych, abyste byli ta elita, která na drogách nebude závislá. Většina totiž směřuje k závislosti,“ apeloval na mladé lidi v kinosále Jiří Vacek. Ten v podstatě jedinou šanci ke zlepšení situace do budoucna vidí v kvalitní primární prevenci.
   „Jsem moc ráda, že přišlo tolik lidí, považuji to za úspěšnou besedu. Myslím si, že lidi tady zaskočil takový názor na marihuanu a jsem ráda, že mají o čem přemýšlet. Já osobně se s panem Vackem úplně neztotožňuji, ale je dobré, že to zde zaznělo, protože téma už dlouho nebylo otevřeno z tohoto úhlu pohledu,“ zhodnotila Jaroslava Šimáková.
  


Lidé ze zdravých měst strávili společné odpoledne
B o s k o v i c e , L e t o v i c e - Několik desítek zájemců se v sobotu zúčastnilo první společné akce Zdravých měst Boskovice a Letovice nazvané Setkání dvou měst. Program byl připraven pro cyklisty i pěší turisty, na výlet však vyrazili hlavně cyklisté. Akce se konala při příležitosti Dne bez tabáku.
   Skupiny z obou měst se setkaly v Míchově, kde probíhala hasičská soutěž. Na programu byla dále prohlídka naleziště fosilií v Bačově, se kterým účastníky výletu zasvěceně seznámil geolog a paleontolog Ondřej Dostál, jenž se právě nalezišti zkamenělin v regionu dlouhodobě zabývá. Společná cesta byla zakončena v Sudicích v opraveném dvoře zvaném Pastvisko. Letovičtí se při zpáteční cestě zastavili ještě v novém centru agroturistiky ve Vískách.
   „Mám z toho dobrý pocit. Zúčastnili se mladí i starší lidé, rodiny s dětmi. Panovala dobrá atmosféra. Například s nalezištěm zkamenělin se mnozí seznámili poprvé,“ zhodnotila akci místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, která se na cestu také vydala. Spokojen byl také místostarosta Letovic Bohuslav Kuda. „Máme unikát v tom, že žádná dvě Zdravá města neleží tak blízko sebe. Myslím, že toto by mohl být počátek další spolupráce mezi oběma městy, i když i dosud jsme spolu samozřejmě komunikovali. Je dobré, když takto místní lidé zjistí, že také ve svém nejbližším okolí mají řadu zajímavých míst a pěkné výhledy do krajiny,“ dodal letovický místostarosta.
Foto: Leona Paroulková  


Kultura

Mateřská škola Bílkova si letos připravila muzikál
B o s k o v i c e - Celkem čtyřikrát v minulém týdnu předstoupilo sedmdesát dětí z Mateřské školy na Bílkově ulici v Boskovicích před zaplněný sál boskovického zámeckého skleníku. Učitelky s nimi totiž opět po roce připravily divadelní představení, tentokrát muzikál nazvaný Mach a Šebestová na cestách.
   Diváci díky výborně hrajícím, tančícím a hlavně zpívajícím dětem zavítali do všech světadílů. Mach a Šebestová zahájili svou cestu v českých zemích. Pak navštívili turecké tanečnice v Asii, klokany v Austrálii, tučňáky v Antarktidě, Indiány a kovboje v Americe i tanečníky s bubny a divoká zvířata v Africe. Vše se odehrávalo za patřičného hudebního doprovodu a děti byly jako každý rok oblečeny do zdařilých kostýmů.
   „Námět vychází z našeho tříletého školního vzdělávacího programu, který jsme pojali jako Děti černé, žluté, bílé, každé v jiném světadíle. Muzikál je vyvrcholením tohoto programu. Děti se nenásilnou formou celý školní rok seznamovaly s jednotlivými kontinenty, s kulturou jednotlivých národů. Směřovali jsme to i ke vstupu do Evropské unie,“ přiblížila ředitelka školky Dagmar Nečasová.
   V Mateřské škole Bílkova se s dětmi divadlu věnují již jedenáct let. Zpočátku bylo vše kolem v režii učitelek Věry Žižkové a Dagmar Nečasové, které představení připravovaly s menším počtem dětí, ale postupně začala divadlem žít větší část školky. „Dnes to jako ředitelka už hlavně koriguji a sháním sponzory. Mám radost, že se do příprav zapojily všechny učitelky, jsem na ně pyšná. S šitím kostýmů letos pomohly i některé maminky,“ řekla dále ředitelka. Letos poprvé se představení konalo v zámeckém skleníku a nikoliv v prostorách mateřské školy. Bylo to proto, že kulisy muzikálu tvořilo hlavně projekční plátno, a že do skleníku se najednou vejde více diváků. Ve skleníku byly také po celý týden vystavené práce dětí, které ve školce navštěvují výtvarný, pracovní a keramický kroužek.
   
Foto: Leona Paroulková  


Děti seznámily návštěvníky s židovskou čtvrtí
B o s k o v i c e - Již šestou řetězovou prohlídku v sobotu uspořádalo Muzeum Boskovicka a literárně dramatický obor Základní umělecké školy v Boskovicích. Ta se letos konala pozdě večer v synagoze a části židovské čtvrti.
   Prohlídka návštěvníky seznamovala s historií, životem a významnými osobnostmi boskovické židovské obce, která byla jednou ze čtyř nejvýznamnějších na Moravě. Pro zájemce, kterých bylo nakonec jen několik desítek, bylo připraveno sedm zastavení v židovské čtvrti, při kterých je děti seznámily se základními údaji.
   „Principem řetězové prohlídky je, že děti by měly říkat text, kterému opravdu rozumí. Takže složitější texty jsme s nimi upravovali, vysvětlili jsme jim věci, kterým nerozuměly,“ uvedla Lucie Matyášová, která spolu s Josefem Hanzlem žáky na řetězovou prohlídku připravila.
   Po dvou řetězových prohlídkách následovalo v prostorách synagogy asi dvacetiminutové divadelní představení Tři chleby, které děti nastudovaly podle námětu židovské pohádky z knihy Leo Pavláta Osm světel.
  


Boskovičtí ochotníci zvou na premiéru
B o s k o v i c e - Příznivci ochotnického divadla v Boskovicích se po delší pauze mohou těšit na premiéru nového představení, které nacvičilo občanské sdružení Ochotnické divadlo Boskovice. Komedii Jaroslava Koloděje Dědeček aneb Musíme tam všichni odehrají v pátek 4. června od 19 hodin v boskovické sokolovně. V představení režírovaném Jitkou Machálkovou hrají Vladimír Petrů, Pavel Kleveta, Kája Kronková, Zoja Malachová, Dáša Koudelková, Olga Müllerová, Karel Trnečka ml., Milan Kejík, Lumír Doubek a další.
  


Mezinárodní den dětí
B o s k o v i c e - O víkendu se konala řada akcí k dnešnímu mezinárodnímu dni dětí. Například v Kunštátě připravili pohádkovou cestu lesem, v Lysicích pohádkové prohlídky zámku či loutkové divadelní představení, v Blansku se děti vydováděly na jarmarku v zámeckém parku. Foto je z Dětského dne na boskovickém hradě, kde pro děti různé soutěže a atrakce připravila Česká strana sociálně demokratická.
Foto: Leona Paroulková  


Informace

Ještě je možné připomínkovat územní plán
B o s k o v i c e - Od minulého týdne až do 28. června je na odboru výstavby Městského úřadu Boskovice vystaven k veřejnému nahlédnutí návrh zadání změny č. 1 územního plánu města Boskovice. Zájemcům je k dispozici zejména v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin.
   K prodiskutování návrhu zadání této změny územního plánu se v pondělí 28. června v 15 hodin ve víceúčelovém sále boskovické radnice koná veřejné projednání. Odborný výklad zde provede zpracovatel územního plánu, kterým je Urbanistické středisko Brno. Do patnácti dnů od posledního vystavení může každý uplatnit své podněty.
  


Policie se přestěhuje
B o s k o v i c e - Kvůli rekonstrukci budovy Obvodního oddělení Policie České republiky v Boskovicích bude služebna dočasně přestěhována z Masarykova náměstí na ulici Svatopluka Čecha, číslo 11c.
   „Služba na nové adrese začne od 8. června,“ sdělil Miroslav Kovařík, tiskový mluvčí okresního ředitelství.
   
  


Tip na výlet od Klubu zdravého životního stylu: Galerie Cesty ke světlu v Praze
B o s k o v i c e - Obrazy s osobitou atmosférou, o kterých lidé tvrdí, že mají léčivé účinky, světelné krystaly, barvy, vůně a hudba, to vše na sebe můžete nechat působit, pokud navštívíte Galerii Cesty ke světlu malíře a léčitele Zdeňka Hajného v Praze - Chodově. Zájezd do této galerie nedávno uspořádal boskovický Klub pro zdravý životní styl a podle zážitků, které si účastníci zájezdu z návštěvy galerie odnesli, nebude podle vedoucí klubu Daniely Meluzínové výlet do Prahy rozhodně poslední.
   Zapůsobilo na ně nejen výjimečné prostředí, ale i samotný autor celého projektu. „Je potěšující, že jsou ve společnosti lidé jako Zdeněk Hajný a jeho přátelé, kteří svým konáním a dílem otvírají a ukazují možnosti jiného prožívání a jiného přístupu z životu a ke skutečnosti vůbec. Jiného přístupu, než na který jsme zvyklí a který je nám denně předkládán v médiích. V této unikátní galerii ojediněle působí spojení symbolů vesmíru, Země a člověka paprsky světla. Prostředí dodává energii, je uklidňující a stálí návštěvníci říkají, že na ně působí léčivě. Jsem o tom přesvědčena,“ shrnula své dojmy Daniela Meluzínová. Klub pro zdravý životní styl chce na základě ohlasu lidí, kteří galerii zhlédli, uspořádat v budoucnu její další návštěvu. „Určitě to stojí za to. S ředitelkou galerie jsme jednali i o tom, jestli by se některé z obrazů Zdeňka Hajného nedaly vystavit i v Boskovicích. Možnost by byla, ale je potřeba najít vhodné prostory. Určitě o tom budeme jednat,“ dodala Daniela Meluzínová.
   Galerie Cesty ke světlu má i svou internetovou prezentaci. Představu o tom jak vypadají obrazy Zdeňka Hajného, si můžete udělat na www.cesty- kesvetlu.cz.
   Zdeněk Hajný, rodák ze Vsetína, vystudoval provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně, poté psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1983 se věnuje malířství jako povolání. Souběžně s výtvarnou prací se teoreticky zabývá psychologickou problematikou tvořivosti a transpersonálních jevů v umění.
   Duchovně orientovanou Galerii cesty ke světlu otevřel spolu s amerických spisovatelem a pastorem Robertem Fulghumem v květnu roku 1994. V jejích prostorách představil unikátní projekt celostně působící souhry obrazů, světelných objektů z krystalů, hudby a vůní s terapeutickými účinky. Zároveň s galerií založil Hajný i stejnojmennou nadaci, sloužící ke kulturním, humanitárním a vzdělávacím činnostem. Netradiční prostor galerie vybudoval z vlastních zdrojů po dvouleté přístavbě a rekonstrukci rodinného domu. Galerii navštívily desítky tisíc návštěvníků včetně významných osobností ze zahraničí. Princip činnosti galerie a nadace spočívá v jejím humanitárním poslání a etickém zaměření. Pro handicapované a staré lidi je vstup do galerie volný.
   Tvorba malíře Zdeňka Hajného představuje osobitý projev duchovně meditativního zaměření, má důvěrný vztah k poezii a hudbě. Lékaři a léčitelé používají Hajného obrazů k umocnění terapeutického účinku u svých pacientů a k navození zklidňující atmosféry v interiérech ordinací a pracoven. Někteří hudebníci využívají duchovně spřízněných obrazů k hlubšímu působení na posluchače a přenášejí tak princip použitý v galerii do koncertních sálů k umocnění celkového prožitku. Z programu světových umělců, kteří s autorem spolupracují a využívají sílu, sdělnost a poselství jeho obrazů, je to především japonská zpěvačka Yoshié Ichige. Ta ve svém celosvětovém turné s programem Starvoice-Fantazie hvězdné záře propojuje zpěv, hudbu, balet a projekci Hajného obrazů. Program doposud zhlédlo publikum ve Vídni, Bernu, Mnichově, Basileji, Berlíně , Praze, New Yorku, Římě a do roku 2006 má putovat po celém světě s poselstvím, směřujícím k mravním a duchovním základům lidské existence.
  


Kde můžeme pracovat?
Jednou z diskutovaných otázek rozšíření Evropské unie byl volný pohyb pracovních sil. Smlouva o Evropské unii, které jsme od 1. května členy, garantuje volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu. Teoreticky tak má každý občan unie právo svobodně se rozhodnout, v jakém státě unie si bude vydělávat na svůj každodenní chléb. Ve skutečnosti není situace tak jednoduchá. Trh pracovních sil patří mezi trhy, které ani v jedné z členských zemí příliš nefungují. Filosofií přístupu k řešení je, a to se netýká jen trhu pracovních sil, že kde něco nefunguje, tam je potřeba ochrany od státu. Nelze se proto divit, že až na několik výjimek, kterými jsou Itálie, Irsko nebo Velká Británie, nám všichni starší členové unie přístup na své pracovní trhy více nebo méně znepříjemní.
   Česká republika má samozřejmě právo přijmout reciproční opatření. Znamená to, že ani naši pracovníci se zatím nemusí obávat konkurence ze strany Němců, Rakušanů a občanů některých dalších zemí. Teprve čas ukáže, zda vzájemná opatření na ochranu trhu pracovních sil zabrání dalšímu růstu nezaměstnanosti a s ním souvisejícím růstem sociálních výdajů.
   Z různých dotazníkových akcí vyplývá, že my Češi máme problém odejít za prací třeba jenom z Brna do Domažlic. Kolik z nás by se asi rozhodlo vyměnit domácí krb za nejistotu a cizí prostředí někde v Německu nebo v Portugalsku? Pokud by se takoví našli, bylo by jich tolik, aby změnili situaci na trhu práce jiných zemí unie? Poláci jsou pružnější a vyrazili by asi za pracovními příležitostmi a lepšími výdělky ve větší míře. Přesto mám pochybnosti, že by se jednalo o masovou migraci. Šedesát tisíc Poláků pracujících u nás svědčí o tom, že většina těch, kteří odejít chtěli, již odešli.
   A co naopak? Kolik občanů z ostatních zemí unie bude chtít pracovat u nás? Kolik Němců, Rakušanů, Španělů nebo Irů bude soutěžit o místa u lopaty, v kancelářích nebo výzkumných ústavech? A snažit se přitom hovořit hezky česky. Netroufám si odhadovat počet. Co však mohu říci určitě je to, že by tito občané asi těžko přijali práci, kterou dnes zastávají třeba Ukrajinci nebo Slováci.
   Ochranná opatření na trzích práce jsou především líbivým politickým gestem. Zpomalí integrační proces a s ním možná i růst ekonomiky, který si od rozšíření všichni slibujeme. Volný pohyb zboží, služeb a kapitálu jsou tři části jednoho koláče. Jestliže tento koláč nebude k mání celý, pak ani ekonomický růst a slibovaná prosperita nebudou takové, jaké jsme si od evropské integrace slibovali.
   
Stanislav Bělehrádek, senátor  


Pozvání na třetí sraz příznivců vojenské historické techniky
B o s k o v i c e - Na sobotu 5. června připravuje Vojenský veterán klub Boskovice - Boskovický Sedmizubec do areálu opraven K + K na Chrudichromské ulici v Boskovicích třetí sraz příznivců vojenské historické techniky. Při té příležitosti nezapomeneme ani na naše nejmladší, na jejich dětský den. Předchozí akce nám jasně ukázaly, že máme širokou škálu fandů a popularitu mezi veřejností.
   V areálu opraven bude k vidění například vozidlo GAZ 69, konstrukčně vyzrálé před více než padesáti lety. Dále PV3S, což je nákladní terénní automobil, který bez podstatných nutných změn přetrval v naší armádě padesát let. K raritám našeho sběračského úsilí patří nákladní automobilový tahač ZIL-157KV, jehož součástí je raketový přepravník s kardany hnaným návěsem. V akci dále uvidíte osmikolovou Tatru Kolos, osmikolové OT-64 SKOT, GAZ 66, z pásových BVP-1 a samozřejmě nebude chybět legendární tank T 34/85 a OT 810 tzv. HAKL. Jejich takticko technická data bude odborně uvádět pan Parma.
   V prostoru pahorku na autostrádě u Chrudichrom kolem 13. hodiny proběhne ukázková bitva, jaká se mohla odehrát v závěru druhé světové války. Bitvu bude provázet množství pyrotechnických efektů, bude plně nasazena kolová a pásová technika, zúčastní se také spřátelené letectvo z Aeroklubu Letovice a uniformovaní členové vojenských historických klubů. Na pahorku budou rovněž k vidění předváděcí terénní jízdy různé vojenské techniky, kde si znalci rozhodně přijdou na své.
   Závěr dne pak proběhne v pohodovém duchu na základně na Chrudichromské ulici. Vyhrávat zde bude skupina Prak, bude připraveno občerstvení i ohňostroj.
   Vojenský veterán klub Boskovice byl založen v roce 2003. Jednalo se o zoficiálnění již dlouho existujícího sdružování zájemců s motoristickou a sběratelskou vášní zaměřenou do historie. Hlavní činností klubu je uchovávat a restaurovat historickou vojenskou techniku a související náležitosti spojené s historií vojenství a propagovat a popularizovat historii a tradice česko-slovenské a české armády. Kromě již stabilního autoparku se nyní úsilím členů klubu podařilo navrátit znovu život dalším patnácti historickým vojenským vozidlům, která měla skončit přetavením v hutích. Závěrem připomínám, že vysloužilá technika v rukou sběratelů aktivně pomáhala zabraňovat škodám například při záplavách.
   
   Karel Valenta
   
  


V Lysicích soutěžili mladí hasiči
L y s i c e - Hasičský sport je oblíben nejen u dospělých mužů a žen, ale tisíce příznivců má i mezi dětmi. Předminulou sobotu proběhla v Lysicích soutěž kolektivů mladých hasičů 2003 - 2004, na kterou se z celého blanenského okresu sjelo neuvěřitelných pět set devadesát dětí. „Soutěžilo se v disciplínách, které jsou zařazeny do soutěže mladých hasičů Plamen, to znamená závod požární všestrannosti, požární útok, štafety,“ vyjmenoval člen výboru pořádajícího Sboru dobrovolných hasičů z Lysic Josef Opluštil.
   V uvedených disciplínách se utkalo celkem 37 družstev starších a 17 družstev mladších žáků. V kategorii mladších žáků předvedlo nejlepší výkon družstvo z Doubravice, ze starších vyšlo vítězně „áčko“ z Okrouhlé.
  


Na prohlídku arboreta a do zahrádkářské poradny
B o s k o v i c e - Boskovičtí zahrádkáři zvou všechny zájemce na jarní prohlídku arboreta Šmelcovna s průvodcem. Ta se koná v pátek 4. června od 15 hodin. Autobus pro zájemce bude přistaven ve 14.50 hodin na parkovišti u penzionu Zlatá růže v Boskovicích. Prohlídka se nekoná pouze v případě mimořádně nepříznivého počasí.
   Zahrádkáři zvou také do bezplatné odborné zahrádkářské poradny, která je zajištěna na středu 9. června od 14.30 do 16 hodin v klubovně základní organizace na ulici kpt. Jaroše 19. Dotazy zodpoví lektor územní rady Českého zahrádkářského svazu Josef Kostelecký.
  


Okrouhlečtí postavili kuželkářskou dráhu
O k r o u h l á - Nejen turnaj v mariáši či soutěž v pití tupláku budou moci pořádat v Okrouhlé. K těmto soutěžím místní nadšenci mohou klidně zařadit i turnaj v kuželkách. V obci totiž postavili kuželkářskou dvoudráhu.
   „Zařízení jsme koupili od boskovického kuželkářského klubu, který je vyřazoval. Zcela novou jsme museli udělat podlahu,“ říká starosta obce Alois Hložek.
   Pro provozování nového sportu posloužily nevyužité prostory v kulturním domě. Na šířku je zde vše v pořádku, délka drah je však o něco kratší. „Délka místnosti je 19 metrů, což je oficiální délka dráhy. Tu jsme tak museli zkrátit na 12,5 metrů,“ vysvětluje správce kuželny Josef Novák.
   Kvůli kuželkám museli provést Okrouhlečtí úpravy nevyužité místnosti v prvním patře kulturního domu. „Udělali jsme nový rozvod elektřiny, zadělali okna aby zde nebyla zima a také natáhli plynové topení,“ představuje změny starosta. Sportovní novinka tak přišla obec na 200 tisíc. „Nejdražší je podlaha. Jedná se vlastně o sportovní lino dovezené z Německa. Povrch je to ale velmi kvalitní,“ upozorňuje Alois Hložek.
   Kuželna má už zkušební provoz za sebou, mezi místními byl o hru zájem. Užily si i děti, které hrály v březnu o jarních prázdninách. Představitelé obce ale zvou také zájemce z okolí. „Kuželna je v provozu zatím třikrát týdně, výjimečně po dohodě i v sobotu. Není problém, pokud si ji bude chtít zamluvit větší skupina. Může tak učinit přes telefon 723 472 277 u pana Nováka,“ zve starosta Hložek.
Foto: Petr Kafka  


Hasiči byli oceněni za dobrou práci
S l a v k o v - V úterý 25. května převzali z rukou ředitele Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Zdeňka Vlkojana medaili Za věrnost II. stupně Miloslav Dvořák, Jaromír Kleveta a Bohumil Štopl z územního odboru HZS Blansko. Tato medaile se uděluje za velmi dobré pracovní výsledky a za více než dvacet let trvání služebního poměru.
   Taktéž za velmi dobrou práci a více než desetiletý služební poměr u Hasičské záchranné služby dostal medaili Za věrnost III. stupně Darek Sejbal z územního obvodu HZS Blansko.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - Zkontrolovat vůz Mercedes se rozhodla 21. května hodinu po půlnoci policejní hlídka na ulici Záhumení ve Velkých Opatovicích proto, že řidič jel prostředkem silnice a také neustále kličkoval. Tím bránil služebnímu vozidlu, aby ho předjelo, i když mělo zapnuté zvukové i světelné výstražné znamení. Devatenáctiletý řidič, který nevlastní řidičský průkaz, zastavil až v Borotíně. Dechová zkouška odhalila 1,23 promile alkoholu.
   Přednost v jízdě nedal 23. května v Blansku osmadvacetiletý řidič vozidlu jedoucímu po hlavní silnici a narazil do něho. Při nehodě nebyl nikdo zraněný, na autech vznikla škoda za 105 tisíc.
   Stejného dopravního přestupku se dopustila 24. května rovněž v Blansku řidička (62) Škody Fabia. Ta se s autem po nárazu převrátila na střechu a následně narazila do zaparkovaného vozu. Přitom utrpěla lehké zranění, celková škoda činí 120 tisíc.
   Bezpečnou vzdálenost nedodržel 24. května na cestě z Ráječka do Blanska třicetiletý řidič. Oprava aut si vyžádá 45 tisíc.
   Nárazu se nevyhnula 25. května ani pětačtyřicetiletá řidička, která v Lažanech nedobrzdila před přibrzďujícím autem. Nárazem vznikla škoda 55 tisíc.
   Levým zpětným zrcátkem zachytil 26. května chodce třicetiletý řidič jedoucí z Protivanova do Žďárné. Chodec vyvázl bez zranění, na zrcátku vznikla škoda asi za 30 tisíc.
   Bezpečnou vzdálenost nedodržel 27. května v Boskovicích pětadvacetiletý řidič nákladního auta, který narazil do zastavujícího vozu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda představuje 100 tisíc.
   Zatím neznámý pachatel se vloupal 21. května do dřevníku v Boskovicích, z něhož odnesl horské jízdní kolo za téměř 7 tisíc.
   V rámci plánovaného výcviku našli 21. května na dně jezírka propasti Macocha policejní potápěči mrtvolu muže. Tělo našli v hloubce 6,5 metrů. Přivolaná lékařka nenalezla stopy cizího zavinění. Následná soudní pitva rovněž neprokázala zásah druhé osoby. Šetření prokázalo, že skokem do propasti se rozhodl ukončit život sedmatřicetiletý muž z Hrušovan nad Jevišovkou. Ten byl pohřešován od 5. května.
   Výbuch zemního plynu a následný požár vznikl 21. května v rodinném domku v Lažánkách poté, co si majitel zapálil cigaretu. Výbuch zničil střechu a porušil většinu obvodových zdí i stropů. Vznikla tak škoda ve výši 400 tisíc. Škodě se nevyhnul ani sousední dům, kde se rozbila okna a rovněž popraskalo zdivo. Zde se škoda odhaduje na 200 tisíc. Při explozi utrpěl majitel zranění, s nímž musel být převezen do popáleninového centra nemocnice v Bohunicích. Přesná příčina výbuchu je zatím v šetření.
   Dosud neznámý pachatel se vloupal 22. května do rodinného domu v Blansku. Odnesl si peněženku s 8 tisící, doklady, platební kartu a další věci. Majiteli vznikla škoda za necelých 10 tisíc.
   Hifi věž s reproduktory, mobilní telefon, lahve alkoholu, klíče od vozu Ford Transit včetně technického průkazu, cigarety a další věci v celkové hodnotě 26 tisíc odcizil 22. května z restaurace Baron v Blansku neznámý pachatel.
   Pravé přední okénko osobního automobilu rozbil kamenem 23. května na ulici Bílkova v Boskovicích neznámý zloděj, který poté z vozu ukradl autorádio za 18 tisíc. Celkem způsobil škodu o 6 tisíc vyšší.
   Krátce po půlnoci začal 24. května hořet rodinný dům v Újezdě u Boskovic poté, co majitel domu usnul v ložnici se zapálenou cigaretou. Plameny, které způsobily škodu ve výši 100 tisíc, zlikvidovali hasiči z Boskovic a dobrovolníci z Újezda. Ošetření si vyžádal majitel domu, který se nadýchal kouřových zplodin. Následné vyšetření prokázalo, že čtyřiatřicetiletý muž stejně jako jeho o sedm let mladší bratr usnuli po požití alkoholu. Dechová zkouška totiž odhalila 3,74 respektive 1,96 promile.
   Zatím neznámý zloděj se vloupal 25. května do sklepní kóje na ulici Jasanová v Blansku, z níž odcizil pánské horské kolo. Z vedlejšího sklepa pak ukradl pánské trekingové kolo. Způsobil škodu za 24 tisíc.
   Z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody obvinil policejní komisař osmatřicetiletého muže ze Slavkova, který se v průběhu května vloupal do tří rekreačních chat ve Lhotě u Letovic. Krádežemi a poškozením zařízení způsobil škodu ve výši necelých 8 tisíc.
   O horské kolo za 12 tisíc přišel 26. května na ulici Dvorská v Blansku majitel, i když je měl uzamčené lankovým zámkem. Stejně tak dopadl majitel horského kola Olpran za 11 tisíc, který je nechal uzamčené před vchodem do ředitelství ČKD Blansko.
   Elektrické svářečky, duralový stativ, laserový měřící přístroj, nivelační stroj, elektrické kladivo a další drahé pracovní nástroje ukradl 27. května ze skladu bytového domu na ulici Okružní v Blansku neznámý pachatel. Dle předběžného vyjádření spolumajitele firmy zloděj způsobil škodu přesahující 544 tisíc.
   Peněženku s 6 tisíci ukradl 27. května pětasedmdesátiletému muži z Letovic neznámý zloděj ve vlaku z Brna do Letovic. Vytáhl ji v nestřeženém okamžiku z volně zavěšené bundy, pod níž muž seděl.
   
  


Sport

Olešnice oplatila Zbýšovu porážku z podzimu
O l e š n i c e - Ani ve čtvrtém domácím jarním utkání nepoznali fotbalisté Olešnice hořkost porážky, ve druhé polovině soutěže si už tak připsali devatenáct bodů. O tři více, než uhráli na podzim. V dohrávaném zápase 22. kola I. B třídy si poradili se Zbýšovem.
   Olešnice - Zbýšov 2:1 (1:0), branky: 45. Janča, 70. Suchý - 81. Liška.
   Velmi pohledný fotbal byl k vidění od začátku, domácí si v úvodních minutách vypracovali několik slibných šancí. Janča, Suchý ani Zoubek však nepřelstili gólmana Soustružníka. A když už ho Suchý překonal, pomohla mu tyč jeho branky. Promarněné příležitosti srazily domácí do kolen, v dalším průběhu se dostali na chvíli pod tlak. „Soupeř využil našeho zaváhání. Nestačili jsme pokrýt střed hřiště, z toho pramenily naše chyby,“ uvedl trenér Antonín Juřica.
   Slibné pokusy Schmida i Záděry však zneškodnil pohotový brankář Vozděk. Olešnice se brzy vzpamatovala a opět se vrátila ke své taktice - rychlé kombinační hře po zemi. To se jí vyplatilo, těsně před přestávkou se individuálně prosadil kanonýr Janča.
   I ve druhém poločase ovládli hru svěřenci Juřici, znovu se ale nemohli střelecky prosadit. Až do 70. minuty, kdy si za obranu zaběhl Suchý, který mazácky přehodil vyběhnuvšího brankáře. Na jaře tak vstřelil již pátou branku.
   Dvougólové vedení Olešnici ukolébalo, dokonce dovolila hostům snížit. „Takový je fotbal. Měli jsme několik tutovek, ale jak se říká, nedáš - dostaneš,“ potvrdil staré pravidlo Juřica.
   O vítězství Olešničtí ale nepřišli, i když hosté zápas rozhodně nevzdali. „Dnešní šance by nám stačili na tři utkání. Měli jsme tak osm gólovek. Ale není každý den posvícení. Hráčům i tak musím poděkovat, protože opravdu začínáme hrát fotbal, jak si představuji. Není to jen mlácení do míče, ale snažíme se o rychlou kombinační hru,“ pochválil svěřence kouč Antonín Juřica.
Foto: Petr Kafka  


Rychlonohý kanonýr vsítil na jaře již šestou branku
O l e š n i c e - Klička doleva jednomu obránci, vzápětí ta samá finta na druhého a přesná střela levačkou k pravé tyči zbýšovského brankáře. Olešnický kanonýr Dušan Janča přidal na jaře šestou branku, přitom se trefil v posledních pěti zápasech.
   Jako hvězda se však rychlonohý útočník necítí. „Nejde, abych jen já byl hvězdou. Na mé góly hraje celý mančaft. Musí být hráči, kteří mi to dají. Kopaná je prostě kolektivní sport.“
   V útoku s vámi nastupuje Jiří Suchý, podobný typ jako vy. Jaká je s ním spolupráce?
   Ze začátku nám to v přípravě moc neklapalo, ale nyní už je vše perfektní. Dokážeme si dát balón do běhu. Olešnice na nás sázela, my jsme rádi, že to takhle dopadlo. Zatím se nám daří.
   Stále jste se pohyboval na hranici ofsajdu, několikrát vás zastavil zdvižený praporek rozhodčího. Je to váš styl?
   Hraju tak od malička. Nejsem moc technický typ, tak uplatňuji svoji rychlost. Je to prostě risk, buď to vyjde, nebo ne.
   Je neuvěřitelné, jak dokážete zrychlit a nechat obránce za zády. Rychlost máte vrozenou?
   Přesně tak, máme to v rodině. Ale jestli se to přenese i na další potomky, tak to nevím (smích).
   V první půli jste zahodil několik šancí. Přemýšlíte nad tím, nebo mávnete rukou s tím, že to příště už spadne?
   Trvá mi déle, než se z toho dostanu. Nejsem typ, který za deset vteřin o ničem neví. Neproměněné šance mi hryžou sebevědomí. A nejhorší je usínání, když se prohraje. Brankové situace se mi totiž pořád vybavují.
   Pramení zahazování šancí právě ze zakončování v rychlosti?
   To taky, ale hlavně ve zbrklosti. Třeba teď jsem si při prvním gólu řekl, že vše vyřeším v klidu. A povedlo se.
   Olešnice se vrátila na vlastní hřiště po působení v Rovečném a ještě na domácím trávníku na jaře neprohrála. Konečně tedy máte domácí prostředí.
   Sice jsme neprohráli, ale máme s přechodem určité problémy. Z Rovečného jsme byli zvyklí na větší hřiště, zde je to jen taková nudle, je užší. Takže musíme hrát jinak.
   Takže jde jen o zvyk?
   Ano. Tam jsme měli kolem sebe hodně místa, zde je prostor zahuštěný obránci. Ale zatím vyhráváme.
  


Blansko v cestě za záchranou opět ztratilo
B l a n s k o - Závěr krajského přeboru se blíží, ale fotbalistům TJ ČKD Blansko se stále nedaří vylepšit nelichotivé postavení. Po ztrátě dvou bodů v 27. kole jsou tak stále poslední, přitom do konce soutěže zbývají už jen tři kola.
   TJ ČKD Blansko - SK Olympia Ráječko 0:0.
   Blansko potřebuje body k záchraně jako sůl, v derby proti Ráječku však mohlo být rádo za remízu. Hosté si vypracovali mnohem více vyložených šancí. „Nejsem dnes spokojený. Při troše chytrosti jsme si mohli odvézt tři body. Měli jsme několik šancí, které jsme nedali,“ potvrdil určité zklamání trenér Ráječka Miroslav Knies.
   Ještě větší zklamání ovšem bylo znát na trenérovi domácích Vilému Součkovi. Ten má ve zbývajících zápasech celek Blanska dovést k záchraně, což se zatím nedaří. „Nevystřelili jsme na bránu,“ uvedl hned na začátku, proč zápas skončil bezgólovou remízou. „Jinak bojovnost a nasazení hráčům nemohu vytknout, chtěli vyhrát. Ale jsem velice zklamaný, protože bod pro nás nic neřeší,“ dodal Souček.
   
   1. Hrušovany 27 17 8 2 48:25 59
   2. Rájec 27 13 8 6 45:36 47
   3. Šardice 27 13 7 7 41:33 46
   4. Židenice 27 12 6 9 52:38 42
   5. Bohunice 27 12 5 10 38:39 41
   6. Hrušky 27 12 4 11 60:55 40
   7. Ráječko 27 10 7 10 43:37 37
   8. Ratíškovice 27 9 9 9 42:41 36
   9. Boskovice 27 10 6 11 33:39 36
   10. Líšeň 27 10 3 14 38:47 33
   11. Veselí 27 8 7 12 35:37 31
   12. Mikulov 27 9 4 14 39:43 31
   13. V. Pavlovice 27 7 9 11 35:40 30
   14. Slavkov 27 8 6 13 25:38 30
   15. Vacenovice 27 7 8 12 35:49 29
   16. ČKD Blansko 27 7 7 13 27:39 28
  


Nejlepší sportovci
B o s k o v i c e - Premiéry se v Boskovicích dočkalo vyhlašování nejlepších sportovců a sportovních kolektivů. Ty nejlepší pozval starosta Boskovic František Sivera na městský úřad, kde jim předal diplomy a finanční poukázky na nákup sportovního zboží. Premiérovými vítězi se stali plavkyně Ivana Hrdličková a starší žáci vzpěračského oddílu SOU a U.
  


Novým předsedou okresního sportu se stal Jaroslav Kříž
B l a n s k o - Nového předsedu má od čtvrtka Okresní sdružení Českého svazu tělesné výchovy Blansko. Stal se jím sedmapadesátiletý Jaroslav Kříž z Blanska, kterého zvolili zástupci svazů, tělovýchovných jednot a sportovních klubů.
   Volba nového předsedy se odehrála na čtrnácté okresní valné hromadě, která se uskutečnila v kuželně TJ ČKD Blansko. Kromě postu nejvyššího muže okresního sportu se volili také členové okresního výkonného výboru a revizní komise.
   Na kandidátkách pro předsedu se objevila jména Michala Součka, Jaroslava Kříže a Aloise Boháče. Nejvíce hlasů od sedmi zástupců svazů a jednašedesáti zástupců klubů a jednot získal Jaroslav Kříž. Toho podpořilo dvaatřicet voličů.
   „Nevěřil jsem, že bych mohl vyhrát. Měl jsem mladého soupeře v podobě magistra Součka, což je velmi ambiciózní funkcionář,“ pronesl novopečený předseda Jaroslav Kříž, kterého na kandidaturu zařadili kamarádi z fotbalové branže. „Přesvědčili mě, že bych to měl zkusit. Také vzhledem k tomu, že jsem léta strávil v tělovýchově jsem do toho šel. Jak se říká, uvidíme, jestli jejich volba byla správná. Za rok si můžeme říct, jestli se práce podařila či nikoliv.“
   O funkci předsedy má zkušený sportovní činovník jasné představy. Ví tak, co ho v nejbližší době čeká. „Nyní mě zaměstnává hlavně fotbal, musíme tak řádně dokončit soutěže. O prázdninách bych ale rád postupně navštívil největší města a mluvil se starosty o problémech týkajících se sportu. Samozřejmě také navštívím poslance a nastíním jim určitou perspektivu vývoje,“ představil prvotní plány Kříž, podle něhož největším problémem je nedostatek financí. „Pořád říkám, že peněz není nikdy dost. Máme dobrou členskou základnu, což svědčí o tom, že o tělovýchovu je zájem. Pokud se budou vytvářet vhodné podmínky, pohrnou se k nám další zájemci. Přitom nesmíme kromě těch velkých akcí zapomínat i na ty malé na vesnicích.“
   Zaměstnance okresního fotbalového svazu, kde vykonává funkci sekretáře, čeká řada úkolů. „Práce bude dost, hlavní úkol bude sehnat peníze přes všechny možné sponzory a známé, aby pokladna okresního výboru ČSTV byla plná,“ dodal Jaroslav Kříž.
   K 31. prosinci 2003 měly tělovýchovné jednoty a sportovní kluby 17 tisíc členů, okresní sportovní svazy evidovaly 19,2 tisíce sportovců.
   Členové okresního výkonného výboru: Radek Záviška, Vladimír Čepa (oba z Blanska) za svazy, Ivan Vojta (Adamov), Ivo Šinkora, Zdeněk Nevřela (oba Blansko) za TJ/SK; revizní komise: Ondrej Genda, Josef Hrazdíra, Marie Kotková (všichni z Blanska).
   
  


Žákovský titul v kolové letos vybojaly Šitbořice
K u n š t á t - Dvě akce v kolové hostila v sobotu kunštátská sportovní hala. Nejdříve se uskutečnilo finále republikového turnaje žáků, poté mezinárodní turnaj mužů.
   V žákovské kategorii tentokrát připadl titul družstvu ze Šitbořic, které ve finále porazilo dobře hrající tým Svitávky I. „Zápas to byl velmi napínavý. Po základní době byl stav 2:2, Šitbořice daly gól osmdesát vteřin před koncem prodloužení,“ uvedl trenér Pavel Richter.
   Do letošního finále se kvalifikovalo dvanáct nejlepších celků, které nasbíraly nejvíce bodů z turnajů v průběhu celého roku. Svitávku reprezentovali Jan Stibor s Davidem Richtrem a Martin Hudský s Pavlem Richterem v druhém týmu. „Los nám nepřál a tak se ve skupině utkala naše dvojka s Šitbořicemi. A ty mají letos velmi dobrý tým,“ podotkl Richter.
   Právě Šitbořice se Svitávkou potvrdily nadvládu v mládežnické kolové, když obsadily první čtyři místa. „Za těmito týmy je velká mezera,“ potvrdil Richter, jenž se nedávno zúčastnil vrcholu sezóny v juniorské kategorii. Na mistrovství Evropy juniorů totiž reprezentovala Českou republiku dvojice ze Svitávky Lukáš Novotný, Jakub Hamerský. „Složili jsme vlastně úplně novou dvojici, kluci spolu hráli první rok. První zápasy jim vyšly, ale pak podlehli Švýcarsku. A to je odsunulo až na čtvrté místo, protože na Rakousko ani Němce neměli,“ vrátil se k šampionátu Pavel Richter.
   Dle jeho slov také na hráče hodně dolehla atmosféra. „To se projevilo na psychice. Nejen na prvním týmu, ale i na náhradnicích rovněž ze Svitávky.“
   V odpoledním silně obsazeném turnaji mužů kralovala domácí dvojice prvního týmu Pavel Loskot s Radimem Hasoňem. Druzí skončili jejich oddíloví kolegové Robert Loskot s Pavlem Vitulou.
  


Prvňáčci se mohli chlubit originálními medailemi
V e l k é O p a t o v i c e - Maratónem, neboli během na 400 metrů odstartovala ve středu šestá olympiáda dětí a mládeže žáků prvního ročníku, kterou uspořádal školní sportovní klub při základní škole ve Velkých Opatovicích.
   Do Opatovic se sjelo sedmadvacet škol, mezi nimiž nechyběli hosté ze Svitavska a Prostějovska. „Účastníků je o dost více než loni,“ těšila hojná účast Vlastimila Slepánka z pořádajícího klubu. Každá výprava mohla do bojů o medaile vyslat maximálně deset závodníků - pět chlapců a stejný počet děvčat. „Ne každý toho využil, některé přijely třeba jen se čtyřmi závodníky. Ale je úplně jedno, jestli bude závodit pouze jeden prvňáček,“ uvedl Slepánek.
   Stejně jako v předchozích pěti ročnících přálo akci počasí. „My si je vždy dokážeme objednat. Ještě se nestalo, že by bylo vyloženě škaredě,“ pousmála se ředitelka velkoopatovické základní školy Jarmila Smetanová.
   Již do první disciplíny, maratónu, dali prvňáčci hodně sil. Někteří dokonce po prvním okruhu zapomněli, že musí běžet ještě jeden. Do cíle však doběhli všichni, někteří i s rozbitým kolenem. Všichni totiž věděli, že je za sportovní výkony čeká odměna. „Cenu od nás dostane každý. A rozdávané medaile jsou jedinečnou záležitostí díky originálním symbolům dětské olympiády. Na jiných akcích je děti získat nemohou,“ upozornila ředitelka Smetanová.
   Po maratónu následovaly tradiční disciplíny skok z místa, hod kriketovým míčkem a běh na 50 metrů. Jako odpočinek před jednotlivými soutěžemi mohly výpravy zvolit cestu do pohádkového lesa.
   A proč se vůbec v Opatovicích rozhodli pořádat velkou sportovní akci pro první ročníky? „Prvňáčci mají minimum soutěží podobného charakteru. Zde sbírají zkušenosti, které se jim později mohou hodit. Ti, kteří u sportu zůstanou, jsou mnohem víc otrkanější,“ dodal Slepánek.
   Výsledky - Atletický čtyřboj: 1. Dominik Šín (V. Opatovice) 21 bodů, Simona Rytířová (Adamov) a Žaneta Šindelková (Bk Erbenova) 14, 2. David Hensl (Jevíčko) 10, Tereza Finsterlová (Jevíčko) 9, 3. Jakub Forgáč (Letovice) a Aleš Halva (Adamov) 6, Anna Tlamková (Benešov) 8; 400m: 1. Šín 1:29,48, Šindelková 1:34,98, 2. Hensl 1:34,40, Tlamková 1:35,80, 3. Martin Olšan (Jaroměřice) 1:36,64, Julie Hejlová (Bce Slovákova) 1:37,20; Hod kriketovým míčkem: 1. Forgáč 25,05, Rytířová 22,12, 2. Jaroslav Vachata (V. Opatovice) 23,48, Denisa Štercová (Bce 9. května) 16,85, 3. David Kratochvíl (Lysice) 22,90, Lenka Hladilová (V. Opatovice) 16,20; 50m: 1. Šín 8,93, Finsterlová 9,46, 2. Hensl 9,17, Žaneta Strejčková (Bk Salmova) 9,48, 3. Jiří Maňoušek (Bk Salmova) 9,25, Šindelková 9,62; Skok z místa: 1. Šín 166cm, Rytířová 171, 2. Jiří Zachara (VO) 165, Anežka Kovářová (Benešov) 163, 3. Martin Dvořák (Bk Dvorská) 163, Šindelková 161; pořadí škol: 1. V. Opatovice 38 bodů, 2. Adamov 22, 3. Jevíčko 19, 4. Bk Erbenova 17, 5. Benešov 16.
  


Boskovická odchovankyně má zlato
B o s k o v i c e - Jména nových mistrů světa zná od minulého víkendu kuželkářský sport. K radosti všech českých fanoušků kuželek se objevuje mezi novopečenými šampiony i jméno zástupce naší republiky. Zlato v kategorii jednotlivkyň totiž v rumunském Brašově vybojovala Eva Budišová, odchovankyně boskovického kuželkářského klubu. Ta navíc ke zlatu přidala i bronzovou medaili z kombinace.
   Větší materiál o nové mistryni světa přineseme v příštím čísle Boskovicka.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o - KOPANÁ - Krajský přebor, 27. kolo: Ratíškovice - Boskovice 1:0 (0:0), Rájec - Hrušovany 0:3 (0:3), Líšeň - Vacenovice 1:0 (0:0), Veselí - V. Pavlovice 1:1 (0:1), Bohunice - ČAFC 0:5 (0:3), Slavkov - Mikulov 2:5 (1:1), Hrušky - Šardice 5:3 (1:2).
   I. A třída, 23. kolo: Jevišovice - Kunštát 3:2 (2:1).
   Kunštát je se třiceti body na osmé příčce.
   I. B třída, 23. kolo: Drnovice - Opatovice 1:4 (0:2), Zastávka - Letovice 1:1 (1:0), Skalice - Kohoutovice 1:4 (0:2), Slovan Brno - Olešnice 5:1 (2:0), Medlánky - Popůvky 5:2 (1:1), Zbýšov - Bosonohy 1:2 (1:1).
   1. Bosonohy 23 17 5 1 73:30 56
   2. Medlánky 23 16 3 4 48:19 51
   3. Zastávka 23 10 8 5 29:22 38
   4. Popůvky 23 11 3 9 49:36 36
   5. Olešnice 23 11 2 10 38:38 35
   6. Sl. Brno 23 8 8 7 63:42 32
   7. Drnovice 23 9 5 9 43:40 32
   8. Tišnov 23 8 6 9 35:33 30
   9. Soběšice 23 8 6 9 38:39 30
   10. Zbýšov 23 7 8 8 34:35 29
   11. Kohoutovice 23 9 0 14 28:50 27
   12. V. Opatovice 23 7 3 13 35:57 24
   13. Letovice 23 6 2 15 18:42 20
   14. Skalice 23 3 3 17 28:76 12
   II. třída, 23. kolo: Bořitov - Lysice 9:2 (5:2), Ostrý Zb. 3, Polák 2, Řehůřek, Knies, Nečas, Ostrý M. - Španěl 2, Lipovec - ASK Blansko 1:0 (0:0), Vágner Vít, Kotvrdovice - Kořenec 3:3 (1:3), Zouhar Vl., Zouhar Jar., Filip - Čapka 2, Kužel, Rudice - Ráječko B 5:3 (3:1), Matuška J. 2, Zouhar Michal 2, Sychra - Maška, Liška, Kuběna, Šošůvka - Adamov 3:0 (2:0), Mikulášek Michal, Vašíček, Mikulášek Petr, Doubravice - Vísky 1:3 (0:2), Musil Jar. - Lokaj Petr, Lokaj Pavel, Bohatec.
   III. třída, 23. kolo: Vavřinec - Boskovice B 0:4 (0:2), Stříž R. 3, Valenta, Vysočany - Šebrov 3:5 (2:2), Zouhar O. 2, Zouhar L. - vlastní, Skoupý 2, Neurwith, Pernica M., Benešov - Kunštát B 3:5 (1:4), Laštůvka, Hanák, Henek - Rotrekl 2, Včelík, Blažek, Klička, Lipůvka - Rozseč 2:2 (0:1), Dostál, Schwarz - Petrželka, Sýs T., Úsobrno - Ostrov 3:2 (2:1), Bárta 2, Hrbata - Gryc, Gross, Svitávka - Knínice 1:3 (0:1), Mihola - Kubín, Tesař L., Tesař P., Vilémovice - Olomučany 1:2 (1:1), Kratochvíl - Štěpánek J., Dosedla.
   IV. třída, 23. kolo: Lažánky - Cetkovice 0:3 (0:1), Najer 3, Kotvrdovice B - Kořenec B 2:2 (1:1), Kuběna, Ševčík - Kužel, Řezáč, Lažany - Sloup 3:7 (3:3), Beran 3 - Nečas 3, Jedlička, Zouhar L. 2, Hudec, Valchov - Voděrady 1:4 (0:1), Hrdlička - Dvořák, Mikulčický, Borek, Vitouch, Doubravice - Letovice B 4:2 (1:1), Tenora 2, Sáňka 2 - Šedivý, Pelíšek, Lomnice - Žďárná 2:4 (2:2), Dusík, vlastní - Trnka 2, Pavlů, Polívka.
   KP dorostu (st., ml.), 23. kolo: Sparta Brno - Boskovice 2:0 (1:0), 1:0 (1:0), ČKD Blansko - Rousínov 2:3 (1:1), 1:7 (0:4), Bohunice - ASK Blansko 4:1 (1:0), 3:4 (2:2).
   OP dorostu: Lipůvka - Olešnice 2:7 (1:4), Vincent, Šterc - Bílek 4, Ostrý 3, Šošůvka - Drnovice 1:0 (0:0), Mynařík Tomáš, Svitávka - Vísky 0:4 (0:3), Zemach, Čížek, Dvořáček, Kostík, Jedovnice - Č. Hora 7:1 (2:1), Pernica 2, Kala 2, Gryc, Formánek, Skoták - Karásek.
   OP žáků (st., ml.): Lysice - Kunštát 0:3 - utkání se nehrálo pro malý počet hráčů domácích, 0:12 (0:6), Olešnice - Letovice 1:4 (1:3), 1:2 (0:1), Rájec - Jedovnice 1:0 (1:0), 1:1 (1:1).
   OS žáků, sk. A: Rudice - Bukovina 1:5, Lipovec - Ostrov 11:1 (5:0), Kotvrdovice - ČKD 2:1 (0:1), Lipůvka - Adamov 3:3 (1:0), Vavřinec - Olomučany 0:9 (0:5), sk. B: Benešov - Sloup 2:5 (2:2), Skalice - Ráječko 4:0 (4:0), Šošůvka - Č. Hora 4:1 (2:0), Lažany - Vísky 1:3 (0:1), Svitávka - Doubravice 4:0 (1:0).
   
   MALÁ KOPANÁ - I. liga, 7. kolo: Lotrako Bce - Bandasky DL 0:3, 8. kolo: Lebiš Bce - Pivrnec DL 1:0, Bandasky DL - Sadros Bce 6:2, Kozárov - Kopeček Rájec 4:2, Kancl Bce - Adamov 4:1.
   II. liga, 7. kolo: Jabloňany - Krhov 4:2, Lhota Rapotina - Panteři Sudice 3:8, 8. kolo: Hasiči MR - Jabloňany 3:2, Panteři - Karolín 2:3, Rašov - Lhota Rapotina 10:2, Krhov - Microtex Lomnice 0:1, Brumov - Šerkovice 4:6.
   III. liga, 8. kolo: Jestřebí - Olešná 2:1, Poříčí - Býkovice 0:5 kont., Lomnice - Rohozec 3:0, Štěchov - Vanovice 3:7, Rudka - Svitávka 2:0, Dlouhá Lhota - Žďár 5:4.
   IV. liga, 7. kolo: Fabrika Letovice - Křtiny 5:0, 8. kolo: 1.FC Jabloňany - Fabrika 2:5, Louka - Suchý 3:1, Světlá - Borač 4:3, Křtiny - Borszem VO 6:1, Drnovice - Borotín 2:1.
   Divize, 8. kolo: Bedřichov - Pohora 9:0, Chrudichromy - TJ Orel Bce 2:4, Sebranice - Deštná 8:2, Suchý - Petrovice 1:1, Sulíkov - Kvasar ČH 2:6, Křetín - Vísky 4:2.
   Zákl. soutěž, 9. kolo: Svitávka - Rozhraní 2:0, Brťov - Skalice 6:0, Spešov - Bozako Satans 2:2, Tuzemák Bce - Újezd u Bce 2:2, 1.FC Šebetov - Beďa Team VO 1:3, Valchov - Support Šebetov 1:0.
   
   KUŽELKY - SKP II. třídy, 26. kolo: KK Velen Boskovice - Réna Ivančice B 13:3 (2431:2371), body: Přikryl a Pařil 418, Pitner 409, Němec 402, Fiala 400, Chlup 384.
   Konečná tabulka:
   1. Husovice B 26 20 1 5 275:141 41
   2. MS Brno C 26 19 1 6 266:150 39
   3. Vel. Meziříčí A 26 19 0 7 276:140 38
   4. Rosice B 26 14 2 10 222:194 30
   5. Vel. Meziříčí B 26 14 2 10 225:191 30
   6. Židenice B 26 13 3 10 204:212 29
   7. Nové Město 26 13 1 12 236:180 27
   8. St. Jihlava B 26 12 2 12 215:201 26
   9. Ivančice B 26 11 1 14 195:221 23
   10. Zb. Brno 26 10 1 15 193:223 21
   11. LI Brno B 26 10 0 16 182:234 20
   12. Boskovice 26 8 3 15 171:245 19
   13. Třebíč C 26 6 2 18 127:289 14
   14. PSJ Jihlava B 26 2 3 21 125:291 7
   
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o - Kopaná - 6. 6. Boskovice - ČKD Blansko, Ráječko - Bohunice (obě KP, 16.30), Kunštát - Tasovice (I.A, 16.30), V. Opatovice - Zastávka, Letovice - Zbýšov, Olešnice - Skalice (vše I.B, 16.30).
   Tenis - 5. 6. LTC Velen Boskovice - LTC Hodonín (JTS II. třída, 9.00).
   
  


Napsali nám

Kočky a televize
K několika mňoukajícím společníkům přišla naše sousedka celkem náhodně. Jejich původní majitelka se odstěhovala do nedaleké vesnice a svůj vztah ke dvěma kočkám a velkému kocourovi prokázala tím, že je prostě zanechala bez pomoci. Ti tak našli nový domov u staré paní, která neměla to srdce nechat je napospas osudu a bez střechy nad hlavou. Kocour se už několik dní nevrátil domů a podle nové paničky má své období a nahání kočky v širokém okolí.
   Jak prokazují výsledky několika odborných studií z posledních období, dochází u nás k nekontrolovatelnému růstu kočičí populace. Hlavní příčina je údajně v tom, že kočky na rozdíl od psů nepodléhají registraci a na místních úřadech se z nich nemusí platit žádný poplatek. Někde se proto setkáváme s případy, že se počet těchto mazlíčků uvádí i v řádu několika desítek. Uvedenou skutečností se proto zabývala i naše poslanecká sněmovna a v blízké době se proto připravuje zákon, který by zavedl povinný poplatek z vlastnictví koček a přitom by nezáleželo na tom, zda domácnost čtyřnohého přítele vlastní nebo ne. Z finančních prostředků získaných tímto způsobem by se hradil provoz nově zřizovaných útulků pro zatoulané a odložené kočky. Že to vypadá jako nesmysl? Samozřejmě, pokud je výplodem mé bujné fantazie.
   Mám dojem, že s podobným problémem se potýkají právě naši poslanci. Nad návrhy některých zákonů zůstává obyčejnému člověku doslova rozum stát.
   Výsledkem dlouhé rozpravy nad zvýšením poplatků za televizi a rozhlas byl také návrh na novelu zákona, která by zaváděla povinnost placení za užívání televizního přijímače bez ohledu na to, zda ho domácnost vlastní nebo ne. V dnešní přetechnizované době se zdá celkem absurdní myšlenka, že se člověk bez televize vůbec obejde. V této souvislosti jsem si vzpomněl na známého. Vždy jsem měl dojem, že jeho odpor k televiznímu přijímači je rodinnou tradicí. Stále nám tvrdil, že si nenechá pohodu svého rodinného života kazit nějakými pokleslými žánry. Svých sedm dětí vedl ke čtení knížek a poslechu rozhlasu.
   Já jsem svého času nechápal v této souvislosti věci možná celkem prozaické. Když jsem v době devizových příslibů navštívil přítele v Německu, ten se mně snažil přesvědčit o veliké výhodě televizního přijímače. Ve svém rodinném domku ho měl v každé místnosti, včetně té, kam i císař pán chodil pěšky. Když večer po dvaceti minutách vypínal televizor se slovy, že si ze čtyřiceti kanálů asi nevybere, tak jsem trochu polykal naprázdno.
   Navrhovaný zákon našich poslanců ve svém původní znění neprošel Senátem a tak si zřejmě oddechl nejen můj známý, ale i naše sousedka. Vždy, když hladí svoje mírně vrnící kočky, nezapomene podotknout, že je v našem státě stále větší Kocourkov.
Milan Křesťan  


Minigolfová sezóna začala
Možná si občané Letovic všimli, že v areálu koupaliště probíhá čilý stavební ruch, který se nevyhnul ani minigolfovému hřišti.
   Po kruté zimě bylo totiž nutné změnit povrch drah, který bude nyní betonový. Dále starý plot z kmenů oddělující koupaliště a minigolfové hřiště byl nahrazen drátěným plotem. A konečně nad stavební buňkou vyrostla sedlová střecha, která krásně zapadá do celkového prostředí okolních staveb.
   Novinkou letošní sezóny budou dvě kruhové trampolíny, na které poskytla finanční prostředky Nadace města Letovice pro rozvoj kultury a životního prostředí. Každá trampolína (největší z nabízených trampolín na našem trhu) má v průměru 430 cm. Je vyrobena z kvalitního materiálu a má vysokou nosnost - skákající osoba může mít až 125 kilo. Obě mají ocelovou silně pozinkovanou konstrukci a velmi kvalitní dvojitě kónické pružiny. Ty navíc kryje obvodový polštář. Kolem obvodu trampolíny je dvoumetrová ochranná síť, která zamezuje pádu skákajícího z trampolíny.
   Víkendový provoz na minigolfovém hřišti byl zahájen 29. května, do prázdnin bude otevřeno každou sobotu a neděli od 14 do 19 hodin. O letních prázdninách je areál otevřen veřejnosti denně od 9 do 20 hodin.
   
   Antonín Žilka, Fan Club BOP Křetínka
  


Poznávali jsme Slovensko
Je neděle 25. dubna a my, žáci SOŠ a SOU André Citroëna, společně s děvčaty ze Soukromé střední podnikatelské školy odjíždíme na jih Slovenska na výměnný pobyt v naší družební škole - Združenej strednej škole vo Dvoroch nad Žitavou. Je nás 38 a jsme plní očekávání, jaké to asi bude.
   Velel nám náš pedagogický doprovod - vychovatel Vladimír Šamšula a učitelky Alena Smolejová a Marie Hamplová. Tak tedy: Vzhůru na cestu!
   Do Dvorů nad Žitavou jsme dorazili vpodvečer. Ubytovali jsme se a podnikli první „výpravu“ do okolí, tedy přesněji řečeno na místní Kalvárii, což je poutní místo na uměle navršeném kopci v jinak rovinném kraji.
   V prvních třech dnech nám družební škola poskytla možnost navštívit jejich odborná pracoviště, čehož jsme také náležitě využili. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin podle zaměření našich studijních nebo učebních oborů. První skupina byla v elektrodílně přímo v areálu školy, kde se opravovala nízkoproudá elektronika. Druhá skupina působila na pracovišti firmy Slovenská autobusová doprava. Jejich úkolem byla údržba a lehké opravy autobusů tohoto podniku. Další skupina, složená z našich dívek, si vyzkoušela práci ve fiktivní firmě ve velice dobře zařízených učebnách přímo ve škole. Poslední skupina pracovala v obci Podhájská ve firmě Kraintek, která se specializuje na vývoj a výrobu ultrazvukových čisticích zařízení, od těch nejmenších až po průmyslové obry.
   Tato skupina si pravděpodobně vedla nejlíp, a tak jsme díky velké spokojenosti majitele firmy dr. Krajmera všichni získali darem volný vstup do i u nás velice známého zdravotního lázeňského areálu Podhájská. Asi mezi námi nebyl nikdo, komu by se pobyt v horké vodě termálních lázní nelíbil. Spokojenost s naší prací byla ovšem i na ostatních pracovištích.
   V dalších dnech jsme se věnovali poznávání krás jižního Slovenska. Naše družební škola pro nás organizovala výlety do okolí Dvorů nad Žitavou. Navštívili jsme Komárno, moderní město na hranici s Maďarskem. Velice nás zaujalo zdejší unikátní náměstí Evropy, které získalo svůj název podle budov postavených v různých stylech jednotlivých států Evropské Unie. Komárno tak zcela jistě patři k perlám na Dunaji. Dále nám naši hostitelé připravili celodenní výlet do krajského města Nitra. Navštívili jsme Kalvárii, významné poutní místo vysoko nad městem, Nitranský hrad a také jeskyni svatého Svorada při úpatí hory Zobor. Průvodce nám dělal ing. Peter Pataj, zástupce ředitele družební školy, který nám podal celou řadu velice zajímavých informací o Nitře a jejím okolí. I v centru Nitry jsme spatřili probíhající přípravy na nastávající vstup Slovenska do Evropské unie.
   Nakonec jsme navštívili bývalé sídlo československých prezidentů ? Topolčianky. Zvlášť prezident T. G. Masaryk sem prý jezdíval velice rád. Cestou tam jsme se stavili v Arboretu v Mlyňanech. V rozsáhlém parku jsou tisíce druhů flóry z celého světa, nás ale stejně asi nejvíc pobavily krotké labutě na jednom ze zdejších rybníčků.
   Je sobota, den odjezdu domů. Někteří z nás se už těší, jiní jsou plni smutku z toho, že se to seběhlo tak rychle, že se musejí rozloučit s novými přáteli i láskami. Na státní hranici jsme dorazili 1. května, jen pár hodin poté, co jsme my i Slováci společně s osmi dalšími zeměmi vstoupili do Evropské unie. Na hranicích jsme jen zamávali občanskými průkazy a jelo se dál, jako by žádná nikdy nebyla. Naše rozloučení se Slovenskem se tak symbolicky stalo i rozloučením s dobou před Unií.
   
   Jiří Nárožný a Jakub Crhan, studenti SOŠ a SOU André Citröena