Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Za sedm týdnů budou obecní volby, strany už nahlásily kandidáty
Místní výrobci umějí dělat prvotřídní potraviny
Čí só hode? Naše!
 
Z Regionu
Nezapomeneme
Žně se kvůli dešťům protáhnou do září
Ředitelku malotřídky v Sebranicích odvolali
Výstava telefonů připomíná kouzlo starých časů
Betany slaví patnáct
Sonda teen - komunáílní politika
 
Kultura
Ve věku 90 let zemřel spisovatel Ludvík Kundera
Iberica 2010 skončila
Výstava na kunštátském zámku prezentuje výsledky stavebně historického průzkumu
Na konci prázdnin proběhne pošesté Happening
 
Informace
Sebranice čeká nabitý víkend
Za páterem Ševčíkem již pošesté
Na okresní dožínky do Vísek
Na kole kolem Malé Hané
Moravským krasem na koloběžce
Čekají na nové pány
 
Sport
Boskovice doma přehrály Bzenec
Hlubinková veze stříbro z Varů
Do konce Poháru zbývají dva závody
Skončila triatlonová liga
Ve středu na pohár
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Svíčková a kalamáři
První splátka dotace dorazila do Paprsku
Ráječtí hasiči slaví
Odhalili desku rodákovi
Charitní poradna pracuje v Boskovicích
Boskovičtí zahrádkáři navštívili Krakov
Prázdninová výprava s prima lidmi
Nádherná štěňátka mohou být ihned vaše
 
Přečtěte si

Za sedm týdnů budou obecní volby, strany už nahlásily kandidáty
B o s k o v i c k o (AD) - Nové strany na scéně a místy nečekaně vysoký zájem o členství v místních zastupitelstvech – dva fenomény, které budou charakteristické pro obecní volby 15. a 16. října.
   Na konci první srpnové dekády vypršela lhůta pro registraci kandidátních listin do podzimních komunálních voleb. Jak se dalo čekat, vedle tradičních partají, nezávislých kandidátů a nestranických skupin se na regionálním politickém kolbišti letos poprvé objevily i TOP 09 a Věci veřejné. Zatímco druhá jmenovaná si o hlasy voličů řekne v Blansku, Boskovicích a Letovicích, TOP 09 se pokusí uspět navíc ještě v Kunštátě, Lysicích, Drnovicích a Lipůvce.
   Největší výběr v komunálních volbách budou mít letos voliči v Boskovicích, kde osazenstvo příštího 27členného zastupitelstva vyberou z téměř tří stovek jmen. Na čelných místech kandidátek se přitom objevují známé, ale i méně známe tváře. Zatímco jedničkou občanských demokratů zůstává současný starosta Jaroslav Dohnálek a jedničkou lidovců místostarostka Jaromíra Vítková, ČSSD nově nasadí ředitele střední školy ve Velkých Opatovicích Pavla Grenara, a zcela novými budou lídr TOP 09, příslušník šlechtické rodiny Mensdorff-Pouilly Dominik Božek, a jednička Věcí veřejných, primářka Kamila Krausová.
   Rostoucí zájem o komunální politiku v Boskovicích je zřetelný. Zatímco v roce 2002 tam voliči vybírali ze šesti kandidátních listin a v roce 2006 z osmi, letos musí počítat dokonce s jedenácti. K podobně skokovému nárůstu ale dochází také v Letovicích, kde se počet kandidátek za poslední tři období posunul z pěti na devět, anebo v Kunštátě, kde se rovnou zdvojnásobil. „Před osmi lety tu byly čtyři, letos máme osm. Oproti posledním volbám přibyla TOP 09 a jedno sdružení nestraníků,“ informoval starosta Pavel Göpfert.
   Vysoko nad průměr vyčnívá také Svitávka. V městysi s necelými sedmnácti sty obyvateli se o účast v zastupitelstvu utká sedm skupin kandidátů z pěti politických stran a dvou nezávislých sdružení, což je dohromady víc než sto lidí. Svitávka je zároveň jednou z mála obcí, kde se do komunálních voleb zformovala strana zelených. „Pokud bude opravdu tolik skupin, je to podle mě nesmysl. Současné zastupitelstvo pracovalo dobře, je za ním vidět spousta práce a další věci jsou rozběhnuté a rádi bychom je v budoucnu dokončili,“ komentoval nadměrný zájem kandidátů místostarosta Jaroslav Zoubek z ODS.
   Region má ale i klidnější místa. Oproti minulým volbám se vůbec nic nemění ve Velkých Opatovicích, kde opět kandidují pouze ČSSD, ODS, KDU-ČSL a KSČM. A čtyři uskupení budou i v Olešnici – z minula zůstávají lidovci, komunisté a sdružení nezávislých, a nově přibyli nestraníci.
  


Místní výrobci umějí dělat prvotřídní potraviny
O k r e s B l a n s k o (AD) - Kozí brynza z rodinné farmy v Šošůvce, tvarohy z olešnické mlékárny, svatební koláč upečený ve Sloupu a česnek soukromého pěstitele z Bořitova. To všechno jsou výrobky řazené mezi špičku potravinářské produkce na jižní Moravě. Dospěli k tomu odborníci, kteří hodnotili produkty přihlášené do soutěže Regionální potravina Jihomoravského kraje.
   Úspěšní producenti smějí od nynějška na etiketách svých potravin používat speciální logo, které zákazníkům garantuje, že jde o kvalitní a chutné zboží původem z místního regionu. Přiznání značky má výrobcům pomoci i v konkurenčním boji s levnými potravinami z dovozu.
   Do klání, vyhodnoceného minulý týden v Brně, se přihlásilo osmnáct soutěžících se čtyřiapadesáti výrobky.
   Komise je posuzovala v šesti kategoriích – mléko a mléčné výrobky, pekařské a cukrářské výrobky, masné výrobky, alkoholické a nealkoholické nápoje (s výjimkou vína), ovoce a zelenina a ostatní výrobky. „Hodnocena byla originalita, původ a inovativnost ve zpracování, senzorické vlastnosti výrobků, použité materiály, suroviny a způsob výroby, design výrobků, jeho vliv na zdraví zákazníka i dostupnost na trhu,“ doplnil mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.
   Výrobci z okresu Blansko plně ovládli kategorii mléko a mléčné výrobky. První místo získala kozí brynza rodiny Sedlákových ze Šošůvky a druhé i třetí obsadily jemný a tvrdý tvaroh mlékárny Olešnice. „Úspěch v soutěži pokládám za vyvrcholení naší osmnáctileté snahy o podporu regionálních potravin. Vždyť zvýraznění místních výrobků zvyšuje v regionu zaměstnanost a přispívá i k ochraně životního prostředí, protože se snižuje dopravní zatížení,“ říká majitel šošůvské farmy Jan Sedlák, jehož rodina vyrábí z kozího mléka řadu sýrů, ale brynzu ve větším množství teprve od letošního roku. „V ČR jsme jediní větší výrobci a podařilo se nám uspět dokonce i u odběratele v zemi brynze zaslíbené - na Slovensku,“ dodává Sedlák s tím, že jejich kozí brynza se kromě halušek hodí třeba na zapékané brambory či těstoviny. Prvenství pro Blanensko získal dále česnek pěstovaný soukromým zemědělcem Jaroslavem Crhákem z Bořitova – vítězem kategorie ovoce a zelenina, a úspěch v podobě třetího místa zaznamenal ve své třídě i svatební koláč ze sloupské pekárny Zemspol.
   Bořitovský česnek, který v hodnocení poroty předstihl třeba slavné znojemské okurky, se podle svého pěstitele vyznačuje především výrazným aroma a dobrými vlastnostmi pro skladování. Kvalitní půda, způsob hnojení, pravidelné okopání, to jsou podle Jaroslava Crháka faktory, které jakost plodiny ovlivňují nejvíc. „Náš česnek je opravdu velice dobrý a hlavně aromatický. S čínským česnekem, který se sem vozí a je bez chuti, se nedá srovnávat,“ říká rolník, jenž svoji chloubu prodává zatím jen doma v Bořitově a který její konzumaci doporučuje jako prevenci chřipky, ale i kvůli chuti samotné. Ta prý výborně vynikne třeba v jednoduché pomazánce z tvarohu, česneku, soli a kmínu.
  


Čí só hode? Naše!
B e d ř i c h o v (Jim) - Zněl radostný pokřik hodové chasy, která v neděli po poledni obcházela Bedřichov a zvala občany k hodové zábavě za kostelem sv. Mikuláše. Té ale předcházelo stínání berana s dlouhými litaniemi. Hodovou tradici obnovilo v Bedřichově občanské sdružení Trojlístek před deseti lety, nedávno pořídilo nové kroje.
Foto: Jitka Melkusová  


Z Regionu

Nezapomeneme
H o d o n í n u K u n š t á t u (Jim) - V tomto duchu se neslo pietní setkání v Hodoníně u Kunštátu, které připomnělo odsun moravských Romů internovaných ve zdejším táboře do Osvětimi. Mši sloužil František Lízna poblíž jediného baráku, který se zde zachoval a kde bylo v neděli otevřeno malé muzeum.
   Svíčky na památník na Žalově položili i malí Romové, pracující při Muzeu romské kultury v Brně.
Foto: Jitka Melkusová  


Žně se kvůli dešťům protáhnou do září
B o s k o v i c k o (AD) - Kvůli vrtochům srpnového počasí je v okrese Blansko pod střechou zatím jenom necelá polovina letošní úrody obilí. Farmáři čekají, že zpoždění sklizně bude ve finále znamenat nižší výnosy, které zatím vycházely stejně dobře jako v minulém roce.
   V našich zeměpisných šířkách bývají žně završené zpravidla na konci prázdnin. Jenže vinou častého střídání deště a sluníčka v posledních týdnech se tato lhůta letos stoprocentně nestihne a kvalita úrody tak o něco klesne. „Zatím to vypadá, že zpoždění oproti minulému roku bude o deset dní až dva týdny. Pole začínají prorůstat plevelem a určitě bude menší hektarový výnos,“ vysvětlila Marcela Pokorná z Okresní agrární komory v Blansku a dodala, že v nejvýše položených oblastech regionu sklizeň ještě ani nezačala.
   Z celkově osetých 13,5 tisíce hektarů půdy měli farmáři minulý týden posečeno zhruba čtyřicet procent. Všude dokončená je už sklizeň ozimého ječmene a řepky olejky, ale pomaleji než vloni jde hlavně jarní pšenice, které zbývá na polích ještě víc než devadesát procent, a na úplném začátku je také sklizeň ovsa.
   Bez větších komplikací probíhá letošní sklizeň například na polích knínického družstva Agrospol, kde na konci minulého týdne zůstávala ještě třetina úrody – především pšenice, ale také oves, ostropestřec a mák. Naopak v bezpečí skladů už odpočívaly ječmen, řepka či hrách. Podle prokuristy družstva Ladislava Menšíka se žně protáhnou asi o deset dní, přičemž předchozí nepřízeň počasí se nejvíc podepíše na kvalitě pšenice. „Máme obavy, že nebude mít parametry potřebné pro potravinářské využití. Co se týče obsahu bílkovin, lepku a pádového čísla, zůstává na nejnižší možné úrovni a blíží se spíš k pšenici krmné,“ přiblížil. Dodal také, že kvůli nedostatku pšenice vůbec lze očekávat nadprůměrné výkupní ceny, což je pro zemědělce na jednu stanu výhodné, ale na druhou nevýhodné. Ti, co kromě rostlinné výroby dělají i živočišnou, si totiž připlatí na krmivech.
   Podle statistik Okresní agrární komory dosahují výnosy letošní sklizně zatím 4,5 tuny obilí z každého hektaru, zatímco v celé sezóně 2009 byl průměr o tři desetiny vyšší.
  


Ředitelku malotřídky v Sebranicích odvolali
S e b r a n i c e (AD) - Dva týdny před začátkem školního roku odvolal sebranický starosta ředitelku Základní a mateřské školy Sebranice Janu Francovou. Vyvrcholilo tak několikaměsíční napětí mezi rodiči žáků, zaměstnanci školy a vedením obce na jedné straně a osobou ředitelky na druhé.
   Pětatřicetiletá ředitelka, která je v současné době v pracovní neschopnosti, převzala odvolávací dekret s datem 16. 8. 2010 minulý pátek. Tímto krokem se její místo uvolnilo a obec smí vyhlásit konkursní řízení na nového ředitele. Do doby jeho jmenování povede školu pověřený zástupce.
   K odvolání ředitelky vedlo podle starosty Jiřího Sedláčka několik důvodů – překročením paragrafů školského zákona počínaje a porušením zákoníku práce konče. Francová údajně přijala do školky dvě děti načerno, tj. bez potřebných evidenčních listů, a nesprávným způsobem inkasovala od rodičů dětí v mateřince školné. Mimo to prý slovně napadala pracovníky školy a vyvolávala konfliktní a stresující situace. „Paní ředitelka tady za půl roku totálně rozbila školní kolektiv,“ shrnul starosta s tím, že její odvolání doporučilo i obecní zastupitelstvo.
   Sama ředitelka ale žádný z vyjmenovaných důvodů nepovažuje za závažný a odvolání pokládá za neoprávněné a neplatné. „Teď se tím zabývá můj právník, jeho vyjádření budu mít v pondělí. Počítám ale s tím, že spor budeme řešit soudně,“ reagovala na konci minulého týdne. Zároveň potvrdila, že sebranického starostu co nejdříve vyzve, aby ji – než se spor o odvolání vyřeší – zaměstnal ve škole jako řadovou učitelku.
   Starosta se k vážnému kroku odhodlal po sérii stížností na způsob chování a jednání ženy, která do čela školy nastoupila po mateřské dovolené vloni v září. Krize podle něj odstartovala někdy na začátku roku, v březnu se vyhrotila a poté přišlo na radnici několik písemných výzev k řešení situace. Na chování ředitelky si stěžovali nejen všichni podřízení zaměstnanci, ale i desítky rodičů. „Paní ředitelka třeba před celou třídou třeťáků a čtvrťáků vykládala o tom, jak si u ní byla stěžovat maminka jedné jejich spolužačky. Děcka se s tím děvčetem pak dva týdny nebavily,“ vzpomíná na jeden z excesů Eva Kovářová, jejíž dítě do sebranické školy také chodí. Rodiče před dvěma týdny dokonce sepsali prohlášení, ve kterém varovali, že pokud Francová zůstane ve funkci, přehlásí své děti od 1. září na jinou školu. Podle jejich mínění se ředitelka chová arogantně, trpí nedostatkem empatie, nevhodně komunikuje a netaktně řeší situace mezi žáky. „Podepsali to rodiče všech dětí základní školy, a kdyby skutečně udělali, co napsali, mohli bychom školu zavřít. A tohle jsem nechtěl riskovat,“ dodává starosta.
   Odvolání z funkce nabylo účinnost den poté, co Francová dekret převzala. Nepomohla jí ani dočasná pracovní neschopnost, která podle zákona chrání zaměstnance pouze před rozvázáním pracovního poměru, ale nikoliv před degradací. „Paní ředitelka nadále zůstává zaměstnancem školy. Bude pak záležet na tom, jak se dohodne s novým ředitelem. Může přijmout místo učitelky, pokud jí bude nabídnuto, ale může také dostat výpověď pro nadbytečnost,“ informovala vedoucí krajského odboru školství Hana Poláková s tím, že odvolaná ředitelka nemá nárok na odstupné, jelikož její místo se neruší.
  


Výstava telefonů připomíná kouzlo starých časů
K u n š t á t (AD) - Polní telefon v úhledné dřevěné skříňce používaný za první světové války, poštovní, ručně ovládaná miniústředna z roku 1929, tradiční aparát s fajfkovitým sluchátkem a kruhovou číselnicí anebo robustní litinový přístroj o váze čtvrt metráku určený pro hovory v dolech, kde hrozil výbuch.
   Tak to je jenom malá ochutnávka z úctyhodné sbírky historických, ale i modernějších telefonních přístrojů, které vlastní a nyní také vystavuje nadšenec Ladislav Podsedník z Kunštátu. Nevšední expozice je k vidění v kunštátském informačním centru do 31. srpna.
   Ladislav Podsedník pracoval od roku 1960 u tehdejšího telekomunikačního podniku a v tomto období se v něm naplno probudila vášeň pro dorozumívací techniku. Jeho dnešní sbírka, čítající kolem sto šedesáti exponátů, ukazuje, jak se měnilo zpracování a technická vyspělost telefonů v průběhu celého dvacátého století. Zahrnuje přístroje používané rakouskou či německou armádou, typicky prvorepublikové aparáty s bavlněnou šňůrou a v kombinaci černého a poniklovaného kovu, jaké známe z filmů pro pamětníky, dále telefony drážní, kontrolní, nástěnné či domácí, ale i řadu drobnějších doplňků a součástek. Úplně první kousek ale sběratel získal daleko dřív. „Když v roce 1945 ustupovali Němci, vyhodili u našeho domku polní telefon. Tatínek ho tehdy sebral a odnesl do chlíva – měl strach, aby v něm nebyla výbušná nástraha. Teprve druhý den se odhodlal a krabici otevřel. Mně bylo tenkrát sedm a ten přístroj mně učaroval,“ vzpomíná dnes dvaasedmdesátiletý muž. Zároveň přiznává, že svůj nejcennější exponát, rozměrný nástěnný aparát z roku 1909, nechal ze strachu před poškozením doma. „Je to nádherná věcička, kterou jsem získal od jednoho člověka v lázních Bohdaneč. Má schránku z bukového dřeva, mosazné prvky a řemeslně je nesmírně propracovaný,“ líčí Podsedník a z kapsy vytahuje alespoň jeho fotografii.
   Pro umocnění kontrastu s tímto skvostem se návštěvníkům výstavy nabízí nejmladší exponát, bakelitový plochý telefon Tesla Stropkov z roku 1992, který výrobci vybavili i kalkulačkou. A další zajímavostí jsou telefony typu UB. Na první pohled zarazí tím, že nemají kličku ani otáčecí nebo tlačítkový číselník. Byly totiž napájeny přímo z ústředny a pro spojení s ní stačilo volajícímu pouze zvednout sluchátko.
   Výstava telefonních přístrojů není jenom atraktivní, ale také poučná. Návštěvníkům dovoluje vrátit se do časů, kdy šlo telefonovat jenom přes poštovní ústřednu, kdy dotyčný musel nejprve zatočit klikou, a tím dal poště signál, že žádá o spojení. Manipulant za přepážkou nato zvedl sluchátko, zeptal se, kam chce volající přepojit, a zastrčením drátu do patřičné zásuvky hovor přesměroval. „Nesmíme zapomínat, že lidí, kteří měli telefon, bylo tenkrát hodně málo. Z původního telefonního seznamu z roku 1924 například víme, že v Kunštátě jich v té době bylo osm, a z toho tři na zámku,“ uzavřel sběratel Podsedník.
Foto: Marek Lepka  


Betany slaví patnáct
B o s k o v i c e (Jim) - Většině klientů charitního zařízení Betany v Boskovicích je letos o patnáct let více od chvíle, co do nově vzniklého zařízení nastupovali. Hodně se od té doby změnilo. Denní stacionář se za tu dobu stal jejich druhým domovem, pro některé se možná stane brzy dokonce domovem hlavním. To, že stacionář Betany vznikl, souvisí možná s životním krédem jeho zakladatelky Marie Zouharové: „Nepřipouštím, že něco nejde. Když to nejde teď, někdy se možná zadaří, vždyť věci je možné posunovat dopředu po malých kouscích.“
   Začínalo se sedmi, zakrátko již 16 klienty, dnes má Betany na starosti 33 klientů s mentálním a kombinovaným postižením a s dvanácti zaměstnanci se pokouší zvládat třísměnný provoz.
   Již při zahájení provozu v březnu 1995 věděla Marie Zouharová, že se na budově, kterou pronajala rodina Mensdorff-Pouilly na deset let, vytvoří modelové byty. Záhy ale vyšlo najevo, že neziskovce, jíž Betany jako zařízení Oblastní charity Blansko je, nikdo nepůjčí, pokud neinvestuje do svého majetku. A tak rodina Mensdorff-Pouilly objekt včetně zahrady darovala. Na památku svých tří postižených sourozenců.
   Období budování trvalo deset let. Kromě modelových bytů v hodnotě 4,2 miliony korun to byla dvouetapová rekonstrukce mateřské školy v hodnotě téměř deseti milionů. Vznikly dílny pracovní terapie, kuchyň. Nato přišel čas dobudovat původní objekt, opatřit ho výtahem, rozšířit jídelnu a zefektivnit provoz. To vše stálo téměř 12 milionů.
   Dnes se o Betany hovoří jako o komplexu služeb, který tvoří služby denního stacionáře – sem klienti denně docházejí nejen z Boskovic, ale i z Voděrad, Drnovic, Hodonína, Mladkova, Vratíkova, Jabloňan, Velkých Opatovic, Šošůvky a Žďárné. Služby sociální rehabilitace prakticky znamenají denní program jednotlivců podle stupně jejich postižení a potřeb. Zde se vše řídí jejich individuálními plány. Šestice klientů zde bydlí v modelových bytech od pondělí do pátku a s pomocí asistentů zde řeší své denní potřeby. Důraz se zde klade na nácvik péče o vlastní osobu a soběstačnost, ale i společenské kontakty. Betany také poskytuje takzvané odlehčovací služby, což je pomoc rodinám postižených, kteří se o své ratolesti starají čtyřiadvacet hodin denně a domácí hospicovou službu.
   Jednou z velkých starostí Marie Zouharové je to, jak budou žít ti klienti, kteří nedosáhnou na přípěvek na péči. Mohli (a měli) by pracovat. Jejich výkon je ale nízký, potřebují dohled, kontrolu, vedení. „Řešením by byly chráněné dílny,“ říká Marie Zouharová. Jednou z vlaštovek byla spolupráce s Novibrou, pro niž někteří klienti na smlouvu o dílo vyráběli krabičky na zboží. „V zahraničí je zvykem, že klient nastoupí do zaměstnání s instruktorem. Ten se o něho měsíc stará a vede ho. Mezitím se v dílně vytvoří vazby s ostatními zaměstnanci, ti se naučí s klientem komunikovat a znát jeho potřeby. Potřebují specifický přístup,“ vysvětluje Marie Zouharová s tím, že rozhodně není dobré, aby se lidé, kteří mohou pracovat, jen povalovali a pobírali důchod. Jejich pracně vytvořené návyky a motivace zmizí, protože nemají potřebu na sobě pracovat.
   A tak i v Betany někteří klienti pracují. V kuchyni, v údržbě. Kdyby hodinu denně pracovali, má to pro ně velký význam,“ říká Marie Zouharová.
   Za patnáct let existence Betany se někteří klienti stali dospělými lidmi. Se svými potřebami a zvyky. I těm je třeba vycházet vstříc v plánování programu. Z jejich požadavků například vyplynulo, že potřebují občas opustit společný prostor a odpočinout si od těch hlučnějších.
   Velkou pomocí je spolupráce s pedagogickou školou, kdy studenti s klienty nacvičují divadelní představení, případně je doprovázejí na nejrůznější akce. V Betany se také pravidelně sportuje. Svědčí o tom i sportovní hry pro hendikepovanou mládež, jichž se dnes zúčastňuje více než sto postižených z nejrůznějších zařízení.
   Jak to bude s financemi do budoucna? „Dobré to asi nebude, ale proč se tím trápit. Až to přijde, budeme to řešit,“ říká věčná optimistka Zouharová.
Bez Marie Zouharové by možná stacionář Betany před patnácti lety nevznikl.
Foto: Jitka Melkusová  


Sonda teen - komunáílní politika
Stejně tak jako se nedávno napjatě čekalo na výsledky parlamentních voleb se nyní bude čekat na výsledky těch komunálních. Jestli něco změní se teprve ukáže.
   
   - Co by se mělo změnit v obci, kde žiješ? Šel bys do komunální politiky, abys to mohl ovlivnit?
   
   Jakub, 18
   Byl bych rád, kdybychom se konečně dočkali víceúčelové sportovní haly. Pokud se ale otázka má týkat nějakých akcí pořádaných městem, politiky, kterou město razí apod., tak by se o to člověk nejspíš musel nějak víc zajímat, aby to posoudil a to mě zrovna neláká. To znamená ne, nešel bych do politiky.
   
   Monika, 17
   Rozhodně mi vadí starosta, rozšířila bych tu aktivity pro mládež, je tu jen fotbal a hasič. Dále bych dala do provozu koupaliště, sokolovnu bych normálně otevřela, aby se tam daly dělat akce různýho typu. Do politiky bych nešla. Černá Hora je nejzadluženější obec v okolí. A je v ní strašnej bordel, možná za pár let, až to (snad nové zastupitelstvo) změní, ty černý tahy, triky a všechnu verbež.
   
   Štěpán, 18
   Nenapadá mě nic, co bych chtěl změnit, takže bych do politiky asi ani nešel.
   
   Ondřej, 16
   Nejprve bychom museli změnit lidi, za které bych měl v zastupitelstvu rozhodovat.
   
   Zuzana, 19
   Určitě by tady mohlo být víc možností k využití volného času. Jasně že je toho tady spousta, ale tak nějak mi přijde, že by to ještě něco chtělo. Možná jen schopné lidi, kteří by měli hlavně zájem a čas zkvalitňovat život. Ale rozhodně bych do politiky nešla, myslím, že nemám dostatečně prořízlou pusu a ostré lokty.
   
   Filip, 17
   Ani nevím, jsem víceméně spokojený, pořád se zde něco mění a řekl bych, že k lepšímu.
   
   lk
  


Kultura

Ve věku 90 let zemřel spisovatel Ludvík Kundera
K u n š t á t (tt) - Týden před ním odešel také Jan Márius Tomeš
   
   Smutná zpráva zasáhla minulé úterý nejen Kunštát, ale celý kulturní svět. V ranních hodinách zemřel v boskovické nemocnici ve věku 90 let básník, dramatik, překladatel, editor, literární teoretik a také výtvarník a pedagog Ludvík Kundera. Jeho život byl neodmyslitelně spjat s Kunštátem, kde začal trvale žít poté, co mu bylo normalizačním režimem znemožněno aktivně se účastnit kulturního života. V literární činnosti však neustal a pokračoval v ní takřka do svých posledních dnů. Ještě na jaře uvedl o svých devadesátých narozeninách v rozhovoru pro naše noviny, že jeho heslo Ani den bez čárky stále platí. Poté se však jeho zdravotní stav začal bohužel horšit.
   Ludvík Kundera se narodil 22. března 1920 v Brně, studoval nejprve na Univerzitě Karlově v Praze, ale později přešel na Filozofickou fakultu do Brna. Studium přerušilo uzavření vysokých škol během 2. světové války, jejíž část strávil totálně nasazen v Německu ve Špandavě. Po válce se stal jedním ze zakladatelů postsurrealistické skupiny Ra a jeho tvorba byla i nadále spjatá se surrealismem a avantgardními směry.
   V roce 1996 obdržel Ludvík Kundera Státní cenu za překladatelské dílo, které by samo o sobě vydalo na celoživotní práci několika lidí. Překládal z němčiny, mezi autory, které převedl do češtiny patří Hans Arp, Georg Trakl, Gottfried Benn, Bertolt Brecht či Alfred Kubin. Z divadelních her nejvíce prosluly jeho texty Totální kuropění a Labyrint světa a lusthauz srdce. Pro divadlo pracoval i jako dramaturg, a to do roku 1970 v Mahenově činohře v Brně. Editorsky zpracoval pětisvazkové Dílo Františka Halase a k němu přidal v roce 1999 i monografii František Halas. V loňském roce ještě stihl vydat dvě básnické sbírky, připravoval výbor ze svých překladů německé poezie.
   V roce 2002 převzal na lipském mezinárodním knižním veletrhu Cenu za celoživotní dílo oceňující přínos ke zprostředkovávání české a německé literatury. V roce 2007 mu prezident Václav Klaus udělil státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Loni získal jednu z nejvýznamnějších tuzemských literárních poct - Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77.
   Minulý týden tak přinesl Kunštátu ztrátu další významné kulturní osobnosti. V lednu zemřel bývalý šéfredaktor literární redakce Českého rozhlasu, syn básníka Františka Halase Jan Halas a pouhý týden před Ludvíkem Kunderou odešel také další z básníků, jejichž život byl spojen s městečkem, kde Vysočina nabírá dech, a to Jan Márius Tomeš. Ten byl kromě svého básnického díla znám také jako překladatel, historik umění, výtvarný teoretik a esejista. V Kunštátě strávil dětství a do secesní vily za školou se celý život vracel. Jan Márius Tomeš zemřel 11. srpna ve věku nedožitých 97 let.
Ludvík Kundera Jan Márius Tomeš
Foto: archiv  


Iberica 2010 skončila
B o s k o v i c e (tt) - Součástí festivalu španělské kultury Iberica byla také kytarová dílna, kterou lektoroval Stanko Kohútek.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Výstava na kunštátském zámku prezentuje výsledky stavebně historického průzkumu
K u n š t á t (tt) - Zámek Kunštát in situ 2010 aneb Co zjistil průzkum je název výstavy, která probíhá v zámeckém kvelbu Dřevník na kunštátském zámku až do konce října. Výstava představuje nejnovější poznatky, nálezy a skutečnosti související se stavebním vývojem zámku a přibližuje také jednotlivé metody a techniky výzkumu, kupříkladu dendrochronologii, což je metoda datování založená na přesném určení stáří dřeva pomocí analýzy letokruhů.
   „Obsah výstavy je daný de facto jejím názvem, prezentujeme výsledek prohloubeného stavebně historického průzkumu, který tady díky celkové obnově zámku probíhá od roku 2006. Výsledek průzkumů je naprosto zásadní, protože nám mění pohled na stavební historii zámku. Upřesňují se záležitosti, o kterých se kunsthistorici dosud dohadovali. Kupříkladu se tradovalo, že barokní přestavba zámku proběhla v letech 1678 – 1680, teď však víme, že proběhla ve dvou etapách. V roce 1678 ji Kašpar Friedrich hrabě Lamberg zahájil, ale dokončil ji až jeho syn Karel Benedikt v roce 1715. A to víme právě hlavně díky dendrochronologii. Jednotlivé fáze se nám skládají a opět jsme si potvrdili, že stavební práce byly obvykle spojeny s tím, že došlo k zásadní změně majitele, tedy když na zámek přichází nový šlechtický rod. Autorem výstavy je vedoucí oddělení stavebně historických průzkumů z pražského ústředního pracoviště Národního památkového ústavu Jan Beránek a myslím, že výstava je připravená velmi dobře. Odborník na ní stráví klidně přes hodinu, ale i pro běžného návštěvníka je to vhodné doplnění a prohloubení vlastní prohlídky zámecké instalace,“ přiblížil kunštátský kastelán Radim Štěpán.
Kastelán Radim Štěpán představuje výstavu v zámeckém kvelbu Dřevník.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Na konci prázdnin proběhne pošesté Happening
B o s k o v i c e (tt) - Boskovický Happening vol. 6 aneb Rozloučení s prázdninami v letním kině proběhne jako vždy o poslední prázdninové sobotě, tedy 28. srpna od 15 hodin.
   „Boskovický Happening je akce, která si klade za cíl prezentovat místní kulturu, nabídnout nejen mladým lidem uvolněné sobotní odpoledne v areálu letního kina. Akce nemá žádné striktní ideály a není nijak žánrově omezena,“ popsal Tomáš Marvan z boskovického kina, které akci pořádá společně s domácím hudebním uskupením Basssheriff sound. Vstup je pro všechny zdarma.
   V hudebním programu vystoupí několik kapel a DJ‘s. Boskovice bude zastupovat pětičlenná kapela Deliverance hrající Progressive Death Metal / Progressive Rock, přičemž se bude jednat o jedno z prvních vystoupení této nové formace. Dále vystoupí MC Luis a DJ Poet Jam - momentálně asi nejaktivnější hiphopový projekt na okrese Blansko. Z Černé Hory přijede loňský vítěz Kraválu, kapela Tear It Down, která hraje melodický death metal. Alternativní rock zastoupí boskovická skupina Zdravá výživa a k vrcholům hudebního programu bude patřit vystoupení De Mood, kteří jsou považováni za jednu z nejlepších současných indie rockových kapel u nás. DJ‘s budou zastupovat Luigi Pocatto hrající reggae, Poet Jam, Holder a trojka DJ‘s hrající pod společným názvem Basssheriff sound: Amma, Bambam a Klait. V jejich podání letní kino rozezvučí reggae, ska, dancehall, dnb, electro a bassline.
   To vše doprovodí výstava výtvarné skupiny Kakao Cirkus, tetování henou, street dance v podání boskovické dívčí skupiny LDB Crew, turnaj ve fotbálku či skákací hrad.
  


Informace

Sebranice čeká nabitý víkend
S e b r a n i c e (AD) - Sraz rodáků, jehož zlatým hřebem bude představení a požehnání nového obecního praporu, chystají na příští víkend v Sebranicích. Šestisethlavá obec sice neslaví žádné významné jubileum, ale na sobotu 4. a neděli 5. září přesto připravila mimořádně pestrý program.
   „Vrcholem oslav bude nedělní dopoledne, kdy od hasičské zbrojnice na návsi vyrazí směrem ke kostelu průvod v čele s novým praporem, který při mši svaté požehná biskup Vojtěch Cikrle,“ prozradil sebranický starosta Jiří Sedláček a dodal, že praporu, vyhotovenému v červenomodrobílé barvě, dominují tři květy růže. Tento symbol údajně vychází ze znaku, který na svých štítech nosila přemyslovská knížata. Sebranice totiž odvozují svůj původ z události v 11. století, kdy měl přemyslovský kníže Břetislav darovat ves jednomu ze členů své družiny.
   Víkendová slavnost odstartuje v sobotu odpoledne v místním kulturním domě. Na účastníky čeká například beseda o historii obce, vystoupení souboru Kořeňák či večerní zábava s ohňostrojem. V neděli pak návštěvníci uvidí vystoupení mažoretek a šermířů, prezentaci policie anebo spanilou jízdu motorkářů. Více na http://www.sebranice.ic.cz.
  


Za páterem Ševčíkem již pošesté
B o s k o v i c e (Jim) - V sobotu 28. srpna se uskuteční již 6. ročník pochodu Po stopách pátera Ševčíka. Cíl je letos v Orlovně na Vískách.
   Startovat se bude od Modré věže v Boskovicích v 9 hodin, od Pivovaru Černá Hora v 8.30. Pro cyklisty jsou připraveny dvě cyklotrasy s délkou 17 km a 43 km, start v také v 9 hodin od Modré Věže. V Orlovně na Vískách bude možné si zahrát zdarma bowling.
  


Na okresní dožínky do Vísek
V í s k y (Jim) - V neděli 29. srpna se všichni zemědělci sejdou ve Vískách na Dožínkové slavnosti. Ve 14 hodin tam v agrocentru Ohrada vypukne tradiční dožínková slavnost s předáváním obilných věnců, kterou spolu s okresní agrární komorou pořádá MAS Partnerství venkova.
   Kromě dobrého jídla a pití - což k dožínkám patří - potěší návštěvníky se svými vystoupeními taneční skupina Vo co go z Letovic a taneční klub Drásov, dále se budou moci podívat na orientální a county tance. Odpoledne ozvláštní také výstava drobných domácích zvířat boskovických chovatelů a vystoupení Agility klubu.
  


Na kole kolem Malé Hané
V a n o v i c e (Jim) - Již čtvrtý ročník cyklovýletu obcemi Malé Hané se uskuteční v sobotu 28. srpna.
   Od desíti hodin bude probíhat registrace účastníků ve Vanovicích, v 11 hodin se vyráží na 43 kilometrový okruh přes Borotín, lázně Velkou Roudku, Skočovu Lhotu, Velké Opatovice, Úsobrno, Uhřice, Cetkovice, Světlou a Šebetov zpět do Vanovic.
   Od 14 hodin bude v areálu kulturního domu ve Vanovicích zábavný program s muzikou, atrakcemi, tombolou a dobrým jídlem.
  


Moravským krasem na koloběžce
V i l é m o v i c e (Jim) - „Vyrazte s námi na komentované výlety po Moravském krasu,“ zní pozvánka půjčovny koloběžek ve Vilémovicích, která slibuje „jeskyně a sjezdy z kopce“.
   Trasy výletů, které jsou zatím naplánovány na úterý 24. , čtvrtek 26. a pondělí 30. srpna vždy od 9.30, vedou kolem Punkevních jeskyní, jeskyně Balcarky, či Sloupskošošůvských jeskyní. Plánovaná je návštěva propasti Macocha, kozí farmy v Šošůvce a vyjde-li počasí, nabídne se možnost se svlažit v některém z místních lomů.
   Celodenní zapůjčení koloběžky včetně příslušenství a služeb průvodkyně činí v rámci výletu 150 Kč.
   Více na www.nakolobce.cz
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - Momentálně je v boskovickém útulku jeden pes:
   FANY - Má domov, nemá domov? Fany byla odchycena Městskou policií ve Lhotě Rapotině, ale okruh jejího výskytu je obsáhlejší. Pročpak se asi toulá? Tato krásná, mladá a mírná fenka německého ovčáka je velmi přátelská a komunikativní. Škoda, že 14 dní (to je pravidlo) musí počkat, zda-li se neozve její majitel. Ale zavřená v kotci rozhodně nebude, vycházek si užije dost. A potom už hurá do náhradní péče! Ještě lepší by pro Fany bylo, kdyby ji našel ten JEJÍ. Neznáte ji někdo...?
   V případě zájmu o Fany volejte na telefonní čísla 721 811 720 (7:00 - 14:30 hod. - pan Kalas) nebo 516 453 335 (Městská policie).
   www.psiboskovice.cz
  


Sport

Boskovice doma přehrály Bzenec
O k r e s B l a n s k o (les) - Druhé kolo Krajského přeboru v kopané přivedlo do Boskovic nováčka této soutěže, celek Slovanu Bzenec. Ten postoupil do přeboru z druhého místa a vypadá to, že bude mít problémy se záchranou.
   V divizi se Blansko poprvé vydalo ven a na hřišti Napajedel utrpělo krutou porážku.
   Boskovice - Bzenec 3:0 (2:0), Koudelka 2, Václavek.
   Boskovice: Švéda, Martínek, Horák Jakub (52. Fojt), Vykoukal, Müller, Horák Michal (66. Přikryl), Koudelka, Preč, Václavek (73. Adamec), Ošlejšek, Janíček.
   Stále bez Havlíčka a Lukáše Martínka (nemají vyřízenou registraci), místo zraněných Jana Horáka a Pavla Václavek a Müller. S touto sestavou nastoupil domácí celek k prvnímu utkání před vlastním publikem.
   Už v páté minutě se po hrubce hostujícího brankáře prosadil střelou z nulového úhlu Koudelka a poslal Boskovice do vedení. Po nic neříkající čtvrthodině se osmělili hosté, v 19. minutě se ve dvou řítili na Švédu, ukvapená střela Tichého ale domácí branku minula. O tři minuty později hostující Pyclík zakončil svůj brejk slabou střelou do Švédy. Poté přišla silná pětiminutovka domácích - ve 24. minutě Janíčka střílel nad, ve 26. Václavek z brejku také. Ale už za minutu centr Ošlejška usměrnil do hostující sítě právě Václavek a domácí vedli o dvě branky.
   Hosté naprosto zaspali nástup do druhé půle, už po třech minutách se po dlouhém pasu Preče prosadil přesnou střelou Koudelka a bylo rozhodnuto. Domácí mohli svoje vedení ještě zvýšit, ale vyložené šance Michala Horáka, Fojta a dalších zůstaly nevyužity. Posledních dvacet minut se hrálo už jen z povinnosti, u míče byl nejčastěji domácí brankář po velkém množství zpětných přihrávek.
   Utkání, ve kterém domácí celek zvítězil na svém hřišti po čtyřech měsících (naposledy 17. 4. porazil v divizi Uherský Brod 2:1), rozhodně nenadchlo svým tempem. Ale nabídlo divákům tři branky a několik šancí na obou stranách, sto padesát věrných fanoušků se tak především v první půli nenudilo.
   Napajedla - Blansko 4:0 (2:0)
   Blansko: Švancara - Bezděk (64. Beneš), Zich, Pokoj, Bubeníček, Nečas (78. Jarůšek), Janíček , Farník, Šíp (69. Gross), Němec, Bednář.
   Už po patnácti minutách vedl domácí celek o dvě branky. V 5. minutě zahrával standardní situaci Haša a míč zapadl přesně k zadní levé tyči. V 15. minutě byl domácí Kučera v malém vápně faulován Zichem a následnou penaltu sám bezpečně proměnil. Třetí ránu utrpěl blanenský tým ve 20. minutě, kdy Zich musel po červené kartě pod sprchy.
   Přesilovou hru dokázali domácí využít až v závěru. V 81. minutě se po rychlém brejku prosadil přízemní střelou Kučera, za čtyři minuty uzavřel skóre po samostatném nájezdu Huťka.
  


Hlubinková veze stříbro z Varů
B e n e š o v (les) - Čtvrtý závod Českého poháru XCO hostily tentokrát Karlovy Vary. Tento Předposlední závod Českého poháru cross country v Karlových Varech ovládli favorité, dosavadní lídři seriálu Janka Števková a Jaroslav Kulhavý.
   Slovenská jednička Janka Števková (CK Epic Dohňany) sice neměla dobrý začátek, ale dokázala zmobilizovat síly a potřetí v letošním ročníku Strabag XCO Cupu zvítězila.
   Jaroslav Kulhavý (Rubena Birell Specialized) ani ve Varech nepustil žádného soupeře před sebe. V závodě ujel spolu s Rakušanem Christophem Soukupem (Merida Biking) zbytku nepříliš početného pole, ale v poslední třetině závodu vzal závod do svých rukou a ujel i jemu. Jára tak zatím neztratil v českém poháru jediný bod a je suverénně v čele průběžného pořadí.
   Svoji výpravu měl v Karlových Varech také Moravec Benešov a ani tentokrát nezapadla do výsledkového průměru. V závodech, ve kterých udivila početně nízká závodnická účast, reprezentanti benešovského klubu bojovali takto: V pětadvacítce starších žáků obsadil Patrik Kolář 14. místo, když mu na vítěze chyběly jen tři minuty. Mezi třicítkou kadetů se na šesté místo prosadil Adam Sekanina, junior Radim Kovář vyjel svoje výsledkové maximum a skončil čtvrtý. V mužích Open - obsadil Radek Barák 18. místo, Jan Šubrt 19. místo, Petr Bořil 24. místo a David Malý 26. místo.
   Juniorka Tereza Tlamková dokončila svůj závod na pátém místě, Markéta Parolková v kadetkách na čtvrtém. Její kolegyně Nikola Hlubinková tradičně svedla souboj s vedoucí závodnicí poháru Barborou Machulkovou (Bystřice pod Hostýnem), ale ve Varech za ní zaostala o půl minuty. Do Benešova tedy tentokrát putuje stříbrná medaile.
  


Do konce Poháru zbývají dva závody
D r a h a n y (les) - Drahany se staly hostitelem osmého závodu Poháru Drahanské vrchoviny. 139 startujících muselo bojovat především s počasím, které závodům skutečně nepřálo. Nejenže se trať proměnila v blátivou klouzačku, ale především dopoledne byla velká zima. Ale i přesto dokázali všichni startující podat bojovné výkony, na stupních vítězů byl vidět především dresy Moravce Benešov.
   Odrážedla: 1. Koudelka Matyáš (Moravec Sokol Benešov), 2. Hanáková Anna (Benešov), 3. Hořava Alexander (TJ Stopa Skalice).
   Dívky: Do 6 let: 1. Smutná Anna (Lysice), 2. Hanáková Eliška (Moravec Sokol Benešov), 3. Kolářová Justýna (Semily). 7 - 9 let: 1. Hermanová Veronika (Valašské Meziříčí), 4. Zemánková Anna (Moravec Sokol Benešov). 10 - 12 let: 1. Kozelská Petra (Ostrava), 3. Šafářová Adéla (Moravec Benešov). 13 - 15 let: 1. Prudková Barbora (Ostrava), 4. Tlamková Anna (Okrouhlá). 16 - 18 let: 1. Parolková Markéta, 2. Hlubinková Nikola (obě Moravce Benešov). Ženy: 1. Čuříková Lucia (Vyškov).
   Chlapci: Do 6 let: 1. Šmída Daniel, 2. Dokoupil Lukáš (oba Moravec Benešov). 7 - 9 let: 1. Stoček Bruno (Ostrava), 3. Tlamka Tomáš (Moravec Benešov). 10 - 12 let: 1. Zeťák Michael (Bike Pro Racing), 2. Prudek Dominik (Moravec Sokol Benešov). 13 - 15 let: 1. Sekanina Adam (Moravec Benešov). 16 - 18 let: 1. Kovář Radim (Moravec Benešov). Hobby: 1. Vančuřík Pavel (Brno), 4. Pánek Jaroslav (Boskovice). Elite: Mlynář Zdeněk (Max Cursor).
   V sobotu hostí předposlední závod letošního Poháru Drahanské vrchoviny Kořenec, finále se jede v sobotu 4. září v Bukové.
Mlha po ránu. Malým závodníkům ještě počasí nepřálo.
Foto: Lubomír Slezák  


Skončila triatlonová liga
J e d o v n i c e (les) - Závěrečným šestým závodem skončila v Jedovnicích letošní OZP Triatlonová liga. Na závodníky čekalo 400 m plavání, 16 km na kole a 4 km běh.
   V hlavní kategorii mužů se prosadil dvojnásobný vítěz závodů Českého poháru Jiří Klíma z Brodku u Přerova, pro Romana Chlupa bylo druhé místo potvrzením jeho bronzu v celkovém hodnocení Triatlonové ligy.
   V kategorii žen byla vidět nelítostná bitva o první místo. Celková vítězka ligy Simona Vykoukalová z Brna rozhodla o svém vítězství až v závěrečném běhu, kdy předběhla vedoucí Dagmar Svěrákovou z Cykloadam. Na skvělém třetím místě doběhla Tereza Tlamková, nesoucí dres Moravce Benešov. Tereza vybojovala v konečném hodnocení druhé místo, navíc bez problémů zvítězila ve své kategorii dorostenek.
   Konečné 1. místo získal i veterán Miloslav Bayer, který porazil svého největšího soupeře Karla Svobodu z Brna.
Foto: archiv  


Ve středu na pohár
B o s k o v i c e (les) - Ve druhém kole JmKFS hostí FC Boskovice Baník Zbýšov, který se blýskl vítězstvím nad týmem Rájce-Jestřebí 3:2.
   Utkání se hraje ve středu 25. srpna v 17.30 na fotbalovém stadionu v Červené zahradě.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   II. třída: Lysice - Boskovice B 0:4 (0:2), Václavek, Horák M., Vorlický, Fojt, Lipovec - Kořenec 3:1 (0:1), Zukal 2, Horáček Radim - Meluzín, Jedovnice - Šošůvka 4:2 (3:1), Pokorný, Gryc, Pernica, Janda – Sehnal L. 2, Sloup - Rudice 2:0 (0:0), Bouda Petr 2,Vavřinec - Doubravice 0:5 (0:0), Kuběna Martin 3, Vladík, Daněk M., Letovice - Olomučany 2:0 (0:0), Heller K., Prudil T.,Vysočany - Drnovice 2:6 (1:2), Slouka J., Poláček – Crhák 2, Navrátil 2, Setnička, Haničinec.
   III. třída: Olešnice B - Knínice 0:0 (0:0), Skalice - Ostrov 3:0 (1:0), Haluza, Holý, Marek, Lipůvka - Vilémovice 0:2 (0:1), Školař, Šebela, Bořitov B - Lažany 4:1 (1:1), Ostrý M., Petrák Pavel, Kolář L., Ostrý Z. - Zorník, Kotvrdovice - Kunštát B 1:1 (0:0), Kunc K. - Nedoma L.,V. Opatovice - Vranová 3:3 (1:1),Ostřížek Radim 2, Kuřitka – Krčil 2, Doskočil, Vísky - Ráječko B 4:2 (1:1), Kamba 2, Přikryl, Martínek – Hebký, Prokop.
   IV. třída: Lažánky - Svitávka 3:2 (0:1), nehl., Skalice B - Kořenec B 0:4 (0:0), Jelínek, Novotný, Schulcze, Vašek, Jedovnice B - Voděrady 3:2 (1:1), Pešička 2, Pernica – Klečka, Bednář Pavel, Lomnice - Vilémovice B 2:1 (2:1), Němec, Žilka O. – Zouhar, Úsobrno - Černá Hora B 3:4 (3:3), Bárta P. 2, Mrva – Karásek M. 2, Němec J., Bílek, Valchov - Doubravice B 0:2 (0:2), Alexa R., Sáňka J. st., Bukovina - Cetkovice 4:3 (0:1), Adamov - Benešov 1:7 (1:1), Hrazdíra – Mucha 3, Andrlík 2, Abrahám M. 2.
   
   Triatlon Jedovnice
   Dorostenci: 1. Jiří Hajdamach (Tringl Tri Team). Junioři: 1. Filip Lužný (TTC Olomouc). Muži 20 - 29 let: 1. Jiří Klíma (Brodek u Přerova), 2. Roman Chlup (Osten Blansko), 13. Jan Fránek (Jedovnice). Dorostenky: 1. Tereza Tlamková (Moravec Benešov). Ženy: 1. Simona Vykoukalová, 3. Petra Dvořáková (Moravec Benešov).
   Konečné pořadí: Dorostenci: 1, Jiří Hajdamach. Muži 20 - 29 let: 1. Zbyněk Pospíchal (Ekol Team), 2. Jan Klement (Axiom), 3. Roman Chlup (Osten Blansko). Veteráni 40 - 49 let: 1. Roman Dlabaja (Author), 2. Jaromír Dvořák (Ski Blansko). Veteráni 60 let a více: 1. Miloslav Bayer (Ski Blansko).
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   25. 8., 17 h Boskovice - Zbýšov, Pohár JmKFS. 28. 8., 16.30 h Blansko - Vyškov, divize. 29. 8., 16.30 h Rájec-Jestřebí - Bohunice, KP mužů. Kunštát - Medlánky, Č. Hora - Rousínov B, Olešnice - Bosonohy, I. B. 13.30 h Kotvrdovice - Drnovice, 16.30 h Ráječko - Boskovice, Kunštát - Brodek, divize žen.
   HORSKÁ KOLA
   28. 8., 9 h Kořenec, Pohár Drahanské vrchoviny.
   ATLETIKA
   28. 9., 13 h Vísecká desítka.
   DRAČÍ LODĚ
   28. 9., 10 h Přehrada Křetínka.
   TRUCK TRIAL
   28. a 29. 8., 10 h Pískovna u Kunštátu.
  


Napsali nám

Svíčková a kalamáři
Byl to jeden z nezapomenutelných zážitků naší letošní dovolené. Po náročném putování na severu Čech jsme zamířili do Staročeské krčmy. Tak se aspoň jmenovala docela útulná restaurace na samém pokraji Liberce. Jídelní lístek byl docela zajímavým čtením. Návštěvník restaurace si mohl vybírat téměř z padesáti jídel. Většina z nich ovšem měla zcela netradiční pojmenování a člověk musel zapojit všechny mozkové buňky, aby si dokázal představit, co ho vlastně čeká. Obsluhující servírka nám řekla, že zná jen přibližné složení některých specialit, a to všechno ostatní si musíme domyslet. Tak jsme nějak vstoupili do loterie, když jsme si objednávali hlavní jídlo. Drákulova pomsta tak skrývala kousky vepřového masa v omáčce z červeného vína s přídavkem velice ostrého koření. Kadeře hraběte Chamaree byl pokrm připravený z tradičních špaget, zalitý omáčkou různorodých chutí a se stopovými prvky vepřového masa. Játra pana starosty byla velmi tvrdá. Tento pokrm snad chtěl všem strávníkům naznačit, že první muž obce se velice často přátelí se skleničkou něčeho ostřejšího.
   Hladový člověk ovšem nemusí ani zamířit do restaurace a všechny reklamní tabule ho začnou trochu uvádět do rozpaků. Tak jsme si mohli přečíst, že nás restaurace láká na kuřecího zapečence. Jen podrobné prostudování jídelního lístku nám trochu otevřelo oči.
   To kousek dál nám místní restaurace nabízela smažené kalamáři. Každý kdo si myslel, že na svém talíři uvidí některou ze starších psacích potřeb, byl poněkud vyveden z vlastního omylu. Ten vlastně způsobila nepřesná interpretace názvu vlastního pokrmu. Labužníci si ten den mohli pochutnat na kalamárech, tedy na hlavonožcích, kteří se tak trochu podobají chobotnicím a pokud jsou dobře připraveni, tak prý chutnají znamenitě.
   Všichni tvůrci jedinečných jídelních lístků a reklamních tabulí by se tak trochu měli zamyslet nad tím, co nám jako obyčejným konzumentům nabízejí. Roztodivné názvy jídel, pokud nejsou doplněny složením vlastního pokrmu, jsou pro každého návštěvníka dokonalým rébusem. Není nad náš dokonalý český jazyk. Pokud si člověk přečte v jídelním lístku, že ho čeká svíčková nebo tradiční řízek, má docela jasno.
Milan Křesťan  


První splátka dotace dorazila do Paprsku
Paprsek, příspěvková organizace Velké Opatovice, získala na základě žádosti o finanční podporu více než 1,5 milionu korun z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost na realizaci projektu s názvem Zvyšování kvality poskytovaných sociálních služeb v Paprsku p.o. Projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím a státního rozpočtu.
   Cílem projektu je vybudovat profesionální tým pracovníků, kteří budou zárukou kvality poskytovaných sociálních služeb prostřednictvím vzdělávání a zvyšováním kvalifikace zaměstnanců organizace a pomocí podpory při zavádění standardů kvality sociálních služeb do praxe. Posláním domova pro osoby se zdravotním postižením Paprsek je vytvářet podmínky pro důstojnou existenci, pocit jistoty, důvěry a bezpečí mužům s mentálním postižením nebo v kombinaci s tělesným či smyslovým postižením, starším 19 let. Klientům poskytuje pomoc a podporu na základě jejich individuálních potřeb, kterou jim nemůže poskytnout rodina ani jiná sociální služba, aby mohli žít v co nejvyšší možné míře běžným způsobem života.
   Cílovou skupinu projektu tvoří zaměstnanci organizace na pozicích pracovník v sociálních službách, sociální pracovník a vedoucí těchto pracovníků. Projekt byl zahájen v červnu letošního roku a doba trvání je stanovena na 24 měsíců. První splátka dotace přibyla na účet organizace koncem července. V prvních třech měsících probíhá přípravná fáze realizace projektu, která zahrnuje organizační a materiální zajištění celého projektu a realizaci výběrového řízení na dodávku požadovaných akreditovaných vzdělávacích kurzů.
   Jednotlivé vzdělávací moduly pro osobnostní rozvoj zaměstnanců jsou zaměřeny především na zvládání agrese u klienta sociálních služeb, používání restriktivních opatření a pravidla šetrné sebeobrany, na techniky zjišťování potřeb u verbálně nekomunikujících klientů a vytváření individuálních plánů, na prevenci týrání a zneužívání osob, na posilování týmové soudržnosti či metody sociální práce se zdravotně postiženými.
   Další klíčovou aktivitou projektu bude metodická podpora s vybraným inspektorem kvality sociálních služeb, včetně vedení workshopů s tématikou zákonných standardů kvality. Externí odborník bude také vykonávat kvalifikovaný dohled a zajišťovat psychologické poradenství pro všechny členy cílové skupiny projektu, především jako prevenci syndromu vyhoření v pomáhajících profesích na pravidelných supervizních skupinách.
   Výstupem celého projektu bude tzv. “inspekce na nečisto“ neboli přípravná inspekce, která bude sloužit jako příprava na inspekci skutečnou, která zařízení v budoucnu čeká.
   
   Jana Krčmářová, koordinátor projektu, Paprsek Velké Opatovice
  


Ráječtí hasiči slaví
Sbor dobrovolných hasičů Rájec zve na oslavy 115. výročí založení sboru, které se uskuteční 4. září na hřišti za sokolovnou
   Ve 13 hodin vyjde průvod hasičů a historické i současné techniky od obchodního domu a projde ulicí Jurkovou přes náměstí Míru a ulicí Komenského na hřiště za sokolovnu, kde bude pokračovat program ukázkami historické i současné techniky. Program bude doprovázet koncert dechové hudby. Pro děti bude připraven skákací hrad. Dále bude připraveno bohaté občerstvení.
   Předtím, v pátek 3. září, se od 18 hodin uskuteční slavnostní valná hromada pro členy sboru a hosty v areálu chovatelů.
   
   Radek Písařík
   
  


Odhalili desku rodákovi
V neděli 15. srpna se v obci Světlá konala tradiční Světelská pouť. Proběhla zde každoroční odpolední mše pod širým nebem u místní kapličky, kterou sloužil pan farář z Cetkovic.
   Dále byla slavnostně odhalena pamětní deska nedávno zesnulému významnému světelskému rodákovi, monsignoru Aloisi Krchňákovi, čestnému občanovi Boskovic a Cetkovic. Odhalení desky, která je umístěna na jeho nově opraveném rodném domě, provedl starosta Světlé Jiří Cikánek, místostarosta Boskovic Jaromíra Vítková a starosta Cetkovic Petr Horák.
   Poté následovalo posezení s občerstvením na místním výletišti za hojné účasti místních občanů i přespolních. Pro děti byly připraveny atrakce, sponzorované místním dobrovolnými složkami a obcí.
   
   Eduard Dokoupil, místostarosta obce Světlá
  


Charitní poradna pracuje v Boskovicích
Od 1. června působí Charitní poradna - odborné sociální poradenství v Boskovicích.
   Přestěhování poradny zabezpečí větší dostupnost pro zájemce a uživatele ze severní části okresu Blansko (směr Velké Opatovice). V Charitní poradně nabízíme podporu a pomoc uživatelům, kteří jsou v obtížné životní situaci (dluhy, exekuce, nedostatek informací k řešení své nepříznivé situace, nefungující vztahy v rodině a blízkém okolí, předsudky, apod.). V Charitní poradně je k dispozici právník a sociální pracovník, kteří se podílí na řešení vaší momentální nepříznivé situace.
   Můžete nás navštívit osobně na adrese: Boskovice, U Lázní 1734 - směr letní kino, před letním kinem po kamenité cestě doleva dolů ke stacionáři Emanuel - projít zelenou bránou - první dveře stacionář Emanuel, druhé dveře Charitní poradna. Můžete se k nám také telefonicky objednat na čísle 516 411 583 (739 389 127) nebo napsat e-mail: poradna.boskovice@caritas.cz. Provozní doba Charitní poradny v Boskovicích je pondělí, středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00; úterý, čtvrtek, pátek: 8:00 - 11:30, 12:30 - 15:00.
   
   Kateřina Korbelová
  


Boskovičtí zahrádkáři navštívili Krakov
Vyvrcholením letošní zájezdové sezóny boskovických zahrádkářů byl zájezd do polského Krakova, který výbor připravil na sobotu 14. srpna.
   Cesta se uskutečnila po trase Boskovice - Olomouc - Frýdek Místek - Těšín - Bielsko - Biala - Krakov. V průběhu cesty jsme projeli Wadovice, ve kterých se 18. května 1920 narodil papež Jan Pavel II. Alespoň z autobusu jsme si prohlédli náměstí s kostelem s jeho sochou.
   Dalším pěkným zpestřením dlouhé cesty byla zastávka v malém městečku ležícím na silniční trase Těšín - Krakov, Kalwarie Zebrydowská, které je významným poutním místem. Nachází se zde klášter Bernardine, bazilika Panny Marie Andělské a 42 kaplí a malých kostelíků. Tento soubor staveb ze 17. a 18. století byl v roce 1999 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Baziliku a část areálu jme si měli možnost prohlédnout. Pro všechny to byl opravdu nevšední zážitek.
   Pak již nás očekával Krakov, který je metropolí v Malopolském vojvodství v jižním Polsku, ležící při řece Visle. Je druhým největším městem Polska, má přes 800 tisíc obyvatel a rozlohu 327 km2.
   Náš zájem byl však zaměřen na nejstarší část města, která se nachází na Wavelském návrší. První zmínka o městě je v roce 966, od roku 1038 byl Krakov dokonce hlavním městem Polska a místem korunovace polských králů.
   S průvodci jsme si pak prohlédli Královský hrad, který se na Wavelském návrší nachází. Nejdříve královské komnaty, dále pak korunní pokladnici a zbrojnici.
   Prohlídka pokračovala prohlídkou královské katedrály. Uskutečnil se i výstup na zvonici k prohlídce Zigmundova zvonu, vážícího 12 600 kg. Ze zvonice byl krásný pohled na město. Pak jsme sestoupili do královských hrobek, ve kterých jsou pochováni polští králové a další významné osobnosti. Symbolicky jsme se poklonili památce bývalého polského prezidenta a jeho manželky, tragicky zahynulých v letošním roce.
   Prohlídka celého areálu byla náročná, ale přinesla nám mnoho úžasných a nezapomenutelných dojmů a zážitků.
    Pak již následovala procházka do Starého města na Hlavní Náměstí s krásnými historickými stavbami - radniční věží, Mariánským kostelem, tržnicí Sukiennice a mnoha dalšími. V ulicích města i na Hlavním náměstí bylo mnoho turistů a návštěvníků a panovala zde úžasná atmosféra.
   Program zájezdu připravil a Krakovem nás prováděl pan Jiří Kopecký, který v Polsku pracoval, umí polsky a Krakov zná. Ještě jednou mu i touto cestou veřejně děkujeme.
   
   Josef Šafář, ZO ČZS Boskovice
  


Prázdninová výprava s prima lidmi
Už delší dobu jsem měla takové to nutkání napsat něco o tom, že je v Boskovicích pěkně. Nevím, jestli to míváte také, ale prostě se se mnou občas zastaví čas a polije mě příjemný hřejivý pocit. Můžete to zažít, když se stane jen úplně obyčejná věc. Třeba, že zdravíte přátele na ulici a oni se na vás usmívají a popřejí vám pěkný den.
   Boskovice mají neocenitelnou výhodu oproti jiným místům, které znám, že tu žijí „prima“ lidi. Nenapadá mě jiné lepší slovo, které by popsalo to, že se sejde náhodně skupina lidí s dětmi na prázdninový výlet a všichni si tak nějak rozumí a společně se vydají na zablácenou cestu ke Šmelcovně s černými mraky za zády a ještě k tomu poslouchají moje poučování o přírodě.
   Letošním Výpravám k našim stromům (projekt Mateřského centra Boskovice podpořený Městem Boskovice) počasí nepřálo. I se srpnovou výpravou to bylo nahnuté, ale navzdory hrozícímu dešti se výprava za skřítky na Šmelcovnu konala, a to v počtu 13 dětí, jedné babičky a sedmi maminek (+ dvě miminka v bříškách).
   U Lasákova mlýna děti našly zprávu od trpaslíků z parku u Zámeckého skleníku, kteří je prosili o pomoc v ochraně přírody. Potřebovali se sejít s moudrými skřítky na Šmelcovně, ale cesta by byla pro ně příliš dlouhá. Děti musely cestou splnit sedm úkolů, ve kterých se učily poznávat stromy, květiny, proč prší, nebo proč jsou důležité žížaly, a když úkoly správně zvládly, vyluštily skřítkovskou šifru k pokladu.
   Déšť nám nakonec nedovolil pohodové prohlédnutí arboreta, ale věřím, že si sem maminky s dětmi cestu najdou. Pod vedením pana Janků totiž rozkvétá ve stále nových a nových druzích rostlin. Pokaždé mě tu něco překvapí a nepřestávám žasnout nad pestrostí zdejší nabídky okrasných rostlin, roztomilostí skřítků paní Klimkové, zookoutku a nových úprav záhonů, ale více mě vždy uchvátí místo samo. Mám ráda, když je v krajině vidět práce našich předků a zároveň současníků. Proměny lesa do luk a sadů a jak se prolíná louka plná bylinek s terasou namnožených rostlin. Uctivě se skláním nad tímto množstvím práce.
   Mám ráda když krajina žije, stejně jako zdejší lidé.
   Děkuji účastníkům výpravy, že se nechali smáčet deštěm a omlouvám se, že slibovaný autobus zpět jaksi nejel a museli jsme po svých, ale tak už to na dobrodružných výpravách bývá, vždy nás něco překvapí. A tak to má být.
   
   Martina Lukešová, Mateřské centrum Boskovice
   
  


Nádherná štěňátka mohou být ihned vaše
Sedm dvouměsíčních štěňátek žije v hrozných podmínkách, kupodivu jsou všechna zdravá. Jsou velmi plachá a bojácná. Nikdo se s nimi nemazlí, nehladí je a určitě jim to moc chybí. Tito malí kříženci (fenky i pejsci) dostali na čas obživu z dobročinné akce. Ale, co dál? Pak už, zkrátka, musí někomu patřit.
   Maminku Bety tato mrňata, doslova, vycucla a zhuntovala. Ale je volná! Majitel, starý pán, který danou situaci nezvládá, se rozhodl, že tuto skoro 4 letou fenku daruje. Dobrým lidem, aby konečně zažila šťastný psí život.
   Zájemci o štěňátka i o fenku se mohou kontaktovat na telefonu 776 284 076.
   Více se dozvíte na: www.psiboskovice.cz