Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Začínají žně
Opravy silnic omezí dopravu na I/43 u Krhova a uzavřou provoz mezi Kunštátem a Zbraslavcem
Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci
 
Z Regionu
V areálu rudeckých jeskyní se předává švýcarské know-how pro práci s postiženými
Stoletá jubilantka přijala delegaci z radnice
Dočkali se. Hodiny na vanovickém kostele se po desítkách let znovu rozejdou
Sila ve Skalici změnila majitele. Projekt bioetanol skončil
Ukázali, co umí
Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?
Sonda teen - prázdniny
MAS Partnerství venkova podpoří zemědělství a cestovní ruch
 
Kultura
Zahradu boskovického zámku navštíví Rusalka pod hvězdami
Hradhouse přivítá opět hvězdy taneční scény
Pouť
Festiválek bez bojů a válek se přesouvá do Boskovic
Jaroslav Šerých
Připravují 1. Malohanácké řemeslné jarmark
Sto let od narození Jana Dokulila
 
Informace
Úřad vydal Tématický atlas
Hledají se osobnosti kraje
Srpnová obloha zve k pozorování
Policie ČR informuje
 
Sport
Fotbalisté APOSu Blansko vypadli z Poháru ČMFS
Ani slavná jména fotbalové historie do Boskovic diváky nepřitáhla
Hokejka byla plná medailí
Tomáš Elísek bral double
Štafeta
V Benešově se jede republika
Seminář rozhodčích
Los divize fotbalistek
 
Napsali nám
Konzument v Konzumu
Další názor k názvům ulic
 
Přečtěte si

Začínají žně
B o s k o v i c k o (AD) - Pohled na krajinu protkanou zlatavými lány polí dává najevo, že pomalu startuje sezóna žní. Letošní úroda bude podle všeho průměrná nebo mírně podprůměrná, a to hlavně kvůli divokému květnu a části června, kdy vytrvale pršelo a zjara osetá pole utrpěla.
   Letošní sklizeň obilí je teprve na začátku, první kombajny vyjely do terénu sice už v polovině července, ale kosily výhradně na podzim setý krmný ječmen, který tradičně dozrává nejdřív. Na další plodiny přijde řada až v tomto a následujících týdnech. „V okrese Blansko je pod střechou zatím asi jedna pětina úrody ozimého ječmene, přičemž úvodní sklizně začaly v níže položených oblastech, v okolí Lysic, Bořitova a Malé Hané. Následovat bude řepka a potom jarní obiloviny,“ informovala na konci minulého týdne Marcela Pokorná z Okresní agrární komory Blansko.
   Její slova potvrzuje agronom bořitovského družstva Zepo Břetislav Mach. Jak uvedl, bořitovští farmáři již sklidili všech zhruba padesát hektarů krmného ječmene a na konci minulého týdne se pustili do řepky. „Celkové výnosy zatím nemůžeme odhadovat, teprve jsme začali. Ale u ječmene to bylo 4,7 tuny z hektaru, a to je slabě pod průměrem,“ řekl. Bořitovští farmáři mají zaseto na osmi stech hektarech a pokud všechno půjde dobře a vydrží počasí, budou se sklizní hotovi zhruba za dva týdny. Při plném zapojení dvou kombajnů zvládnou totiž posekat kolem padesáti hektarů denně.
   Začít se sklizní tento týden plánuje i Zemědělské družstvo vlastníků Nýrov, hospodařící na více než osmi stech hektarech orné půdy od Letovicka a Kunštátska až po Zbraslavec a vysoko položené Tasovice. Podle předsedy Stanislava Michala budou letošní výnosy obecně určitě nižší než vloni. „V květnu tady spadlo dvě stě milimetrů srážek a v červnu sto dvacet a takové mokro ublížilo hlavně jařinám,“ uvedl Michal a dodal, že družstvo vlastníků pěstuje nejvíc pšenici, potom řepku a o něco méně jarní ječmen a tritikale, křížence pšenice a žita ke krmení. Ozimý ječmen letos vynechali úplně. Největší ztráta kvůli nadbytku vody prý ale poznamená úrodu máku, který nýrovští zemědělci pěstují na šedesáti hektarech. Podle Michala bude špatná přibližně jedna čtvrtina.
   Na území okresu Blansko je v letošním roce oseto 13,5 tisíce hektarů obilovinami a necelé tři tisíce hektarů řepkou. Na konci minulého týdne bylo pod střechami teprve necelé procento úrody.
  


Opravy silnic omezí dopravu na I/43 u Krhova a uzavřou provoz mezi Kunštátem a Zbraslavcem
B o s k o v i c k o (AD) - Silničáři budou až do pátku 30. července opravovat státní silnice I/43 Brno – Svitavy v úseku u Krhova a příští týden zahájí celkovou rekonstrukci silnice mezi Kunštátem a Zbraslavcem. Obnova tohoto zhruba dvoukilometrového úseku potrvá déle než měsíc a doprovodí ji obousměrná uzavírka.
   Jak informovala Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic, plánovaná oprava státní silnice poběží od pondělí do pátku a vyžádá si částečnou uzavírku. „Ve směru od Brna bude provoz veden po stavbě, ve směru od Svitav po objízdné trase přes Voděrady, Drnovice a Lysice,“ uvedla.
   Celková rekonstrukce silnice druhé třídy z Kunštátu do Zbraslavce bude jedinou velkou akcí, kterou okresní silničáři naplánovali na letošní léto. V jejich investičním plánu figurují sice ještě rekonstrukce silnice v Bedřichově a rekonstrukce mostu a oprava silnice v Brumově, ale termíny zahájení těchto staveb zatím nebyly stanoveny.
   Pokládka nového povrchu na silnici II/376 Kunštát – Zbraslavec, která se již několik let nachází v havarijním stavu, začne v pondělí 2. srpna a komunikace zůstane kvůli zvolené technologii po celou dobu stavby uzavřená. V první etapě, kdy dělníci nastoupí na úsek těsně za domovní zástavbou v Kunštátě, poslouží jako objízdné trasy pro osobní auta i autobusy místní komunikace – řidiči se proto nemusejí obávat takřka žádného zdržení. Zhruba od 12. srpna ale stavba postoupí dál za město a to s sebou přinese nutnost desetikilometrové objížďky, oboustranně vedené přes Sebranice, Voděrady a Drnovice. Celková uzávěra postihne veškerou dopravu včetně autobusů integrovaného dopravního systému na páteřní lince 301 z Olešnice do Brna, a jak upozornil šéf silničářů Miloš Bažant, omezení potrvá až do ukončení stavebních prací, tj. přibližně do poloviny září. Náklady investice vyšplhají na deset a půl milionu korun.
   Ještě v průběhu léta by měly odstartovat také práce na rekonstrukci průtahu Bedřichovem, resp. na příjezdu do obce ve směru od Lysic, a rovněž na rekonstrukci mostu v křižovatce do Brumova a na opravách silnice z Brumova po rozcestí před Bedřichovem. Ani u jedné z akcí nejsou zatím známy konkrétní termíny. „Teprve se podepisují smlouvy o dílo a ještě jsme nepožádali ani o uzavírky, takže přesná data zahájení neznáme,“ sdělil Miloš Bažant. Doplnil, že celkovou rekonstrukci by vedle zmíněných silnic potřebovala ještě celá řada dalších úseků, na které už letos nezbyly peníze. „Určitě Lysice – Černovice, Benešov – Pavlov, Sulíkov – Ústup – Kněževes anebo Sychotín – Makov,“ vyjmenoval Bažant nejhorší místa.
  


Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci
R o z s í č k a (AD) - Sbor dobrovolných hasičů v Rozsíčce si o víkendu připomněl 125. výročí svého založení. Událost, doprovázená setkáním rodáků a výstavami starých kronik, fotografií a hasičské techniky, vrcholila v sobotu odpoledne slavnostním průvodem obcí a požehnáním nového praporu, na němž autor kromě hasičského znaku a postavy sv. Floriana vyobrazil i dvě obecní dominanty – kapli a zvoničku.
Foto: Marek Lepka  


Z Regionu

V areálu rudeckých jeskyní se předává švýcarské know-how pro práci s postiženými
R u d k a (Jim) - Na posečené trávě pod starými třešněmi v areálu rudeckých jeskyní bylo i přes vysoké teploty minulý týden příjemně. Bylo to třeba, neboť se zde tvořilo. A to - jak známo - v nepříjemném prostředí nejde.
   Plastové misky hýřily barvami, sklenice nabízely zásoby štětců. Pětice klientů z velkopatovického zařízení Paprsek se barvičkami pokoušela vyjádřit své představy. Někdo na papír, jiný na kus dřeva. „Můžu tady udělat okno? Už nemám barvu,“ slyšela francouzská lektorka Marianne Martin. „Ano, ano, ano, pěkný,“ trpělivě odpovídala několika slovy, která v češtině pochytila, a problémy jakoby se v tu chvíli řešily samy. „Dnes máme krizový den,“ vysvětlovala poté.
   Třetí den výtvarného workshopu totiž nedovolila, aby byli klienti jakkoliv vedeni či jim bylo pomáháno. Chtěla jim tak poskytnout absolutní tvůrčí prostor. „Na Západě je obvyklé, že postižení dostanou maximální množství svobody pro svůj tvůrčí projev. Nikdo je nevede za ruku. A hoši z Paprsku se s tím museli srovnat,“ vysvětlila Zdena Popelková z pořádající obecně prospěšné společnosti Pro Futuro. „Zjistili jsme, že mezi mentálně postiženými a cizinci není jazyková bariéra. Prostě se domluví, a to jakkoliv,“ vysvětlila své zkušenosti Zdena Popelková, která je přesvědčena o tom, že jakkoliv postižené není vhodné oddělovat od společnosti. „Neoddělovat, prolínat, nechat prorůstat dohromady, pak je to zkušenost pro obě strany,“ dodala.
   Workshop vyvrcholil v sobotu slavnostní vernisáží děl spojenou s výstavou fotografií Oldřicha Klímy ze Suchdola u Sloupu.
   Workshop byl součástí česko-švýcarského projektu sdružení Pro Futuro s názvem Doteky, které si dalo mimo jiné za úkol hledat nejvhodnější formy působení na mentálně i zdravotně postižené. Prvním krokem poté, co získali finance na jeho realizaci, byla cesta s několika zrakově postiženými a pedagogem do Švýcarska, která měla sloužit k náhledu, jak funguje zdejší tyfloservis. Navštívili botanickou zahradu pro nevidomé, nebo senzorium. „Zde jsme dohodli, že pedagogové přijedou k nám a zkusí implantovat svoje zkušenosti do našich podmínek. A to se děje právě nyní,“ vysvětlila Zdena Popelková s tím, že v srpnu přibude další workshop, na němž švýcarský odborník vysvětlí svou metodu pro zjišťování a trénování jemné i hrubé motoriky mentálně, ale i zrakově postižených.
   Hlavním partnerem sdružení Pro Futuro v rámci česko-švýcarského projektu dotovaného fondem Partnerství je sdružení pro mentálně a psychicky postižené dospělé Creahm ve Švýcarsku.
Francouzská výtvarnice Marianne Martin se snaží Jirkovi z Velkých Opatovic nepomáhat při práci. Návštěvníci sobotní vernisáže dostali nejrůznější chřestítka a perkusní nástroje a zúčastnili se společného Drum circlu.
Foto: Jitka Melkusová a Tomáš Trumpeš  


Stoletá jubilantka přijala delegaci z radnice
V í s k y (AD) - Jedno z pravidel etikety praví, že věk dámy se neuvádí. V případě Růženy Chladilové z Vísek musí ale tato společenská norma stranou. Narodila se totiž 23. července 1910 a minulý pátek oslavila stovku.
   Zní to skoro neuvěřitelně, ale když v roce 1914 vypukla první světová válka, byla dnešní jubilantka čtyřletým děvčetem, když v čele nově vzniklé republiky stanul prezident Masaryk, měla už osm, a když začala druhá válka, byla dva roky po svatbě.
   Růžena Chladilová rozená Dokoupilová pochází z Vanovic a do Vísek se provdala. Na bývalém statku na kraji vesnice porodila tři děti a většinu života poté pracovala v zemědělství.
   S kyticí, dortem a lahví slivovice přišli oslavenkyni popřát i lidé z vísecké radnice a s gratulací od ministra sociálních věcí zástupci městského úřadu v Blansku.
Foto: Marek Lepka  


Dočkali se. Hodiny na vanovickém kostele se po desítkách let znovu rozejdou
V a n o v i c e (AD) - Na průčelí monumentálního evangelického kostela ve Vanovicích se po několika měsících vrátil obří ciferník s rafikami. Od loňského podzimu ležel spolu s celým hodinovým strojem v odborné dílně nedaleko Nymburka, kde každý detail procházel rukama restaurátorů. Než se ale uvnitř chrámu znovu rozběhne promazané soukolí a než hodiny ve výšce dvaadvaceti metrů začnou zase měřit čas, ještě pár týdnů potrvá. Srdce celého zařízení - hodinový stroj - se na původní místo vrátí nejspíš až na konci prázdnin.
   Vanovické hodiny pocházející stejně jako kostel ze čtyřicátých let předminulého století, se podle pamětníků zastavily zhruba před šedesáti lety, ale možná ještě dřív, a od té doby je nikdo nedokázal uvést znovu do chodu. „Záznam o tom, odkdy hodiny nešly, nemáme. Jsou tu lidé, kteří jejich fungování pamatují, ale nikdo neumí přesně říct, kdy to bylo,“ krčí rameny kazatelka vanovického evangelického sboru Lenka Freitingerová a dodává, že s největší pravděpodobností se čas na kostele zastavil krátce po druhé světové válce. Na konci šedesátých let pak sice proběhly pokusy o opravu, ale nebyly úspěšné.
   Teprve vloni sbor získal 360 tisíc korun potřebných na generální rekonstrukci, na které přibližně půl roku pracovali manželé Skálovi z Ateliéru restaurování věžních hodin v Sadské na Nymbursku. Podle Petra Skály bylo zapotřebí celé zhruba třísetkilové hodinové soustrojí nejprve rozebrat, vyčistit a seřídit a potom k němu postupně dodělat a doplnit chybějící součásti. „Stroj měl spoustu závad a byl dost zanedbaný. Chyběl například převod k ciferníkům, chyběly zuby na kolech a mimo to bylo vidět, že se ho v minulosti někdo pokoušel opravit. Navíc patří k těm složitějším, dohromady ho tvoří asi 250 dílů,“ popsal restaurátor. Upozornil také, že vanovické hodiny jsou vyrobené z litiny a nelze proto vyloučit, že pocházejí z blanenských sléváren. „Je to trochu rarita, protože věžní hodiny bývají většinou kované,“ dodal.
   Vanovičtí obyvatelé mohou být pyšní, že hodiny v jejich kostele zůstanou zachovány v původní podobě a na své místo se vrátí dokonce i velké kyvadlo a původní kamenná závaží. Odpadne jen povinnost každodenní ruční obsluhy. „Stroj poběží tak jako dřív na závažový pohon, ale natahování zajistí stroj řízený počítačem. A technika ovládne i přechody na zimní nebo letní čas,“ přiblížil Petr Skála.
   Na nákladech opravy se částkou 170 tisíc korun podílel Jihomoravský kraj, padesát tisíc věnovala obec a zbytek pochází ze sbírek a darů lidí z Vanovic a okolí.
Foto: Marek Lepka  


Sila ve Skalici změnila majitele. Projekt bioetanol skončil
S k a l i c e n a d S v i t a v o u (AD) - Závod na výkup a skladování obilovin ve Skalici nad Svitavou (bývalé ZZN) má od minulého týdne nového vlastníka. Areál v likvidaci vydražila za rovných 60 milionů korun zemědělská obchodní společnost Souffle Agro z Prostějova, která čerstvě nabyté nemovitosti převezme tento týden.
   Akciová společnost Souffle Agro patří do francouzské sladovnické skupiny Groupe Soufflet a od roku 2007 se zabývá obchodováním se zemědělskými plodinami. Podle svého šéfa Sébastiena Hanssense hodlá skalická sila využívat právě ke skladování obilí. „Hospodaříme v České republice a potřebujeme nové kapacity k nákupu a dalšímu obchodování,“ uvedl předseda představenstva.
   Skalické silo bude podle Hanssense fungovat jako regionální centrum pro příjem zemědělského zboží – na prvním místě sladovnického ječmene, ale také řepky a dalších plodin. „Půjde o obchodní silo pro zemědělce z okolí. Několik partnerů už máme a další hledáme,“ dodal.
   Nevyřešená zatím zůstává otázka zaměstnanců předchozího vlastníka závodu – firmy GPM Engineering, která letos na jaře skončila kvůli finančním potížím v likvidaci. Čtrnáct pracovníků sila se tehdy ocitlo ve výpovědní lhůtě a mnozí stále neví, co s nimi bude. Nový majitel převezme areál až tento týden a odmítl prozatím předjímat, o kolik lidí bude stát. „Je to brzo, teprve o tom musíme jednat. V každém případě ale sila budou normálně fungovat, takže bez zaměstnanců se neobejdeme,“ poznamenal minulý pátek.
   Naproti tomu už mohou skončit spekulace o výstavbě závodu na výrobu bioetanolu, který někdejší majitel v areálu sil plánoval a kvůli kterému se dostal do střetu s vedením obce. Nový vlastník další pokračování přípravy projektu jednoznačně odmítl s tím, že jej zajímá pouze obchodování s obilím.
  


Ukázali, co umí
B o s k o v i c e (AD) - Sousedí spolu, mají společné zákazníky, ale každý dělá něco docela jiného. Tato kombinace přiměla minulý týden dvě boskovické firmy –Junker Industrial Equipment a Igor Láník - Techservis Boskovice – k uspořádání společného Dne otevřených dveří pro zástupce českých a slovenských slévárenských podniků. Zatímco v hale prvně jmenovaného mohli návštěvníci vidět například rozpracované montáže rozměrných tavicích a žíhacích pecí, u Láníka nakoukli pod pokličku výroby keramických filtrů na čištění tekutého kovu (na snímku).
Foto: Marek Lepka  


Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?
Martina Mosaad, majitelka Westernového městečka Boskovice
   
   Můj život je v jednotě a již 20 let, co podnikám, nerozlišuji soukromí a profesi. A od té doby, co vlastním westernové městečko, je mi život hrou. Mám denně neskutečné množství radostí. Ať už jsou to rozzářené tváře návštěvníků, kterých rapidně přibývá, anebo rozzářené tváře vnoučat, kterých také rapidně přibývá a sdílí se mnou nádhernou atmosféru Western parku.
   A přece jednu velkou radost jsem právě zažila. Při reklamním nahánění všemi formami jsem občas odolala a občas totálně propadla. A tentokrát, když jsem řekla ne, děkuji, nechci a nakonec i típla mobil, jsem dostala tuto sms: S takto jednoduchým člověkem jsem se již dlouho nesetkala! A to jsem si uvědomila, že já skutečně chci být TAKTO JEDNODUCHÝ ČLOVĚK!
  


Sonda teen - prázdniny
B o s k o v i c k o - Léto – nejen čas odpočinku, koupališť, ledové tříště a deliria z pití piva na přímém slunci, ale také tvrdé práce, protože práce šlechtí. A hlavně z ní jsou peníze.
   
   Jak trávíš letní čas? Kam se chystáš na dovolenou? Jakou máš brigádu?
   
   Dominik, 18
   Letní čas trávím převážně s přítelkyní a kamarády, nejlépe u vody. Na dovolenou se nikam nechystám, dá se říct, že už ji mám v podobě hudebního festivalu za sebou. Nemám žádnou letní brigádu, ale stejně jako po zbytek roku si vydělávám tvorbou webových stránek.
   
   Klára, 18
   Čas trávím především odpočinkem, jinak pracovně - ve firmě dělám pořádek ve skladu. Na dovolenou se nechystám, maximálně na pár dní někam po republice, do zahraničí ne.
   
   Jan, 18
   Přes týden pracuji v army parku, kde mě práce baví, dovolená nebude kvůli nedostatku peněz, ale začátkem prázdnin jsem byl na třech festivalech a rád bych navštívil ještě jeden koncem prázdnin. Ale nejradši prázdniny trávím v Boskovicích s lidmi, které mám rád.
   
   Lukáš, 18
   Letni čas trávím jak pracovně, tak relaxačně a zábavou. Pracoval jsem na přestavbě obchodního domu, kam půjdu i v poslední části prázdnin. Mezitím se chystám na nějaké ty koncerty, oslavy narozenin, výlety do přírody i měst a především do Francie a Itálie.
   
   Petra, 16
   Čas trávím s přáteli a na pařbách, na dovču do Chorvatska a Francie. Brigádu nemám.
   
   Aleš, 16
   Buď odpočívám, nebo makám na stavbě. Na dovolenou se nechystáme.
   
   Tereza, 18
   Mám brigádu na koupališti v občerstvení. Na dovolenou pojedu na Slovensko.
   
   Verča, 19
   24 hodin denně, 7 dní v týdnu práce jako provozní a barmanka v rekreačním středisku, dovolenou asi nedostanu. Pokud jo, tak 3 dny na jižní Moravě - Strachotín a vinný slavnosti.
   
   Pavel, 17
   Letní čas trávím prací kolem domu, na dovolenou kašlu a na brigády vlastně taky.
   lk
  


MAS Partnerství venkova podpoří zemědělství a cestovní ruch
L e t o v i c k o (AD) - Pustit peníze do rozvoje turismu a zemědělství a zdokonalit nabídku služeb pro návštěvníky regionu. Přesně taková idea stojí na pozadí čerstvě vyhlášené výzvy Místní akční skupiny (MAS) Partnerství venkova, která nabízí peněžní podporu projektům zacíleným do oblastí Letovicka a Malé Hané.
   Aktuální dotační výzva je namířena zejména k podnikatelům a neziskovým organizacím, které mají co do činění s cestovním ruchem a zemědělstvím. MAS Partnerství venkova má podle svého manažera Petra Dvořáčka připraveno na pokrytí žádostí více než půl milionu korun. Šanci mají projekty zaměřené na podporu turismu anebo na vylepšení zázemí zemědělských podniků. „Zvolili jsme témata, do kterých spadají například budování případně úpravy ubytovacích zařízení anebo záměry na modernizaci zemědělských podniků, tj. pořízení nových technologií, rozšíření skladovacích prostor, budování skleníků, úpravy stájí a podobně,“ upřesnil Dvořáček.
   Podnikatelé a zástupci neziskovek mohou po odevzdání žádosti inkasovat čtyřicet až šedesát procent z celkových způsobilých výdajů svých projektů. Platí však podmínka, že tyto výdaje nesmějí být nižší než padesát tisíc korun a vyšší než dva miliony korun. Dotační žádosti přijímá letovická kancelář MAS Partnerství venkova od 27. července do 28. srpna. Hodnocení žádostí a přidělování podpory proběhne začátkem září.
  


Kultura

Zahradu boskovického zámku navštíví Rusalka pod hvězdami
B o s k o v i c e (tt) - Zapomeňte na divadelní prázdniny, kamenná divadla a uzavřená jeviště – těmito slovy zvou pořadatelé na sérii představení opery Rusalka Antonína Dvořáka, pod hvězdami, s živým orchestrem a s hvězdami naší operní scény. Představení putuje po hradech a zámcích, v pátek 13 srpna se uskuteční v zahradě boskovického zámku. Celkem se v České republice uskuteční patnáct takových provedení.
   „Jde o první projekt takového rozsahu věnovaný české klasice u nás. Velkým lákadlem pro milovníky české klasiky, ale i pro všechny, kteří si během roku neudělali na operu čas, bude kromě atraktivních lokalit v podobě 15 zámků i hvězdné obsazení inscenace. Přední české umělce doprovodí více než čtyřicetičlenný orchestr pod taktovkou Martina Peschíka, šéfdirigenta Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. V hlavní roly Rusalky se představí sólistka Státní opery Praha Jitka Burgetová, roli Ježibaby ztvární vynikající Andrea Kalivodová a v roli prince se mohou diváci těšit na sólistu moravského divadla Olomouc Milana Vlčka,“ uvedla Pavla Filipová z pořadatelské agentury ArtTriton.
   Letní provedení Rusalky realizuje více než stočlenný soubor, všechna představení se konají za každého počasí, připraveno je kryté jeviště i orchestřiště a pláštěnky pro návštěvníky. Zajištěno je i občerstvení a na závěr každého představení je připraven ohňostroj.
   Předprodej vstupenek probíhá v síti Ticketpro, zakoupit je lze také osobně v pokladně boskovického zámku, a to ve všední dny od 9 do 15 hodin. Část výtěžku z projektu poputuje občanskému sdružení LORM pro zkvalitňování života hluchoslepých.
  


Hradhouse přivítá opět hvězdy taneční scény
B o s k o v i c e (tt) - Třináctý ročník největšího moravského tanečního festivalu Hradhouse se koná v pátek 6. srpna opět na hradě v Boskovicích. Stejně jako v minulých ročnících přivítá celou řadu hvězd světové taneční scény a sejdou se zde opět tisíce příznivců kvalitní elektronické hudby. Zastoupeny budou styly house, techno, electro, dnb a nově trance a progressive.
   A kdo konkrétně na letošní Hradhouse přijede vystoupit? „Na Semtex stage zazáří trojice DJs v českých luzích a hájích ne neznámých. Jsou jimi špičkový německý DJ a producent Robert Babicz, dále skutečná ikona britské taneční scény- elektronický intelektuál, tvář významné londýnské agentury Decked Out Justin Robertson a Chaab, vynikající DJ a bavič z Maďarska. Dále se na festivalu představí hosté ze Slovenska reprezentující styl progressive - pánové Tomas Haverlik a tvůrce pořadu 4Elements na FM Radiu Michal Breeth. Program doplní zkušený matador Javas. Další stage nazvaná Party In House & Playa Stage bude rozdělena do dvou zón – taneční Dance Zona a odpočinkové Rolling Area. Vystupovat zde budou kupříkladu brněnští DJs Jerry a Orbith. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci drumandbassu. DJský pult zde ovládne DJka Katcha, která je s festivalem spojena už od 3. ročníku konaného ještě na hradě Buchlov. Poslední stage situovaná v hradním sklepení proběhne letos v režii agentury Strobe. Jejím zakladatelem je DJ Lucasch a za pultem se s ním vystřídají jeho kolegové ze Strobe bookingu. Věříme, že si každý v programu najde to své. K důrazu na kvalitní audiovizuální zážitek a organizaci připočtěme starobylou atmosférou prodchnutý boskovický hrad, což v kombinaci se současnou elektronickou hudbou dává festivalu něco navíc, čím se odlišuje od ostatních,“ popsali pořadatelé.
   Vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketpro a Ticketportal, s pětiprocentní slevou je lze objednat SMS zprávy na čísle 603 961 887. V objednávce je třeba uvést celé jméno, adresu včetně PSČ a název akce. Objednávka více než 10 kusů vstupenek znamená slevu deset procent.
  


Pouť
B o s k o v i c e (tt) - Tradiční i netradiční atrakce a stánky na parkovišti u Zlaté růže poskytly zábavu především dětským návštěvníkům boskovické pouti. Po některých ale mohly děti jen toužit.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Festiválek bez bojů a válek se přesouvá do Boskovic
B o s k o v i c e (tt) - Letos již posedmé se koná Festiválek bez bojů a válek, sedmý ročník však přináší podstatnou změnu – celá akce se stěhuje ze Skalice nad Svitavou do Boskovic. Festiválek bude probíhat v sobotu 14. a v neděli 15. srpna, sobotní část se uskuteční od 13.30 hodin v areálu letního kina, nedělní program proběhne jako již tradičně v rámci promenádní sezóny od 15 hodin před zámeckým skleníkem.
   Hlavními hvězdami budou letos brněnské kapely Ty Syčáci a Čankišou. Ty zahrají v sobotu společně s kapelami The Jeffs, Zrní, Nuck Chorris Gang, ukrajinskou kapelou Zapaska, Korhell Band, Goodfellas a Narcotic Fields. V neděli se představí Black Unicorn, boskovická divadelní improvizační skupina LÍ.SK.Y(I) a skupiny Japka a Dva.
   „Loni mě potěšilo, že se lidem líbily kapely, které jsme náhodně objevili a návštěvníci je předtím neznali. Letos jsme proto třeba Goodfellas oslovili, aby přijeli znovu. Jinak jsme vybírali hlavně z kapel, které se nám ozvaly samy. Spousta dobrých kapel si chce někde zahrát a nemají ani moc velké nároky. Našly si nás na webu a psaly nám. Vždycky si poslechnu nahrávky a rozhodnu se, jestli se mi ta kapela líbí a hlavně jestli se dramaturgicky hodí do programu. Stejně tak se ozvala i ukrajinská kapela Zapaska, to jsem moc rád, že nakonec přijedou, bylo kolem toho hodně starostí, protože oni mají vízovou povinnost. A pak byla spousta kapel, které už se do programu nevešly, ty máme rozjednané na příští rok. No a jako tahák jsme samozřejmě pozvali Ty Syčáky a Čankišou,“ popsal dramaturg festivalu Jan Nádvorník.
  


Jaroslav Šerých
B o s k o v i c e (tt) - Na zahájení výstavy svých obrazů promluvil v neděli v zámeckém skleníku i jejich autor, renomovaný malíř Jaroslav Šerých. Výstava potrvá do 15. srpna.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Připravují 1. Malohanácké řemeslné jarmark
V a n o v i c e (tt) - První Malohanácké řemeslné jarmark pořádají v sobotu 31. července ve Vanovicích. Akce se koná od 10 do 15 hodin u hasičské zbrojnice. Od 10.15 do 12 hodin zde budou vystupovat soubory Kořeňák a Kořeňáček, dále od 13 do 14 hodin Trnka z Vyškova a nakonec od 14 do 15 hodin se představí boskovický Velen.
   „Myšlenka na uspořádání akce vzešla od občanského sdružení Pramínek, které usiluje o záchranu lázní v Roudce. Předsedkyně sdružení, paní Kalová, hledala nějakou obec, která by se připojila. Přišla za mnou a já jsem byl myšlenkou nadšen. Sehnali jsme díky Místní akční skupině Partnerství venkova prostředky od Jihomoravského kraje, nakonec se nám podařilo zajistit prezentaci 12 různých řemesel. Celá akce proběhne v nově zrekonstruovaném prostoru před hasičskou zbrojnicí, ale připravenu máme i mokrou variantu v kulturním domě. Zajištěno bude kromě programu a prezentace řemesel i občerstvení, mimo jiné grilované speciality a další pochutiny,“ uvedl starosta Vanovic a manažer MAS Partnerství venkova Petr Dvořáček.
  


Sto let od narození Jana Dokulila
S v i t á v k a (im) - 13. července 1910 se narodil básník a kněz Jan Dokulil, který v letech 1968 až 1974 působil ve Svitávce. Podrobný životopis z pera Pavla Krejcara přinese 3. číslo Vlastivědných listů Boskovicka.
  


Informace

Úřad vydal Tématický atlas
B r n o (Jim) - Můžete říci, že znáte kraj, ve kterém žijete? Na tuto otázku mohou především jihomoravští školáci a studenti najít odpověď v nově vydané publikaci nazvané Tématický atlas Jihomoravského kraje, kterou na tiskové konferenci představil hejtman kraje Michal Hašek.
   Na 48 stranách lze najít kromě množství tematických map také grafy, tabulky, fotografie a vysvětlující texty, jež mají prohloubit povědomí o našem regionu zajímavým, poutavým a netradičním způsobem.
   Atlas obsahuje kapitoly, které zahrnují obyvatelstvo, kulturu a cestovní ruch, školství, zdravotnictví, sociální služby, regionální rozvoj, životní prostředí, dopravu nebo hospodářství. Pomocí mapových a tabulkových srovnání s ostatními kraji si lze ověřit jedinečnost našeho regionu.
   Publikace, která vyšla v nákladu 15 tisíc kusů, byla již bezplatně rozeslána na druhý stupeň základních škol a na střední školy. Své využití najde jako pomůcka a zdroj informací při výuce. Výtisky atlasu jsou neprodejné.
   
  


Hledají se osobnosti kraje
B r n o (Jim) - Stejně jako v předchozích letech i letos bude udělena významným osobnostem Cena Jihomoravského kraje (JMK). Návrhy mohou podávat zastupitelé, obce, spolky, ale i jednotliví obyvatelé až do 31. srpna. Zastupitelé budou o oceněných rozhodovat v průběhu září.
   „Udělením Ceny Jihomoravského kraje oceňujeme vynikající zásluhy o rozvoj kraje, hrdinské a jiné výjimečné činy osobností, které se na jižní Moravě narodily, žijí nebo jsou s naším regionem spojeny svým působením. Vím, že takových osobností, jejichž život, dílo, činnost nebo jednání výrazným způsobem reprezentují v určité oblasti Jihomoravský kraj a přispívají k jeho věhlasu a dobrému jménu, má náš kraj mnoho. Věřím proto, že budeme moci takto na jejich život a dílo upozornit nejširší veřejnost,“ řekl hejtman Michal Hašek. Slavnostní předání cen letošním laureátům bude součástí slavnostního říjnového Koncertu Jihomoravského kraje, který bude uspořádán u příležitosti 10. výročí obnovení krajské samosprávy.
   Více na www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?PubID=19810&TypeID=2 .
   V loňském roce se laureáty Ceny JMK stali Zdeněk Klanica (historické vědy), Dalibor Pacík (lékařské vědy), Miroslav Netík (výtvarné umění), Martin Hrbáč (hudba), Jan Kostrhun (literatura), Martin Barták (počin roku), Jiří Škrla (za přínos k hospodářskému rozvoji kraje), Ferdinand Vajgara a Růžena Kvapilová (za záchranu lidského života).
  


Srpnová obloha zve k pozorování
Měsíc srpen zlomil na polovinu to „slastné“ období prázdnin, ale léto tím zdaleka nekončí. Bude-li stálé počasí, bude možné často pohledět na krásy srpnové oblohy, na zajímavé hvězdné útvary i na jasné vesmírné objekty. Kdo bude trpělivý, osvojí si další letní souhvězdí, která dosud neobjevil.
   Tentokrát nás bude zajímat večerní obloha v oblasti nadhlavníku. Hlavu musíme zvednout velmi vysoko, až kolem 90°. Tam nalezneme významná letní souhvězdí jako je Lyra a Labuť. Obě patří do tzv. Letního trojúhelníku. Na jeho vrcholech leží tři jasné hvězdy - Vega (souhvězdí Lyry), Deneb (souhvězdí Labutě) a níže k obzoru Altair (souhvězdí Orla). Trojúhelník je významný pro orientaci na letní obloze.
   Nejmenší z těchto tří souhvězdí je souhvězdí Lyry. Najdeme jej kolem 21. hodiny vysoko v nadhlavníku východně od souhvězdí Herkula. I když je Lyra malé souhvězdí, je výrazné a zajímavé. Má tvar rovnoběžníku, nejjasnější hvězdou je Vega namodralé barvy. Patří mezi nejjasnější hvězdy na obloze. Má asi 50x větší zářivost než Slunce, má jasnost 0 mag a je od nás vzdálena 35 ly. Astronomové zjistili, že Vega je obklopena prachovým diskem, který je považován za vznikající planetární soustavu. Další hvězda Sheliak je pěkná zákrytová proměnná hvězda. Mezi hvězdami beta a gama dalekohledy objevily zajímavou Prstencovou mlhovinu M 57 v Lyře. Je nejznámější z prstencových mlhovin a je od nás vzdálena 4100 ly. Na pravém okraji souhvězdí najdeme radiant meteorického roje Lyrid.
   Řecká báje prozrazuje, že slavný pěvec Orfeus hrál na lyru vyrobenou ze želvího krunýře. Orfeus dostal lyru od boha Slunce a umění Apollona, protože prý na lyru hrál velmi krásně. Zlé víly bakchantky však Orfea zahubily, a tak Orfeus lyru opustil. Nikdo na světě nebyl hoden hrát na tento posvátný nástroj. Proto si víly Musy, ochránkyně umění, vyprosily na nejvyšším bohu, aby tuto lyru přenesl mezi souhvězdí.
   Srpnové Slunce bude pokračovat ve vysílání teplých paprsků a bude se zvolna posouvat ke světovému rovníku. 1. 8. vyjde v 5 h 29 min a zapadne ve 20 h 43 min. Dne 31. 8. vyjde v 6 h 13 min a zapadne v 19 h 48 min SELČ. Během srpna se den zkrátí o 1 h 40 min. Sluneční azimut klesne ze 120° na 104°. Do znamení Panny Slunce vstoupí 23. 8. v 7 h 26 min SELČ.
   Měsíc v srpnu zaznamená 4 fáze. 3. 8. poslední čtvrt, 10. 8. nov, 16. 8. první čtvrt a 24. 8. úplněk. Vzhledem k tomu bude pozorování hvězdné oblohy výhodné asi do 20. srpna. Nejblíže Zemi bude Měsíc 10. 8. (vzdálenost 358 tisíc kilometrů) a nejdále od Země 25. 8. (406 tis. km).
   Merkur v srpnu nenajdeme. Venuše jako Večernice bude zářit nízko na západní večerní obloze. Totéž platí o Marsu a Saturnu. Jupiter je jasný objekt v souhvězdí Ryb a bude viditelný po celou noc. V souhvězdí Ryb se také nachází Uran, Neptun najdeme v Kozorohu. Obě planety se však musí pozorovat nejméně triedrem.
   Z úkazů na obloze je důležité uvést seskupení tří planet - Venuše, Marsu a Saturnu dne 6. 8. večer nízko nad západní obzorem. Vodítkem nám bude jasná Venuše. 13. 8. v noci bude možné sledovat meteorický roj Perseid. V konjunkci s Měsícem bude Saturn, Venuše a Mars 13. 8. a Jupiter 27. 8.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - ROZSEČ NAD KUNŠTÁTEM - Krást naftu se vydal v noci na neděli 18. července čtyřiačtyřicetiletý muž. Nejprve kradl v areálu zemědělské firmy, kam se dostal přes oplocení a ze tří zaparkovaných traktorů ukradl tři sta litrů nafty. To ovšem muži nestačilo a tak ukradl z nákladního vozidla značky Scania dalších sto padesát litrů nafty. Při své činnosti byl vyrušen a proto se snažil z místa rychle zmizet ve svém vozidle. Na polní cestě však havaroval a od auta utekl. V ranních hodinách se vrátil, což se mu stalo osudným. Policisté si na něho počkali. Zloděj způsobil škodu ve výši 15 tisíc korun.
   
   ROZSEČ NAD KUNŠTÁTEM - Dveře v zadní části prodejny vypáčil v přesně nezjištěné době během víkendu od 17. do pondělí 19. července dosud neznámý pachatel. Nejprve se dostal do skladu a poté vypáčil i dveře do kanceláří a do prodejny. Odtud si pak odnesl kartony s cigaretami různých značek a lahve s alkoholickými nápoji. Celkem tak způsobil škodu za asi 6 tisíc korun.
   
   BÝKOVICE - Dvě letecké navigace, leteckou kombinézu včetně rukavic a neoprénové kukly, vysílačku, bavlněná trička a ledvinku si odnesl dosud neznámý pachatel ze sálu kulturního domu v Býkovicích. Dovnitř se dostal v přesně nezjištěné době do pondělí 19. července ze zadu kulturního domu. Způsobil tak škodu za téměř 40 tisíc korun.
   
   BOSKOVICE - Plačící osmiletou holčičku z Olešnice, která se při nákupech ztratila své tetě v Boskovicích, nalezli ve středu 21. července kolem poledne při obchůzkové činnosti ve městě tamní policisté. Vše nakonec dobře dopadlo. Během deseti minut se jim podařilo předat dívenku její příbuzné.
   
   OKRES BLANSKO - Zloději v posledních dnech nezaháleli. Policisté vyšetřují vloupání do osobních vozidel. Oba případy se staly v noci na 22. července. První případ se stal v Šebrově, kdy zloděj rozbil okénko zadních dveří osobního vozidla značky Toyota a odnesl si motorovou pilu Husqvarna, čímž majiteli způsobil škodu ve výši 22 tisíc korun. Druhý případ se odehrál v Petrovicích, kdy zloděj rozbil okénko zadních dveří, vnikl do vozidla Škoda Octavia a odcizil notebook, bezdrátové připojení, textilní tašku na notebook, vše ve výši 13 tisíc korun. Škoda na obou vozidlech rozbitím oken vznikla ve výši 11 tisíc korun. Policisté proto vyzývají řidiče, aby ve svých vozidlech nenechávali žádné věci.
   
   VELKÉ OPATOVICE - Ve Velkých Opatovicích jsou velmi všímaví lidé a to i v nočních hodinách. V noci 23. července si všimli, že se neznámý muž snaží dostat do prodejny potravin. Zloděj rozbil skleněnou výlohu obchodu, ovšem nic nestačil ukrást, protože mu v tom zabránili občané bydlící kolem prodejny. Policisté si na místě převzali šestadvacetiletého muže, kterého znají jako známou firmu v oboru. Rozbitím výlohy vznikla škoda ve výši čtyři a půl tisíce korun.
  


Sport

Fotbalisté APOSu Blansko vypadli z Poháru ČMFS
B l a n s k o (les) - První ostrou zkouškou letošní sezóny bylo pro blanenské fotbalisty sobotní utkání prvního kola Poháru ČMFS, ve kterém hostili na hřišti ve Vavřinci účastníka třetí ligy, celek 1. HFK Olomouc.
   FK APOS Blansko - 1. HFK Olomouc 0:3 (0:3), 24. Kovář, 28. Kopecký, 35. Zedníček.
   Blansko: Švancara - Šíp, Pokoj, Janíček, Cupal Jan (76. Cupal Petr), Pernica, Beneš, Sehnal, Jarůšek (35. Němec), Bezděk, Nečas (67. Blatný).
   Utkání začalo za deštivého počasí, ale na hřišti to nebylo znát, protože před týdnem se hřiště slavnostně otevíralo a tak byl povrch velmi dobře připraven. Domácí se od začátku utkání snažili o vyrovnanou hru, hosté ale byli lepší v kombinaci a rychlé hře na jeden dotek.
   Na první branku si přihlížející diváci museli počkat do 24. minuty. Už předtím spálil stoprocentní šanci hostující Kobylík, když osamocený na malém vápně trefil jen brankáře Švancaru a krátce poté orazítkoval z dvaceti metrů břevno. Ve 24. minutě zahrával právě Kobylík standardku z pravé strany, míč přetáhl na zadní tyč a tam jej tečoval Kovář do domácí branky. Hned o čtyři minuty později Kobylík (beze sporu hráč utkání) pěknou kolmicí do vápna našel rozběhnutého Kopeckého a ten střelou ke vzdálenější tyči zvýšil na 0:2. Domácí celek odpověděl nebezpečnou střelou Sehnala, která jen těsně minula olomouckou branku. Hostující postup potvrdil deset minut před koncem první půle Zedníček, který po centru z pravé strany pohotově umístil míč za záda bezmocného Švancary.
   Druhý poločas už diváci neviděli žádný gól a bylo to především díky brankáři Švancarovi, který zlikvidoval pokusy Onofreje, Richtera, Zedníčka a Kobylíka. Na druhé straně podržel dvěma zákroky hostující mužstvo Šrom, když zlikvidoval samostatný nájezd Pernici a střelu na zadní tyči záložníka Sehnala.
   Svěřenci trenéra Petra Uličného tak postoupili do druhého kola Poháru. V něm narazí na divizní tým Vyškova, který senzačně porazil druholigový Zlín 2:1.
  


Ani slavná jména fotbalové historie do Boskovic diváky nepřitáhla
B o s k o v i c e (les) - V brance Pavel Steiner, v poli pak tito fotbalisté: Aleš Bažant, Miroslav Mlejnek, Jiří Ondra, Tomáš Hunal, Jiří Kabyl, Jiří Němec, Róbert Kafka, Jan Fiala, Roman Kukleta, František Štambacher, Petr Rada a Václav Samek. To byla sestava Klubu fotbalových internacionálů České republiky.
   V rámci obnovených pouťových zápasů to byl právě tento celek, který v nedělním dopoledni vyběhl na travnaté hřiště v Boskovicích. Na druhé straně bojovalo o vítězství mužstvo Starších pánů Boskovice.
   I když domácích hráčů bylo téměř dvakrát tolik a střídali hokejovým způsobem, hosté dokazovali, že jim léta ubrala jen na rychlosti, ne však na technice a brilantním fotbalovém myšlení. V utkání, které se hrálo na 2 x 40 minut, se nakonec oba celky rozešli smírně po remíze 4:4. V domácím dresu se blýskl dvěma brankami Milan Strya, za hosty skóroval hned třikrát Jan Fiala.
   Pohledné utkání, které nabídlo spoustu skvělých akcí na obou stranách, se beze sporu líbilo, škoda jen, že na boskovický stadión našly cestu jen necelé tři stovky fotbalových fanoušků. Tento zápas si určitě zasloužil lepší kulisu.
Foto: Lubomír Slezák  


Hokejka byla plná medailí
B o s k o v i c e (les) - Letošní sezóna boskovickým in-line hokejistům opravdu vyšla. I proto pozval klub HC Boskovice svoje příznivce a fanoušky na její vyhodnocení do baru Hokejka. Trenér in-line hokejistů Petr Šebek postupně představoval přítomné hráče, kterými byli Čestmír Sekanina ml. (kapitán mužstva starších žáků HC Boskovice, které získalo bronzové medaile na Mistrovství ČR), Arne Kloc, Tomáš Kakáč a David Zachar zastupovali mužstvo juniorů HC Boskovice (čtvrté místo na MČR). David Zachar se probojoval do konečné nominace na Mistrovství světa v Düsseldorfu a stal se juniorským mistrem světa v in-line hokeji federace FIRS.
   Stříbrné medaile získali na MČR Patrik Šebek a David Šebek (v dresu týmu Mission Roller Brno). Oba si zisk stříbrných medailí zopakovali i v reprezentačním dresu na MS seniorů ve švédském Karlstadtu federace IIHF. Patrik Šebek se ještě mohl pochlubit bronzovou medailí z MS seniorů federace FIRS v Berouně.
   Pohodový večer plný hokejových zážitků byl pěknou tečkou za letošní in-line sezónou.
Foto: archiv  


Tomáš Elísek bral double
B l a n s k o (les) - Na tenisových kurtech v Blansku se minulý týden odehrál dorostenecký turnaj Memoriál Sv. Jouzy. Mezi dorostenci dokázal v jednotlivcích i čtyřhře zvítězit čtvrtý nasazený Tomáš Elísek ze Sokola Letovice, Barbora Neužilová z téhož oddílu prohrála až ve finále nejvýše nasazenou Krchovou.
   Dorostenci: Jednotlivci - semifinále: Albrecht (TC MJ Tenis) - Šefr (Mor. Slavia) 6:4, 6:3. Elísek - Blaho (Bratislava) 5:7, 6:2, 6:4. Finále: Elísek - Albrecht 7:6, 6:3. Čtyřhra - semifinále: Albrecht, Fuksa (MJ Tenis, Šlapanice) - Blaho, Pavliš (Bratislava, TC Brno) 6:1, 6:1. Elísek, Sojka Jan (Letovice, Kunštát) - Malý, Šmahel (Tesla Brno, Adamov) 6:4, 6:3. Finále: Elísek, Sojka Jan - Albrecht, Fuksa 6:1, 6:2.
   Dorostenky: Jednotlivci - semifinále: Krchová (TC Brno) - Nygrýnová (HTK Třebíč) 6:2, 6:0. Neužilová - Meluzínová (Letovice) 6:0, 6:1. Finále: Krchová - Neužilová 6:2, 6:4. Čtyřhra - semifinále: Neužilová, Nygrýnová - Navrátilová, Knollová (Prostějov, TK Natali) 6:1, 6:4. Krchová, Kalousová (TC Brno) - Meluzínová, Dostálková (Letovice, Uh. Hradiště) 6:1, 6:4. Finále: Krchová, Kalousová - Neužilová, Nygrýnová 6:3, 7:5.
  


Štafeta
V a l c h o v (les) - Ve Valchově se jel Pohár Drahanské vrchoviny. Pořadatelé museli upravit délku i obtížnost tratí, na atraktivitě to však závodům neubralo.
Foto: Lubomír Slezák  


V Benešově se jede republika
B e n e š o v (les) - Ve dnech 3., 5. a 7. srpna pořádá Sokol Benešov nejvýznamnější akci silniční cyklistiky v tomto roce - Mistrovství České republiky mládeže.
   3. srpna se na trati Benešov - Buková - Protivanov pojedou časovky jednotlivců, 5. srpna pak dvojic a družstev (první jezdci vyrazí na trať v 9 hodin), 7. srpna se silniční závod jednotlivců s hromadným startem v 8.30 h jede na trati Benešov - Buková - Lipová - Horní Štěpánov - Pohora - Kořenec - Benešov.
   Pořadatelé očekávají 150 startujících a věří, že je na uzavřené tratě přijde povzbudit dostatečný počet fanoušků.
  


Seminář rozhodčích
O k r e s B l a n s k o (les) - Okresní fotbalový svaz Blansko pořádá v pátek 6. srpna Seminář rozhodčích a delegátů OFS Blansko.
   Uskuteční se v Dolní Lhotě v restauraci u Filků, prezence začíná v 16.30 h samotný program pak v 17 hodin. Účastnický poplatek je 100,- Kč, srdečně jsou zváni také všichni noví zájemci.
  


Los divize fotbalistek
2. kolo, 29. 8., 16.30 h : Kotvrdovice - Drnovice, Ráječko - Boskovice, Kunštát - Brodek, Lažany - Kostelec, Holešov - Šternberk.
   
   3. kolo, 5. 9., 16.30 h: Šternberk - Kotvrdovice, Kostelec - Holešov, Brodek - Lažany, Boskovice - Kunštát, Drnovice - Ráječko.
   
   4. kolo, 12. 9., 16.30 h: Kotvrdovice - Ráječko, Kunštát - Drnovice, Lažany - Boskovice, Holešov - Brodek, Šternberk - Kostelec.
   
   5. kolo, 19. 9., 16.30 h: Kostelec - Kotvrdovice, Brodek - Šternberk, Boskovice - Holešov, Drnovice - Lažany, Ráječko - Kunštát.
   
   6. kolo, 26. 9., 16.30 h: Kotvrdovice - Kunštát, Lažany - Ráječko, Holešov - Drnovice, Šternberk - Boskovice, Kostelec - Brodek.
   
   7. kolo, 3. 10., 16 h: Brodek - Kotvrdovice, Boskovice - Kostelec, Drnovice - Šternberk, Ráječko - Holešov, Kunštát - Lažany.
   
   8. kolo, 10. 10., 16 h: Kotvrdovice - Lažany, Holešov - Kunštát, Šternberk - Ráječko, Kostelec - Drnovice, Brodek - Boskovice.
   
   9. kolo, 17. 10., 15.30 h: Boskovice - Kotvrdovice, Drnovice - Brodek, Ráječko - Kostelec, Kunštát - Šternberk, Lažany - Holešov.
   
   1. kolo, 24. 10., 15.30 h: Holešov - Kotvrdovice, Šternberk - Lažany, Kostelec - Kunštát, Brodek - Ráječko, Boskovice - Drnovice.
  


Napsali nám

Konzument v Konzumu
Vstoupili jsme do Konzumu. Aspoň tak to hlásala tabule na průčelí malé samoobsluhy v zapadlé vesničce podhůří Orlických hor. Těch se prý nachází v širokém okolí mnoho. Sobotní ráno nebylo zrovna tím nejvhodnějším okamžikem pro náš nákup a paní vedoucí nás svými názory vrátila o několik let zpět. Chtít kousek chleba nebo několik rohlíků bylo totiž přáním z říše snů. Zde ho dostal pouze ten, který si ho předešlý den objednal. Samoobsluha přežila jen díky petici zdejších starších obyvatel, kteří neměli jinou možnost nákupu za „bezkonkurenční ceny“. Tedy značně vysoké, protože v širokém okruhu neexistovala jiná prodejna. Nakonec jsme byli ještě upozorněni, že máme velmi krátkou paměť a i s ohledem na náš věk se už řadíme ke konzumní společnosti.
   Až dopis od neznámého autora mne trochu přiblížil realitě. Žijeme v době neviditelného blahobytu a přežrané společnosti. Většina obchodů dnes nabízí více než 10 druhů chleba. Třetina nakupujících je nespokojena s faktem, že jich není více. Lidé jsou naštvaní když v lednu nejsou na pultech jahody a celoročně nabízené banány mají někdy hnědé flíčky.
   Velkou módou je nakupování s mobilem, protože s ním oznámíme rodině, že nemají italské špagety a zřejmě bude nejlepší variantou zajet někam jinam. Máme větší výběr, jednotlivé věci jsou výkonnější a pracujeme méně než kdysi. Příležitostí k utrácení je mnohem více.
   Před deseti lety padla na jídlo polovina rodinného příjmu, dnes je to jen čtvrtina. Ta další je určena na mobily, internet, kabelovou televizi.
   Jezdí se na lyže do Alp nebo k moři do Tunisu, Španělska. Mobily, notebooky, přehrávače se mění za méně než dva roky.
   Na samém závěru jsme ještě vyzýváni, abychom se zamysleli nad tím, u jak „bohatého stolu sedíme“.
   A tak nám podle neznámého autora zbývá jen pár posledních okamžiků se nad naším způsobem konzumního života trochu zamyslet. Víra, naděje a láska jsou v něm podle něho jediné jistoty. Nezbývá než se smířit s faktem, že zřejmě patříme ke konzumentům, tedy nikoliv k vyznavačům přízně nějakého spotřebního družstva v Orlických horách, ale k těm, kteří si život uspořádají podle vlastního žebříčku hodnot.
Milan Křesťan  


Další názor k názvům ulic
Dovolte, abych se vyjádřil k článku Proč nemá mít Špidlík ulici? uveřejněném v Boskovicku č. 28 ze dne 20. července, podepsaný Ivan Braunschläger. Pisatel nepochopil starost p. Pevného o název ulice. Nezná zákonitosti tvorby názvů ulic, ať nových či starých již s názvy. Zastupitelé mají právo určovat, jak se budou v jejich obci ulice jmenovat a ostatní mohou vyslovit svůj subjektivní názor, který může být zastupitelům radou.
   Čím se vlastně řídí názvy ulic? Je třeba si uvědomit, že název ulice je ovlivněn dobou jeho vzniku, na název působí mnoho vlivů. Jde o módní vliv, tradici obce, znalost místa, kde se ulice nachází a další. Název může být ovlivňován nadřízenými, to znamená okresem, krajem, vládou, sněmovnou. Vždyť pamatujeme doby, kdy některé názvy byly dokonce zakazovány. Tónem svého příspěvku nás chce pisatel zavést do doby, kdy se některá jména nesměla užívat, jak dále navrhuje. Tak v jeho úvaze vyplývá další blábol, jak by měla ulice vypadat. Při čtení jeho názoru mi to připadalo jako změny názvů například našeho náměstí, kdy z názvu Františka Josefa došlo ke změnám na Masarykovo, Heidrichovo, náměstí Obránců míru a znovu Masarykovo.
   Nešlo však jen o změnu jmen. Máme další příklady změn třeba Jevíčské na Havlíčkovu nebo Patrice Lumumby na Štefánikovu. Podobně lze uvádět řadu změn názvů ulic, na jejichž změnu měla vliv doba. Dále mě změna názvů ulic na čísla přivedla na to, jak se měnily názvy ulic podle jiného vzoru. Například podle vzoru SSSR (Svaz sovětských socialistických republik - pozn. redakce), kdy se ulice jmenovaly podle revolucionářů, hrdinů a podobně na ulice Marxe, Engelse, kpt. Jaroše atd. Čísly ulic mi pisatel připomněl jiný módní vzor - USA. Co je z Ameriky, je nejlepší. Tam jsou názvy ulic číslovány. Pisatel však neví, že čísla ulic jsou dány dobou vzniku v pořadí, ne podle dat narození nebo jiných výmyslů. A právě tento názor pisatele mě zvedal ze židle. Nepochopil, že nejde o názor pana Pevného na kardinála Špidlíka, ale o názor na název ulice. Pan Špidlík byl občany města a zastupiteli oceněn již tím, že byl jmenován čestným občanem města, že mu byla odhalena pamětní plaketa na gymnáziu, na kterém studoval. A osobně si myslím, že vhodnější název pro ulici by byl na ulici Dukelské, kde se narodil a prožil své mládí. Je to můj subjektivní názor, který nikomu nevnucuji, ale chápu p. Pevného, proč nechtěl novou ulici jmenovat právě tímto jménem.
   Vždyť město má celou řadu osobností, kteří jsou občanům známí, kteří se zasloužili o rozvoj města a občané již řadu jmen navrhovali. Při svých návrzích nemysleli na to, zda občan byl komunista či národní socialista, zda byl katolík či protestant nebo Žid. Mysleli především na jejich práci, občanské postoje, jejich charakter a lásku k městu a jeho občanům. Tak se objevila už známá jména, jež nesou názvy ulic, jako Traplova, Navrátila, Svěráka, Ludvíka Vojtěcha apod. Jsou názvy ulic, u kterých se můžeme domýšlet, proč nesou jména Šembery nebo Zástřizla, ti měli k Boskovicím vztah. Ale proč nazvali ulici Křižíkovu, Smetanovu či Boženy Němcové?
   Podle mého názoru i názorů jiných občanů, by se mohla objevit jména Kysilky, Biebra, Řehořka a dalších. Hodilo by se i jméno Karla Kovaříka, který se zasloužil o budování města či letního kina.
   Ale i já dávám přednost před jmény osob jménům neutrálním, které vystihují charakter ulice. Tak k této nové ulici by se například hodil název K Doubravům či Vratíkovská, nebo třeba Jabloňová.
   Vždyť jména podléhají nejčastěji změnám. Vždyť jména našich prezidentů kromě Masaryka se žádná neuchytila ani v takové době jako byla 90. léta a populární prezident Havel nemá nikde žádnou ulici.
   Rozepsal jsem se hodně hlavně proto, abychom si my, občané, uvědomili důležitost názvů ulic. Aby zastupitelé vybrali vhodný název a aby dovedli občanům odpovědět, proč vybrali právě tento název.
   
   Aleš Kovář, Boskovice