Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Vážení čtenáři,
Tomáš Špidlík má pamětní desku na gymnáziu
Jedny volby skončily, začíná příprava na další
 
Z Regionu
Ulice ani gymnázium neponesou jméno Tomáše Špidlíka
Školáci napsali a vydali knihu
Barevný týden
Stavba kanalizace v Kunštátě potrvá do podzimu 2011
Tomáš Špidlík obdržel in memoriam cenu Palackého
Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?
Hotel Sladovna zavede klienty do sklepů i na komín
Sousedy z Východu vezmou na pivo i za farářem
Nabídka letních táborů pro děti je bohatá, někdo si ale nevybere
 
Kultura
Festival Boskovice 2010 zahajuje již za 10 dní
Promenádní sezóna začala
Hradologie navštíví Kunštát a Lysice
V Letovicích bude koncert pro oblasti postižené povodněmi
 
Informace
Přibývá zraněných dětí
Nový boskovický zastupitel
Červencová obloha je velmi zajímavá
Skrytá paměť Moravy
Zubní pohotovost na Boskovicku – červenec 2010
Policie ČR informuje
Při cvičném požáru lesa hasil i vrtulník
 
Sport
Uplynulá fotbalová sezóna byla pro všechny okresní týmy velkým zlomem
Hobby autocross
První zápas v Liberci nevyšel
Bronz pro hráče šprtce
Nejlepší žáci
Kvasar cup
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Koridor smrti
Nestává se každý rok
Bezva dopoledne v zahradnictví
Mladí výtvarníci bodovali v Praze
Rodáci se sjeli v Kořenci
Už nikdy nebudu chodit bosko více…
Blahopřání
 
Přečtěte si

Vážení čtenáři,
jako každý rok touto dobou čerpají pracovníci Vašich oblíbených novin Boskovicko dovolenou. Příští noviny (číslo 27) vyjdou v úterý 13. července.
   Televizní program si, prosím, zajistěte výjimečně jinou cestou.
   Děkujeme za pochopení
   
   Vaše redakce
  


Tomáš Špidlík má pamětní desku na gymnáziu
B o s k o v i c e (Jim) - O víkendu proběhly oslavy 110. výročí založení gymnázia v Boskovicích. Kromě řady akcí, na nichž se setkávali absolventi se současnými studenty, byla na budově odhalena pamětní deska kardinálu Tomáši Špidlíkovi. K nejstarším účastníkům oslav patřili čtyři absolventi ročníku 1939.
Foto: Jitka Melkusová  


Jedny volby skončily, začíná příprava na další
B o s k o v i c e (AD) - Do podzimních komunálních voleb zbývá tři a půl měsíce. Politické strany pomalu kompletují kandidátní listiny a některé už i prozrazují, koho postaví na jejich čelná místa. Vedle známých zavedených partají a řady nestranických uskupení se do letošního volebního boje v okrese zapojí i kandidáti z nových parlamentních stran.
   Hlavní personální otázky, tedy koho postavit na první místa v největších městech okresu už má vyřešené sociální demokracie. Jejich jedničkou v Blansku i kandidátem na post starosty bude nynější místostarosta a bývalý šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Lubomír Toufar, zatímco v Boskovicích se v roli lídra představí někdejší šéf Městské správy sociálních služeb a současný ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy ve Velkých Opatovicích Pavel Grenar. O dalších lídrech, stejně jako o chystaných volebních tématech okresní sekretariát zatím mlčí.
   Podobně zdrženlivá byla koncem minulého týdne i ODS. Podle oblastního manažera Libora Hoppe probíhají na úrovních obcí v současnosti stále ještě neformální primárky, na základě kterých budou kandidátky pro podzimní volby teprve sestaveny. „Jména lídrů ani další obsazení zatím nemůžeme říct. Oblastní rada bude návrhy z obcí projednávat a schvalovat v první polovině července,“ uvedl. Minulý čtvrtek už ale proběhlo jednání místního sněmu v Blansku, a ten do čela kandidátní listiny nominoval ředitele krajského úřadu Jiřího Crhu. A souhlas k podzimní obhajobě dostal od spolustraníků rovněž boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.
   Do komunálních voleb na Blanensku půjde i TOP 09, nejspíš ale jenom v několika obcích.
   „Sestavení kandidátek plánujeme v Blansku, Boskovicích, Letovicích, možná v Lipůvce,“ prozradila předsedkyně regionálního výboru Ivana Holomková. Strana kvůli administrativní zátěži nezakládá v okrese zatím žádná místní sdružení, její jedinou jednotkou je okresní regionální organizace, kterou tvoří kolem třiceti registrovaných straníků. Výbor strany o víkendu jednal o jménech lídrů pro Blansko a Boskovice, ale zveřejnit je však hodlá až tento týden.
   Nic konkrétního zatím neprozradili ani lidovci. Strana se stále ještě nadprůměrnou voličskou základnou chystá na tento týden v Bořitově okresní nominační konferenci, z níž má kromě adepta na senátorské křeslo vzejít i podpora politikům pro volby do obecních samospráv, případně další podněty pro letní a podzimní předvolební kampaň.
   V několika obcích regionu se letos poprvé objeví i kandidátky s hlavičkou nové parlamentní strany Věci veřejné. Ta má své místní kluby zatím v Blansku, Letovicích, Rájci-Jestřebí a od konce května také v Boskovicích, kde se do čela partaje postavila primářka tamější nemocnice Kamila Krausová. Věci veřejné v Boskovicích si do svého názvu navíc přidaly podtitul Zdraví pro Boskovice, který napovídá, že kromě Krausové se k této straně hlásí i další lékaři. „Do voleb jich půjde hodně, ale máme i další sympatizanty. Připravujeme kandidátku se sedmadvaceti jmény,“ uvedla primářka a dodala, že její strana chce usilovat například o prosazování přímé demokracie v podobě místních referend občanů při rozhodování o obecních projektech.
  


Z Regionu

Ulice ani gymnázium neponesou jméno Tomáše Špidlíka
B o s k o v i c e (AD) - Nově budované ulici v boskovické části na Chmelnici stále chybí jméno. Městské zastupitelstvo minulý týden nepřijalo doporučení radních a neschválilo označení – ulice Kardinála Špidlíka. Vzápětí neprošlo ani hlasování o původní variantě – ulice Lipová a budoucím obyvatelům tak nezbývá než čekat na určení své adresy do září.
   Pojmenovat ulici po jednom z nejslavnějších boskovických rodáků, který se během života v římském exilu stal vědcem světového formátu, osobním přítelem papeže i obecně respektovanou osobností, odmítli zastupitelé z různých politických stran. Nezávislý Vladimír Jakubec například upozornil na výzvu desítek obyvatel budoucí ulice, kteří se na něj i další zastupitele obrátili s tím, že dávají přednost neutrálnímu názvu Lipová. „Každý, kdo v té ulici bude bydlet, má právo mluvit do toho, jak se bude jmenovat, a zastupitelstvo by se tím mělo řídit,“ uvedl. Podobný názor měl i Jiří Pevný z klubu KSČM. Podle něj není potřeba připomínat významného rodáka názvem ulice, důležitější prý je uskutečňovat kardinálův odkaz v životě. „Učme se raději žít tak, jak on to učil druhé, a nemusíme nic pojmenovávat,“ řekl Pevný.
   V nově vznikající ulici, kde v současné době probíhá dokončování inženýrských sítí, by první domky mohly stát už na podzim. Podle starosty Jaroslava Dohnálka je proto vhodné, aby se - ať už jakékoliv - jméno schválilo, aby stavebníkům nevznikaly potíže při vyřizování administrativních záležitostí. „Já nemám problém s žádným názvem. Hlasoval jsem pro Kardinála Špidlíka proto, že se na tom shodla rada, a souhlasím i s názorem, že jde o osobnost, která svým významem přesahuje český i evropský prostor,“ informoval Dohnálek.
   Jaké jméno nejnovější boskovická ulice nakonec dostane, to se ukáže nejspíš až za čtvrt roku na zářijové schůzi zastupitelů. Do té doby chce vedení města hledat schůdné řešení, a to nejen pro jméno ulice, ale i pro důstojný způsob připomínky kardinála Špidlíka.
   Jméno nedávno zesnulého kardinála odmítlo ve svém oficiálním názvu rovněž boskovické gymnázium, které Špidlík ve třicátých letech minulého století absolvoval. U příležitosti nynějších oslav 110. výročí založení mu však škola odhalila pamětní desku.
   Spojit název školy se jménem osobnosti, jež ji buď sama proslavila anebo s ní má jinou spojitost, není přitom nic neobvyklého. V Boskovicích existuje například Střední škola a učiliště André Citroëna, v Letovicích Masarykova škola práce a v Lysicích Základní škola Edvarda Beneše.
  


Školáci napsali a vydali knihu
B o s k o v i c e (Jim) - Děti po dobu pěti měsíců psaly a ilustrovaly knihu. Ta - i když to nebylo v prvním plánu - nakonec vyšla a je možné si ji koupit. Minulý týden ji autoři a iniciátoři pokřtili v cukrárně za přítomnosti médií a hostů.
   Děti boskovické základní školy dostaly nabídku zúčastnit se etapového psaní knihy po vzoru blogového románu Michala Viewegha. „Zúčastnila jsem se blogu a dokonce mě vybrali. Napadlo mě pak uspořádat podobnou akci pro děti,“ vysvětlila učitelka Pavla Živná. Sepsala pravidla, harmonogram, zajistila aktualizaci na školním webu. „Nikdo do toho se mnou nechtěl jít, tak jsem porotu dělala sama. Bylo třeba číst příspěvky dětí, vybrat vhodný, patřičně opravit i upravit a pokračování publikovat na webu spolu s dalšími pokyny. Z celkem 1200 žáků školy se jich chytlo deset, a ti dnes drží v rukou naše společné dílo,“ vzpomíná dnes Pavla Živná. Zajímavé je, že jen jediný účastník napsal všechny kapitoly, ostatní zúčastnili třeba jen jednou.
   „Na začátku jsem netušila, že by bylo možné knihu fyzickou vytisknout. Službu ale nabízí jedno internetové vydavatelství. To má dokonce knihu zavešenou v nabídce soustavně. V případě zájmu ji individuálně vytiskne. Cena je samozřejmě adekvátní službě,“ uvedla dále Pavla Živná.
   A tak příšla chvíle, že projekt finančně podpořilo ředitelství školy, spisovatel Müller, který jezdívá do školy na besedy a další lidé. A děti si tak mohly odnést domů své společné 74 stránkové dílo.
   
Učitelka ZŠ Boskovice Pavla Živná celý projekt vymyslela a uvedla v život. Podpořil ji spisovatel Lubomír Müller.
Foto: Jitka Melkusová  


Barevný týden
B o s k o v i c e (Jim) - Týden od 21. června se v Domově pro seniory v Boskovicích již popáté nesl ve znamení barev. Navíc byl letos poprvé současně odstartován první ročník Senior léta Boskovice 2010.
Foto: MSSS  


Stavba kanalizace v Kunštátě potrvá do podzimu 2011
K u n š t á t (AD) - V Kunštátě se na plné obrátky rozběhla dlouho připravovaná a v historii města doposud největší investiční akce – výstavba nových kanalizačních řadů spojená s přestavbou čistírny odpadních vod (ČOV) za zhruba sto milionů korun. Stavba potrvá do podzimu příštího roku a po jejím dokončení by splaškové vody do stokové soustavy měly odvádět o stovky domácností víc než nyní.
   Za dnešní kulisou rozkopaných ulic v Kunštátě a jeho místní části Sychotíně stojí povinnost vyvolaná zákonem, který řádné odkanalizování ukládá všem obcím s více než dvěma tisíci takzvaně ekvivalentními obyvateli. Kunštát se Sychotínem těsně sousedí a tvoří aglomeraci, která podmínku splňuje. „Projekt kanalizace jsme připravovali už od roku 2004, tehdy ještě pod hlavičkou svazku. Později jsme se ale nedohodli na financování a ujali se přípravných prací sami a nakonec jsme ze svazku vystoupili,“ přiblížil historii projektu místostarosta Petr Sojka s tím, že vloni v únoru město získalo dotaci a letos v květnu zahájilo zemní práce.
   Stokovou síť dělníci vybudují zhruba na polovině území Kunštátu a téměř v celém Sychotíně. Vyjádřeno v délkových jednotkách půjde o 5,7 kilometru nové kanalizace a dvě stě metrů rekonstruované. Rozdíl mezi oběma lokalitami bude rovněž v tom, že zatímco v Kunštátě půjde předně o oddělení splaškových vod ze stávající jednotné kanalizace, tj. společné pro splašky i dešťovou vodu, v Sychotíně, kde většina lidí používá septiky nebo jímky, vznikne kanalizace zcela nová. „Některým lidem se to nelíbí, protože kvůli nové přípojce budou muset narušit předzahrádky nebo chodníky u svých domů, ale bohužel to jinak nejde. Pokud by odmítli, nebudou moci doložit, že splašky řádně odvádějí,“ dodal kunštátský místostarosta. Navýšením počtu odkanalizovaných domácnosti vzniknou i vyšší nároky na čistírnu, kterou kromě zvýšení kapacity čeká i zdokonalení technologie na dnes požadovanou úroveň čištění.
   Že se v Kunštátě něco děje, zakoušejí také motoristé projíždějící průtahem města po silnici I/19. V asi stometrovém úseku mezi školou a kulturním domem je v provozu pouze jeden jízdní pruh a dopravu řídí semafory. Větší dopravní komplikace pak přináší stavba v Sychotíně, kde se kvůli výkopům musela úplně uzavřít silnice třetí třídy ve směru na Makov a Petrov a řidičům nezbývá než použít několikakilometrovou objížďku přes Rozseč. Podle místostarosty Sojky mohou sice řidiči osobních aut ještě v těchto dnech jezdit po místní objízdné trase kolem sychotínské kapličky, avšak tato výjimka brzy skončí a silnice zůstane až do října zcela neprůjezdná.
Zleva: druhý místostarosta Jiří Šafář, starosta Pavel Göpfert, první místostarosta Petr Sojka.
Foto: Marek Lepka  


Tomáš Špidlík obdržel in memoriam cenu Palackého
O l o m o u c (Jim) - Tomáš Špidlík obdržel in memoriam Cenu Františka Palackého Univerzity Palackého v Olomouci.
   „V roce 2010 se stal laureátem této ceny Prof. ThDr. kardinál Tomáš Josef Špidlík, SJ, který se na její převzetí těšil a byl připraven se osobně zúčastnit. Bohužel, osobní převzetí již nebylo možné,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, která byla členkou delegace, jež se udělování ceny v Arcibiskupském paláci v Olomouci zúčastnila.
   Stalo se tak ve středu při slavnostním zasedání vědeckých rad a akademických senátů UP a jejích fakult.
  


Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?
RNDr. Drahomír Skořepa, ředitel Gymnázia Boskovice
   
   U nás kantorů je většinou spojena oblast profesní a osobní. Tedy budu odpovídat na to, co mne v poslední době nejvíce potěšilo.
   Byli to v prvé řadě studenti čtvrtého ročníku, kteří pracují v občanském sdružení Forleaf. Abych jmenoval jen některé: Milan Hrytsyuk, Jan Perout, David Grénar, Roman Skoták a další studenti a studentky školy, kteří jim pomáhali. Abych to blíže vysvětlil. Věděl jsem, že tato skupina amatérsky natáčí a požádal jsem je asi před rokem, aby natočili film o Gymnáziu Boskovice k nastávajícímu 110. výročí školy. Myslel jsem si, že to bude klasika. Vstupními dveřmi do školy vejdeme, projdeme se po škole, natočí se rozhovor se studenty a profesory. Pak se dlouho nic nedělo. Už jsem začínal mít obavy, že film nebude. Ono to zatím umělecky uzrávalo. Začátkem roku 2010 za mnou přišli kluci s tím, že nechtějí natočit dokument, ale hraný film. S obavami jsem to odsouhlasil. Dostal jsem k nahlédnutí scénář, zjistil jsem, že ve filmu se také mihnu (s pytlem přes hlavu). To, co studenti natočili, je bomba. Na předpremiéře 21. 6. jim aplaudovalo plné kino Panorama, premiéra proběhla během oslav v sobotu.
   Jako druhého, který mne potěšil a překvapil, bych jmenoval našeho absolventa z roku 1999 Ing. Víta Paděru – ekonomického ředitele DSB Euro. Obrátil jsem se na něj po nenadálé smrti kardinála Špidlíka, jestli by nám firma nemohla odlít desku, která by tuto velice významnou osobnost a absolventa Gymnázia Boskovice z roku 1938 připomínala. Byla na to velmi krátká doba. Pomohl najít jednoho umělce, který měl desku navrhnout, tomu se návrh v termínu nepovedl. Pak jsme oslovili akademického sochaře Romana Wenzela, ten návrh vypracoval, ale pro slévače zbyla už doba, která byla vyloženě kritická. Ale dobrá věc se podařila.
   Každý, kdo půjde kolem Gymnázia Boskovice, se podívá na pamětní desku kardinálu Špidlíkovi. Pan kardinál si přál, aby lidé nevnímali jen smysly, nejednali jen, jak jim velí rozum, ale jednali hlavně podle toho, co jim říká srdce. O desku se zasloužili lidé, kteří jednali podle toho, co jim řeklo srdce. Vnímejte ji svým srdcem.
Drahoslav Skořepa
Foto: archiv  


Hotel Sladovna zavede klienty do sklepů i na komín
Č e r n á H o r a (AD) - Nejspíš jako sládková v legendárních Postřižinách si budou zanedlouho připadat klienti nově budovaného hotelu v Černé Hoře. Jeho největší chloubou má být sice komplex rozsáhlých pivovarských sklepů ze sedmnáctého století, avšak pro odvážné hosty provozovatelé chystají i vyhlídku z původního pivovarského komína.
   V těsném sousedství černohorského pivovaru pokračují práce na dostavbě atraktivního ubytovacího zařízení pro přibližně stovku hostů. Hotel s názvem Sladovna vzniká celkovou přestavbou objektu bývalé humnové sladovny, ve které se dlouhá léta vyráběl ječný slad coby jedna ze základních surovin pro výrobu piva. Spuštění ostrého provozu je naplánováno na termín pivní pouti 25. září a do té doby zbývají dělníkům k dokončení už jenom montáže vnitřního zařízení. „Teď ukončujeme veškeré stavební práce a začínáme dělat na interiérech, bude se montovat vybavení, zprovozňovat technika, umísťovat nábytek a tak dále. Zabere to ještě dva až tři měsíce,“ informoval minulý týden spolumajitel akciové společnosti Hotel Černá Hora Daniel Fusek s tím, že už na konci prázdnin by mohl začít zkušební provoz.
   Vedle pokojů a apartmá s celkovou kapacitou 98 lůžek se budoucí hoteloví hosté dočkají i celé řady doplňkových služeb. Asi největší překvapení pro ně ukrývá podzemní trakt pivovarských sklepů, ve kterých se podle Fuska podařilo zachránit původní kamenné a cihlové klenby. „Je to nádherné, není snad ani možné, že něco takového tady bylo. O části sklepů objevených ve skále se dokonce vůbec nevědělo,“ nešetří nadšením s tím, že nejstarší části podzemí pocházejí zřejmě ze středověku a sloužily nejspíš k uchovávání ledu.
   V současné době je část sklepních prostor vyhrazena pro připravované pivovarské muzeum s nejrůznějšími historickými exponáty a dokumenty. S jeho dokončením se ale počítá až příští rok. V dalším úseku se rýsuje stylový víceúčelový sál, jehož architektonickou doménu tvoří původní litinové sloupy. Pod zemským povrchem má své místo také wellnes centrum se saunou, solnou jeskyní, a rehabilitačním střediskem, a protože hotel stojí v areálu pivovaru, rozšiřují nabídku lákadel pivní lázně. Nad sklepením, v přízemí hotelu, zůstává stávající restaurace, ke které však přibyly hotelová recepce, kongresový sál a jednací salonky, a do stejného podlaží projektanti umístili i bazén. Mezi pokoji v ubytovací části pak vyčnívá zejména luxusní apartmá postavené na místě takzvaného hvozdu, tj. části pivovaru, kde se v dřívějších dobách sušil slad. A konečně raritou černohorského hotelu se má stát vyhlídková trasa na vršek pivovarského komína. „Půjde o minirozhlednu pro naše hosty, ke které nás inspiroval film Postřižiny,“ poznamenal Daniel Fusek.
   S novým hotelem přijde do Černé Hory také nabídka nových pracovních míst. Podle Fuska jich bude asi čtyřicet a půjde o profese typické pro sektor služeb – pokojská, recepční, masér atd.
V černohorském hotelu Sladovna si budoucí zákazníci užijí zvýšenou míru komfortu.
Foto: Marek Lepka  


Sousedy z Východu vezmou na pivo i za farářem
O l e š n i c e (AD) - Olešnicí a okolím zněla o víkendu libozvučná slovenština. Do městečka na severním okraji regionu zavítal plný autobus slovenských dětí, které přijely na družební pobyt v rámci nového projektu věnovaného přeshraniční spolupráci.
   Za dvoudenní návštěvou ze západoslovenského regionu Kopaničiarsky s centrem v Myjavě stojí iniciativa Místní akční skupiny (MAS) Boskovicko Plus, která letos připravila a úspěšně obhájila projekt Poznej své přátele. Ten má za úkol vytvořit a posílit kontakty mezi obyvateli obou česko-slovenských regionů a napomoci k jejich vzájemnému obohacení.
   Realizace podniku, rozděleného na čtyři etapy, proběhne v tomto roce, přičemž první tři aktivity proběhnou prostřednictvím vzájemných setkání v regionu Boskovicko a čtvrtá bude sestávat ze zpracování a vydání společné brožury jako závěrečného výstupu celého projektu.
   Jak informoval místopředseda MAS Boskovicko Plus a olešnický starosta Zdeněk Peša, po uplynulé návštěvě dětí a mládeže je nyní na programu setkání zástupců zájmových spolků. Skupina slovenských hasičů, fotbalistů, ale také farníků a maminek s dětmi přijede už tento víkend a dvoudenní program stráví opět převážně v Olešnici. „Zúčastní se pivních slavností, navštíví zdejší muzea a rozhledny. Fotbalisté navíc sehrají přátelský zápas, matky čeká setkání v našem mateřském centru a farníky beseda se zdejším farářem,“ upřesnila administrátorka projektu Marcela Hamerská a dodala, že poslední setkání se Slováky se uskuteční na podzim, kdy přijedou zástupci samotné MAS Kopaničiarsky region a představitelé jejích členských obcí.
  


Nabídka letních táborů pro děti je bohatá, někdo si ale nevybere
B o s k o v i c e (Jim) - Prázdniny jsou tu a rodiče tradičně řeší, jak nejlépe a nejvhodněji skloubit rodinné dovolenkování a letní vyžití dětí. Nejde přitom jen o to, aby děti někdo hlídal. Je třeba klást důraz i na to, zda je vyvážena potřeba rodičů a dětí, zda a jak jsou děti obohaceny zážitky a prožitky a dokonce i to, zda mají děti v průběhu prázdnin dostatek času samy pro sebe. Možností je řada, ale může se stát, že si rodiče nevyberou.
   Boskovický Dům dětí a mládeže nabízí dva letní tábory. Děti z Boskovic i blízkého okolí, ale i ty, které žádný kroužek nenavštěvují, mohou letní prázdniny strávit na dvou příměstských táborech a na stanovém táboře Vatry. „Příměstský tábor je určen dětem od 1. do 4. třídy. Děti přicházejí ráno do zařízení, kde je připraven pestrý program dle zaměření a odpoledne odchází opět domů. Od 9. do 13. srpna budou mít na programu cestu Za tajemstvím skřítků a strašidýlek, od 16. do 20. srpna přijde na řadu Kocourkov. Boskovický oddíl Vatra připravuje od 1. do 14. srpna stanový tábor pro děti od 8 let na táborové základně poblíž Drozdovské Pily v údolí říčky Březné,“ uvedl Kamil Ošlejšek z DDM Boskovice. Kromě uvedených organizuje DDM ještě zájmové soustředění rybářů v Bulharech či společný srpnový pobyt kroužků aikido, Borověnky a hip-hopu v Těchově.
   Boskovičtí Pionýři budou hledat bájnou Lemurii ve stanovém táboře na své základně v Uhřínově u Velkého Meziříčí od 18. července do 2. srpna.
   Skauti na svou tradiční základnu poblíž Němčic odjíždějí již na začátku prázdnin. „Na táboře chlapeckého oddílu Nibowaka, který bude od 7. do 14. července, se uvolnila místa, a proto je nabízíme veřejnosti. Tábor je pro kluky, kteří se nebojí tábořit 14 dní v přírodě ve skautském stylu a v duchu celotáborové hry, kde půjdeme po stopách starých Krhúnů,“ uvedl Petr Lizna – Neo.
   Příměstský tábor pro děti od 3 do 8 roků pod názvem Dobrodružná cesta za pokladem nabízí klub Matýsek v termínu 19. – 23. července. „Dozor budou provádět pedagogické pracovnice s praxí s dětmi tohoto věku,“ uvedla organizátorka Monika Kubová.
   Život brouka aneb prázdniny začínají je název speciálních pobytů pro předškoláky a malé školáky organizovaných TJ Rytmus ve dnech 1. - 2. července, 7. - 9. července a 12. - 16. července vždy od 7.30 do 15 hodin ve školičce u lázní.
   V srpnu vždy od neděle do neděle mohou děti trávit svůj volný čas ve stanech týpí ve westernovém městečku v Boskovicích.
   V létě je možné si i organizovaně zasportovat. Pro děti starší 8 let se nabízí výuka tenisu, basketu, volejbalu, lehké atletiky a plavání na Prázdninovém kempu v areálu gymnázia v Boskovicích 19. - 27. července a 16. - 20. srpna v dopoledních hodinách. Pro 5–15ti leté adepty hokejového sportu nabízí místní klub HC Boskovice od 2. do 14. srpna hockey kemp.
  


Kultura

Festival Boskovice 2010 zahajuje již za 10 dní
B o s k o v i c e (tt) - ČTVRTEK 8. července:
   Muzeum Boskovicka
   Vernisáž výstav Jan Kubíček, fotografie z let 1947-1985, Markéta Kubačáková, Synagoga - Ladislav Sitenský, 16 h
   Zámecký skleník
   Oficiální zahájení, Trombenik, 17 h
   Kino Panorama
   Kukadla na mrazu; Společnost film a sociologie uvádí: Psáno pro Pražské jaro, opus č. 3, Včely letěly krásně
   Synagoga
   Hana Frejková / Michal Hromek, 19 h
   Kino Panorama
   Zločiny komunismu I.: Neznámí hrdinové: Poslední akce – Pravomil Raichl, Zločin jménem Katyň, 20.15 h
   Zámecký skleník – bluesová scéna Blues Alive Boskovice 2010
   Bonzo & Resonators (SK), Hanka Dundrová & The Kids, Justin Lavash + vítěz Blues Aperitiv 2010, 21 h
   Kino Panorama
   Bez paměti by se žilo lépe: Vzkaz Václava Havla; Neznámí hrdinové: Mánička ze severu – František „Čuňas“ Stárek, Charta 77 – třetí část, 22 h
   Palouk před hradem
   Drum’n’bass stage, 23 h
   PÁTEK 9. července:
   Kino Panorama
   Filmové školy uvádějí I.: Vyšší odborná škola filmová Zlín, Vyšší soukromá škola filmová Písek, Akademie Miroslava Ondříčka Písek, 9 h
   Židovská čtvrť
   Komentovaná prohlídka židovské čtvrti, 10 h
   Kino Panorama
   Bílá stuha, 10.45 h
   Profil Vojtěcha Jasného: Touha, lektorský úvod Dr. Pavel Taussig, 13.45
   Všehodílna
   Stydlivá kurva – divadelní soubor Krok, 14 h
   Kino Panorama
   70. Výročí bitvy o Británii, Neznámí hrdinové: Kufr Arnošta Valenty – nadporučík Arnošt Valenta, Nebeští jezdci, lektorský úvod Dr. Pavel Taussig, 15.45 h
   Scéna za muzeem
   15:30 Terezie Palková
   16:30 Jana Šteflíčková
   17:30 Romanika (SK)
   18:30 Karolina Kamberská (Sestry Steinovy)
   19:30 Žofie Kabelková
   U vážné studny (antikvariát)
   Hana Frejková – Divný kořen, 16 h
   Všehodílna
   Raritní a nepovedené komixové filmy, 17 h
   Synagoga
   Lenka Lichtenberg, 19 h
   Zámecký skleník – česko-německá jazzová scéna
   19.00 The Aspergers
   20.15 Axiom (D)
   21.30 Ondřej Štveráček Trio
   22.45 HARTMANN & BRUNN
   24:00 open end – jam session
   Kino Panorama
   Birds Build Nests Underground – Jdi za štěstím, 19.30
   Letní kino
   21.00 Traband
   22.00 Vladimír Mišík & ČDG
   23.00 Abigail Ybarra
   24.00 Švihadlo
   Kino Panorama
   Profil Vojtěcha Jasného: Všichni dobří rodáci, lektorský úvod Dr. Pavel Taussig, 21.15
   Dvakrát dokument: Shit credit, Pahrbek český, 23.45
   Palouk před hradem
   Drum’n’bass stage, nonstop
   SOBOTA 10. července:
   Kino Panorama
   Den slovenského filmu v Boskovicích: Patnácté putování pohádkovým světem, Kino, Prezent, Mikroskop, Krvavá paní, 9 h
   Cyklovýlet (sraz u muzea)
   Boskovice – Jevíčko, 9.15
   Židovská čtvrť
   Komentovaná prohlídka židovské čtvrti, 10
   Všehodílna
   Ženská energie v břišním tanci – tanci rodiček, 10 h, opakování v 10.30, 11.00 a 11.30
   Bílkova č. 6
   Autorské čtení Radky Denemarkové, doba trvání čtení je 24 hodin, 11 h
   Kino Panorama
   Den slovenského filmu v Boskovicích, Ako sa varia dejiny, 11 h, Pokoj v duši, 13 h
   Hrad – divadelní představení
   Kurva Pražák – Budovatelé říše, Vlkabaret, Ztracená existence – Dentální rapsodie, Divadlo Commedia Poprad – Statkyzmatky aneb jak se Gianni Schicchi přes postel k majetku dostal, Zkouška sirén – Pud a zkušenost (Pýcha a předsudek), 13 h
   Všehodílna
   Polední klid – autorské čtení, 13 h
   Scéna za muzeem
   Gaffa, Maso, Night, Kazety, MCH Band, Květy, Lu, 13.30 h
   Kino Panorama
   Momentky, 15 h
   Slepé lásky, 17 h
   Všehodílna
   Oshova pohybová meditace, 17 h
   Synagoga
   Musica ad Tabulam, 18 h
   Zámecký skleník – česko-německá jazzová scéna
   19:00 Benneis Quartett (D)
   20.15 Krajňák/Fečo/Hejnic modern jazz trio
   21.30 r.nen (D)
   22.45 wrgha POWU orchestra
   24.00 open end – jam session
   Kino Panorama
   Nedodržený sľub, 18.45
   Letní kino
   Živé kvety, WWW, Tata Bojs, Midnight Peacocks (Izrael), 21 h
   Kino Panorama
   Martin Slivka - „... muž, ktorý sadil stromy“, 21.15 h
   Filmové školy uvádějí… II.: Vysoká škola múzických umení Bratislava, 23 h
   Palouk před hradem
   Drum’n’bass stage, nonstop
   NEDĚLE 11 července:
   Kino Panorama
   Profil Vojtěcha Jasného – dokumentární a krátké filmy: Česká rapsodie, Neobyčejná léta, Návrat do neobyčejných let, 9 h
   Židovská čtvrť
   Komentovaná prohlídka židovské čtvrti, 10
   Synagoga
   Ensembl Dereh, 11 h
   Kino Panorama
   Zločiny komunismu II.: Neznámí hrdinové: Dejte toho spratka pryč! – Miluška Havlůjová, Nenávist neživím, ale nezapomínám – Bohumil Černík, Mlynáři od Babic, 12 h
   Scéna za muzeem
   Strom stínu, Fru Fru, Jindra Holubec, Ty Syčáci, 12.20 h
   Náměstí
   Bratři v tricku – žonglérská show, 13.30 h
   Kino Panorama
   Filmové školy uvádějí… III.: FAMU Praha, 13.30
   Farská zahrada – divadelní představení
   Tatíček Lojza – Ferda na popravišti, Jakub Folvarčný – Vlak a hlad, divadlo Kulich – Piráti, Bratři v tricku – žonglérská show, 14 h
   Letního kino
   Control, 21.30 h
  


Promenádní sezóna začala
B o s k o v i c e (tt) - První promenádní koncert se konal v neděli u zámeckého skleníku. Počasí začátku sezóny přálo, vystoupení orchestrů ZUŠ a Borověnky sledovaly desítky lidí.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Hradologie navštíví Kunštát a Lysice
K u n š t á t , L y s i c e (tt) - Putovní hudební festival Hradologie, který obsahuje šňůru koncertů po jihomoravských památkových objektech, navštíví v červenci také zámky v Kunštátě a v Lysicích. Nejprve to bude v pátek 2. července zámek Kunštát, kde od 16 hodin vystoupí Luboš Andršt blues band, Milan Svoboda, Peter Lipa, Buty, Metropolitní symfonický orchestr se zpěvákem Jiřím Zonygou a Jana Kirschner. Lysický koncertní program Hradologie startuje v pátek 30. července již v 15.30, účinkovat budou Plum jam blues, Elena Sonenshine, Ivan Hlas, Alice Springs blues band, Roman Dragoun & His Angels, Mesyo - Metropolitní symfonický orchestr, řídí Ariell Sharon, zpívá Jiří Zonyga a na závěr vystoupí skupina Buty.
  


V Letovicích bude koncert pro oblasti postižené povodněmi
L e t o v i c e (tt) - Benefiční koncert pro pomoc oblastem postiženým povodněmi se koná v pátek 9. července od 18 hodin v kulturním domě v Letovicích. Účinkovat budou Barbora Nečasová – soprán, Petr Kadidlo – tenor, Petr Jeníček - flétna, Eva Kratochvílová – klavír, Hana Kratochvílová - klavír a Horkou jehlou – hudební skupina se svými sólisty. Výtěžek koncertu převezme humanitární organizace Adra.
  


Informace

Přibývá zraněných dětí
B r n o (AD) - Období léta a letních prázdnin patří co do míry dětské úrazovosti k nejrizikovějšímu období celého roku. V České republice se od června do srpna zvyšuje počet zraněných dětí pravidelně o deset až patnáct procent. K nárůstu zranění bohužel dochází i meziročně. Například v roce 2009 utrpělo úraz skoro o čtvrtinu dětí více než v roce předchozím.
   Podle lékaře Ladislava Plávky z Fakultní dětské nemocnice Brno se v posledních letech mění aktivita dětí do patnácti let a pro rodiče je stále složitější něčím je zabavit. Ze statistik vyplývá, že více než třetina všech úrazů se dětem přihodí právě v okolí vlastního domova a teprve potom následují úrazy při dopravních nehodách, sportovní či školní úrazy a necelý pětiprocentní podíl zaujímají úrazy úmyslné „Přibývá různého vybavení domácností, které s sebou zároveň přináší riziko. Typickým a bohužel stále podceňovaným případem jsou domácí bazény, “ poznamenal lékař s tím, že vloni se během tří letních měsíců utopilo sedm dětí, zatímco letos v červnu přišly o život už tři. A lékařka krajské zdravotnické záchranky Danuše Borková dodává, že se množí i úrazy, které jsou důsledkem zvýšené dětské agresivity.
   Kvůli zefektivnění protiúrazové prevence vznikl v České republice před dvěma lety Národní registr dětských úrazů, do jehož databáze putují údaje o všech pacientech hospitalizovaných v některém z osmi center dětské traumatologie. Podle Plávky spočívá hlavní přednost evidence v detailních záznamech okolností jednotlivých úrazů, takže se dají následně dělat analýzy s určením rizikovosti místa, věku, činnosti, pohlaví či mechanismu, který zranění provázel. „Potřebujeme zkrátka vědět, co je pro děti nejvíce nebezpečné a podle toho pak zacílit prevenci,“ dodal lékař.
  


Nový boskovický zastupitel
B o s k o v i c e (AD) - Josef Kejík složil minulé pondělí slib do rukou starosty a necelé čtyři měsíce před komunálními volbami tak nahradil zesnulého zastupitele Přemysla Reibla. Své období si ale moc neužije, sbor zastupitelů se do voleb sejde už jenom jednou.
Foto: Marek Lepka  


Červencová obloha je velmi zajímavá
Červenec otevírá druhou polovinu roku a také zve všechny školáky k tomu, aby prožili nejhezčí měsíce roku - prázdniny. Nastává doba dovolených, více volného času a větší možnosti pohledět vzhůru na nebeskou klenbu. Daleko od měst a obcí „zamořených“ osvětlením se naskytnou nezapomenutelné pohledy na hvězdnou oblohu. Zde spatříme nádherné útvary, seskupení hvězd do letních souhvězdí, jako je například Orel, Labuť, Lyra, Herkules, Severní koruna, Pastýř až po souhvězdí Panny. Při tomto pozorování jsme obráceni čelem k jihu. Blízko nad obzorem ještě spatříme souhvězdí Střelce, Štíra a Vah. Když pozvedneme hlavu vysoko nad jižní bod, najdeme mezi souhvězdími Lyry a Severní koruny značně rozsáhlé souhvězdí Herkula, o kterém pojednáme podrobněji. Dá se nalézt i podle výrazného čtyřúhelníku se čtyřmi hvězdami v jeho vrcholech (připomíná květináč). Nejvýznamnější hvězda souhvězdí je Ras Algethi (Hlava klečícího) s jasností 3,5 mag a vzdáleností 282 ly. Je to červený veleobr o průměru asi 800 milionů kilometrů (naše Slunce má průměr asi 1,4 mil. km) a je pěknou dvojhvězdou. V souhvězdí najdeme více dvojhvězd. Pozoruhodná je velká hvězdokupa v Herkulu označená M 13. Za tmavé noci ji můžeme vidět jako malou svítící skvrnku pouhým okem,
   Souhvězdí představuje nejslavnějšího bájného hrdinu Herkula, a to v podobě klečícího obra. Byl synem krásné pozemšťanky Alkmeny a nejvyššího boha Dia. Herkules byl obdařen silou, nebojácností a slávou. Diova manželka Hera Herkula od narození pronásledovala. Herkules dostal za úkol splnit 12 těžkých prací, které dobře zvládl. Kromě toho musel vykonat další hrdinské činy a prožít mnohé útrapy. Za tyto jeho hrdinské činy ho nejvyšší bůh Zeus zařadil mezi souhvězdí.
   Červencové Slunce se pozvolna posunuje na obloze k světovému rovníku. Znamená to zmenšení slunečního azimutu a postupné zkracování dne. Během července se den zkrátí o 1 h 2 min a azimut klesne ze 129° na 120°. 1. 7. Slunce vyjde ve 4 h 55 min a zapadne ve 21 h 13 min. 31. 7. vyjde Slunce v 5 h 28 min a zapadne ve 20 h 44 min SELČ. Do znamení Lva Slunce přejde 23. 7. v 0 h 21 min. Dne 6. 7. ve 13 h SELČ se země od Slunce během roku vzdálí nejvíce, a to 152,1 mil. km. Na den 11. 7. připadá úplné zatmění Slunce (Měsíc se dostává do novu). Toto zatmění probíhá nad jižní zemskou polokoulí, u nás nebude viditelné.
   Náš souputník Měsíc se dvakrát během července vzdálí od Země, a to 1. 7. na vzdálenost 405 tis. km a 29. 7. na vzdálenost 406 tis. km. Nejblíže Zemi bude 13. 7. ve vzdálenosti 361 tis. km. U měsíčních fází začne poslední čtvrt 4. 7., dále 11. 7. nov, 18. 7. poslední čtvrt a nakonec úplněk 26. 7. Pro pozorování oblohy je vhodné období kolem novu.
   Merkur nelze v červenci pozorovat. Jasná večernice Venuše (-4,1 mag) svítí na večerní obloze, podobně blízko Venuše najdeme Mars ve Lvu. Kromě večera po většinu noci bude vidět Jupiter v souhvězdí Ryb. Na večerní obloze v souhvězdí Panny září Saturn. Po většinu noci kromě večera lze nalézt planety Uran v souhvězdí Ryb a Neptun na okraji souhvězdí Kozoroha.
   Ze všech červencových úkazů na obloze vybereme konjunkce Měsíce a planet Jupiter (4. 7.), Venuše 15. 7.), Mars a Saturn (16. 7.), opět Jupiter (31. 7). Dne 5. 7. lze spatřit nizko nad západním obzorem planety Venuši, Mars a Saturn. Během června astronomové sledovali nízko nad severním obzorem planetu McNaught (označení C/2009 R1), Která byla vidět pouhým okem (2 mag) a začátkem července zcela zmizí v záři Slunce.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Skrytá paměť Moravy
R á j e č k o (Jim) - Čtvrtý ročník literární soutěže Skrytá paměť Moravy již zná své vítěze. V pátek 18. června proběhlo ve Slovanském hradišti v Mikulčicích slavnostní vyhlášení výsledků. Mezi mladšími soutěžícími (12–15 let) se na druhém místě umístila Kristýna Dzapková z Ráječka.
   Na slavnostní finále soutěže byli pozváni všichni soutěžící i se svými pedagogy a během pátečního odpoledne se tak měli možnost setkat všichni, kteří v uplynulých měsících zaslali své literární texty na téma Z rodinné kroniky. Mladí autoři v nich zachytili osudy svých předků a místní historické události; inspirací a hlavními hrdiny se ale staly i staré odložené věci. Celkem se odborné porotě sešlo 149 prací, z nichž vybrali jen tři nejlepší v každé kategorii.
   
  


Zubní pohotovost na Boskovicku – červenec 2010
B o s k o v i c k o - 3. 7. MUDr. Lukeš Boskovice, Smetanova 24 516 454 046
   4. 7. MUDr. Mikulášková Letovice, Mánesova 468/2 516 474 488
   5. 7. MUDr. Padalík Boskovice, Nemocnice Boskovice 516 491 263
   6. 7. MUDr. Paděrová Šebetov, 117 516 465 452
   10. 7. MUDr. Pernicová Boskovice, Vodní 95 (Minerva) 516 494 138
   11. 7. MUDr. Sládek Velké Opatovice, nám. Míru 492 516 477 319
   17. 7. MUDr. Adamová Letovice, Masarykovo náměstí 18 516 474 018
   18. 7. MUDr. Šumberová Lysice, Komenského 429 516 472 227
   24. 7. MUDr. Žilka Benešov, 19 516 467 313
   25. 7. MUDr. Srpová Letovice, J. Haška 12 604 760 665
   31. 7. MUDr. Bočková Kunštát, nám. ČSČK 38 516 462 203
   Služba je sloužena od 8 do 12 hodin
   
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - BOROTÍN - Část střešní krytiny rozebral dosud neznámý pachatel v přesně nezjištěné době do soboty 19. června proto, aby se dostal do zemědělské usedlosti v Borotíně. Na dvoře domu, který je už několik let neobývaný, pak odcizil motor ze sekačky a dva dvacetilitrové kanystry, z nichž jeden obsahoval 20 litrů benzínu a druhý dvacet litrů nafty. Dále si odnesl množství nářadí. Celkem tak způsobil škodu za víc než 17 tisíc korun.
   
   BOSKOVICE - Do kočárkáren dvou bytových domů v Boskovicích se vloupal v přesně nezjištěné době do pondělí 21. června dosud neznámý pachatel. Odcizil odtud pět jízdních kol různých značek a jejich majitelům tak způsobil celkovou škodu za téměř 55 tisíc korun.
   
   BOSKOVICE - Vážné zranění utrpěl ve středu po poledni osmapadesátiletý muž při pádu krovu během rozebírání budovy. Krov se zřítil pří rozebírání jednoho z objektů bývalého školního statku v Havlíčkově ulici. Část konstrukce krovu při pádu z výšky zhruba čtyř metrů zasáhla pracovníka zdejší firmy a přimáčkla mu hrudník. Vážně zraněného muže se hasičům podařilo vyprostit bez použití speciální techniky a předat zdravotníkům.
   
   CETKOVICE - Průjezd pravotočivou zatáčkou na silnici vedoucí z Velkých Opatovic do Boskovic nezvládl ve čtvrtek v ranních hodinách osmnáctiletý řidič motocyklu značky Yuki. Vyjel ze silnice a havaroval v příkopu. Při havárii byl motocyklista těžce zraněn a vrtulníkem byl převezen do nemocnice.
   
   BLANENSKO - V souvislosti s likvidací množství popadaných stromů, které způsobila nedávná bouře se silným větrem na Blanensku, se policisté v těchto dnech zaměří na silnicích na kontroly vozidel, které přepravují dřevo z lesů. Stane se tak po dohodě s místními lesníky. Kontroly mají zamezit tomu, aby nedocházelo ke krádežím dřeva.
  


Při cvičném požáru lesa hasil i vrtulník
O k r o u h l á (Jim) - Šest profesionálních a dobrovolných jednotek dnes vyjelo ke cvičnému požáru lesa u Okrouhlé.
   Při taktickém cvičení si hasiči v terénu prakticky ověřovali akceschopnost jednotek, dojezdové časy, možnosti zásahu k likvidaci požáru lesa o velké rozloze v těžko přístupném terénu a součinnosti s pracovníky Lesů ČR. Požár podle připraveného scénáře vypukl od nehlídaného ohniště v lesním porostu u Melkova v blízkosti turistických a cyklistických tras. Oheň zasáhl dvacetiletý smrkový porost a rozšířil se na velkou plochu včetně obtížně přístupného kopcovitého terénu. Hasiči při hašení využívali dálkovou dopravu vody a k zásahu přivolali také vrtulník Bell 412 z letky Policie ČR. Při leteckém hašení si vyzkoušeli způsoby plnění hasícího bambi vaku a také možnosti komunikace s osádkou vrtulníku.
   K likvidaci fingovaného požáru bylo nasazeno 11 zásahových vozidel hasičů a vrtulník, taktického cvičení se zúčastnilo na 40 profesionálních a dobrovolných hasičů.
  


Sport

Uplynulá fotbalová sezóna byla pro všechny okresní týmy velkým zlomem
O k r e s B l a n s k o (les) - Do fotbalové sezóny 2009/2010 se naplno promítla finanční krize, se kterou musela většina mužstev bojovat. A tak kromě sportovních bojů na fotbalových trávnících ovlivnil fotbalové soutěže právě tento faktor.
   V divizi D se v polovině soutěže odhlásil tým Protivanova, takže se jaro dohrávalo jen s 15 celky. Vůbec se nedařilo týmu Boskovic, který měl jarní část sezóny skutečně nevydařenou. Slova koordinátora klubu Jiřího Vorlického „záchrana divize není naší prioritou“ se projevila v plné nahotě. Formani získali ve 14 zápasech jen 5 bodů, když porazili Uherský Brod a remizovali s celky Velkého Meziříčí a Pelhřimova.
   Celek stavěl především na výkonech brankáře Grubera, který byl skutečně mužem na svém místě, a především díky němu nebyla bilance boskovického celku ještě horší. Tým stavěl především na vlastních odchovancích, v posledních zápasech se ve skvělém světle ukázal Filip Adamec. Týmu chyběl hlavně kvalitní útočník a především osobnost, která by mužstvu dokázala vtisknout kvalitní herní projev. Ikona mužstva, Jiří Vorlický, bojovala hlavně s vlastním zdravím a na trávníku byla přes všechnu snahu jen stínem bývalého ligového hráče.
   Bude zajímavé sledovat, jakou se cestou se mužský fotbal v Boskovicích vydá dál, klub podle svého nového projektu sází hlavně na mládež.
   Celek Aposu Blansko se v divizi zachránil, i když prošel těsně před koncem soutěže klinickou smrtí. Po vcelku rozpačitém podzimu nezůstal v Blansku kámen na kameni. Odešli například brankář Slanina, Hájek, Traxl, Bednář - tedy klíčové postavy týmu. I přesto dokázal blanenský celek na hřišti vybojovat účast v divizi i pro příští sezónu.
   O ní však musela rozhodnout až druhá valná hromada klubu, na které bylo zvoleno nové vedení a blanenský klub přihlásil všechny svoje týmy.
   V Krajském přeboru měl náš okres dvojnásobné zastoupení a to na opačných pólech tabulky. O postup bojoval od začátku sezóny celek Rájce-Jestřebí, na druhé straně se rvali hráči Ráječka.
   Celek Rájce-Jestřebí po sestupu z divize dokázal hrát v této soutěži prim a konečné druhé místo je skvělým úspěchem. Na svazovou nabídku postupu však tento klub nereflektoval a bude hrát přebor i v příští sezóně.
   Ráječko dokázalo zabrat až v posledních kolech a s konečným desátým místem příliš velké spokojenost nevládne. Mohlo být ještě hůř, ale neuvěřitelné zmrtvýchvstání (v posledních devíti kolech jen jedna porážka) zachoval Krajský přebor v Ráječku i nadále.
   Příští sezóna tedy nabídne fanouškům v podstatě tradiční obrázek mužské kopané v našem okrese v uplynulých desetiletích. Celek Blanska v divizi, v Krajském přeboru pak další fotbalové bašty.
  


Hobby autocross
C h r u d i c h r o m y (les) - Dalším závod tohoto seriálu přivítaly Chrudichromy. Nádherné počasí, skvělou atmosféru a dramatické okamžiky - to vše dokázalo nedělní odpoledne velkému počtu příznivců nabídnout.
Foto: Adam Slezák  


První zápas v Liberci nevyšel
L e t o v i c e (les) - Tenisté Sokola Letovice v šestém kole druhé ligy cestovali do Liberce, kde je přivítalo místní céčko. Hosté přijeli jen se třemi muži a o to byla jejich pozice těžší. Navíc domácí celek prokázal svoji sílu především v ženách, v celostátním žebříčku jsou liberecké hráčky přece jen výš.
   Liberec C - Sokol Letovice 7:2.
   Majšajdr - Novotný Petr 6:1, 6:1. Trsek - Joura David 6:4, 5:7, 2:6. Krejsová - Procházková Andrea 6:3, 6:1. Bacíková - Neužilová Barbora 6:1, 6:1. Prokop - Šimčík Milan 4:6, 2:6. Fraenkl, Zahrádka - Joura, Šimčík 7:6, 6:3. Bacíková, Krejsová - Neužilová, Procházková 6:0, 6:2.
   1. HTK Třebíč 5 5 0 37:8 10
   2. Liberec B 5 5 0 36:9 10
   3. Liberec C 6 3 3 30:24 9
   4. Letovice 6 3 3 21:33 9
   5. Hrádek 5 3 2 22:23 8
   6. Pardubice B 6 2 4 26:28 8
   7. Č. Třebová 5 1 4 14:31 6
   8. Pelhřimov 5 0 6 12:42 6
  


Bronz pro hráče šprtce
V neděli 20. 6. se v Polském městě Czyzowice uskutečnil Evropský finálový turnaj žákovských družstev - Schools Challenger 2010. Jako obhájce titulu se na toto klání probojoval tým DDM Boskovice. Po semifinálové prohře (2:6) s pozdějším vítězem brněnským Orel Královo Pole si Boskovice poradily v boji o třetí místo s SP 12 Jastrzebie-Zdroj (Pol) (7:0) a obsadili cenné třetí místo.
   Boskovice se opíraly především o výkony Vojty Davida (8 výher - 1 remíza - žádná prohra). Dalšími členy družstva byli Lukáš Stříž (5-1-3) a Jan Feruga (3-2-4).
Foto: archiv  


Nejlepší žáci
Představujeme družstvo žáků oddílu Sokola Lipovec pod vedením trenéra Ševčíka, vítěze okresního přeboru Blansko v kopané, kategorii žáků v soutěžním ročníku 2009/2010.
Foto: archiv  


Kvasar cup
Č e r n á H o r a (les) - 5. ročník turnaje v malé kopané se koná 10. - 11. července ve sportovním areálu v Černé Hoře. Sportovní zápolení doplní i kulturní program - v sobotu taneční zábava se skupinou Respekt, koncert kapel Deka & Tear it down, Jiří Partl předvede football freestyl. Pro děti budou připraveny skákací hrady a nejrůznější soutěže.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   MALÁ KOPANÁ
   1. liga: AC Okrouhlá - Artézia Štěchov 6:0, Panteři Sudice - Sokol BK Sadros Bce 0:2, Kanap Karolín - AC Kozárov 0:0, TJ Sokol Rozhraní - FC Kvasar Černá Hora 4:2, FC Brumov - FC Pivrnec Dolní Lhota 3:4
   1. Nobica Bce 10 8 0 2 34:10 24
   2. AC Kozárov 11 7 3 1 37:19 24
   3. Kvasar ČH 11 7 2 2 64:24 23
   4. Rozhraní 11 6 3 2 28:10 21
   5. Okrouhlá 11 6 1 4 29:22 19
   6. Orel Bce 10 4 3 3 40:32 15
   7. Karolín 11 4 3 4 40:35 15
   8. Sadros Bce 11 4 2 5 25:31 14
   9. Štěchov 11 3 1 7 22:30 10
   10. Brumov 11 3 1 7 22:32 10
   11. D. Lhota 11 2 0 9 26:64 6
   12. Sudice 11 1 1 9 24:82 4
   2. liga: FC ARTIS Bedřichov - FC Žďárná 0:3, FC Sampdoria Poříčí - FC Microtex Lomnice 3:0, FC Fulgur Býkovice - FK Jabloňany 1:2, FK Louka - HSK Holešín 3:5.
   1. Rájec 10 9 1 0 52:11 28
   2. Poříčí 11 7 1 3 30:24 22
   3. Žďárná 11 7 1 3 30:25 22
   4. Lomnice 11 6 1 4 35:17 19
   5. Bedřichov 11 5 2 4 30:28 17
   6. Suchý 10 5 0 5 32:29 15
   7. Jabloňany 11 5 0 6 28:39 15
   8. Šebetov 10 4 0 6 22:28 12
   9. Holešín 11 4 0 7 28:34 12
   10. Lomnice 10 3 2 5 17:33 11
   11. Býkovice 11 2 3 6 22:36 9
   12. Louka 11 1 1 9 23:45 4
   3. liga: FC Světlá - Sokol Lhota Rapotina 0:4, FP Paradox Blansko - FC Spešov 2:4.
   4. liga: SK Moravan Svitávka - SK JKP Olešná 2:3, TJ Sokol Valchov A - SK Jestřebí 1:6, Velké Opatovice - SAF Brťov 4:3, Tuzemák Boskovice - FC Dynamo Čížovky 2:6, FC Dlouhá Lhota - FK Nedala Lažánky 1:8, BC Červánky Rájec - Panthers Vanovice 2:0.
   5. liga: FC Sebranice - TJ Sokol Křetín 3:3, FC Ohrada Vísky - T.J. Oknostyl Rohozec 3:1.
   Divize: FC Vítějeves - Žízeň Petrovice 3:0, TJ Sokol Horní Lhota - FC Brutal Kuničky 3:1, FC Piccolo Černá Hora - Sokol Šebrov 3:3, Větrník Adamov - TJ Sokol Lysice 4:2, 1. FC Žďár 99 - Norci Velké Opatovice 2:7.
   Zákl. skupina: OSK Blansko - TJ Rudka 2:1, TJ K20 Šošůvka - FK Pohora 9:0, FC Moravská Chrastová - SK Skalička 2003 2:0.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   HORSKÁ KOLA
   3. 7., 9 h Březová nad Svitavou. Pohár Drahanské Vrchoviny.
   ATLETIKA
   4. 7., 10 h Sloupská lesní patnáctka. 5.7., 15 h Boskovice - Lomnice. 7. 7., 15 h Kunštát zámek - Lomnice, Moravský ultramaraton 2010.
   TENIS
   3. - 5. 7., 8 h, tenisové kurty ASK Blansko. O cenu Moravského krasu - turnaj dospělých.
   5. - 7. 7. 9 h Sokol Letovice. Turnaj staršího žactva.
  


Napsali nám

Koridor smrti
Blikající světla na nechráněném železničním přejezdu jsme v potemnělém podvečeru viděli už z dálky. Před ním se zastavila i starší škodovka a pán se nám snažil vysvětlit, že se opět polámalo zabezpečovací zařízení. Vlak na málo frekventované trati tu jezdí jen dvakrát denně a nikomu nic prý nehrozí. Usedl za volant a přejel na druhou stranu. Během několika okamžiků se přiřítil nákladní vlak a světa znalý řidič měl štěstí, že jeho suverenita neskončila neštěstím.
   To pomyslné štístko už zdaleka neměla žena, která stačila ještě na poslední chvíli vystrčit z kolejiště své dítě, ale sama se z něj nestačila dostat a skončila pod koly projíždějícího rychlíku. Nehoda se stala na přechodu přes koleje, který je určen jen pro zaměstnance nádraží v Blansku a cestující na něj mají vstup zakázaný.
   Co bylo příčinou nedávné tragédie ve Skalici nad Svitavou se ještě dodnes spekuluje. Pod koly spěšného vlaku zde opět zahynula žena středního věku. Pro některé mé kolegyně to byl otřesný zážitek, z kterého se dodnes nemohou vzpamatovat.
   Když jsem nedávno viděl na internetu záběry hasičů z dalšího železničního neštěstí v Rájci Jestřebí, kdy pod koly rychlíku skončil starší muž, tak jsem se jim ani moc nedivil. Je to pohled pro lidi s pevnými nervy, ale také s dobře fungujícím žaludkem.
   O železničním úseku mezi Skalicí nad Svitavou a Brnem se v poslední době začíná stále více hovořit jako o koridoru smrti. Možná tak trochu neprávem.
   Podle Drážní inspekce patří první měsíce tohoto roku na železnici k nejtragičtějším za poslední čtyři roky. Oproti minulému roku narostl počet usmrcených na železnici téměř o padesát procent. Nebezpečí ale nečíhá jen na nechráněných přejezdech. Právě na nádražích je hodně životu nebezpečných situací. Oblíbené zkracování cest přes kolejiště, naskakování do vlaku za jízdy, výstup z vlaku na opačnou stranu. Za tohle lidé platí životem. České dráhy, které jsou dotovány všemi možnými způsoby, se snaží cestující veřejnost na všechna možná nebezpečí upozornit třeba i formou preventivních vlaků. Zdá se, že veškerá snaha se ve většině případů míjí účinkem. Nedávná historka na nechráněném železničním přejezdu je toho asi nejlepším důkazem.
Milan Křesťan  


Nestává se každý rok
V mateřské škole v Doubravici nad Svitavou nastala situace, ke které opravdu nedochází každý rok. V letošním, pomalu končícím školním roce, navštěvují školku současně čtyři páry dvojčat. Na fotografii jsou zleva Anička a František Staňkovi, Jakub a Štěpán Alexovi, Kristýnka a Karolínka Sehnalovy a Klárka s Tomášem Fojtů. S chlapci Alexovými někdy mají paní učitelky problém, aby oslovily toho pravého. Není divu – jsou to přece dvojčata!
   
   Eva Sáňková
  


Bezva dopoledne v zahradnictví
S blížícím se koncem školního roku přišel den výletu naší školkové třídy Delfínci. Tentokrát jsme se vypravili mikrobusem do nedaleké Doubravice nad Svitavou. Po příjezdu do zahradnictví nás přivítala velmi milá paní průvodkyně, která se nám během dopoledne věnovala a trpělivě zodpovídala všechny naše zvídavé dotazy. Začali jsme u pštrosů, kteří se nám moc líbili a co teprve malá pštrosáčata ve výběhu u jezírka plného rozkvetlých leknínů – to byla podívaná. Poté jsme pokračovali do zahradnického centra, kde nás u vchodu do skleníku radostně zdravil mluvící papoušek. A těch kytiček rozmanitých barev a květů a my měli možnost vidět i postup jejich pěstování ve speciálních sklenících. U odpočinkové zóny s občerstvením na nás nakukovala další zdejší zvířátka – ovečky a kozy. Vyzkoušeli jsme také dětskou trampolínu a vše, co nabízel dětský koutek. Do školky jsme odjížděli nejen plni zážitků, ale i s dárečky, které jsme při prohlídce areálu zahradnictví dostali – pštrosí pírka a pelargónie v květináčích.
   Rádi bychom touto cestou poděkovali majiteli Zahradnictví Doubravice nad Svitavou panu Ing. Romanu Koupému i ochotným zaměstnancům, kteří se nám věnovali. Byl to bezva výlet!
   
   Třída Delfínci s učitelkami M. Kociánovou a L. Valterovou, MŠ Na Dolech, Boskovice.
  


Mladí výtvarníci bodovali v Praze
Již po sedmnácté vypsalo Ústředí Českého zahrádkářského svazu Praha výtvarnou soutěž pro žáky mateřských škol, základních škol a speciálních škol. ZO Českého zahrádkářského svazu Boskovice uspořádala základní kolo, kterého se zúčastnilo 349 dětí. Úspěšné práce byly odměněny tradičně jablíčkem a drobnými věcnými cenami. Oceněno bylo 126 jednotlivců a 7 kolektivů.
   Nejzdařilejší práce byly odeslány do Prahy, kde se sešlo 2 351 prací.
   Odborná komise vybrala v každé kategorii 10 nejlepších prací. Potěšitelné je, že i letos se mezi nimi 4x objevily Boskovice.
   Ve výtvarné části v kategorii polytechnické práce získali 2. místo Kamila Pospíšilová, ZŠ Boskovice, Sušilova, 3. místo Lukáš Komárek, Betany, 6. místo Iveta Borková, ZŠ Boskovice, Sušilova. V kategorii kresba získala 3. místo Klára Odehnalová, ZŠ Boskovice, Slovákova. Autoři vyhodnocených prací obdrželi od ÚS ČZS Praha diplomy a věcné odměny.
   
   Zdena Slámová, ZO ČZS Boskovice
  


Rodáci se sjeli v Kořenci
V sobotu 19. června se v naší obci konalo setkání rodáků u příležitosti 520. výročí první písemné zmínky o obci Kořenec. Počasí nám bylo nakloněno, a tak jejich oficiální přivítání mohlo probíhat v přírodním amfiteátru za kulturním domem. Po slavnostním projevu starosty Miroslava Zemánka vystoupil dětský soubor Kořeňáček. Děti spolu s paní ředitelkou MŠ Petrou Strnadovou velmi pěkně zatančily a zazpívaly písně v nářečí pro Kořenec typické.
   Nejen pro rodáky, ale i pro širokou veřejnost byl volný vstup do mateřské školy, kde mohli bývalí žáci zavzpomínat na školní léta. Na obecním úřadě byla připravena výstavka prací dětí výtvarného kroužku, muzeum bylo otevřeno pro veřejnost a připravilo výstavu šatů a klobouků z počátku 20. století. Děti zde měly možnost si vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. V kulturním domě byla připravena řada dobových i současných fotografií. Nahlédnout bylo možné do kronik Kořence. V místní kapli se při této příležitosti konala slavnostní mše svatá.
   Jak se na Kořenco léčivalo
   Tak to bylo hlavním tématem 3. MUZEJNÍ NOCI u nás na Kořenci. Právě tato akce byla volným pokračování setkání rodáků.
   Muzejní noc se stala velmi populární pro místní i přespolní občany. Celý program si připravil národopisný soubor Kořeňák. Pod taktovkou Zdeňka Přikryla účinkující nejen zpívali, tančili, ale i hovořili o prastarých léčebných postupech kmotřenky. Diváci se tak mohli poučit, co učinit s plačícím a rudnoucím miminkem, které trápilo bolení bříška (protahnót je diró, keró leze pes) a jiné zaručené receptury.
   A co na to vážený divák? Smích, potlesk, ovace... Noc se vydařila. Po programu následovala taneční zábava, chutné jídlo a pití.
   Příští muzejní noc na Kořenci se bude konat za 2 roky. Zveme všechny již dnes!
   
   Foto a text: Jitka Svobodová
  


Už nikdy nebudu chodit bosko více…
Takhle to začalo, kdysi dávno, kdy město Boskovice bylo založeno ptáčníkem Velenem pod stejnojmenným hradem. O tom, jak je naše historické město krásné, obklopené spanilou přírodou, se přesvědčily děti z mateřské školy Bílkova. V jarních měsících pro ně paní učitelky ze třídy Klokánků a Mravenečků každou středu připravily výlety do různých míst v Boskovicích a okolí.
   První kroky vedly ke hradu, kde se děti seznámily s pověstí o Velenovi a u památného stromu – dubu letního s pověstí Svatební duby. Cestou zpět děti hledaly poklad na místě, kde kdysi stála Bašta. V mateřské škole si pověst zdramatizovaly, vykreslily omalovánky, postavily hrad z kostek.
   Další týden bylo krásné slunečné počasí, což jsme využili k výletu za hastrmanem do Pilského údolí. Na říčce Bělé děti pouštěly lodičky vyrobené z kůry a přemýšlely kam asi doplují. Krásně upraveným Pilským údolím jsme došli od rybníčků k letnímu kinu. Nožičky nás sice už trošku bolely, ale výlet se nám opravdu vydařil.
   V dalších týdnech, kdy bylo zataženo a z mraků stále pršelo, jsme se vydali do Boskovického muzea za starými Kelty a řemesly. Děti navštívily také radnici, v Synagoze a mikve se dozvěděly, jak zde žili Židé. V Arboretu Šmelcovna jsme hledali skřítky a víly, ale také jsme v krásném království květin a stromů pozorovali domácí zvířátka. Při příležitosti Mezinárodního dne dětí celá mateřská škola navštívili zámek v Boskovicích. Potom jsme také vyjeli vláčkem do Skalice nad Svitavou. Společně s dětmi ze třídy Kašpárků jsme se autobusem vydali na prohlídku jeskyně Balcarka, na Macochu a pozemním vláčkem na Skalní mlýn.
   Na poslední letošní výjezd nám přálo sluníčko, a proto výlet na přehradu a do Western Parku byl krásnou tečkou za putováním po Boskovicích a okolí.
   Všechny zážitky jsme natočili na kameru a nafotili na památku dětem i rodičům. Prezentace těchto krátkých filmů a fotografií proběhne během prázdnin ve výloze prodejny Elektro Ryšávka. Těšíme se na další nové poznávání přírody a okolí v příštím školním roce.
   
   Jarmila Malušková
  


Blahopřání
Tělocvičná jednota Sokol Boskovice srdečně blahopřeje naší dlouholeté člence, sestře Pavle Korcové, která se 29. 6. 2010 dožívá krásných 90 let.
   Sestra Korcová v roce 1929 vstoupila do Sokola Boskovice. Pod vedením zkušených cvičitelů se zúčastnila všech tělocvičných i kulturních vystoupení pořádaných Sokolem v Boskovicích i na župních cvičeních v okolí. Cvičila i na středoškolských hrách v roce 1935. Nezapomenutelné chvíle prožívala jako cvičenka župy Krále Jiřího na XI. Všesokolském sletu v roce 1948. Později několikrát navštívila svého bratra, který emigroval do USA. Zde se také podílela na činnosti sokolské komunity, jejímž členem její bratr byl.
   V roce 1989 byla iniciátorkou obnovení TJ Sokol Boskovice a spolu s dalšími se spolupodílela na získání sokolovny do majetku Sokola. Iniciovala svolání 1. Valné hromady a v prvním obnoveném výboru zastávala funkci jednatelky. I ve svém věku se stále podílí na kulturním životě ve městě. V neposlední řadě jako učitelka působila na svoje žáky moudrou lidskostí, tolerantností a příkladným občanským životem.
   Do dalších let jí přejeme jménem všech členů Sokola Boskovice pevné zdraví a neutuchající zájem o život v našem městě.
   
   Výbor TJ Sokol Boskovice