Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Předvolební průzkumy selhaly, voliči šokovali především ČSSD
Odmítli petici proti elektrárně a křižovatce
Sluneční panely za barákem? Odmítáme!
 
Z Regionu
Nemocnice má opět šéfa na plný úvazek
Maturitní práce
Lípy v Sokolské ořežou už letos
V létě budou prohlídky unikátní lékárny
Osobnosti Letovic
Ve Svitávce ocenili sportovce
A tak se tě ptám - Marie Cacková se ptá Jany Sedlákové
Staré ovocné odrůdy na Boskovicku - Bismarkovo a Ontario
 
Kultura
Boskovické gymnázium se připravuje na oslavy 110. výročí založení
Noc kostelů
O šípkové Růžence
 
Informace
Významného rodáka připomene ulice
Rozhlas otevře dveře
I červnová obloha je zajímavá
 
Sport
Rozhodnuto: Boskovice sestupují z divize
Pohár Drahanské vrchoviny hostila Okrouhlá
Výběr se loučil třetím místem
Letovičtí tenisté vezou body
Sobota v rytmu
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Biftek v 3D
Není už načase něco změnit?
Plamen není vždy známkou požáru
Hasiči v MŠ Borotín
 
Přečtěte si

Předvolební průzkumy selhaly, voliči šokovali především ČSSD
B o s k o v i c k o (AD) - Nečekaně slabé vítězství sociální demokracie, pád lidovců a zelených, mimořádný úspěch TOP 09, rezignace Jiřího Paroubka, Cyrila Svobody, a Miloše Zemana, úspěch Věcí veřejných, velký úbytek voličů stran ODS a ČSSD, nepříliš výrazná volební účast, posílení pravice. Takovouto sérii velkých překvapení přinesly páteční a sobotní volby do poslanecké sněmovny.
   Na začátku víkendu skutečně asi jen málokdo tušil, s jakými výsledky skončí v České republice v pořadí páté volby do dolní komory parlamentu. Necelých třiašedesát procent voličů rozhodlo, že v následujícím čtyřletém období obsadí poslanecké lavice zástupci ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věcí veřejných. Naopak čas na přemýšlení o tom, kde se stala chyba a jak se teď odrazit ode dna dostali politici z KDU-ČSL a Strany zelených, kteří nepřekonali hranici pěti procent.
   Z velkého vítězství, na které se ještě v sobotu dopoledne těšil dnes už odcházející předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, se nakonec vyklubalo pouhých 22,1 procenta hlasů, což ve srovnání s minulými volbami v roce 2006 znamená pokles o zhruba deset procentních bodů. Ještě větší otřes zaznamenala v pořadí druhá Občanská demokratická strana, která získala 20,2 procenta hlasů a ztratila dokonce patnáct procent bodů. Naopak nevídanou přízní v podobě 16,7 procenta hlasů dobyla sněmovnu nezavedená strana TOP 09. Čtvrtá příčka náleží KSČM s 11,2 procenta a pětici zvolených uzavírá s 10,9 procenta úplný nováček velké politiky – Věci veřejné. Nynější rozložení politických sil tak jednoznačně nahrává složení pravostředové vlády.
   Výsledky v Jihomoravském kraji se od celostátních lišily především ve výraznějším odstupu první ČSSD (23,3 %) od druhé ODS (18,5 %) a také v pohodlném překonání pětiprocentního prahu ze strany KDU-ČSL (8,4 %). V okrese Blansko byl tento trend ještě zřetelnější – sociální demokraté zde získali 25,8 procenta, občanští demokraté 15,5 procenta a křesťanští demokraté 10,3 procenta. Na Blanensku však bodovala i TOP 09 se ziskem 11 procent, komunisté s 13,6 procenta a Věci veřejné s 10 procenty.
   Záhy po vyhlášení konečných výsledků následovalo „padání hlav“ neúspěšných lídrů. Hned v sobotu odpoledne rezignoval předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, odchod z čela sociální demokracie oznámil Jiří Paroubek, o návratu do ústraní Vysočiny informoval šéf Strany práv občanů Miloš Zeman, kterému do potřebných pěti procent chybělo sedm desetin, a složení funkce při nejbližším sjezdu strany avizoval předseda zelených Ondřej Liška, jehož partaj neoslovila ani tři procenta voličů.
   Okres Blansko budou ve sněmovně zastupovat stejně jako doteď blanenská komunistka Zuzka Bebarová-Rujbrová a občanský demokrat František Sivera z Boskovic. „Podaří-li se sestavit vládu pravého středu, bude to záruka pro řešení státního dluhu a nastolení zdravotních a důchodových reforem, které se musí učinit, aby se situace v zemi v budoucnu zlepšila,“ uvedl staronový poslanec, jehož strana s velkou pravděpodobností obsadí v nové vládě část postů.
89letý Libor Melkus volil v boskovickém domově pro seniory. Třiadvacetiletá prvovolička si svoji premiéru odbyla v budově pedagogické školy.
Foto: Marek Lepka  


Odmítli petici proti elektrárně a křižovatce
K u n š t á t (AD) - Petici kunštátských občanů, kteří svými podpisy vyjádřili nesouhlas s plánovaným umístěním fotovoltaické elektrárny v sousedství silnice do Zbraslavce a s výstavbou okružní křižovatky před budovou základní školy, odmítlo minulý týden městské zastupitelstvo.
   Iniciátoři petiční akce, do níž se zapojilo dohromady 213 lidí z Kunštátu a okolních obcí, označili dva velké projekty plánované v jejich městě za až moc finančně náročné, ne bezpečné a neestetické. Realizace sluneční elektrárny podle nich znamená příliš riskantní investici, která zadluží město a navíc negativně ovlivní vzhled krajiny. „Objezd před školou zase zbytečně zahustí dopravu, bude mít negativní vliv na zdraví dětí a vynutí si zasypání části rybníku,“ řekli členové petičního výboru o důvodech proti okružní křižovatce.
   Zastupitelstvo města hlasovalo o zastavení obou akcí – zatím stále jen papírově připravovaných – současně. Nepřijetí petice zdůvodnil starosta finančním přínosem, který město získá – ať už jako přímý majitel a provozovatel elektrárenského zařízení, anebo jako ten, kdo celkově připravený projekt prodá některé z firem a poté bude inkasovat pravidelný roční nájem z pozemků. U okružní křižovatky, s jejíž výstavbou ve městě předběžně počítá Ředitelství silnic a dálnic, pak zastupitelé vzali v potaz, že jejím odmítnutím by nejspíš zpochybnili všechno ostatní, co s ní souvisí, tj. řešení zastávek linkových autobusů na jednom místě, řešení křižovatky u kostela, vytvoření odbočky k základní škole, zajištění prostoru pro otáčení autobusů nebo zatrubnění části potoka u školy.
  


Sluneční panely za barákem? Odmítáme!
V e l k é O p a t o v i c e (AD) - Ve Velkých Opatovicích podepsaly stovky lidí petici proti umístění fotovoltaické elektrárny.
   Nechceme, aby za zahradami rodinných domků v ulici Na Úvoze stála fotovoltaická elektrárna. Žádáme, aby vedení města zastavilo rozběhnuté územní řízení a zabránilo tak zničení přírodního rázu krajiny. Takto stručně se dá shrnout mínění tří set padesáti lidí, kteří ve Velkých Opatovicích podepsali petici proti záměru soukromé firmy zastavět na dvě desetiletí půl druhého hektaru polí na západním okraji města fotovoltaickými panely.
   Ve Velkých Opatovicích začala letos v březnu platit nová úprava územního plánu. Veřejnosti, která nechodí na zasedání zastupitelstva a nečte úřední desku uniklo, že zastupitelé změnili mimo jiné zhruba čtyři hektary zemědělských ploch v lokalitě Kuřitovská, vlastněných zčásti městem a zčásti soukromými osobami, na pozemky pro výstavbu fotovoltaické elektrárny. Teď toho litují. „Že se mění územní plán, to jsem netušil, a že by tu měla stát elektrárna, to už vůbec ne. Zaslechl jsem to jenom náhodou od souseda a nesouhlasím s tím – bude to hnus. Byli jsme rádi, že máme kolem domu pěknou krajinu a místo toho teď bude čtyři metry za plotem začínat takové monstrum,“ neskrývá rozhořčení Jiří Nárožný, který v jednom z domů ulice Na Úvoze bydlí a pod petici se také podepsal.
   První část fotovoltaické elektrárny by v sousedství obydlené zóny měla vyrůst už za pár měsíců a nespokojení občané se proto snaží zabrzdit proces územního řízení, který na necelé polovině parcel právě probíhá. Zastavit rozjetý vlak se ale nedaří. Rada města petici projednala minulý týden a podle tajemníka městského úřadu Břetislava Strnada s ní nemůže nic dělat. „Územní řízení je záležitost stavebního úřadu a do jeho kompetencí nemůžeme zasahovat. Lidé se měli ozvat, když se měnil územní plán. Když jeho změnu projednávalo zastupitelstvo, nikdo žádnou připomínku nevznesl,“ vysvětlil tajemník s tím, že pro zastavení územního řízení by navíc musel existovat pádný důvod. „Že se elektrárna někomu nelíbí, to není argument. Souhlas s jejím umístěním daly všechny dotčené orgány včetně hygieny. Veškeré kroky jsou proto v souladu se zákonem,“ dodal. Upozornil také, že protest občanů v této chvíli nemíří přímo proti elektrárně plánované na pozemcích města, protože ta se teprve projekčně připravuje a od domovní zástavby bude vzdálena zhruba dvě stě metrů. Petice brojí proti stavbě na soukromých pozemcích situovaných v těsné blízkosti zahrad.
   Přestože na první pohled vypadá snaha získávat elektřinu ze slunečních paprsků jako bohulibý záměr, jasně platí, že fotovoltaické elektrárny jsou především velice zajímavý byznys – v prvé řadě pro toho, kdo je vlastní a provozuje, jelikož mu stát garantuje dlouhodobě vysoké výkupní ceny, v druhé řadě pak pro toho, kdo k nim poskytne vhodně položené a dostatečně velké pozemky. Běžná cena za jejich roční pronájem se v současnosti pohybuje kolem třiceti korun za jeden metr čtvereční.
   Elektrárnu ve Velkých Opatovicích chce ještě letos postavit a spustit pražská obchodní společnost Sini. Firma, v jejímž čele stojí advokát a boskovický radní Čestmír Sekanina plánuje, že provoz zařízení s výkonem 0,9 megawattu potrvá následujících dvacet let. Právě taková je totiž životnost fotovoltaických článků. „Od našeho záměru nehodláme ustoupit, příprava nás stála už hodně času a vynaložili jsme pří ní nemalé finanční prostředky,“ uvedl jednatel s tím, že firma po uplynutí doby elektrárnu odstraní, nechá zrecyklovat a plochu nad zahradami opět uvolní. Sekanina zároveň upozornil, že firma, kterou zastupuje, je ochotna lidem z dotčené oblasti města vyjít vstříc formou určité investice v jejich lokalitě. „Pokud potřebují třeba menší dětské hřiště, můžeme to společně projednat,“ upřesnil.
   Parcely pod budoucí elektrárnou leží zhruba dvacet metrů od linie rodinných domů a jejich spoluvlastníkem je vedoucí stavebního úřadu ve Velkých Opatovicích Petr Dostál. On a další majitelé nechali v územním plánu nejprve změnit charakter původní plochy coby rezervy pro výstavbu rodinných domů na pozemek určený výhradně pro výstavbu fotovoltaických elektráren a poté jej pronajali investorovi. Vzhledem k faktu, že změna území byla v březnu schválena, nic jiného než sluneční panely teď nad zahradami nemůže stát. „Do plochy zasahuje hranice chráněného ložiskového území a nemohla být proto vyčleněna jako plocha pro podnikání ani jako plocha pro umístění trvalých staveb, jako jsou domy, haly nebo komunikace. Kritéria splňují pouze stavby dočasné, což fotovoltaická elektrárna je,“ oznámil úředník Dostál.
Jiří Nárožný stejně jako obyvatelé dalších domů ulice Na Úvoze bude mít elektrárnu hned vedle zahrady.
Foto: Marek Lepka  


Z Regionu

Nemocnice má opět šéfa na plný úvazek
B o s k o v i c e (AD) - Do čela boskovické nemocnice přichází nová krev. Městská rada minulý týden uzavřela výběrové řízení na post jednatele, když ze šestice uchazečů vybrala dosavadního náměstka jihomoravské záchranné služby Rostislava Vernera. Sedmatřicetiletý lékař přebírá otěže špitálu dva měsíce po odvolání dřívějšího jednatele Jaroslava Černého.
   Mezidobí, kdy nemocnici v Boskovicích několik týdnů přechodně zastupoval starosta Jaroslav Dohnálek, skončilo. Na osobě nového šéfa se radní shodli před týdnem po osobních pohovorech s jednotlivými kandidáty. „Uchazečů bylo původně sedm, ale nakonec jsme vybírali ze šesti, poslední se omluvil a k pohovoru nepřišel,“ oznámil na následné tiskové konferenci starosta s tím, že jména ostatních zájemců nebude zveřejňovat. Prozradil pouze, že nikdo z nich nežije v Boskovicích.
   Čerstvě jmenovaný jednatel se minulý týden představil zaměstnancům nemocnice a absolvoval i první, seznamovací poradu s primáři. Podle jejich zástupce Vladimíra Zemánka však zatím nebyl prostor k podrobnému seznámení s jeho novou vizí. „Osobně ho znám už z dřívějška, potkávali jsme se v terénu na výjezdech rychlé. Je odborník v oblasti urgentní medicíny a po pracovní schůzce se mi zdá, že bude i dobrý manažer,“ zhodnotil primář.
   Výběrová komise při hodnocení kandidátů ocenila zejména Vernerovy zkušenosti z tříletého angažmá v řídicím orgánu krajské záchranné služby a dobrou znalost zdravotnického prostředí na jihomoravské úrovni. „Jako náměstek pro lékařskou péči řešil nejrůznější záležitosti nemocnic v celém kraji a dobře zná, s čím se zdravotnická zařízení musejí potýkat,“ zdůraznil starosta. Podle místostarostky Jaromíry Vítkové nabídl i dobře zpracovanou strategii budoucího rozvoje nemocnice, podepřenou navíc vlastními analýzami. A pozitivní je prý také to, že se chce zaměřit na spokojenost pacientů a že prozradil, jakým způsobem ji hodlá zjišťovat.
   Rostislav Verner pochází z Vyškova. Má za sebou lékařskou praxi u rychlé záchranné služby a poté tři roky ve funkci náměstka ředitele krajské záchranky v Brně. Podle svých slov nechce na manažerském postu v Boskovicích ztratit kontakt s lékařským řemeslem a rád by si ponechal občasné služby na jednotce intenzivní péče nebo na ARO.
  


Maturitní práce
V e l k é O p a t o v i c e (AD) - Na umělecké škole ve Velkých Opatovicích proběhly minulý týden maturity. Absolventi oborů výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, kamnářství a uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky museli během tří týdnů vytvořit zmenšeninu užitkového nebo dekorativního díla. „To, co dokázali, je na úrovni druhého ročníku vysoké školy,“ pochvaloval si učitel odborných předmětů Lubomír Hluštík s tím, že například kachlová kamna studentky Barbory Malouškové (na snímku) si už našly i koncového zákazníka.
Foto: Marek Lepka  


Lípy v Sokolské ořežou už letos
B o s k o v i c e (AD) - Lipovou alej, lemující Sokolskou ulici v Boskovicích, čeká na podzim ozdravný prořez. Úprava osmdesáti vzrostlých stromů z období první republiky přijde městskou pokladnu na tři sta tisíc korun.
   S ošetřením stromoví na jedné z největších boskovických ulic už rozpočet města napevno počítá. Vedení radnice ale plánuje větší úpravy zeleně ještě na dalších třech místech. „Chceme požádat o dotaci na ozdravné řezy v ulici Svatopluka Čecha, na obnovu zeleně na sídlišti Otakara Kubína a na založení nové zeleně Na Chmelnici,“ vyjmenovala místostarostka Jaromíra Vítková s tím, že k provedení záměrů dojde nejdřív příští rok. „Podmínkou je zisk dotace z programu Životní prostředí, protože celkové náklady činí 3,5 až 5 milionů korun a bez podpory státu bychom je nezvládli,“ dodala.
   K plánovaným úpravám se už v předstihu mohou vyjádřit občané. Veřejná debata o zeleni v ulici Ot. Kubína proběhne na městském úřadě ve středu 2. června, o úpravách Na Chmelnici budou zájemci besedovat o dva týdny později.
Foto: Tomáš Trumpeš  


V létě budou prohlídky unikátní lékárny
L e t o v i c e (Jim) - Prohlídky historické lékárny v klášteře Milosrdných bratří pokračují i v letošním roce. Ve spolupráci s konventem a nemocnicí je připravilo místní turistické informační centrum.
   Kromě tradičních sobotních přibudou letos i čtvrteční termíny po celou dobu prázdnin. Zájemci si tedy mohou vybrat ze sobotních termínů 5. června, 3. července, 7. srpna a 12. září (v rámci Dnů evropského dědictví) vždy od 14 do 15 hodin a všech čtvrtků v prázdninových měsících též od 14 do 15 hodin.
   Historická lékárna pojme maximálně 20 osob a na prohlídku je nutné se předem telefonicky objednat na čísle 516 476 790 nebo 739 396 538.
   Historická lékárna byla vybudována v roce 1784 a je chráněná kulturní památka. Stěny lékárny obklopují vestavěné lékárenské skříně s policemi a asi 270 zásuvkami. Lunety a klenby místností pokrývají figurální kompozice s náměty vyjadřujícími poslání řádu. Ve špaletách oken jsou malované rokaje, úponky a zvonečkové motivy.
  


Osobnosti Letovic
L e t o v i c e (AD) - Za mimořádné výkony v minulém kalendářním roce nebo za celoživotní nasazení a přínos na poli sportu a kultury udělovali v Letovicích čestné tituly Osobnost města. V oblasti sportu byli oceněni dlouholetý činovník letovického Sokola Miroslav Vacula, za profesionálního hasiče Martine Roháče a mladou atletku Michaelu Šaršonovou převzali ceny příbuzní. Za nasazení pro osvětu v oblasti místní historie si vyznamenání odnesl letovický patriot Bohumil Kocina a za loňský úspěch na přehlídce hudebních kapel dostala cenu skupina Horkou jehlou.
Foto: Marek Lepka  


Ve Svitávce ocenili sportovce
S v i t á v k a (AD) - Tituly Sportovec roku 2009 a k tomu poháry a diplomy za nejlepší výsledky udělovala v minulém týdnu také radnice ve Svitávce. Z oddílu kolové ocenila mistry republiky Jiřího Hrdličku a Radima Hasoně, dále juniory Pavla Richtera, Davida Richtera a Jana Stibora a žáky Jiřího Hrdličku a Romana Staňka. Ze sportovního klubu Moravan uspěli fotbalisté Václav Záboj a Ladislav Dvořák a rovněž naděje ženské kopané Žaneta Staňková. Sokol Svitávka ze svých řad nominoval stolního tenistu Davida Peterku a Svaz zrakově postižených zastoupil mistr světa v benčpresu (zvedání činky vleže na lavici) Lukáš Šacher.
Foto: Marek Lepka  


A tak se tě ptám - Marie Cacková se ptá Jany Sedlákové
O k r e s B l a n s k o - Mgr. Jana Sedláková, ředitelka Oblastní Charity Blansko
   
   Proč jsem si vybrala Janu Sedlákovou? Ve zkratce by se to dalo popsat jedním velmi známým a stále víc platným příslovím - „V krizi poznáš přítele“. Znám Janu jen jako zásadovou, přátelskou, s pozitivním pohledem na svět. Spolupracujeme již dlouhou dobu a snad neznám situaci, kdy si neuměla poradit. Naopak svoji energii rozdává ostatním. A právě za to jí patří velký dík.
   
   1. Pracujete jako ředitelka Oblastní Charity Blansko. Co to vlastně obnáší, co lidem nabízíte? Jaký je váš klasický pracovní den?
   Nejlépe činnost oblastní Charity vystihuje asi poslání organizace, jako součást veřejného závazku: “…Pomoct lidem, kteří situaci nejsou schopni zvládnout vlastními silami. Tato pomoc je realizována sociálními a zdravotními službami, krizovou a humanitární pomocí a výchovně vzdělávacími aktivitami…“. Tak jako jsou rozmanité služby, tak je i můj každý pracovní den trochu jiný, i s ohledem na potřeby celku. Nerada sedím za pracovním stolem. Komunikuji, organizuji, vyjednávám, hledám možnosti spolupráce, promýšlím situace s ostatními, hledáme nejlepší řešení, které by pomohlo potřebným.
   
   2. Práce pro potřebné stojí spoustu času. Najdete si chvilku na relaxaci nebo své koníčky?
   V „pomáhajících“ profesích je oblíbený výraz: “Prevence vyhoření“. Já si říkám: “Nehoř! – Pracuj! Po práci odpočívej!“. Ne vždy je to tak jednoduché, zásady jsou od toho, aby se porušovaly. Nejraději si venku hraji s vnoučaty, čtu třeba se sklenicí vína a „nataženýma nohama“ román nebo detektivku, posedím u večeře s rodinou nebo s přáteli (když nemusím stravu připravovat). A také se snažím opečovávat, byť dosti uboze, doma zahradu.
   
   3. Co považujete za své největší životní úspěchy?
   Já jsem ráda, že žiji vůbec a že jsem druhým alespoň trochu užitečná. A jsem vděčná za každé nové ráno.
   
   4. I přes vaši odpověď – co se vaší charitě nejen za poslední dobu podařilo?
   V letošním roce jsme začali novou, myslíme si, že dost potřebnou, službu – domácí hospicovou péči. Rozšířili jsme sociální rehabilitaci v zařízení Emanuel do nových prostor v Doubravici nad Svitavou a v neposlední řadě jsme v krajském kole obdrželi ocenění: Společnost přátelská rodině pro organizace, které dlouhodobě rodiny podporují.
   
   5. Setkáváte se v době finanční krize s poklesem zájmu o charitu?
   Naopak. Problémů přibylo a tím také přibylo zájmu o charitní pomoc. Charita ale nemůže pomáhat bez solidarity ostatních. Jde o to, jak podpořit vlastní zdroje člověka, a vzájemnou pomoc lidí, třeba v místní komunitě. Každému z nás se může stát, že bude ty druhé někdy potřebovat.
   
   6. Otázka byla spíše myšlena na opačnou, druhou stranu. Jsou lidé a firmy připraveni a ochotni pomáhat.
   Vždy se najdou lidé, ochotní přispět ke společnému dobru. Při pomoci nejde jen o peníze, někdy stačí přiložit ruku k dílu. Například dnes čtyři krizoví pracovníci odjeli z naší Oblasti pomoct při zjišťování potřeb zaplavených lidí do Troubek. Vezli sebou drobnou materiální pomoc, větší auto už nemáme a právě volal jeden dopravce, že by mohl pomoci. Domluvili jsme se na příští týden. Lidé někdy špatně slyší na nepopulární témata. Mám na mysli bezdomovce, problémovou mládež, cizince, ženy na ulici. Dokonce i senioři již nemají jako by místo v naší společnosti orientované na výkon.
   
   7. S jakou formou pomoci se nejčastěji setkáváte?
   Samozřejmě finanční. Je možné ji nejlépe operativně použít. Ale naše činnost a potřeby jsou tak pestré, že se hodí i např. půjčení bagru, písek na dětské hřiště, travní semínko nebo sazenice, nové ponožky a spodní prádlo, ruce, které jsou ochotné pomoci, obložit novou bezbariérovou koupelnu, dobrovolníka, který předčítá nemocnému.
   
   8. Jak by mohli například naši čtenáři se aktivně účastnit a pomáhat?
   Mimo toho co jsem již řekla, je třeba ovlivňovat veřejné mínění, že každý z nás může potřebovat pomoc a když mohu alespoň něco přispět jsem odpovědný to udělat. Neliší se to od odpovědnosti, které bych si představovala u politiků na všech stupních veřejného života.
   
   9. Zcela jistě máte životní krédo. Jaké?
    „Nikdy neříkej nikdy!“. A to vychází ze zkušeností, že každý z nás jsme jednou dole, jednou nahoře. Ale můžeme si navzájem pomáhat. Každý z nás může potkat svého anděla.
   
   10. Pokud by bylo možné mávnutím proutku změnit svět. Jaký by měl podle vás být?
   Lidé žijící v harmonii se sebou, s ostatními, s přírodou. Ale tak si představuji nebe. A to bez „Managera“, který nás přesahuje, nepůjde.
   
   11. Z čeho jste měla za poslední dobu upřímnou radost?
   S manželem jsme oslavili 1. května moc pěkně jeho 55 let a dcera oznámila datum svatby. Vnučka nedávno udělala své první krůčky.
   
   12. Co vás naopak velmi rozladilo nebo lidově naštvalo?
   Na ulici dva muži v produktivním věku nadávali na Řeky. Nevím, jestli si v té chvíli uvědomovali, že i naším úkolem je šetřit pro dobro budoucích generací.
Jana Sedláková
  


Staré ovocné odrůdy na Boskovicku - Bismarkovo a Ontario
B o s k o v i c k o - Obě jabloně rodí ovoce výrazně kyselé chuti, využívají se proto zejména na zpracování. Jablka mají vyšší obsah vitamínu C a doporučují se ke konzumaci lidem trpícím cukrovkou.
   Odrůda BISMARKOVO pochází až z dalekého Nového Zélandu, kde vznikla jako semenáč odrůdy ‘Car Alexander’ v roce 1870. U nás se pěstuje zřídka, na Boskovicku jsem našel dva stromy v Sebranicích a jeden ve Vřesicích.
   Nerostou příliš bujně, tvoří kulovité, později až převislé koruny. Dožívají se středního věku a žádají častější zmlazování. Plodí brzy, dosti hojně, ovšem střídavě. Doporučují se pěstovat zejména na nižších tvarech. Vyznačují se dobrou mrazuodolností, trpí ovšem silně strupovitostí i padlím. Jedná se vcelku o odrůdu nenáročnou na půdní a klimatické podmínky, snáší i vyšší a drsnější polohy. Půdy žádá přiměřeně vlhké, v suchu je ovoce nevyrovnané, drobnější.
   Plody jsou velké, ploše kulovité, k temeni sbíhavé, na příčném průřezu kruhovité. Slupku mají jemnou, velmi hladkou. Základní zelenožlutá barva bývá téměř po celém povrchu překryta červeným žíháním a mramorováním. Někdy se na slupce vyskytuje i slabá rzivost. Dužnina je žlutobílá, pevná, výrazně ostře kyselé chuti. Ovoce sklízíme koncem září, konzumní zralosti dosahuje v listopadu a vydrží do března, nevadne. Plody jsou upotřebitelné pouze pro kuchyňské zpracování, na moštování a výrobu ovocných vín.
   Odrůda ONTARIO pochází z Kanady, kde byla získána v roce 1820 šlechtitelem Arnoldem jako kříženec odrůd ‘Wagenerovo’  ‘Nothern Spy’. Brzy se rozšířila do celého světa, u nás se začala pěstovat po roce 1910 a rychle si získala širokou oblibu. Není snad obce, kde bychom ještě nějaký strom této odrůdy nenašli.
   Ve školce rostou stromky slabě a nerovně, pro vyšší tvary se proto doporučují mezištěpovat, a to i kvůli slabé mrazuodolnosti. Po výsadbě na trvalé stanoviště tvoří menší, kulovité až pyramidální koruny, později v době plodnosti bývá koruna široce kulovitá až rozložitá. Plodí velmi brzy, často již ve školce, hojně, ovšem výrazně střídavě. Hodí se pro pěstování spíše na nižších tvarech. Strupovitostí trpí méně, padlím silně. Stromy jsou poměrně náchylné k rakovině. Nesnáší příliš teplé ani drsné podmínky, nejlépe se daří ve středních, slunných polohách. Půdy vyžaduje propustné, přiměřeně vlhké, výživné, humózní. Nevhodné jsou půdy kamenité, štěrkovité či suché.
   Plody jsou velké až velmi velké, zploštělé, stejnoměrně široce hranaté. Slupka je pevná až kožovitá, hladká, lesklá, nepatrně mastná. Z počátku zelená základní barva se zráním mění na slámově žlutou. Červená krycí barva vytváří mdlé, rozmyté, karmínově červené líčko. Typické je namodralé ojínění dodávající jakoby nafialovělý nádech celému plodu. Dužnina je nažloutlá, měkká, velmi šťavnatá, osvěživě nakyslá. Jablka češeme co nejpozději, v druhé polovině října. Při sklizni vyžadují šetrné zacházení, neboť se snadno otlačují. K jídlu dospívají v lednu, vydrží až do května. Upotřebení mají především pro kuchyňské zpracování.
Ontario
Stanislav Boček, Crhov  


Kultura

Boskovické gymnázium se připravuje na oslavy 110. výročí založení
B o s k o v i c e (tt) - Program oslav 110. výročí svého založení představilo Gymnázium Boskovice. Hlavní den oslav byl stanoven na sobotu 26. června, ale bude mu předcházet několik doprovodných akcí.
   Ve čtvrtek 3. června bude v 16 hodin v boskovickém muzeu slavnostně zahájena tématická výstava k založení gymnázia. „Výstava v muzeu bude zaměřena částečně historicky, což znamená, že tam budou prezentovány učební pomůcky, které jsou už dnes vlastně historickými poklady, kupříkladu přístroje z kabinetu fyziky. Ale protože slavíme 110 let, tak druhá část výstavy bude věnována poslednímu desetiletí. Jsou připraveny panely, které mapují projekty a aktivity v oblasti přírodních i humanitních věd a tělesné, hudební i výtvarné výchovy. Představují také úspěchy studentů na olympiádách a soutěžích v okresním, krajském, celostátním, ale i celoevropském měřítku. Cílem výstavy je ukázat činnost gymnázia v celém spektru. Gymnázium je všeobecně vzdělávací škola, která poskytuje studentům základy věd, ale jde i někam dál. Nesedíme jenom ve škole, ale podnikáme i nejrůznější exkurze a výzkumy, které v řadě případů snesou i profesionální měřítko. Studenti se tak připravují na vysokoškolské studium,“ přiblížil za organizátory pedagog Josef Pros. Výstava v muzeu potrvá do konce června.
   V pátek 25. června budou zahájeny další výstavy. Přímo na gymnáziu v Galerii Na chodbě bude připravena výstava Boskovická bible a dále výstava výtvarných prací studentů a absolventů. Ta bude zahájena ve 14 hodin. „Galerie Na chodbě poskytuje trvale prostor boskovickým výtvarníkům a studentům. Říkali jsme si, že během oslav by bylo velice vhodné, aby absolventi, kteří na oslavy přijedou, viděli, co dnes studenti tvoří, jaký je jejich svět, jak se to třeba změnilo. Mohou obrázky porovnat se svými vzpomínkami. Na gymnáziu má výtvarná výchova velkou tradici, vzpomeňme kupříkladu na působení Bohdana Laciny,“ uvedl Josef Pros.
   Následně se bude v 16 hodin v Galerii Otakara Kubína konat vernisáž výstavy Napříč generacemi. Prezentováni budou výtvarníci Josef Zeithammel – Zahořanský a Eva Tajovská.
   Hlavní den oslav se odehraje v sobotu 26. června. Od 9 hodin budou v průběhu celého dne probíhat prohlídky gymnázia. „Gymnázium bude otevřeno pro absolventy, v aule budou probíhat videoprojekce, které představí činnost školy. V 10 hodin začne sportovní dopoledne, které bude věnováno především košíkové. Paralelně bude rovněž od 10 hodin probíhat v Galerii Otakara Kubína autorské čtení studentských literárních prací, na které naváže beseda s absolventem gymnázia, historikem a spisovatelem Pavlem Kosatíkem. Ve 12 hodin proběhne ve sborovně a v klubovně setkání současných a bývalých zaměstnanců školy, pak bude ve 13.30 slavnostně odhalena pamětní deska kardinála Špidlíka na budově gymnázia. Pedagogická rada se nakonec shodla, že pamětní deska je dostatečně důstojným uctěním jeho památky, byť padaly i návrhy na přejmenování školy. Ve 14 hodin začne v sokolovně slavnostní Akademie, kde vystoupí ředitel a hosté a následně bude představen kulturní život na gymnáziu. Vystoupí pěvecký sbor Nota, Divadélko poezie, Divadlo NABOSO a hudební skupina Fór,“ upřesnil Josef Pros.
   Od 16 hodin bude probíhat setkání absolventů podle jednotlivých ročníků. Nejstarší ročníky, které absolvovaly v letech 1930 – 1975, se setkají v prostorách gymnázia, další z let 1976 a 1978 – 1988 v zámeckém skleníku a absolventské ročníky 1977 a 1989 – 2009 v sokolovně. „Myslím, že je to unikátní příležitost, aby se sešly celé ročníky, protože na srazech se obvykle setkávají jenom jednotlivé třídy,“ dodal Josef Pros.
   Nezbytnou součástí oslav je také almanach. Jeho součástí je historická část, která je rozšířená o dějiny gymnázia za druhé světové války a mapuje méně známé kapitoly z dějin školy. Druhá část je tradiční a tvoří ji příspěvky učitelů informující o činnosti školy, dále vzpomínky na učitele a vzpomínky některých absolventů. Součástí je také přehled učitelů, absolventů a současných studentů Gymnázia Boskovice.
  


Noc kostelů
K u n š t á t (Jim) - V pátek až do půlnoci si domácí i návštěvníci vychutnávali v Kunštátě možnost prohlédnout si oba kostely - sv. Stanislava a sv. Ducha, i vše co k nim patří. S dětmi si povykládal například patron kostela polský biskup Stanislav, všichni si mohli prohlédnout věž a její tři zvony. Poté, co se posilnili ve farní čajovně u Anežky, vydali se na Lipku, kde si zcela naplněný kostel vyslechl přednášku Radima Štěpána o historii kostela sv. Ducha a příslušnících některých rodů, kteří jsou pohřbeni v kryptě pod ním.
Foto: Jitka Melkusová  


O šípkové Růžence
B o s k o v i c e (tt) - Na konci školního roku připravili na boskovické Základní umělecké škole den otevřených dveří, výstavu keramických prací žáků a také závěrečné vystoupení žáků literárně-dramatického oboru. Ti nejmladší nazkoušeli pod vedením Michaely Vymazalové pohádku O šípkové Růžence.
   V průběhu června proběhne řada dalších akcí ke konci školního roku v Boskovicích i na dalších uměleckých školách.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Informace

Významného rodáka připomene ulice
B o s k o v i c e (AD) - Nově vznikající ulice v boskovické lokalitě Na Chmelnici ponese nejspíš jméno po nedávno zesnulém kardinálovi Tomáši Špidlíkovi. Slavného boskovického rodáka a čestného občana města, který ve věku devadesáti let zemřel letos v dubnu v Římě, chce tímto způsobem připomenout vedení radnice. O oficiálním názvu – ulice Kardinála Špidlíka bude při nejbližší přiležitosti hlasovat sbor zastupitelů.
   
  


Rozhlas otevře dveře
B r n o (Jim) - Český rozhlas Brno po roce opět pořádá Den otevřených dveří. Rozhlasové dveře se návštěvníkům otevřou v sobotu 5. června v 8 hodin. „Až do 14 hodin budou moci posluchači a další zájemci navštívit budovu rozhlasu, vysílací studia, vidět živé vysílání a dozví se řadu zajímavostí o historii i současnosti rozhlasu. Na organizované prohlídky s výkladem budou vydávány časované bezplatné vstupenky. Jak si rezervovat prohlídku se zájemci dozví na internetových stránkách www.rozhlas.cz/brno,“ uvedla tisková mluvčí Alena Podlucká.
   Po druhé hodině se sice dveře rozhlasu zavřou, ale živé vysílání bude pokračovat na náměstí Svobody.
  


I červnová obloha je zajímavá
Nadcházející měsíc uspokojí každého, kdo čeká na léto. Když si uvědomíme neúprosný běh času, je to právě měsíc červen, který nám zajistí rozloučení s jarem a přivítání léta. Také nám neúprosně rozdělí celý rok na poloviny. Na obloze objevíme letní souhvězdí. Jarní trojúhelník bude stále možné nalézt v západní části nebeské sféry. Jak víme, tvoří jej nejjasnější hvězdy tří souhvězdí - Lva, Panny a Pastýře.
   Všimněme si podrobněji souhvězdí Panny (Virgo). Je to rozlehlé a dobře viditelné souhvězdí zvířetníku na jarní obloze. Nejjasnější hvězdou je Spika (klas v rukou Panny), proměnná hvězda s jasností +1 mag ve vzdálenosti 262 ly. K nejzajímavějším objektům souhvězdí patří tzv. kupa galaxií v Panně. Obsahuje asi 2500 galaxií a je vzdálena 60 mil ly. Nejjasnější z nich je izolovaně stojící galaxie M 104 (viz obrázek). V současné době se v souhvězdí Panny nalézá planeta Saturn.
   K souhvězdí Panny se váže několik bájí. Nejznámější je řecká báje, která mluví o bohyni spravedlnosti Dike čili Austriu. Za zlatého věku, dokud lidé byli dobří, žila na zemi a stýkala se s lidmi. Za železného věku, když lidstvo zhrublo, opustila zemi zbrocenou krví a usadila se mezi hvězdy. V levé ruce drží klas (Spika), což je symbol letní úrody a hojnosti.
   Při pohledu na oblohu vidíme, že Slunce je vysoko nad obzorem. Právě v červnu dosahuje největší výšky nad obzorem, opisuje nejdelší denní oblouk. Dne 21. 6. ve 13 h 28 min Slunce vstupuje do znamení Raka. Začíná astronomické léto a letní slunovrat. Od tohoto data se den začne zkracovat až do zimního slunovratu v prosinci. Sluneční azimut dosáhne maximální hodnoty v roce, tj. 130°. Nejdelší den v roce bude 20. 6. a bude trvat 16 h 23 min. Do konce června se denně zkrátí o 4 min. Dne 20. 6. Slunce vyjde ve 4 h 50 min a zapadne ve 21 h 13 min SELČ.
   Měsíc se pozorovatelům projeví čtyřmi fázemi. 4. 6. nastane poslední čtvrt, 12. 6. nov, 19. 6. první čtvrt a úplněk 26. 6. K Zemi se Měsíc přiblíží nejvíce 3. 6. (366 tisíc kilometrů) a nejvzdálenější bude 15. 6. (404 tis. km). Hluboko pod naším obzorem proběhne 26. 6. částečné zatmění Měsíce, který nebude u nás viditelné.
   Merkur v červnu pozorovat nelze. Venuše se jako večernice ukáže večer nad západní obzorem. V první polovině noci je v souhvězdí Lva Mars, a to v blízkosti Regula, nejjasnější hvězdy Lva. Jupiter v souhvězdí Ryb je vidět ve druhé polovině noci. V první polovině noci září v souhvězdí Panny Saturn. V druhé polovině noci můžeme nalézt planety Uran a Neptun, obě v souhvězdí Ryb.
   Některé konjunkce planet s Měsícem nebude možné pozorovat. V blízkosti Měsíce bude 7. 6. Jupiter, 15. 6. Venuše, 17. 6. ve 22 h Mars, 19. 6. Saturn. 27. 6. večer můžeme vidět na západě planety Venuši, Mars a Saturn. Zajímavá bude konjunkce planety Mars s nejjasnější hvězdou souhvězdí Lva Regulem. Oba objekty budou v těsné blízkosti. Jev můžeme pozorovat 6. června večer na jihozápadní obloze. I malý triedr pozorování zkvalitní.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Sport

Rozhodnuto: Boskovice sestupují z divize
O k r e s B l a n s k o (les) - Dvě kola před koncem letošního ročníku fotbalové divize je definitivně rozhodnuto o druhém sestupujícím ze skupiny D. Po Protivanovu, který se do jarní části soutěže už nepřihlásil, jím bude boskovický Forman, který v sobotu prohrál v Rosicích. Jeho ztráta na Rousínov je osm bodů.
   Rosice - Boskovice 2:0 (1:0)
   Boskovice: Gruber - Doležel (84. Fojt Lukáš), Adamec, Vykoukal, Vorlický, Odehnal (46. Fojt Jiří), Dostál, Horák Jakub, Preč, Horák Jan, Marek.
   V utkání s posledním celkem tabulky měl domácí Slovan po většinu hrací doby převahu. Hosté zahrozili z několika standardních situací těsně před koncem prvního poločasu a hru v poli vyrovnali v posledních patnácti minutách utkání.
   Domácí se do zakončení dostávali jak po centrovaných míčích od postranní čáry tak i po kombinaci středem hřiště nebo po rychlých protiútocích. Kombinační hru, zpracování míče a především zakončení akcí jim znepříjemňoval značně nerovný terén hřiště. Hosté zakončovali svoje ojedinělé akce především střelami z dálky a z okolí šestnáctky domácích. Z množství vypracovaných šancí domácí proměnili pouze dvě: v 16. minutě po přihrávce Malaty dorážel z těsné blízkosti do prázdné branky Pacanda a v 54. minutě po faulu brankáře hostí v šestnáctce na Petra Malatu sám faulovaný proměnil nařízený pokutový kop.
   Před koncem utkání zůstala po podobném zákroku domácích ve vápně píšťalka hlavní rozhodčí němá. A tak největší potlesk dvou stovek diváků patřil hostujícímu Adamcovi, který v osobních soubojích s hlavní hvězdou Rosic Pacandou, několikrát předvedl skvělé technické kousky.
   V posledním domácím utkání letošního ročníku hostí Boskovice v sobotu tým Napajedel.
  


Pohár Drahanské vrchoviny hostila Okrouhlá
O k r o u h l á (les) - Třetím závodem pokračoval v sobotu letošní ročník Poháru Drahanské vrchoviny, MTB Merida - Delikomat - Grena Cup 2010. Jeho hostitelem byla tentokrát Okrouhlá a pořadatelé přivítali na startu úctyhodný počet 176 závodníků.
   I když počasí závodu nečekaně přálo, tratě byly poznamenány posledními deštivými dny a tak svým povrchem dokonale prověřily jezdecké schopnosti všech aktérů.
   
   Výsledky - Odrážedla: 1. Vondál Vojtěch (Benešov), 2. Tichý Adam (Okrouhlá), 3. Horák Luboš (Okrouhlá). Dívky: Do 6 let: 1. Hanáková Eliška (Benešov), 2. Boniatti Natálie (Rožnov p. R.), 3. Mazánková Tereza (Žďárná). 7 - 9 let: 1. Bojková Michaela (Ostrava), 2. Zemánková Anna (Benešov), 3. Obořilová Tereza (Brno). 10 - 12 let: 1. Kozelská Petra (Ostrava - Zábřeh), 7. Šafářová Adéla (Boskovice). 13 - 15 let: 1. Stočková Nikol (Ostrava), 6. Koudelková Veronika (Benešov). 16 - 18 let: 1. Hlubinková Nikola, 2. Tlamková Tereza, 3. Parolková Markéta (všechny Moravec Benešov). Od 19 let: 1. Veselá Lucie (Vojkovice), 5. Zemánková Eva (Benešov), 6. Dvořáková Petra (Boskovice).
   Chlapci: Do 6 let: 1. Šmída Daniel (Benešov), 2. Žurek Jakub (Val. Meziříčí), 3. Dokoupil Lukáš (Benešov). 7 - 9 let: 1. Stoček Bruno (Ostrava), 4. Tlamka Tomáš (Okrouhlá). 10 - 12 let: 1. Zeťák Michael (Lhota u Vsetína), 5. Prudek Dominik (Lysice). 13 - 15 let: 1. Sekanina Adam (Suchý), 4. Kolář Patrik (Kořenec). 16 - 18 let: 1. Doležal Milan (Brno), 6. Šafář Jakub (Boskovice). Muži Hobby: 1. Bořil Petr (Horní Štěpánov), 3. Barák Radek (Valchov). Muži Elite: 1. Cink Ondřej (Merida Team), 6. Prudek Vítězslav (Moravec Benešov).
   Pohár Drahanské vrchoviny pokračuje čtvrtým závodem 19. června, pořadatelem je Suchý - Velenov.
  


Výběr se loučil třetím místem
J e d o v n i c e (les) - Na mezinárodním turnaji žákovských výběrů družebních fotbalových svazů, který se konal 27. května 2010 v Jedovnicích, zvítězil výběr MěFS Brno. Pro nepřízeň počasí byl původní termín konání turnaje o týden posunut a pouze díky vstřícnosti funkcionářů SK Jedovnice se vůbec uskutečnil na silně podmáčeném trávníku. Turnaj pořádaný komisí mládeže OFS Blansko se hrál jako 3. ročník „Memoriálu Jaroslava Kříže“.
   S účinkováním v reprezentaci OFS Blansko ročníku 1996 se fotbalisté našeho okresu rozloučili třetím místem.
   Výsledky: MěFS Brno - OFS Blansko 1:1, ObFZ Trnava - ObFZ Bratislava-mesto 0:0, OFS Blansko - ObFZ Bratislava-mesto 0:0, MěFS Brno - ObFZ Trnava 3:0, ObFZ Bratislava-mesto - MěFS Brno 0:6, ObFZ Trnava - OFS Blansko 1:0.
   Konečné pořadí:
   1. MěFS Brno 7 bodů, 2. ObFZ Trnava 4 body, 3. OFS Blansko 2 body, 4. ObFZ Bratislava-mesto 2 body.
   Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Jaromír Motyčka (MěFS Brno), nejlepším střelcem Martin Soukop (MěFS Brno) a nejlepším brankářem Igor Vincík (ObFZ Trnava).
Výběr blanenského okresu, žáci ročníku 1996, vybojoval na Memoriálu Jaroslava Kříže třetí místo.
Foto: archiv  


Letovičtí tenisté vezou body
L e t o v i c e (les) - Na kurtech zatím posledního Pelhřimova odehráli druholigoví tenisté Letovic vítězné utkání. Pomohly jim k tomu také dva skrečované zápasy, neboť domácí jednička Bílková k utkání pro nemoc nenastoupila.
   Po dvou úvodních porážkách ve dvouhrách přišla vítězná šňůra hostujícího celku, který si do tabulky připsal další dva body.
   TK Pelhřimov - Sokol Letovice 3:6
   Němec Filip - Novotný Petr 6:3, 6:2. Trněný Milan - Vondráček Tomáš 6:4, 6:1. Krupauerová Kateřina - Havelková Markéta 2:6, 0:6. Bílková Martina - Procházková Andrea scr. Tročil Jan - Joura David 6:3, 2:6, 1:6. Straka Jaroslav - Šimčík Milan 5:7, 4:6. Krupauerová, Bílková - Havelková, Procházková scr. Trněný, Tročil - Šimčík, Vondráček 4:6, 6:3, 7:6. Kovanda, Straka - Elísek, Joura 4:6, 3:6.
   V sobotu hostí letovický celek dosud neporažený tým HTK Třebíč.
  


Sobota v rytmu
B o s k o v i c e (les) - Na tři sta diváků se na zimním stadioně ani chvíli nenudilo při vystoupeních nejrůznějších tanečních formací.
Foto: Lubomír Slezák  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   Muži - II. třída: Lysice - Letovice 0:3 (0:1), Stőhr, Řezník, Hlaváček, Sloup - Drnovice 1:6 (0:4), Nečas – Haničinec 4, Setnička J., Fojt Z.,Vísky - Vavřinec 1:3 (1:0), Lokaj – Přikryl Roman, Přikryl Radim, Rybář, Blansko B - Boskovice B 0:0 (0:0).
   III. třída: Knínice - Lipůvka 0:6 (0:3), Hájek 2, Macho 2, Ráček, Mánek, Olešnice B - Kunštát B 1:1 (0:0), Boček Rost. – Horák O., Skalice - Vilémovice 1:0 (0:0), Bílek, Lažany - Doubravice B 2:0 (0:0), Malík, Vrbka,Vysočany - Ostrov 5:3 (3:3), Beneš 3, Němec, Poláček – Dáňa 2, Gross, Kotvrdovice - Vranová 4:2 (3:1), Hloušek P. 2, Kunc, Šenkýř J. – Stőhr, Štarha, ČK: Zukal – Jež.
   IV. třída: Lomnice - Lažánky 3:0 (1:0), Feifer, Rochla, vlastní, Březová B - Benešov 3:2 (3:1), Holas, Švancara, Zelený – Ošlejšek, Malina, Úsobrno - Cetkovice 6:6 (3:4), Blaha 4, Kroupa, Ščudla – Najer 2, Huptys, Letfus, Jurka, Tománek, Adamov - Voděrady 4:1 (3:1), Beneš, Flachs, Suk, Španěl – Alexa. Voděrady - Cetkovice 2:2 (1:1), Kyrtz 2 – Huptys, Najer.
   Dorost
   Sk. A: Vavřinec - Jedovnice 2:11 (2:6), Nečas 2 – Tajnai 5, Slouka Josef 2, Plch, Slouka Karel, Nezval, Sloup - Ostrov 3:2 (2:1), Žák, Kugler, Hasoň – nehl., Lipovec - Adamov 2:5 (0:4), Musil F., Zukal – Střelec 4, Pačovský, Olomučany - Kotvrdovice 1:2 (0:2), Horváth F. – Kunc J., Kučera.
   Sk. B: Černá Hora - V. Opatovice 3:2 (1:1), Procházka, Kupka, Barva – Ille, Hanák, Lysice - Skalice 1:0 (0:0), Janeček. Černá Hora - Vísky 0:1 (0:0), Hynek.
   Žáci
   Sk. A: Kotvrdovice - Lipovec 0:2 (0:1), Sedlák, Opatřil, Šošůvka - Vavřinec 6:1 (4:1), Šindelka 3, Furch, Ponomarenko, Doušíček – Polák, Rudice - Adamov 4:0 (1:0), Vymazal 3, Korčák. Jedovnice - Vavřinec 1:1 (0:1), Ondráček – Jalový. Rudice - Lipovec 3:8 (0:7), Vymazal 3 – Lahodný 3, Musil F. 3, Kučera, Vágner J.
   Sk. B: Svitávka - V.Opatovice 1:4 (0:1), Hanák – Seidl 2, Vacula, Sedlář, Knínice - Doubravice 3:0 (2:0), Přikryl L. 2, Haupt T., Vísky - Voděrady 2:2 (1:2), Abrahám 2 – Hradský 2, Lysice - Cetkovice 1:2 (0:0), Danác – Horák Jan, Šmíd. Cetkovice - Vísky 7:1 (4:1), Kubín D. 2, Horák J. 2, Pospíšil, Šmíd, Filip – Hladil. Voděrady - Lysice 4:1 (2:0), Burgr 2, Kropáč, Nezval – Horák.
   Přípravka
   Sk. A: Rájec - Jestřebí - Boskovice A 0:4 (0:2), Vorlický J. 2, Tichý, Hlaváček R., Blansko - Boskovice B 13:0 (8:0), Gansukh 4, Šmerda 2, Němec 2, Ševčík 2, Pačovský 2, Chroust, Knínice - Vavřinec 5:6 (1:5), Letfus M. 2, Lajšner M. 2, Mucha – Moravec R. 4, Kadlec 2, Černá Hora - Kunštát 3:6 (1:3), Řehoř 2, Fanta – Holík 3, Čechová, Šmerda, Motyčka. Černá Hora - Rájec - Jestřebí 1:9 (0:4), Frýdek – Dovrtěl 3, Burgr 2, Sekanina 2, Čada, Pycun, Kunštát - Knínice 2:4 (0:2), Holík, Motyčka – Mucha, Letfus, Oliva, Lajšner L.,Vavřinec - Blansko 0:7 (0:4), Chroust 4, Přikryl, Ševčík, Gansukh, Rájec - Jestřebí - Blansko 0:15 (0:9), Ševčík 5, Prudil 3, Gansukh 2, Přikryl, Šmerda, Feik, Němec, Pačovský. Kunštát - Rájec - Jestřebí 1:0 (1:0), Holík.
   Sk. B: Kotvrdovice - Boskovice C 6:0 nehl., Lipovec - Vysočany 7:2 (3:1), Matuška 2, Formánek 2, Mikoláš 2, Kosek – Žáček 2, Jedovnice - Blansko B 2:4 (1:1), Mlčoušek 2 – Doležel, Poliak, Rek, Souček. Blansko B - Rudice 4:2 (3:1), Souček 2, Němec 2 – Matuška, Kučera, Olomučany - Lipovec 0:0 (0:0),Vysočany - Boskovice C 1:4 (0:1), Žáček – Dvořák 3, vlastní. Jedovnice - Vysočany 6:6 (4:2), Mlčoušek 3, Buchta J. 3 – Žáček 3, Zukal 2, Kolomazník. Kotvrdovice - Lipovec 1:0 nehl., Blansko B - Kotvrdovice 3:0 kontumačně.
   Sk. C: Ráječko - Boskovice D 6:2 (3:0), Kana 4, Divácký, Kala – Alexa Š. 2, Lipůvka - Boskovice E 0:4 (0:3), Ondroušek J. 2, Vorlický L., Kostík, Svitávka - Letovice 2:6 (1:3), Bednář 2 – Pokorný 3, Řezník 2, Cichra, Drnovice - Olešnice 0:3 (0:2), Petrželka, Kříž, Kovář.
   Drnovice - Ráječko 2:0 (2:0), Dostál, Sedláček, Olešnice - Svitávka 8:1 (5:0), Kovář 3, Vítek, Janíček, Konopáč M., Konopáč L., vlastní – Bednář, Letovice - Lipůvka 5:1 (1:0), Pokorný 2, Cichra 2, Pečínka – Ševčík, Ráječko - Lipůvka 2:2 (1:1), Ariguunbuuvei 2 – Hloušek 2. Letovice - Drnovice 6:1 (3:1), Řezník 3, Cichra 3 – Dostál.
   
   Malá kopaná
   1. liga: AC Okrouhlá - Kanap Karolín 5:2, Panteři Sudice - AC Kozárov 3:10, Artézia Štěchov - FC Nobica Boskovice 0:1, Sokol BK Sadros Bce - FC Pivrnec Dolní Lhota 7:3, TJ Orel Boskovice - FC Kvasar Černá Hora 2:8, FC Brumov - TJ Sokol Rozhraní 2:2.
   2. liga: 1. FC Šebetov - FK Jabloňany 4:1, FC Fulgur Býkovice - FC Microtex Lomnice 1:1, FK Louka - FC Sampdoria Poříčí 3:3, FC Artis Bedřichov - DKS Kopeček Rájec 3:3.
   3. liga: Hasiči M.R.-S.L. - Autodoprava Lefler 9:0, Torpéda Vážany - PentaCo Boskovice 1:2, StB Jabloňany - TJ Šerkovice 5:1.
   4. liga: FK Nedala Lažánky - FC Dynamo Čížovky 6:5, Panthers Vanovice - SK Jestřebí 10:6, TJ Sokol Valchov A - Hřiště Velké Opatovice 2:5, BC Červánky Rájec - SK JKP Olešná 5:1, FK Tuzemák Boskovice - SAF Brťov 3:2.
   5. liga: Chmelaři Újezd u Bce - FC Rozsíčka 0:4, FC Sebranice - FPO Blansko 2:2, LPP Lhota u Lysic - FK Obora 3:3.
   Divize: FK Rudná - Větrník Adamov 4:0, FC Vítějeves - TJ Sokol Lysice 1:3, TJ Sokol Horní Lhota - Norci Velké Opatovice 1:3, FC Piccolo Černá Hora - 1. FC Žďár 99 9:3.
   Zákl. soutěž: TJ Rudka - TJ Ultras Vysočany 6:3, TJ K20 Šošůvka - FC Moravská Chrastová 3:2.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   5. 6., 16.30 h Boskovice - Napajedla, Blansko - Pelhřimov, divize. 6. 6., 16.30 Rájec-Jestřebí - Kyjov, KP. Lipovec - Bohdalice, Kunštát - Kohoutovice, Černá Hora - Bohdalice, I. B.
   ATLETIKA
   1. 6., 17.30 h Skalní mlýn - Macocha. Hraběnka cup, 11. ročník. 5. 6., 15 h Doubravice. Svitava kros.
   TENIS
   5. 6., 10 h Sokol Letovice - HTK Třebíč, 2. liga.
  


Napsali nám

Biftek v 3D
Anketní otázka položená slečnou v brněnské obchodní pasáži mne poněkud překvapila. V daný okamžik jsem si nedokázal vzpomenout, kdy jsem byl naposled v kině. Hlavou mi prolétla vzpomínka na chvíle strávené v místním kině, kdy se před mnoha desítkami let vždy pravidelně promítaly ideologicky vhodné filmy, a to vždy místo školního vyučování. Pak jsem si vzpomněl i na několik projekcí Filmového festivalu pracujících, kdy bylo boskovické kino většinou beznadějně zaplněno. Následně jsem ovšem zabředl do vln kulturních barbarů, kteří filmové stánky obcházeli velkým obloukem. Další otázky tazatelky na digitalizaci kin nebo 3D projekci se tak posunuly do oblasti víceméně teoretické.
   Přitom jde zdánlivě o problém, který se obcí a měst netýká. Opak je však pravdou. V České republice je stále mnoho kin, které vlastní obce nebo města a mají finanční problémy s jejich provozováním. Digitální promítání znamená nahrazení klasických projektorů těmi zatím nejdokonalejšími. Kvalita obrazu je podstatně vyšší a 3D technologie ještě umocňuje filmový zážitek.
   Stále více filmů je distribuováno na digitálních nosičích a v 3D formátech. Všichni provozovatelé kin se musí na nové technické vymoženosti samozřejmě připravit. Zavedením nových technologií nemají zdaleka vyhráno. Fenomén internetu v každém případě překonává některé představy. V současné době není problém si stáhnout filmové novinky z některých webových portálů. Nelze se tedy divit, že většina dříve oblíbených videopůjčoven zaniká.
   Navíc nastupuje éra kvalitně vybavených souprav domácích kin ale i televizorů s 3D technologií, která umožňuje dokonalý prožitek v teple domova. Někteří fanoušci filmů přiznávají, že právě pohodlí je někdy odradí od návštěvy kina. Pak nám jeho provozovatel oznámí, že díky kvalitně zavedené technologii bude někdy nucen zvednout výši vstupného na dvojnásobek. V době dnešní ekonomické krize to znamená pro početnou rodinu docela slušný výdaj. Pro některé milovníky filmových novinek se možná návštěva kina stane téměř svátkem. Na druhé straně si ovšem člověk musí přiznat, že pro něho je svátkem i to, když si dopřeje biftek z pravé svíčkové se sázeným vejcem. Zdaleka to není pokrm, který by si dopřával každý týden, stejně jako návštěvu kina.
Milan Křesťan  


Není už načase něco změnit?
V návaznosti na blížící se volby si na jedny takové „zahráli“ v minulých dnech žáci osmých ročníků na ZŠ Slovákova. V rámci předmětu výchova k občanství si osmáci vytvořili skupinky – strany. Vylosovali si číslo své strany, pod kterým pak vystupovali, vymysleli vhodný název, vytvořili letáky a sestavili si volební programy. Ty však nesměly obsahovat nic, co by se netýkalo školy, co by bylo scestné a nereálné, ale naopak. Měli přijít s myšlenkami na změny a opatření, nad kterými by se mohlo do budoucna opravdu pouvažovat, co by přineslo zlepšení „života“ ve škole. Své návrhy pak museli také obhájit.
   Dalším úkolem bylo promyslet strategii, se kterou ve svém vystoupení osloví své spolužáky ve třídě, aby je následně zvolili. Podmínkou totiž bylo to, že nesmí nikdo zvolit svou stranu. Nutno říct, že se tohoto úkolu žáci zhostili velmi dobře a opravdu navrhli spoustu dobrých myšlenek. Kromě samotné „hry na volby“ se však projevila ještě jedna stránka dnešního způsobu života. Už během týdne příprav nebylo možno přeslechnout společné domlouvání se a vyjednávání mezi stranami, kdo dá komu hlas. Zdá se vám to nečestné? Bohužel nezůstalo jen u toho.
   V den „voleb“ dokonce někteří žáci vytasili zbraně nejvyšší – úplatky. I když to tentokrát byly úplatky „pouze“ v podobě čokolády a zákusku, přesto mi docela zatrnulo, když jsem si uvědomila, kam až jsou DĚTI schopny zajít. A to mě přimělo napsat tento článek.
   Zamysleme se nad tím, jaký způsob života dětem předkládáme. Je velmi smutné být svědkem toho, kdy už čtrnáctiletí jdou cestou úplatků a předem smluvených výsledků. Kdy zásady demokratického způsobu života, kterým se mají žáci nejen ve škole naučit a v životě je pak uplatnit, jsou pro ně pouhým pojmem a nečestné jednání se stává normou. A vysvětlovat žákům, že taková cesta není správná, je čím dál těžší. Každý z nás je dětem „vzorem“ větším, než si možná myslíme. A každý z nás se podílí svým způsobem života na dnešním obrazu společnosti.
   I když jsou to pouze děti, jejichž forma úplatku tentokrát snad nikomu neublížila, nemyslíte, že právě toto může být třeba první krok k tomu, aby se jejich čestnost a svědomí postupně vytrácely? Není už načase „něco“ změnit?
   
   Pavla Živná, ZŠ Boskovice
  


Plamen není vždy známkou požáru
Po dobrých zkušenostech z minulého roku byla znovu dána důvěra doubravickým hasičům a okresní kolo soutěže PLAMEN 2009 – 2010 se v sobotu 22. května konalo ve sportovním areálu Doubravice nad Svitavou. Sjelo se tam několik stovek mladých hasičů z celého okresu Blansko, aby předvedli, co se za uplynulý rok naučili a v čem se zlepšili. Sobotní akce prověřila nejen soutěžící, ale hlavně pořadatele. V sobotu ráno ale mohli zástupcům Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Blansko, kteří tuto soutěž vyhlašují, spokojeně nahlásit – úkol splněn, vše připraveno!
   Dvacet devět družstev v kategorii starší a dvacet v kategorii mladší urputně bojovalo v daných disciplinách po celé sluneční dopoledne. Pak ale sv. Florián pravděpodobně zapomněl na slíbenou pomoc při zajištění krásného počasí a nad Doubravicí se přehnala krátká bouře s vydatným deštěm. Vyhlašování výsledků se tedy muselo schovat pod střechu víceúčelové budovy.
   Výsledné pořadí družstev: Starší: 1. Žernovník, 2. Sebranice, 3. Borotín. Družstvo ze Žernovníku obhájilo loňské prvenství. Jako jediný zástupce okresu Blansko postupuje do krajského kola. Mladší: 1. Černá Hora 2. Těchov 3. Senetářov.
   Současně se soutěží PLAMEN probíhala stejně jako v minulém roce soutěž O pohár Starosty SDH a pohár starosty městyse Doubravice nad Svitavou. Kategorie starší: 1. Žernovník 2. Lipovec 3. Borotín. Kategorie mladší 1. Těchov 2. Ráječko 3. Senetářov.
   
   Eva Sáňková, Doubravice nad Svitavou
  


Hasiči v MŠ Borotín
Středeční odpoledne 19. května patřilo v obci dětem z MŠ. Na školní dvůr přijeli dobrovolní hasiči se záchranářským vozidlem. Starosta borotínských hasičů Zdeněk Lizna a velitel hasičů Libor Toul představili práci dobrovolných hasičů, děti si prohlédly hasičská vozidla a samozřejmě se nezapomnělo ani na hasičskou sirénu.
   Petr Türk dále ukázal výbavu rychlého zásahového vozu a vysvětlil, jak se vyprošťují zranění při haváriích vozidel a předvedl ukázky hašení a použití různých hasících přístrojů.
   Celé dopoledne se vydařilo, svoji ochrannou ruku nad námi jistě držel i sv. Florián, patron hasičů. Jakmile byla vyřčena poslední věta, spustil se vydatný déšť.
   Chtěli bychom poděkovat všem, kdo se na přípravě a realizaci této akce podíleli.
   
   Libuše Türková, učitelka MŠ Borotín