Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Výcvik mladých rytířů
Hon začíná
Hlava na hlavě
 
Z Regionu
Den bez aut
Tentokrát jablíčko
Další redukční dieta pro rozpočet: mínus šestadvacet milionů
Kino zrušit, nebo dotovat? ptají se v Letovicích
Titul mistrů republiky unikl hasičům z Horního Poříčí o vlásek
Kácení stromů a výsadbu zeleně projednají s občany
Policisté hledají svědky nehody
„Na Vánoce chystám dokument inspirovaný Boskovicemi,“ slibuje nový boskovický kaplan
Ve městech otevřou dveře sociálních služeb
Boskovice patří do Království Komety
 
Kultura
Ludvík Kundera dostane letošní Cenu Jaroslava Seiferta
Přímé přenosy z Metropolitní opery zahájí Pucciniho Tosca
Na pomezí Čech a Moravy vzniká nový symfonický orchestr
Rychlé šípy zahrají v sokolovně
Haiku
 
Informace
Uzavírka v Rájci
Letovice zvýší činži v městských bytech
Pozorujeme říjnovou hvězdnou oblohu
Policisté opět poradí chatařům, jak vyběhnout se zlodějí
Zubní pohotovost na Boskovicku – říjen 2009
 
Sport
Forman Boskovice nečekaně bodoval v Otrokovicích
Blansko potřetí za sebou prohrálo
Snadná práce
Feruga skončil po boji čtvrtý
Jubileum v lázních
Nasazení rozhodčích OFS Blansko
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Satelity a sinice
Mladí sportovci budou dostávat příspěvky dle nových pravidel
Ještě si pamatujeme…
Klienti Sociálních služeb se na Dny otevřených dveří pečlivě připravovali
Gymnázium ve Slovinsku
Malování na sněhu
 
Přečtěte si

Výcvik mladých rytířů
O l e š n i c e (AD) - V průběhu celého prodlouženého víkendu si Olešnice připomínala deset let od svého povýšení na město. Oslavy vrcholily pondělním Václavským jarmarkem, kde hlavní zájem diváků poutala vystoupení souborů historického šermu. Nechyběly však ani trhovci, domácí zabijačka či oblíbený burčák. Nádherný podzimní den doplnily dny otevřených dveří v základní a umělecké škole či výstava automobilových veteránů.
Foto: Marek Lepka  


Hon začíná
L y s i c e (AD) - Nádvoří lysického zámku se v sobotu 26. září stalo místem slavnostního zahájení tradiční Hubertovy jízdy, jejíhož vedení se stejně jako vloni ujal herec Václav Vydra. Nepochybně i on byl důvodem, proč si podívanou nenechaly ujít stovky diváků. Lovecká tématika navíc doprovázela i výzdobu samotného sídla.
Foto: Marek Lepka  


Hlava na hlavě
Č e r n á H o r a (AD) - Každoročně už od roku 1997 patří závěr měsíce září v Černé Hoře – Pivní pouti. Minulou sobotu ji podle informací pořadatelů navštívilo dvanáct až třináct tisíc diváků, kteří zaplnili nádvoří pivovaru, prostranství před pódiem na výletišti i samotný průtah obcí (na snímku). Vedle bohatého kulturního programu pivovarníci představili také několik letošních novinek ze své produkce. Mezi nimi vévodilo pšeničné pivo Velen.
Foto: Marek Lepka  


Z Regionu

Den bez aut
B o s k o v i c e - V Boskovicích se v rámci evropské kampaně letos zaměřili na bezpečnost dětí v silničním provozu. Na prostranství před radnicí si děti školou povinné prohlédly techniku, kterou používají policisté, městští strážníci, hasiči a zdravotničtí záchranáři. Vyzkoušely si také, jak poskytnout první pomoc zraněnému člověku.
Foto: Jana Pokladníková  


Tentokrát jablíčko
L e t o v i c e (AD) - Součástí Evropského týdne mobility v Letovicích byla i speciální akce Jezdíme s úsměvem. Školní děti za asistence policistů pří ní hodnotily chování řidičů na silnici a následně jim rozdávaly kyselé citrony, nebo sladká jablka.
Foto: Marek Lepka  


Další redukční dieta pro rozpočet: mínus šestadvacet milionů
B o s k o v i c e - Peníze do městské pokladny netečou, nezbývá, než se ještě více uskrovnit. Takový vzkaz vyslali boskovičtí zastupitelé na posledním zasedání občanům města, ale například i úředníkům na radnici. Ti na svých výplatních páskách budou letos marně hledat odměny. Jisté je také to, že se v Boskovicích do konce roku neopraví už ani metr silnice. Šetřit ale budou muset i příspěvkové organizace města.
   Škrty ve výdajové stránce rozpočtu vzali zastupitelé tentokrát zgruntu. Podle boskovického starosty Jaroslava Dohnálka ani jiná možnost, jak kompenzovat nižší daňové příjmy, které tvoří podstatnou část příjmů do městské pokladny, neexistuje.
   Už za první pololetí se rozpočet ztenčil o zhruba třináct milionů korun a jak již před časem vedení města avizovalo, nebyl červnový zásah do rozpočtu poslední. „Daňové příjmy v prvním pololetí klesly tak, jak klesly. Nyní jsme s ohledem na předpověď vývoje z ministerstva financí, České národní banky a informace od makroekonomických špiček spočítali, že je potřeba snížit rozpočet o dalších šestadvacet milionů korun,“ konstatoval Dohnálek.
   Ekonomická krize tak „obrala“ rozpočet Boskovic od začátku roku už o čtyřicet milionů korun. V rámci posledního rozpočtového opatření nezůstala ušetřena škrtů snad žádná kapitola rozpočtu, šetří se na všech frontách.
   Například u silnic. I když původní rozpočet sliboval opravu komunikací v šesti ulicích města, opravila se jen ulice Janáčkova, a to v souvislosti se zabezpečením železničního přejezdu. Jestliže ještě před prázdninami měli naději alespoň občané bydlící v ulici Lesnické a Na Horce, tak i oni si teď musí říct - snad někdy příště.
   Na neurčito se kvůli krizi rovněž odkládá řešení problematické křižovatky u boskovické pošty.
   Téměř dva a půl milionu korun budou muset letos uspořit na svých provozních nákladech příspěvkové organizace města. Jen společnost Služby Boskovice, která spravuje městská sportoviště, bude muset oželet asi sedm set tisíc korun.
   O celý milion se musí uskrovnit Městská správa sociálních služeb, která provozuje v Boskovicích zařízení a služby pro seniory. Chod zařízení by ale tento zásah do rozpočtu organizace neměl podle slov starosty nijak výrazně ohrozit. „Senioři nemusí mít obavu, že by se jim v domově nesvítilo nebo netopilo. Musí se ale odložit některé plánované opravy, omezit údržba, odložit malování a podobně,“ poznamenal Jaroslav Dohnálek.
   Z větších položek, které byly v původním rozpočtu, odválo poslední rozpočtové opatření šest a půl milionu na výstavbu kotelny u zimního stadionu a 4,7 milionu korun určených na rekonstrukci koupaliště v Červené zahradě, která letos probíhá. „Jde o peníze z vlastních zdrojů, za které má být opraven například vstupní areál koupaliště. Akce se přesouvá na jaro příštího roku,“ uvedl starosta s tím, že omezení nesouvisí nijak s dotačním titulem, z něhož je celková rekonstrukce koupaliště realizována.
   Snížit režijní náklady musel i samotný městský úřad. Úsporná opatření nyní ale na vlastní kůži pocítí i úředníci z radnice. „Na mzdách zaměstnanců úřadu se škrtají dva miliony korun, což je částka včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění,“ informovala správkyně městské pokladny, vedoucí finančního odboru Dana Baláčová.
   V praxi to znamená, že kvůli hospodářské krizi půjdou úředníci před Vánocemi domů bez prémií. „Nikomu se zatím nesnižuje osobní ohodnocení, ani nesnižujeme počet zaměstnanců,“ podotknul Jaroslav Dohnálek.
   Personální zemětřesení by na úřadě mohlo nastat v případě, že by se dále dramaticky zvyšoval propad rozpočtových příjmů. „Plán „B“, tedy možnost, že by úřad obsluhovalo méně lidí, je zpracován. Věřím ale, že na něj nedojde,“ dodal starosta.
  


Kino zrušit, nebo dotovat? ptají se v Letovicích
L e t o v i c e (AD) - LETOVICE (ml) – Městskému kinu v Letovicích možná zvoní hrana. Kvůli vysokým provozním nákladům, rostoucím požadavkům filmových distributorů a dlouhodobě nízké návštěvnosti se propadá do stále většího deficitu a vedení města chce brzy rozhodnout o jeho dalším osudu.
   „Kino nás stojí poměrně dost peněz a některým zastupitelům se to nelíbí. Jen za první pololetí mělo ztrátu 350 tisíc a do konce roku se dá očekávat, že dluh překročí hranici půl milionu korun,“ informoval starosta Radek Procházka s tím, že v současné době existují pro město dvě varianty řešení, které se ale v konečném důsledku příliš neliší. „Buď kino zrušíme co nejdříve to půjde, anebo ho necháme dojet do příštího podzimu, kdy by měl pivovar Černá Hora zahájit vnitřní rekonstrukci Karlova, a dát celému prostoru včetně kinosálu jiný charakter, “ upřesnil a dodal, že obě možnosti mají mezi zastupiteli své příznivce.
   Jak dále starosta uvedl, hlavním problémem rostoucího finančního propadu není jen klesající zájem diváků - na jednotlivá představení chodí průměrně dvaadvacet až třiadvacet lidí - ale zejména vysoké ceny energií a půjčovného.
   Distributoři filmů, kteří při výběru poplatků dříve přihlíželi k návštěvnosti, chtějí dnes výhradně fixní platby.
   Na otázku, co s kinem dál, existuje podle místostarosty Vladimíra Stejskala ještě jedna odpověď: zachovat projekci v omezené míře, například s jedním představením týdně. „Doporučoval bych zaměřit se třeba jen na promítání premiér českých filmů. Ty jsou oblíbené a lidé na ně chodí,“ soudí Stejskal a připomíná, že přítomnost kina patří mezi kulturní vizitky každého města.
   Předběžný návrh konečného řešení chce vedení města připravit v průběhu října, k definitivní rozhodnutí dojde ale až při setkání celého zastupitelstva v závěru roku.
  


Titul mistrů republiky unikl hasičům z Horního Poříčí o vlásek
H o r n í P o ř í č í - Ozdoben stříbrnými medailemi se vrátil tým hasičů z Horního Poříčí z mistrovství České republiky v požárním sportu dobrovolných hasičů, které proběhlo ve dnech 18. až 20. září v Ústí nad Labem. Chybělo přitom jen velmi málo, aby dosáhli mety nejvyšší a zopakovali tak své zlaté tažení z roku 2006. Od mistrovského titulu je tentokrát v celkovém součtu dělily jen neuvěřitelné tři setinky vteřiny.
   Silnou stránkou hornopoříčských hasičů jsou především rychlé nohy, což se prokázalo i na šampionátu v Ústí. „V běžeckých disciplínách si věříme natolik, že se neobáváme téměř ničeho a nikoho,“ prohlašoval ještě před závody člen týmu Ladislav Janeček.
   A skutečně. Po prvním dni šampionátu, kdy byly na pořadu běžecké disciplíny započítávané do celkového hodnocení mistrovství, tedy běh na sto metrů s překážkami a štafeta čtyřikrát sto metrů s překážkami, se borci z Horního Poříčí suverénně usadili na nejvyšší příčce. Nejlepší běžec týmu Jakub Pěkný dokonce jako jediný ze všech závodníků zaběhl stovku pod šestnáct vteřin a časem 15,97 vteřiny se stal mistrem republiky.
   Při štafetě vnesla do mužstva lehký neklid porucha časomíry, ale nakonec se běžcům i přes ne úplně povedené předávky povedlo zaběhnout slušný čas. Lepší byla v této disciplíně jen konkurence z Hněvošic v Moravskoslezském kraji.
   O tom, že se hasiči z Horního Poříčí stali nakonec vicemistry republiky, rozhodla královská disciplína požárního sportu – požární útok. Stejně jako u předchozích disciplín do něj šel tým s velkým odhodláním. „Nevyhnula se nám drobná chybička na sacím vedení, ale když se časomíra zastavila na hodnotě 27,39 sekundy, byli jsme spokojení a věřili v medailové umístění, a snad i v to zlato,“ vybavuje si atmosféru klání Ladislav Janeček. Vše ale bylo nakonec trochu jinak a v požárním útoku se před hasiče z Horního Poříčí postupně dostalo pět rychlejších týmů. V celkovém hodnocení ale bylo lepší jen družstvo SDH Horní Kamenice v Plzeňském kraji, které se tak stalo mistrem České republiky v požárním sportu pro rok 2009.
   Přestože snili sen o zlaté medaili, která jim nakonec unikla jen o vlásek, jsou hasiči z Horního Poříčí se svým výkonem na šampionátu spokojeni a rozhodně neházejí flintu do žita. „Nezbývá nám nic jiného, než se na příští rok připravit ještě lépe a opět se pokusit zvítězit. Odhodlání a vůle nám jistě nechybí. Chci poděkovat našim věrným fanouškům, kterých přijelo do vzdáleného Ústí nad Labem deset. A také obecnímu úřadu v Horním Poříčí, Jihomoravskému kraji, Krajskému sdružení hasičů Jihomoravského kraje a našim sponzorům, díky kterým jsme se mohli na tuto vrcholnou akci připravit,“ dodal Ladislav Janeček.
  


Kácení stromů a výsadbu zeleně projednají s občany
B o s k o v i c e - Boskovičtí občané se budou moci vyjádřit k projektu obnovy městské zeleně, na kterou město získalo pětimilionovou dotaci z evropských fondů. O tom, kde se bude kácet a kde se naopak bude vysazovat nová zeleň, se vše dovědí při veřejném projednávání této problematiky.
   Setkání s občany se uskuteční ve středu 30. září od 15 hodin ve velké zasedací síni městského úřadu. „Občané budou moci nahlédnout do projektů, aby věděli, co se kde bude v rámci úprav zeleně dít,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.
   Veřejného projednání se kromě představitelů města zúčastní zástupci mateřské školy, Služeb Boskovice a nemocnice, tedy institucí, jichž se proces obnovy městské zeleně dotkne. Chybět nebude ani Josef Janků ze zahradnického podniku Šmelcovna, který celou zakázku v příštích měsících zrealizuje.
  


Policisté hledají svědky nehody
B l a n s k o - Policisté hledají svědky tragické dopravní nehody, při níž zemřel patnáctiletý chlapec. Nešťastná událost se stala v pátek 18. září dvacet minut po 22. hodině na silnici I/19 mezi Kunštátem a Sebranicemi. „Osmadvacetiletý řidič Volkswagenu Golf jedoucí ve směru od Kunštátu k Sebranicím na přímém úseku v mírném klesání přejel patnáctiletého chodce, který ležel z dosud nezjištěných příčin v pravém pruhu na vozovce. Chodec svým zraněním na místě podlehl,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.
   Policie žádá případné svědky, aby se přihlásili na lince 158 nebo přímo komisaři služby kriminální policie a vyšetřování v Blansku por. Ing. Liboru Kutilovi na telefon 974 631 353.
  


„Na Vánoce chystám dokument inspirovaný Boskovicemi,“ slibuje nový boskovický kaplan
B o s k o v i c e (AD) - Řada lidí už ho někde v okolí potkala, ale nikoho asi nenapadlo, že jde o kněze a navíc nového kaplana boskovické farnosti. P. Jan Hanák se většinové představě duchovního opravdu vymyká – zvenku i zevnitř. Jak ale sám připomíná, katolictví znamená všeobecnost, a proto je prý dobře, že i lidé v církvi jsou různorodí.
   
   Kromě toho, že jste kněz, učíte navíc v Brně žurnalistiku a píšete scénáře pro televizní a rozhlasové pořady. Všechna čest, ale nebude kvůli takovému rozletu zdejší farnost v něčem ošizená?
   To si nemyslím. Taky bych tady klidně mohl být naplno, ale přitom zavřenej na faře a bez komunikace s lidmi. Naopak si myslím, že to, co dělám, spoustu lidí inspiruje, a ti lidé zase inspirují mě – propojuje se to. Nedokážu v sobě oddělit fungování kněze ve farnosti a kněze ve filmu, je to jeden člověk.
   
   Vysypte z rukávu první dojmy a postřehy – příjemné i nepříjemné – o zdejších lidech, městě, krajině...
   Když se mě kamarádi ptají na Boskovice, odpovídám: malý nádherný město, stavebně kupodivu málo přeoraný bolševikem, krajina úžasná... Pokud jde o lidi, mám zatím stoprocentně dobré zkušenosti. Je to ale povrchní dojem, protože se teprve povrchně známe.
   Také je potřeba říct, že rozhodnutí odejít z Brna pro mě bylo trošku obtížné. Ale ne kvůli Boskovicím. Spíš jsem moc nerozuměl tomu, proč sem mám jít, když bych technicky potřeboval být někde blíž Brnu, protože tam musím skoro každý den kvůli práci jezdit.
   
   A poslouží Boskovice třeba jako téma pro vaši tvorbu?
   Vždycky hledám inspiraci i v místě, kde se zrovna nacházím. Zábrdovice, za šest let co jsem tam byl, jsou pro rozhlas i televizi vytěžené úplně maximálně – lidé i prostředí. Teď chystám dokument na Vánoce a chci v něm vyjít z příběhů, které se odehrávají tady v Boskovicích. Nebudu ale říkat, čí příběhy to budou, protože ti lidé to ještě nevědí.
   
   Co všechno obnáší zaměstnání: kaplan v Boskovicích?
   Tak to se teprve teď usazuje. Zdá se mi ale, že práce budu mít o dost míň než v Brně. Boskovice jsou takový klidný... prostě venkovský. Má to tu atributy venkova v tom dobrém slova smyslu, opakuji v dobrém slova smyslu. Moje úkoly? Být k dispozici na mši, ke svátosti smíření, plus svatby, pohřby, křty a výuka náboženství u středoškoláků a ve čtvrté třídě. No a samozřejmě být k dispozici lidem, když si potřebují promluvit.
   
   Když sloužíte mši, nešetříte gestikulací a i laik okamžitě pozná, že umíte velmi dobře pracovat se svým hlasem. Využíváte tyto „divadelní“ schopnosti záměrně, abyste lidi zaujal?
   Ne, takový prostě jsem. Když se to člověk jednou naučí, když artikuluje, doslovuje hlásky, protože to prostě musí dělat – třeba v rozhlase nebo v divadle, tak mu to přijde do krve. Jde jenom o naučenou, zažitou techniku řeči. Není to tak, že bych měl vyprojektováno, kdy udělám nějaké gesto a jak ono bude fungovat. Ani kázání si nechystám bod od bodu. Přečtu si liturgické texty a najdu si nějakou myšlenku, kterou chci sdělit nebo rozvíjet a to je všechno. Pak už se řídím podle lidí před sebou, podle jejich reakcí, podle toho, co mě v tý chvíli napadne.
   
   Dostala se k vám už nějaká zpětná vazba, co na vás místní farníci říkají?
   Zpětnou vazbu mám třeba zrovna z kázání. Je ale taky trochu povrchní, protože se pořádně neznáme. Lidi vám řeknou, že to kázání bylo dobrý, obrazný, že máte dar mluvit... Možná je to pravda, ale na druhé straně – jedna věc je slovo a druhá věc je život. Pokud moje slovo a můj život nebudou ruku v ruce, tak to není autentické. A můj život oni nemůžou znát, chce to čas.
   
   V jednom rozhovoru jste řekl, že křesťané by měli provokovat. Vysvětlete, jak?
   Nemá to být provokace pro provokaci, ale provokace ve službě evangeliu. Provokuju už tím, že se snažím žít pravdu, jak to jenom jde, a pravdu taky říkat. Provokující je, když žiju mravnej život ve společnosti, která do značné míry akcentuje nemravnosti. Třeba moje kamarádka, gynekologická lékařka, profesionálka, která velmi dobře rozumí svému oboru, provokovala kolegy i pacienty jasným odmítnutím provádět potraty.
   
   A jak provokujete vy?
   Někoho asi docela hodně. Když jsem byl pozvaný do televizního pořadu Před půlnocí, nepřišel jsem tam v klerice a s kolárkem, ale v džínách a tričku. Proti kolárku nic nemám a někdy ho také nosím, ale v té konkrétní situaci bylo důležité přijít oblečený jinak, protože se tím bourají mýty a bylo možné oslovit i někoho, kdo by po zahlédnutí kněze v kolárku automaticky přepnul na jiný program. Kněze přece nedělá kolárek, ale především jeho život, postoje... Právě skrze ně má kněz – stejně jako ostatní křesťané – být kvasem církve a společnosti.
   
   P. Jan Hanák (nar. 1974) vystudoval teologii a žurnalistiku, od roku 2001 je knězem. Pracoval také jako redaktor a moderátor v Rádiu Proglas, poté v Českém rozhlase. Pro Českou televizi připravil sérii dokumentárních filmů s názvem Krajinou ticha, natáčí pořad Sváteční slovo, a chystá se na šestnáctidílný mládežnický magazín Tančící skály. Posledních šest let strávil jako kaplan v brněnské farnosti Zábrdovice a letos v srpnu byl ustanoven kaplanem v Boskovicích.
Foto: Marek Lepka  


Ve městech otevřou dveře sociálních služeb
B o s k o v i c k o (AD) - Kdo si udělá ve středu 7. října čas na jednu či více malých exkurzí, může zčásti poodhalit, co se skrývá pod souslovím sociální služby na Boskovicku. Řada jejich poskytovatelů se totiž zapojí do celostátní kampaně Týden sociálních služeb a kromě jiného uspořádá i mimořádný den otevřených dveří. Návštěvníci jednotlivých zařízení uvidí, co vlastně sociální služby jsou a kdo, kde a v jakém rozsahu a kvalitě je nabízí.
   Volný vstup do Domova pro seniory, Domova se zvláštním režimem, Domu s pečovatelskou službou i Penzionu chystá na první říjnovou středu Městská správa sociálních služeb Boskovice. Pozadu ale nezůstane ani Centrum sociálních služeb města Letovice či velkoopatovické zařízení Paprsek, které pečuje o muže s mentálním, tělesným nebo kombinovaným omezením. „Hosté, kteří přijdou, uvidí ukázky pracovní terapie – tkaní koberců, výrobu keramických předmětů, pletení košíků z pedigu nebo ukázky canisterapie či bazální stimulace. Budou mít možnost navštívit provozní prostory zařízení, zhlédnout videofilmy a fotografie ze života našich klientů nebo si zakoupit drobné dekorační předměty z našich terapeutických dílen,“ zve za Paprsek sociální pracovnice Jana Krčmářová s tím, že kvalita služeb v zařízení zaznamenala v uplynulých letech celou řadu změn.
   Trochu jiný způsob prezentace zvolil boskovický stacionář Betany v Dukelské ulici, zaměřený rovněž na péči o zdravotně postižené osoby. Ve středu 7. října v 15 hodin pořádá přednášku o platných změnách v zákoně o sociálních službách. „Chceme připomenout, co je to příspěvek na péči, jak o něj požádat, jaké výhody přináší průkazy lidí s různými stupni postižení, co je to sociální šetření a podobně,“ vypočítává ředitelka stacionáře Marie Zouharová a dodává, že na přípravě setkání spolupracuje s městským odborem sociálních věcí v Boskovicích.
  


Boskovice patří do Království Komety
B o s k o v i c e - BOSKOVICE (jap) – Když se legendární brněnská Kometa po dlouhých letech opět prodrala do tuzemské hokejové extraligy, zaplesalo nejedno srdce hokejového fandy z Brna i jeho širokého okolí. Sdílet tuto společnou radost bude nyní i město Boskovice, které se zapojilo do projektu Jižní Morava – Království Komety.
   „Smyslem projektu je ukázat, že Kometa nemá sportovní a společenský význam pouze pro město Brno, ale že zájem o náš klub jde napříč celým Jihomoravským krajem. Jsme si vědomi obrovské fanouškovské podpory Komety i z jiných koutů jižní Moravy, a proto chceme umožnit i těmto fanouškům jisté výhody plynoucí z partnerství, které města a obce zapojením do tohoto projektu pro své občany získají,“ píše na internetových stránkách HC kometa Brno Martin Lísal.
   Město Boskovice se součástí Království Komety stalo uzavřením smlouvy na jeden rok. „Smluvní vztah spočívá ve vzájemné propagaci. Město Boskovice nyní propaguje Kometu na dvou billboardech. V plánu je také provázání internetových stránek, možnost využít rezervace vstupenek na domácí utkání a další spolupráce, o které se dále jedná,“ přiblížil za město Boskovice starosta Jaroslav Dohnálek.
   První vlaštovkou dohodnuté spolupráce je padesát vstupenek pro fanoušky z Boskovic od HC Kometa na utkání Kometa – HC Zlín, které se hraje v úterý 29. září v hale Rondo v Brně. Bližší informace o dalších výhodách spolupráce v rámci Království Komety se budou průběžně objevovat na oficiálním webu města Boskovic, stejně jako odkazy na dění v Boskovicích na klubovém webu Komety.
  


Kultura

Ludvík Kundera dostane letošní Cenu Jaroslava Seiferta
K u n š t á t (tt) - Básník, dramatik a překladatel Ludvík Kundera, který trvale žije v Kunštátě, získal Cenu Jaroslava Seiferta za rok 2009. Významné ocenění uděluje každoročně Nadace Charty 77, Ludvíku Kunderovi porota cenu přiřkla za celoživotní dílo. Cenu spojenou s finanční odměnou 250 tisíc korun převezme laureát 12. října v rezidenci pražského primátora.
   Cena Jaroslava Seiferta se uděluje od roku 1986 ve Stockholmu a od roku 1990 v Praze za vynikající literární dílo zveřejněné v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Ludvík Kundera se stal již 29. laureátem, v minulosti cenu získali kupříkladu Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Josef Škvorecký, Bohumil Hrabal nebo Ludvík Vaculík.
   
   Na otázku, čím je Cena Jaroslava Seiferta výjimečná, skoro devadesátiletý Ludvík Kundera odpovídá: „Myslím, že do značné míry preferuje právě básníky,“ a dodává: „No naštěstí jste se úvodem nezeptal, s jakými dojmy jsem přijal zprávu o jejím udělení, poněvadž to věru už nevím – s jakými dojmy. No mám radost, no. A nějak to moc rozmazávat, se mně nechce...“
Foto: Marek Lepka  


Přímé přenosy z Metropolitní opery zahájí Pucciniho Tosca
B o s k o v i c e (tt) - Cyklus přímých přenosů operních představení z Metropolitní opery v New Yorku v HD kvalitě a prostorovém zvuku 5.1 na velkém filmovém plátně kina Panorama zahájí v sobotu 10. října v 18.15 hodin opera Giacoma Pucciniho Tosca. Vstup do operní sezóny uvede speciálně v Boskovicích přední český hudební skladatel, muzikolog a pedagog Miloš Štědroň.
   „V Tosce se snoubí Pucciniho jedinečná hudební inspirace s melodramatičností skvělých Hitchcockových hororů,“ uvedl šéfdirigent Metropolitní opery James Levine, který tuto novou inscenaci řídí.
   Tosca je příběhem tří lidí - slavné operní pěvkyně, volnomyšlenkářského malíře a sadistického policejního ředitele, kteří jsou lapeni v osidlech milostné touhy a politických intrik. V titulní roli se vůbec poprvé za hranicemi svého rodného Finska představí sopranistka Karita Mattila. V roli Caravadossiho se představí Marcelo Álvarez, v roli Scarpii George Gagnidze. Nového nastudování Toscy se chopil uznávaný divadelní a operní režisér Luc Bondy.
   V říjnu se milovníci oper mohou těšit ještě na neméně slavnou operu Aida Giuseppe Verdiho. Tento přímý přenos se uskuteční v sobotu 24. října v 18.45.
   „Jsme hrdí na to, že může divákům zprostředkovat tento nevídaný zážitek. Průměrná délka jedné opery je okolo tří hodin. Libreto je opatřeno anglickými titulky, mimo to zprostředkujeme divákům i české podtitulky. Představení mají jednu nebo dvě přestávky. Během přestávky bude možné občerstvit se a na plátně pozorovat třeba přestavbu scény, rozhovor s hudební nebo autorskou hvězdou a podobně,“ popsal vedoucí kina Panorama Radek Pernica.
   Předprodej vstupenek byl zahájen v pokladně kina Panorama. Cena vstupenky je 290 korun, při zakoupení předplatného minimálně na 5 titulů sezóny je abonentní cena jedné vstupenky 250 korun.
  


Na pomezí Čech a Moravy vzniká nový symfonický orchestr
B o s k o v i c k o (tt) - Hudebníci z Boskovicka mají novou příležitost působit ve vznikajícím symfonickém orchestru. Ten zakládá šéf fungujícího RH Big Bandu Richard Hora, o jeho umělecké vedení se bude starat dirigentka Andrea Krausová, která absolvovala obor dirigování na Pražské konzervatoři a od roku 2005 je posluchačkou dirigování na pražské AMU. Spolupracovala s Komorní filharmonií Pardubice, se Severočeskou filharmonií Teplice, s Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice. V příštím roce připravuje koncert s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně v rámci festivalu Talent a svůj absolventský koncert s Moravskou filharmonií Olomouc. Donedávna pravidelně dirigovala Jindřichohradecký symfonický orchestr a od letošního září vede orchestr Region a pěvecký sbor Gaudeamus ve Světlé nad Sázavou. S pěveckým sborem Canti di Praga se spolupodílí na představení Zítra se bude... Aleše Březiny a v operním studiu Ton uvádí ve spolupráci s orchestrem Berg dvě opery od Bohuslava Martinů – Ženitba a Veselohra na mostě.
   Orchestr by měl mít 40 – 60 stálých členů z řad aktivních hudebníků, přičemž by se dále rozšiřoval i o mladé muzikanty, kteří by tak získávali zkušenosti pod odborným dohledem. Účinkující hudebníci se rekrutují ze Svitav, Litomyšle, Poličky, Moravské Třebové, Jevíčka, Velkých Opatovic, Konice, Boskovic, Letovic a Kunštátu. Zkoušet se bude pravděpodobně ve Svitavách, ve hře jsou i Letovice.
   „Jsme ve fázi, kdy chystáme první zkoušku, ale nábor členů není dosud uzavřen. Zkoušet chceme začít v říjnu, naplno by se měl orchestr rozjet po novém roce. Jádro orchestru budou tvořit učitelé základních uměleckých škol, ale také absolventi a šikovní studenti druhých cyklů. Já sám učím na ZUŠ ve Svitavách a pozoruji, že studenti, kteří po absolvování nejdou dál studovat muziku, často nástroj odloží a zahrají si už jen výjimečně. Myslím, že je to škoda a že je potřeba jim dát příležitost pokračovat, věnovat se muzice, zdokonalovat se a podílet se na kulturním životě svého regionu,“ uvedl Richard Hora.
   Na nutné organizační zajištění provozu nového symfonického tělesa by měla přispívat města, ze kterých budou pocházet jeho členové. Na oplátku jim nový orchestr uspořádá každý rok jeden koncert.
  


Rychlé šípy zahrají v sokolovně
B o s k o v i c e (tt) - IV. ročník Divadelního předplatného pokračuje v Boskovicích v pátek 9. října od 19 hodin, kdy Slovácké divadlo Uherské Hradiště zahraje výjimečně v sokolovně inscenaci Rychlé šípy. 
   „Rychlé šípy se staly okamžitě po premiéře jednou z nejúspěšnějších komedií Slováckého divadla poslední doby. Není divu, vidět na vlastní oči Mirka Dušína i se svými věrnými přáteli, stejně jako zrádné Bratrstvo kočičí pracky, se stalo lákadlem nejen na domovské scéně Slováckého divadla, ale i mimo ni. Znalci Foglarových komiksů dozajista ocení půvabně zpracované příběhy pětice vzorných hochů, ale i další postavy, které jako by z oka vypadli svým tištěným kamarádům. Rychlé šípy se staly jedním z nejvyhledávanějších titulů na Moravě, staly se vítězi pražské přehlídky Dítě v Dlouhé a byly vyhlášeny druhou nejlepší komedií republiky na Festivalu smíchu v Pardubicích,“ přiblížila Věra Opatřilová z KZMB.
  


Haiku
Pavlína Pulcová  


Informace

Uzavírka v Rájci
R á j e c - J e s t ř e b í - Oprava silnice mezi Rájcem-Jestřebí a Bořitovem jde pomalu do finále. Kvůli pokládce obrusné vrstvy vozovky ale musí nyní řidiči počítat s tím, že po celý měsíc říjen bude tento úsek uzavřen jak pro osobní auta, tak pro nákladní dopravu. O víkendech tudy nebudou moci jezdit ani autobusy veřejné linkové dopravy.
   Nákladní auta budou muset po objízdné trase jezdit i po celý měsíc listopad. S obnovením provozu na opraveném úseku počítají silničáři 30. listopadu.
   Objízdné trasy budou řádně vyznačeny.
  


Letovice zvýší činži v městských bytech
L e t o v i c e (AD) - Obyvatelé městských bytů v Letovicích si od příštího roku sáhnou hlouběji do kapsy. Vedení města využilo zákonnou možnost a s platností od 1. ledna 2010 jim zvýšilo činži o více než padesát procent. Za metr čtvereční obydlené plochy už nájemníci nezaplatí třicet, ale čtyřicet sedm korun.
   „Je to nepopulární krok, ale musíme k němu přistoupit. Opravy bytů nás stojí velké peníze, a my je nechceme dotovat z peněz, které máme na jiné aktivity ve městě,“ uvedl starosta Radek Procházka s tím, že letošní rok je poslední, kdy je dovolené zdražovat činži jednostranně. „V dalších letech už bude každé další navyšování vyžadovat dohodu mezi majitelem bytu a nájemníkem,“ dodal starosta.
   Zvýšení nájemného se podle Procházky dotkne obyvatel asi dvaceti městských bytů, které městu zůstaly po několika vlnách privatizace bytového fondu. Obydlí se nacházejí v budově kulturního domu, v budově Pošty anebo v městském domě pod kostelem. O jejich prodeji do soukromých rukou radnice v současné době neuvažuje.
  


Pozorujeme říjnovou hvězdnou oblohu
S příchodem měsíce října, který je celý ponořen do podzimu, nám obloha nabídne podzimní souhvězdí. Když se v polovině října večer kolem 21. hodiny podíváme na oblohu, vidíme sice nad západním obzorem letní trojúhelník, avšak na východě září souhvězdí Vozky, Persea, hlavně však souhvězdí Andromedy a Pegasa. Ze zvířetníkových souhvězdí se našim zrakům nabízí Býk, Beran, Ryby, dále ještě uvidíme Vodnáře a Kozoroha.
   Z uvedeného přehledu souhvězdí vyjmeme souhvězdí Andromedy, velmi známé a zajímavé. Najdeme jej vysoko na obloze pod souhvězdím Kasiopeji a nad souhvězdím Ryb. V Andromedě najdeme tři nejjasnější hvězdy s názvy Sirrah, Mirach, Almak.
   Z nich nejjasnější jsou Sirrah a Almak s jasností -1,2 mag. Sirrah je k nám nejblíže ve vzdálenosti 97 ly. Nejpozoruhodnějším objektem je Velká mlhovina v Andromedě s označením M 31 (spirální galaxie). Je od nás vzdálena 2,4 mil světelných let. Na temné obloze ji spatříme prostým okem, jako protáhlý mlhavý chomáček. Velká mlhovina je předmětem astronomického výzkumu. Snímky odhalují její tvar a krásu.
   K souhvězdí Andromedy se váže pěkná báje. Souhvězdí je pojmenováno po etiopské princezně Andromedě, která byla dcerou královny Kasiopeji a krále Cefea. Andromeda měla být obětována za pýchu své matky. Jak určila věštba, měla být vydána mořskému netvoru. Nevinná dívka byla připoutána mohutnými řetězy ke skále, Právě v tu dobu se vracel bájný hrdina Perseus, který spatřil Andromedu a dověděl se od ní, jaký krutý soud ji čeká. Perseus mořskou obludu zabil a později dostal Andromedu za ženu.
   Jak všichni pozorujeme, sluneční svit v říjnu postupně slábne. Slunce se nyní pohybuje pod světovým rovníkem. Jeho denní oblouky se stále zkracují, zkracuje se také délka dne. Den se během října zkrátí o 1 hodinu a 47 minut. Sluneční azimut klesne z 86° na 68°. Do znamení Štíra Slunce vstoupí 23. 10. v 8 hod. 43 min. SELČ.
   Je vhodné si připomenout změnu času koncem října. Dosud platný letní čas (SELČ) se změní na středoevropský čas (SEČ). To se stane o víkendu 24. - 25. října, kdy se hodiny přesunou ze 3. hodiny ranní na 2. hodinu. Ani si neuvědomujeme, že prožijeme den o délce 25 hodin. Tato skutečnost se opakuje každoročně při změně SELČ na SEČ.
   Pohlédněme na Měsíc a jeho fáze. 4. 10. je úplněk, poslední čtvrt 11. 10., nov 18. 10. a první čtvrt 26. 10. Nejblíže Zemi bude měsíc 13. 10. ve vzdálenosti 369 tis. km a nejdále od Země dne 26. 10. ve vzdálenosti 404 tis. km.
   Říjen nám umožní vidět všechny planety. Merkur uvidíme nad východním obzorem ráno. Venuše zůstává stále Jitřenkou na jihovýchodě. Kromě večera po většinu noci uvidíme Mars (v Blížencích). Po většinu noci kromě jitra září Jupiter v Kozorohu, je stále jasným objektem na obloze. Na ranní obloze najdeme Saturn, který v září přešel do souhvězdí Panny. Téměř po celou noc je na obloze Uran, od 13. 10. je ve Vodnáři. V Kozorohu v první polovině noci nalezneme Neptun.
   Při sledování astronomických úkazů si uvědomíme, že se na obloze neustále něco děje, vidíme neustálý pohyb. Zajímavé bude sledovat oblohu 6. 10. ráno nad východním obzorem. Uvidíme tři planety ve vzájemné blízkosti: Merkur, nad ním Venuši a pod ním planetu Saturn. Dne 16. 10. bude možno pozorovat seskupení Měsíce, Merkura, Venuše a Saturna na ranní obloze.
   Opět nastanou konjunkce planet s Měsícem: 12. 10. Mars (v noci), 13. 10. Saturn a Venuše a 27. 10. Jupiter.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policisté opět poradí chatařům, jak vyběhnout se zlodějí
Č e r n á H o r a - Další setkání s chataři a chalupáři připravili policisté z blanenského územního odboru. Poradí jim, co všechno udělat pro to, aby nemuseli být zaskočeni nevítanými hosty svých víkendových království.
   Druhá akce s názvem Jak vyběhnout se zloději se uskuteční v sobotu 3. října od 16 hodin v Černé Hoře v objektu takzvaného zámečku. Policisté chatařům poradí, jak se ochránit před vloupáním nebo nezvanou návštěvou podvodníků.
   Profesionální hasič je seznámí s prevencí a zajištění domku před požárem. Specialisté z České pojišťovny poradí s výběrem vhodného pojištění objektů, v nichž se trvale nebydlí.
   Zástupci firmy Rostex Vyškov představí sortiment nejvhodnějšího bezpečnostního kování, které může případným zlodějům značně zkomplikovat jejich nekalou činnost. Pro účastníky akce jsou připraveny drobné dárky.
  


Zubní pohotovost na Boskovicku – říjen 2009
B o s k o v i c k o - 3. 10. MUDr. Srpová Letovice J. Haška 12 604 760 665
   4. 10. MUDr. Adamová Letovice Masarykovo nám.18 516 474 018
   10. 10. MUDr. Bočková Kunštát nám. ČSČK 38 516 462 203
   11. 10. MUDr. Fenyk Letovice Tyršova 15 516 474 310
   17. 10. MUDr. Grénarová Boskovice Vodní 95 516 494 204
   18. 10. MUDr. Chatrná Boskovice Lidická 8 516 453 998
   24. 10. MUDr. Chatrný Boskovice Lidická 8 516 456 109
   25. 10. MUDr. Jaklová Boskovice Smetanova 24, 516 454 046
   28. 10. MUDr. Kopáčková Letovice A. Krejčího 1a 516 474 369
   31. 10. MUDr. Kraml Boskovice Vodní 95 (Minerva) 516 494 380
   
   Provozní doba ordinací: 8 – 12 hodin
   
   Mimo uvedenou dobu zajišťuje pohotovostní službu Stomatologické centrum, Karáskovo nám. 11, Brno – Židenice, a to ve všední dny od 19 do 7 hodin a o svátcích nepřetržitě; telefon 548 424 248.
  


Sport

Forman Boskovice nečekaně bodoval v Otrokovicích
O k r e s B l a n s k o (les) - Oba zástupci našeho okresu hráli v dalším kole fotbalové divize na hřištích soupeře. Boskovický Forman dokázal vybojovat tři body v Otrokovicích, blanenský Apos naopak ve Žďáru nestačil.
   V krajském přeboru poprvé v této sezóně prohrál celek Rájce-Jestřebí, ve slabých výkonech pokračuje Ráječko.
   Otrokovice - Boskovice 1:2 (0:0)
   Boskovice: Gruber - Doležel, Václavek, Kocůrek, Vykoukal, Pavel (72. Odehnal), Horák Jan, Ošlejšek, Preč, Vorlický (88. Žilka), Horák M. (58. Matula).
   Bez zraněného kapitána Pavla Martínka a naposledy bez Jirky Janíčka, kterému končí trest za vyloučení nastoupilo mužstvo Boskovic na horké půdě v Otrokovicích.
   V průběhu první půle byl domácí celek opticky lepší, dařilo se mu vyhrávat osobní souboje a hrozil především ze standardních situací, ty však obrana hostů v čele s brankářem Gruberem dokázala ubránit. Za zmínku tak nejvíc stojí na druhé straně šance Preče, který ve skrumáži střílel ze vzdálenosti asi 12 metrů, míč si však cestu do sítě nenašel.
   Úvod druhé půle se podobal té první a v 57. minutě se Otrokovice dostaly do vedení. V závaru před hostující brankou se nejlépe orientoval domácí hráč a poslal přízemní střelou svůj celek do vedení. Hostující trenér Weisser reagoval střídáním a herní změnou. Do útoku posunul Václavka, místo něj do obrany Jana Horák a Václavek začal odvádět černou práci. Více místa tím získal na hru Vorlický a po jeho akci z levé strany to byl v 77. minutě právě Václavek, který střelou z hranice malého vápna vyrovnal. A jen o dvě minuty později si na dlouhý nákop skvěle naběhl Odehnal, zpětnou přihrávkou ideálně našel Ošlejška a ten otočil skóre zápasu. V závěrečné desetiminutovce hosté vedení zkušeně pohlídali, dvě minuty před koncem viděl červenou kartu jeden z domácích a závěrečný hvizd rozhodčího znamenal tři body pro Boskovice.
   Žďár n. S. - Blansko 3:0.
   Oba celky dělily v tabulce jen tři body, ale byli to domácí, kteří v celém zápase nenechali nikoho na pochybách komu budou patřit body.
   Dvoubrankové poločasové vedení potvrdil Žďár třetí brankou v druhém poločase a v bulce se posunul na čtvrté místo.
   1. Šardice 9 7 1 1 24:6 22
   2. Třebíč 9 6 1 2 18:11 19
   3. Slovácko B 9 6 0 3 21:9 18
   4. Žďár n. S. 9 6 0 3 17:8 18
   5. Konice 9 4 2 3 15:9 14
   6. Rosice 9 4 2 3 17:15 14
   7. Otrokovice 9 4 1 4 15:12 13
   8. Pelhřimov 9 3 3 3 16:14 12
   9. Boskovice 9 3 3 3 14:18 12
   10. Blansko 9 3 2 4 14:17 11
   11. Napajedla 9 3 1 5 10:18 10
   12. V. Meziříčí 9 3 1 5 8:19 10
   13. Protivanov 9 3 0 6 10:18 9
   14. Rousínov 9 2 3 4 10:18 9
   15. Vyškov 9 2 1 6 9:17 7
   16. Uh. Brod 9 1 3 5 6:15 6
   Židenice - Rájec-Jestřebí 2:1
   Dohrávka 15. kola hostům nevyšla a poprvé v soutěži prohráli. Nutno říci, že po zásluze, domácí celek byl v tomto utkání herně lepší.
   Ivančice - Rájec-Jestřebí 0:1
   O vítězství hostů rozhodl dvě minuty před koncem Macík, který po standardní situaci hlavou překonal domácího brankáře.
   Ráječko - Židenice 0:1
   Domácí opět nedokázali vstřelit branku a na vlastním hřišti prohráli. V tabulce krajského přeboru jim sice patří deváté místo za 3 vítězství a dvě remízy - skóre 5:8 po devíti odehraných utkáních je určitě raritou.
  


Blansko potřetí za sebou prohrálo
B l a n s k o (les) - Nový ročník druhé hokejové ligy prošel před sezónou změnami, které si vyžádala špatná ekonomická situace některých klubů. Oproti loňsku skončily Rokycany, Mělník, Šternberk a po sestupu z první ligy také Poruba. Téměř do poslední chvíle před sobotním startem třetí nejvyšší soutěže se řešil konečný počet účastníků, který klesl z loňských šestatřiceti na třiatřicet. Soutěž bude po roce opět rozdělena na tři skupiny.
   Ve skupině Východ bude hrát dvanáct týmů. Skočily Poruba a Šternberk, z loňských šestnácti účastníků postoupil Šumperk do první ligy, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou se přesunuly do skupiny Střed a nováčkem ve Východu je Frýdek-Místek. Po sloučení Techniky Brno s Blanskem se v soutěži objeví nově Technika Blansko.
   Skupina Východ: Valašské Meziříčí, Hodonín, Orlová, Opava, Vsetín, Uničov, Technika Blansko, Přerov, Nový Jičín, Břeclav, Prostějov, Frýdek-Místek.
   Hokejisté Techniky zahájili mistrovskou sezónu nedělním utkáním s celkem Přerova.
  


Snadná práce
B o s k o v i c e (les) - V pátém kole divize žen hráčky Formanu Boskovice porazily tým Sokola Lažany 8:2. Na snímku střílí jednu ze svých dvou branek hlavou Lucie Hotová.
Foto: Lubomír Slezák  


Feruga skončil po boji čtvrtý
B r n o (les) - V sobotu 19. září se v Brně uskutečnil třetí kvartální turnaj, na kterých hráči sbírají body k postupu na Mistrovství České republiky.
   V konkurenci 90 hráčů a hráček z celé republiky si pohár za první místo odvezl Petr Honsa z Dobré Vody u Českých Budějovic, který porazil ve finále Aleše Tichavského z týmu Šprtmejkři Ostrava. Třetí místo vybojoval Miroslav Škorpík z týmu Dragons Brno po penaltovém rozstřelu s Boskovickým zástupcem Bohumilem Ferugou.
   Neztratili se ani další zástupci Boskovic, především Michal Odehnal (17. místo) předvedl velice solidní výkony.
   Umístění dalších boskovických hráčů: 22. místo - Jakub David, 26. místo - Vít Vondál, 56. místo - Vojtěch David (2. nejlepší mladší žák) 58. místo - Lukáš Novotný, 60. místo - Dominik Fiala, 66. místo - Roman Kovář a 84. místo - Jan Deruta.
Foto: archiv  


Jubileum v lázních
B o s k o v i c e (les) - V pátek 25. září kolem půl druhé odpoledne uvítalo vedení společnosti Služeb Boskovice 500.000 návštěvníka Městských lázní po rekonstrukci - od října 2005. Stal se jím pan Tomáš Janeček z Lysic. Do lázní přijel se svou přítelkyní a jako malou odměnu převzal roční volnou vstupenku do Městských lázní.
Foto: archiv  


Nasazení rozhodčích OFS Blansko
O k r e s B l a n s k o (les) - Muži, neděle 4. 10., 15.30 h
   II. třída: Sloup - Lysice: Svitavy, Svitavy, Krejčíř. Letovice - Vísky: Brach, Flek, Pokorný. Drnovice - Kořenec: Brno-město, Brno-město, Rek ml. Vavřinec - Rudice: Brno-venkov, Brno-venkov, Landa. Jedovnice - Blansko B (pátek, 16.30 h): Hlubinka, Korbel, Zouhar. Doubravice - Olomoučany: Zouhar, Kučírek, Pospíšil Jiří. Boskovice B - Šošůvka (sobota): Jalový, Sychra, Skoták.
   III. třída: Knínice - Ráječko B: Nečas, Stria, Musil. V. Opatovice - Olešnice B: Borek, Bureš, Korbel. Lipůvka - Skalice: Brno-venkov, Brno-venkov, Pernica. Kunštát B - Lažany (sobota): Janča, Ševčík, Barák. Vilémovice - Vysočany: Svitavy, Svitavy, Svitavy. Doubravice B - Kotvrdovice (sobota): Pospíšil Jiří, Kučírek, Rek ml. Ostrov - Vranová: Sychra, Manoušek, Skoták.
   IV. třída: Valchov - Bořitov B: Kocák, Janča. Svitávka - Lomnice: Brno-město, Brno-město, Stloukal. Lažánky - Březová B: Mořkovský, Herc. Vilémovice B - Úsobrno (sobota): Stloukal, Flek, Roučka. Benešov - Adamov: Švancara, Sekanina. Cetkovice - Voděrady: Štěrba.
   Dorost, neděle 4. 10., 13.15 h
   Sk. A: Vavřinec - Lipovec (12.45 h): Landa. Sloup - Olomoučany (12.45 h): Krejčíř. Jedovnice - Ráječko: Manoušek. Ostrov - Blansko (sobota): Pivoda. Adamov - Kotvrdovice (sobota, 10 h): Rek ml.
   Sk. B: V. Opatovice - Olešnice: Bureš, Borek. Svitávka - Vísky: Stloukal. Č. Hora - Kořenec: JmKFS. Lipůvka - Lysice: Pernica. Doubravice - Skalice (sobota): Rek ml.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   MUŽI
   II. třída: Lysice - Boskovice B 2:2 (0:0), Lepka, Jonášek - Hadáček 2, Šošůvka - Doubravice 1:1 (0:0), Doležel - Ondráček, Olomučany - Jedovnice 2:3 nehl., Blansko B - Vavřinec 4:0 (3:0), Farník 2, Nečas, Matuška, Rudice - Drnovice 2:4 (1:2), Matuška, Zouhar - Navrátil 2, Haničinec, Dvořáček, Kořenec - Letovice 4:2 (3:1), Servus, Tesař, Kuda, Meluzín - Hlaváček, Kalousek, Vísky - Sloup 3:2 (0:0), Šmeral, Dvořáček, Vojtěch - Brantalík, Nečas.
   1. Blansko B 8 6 2 0 26:9 20
   2. Drnovice 8 5 2 1 21:13 17
   3. Kořenec 8 5 1 2 24:15 16
   4. Jedovnice 8 4 2 2 19:18 14
   5. Olomučany 8 4 0 4 14:17 12
   6. Letovice 8 3 2 3 17:16 11
   7. Rudice 8 3 1 4 24:16 10
   8. Šošůvka 8 2 4 2 20:18 10
   9. Boskovice B 8 2 4 2 17:16 10
   10. Doubravice 8 2 4 2 10:13 10
   11. Vísky 8 3 1 4 12:17 10
   12. Lysice 8 1 3 4 8:23 6
   13. Sloup 8 1 1 6 11:22 4
   14. Vavřinec 8 0 3 5 10:20 3
   III. třída: Ráječko B - Ostrov 3:3 (2:1), Štafa 3 - Gross 2, Nezval, Vranová - Doubravice B 2:1 (2:1), Šamšula, Pospíšil - Kuběna Martin, Kotvrdovice - Vilémovice 1:2 (1:0), Kunc - Koníček Z., Hloušek, Vysočany - Kunštát B 8:0 (6:0), Slouka J. 3, Beneš 3, Poláček 2, Lažany - Lipůvka 2:1 (2:0), Podrazil, Motyčka - Hájek, Skalice - V.Opatovice 2:1 (0:0), Holý, Marek - Šmeral, Olešnice B - Knínice 2:2 (0:1), Kuda, Šafařík - Bednář Martin, Kubín.
   1. Vysočany 8 6 2 0 31:5 20
   2. V. Opatovice 8 5 1 2 18:9 16
   3. Vilémovice 8 5 0 3 14:11 15
   4. Vranová 8 4 1 3 20:16 13
   5. Kunštát B 8 3 3 2 17:19 12
   6. Ostrov 8 3 3 2 10:12 12
   7. Ráječko B 8 3 3 2 18:21 12
   8. Lažany 8 4 0 4 15:18 12
   9. Knínice 8 2 4 2 10:12 10
   10. Skalice 8 2 3 3 15:15 9
   11. Olešnice B 8 2 3 3 10:15 9
   12. Lipůvka 8 1 3 4 9:14 6
   13. Doubravice B 8 1 1 6 7:16 4
   14. Kotvrdovice 8 0 3 5 8:19 3
   IV. třída: Bořitov B - Cetkovice 2:0 (1:0), Blažek P., Burger D., Voděrady - Benešov 1:0 (0:0), Alexa, Adamov - Vilémovice B 8:0 (2:0), Malásek 3, Beneš, Ruta, Hrazdíra, Španěl, Tomášek, Úsobrno - Lažánky 3:1 (3:1), Lajšner R., Kadlec, Ščudla P. - Málek, Kořenec B - Svitávka 4:3 (2:3), Mužík Z., Čapka, Vašek, Svoboda - Macek T., Macek J., Chloupek, Lomnice - Valchov 3:6 (1:1), Žilka 2, Feifr - Chlup 3, Zelený, Přikryl, Vrána.
   1. Bořitov B 8 6 1 1 32:15 19
   2. Adamov 7 5 1 1 31:8 16
   3. Úsobrno 7 5 1 1 27:9 16
   4. Cetkovice 7 5 0 2 23:9 15
   5. Kořenec B 8 3 4 1 20:15 13
   6. Voděrady 7 4 1 2 11:10 13
   7. Valchov 8 3 1 4 15:20 10
   8. Benešov 7 2 2 3 9:14 8
   9. Svitávka 8 2 1 5 18:29 7
   10. Lažánky 7 2 1 4 14:26 7
   11. Březová B 7 1 3 3 15:13 6
   12. Vilémovice B 7 1 1 5 6:26 4
   13. Lomnice 8 0 1 7 9:36 1
   DOROST
   Sk. A: Adamov - Vavřinec 3:1 (1:0), Flachs, Krátký L., Krátký O. - Březina, Kotvrdovice - Ostrov 1:1 (1:0), Zukal - Bezděk, Blansko B - Jedovnice 4:1 (1:1), Bayer 3, Sedlák - Tajnai, Ráječko - Sloup 0:2 (0:2), Čípek, Kugler.
   Sk. B: Voděrady - Doubravice 1:0 (0:0), Řepa, Skalice - Lipůvka 1:3 (0:2), Mazal - nehl., Lysice - Černá Hora 1:0 (1:0), Máslo P., Kořenec - Svitávka 3:3 (1:3), Kejík, Pospíšil, Mucha - Procházka, Kamenický, Chloupek, Vísky - Olešnice 1:2 (0:2), Kreucziger - Tenora, Šutera.
   ŽÁCI
   Sk. A: Ráječko - Lipovec 0:4 (0:1), Musil F. 3, Sedlák, Vavřinec - Lipůvka 1:6 (0:4), Vágner A. - Ženatý 4, Dufek 2, Adamov - Blansko B 13:0 (8:0), Schimmerle 3, Šmahel 2, Rytířová 2, Svoboda R. 2, Hruška, Dudík, Vybíral, Svoboda P., Rudice - Černá Hora 9:0 (4:0), Vymazal 4, Korčák 3, Matuška F., Urbánek, Kotvrdovice - Jedovnice 5:0 (2:0), Keprt D. 2, Šenk, Sehnalová, vlastní.
   Sk. B: Benešov - Boskovice B 0:5 (0:3), Ščudla 2, Žouželka 2, Švancara, Cetkovice - V. Opatovice 2:1 (2:0), Kubín D. 2 - Sedlář, Lysice - Drnovice 2:1 (0:0), Horák R. 2 - Dvořáček, Vísky - Svitávka 0:1 (0:0), nehl., Olešnice - Knínice 5:2 (1:1), Ševčík M. 2, Řihák, Žíla, Ostrý - Bečička R. 2. Výsledek z 5. kola: Knínice - Vísky 1:6 (0:3), Špidlík - Hladil 3, Abrahám 2, Skála.
   PŘÍPRAVKA
   Sk. A: Rudice - Blansko 0:29 (0:11), Šmerda 7, Ševčík 6, Prudil 6, Feik 5, Přikryl 4, Pačovský, Jedovnice - Lipovec 1:3 (0:3), Res Radim - Doležel 2, Formánek, Kotvrdovice - Boskovice 0:16 (0:6), Tichý 6, Vorlický 3, Skácel 3, David 2, Ferugová 2.
   Sk. B: Vysočany - Blansko B 2:6 (1:3), Škrabal, Žáček - Doležel 3, Souček 2, Meluzín, Olomučany - Vavřinec 0:15 (0:6), Čejka 4, Moravec R. 2, Gregor 2, vlastní 2, Moravec O., Kadlec, Vybíhal, Kakáč,Čechotská, Lipůvka - Boskovice B 0:7 (0:2), Papoušek 4, Štěrba D. 2, Stejskal.
   Sk. C: Kunštát - Černá Hora 5:1 (3:1), Holík 2, Motyčka 2, Dočekal - Řehoř, Drnovice - Olešnice 1:2 (0:1), Dostál - Kovář 2, Letovice - Boskovice C 9:0 (3:0), Řezník 4, Cichra 2, Palbuchta, Prudil, Pečinka.
   Sk. D: Knínice - Ráječko 2:0 (1:0), Lajšner L. 2, Svitávka - Boskovice E 10:0 (5:0), Pinkava 4, Bednář 2, vlastní 2, Bárek, Mašek, Rájec-Jestřebí - Boskovice D 1:1 (1:0), Pycun - Kakáč.
   
   MALÁ KOPANÁ
   1. liga: AC Okrouhlá - Kanap Karolín 5:2, Sokol BK Sadros Bce - AC Kozárov 2:1, Panteři Sudice - FC Kvasar Černá Hora 1:0, HSK Holešín - FK Jabloňany 5:4, TJ Sokol Rozhraní - FC Nobica Boskovice 3:0, FC Pivrnec Dolní Lhota - Artézia Štěchov 3:0.
   2. liga: 1. FC Šebetov - SK Viktoria Suchý 2:1, FC Artis Bedřichov - Arsenal Lomnice 2:1, TJ Šerkovice - KMK Újezd u Kunštátu 3:8, FC Microtex Lomnice - DKS Kopeček Rájec 6:2, FC Brumov - FC Fulgur Býkovice 3:0.
   3. liga: StB Jabloňany - SAF Brťov 6:1, FC Spešov - FC Sampdoria Poříčí 2:1, SK JKP Olešná - FK Louka 2:5, Sokol Lhota Rapotina - PentaCo Boskovice 4:3, HRK Rudka - FC Světlá 3:2.
   4. liga: FC Dlouhá Lhota - SK Moravan Svitávka 4:2, Hasiči M.R. – S.L. - T.J.Oknostyl Rohozec 5:0 K, FK Tuzemák Boskovice - SK Jestřebí 10:3, FC Dynamo Čížovky - TJ Sokol Valchov A 3:3, FP Paradox Blansko - FK Nedala Krasová 5:2.
   5. liga: FC Ohrada Vísky - FC Sebranice 2:0, FPO Blansko - Chmelaři Újezd u Bosk. 3:1, TJ Sokol Křetín - Orel Drnovice 3:1, Dragons Milonice - FK Chmel Deštná 1:10.
   Divize: Sokol Šebrov - ŽÍZEŇ Petroviče 5:0, TJ Sokol Lysice - LPP Lhota u Lysic 1:5, FC Vítějeves - FC Dolní Lhota 5:0, FC Piccolo Černá Hora - 1. FC Žďár 99 8:0, FC Brutal Kuničky - S.K.A. Křtiny 1:1.
   Základní soutěž: FC Pohora - SK Kněževes 2006 2:1, TJ Sokol Horní Lhota - FK Rudná 0:4, TJ Rudka - Orel Rock Boskovice 4:2, Větrník Adamov - SK Skalička 2003 2:0, TJ Sokol Valchov B - Nezmaři Šebetov 4:1.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   3. 10., 15.30 h Blansko - Slovácko B, divize. 4. 10., 15.30 h Boskovice - Třebíč, divize. Rájec-Jestřebí - Tasovice, KP. Černá Hora - Mediánky, Kunštát - Starý Lískovec, I. B.
   HOKEJ
   4. 10., 17 h Technika Blansko - Slezan Opava, Minerva Boskovice - Kometa Úvoz.
   PLAVÁNÍ
   2. 10., 17 h Boskovická čtyřstovka.
   VOLEJBAL
   3. 10., 10 a 13 h Sokol Letovice - TJ Znojmo. 11 a 15 h ČKD Blansko - Sokol Šlapanice, KP muži.
   ATLETIKA
   30. 9., 16 h Blansko, Podzimní desítka na dráze.
   KUŽELKY
   2. 10., 17 h KK Velen Boskovice - KK Jiskra Čejkovice.
  


Napsali nám

Satelity a sinice
Ponuré ráno posledního srpnového týdne. Rekreační sezóna už má na kahánku, a tak se každý snaží strávit několik posledních dnů v přírodě.
   Dešťové kapky a hustá mlha odradí snad každého vykročit na první schůdek obytného karavanu. Rodina z dalekého Mostu přijela na tábořiště až pozdě večer, a tak už se jí nepodařilo zastihnout nikoho na recepci. Chvíle do úředních hodin nového dne se tedy všichni rozhodli strávit posezením u televize. Sice se říká, že dovolenou by měl člověk strávit aktivně, tedy nedělat pro tyto dny z manželky otrokyni, ale taky zapomenout na televizi. Je ovšem těžké přesvědčovat ty, kteří si v záplavě různých ordinací, ulic a velmi křehkých vztahů nedovedou dovolenou bez televizní obrazovky představit.
   Toho večera se ale objevilo sněžení, tedy obvyklý obrázek z doby začátků televize. Hlava rodiny při zjišťování příčiny ke své hrůza zjistila, že někdo odmontoval venkovní parabolu satelitní televize. Případ určitě vhodný pro policejní vyšetřovatele. V recepci se ovšem správce přiznal, že on byl oním pachatelem. Svérázným způsobem si tak chtěl pojistit zaplacení všech poplatků.
   Většina majitelů rekreačních zařízení v regionu se snažila pro všechny rekreanty zajistit co nejlepší podmínky. Někde se podařilo postavit po dlouhých letech zcela nové sociální zařízení s teplou vodou a hygienickým normám vyhovující toalety. Sice za poplatek, ale tento fakt většina rekreantů určitě přehlédne. Ti náročnější si určitě neodpustí připomínku, že v zahraničních kempech jsou někde tyto služby už zahrnuty v ceně za pobyt, ale to by nemělo ubrat nic ze spokojenosti těm poněkud skromnějším.
   A tak největším nepřítelem provozovatelů všech rekreačních zařízení u vody se stávaly sinice, které výrazným způsobem znehodnocují kvalitu vody a ohrožují zdraví lidí.
   Razantním způsobem si s nimi chtějí poradit nejen v Blansku, ale také na nedaleké Plumlovské přehradě. Ta bude do konce října úplně prázdná. Za sto třicet milionů pak bude odtěženo veškeré bahno a přemnožené sinice tak přijdou o zdroj výživy. Nová rekreační sezóna v příštím roce tak někde začne bez sinic a možná i bez satelitů!
Milan Křesťan  


Mladí sportovci budou dostávat příspěvky dle nových pravidel
B o s k o v i c e - Zastupitelé města Boskovice na svém zasedání dne 14. září schválili poprvé v historii ucelenou koncepci pravidel, dle kterých budou finanční prostředky přidělovány jednotlivým mládežnickým klubům v Boskovicích. Vytvořit pravidla, aby vyhovovala všem nebo alespoň naprosté většině klubů, nebylo vůbec jednoduché a dolaďovala se několik let. Po volbách v roce 2006 opustilo vedení radnice původní myšlenku z devadesátých let, a to „sport pro všechny děti na sportovištích pokud možno zdarma“, a zadalo zpracovat nová pravidla bez bližšího určení.
   Před dvěma roky byl pod časovým presem přijat koncept, který příliš nezohledňoval výši nájemného, ale bodově rozlišoval počty dětí, počty mužstev apod. Tento model, bohužel, rozděloval kluby do dvou výkonnostních kategorií a dvou podkategorií a neustále narážel na nesouhlas většiny klubů zastoupených ve sportovní komisi. Asi před rokem byl tento model na jednání Sportovní komise opětovně napadnut a při hlasování bylo (na jedinou výjimku) doporučeno, vrátit se k původní variantě, tzn. rozdělení dle výše nájemného za využívaná sportoviště, jelikož nájemné tvoří téměř u všech oddílů nejvyšší částku na činnost jednotlivých klubů.
   Radou města byl pro rok 2009 schválen ještě model z předešlého roku, ovšem sportovní komise dostala úkol vypracovat pro rok 2010 pravidla, která by nebylo třeba každý rok upravovat. Po mnoha jednáních a několikatýdenní práci vznikl model, který by měl vyhovovat naprosté většině oddílů, jelikož nastavuje jasná a průkazná hlediska, dle kterých se budou přidělovat sportovním mládežnickým klubům v Boskovicích finanční prostředky. Nový model vytváří kompromis mezi původní variantou (pouze nájemné) a předešlou variantou (pouze bodové hodnocení).
   Nová pravidla schválená zastupitelstvem tedy zní takto: 50 procent z vyčleněné částky pro mládež bude rozděleno dle výše nájemného jednotlivých klubů (doložených fakturami) a zbylých 50 procent bude rozděleno bodově, a to tak, že všechny žádající kluby si budou rovny, tzn. budou zařazeny v jedné tabulce. Body se budou přidělovat dle počtu členů, počtu mládežnických klubů v oddílu, úrovně soutěže a návaznosti jednotlivých kategorií. Kluby mající více dětí, více oddílů, hrající vyšší soutěže a mající mládež od přípravky přes žáky až po dorostence tak dostanou bodů (a tím i financí) podstatně více než kluby s málo dětmi, hrajícími okresní soutěž a mající jedno či dvě družstva. V systému tedy zůstala zachována motivační složka, ale i zohledněna výše nájemného, které se sportoviště od sportoviště liší (od 50 až do 1000 Kč/hod.) a i proto hraje tak důležitou roli.
   Další obrovskou výhodou nových pravidel je případné založení nebo naopak ukončení činnosti nového mládežnického klubu. Odpadá polemika, do jaké kategorie nový klub zařadit, případně jak „spravedlivě“ přerozdělit prostředky při zániku klubu. Samozřejmě že žádný model nebude nikdy dokonale spravedlivý, jelikož každé sportovní odvětví je jinak náročné např. na výstroj hráčů, sportovní náčiní atd., ale osobně se domnívám, že schválený model je v současné situaci nejspravedlivějším řešením, které kdy v mládežnickém sportu v Boskovicích bylo.
   Nadále zůstává otázkou možná preference vybraných oddílů či klubů dosahujících výrazné úspěchy tak, jak se děje v jiných, ovšem zpravidla větších městech. To už je ale otázka jiná. O mimořádné dotaci (daru) může rozhodnout rada či zastupitelstvo města, ale toto již s řádnými pravidly nesouvisí a mělo by to být nad rámec výše uvedených pravidel.
   V současné chvíli jde zejména o to zařadit do volnočasových aktivit (a to nejen sportu) co nejvíce dětí a umožnit jim a jejich vedoucím co nejsnazší dostupnost sportování a volnočasového vyžití a ač to možná někomu bude znít trochu frázovitě, předcházet tak kriminalitě mládeže, jejíž následky si vyžadují mnohonásobně vyšší částky, než jaké jsou mládežnickým organizacím a spolkům poskytovány.
   
   Vladimír Petrů, zastupitel města Boskovice
  


Ještě si pamatujeme…
Motto: „Není a nikdy nemůže být sporu o tom, že období německé okupace a následné rozbití Československa na začátku druhé světové války bude v historii našeho národa navždy pokládáno za nejčernější období jeho existence.“
   
   Když jedeme z Letovic, přes Trávník do Drválovic, stojí na konci lesního porostu nenápadný pomníček. V jeho blízkosti byl v roce 1943 občany obce Drválovice vybudován partyzánský úkryt. Zde se skrývali místní občané, kteří unikli z nuceného nasazení v Německu a občané z Drválovic, Vanovic a okolí, a čtyři rudoarmějci, uprchlí z německého zajetí, stíhaní nacistickým gestapem. U pomníčku je postavena pamětní deska, na níž jsou fotografie těch, kteří se na partyzánském odboji podíleli. Po vyzrazení oddílu konfidentem gestapa, který pocházel z Chrlic u Brna, byli všichni hrdinové i se svými manželkami surově vyslýcháni a posléze popraveni. Je tomu již šedesát pět roků od doby, co se fašističtí Němci dopouštěli zvěrstev na našich matkách, otcích a sourozencích, kteří položili svoje životy za svobodu země, národa a za každého z nás, kteří žijeme.
   Jaké násilí a strašná muka zažili ve věznicích při vyšetřování gestapem, o tom se nám nemůže ani zdát. V týrání se nevybíralo mezi mužem a ženou. Z dopisu z vězení v Görlitz v Německu a potom z Prahy z pankrácké německé věznice čteme mezi řádky a z motáků, které vlastenci v Praze pod okny věznice brzy zrána sbírali, aby to Němci nestihli, vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Čekání na „cele smrti“, kde mamince oznámili den a hodinu jejího setnutí Gilotinou, muselo být děsivé. Zde slyšela, který den se popravuje a kolikrát smrtící stroj uťal českému hrdinovi hlavu. S maminkou sdílela celu smrti i paní Doležalová (matka, která doma zanechala tři dcery).
   Tyto dvě ženy z Drválovic, zavražděné německými katy, věřily ve spravedlnost a v očištění ČSR od českých zrádců a nepřátel národa. Doufaly také, že toto zlo bude pomstěno. Dosud se to však nestalo (ani po pětašedesáti letech). Bohužel, pátého října 2009 je tomu právě šedesát pět roků, kdy mé mamince Marii Blahové (tehdy 28 let) a paní Anežce Doležalové (tehdy 46 let) – našim matkám, vlastenkám ČSR, nacistické bestie ukončily životy. Aby toho nebylo málo, musela matka popravené uhradit veškeré výdaje Němcům za popravu, které činily 841,50 říšských marek.
   Za pětašedesát let jsem se nedočkal z německé strany žádného odškodnění za vraždu matky. Ještě jsme někteří z potomků na světě, kteří na Vás nikdy nezapomeneme, ani na to, jakou oběť jste pro národ a vlastenectví podstoupily. Vzpomeňme na ty, kteří obětovali svoje životy za nás, za svobodu svého národa a jeho budoucího pokolení. Zůstaňme věrni jejich odkazu a buďme hrdí na náš český národ a jeho svobodu.
   
   Pavel Blaha, Svitávka, jeden z pozůstalých
  


Klienti Sociálních služeb se na Dny otevřených dveří pečlivě připravovali
Kdo nebyl minulý víkend v Šebetově, neuvěří. V areálu Sociálních služeb, sídlících na šebetovském zámku se uskutečnily už deváté Dny otevřených dveří. Naše zařízení funguje jako domov pro klienty, kteří jsou starší osmnácti let a trpí nějakou formou duševního nebo mentálního onemocnění a jejichž situace vyžaduje pomoc druhé osoby.
   Po celý víkend byly brány ústavu otevřeny každému, kdo měl zájem na vlastní oči se přesvědčit, jak a v jakém prostředí to vlastně naši handicapovaní spoluobčané žijí.
   Nutno říci, že klienti Sociálních služeb nelenili a ve spolupráci s personálem se na Dny pečlivě připravovali. Návštěvníci se o tom přesvědčili v sobotu a v neděli ráno, kdy mohli shlédnout komponovaný program zahrnující divadlo, poezii, hudbu a tanec. Dramatický kroužek v jeho rámci poprvé (a hned s úspěchem!) předvedl pečlivě nacvičenou improvizační hříčku Kdo to mňouk’? (ve které věčně naštvané Štěňátko pátrá po původci nelibého zvuku) a poté ovládli prostor klienti muzikoterapie, rozezněli nádvoří hudbou lidovou a populární, předvedli básně své i převzaté a v důmyslné choreografii předvedli, že pokud jim spojení hudby a pohybu snad dělá nějaké problémy, vyrovnají se s nimi hravě pomocí nadšení a zaujetí pro věc.
   V neděli, hned po slavnostní mši odsloužené panem farářem Sedlákem z Horního Štěpánova přímo na nádvoří zámku, nám prosluněné odpoledne protkal jemnou melancholií pan Karel Vepřek, písničkář, kterého máme rádi.
   Divák či posluchač, znavený vyčerpávajícím programem, mohl obnovit energii prohlídkou zařízení, objetím stromu v zámeckém parku nebo, dle libosti, makrelou na grilu, vyváženou sladkou chutí domácích zákusků z proslavené cukrárny Láry Fáry.
   Mysleli jsme i na ty, pro které relaxace znamená chopit se nákupního košíku - nejlépe plného nějakých pěkných, (ne)praktických maličkostí. Po oba dny byl na jarmarku za symbolický peníz k mání sortiment výrobků všech našich pracovních dílen. Děkujeme všem, kteří takto přispěli, peníze dovolí zase nám pořídit věci zpříjemňující život našich klientů.
   Neděle zlátla k večeru, v zámeckém rybníku, těsně pod hladinou, vzdychali kapři po sluníčku, vrátný zavíral bránu za posledními návštěvníky a mnul si bradu.
   Inu, kdo nebyl minulý víkend v Šebetově, má možnost příští rok….
   
   Za kolektiv pracovníků SS Šebetov Michal Griga
  


Gymnázium ve Slovinsku
V rámci projektu Po stopách 1. světové války jsme dostali možnost navštívit Slovinsko. Pro mnohé turisty bývá tato země jen spojkou mezi Českem a Chorvatskem, případně dalšími zeměmi. My dostali možnost v ní strávit krásné čtyři dny. Zavítali jsme k jezerům Bohinj a Bled, v němž se nachází ostrůvek s kostelíkem, pak jsme pokračovali do hor, kde jsme sbírali důležité informace o 1. světové válce ve Slovinsku. Hledali jsme památníky, zákopy, hřbitovy a shromažďovali si materiály k projektu týkající se hlavně Sočské fronty. Zde nám byl velkým pomocníkem pan ing. Zdeněk Hasoň, který nás na cestě provázel a vysvětlil nám mnoho zajímavého.
   V průběhu naší cesty jsme navští­vili partnerskou školu v Lublani a také Postojenskou krápníkovou jeskyni, která je jedna z největších a nejúžasnějších na světě. Poslední den jsme poznali část slovinského pobřeží při Jaderském moři. Prohlédli jsme si přístav Koper, což je nejbližší námořní přístav pro české podniky, a kouzelné přímořské městečko Piran.
   Tyto dny byly pro nás plné zážitků a překvapení. Dospěli jsme k názoru, že Slovinsko je nádherná země, ve které si člověk najde přesně to, co potřebuje. Pro příznivce koupání je tu moře a jezera, pro lyžaře jsou zde hory a celkově pro turisty krásná příroda a velké množství památek. Rozhodně bychom se sem jednou chtěli vrátit.
   Vzhledem k tomu, že nám už do naší naplánované vernisáže zbývají necelé dva měsíce, tak pracujeme na plné obrátky. Dáváme dohromady fotografie památníků, slovinských zákopů, posbírali jsme materiály z muzeí i archívů a také se soustředíme na rozhovory s potomky přímých účastníků. Aktuální informace můžete sledovat na internetových stránkách projektu www.ucimesenavzajem.jex.cz. Doufáme, že jsme vás alespoň trochu nalákali a že se na očekávanou premiéru 11. 11. 2009 určitě přijdete podívat. Budeme se na Vás těšit.
   
   Michaela Hrubá, 2.C Gymnázium Boskovice
  


Malování na sněhu
Že se dá sníh využít k mnoha pohybovým aktivitám, ví snad každý. Ať už je to sáňkování, bobování, lyžování nebo stavění sněhuláků. Běloučké sněhové plochy se však dají využít i jinak. Přesvědčit se o tom mohli všichni, kdo v úterý 26. ledna v dopoledních hodinách přišli na školní zahradu Mateřské školy na Lidické ulici v Boskovicích.
   Malování na sněhu, které jsme uspořádali pro děti i jejich rodiče, bylo příjemným zpestřením pro všechny zúčastněné. Štětce nahradily barvičky namíchané v plastových lahvích s otvorem a papír zase zasněžená plocha. Děti si vyzkoušely novou výtvarnou techniku a o jejich nápaditosti nás přesvědčila závěrečná výstava. Kdo měl zájem, mohl se zahřát horkým čajem s citronem. Bavili se všichni - děti i jejich rodiče.
   Školní zahrada tak získala nový kabátek z obrázků, které si děti při každém pobytu na ní znovu prohlíží a pozorují, jak jejich výtvory Paní Zima dál proměňuje.
   
   Michaela Krejčířová, MŠ Boskovice, Lidická