Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Starostové protestují: chceme pro obce více peněz z daní
Žáci základních škol měřili svoje síly
Křižovatka u pošty: semafory se nelíbí odborníkům, na kruhový objezd nejsou peníze
 
Z Regionu
Letovice a Boskovice obnoví své panelákové zóny
Občané nejsou s úpravami spokojeni
Sonda teen - co bys změnil(a) v sídlišti Pod Oborou?
Vesnicí roku může být i Borotín nebo Suchý
Už se mi špatně psalo, loučil se 82letý kronikář
Opraví dvě místní silnice, na víc v rozpočtu nezbude
Boskovický skleník bude hostit chirurgické sympozium
7 rad pro zdraví - V nastupujícím létě se doporučuje jíst lehká jídla - melouny, rajčata
A tak se tě ptám - Libor Janča se ptá Miroslava Míky
Dobrovolníci z Evropy strávili na Boskovicku čtvrt roku
Dům dětí a mládeže v Boskovicích slaví padesátku
 
Kultura
Jazzový dýchánek ve Velkých Opatovicích podeváté
Divadlo NABOSO získalo čestné uznání na celostátní přehlídce
Malíř a oslavenec
V Olešnici proběhne tradiční Kytka
Muzeum připravilo výstavu o sportovních klubech
Historická lékárna zve k prohlídce
Výstava na zámku představí české loutkové divadlo
 
Informace
Série vycházek pokračuje výletem za krasovými útvary Rudické plošiny
Budou se bavit o turistických stezkách
Předvedou slavnostní tabule
Zubní pohotovost na Boskovicku – červen 2009
Policie ČR informuje
Čekají na nové pány
 
Sport
Okresní fotbalová loď se potápí, záchrana je už velice daleko
Zvítězili všichni, kteří dokončili
Popatnácté
Finále přípravek
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Drahá káva
 
Přečtěte si

Starostové protestují: chceme pro obce více peněz z daní
O k r e s B l a n s k o - Daňově diskriminovaná obec. Cedulka s tímto nápisem se minulý týden objevila na vstupních tabulích přibližně tisícovky obcí a měst v celé republice. Jejich starostové tak chtěli dát najevo svou nespokojenost s rozdělováním daní místním samosprávám, které je podle jejich názoru značně nespravedlivé.
   Starostům se nelíbí, že zatímco čtyři největší města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň „zhltnou“ téměř polovinu sdílených daní, zbylých přibližně šest tisíc šest set obcí musí vystačit s druhou polovinou, přestože v nich žije asi osmdesát procent všech obyvatel republiky.
   K úternímu protestu, který zorganizovalo Sdružení místních samospráv České republiky, se připojilo i jedenáct obcí z blanenského okresu. „O potřebě změnit rozpočtové určení daní, aby stát peníze rozděloval spravedlivěji, se mluví už několik let. Myslím si, že je třeba podpořit každou aktivitu, která k rovnoprávnějšímu rozdělování daní směřuje,“ je přesvědčen starosta Šebetova Zdeněk Čížek.
   Na ministerstvu financí vznikla už na konci roku 2007 komise pro přípravu nového zákona o financování obcí a měst ze státního rozpočtu. Ministerstvo nechalo zpracovat ekonomickou analýzu financování státní správy a samosprávy obcí a měst z celé České republiky. Studie, kterou provedla Vysoká škola ekonomická, odkryla nedostatečné financování obcí a měst pod sto tisíc obyvatel.
   Prokázala tak diskriminaci občanů menších měst a obcí. „Analýza ukazuje, že všechny samosprávy mají přibližně čtyřicet procent výdajů na jednoho obyvatele stejných bez ohledu, zda jde o malou obec, městečko či velké město. Dnes se však rovným dílem dělí pouze tři procenta sdílených daní. To je zcela neodůvodněný nepoměr,“ tvrdí předseda Sdružení místních samospráv ČR, starosta městysu Osvětimany Josef Bartoněk.
   Argumentace velkých měst, že potřebují více peněz, protože zajišťují servis pro všechny občany, nejen pro ty své, podle starostů menších obcí neobstojí. „I my provozujeme školu, školku nebo zdravotní středisko pro všechny a tyto náklady prakticky táhneme za stát. Když chceme postavit v obci chodník, ve snaze ušetřit vybereme tu nejlevnější betonovou zámkovou dlažbu.
   V Praze takový chodník udělají ze žuly. Problém je v tom, že politici nemají chuť ubrat velkým městům jako je Praha nebo Brno, protože jsou to jejich výkladní skříně,“ říká Zdeněk Čížek.
   Zajištění dostatku financí je přitom pro obce životně důležité. „S nespravedlivým rozdělováním daní nesouhlasíme. Navíc teď, kdy se oslabují daňové příjmy státu, pociťují to malé obce velice citelně,“ uvažuje starosta Němčic Pavel Sadecký. I zdejší vedení obce by uvítalo více peněz do obecní pokladny. „Rozpočet obce je 3,8 milionu korun. Většina z těchto peněz pokryje nezbytnou údržbu obce. Na nějaké investice nám pak už moc nezbývá,“ dodal němčický starosta.
   Němčicím, Šebetovu, stejně jako i dalším daňově diskriminovaným obcím a městům, by mohlo pomoci nové financování samospráv, s jehož návrhem přichází Sdružení místních samospráv ČR. Podstatou návrhu je dělit sdílené daně podle pravidel, která budou respektovat zjištěné výdaje obcí a měst u jednotlivých činností. Návrh posiluje rozpočty všech měst a obcí do sto tisíc obyvatel o celkem 21 miliard korun. Současných 6.900 korun na obyvatele by se tak zvýšilo o dva a půl tisíce. Ve srovnání s Prahou, která dnes dostává na obyvatele třicet tisíc korun, je to však stále jen zlomek.
Foto: Jana Pokladníková  


Žáci základních škol měřili svoje síly
O k r e s B l a n s k o (les) - Už po jedenácté bojovali ve Velkých Opatovicích žáci prvních tříd základních škol o olympijské medaile. Na startu čtyř atletických disciplín se tentokrát prezentovalo více než 200 mladých sportovců z 24 škol. A protože se skutečně na poslední chvíli umoudřilo počasí, lítým bojům nestálo nic v cestě.
   Hned třikrát se na stupních vítězů objevila Karolína Čechová z Protivanova mezi chlapci získal rovněž tři medaile Petr Papoušek ze ZŠ Slovákova.
   Výsledky: Dívky: 50 m: 1. Klára Bohušová (Černá Hora), 2. Natálie Finsterlová (Jevíčko), 3. Karolína Čechová (Protivanov). 400 m: 1. Karolína Čechová (Protivanov), 2. Klára Bohušová (Černá Hora), 3. Šárka Richtrová (Velké Opatovice). Skok z místa: 1. Martina Stloukalová (Slovákova), 2. Karolína Čechová (Protivanov), 3. Kristýna Dokoupilová (Benešov). Hod míčkem: 1. Pavlína Goláňová (Letovice), 2. Tereza Letfusová (Městečko Trnávka), 3. Natálie Finsterlová (Jevíčko).
   Hoši: 50 m: 1. Petr Papoušek a Lukáš Vorlický (Slovákova Boskovice), 2. Marek Maňoušek (Sušilova Boskovice), 3. Richard Klimeš (Dvorská Blansko). 400 m: 1. Lukáš Vorlický, 2. Petr Papoušek (oba Slovákova), 3. Jan Šmerda (Lysice). Skok z místa: 1. David Bureš (Lipůvka), 2. Vojtěch Hladil (Velké Opatovice), 3. František Peterka (Olešnice). Hod míčkem: 1. Samuel Novák (Velké Opatovice), 2. Kryštof Šmedek (Jevíčko), 3. Petr Papoušek (Slovákova).
   Ve stejný den se uskutečnil první ročník atletického víceboje O pohár krále Jiřího. Soutěž pro děti od 2. až 5. tříd uspořádala ZŠ a MŠ Kunštát. Děti soutěžily ve čtyřech kategoriích - mladší dívky a mladší hoši (2. a 3. třída), starší dívky a starší hoši (4. a 5. třída). Celkově se soutěže zúčastnilo něco málo přes 200 závodníků a závodnic reprezentujících dvanáct škol z okresu Blansko. Soutěžilo se nejen o individuální ocenění, ale i o celkové pořadí škol v jednotlivých kategoriích. Bylo dosaženo mnoha krásných výkonů a možná byla započata nová tradice atletické soutěže pro žáky v našem regionu.
   Výsledky: Mladší dívky: 50m: 1. Leona Marečková (Kunštát), 2. Nela Jeřábková (Svitávka), 3. Zdislava Sedláková (TGM). 400 m: 1. Zuzana Vorlová (9. května), 2. Leona Marečková (Kunštát), 3. Tereza Matušková (TGM). Hod: 1. Grénarová (9. května), 2. Rozálie Mášová (TGM), 3. Karolína Jelínková (Sušilova). Skok daleký: 1. Zuzana Vorlová (9. května), 2. Natálie Břoušková (TGM), 3. Veronika Švábová (Rájec-Jestřebí). Štafeta: 1. Kunštát, 2. TGM, 3. Lysice. Školy: 1. ZŠ TGM Blansko, 2. ZŠ 9. května Boskovice, 3. ZŠ Kunštát.
   Mladší hoši: 50 m: 1. Filip Chroust (TGM Blansko), 2. Vít Bednář (Svitávka). 400 m: 1. Jan Hlaváček (9. května Boskovice), 2. Gansunh Khongor (TGM), 3. Martin Matuška (Erbenova Blansko). Hod míčkem: 1. Tomáš Holík (Kunštát), 2. Gansunh Khongor (TGM), 3. Sebastian Wilk (9. května). Skok daleký: 1. Filip Chroust, 2. Jan Schulz (oba TGM), 3. Roman Hlaváček (Sušilova). Štafeta: 1. Kunštát, 2. Rájec-Jestřebí, 3. TGM. Konečné pořadí škol: ZŠ TGM Blansko, 2. ZŠ 9. května Boskovice, 3. ZŠ Kunštát.
   Starší dívky: 60 m: 1. Žaneta Staňková (Svitávka), 2. Kristýna Petrů (Kunštát), 3. Bartošková (9. května). 600 m: 1. Žaneta Staňková (Svitávka), 2. Adéla Šafářová (9. května), 3. Alena Chlupová (Rájec-Jestřebí). Skok daleký: 1. Eva Mrázková (Rájec-Jestřebí), 2. Kristýna Petrů (Kunštát), 3. Magda Trávníčková (Erbenova). Hod: 1. Eliška Petrů (Erbenova), 2. Nikola Ševčíková (Lipůvka), 3. Tereza Daňková (Erbenova). Štafety: 1. Kunštát, 2. Rájec-Jestřebí, 3. 9. května. Školy: 1. ZŠ Rájec-Jestřebí, 2. ZŠ Kunštát, 3. ZŠ 9. května.
   Starší hoši: 60 m: 1. Antonio Lippiello (Rájec-Jestřebí), 2. Lukáš Junec (Erbenova), 3. Ondřej Stara (Sušilova). 600 m: 1. Jaroslav Staněk (Svitávka), 2. Marek Štencl (Kunštát), 3. Tomáš Maršálek (Svitávka). Skok daleký: 1. Lukáš Junec (Erbenova), 2. Josef Pros (Kunštát), 3. Martin Kohút (Erbenova). Hod: 1. Martin Kohút (Erbenova), 2. David Bandy (Erbenova), 3. David Kunc (Rájec-Jestřebí). Štafeta: 1. Rájec-Jestřebí, 2. Slovákova, 3. TGM. Pořadí škol: 1. ZŠ Erbenov, 2. ZŠ Rájec-Jestřebí, 3. ZŠ Sušilova.
   
   ATLETICKÝ VÍCEBOJ. Více než čtyři sta chlapců a děvčat z prvního stupně základních škol okresu Blansko soutěžilo minulý týden v Kunštátě (2. - 5. třídy - vlevo), a Velkých Opatovicích (1. třídy - vpravo). Více na 10. straně. Foto: Marek lepka a Lubomír Slezák
V Kunštátě soutěžili 2. - 5. třídy Více než čtyři sta chlapců a děvčat z prvního stupně základních škol okresu Blansko soutěžilo minulý týden Ve Velkých Opatovicích 1. třídy
Foto: Marek Lepka a Lubomír Slezák  


Křižovatka u pošty: semafory se nelíbí odborníkům, na kruhový objezd nejsou peníze
B o s k o v i c e - Vyřešení špatné dopravní situace na křižovatce ulic Havlíčkova, Sokolská a 17. listopadu v Boskovicích bylo po volbách jednou z priorit současného vedení města v oblasti dopravy. Nyní je ale téměř jisté, že do konce volebního období tento závazek už splnit nestihne.
   Instalaci semaforů, které se zdály být jednoduchým a relativně levným řešením problematické křižovatky, totiž nedoporučili dopravní oborníci. Plnohodnotný kruhový objezd by zase znamenal zátěž pro městskou pokladnu, přestože jde o krajskou silnici. „Ani dopravní komise, která je poradním orgánem městské rady, ani odborníci, kteří zpracovávali dopravní řešení, v těchto místech nedoporučují světlenou křižovatku. Křižovatka je hodně atypická a semafory by zde dopravu spíš brzdily,“ informoval o závěrech téměř rok trvající debaty starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
   Problémy by podle zkoumání dopravních expertů přitom nastávaly i tehdy, pokud by světla na křižovatce kvůli výpadku nebo poruše nefungovala. „Křižovatka by se stala značně nečitelnou a pro řidiče neznalé situace dost problematickou. Docházelo by zde ke kolizním stavům,“ upřesnil starosta.
   Jako přijatelné řešení se nabízí nahradit klasické křížení silnic kruhovým objezdem, s nímž ostatně počítala studie dopravy ve městě, kterou radnice nechala vypracovat asi před pěti lety. Ale ani tato varianta není bez komplikací. „Relativně jednoduchými úpravami by zde mohla vzniknout okružní křižovatka o průměru čtyřiadvacet metrů. Toto řešení však odborníci kvůli vytíženosti a četnému průjezdu nákladních aut v těchto místech nedoporučují. Ideální by byl kruhový objezd o průměru dvaatřicet metrů. Ten se ale nevejde kvůli budovám v protilehlých rozích křižovatky. Vykoupení těchto domů není v současné době ve finančních možnostech města,“ poznamenal Jaroslav Dohnálek.
   Křižovatka u pošty tak nejspíš i nadále zůstane problémem dopravy ve městě. „Za hlavu to neházíme, ale v tuto chvíli je to o finančních možnostech města i Jihomoravského kraje, který je vlastníkem silnice. S krajem budeme samozřejmě jednat,“ dodal starosta.
  


Z Regionu

Letovice a Boskovice obnoví své panelákové zóny
L e t o v i c e , B o s k o v i c e (AD) - Na letovickém sídlišti U Zámku a v Boskovicích Pod Oborou bude letos o prázdninách neobvykle živo. Obě města se chystají na pokračování v regeneraci ploch mezi panelovými domy. Letovice zejména na obnovu chodníků a zeleně v Družstevní ulici, Boskovice na rozšíření parkoviště a dokončování chodníků komunikací.
   „Půjde o rekonstrukci chodníků pro pěší a chodníků pojízdných, odstranění nebo omlazení stávající zeleně a zčásti o výsadbu nové, rekonstrukci veřejného osvětlení a vybudování nových boxů pro odpadové kontejnery,“ podrobněji popsal místostarosta Letovic Vladimír Stejskal a dodal, že současná etapa regenerace je v pořadí druhá a další dvě by měly následovat v příštích letech. „V poslední etapě bychom rádi obnovili už nevyhovující dětské hřiště mezi bytovkami,“ uzavřel Stejskal.
   Obnova sídlištní plochy začne podle všeho s nástupem letních prázdnin a potrvá nejdéle do října. Finanční náklady dosáhnou 4,6 milionu korun a polovinu z nich město uhradí z dotace ministerstva pro místní rozvoj.
   Se zvelebováním prostoru mezi paneláky letos pokročí i radnice v Boskovicích, a to opět na největším městském sídlišti Pod Oborou.
   Po zkušenosti z minulého roku se ale úředníci a zástupci města sejdou před zahájením prací s obyvateli bytových domů, aby znovu probrali, co přesně se v jejich lokalitě bude dělat. „Chceme pozvat občany 13. července na radnici, kde kromě nás budou i zástupci firmy, která úpravy Pod Oborou bude provádět, a společně si definitivně řekneme, co chceme budovat, abychom se vyhnuli pozdějším nepříjemnostem,“ uvedla místostarostka Jaromíra Vítková. Podle ní letošní etapa naváže na loňskou a bude spočívat zejména v obnově dalších chodníků a komunikací. „Kromě toho dělníci vytvoří asi třicet nových parkovacích míst naproti soše sv. Rocha v Bílkově ulici,“ dodala Vítková s tím, že oproti loňské etapě se letos nepočítá s žádným výrazným zásahem do zeleně. Pouze u nového parkoviště má vyrůst pět či šest nových stromů. Veškeré práce přijdou Boskovice asi na 2,5 milionu korun, podobně jako v Letovicích bude polovinu z nich činit příspěvek státu.
  


Občané nejsou s úpravami spokojeni
B o s k o v i c e (Jim) - O tom, že se rekonstrukce sídlišť nepodaří vždy tak, jak měli investoři v plánu, svědčí i stížnost, kterou obdržela boskovická radnice. „Chtěli bychom upozornit na špatné či nekvalitní splnění úkolů, na které dostalo město finance v rámci projektu Regenerace sídliště Pod Oborou,“ píší Magdalena Chumchalová a Richard Jurečka, kteří v sídlišti bydlí, ve stížnosti z 18. května. Protihlukové stěny, kvalita trávníku, nedostatek laviček a zóna zákazu stání jsou jejími hlavními body.
   Místostarostka Jaromíra Vítková pozvala stěžovatele na radnici. „Našli jsme společné řešení ve většině bodů,“ uvedla.
   „Mně ti lidé, kteří si s námi o problémech sídliště povídali, nepřišli vůbec kompetentní,“ řekla nám Magdalena Chumchalová. „Není přece možné naplánovat pro sídliště s téměř dvěma tisíci obyvateli 20 laviček,“ diví se matka dvou malých dětí s tím, že si při pobytu s nimi venku nemá kam sednout. Přesto další lavičky nebudou - jedna stojí pět tisíc a peníze nejsou. „Naše úřednice se ale šla s paní domluvit na tom, kam stávající lavičky přemístit, aby byla spokojená,“ uvedla místostarostka Vítková.
   Protihlukové stěny na křižovatce u Slávie - jak napovídá studie architekty Vraníkové, kterou radnice zveřejnila - nebudou realizovány. „Vede tam kabel vysokého napěti, jsou tam základy někdejších domů a v zemi odpady jako beton a malta. Stromy tam nevyrostou. Vyřešíme to ale keři. Ty vysadíme na podzim,“ uvedla dále Vítková.
   Ta přiznává, že problémy skutečně nastaly s trávníkem. Místo trávy totiž na sídlišti vyrostl plevel, nedávno tam kvetla například řepka. „Do konce června počkáme, zda se tráva neobjeví. Pokud ne, vyseje se, ale zase až na podzim,“ uvedla.
   „Ve II. etapě rekonstrukce jsme reagovali na požadavky občanů. Ti si ale často nepamatují, co je domluveno. Po této zkušenosti svoláme jednání na 13. července,“ uvedla dále Vítková.
  


Sonda teen - co bys změnil(a) v sídlišti Pod Oborou?
B o s k o v i c e - Přestože město dostalo další peníze určené k obnově sídliště Pod Oborou, lidé nejsou spokojeni. Peněz asi nikdy nebude dost.
   - Kdybys měl(a) milion, co bys změnil(a) v sídlišti Pod Oborou?
   David, 18
   Já bych dal do pořádku štěrkové hřiště, které ještě Pod Oborou zbylo a je nedaleko školky směrem k židovskému hřbitovu.
   Nikola, 16
   Já bych tam udělala dráhu pro inliny nebo nějaký hřiště na basketbal.
   Jirka, 15
   No asi bych to tam trochu pospravoval, aby to vypadalo trochu k světu.
   Magda, 18
   Ono se tam toho asi moc změnit nedá... Kdybych měla ty peníze, tak tam udělám nějaký menší hřiště pro děcka nebo malej parčík.
   Kristýna, 16
   Já bych to tam celý vybourala a nechala postavit anglický park. Ale na to by ten milion nestačil... Nevím, možná bych najala hlídače, kvůli těm, co tam dělají bordel.
   Jana, 18
   Opravila bych všechny budovy, co tam jsou a za zbytek peněz bych koupila kupu lízátek a dávala je lidem, kteří tam půjdou.
   Martin, 17
   Za milion se toho moc udělat nedá, ale asi bych nechal zasypat to hnusný štěrkový hřiště, na kterým by byl travnatej porost a opravil určitý části chodníků.
   Zuzka, 18
   Nevím, asi bych předělala to hřiště.
   Petr, 17
   Já tam nebydlím, takže bych si ten milion asi nechal.
   Eva, 16
   To je těžký, tam se asi nedá nic změnit. Dala bych tam třeba postavit rybník, lidi by pak nemuseli platit za Červenku.
   lk
  


Vesnicí roku může být i Borotín nebo Suchý
B o s k o v i c k o (AD) - Už tento čtvrtek oznámí vísecký starosta Stanislav Kamba výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2009. Jeho výrok budou s napětím očekávat také ve Světlé, v Borotíně a na Suchém, třech obcích z Boskovicka, které se vedle třinácti dalších z celé jižní Moravy ucházejí o letošní titul. Světlá, jak jsme informovali v minulém čísle, bude v souboji sázet hlavně na své tradiční zvyklosti, zatímco Borotín by hodnotitelskou komisi rád překvapil péčí o zeleň a Suchý zase hodlá těžit ze své turistické atraktivnosti.
   Malohanácký Borotín, proslavený zejména okrasným arboretem, zámkem z druhé poloviny 18. století a pěstitelskou pálenicí, je do soutěže přihlášený vůbec poprvé a podle svého starosty Zdeňka Toula mu jde hlavně o sbírání zkušeností a případně zisk některého z dílčích ocenění. „Nejvíce si v současné době vážíme zeleně v obci, hlavně na návsi, která patří k těm větším na jižní Moravě, a pěkně obnoveného Arboreta, které si začíná dobývat svou dřívější pověst a oblíbenost mezi návštěvníky. Kladem obce je i spolupráce s SDH, TJ Sokol a Mysliveckým sdružením, což jsou hlavní složky, které se starají o společenský, kulturní a sportovní život,“ prozradil Zdeněk Toul a dodal, že na návštěvu krajských porotců se vesnice nijak zvlášť nechystá. „Děláme pouze běžný úklid komunikací, sečení trávy či nátěr plotů,“ upřesnil. Přiznal však, že zklamáním pro komisaře by mohly být borotínské sakrální stavby. Tamější kostel i fara mají totiž zašlé a neopravené fasády.
   Docela jiný charakter než většina vesnic v okolí má obec Suchý, která se díky velkému rybníku a zázemí pro rekreanty stává během letní sezony vyhledávaným cílem řady turistů. Podle starosty Pavla Žilky však žije i svým vlastním životem a v mnoha oblastech se rozvíjí. Ze spolkových aktivit v ní fungují hlavně sokoli, hasiči, Český svaz žen či rybáři. „Obec Suchý je svým způsobem výjimečná, disponuje velkou rekreační oblastí, která je využívána ve velké míře návštěvníky z Blanenska, Prostějovska, Olomoucka a Brna. Zaznamenala však i mnoho pozitivních změn v oblasti vzhledu. Má nové náměstíčko, chodníky či upravené břehy rybníka. Pohledově je navíc velice dobře architektonicky zasazená do krajiny,“ zdůraznil starosta. Zároveň ale podotknul, že v naší obci, která byla založena až v polovině 18. století, prakticky neexistuje historická zástavba, což při celkovém hodnocení obce bude znamenat minusové body.
   A jak oba zmínění starostové tipují výsledek krajského kola? Různě. Podle Zdeňka Toula zvítězí obec Světlá, podle Pavla Žilky uspěje jeho vesnice Suchý.
  


Už se mi špatně psalo, loučil se 82letý kronikář
R o z s í č k a (AD) - Jedenačtyřicet roků dokumentoval dění v Rozsíčce obecní kronikář Bohuslav Sedláček. Svým úhledným rukopisem napsal více než čtyři sta padesát stran textu, ve kterém zaznamenal všechno důležité, co se v obci odehrávalo v letech 1968 – 2008. Teď kvůli únavě končí a kronikářskou štafetu předává.
   Květnové zasedání obecního zastupitelstva v Rozsíčce mělo slavnostní nádech. Členové samosprávy při něm děkovali dvaaosmdesátiletému končícímu kronikáři Bohuslavu Sedláčkovi a současně další vedení důležitého obecní dokumentu svěřovali jeho nástupkyni Jaroslavě Kovářové. „Pan Sedláček začal psát kroniku v roce 1973, ale protože před tím byla pětiletá vynechávka, musel toto období doplnit. S psaním pak chtěl skončit už dříve, jenže pořád nebyla náhrada a vždy jsme ho ještě na čas uprosili,“ připomněl starosta Alois Hladil obětavou a trpělivou práci bývalého kronikáře.
   Sám Bohuslav Sedláček dnes říká, že poctivě sledovat a zaznamenávat život v obci mu zabíralo kolem patnácti až dvaceti hodin měsíčně. Podle potřeby sbíral informace, dělal si poznámky a jednou za rok vše zesumíroval na stránkách kroniky. Snažil se sledovat nejen veškeré dění ve vesnici, ale na úvod výročních zápisů pokaždé připomněl také hlavní události, které se ten či onen rok odehrály na úrovni celorepublikové i celosvětové.
   Ke klíčovým mezníkům posledních desetiletí v Rozsíčce podle něj patří vhodné využití budov bývalého zemědělského družstva a zachování desítek pracovních míst. „Rozsíčka je zajímavá tím, že zde bývalo sídlo sloučeného JZD, a že je zde proto mohutná výstavba různých objektů, které jsou dnes využívány místními podniky. Těch je tu poměrně dost a nabízejí snad stovku pracovních míst. To je podle mě i jedna z nejdůležitějších skutečností, které jsem se tu za těch čtyřicet let setkal,“ poznamenal Bohuslav Sedláček.
Foto: Marek Lepka  


Opraví dvě místní silnice, na víc v rozpočtu nezbude
B o s k o v i c e - Obyvatelé boskovických ulic Lesnická a Na Horce mají šanci, že ještě letos budou jezdit domů po nové silnici bez děr. Radní plánují vložit do opravy těchto dvou komunikací celkem milion osm set tisíc korun. Patrně půjde o jedinou větší investici do místních komunikací, kterou napjatý městský rozpočet v tomto krizovém roce dovolí.
   Před vlastní úpravou bude třeba v obou ulicích odtěžit narušený asfaltový povrch i část podkladních vrstev. „Poté se vytvoří nová konstrukce vozovky, vyrovnají se obrubníky a poškozené se nahradí novými,“ uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. Vedení radnice už oslovilo pět stavebních firem a příslušným úředníkům uložilo zajistit průběh výběrového řízení.
   Jestli se však rekonstrukce obou silnic nakonec uskuteční, bude podle boskovického starosty Jaroslava Dohnálka záležet na tom, jak se v průběhu roku bude plnit příjmová stránka rozpočtu.
   „Uděláme všechno pro to, aby alespoň tyto dvě investice zůstaly zachovány. Bude záležet na tom, jestli v rozpočtu nedojde k nějakému většímu výpadku. O definitivním spuštění stavby se rozhodne během prázdnin nebo začátkem září,“ řekl starosta.
   V původním návrhu rozpočtu města na rok 2009 byly zařazeny ještě rekonstrukce vozovek v ulicích Podhradí, Na Dolech, Kollárově a Janáčkově. Finanční krize je ale odsouvá do lepších časů.
  


Boskovický skleník bude hostit chirurgické sympozium
B o s k o v i c e (AD) - O nejnovějších postupech, jaké se dnes používají při léčbě závažných onemocnění zažívacího traktu a mléčné žlázy, budou v pondělí 8. června v Boskovicích diskutovat lékaři a studenti medicíny. Na půdě zámeckého skleníku totiž proběhne česko-japonské lékařské sympozium.
   Jak informoval primář chirurgického oddělení nemocnice a současně jeden z hlavních organizátorů Jiří Vokurka, hlavními tématy odborné debaty budou nádory jícnu a žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva a mléčné žlázy a také laparoskopické operační postupy. „Naši lékaři i studenti Lékařské fakulty mají ojedinělou možnost diskutovat nejnovější léčebné postupy při léčení nemocných s takto závažnými onemocněními,“ uvedl primář Vokurka a dodal, že během setkání zazní i sdělení významných chirurgů z Japonska a České republiky.
  


7 rad pro zdraví - V nastupujícím létě se doporučuje jíst lehká jídla - melouny, rajčata
B o s k o v i c k o - Za skutečné léto považuje čínské medicína období od června do poloviny července. Je to období růstu, čisté zeleně, prvního ovoce i zeleniny na zahrádkách. Období nejdelších dnů. V tomto období lze načerpat nejvíce energie ze země i vesmíru, vstřebat ji i z čerstvé potravy. No a o úplňku sbírat byliny!
   
   Daniela Štarhová, odborná lékařka oboru neurologie, akupunkturistka, terapeutka holistické medicíny, tradiční čínské medicíny a homeopatie
   CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY. Příčinou CMP je buď nedokrevnost mozku, čili ischemie, nebo mozkové krvácení, hemorhagie.
   Může jít o nedokrevnost způsobenou ucpáním mozkové tepny, k níž dochází přechodně, nebo trvale embolizací. U přechodné, vyvolané například spazmem arterie, dochází k lehkému nedokrvení mozku buď bez příznaků nebo s lehkými poruchami hybnosti nebo cítivosti, zmateností, či poruchou řeči. U úplného ucpání tepny, jejíž příčinou je vmetek, dochází k rozsáhlé ischemii mozkové tkáně a tím k dlouhodobým nebo trvalým poruchám cítivosti, hybnosti a dle lokalizace postižení i k poruchám řeči nebo jiných symbolických funkcí.
   Jinou možnou příčinou je krvácení do mozku z poškozené mozkové tepénky.
   Na vzniku CMP se podílejí cévní a srdeční poruchy, vysoký krevní tlak, kouření, vysoká hladina cholesterolu v krvi. Přispívá k nim obezita a nadměrná konzumace alkoholu. Nelze také opomenout nežádoucí účinky např. hormonální antikoncepce a určité riziko při jejím dlouhodobém užívání.
   Pokud se u vás nebo u někoho v blízkém okolí objeví výše uvedené příznaky CMP, je třeba přivolat rychlou lékařskou pomoc (RZP), dotyčného komplexně vyšetřit a dle stavu zahájit okamžitou léčbu, nejlépe na specializovaném pracovišti, tj. JIP neurologického oddělení.
   A jaký je pohled tradiční čínské medicíny? Ta považuje postižení orgánu, tedy v tomto případě mozku, většinou za stav plnosti. Jedná se o deficit čchi a krve v dolní části těla a nadbytek v horní polovině. Může se projevit náhlým bezvědomím, spastickými obrnami, zarudlým obličejem, retencí moče, obstipací. Nebo dochází k postižení drah a kolaterál. Projevuje se pak hemiplegií, tj. ochrnutím na jednu polovinu těla, deviací tváře a úst, poruchou řeči, závratěmi, bolestmi hlavy, poruchou sluchu, zarudnutím očí a tváře, suchostí v hrdle.
   V léčbě lze podpůrně využít i akupunkturního ošetření některých bodů nebo homeopatické léčby. Ale jak již bylo uvedeno, nutná je v první řadě okamžitá diagnostika a specializovaná neurologická a rehabilitační léčba. Teprve poté můžeme využít dalších podpůrných metod.
   
   Rula Machačová, dětská lékařka, neonatoložka, homeopatka
   Homeopatie je úžasná a stále se vyvíjející metoda léčby s dávnou tradicí a jasnými pravidly, které vycházejí ze zákona podobnosti. Od několika základních léků se rozvinula do tisíců užívaných léků. Objevily se nové vědomosti v oblasti psychiky a mysli člověka. V posledních letech dochází k postupnému integrování homeopatie do medicíny. Nový trend přináší tzv. klinickou homeopatii, která je propagována především ve Francii. Přináší pro pacienty možnost propojení klasických laboratorních a instrumentálních vyšetření s vyšetřením homeopatickým a následně kombinace obou metod v případě, že to stav pacienta vyžaduje. Je samozřejmé, že zlomená noha nebo zánět slepého střeva jsou onemocnění, která vyžadují zásah klasické medicíny. Homeopatie však může pomoci zrychlit léčbu, zmírnit bolest a snížit nežádoucí účinky léků. Existuje však řada onemocnění, kde má klasická medicína omezené pole působnosti. Například potíže v těhotenství, problémy s kojením, nachlazení u novorozenců a kojenců, poruchy spánku a noční děsy u dětí či celá řada psychosomatických potíží. Tyto oblasti jsou naopak doménou homeopatie.
   
   Táňa Kolářová, fyzioterapeutka. Nyní na mateřské dovolené
   4. JAK PŘEDCHÁZET BOLESTEM ZAD. Zatím jste se dočetli jak vstávat, čistit si zuby a jak si ulevit při domácích pracech vestoje. Nyní se dozvíte jak si šetřit záda při zametání, mytí podlahy či vysávání. Tato práce je jednostranná a díky tomu jsou naše záda jednostranně přetěžována. Pokud denně zametáte pár minut, nic se neděje. Ale pokud uklízíte několik hodin, vaše záda to znatelně pocítí. Jak na to? Při práci střídejte ruce - stejný čas vysávejte či zametejte na pravo a stejný čas na levo. Svaly tak budou pracovat na obou stranách těla stejně. Dále využívejte celou násadu smetáku, mopu či vysavače. Stále je v nás zažité držet tyto násady níž než je nutné a tím se držet po celou dobu v předklonu úplně zbytečně a k práci tak využívat pouze ruce. Proto se ode dneška při zametání pěkně narovnejte, uchopte násadu na samém konci a využívejte k práci místo předklonu přenášení váhy z nohy na nohu.
   
   Marie Bušinová, zdravotní sestra, poradce detoxikační medicíny MUDr. Jonáše
   Dobrý duševní stav. Postupně si zkuste vypěstovat návyk brát věci s klidem, netrápit se, nechovat vůči sobě ani vůči druhým žádnou zlobu. K řešení životních problémů zkuste přistupovat s úsměvným optimismem. Mnohokrát se prokázalo, že tento postoj duševní vyrovnanosti je pro lidské zdraví nezbytným faktorem.
   Je dokázáno, že například rakovinou onemocní častěji lidé s depresí, a trvale špatnou náladou. Dosáhnout duševního klidu a vyrovnanosti uprostřed napětí a problémů, které nám přináší moderní život, není snadný úkol. Zdravá sebedůvěra a víra zmůžou při získávání dobrého duševního zdraví hodně, a to je velmi prospěšné pro zdraví tělesné. Vyrovnanost a klid v duši rozhodujícím způsobem ovlivňuje fungování našeho organismu,
   
   Daniela Meluzínová, cvičitelka jógy, speciální pedagožka se zaměřením na psychoterapii
   Jóga a stres. Organismus člověka je na zátěžové situace i dočasné přetěžování přizpůsoben systémem psychických i fyzických mechanismů určených k jejich zvládání. Již od pradávna lidé užívali různé způsoby aktivit i psychických přístupů, které zvyšovaly psychosomatickou odolnost, příkladně rituály, obřady, apod.
   Pojem stres se objevil ve 20. století a znamená stav, ve kterém musí živý organismus mobilizovat obranné nebo nápravné mechanismy. Je to stav odezvy na zátěž (stresor).
   Každý člověk na stresové podněty reaguje a přizpůsobuje se, má určité rozmezí vlastní adaptibility. Jsou-li stresové podněty příliš časté nebo chronické, mohou být odpovědi organismu na stres škodlivé. Svou adaptabilitu může jedinec udržovat nebo rozšiřovat, či naopak svou neznalostí a pasivitou zužovat a zeslabovat a tím se poškozovat. Může tedy životosprávou, svými aktivitami, postoji a přístupy k životu reakce organismu na stres ovlivňovat.
   O józe je známo, že její celostně vytvořený systém postupů tělesného i duševního káznění a poznávání odolnost proti stresům zvyšuje. Patří tedy mezi významné protistresové prostředky vhodné pro současnou společnost lidí zahlcených informacemi a strádajících neuspořádaností vymožeností civilizace i nedodržováním základních etických pravidel.
   
   Jitka Melkusová, reiki
   Párovým orgánem srdce je podle čínské medicíny tenké střevo. Protože je nejvíce ohroženo v červnu, měli bychom se soustředit na to, jak ho co nejméně zatěžovat a dělat mu dobře. Tenké střevo vstřebává vše, co projde našimi ústy do těla; to krev pak rozvádí a předává buňkám. Jeho plocha by pokryla podlahu třípokojového bytu.
   Tenké střevo řídí oddělování čistého od nečistého, na úrovní psychické i fyzické, na úrovni citů i myšlenek. Kromě potravy tedy tráví i duchovně. Tenké střevo zpracovává významné i drobné události, povinnosti, vítězství i prohry. Jeho úkolem je vybrat jen to přínosné. Nejistota, schopnost či neschopnost se zbavit věcí, které patří minulosti, může způsobovat až chronické stavy.
   Svůj trávicí trakt většinou moc zatěžujeme nejen jídlem a jeho kvalitou, ale i viděním světa. Střevu pak nezbývá příliš sil na to, aby si dobře poradilo se stravou. Proto platí: lásku viz, láskou se syť, lásku všem rozdávej!
   
   Martina Lukešová, ekoložka, specialistka na revitalizaci krajiny
   Je čas zpomalit a vybrat si zaslouženou dovolenou. Prázdniny jsou za dveřmi, vysvědčení napsaná, ale žáci a jejich rodiny napnutí. Sluce pálí a vzduch houstne. Nastává období nejdelších dnů. Životosprávu trochu zanedbáváme, často jíme grilovaná masíčka, špekáčky, pivečko atd. Přitom jsme často nespokojení s naší postavou v plavkách. Negativně na nás také působí výkyvy teplot. Dobré zdraví si však udržíme, když budeme v pohodě. Mám pro nás radou, která by se hodila na celý rok, ale právě v červnu se na ní zapomíná. Buďme dobří, laskaví a shovívaví hlavně k našim dětem. Nespěchejme, trpělivost růže přináší.
  


A tak se tě ptám - Libor Janča se ptá Miroslava Míky
PROČ JSEM SI VYBRAL Miroslava Míku? S velkým nadšením ve spolupráci z místními občany a rodáky realizuje publikaci, která se zaměřuje na historii Kunštátské tělovýchovy a sportu. Je zaměřena na činnost Sokola, Orla a dalších minulých a současných volnočasových aktivit. Cením si na něm to, že je příkladem velkého patriota který má vztah k našemu městu a regionu. Cením si na něm, že jde za svými sny a realizuje je na úkor vlastního času, energie a peněz. Už při prvním setkání jsem u něho cítil, že je nabit spoustou energie a že v jeho duši je uchován obrovský archiv vzpomínek a snů na život v Kunštátě. Přál bych si, aby aktivita pana Míky a jeho ostatních přátel a spolupracovníků byla zapsána a zvěčněna jakoukoliv formou pro další generace.
   
   1. Jaký je hlavní cíl vaší publikace?
   Vznik kunštátské tělocvičné jednoty Sokol v závěru předminulého století dokazuje, že místní předchůdci dnešních sportovců „šli s dobou“. A neměli to vůbec lehké! Nejen ti prví z nich, ale i další. Jsou svým způsobem vzory. Po celotýdenní namáhavé práci v hrnčířské dílně, na políčku, či v dílně kováře, stolaře, v jediný sváteční den ještě našli čas k veřejným vystoupením, soutěžím v těch disciplinách, které po nocích nacvičili.
   Naše skupina tvůrců publikace (která vyjde až za několik měsíců) chce připomenout tyto podmínky, za kterých se v Kunštátě rozvíjela tak významná společensko-zájmová činnost, zachovat v paměti jména a činy našich předchůdců a zpětně jim přiznat náležitou úctu.
   
   2. Kterému sportu v Kunštátě přikládáte největší důležitost a který sportovní spolek a sportovec město nejvíce proslavil?
   Bezesporu největší důležitost i dnes vidím v sokolském a orelském tělocviku, v jeho všestrannosti, fyzické náročnosti, a co hlavně, v dobrovolném dodržování morálních zásad. Stejný význam bych viděl v kvalitní výuce tělesné výchovy v kunštátské škole.
   Asi nikdy nebude překonáno období kunštátských oslavných shromáždění s několika tisíci návštěvníky, stejně jako vysoké účasti občanů z širokého okolí na veřejných tělovýchovných cvičeních.
   Absolutně nejvýš z kunštátských dosáhli sportovci z Radioklubu. Jako kolektiv i jednotlivě. Prvé místo v mistrovství Československa získala Ing. Jaroslava Kuchyňová. Tituly mistra republiky a mistra sportu za trvale dosahované výsledky získala Magda Viková a Petr Havliš.
   
   3. Jak se to vlastně přihodí, že člověk žijící víc než 200 km od Kunštátu se rozhodne realizovat tak dobročinnou věc?
   Řekl bych spíše neobvyklou, když už ne vysloveně bláznivou. Z počátku byl zcela jednoduchý záměr k výročnímu setkání volejbalistů ze šedesátých let si stvořit upomínkový spisek s obrázky. Totální změnu způsobilo zjištění o 110. výročí místní tělesné výchovy, o 80. výročím volejbalu a blížícím se 75. výročím fotbalistů.
   Jak bylo nutné získávat další informace i mimo Kunštát, původní skupinka se rozrůstala až k dnešním několika desítkám. Velká většina z nich se nikdy navzájem nesetkala. Kontakty byly udržovány osobním jednáním, telefonicky, poslední dobou i elektronickou poštou.
   
   4. Kdo jsou hlavní vaši spolupracovníci a kdo vás hlavně podporuje.
   Když teď odpovím, že jsou to všichni ochotní lidé dobré vůle, které jsem oslovil, tak to asi stačit nebude. Přesto je to pravda. Postupně se počet spolupracovníků vyhoupl nad číslo sedmdesát!
   Velice cenné informace poskytli nejen ti nejstarší, z nichž dva, aktivní hráč v prvních letech kunštátského fotbalu Ladislav Macháček a někdejší sokolská náčelnice žen Emilka Pelíšková se publikace nedočkali, ale i ti mnohem mladší. Encyklopediky fotbalu jsou Adolf Čáslavský s Karlem Vichtou, činnost Sokola pamatuje Jiří Unčovský a snad kohokoliv na staré fotografii dodnes pozná Cecilie Křepelová.
   Pro nás byla každá, mnohdy sebemenší, informace cenná. Velice významné bylo „objevení“ písemné pozůstalosti JUDr. Bohumila Chmelaře, bývalého starosty Sokola právě k některým činnostem v Sokole. Nakonec připomenu osobu s rodným Kunštátem spjatou víc, než kdo jiný, člověka, který v životě obsáhl množství různorodých sportovních činností, pracovní úspěchy nevyjímaje. Je jím Jaroslav Řehůřek z Francie.
   
   5. Co se vám z Kunštátu vybaví, když zavřete oči?
   Někdy v myšlenkách zjeví se vzpomínky na blízké z našeho kunštátského bydlení, na to, jak neúnavná MUDr. F. Kubecová v kterékoliv době pomáhala dětem k uzdravení, jak učitelky v mateřské školy vzaly pod svoji ochranu děti zapomenuté a nevyzvednuté otcem. Poslední období ve funkci předsedy komise místního národního výboru pro mne znamenalo prvé větší proniknutí k historii Kunštátu. Jak jame byli zklamáni s J. Sýkorou, když jeho Průvodce, po dlouhých letech prvá publikace o Kunštátu a okolí, pro fotografii Masarykových bot byla z další distribuce stažena.
  


Dobrovolníci z Evropy strávili na Boskovicku čtvrt roku
B o s k o v i c k o (AD) - Tříměsíční misi v několika základních a středních školách na Boskovicku ukončili minulý pátek tři mladí dobrovolníci z Ukrajiny, Turecka a Velké Británie. Od března do května navštěvovali malotřídky v Sulíkově, Nýrově, Skalici a Rozseči, devítiletky v Kunštátě a Svitávce, a gymnázia v Boskovicích a Letovicích a procvičovali s dětmi a studenty angličtinu.
   Pobyt vzešel z iniciativy občanského sdružení Bambas ve Skalici nad Svitavou. Jeho šéf Josef Bareš však upozornil, že zahraniční dobrovolníci nepřijeli na prvním místě proto, aby nahrazovali učitele angličtiny. „Snažili se žáky a studenty spíše motivovat, ukázat jim, že učit se anglicky je správné. Šlo o dobrovolníky, od kterých se neočekávaly žádné odborné znalosti. Chtěli tady prostě strávit kus svého času, chtěli pomáhat a poznávat,“ upřesnil Bareš s tím, že cizinci nebyli až na jednoho rodilí mluvčí a trvalejší komunikace v angličtině prospěla i jim.
   Na gymnáziu v Boskovicích uvítali zahraniční hosty ve všech ročnících. Primáni byli rádi, že smějí prohodit základní anglické fráze se skutečnými cizinci, zatímco studenti ve vyšších ročnících debatovali i o zásadních otázkách současného života. „Spousta našich studentů už nezápasí se základní angličtinou a dokáže smysluplně konverzovat o různých tématech. Mluvilo se o trestu smrti, o eutanazii nebo o nebezpečích na internetu,“ potvrdila tamní profesorka Marie Minxová, která činnost dobrovolníků na gymnáziu koordinovala. Jak také řekla, studenti se s mladými cizinci nepotkávali jenom při výuce ve školních třídách, ale zašli třeba i někam posedět.
Baldan z Turecka, Ljuba z Ukrajiny a Patrick z Velké Británie obcházeli v pátek třídy a loučili se se studenty.
Foto: Marek Lepka  


Dům dětí a mládeže v Boskovicích slaví padesátku
B o s k o v i c e - Dům dětí a mládeže v Boskovicích působí svou bohatou činností již 50. rokem. Je školským zařízením nabízejícím služby ve volném čase dětem, mládeži i dospělým.
   Poprvé byl slavnostně otevřen 26. května 1959 v prostorách bývalé porodnice na Hybešově ulici. V roce 1972 začíná další nová kapitola tohoto zařízení v budově bývalého internátu na ulici 17. listopadu, kde setrvává dodnes. Během let se měnily nejen sídla domu, ale i zřizovatelé. Od tehdejšího ONV Boskovice přes MěNV Boskovice, Školský úřad Blansko a od roku 2001 je zřizovatelem zařízení Jihomoravský krajský úřad.
   Měnil se i způsob hospodaření od zálohové, rozpočtové až k příspěvkové formě, měnily se i názvy od Domu pionýrů a mládeže přes městský dům, místní dům až po dnešní Dům dětí a mládeže Boskovice.
   Významným mezníkem v životě domu bylo přestěhování sídla do stávající budovy. Bylo třeba zbourat stáje, které stály ve dvoře, zbudovat hřiště, opravit střechu, zavést ústřední topení a plynofikovat zařízení, odizolovat sklep, zbudovat novou kanalizační přípojku, opravit chodníky ve dvoře, vyrovnat podlahy v místnostech, provést novou rekonstrukci sociálního zařízení, upravit skladové prostory. Byla otevřena nová počítačová učebna, zaveden internet, zmodernizována dílna kovo dřevo i další místnost pro výuku, zřízena dílna na keramiku, zakoupeny keramické pece, otevřeny herny pro spontánní činnost.
   1. 10. 1959 byla zahájena činnost zájmových útvarů nejen pro boskovické děti pod vedením prvního ředitele domu Aleše Kováře. Z kronik se dočítáme o mnoha akcích pro rodiče s dětmi i bohaté letní činnosti. Při zařízení pracovala až do roku 1996 Okresní komise školních vlastivědných zájezdů, která každoročně připravovala ke konci školního roku dvoudenní trasy po našem okrese pro třídní kolektivy celého Jihomoravského kraje. Jednalo se o trasy „Halasovou stezkou“, „Za sedmizubým hřebenem“, „Putování Moravským Krasem I. a II“, „Rudické propadání“ a „Údolím řeky Svitavy“. Po trasách putovalo ročně přes čtyři tisíce účastníků.
   Činnost zařízení vždy byla a je i dnes velmi rozmanitá. Nabízí zájmové vzdělávání ze všech oblastí. Je zdrojem inspirace, poučení a zábavy. Dnešních 92 kroužků pracuje v Boskovicích, Benešově, Svitávce, na Suchém, ve Žďárné, Borotíně, Cetkovicích, Knínicích, Voděradech, Kunštátě a na Kořenci. A v nich je organizováno 1 172 členů všech věkových kategorií. Mezi nejvyhledávanější patří kroužky sportovní (aikido, plavání, fotbal, florbal, šprtec, odbíjená, aerobic, hip hop), společensko vědní (rukodělné, keramika, cizí jazyky, šachy, tvořivé dílny, zdravá výživa), technické (počítačové, modelářské, kutilské), estetické (výtvarné, rukodělné, hra na kytaru, flétnu i klávesy, taneční školička), přírodovědné (rybářské, Haf kluby i astronomie). Více než 15 let se boskovická veřejnost setkává s dětským folklorním souborem Borověnka, 50 let se učí děti plavat v plavecké přípravce a ty nejtalentovanější sbírají různá vysoká ocenění i medaile z přeborů okresu, regionu nebo republiky. Úspěchy slaví i další kroužky jako např. šprtec, kopaná, florbal, zdravotníci, členky Haf klubu a podobně.
   Z některých akcí, které dům pořádá, se stala již tradice a jsou vnímány jako součást kulturního, společenského a sportovního života v Boskovicích. Mezi nejznámější patří Karneval na ledě, Vánoční dílny, Velký dětský karneval, Mikuláši, co máš v koši a Mikulášská jízda na koni, Den Země, městské kolo soutěže MISS a MISSÁK, Drakiáda, Na křídlech poezie, ale i celá řada sportovních, vědomostních, výtvarných a literárních soutěží pro malé i velké.
   Pro celé rodiny s dětmi jsou již 15 let organizovány výlety po zoologických zahradách v ČR i zahraničí, návštěvy zámků, jeskyní, aquaparků dokonce jsme již plavali i na lodi. V poslední době jsou nabízeny ve vedlejších prázdninách tzv. pobytové dny mimo město např. „Na planetě Atrox“ nebo „Poselství Urkanů“, kde společně zažijeme mnohá dobrodružství a spousty legrace.
   K vyvrcholení celoroční činnosti patří tábory. Mezi tradiční řadíme stanový tábor rybářů v Bulharech na Břeclavsku, stanový tábor ochránců přírody Vatra na Drozdovské pile v předhůří Jeseníků, odborná soustředění plavců, jazykové kurzy, soustředění aikida i folklorního souboru Borověnka. Pro ostatní děti jsou každoročně připraveny jednotlivé turnusy příměstské rekreace, v letošním roce pod názvy Za tajemstvím starých Boskovic, Barevné léto, Výprava do Bradavic a Po stopách Robinsona, námořníka z Yorku.
   Od roku 1991 zařízení nabízí v rámci projektu Poznej své okolí 1. a 2. třídám boskovické základní školy výukový program zaměřený na poznání rodného města i blízkého okolí. Účastníci poznávají zábavnou formou život na vsi, přírodu, památná místa, naučné stezky, práce firem a další zajímavosti. A tak už jsme navštívili přehradu a dostali se i do míst pod hrází, za pokladem jsme putovali z Újezda do Pilského údolí, Cesta do pravěku vedla z Hrádkova na Kamenici, otevírali jsme westernové městečko, v lese u Obory jsme hledali Rolínkovy sochy, navštívili keramickou dílnu v Kunštátě, výrobnu plyšových hraček v Lysicích, cesta za pokladem vedla ze Skelné Huti na Suchý, získávali první zkušenosti na golfovém hřišti na Kořenci, učili se kouzlit s Harry Potterem, zachraňovali zemi trpaslíků a slavnou Morii a zároveň navštívili radiolokační stanici Skalky u Benešova, seznámili jsme se s některými boskovickými pověstmi, navštívili kostelíček, synagogu a pomáhali rytíři Ratiborovi najít poklad na Baště. Letos nás čeká nové překvapení v Arboretu na Šmelcovně. Od začátku již s námi putovalo celkem 4 270 žáků.
   Mezi další služby, které dům dětí a mládeže Boskovice nabízí, jsou tvořivé dílny pro celé rodiny, praxe studentů středních i vysokých škol, vystoupení zájmových útvarů na veřejnosti, metodická spolupráce se subjekty pracujícími s dětmi. K velmi žádaným akcím z řad veřejnosti patří tradiční Bazar sportovních věcí, oděvů a hraček, který pořádáme od roku 1991 a prošel již řadou úprav.
   Pro volně příchozí návštěvníky zařízení je denně otevřena herna s pedagogickým dozorem. Dítě si může zahrát stolní fotbálek, stolní tenis, kulečník, zasoutěžit si a nebo jen tak probrat svoje každodenní radosti i starosti.
   Veškerá tato rozsáhlá činnost by nebyla možná bez řady ochotných lidí, externích vedoucích, přátel i rodičů, kteří obětují svůj volný čas, mnohdy i většinu své dovolené pro jiné děti. Nelze všechny za 50 let existence DDM vyjmenovat. Poděkování patří všem.
   I těm, kteří s DDM spolupracují a podporují ho na mnohdy nelehké cestě za dobrým cílem, i těm, kteří dovedou práci ve volném čase ocenit.
   Oslavy DDM proběhnou ve dnech 4. a 5. června v budově zařízení na ulici 17. listopadu. Máte možnost si prohlédnout prostory zařízení, ve kterých bude instalována výstavka Historie a současnost, jejíž součástí je fotogalerie prací členů bývalých fotokroužků Boskovice očima dětí. Ve čtvrtek budeme vzpomínat s dospělými a v pátek slavit s dětmi. Podrobný program najdete na www.ddmboskovice.cz.
   
   Hana Kučerová, ředitelka DDM Boskovice
   
  


Kultura

Jazzový dýchánek ve Velkých Opatovicích podeváté
V e l k é O p a t o v i c e (tt) - Devátý ročník Jazzového dýchánku se koná v sobotu 13. června od 17 hodin v areálu letního kina ve Velkých Opatovicích. Na akci přijíždějí každý rok velká jména českého i středoevropského jazzového nebe a ani letošek nebude výjimkou, když postupně zahrají Pavel Jakub Ryba, Eggnoise, Kulturní úderka, Elena Sonenshine & Jocose Jazz a Lazaro Cruz Quintet.
   „Pavel Jakub Ryba je v současné době považován za jednoho z nejlepších českých baskytaristů. A navíc tento virtuóz slaví úspěchy v zámoří, spolupracuje například s Mikem Sternem a Josefem Skrzkem, dvěma velkými jmény světového jazzu.
   Kapela Eggnoise mísí sofistikovanou hudební kompozici s punkovým drivem a živelností. Křivka, kterou rýsuje, prochází hudebními žánry jako grunge, punk, rock, jazz a pop a postupně se rozšiřuje jakousi odstředivou silou. Jakoby pro Eggnoise platilo, že jak není možné zůstat na jednom místě, tak není možné opustit dobytá hudební území.
   Skupina Kulturní úderka se pohybuje na české scéně od poloviny 90. let. Tvoří ji trio vynikajících instrumentalistů v čele s kytaristou a výrazným pěveckým talentem Štěpánem Dokoupilem. Pokud by měla být doporučena, pak těm, kterým vyhovuje současný návrat kytarové muziky, protože kapela sama sebe v poslední době označuje jako ortodoxní bluescore.
   Zvuku skupiny Jocose Jazz dominuje hlas dnes jednoznačně nejlepší české jazzové zpěvačky Eleny Sonenshine, která studovala na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu. Elena pravidelně létá zpívat do londýnských klubů, vystupuje na jazzových festivalech v zahraničí a její vynikající debutové album dokonce vyšlo přímo v USA.
   V případě poslední kapely jde o jednu ze zásadních a aranžérsky i posluchačsky oblíbených jazzových sestav hrajících jazzový repertoár od 40. let do současnosti. Bebop, základní jazyk moderního jazzu, je přirozeným vyjadřovacím prostředkem tohoto seskupení pěti výrazných moravských hráčů. V případě v Česku domestikovaného, původně kubánského trumpetisty Lazara Cruze, je projev navíc okořeněný karibským feelingem a elegancí. Lázaro Cruz Olmos nahrával na Kubě desky mimo jiné s legendární veličinou latin jazzu, Arturo Sandovalem. A o kvalitách jeho kolegy basisty světoběžníka Vincence Kummera pak vypovídá množství jazzových hvězd, které doprovázel, namátkou Maynarda Fergusona, Mela Lewise a Dextera Gordona,“ popsal hlavní organizátor Jazzového dýchánku Petr Prosser.
   Kromě hudebního programu připravili letos pořadatelé ještě jednu zajímavost. „V polovině května se ze své nejdelší cesty v životě vrátila Julie. Škoda 1000 MB projela se svými řidiči Michalem Vičarem a Martinem Beťkem svět kolem dokola. Přes ledovou Sibiř, exotickou Jižní Koreu, Severní a Jižní Ameriku, Pacifik i Atlantik si ti tři šílenci proklestili cestu zpátky domů. A o svých zážitcích přijedou i s Julií povyprávět právě do Velkých Opatovic,“ doplnil Petr Prosser.
  


Divadlo NABOSO získalo čestné uznání na celostátní přehlídce
B o s k o v i c e - Boskovické amatérské divadlo NABOSO získalo čestné uznání za dramaturgii na celostátní přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín 2009. Představení postoupilo do Děčína z krajské přehlídky Hobblík v Hodoníně.
   Do Děčína jeli boskovičtí divadelníci s inscenací Gazdina roba aneb Lepší je shořet než vyhasnout. Dramaturgové posunuli klasický příběh Gabriely Preissové do devadesátých let dvacátého století.
   „Ocenění je velmi překvapivé, naše aktualizace klasického textu byla přijata spíše kontroverzně a při rozborech jsem měl pocit, že právě s dramaturgií má porota největší problém a úplně našemu propojení Gazdiny roby s příběhem Kurta Cobaina nerozumí. Ale čestného uznání si samozřejmě vážím, také proto, že je uděleno celému souboru, což je, myslím, poměrně trefné. O dramaturgii trilogie se staráme s Jarkou Šimákovou, ale na poetiku divadla, dramaturgická východiska našich inscenací, na stylizaci a vykreslení jednotlivých postav má přirozený vliv celý soubor. Přece jen jsme asi výrazně generačním divadlem, což ovšem opravdu může při recepci představení působit trochu potíže. Jsme generace, jejíž podstatnou část formovala právě Cobainova hudba. Kdo zůstal jeho příběhem nedotčen a nebyl nikdy v rockovém klubu, má asi opravdu těžší naše dramaturgické záměry rozklíčovat,“ uvedl umělecký vedoucí divadla NABOSO Tomáš Trumpeš.
   Divadelní Děčín je v systému festivalů nejvyšším stupněm pro činoherní soubory, odtud už se postupuje přímo na Jiráskův Hronov, kde se setkávají divadelníci všech žánrů. Celkové vítězství si z Děčína odvezlo pražské divadlo SoLiTEAter.
   jpn
  


Malíř a oslavenec
B o s k o v i c e (tt) - Galerista Josef Bařinka a spisovatel Petr Payne zahájili v sobotu v Galerii Otakara Kubína výstavu obrazů Víta Ondráčka. Výstava probíhá u příležitosti autorových 50. narozenin a potrvá do 21. června. Kunštátský malíř Vít Ondráček je rovněž literárně činný, příští týden vyjde kniha shrnující jeho nejrůznější texty.
Foto: Tomáš Trumpeš  


V Olešnici proběhne tradiční Kytka
O l e š n i c e (tt) - XXIV. ročník festivalu Olešnická kytka proběhne v sobotu 6. června od 14 hodin na zahradě kulturního domu v Olešnici.
   V soutěžní části programu zahrají Berušky, Sakrapes, Marná snaha, Jan tak tak, Mlha, Careta a Neomluvená absence. Jako hosté budou následovat Poutníci, Wabi Daněk, Miloš Dvořáček, Karel Hitzger a Budulínek. V pátek večer bude Kytce od 19 hodin v kulturním domě předcházet divadelní představení ochotníků z Víru Taková ženská na krku. Součástí Kytky bude 3. ročník soutěže v pojídání párků. Olešnickou kytku pořádá místí T.O. Zmijáci, uvádět ji bude Jiří Moravský Brabec.
   
  


Muzeum připravilo výstavu o sportovních klubech
B o s k o v i c e (tt) - Sportovní kluby a spolky na Boskovicku je název výstavy, kterou zahájí ve čtvrtek 4. června v 16 hodin v Muzeu Boskovicka.
   „Výstava představí nejstarší sportovní sdružení v Boskovicích i na Boskovicku, připomene významné osobnosti sportovního dění v Boskovicích. Prezentovány budou nejen dobové fotografie, ale také ukázky historického sportovního náčiní.
   Výstava byla připravována ve spolupráci s pamětníky sportovního dění na Boskovicku a se současnými sportovními kluby a tělovýchovnými jednotami. Za ochotu a spolupráci děkujeme všem, kdo se příprav výstavy účastnili: sportovním nadšencům i představitelům sportovních klubů a tělovýchovných jednot,“ připomněla ředitelka muzea Dagmar Hamalová.
   Pro objednané skupiny školních tříd je na výstavě připraven interaktivní program netradičních sportovních disciplin. Výstava Sportovní kluby a spolky na Boskovicku potrvá do 5. července.
   
  


Historická lékárna zve k prohlídce
L e t o v i c e (tt) - Během letní sezóny budou mít zájemci hned několikrát možnost prohlédnout si historickou lékárnu v objektu Kláštera Milosrdných bratří v Letovicích. Poprvé to bude v sobotu 6. června, začátky prohlídek budou vždy ve 14 a v 15 hodin.
   „Prohlídky začínají před vchodem do budovy NMB Letovice. V případě nepříznivého počasí sraz uvnitř budovy – před vrátnicí. Kapacita prohlídky je maximálně 20 osob. Prohlídku je nutné si předem telefonicky rezervovat na čísle 516 476 790 nebo 739 396 538,“ uvádějí organizátoři.
   Další termíny prohlídek jsou 4. července, 1. srpna a 12. září v rámci Dnů evropského dědictví.
  


Výstava na zámku představí české loutkové divadlo
B o s k o v i c e (AD) - V úterý 2. června v 16 hodin zahajují na boskovickém zámku výstavu České loutkové divadlo – historie a současnost. „Výstava představí tradiční české marionety lidových loutkářů a současnou tvorbu profesionálních loutkových divadel. Je doplněna dekoracemi, plakáty lidových loutkářů a plakáty současných profesionálních divadel,“ popsali pořadatelé. Výstava potrvá do 10. července a je otevřena v rámci prohlídky zámku.
  


Informace

Série vycházek pokračuje výletem za krasovými útvary Rudické plošiny
R u d i c e - Moravský kras je proslulý zejména krápníkovým podzemím. Svá neobjevená tajemství však má i na povrchu. Pro všechny, koho láká je odhalovat, připravuje základní organizace Českého svazu ochrany přírody Ponikva ve spolupráci s Místní akční skupinou Moravský kras již třetím rokem vycházky, na nichž mohou některá výjimečná místa blíže poznat a díky zasvěcenému průvodci se o nich i něco více dovědět.
   Pozorování netopýrů, naslouchání ptačímu zpěvu v krasových údolích, exkurzi na včelí hobby farmě i botanickou vycházku k Macoše již mají letos účastníci za sebou. Do poloviny prázdnin má však sdružení Ponikva pro milovníky přírody připraveno dalších osm zajímavých tematických výletů.
   Hned tuto sobotu 6. června se mohou vydat na Rudickou plošinu. Odborný výklad o zdejších krasových útvarech poskytne Ivan Balák ze Správy CHKO Moravský kras.
   Sraz účastníků exkurze je ve čtvrt na deset u větrného mlýna v Rudici. Je přitom potřeba se dopředu přihlásit. Rezervaci si můžete zajistit na e-mailu ponikva@seznam.cz nebo na telefonu 516 446 623 (záznamník). „Počet účastníků je totiž omezen s ohledem na minimální rušivý dopad na prostředí a daný terén na trase,“ upozornil za pořadatele Jozef Jančo. Exkurze se koná za každého počasí a každého účastníka vyjde na symbolických třicet korun, které na místě zaplatí průvodci.
   
   6. 6. 9:15 Rudice, Větrný mlýn Krasové útvary Rudické plošiny
   RNDr. Ivan Balák
   13. 6. 9:15 Jedovnice, kino Lesy v centrální části Mor. krasu
   Ing. Dominik Franc
   20. 6. 8:40 Adamov, zastávka ČD Křtinské údolí a jeho vývoj
   RNDr. Ivan Balák
   28. 6. 10:10 Ostrov, Balcarka Ponory a závrty ukryté v lesích
   RNDr. Antonín Tůma
   4. 7. 9:15 Sloup, náměstí
   Šetrné zemědělství v krasu
   Ing. Jozef Jančo
   11. 7. 8:40 Adamov, zastávka ČD Lesní hospodaření v krasu
   Ing. Dominik Franc
   25. 7. 9:15 Sloup, náměstí Ponory Sloupského potoka
   RNDr. Ivan Balák
   1. 8. 8:40 Adamov, zastávka ČD Cyklovýlet středním krasem s průvodcem;
   RNDr. Antonín Tůma
  


Budou se bavit o turistických stezkách
S l o u p - Rozvoj cestovního ruchu na venkově se zaměřením na stezky je tématem jednodenního semináře, který připravilo Centrum pro komunitní práci střední Morava ve spolupráci s Místní akční skupinou Moravský kras v rámci projektu Cesta za informacemi pro Moravu. „Seminář zahrnuje teoretickou i praktickou část, která vás provede úskalími cestovního ruchu na venkově se zaměřením na pěší stezky, cyklostezky i hippostezky,“ zvou pořadatelé.
   Akce se uskuteční ve čtvrtek 4. června v sídle MAS Moravský kras ve Sloupě (budova společnosti Zemspol) od devíti do patnácti hodin. Pro účastníky je seminář zdarma.
   
  


Předvedou slavnostní tabule
B o s k o v i c e (AD) - Jak mají vypadat slavnostně prostřené tabule pro nejrůznější společenské či rodinné události? V rámci svých závěrečných zkoušek to ve středu 3. června v boskovickém zámeckém skleníku předvedou absolventi oboru kuchař – číšník Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy v Boskovicích. Pro veřejnost bude výstava přístupná od dvanácti do patnácti v hodin.
   
  


Zubní pohotovost na Boskovicku – červen 2009
B o s k o v i c k o - 6.6. MUDr. Křížová Boskovice, Růžové nám. 12 516 452 808
   7.6. MUDr. Kubínová Nemocnice Boskovice 516 491 263
   13.6. MUDr. Kučerová Lysice, Komenského 429 516 472 460
   14.6. MUDr. Kutlíková Boskovice, Lidická 8 516 453 997
   20.6. MUDr. Loskot Svitávka, Hybešova 197 516 471 210
   21.6. MUDr. Lukeš Boskovice, Smetanova 24 516 454 046
   27.6. MUDr. Mikulášková Letovice, Mánesova 468/2 516 474 488 28.6. MUDr. Padalík Nemocnice Boskovice 516 491 263 Provozní doba ordinací: 8 – 12 hodin
   Mimo uvedenou dobu zajišťuje pohotovostní službu Stomatologické centrum, Karáskovo nám. 11, Brno – Židenice, a to ve všední dny od 19 do 7 hodin a o svátcích nepřetržitě; telefon 548 424 248.
   
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - LIPOVEC - V pátek 22. května kolem půl šesté večer se na silnici mezi Lipovcem a Holštejnem v nesprávnou chvíli na nesprávném místě setkal čtyřiadvacetiletý motocyklista se skupinkou lidí u krajnice. Po projetí levotočivé zatáčky ve větší rychlosti, než uměl zvládnout, ve snaze zabránit střetu s chodci vyjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil do stromu. Motocykl se však po nárazu dostal zpět na silnici a srazil nezletilou dívku. Ta utrpěla lehká zranění. Motocyklista vyvázl bez zranění, ale při vyšetřování nehody policisté zjistili, že jeho motorka není registrována a navíc u sebe neměl ani doklad o sjednaném pojištění.
   KŘTINY – V neděli 24. května odpoledne se u Křtin srazila motorka s osobním autem. Nehodu pravděpodobně zavinila devětatřicetiletá motorkářka, která v zatáčce vyjela do protisměru právě ve chvíli, kdy tudy projíždělo osobní auto Ford Fiesta. Motocyklistka se při střetu lehce zranila, pasažéři ve Fordu vyvázli bez šrámů. Silnici znečištěnou od provozních kapalin museli uklidit hasiči, na motorce i autě vznikla škoda za třiatřicet tisíc korun.
   OKRES BLANSKO - Na to, že policisté zřejmě v pondělí nepracují, spoléhali mnozí řidiči, kteří usedli 25. května za volant. A nevyplatilo se jim to. Policisté od osmi ráno do čtyř hodin odpoledne dohlíželi na dopravu na mnoha místech v okrese Blansko. Zastavili téměř tři stovky vozidel a zjistili celkem šedesát sedm dopravních přestupků. Za ně uložili blokové pokuty v celkové výši přes osmapadesát tisíc korun.
   Dva řidiči byli během akce přistiženi pod vlivem alkoholu. U jednoho z nich dechová zkouška ukázala 2,1 promile, druhý nadýchal 1,29 promile. Oba jsou podezřelí ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté jim na místě zadrželi řidičské průkazy a zakázali další jízdu.
   JABLOŇANY, BENEŠOV – O tom, že přílišná důvěra cizím lidem se nevyplácí, se opět přesvědčily dvě starší ženy z blanenského okresu. První z nich přišla o peníze poté, co do svého domu v Jabloňanech ve čtvrtek 28. května vpustila neznámou ženu, která jí nabízela ke koupi deky. Po odchodu „obchodnice“ stařenka zjistila, že jí chybí jednadvacet tisíc korun.
   Další seniorka zase uvěřila dvěma cizím ženám, které před jejím domem v Benešově zastavily svoje auto a žádaly o vodu na napití. Když jim ji žena donesla, vrhly se jí po peněžence, kterou měla v kapse. Vlastní ochota a dobrá vůle tak stařenku stála v tomto případě asi devět set korun.
   Policie proto opět varuje zejména starší občany, aby nepouštěli do svých obydlí neznámé osoby, podomní obchodníky a naopak takovým lidem, pokud zazvoní u jejich dveří, pro jistotu vůbec neotvírali.
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - GERO – tak jsme pojmenovali tohoto čistokrevného německého ovčáka. Jeho velmi pěkné zuby jsou známkou hodně mladého psa. Našel se v Boskovicích v lokalitě kolem školního statku. Jeho majitel má šanci 14 dní, aby se o něj přihlásil. Tento nádherný pes se jeví jako velice mírný, přítulný a bezkonfliktní. Má nádhernou chůzi, ladné pohyby, a zdá se, že bude milovníkem plavání. Na vodítku jde způsobně, dobře reaguje na dané povely. Tak lidičky, komu chybí milý společník na dlouhé vycházky nebo na plavání v přehradě?
   V případě zájmu volejte na telefonní čísla 721 811 720 (7:00 - 14:30 hod. - pan Kalas) nebo 516 453 335 (Městská policie).
Foto: archiv  


Sport

Okresní fotbalová loď se potápí, záchrana je už velice daleko
O k r e s B l a n s k o (les) - Smutek vládne v hlavách hráčů i fanoušků mužstev reprezentujících náš okres v moravských fotbalových soutěžích. Do konce sezóny zbývají dvě kola a bilance není právě nejlepší. Aposu Blansko v MSFL chybí k záchraně čtyři body, stejně je na tom v divizi celek Rájce-Jestřebí. Boskovický Forman má sice výchozí postavení nejlepší, ale také on musí ještě bodovat.
   MSK Břeclav - APOS Blansko 2:0 (1:0).
   První náznak šance sice patřil už v první minutě hostům (Sehnal), ale poté už hráli spíše domácí. Střely Demjanoviče a Svobody však branku Blanska minuly, na druhé straně se neujala ve 24. minutě střela Bubeníčka. Krátce před poločasovou přestávkou ideální centr Schwarze si usměrnil do branky Dvořák a celek domácích šel do vedení.
    Úvod druhé půle sice patřil velké šanci domácího Ivančice, potom ale hrálo Blansko. Jenže ani Traxl ani Farník vyrovnat nedokázali, trápení Blanska podtrhl v 66. minutě Čejka, jemuž brankář Galla chytil pokutový kop. A tak v 82. minutě přízemní centr z pravé strany zužitkoval krásnou střelou pod břevno Jakubovi.
   FK Šardice - MKZ Rájec-Jestřebí 4:1 (2:1).
   Branky: 79. a 84. Dorotík, 11. Sukup, 24. Kučera - 13. Ostrý. Rájec-Jestřebí: Němeček - Bezděk, Macík, Kugler, Škvarenina, Haničinec, Flígl, Fiala, Krejčí (14. Lajcman, 79. Jabůrek), Sova, Ostrý (85. Chládek).
   S vedoucím celkem divize dokázali hosté držet krok jen v prvních dvaceti minutách. Dokázali rychle odpovědět na úvodní branku, ale zbytek zápasu byl už nad jejich síly. Ale i když se ráječtí fotbalisté převážně jen bránili, šanci na překvapivý výsledek drželi až do posledních deseti minut. Teprve v nich se dvakrát prosadil střelecky disponovaný Dorotík a poslal šance hostů na záchranu do oblasti teorie.
   Forman Boskovice - SK Spartak Hulín 0:1 (0:1).
   Boskovice: Švéda - Doležel (85. Horák J.), Václavek, Martínek (67. Cetkovský), Dostál, Vykoukal, Müller (59. Janíček), Preč, Ošlejšek, Havlíček, Kašpar. Trenér Radim Weisser.
   Bitvu o divizní bytí domácí celek nezvládl. Hráčům Formanu se nedá nic vytknout, ale soupeř byl tentokrát opravdu lepší. Podle předvedeného výkonu je na třetím místě tabulky oprávněně.
   Po vzájemně opatrné čtvrthodince se po rychlé akci středem hřiště dostal v 19. minutě před Švédu Třasot a poslal hosty do vedení. Ve 26. minutě hlavičkoval Václavek těsně nad po rohovém kopu, o minutu později střele Ošlejška chybělo jen pár centimetrů. Ještě blíž ke vstřelení branky měli ve 34. minutě opět hosté, míč z hlavy Dvořáčka orazítkoval ale pravou tyč domácí branky.
   Ve druhé půli Hulín nebránil náskok a tak se diváci nenudili. V 62. minutě Švéda chytil samostatný nájezd Třasota, domácím nepomohla k vyrovnávací brance ani série standardních situací. Naopak tři minuty koncem to byl opět hostující Dvořáček, který trefil tyč domácí branky. Hulín si zaslouženě odvezl tři body a domácím nezbylo nic jiného než čekat na výsledek z Rusínova (Rousínov - Mohelnice 3:0).
  


Zvítězili všichni, kteří dokončili
Český pohár v cross-country pokračoval druhým závodem v České Kamenici a startující se tentokrát museli potýkat se zimou, deštěm a mlhou. Rozhodčí byli dokonce kvůli bezpečnosti nuceni zkrátit okruh.
   V kadetech si zopakoval prvenství z Bystřice všestranný Vojtěch Nipl, juniorky vyhrála všestranná Dagmar Labáková, juniory zase Jan Nesvadba (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.). V ženách po zásluze vybojovala zlato Martina Němcová (Pell´s Hard Bikers), v hlavní kategorii mužů pro sebe závod rozhodl Jaroslav Kulhavý (Rubena Specialized).
   Mezi elitou se neztratili ani reprezentanti Moravce Benešov. Na severu Čech vybojovali tři bronzová místa a ani další umístění není nejhorší.
   Oficiální výsledky Moravců v České Kamenici: Žáci: 13. Adam Sekanina (celkově po dvou závodech 10.). Kadetky: 3. Nikola Hlubinková (3.), 12. Tereza Tlamková (10.), 15. Markéta Parolková (13). Kadeti: 3. Radim Kovář (2. - 3.). Junioři: 3. Michal Šimerle (5.), 49. Michal Vašíček (58). Muži Open: 15. Michal Vyroubal (27.), 28. David Malý (42.).
Foto: archiv  


Popatnácté
L e t o v i c e (les) - Start letošního ročníku ozvláštnili Josef Zimovčák a chirurg Pavel Pafko. Na trati, která vedla z Letovic na Rudku, Sulíkov, Trpín, Bystré, Hamry, Svojanov, Křetín a zpět do Letovic, bylo chvílemi jen 6,5 st. Celsia.
Foto: Lumír Doubek  


Finále přípravek
B o s k o v i c e (les) - FC Forman Boskovice vás zve na Finálový turnaj přípravek v kopané, který se bude konat v sobotu 6. června ve fotbalovém areálu v Boskovicích od 10 hodin. O titul přeborníka okresu se utkají celky Boskovice A, Boskovice B a Knínice.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) -
   KOPANÁ
   MUŽI - 25. kolo
   II. třída: Drnovice - Vavřinec 5:3 (1:2), Setnička J. 5 - Klimeš, Přikryl Radim, Jelínek. Bořitov - Kořenec 7:4 (5:1), Němec 3, Čech J. 2, Knies M., Včelař - Meluzín 2, Novotný A., Kužel. Sloup - Jedovnice 4:2 (0:1), Slouka J. 2, Slouka T., Uher - Formánek 2. Lysice - Vísky 3:1 (0:1), Jonáš P., Mihola, Fojt - Lokaj P. Letovice - Rudice 2:3 (1:2), Stőhr, Král - Zouhar M. 2, Opluštil. Boskovice B - Doubravice 4:2 (1:0), Horák M. 2, Jordánek, Odehnal - Zvejška, Vladík J. Blansko B - Kotvrdovice 0:0.
   III. třída: Ráječko B - Šošůvka 1:2 (0:0), Liška - Musil, Doležel. Kunštát B - Skalice 3:2 (1:2), Loukota I., Vichta, Banya - Vaněk, Holý. V. Opatovice - Olešnice B 4:1 (3:0), Hanák 2, Ostřížek, Šponer - Kubíček M. Ostrov - Lažany 2:5 (0:4), Zmeko, Nezval M. - Vrbka 2, Maděránek, Podrazil, Fišer. Úsobrno - Lipůvka 1:4 (1:1), Lajšner R. - Raichl D. 2, Pospíšil J., Kristýn. Knínice - Vilémovice 2:3 (1:1), Servus 2 - Fiala Jiří, Koníček M., Zátik.
   IV. třída: Voděrady - Vranová 1:2 (1:2), Všianský - Tenora, Šamšula. Bořitov B - Kořenec B 2:2 (2:1), Petrák P., Zouhar P. - Hlubinka P., Mužík. Benešov - Lomnice 2:1 (1:0), Andrlík D., Sychra M. - Soukup P. Březová B - Adamov 0:2 (0:1), Pokorný, Tomášek. Cetkovice - Lažánky 4:2 (3:1), Huptys R. 2, Najer R. 2 - Málek, Kvasnovský P. Valchov - Vilémovice B 7:0 (5:0), Chlup P. 5, Žáček, Rauš D.
   DOROST - 18. kolo
   Skupina A: Kotvrdovice - Sloup 3:2 (2:1), Blahout 2, Pátek - Razák, Jakš. Ráječko - Adamov 0:5 (0:2), Krátký L. 3, Hrazdíra M. 2. Lažany - Vavřinec 6:2 (3:1), Motyčka 3, Kakáč J. 2, Kakáč K. - Cupák I., Kocourek. Olomučany - Jedovnice 1:1 (1:0), Rybák - Galita M. Rudice - Lipovec 6:0 (3:0), Kučera 2, Urbánek 2, Musil, Grómský.
   Skupina B: Doubravice - Kořenec 2:0 (1:0), Řezníček, Sehnal. Skalice - Voděrady 3:0 (1:0), Mazal 2, Petr. Vísky - Lipůvka 0:5 (0:1), Bouda 2, Ráček, Kristýn Jakub, Pernica J. Lysice - Svitávka 2:1 (1:0), Homolka 2 - Záboj.
   ŽÁCI - 21. kolo
   Skupina A: Ostrov - Jedovnice 1:2 (0:2), Fíbek - Opletal, Vágner. Lipovec - Adamov 1:3 (1:2), Opatřil - Šmahel 2, Češka. Černá Hora - Rudice 3:2 (2:2), Kupka 2, Šístek L. - Korčák, Magda. Blansko B - Rájec-Jestřebí 9:0 (6:0), Dvořáček 2, Cupák 2, Kohút 2, Buchta, Ledvina, Brichta.
   Skupina B: Kunštát - Drnovice 3:4 (1:0), Krása, Michele, Šmerda - Jančík J. 2, Vojanec, Bělehrádek. Benešov - Voděrady 2:5 (1:3), Vondál P., Kuda - Bureš 2, Kudláček A., Kropáč, Dvořáček. Lysice - Olešnice 5:1 (2:1), Dostál, Dolníček, Danác, Horák, Hájek - Ševčík. Knínice - Doubravice 1:2 (0:1), Přikryl - Daněk M. 2.
   PŘÍPRAVKA - 20. kolo
   Skupina A: Vavřinec - Lipovec 3:0 (0:0), Gregor, Pavlíček, Andrlík. Boskovice - Lipůvka 7:2 (3:0), Kristlík 2, Hlaváček 2, Žouželka 2, Henek - Homolka, Formánek.
   Skupina B: Blansko - Letovice 2:1 (1:0), Zmeko, vlastní - Stehlík. Kunštát - Rájec-Jestřebí 0:5 (0:3), Lippiello 3, Kunc D., Šamalík. Boskovice B - Ráječko 8:1 (4:1), Minx 3, Stara 3, Novák 2 - Hájek.
   Skupina C: Boskovice D - Knínice 1:5 (0:2), Černý - Lajšner M. 2, Letfus, Mucha, Šafr. Boskovice C - Voděrady 7:2 (2:1), Papoušek 3, Štěrba 2, Odehnal, Rottenberg - Rosenberg 2.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) -
   HORSKÁ KOLA
   6. 6., 9 h Okrouhlá. Třetí závod Českého poháru MTB Cross country.
   KOPANÁ
   6. 6., 16.30 h Blansko - Slovácko B, MSFL. 7. 6., 16.30 h Rájec-Jestřebí - Boskovice, divize. Černá Hora - Lipovec, Olešnice - Svratka Brno, I. B.
   ATLETIKA
   3. 6., 17.30 h Skalní mlýn - Macocha. 10. ročník Hraběnka cupu.
   6. 6., 15 h, Doubravice. Svitava kros (8 km, terén).
   TENIS
   6. 6., 10 h Adamov - Velké Opatovice, Rudice - Lipůvka B, IV. tř.
  


Napsali nám

Drahá káva
Už ani nevím kdo tenkrát přišel na ten nápad. V předvánočním čase jsme nasávali sváteční atmosféru velkoměsta a k tomu docela pěkně mrzlo. Tak jsme skončili v jedné z lepších vídeňských kaváren. Trochu pozornosti jsme budili našimi péřovými bundami, které tak docela neladily s honosným, skoro snobským prostředím. Musím se přiznat, že cena za objednanou vídeňskou kávu a malý kousek dortíku tenkrát překonala všechny naše představy. Na druhé straně si jen málokdo může říci, že si poseděl v jedné z nejlepších kaváren v krásném městě na Dunaji. Člověku prosycenému sváteční atmosférou to bylo celkem lhostejné.
   Zavřeno! Zařízené prostory k pronajmutí! Tuhle nabídku už můžeme několik týdnů číst na boskovickém náměstí na sklech bývalé kavárny. Měla docela honosný název a paní majitelka v něm skryla i své jméno. Uvedla, že v nové kavárně bude její snahou přilákat návštěvníky především přijatelnou cenou v nápojovém lístku. Luxusní nábytek vyrobený na míru, vysoký pronájem a snad i poněkud vysoké ceny byly příčinou rychlého konce nově otevřené provozovny. V době, kdy se většina restauračních zařízení potýká s velkým úbytkem zákazníků, to ale není nic tak neobvyklého.
   První kavárny byly stavěny v Arábii v 15. století. S dnešními je samozřejmě nemůžeme srovnávat, nicméně hlavní rozdíl byl v návštěvnících těchto zařízeních. Dnes je kavárna spojována především se společenským životem žen, tehdy to byla záležitost spíše mužů.
   A tak jsem rád, že se v práci držíme tradičního rituálu. Ten dává přednost turecké kávě, ovšem s českým způsobem přípravy. V poslední době se však údajně zvyšuje obliba instantních káv, espressa a cappucina. Ve sdělovacích prostředcích se objevila informace o tom, že se na cenách kávy určitě projeví i malé zásoby této suroviny a také velká neúroda v hlavních produkčních oblastech. Boskovická kavárna tak nemusí být jedinou, která na nepříznivé okolnosti doplatí.
   
Milan Křesťan