Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Pocta Boskovicím
Opatovičtí přijali prezidenta s chotí velmi srdečně
Průmyslová zóna Boskovice: téměř hotovo
 
Z Regionu
Školy stávkují, chtějí víc peněz
V nemocnici plánují další velké investice. Přednost ale dostanou platy sester.
Prosinec je ve znamení nových lidí na postech primářů
Předseda ČSSD ve Skleníku
Za nemocnicí má stát obchodní dům
Letovice jsou blízko vysoké dotaci, Boskovice musejí čekat
Cena za vodu stoupne o jedenáct procent
Zmizí nádraží
Už se stali školáky
 
Kultura
Olešnický kostel má unikátní betlém přímo z Betléma
Studenti gymnázia chtějí otevřít oči svému okolí
Boskovice budou mít nové propagační DVD s hraným filmem
Vychází sbírka lidových písní Studynka róbená
Haiku
 
Informace
Hvězdná obloha v posledním měsíci roku
Policie ČR informuje
Čekají na nové pány
 
Sport
Skvělé výkony přinesly Ráječku třetí místo
Boskovický Sokol zůstává bez porážky
Stolní tenisté znají okresní přeborníky
Letovičtí volejbalisté stoupají v tabulce
Jakub David vybojoval v Praze bronz
Blansko přivítá kuželkářské hvězdy
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Zdravotní seance
Projekt Příběhy bezpráví
Studentka obědvala s hejtmanem
Srdíčkový den již za týden
Přátelské posezení se staršími občany
 
Přečtěte si

Pocta Boskovicím
B o s k o v i c e (AD) - Prezidentský pár i občané Boskovic mohli být spokojeni. Návštěva hlavy státu sice neproběhla přesně podle plánu, ale ústředním a neošizeným bodem přesto zůstalo setkání s lidmi a společná beseda. Trochu zkrátka přišli jen zastupitelé, nedočkali se slíbeného uzavřeného sezení.
   „Václav Klaus na nás opět udělal ohromný dojem, viděli jsme ho už podruhé. Kdyby prezidenta volili občané, dali bychom mu svůj hlas. Člověk jaksi ví, co od něj může očekávat,“ prozradili manželé Korčákovi při odchodu ze zámeckého skleníku. V něm prezident musel čelit otázkám ke globálnímu oteplování, americkému radaru a kontroverzní národní knihovně. „Nebylo by lepší opravit staroslavné Klementinum a nový návrh přenechat futuristickému předměstí nějakého neosobního města,“ odpověděl mladé dívce. K problematice klimatu by prý potřeboval dvouhodinovou přednášku, ale „strašit oteplováním je nefér,“ uzavřel opět oblíbeným slovníkem.
   Z města, které před ním oficiálně navštívil pouze T. G. Masaryk v roce 1929, si současný prezident odvezl obraz Bohumila Oujeského, knihu židovského literáta Hermanna Ungara, dřevěnou plastiku a plný koš medu z Obory. Václav Klaus na oplátku rozdával Boskovanům své fotografie nebo podpisy do památníků.
   „Občané prezidenta přivítali velice dobře, hezky a důstojně. On sám to i ocenil při neformálním rozhovoru, množstvím lidí byl nadšen,“ pochvaloval si bezprostředně po odjezdu prezidentských limuzín starosta Jaroslav Dohnálek.
Přesouvací manévr. Prezident k synagoze ale nakonec dorazil. Vítejte u nás. Hejtman představil zástupce města. Čest pro zastupitele. Podle statistiky prezident jezdí do Boskovic jednou za 78 let.
Foto: Marek Lepka  


Opatovičtí přijali prezidenta s chotí velmi srdečně
V e l k é O p a t o v i c e - Takovou slávu jako letos na podzim Velké Opatovice snad nikdy nezažily. Při nedávném otevření zdejšího Moravského kartografického centra asistoval málem celý český parlament a jen o pár týdnů později zde vítají prezidenta s chotí.
   Příležitost setkat se s hlavou státu si v pondělí odpoledne nenechaly ujít snad stovky místních občanů, kteří se k uvítání prezidentské návštěvy shromáždili na nádvoří zámku. „Je to úplně poprvé, co Velké Opatovice navštíví prezident. V roce 1929 zde byl Tomáš Garrigue Masaryk, ale to Opatovicemi jen projížděl při své cestě do Jevíčka,“ vyprávěl starosta Jiří Bělehrádek při čekání na prezidentskou kolonu.
   Ta dorazila do Opatovic proti původnímu časovému plánu se zpožděním, což ale čekajícím vůbec nevadilo. „Kdy se vám poštěstí potřást si rukou s prezidentem?“ pousmála se zimou prokřehlá starší žena.
   Velkoopatovičtí přijali manžele Klausovy, které doprovázel jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, opravdu srdečně. Vzduchem létaly úsměvy a milá slova, podvečerní soumrak protínaly záblesky desítek fotoaparátů všech, kteří chtěli mít památku na vzácnou návštěvu.
   V útrobách nového kartografického centra, jehož prohlídka byla překvapením pro prezidenta od hejtmana jakožto hostitele, si Václav Klaus se zaujetím nechal vyložit historii vzniku obří plastické mapy Moravy a Slezska. U východu z muzea na něj pak čekal dárek v podobě v kůži vázaného souboru historických map. „Klaus má mapy rád, to se mu bude líbit,“ komentovala prezent první dáma.
   Její slova o něco později Václav Klaus sám potvrdil. „Poslali jste mě na správné místo. Když jsem byl dítko školou povinné a přemýšlel jsme co studovat, první moje varianta byla, že budu zeměměřič, kartograf. Nakonec jsem studoval ekonomii, ale mapy mám od té doby velmi rád,“ řekl prezident při besedě s občany v sále opatovického kina, nacpaném k prasknutí.
   Globální témata se zde neřešila. Jeden z místních občanů prezidentovi připomněl, jak před padesáti lety hráli proti sobě jako mladší dorostenci ve finále basketbalové ligy v Brně. „Vybavil bych si, že jsme tenkrát dostali bronzovou medaili, určitě ji ještě doma někde mám,“ viditelně potěšila vzpomínka Václava Klause.
   Ten pak ještě před odjezdem do Černé Hory, která byla poslední zastávkou při návštěvě Blanenska, pobesedoval s opatovickými zastupiteli, řediteli místních firem a organizací a starosty mikroregionu.
   Z Velkých Opatovic si prezidentský pár jako dárek odvezl úplně první zlatou pamětní medaili, vydanou k sedmistému výročí založení města, láhev místní slivovice a hruškovice v dárkovém balení a keramickou soupravu, kterou vytvořili studenti zdejší střední umělecké školy.
U první dámy si starosta Jiří Bělehrádek šplhnul krásnou barevnou kyticí. Na zdraví a na vaše krásné kartografické muzeum. Obří mapa je perfektní, jen ty Jeseníky tak vysoké opravdu, ale opravdu nejsou.
Foto: Jana Pokladníková  


Průmyslová zóna Boskovice: téměř hotovo
B o s k o v i c e - Přeměna zarostlého „hliňáku“ na okraji Boskovic v podnikatelskou zónu se zásadním významem pro další rozvoj města je téměř u konce. Drtivá většina všech městských pozemků v průmyslové zóně je již v rukou investorů, nejvýznamnější z nich zde už postavili své závody a rozjeli výrobu.
   Do finále tak dospěla s celkovými náklady šestašedesát milionů korun jedna z největších investičních akcí města za posledních deset let. „Nic už nebrání tomu, abychom mohli začátkem příštího roku vyúčtovat agentuře Czechinvest pětadvacetimilionovou dotaci, která byla městu poskytnuta v rámci operačního programu Průmysl a podnikání,“ uvedl vedoucí odboru územního rozvoje boskovického městského úřadu Vlastimil Kolář.
   Rozšíření průmyslové zóny na západním okraji Boskovic začalo minulé vedení města připravovat v roce 2005. O rok později po přiklepnutí finanční dotace ministerstvem průmyslu a obchodu byla výstavba inženýrských sítí a technické infrastruktury skutečně zahájena.
   Budování průmyslové zóny o rozloze přibližně dvacet hektarů vyřešilo přeměnu vytěženého ložiska cihlářské hlíny na plochy pro výstavbu průmyslových podniků. „Většina tohoto území byla zarostlá náletovými dřevinami a pozemky nebyly využívány. V rámci terénních úprav zde vznikly nejen plochy pro výstavbu výrobních hal, ale i nová obslužná komunikace, která umožňuje snadný přístup k areálům jednotlivých podniků,“ připomněl Vlastimil Kolář.
   Během uplynulého roku obsadili průmyslovou zónu nejvýznamnější investoři. Loni v říjnu zde zahájila výrobu společnost Junker Industrial Equipment, letos v červenci boskovická firma Igor Láník – Techservis a dva měsíce nato i švédská společnost Itab. Zájemci o místo v průmyslové zóně mají nyní už jen omezené možnosti. „Zasíťované pozemky jsou už de facto rozprodány. Zbývají ještě nějaké plochy nad halou Itabu, na kterých je ale ještě potřeba dokončit inženýrské sítě,“ poznamenal starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
   Rozvoj podnikatelské sféry s sebou přináší nabídku nových pracovních příležitostí a s tím souvisí i potřeba výstavby nových bytů. Město již připravilo inženýrské sítě pro bytovou výstavbu v lokalitě za nemocnicí. První bytovka by zde podle starosty Dohnálka mohla vyrůst už do konce příštího roku. Dokončuje se také sídliště Na Chmelnici, staví se bytový dům na ulicích Ludvíka Vojtěcha a Bílkově. „Kapacitně je reálné postavit v Boskovicích během příštích deseti let až pět set nových bytů,“ doplnil Vlastimil Kolář.
  


Z Regionu

Školy stávkují, chtějí víc peněz
B o s k o v i c k o (AD) - List s nápisem „stávka, provoz uzavřen“ vyvěsí 4. prosince většina mateřských, základních a středních škol v zemi i v našem regionu. Zaměstnanci budou protestovat proti snižování výdajů na školství, poklesu svých reálných mezd a přenášení platebních povinností ze státu na obce a rodiče. Vše by spravily tři miliardy korun, státní rozpočet s nimi ale nepočítá.
   Podle Růženy Šalomonové z krajského odborového svazu školství se do stávky na Blanensku zapojí více než 1200 zaměstnanců a zavřených zůstane zhruba padesát školních budov. „Je urážející, že vláda schválila návrh bývalé ministryně Kuchtové. Ta totiž platy svých úředníků v roce 2008 zvedla o více než dva tisíce korun, zatímco platy v regionálním školství narostou asi o dvě stovky,“ zlobí se Šalomonová.
   V Letovické základní škole pracuje 71 zaměstnanců a stávkovat nechce pouze jeden, škola tak zůstane zavřená. Podle ředitele Miloše Randuly zde příští rok narostou mzdy asi jen o 1,1 procenta, zatímco inflace dosáhne nejméně pět procent.
   Jak ale zdůraznil, nejde zdaleka jen o platy. Školy podle něj nedostanou peníze na vybavení ani na pomůcky. „Budeme muset zrušit plánovaný nákup počítačů pro žáky a zastavit pořizování výbavy, kterou potřebujeme pro plnění školního vzdělávacího programu,“ upozornil.
   Docela jednotný názor ale školy nemají. Olešnická základní ani mateřinka provoz nepřeruší. Ředitel Vladimír Hél stávku nepodporuje a stejný názor má i naprostá většina jeho podřízených. „Souhlasím s požadavky, ale ne se způsobem jejich prosazování,“ vysvětluje a dodává, že stávka pouze naštve rodiče a nic nepřinese. Rovněž tvrdí, že katastrofické scénáře, které jsou veřejnosti líčeny, se nenaplní. „Rodiče rozhodně nebudou platit víc než doposud. Škola možná nakoupí jen o něco méně nových učebnic,“ míní olešnický ředitel.
   Závěrečné schvalování státního rozpočtu čeká poslance ve středu. Navýšení kapitoly školství o tři miliardy je ale nepravděpodobné. V nejlepším případě dostane jednu, jak požadují poslanci Strany zelených.
  


V nemocnici plánují další velké investice. Přednost ale dostanou platy sester.
B o s k o v i c e - Vysoká úroveň zdravotní péče je cílem, k němuž chce směřovat vedení boskovické nemocnice. Zkvalitňování péče o pacienty, kteří sem po komplikovaném období znovu nacházejí cestu, se neobejde bez kvalifikovaného personálu, ale ani investic do moderního nemocničního vybavení. Za půldruhého roku, co nemocnici provozuje město prostřednictvím stoprocentně vlastněné obchodní společnosti, se zde v této oblasti už mnohé změnilo k lepšímu, a to po stránce přístrojového vybavení i komfortnějšího prostředí pro pacienty.
   Po letošní instalaci nemocničního informačního systému, pořízení nového CT a otevření přístavby budovy za dvacet devět milionů korun s novými ordinacemi specialistů a kancelářemi správy nemocnice teď ale bude muset vedení nemocnice v investicích trochu přibrzdit. „Nelze počítat s tím, že bychom v příštích řekněme dvou letech udrželi nastavený trend, kdy rozvoj nemocnice šel takto nahoru. Nyní se musíme zaměřit hlavně na udržení vyrovnaného hospodaření a platy středního zdravotnického personálu, které jsou u nás zatím bohužel asi dvacet procent pod úrovní srovnatelných zařízení v Jihomoravském kraji,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Černý.
   Neznamená to však, že se modernizace nemocnice zastaví. Ještě do konce tohoto roku bude dokončena digitalizace radiologického oddělení, čímž se v případě potřeby velmi urychlí komunikace se specializovanými pracovišti. „Digitalizace umožní posílat snímky v elektronické podobě na kliniky nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ přiblížil Jaroslav Černý. Rentgenové pracoviště bude doplněno o pojízdné C rameno, které se používá při operacích, v plánu je i pořízení panoramatického rentgenu pro potřeby stomatologů.
   Po stavební stránce dluží nemocnice svým pacientům ještě dokončení úprav hlavního vchodu tak, aby byl zcela bez bariér i pro vozíčkáře. V plánu jsou ale i větší projekty, které mají úroveň nemocnice posunout zase o kus dál. „Jednáme o výstavbě multioborové jednotky intenzívní péče. Podmínkou ale je, že se bude ekonomická situace nemocnice vyvíjet příznivě. Jedná se totiž o investici za asi dvacet milionů korun,“ prozradil náměstek pro hospodářsko technickou správu Lubomír Petrželka.
   Investici do svého majetku připravuje i město Boskovice. To už vynaložilo asi milion korun na zpracování projektové dokumentace, která v rámci jednoho projektu řeší snížení energetické náročnosti všech tří budov základní školy a nemocnice. „Jen zateplení nemocnice včetně výměny oken je spočítáno na osmdesát milionů korun bez DPH. Chceme požádat o dotaci z operačního programu Životní prostředí. Pokud uspějeme, mohla by dotace tvořit až osmdesát procent z celkové částky,“ konstatoval starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
  


Prosinec je ve znamení nových lidí na postech primářů
B o s k o v i c e (AD) - Dva muži a jedna žena nově vedou tři oddělení Boskovické nemocnice. Primáře chirurgie a ARO představujeme nyní, s primářkou dětského oddělení seznámíme v některém z příštích vydání.
   Zcela nová tvář přichází na oddělení královny lékařských oborů. Funkci primáře chirurgie zastává od 1. prosince docent Jiří Vokurka z Brna. V konkurzním řízení porazil tři domácí soupeře, dosavadního primáře Jana Vlacha, jeho zástupce Josefa Snášela a chirurga Jaroslava Kubiše.
   Nový primář chce věnovat velkou pozornost personálnímu kádru. Rád by vytvořil takové podmínky, aby jeho zaměstnanci mohli vyjíždět na krátkodobé pracovní stáže. Rovněž hodlá navýšit stav lékařů, který je podle něj na naprostém minimu. „Myslím, že oddělení by mělo posílit o mladší kolegy,“ řekl. Zlepšit chce i komunikaci směrem k pacientům a mezi zdravotníky navzájem. „Pracuji i jako soudní znalec a ze zkušeností vím, že zárodek většiny problémů spočívá ve špatné komunikaci. Konečně i ve zdejším tisku se nedávno objevila stížnost na práci sester z chirurgického oddělení,“ konstatoval s tím, že bude dbát na správný přístup k pacientům a profesionální řešení možných komplikací.
   Vstup nového odborníka bude pro boskovickou nemocnici možná průlomový. Rád by zde totiž vybudoval výukové pracoviště pro studenty lékařských fakult i pro další, postgraduální vzdělávání lékařů. „Boskovice jsou pro mě výzva. I regionální nemocnice totiž může hrát důležitou roli nejen při léčbě pacientů, ale i při výchově mediků. Těch totiž přibývá a k pacientovi se během studia dostávají málo,“ nastínil Vokurka perspektivu možného rozvoje.
   Profesní dráhu zahájil v roce 1978 v brněnské Úrazové nemocnici. O dvanáct let později přechází na I. chirurgickou kliniku nemocnice u svaté Anny, kde se stal docentem a vykonával funkci proděkana lékařské fakulty. Letos v říjnu nastoupil v Masarykově onkologickém ústavu a krátce nato podal přihlášku do výběrového řízení na primáře boskovické chirurgie. V devadesátých letech absolvoval pracovní pobyt ve Spojených státech, přednášel v Japonsku a účastnil se stáží v Norsku, Německu a Itálii. Pětapadesátiletý Jiří Vokurka je ženatý, má dvě dospělé děti a žije v Brně
   Vedení anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) boskovické nemocnice převzal primář Vladimír Zemánek. Na postu prvního lékaře nahradil zesnulého Miroslava Klíče, který stál v čele pracoviště jedenáct roků.
   Mezi hlavní úkoly nového šéfa bude patřit stabilizace lékařského týmu. Během letošního roku totiž oddělení přišlo o několik odborných sil. „V současné době nám chybí asi tři lékaři. Péče o pacienty je samozřejmě zajištěná, ale při pohotovostních službách jsme vytíženi víc, než bychom si přáli,“ řekl čerstvý primář.
   Pro oddělení anesteziologie a resuscitace chce kromě lékařů získat také statut akreditovaného pracoviště, kde se lékaři mohou připravovat a doškolovat při osvojování odborných způsobilostí. „Na odborné stáže by kmenoví lékaři nemuseli odcházet do jiných nemocnic a cizí lékaři by naopak mohli jezdit do Boskovic,“ plánuje primář Zemánek.
   Devětatřicetiletý muž absolvoval Lékařskou fakultu brněnské Masarykovy univerzity a hned v roce 1992 nastoupil v boskovické nemocnici jako lékař na ARO. Posledních šest roků zastával post zástupce primáře a v čele oddělení stanul v polovině listopadu po úspěšně zvládnutém výběrovém řízení. Ve svém oboru je plně kvalifikovaný, vlastní atestaci druhého stupně. S manželkou a dvěma dětmi žije v Boskovicích.
Jiří Vokurka Vladimír Zemánek
Foto: Marek Lepka  


Předseda ČSSD ve Skleníku
B o s k o v i c e (AD) - Okresní konferenci České strany sociálně demokratické, která se konala v sobotu v zámeckém skleníku v Boskovicích, navštívil předseda strany Jiří Paroubek a dále předseda poslaneckého klubu Michal Hašek. „Konference hodnotila uplynulé období a zaměřila se na volby do krajského zastupitelstva. Lídrem kandidátky se stal blanenský místostarosta Ivo Polák,“ uvedl místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD Drahomír Skořepa.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Za nemocnicí má stát obchodní dům
B o s k o v i c e - Pro občany Boskovic, kteří mají stále pocit, že je ve městě málo supermarketů, má nyní radnice dobrou zprávu. Nový obchodní dům s nákupní galerií by do dvou let mohl vyrůst za boskovickou nemocnicí.
   Lokalita vymezená v územním plánu města jako zóna pro výstavbu komerčních objektů doposud případné investory nijak zvlášť nelákala. Nyní je ale všechno jinak. Developeři, kteří by zde chtěli nový obchodní dům postavit, si na radnici doslova podávají dveře. „O pozemky za nemocnicí je najednou velký zájem, který souvisí s tím, jak se město v poslední době rozvíjí. Oslovilo nás už pět developerských firem, které zastupují obchodní řetězce Tesco a Kaufland,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
   Boskovičtí radní proti prodeji čtyřiadvaceti tisíc čtverečních metrů pozemků pro stavbu nového obchodního domu nemají námitek a jejich prodej doporučili ke schválení i zastupitelům. Ti by o něm měli jednat na svém zasedání už příští pondělí. „Pokud zastupitelstvo záměr schválí, rada určí kritéria výběru. Teprve pak může prodej proběhnout,“ podotknul starosta.
   Odhaduje přitom, že nové obchodní centrum s třemi tisíci čtverečních metrů prodejní plochy by mohlo za nemocnicí stát asi v polovině roku 2009.
  


Letovice jsou blízko vysoké dotaci, Boskovice musejí čekat
L e t o v i c e (AD) - První velká injekce z evropských fondů je v Letovicích na dosah. Město má obrovskou šanci získat 28 milionů korun na zateplení základní a mateřské školy a výměnu jejich oken. Žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) totiž podalo v takzvané první výzvě, kde je na podobné projekty připraveno 20 miliard korun. K plnému uspokojení všech přijatých žádostí by přitom stačilo 18 miliard.
   Státní fond životního prostředí (SFŽP) přijal v řádném termínu 700 žádostí a podle tiskové mluvčí Jany Kulískové lze očekávat, že všechny budou uspokojeny. „Vzhledem k množství peněz, které máme k dispozici, je vysoce pravděpodobné, že žádostem, které splnily formální náležitosti, bude vyhověno,“ řekla a dodala, že dotace mohou dosahovat až 90 procent celkových uznatelných nákladů.
   Letovický projekt počítá se zateplením střechy a fasády a s osazením nových oken u obou školních budov. Akce podle propočtu spotřebuje 41 milionů korun. Jak informoval starosta Radek Procházka, město očekává zhruba 70procentní dotaci a vlastní podíl tak odhaduje na 13 milionů korun. „I se získanou dotací bychom však investici museli rozložit na dva roky,“ doplnil starosta. SFŽP rozhodne o přidělení či nepřidělení dotace do konce ledna.
   Zateplovat a měnit okna v budovách školy chce i radnice v Boskovicích. Do první ani do druhé výzvy se ale nepřihlásila, protože její projekt nesplňoval požadované parametry a byl by podle starosty Jaroslava Dohnálka předem odsouzen k neúspěchu. „Bylo by to podobné, jako hlásit se na vysoce kvalifikované pracovní místo a mít přitom základní vzdělání,“ přirovnal starosta a upozornil, že výzva se týkala zejména nízkoenergetických objektů, mezi které budovy boskovické školy nepatří. „Zaručeně bychom neuspěli. Abychom totiž vyhověli požadavkům první i druhé výzvy, museli bychom školní budovy obložit snad 30 centimetry polystyrenu, a náklady by se pak vracely asi 60 let,“ uvedl. Předpokládá však, že třetí výzva kriteria zjednoduší a Boskovice se budou moci přihlásit ještě letos nebo na začátku nového roku.
  


Cena za vodu stoupne o jedenáct procent
B o s k o v i c k o (AD) - Dražší voda poteče od 1. ledna v obcích blanenského a boskovického svazku pro vodovody a kanalizace (VaK). Její cena poskočí z letošních 58,27 korun za kubík na 64,69 korun. Provoz průměrných domácností tím podraží o zhruba 770 korun ročně.
   Jak vysvětlil ekonomický náměstek Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala, v navýšení o jedenáct procent je ukryto několik položek. „Rovná čtyři procenta naskakují díky změně sazby DPH, po necelých dvou procentech přidávají zvýšené ceny elektrické energie a větší objem vodohospodářské infrastruktury, kterou VAS bude v novém roce spravovat, více než dvě procenta tvoří nájemné pro svazek a zbytek náklady spojené se změnou legislativy a provozem,“ uvedl.
   Průměrná spotřeba vody na Blanensku je okolo 100 litrů na osobu a den a průměrná roční spotřeba rodiny je asi 120 kubíků.
   Do svazku VaK patří 78 obcí okresu Blansko. Členy předsednictva, které o ceně rozhoduje, jsou zástupci (většinou starostové) Blanska, Boskovic, Letovic, Kunštátu, Černé Hory, Lipůvky a Šebetova.
  


Zmizí nádraží
L e t o v i c e (AD) - Chceme zviditelnit budovu radnice a sochu prezidenta Masaryka. Souhlasíme s přesunem autobusových stání a snížením jejich počtu. Trváme na zachování již opravené severovýchodní části náměstí. Zkrátka schvalujeme, aby nová podoba středu města odpovídala návrhu, který zvítězil v anketách občanů a doporučila jej městská rada. Takto rozhodli zastupitelé Letovic minulý týden.
   Podle starosty Radka Procházky je návrh z dílny architektky Jany Kaštánkové vyvážený co do poměru zpevněných ploch a zeleně, ale přesto má některé technické nedostatky. „Dořešit musíme hlavně prostor před hudební školou, kde mají vzniknout autobusové zastávky, které nahradí dnešní nádraží,“ uvedl.
   Vítězný architekt nyní dopracuje studii náměstí do podrobné projektové dokumentace a vedení města příští rok požádá o evropskou dotaci. Podle použitých materiálů se náklady budou pohybovat od 25 do 40 milionů korun.
  


Už se stali školáky
B o s k o v i c e - Třicet prvňáčků z boskovické základní školy na Slovákově ulici je teď už pravými školáky. Po třech měsících, které uplynuly od jejich prvních okamžiků ve školních lavicích, byli minulý týden slavnostně přijati svými staršími spolužáky do žákovských řad.
   Do světa reálného, kde teď budou získávat nové vědomosti pro život, je symbolicky provedly postavy ze světa pohádek, žáci třetí B Mach a Šebestová. Slavnostní den bude každému připomínat šerpa s nápisem Prvňáček 2007/2008 a knížka, kterou už si brzy budou umět všichni sami přečíst.
Foto: Jana Pokladníková  


Kultura

Olešnický kostel má unikátní betlém přímo z Betléma
O l e š n i c e (tt) - Unikátní betlém získal olešnický kostel svatého Vavřince. Betlém pochází z Izraele a byl vyroben v jedné z nejkvalitnějších řezbářských dílen přímo v Betlémě. „Duchovním otcem celé myšlenky je bývalý olešnický farář páter Strossa, se kterým jsme se v době, kdy se dokončovala oprava kostela, bavili o tom, že je potřeba kostel otevřít nejenom pro věřící, ale i široké veřejnosti. Říkali jsme si, že by nebylo špatné, kdyby olešnický kostel měl svůj vlastní farní betlém, který by byl něčím unikátní,“ uvedl olešnický starosta Zdeněk Peša.
   Myšlenka nezapadla, a když olešnický starosta trávil dovolenou v Izraeli, získal přímo v Betlémě kontakt na kvalitní řezbářskou dílu. „Betlémů se tam prodává přehršel, ale často jsou to spíše lacinější záležitosti pro turisty. Majitelé hotelů, tedy palestinští křesťané, mně upozornili na skutečné špičky řezbářského řemesla na Blízkém východě. Řezbářská škola Twemeh vyrábí dva až tři betlémy ročně, v podstatě všechny putují do Ameriky, v Evropě nebyl dosud ani jediný. Tak jsem si řekl, že to je přesně to pravé pro Olešnici. Při jednání se ukázalo, že místní lidé jsou velmi vděční, že čeští turisté nezanevřeli na palestinsko-izraelské problémy, a že jsme ubytováni právě v Betlémě, který je součástí palestinského území. Rozhodli se, že betlém vyrobí v rámci vlastní propagace, takže na rozdíl od Američanů nás celá záležitost přišla asi na třetinu,“ popsal olešnický starosta.
   Mistrovské dílo betlémského řezbáře nakonec přišlo i s dopravou na 100 tisíc korun a bude vystaveno o Vánocích v kostele a od jara vznikne v předsíni kostela stálá expozice, kde bude betlém umístěn pod sklem a speciálně nasvícen. Bude tak zpřístupněný veřejnosti po celý rok.
   Zajímavostí je rovněž to, že součástí beltéma je také jedna figura, kterou obdržel přímo olešnický starosta od betlémského řezbáře darem. „Je nesmyslné, aby pastýř byl u mě v obýváku, patří do betléma, takže to je dárek starosty,“ doplnil Zdeněk Peša.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Studenti gymnázia chtějí otevřít oči svému okolí
B o s k o v i c e (tt) - Nový projekt nazvaný Otevřené oči mapující chod charitativních, zdravotnických a sociálních zařízení ve městě představí v pondělí 10. prosince v 15 hodin v aule gymnázia studenti třídy 3.C. „Myšlenka projektu vznikla loni v hodině angličtiny, když jsme četli anglický článek o bezdomovcích. Téma na studenty zapůsobilo, začali jsme řešit různá sociální témata a nakonec jsme vymysleli tento projekt. Nebylo možné pokrýt vše, o čem jsme hovořili, nakonec jsme se rozhodli zůstat ve městě, dívat se okolo sebe otevřenýma očima a pokusit se oči otevřít také lidem okolo,“ popsala kantorka Jiřina Bártová, která společně s 18 studenty projekt připravuje.
   V pondělí studenti představí myšlenku a obsah celého projektu a promítnou rovněž film o projektu, který vznikl při dosavadní činnosti. Hlavním výstupem pak bude dokumentární film a putovní výstava. Vzniknou tak portréty a krátké medailony obyvatel jednotlivých zařízení, které budou sloužit také jako doplňkový materiál při výuce občanské výchovy a základů společenských věd. Premiéra filmu se plánuje na květen a součástí prezentace budou i další akce, jako například s projektem Otevřené oči, který bude probíhat na gymnáziu.
   „Chceme prostřednictvím mladých lidí oslovit mládež, ale také informovat veřejnost, ochromit lidskou lhostejnost a otupělost, probudit cítění a touhu pomáhat druhým. Tím, že se budou mladí lidé zajímat aktivně o své okolí, mohou přispět k tomu, že se i další generace jejich vrstevníků přidají ke snaze o zachování nenahraditelných morálních lidských hodnot,“ doplnila Jiřina Bártová.
  


Boskovice budou mít nové propagační DVD s hraným filmem
B o s k o v i c e (tt) - Nový propagační film, který bude součástí interaktivního DVD, budou mít Boskovice. Město se rozhodlo inovovat důležitou součást propagačních materiálů a vyjít vstříc současné technice a požadavkům dnešního diváka. „Poslední obrazový dokument je videokazeta z roku 2004. Na té nejsou zachyceny některé důležité věci, které se od té doby v Boskovicích udělaly, například sportovní areál a rekonstruovaná Hradní ulice. A videokazeta už dnes není žádaným nosičem, technika jde dopředu a DVD poskytuje nové možnosti, jako je interaktivní ovládání a možnost propojení s internetem,“ popsal mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma, který je rovněž produkčním šéfem pracovní skupiny, která bude nový film připravovat.
   Dalšími členy štábu jsou kameraman Ivo Legner, který už v průběhu letošního roku sbíral vhodné záběry z dění ve městě, zkušený filmař a vedoucí kina Radek Pernica, historik Petr Vitámvás, Bronislav Šmatera, který se ujme zpracování filmu a střihu, a především boskovický režisér Michal Griga, který pracuje rovněž na scénáři.
   „V týmu je tvůrčí atmosféra, máme snahu to udělat co nejlépe. Nosným prvkem je film, ale DVD bude mít i další součásti. Vlastní film by neměl z propagačních důvodů trvat déle než 15 – 20 minut, abychom zaujali například i diváky na veletrhu. Proto v něm budou pouze ty nejdůležitější věci a ostatní materiál bude součástí podkapitol,“ vysvětlil Jaroslav Parma.
   Samotný film představí Boskovice formou hraného příběhu a začínat bude animovanou pověstí o Velenovi. „Komentář pověsti poběží k obrázkům, které namalují děti ze základní školy, poté se už v hrané části Velen probudí na hradě do naší současnosti a bude procházet Boskovicemi. V příběhu bude také humor a nadsázka, jde hlavně o to lidi zaujmout a představit jim především hlavní turistická lákadla, tedy hrad, zámek, židovskou čtvrť a westernové městečko,“ přiblížil tiskový mluvčí. Hlavní role Velena se zhostí profesionální herec.
   Kromě filmu bude v podkapitolách součástí DVD také virtuální prohlídka města, fotogalerie zaměřená hlavně na minulost a historické fotky, lokalizace Boskovic a náhled mapy, videoukázky, které představí tradiční boskovické akce jako Husí slavnosti, letní festival, sraz Velorexů, vánoční jarmark a podobně. Pro návštěvníky Boskovic nebudou chybět možnosti využití volného času ve městě a tipy na výlety do okolí.
   V červnu by měl být film natočen a poté se bude zpracovávat. Výsledné DVD bude fungovat na stolních přehrávačích i na počítačích a mělo by být k dostání na podzim příštího roku. „Plánujeme DVD uvést na předvánoční trh, oficiální křest pak proběhne na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v lednu 2009,“ upřesnil Jaroslav Parma.
  


Vychází sbírka lidových písní Studynka róbená
B l a n s k o (tt) - Minulý týden v pátek proběhl v blanenském muzeu křest sbírky lidových písní Blanenska, Boskovicka a Letovicka Studynka róbená, kterou sestavila blanenská a letovická pedagožka Věra Škápíková.
   Sbírku tvoří 144 lidových písní, které zpívali naši předkové v oblasti Malé Hané a Moravského krasu, na Drahanské vrchovině, a také v předhůří Českomoravské vysočiny. Některé byly již dříve zachyceny ve sbírkách renomovaných folkloristů, jako byl například František Sušil, František Bartoš, Oldřich Sirovátka a další, některé se staly inspirací pro hudební skladatele Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka či Zdeňka Zouhara, kteří zkomponovali jejich úpravy.
   „Autorka Věra Škápíková, rozená Jeřábková, se zabývala sběrem lidových písní již počátkem padesátých let za svých studií na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Výsledkem byla seminární práce s názvem Písničky dědečka a babičky, jejíž rukopis byl zpracován v roce 1952. Kromě známých a již dříve zaznamenaných písní obsahoval dosud nepublikované zápisy. V 60. letech rozšířila svou sbírku o další písničky. Zpěvník doplňuje pojednání o místních nářečích a také ukázky nedávno vzniklých písní, u nichž sice prozatím autora známe, které však s největší pravděpodobností dříve či později zlidoví a rozšíří řady českých a moravských lidových písní,“ uvádějí materiály blanenského muzea, které sbírku vydalo.
   Knihu ilustrovala blanenská výtvarnice Eva Kupová. Každou písničku doprovází obrázek a celková grafická koncepce zpěvníku je její zásluhou i zásluhou autora obálky i grafické úpravy Pavla Lukáše zcela unikátní. Věra Škápíková se bohužel vydání své knihy nedožila.
  


Haiku
Pavlína Pulcová  


Informace

Hvězdná obloha v posledním měsíci roku
Měsíc prosinec má své neoddělitelné kouzlo a má svůj mnohostranný význam. Připomeňme si, že uzavírá občanský rok. Zároveň však otvírá bránu roku novému a to již roku 2008. Je nejštědřejším měsícem celého roku, zvláště na sv. Mikuláše a na vánoce. Astronomicky je prosinec velmi významný, neboť se v něm naposledy v roce mění roční období. Protože v prosinci převažuje noční část dne, otvírá se možnost více pozorovat oblohu. Nad vším tímto děním určitě „kraluje historiky pověstná „hvězda betlémská“, která přivedla tři Mudrce (tři krále) od východu k právě narozenému Králi – Ježíši Kristu. Přišli, aby se mu poklonili a přinesli dary. Vánoce si neumíme představit bez betlémů a betlémské hvězdy. Zde si můžeme vybrat buď nejčastěji používanou Halleyovu kometu ve výtvarném podání slavného italského malíře Giorta di Bondoneho z roku 1303 nebo podle vědeckých výzkumů natřikrát opakovanou konjunkci dvou největších planet Jupiteru a Saturnu v roce –7. I tento mimořádný astronomický úkaz už před dvěma tisíci lety oslavil Kristovo narození. Oslavme také nejkrásnější svátky roku pohledem na oblohu.
   Vzdor štědrému měsíci prosinci je Slunce se svým svitem velmi lakomé. Jeho denní oblouky jsou velmi krátké. Nejkratší denní oblouk Slunce zaznamenáme 21. 12., kdy délka dne bude jen 8 hodin a 4 minuty. Do tohoto dne se bude den zkracovat, další dny se budou prodlužovat. Sluneční azimut klesne z 56° na 53° dne 21. 12. Do konce měsíce vzroste azimut jen o 1°. Slunce vstupuje do znamení Kozoroha dne 22. 12. 2007 v 7 hodin a 7 minut SEČ. Nastane zimní slunovrat a začátek astronomické zimy. Tehdy bude Slunce nejníže nad obzorem. Dne 31. 12. Slunce vyjde v 7 hodin 59 minut a zapadne v 16 hodin a 7 minut.
   Měsíc není ovlivněn těmito změnami poloh Slunce. Bude štědrý na své fáze, kterých bude tentokrát pět. Poslední čtvrt 1. 12., nov 9. 12., první čtvrt 17. 12., úplněk 24. 12. a nakonec znovu poslední čtvrt 31. 12. v 1 hodinu (vzdálenost 361 tisíc kilometrů).
   Pohleďme na viditelnost planet. Merkur a Jupiter nelze pozorovat. Jitřenku Venuši můžeme uvidět na ranní obloze. Mars v souhvězdí Blíženců bude na obloze po celou noc. Ve Lvu nejdeme planetu Saturn až později v noci. Na večerní obloze je možné nalézt planety Uran ve Vodnáři a Neptun v Kozorohu.
   Z úkazů na prosincové obloze si vybereme hlavně konjunkce planet s Měsícem. 6. 12. v 0 hodin Venuše, 14. 12. ve 20 hodin Neptun a 16. 12. ve 20 hodin Uran, 28. 12. ve 22 hodin Saturn. Významná bude konjunkce Marsu s Měsícem dne 24. 12. v 5 hodin. Proběhne zákryt Marsu Měsícem u nás viditelný. Dne 14. 12. nastane maximální aktivita meteorického roje Geminid.
   Historické vzpomínky: Dne 8. 12. 1917 byla založena Česká astronomická společnost . 11. 12. 1972 vstoupili zatím poslední astronauté Cernan a Harrison na povrch Měsíce (kosmická loď Apollo 17).
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - Poslední listopadový víkend měli policisté napilno. Během volných dní museli vyjet ke čtrnácti dopravním nehodám, které se staly na silnicích blanenského okresu.
   V sobotu 24. listopadu před desátou ráno naboural na silnici I/43 v Lipůvce třiatřicetiletý řidič Opelu Zafira do Renaultu Megan, jehož řidič zastavil, aby dal přednost chodcům na přechodu. Nedodržení bezpečné vzdálenosti přišlo na 50 tisíc korun.
   Čtyřiadvacetiletý řidič Fordu Puma porazil 25. listopadu v Blansku chodkyni, která na křižovatce přecházela silnici po vyznačeném přechodu pro chodce. Střet s autem způsobil ženě lehké zranění. Škoda byla odhadnuta na 10 tisíc korun.
   O půlnoci 24. listopadu zastavili policisté v Boskovicích Škodu 120. Třicetiletý řidič nadýchal 1,24 promile. V nemocnici mu byla odebrána krev, na místě řidičský průkaz. Za ohrožení pod vlivem návykové látky mu teď hrozí až jeden rok vězení.
   Opletačky se zákonem za jízdu v opilosti má nyní i pětadvacetiletý řidič Lancie Y10, který se 24. listopadu v Letovicích navíc snažil před policejní hlídkou ujet. Kladná hodnota 0,64 promile byla důvodem pro odebrání řidičského průkazu a zákaz další jízdy. Úprk před policisty muž vysvětlil tím, že měl strach z postihu za požití alkoholu před jízdou. Nyní mu hrozí pokuta až 20 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel až na jeden rok.
   Ve tři ráno 25. listopadu nadýchal při policejní kontrole v Rájci-Jestřebí pětadvacetiletý řidič Fiatu Grande Punto 1,75 promile alkoholu. Policisté mu na místě odebrali řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Za ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí až rok vězení.
   Jízdu na sněhu nezvládl 27. listopadu pětadvacetiletý řidič Lancie Delta. Při projíždění levotočivé zatáčky na silnici v Blansku směrem na Jedovnice dostal smyk a nebýt kovového zábradlí, koupal se i s autem ve studené Punkvě. Z nehody vyváznul bez zranění, škody byla odhadnuta na 13 tisíc korun.
   Na kluzkém povrchu havaroval 27. listopadu také šestačtyřicetiletý řidič dodávky Mercedes. Na silnici I/43 v Letovicích směrem na Skrchov dostal smyk, vyjel ze silnice a narazil do laťkového plotu. Škoda byla vyčíslena na 40 tisíc korun.
   Třiačtyřicetiletá řidička Renaultu Kangoo nezvládla 27. listopadu řízení na namrzlé silnici v Černé Hoře. Dostala smyk a pravou přední částí auta narazila do protijedoucí Felicie. Škoda byla odhadnuta 20 tisíc korun.
   Škoda Octavia a Ford Focus o sebe zavadily 27. listopadu při míjení na horizontu silnice v Kunštátě směrem na Lysice. Nehoda vznikla tím, že se řidiči vzájemně oslnili potkávacími světly. Škoda na obou vozidlech byla odhadnuta dohromady na 60 tisíc korun
   Bez řidičáku se 27. listopadu projížděl po Velkých Opatovicích pětadvacetiletý muž ve Favoritu. Vyšlo najevo, že rozsudkem Okresního soudu v Blansku má řidič uložen zákaz řízení všech motorových vozidel až do 5. listopadu 2009. Teď mu hrozí za maření výkonu úředního rozhodnutí až půl roku vězení, případně peněžitý trest.
   Policejní hlídka zastavila 28. listopadu na místní komunikaci mezi Olešnou a Hořicemi osmadvacetiletého řidiče osobního auta. Nadýchal 0,34 promile, musel se rozloučit s řidičským průkazem a čeká ho správní řízení na příslušném úřadě.
   To samé bude muset podstoupit i jedenadvacetiletý řidič, kterého stopli policisté 28. listopadu před půlnocí v Drnovicích. Dechová zkouška měla pozitivní výsledek. Mladík se přiznal, že před jízdou vypil pět desítek. V nemocnici se podrobil odběru krve.
   Pro osmatřicetiletého řidiče osobního auta, kterého kontrolovala policejní hlídka 29. listopadu v jednu hodinu v noci v Blansku, sice zkouška na alkohol dopadla dobře, ale měl pro změnu pozitivní test na drogy a omamné látky. Řidič nakonec přiznal, že před jízdou požil pervitin. Čeká jej správní řízení na pověřeném úřadě.
   Někdy během 25. a 26. listopadu se vloupal neznámý zloděj do areálu autovrakoviště ve Svitávce. Překonal dvoumetrový plot zvýšený navíc dvěma ostnatými dráty a z volně přístupné plochy vrakoviště odnesl osm autodisků s pneumatikami, čtyři disky bez pneumatik a dvě sady ozdobných krytů kol. Z volně přístupné skříňové nástavby nákladního auta pak sebral kanystry s benzinem a hydraulickým olejem a z nádrže dalšího náklaďáku ještě odčerpal 50 litrů motorové nafty. Způsobenou škodu vyčíslil majitel na více než 16 tisíc korun.
   Neznámý umělec zkrášlil v době od 24. do 25. listopadu omítku budovy Základní školy T.G. Masaryka v Blansku různými nápisy na ploše 8 krát 1,3 metru. Svým výtvorem způsobil škodu za více než 8 tisíc korun.
   Deset tisíc korun se podařilo 28. listopadu vylákat neznámému podvodníkovi od čtyřiasedmdesátileté ženy v Boskovicích. Důvěřivé ženě namluvil, že potřebuje zaplatit údajný dluh jejího vnuka za odtah a opravu auta.
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - Momentálně jsou v boskovickém útulku tito pejsci:
   KENDY - mladá a přítulná fenka s přátelskou povahou, kříženec vlčáka, ale menšího vzrůstu.
   KITY - mladá fenka křížence jezevčíka je v útulku i se svými dvěma štěňátky. Je to velice milá a hodná fenečka, která by byla moc ráda za nový domov a svého stálého pánečka.
   Štěňátko ŤAPINKA - tříměsíční fenečka křížence je v útulku i se svou maminkou Kity a bráškou Filípkem, je velice hravá, hodná a přítulná.
   V případě zájmu o pejsky volejte 721 811 720 (pan Kalas), 516 452 494 nebo se obraťte na městskou policii.
Kity Kendy Ťapinka
Foto: archiv  


Sport

Skvělé výkony přinesly Ráječku třetí místo
O k r e s B l a n s k o (les) - Zimní fotbalová přestávka přináší kromě krátkého odpočinku především spoustu práce nejen hráčům, ale také fotbalovým funkcionářům ve všech klubech. Víceméně radostné starosti má účastník krajského přeboru, celek SK Olympia Ráječko.
   Před začátkem sezóny se v klubu moc nezměnilo. Odešli útočníci Radek Bezděk a Martin Srba, do Blanska se vrátil Tomáš Kleveta. Výměnou za Klevetu přišli Torda s Pokojem. „Naše spolupráce s Blanskem funguje na velice dobré úrovni, což potvrdila i naše účast na Memoriálu Dana Němce. Před sezónou jsem chtěl z Blanska ještě Pernicu, ale ten byl uvolněn na hostování do Čebína,“ říká trenér Lubomír Zapletal. Z okresních Lysic posílil tým útočník Tomáš Adámek, který byl autorem čtyř branek a určitě splnil očekávání.
   Ráječko obsadilo v podzimní části 3. místo, když získalo 31 bodů se skóre 32:15. „Podzimní část hodnotím kladně. Chtěli jsme hrát v lepším středu tabulky. Mužstvo se konsolidovalo a potvrdili jsme výkony z jarní části soutěže,“ zhodnotil podzim Lubomír Zapletal. Ráječku se dařilo především doma, v osmi zápasech získalo 19 bodů a má impozantní skóre 19:3. Jedinou porážku si ráječtí připsali v utkání s dosavadním lídrem soutěže, Sokolem Dědice. Zápas plný šancí a emocí nešťastně prohráli 0:1. Na venkovních hřištích si celek připsal čtyři vítězství a tři porážky, na jaře ho čekají zápasy s vedoucími celky právě venku.
   Nejlepším střelcem týmu v podzimní části byl Jan Sehnal, který se trefil jedenáctkrát. Torda vstřelil sedm branek a čtyři branky přidali Adámek a Bartoš. Tříbodová ztráta na Dědice dává Ráječku šanci boje o postup do divize. „Když je ta možnost, tak chceme hrát o špici a potrápit favority na postup. Teď ale nechci mluvit o tom, že chceme postoupit. Na to je moc brzo,“ brání optimismus Zapletal.
   Zimní přípravu zahájí v Ráječku druhý týden v lednu, od 12. ledna se mužstvo zúčastní zimního turnaje na Spartě Brno. Tento turnaj bude příležitostí pro vyzkoušení nových hráčů, v hledáčku SK Olympia Ráječko je jich momentálně šest.
  


Boskovický Sokol zůstává bez porážky
B o s k o v i c e (les) - Aktuálně třetí a čtvrtý celek tabulky Oblastního přeboru mužů v basketbalu se představily o víkendu v Boskovicích. V sobotním večerním utkání to byl celek Tesly Brno, v neděli byl soupeřem Sokola Boskovice B - tým Husovic.
   Sokol Boskovice - Tesla Brno 72:60 (35:38). Bednařík 17 (5 trojek), Kovář 16, Přikryl a Kuba 12, Mazáč P. 9, Nečas 4, Mazáč R. 2. Fauly 15 - 14, trojky 7 - 7, TH 7/4 - 14/5.
   Celou první polovinu byl hostující celek ve vedení, jedinou výjimkou byla třináctá minuta, kdy se do jednobodového náskoku dostali domácí. Pevné obrany příliš možností ke střelbě nedávaly a tak bylo skóre skutečné nízké.
   O výsledku střetnutí rozhodla třetí desetiminutovka, kterou domácí celek vyhrál 21:8 a v závěrečné části si už důležité vítězství pohlídal.
   Sokol Boskovice - BCS Husovice B 79:51 (38:32). Bednařík 17 (5 trojek), Kovář 16, Přikryl a Kuba 12, Mazáč P. 9, Nečas 4, Mazáč R. 2. Fauly 15 - 14, trojky 7 - 7, TH 7/4 - 14/5.
   Stejně jako v sobotu byla první půle velice vyrovnaná. Sokol sice brzo vedl 13:2, jenže toto vedení jakoby ho ukolébalo a celek Husovic se stále držel na dostřel.
   Teprve druhá polovina střetnutí potvrdila rozdíl mezi oběma celky, téměř třicetibodová výhra domácích byla naprosto zasloužená.
   1. Boskovice 9 9 0 773:540 18
   2. Zlín B 9 8 1 804:671 17
   3. Tesla Brno 9 6 3 636:571 15
   4. Husovice B 9 6 3 613:605 15
   5. Uh. Hradiště 8 5 3 737:641 13
   6. Babice A 9 4 5 734:760 13
   7. Prostějov C 8 4 4 588:651 12
   8. Podolí 9 2 7 658:690 11
   9. VUT Brno 8 3 5 532:591 11
   10. Černovice 7 3 4 473:571 10
   11. Břeclav 8 0 8 508:640 8
   12. Tišnov 7 0 7 459:584 0
   Basketbalisté Sokola Boskovice zajíždějí 15. prosince na palubovku Lokomotivy Břeclav, o den později se představí v Černovicích. Před domácím publikem nastoupí 5. ledna proti celku Babic.
Porazili Husovice. K výraznému vítězství přispěla domácím kvalitní hra pod oběma koši.
Foto: Lubomír Slezák  


Stolní tenisté znají okresní přeborníky
B l a n s k o (les) - O tituly a tím o právo nominace na krajské přebory se soutěžilo v sobotu a v neděli v hale ČKD Blansko.
   Sobotní klání dospělých mělo podobně jako loňský turnaj nečekaného vítěze. Letos jím byl Luboš Bezděk ze Šošůvky, který postupně vyřadil čtyři hráče krajských soutěží a nejcennější skalp získal v samotném finále, kde si poradil s domácím Josefem Kvíčalou. Kromě překvapivého vítěze se z hráčů okresních soutěží prosadili už jen Pavel Těžký z Boskovic na čtvrtém místě a Leoš Dvořák ze Šošůvky na sedmém.
   Ve čtyřhrách vítězství vybojovali domácí hráči Pavel Voráč a Pavel Kolář. Ve finále udolali po vyrovnaném boji na poslední chvíli sestavenou dvojici Tomáš Kuběna (Blansko KP II) a Vladimír Švancara (Zbraslavec OP I).
   Nedělní turnaj mládeže byl bohužel ve znamení absencí několika dobrých hráčů kvůli nemocem. V soutěži dorostenců neměl odpovídající konkurenci osvědčený Aleš Klečka z Voděrad. V soutěži starších žáků se vypjal k životnímu výkonu Petr Krása ze Zbraslavce, jež ve finále zdolal Milana Chlupa ze Svitávky. Petr Krása uspěl rovněž v kategorii mladších žáků, kde ho ve finále důstojně prověřil domácí Michal Ježek.
   Mezi dívkami svoje kvality prokázaly divizní žákyně Blanska Petra Suková a Lenka Hrouzová. Za další zmínku stojí jen výkon Veroniky Švancarové z Voděrad (v barvách Zbraslavce), která ještě coby nejmladší žákyně vystrčila drápky i o kategorii výše.
   
   Vladimír Švancara
Foto: archiv  


Letovičtí volejbalisté stoupají v tabulce
L e t o v i c e (les) - Velice důležité zápasy odehrály v sobotu volejbalisté Sokola Letovice ve druhé lize. Ve své hale přivítali celek Hrotovic, šlo tedy o utkání dvou týmů z konce tabulky.
   Letovice - Hrotovice 3:1 (19, 21, -24, 23) a 3:0 (21, 20, 13).
   Domácí celek od úvodního servisu dokazoval, že to se záchranou v soutěži myslí vážně. Po vítězství v prvních dvou setech se sice soupeř v koncovce třetí sady prosadil lepším blokem, ale dramatický závěr čtvrtého setu patřil opět domácím. Ve druhém utkání Hrotovice nedokázaly najít odpověď na pestřejší hru Letovic, domácí smečaři bodovali především útokem po kůlech, třetí sada byla jednoznačnou záležitostí Sokola Letovice. Dvěma výhrami se tak volejbalisté Letovic odpoutali od konce tabulky.
   1. Brno IV. 14 12 2 37:16 26
   2. Bučovice 14 11 3 35:13 25
   3. Poštorná 14 11 3 34:18 25
   4. Drásov 14 10 4 34:17 24
   5. Hošťálková 14 7 7 26:28 21
   6. Holešov 14 5 9 25:32 19
   7. Letovice 14 5 9 23:31 19
   8. Hlučín 14 3 11 19:37 17
   9. M. Budějovice 14 3 11 17:35 17
   10. Hrotovice 14 3 11 15:38 17
   Lepšící se formu může celek Letovic potvrdit v sobotu v Drásově, v posledním dvojkole před vánoční přestávkou bude 15. prosince jejich soupeřem Hošťálková.
  


Jakub David vybojoval v Praze bronz
P r a h a (les) - Osmadvacátým mistrovstvím České republiky vyvrcholily v Praze soutěže jednotlivců ve stolním hokeji – šprtci. V mužské kategorii na mistrovský titul dosáhl brněnský Martin Kučera, všechny další kategorie se hrály ve skupinách systémem každý s každým. Mezi ženami zvítězila Nikola Velebová z Dopravních staveb Brno, věkem ještě starší žákyně. V kategoriích mužů a žen boskovický klub zástupce neměl.
   Juniorskou kategorii ovládl obhájce titulu ostravský Pavel Koloděj. Bodovou tahanici přetavil ve stříbro Habich a v bronz Materna. Zklamání prožili oba boskovičtí reprezentanti, kterým se tentokrát nedařilo a jejich výkony stačily až na páté - Michal Odehnal, resp. na sedmé místo - Vít Vondál.
   Mezi staršími žáky k nejcennějšímu poháru dlouho směřoval Patrik Juchelka. V posledním kole jej ale zastavil o bronz bojující Jakub David a radovat se tak mohl obhájce Tomáš Fleišman z Mostu. Pro Jakuba Davida znamenalo vítězství v závěrečném klání konečné třetí místo a zisk bronzové medaile.
   V kategorii mladších žáků se zapsal coby mistr ČR stochovský Václav Tůma, boskovický hráč Vojtěch David obsadil páté místo.
   Mistrovství ČR bylo rovněž posledním turnajem započítávaným do hodnocení Českého poháru jednotlivců a v něm dokázal v juniorské kategorii zvítězit Vít Vondál z Boskovic a potvrdil tak svoji dlouhodobě dobrou formu.
   Mistři republiky všech kategorií si jako první zajistili účast na mistrovství světa 2008, které proběhne v květnu v Mostě. Další hráče a hráčky nominuje Unie hráčů stolního hokeje v lednu.
   Výsledky: Muži - 1. Martin Kučera (SHL Dopravní stavby Brno), 2. Vít Boháček (BHC Dragons Brno), 3. Petr Honsa (WIP Reklama Dobrá Voda). Ženy – 1. Nikola Velebová (SHL Dopravní stavby Brno), 2. Petra Mátlová (BHC AB STAIN Most „B“), 3. Marcela Kabrdová (Ampo Žďár n.S.). Junioři – 1. Pavel Koloděj (Silesia WM Ostrava), 2. Libor Habich (KSH Sever Zábřeh), 3. Martin Materna (Sokol Stochov-Honice). Starší žáci – 1. Tomáš Fleišman (BHC AB STAIN Most „A“), 2. Patrik Juchelka (SHL Dopravní stavby Brno), 3. Jakub David (BHK IQ Boskovice). Mladší žáci – 1. Václav Tůma Jun. (Sokol Stochov-Honice), 2. Michal Martinčič (Cukrárna Josefína Žďár n.S.), 3. David Pelikán (KSH Sever Zábřeh).
   Český pohár 2007 – vítězové: Muži – Jaroslav Frankl Jun. (BHC Dragons Brno). Ženy – Alena Bohdálková (Sokol Frýdek-Místek). Junioři – Vít Vondál (BHK IQ Boskovice). Starší žáci – Tomáš Fleišman (BHC AB Stain Most „A“). Mladší žáci – Michal Martinčin.
Třetí v Česku. Jakub David (vlevo), jediný boskovický medailista.
Foto: archiv  


Blansko přivítá kuželkářské hvězdy
B l a n s k o (les) - Letos poprvé se uskuteční utkání hvězd ligových výběrů české a slovenské ligy v kuželkách. Z nejvyšších domácích soutěží budou nominováni na obou stranách 3 muži a 3 ženy. Akce se uskuteční v Blansku v sobotu 15. prosince a bude na ni navazovat slavnostní vyhlášení kuželkářských anket za rok 2007.
   Obě družstva se utkají nejen v přátelském utkání na 6×60 hodů sdružených, ale i v soutěžích jako je například přesnost a rychlost hodu nebo dorážení speciálních sestav. Vyvrcholením akce bude soutěž ve sprintu hraná vyřazovacím systémem.
   V České republice budou o nominovaných hráčích a hráčkách rozhodovat vedoucí jednotlivých ligových družstev. Vedoucí družstev mužů budou hlasovat pro hráče z I. KLM a vedoucí družstev žen zase pro své zástupkyně z I. KLZ. V případě shodnosti hlasů u některých hráčů rozhodne o konečné nominaci vedoucí příslušné soutěže. Všechny hlasovací lístky budou následně zveřejněny.
   Utkání ligových hvězd by mělo být určeno pro všechny fandy kuželkářského sportu. Vždyť jedině díky této akci budou moci na jedné kuželně v průběhu odpoledne shlédnout to nejlepší, co nabízí české a slovenské ligové soutěže. K atraktivnosti přispějí i dovednostní soutěže, které v kuželkách nejsou zrovna častou záležitostí. Cílem akce je zviditelnit ty nejlepší hráče a hráčky. V příštím roce by se pak podobné utkání mohlo uskutečnit na Slovensku.
   Samotná akce začíná v Blansku v 15 h, předcházet jí bude Mistrovství České republiky tělesně postižených sportovců, které začíná v 9 hodin.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) - HOKEJ
   KP: Bulldogs Brno - Boskovice 2:2 (0:0, 1:2, 1:0) Bednář, Aulehla.
   OP: Boskovice B - Jiříkovice 14:6 (3:0, 3:5, 8:1) Skřipský 9, Klíč 2, Pospíšil, Konopic a Hrbáček.
   
   VOLEJBAL
   Žáci, krajský přebor, 4. kolo: Minerva Boskovice - Hroznová Lhota 3:0 (16, 16, 24). Boskovice - Letovice 0:3 (-19, -19, -5), Boskovice - Milénova B 2:1 (9, -21, 17).
   Juniorky, krajská soutěž, 8. kolo: Boskovice - Letovice 1:3 (-20, -23, 19, -23) a 1:3 (22, -12, -23, -17).
   1. Doming 12 12 0 36:2 24
   2. Boskovice A 14 9 5 30:20 23
   3. Letovice A 12 9 3 28:13 21
   4. Nový Lískovec 14 1 13 9:41 15
   5. Šlapanice A 12 1 11 8:35 13
   
   BASKETBAL
   Starší mini chlapci: Basketsport Boskovice - SAM BŠM Brno I. utkání: 39:72. Jimramovský 12, Aubrecht 11, Navrátil 7, Mazáč 5, Šmíd 4. II. utkání: 44:53. Jimramovský 14, Navrátil 9, Mazáč 7, Aubrecht 6, Šmíd, Duda 4.
   1. A PLUS Brno 10 10 0 1011:160 20
   2. SAM BŠM Brno 10 8 2 675:456 18
   3. Žďár n. S. 10 2 8 346:824 12
   4. Basketsport 10 0 10 253:845 10
   U 16: Basketsport Boskovice - SAM BŠM Brno I. utkání: 106:54. Novotný 42, Ambroz 27, Veselý 16, Bousek 10, David 6, Paděra 5. II. utkání: 137:44. Ambroz 36, Novotný 33, Veselý 27, Bousek 19, Paděra, David 11.
   1. Basketsport 8 8 0 1044:313 16
   2. Kobylí 8 5 3 520:552 13
   3. BŠM Brno B 8 4 4 521:619 12
   4. Břeclav 6 1 5 280:526 7
   5. Černovice 6 0 6 207:562 6
   
   ŠIPKY
   ČAKS - AŠA, Brněnsko - 1. liga, 9. kolo: Alejak Boskovice - Pyramida Brno 7:11, Šilingrák Team Brno - Hornets Adamov 5:13.
   2. liga, sk. A, 9. kolo: Outsiders Brno - Sokec Bozak 11:7, Kuda L. 3, Procházková 2, Michálek M. a Kuda Z. 1.
   Vyškovsko, 1. liga, 7. kolo: Asfalt Sokolovna Boskovice - Chabrus Bučovice 15:3, Sobol 4,5, Tůma, Matoušek a Šmída 3,5.
   JMOŠS, 1. liga, sk. A, 8. kolo: Laguna Boskovice - DC Repre Brno 11:1, Tůma, Matoušek, Jakubec 3, Pečinka L. 2.
   2. liga C, 8. kolo: DC Triple X Letovice - DC Cowboys Team Boskovice 5:7, DC Aligátoři Benešov - DC Šipkaři Stvolovská Rychta 7:5, Jágermeisteři Stvolová - Jeseteři Terasa Knínice 7:5, DC Trilobiti Vítějeves - DC Nedoma Team Slatina 7:5, Expres Sokolovna - DC Aligators 9:3, Přibyl 3, Kuda L. 2, Kuda Z., Zrůstek 1,5, Král 1.
   Stolní tenis
   Muži - 1. Bezděk Luboš (Šošůvka), 2. Kvíčala Josef (Blansko), 3. Přikryl Jiří ml. (Blansko), 4. Těžký Pavel (Boskovice). Čtyřhry - 1. Voráč Pavel, Kolář Pavel (Blansko), 2. Kuběna Tomáš, Švancara Vladimír (Blansko, Zbraslavec), 3. Bezděk Luboš, Dvořák Leoš (Šošůvka), 4. Bednář Miroslav, Klečka Aleš (Voděrady). Nejmladší žákyně - 1. Švancarová Veronika, 2. Švancarová Markéta (obě Zbraslavec). Mladší žákyně - 1. Woffová Helena (Adamov), 2. Švancarová Veronika (Zbraslavec), 3. Hašková Barbora (Blansko), 4. Mazalová Denisa (Letovice). Starší žákyně - 1. Hrouzová Lenka (Blansko), 2. Woffová Helena (Adamov), 3. Suková Petra, 4. Křipská Tereza (obě Blansko). Dorostenky - 1. Suková Petra, 2. Hrouzová Lenka, 3. Gláserová Monika, 4. Křipská Tereza (všechny Blansko). Nejmladší žáci - 1. Bednář Josef (Blansko). Mladší žáci - 1. Krása Petr (Zbraslavec), 2. Ježek Michal (Blansko), 3. Koudelka Petr (Křetín), 4. Foret Martin (Letovice). Starší žáci - 1. Krása Petr (Zbraslavec), 2. Chlup Milan (Svitávka), 3. Maresch Michal (Křetín), 4. Farkaš Michal (Adamov). Dorostenci - 1. Klečka Aleš (Voděrady), 2. Farkaš Michal (Adamov), 3. Hycl Marek (Adamov), 4. Mužík Martin (Letovice).
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - HOKEJ
   5. 12., 18 h Blansko - Opava, 2. liga. 9. 12., 17 h SK Minerva Boskovice - IHC Břeclavští lvi.
   FLORBAL
   8. 12., 8 h, hala ČKD Blansko. Jihomoravská liga mladších žáků.
   KUŽELKY
   8. 12., 8 h, kuželna ČKD Blansko. Mikulášský turnaj rodinných dvojic.
   VOLEJBAL
   9. 12., 10 a 13 h Boskovice - Vyškov, kadetky.
  


Napsali nám

Zdravotní seance
Ten večer jsem začal docela vážně přemýšlet o tom, že nejlepší možností na bezstarostný spánek bude asi přespání v některém z boskovických hotelů. Bylo mi totiž sděleno, že každou noc trávím nad Jurským parkem, tedy že v mé matraci řádí všechny roztočovité potvůrky, které připomínají všechny ty hrůzy ze Spielbergových filmů. Na druhé straně ovšem musím podotknout, že to byla asi jediná nová informace, kterou jsem se na podvečerní seanci v jednom soukromém bytě dověděl. Taktika sálových prodejců se začíná poněkud měnit a stále více se začínají držet moudrosti mé babičky, která s oblibou tvrdila, že není nad osobní styk. Chladný monotónní výklad v rozlehlém sále místního Sokola je ve stále větší míře nahrazován téměř rodinným, ale o to víc srdečnějším, posezením v domácnosti vybraných hostitelů.
   Všechny ostatní praktiky a strategie lákání kupujících zůstávají zachovány. Na úvod našeho posezení v úzkém kruhu nám paní přednášející rozdala drobné dárky. Pak už následovala obvyklá zdravotní přednáška, kde nám bylo opět sděleno, že spíme velice nezdravé a náš organismus trpí po všech stránkách. Náprava je velice jednoduchá - kdo si koupí matraci, která se nejen sama nafukuje, ale vyzařuje celou škálu vitamínů, má vyhráno. Hlavu si podloží zázračným polštářem a přikryje se elektrickou dekou, která nejen odstraní všechny bolesti, ale navíc zažene riziko infarktu a cévních chorob.
   Na naší seanci se sešli už poněkud zkušenější zájemci. Ti odsuzovali minulou nabídku, kdy jim dvojice připravovala dvě hodiny večeři v zázračných hrncích, a kdy byl výsledný produkt naprosto nepoživatelný.
   Naše paní přednášející svým sugestivním výkladem téměř na všechny přítomné zapůsobila, zvláště když nakonec nabídla výraznou slevu na všechny nabízené věci. To, že jsem všechny zdraví prospěšné atrakce viděl následující týden v brněnském supermarketu za výrazně nižší ceny, jsem raději všem účastníkům podvečerní seance zamlčel. Některým milovníkům podobných akcí bych možná pokazil radost z velmi dobrého nákupu.
Milan Křesťan  


Projekt Příběhy bezpráví
Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola v Boskovicích se zapojila do projektu Jeden svět na školách, v jehož rámci probíhá promítání filmů mapujících zásadní události našich novodobých dějin. Cílem tohoto projektu je přiblížit studentům události naší nedávné minulosti, o které toho ví málo nebo vůbec nic. V letošním roce probíhá již třetí ročník pod názvem Příběhy bezpráví. V jeho rámci se tedy konalo 20. listopadu 2007 promítání filmu Kousek nebe a poté proběhla beseda s panem Hrubým, který byl obětí komunistického režimu a strávil několik let ve vězení. Přiblížil nám tak svoje životní zkušenosti z tohoto místa, popsal útrapy, psychický nátlak, ale i solidaritu vězňů v kriminále v 50. letech. Projekce a následné besedy se zúčastnily všechny třídy třetích ročníků obchodní akademie, hotelnictví a turismu, agropodnikání a veterinární prevence.
   Tématem filmu je milostné drama v komunistické věznici. Film natočil režisér Petr Nikolaev podle scénáře Jiřího Stránského, který čerpá z vlastní minulosti politického vězně. Film vypráví o tom, že i za zdmi kriminálu se může zrodit láska a že pocit soudržnosti pomáhá přežít i v těch nejtěžších podmínkách.
   
   Dana Šustrová, 3. ročník obchodní akademie
   
Foto: archiv  


Studentka obědvala s hejtmanem
Dne 21. listopadu jsem měla tu čest poobědvat společně s hejtmanem Ing. Stanislavem Juránkem. Společně se mnou se tohoto oběda zúčastnili JUDr. Sylvie Ducháčková – ředitelka SOŠ a SOU – MŠP Letovice, Alena Doskočilová - koordinátorka mé práce v programu ENERSOL a Ing. Jaroslav Doskočil – gestor Regionálního vzdělávacího centra.
   Důvodem našeho společného setkání bylo mé úspěšné reprezentování Jihomoravského kraje v národním i v mezinárodním finále soutěže ENERSOL 2007 (soutěž se zabývá využíváním obnovitelných zdrojů energie). Moje práce Vytápění hořčičným semínkem a její prezentace pomohla k vítězství České republiky nad Slovenskem.
   Zpočátku jsem se setkání s hejtmanem bála. Hlavou mi běželo: „O čem s ním budu diskutovat, co mu mám říkat a hlavně, jak se chovat?“ Když vstoupil do místnosti a se všemi se přivítal, strach ze mě spadl. Pan hejtman byl velice milý, otevřený a přímý. Působil naprosto přirozeně a lidsky. Byl ochotný k diskusi na jakékoliv téma. Myslím si, že i přesto, jak vysoké má postavení, se k nám choval jako bychom si byli rovni, což mě velmi potěšilo.
   Touto cestou chci ještě jednou všem, kteří se spolu se mnou podíleli na projektu ENERSOL, hlavně paní učitelce Aleně Doskočilové za její podporu, poděkovat – bez nich bych to určitě nezvládla. Děkuji i vedení školy, které mi tuto možnost reprezentace dalo, moc si toho vážím. Děkuji za pozvání panu hejtmanovi, který mi obětoval svůj drahocenný čas. Myslím, že na toto setkání nikdy nezapomenu.
   
   Zdeňka Palupová, studentka 4. ročníku oboru obchodně podnikatelská činnost
  


Srdíčkový den již za týden
Střední pedagogická škola v Boskovicích se tradičně zapojuje do charitativní akce „Srdíčkový den“ organizované nadací „Život dětem“.
   V úterý 11. září se po celých Boskovicích pohybovaly skupinky studentů, které prodávaly kovová nebo plastová srdíčka různých barev. Výtěžek této sbírky byl určen na pomoc těžce nemocným dětem léčících se v pražské motolské nemocnici. Naší škole se podařilo získat částku ve výši 24 195,- Kč. Všem, kteří pomohli, děkujeme.
   Další „Srdíčkový den“ se bude konat v úterý 11. prosince. Studenti vyrazí zase do ulic a budou zájemcům nabízet kovové přívěsky na klíče ve tvaru srdíčka. Peníze z prosincové sbírky budou opět určeny na zakoupení přístrojového vybavení dětských oddělení nemocnic České republiky.
   
   Veronika Konečná, studentka l. C
  


Přátelské posezení se staršími občany
Jak se již stalo tradicí, i v letošním roce Obecní úřad ve Voděradech připravil již poosmé přátelské posezení starších občanů a tím jim zpříjemnil sobotní odpoledne 24. listopadu. Bylo pro ně připraveno bohaté občerstvení.
   Po uvítání starostou obce se o zábavu postaralo místní ochotnické divadlo DIVVOOCH, které se v letošním roce představilo s komedií Don Juan aneb Kdo se naposledy zasměje v režii Jarky Konečné.
   Po divadelním vystoupení k poslechu a tanci zahrála hudební skupina FRAPET pod vedením pana Okáče.
   
   Lenka Opluštilová