Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Období viróz vrcholí, přijdou i chřipky
Neziskovky mohou žádat o granty
Boskovice mají nové webové stránky
 
Z Regionu
Starostové se budou učit základům krizového řízení
Olešnice otvírá digitální kino
MAS Moravský kras hledá své logo, vypisuje soutěž o nejlepší návrh
Deváťáci vyzkouší své znalosti
Začíná vzdělávací kurz pro lidi s tělesným omezením
Čtyři měsíce na Dominice
Starosti a radosti starostů
O předsevzetích a plesání
 
Kultura
Kunštátský zámek nabídl další unikáty
Hnutí V-Day přiveze kontroverzní hru Vagina monology
Divadelníci z TotAmu natočili film
Nebe na zemi v Lysicích
 
Informace
Lom pod přehradou bude skladištěm
Výzva policie ČR - okresního ředitelství Blansko
Únorová obloha
Policie ČR informuje
Zubní pohotovost na Boskovicku – únor 2007
Čekají na nové pány
 
Sport
Blansko a Protivanov bez porážky
Ani třetí Hodonín v Blansku neuspěl
Ocenění sportovci
Basketbalisté Sokola bez vítězství
Historie okresních sportovních klubů do roku 1948 - Dar Baťových závodů položil základ AFK Blansko
Kořenecká lyže, 3. ročník
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Anketa pro rodiče - co vědí o stravování svých dětí
Kunštátský zámek inspiroval školáky
Senioři seniorům
 
Přečtěte si

Období viróz vrcholí, přijdou i chřipky
B o s k o v i c e (AD) - Počet lidí nakažených respirační virovou infekcí stoupá. Minulý týden evidovali hygienici v Jihomoravském kraji 3260 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Epidemie přitom nastává už v případě dvou tisíc nemocných. Podle Renaty Vaverkové z Krajské hygienické stanice v Brně bude nakažených v příštím týdnu přibývat a rovněž se dá očekávat nárůst počtu chřipkových onemocnění, jež se doposud příliš neobjevovala.
   Mezi první projevy virózy patří zhoršené dýchání, rýma, kašel a zvýšené teploty, u chřipky už je teplota vysoká, suchý kašel a celková schvácenost. Při takových příznacích praktický dětský lékař Miroslav Klíma doporučuje pacientům zůstat první tři až čtyři dny doma, ležet v posteli, jíst vitamíny a hodně pít, a teprve potom – pokud se člověku neuleví a neustoupí teploty – navštívit lékaře.
   V souvislosti s epidemií přijala zdravotnická a sociální zařízení v našem regionu opatření různého stupně přísnosti. V boskovické nemocnici platí od minulého pondělí zákaz návštěv. Toto omezení slouží podle jednatele nemocnice Jaroslava Černého primárně k ochraně pacientů. „Lidé přicházející na návštěvu často kýchají, smrkají, mají zvýšenou teplotu, ale přesto jdou navštívit své příbuzné, kteří jsou například po těžké operaci a jakákoliv infekce by je mohla ohrozit. Nemocnice je zpravidla posledním místem, kam epidemie pronikne a tento stav chceme udržet,„ řekl Černý. Přestože zákaz návštěv je všeobecný, přistupuje nemocniční personál k pacientům individuálně a v méně závažných případech krátkou návštěvu v prostoru před oddělením umožní.
   Epidemii zatím odolává rovněž Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem v Boskovicích. Je tu sice také nařízen zákaz návštěv, ale klienti mohou chodit ven. „V prosinci jsme všichni, stálí obyvatelé i personál, prošli protichřipkovým očkováním a zatím to zabírá. Návštěvy ale nepřijímáme, aby nám infekci nepřinesl někdo cizí,„ vysvětlila vedoucí sociálně zdravotního oddělení Marie Bartošová.
   Mnohem náročnější režim panuje v těchto dnech v Domově důchodců v Černé Hoře. Klienti i personál jsou sice zdraví, ale z preventivních důvodů je zde od 24. ledna nařízená karanténa. „Nikdo cizí nesmí dovnitř a nikdo domácí ven. Až do odvolání,„ lapidárně konstatovala vedoucí ošetřovatelského úseku Věra Horáková. Zato Ústav sociální péče ve Velkých Opatovicích funguje bez omezení a epidemie se tu nějak výrazněji neprojevila. Podle Marie Dokoupilové ze zdravotního oddělení je nemocných několik klientů, ale žádný zaměstnanec.
   Mnohem hůře postihla viróza mateřské a základní školy. Do školky na Bílkově ulici v Boskovicích chodí standardně sto čtyřicet dětí, v pátek jich přišlo padesát. Imunní však nejsou ani učitelky, namísto běžných dvanácti pracuje v těchto dnech polovina. „Zdá se mi, že viróza nyní vrcholí, celý leden jsme měli plné stavy, a teď jsme děti z šesti tříd museli spojit do tří,„ informovala ředitelka Dagmar Nečasová s tím, že pro zdravé děti se chod školky nijak neomezil a každodenní režim zůstává stejný.
   Ještě výrazněji oslabila letovická školka na Čapkově ulici. Ředitelka Iva Širůčková přišla dočasně o všechny tři zbývající kolegyně a z padesáti dětí zůstala fotbalová jedenáctka. „U několika se objevil zápal plic, další mají virózy nebo chřipku. Zatím se dá těžko odhadnout, kdy tato vlna pomine,„ uvedla Širůčková.
   Základní škola ve Velkých Opa-tovicích postrádá z důvodu nemoci sedm učitelů a téměř stovku žáků. Oba faktory vedly k nutnosti slučovat třídy. „Doposud jsme sloučili třídy osmáků, namísto tří jsou nyní dvě a deváťáků, viróza se u nás projevuje spíše na druhém stupni,„ informovala ředitelka Jarmila Smetanová. Bez spojování tříd se zatím obešli v Olešnici, nemocní jsou zde vcelku rovnoměrně rozděleni do všech ročníků a výuka pokračuje běžným způsobem. „Chybí průměrně šest žáků ve třídě a to není nijak dramatické,„ sdělila Drahomíra Bednářová, zástupkyně ředitele.
Šestiletý Jan Zemánek patří ke stovkám dětí, jež v těchto dnech bojují s chřipkami a virózami.
Foto: Marek Lepka  


Neziskovky mohou žádat o granty
B o s k o v i c e - Také v letošním roce si mohou občanská sdružení a neziskovky v Boskovicích požádat o příspěvek na své aktivity z grantového systému města Boskovic. První výzva k předkládání žádostí bude vyhlášena ve čtvrtek 1. února. „Poskytování grantů má svá pravidla, která oproti minulému roku nedoznala žádných změn. Granty nejsou určeny na akce investičního charakteru, mzdy, proplácení cestovních náhrad nebo dary,„ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Výzva potrvá do 21. února.
   Grantový systém funguje v Boskovicích od roku 2004. Je určen na podporu kulturních a sportovních aktivit, využití volného času dětí a mládeže i programů zaměřených na posílení cestovního ruchu. Žadatel může získat na jeden projekt maximálně šedesát tisíc korun, minimální finanční spoluúčast žadatele je třicet procent z nákladů projektu.
   Pro letošní rok je na granty v rozpočtu města vyčleněno čtyři sta tisíc korun. Předložené projekty vyhodnotí grantová komise, která poté radním předloží návrhy na přidělení grantů jednotlivým žadatelům.
   V loňském roce se peníze z grantového systému přidělovaly nadvakrát. „Někteří žadatelé nesplnili podmínky, byla proto vyhlášena druhá výzva k předkládání žádostí,„ doplnila Jaromíra Vítková.
  


Boskovice mají nové webové stránky
B o s k o v i c e - Nové oficiální internetové stránky má od minulého týdne město Boskovice. Kdo nyní zabrousí na www.boskovice.cz, najde nejen úplně nový design stránek, ale i novinky, které mají sloužit zejména k větší přehlednosti stránek. „V záhlaví je nyní možné vybrat si podle toho, co kdo na stránkách hledá, z nabídky „občan“ a „turista“. Menu se tím zjednoduší,“ upozornil na novou úpravu boskovických stránek webmaster Jaroslav Parma.
   Nově obsahují stránky verzi pro slabozraké. Bohatá fotogalerie nabídne návštěvníkům možnost stáhnout si a vytisknout ve standardní kvalitě fotografie ze společenských akcí. Již na původních stránkách byla umístěna ikona MISYS WEB. Po kliknutí se zde otevře nabídka geografického informačního serveru, která obsahuje katastrální mapu Boskovic s ortofotomapou a technickou mapu města, která zahrnuje například zeleň ve městě, plán zimní údržby a podobně. „Zatím jsou zde starší data, která se ale budou průběžně aktualizovat,“ uvedl Jaroslav Parma.
   S novými stránkami se chce město ucházet o úspěch v soutěži Zlatý erb o nejlepší webové stránky města. „Poprvé jsme byli na kraji třetí, loni druzí. Na potřetí by to snad mohlo vyjít,“ přeje si Jaroslav Parma. Na stránkách se v souvislosti se soutěží objeví také ikonka pro hlasování veřejnosti v soutěži Zlatý erb. „Tady si moc velké iluze neděláme. Komu se stránky líbí, ať klikne. Budeme rádi za každý hlas,“ dodal webmaster.
Jaroslav Parma
Foto: archiv  


Z Regionu

Starostové se budou učit základům krizového řízení
B o s k o v i c k o (AD) - Pokud v obci nastane krizová situace, například rozsáhlá povodeň či havárie s únikem nebezpečných látek, měl by starosta obce nebo jím pověřený zástupce znát základní kroky, jež je třeba v dané chvíli podniknout – na koho se obrátit, koho upozornit, co neprodleně zajistit. Jihomoravský kraj v součinnosti s Hasičským záchranným sborem proto pro starosty organizuje školení v oblasti krizového řízení. „Účast na nich je sice dobrovolná, ale velmi doporučovaná, zvací dopisy starostům podepisuje hejtman,„ uvedl Zdeněk Kubeš z krajského oddělení krizového řízení a obrany. „Pokud dojde ke krizové situaci a starostové ji díky nepřipravenosti nezvládnou, mohou jim hrozit i trestně-právní sankce,„ doplnil Jan Valoušek z kanceláře jihomoravského hejtmana.
   Vzhledem k tomu, že podobné školení proběhlo naposledy v roce 2003, připravují pořadatelé letos tři varianty, jednodenní opakovací kurz - pro starosty, kteří jej již absolvovali se uskuteční 22. února v Brně, a dvoudenní pro starosty nově zvolené. Ten proběhne ve školícím středisku hasičů v Tišnově 20. – 21. února. Pro starosty obcí s rozšířenou působností (Blansko, Boskovice) se koná 13. – 14. února rovněž v Tišnově.
   Školení proběhne v patnácti tematických blocích a bude pouze teoretické, na praktické procvičování v modelových situacích se starostové těšit nemohou. Mezi přednášejícími se objeví zástupci hasičů, policistů, zdravotníků, hydrometeorologů, vojáků, ale i veterinářů a hygieniků. Posluchači se seznámí se základními krizovými situacemi, které by v Jihomoravském kraji mohly nastat. „Půjde většinou o typové situace, jež je třeba aplikovat na příslušné podmínky. Například vznik ropné nouze – starostové se dovědí, ve kterých místech jejich regionu bude možné čerpat palivo ze zásob,„ vysvětlil Zdeněk Kubeš. Pro podrobnější prostudovaní přednášených témat mohou starostové využít připravená skripta a další dokumenty, jež budou ke stažení na webových stránkách Jihomoravského kraje.
   Nabyté znalosti nemusí absolventi kurzu nijak prokazovat, nečekají je závěrečné testy ani ústní zkoušky, důležitá je pouze účast. Stejně tak není podmínkou, aby školeným zástupcem obce byl výhradně starosta, může pověřit místostarostu, radního, nebo jiného zastupitele. Podle Kubeše by však nemělo jít o zaměstnance obecního úřadu, ale o člena volené samosprávy.
   Ačkoliv starostové dosud neobdrželi pozvánky, zájem o účast v dvoudenním kurzu už našim novinám potvrdil cetkovický starosta Petr Horák. „Zatím jsem o kurzu neslyšel, ale orientovat se v základech krizového řízení pokládám za důležité. Určitě se zúčastním,„ řekl.
  


Olešnice otvírá digitální kino
O l e š n i c e (AD) - Lidé z Olešnice a celého okolí mohou opět do vlastního kina. V objektu Sokolovny je čeká rekonstruovaný kinosál a nová digitální technologie promítání. Slavnostní otevření příští pátek bude spojeno s projekcí dokumentu Kronika města Olešnice 2006.
   Kromě pravidelných pátečních představení plánují Olešničtí rovněž nedělní pohádky pro děti a čas od času i klubové filmy pro náročnější diváky. Opravený sál má podle starosty Zdeňka Peši sloužit také k pořádání koncertů, besed, přednášek, případně dalších akcí podobného charakteru.
   A na jaké filmy se diváci mohou těšit? Dramaturgy kina budou sami občané, na internetových stránkách města Olešnice označí z nabídky zhruba dvaceti filmů ten, který by rádi viděli a nejžádanější snímky pak vedení města objedná.
   Kino ve Vesnici roku 1999 fungovalo od dvacátých let minulého století a udrželo se i přes složité období 90. let, kdy se díky příchodu komerčních televizí v celé zemi dramaticky snižovala návštěvnost kinosálů a mnohé biografy zkrachovaly. Určitý zlom nastal kolem roku 2000, lidé znovu objevili kouzlo sdíleného sledování projekce a šeré kinosály se počaly opět naplňovat – dlužno však podotknout, že převážně v prostorách nových multiplexů.
   Ačkoli si olešnické kino uchovávalo do loňského roku průměrnou návštěvnost 56 diváků na jedno představení, stálo vedení města před rozhodnutím, co dál. Promítací stroje z padesátých let dosluhovaly a zakoupení nových by přišlo na tři miliony, ve špatném stavu byl i samotný sál. Naskytla se příležitost získat na leasing moderní, digitální technologii promítání za půl milionu korun a město na ni kývlo, měsíčně splácí dvanáct tisíc.
   V loňském roce se Olešnickým rovněž podařilo získat dotaci sedm set tisíc korun z programu Leader na rekonstrukci kinosálu. Jeho stav byl ale horší než se čekalo a plánovaná investice 1,5 milionu se vyšplhala na 2,1 milionu korun. „Museli jsme udělat kompletně novou podlahu, původní byla zničená dřevomorkou, dále nový podhled splňující bezpečnostní normy veřejného prostoru a obložení stěn. Zůstaly pouze sedačky z roku 1987,„ popsal rozsah oprav starosta Zdeněk Peša.
   Útulné kino pro 150 diváků poskytuje kromě znamenitého obrazu i výborný zvuk, původní dva reproduktory byly nahrazeny šestidílnou soupravou. Vstupenky na představení lze kupovat přímo v kině nebo v Městském informačním centru Olešnice.
Olešnický starosta předvádí, v čem je ukryto tajemství pohyblivých obrázků.
Foto: Marek Lepka  


MAS Moravský kras hledá své logo, vypisuje soutěž o nejlepší návrh
S l o u p - Jednoduché a výstižné. Takové logo chce mít na svých písemnostech, propagačních materiálech, vizitkách i etiketách regionálních výrobků Místní akční skupina Moravský kras. A aby bylo z čeho vybírat, vypisuje soutěž o nejlepší výtvarný návrh loga.
   Každý návrh musí obsahovat text „MAS Moravský kras„, jinak se kreativitě meze nekladou. „Možnosti použití loga budou široké. Proto by mělo být graficky jednoduché a mělo by vyjadřovat podstatu sdružení. Požadujeme ztvárnění v barevném i černobílém provedení,„ uvedl místopředseda MAS Moravský kras Jozef Jančo.
   Barevný originál i černobílou variantu loga ve velikosti formátu A4 včetně ztvárnění v elektronické podobě na CD-ROMu musí být doručeny na adresu sdružení MAS Moravský kras, 679 13 Sloup 221 nejpozději do 28. února v zalepené obálce s označením „Logo MAS MK„, poštou nebo osobně (budova firmy Zemspol).
   Nejlepší návrh vybere komise složená ze zástupců programového výboru MAS MK, zástupců základních škol z regionu a dalších přizvaných expertů. Autor vítězného návrhu se může těšit na pět tisíc korun.
   INSPIRACE PRO UCHAZEČE
   Místní akční skupina (MAS) Moravský kras je sdružení obcí, neziskových organizací a podnikatelů, které působí na území mikroregionů Spolek pro rozvoj venkova Moravský kras a Časnýř. Zahrnuje šestadvacet obcí, čtyři městysy a město Rájec-Jestřebí. Představitelé obcí, neziskových organizací a podnikatelé ji založili, aby se mohli ucházet o podporu v programu LEADER+.
   MAS Moravský kras v minulém roce uspořádala veřejné diskuse v osmi obcích. Lidé se v rámci těchto kulatých stolů snažili pojmenovat přednosti, ale i slabá místa prostředí, ve kterém žijí. Ze společných setkání postupně vznikla strategie nazvaná Otevíráme Moravský kras a jeho duši lidem. „Lidé si uvědomují, že výhody plynoucí z turistické oblíbenosti krasu zatím čerpá jen pár subjektů z těsné blízkosti jeskyní a ve vesnicích a jejich okolí je nedokážou plně využít,„ konstatoval Jozef Jančo.
   MAS Moravský kras se v současné době zaobírá projektem značení místních produktů a v blízké budoucnosti se zaměří na oblast cestovního ruchu. Zájem o členství v MAS projevily další mikroregiony – Černohorsko, Protivanovsko a Drahanská vrchovina.
   Více informací na www.spolekmo-ravskykras.cz.
  


Deváťáci vyzkouší své znalosti
B o s k o v i c k o (AD) - Žáci 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií otestují své dovednosti. Testy z oblastí matematiky, českého jazyka a studijních předpokladů absolvují v rámci projektu Hodnocení výsledků vzdělávání, jehož nositelem je Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání – CERMAT.
   Do testování, které má celorepublikový rozsah a účast v něm je dobrovolná, se v našem regionu zapojí Gymnázium Boskovice, základní školy Letovice, Boskovice, Lysice, Svitávka, Velké Opatovice, Knínice, Olešnice a dalších dvanáct škol v působnosti Městského úřadu Blansko.
   Testování proběhne ve všech krajích vyjma Prahy ve čtvrtek 1. února podle jednotného testovacího schématu. CERMAT klade důraz na objektivitu a vypracoval podrobné pokyny pro ty, kteří budou archy s testovými otázkami žákům předkládat, ředitelé škol si navíc tyto archy mohou vyzvednout až 31. ledna na pověřených městských úřadech. „Ve středu před testováním otázky vydáme a v pátek 2. února od osmi do jedenácti hodin je školy musí dodat zpět, v poledne je povezeme do Brna,„ vysvětlila Anežka Sedláková ze školského odboru Městského úřadu Boskovice.
   U testovacích otázek jsou vždy nabízeny čtyři odpovědi a žák zaškrtnutím označí správnou, ta může být jen jedna. Za správnou odpověď se body přičítají, za špatnou odčítají, při neoznačení odpovědi se bodový stav nemění – žádná odpověď je tedy lepší než špatná. Na otázky z matematiky mají žáci šedesát minut a na češtinářské a obecné po čtyřiceti minutách, výsledky svých testů obdrží v dubnu před termínem přijímacích zkoušek.
   O účast v projektu Hodnocení výsledků vzdělávání je mezi školami stále větší zájem. „Letos se přihlásilo 1630 škol, to je o dvaatřicet procent více než loni. Nejvíce jich je z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje,„ uvedl Přemysl Rosůlek, referent společnosti CERMAT.
   Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání je organizační složkou státu přímo řízenou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, bylo zřízeno k 1. lednu 2006.
  


Začíná vzdělávací kurz pro lidi s tělesným omezením
O k r e s B l a n s k o (AD) - Tělesně postiženým občanům se naskýtá na-děje, že snáze naleznou zaměstnání či se budou moci efektivněji prezentovat na trhu práce. Svaz tělesně postižených (STP) v České republice realizuje od loňského září projekt Sociální služby a podpora pracovního uplatnění pro tělesně postižené občany na území Jihomoravského kraje. Je určen pro osoby v produktivním věku a dosud se do něj zapojilo pětapadesát lidí, z toho osm z okresu Blansko. „Účastnit projektu by se samozřejmě mohlo více lidí, ale je to cosi nového, a proto váhají,„ vysvětlil manažer projektu Mojmír Ošťádal.
   Cíle projektu jsou jasně definovány, zvýšit zaměstnatelnost zdravotně postižených osob a poskytnout jim rozšiřující vzdělání a odborné dovednosti, podpořit je při hledání zaměstnání a začlenění do pracovního procesu a konečně vytvořit kontakty mezi zaměstnavateli a zdravotně postiženými uchazeči o zaměstnání.
   Prvním krokem, jenž by měli účastníci projektu zvládnout a na který mají jeden rok, je šedesátihodinový kurz zaměřený na několik tematických oblastí. Největší díl, čtyřicet hodin, bude věnován práci s počítačem. „Lidé se naučí pracovat se základními programy, používat internet a elektronickou poštu,„ popsal Ošťádal. Ve zbývajících dvaceti hodinách pak získají základní přehled v pracovně-právní problematice a osvojí si elementární pravidla podnikání. Tělesně postižení lidé z Blanenska začnou s počítačovým kurzem již tento týden. „Na dalších termínech se dohodneme na místě tak, aby všem vyhovovaly,„ upřesnil Petr Krejčí z blanenského STP. Po ukončení celého kurzu, od února příštího roku, začne vyhledávání vhodných pracovních příležitostí.
   Mimořádně dobrou zkušenost se začleňováním postižených do pracovního procesu mají ve Středočeském kraji, kde stejný projekt zahájili před rokem. Přihlásilo se do něj pětatřicet tělesně postižených, od mírnějších stupňů poruch až po takzvané ležáky, a dnes mají všichni práci. „Začali jsme spolupracovat s firmami, i zahraničními, a ukázalo se, že je spousta možností. Někteří dostávají práci domů, kompletují lampičky pro truhlárnu nebo montují úchyty na trubky jisté francouzské firmě. Jiní se v truhlárně zapojili přímo do provozu, vrtají díry do dřevěných prvků,„ uvedl Čestmír Řízek, koordinátor projektu v okrese Nymburk a dodal, že mezi zaměstnanci a zaměstnavateli panuje oboustranná spokojenost. „Lidi ta práce neuvěřitelně proměňuje, dostávají se zpět do běžných vztahů, ze kterých mnohdy vypadli, vracejí se do života a začínají si sami sebe více vážit,„ řekl dále Řízek.
   Svaz tělesně postižených realizuje projekt v rámci společného regionálního operačního programu (SROP) a na jeho financování se podílí Evropská unie, státní rozpočet České republiky a rozpočet Jihomoravského kraje. Celková částka vložená do projektu činí 5,6 milionu korun.
  


Čtyři měsíce na Dominice
BOSKOVICE - Kdepak klasické turistické destinace. Jadran, španělské pláže, Tunisko. Sterilní prostředí, dokonalý servis, za plot nekoukat. Kdyby k tomu bylo ještě vepřoknedlo a pivko, vyváželi by tam čeští taťkové své rodiny dokonce i častěji. Vždyť i ti Arabové už se načili říkat Dobrý den a Jak se máš. Cestovka vás přiveze na letiště, po přistání se vás ujme delegát, v podstatě nepotřebujete ani umět pípnout cizím jazykem.
   Ale co takhle jinak? Sám za sebe. A na rok. Ruku na srdce - kolik z nás by to dokázalo? Jisté procento dobrodruhů nepochybně.
   Letenka za auto
   Kája to vzala jako životní šanci. Synové už dospěli - a tak pronajala byt a v zaměstnání požádala o roční neplacené volno. To vše s vědomím, že některé příležitosti v životě přicházejí jen jednou a bez náhrady. Kde vezme samoživitelka na letenku přes půl světa? Prodá auto. Co bude za rok se uvidí...
   Cíl cesty: Dominika. Malinká ostrovní země v Malých Antilách, jejichž část se označuje jako Návětrné ostrovy. Z půli ji omývá Atlantik a způli Karibské moře. Kdo z vás do této chvíle věděl, že existuje? Je veliká (spíše malá) třeba jako Chráněná krajinná oblast Jeseníky nebo Bílé Karpaty a žije v ní přižně tolik lidí jako ve Zlíně nebo na Kladně. No a samozřejmě tam nelítá přímá linka.
   „Deset tisíc kilometrů nebyl žádný problém,“ vzpomíná dnes Kája, „ale těch osmdesát z Quadeloupe na Dominiku nás stálo docela mnoho úsilí i peněz. A hlavně to bylo hodně dobrodružné.“ Nebyla na cestě sama. Kamarádka z Boskovic se tam cítí jako doma, a zde je tedy částečné vysvětlení, proč zrovna Dominka. Na trajekt se nevešly, a tak po několikadenním úsilí odcestovaly nákladní lodí. Atlantik o sobě dal vědět, cesta trvala 14 hodin. Zcela vybělené Evropanky pak ve tři v noci musely absolvovat imigrační i celní proceduru. (Dovážet se nesmí alkohol, cigarety a cigaretové papírky.) Ženy se prohlásily za turistky (přece nebudeme platit za vízum), a tak jim při budoucím pobytu hrozilo neustálé nebezpečí v podobě policejních průtahů.
   O národní hrdosti
   Svou malou zemičku její obyvatelé milují stejně jako život sám. Hrdost na vlastní zem je v popředí veškeré komunikace - vždyť je zde tak krásně. A z jejich osobního rozpoložení plyne i zájem o druhého. Vždy a za všech okolností si prý rádi povídají.
   „Nejsou to žádní peciválové, kteří nevystrčili nos ze dvěří. Znají svět, cestují, studují. Žít ale chtějí doma. Svůj klídek na ostrově si nakonec nechtějí nechat ničím narušit,“ konstatuje Kája. „Nedovedli pochopit, že nemáme moře - a kudy tedy vedou hranice, ptali se. A jezdíte k moři aspoň na víkend? A oni ke všemu vůbec neumějí plavat!“ směje se ještě dnes cestovatelka.
   V souladu s přírodou
   Původních Karibů je na ostrově jen málo. Žijí ve vnitrozemí a živí se tradičním pletením košů. Podstatnou část obyvatelstva ale tvoří potomci kdysi zotročených černochů, hluboce věřící křesťané. Zvláštní skupinu, mezi nimiž Kája pobývala, pak tvoří rastové. „Žijí v souladu s přírodou a jaksi klidnějším životem než ti ostatní,“ vzpomíná dnes. Umí léčit, lidé za nimi chodí na radu. „Lidé si na Dominice svého zdraví velmi váží, přicházejí včas. Jedním z důvodů může být i skutečnost, že nemají na lékaře,“ zamýšlí se dnes Kája.
   Příroda sama poskytuje většinu potřebného k životu, a tak se pracuje jen občas. Ovoce, zelenina, byliny, ryby, to všechno roste samo kolem. Na cigarety a alkohol nikdo nemá a navíc - normální je nekouřit. „Možná jsou nechtěně zdraví,“ mudruje Kája. Na druhé straně ale úplně všichni kouří marihuanu. To, že je tam pěstována, je veřejné tajemství. A kouří ji skutečně všichni, i policisté ve službě. Zákon, nezákon.
   „Byla jsem nucena změnit názor na déšť. To, co míváme zde, není vůbec nic. Tam voda z nebe neprší, nýbrž teče,“ glosuje další překvapující poznatek Kája.
   Ženy jsou krásné
   Na ostrově je vlhko, prádlo neuschne prakticky nikdy, pere se v řekách (je jich 360), mýdlem. Ženám vlhkost dává krásu - nemají vrásky, nýbrž nádhernou hladkou kůži. A ženy se umějí nosit, sebevědomí jim nechybí - nadváha sem, nadváha tam. A ty barvy. Nebojí se kombinovat divoké barvy - v souladu s tím, jak to dokáže jen sama příroda. Vlasy mají všichni kudrnaté, tvoří z nich nejroztodivnější kreace, dredy. „A všichni krásně voní,“ nasává Kája. A protože Kája při svém působení ve školství zaznamenala prudérní výchovu, udivil ji velmi erotický způsob tance na zábavách.
   Mateřská školka
   Ano, dá se říct, že pracovala, o financích se ale nezmiňuje. Zřejmě nebyly důležité. Myla nádobí, pomáhala s dětmi. A učila se – jazyk, kulturu, způsob výuky. „Rodiče se snaží dětem zaplatit alespoň školku, protože na školu už často nemají,“ vysvětluje nám nepochopitelný přístup ke vzdělání. A tak se ve školce i vyučuje. Káju například zcela pohlcovala výuka zpěvu, což jsou náboženské písně – hodiny rozhodně nebyly nudné, děti mají rytmus v těle a zpěv naplno prožívají. Tří až pětileté děti se dále učí o své zemi, symbolech státu, jsou vedeny k národní hrdosti. Stejně tak se učí číst, psát a počítat. V pátek se sportuje.
   Do školky si nosí svačiny a pití, které si uloží do ledničky. Obědvá se tradičně – společné jídlo z jednoho hrnce paní učitelky a majitelky školky v jedné osobě. Hodinku pak děti odpočívají s hlavičkami na stole. „Překvapovalo mě, jak jsou disciplinované. Hlavně jsou nádherné. Každá škola i školka má své stejnokroje.
   Trošku jsem si s nimi i hrála, vyzdobila jsem jim školku, ony mě na oplátku učily kreolštinu prostřednictvím jejich dětských písniček. A neznají divadlo!“ překvapilo místní divadelnici.
   Jídlo
   Vaří se v jednom hrnci – rýže, těstoviny, čočka – to se dováží. Zbytek už roste všude kolem – banány, různé druhy brambor, kořenů, zeleniny, bylinek, dále banány, ryby se nachytají v řekách. Na zahušťování se používá kokosové mléko. Mléko a další živočišné produkty prakticky neznají. Pije se voda z řek, ovocné šťávy nejsou k pití, nýbrž k jídlu. „Denně jsem se cpala mangem, které jsem si utrhla vždy u domu, kde jsem bydlela,“ vzpomíná.
   Život kreolů
   Na ostrově není dopravní policie, lidé neznají řidičáky. Nejlépe je jezdit stopem. I veřejná doprava soukromými mikrobusy je hodně zajímavá. Staví se všude, zastávka, nezastávka. A protože všichni mají pořád dost času, neřeší se, zda zůstat u dveří, protože vystupuji po třech stech metrech, nebo sedí úplně vzadu. Zastaví se, všichni vystoupí, rozloučí se, nasednou a za chvíli zase všichni vystupují, aby vypustili toho nejvíc vzadu… A cestou si všichni vykládají a zpívají.
   Lidé jsou otevření a žijí otevřeně. „Kdekoliv jsem byla, musela jsem se chovat jako doma. Nikdo se nestaral, nikdo nic nenabízel. Bylo samozřejmostí, že si vezmu, co potřebuji,“ diví se ještě dnes Kája. Lidé přijdou na návštěvu, přinesou si suroviny, uvaří si. Že není domácí pán doma nevadí. Až přijde, popovídají si, pomlčí spolu a zase jdou.
   Že ta světlá Evropanka hraje na kytaru udivovalo všechny – na Dominice hrají jen muži. Moc se jim líbilo její podání písní našeho Spirituál kvinetu. Ostatně jejich zpěvům je to přece velmi blízké.
   Z roku byly nakonec jen čtyři měsíce. Hrůzné ataky tropické horečky v pravidelných intervalech Káju v podstatě vyhnaly – koneckonců zdraví nemá až tak zcela v pořádku. Až dva měsíce po návratu se dozvěděla skutečnou diagnózu – lymeská nemoc. Rozhodně ale nelituje ničeho. A občas teskně kouká do dáli.
Foto: archiv  


Starosti a radosti starostů
Miroslav David je ve funkci starosty tři měsíce. Jako dosud jsme i jemu položili dvě otázky:
   1. Co se v Knínicích během vašeho tříměsíčního působení už podařilo?
   2. Co vás naopak zklamalo a rozčílilo?
   Nástup do funkce starosty nebyl vůbec jednoduchý. Po komplikované volbě obecní rady se podařilo sestavit tým lidí, na které se mohu spolehnout. Pomalu vyprchává rozčarování z předávání úřadu bývalým vedením obce.
   Konec roku byl dost náročný, protože bylo nutno provést kolaudaci na přístavbě mateřské školy, jíž se po vyřešení vzniklých problémů podařilo zdárně dokončit. Další akcí, kterou musíme řešit, je plánovaná výstavba čistírny odpadních vod (ČOV), na kterou obec nemá dostatečné finanční prostředky. Nyní jsou vedena jednání o možnosti získání dotací, na kterých je závislá celá výstavba ČOV a splaškové kanalizace. Také hledáme nová stavební místa, o která je v Knínicích velký zájem. Je zadáno zpracování projektové dokumentace na inženýrské sítě pro jedenáct nových rodinných domů.
   Starosti mi rovněž přidalo zjištění černé skládky na našem katastrálním území. Mrzí mě, že se najdou lidé, kteří svým nezodpovědným chováním ničí naše okolí. Na jejich bezohlednost doplácí všichni slušní občané.
   V současnosti opravujeme havarijní stav sociálního zařízení ve škole, dokončení plánujeme na konec února.
Foto: Jitka Melkusová  


O předsevzetích a plesání
B o s k o v i c e - Rok 2007 už je v plném proudu a s ním i naše vydařená či naopak nepovedená předsevzetí. Tiše jsme se zařekli, že budeme cvičit, přestaneme kouřit, budeme více času trávit tím, co nás zrovna moc netěší a méně tím pohodlným. Jak jste to zvládli? Otázku jsme položili středoškolským studentům. Evidentně si předsevzetí pro jistotu ani nedávají nebo si je dají, aby prý měli co rušit.
   Silvestr oslavili všichni jako obvykle bujaře s nejbližšími přáteli se sklenkami šampaňského.
   Další téma, kterým teď žijí studenti, jsou plesy. Odhodíme unošené rifle, mikinu schováme do šatníku a na den ze sebe uděláme princezny a galantní mladíky. Jak to studenti vnímají? Upřednostní ples před diskotékou alespoň občas? Přečtete si sami.
   
   1) Dal/a sis nějaké novoroční předsevzetí do následujícího roku? Jaké to bylo, když ne, tak proč?
   2) Jak jsi oslavil/a Silvestr
   3) Chodíš se někdy bavit na plesy? Byl jsi na nějakém teď někdy?
   
   Pavel Kalvoda, 19 let, A. Citroena
   1) Žádné předsevzetí jsem si nedal, protože je stejně nedodržuju. Je to k ničemu.
   2) Silvestr byl super, oslavili jsme ho s naší partou v jedné hospůdce
   3) No, mám sice radši jiné akce, ale už jsem se tam dvakrát podíval.
   
   Kamila Koutná, 19 let, SPgŠ
   1) Ne, do nového roku si předsevzetí nikdy nedávám. Letos pro mě ale bude rok zlomový, proto mám jen několik přání, která se týkají hlavně maturity a vysoké školy.
   2) Letos jsem slavila skvěle doma v kruhu svých nejbližších kamarádů.
   3) Teď už je za námi stužkovací večírek a maturitní ples, obě akce se nám skvěle vydařily a budeme na ně rádi vzpomínat. Teď už nám jen zbývá, aby se nám vydařila maturita.
   
   Andrea Svobodová, 18 let, Gymnázium Blansko
   1) Ano, dala jsem si předsevzetí, že se budu učit na maturitu. Zatím to ale moc neplním.
   2) Silvestr jsem ani moc neslavila, byla jsem s kamarádkou a povídali jsme si, takový normální večer.
   3) Na plesy chodím, ale jen občas. Šla jsem loni s kamarádkou, co maturovala.
   
   Karolína Vaculovičová, 18 let, SPgŠ
   1) Nedávám si nikdy předsevzetí
   2) Zažila jsem nejkrásnější Silvestr s mými přáteli v Boskovicích
   3) Plesy mám moc ráda. Náš maturitní večírek byl nezapomenutelný.
   
   va
  


Kultura

Kunštátský zámek nabídl další unikáty
K u n š t á t (tt) - Unikátní objev ranně barokních parket učinili památkáři během stavebních prací na zámku v Kunštátě. Statické zajištění horního zámku začalo demontáží parket v Alhambra salonu v jihozápadním křídle objektu, a přitom bylo zjištěno, že místnost má tři úrovně podlahy.
   Dendrochronologický průzkum, při kterém odborníci určí stáří dřeva, prokázal, že nejspodnější vrstva podlahy vznikla někdy těsně po roce 1684. „Parkety pochází z ranného baroka. Jsou to možná nejstarší parkety v Česku, alespoň já jsem neslyšel o starších. Jedná se o protáhlé kosodélníky, jejichž střed tvoří spárovka z jedlového dřeva, okraje jsou zpevněny masivní dubovou lištou,„ uvedl Libor Urbánek z firmy Tabernákl, která bude zajišťovat restaurování objevených parket. Druhá, prostřední vrstva podlahy se dochovala jen částečně a pochází z roku 1790. Poslední vrstva je z roku 1910, kdy byly všechny místnosti v prvním patře opatřeny vlyskovými parketami.
   Restaurátor začátkem minulého týdne provedl sondu v další z místností v prvním patře jižního křídla zámku. I ona prokázala existenci překryté podlahy s unikátními parketami také v Pilastrovém sále. Další sondu plánují ve zbrojnici, která se nachází mezi Pilastrovým sálem a Alhambra salonem. „Vzhledem k tomu, že parkety jsou i v Pilastrovém sále, předpokládám, že se potvrdí naše očekávání a původní parketová podlaha bude ve všech třech místnostech prvního patra,„ řekl Libor Urbánek.
   Letošní práce na zajištění statiky navázaly na velkou stavební akci, která byla dokončena závěrem loňského roku, kdy byla na kunštátském zámku dokončena obnova krovů a kompletní výměna střešního pláště. „Práce na statice začaly prioritně v jihozápadním křídle, které vykazuje největší statické poruchy, a kudy také prochází průvodcovská trasa. Statické poruchy mají svou příčinu ve zvětrávání skalního podloží, na kterém zámek stojí. Kvůli tomuto zvětrávání dochází k mikrosesuvům západní stěny zámku,„ vysvětlil kunštátský kastelán Radim Štěpán.
   Statické práce začaly právě v Alhambra salonu. Po demontáži parket byl také odstraněn zásyp a odhaleny klenby, neboť celá místnost se bude stahovat ocelovými táhly. Objev tří úrovní podlahy a unikátních parket však neznamenal jediné pozoruhodné zjištění, které tyto práce umožnily. „Při odkrytí kleneb byl odhalen půdorys původního pozdně románského paláce a v rámci prohloubeného stavebně historického průzkumu a navazujícího restaurátorského průzkumu byly odhaleny středověké omítkové vrstvy s poměrně dobře dochovanou gotickou ornamentální výmalbou ze 14. století,„ popsal Radim Štěpán.
   V současné době tak na kunštátském zámku probíhá zaměření a zdokumentování nálezů a fixace středověké omítky. Zajímavostí je, že po statickém zajištění Alhambra salonu bude překryta gotická výmalba novou omítkou. V místnosti bude totiž výhledově restaurována klasicistní iluzivní výmalba z roku 1790. „Nálezy gotické výmalby tedy nebudou dále prezentovány. Jedná se o jedinečný okamžik, protože jsme po půl tisíciletí první a možná vůbec poslední, kdo se na gotické malby podívá,„ dodal Radim Štěpán.
   Oprava celé místnosti bude završena položením zrestaurovaných ranně barokních parket. To vše musejí Kunštátští stihnout do 1. května, kdy začíná sezóna a brány zámku se otevřou veřejnosti. Parkety budou letos zrestaurovány v Alhambra salónu, do budoucna se však jejich obnovení dočká také Pilastrový sál, a pokud se jejich nález potvrdí také pod stávajícími vlysovými parketami ve zbrojnici, obnoví restaurátoři unikátní ranně barokní parketovou podlahu v celém prvním patře jižního křídla.
Restaurátor Libor Urbánek provádí sondu, která potvrdila, že unikátní ranně barokní parkety jsou i v Pilastrovém sále.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Hnutí V-Day přiveze kontroverzní hru Vagina monology
B o s k o v i c e (tt) - Benefičním představením celosvětově uváděné hry Vagina monology se v Boskovicích bude prezentovat hnutí V-Day, jehož posláním je zastavit násilí páchané na ženách a dívkách. Akce se koná v sobotu 3. února od 19 hodin v zámeckém skleníku.
   Hnutí V-Day založila autorka Eve Enslerová jako odpověď na reakce žen na svou hru, která vznikla na základě rozhovorů s více než dvěma sty žen nejrůznějšího věku, sociálního postavení, národnosti a vyznání. Enslerová se snažila zachytit bolestné jádro problému žen s přijetím vlastního těla. Provokativním způsobem vybízí k zamyšlení nad něčím, o čem nebylo donedávna patřičné mluvit. Hru nastudoval kolektiv profesionálních a amatérských hereček spolupracujících s volným sdružením Cesta Ženy.
   „Výtěžek ze vstupného bude věnován na potřeby azylového ubytování pro ženy – oběti násilí, které provozuje občanské sdružení Magdalenium. V-Day není jen o divadle, ale i o setkávání lidí. Proto po představení následuje večírek s hudební produkcí místních DJ´s a před i po představení bude k dispozici bohatá nabídka informačních materiálů o problematice násilí na ženách,„ uvedla hlavní organizátorka boskovického V-Day Kateřina Plesková z Nesehnutí Brno, koordinátorka kampaně Ženská práva jsou lidská práva. „V Boskovicích už řadu let funguje Domov pro matky v tísni Charity ČR, kterému chceme též nabídnout možnost na akci prezentovat své aktivity na pomoc ženám,„ doplnila organizátorka.
  


Divadelníci z TotAmu natočili film
L e t o v i c e (tt) - Vyměnit prkna, která znamenají svět, za filmové plátno se rozhodli nadšenci z letovického divadelního spolku TotAm. Výsledkem je amatérský film Hra o bláznech a lidech, který bude mít premiéru v pátek 2. února od 18 hodin v kulturním domě v Letovicích.
   „Film se natáčel od srpna minulého roku a v padesát minut trvající psychologické pohádce si zahrálo 36 herců a 11 koz. Filmovalo se v exteriérech na mnoha místech Českomoravské vysočiny, na náměstí v Olešnici i na letovickém zámku. Našim cílem bylo vytvořit zajímavý příběh, který donutí diváka přemýšlet,“ uvedl autor filmu Tomáš Kratochvil, který je momentálně ve druhém kole přijímacího řízení na katedru režie pražské FAMU.
   
Foto: archiv  


Nebe na zemi v Lysicích
L y s i c e (Jim) - Divadelní soubor KLYH v Lysicích předvedl v neděli premiéru hry autorů Voskovce a Wericha Nebe na zemi. Nelehkou (a neodmyslitelnou) hudební složku si režisérka Olga Tejkalová spolu s autorem hudebního doprovodu Jiřím Sedláčkem ztížila tím, že ji rozšířila i o další písně z pera Jaroslava Ježka.
Stoprocentní muži.
Foto: Jitka Melkusová  


Informace

Lom pod přehradou bude skladištěm
B o s k o v i c e - Kam s momentálně nepotřebnými dlaždicemi z rozebraných chodníků nebo cihlami z bouraček, které jsou třeba poškozeny, ale mohly by se v budoucnu ještě hodit?
   Z bývalého lomu pod hrází boskovické přehrady se boskovičtí radní rozhodli udělat skladiště stavebnin. „Půjde o jakýsi mezisklad použitého stavebního materiálu, který je majetkem města, momentálně není potřeba, ale v budoucnu se dá ještě využít,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
   Veškerý materiál bude za plotem a město si o něm povede řádnou evidenci. Případné nenechavce mají odradit namátkové kontroly městské policie.
   
  


Výzva policie ČR - okresního ředitelství Blansko
B o s k o v i c e - Dne 17. ledna 2007 v době mezi 16.45 a 17.00 hodinami došlo v Boskovicích na ulici Hliníky číslo 2068 k loupežnému přepadení obsluhy benzinové čerpací stanice firmy PentaCo, s.r.o. Boskovice. Dosud neznámý pachatel za použití násilí a pod pohrůžkou použití střelné zbraně donutil obsluhu k vydání finanční hotovosti ve výši 80 tisíc korun. K objektu pachatel přišel po ulici Hliníky a stejnou cestou odešel ke kruhovému objezdu. Policie žádá občany, kteří se v uvedené době pohybovali v blízkosti ulice Hliníky - garáže, benzinového čerpadla Trial, blízkých rodinných domků nebo ve vozidlech v blízkosti kruhového objezdu a mohli vidět pohyb jakékoliv podezřelé osoby (muž štíhlé postavy, věku do 35 let, vysoký 175 centimetrů v černé, kožené, podřené bundě a světlém svetru ke krku s černou nebo šedou kuklou na hlavě), aby kontaktovali policii na telefonním čísle 974 631 327 - poručík Opatřil nebo linku 158.
   Za spolupráci Policie ČR občanům děkuje.
   
   Vrchní inspektor Mgr. Miroslav Kovařík
  


Únorová obloha
Vstupujeme do období vlády nejkratšího měsíce roku – února. Při pohledu na večerní jasnou oblohu se nám podél ekliptiky nabídne polovina počtu souhvězdí zvířetníku. Směrem od východu k západu najdeme výrazná souhvězdí Lva, Raka, Blíženců, dále souhvězdí Býka, Berana a Ryb. Našemu zraku určitě neunikne pohled na nejkrásnější souhvězdí severního nebe, na souhvězdí Orionu. Na toto souhvězdí se můžeme dívat denně a stále nás bude zajímat. Souhvězdí tvoří 7 hvězd značně jasných, uspořádaných do tvaru motýla. Podle starověkých představ souhvězdí znamená postavu bájného lovce Oriona, který podle báje svou prostořekostí urazil řeckou bohyni Héru. Za trest Héra poslala na lovce obrovského štíra (souhv. Štíra), který ho bodnul a způsobil mu smrt. Na přímluvu bohyně lovu Artemidy byl Orion i se svým psem Siriem přenesen na oblohu mezi souhvězdí. Polohy hvězd tvořící souhv. Orion i s názvy jsou na obrázku: Betelgeuze a Bellatrix leží na ramenou lovce, Saiph a Rigel na jeho nohou. Zbývající tři hvězdy tvoří lovcův pás. Od střední hvězdy pásu směrem dolů se nalézá lovcův meč zavěšený na pásu. Nejjasnější hvězdou souhvězdí je Betelgeuze. Asi uprostřed lovcova meče najdeme Velkou mlhovinu v Orionu (M 42), část obrovského komplexu mezihvězdné hmoty. Uvnitř mlhoviny se nalézá mnohonásobná hvězdná soustava s názvem Trapez. Nádherným útvarem v tomto souhvězdí je tzv. Koňská hlava, viditelná jen teleskopem. Jde o zářící plynnou mlhovinu, z části překrytou tmavou neosvětlenou mezihvězdnou hmotou. Orionův meč je dobré si prohlédnout aspoň triedrem. Vlevo od hvězdy Saiph mírně dolů září nejjasnější hvězda nebe Sirius (tzv. Psí hvězda) v souhv. Velkého psa. Má jasnost –1,43 mag a je dvojhvězdou se vzdáleností od Země asi 9 ly (světelných let). Orion určitě každého pozorovatele zaujme.
   Únorové Slunce se posune blíž ke světovému rovníku, bude tedy svítit více než v lednu. Dne 1.2. Slunce vyjde v 7 h 34 min a zapadne v 16 h 53 min. Dne 28.2. vyjde v 6 h 46 min a zapadne v 17 h 40 min. Sluneční azimut vzroste ze 64° na 79°, den se prodlouží o 1 h 35 min. Do znamení Ryb Slunce vstoupí 19.2. ve 2 h 8 min SEČ.
   Hned na začátku února dne 2.2. v 6 h 45 min nastává měsíční úplněk. Pak bude Měsíc „couvat“ k poslední čtvrti 10.2. v 10 h 51 min a k novu. Ten nastane 17.2. v 17 h 14 min. V tuto dobu bude vhodné období pro pozorování večerní hvězdné oblohy. Měsíční první čtvrt nastane 24.2. v 8 h 55 min. Dne 7.2. ve 14 h bude Měsíc v odzemí, nejdále od Země ve vzdálenosti 405 tis. km. K Zemi se nejvíce přiblíží 19.2. v 11 h na vzdálenost 361 tis. km.
   Pokud chceme pozorovat planety, můžeme se opřít o následující informace: nad JZ obzorem večer až do poloviny února lze nalézt planetu Merkur, která bude 8.2. nejvýš nad obzorem. Venuše jako Večernice bude vidět nad západním obzorem. Ráno nad JV obzorem v souhv. Střelce najdeme Mars. Podobně ráno na východě bude zářit v Hadonoši Jupiter. Krásná planeta se známými prstenci Saturn jasně září po celou noc v souhv. Lva. Planety Uran a Neptun nebude možné pozorovat.
   Z úkazů na obloze jsou zajímavé konjunkce planet s Měsícem: 3.2. v 0 h Saturn, 12.2. ve 13 h Jupiter. Blízko Měsíce bude také Mars 15.2. a také Venuše 19.2. ve 20 h. Konjunkce by měla být dobře viditelná.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - Při projíždění prudkou levotočivou zatáčkou na silnici od Boskovic do Knínic havaroval 20. ledna dvaadvacetiletý řidič osobního auta. Ve velké rychlosti dostal smyk na mokrém povrchu a vyjel vpravo mimo vozovku, kde narazil do stromu. Jeho třiadvacetiletý spolujezdec utrpěl při nehodě lehké zranění. Dechová zkouška u řidiče byla negativní. Škoda byla odhadnuta na 100 tisíc korun.
   Na silnici číslo 43 mezi Závistí a Černou Horou zareagoval 20. ledna čtyřiatřicetiletý řidič VW Passat příliš pozdě na pomalu jedoucí kolonu. Při brždění na mokré silnici vyjel do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím Fordem. Řidiče Fordu a jeho spolucestujícího odvezla záchranka s lehkým zraněním do nemocnice v Boskovicích. Ani jeden z řidičů před jízdou nepil alkohol. Škoda byla odhadnuta na 300 tisíc korun.
   Sedmadvacetiletý řidič motocyklu se vyboural 21. ledna u Jedovnic. Na mokrém povrchu dostal v zatáčce smyk a vyjel vpravo mimo vozovku, kde narazil do stromu. S lehkým zraněním skončil v brněnské úrazovce. Jeho motorka není řádně zaregistrována a na silnici neměla co dělat. Řidič u sebe neměl žádné doklady. Škoda byla odhadnuta na 2 tisíce korun.
   Až jeden rok vězení za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí nyní pětačtyřicetileté řidičce, která 21. ledna při silniční kontrole v Blansku nadýchala 1,95 promile. Ženě byla odebrána krev na zkoušku i řidičský průkaz.
   Na kruhovém objezdu v Letovicích se 22. ledna jednačtyřicetiletý řidič náklaďáku smýknul po zledovatělé krajnici a skončil mimo silnici. Dechová zkouška byla negativní. Škoda byla odhadnuta na 12 tisíc korun.
   Šedesátiletý řidič osobního auta se 22. ledna u Doubravice nad Svitavou plně nevěnoval řízení vozidla a při projíždění pravotočivé zatáčky vyjel vpravo mimo silnici, kde narazil do stromu. Alkohol nenadýchal, škoda byla odhadnuta na 48 tisíc korun.
   V úterý 23. ledna zaskočil řidiče sníh. V Rájci-Jestřebí dostal na zledovatělé silnici smyk sedmadvacetiletý řidič, jeho náklaďák se dostal do protisměru a čelně se střetl s protijedoucím osobním autem. Škoda byla odhadnuta na 35 tisíc korun. Na neposypané místní komunikaci v Úsobrně uklouzl se svým autem dvaatřicetiletý řidič a bočně se střetl s protijedoucím vozidlem. Škoda byla odhadnuta na částku 40 tisíc korun. Čtyřiačtyřicetiletý řidič osobního auta se čelně střetl s protijedoucím náklaďákem poté, co dostal smyk na zasněžené silnici u Černé Hory směrem na Bořitov. Škoda byla odhadnuta na 100 tisíc korun. Žádná z nehod si nevyžádala zranění.
   Při vyhýbání protijedoucímu vozidlu 24. ledna dostal dvacetiletý řidič osobního auta smyk na kluzké silnici u Boskovic. Jízda skončila nárazem do stromu. Dechová zkouška dopadla pro řidiče dobře. Škoda byla odhadnuta na 50 tisíc korun.
   Dvaatřicetiletý řidič uklouzl 24. ledna v Cetkovicích s náklaďákem na silnici pokryté sněhovou kaší, dostal smyk a narazil do kůlny u rodinného domu. Dechová zkouška byla negativní. Škoda dosáhla 210 tisíc korun.
   Trabant osmadvacetiletého řidiče se 24. ledna mezi Doubravicí a Lhotou Rapotinou srazil s protijedoucí Škodou 120. Při nehodě byla lehce zraněna devětadvacetiletá spolujezdkyně řidiče Škodovky. Ani jeden z řidičů před jízdou nepil alkohol. Škoda byla odhadnuta na 10 tisíc korun.
   Šestadvacetiletý nepozorný řidič autobusu nacouval 25. ledna na Erbenově ulici v Blansku do osobního auta. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Škoda byla odhadnuta na 20 tisíc korun.
   Neznámý pachatel se před 20. lednem vloupal do čtyř rekreačních chalup v Hlubokém. Dovnitř se dostával tak, že vypáčil dveře nebo rozbil okno. Majitelé chat teď postrádají horské kolo, MP3 přehrávač, peníze, náramkové hodinky, oblečení a jedenáct ozdobných lahví. Nevítaný host při své loupežné výpravě navíc stihnul pojíst i popít ze zásob chalupářů. Škoda, kterou způsobil, přesahuje 23 tisíc korun.
   Policie dostala 20. ledna oznámení o vloupání do řadové garáže v Blansku. Neznámý zloděj zde ukradl různé nářadí, hydraulický hever, dvě autorádia, oblečení, pokosovou pilu, osm disků kol k osobnímu automobilu a dva zesilovače s reproduktory. Způsobil škodu převyšující 54 tisíc korun.
   Dvě skleněné desky stolu a keramické obkladačky na pánském záchodě padly za obět řádění neznámého vandala v prostorách diskotéky v Blansku. Škoda, kterou 22. ledna nahlásil policii majitel diskotéky, byla vyčíslena na 22 tisíc korun.
   V noci na 23. ledna se vloupal neznámý zloděj do budovy pily v objektu bývalého zemědělského družstva v Rudici. Využil nepořádného oplocení a přes dvoje dveře se dostal do sklepa, odkud odnesl různé nářadí - elektrické a motorové pily, brusky, vrtačky, sady tvarových fréz a další. Ukradené věci spolu s poškozením budovy daly dohromady 41 tisíc korun.
   Až dva roky vězení hrozí devatenáctiletému muži z Blanenska, který byl 25. ledna usvědčen z krádeže křovinořezu a motorové pily ze sklepa rodinného domu v Cetkovicích. Majitelce způsobil škodu 13 tisíc korun. Ukradené věci prodal mladík kamarádovi a peníze použil pro vlastní potřebu.
  


Zubní pohotovost na Boskovicku – únor 2007
B o s k o v i c k o - 3. 2. MUDr. Kopáčková Letovice, A. Krejčího 1a 516 474 369
    4. 2. MUDr. Kraml Boskovice, Vodní 95 516 494 380
    10. 2. MUDr. Křížová Boskovice, Růžové nám. 2345/12 516 452 808
    11. 2. MUDr. Kubínová Nemocnice Boskovice 516 491 263
    17. 2. MUDr. Kučerová Lysice, Komenského 429 516 472 460
    18. 2. MUDr. Loskot Svitávka, Hybešova 197 516 471 210
    24. 2. MUDr. Lukeš Boskovice, Smetanova 24 516 454 046
    25. 2. MUDr. Mikulášková Letovice, Mánesova 468/2 516 474 488
   Provozní doba ordinací: 8 – 12 hodin
   Ve všední dny od 19 do 7 hodin a o svátcích nepřetržitě zajišťuje pohotovostní službu stomatologická klinika Nemocnice U sv. Anny v Brně, telefon 543 181 111 (ústředna).
  


Čekají na nové pány
B o s k o v i c e - BETY - bílá fenka se do útulku dostala před Vánocemi. Je velice hodná, ale smutná, očividně jí chybí její pán. Klidná a poslušná fenka, která touží po pohlazení a miluje procházky.
   DANDY je čiperná fenka s velice přátelskou povahou, v útulku je od začátku nového roku. Tato mladá hravá fenka se ráda proběhne a je vděčná za vlídné slovo.
   MONTY je už starší pán a v útulku je nejdéle, je ale stále velice čiperný a vděčný za cokoliv. Rád chodí na procházky a přes počáteční ostych si na nového pána rychle zvykne a bude šťastný.
   ŤAPINKA je menší fenka křížence jezevčíka s krásnou barvou srsti. V útulku je pár dní a zatím je v novém prostředí bojácná, ale moc hodná a čeká na hodného pána nebo paničku, který se o ni postará.
   TEREZKA - asi roční fenka kří­žence jezevčíka s vlčákem, je menší postavy. Při hlazení si sedá a vděčně se dívá do očí. Je moc hodná a zcela nekonfliktní, ráda by byla na zimu někde v teple.
Dandy Ťapinka
  


Sport

Blansko a Protivanov bez porážky
Mrazivé počasí bylo tentokrát největší překážkou fotbalistů ve druhém kole zimního turnaje v Boskovicích. Na velice dobře připravené hrací ploše mohly všechny celky pokračovat kvalitní zimní přípravě.
   Bystřice - Kunštát 7:1 (4:0). Horák 3, Matuška 2, Veselý a vlastní - Novotný.
   Bystřice: Trávníček - Kozáček, Veselý, Vícha, Mitáš, Lukš, Matuška, Sklenář, Horák, Havlíček, Zbytovský (Svoboda, Špatka, Škorpík). Kunštát: Kubíček - Všianský, Martínek, Novotný, Šváb, Hruška, Křepela Radim, Včelík, Bednář, Boček, Řehoř (Křepela Lubomír, Šmerda, Loukota).
   Výsledek zápasu plně odpovídá jeho průběhu, Bystřice byla lepší nejen rozdílem třídy.
   Blansko - Svitavy 2:1 (1:1). Němec a vlastní - Růžička.
   Blansko: Suchý (46. Švancara) - Kugler, Němec, Karaffa, Klimeš, Starý, Janda, Sehnal, Šenk, Koutný, Přikryl (Fiala). Svitavy: Lampárek (Kavalír) - Zatočil, Jukl David, Jelínek, Jukl Lukáš, Kyncl, Ehrenberger, Jiroušek, Jelínek, Růžička, Jílek (Urban, Ovad, Škála).
   Velice vyrovnaný zápas s několika šancemi na obou stranách, Blansko šlo do vedení po rychlé akci z levé strany, když si centr srazil obránce hlavou do vlastní branky. Svitavy vyrovnaly také hlavou. Rozhodující branku vstřelil Němec a Svitavy ač měly závěrečný tlak na remízu nedosáhly.
   Boskovice - Protivanov 0:1 (0:0). Šulc.
   Boskovice: Čech (46. Šmíd) - Doležel (20. Sedlák), Šafařík (46. Zoubek), Ducháček, Preč, Pavel, Janíček Kamil, Martínek Lukáš, Daniel, Vykoukal, Holý. Protivanov: Vítek - Paszto, Valenta, Navrátil, Polášek, Koláček, Doseděl, Keluc, Kolkus, Ovád, Matoušek (Šulc, Mikeš, Staroba, Veselský, Surma, Kaštyl).
   V prvním poločase v podstatě veliká nuda, domácí celek bez Pavla Martínka, Jirky Janíčka, Václavka, Horáka, Kocůrka a Stříže hrál na hranici svých možností, ve 20. minutě se mu navíc zranil Doležel, oběma týmům chyběla střelba (střely na bránu v 1. poločase 1:1). Ve druhé půli se obraz hry změnil, velkým oživením byl Zoubek a zejména poté co se hosté dostali do vedení převzala Nobica iniciativu. Jenže jejich akce končily na hranici vápna, kde nikdo nenašel odvahu k zakončení. „Chvílemi to vypadalo, že hrajeme házenou. Kroužili jsme kolem vápna a čekali na chybu soupeře, ten ale bránil velice dobře,„ hodnotil snahu domácího celku Josef Vykoukal. Hosté úpornou obranou vedení uhájili, boskovickému celku ale určitě patří pochvala za předvedený výkon.
   Rájec-Jestřebí - Prostějov 1:3 (1:3). Haničinec - Stráněl 2, Prešnajder.
   Rájec: Klíma (46. Polák) - Kolář, Hájek, Sapák, Flígl, Pavlík, Šmerda, Dokoupil, Bednář, Haničinec, Srba (Bubeník, Crhák). Prostějov: Urbánek - Dostál, Mráček, Prešnajder, Kopecký, Prášil, Pazdera, Hrstka, Liška, Poláček, Stráněl (Ullmann, Vaněk, Zbožíček, Kolkop)
   Ve 24. minutě vedl Prostějov po katastrofální hře rájeckých v obraně 2:0, jeho hráči byli mnohem rychlejší a důraznější. Ve 30. minutě už to bylo 0:3, snížit se Rájci podařilo velice hezkou střelou Haničince z 20 metrů. Ve druhé půli si oba celky role vyměnily, kraloval celek Rájce, jenže jeho hráči měli tentokrát opravdu velice vychýlenou mušku. Pět velkých šancí zůstalo nevyužito a tak k zisku alespoň bodu nepomohl ani dobrý výkon Poláka (ale ani Klíma nepropadl, na obdržených brankách nenesl vinu). Zápasu by slušela remíza, ale střelecká nemohoucnost rájeckých byla příliš velká.
   Tabulka po 2. kole:
   1. Blansko 2 2 0 0 5:1 6
   2. Protivanov 2 2 0 0 3:1 6
   3. Bystřice 2 1 0 1 8:3 3
   4. Boskovice 2 1 0 1 4:3 3
   5. Prostějov 2 1 0 1 5:5 3
   6. Rájec 2 1 0 1 3:3 3
   7. Svitavy 2 0 0 2 1:4 0
   8. Kunštát 2 0 0 2 1:10 0
  


Ani třetí Hodonín v Blansku neuspěl
B l a n s k o (les) - Souboj druhého celku s třetím mohl vidět hokejový fanoušek na blanenském ledě. Hosté i přes dvoubrankové vedení nakonec odjeli s porážkou, Blansko tak před nedělním zápasem ve Šternberku udrželo skvělé druhé místo v tabulce.
   HC Apos Blansko - SHK Drtiči Hodonín 6:3 (1:1, 3:2, 2:0). Mífek 2, Šlapanský, Šťastný, Hrůza, Pazdera - Kočara, Peš, Kučera.
   Poslední čtvrtinu základní části začali blanenští hráči na domácím ledě a čekal je velice silný tým SHK Drtiči Hodonín. Mezi týmy byl před zápasem pouhý jeden bod, a tak se dala očekávat velká bitva. Hodonín přijel kompletní i s novou posilou ze Šumperka, kterou je Vladimír Kočara. Blansko nastoupilo do zápasu se třemi útoky. Trenéru Odehnalovi chyběli Martin Provazník s Petrem Horáčkem.
   Ve skvělém utkání se začalo pěkně zostra, když se hra přelévala z jedné strany na druhou, ale prim hráli oba brankáři Jirkův a Rech. V 7 minutě se poprvé vylučovalo, domácí dostali výhodu přesilové hry, ale přes veškerou snahu vsítit branku zůstával Rech bezchybný. V polovině úvodní části dostali tuto výhodu také hosté, výhoda byla po třiceti vteřinách dvojnásobná. Drtiči s ní naložili skvěle, a po krásné kombinaci střelou do prázdné branky se ujali vedení. Radost jim však vydržela pouhé dvě minuty, když po závaru vyrovnal Mífek. Do konce první třetiny již branka nepadla, a tak šla obě mužstva do šaten za vyrovnaného stavu.
   Na začátku druhé části si šli během několika vteřin odpočinout hned tři domácí hráči (Tesař, Dufek, Laga) a nabídli Hodonínu dlouhou výhodu hry pět na tři, kterou soupeř dvakrát využil a dostal se do dvoubrankového vedení. Naději Blansku vrátil Šlapanský, který prostřelil v tu chvíli nejistého Recha a snížil na rozdíl jednoho gólu. Po minutě již bylo srovnáno, po dorážce Šťastného. Rychlé vyrovnání srazilo hosty do kolen a začali kupit velké množství individuálních chyb. Další ránu zasadil týmu ze Slovácka v přesilové hře Hrůza a dostal Blansko poprvé do vedení. Ve zbytku druhé třetiny se již skóre neměnilo, i když šance byly na obou stranách.
   Do třetí třetiny vstoupilo Blansko lépe a když si pohrál hrdina utkání Mífek s obranou i brankářem a zvýšil na dvougólový rozdíl. Hosty toto otočení stavu zaskočilo a další hřebíček do rakve jim přidal pazdera, který upravil na konečných 6:3. Trenér Odehnal byl po utkání spokojen. „Hráči si dnešní vítězství plně zasloužili, když se zvedli z nepříznivého stavu, ale nebylo by dobré někoho vyzvedávat, protože všichni hráli dobře. Jeden z nejhezčích momentů utkání byla druhá branka Jirky Mífka. Taková se povede jednou za sezónu a jsem zani rád."
   
  


Ocenění sportovci
B o s k o v i c e (les) - Ceny nejlepším jednotlivcům Adamu Rozovi, Davidu Fadrnému a Janu Havlíčkovi, stejně jako nejlepším kolektivům a trenérovi předal starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.
Foto: Jaroslav Parma  


Basketbalisté Sokola bez vítězství
B o s k o v i c e - Dva těžké zápasy mají za sebou basketbalisté Sokola Boskovice. V sobotu se střetli v přímém souboji o deváté místo s celkem Krnova, ale domácí tým jasně zvítězil. V neděli nastoupil boskovický celek na palubovce prvního týmu soutěže a Ostrava pokračovala ve vítězném tažení, které bylo přerušeno pouze v pátém kole porážkou v Husovicích.
   BK Den Braven Krnov – Sokol Boskovice 97:77 (31:12, 50:38, 69:59). Nečas 19, Novotný a Fořtík 10, Lukáš 9, Bednařík 7, Kovář 6, Malach Petr ml. 5, Kuba a Mazáč 4, Ekl 3. Fauly 22 – 20, TH 22/14 – 27/15, trojky 12 – 6. Katastrofální výkon v první deseminutovce už se v dalším průběhu zápasu nepodařilo napravit.
   VSK VŠB Ostrava - Sokol Boskovice 91:58 (23:15, 51:29, 75:41). Lukáš 17 (5 trojek), Novotný 14, Ekl 11, Fořtík 9, Kuba 5, Kovář 2. Fauly 17 – 15, TH 14/9 – 11/7, trojky 8 – 6. Bez Nečase a Malacha přivezl Sokol milosrdnou porážku. Příští víkend se v Boskovicích představí Třebíč a Žďár n. S.
   
   KaMi
  


Historie okresních sportovních klubů do roku 1948 - Dar Baťových závodů položil základ AFK Blansko
O k r e s B l a n s k o (les) - Srovnáme-li počátky klubů s jejich pozdější činností, objeví se často velký myšlenkový přerod, který u nich stál. Jen málo společných rysů má pobíhání chlapců za míčem na hřišti za domem s pozdější cílevědomou klubovní prací.
   Začátky blanenského fotbalu spadají do let 1921–1927. To byla pravěká doba sportu v Blansku. Z ní jsou známy jen nepatrné podrobnosti o divokých zápasech pouliční jedenáctky, která si dala jméno FK Blansko, s jedenáctkami Alešova, Jestřebí, Boskovic a podobně.
   První čin, který položil základ AFK Blansko byl dar Baťových závodů 100 korun na dresy s přáním mnoha zdaru. Dar nedostali nevděční lidé, právě naopak . Měli před očima ideál, velký sportovní klub v Blansku a za tímto ideálem šli pomalu, ale důsledně. V roce 1929 si založili klub a splnili tím první podmínku jeho dosažení. První předseda pan Ondra se rázně ujal své funkce a spolu s výborem se postaral o první hřiště hned vedle nové školy.
   Na tomto hřišti překonal klub počáteční období, ale do roku 1931 šel s novými cíly a byl uspokojen městským výborem, který klubu pronajal obecní pozemky v ohbí dvou ramen řeky Svitavy. Nádherná poloha tohoto pozemku, blízko vodě a nádraží, uspíšila plány budovatelů stadionu AFK Blansko. Ještě v témže roce se hrbolatá louka změnila v krásné hřiště, vybavené kabinami a nepostrádající ani restauraci.
   Fotbalový klub rychle prosperoval a v roce 1937 jeho mužstvo nechybělo mezi župní elitou v I. A třídě. Už rok předtím dorostenci získali titul župního přeborníka. Ve válečných letech byl osud AFK Blansko vložen do rukou těchto činovníků: předseda Arnošt Pela, místopředseda Hrazdíra a pánové Maleček, Přečičovský, Jedlička, Šoupal, Šrámek, Fromr, Martinek, Šindelář, Šoupal, Nespěšný a Pokorný. Tito funkcionáři se přičinili o to, že sportovní činnost AFK Blansko se rozrostla. Klub kromě kopané pěstoval hokej, plavání, házenou, tenis, basketbal a lehkou atletiku. Jestliže byl provoz v některém z těchto odvětví oslaben, mohl za to pouze nedostatek vybavení, který pociťoval ke konci války každý klub.
   AFK Blansko se však nespokojilo jen s činností sportovní, založilo i mužský pěvecký sbor, který byl oblíbený nejen v Blansku, ale v celém okrese.
   V osvobozené republice bylo největší snahou uvést klub do pozice důstojného reprezentanta města Blanska. Tenhle krok se vydařil a dostavily se také velice dobré výsledky.
Foto: archiv  


Kořenecká lyže, 3. ročník
K o ř e n e c (les) - 3. února v areálu golfového hřiště v 10 hodin
   
   Registrace do jednotlivých kategorií je 30 minut před startem
   Kategorie:
   do 10 let dívky start v 10.00 hodin
   do 10 let chlapci start v 10.30 hodin
   od 11 let do 15 let dívky start v 11.00 hodin
   od 11 let do 15 let chlapci start v 11.30 hodin
   od 16 let ženy start v 12.00 hodin
   nad 35 let muži start v 12.30 hodin
   od 16 let do 35 let muži start v 13.00 hodin
   !!! Občerstvení zajištěno !!!
   Informace o lyžařských závodech poskytují:
   Kuda Jaromír 723 085 418
   Ševčík Petr 607 578 119
   Informace na stránkách www.korenec.cz
   Srdečně zveme všechny vyznavače a příznivce tohoto sportu.
   !!! Při nedostatku sněhu bude závod přeložen na náhradní termín !!!
   TJ Sokol Kořenec
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) - VOLEJBAL
   Hošťálková - Letovice 2:3 (23, 24, -18, -17, -14) a 2:3 (-23, 19, -20, 19, -12).
   1. Bučovice 24 20 4 62:31 44
   2. Brno IV 24 19 5 62:28 43
   3. Drásov 24 17 7 61:36 41
   4. Poštovná 24 14 10 52:47 38
   5. Letovice 24 13 11 0 50:48 37
   6. Hošťálková 24 11 13 46:51 35
   7. M. Budějovice 24 7 17 38:59 31
   8. Holešov 24 7 17 34:53 31
   9. Opava „B“ 24 6 18 35:60 30
   10. Palkovice 24 6 18 31:58 30
   
   KUŽELKY
   14. kolo Jm KP I.třídy - sever: KK Velen Boskovice A - SKK Veverky Brno A 2384: 2222 (7:1). Pitner A. 389, Henzl D. 406, Svěrák P. 392, Henzl P. 392, Pařil J. 390, Michálek P. 415.
   14. kolo Jm KP II.třídy - sever: KK Velen Boskovice B - TJ Sokol Ořechov 2286: 2144 (7:1). Veselý M. 378, Zukal J. 389, Řehůřek R. 369, Látal A. 373, Minx L. 357, Sychra T. 420.
   
   ŠIPKY
   Extraliga ČAKS-AŠA Svitavy: Asfalt Sokolovna Boskovice - Kačeři Svitavy 12:6. Matoušek a Tůma 3,5, Sobol 3, Gerlich a Chladil 1. Asfalt Sokolovna Boskovice - Avotomtoje Bystré 9:10. Šmída a Tůma 3,5, Sobol 2. Český pohár ČAKS-AŠA: Sokec Bozak - Trosky Litomyšl 5:23. Kuda L. 2, Michálek Marek, Procházková a Michálek Petr 1.
   
   HOKEJ
   II. liga: HC TJ Šternberk - HC Apos Blansko 5:3 (1:0, 2:1, 2:2). 14. Hradecký (Fiala, Dobrý), 22. Hruška (Kohůt), 18. Horák (Hruška, Kohůt), 51. Faltýnek (Fiala), 60. Zima - 29. Šťastný (Šlapanický), 57. Limberk (Šlapanský, Mifek), 59. Hrůza (Mifek, Novák).
   Mezioblastní přebor, 8. kolo: SK Minerva Boskovice B - Bulldogs Brno B 3:5 (1:1, 1:2, 1:2), Vondál J. 2, Konečný
   Okresní přebor: Sokol Velatice - Boskovice B 4:5 (3:1, 1:2, 0:2). Branky za Velatice: Švec, Seidl, Fritz, Thoř, za Boskovice Hasoň 3x, Klíč, Skřipský.
   
   ŠACHY
   Okresní přebor (BK), 5. kolo: TJ Sloup B - Spartak Adamov B 6,5:1,5, Sedlák, Němec, Pokladník, Tůma, Mikulášek, Helebrand 1, Špičák 0,5 - Krejčíř 1, Bednář 0,5, Makkabi Boskovice A - Sokol Jedovnice A 5,5:2,5 Chloupek, Ševčík, Boháček, Walletzký 1, Zemánek, Veselý, Dvořáček 0,5 - Fránek S. ml. 1, Matuška, Kunc, Fránek S. st. 0,5, ŠK Rovečné - ČKD Blansko A 1,5:6,5, Šutera 1, Čermák M. ml. 0,5 - Polách, Moc R., Gorodkov, Stupavský, Moc M., Čepa 1, Palaš 0,5, Sokol Rudice D - Garde Lipovec 4:4, Brda, Jelínek M. 1, Klinkovský J. st., Toulec, Klinkovský Jakub, Jelínek K., 0,5 - Zouhar, Ševčík M. 1, Ševčík D., Krejčí, Ševčík J., Celý 0,5.
   Tabulka:
   1. Makkabi Boskovice 5 0 0 15
   2. ČKD Blansko 4 0 1 12
   3. Garde Lipovec C 3 1 1 10
   4. TJ Sloup 3 0 2 9
   5. Sokol Jedovnice 2 0 2 6
   6. Sokol Rudice 1 1 2 4
   7. Spartak Adamov 1 0 3 3
   8. ŠK Rovečné 0 0 4 0
   9. Garde Lipovec D 0 0 4 0
   
   Stolní tenis
   OP I: Šošůvka A - Svitávka A 12:6, Šošůvka B - Žďárná A 9:9, Vysočany A - Voděrady A 4:14, Voděrady B - Křetín A 6:12, Blansko D - Zbraslavec B 10:8, Rohozec A - Zbraslavec A 0:18.
   OP II: Petrovice A - Vanovice A 14:4, Svitávka B - Ráječko 3:15, Křetín B - Rudice 4:14, Boskovice A - Adamov A 12:6, Němčice A - Borotín 7:11, Žďárná B - Blansko E 9:9.
   OP III: Zbraslavec C - Svitávka C 5:13, Blansko F - Veselice A odl., Veselice B - Němčice B 11:7, Křetín C - Boskovice B odl., Voděrady C - Vysočany B 1:17, Vysočany C - Bořitov A 2:16.
   OP IV: Vanovice B - Bořitov C 14:4, Bořitov B - Rohozec B 2:16, Rohozec C - Němčice C 7:11, Adamov B - Kuničky 5:13, Cetkovice - Petrovice C 8:10, Letovice - Petrovice B 13:5.
   OS: Svitávka D - Chrudichromy 16:2, Kunštát - Vysočany D 16:2, Lhota Rapotina - Velenov nehl., Rájec - Žďárná C 5:13, Vísky - Křetín D 9:9, Jestřebí - Šošůvka C 18:0 k.
   Bodovací turnaj v Křetíně
   Mladší žáci: 1. Krása Petr, Zbraslavec. 2. Maresch Michal, Křetín. 3. Koudelka Petr, Křetín. 4. Pelikán Matěj, Adamov.
   Starší žáci: 1. Škrabal Jiří, Svitávka. 2. Hycl Marek, Adamov. 3. Krása Petr, Zbraslavec. 4. Chlup Milan, Svitávka.
   Dorost: 1. Horvát Marek, Boskovice. 2. Šustr Patrik, Křetín. 3. Hycl Marek, Adamov. 4. Maresch Petr, Křetín.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - HOKEJ
   1. 2., 18 h Boskovice - Uherský Brod, 4. 2., 17 h Blansko - Šumperk.
   KOPANÁ
   3. 2. 10 h Boskovice - Kunštát, 12 h Bystřice - Svitavy, 14 h Protivanov - Prostějov, 16 h Blansko - Rájec. Zimní turnaj v Boskovicích. 4. 2., 8 h halový turnaj dorostu v Jedovnicích.
   STOLNÍ TENIS
   4. 2., 9 h Orlovna Boskovice - bodovací turnaj mládeže.
   LYŽOVÁNÍ
   3. 2. Kořenecká lyže - 3. ročník.
   
  


Napsali nám

Anketa pro rodiče - co vědí o stravování svých dětí
Jako zaměstnanci školy máme radost, že 90 procent rodičů našich žáků je seznámeno s webovými stránkami školy, na kterých se mohou informovat například i o jídelníčku školní jídelny.
   Přesto však jídelníčky sleduje pravidelně pouze 20 procent rodičů, a 40 procent je nesleduje vůbec. Spokojenost se ŠJ (školní jídelnou) projevilo 90 procent dotázaných, nespokojenost 5 procent.
   Na 70 procent rodičů má zájem o další informace ohledně ŠJ. Někteří rodičové, byť nesledují jídelníčky, ani nemají zájem o další informace, s obědy nejsou spokojeni, asi v 5 procentech. Ti, co chtějí něco zlepšit, (bylo jich na 30 procent) podali tyto návrhy: umožnit výběr ze dvou jídel, volit pestrost, zařadit více syrového ovoce a zeleniny, odhlašovat obědy prostřednictvím internetu, odhlašovat ráno, nikoliv jak doposud 24 hodin dopředu, zrychlit výdej obědů, zlepšit čistotu táců a stolů, uchovat jídlo teplé, vyměnit starý nábytek za nový, nezahušťovat pokrmy zásmažkou, oddělit výdejnu obědů od jídelny
   Podle rodičů mají jejich děti nejraději smažák s bramborem, kuře, omáčky, těstoviny, sladkosti. Jen 3 procenta jedí vše. Nejvíce popíjejí limonádu, džus, sirup s vodou, čaj, kolu, minerálku a Motolu.
   Společně jako rodina se sejde o víkendech a svátcích téměř 90 procent dětí, 50 procent z nich se sejde ještě o večeřích. Pouze 1,7 procenta se společně s rodinou neschází vůbec.
   Podle výpovědi rodičů svačí pravidelně na 76 procent dětí, občas 22 procent a vůbec 2 procenta dětí. Z toho jedno procento nesnídá a ani nesvačí a prvním jídlem je až oběd. Rodiče dětí z 1. stupně a 6. ročníku 2. stupně ZŠ mají přehled o svačině svých dětí, neboť je sami připravují.
   Velkou oblibu získal prodej mléčných výrobků přímo ve škole. Rodičové kontrolují finance svým dětem ze 75 procent pravidelně, 10 procent žáků dostává peníze až na požádání dítěte. Někdo uvádí kapesné na týden ve výši 100 korun.
   Pitný režim svého dítěte sleduje 95 procent rodičů.
   A protože každý den začíná snídaní, je třeba se zamyslet nad faktem, že nikdy nesnídá na 5 procent žáků, občas 30 procent a pravidelně 65 procent žáků.
   
   Libuše Baďurová, ZŠ Boskovice, Sušilova
  


Kunštátský zámek inspiroval školáky
V minulém týdnu se ve Výstavní síni Klementa Bochořáka v Kunštátě uskutečnilo vyhlášení výsledků literární soutěže, kterou pro děti připravily základní škola, městská knihovna a státní zámek. Smyslem soutěže bylo prohloubit vztah dětí k místu, v němž žijí, nabídnout jim možnost rozvíjet svou fantazii, vyjadřovací schopnosti a předpoklady k literární tvorbě. Téma Stalo se na kunštátském zámku společné pro kategorii mladších i starších žáků inspirovalo více než padesát dětí, které se pokusily vymyslet příběh o tom, co se v minulosti či současnosti v romantickém zámeckém prostředí mohlo udát. Vznikla díla velmi rozmanitá a často i překvapivě rozsáhlá. Někteří autoři využili skutečných historických postav, které jsou spojeny s kunštátským zámkem, jiní se nechali inspirovat pouze prostředím zámku, dali prostor vlastní fantazii a vymysleli díla zcela originální. V žákovských pracích se tak na kunštátském zámku objevili vedle krále Jiřího, Jana Amose Komenského či Jahanese Keplera také hledači pokladů, ztroskotanci hledající úkryt, nadpřirozené síly v podobě strašidel, upírů, krvavých baronů či duchů zemřelých obyvatel zámku. Zámek se ve fantazii dětí stal místem mnoha zlých činů, úkladů, bojů, záhadných úkazů a desítek vražd. Protekly tu litry krve, potoky slz, mnohokrát došlo ke zradě, ale naštěstí se tu také dařilo milostným citům, přátelství a kunštátský zámek nikdy nebyl dobyt nepřáteli.
   Bylo opravdu nelehkým úkolem vybrat a ocenit ty nejlepší. Nakonec z rukou pana starosty převzalo ocenění celkem 11 nadějných autorů. Jako nejlepší pak porota vyhodnotila mezi mladšími žáky texty Karolíny Kuchyňové a Terezy Pulcové, v kategorii starších žáků nejvíce zaujala detektivní povídka Marty Líkařové a příběh nazvaný Upíří láska Pavla Potockého. Věříme, že úspěch, ocenění a především pak potlesk posluchačů na závěr autorského čtení začínajících „spisovatelů“ pro ně bude povzbuzením a motivací k další literární tvorbě. Pokud vás zajímá, co dokázali kunštátští školáci vymyslet, můžete si jejich práce přečíst na internetových stránkách místní školy – http://zs.kunstat-mesto.cz
   
   Ilona Kuchyňová, ZŠ Kunštát
   
   Zatím vám nabízíme alespoň ukázku z jedné z oceněných prací:
   
   Upíří láska - Pavel Potocký
   Bylo jí čtrnáct, když se se svými rodiči stěhovala do svého nového domova na kunštátský zámek. Od začátku s tím nesouhlasila, ale její rodiče kníže a kněžna Lurborkovi měli rozsáhlé panství a čas od času se museli přesídlit. Bylo to poprvé co se Marie, tak se dívka jmenovala, vydala dál než do zámecké zahrady. Byla velmi vzdělaná, uměla číst i psát, ale o okolním světě nevěděla téměř nic.
   Právě se s posledními zavazadly, svými rodiči a nevelkým jízdním oddílem vydali kočárem na cestu k novému domovu. Bylo krásné letní poledne, když opustili poslední bránu starého zámečku.
   V kočáře panovala veselá nálada a vyprávěly se veselé historky, hlavně starý komorný Albert byl v tomhle ohledu nepřekonatelný. Sloužil rodině Lurborků už za starého pána, dědečka Marie, jako správce koní. Postupem času se vypracoval až na post komorníka, kterého si všichni oblíbili a přijali ho jako by patřil k rodině. Měl již kolem pětapadesáti a to bylo vidět i na jeho vzhledu. Byl trošku menší a stále více kulatější postavy. Zšedlé vlasy a malé brejličky, za kterými byly vidět namodralé oči, mu dodávaly vzhled moudrého a světem ošlehaného pána.
   Také jeho vyprávění bylo hlavně z doby, kdy se jako mladý a ještě silný mladík toulal po světě.
   Všichni tři se dobře bavili, až na Marii. Ta se jen smutně dívala na ubíhající cestu.
   Připadalo jí jako by opouštěla jediný svět, který znala, a musela se přesídlit na jinou, úplně cizí planetu. Svým způsobem to byla pravda, měla ráda svůj útulný pokoj, nádhernou zahradu a obrovskou lípu, která vždy na jaře voněla medem. Nic jiného neznala a ani znát nechtěla…
  


Senioři seniorům
Celostátní organizace Unie katolických žen nabídla svojí boskovické pobočce možnost zúčastnit se semináře na téma dobrovolnictví v paliativní péči. Seminář byl součástí projektu Senioři seniorům a zúčastnili se ho zástupci Litvy, Maďarska, Řecka, Kypru, Holandska a České republiky. Konal se začátkem prosince v Praze a jeho náplní bylo sdílení zkušeností z dobrovolnické práce seniorů na poli paliativní péče. Součástí dvoudenního semináře byla také přednáška MUDr. Marie Opatrné o paliativní péči a návštěva dvou pražských hospiců.
   Seminář byl zahájen účastí na bohoslužbě první adventní neděle ve Strahovském klášteře. Průběžně po celý víkend bylo možno v přednáškách, besedách a rozhovorech získávat informace o tom, jak tento evropský projekt funguje.
   Projekt reaguje na aktuální věkové složení evropské populace. V posledních letech přibývá lidí v důchodovém věku. Je mezi nimi skupina relativně zdravých a zdravotně schopných, kteří by byli ještě rádi prospěšní. Jsou to zejména ženy, často osamělé vdovy. Ale také je to věk odchodu ze života, kdy přibývá bezmoc, vážné zdravotní obtíže a často osamělost.
   Základní myšlenka projektu je snaha zapojit starší lidi, zejména ženy, do dobrovolnické práce v oblasti paliativní péče. Projekt tak pomáhá oběma skupinám.
   Té zdravější dát smysl života v pomoci druhým, a té druhé poskytuje zlepšení kvality posledního času života. Navíc působí proti pocitu osamocenosti a obě strany se mohou něco naučit. Život, i když je na konci, může růst.
   Slovo palium znamená latinsky přikrývka. Paliativní péče „přikrývá“ vychládající život a pomáhá snášet jeho obtíže. Po lékařské stránce už to není medicína „vítězná, uzdravující, ale útěšná. Jakási neochota medicíny akceptovat smrt způsobila, že teprve před 2dvěma lety byla paliativní medicína uznána jako lékařský obor.
   Paliativní péče považuje stárnutí a umírání za součást života a za normální proces. Umírání neuspišuje ani neoddaluje. Jde v ní často jen o přítomnost někoho, kdo nespěchá, vyslechne, porozumí. Může to být zdravotní neodborník. Dobrým předpokladem je zralá nehodnotící povaha schopná vcítit se do pocitů druhého. Jisté je, že má svoje úskalí a může být velmi vyčerpávající.
   V zahraničí je paliativní péči přikládána velká váha a počítá se při ní s prací dobrovolníků, jak zaznělo i na besedě v několika příspěvcích. Dobrovolnická práce však má svůj právní rámec a musí být poskytována pod záštitou organizace. Jsou však i u nás ženy, které poskytují paliativní péči někomu ze svých blízkých nebo i cizích. Vlastně ani neví, že přirozeným způsobem naplňují myšlenky evropského projektu. Nový sociální zákon platný od ledna 2007 dává více možností k tomu, aby starý člověk proces stáří, nemocí a umírání mohl prožít doma se svými blízkými.
   Poznatky dvou zástupkyň – Daniely Meluzínové a Pavlíny Odehnalové, které se semináře zúčastnily, byly hlavní náplní besedy konané pro celou boskovickou veřejnost dne 17. ledna ve videosále Katolického domu. Že toto téma lidi velmi zajímá, bylo vidět z hojné účasti, zejména žen.
   Živá diskuse ukázala, jak je toto téma aktuální, že téměř každý se s těžkou situací spojenou se stářím, nemocí a umíráním ve svém životě setkal. Vyplynula z ní potřeba jakéhosi kontaktního místa, kam by se lidé z Boskovic a okolí mohli obracet s dotazy na problémy, se kterými si nevědí rady. Ať už se týkají zákonů nebo nabízených a poskytovaných služeb. To byl jeden z podnětů směřovaných na zástupce města Mgr. Budiše. Také byla projevena ochota některých žen k pomoci na poli paliativní péče. Jak by se daly jejich nabízené ruce a srdce využít, to ukáže čas.
   
   Pavlína Odehnalová, za Unii katolických žen