Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
ODS si ve volbách většinou polepšila
Nejvíce mandátů získali tradičně nezávislí kandidáti
Volební výsledky na Boskovicku a vybraných místech
 
Z Regionu
Volební komise v obcích nemají mnoho práce, je čas si i popovídat
V Senetářově nevolili
Téměř každá třetí obec měla jedinou kandidátku
Hasiči zachraňovali děti z hořící školy
Anketa volební
Starosta Sivera: Čtyři roky jsou krátká doba na to, aby se podařilo všechno, co by člověk chtěl
Starosta Novotný: většinu úkolů jsme splnili, něco se nepodařilo
Hasiči z Horního Poříčí jsou mistři
 
Kultura
Neziskovky volají po spolupráci, chybí jim podpora města
Byly uděleny ceny Literární soutěže Františka Halase
V synagoze bude výstava izraelské malířky
Pozvání na dobročinný koncert pro opuštěné děti
 
Informace
Policie: lékař tragickou nehodu nezavinil
Policie ČR informuje
 
Sport
Vítězné chorály zněly v jedenáctém kole divize v Boskovicích i v Rájci-Jestřebí
Blanenští hráči pokračují v domácí neporazitelnosti
Svitávecká dvojice skončila až čtvrtá
Druhé kolo stolního tenisu
Megatour 2006
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Mistr houbař
Kantila koncertovala v Itálii
Burza zimního oblečení
 
Přečtěte si

ODS si ve volbách většinou polepšila
B o s k o v i c k o - Ať už se voliči v letošních volbách do obecních a městských zastupitelstev rozhodovali podle stranické příslušnosti kandidátů, nebo prostě jen dali hlas osobnostem, ve kterých vidí záruku prosperity svého města či obce, výsledky hovoří nárůstu hlasů pro Občanskou demokratickou stranu.
   Tento trend je nejvíce patrný z volebních výsledků ve městech, úspěch však pravice zaznamenala i v menších obcích. Zvláštní kapitolou jsou pak Letovice. Ve městě s necelými sedmi tisíci obyvateli je vítězství sdružení nezávislých kandidátů okresní raritou. Nejvíce hlasů a pět zastupitelských mandátů získal nováček na letovické politické scéně Občanská iniciativa.
   V Boskovicích si ODS oproti hlasování před čtyřmi lety polepšila o jeden mandát (7 křesel). Lídr kandidátky Jaroslav Dohnálek dokonce dostal v absolutním součtu nejvíce voličských hlasů – 1249. O jeden mandát naopak přišli lidovci, sociální demokraté i komunisté. Každá z těchto stran bude nyní disponovat čtyřmi hlasy. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu zasednou také tři zastupitelé z kandidátky SNK ED a Sportovci pro Boskovice, dva za Nestraníky pro Moravu – Změna pro Boskovice, dva zastupitelé SNK – Properita Boskovic a jeden zastupitel Sdružení nestraníků – Společně pro Boskovice.
   Ve Velkých Opatovicích, kde tradičně kandidují lidovci, komunisté a sociální demokraté, se letos ucházela o přízeň voličů i ODS. Podařilo se jí získat tři mandáty. Šest křesel zde obsadí zastupitelé KDU-ČSL a po čtyřech KSČM a ČSSD. Občanská demokratická strana výrazně bodovala i ve Svitávce, polepšila si o tři mandáty na sedm, ztratili naopak lidovci, kteří získali pouze jedno křeslo.
   Že je všechno úplně jinak, se při letošních volbách ukázalo i v Blansku. Komunisty, kteří zde v komunálních volbách tradičně vítězí, letos převálcovala ODS, která získala osm křesel v pětadvacetičlenném zastupitelstvu. KSČM oproti minulému období dva mandáty ztratila. KDU-ČSL obhájila tři křesla, ČSSD si o dvě polepšila na šest. Dva své zástupce bude mít na radnici také blanenská Volba pro město.
   Letošní obecní volby přinesly i řadu dalších překvapení. V Kunštátě například vůbec neuspěl a do zastupitelstva se nedostal lídr KDU-ČSL. V tradičně komunistickém zastupitelstvu v Němčicích zase budou mít tentokrát pro změnu převahu lidovci.
V Němčicích volil také starosta Antonín Fidler. Zda obhájí svůj post, se ukáže v příštích dnech.
Foto: Jana Pokladníková  


Nejvíce mandátů získali tradičně nezávislí kandidáti
O k r e s B l a n s k o (AD) - Volby skončily. Proběhly ve 129 obcích našeho okresu a vzešlo z nich 1.161 nových zastupitelů. Pouze v Senetářově zůstala o víkendu volební místnost uzavřená, neboť se zde nenašel potřebný minimální počet 5 kandidátů. Nejvíce mandátů získali, stejně jako v minulých volbách, nezávislí kandidáti. Patří jim 671 zastupitelských křesel, což je 57 procent z celkového počtu. Mezi politickými stranami byla v okrese nejúspěšnější KDU-ČSL. V jejích barvách uspělo 189 uchazečů, to je sice o 48 mandátů méně než před čtyřmi lety, avšak stále jednoznačně více než zisky ostatních stran. Druhou v pořadí je ODS, získala 84 zastupitelů a zaznamenala tak ve srovnání s minulými volbami nárůst o 31 mandátů. KSČM se může pochlubit 78 zastupiteli a připsat si tak ztrátu téměř 50 procent, neboť v roce 2002 jí patřilo 140 zastupitelských postů. Mírný nárůst zažila letos ČSSD, do jejích řad patří 56 nových zastupitelů, a to je o 7 více než minule.
   K volebním urnám v okrese přišlo 48.432 lidí, tedy 55,73 procent oprávněných voličů. Nejvyšší účasti se dočkal Lazinov, ze 128 voličů přišlo 121, tedy 94,53 procent, naopak nejméně lidí volilo v Cetkovicích, z 556 pouze 170, což je 30,58 procent. Průměrná volební účast v Jihomoravském kraji byla 49,35 procent.
   Mezi novými zastupiteli je 256 žen a 905 mužů. Průměrný věk je 44,8 roku. Nejpočetnější věkovou skupinou jsou zastupitelé mezi 40 – 44 roky, řadí se do ní 190 zvolených mužů a žen. Nejstarším zastupitelem je Vincenc Kaderka z Vranové, je mu 77 let a kandidoval za SNK. Naopak nejmladšímu Michalu Kočárovi z Malé Roudky, který kandidoval též jako nezávislý, je 19 let.
  


Volební výsledky na Boskovicku a vybraných místech
O k r e s B l a n s k o - Adamov, 46.40 %, ČSSD - Prudíková Kateřina; KSČM - Koudelová Mária, Marková Hana, Neumann Jiří Ing.; KDU-ČSL - Korábek Stanislav; ODS - Němec Jiří, Rybář Rudolf Doc.Ing. CSc., Ševčík Pavel; SNK - Burianová Jana Mgr.,Karásek Antonín; Šance pro Adamov - Čuma Miroslav, Střelec Tomáš; Volba pro město - Bernášek Jaroslav Ing., Budiš Jaroslav PhDr., Hlavsová Věra.
   Bedřichov, 59.24 %, Brach Jaroslav Ing., Brachová Miloslava, Dvořáček Jiří, Janíček Radek, Mokrý Karel, Pavlíček Josef Ing., Všianský František
   Benešov, 69.29 %, Hasiči - Hebelková Zdenka, Kolář Pavel, Koudelka Jan, Koudelka Vít, Kovařík Michal, Kovářová Eva, Langr Miroslav, Minx Lukáš; KSČM - Herda Pavol; Sokol - Abrahámová Ludmila, Hanáček Martin, Kolář Petr Ing., Krénar Alois, Rus Antonín, Šínová Zdenka.
   Blansko, 42.43 %, ČSSD - Kostková Blanka, Kratochvílová Jana, Polák Ivo Mgr., Souček Michal Mgr., Starý Miroslav Mgr., Toufar Lubomír; KSČM - Bebarová-Rujbrová Zuzka JUDr., Čermáková Eva, Ladič František Ing., Navrkal Stanislav, Pokladník Jaroslav, Šebela Milan; KDU-ČSL - Kupčík Josef Ing., Nečasová Eva Mgr., Veselá Věra; OSD - Dražilová Lenka Mgr., Grünwald Hynek Ing., Grünwald Zdeněk MUDr., Králová Jaroslava PhDr., Kunc Zdeněk Ing., Nečas Vítězslav Ing., Polák Miloš Ing., Rybářová Ilona MUDr.; Volba pro město - Král Jindřich Ing., Roučka Jaromír Doc. Ing. CSc.
   Borotín, 58.33 %, Nestraníci pro Moravu - Hladil Vladislav, Kouřilová Jitka, Lizna Zdeněk, Toul Zdeněk Ing., Türk Petr; SNK - Chlup František, Kubínová Lucie Mgr.
   Boskovice, 43.50 %, ČSSD - Budiš Martin Mgr., Kovář Oldřich PaeDr., Skořepa Drahomír RNDr., Talacko Oldřich; KSČM - Farský Vladimír, Hudcová Milada RNDr., Pevný Jiří Ing., Sušil Dušan Mgr.; KDU-ČSL - Skřipský František Ing., Šumbera Jiří Ing., Vítková Jaromíra Ing., Zouharová Marie Bc.; Změna pro Boskovice - Filková Milada MUDr., Přibyl Josef; ODS - Dohnálek Jaroslav Ing., Dostál Ondřej Mgr., Klíma Miroslav MUDr., Ochmanský Vladimír RNDr., Reibl Přemysl Mgr., Sekanina Čestmír Mgr., Sivera František Ing.; Společně pro Boskovice - Jakubec Vladimír Mgr.; Prosperita Boskovic - Chatrný Martin MUDr., Rožek Jiří; Sportovci pro Boskovice - Jimramovský František MUDr., Mazáč Radek Ing., Petrů Vladimír DiS.
   Cetkovice, 30.58 %, KDU-ČSL - Čapka Ladislav, Horák Petr, Liška Jaromír Ing., Partyšová Dagmar, Sčudla Alois, Sychra Jan, Vašíček Jaroslav, Vašíčková Drahomíra, Vybíhalová Ludmila.
   Crhov, 50.77 %, SNK - Boček Miloš Ing., Dvořáková Dana, Houdek Petr, Konopáč Miroslav, Sedlák Štěpán, Šváb Jiří, Vlasák Jaroslav Ing.
   Černá Hora, 61.77 %, Černohorské SNK - Bažant Miloš Ing., Burýšek Zdeněk Mgr., Hlavička Bohumil Ing., Ivánek Libor MUDr., Virdzek František Ing.; ČSSD - Měšťan Ondřej Ing.; KDU-ČSL - Kreutzer František; ODS - Fusek Jiří Ing.; Vesnice - Baráček Eduard, Slavíčková Ludmila Ing., KSČM - Šabrňáková Naděžda Ing.
   Černovice, 73.96 %, ČSSD - Blažková Olga, Jílková Kateřina, Nedoma Jaroslav, Pešová Lenka, Škvařilová Petra; KDU-ČSL - Juračka Miroslav, Křenek Jiří, Plíhal Stanislav, Zhoř Jaroslav.
   Deštná, 74.07 %, SNK - Češka Jaromír, Fridrich Pavel, Kaderka Emil, Kraut Tomáš, Lhotský Augustin, Maresch Hubert, Mlčoch Lubomír.
   Drnovice, 71.96 %, ČSSD - Šorm Antonín; KDU-ČSL - Alexová Marie; ODS - Smejkalová Jana; Za Drnovice krásnější - Hégrová Blanka, Illek Roman, Řezník Jan, Tenora Bohumil.
   Hodonín, 64.22 %, SNK - Bubeník Zdeněk, Kolář Vít, Němec František, Peiger Martin, Slezák Milan, Štarha Lubomír, Vojtová Alena.
   Horní Poříčí, 77.67 %, KDU - ČSL - Bauer Karel, Janeček Ladislav, Minář Rostislav, Prudil Štěpán; SNK - Boháč Vlastimil, Klusák Jiří, Kobylková Marcela, Lžičař Jaroslav, Nečas Jindřich.
   Horní Smržov, 67.65 %, Janča Josef, Poláček Petr Ing., Pospíšil Bohuslav, Toul Daniel, Toul Jiří.
   Chrudichromy, 42.57 %, SNK - Beneš Josef, Dostál Ladislav, Chlup Arnošt, Kovář Josef, Pikna Michal, Staňková Marta, Šteflíková Stanislava.
   Jabloňany, 57.10 %, Černohlávek Roman, Fojt Jaroslav, Hlaváček Pavel, Musil Josef, Nečas Bohumil, Nečas Miroslav, Ocetek Miroslav, Plchová Božena, Veselý Tomáš.
   Kněževes, 63.97 %, KDU-ČSL - Dvořák Luboš, Halva Vojtěch, Kadlec Milan, Kůr Oldřich, Peterka Milan, Sedlák František, Vodák Vladimír.
   Knínice u Boskovic, 65.63 %, KDU-ČSL - Baranok Jaromír Mgr., Borková Eva, Grénar Petr, Havíř Josef Ing., Mahel Josef Ing., Ševčík Josef, Ševčík Josef; ODS - Filip Kamil Ing., Horák Stanislav Ing., Zemánek Jaroslav; SNK - David Miroslav, Krajíček Rudolf, Kříž Zdeněk Ing., Pecha Pavel, Pulec Daneš.
   Kořenec, 54.10 %, SNK - Fabiánek Pavel, Geršl Jiří, Gošová Marie, Přikrylová Božena, Svoboda Miloslav, Vondálová Dana, Zatloukal Radek Ing., Zemánek Martin Bc., Zemánek Miroslav.
   Kozárov, 86.52 %, Za krásnější Kozárov - Beneš Stanislav, Bubeník Jaroslav, Dolníček Pavel, Sedláček František, Vejrosta Roman Ing.
   Krhov, 64.57 %, KSČM a SNK - Alexa Josef, Alexová Radmila, Janíček Miroslav, Janíčková Jarmila, Lacková Karla, Páral František, Tajovská Ilona.
   Křetín, 73.37 %, ČSSD - Holek Martin, Růžička Marek; KDU-ČSL - Šustrová Marie; Nestraníci pro Moravu - Jež Jan Mgr., Mistr Milan, Pavlů František Ing., Procházka Bořek Ing., Šustr Michal; Sdružení nestraníků - Benešová Lenka, Bernardová Ladislava Ing., Halata Jan Ing., Kotoulek Karel, Staňková Markéta, Surák Milan, Tušla Antonín.
   Křtěnov, 62.22 %, Budoucnost - Čuhelová Marcela, Procházka Emil; Hasiči za obec - Bartoš Miroslav, Metela Jiří; Radnice pro obec - Bartoš Pavel, Doskočil Miroslav, Fučík Josef.
   Kunčina Ves, 87.50 %, SNK - Florian Rudolf, Hřebíček Radim, Janeček Jaroslav, Jež Jaroslav, Vojta Jindřich, Žabská Anita, Žabský Stanislav Ing.
   Kunice, 87.23 %, Cvrkal Stanislav, Marvan Radek, Opluštilová Eva, Spáčil Libor, Trmač Jiří.
   Kunštát, 61.76 %, ČSSD - Bednář Petr, Hájek Rudolf Ing., Všianský Vladimír Mgr., Wetter Zdeněk MVDr.; KDU-ČSL - Lepka Marek Mgr., Šafář Jiří; Nestaníci - Bravenec Vladimír, Sojka Petr Ing.; ODS - Bočková Jana MUDr. Göpfert Pavel Mgr., Smejkalová Anna Mgr.; SNK - Havelka Aleš Ing., Konopáč Karel, Vlasáková Marie; Kunštátské fórum - Dobeš Alois Ing.
   Lazinov, 94.53 %, Prosperita - Brablecová Stanislava, Doskočil František, Novotný Pavel Ing., Štemberová Marie DiS.; SNK - Ondříček Josef, Stránský Jan Ing., Zobačová Zdenka Ing.
   Letovice, 53.95 %, ČSSD - Dvořák Aleš MUDr., Novotný Josef, Palbuchta Jiří Ing., Vystavěl Kamil Ing.; KSČM - Machala Luboš, Řehoř Jan, Šimák Vlastimil Mgr.; KDU-ČSL - Královcová Drahoslava MUDr., Královec Jan JUDr., Kuda Bohuslav; Nestraníci - Chloupek Jaroslav Ing.; ODS - Janoušek Petr RNDr., Novotný Petr Mgr., Stejskal Vladimír, Synek Karel; Občanská iniciativa - Bula Michal, Kostlánová Renata Mgr., Mifek Jiří, Procházka Radek Mgr., Žilka Antonín; Sdružení nestraníků - Voráč Luděk MVDr.
   Lhota Rapotina, 78.69 %, KSČM - Janíková Marie, Janoušková Anna; SNK - Dostál Radek, Kazdová Marie, Musil Josef, Řezníčková Emilie, Sedlák Michal.
   Lhota u Lysic, 81.37 %, Hrozová Marie, Novotný Jiří, Pernica Jiří, Štěrbáček Marek, Tenora Jan.
   Lhota u Olešnice, 83.33 %, Lhotečtí nezávislí - Cveček František, Kučerová Aura, Neděla Pavel, Sláma Kamil, Šafařík Viktor.
   Louka, 74.24 %, Boček Josef, Boček Petr, Budiš Pavel, Dufek Josef, Dvořák František.
   Ludíkov, 73.11 %, KDU-ČSL - Hebelka Zdeněk, Hošek Jaroslav, Kuchař Alois, Veselý František Ing., Veselý Kamil, Zedník Tomáš; NK - Šindelka Petr
   Lysice, 65.67 %, ČSSD - Adámek Pavel, Baláč Luděk Ing., Kopecký Evžen, Kratochvíl Radek Mgr., Mazalová Libuše Ing., Šrámek Jindřich; KSČM - Müller Miloslav; KDU-ČSL - Fojt Zdeněk, Vaněk Jaromír Ing. CSc., Vlk František Ing.; ODS - Medková-Rudolfová Martina, Šalovský Ladislav, Téjkal Stanislav; SNK - Čechman Jaroslav, Jonáš Radek.
   Makov, 76.09 %, SNK - Bednář Karel, Bednář Mojmír, Čípek Vladimír Ing., Halva Josef, Míchalová Marie, Šabrňák Libor, Šikula František
   Malá Roudka, 60.39 %, SNK - Ambrozová Lenka, Hrbatová Julie, Kočár Michal, Komoň Jaromír, Lizna František, Vyhlídalová Hana, Ženožičková Eva.
   Míchov, 49.59 %, SNK - Bohatcová Hana, Čejka Miroslav, Filipová Libuše, Fleková Zuzana, Fojtová Růžena, Petr Pavel, Pospíšil Antonín, Uhlíř Jakub, Uhlířová Irena.
   Němčice, 70.46 %, KSČM - Fidler Antonín Mgr., Kutil Miroslav, Novotný Miroslav; KDU-ČSL - Ondroušek Josef, Sadecký Pavel Ing., Skoták Jan, Šebela Vladimír.
   Nýrov, 60.59 %, Čech Kamil, Dvořáček Ivo, Dvořáček Radek, Hladil František, Konopáč Vladimír, Michal Stanislav Ing., Toman Pavel.
   Obora, 68.24 %, KDU-ČSL - Borková Jitka, Fliegerová Monika; SNK - Alexa Josef, Bednář Jiří, Kouřilová Dagmar, Malachová Radmila, Vyhlídal Erik Bc.
   Okrouhlá, 70.17 %, KDU-ČSL - Honzírková Anna; Nestraníci - Hložek Alois Ing., Horák Luboš Ing., Kovářová Jaroslava, Minx Ladislav Ing., Tichá Milena Mgr.; SNK - Blažek Milan, Chlup Pavel, Kovář Bohumil, Tlamka Milan Ing., Tlamková Lenka.
   Olešnice, 57.20 %, KSČM - Slavíčková Hana, Žíla František, Žíla Pavel; KDU-ČSL - Adamec Pavel Ing., Kánský Josef Ing., Trmač Milan; SNK - Fiala František, Haupt Jan, Jež Vlastimil, Kubíček Karel, Musilová Ludmila, Nechuta Jan MUDr., Peša Zdeněk PaedDr., Slavíček Jaroslav MVDr., Soukal Josef.
   Pamětice, 62.07 %, Dračka Dominik, Fagulec František, Pospíšil Josef, Pospíšil Milan Ing., Pulcová Marie, Staněk Jaroslav, Staněk Martin, Šístek Kamil, Vondál Ladislav.
   Petrov, 79.46 %, SNK 1 - Nečasová Michaela; SNK 2 - Bednář Jiří, Jílek Josef, Kozák Josef, Štoudek Jaroslav, Tenora Bohuslav, Trzaskalik Marek Ing., Žaluda Bohuslav, Žaludová Ilona.
   Prostřední Poříčí, 49.51 %, KDU-ČSL - Jílková Lidmila, Krušina Pavel, Michalovský Jiří Ing., Peterka Jaroslav, Staňková Eva, Tesař Jaroslav, Vrána Alois, Wetter Ladislav, Wetterová Věra.
   Rájec-Jestřebí, 58.96 %, ČSSD - Navrátil Miloslav; KSČM - Hříbal Antonín, Staněk Stanislav, Vašíčková Miroslava Mgr.; KDU-ČSL - Juránková Ludmila MUDr., Perout Pavel Ing.; ODS - Jedlička Milan Ing., Kala Bedřich MUDr., Kala Milan MUDr., Ševčík Jaroslav Ing.; Za rozvoj města - Stupka Zdeněk, Vašíček Zdeněk, Vojtěchová Helena Mgr.; SNK-ED - Kuběnová Hana MVDr., Sáňka Pavel Ing.
   Roubanina, 66.99 %, Dvořáček Petr, Kobylka Michal, Kočárová Miloslava, Luňáček Petr, Luňáčková Jana, Seidl Martin, Sládečková Renata.
   Rozseč nad Kunštátem, 75.06 %, KDU-ČSL - Bělehrádek Stanislav Ing., Mareček Stanislav, Petrželka Ladislav; SNK - Marečková Jitka, Marková Jaroslava, Musil Jiří, Prosová Věra, Sadílek Pavel, Šikula Miroslav.
   Rozsíčka, 80.65 %, KDU-ČSL - Hladil Alois, Holas Stanislav Ing., Klimeš Petr, Kovář Josef, Nemeth Ladislav, Sedlák Josef, Sedlák Pavel.
   Sebranice, 57.89 %, KDU-ČSL - Bednářová Božena, Ducháček František, Sedláček Jiří Ing.; SNK - Kučka Jan, Musil Arnošt, Páral Jaroslav, Prachař Lubomír, Špidlík Libor, Šrámek Jan.
   Skalice nad Svitavou, 63.17 %, KSČM - Horbas Karel; KDU-ČSL - Burgr Radomír, Skřipský Stanislav Ing.; SNK - Barták Vladimír, Černý Richard Ing., Freisleben Milan, Řezníček Petr Mgr.; SZ - Havelková Hana Ing., Odehnal Tomáš.
   Skrchov, 71.60 %, NK - Smilovská Alena; SNK - Bubeník František Ing., Kolářová Věra, Kopečný Petr dipl. ekonom, Oujezdský Lukáš, Stria Kamil; NK - Novotná Šárka.
   Stvolová, 77.06 %, Čermák Milan, Froněk Zdeněk, Chatrná Eva, Kořístková Oldřiška, Novotný Petr, Velfl Jaroslav, Žižková Jana.
   Sudice, 42.15 %, SN - Bárta Vlastimil, Boháček Vlastimil, Čech Josef, Kosička Miloš, Liznová Zdeňka, Paroulek Josef Ing.; NK - Hrdý Zdeněk.
   Suchý, 82.02 %, Bílek Antonín, Klimešová Marie, Neuschlová Alena, Ošlejšek Miroslav, Ševčík Vladimír, Učeň Vladimír, Žilka Pavel Ing.
   Sulíkov, 72.73 %, KDU-ČSL - Hock Josef, Jež Pavel, Míček Petr, Nesrsta Petr Ing., Pokorná Hana, Říha Jiří, Vránová Kamila Mgr.
   Světlá, 76.05 %, Cikánek Jiří Ing., Cikánková Jana Mgr., Dokoupil Eduard Ing., Hartl Pavel Ing., Letfus Petr, Pokorný Jiří, Šumbera Vladimír, Vlachová Jana, Vondál Jan.
   Svitávka, 59.49 %, ČSSD - Vašková Milada; KSČM - Dvořák Miroslav, Hruda Radoslav, Vašíček Jan Ing.; KDU-ČSL - Šváb Jiří; ODS - Cetkovský Martin Ing., Holasová Miroslava, Klimešová Martina, Mašek Josef Ing., Matějů Jaromír, Zapletal Josef Ing., Zoubek Jaroslav; Občanská iniciativa - Krejcar Pavel, Randula Miloš Mgr., Zeman Zdeněk.
   Šebetov, 60.89 %, KDU-ČSL - Axman Zdeněk Ing., Rozenberg Aleš; Sdružení nezávislých - Čížek Zdeněk, Habala Jiří, Karásková Helena Ing., Manová Jana Mgr., Odehnalová Anna.
   Štěchov, 82.71 %, KDU-ČSL - Dolníček Zdeněk; ODS - Trna Pavel; Sdružení nestraníků - Komprda Josef, Kratochvíl Pavel, Němec Vladislav, Sedláček Jiří, Sedláček Stanislav.
   Tasovice, 90.00 %, Lepková Jana, Maršálková Zdeňka, Prutká Dana, Ševčík Antonín, Ševčík Radomil, Ševčíková Zdenka.
   Uhřice, 69.83 %, Dufka Petr, Ecler Stanislav, Hartl Miroslav, Hrbáčková Věra, Janek Jaroslav, Klimeš Lubomír, Mrva Alois Ing., Mrva Miloslav, Riesner Karel.
   Újezd u Boskovic, 42.94 %, Alexa Jiří, Aujeská Alena, Havířová Věra, Hruška František, Malach Josef, Novotný Josef, Odehnal Jiří, Sedlák Jan, Vítová Magda.
   Úsobrno, 57.91 %, KSČM - Mackerle Jaroslav, Parolek Zdeněk, Vykydal Jiří; SNK - Lajšner Tomáš, Lutera Pavel Mgr.; SNK 2006 - Mikula Zdeněk, Strnadová Miroslava.
   Ústup, 84.85 %, SNK - Boček Josef, Havránková Zdeňka, Petrželka Ladislav, Toman Antonín, Toman Pavel.
   Valchov, 82.83 %, NK TJ Sokol - Kunc Zdeněk, Přikryl Zdeněk Ing., Vrána Karel; SNK - Barák Josef, Dokoupil Jiří ing., Dokoupil Miroslav, Menšík Milan, Svěráková Radka Ing., Vašíček Robert.
   Vanovice, 65.57 %, ČSSD - Maršálková Věra, Pinkava Jiří, Sedláček Květoslav; KDU-ČSL - Geršl Milan; SNK - Dvořáček Petr, Freitingerová Lenka, Chladil Jiří, Pavlík Josef, Tajovský Zbyněk.
   Vážany, 68.94 %, Dvořák Jan Ing., Dvořák Libor Ing., Kožoušek Jaroslav, Ščudla Roman, Šustrová Radka, Vondál Jiří.
   Velenov, 85.62 %, NK - Ševčíková Marie; SNK - Celý Petr, Havelka Jan, Konečná Petra Bc., Matušů Helena, Mikulášek Petr Mgr.; NK - Ošlejšek Václav.
   Velké Opatovice, 46.36 %, ČSSD - Kafka Slavomír, Krejčíř Miloslav, Slepánek Vlastimil, Smetanová Jarmila PhDr.; KSČM - Foret Jan, Jordánová Vlasta, Kaderka Alois, Zemánek Leoš; KDU-ČSL - Bělehrádek Jiří Mgr., Gerbrich Jaroslav, Mikeš Jaroslav, Ondrová Eva Mgr., Reibl Oldřich, Vykydal Milan Mgr.; ODS - Havlíček Karel, Petrželková Karin Mgr., Tománek Jindřich Ing.
   Vísky, 47.12 %, KDU-ČSL - Hruda Vladimír, Kamba Josef, Kamba Stanislav Ing., Konopáč Vladimír, Páral Stanislav, Přichystal Petr, Přichystalová Marie, Šťourač Jiří, Vaculová Marie.
   Voděrady, 54.38 %, SNK - Dufek Miloš, Hasoňová Jana, Konečný Miloslav Ing., Opluštil Miroslav, Švancara Radim, Švancara Vladimír Ing., Topinka Petr.
   Vranová, 55.85 %, SNK - Cichra Rostislav Ing., Fadrná Jana, Jež Leopold, Kaderka Vincenc, Pospíšilová Marie, Tenora František, Vlk Leoš.
   Zbraslavec, 69.54 %, SNK - Doležel Antonín, Jonáš Martin, Křepela Radim, Křepela Václav, Odehnal Vladimír Ing., Tenora Zdeněk, Vaněrka Milan.
   Žďárná, 67.99 %, KSČM - Celý Lubomír; Nestraníci - Hanák Pavel Ing., Kočvarová Alena, Páral Jiří, Pavlů Bedřich, Sedlák Martin, Staňková Ludmila, Špačková Kateřina Mgr., Žáček Jaromír; ODS - Čížková Monika, Hénková Radomíra Ing., Klíč Miloslav, Parák Luděk, Pavlů Bedřich, Polívka Roman.
   Žerůtky, 75.47 %, Halouzka Josef, Hanzl Václav Ing., Hanzlová Anna, Poláková Věra, Smutný Antonín.
  


Z Regionu

Volební komise v obcích nemají mnoho práce, je čas si i popovídat
B o s k o v i c k o - ŠTĚCHOV (jap) – Budova Obecního úřadu Štěchov s volební místností je v kilometr vzdáleném Lačnově. Tři hodiny po zahájení voleb zde má odvoleno asi dvacet občanů z celkového počtu 134 zapsaných voličů. „Zatím se lidi moc nehrnou, volební účast zde ale bývá kolem sedmdesáti procent,“ poznamenal předseda zdejší volební komise Jaromír Ryzí.
   Dvě sedmičlenné kandidátky (KDU-ČSL, ODS) a jedna devítičlenná (Sdružení nestraníků), ze kterých tentokrát Štěchovští vybírají, je na obec se sto padesáti obyvateli docela slušný výkon.
   Pozoruhodná je kandidátka ODS, která je určitě nejmladší v okrese, možná v kraji, ne-li dokonce v celé republice. Sedm kandidátů je ve věku od 18 do 21 let, z toho čtyři jsou přímo členy ODS. „Dali se dohromady na poslední chvíli, bylo to velké překvapení. Uvidíme, jak to po volbách dopadne, možná tady bude docela veselo. Prakticky každý ze všech třiadvaceti kandidátů by mohl být starostou,“ poznamenal Jaromír Ryzí.
   ŽERŮTKY (jap) – Obec vzdálená kilometr od Lysic, kde volební komise tvoří desetinu oprávněných voličů. V páteční podvečer má svůj hlas odevzdáno deset z nich. „Lidi máme uvědomělé, hlavně ti starší chodí volit pravidelně, berou to jako slušnost a občanskou povinnost,“ říká předseda komise Stanislav Polák.
   Do nového zastupitelstva zde občané vkládají své naděje. „Doufám, že se po volbách něco změní. Měly by se zde zlepšit silnice, ale hlavně opravit vodovodní systém, který je v havarijním stavu. Je to už dlouhodobé a občany to hodně obtěžuje,“ míní Stanislav Polák.
   Voliči v Žerůtkách vybírají ze šesti jednotlivých kandidátů pět členů zastupitelstva. Na rozdíl od větších obcí měli členové komise vzhledem k počtu voličů a odevzdaných volebních lístků v sobotu odpoledne spočítáno asi velmi rychle.
   SUDICE (jap) – Volební komise v Sudicích je výhradně dámskou záležitostí. „Šest žen Jindřicha osmého,“ žertuje zapisovatelka komise Jarmila Špidlíková.
   K obecnímu úřadu, kde je volební místnost, se voliči v pátečním odpoledni trousí jen pozvolna. Na seznamu s 345 jmény je v půl sedmé večer odškrtnuto šedesát občanů, kteří převzali úřední obálku na hlasovací lístek. „K volbám zde chodí spíše starší občané,“ shodují se Jarmila Špidlíková s předsedkyní komise Marií Kotrhonzovou.
   Voliči v Sudicích vybírají sedm zastupitelů z osmi kandidátů: sedmičlenné kandidátky Sdružení nestraníků a jednoho samostatného kandidáta. Kdo na radnici po volbách usedne, má zrovna jeden námět k přemýšlení, na co se v příštích letech zaměřit. „V minulém období se tady udělalo dost věcí, ale mohly by se zlepšit místní komunikace,“ shrnula Jarmila Špidlíková.
   KNÍNICE (jap) – V Knínicích na zdárný průběh komunálních voleb dohlíží šestičlenná komise, v níž mají také drtivou převahu ženy. Seznam voličů obsahuje 643 jmen. Po sedmé hodině večer v pátek mají odvoleno asi dvě stovky voličů. „Lidi jsou vzorní, nosí občanky, zatím jsme nemuseli nikoho vracet,“ usmívá se zapisovatelka volební komise Marta Korčáková.
   Voliči v Knínicích oproti minulým volbám vybírají z pestřejší nabídky. V obci s osmi sty obyvateli se tentokrát dal dohromady rekordní počet kandidátek: KDU-ČSL, ODS a SNK za rozvoj obce Knínice po patnácti kandidátech a čtyři kandidáti za KSČM.
   Hlasy voličů rozhodnou o složení patnáctičlenného zastupitelstva, které vybere ze svého středu pět radních a starostu. Změna na nejvyšším postu se očekává. Dosavadní starosta Josef Mahel kandiduje na třetím místě za KDU-ČSL a Josef Jedlička, který v minulém období zastával funkci uvolněného místostarosty, odchází do penze a již nekandiduje.
   NĚMČICE (jap) – Na seznamu voličů, který obsahuje celkem 320 jmen, měla němčická volební komise v pátek v osm hodin večer odškrtnuto již čtyřicet procent voličů. „U nás je to tak, že kdo chodí volit, přijde určitě i tentokrát. Nikdy zde nebyly při volbách žádné komplikace, i teď je to v klidu. Už jsme zde měli i kontrolu z krajského úřadu,“ uvedl předseda volební komise Josef Dvořáček.
   V Němčicích se v minulém volebním období odehrálo na radnici menší zemětřesení. Zhruba v polovině mandátu odvolali zastupitelé starostu Jiřího Bebara. Spolu s ním odstoupil i jeden ze zastupitelů a hrozilo, že budou nové volby. Započatou práci dokončili nakonec zastupitelé v pětičlenné sestavě v čele se starostou Antonínem Fidlerem.
   Po volbách zde očekávají změny. „Předpokládáme, že budou v zastupitelstvu vyrovnanější síly,“ přemítá Josef Dvořáček. Němčičtí tentokrát vybírají oproti minulým volbám ze dvou sedmičlenných kandidátek, KSČM a KDU-ČSL.
   SVITÁVKA (ml) – Ve Svitávce usilovalo o přízeň 1.333 voličů pět politických subjektů – ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Občanská iniciativa. Dva kandidáti ČSSD před volbami odstoupili. Situace byla o to zajímavější, že zde před rokem došlo k malému převratu, po němž do čela obce nastoupil nový starosta Martin Cetkovský z ODS a bylo změněno též složení obecní rady. Dalo se tedy očekávat buď požehnání voličů novému vedení a tím vyjádření, že změna byla k lepšímu nebo opak. Podle sdělení členů volební komise byla předvolební atmosféra v obci vcelku klidná a šance přívrženců nového vedení zhruba stejné s těmi, kteří by v čele rádi viděli opět koalici původní. „Zatím přišlo asi třicet procent voličů, je to určitě víc než při volbách parlamentních,“ sdělil čtyři hodiny po zahájení voleb předseda jedné ze dvou volebních komisí Vladan Hruda.
   KRHOV (ml) – Výsledek voleb v Krhově byl zřejmý dávno před jejich zahájením. Byť zde kandidovalo pouze sedm dosavadních zastupitelů ze Sdružení KSČM a nezávislých kandidátu, lidé se zaškrtnutou kandidátkou do budovy Kulturního domu přesto přicházeli. Vzhledem k tomu, že v přízemí budovy funguje hostinec, spojili možná příjemné s užitečným. V pátek navečer mělo odvoleno třicet ze stošestadvaceti voličů. Nálada ve volební místnosti byla uvolněná a mezi komisaře přišla na návštěvu i starostka Ilona Tajovská. „Snažila jsem se přesvědčit i další lidi, ale nikomu se do toho nechce,“ popsala starostka neblahou skutečnost, typickou i pro mnoho dalších obcí. Staronoví zastupitelé se podle ní chtějí v dalším období pustit do vybudování bytu v přízemí Kulturního domu, kde by jednou mohl bydlet správce budovy a provozovatel hostince v jedné osobě.
   MÍCHOV (ml) – Sdružení nezávislých kandidátů – Za obec Míchov. Za dlouhým názvem jediné zdejší kandidátky se skrývalo šest stávajících zastupitelů – mezi nimi i dosavadní starostka Růžena Fojtová – a tři nové tváře. „Tady jsou skoro všichni se všemi v přízni. Dovedete si představit, že bychom měli více kandidátek, já tedy ne,“ sdělila předsedkyně volební komise Eva Skálová. Stejně jako v Krhově a některých dalších obcích, ani zde nebude poražených, všichni kandidáti budou zvoleni. Otázkou zůstává, kdo bude starostou. V obci žije sto šedesát obyvatel a mezi nimi je sto dvacet tři voličů. V pátek o půl osmé mělo odvoleno dvacet sedm lidí, tedy dvaadvacet procent voličů. Členové komise hodnotili práci svých bývalých zastupitelů pozitivně. „I s malým rozpočtem se podařila oprava střechy kulturního domu, vybudování bezbariérového přístupu, anebo také oprava kapličky,“ pochválila zastupitele jednohlasně komise s tím, že by v započaté práci mohli pokračovat.
   KŘETÍN (ml) – O zastupitelské posty bojovalo v Křetíně třicet osm kandidátů ze čtyř politických uskupení: ČSSD, KDU-ČSL, Sdružení nestraníků a Nestraníci pro Moravu. Někdo by se mohl pozastavit, nač je v malé obci tolik kandidátek. „Není to proto, že by lidé byli nespokojeni se svým vedením a usilovali o změnu, je to prostě tak, že chtějí pracovat pro obec,“ vysvětlila Marie Boucníková, předsedkyně volební komise. V obci s pěti sty obyvateli může volit čtyři sta dvanáct lidí. Několik zdejších voličů přišlo bez občanských průkazů a členové komise je nemilosrdně vraceli zpět (alespoň v době naší přítomnosti). K jiným zádrhelům během voleb už prý nedošlo. Do vyhřáté zasedací síně Obecního úřadu přišel volit jako první místní farář Zdeněk Veith a jinak lidé chodili spíše po rodinách průbežně celé odpoledne. Dvě hodiny před koncem páteční volební směny měli komisaři odbaveno sto padesát voličů.
   NÝROV (ml) – Pro výběr sedmi zastupitelů sestavili v Nýrově osm kandidátek, každou jen s jedním jménem. Dotyčným stačilo zajistit si třináct podpisů. Tento způsob může být trochu ošidný, poněvadž žádný zastupitel za sebe nemá náhradníka. V Nýrově to však funguje a podle členů volební komise se nad tím nikdo z místních nepozastavuje. Také zde se však potýkají spíše s nezájmem lidí ochotných pracovat pro obec. Svědčí o tom i fakt, že mezi kandidáty je sedm bývalých zastupitelů a jen jedno nové jméno. „Lidi mají dost své práce a nechtějí si přibírat další,“ konstatoval Jiří Dvořáček, člen volební komise. Rozpočet obce prý padne většinou na místní komunikace. „Na další akce prostě nejsou peníze,“ uzavřel rozpravu o penězích Dvořáček. Voliči se na obecní úřad zrovna nehrnuli, během poslední páteční hodiny přišel jeden, celkově zatím šedesátý. „Lepší to bude v sobotu ráno, až půjdou ženské nakupovat, to se tady zastaví,“ předpověděla na rozloučenou komisařka Marie Čechová.
  


V Senetářově nevolili
S e n e t á ř o v (AD) - Jedinou obcí našeho okresu, v níž voliči 20. a 21. října nemohli jít k volebním urnám, byl Senetářov. Nenašel se zde potřebný minimální počet pěti kandidátů pro volby do obecního zastupitelstva. Doposud obec s pěti sty obyvateli zastupovalo devět lidí – šest nezávislých a tři lidovci.
   Ještě deset dní před volbami byla obec v naději. Kandidátní listinu s pěti jmény sestavila ČSSD a jeden člověk kandidoval jako nezávislý. Potom však došlo ke zvratu a kandidatury se vzdal nejprve nezávislý Petr Zouhar a po něm sociálně demokratická uchazečka Jana Kocmanová. „Viděl jsem, že proti jednoznačné přesile bych s ničím neuspěl, proto jsem to vzdal,“ sdělil k svému odstoupení Petr Zouhar, který byl mimochodem jediným znovukandidujícím členem z dosavadního zastupitelstva. Důvod odstoupení Jany Kocmanové se nám zjistit nepodařilo. Podle zákona mohou kandidáti odstoupit bez udání důvodu kdykoliv, nejpozději však osmačtyřicet hodin před začátkem voleb.
   Senetářov nyní čeká jakési překlenovací období. „Ministr vnitra vyhlásí do třiceti dnů po konání řádných voleb termín nových voleb, který bude pravděpodobně v březnu a pověří někoho dočasným vedením obce,“ vysvětlila Vlasta Vejvodová z Ministerstva vnitra. Podle zkušeností lze předpokládat, že v čele obce zůstane dosavadní starosta Antonín Zouhar, zastupitelům však mandát skončil.
   Nové volby na jaře čekají kromě Senetářova ještě dalších osmnáct obcí z celé republiky.
  


Téměř každá třetí obec měla jedinou kandidátku
B o s k o v i c k o (AD) - Téměř jedna třetina obcí spadajících do správního obvodu Boskovic šla do letošních komunálních voleb pouze s jedinou kandidátkou – Cetkovice, Malá Roudka, Míchov, Sulíkov, Vranová, Prostřední Poříčí, Vísky, Ústup, Chrudichromy, Hodonín, Kněževes, Kořenec, Krhov, Kunčina Ves, Lhota u Olešnice, Makov, Voděrady, Crhov, Kozárov, Rozsíčka, a Zbraslavec.
   Voliči v těchto obcích však nemuseli být ochuzeni o napínavé volební očekávání. Zákon umožňuje politickým stranám či jiným uskupením v malých vískách se sedmi a méně zastupiteli, aby na svých kandidátkách měly o jednu třetinu více uchazečů než je počet zastupitelů. Třetina se přitom zaokrouhluje dolů – při pěti zastupitelích může kandidovat šest lidí, při šesti osm a při sedmi devět. Je-li například v Crhově sedm zastupitelů, mohli tamní voliči teoreticky vybírat z devíti lidí, zbývající dva by se pak do zastupitelstva nedostali. To se však nestalo. „My jsme s námahou sehnali alespoň těch sedm, kteří pak budou samozřejmě zvoleni,“ sdělil před volbami Václav Dvořák, místostarosta Crhova s tím, že volby jsou v takovém případě spíše formalitou.
  


Hasiči zachraňovali děti z hořící školy
B e n e š o v (AD) - Jen tři hodiny před otevřením volebních místností měli mít občané Benešova a přilehlých obcí k řešení mnohem vážnější problém – začala hořet místní škola a děti jsou v ní! Obcemi se řítila kvílející hasičská auta. Naštěstí šlo jen o cvičení.
   O přestávce po třetí vyučovací hodině se šatny v suterénu školy naplnily těžkým tmavým kouřem. Ředitel školy Jiří Viklický ihned nařídil evakuaci a zavolal hasiče. Třídy se 145 žáky pod vedením svých učitelů opustily budovu školy a shromáždily se na prostranství před ní. „Nechtěl jsem, aby děcka jen tak běhala s plynovými maskami, jako to bylo vždycky, ale abychom si vyzkoušeli skutečnou akci,“ vysvětlil smysl cvičení ředitel.
   V následujících minutách přijížděly ke škole jednotky hasičů. První k požáru dorazili dobrovolníci z Benešova - přesně za deset minut po ohlášení, profesionální jednotka z Boskovic přijela za devatenáct minut a poslední byli na místě dobrovolníci ze Žďárné, kteří potřebovali čtyřicet minut. „Správně by dobrovolní hasiči měli vyrazit do deseti minut po ohlášení požáru a profíci do dvou minut. První jednotka by pak měla být na místě do patnácti minut a ostatní do dvaceti,“ řekl k časovému rozvrhu velitel okrskových jednotek Milan Tlamka.
   „Ve škole zůstalo po evakuaci sedm lidí, které je potřeba urychleně najít a dostat ven,“ zněla rozkaz To se hasičům podařilo, poslední dva chlapce objevili za pětatřicet minut a oknem v prvním patře pomocí požární plošiny je dopravili k ostatním spolužákům. „Byli jsme schovaní na záchodě, tam to ještě nebylo moc zakouřené,“ prozradili osmáci Radim Kovář a Jiří Herda.
   Malé překvapení připravil hasičům ředitel školy. Po ohlášení požáru sám zůstal v budově a čekal, zda bude objeven. Byl, pět minut před dvanáctou jej našli v kabinetě, vytáhli oknem a na požární plošině spustili k zemi. „Jako správný kapitán jsem zůstal ve škole poslední. Nemohl jsem přece utéct, když mi chybělo sedm lidí,“ vysvětlil svůj čin ředitel.
   „Ověřili jsme si dostupnost a akceschopnost našich jednotek. Až na zaváhání v komunikaci se Žďárnou proběhlo vše podle plánu,“ uzavřel cvičení při nástupu Milan Tlamka a spolu s ostatními odešel do školní jídelny na zasloužený guláš.
   Dobrovolní hasiči z Benešova, Okrouhlé, Kořence, Suchého, Žďárné, Velenova a Valchova cvičili záchrannou operaci. Akce se kromě šedesáti dobrovolníků aktivně zúčastnila také jednotka profesionálních hasičů z Boskovic se speciální technikou.
Oknem v prvním patře a pomocí požární plošiny dopravili hasiči děti do bezpečí.
Foto: Marek Lepka  


Anketa volební
B o s k o v i c k o - 1. Za co byste pochválil(a) odstupující vedení obce a co byste očekával(a) od nového?
   2. Koho byste si přál(a) za starostu?
   Miroslava Maňoušková, Svitávka
   1. Podařilo se jim dokončit náměstí, ale to nebyla jen zásluha toho ročního starosty Cetkovského, s tím začali už za Švába a přála bych si, abychom měli jiné místostarosty.
   2. Chtěla bych, aby pan Šváb byl na radnici, ale na postu starosty bych brala klidně i Cetkovského, oba jsou pro mě přijatelní.
   Lukáš Novotný a Petr Svoboda, oba 20 roků, Svitávka
   1. Za to, že se v obci podařilo dosadit nového starostu, byla to změna k lepšímu. Za poslední rok tady nové vedení udělalo spoustu práce. Měli by tímto směrem pokračovat.
   2. Určitě Martina Cetkovského
   Kamila Lepková a Hana Alexová, Krhov
   1. Pracovali dobře, opravili kulturák a udělali zde novou elektriku. Chtělo by dát do pořádku obecní vodovod, to je asi to nejdůležitější.
   2. No samozřejmě Ilonu.
   Libor Pavlíček, Krhov
   1. Stojíme na místě činu, opravili tento kulturák, udělali novou fasádu. Mohlo by tu být hřiště pro děti, to zde chybí.
   2. Ilona Tajovská, je to podnikatelka a je schopná.
   Manželé Stoupalovi, Míchov
   1. Dělají dobře, opravili chodníky a kdyby nám udělali ještě cestu k baráku, byli bychom rádi. Ona tam sice je, ale špatná.
   2. Nechali bychom to, jak to je. Paní Fojtová starosta a pan Pospíšil místostarosta. Anebo naopak? ...taky by to šlo.
   Marie Pospíšilová, 19 let, Míchov
   1. Upravili hřiště, opravili kulturák, kapličku a taky chodníky. Mohlo by tu být nějaký kulturní vyžití, protože musíme jezdit buď do Boskovic nebo na Fabriku.
   2. Mně je to celkem jedno, ať si to dělá, kdo chce.
   Kamil Petrů, Křetín
   1. Myslím, že spousta peněz se dala jinam než by bylo třeba, respektive nevím, kam se vlastně vložily. Přál bych si, aby to bylo průhlednější, aby se jasně řeklo kam, co, za kolik...
   3. Jardu Chmelíkovýho
   Marie Benešová, Křetín
   1. Udělali hodně práce kolem hřbitova, vydláždili cestu, udělali parkoviště. Jejich práce je zde vidět. Nic mi tu nechybí, nevím, co by bylo do budoucna nejvíc potřeba.
   2. Mně by se líbil pan Jež nebo pan Halata.
   Nejmenovaný, Nýrov
   1. Teď, když už nejsme pod Kunštátem, se podaří udělat za rok víc práce než předtím za pět let. Udělali tady kus silnice, protože se pokládal plyn a všechno bylo rozkopaný. O moc víc si toho nemůžeme dovolit, takže v úpravě místních komunikací se bude asi pokračovat i po volbách.
   2. Ivoše Dvořáčka.
  


Starosta Sivera: Čtyři roky jsou krátká doba na to, aby se podařilo všechno, co by člověk chtěl
B o s k o v i c e (AD) - Poslanec Fran­tišek Sivera zanechal v Bos­ko­vicích vý
   raz­nou stopu. S mužem, který už nechce být starostou, jsme den před vol­bami hovořili o tom, co je a není Růžové náměstí, proč zmizelo skateové hřiště nebo kolik stojí koupaliště.
   n Nejdříve o vaší roli poslance. Co jste si v Parlamentu od svého zvolení prožil? Jistě to bylo v rozporu s vaším očekáváním. Jaké jste měl plány a co vás v nejbližší době čeká?
   Z všeobecně známých důvodů je činnost poslanců v současné době ochromena. Teprve teď se ve sněmovně ustavují výbory a podvýbory, tedy ty důležité pracovní orgány, které posuzují, prověřují a navrhují změny v jednotlivých zákonech. Jsem členem hospodářského výboru. Zatím se však neprojednávaly žádné zákony, poněvadž zde není stabilní vláda. Proběhlo sice doposud pět schůzí Poslanecké sněmovny, ale spíše na témata politická a organizační.
   n Kolik času vám bralo vaše působení v parlamentu z času starostovského?
   Doposud jsem býval v Praze jeden až dva dny v týdnu.
   n Nepomýšlíte na návrat v případě, že by toto přání preferenčními hlasy projevili voliči? A to třeba i přes souběh obou funkcí?
   Tady musím připomenout, že ve volbách občané volí zastupitele a nikoli starostu, ten je zvolen až posléze novým zastupitelstvem. Tedy není rovnítko mezi počtem preferenčních hlasů a tím, kdo nakonec bude starostou. Trvám na tom, že se určitě nebudu ucházet o post starosty. Souběh funkcí, a zvláště v Boskovicích, je pro mě nepřijatelný.
   n Dokážete sdělit našim čtenářům svůj zásadní pocit z období vašeho působení v roli starosty?
   V práci na radnici jsem si musel uvědomit, že moje vize a názory jsou jen jedněmi z dvaceti sedmi a veškerá rozhodnutí procházejí demokratickým schvalovacím procesem, je třeba vždy hledat kompromis a konsensus. Tedy ne všechno, co by si člověk sám přál a představoval, se podaří zrealizovat. Ve firmě šéf rozhodne, že od zítřka bude to či ono jinak a hotovo. V rámci zastupitelské demokracie musíte svůj názor obhájit, prosadit a získat pro něj ostatní zastupitele a to vždy chvíli trvá – čtyři roky jsou tedy relativně krátká doba na to, aby se podařilo dopracovat ke všemu, co by člověk chtěl. Každopádně jsem přesvědčen, že se nám podařilo Boskovice rozhýbat a posunout o velký kus dopředu. Daleko více se město propagovalo, více se o nás informovalo, psalo…, mám na naše město mnoho a mnoho pozitivních ohlasů. Velkým zklamáním je pro mě vnímání mnoha lidí, které vůbec nezajímá, co dobrého se nám podařilo, ale pouze to, co je nějak negativní. Zdá se mi , že to je specifikum Boskovic, jinde ve světě to takto není.
   n Vůbec nelze zpochybnit, že v době vašeho působení na radnici Boskovice vykvetly. Přispěly k tomu i soukromé subjekty především v oblasti průmyslového rozvoje, výstavby bytů. Především mimoboskovičtí pořadatelé významných kulturních akcí zase dokázali zviditelnit město. To, čím se radnice pod vaším vedením může pochlubit, zaznělo ve zkratce v minulém vydání Boskovicka, rozsáhlé informace obsahují poslední Radniční listy. Co byste tedy řekl k podílu dalších subjektů na propagaci Boskovic?
   Samozřejmě, že rozvoj města nestojí pouze na radnici, to musí být jasné úplně všem. Jedním z našich zásadních záměrů bylo vytvořit prostor pro spolupráci s každým, kdo chce město dál rozvíjet. Intenzivně jsme například spolupracovali s pivovarem Černá Hora a firmou Prelax při výstavbě Modré věže, ale bez komunikace a spolupráce města by zde toto zařízení nikdy nestálo. Další věcí je Růžové náměstí, opět by se to nikam nepohnulo bez spolupráce města s majiteli pozemků, dále třeba výstavba bytů - bez pomoci a aktivity města by se stavět nezačalo. Velkou kapitolou je boskovický festival, před pěti lety byly i vaše noviny k festivalu velmi kritické a nám se podařilo spolupracovat s Unijazzem tak, že dnes už negativní ohlasy zmizely. Bylo za tím z naší strany mnoho hodin tvrdé práce. Concentus Moraviae – jeden z největších festivalů komorní hudby a my jsme jeho členem. S jejich lidmi se pravidelně setkáváme a řešíme, které koncerty budou a kdy. Tedy nelze rozhodně zjednodušeně říci, že město rozvíjejí převážně cizí subjekty. Bez naší spolupráce a velkého úsilí by tu nikdo nic neudělal. A my spolupracovat a rozvíjet město chceme.
   n Jsou však i šmouhy. Uvedu příklady negativně vnímaných záležitostí - nástup Lubomíra Petrželky do funkce místostarosty a jeho odsouzení, či pikantní kauza Oldřicha Kováře. Významná část veřejnosti má tak silné morální vnímání, že je pro ně nepřijatelné, aby takoví lidé ve veřejných funkcích působili.
   Případem pana Kováře se Rada města zabývala v několikahodinovém jednání. Konsensus byl takový, že se jedná o věc jeho osobního života a nedopustil se pochybení v rámci náplně své práce.
   V případě pana Petrželky jsme vycházeli z koaliční smlouvy, která přesně definovala spolupráci koaličních stran, což mimo jiné znamenalo, že záležitost místostarosty Petrželky byla v kompetenci ČSSD – pokud se tato strana rozhodla, že Petrželka zůstane, tak prostě zůstal. Kdyby z mé strany vyšla iniciativa na jeho odvolání, znamenalo by to porušení koaliční dohody, rozbití koalice a vyvolání předčasných voleb v Boskovicích a to jsem nechtěl.
   n A nyní k některým bodům vašeho programového prohlášení. Chlubíte se, že bylo zrekonstruováno Růžové náměstí. Nám se zdá, že je ho jen polovina. (Vzpomeňme si na úsměvnou aférku, která jeho úpravu nepochybně iniciovala.) Na té druhé je záchytné parkoviště, kterému ale chybí zázemí, neupravené zahrady a zadní trakty domů. Tomu se snad ani nedá říkat náměstí…
   Je třeba vycházet z územního plánu, abychom věděli, co je Růžové náměstí. To je totiž přesně ten chodník, oblouk a nemovitosti s tím spjaté, jejichž opravu a úpravu jsme dokončili a tím jsme dokončili Růžové náměstí. Zbývající 3 proluky jsou věcí vlastníků pozemků, a nám se i přes intenzivní jednání s nimi nepodařilo přesvědčit je, aby stavět začali. Všechno ostatní nepatří k Růžovému náměstí a je předmětem dalšího jednání a případné změny územního plánu. Postupovali jsme přesně podle projektu. Jestli se vám zdá, že neudržované zahrady, křoviny a plaňkový plot měly být nějak odděleny, je to váš subjektivní názor a mohli jste vznést připomínky, když byl projekt v přípravě.
   n Prokletí koupaliště na Července netřeba komentovat. Přesně před čtyřmi lety na svém posledním zasedání totiž Rada města zrušila výběrové řízení na dodavatele stavby s tím, že nechce zatěžovat budoucí vedení města. „Odkládá se o rok,“ psaly naše noviny.
   V roce 2003 jsme požádali o dotaci na opravu venkovního koupaliště. Dostali jsme 9 milionů na městské koupaliště – tedy nikoliv vysloveně na venkovní, ale na městské, což bylo dobře. Zjistili jsme totiž, že v dezolátním stavu je městské koupaliště kryté – lázně a to v takovém, že by se muselo zavřít. Nastalo dilema, do kterého koupaliště se pustíme. Bylo jasné, že využívanější je to kryté. Po zahájení prací se ukázalo, že havarijní stav není pouze ve statice, ale úplně ve všem. Proto jsme museli všechny síly napnout a nasměrovat k rekonstrukci lázní.
   Při plánování rekonstrukce venkovního bazénu kraj rozděloval peníze z EU pouze v jednotkách milionů a my bychom potřebovali 40 – 50 milionů. Mohli jsme tedy projekt postavit megalomansky na 100 milionů a směřovat jej na Ministerstvo pro místní rozvoj. Problém byl ovšem v tom, že by součástí projektu muselo být vybudování ubytovacích kapacit a to jsme neměli jak vyřešit, protože pozemky v okolí koupaliště byly předmětem restitučních řízení a jejich převod na město proběhne až koncem tohoto roku. Jiný způsob na spolufinancování nebyl k dispozici. Proto se tedy projekt koupaliště odložil na období 2007 – 2013.
   n Co jste si představovali pod pojmem koncepce středních škol a rozšíření ubytovacích kapacit pro středoškoláky?
   V roce 2002 se na kraji vedly velké diskuze o středních školách. Stanovisko Boskovic bylo nedopustit rušení škol a úbytek jednotlivých oborů ve městě a zajistit možnost ubytování externím středoškolákům. Máme tu asi 2500 středoškoláků a ubytovacích prostor pro ně v devadesátých letech rapidně ubývalo. Toto jsme krajskému úřadu neustále připomínali a připomínáme. V našich možnostech totiž nic dalšího než opakované připomínání není, nemáme nyní ani žádného krajského zastupitele, který by to někam dál posunul.
   n Zdá se nám, že se nepodařilo zlepšit proklamovanou spolupráci města s neziskovými organizacemi
   Město za uplynulé čtyři roky výrazně posunulo spolupráci s neziskovkami. I ve vašich novinách byly pravidelné informace o každoročním setkávání se zástupci neziskového sektoru nad jejich názory a potřebami. Vytvořili jsme grantový systém, kde tyto organizace mohou žádat o finanční prostředky, to zde nikdy nebylo a my jsme tím dali těmto organizacím obrovský nástroj financování. Dále jsme tu zřídili pracovníka, který je nápomocen v získávání dotačních titulů, pomohli jsme s opravami majetku – dar na opravu Sokolovny, bezúplatně jsme převedli nemovitost Orlům, kterou si pak opravili, pomáháme sportovcům při úhradě nájemného, pomohli jsme Klubíku, poněvadž mu dáváme bezúplatně prostory, dáváme mu peníze a je jen věcí lidí, kteří jeho práci organizují, jak s penězi naloží, a jak si dál peníze obstarají. Nezapomínejme, že se jedná o neziskové organizace a nikoliv organizace města, my jim rádi pomůžeme, ale není to naše povinnost,.
   n V oblasti školství zde byl jistý příslib podporovat aktivity zaměřené na rozvoj tvořivosti mládeže a využití volného času. Ve vaší zprávě však tato oblast není zcela zřetelná. Nemyslíte, že Boskovice mají určitý dluh vůči mladým, a to nejen těm, kteří zde studují a tedy do města dojíždějí, ale i vůči místním. Jde o průnik školství, kultury, sportu a zdraví. Jde o prevenci negativních jevů mezi mládeží, podporu sportu, školních a mimoškolních aktivit a kulturní nabídky. Tedy jakýsi servis pro vyžití mladých. Zanikly Sklepy, zrušilo se skateové hřiště, projekt občanského sdružení Jinan byl zasunut ad akta, silně byla utlumena práce Klubíku. Mladým zde chybí klubové prostory se širokým spektrem nabídky, sportoviště jsou spíše pro vrcholové sportování.
   Musím znovu zdůraznit, že město je a bylo ochotno podpořit aktivity pro využití volného času nejen mládeže.
   Ale není to město, kdo by měl tuto činnost zajišťovat. Musí to být aktivní občané, kteří chtějí pro lidi se stejným zájmem jako mají oni něco udělat. Proto naše úsilí směřovalo do pomoci neziskovým organizacím, spolupráci s organizacemi kraje zvláště DDM a ZUŠ, vytváření prostředí pro sport. I občanskému sdružení Jinan byla podána pomocná ruka v rámci jejich užší spolupráce s KZMB. Je věcí názoru, zda zde chybí klubové prostory a zda není možné lépe využít prostory, které ve městě dnes jsou. Uzavření skateového hřiště bylo nutností, protože stálo na soukromém pozemku a obsahovalo prvky, jež neměly potřebné atesty. Po celou dobu jsme ve spolupráci s Klubíkem hledali jiné vhodné místo pro umístění tohoto hřiště, ale potřebnou lokalitu jsme zatím nenašli.
Foto: Marek Lepka  


Starosta Novotný: většinu úkolů jsme splnili, něco se nepodařilo
L e t o v i c e - Volby jsou za námi. Voliči svými hlasy rozdali karty a nyní jsou na tahu zvolení zastupitelé. Ti budou ovlivňovat, kam se budou v příštích čtyřech letech ubírat obce a města. O tom, co se v minulém volebním období povedlo a co ne v Letovicích, jsme hovořili s (bývalým?) starostou Josefem Novotným.
   n Kdybyste měl známkou od jedné do pěti zhodnotit působení minulého zastupitelstva, jak byste známkoval?
   Sám sebe nebo zastupitelstvo hodnotit nebudu a známkovat nás mohou jen občané Letovic. Z uplynulého volebního období mám dobrý pocit. Na zasedání zastupitelstva 24. srpna jsme vyhodnocovali program rozvoje města Letovice na léta 2003 až 2006, který má asi šedesát bodů. Většinu jsme splnili.
   n V roce 2003 začaly fungovat takzvané malé okresy, kdy většina státní správy přešla z okresních úřadů na pověřené obce třetího stupně. Letovice usilovaly o to být „trojkovou“ obcí, ale nepovedlo se. Nehodnotíte to zpětně jako výhodu? Města dnes na státní správu doplácí a je to dost drahé.
   Jako výhodu to nemůžu hodnotit ani náhodou. Na dalších padesát let je „zameteno“. V Letovicích byl díky reformě zrušen živnostenský úřad, vydávání pasů a další věci. I pro obyčejný rybářský lístek dnes musí lidé do Boskovic. Prvního ledna 2007 tady končí finanční úřad a bude zde jen podatelna.
   n Myslíte si, že tím město Letovice degraduje?
   Zcela určitě. Je to velký neúspěch, který se možná v budoucnu ještě více projeví. Považuji to za těžkou prohru, o které se ale rozhodlo už dříve. Města teď možná brečí, že nemají na státní správu peníze, ale ty se vždycky najdou.
   n Co považujete za největší úspěch uplynulého volebního období?
   Logicky, a to i podle objemu pe­něz, které byly investovány, je to výstav­ba domova důchodců. Byl přista­ven ke stávajícímu domu s pečovatelskou službou nákladem 85 milionů korun. Od ministerstva práce a sociálních věcí jsme na něj získali dotaci 71 milionů.
   n Domov důchodců ale městu přinesl i starosti. Provoz je finančně ná­ročný. Vy jste byl jedním ze starostů měst, která usilovala o to, aby jejich domovy důchodců převzal kraj.
   Byl jsem tím, kdo tuto výzvu inicioval. Prognózy byly původně špatné, vypadalo to, že město provoz neutáhne. Teď už to není akutní a vlastně to ani moc nechceme. Je to asi jako s těmi malými okresy. Důležité je, že domov důchodců máme, peníze na jeho provoz se vždycky najdou. Jde nám spíš o to, aby byly rovné podmínky. Peníze, které kraj dostane od státu, by měl rozdělovat spravedlivě. I zdejší občané jsou občany Jihomoravského kraje.
   n O seniory je tedy postaráno. Co se v minulých čtyřech letech udělalo v Letovicích pro mladší ročníky?
   Když vezmu oblast sportu, opravili jsme významně sportovní halu. Budova se zateplila, udělala se nová fasáda, přístupová komunikace a sociální zařízení. Postavili jsme skate park u domu dětí a mládeže. Od ministerstva školství jsme získali 2,5 milionu korun na nafukovací halu, takže možnost sportování je i v zimě. Opravuje se areál koupaliště, k minigolfu přibyl petanque. Pořádá se hodně akcí pro mladé lidi. Pro mladé rodiny jsme vlastně také investovali 15 milionů korun do zasíťování pozemků v Třebětíně, kde se už staví asi patnáct rodinných domků.
   n S dotací od státu jste postavili také byty pro lidi s nižšími příjmy. Hrozilo ale nebezpečí, že budete muset dvanáctimilionovou dotaci vrátit kvůli údajnému nedodržení podmínek dotace. Jak tato věc dopadla?
   Zatím je to zmrazené. Podobný problém mělo asi dvě stě obcí v celé republice. Jsme přesvědčeni, že jsme žádnou vyhlášku neporušili. Vyjádření jsme poslali už před dvěma roky a od té doby nebyla žádná reakce. Zastupitelstvo rozhodlo, že v případě potřeby bychom se bránili třeba i u evropského soudu. Byty jsme postavili, bydlí v nich lidé, pro které jsou určeny. Peníze byly využity k danému účelu.
   n Zatím jsme se bavili o tom, co se podařilo. Co ale zůstáváte občanům dlužni?
   Předpokládali jsme, že do konce volebního období bude hotová kruhová křižovatka. Kvůli liknavému přístupu investora a státu se to posune a do konce roku křižovatka nebude. Považuji to za neúspěch. Mysleli jsme si také, že se nám podaří alespoň zahájit stavbu vodovodu v Podolí a Slatince. Je chyba, že se to neudělalo.
   n V plánu jste měli také městské muzeum.
   Problém je v tom, že v objektu, kde muzeum plánujeme zřídit, jsou byty. Řekli jsme, že do toho půjdeme, až budou byty volné. Myšlenka ale nezapadla. Exponáty pro muzeum už máme, idea, jak by mělo muzeum vypadat, je jasná. Je to úkol pro nové zastupitelstvo.
   n Před nedávnem změnil majitele letovický zámek. Jak to hodnotíte?
   Jednoznačně kladně. Pan Vavříček s opravou zámku hodně pokročil a město mu v tom fandí. My jsme zase investovali do úprav zámeckého parku.
   n Ještě snad závěrem - co Letovice a protipovodňová opatření?
   Toto hodnotím jako věc, která není splněná. Velká voda na Svitavě ohrožuje Letovice, především ale Blansko a Brno. Povodí Moravy jako státní podnik po téměř deseti letech teprve začíná zpracovávat konkrétní projektovou dokumentaci. To už ale mělo být dávno. My čas od času vyčistíme nánosy ve Svitavě na náměstí.
   n To je jediná věc, kterou můžete udělat?
   V minulém volebním období jsme opravili břehy v zámeckém parku, to byla naše investice. Nemůžu zase říct, že by se ze strany Povodí v Letovicích nic nedělalo. To hlavní, vyčištění řeky od náměstí po Tylex a vybudování propustků a poldrů pod státní silnicí, aby se voda mohla rozlévat třeba až za fotbalové hřiště, ale zatím vyřešeno není.
Foto: archiv  


Hasiči z Horního Poříčí jsou mistři
H o r n í P o ř í č í (AD) - Dobrovolní hasiči z Horního Poříčí jsou mistry republiky v požárním sportu. V kategorii mužů byli třikrát třetí, jednou druzí a letos triumfovali.
   Na celostátním klání v Litomyšli 15. – 17. září soutěžilo šestnáct devítičlenných mužstev – loňský mistr z Plzně a vítězové jednotlivých krajských přeborů. „Naše cesta na republiku vedla přes vítězství nad dvanácti soupeři v okresní soutěži v Letovicích a sedmi soupeři v krajské soutěže v Břeclavi,“ popsal náročnou anabázi Ladislav Janeček, velitel družstva z Horního Poříčí.
   Mezi disciplíny požárního sportu patří běh na 100 metrů s překážkami, štafeta 4 x 100 metrů s překážkami a požární útok. Rozhodujícím kritériem je čas a vyhrává družstvo s celkově nejnižším součtem jednotlivých časů.
   Odměnou za vítězství je krom věcných cen i zajištění účasti na příštím celostátním utkání, žádná vyšší soutěž už hornopoříčské družstvo nečeká. Celostátní vítězové dříve sice jezdili na mistrovství Evropy, ale dnes už je to jinak, mezinárodních soutěží se účastní pouze reprezentační výběr a nikoli jednotlivé oddíly. „Můžeme se však pochlubit tím, že tři z našich mužů patří do širšího reprezentačního kádru a jeden dokonce v listopadu pojede na mistrovství světa do íránského Teheránu,“ hrdě dodal Janeček s tím, že účast v reprezentaci je velkou osobní ambicí mnoha zdejších hasičů.
   Dobrovolní hasiči mají v Poříčí dlouholetou tradici, za dva roky oslaví sto let své existence. Smysl těchto spolků nemá zdaleka jen charakter sportovní či zábavný. „Především jde o to, aby vesnice měla lidi schopné v případě potřeby rychle zasáhnout. Když tu před dvěma lety hořel les, hasiče z Boskovic a Letovic jsme sice volali, ale bez našeho přičinění by škody byly mnohem větší. Že je to také sport a zábava, je až na druhém místě,“ uzavřel Janeček a dodal, že asi deset z osmačtyřiceti dobrovolníků má zaměstnání přímo ve vesnici a je tak stále připraveno k okamžité pomoci.
Foto: archiv  


Kultura

Neziskovky volají po spolupráci, chybí jim podpora města
B o s k o v i c e (tt) - Zdravé město Boskovice pořádalo ve středu setkání s neziskovými organizacemi působícími v Boskovicích. Ke společnému hodnocení své práce a spolupráce s městem se tak sešli hasiči, pionýři, členové Klubu přátel Boskovic, senioři, sokoli, zahrádkáři, bojovníci za svobodu, zástupci mateřského centra a občanského sdružení Jinan, kynologové a členové Svazu tělesně postižených. Další neziskové organizace působí v oblasti sportu, celkově je ve městě asi třicet pět neziskovek. „Ne všechny organizace jsou ale aktivní, dá se říct, že činnost vyvíjí asi dvě třetiny z nich,“ uvedla Aneta Staňková, která má na odboru školství, kultury a sportu neziskové organizace na starosti.
   Místostarostka Jaromíra Vítková zhodnotila práci Zdravého města v roce 2006 a rovněž upřesnila podporu města neziskovkám. „Mezi nesportovní neziskové organizace bylo v grantovém systému města rozděleno letos 400 tisíc korun, dalších 100 se přesunulo do příštího roku,“ uvedla místostarostka.
   Následná debata se netýkala jen městského grantového systému, jehož podoba a způsob rozdělování peněz se ne všem zdají spravedlivé a efektivní, ale také možnosti získávat peníze z jiných než městských zdrojů. I tady se však neziskovky často bez pomoci města neobejdou. S konkrétním návrhem, jak pomoci organizacím realizovat projekty, na které získají peníze z evropských fondů, přišla Dagmar Hamalová z mateřského centra. „Evropské peníze získávat lze a nám se to v letošním roce podařilo. Problémem se však stává předfinancování projektů. Město Boskovice na předfinancování neposkytuje půjčky, což je v mnoha městech samozřejmé. Systematická podpora zde chybí,“ upozornila Hamalová, která rovněž připomněla, že pro úspěch při žádání o peníze z evropských zdrojů je také důležité, aby neziskovky více spolupracovaly.
   O možnostech získávání nejrůznějších dotací rovněž informovala zástupce neziskovek Aneta Staňková, která se vyhledáváním dotačních možností zabývá a jednotlivé neziskovky na ně upozorňuje i v průběhu roku.
   Závěrem účastníci setkání představili svou činnost v letošní roce a nastínili své plány do budoucna. Zástupci jednotlivých organizací se pak i s vedením města shodli, že neziskové organizace dělají ve městě podstatnou a důležitou práci a přispívají nemalou měrou k aktivnímu a zdravému životnímu stylu jeho obyvatel. Je proto důležité, aby město neziskové organizace podporovalo a komunikovalo s nimi. Na setkání ostatně zazněl i názor, že by setkání mohlo probíhat častěji než jednou ročně.
  


Byly uděleny ceny Literární soutěže Františka Halase
B l a n s k o (tt) - V pátek odpoledne byly v klubovně blanenského zámku vyhlášeny výsledky literární soutěže Františka Halase. O básnické vavříny soutěžilo celkem patnáct autorů a o první místo se nakonec podělili dva z nich, Kristýna Sedláková z Boskovic a Jakub Svoboda z Brna.
   Soutěž každoročně vyhlašuje blanenské muzeum a porotě předsedá básník a překladatel Ludvík Kundera. Spolu s ním o výsledcích rozhodují Marie Habešová a ředitelka muzea Eva Nečasová. Porota dále ocenila druhým místem texty Zdeňky Koželuhové a Jolany Ševčíkové a třetím místem Natálii Paterovou a Petra Zavorala. Čestné uznání dále získaly Tereza Hermanová a Pavla Ondroušková.
   Novinkou se letos stalo udělení zvláštní ceny poroty, kterou získala Pavlína Pulcová z Boskovic a brněnský autor Jan Vágner. „Zvláštní cenu obdrželi účastníci soutěže, kteří dlouhodobě dosahují vynikajících výsledků, mají profesní dokonalost a svůj vlastní básnický rukopis,“ vysvětlila ředitelka Eva Nečasová.
   
   BÁSNICKÉ VAVŘÍNY. První místo získala společně s Jakubem Svobodou boskovická básnířka Kristýna Sedláková. Cenu jí udělili Ludvík Kundera, Marie Habešová a Eva Nečasová. Foto: archiv muzea
Kristýna Sedláková (Boskovice), Zdeňka Koželuhová, Pavlína Pulcová (Boskovice) a Petr Zavoral. Ceny Jakubovi Svobodovi a Kristýně Sedlákové udělili Ludvík Kundera, Marie Habešová a Eva Nečasová.
Foto: archiv  


V synagoze bude výstava izraelské malířky
B o s k o v i c e (Jim) - V synagoze bude výstava izraelské malířky
   BOSKOVICE (Jim) - Výstava monotypů a dřevorytů izraelské výtvarnice Orit Hofshi bude v průběhu listopadu v boskovické synagoze.
   Orit Hofshi je jednou z nejvýznamnějších izraelských umělkyň zabývajících se tisky. Studovala Akademii výtvarného umění v Pensylvánii, a Universitu Leedsu. Její díla jsou zastoupena v Telavivském muzeu umění, v Izraelském muzeu v Jeruzalémě a ve svých sbírkách je mají i nadace v Irsku, Spojených státech a Velké Británii.
   Specializuje se na rozměrné tisky. V Boskovicích představí své monotypy v rozměrech 180 x 180 a dřevoryty 97 x 127 cm.
   Orit Hofshi má kořeny v České republice – její matka Šošana Kohnová (původně Ina Weinbergerová) pocházela z Holešova. Když jí bylo patnáct let, odjela do Palestiny. Všichni ostatní příbuzní zahynuli během holokaustu. Kontakt na ní získal pedagog Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově, který hledal bývalé studenty židovského původu v rámci projektu Zmizelí sousedé - Židovští studenti holešovského gymnázia. Výstavu mohli vidět v létě návštěvníci Týdne židovské kultury v Holešově, měsíc byla umístěna na Novoměstské radnici v Praze, poté v Handkeho galerii ve Šternberku.
   Vernisáž se uskuteční 31. října v 16 hodin v synagoze. Výstava potrvá do 30. listopadu.
  


Pozvání na dobročinný koncert pro opuštěné děti
L e t o v i c e - Pod názvem Srdce na dlani se ve čtvrtek uskuteční v Letovicích první benefiční koncert ve prospěch Nadačního fondu a občanského sdružení Rozum a cit, které pomáhá opuštěným dětem formou podpory pěstounských rodin.
   V programu koncertu zazní poezie Ludmily Lujkové a hudba Milana Hakla. Kromě autorů vystoupí Miloslav Krejsa, Vladimír Pečinka, Libor Suchý, děti z Mateřské školy U dvou sluníček Brněnec a žáci ZUŠ Letovice.
   Dobročinnou akci, která proběhne 26. října od 17 hodin v kulturním domě v Letovicích, uvede patronka nadace Rozum a cit Naďa Konvalinková.
   Nadační fond Rozum a cit pomáhá pěstounským rodinám, které jsou pro mnohé děti z dětských domovů jedinou možností, jak získat vlastní rodinné zázemí. Za deset let činnosti podpořil fond částkou dvanáct milionů korun více než tři stovky pěstounských rodin, kde našlo svůj nový domov přes půl druhého tisíce opuštěných dětí.
  


Informace

Policie: lékař tragickou nehodu nezavinil
B o s k o v i c e - Lékař nehodu nezavinil. Takový je závěr policejního vyšetřování dopravní nehody s tragickým koncem, která se stala v polovině dubna na křižovatce se státní silnicí v Sebranicích.
   Automobil řízený primářem ARO a tehdejším ředitelem boskovické nemocnice Miroslavem Klíčem se zde při vyjíždění z vedlejší silnice srazil s motorkou, která jela po hlavní silnici směrem od Letovic. Srážka se stala osudnou pro dvaadvacetiletou dívku, spolujezdkyni motocyklisty. Utrpěla těžké zranění, na následky kterého později v brněnské nemocnici zemřela.
   K vyšetřování nehody byl přizván soudní znalec, který měl posoudit, jak rychle jel motocyklista v okamžiku nehody. Osobní vůz totiž podle policejního vyšetřování zastavil na „stopce“, řidič se rozhlédl a teprve potom vjel do křižovatky. „Soudní znalec potvrdil, že řidič motocyklu jel nepřiměřenou rychlostí. Na základě znaleckého posudku policie případ uzavřela a předala státnímu zástupci. Řidič motocyklu bude zřejmě obviněn z ublížení na zdraví,“ uvedl mluvčí blanenského ředitelství Policie ČR Miroslav Kovařík.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o - Nepozornost pětapadesátiletého řidiče byla příčinou nehody 13. října v Boskovicích. Se svým automobilem začal vyjíždět od okraje vozovky v době, kdy kolem projíždělo osobní auto. Výsledkem střetu je hmotná škoda ve výši 35 tisíc korun.
   Na říjnový pátek třináctého nebude ráda vzpomínat dvaapadesátiletá řidička náklaďáku, která bourala v Boskovicích. Ve velké rychlosti nezvládla řízení a narazila do odstaveného auta. Náklaďák se stal neovladatelným, dostal smyk, skončil v plotu a žena poté s lehkým zraněním v boskovické nemocnici. Krevní zkouška prokázala alkohol v krvi. Hmotná škoda byla odhadnuta na 275 tisíc korun.
   Desetiletý chlapec předjížděl 14. října u Sebranic na bicyklu a nedal přitom přednost osobnímu autu, kterému vjel z bezprostřední blízkosti přímo do cesty. Při nehodě utrpěl cyklista, který neměl na hlavě ochrannou přilbu, lehké zranění. Škoda byla odhadnuta na 2 tisíce korun.
   Šestnáctiletý mladík za volantem osobního auta byl 15. října přistižen policií v Oboře. Při dechové zkoušce nadýchal 1,62 promile alkoholu. Řidičák na auto pochopitelně neměl.
   V prudké zátočině u Doubravice nad Svitavou havaroval 15. října jedenadvacetiletý řidič osobního auta. Ve velké rychlosti se dostal do smyku a vyjel vpravo mimo silnici do svahu, kde se auto převrátilo na střechu a poté zpět na kola. Dechová zkouška byla negativní, škoda odhadnuta na 80 tisíc korun.
   Dvaašedesátiletý řidič náklaďáku se 16. října při projíždění levotočivé zatáčky mezi Kořencem a Šebetovem zalekl protijedoucího auta. Začal prudce brzdit, dostal se částečně do protisměru a narazil do protijedoucího osobního auta. Škoda byla odhadnuta na 50 tisíc korun.
   Tři promile nadýchal 17. října pětatřicetiletý řidič osobního auta při policejní kontrole v Blansku. Přiznal se, že před usednutím za volant zdolal osm desítek.
   Devatenáctiletý řidič náklaďáku narazil 17. října u Černé Hory do osobního auta, které muselo zastavit. Náraz odmrštil auto dopředu, kde narazilo do dalšího vozidla. Nedodržení bezpečné vzdálenosti tentokrát stálo 45 tisíc korun.
   Jedenatřicetiletá řidička osobního auta se 17. října na silnici od Mladkova do Boskovic plně nevěnovala řízení a narazila do vlečky traktoru. Škoda byla odhadnuta na 110 tisíc korun.
   Při projíždění levotočivé zatáčky ve Zbraslavci naboural 17. října zábradlí třicetiletý řidič osobního auta. Dechová zkouška ukázala 2,1 promile. Řidič u sebe neměl žádné doklady – občanský a řidičský průkaz ani potvrzení o povinném ručení. Škoda byla odhadnuta na 20 tisíc korun.
   Třiačtyřicetiletá řidička osobního auta jedoucí v Boskovicích 18. října po oslnění sluncem přehlédla auto zaparkované u pravého okraje vozovky a zezadu do něj narazila. Auto bylo nárazem odhozeno na další vozidlo. Řidička z místa nehody ujela. Asi věděla proč – dechová zkouška ukázala údaj 2,06 promile. Auto navíc nemělo platnou technickou prohlídku. Škoda byla odhadnuta na 18 tisíc korun. Nehoda stála ženu řidičský průkaz.
   Třiašedesátiletý řidič uvízl 18. října v Lysicích zadním kolem svého auta v kanalizační jámě. Jakmile auto vytlačil, rozjelo se samovolně z kopce a narazilo do zaparkovaného osobního vozidla. Škoda byla odhadnuta na 18 tisíc korun.
   Na přímém úseku silnice v Blansku vjel 18. října opilý devětačtyřicetiletý řidič osobního auta k levému okraji silnice, kde se střetl s protijedoucím vozidlem. Dechová zkouška ukázala 1,35 promile. Škoda byla vyčíslena na 150 tisíc korun.
   Srážce s divočákem, který vběhl z bezprostřední blízkosti do jízdní dráhy, se 19. října nevyhnula jedenatřicetiletá řidička osobního auta na silnici u Vratíkova. Škoda byla odhadnuta na 25 tisíc korun.
   Dvě desítky před usednutím za volant přiznal jedenapadesátiletý řidič osobního auta, kterého kontrolovali policisté 19. října u Benešova. Naměřili mu 0,77 promile.
   Jedno pivo si dal před jízdou i devětadvacetiletý řidič osobního auta, kterého stavěla hlídka 19. října u Petrovic. Dechová zkouška ukázala 0,3 promile.
   Na problém si zadělal také čtyřiadvacetiletý cyklista, kterému policisté 19. října v Lipůvce naměřili 0,43 promile. Přiznal se ke třem jedenáctkám a dvěma štamprlím vodky.
   Půlhodinu po půlnoci 20. října neušel kontrole šestadvacetiletý řidič osobního auta v Boskovicích. Dechová zkouška ukázala 1,41 promile.
   V noci na 14. října se vloupal neznámý zloděj do nádražního bufetu ve Skalici nad Svitavou. Ukradl 20 krabiček cigaret a osm set korun v mincích. Majiteli způsobil škodu 3 tisíce korun.
   Odpoledne 15. října ukradl neznámý zloděj uzamčený motocykl Kawasaki Ninja z parkoviště na Masarykově ulici v Blansku. Majiteli vznikla škoda 220 tisíc korun.
   Neznámý pachatel se oknem od WC vloupal do rekreační chalupy v Rozseči. Ukradl dvoje stolní hodiny v hodnotě 40 tisíc korun. Na zařízení chlupy udělal škodu za 200 korun.
   V noci na 17. října ukradl neznámý zloděj ze dvou rozestavěných domů v Boskovicích měděné okapové svody za 13 tisíc korun. U jednoho domu navíc zničil měděný parapet.
   Během téže noci a také v Boskovicích se vloupal samozvaný klempíř do nákladního vozidla Peugeot Boxer, zaparkovaného na Legionářské ulici. Ukradl tři kufříky s nářadím na opravu chladicí techniky, dvě vrtačky, nýtovačku, přenosnou svařovací soupravu a soupravu roztahovacích trnů na měděné trubky. Celková škoda činí 94 tisíc korun.
   Policisté okresního ředitelství Blansko stíhají osmnáctiletého a šestadvacetiletého muže z Boskovic. Oba v září letošního roku ukradli měděné okapové svody z hotelu Garni a penzionu Pod zámkem v Boskovicích. Majitelům způsobili škodu 6,5 tisíce korun. Za krádež jim hrozí až dvouleté vězení.
  


Sport

Vítězné chorály zněly v jedenáctém kole divize v Boskovicích i v Rájci-Jestřebí
O k r e s B l a n s k o (les) - Těžké sou­pe­ře přivítaly na svých hřištích oba okresní divizní celky. Ale pro Bos­kovice i Rájec přineslo víkendové kolo plný bodový zisk, když třetí Líšeň prohrála v Boskovicích a druhý Rousínov nestačil na Rájec.
   Boskovice - Líšeň 2:0 (0:0), Janíček Kamil, Pavel. Boskovice: Čech - Horák, Janíček Jiří (46. Václavek), Martínek Pavel, Stříž , Janíček Kamil, Martínek Lukáš, Pavel, Preč, Havlíček (50. Doležel), Vykoukal (81. Štrof). ŽK: Janíček Kamil, Vykoukal - Pecha. 190 diváků
   Krásný, dramatický zápas se šťastným koncem pro domácí, co víc si může boskovický fanoušek přát?
   Boskovice nastoupily bez nemocného Kocůrka, s nemocí bojoval také Havlíček (musel být střídán), do sestavy se naopak vrátil Kamil Janíček, kterému skončil trest.
   Hosté z Líšně začali sobotní zápas sebevědomě, jejich akce nepostrádaly rychlost, ale také tvrdost, místy až na hranici likvidačních zákroků. Prvních deset minut patřilo Líšni, v patnácté minutě reklamovali domácí po zákroku v pokutovém území penaltu. Hosté pak začali přebírat otěže hry a domácí mohli děkovat brankáři Čechovi a dobře postaveným tyčím. Ve 22. minutě zachránilo domácí branku břevno a po něm přišly další nevyužité šance hostů, na druhé straně neproměnil ve 30. minutě Pavel. Ve 38. minutě se znovu blýskl Čech a domácí diváci byli rádi, když poločas skončil bez branek.
   Do druhé půle zraněného Jirku Janíčka vystřídal Václavek a někteří diváci si ještě nestačili po přestávce znovu sednout, když Kamil Janíček báječným způsobem, střelou z dobrých 35 metrů, poslal svůj celek do vedení. Líšeň ještě více přidala na obrátkách a domácí celek se místy zmohl jen na odkopávání míčů. To už hřiště opustil i ne ještě zcela doléčený Havlíček a zdálo se, že Boskovice těsné vedení neudrží. Jenže v 65. minutě po rychlé akci po ose Čech - Václavek - Martínek L. se před hostujícím brankářem objevil Preč. Jeho pokus hostující gólman stihl jen vyrazit a osamocený Jan Pavel zvýšil na 2:0.
   Boskovice už dvoubrankový ná­skok udržely a nakonec tak nemrzela ani zahozená šance Lukáše Martínka. Líšeň měla v tomto utkání opravdu vychýlenou mušku a snad by nedala branku, ani kdyby se hrálo do tmy. V poslední minutě opět orazítkovala břevno boskovické branky, ale na výsledku nic nedokázala změnit.
   Všichni domácí hráči bojovali, skvělým výkonem tentokrát zaujal Vykoukal, na hostující útočníky svou rychlostí platil Stříž, absolutorium zaslouží Michal Čech.
   „Spokojen jsem především se ziskem tří bodů, svůj výkon si netroufám hodnotit, od toho jsou tady jiní. Ale je pravda, že se mi dnes hrálo dobře. Šlo o velice těžký zápas, soupeř byl kvalitní, ale nedokázal využít šance. Nám dobře pracovala obrana i záloha, skvělými zákroky nás držel Čech. Líšeň hrála velice tvrdě, my jsme se snažili držet pokynů trenéra. Konečný výsledek je skvělý, hra se snad líbila i divákům”, řekl krátce po skončení zápasu snad nejlepší domácí hráč Josef Vykoukal.
   Rájec - Jestřebí - Rousínov 1:0 (1:0). Crhák. Rájec: Polák, Macík, Kolář, Kuběna (46. Bednář), Pavlík, Bubeník, Šmerda, Flígl, Hájek, Traxl (89. Šenkýř), Crhák (90. Širůček). Kdyby zápas skončil výsledkem 5:2, šlo by o spravedlivější vyjádření poměru sil na hřišti. Téměř čtyři stovky diváků se v nedělním odpoledni rozhodně nenudily. Hosté předváděli svoji typickou kopanou – kvalitní hru v útoku, méně zabezpečenou obranu, která však pracovala bez větších chyb. Domácí, povzbuzeni vítězstvím v minulém kole ve Žďáru, dokázali svého soupeře přehrát a po zásluze se brankou Crháka dostali do vedení. Soupeř odpověděl několika nebezpečnými akcemi, ty ale ztroskotaly na skvělém Polákovi a kvalitní domácí obraně.
   Ve druhé půli se opakoval stejný obrázek. Hra nahoru – dolů, ze které pramenily šance na obou stranách. Ale protože mušku neměli hráči přesnou, stalo se ze zápasu drama. Šťastnější v něm nakonec byli domácí a připsali si velice důležité tři body.
   1. Zábřeh 1 2 8 3 1 23:8 2 7
   2. Rousínov 12 7 2 3 18:11 23
   3. Konice 1 2 6 3 3 22:11 21
   4. Hrušovany 12 5 5 2 19:14 20
   5. Boskovice 12 5 5 2 16:11 20
   6. Líšeň 12 5 4 3 21:13 19
   7. V. Meziřičí 12 5 4 3 21:17 19
   8. Hartvíkovice 12 5 3 4 20:17 18
   9. Protivanov 12 4 4 4 13:14 16
   10. Rájec 12 4 4 4 9:11 16
   11. Morkovice 12 3 6 3 12:16 15
   12. Vyškov 12 3 4 5 14:12 13
   13. Žďár n.S. 12 2 4 6 17:26 10
   14. Šardice 12 3 1 8 12:25 10
   15. Třebíč 12 2 2 8 22:26 8
   16. Židenice 12 2 0 10 7:34 6
   
Kapitán Pavel Martínek (s číslem 5) dovedl svoje mužstvo k důležitému vítězství s celkem Líšně. Poděkování.
Foto: Lubomír Slezák  


Blanenští hráči pokračují v domácí neporazitelnosti
B l a n s k o (les) - V jedenáctém kole, tj. posledním před odvetnými zápasy, se poprvé v Blansku představil celek Velkého Meziříčí. Ačkoliv oba soupeři měli v tabulce stejně bodů, rozdíl mezi nimi byl značný.
   HC Apos Blansko – HHK Velké Meziříčí 4:0 (1:0, 1:0, 2:0), Mífek 2, Šťastný, Kubica. Vyloučení 10:9, využití 0:0, v oslabení 1:0. Blansko: Jirkův, obrana Beran, Laga, Pazdera, Provazník, Plhoň, Novák M., útok Šlapanský, Mífek, Šťastný, Hrůza, Tesař, Kubica, Veselý, Horáček, Limberk.
   V tomto zápase se již domácím vyprázdnila marodka a všichni hráči byli připraveni do hry, včetně nového obránce Aleše Plhoně, naopak hostům chybělo několik hráčů především z útoku (např. Kohout, Smolík, Tlamka a další).
   Blansko vstoupilo do utkání skvěle a hned po půl minutě vedlo zásluhou Pavla Šťastného, který propálil hostujícího Hrachovinu. V páté minutě hráli domácí první přesilovku, ve které se dostal do obrovské šance Šlapanský, ale u branky byl tísněn a nezakončil dobře. V 7. minutě se pokoušel prosadit zpoza branky Kubica, ale Hrachovina si prostor u tyčky pohlídal. O minutu později si první přesilovku zahráli hosté, když fauloval Plhoň. Tato výhoda netrvala dlouho, jelikož v ní fauloval Kuntoš a hrálo se 4 na 4. Další výhodu dostali hosté v 13. minutě, v 16. minutě se do šance dostala dvojice Šlapanský Mífek, ale brankou tato akce neskončila. Závěr třetiny patřil hostům, kteří nejprve provětrali lapačku domácího gólmana a v samém závěru třetiny v přesilovce ohrozili opět blanenskou branku, ale bez výsledku.
   Prvních deset minut druhé třetiny patřilo hostů, ale jejich akce končily na domácím brankáři. Ve 34. minutě rozhodčí vyloučil v rychlém sledu dva hráče hostujícího mužstva a to bylo pro domácí obrovská příležitost. V této dvojnásobné přesilovce měl největší šanci Martin Novák, který nastřelil tyč Hrachovinovy branky, jinak se střelcům moc nevedlo. Branky se Blansko dočkalo ve 37. minutě, když se prosadil důrazný Kubica a hned vzápětí podržel domácí skvělým zákrokem Ondřej Jirkův. Závěr třetiny odehráli hosté ve výhodě, ale branku nedali.
   Do třetí třetiny vstoupili lépe domácí a svůj tlak dokázali přetavit ve třetí gól, který dal nikým neatakován sám před hostující brankou Jiří Mífek. Ve 46. minutě si hosté zahráli další přesilovku, ale tu nesehráli vůbec dobře a skvělý Mífek využil zaváhání a zasunul puk za Hrachovinu po čtvrté. Od 51. minuty se několikrát vylučovalo, ale přesilovky byly v tomto zápase spíše nevýhodou obou mužstev. V závěru ještě byla k vidění menší rozmíška u branky hostů a to již bylo vše, domácí tak mohli slavit důležité vítězství a zisk bodů.
   1. Hodonín 11 8 1 1 0 1 45:22 27
   2. Šumperk 11 8 0 2 0 1 49:18 26
   3. Orlová 11 6 0 0 2 3 37:27 20
   4. Přerov 11 6 0 1 0 4 42:32 19
   5. Šternberk 11 6 0 0 0 5 49:46 18
   6. Blansko 11 5 0 1 1 4 29:28 17
   7. Technika 11 5 0 1 0 5 39:35 16
   8. Val. Meziříčí 11 4 0 2 0 5 34:45 14
   9. Nový Jičín 11 3 1 2 0 5 27:32 13
   10. Vel. Meziříčí 11 3 1 2 0 5 23:42 13
   11. Velká Bíteš 11 2 0 1 0 8 24:46 7
   12. Kroměříž 11 0 0 1 0 10 18:43 1
   
Foto: Lubomír Slezák  


Svitávecká dvojice skončila až čtvrtá
V so­bo­tu se v Němčicích nad Hanou ko­na­lo Mistrovství České republiky v sálové cyklistice. O tituly se utkali nejen závodníci v krasojízdě ale utkaly se také nejlepší dvojice v kolové.
   Svitávku reprezentovala nejlepší dvojice Hasoň a Loskot, ale ta na své soupeře tentokrát nestačila. V konkurenci opravdu těch nejlepších obsadila svitávecká dvojice tentokrát až čtvrté místo, když nejprve podlehla dvojici Favoritu Brno 2 a v souboji o třetí místo i Favoritu Brno 1. Titul mistrů České republiky v kolové získala dvojice Pavel Kepák a Petr Skoták z Dukly Brno, když ve finále porazila 2:1 na zápasy Favorit Brno 2.
   Výsledky: Favorit Brno 2 - MO CK Svitávka 1 7:5 a 3:3. Dukla Brno 1 - Favorit Brno 1 1:1 a 6:0. Zápasy o třetí místo: Favorit Brno 1 - MO CK Svitávka 1 5:3 a 7:1. Zápasy o první místo: Favorit Brno 2 - Dukla Brno 1 4:3 a 2:5. Prodloužení 1x7 minut: Favorit Brno 2 - Dukla Brno 1 2:4.
   Konečné pořadí MČR v kolové2006: 1. Dukla Brno 1 - Pavel Kepák / Petr Skoták, 2. Favorit Brno 2 - Jiří Hrdlička / Miroslav Berger, 3. Favorit Brno 1 - Pavel Šmíd / Jiří Böhm, 4. CK MO Svitávka 1 Radim Hasoň / Pavel Loskot.
  


Druhé kolo stolního tenisu
O k r e s B l a n s k o - V nejvyšším OP I poznala některá družstva, jak je těžké vyrovnat se s absencí některého ze základních členů kádru. V prvním případě si družstvo největšího favorita, Zbraslavce A, poradilo s neúčastí nejlepšího hráče Radima Křepely a v oddílovém duelu porazilo béčko 10:8. Největší zásluhu na konečném výsledku měl Petr Krása, vítěz všech čtyř dvouher. Stejně postižená Žďárná A nestačila na Voděrady B a odvezla si nečekanou porážku 10:8. Nesnadný úděl nováčka zažívá Šošůvka B. Z duelu se Svitávkou A si odváží jasnou porážku 14:4, když výborný výkon podali domácí Kuběna s Kovářem, vítězové všech svých dvouher.
   V nižších soutěžích zaujala druhá těsná porážka Petrovic A s nováčkem soutěže Křetínem B. I druhý nováček Svitávka B si zatím vede více než zdatně, když zdolal Vanovice A na jeho půdě 10:8. Třetí nováček Boskovice A naplňuje předpoklady největšího favorita této skupiny a po vítězství v prvním kole na půdě loňského účastníka OP I Rudice 11:7 si nyní poradil s družstvem Ráječka 14:4.
   V OP III se zatím zdá, že s loňským sestupem se nechce smířit družstvo Veselice A a vzestupný výkonnostní trend zatím ukazuje Bořitov A, působící v okresních soutěžích teprve čtvrtým rokem.
   
   Vladimír Švancara
  


Megatour 2006
B o s k o v i c e (les) - Už jen pět turnajů zbývá do konce základní části letošní šipkařské série Megatour a mezi šedesáti hracími místy se pohybuje celkem 2.250 hráčů a hráček.
   Jedním z hracích míst je i restaurace Sokolovna v Boskovicích, kam letos zatím našlo cestu 45 šipkařů. Před semifinálovými turnaji drží vedoucí postavení Pavel Matoušek, bodový náskok by mu mohl stačit na celkové prvenství. Zdá se, že o pořadí na prvních třech místech už je rozhodnuto.
   Pořadí po 32 turnajích: 1. Ma­toušek Pavel (DC Draci Boskovice), 20 turnajů / 20050 bodů, 2. Pečínka Luboš (DC Nedoma Team Slatina), 20/17750, 3. Šmída Petr (DC Cowboys team Boskovice), 19/15650, 4. Přibyl Michal (Bos­kovický Expres), 18/14250, 5. He­belka Alois, (DC Aligátoři Benešov), 20/14000, 6. Stara Milan (Boskovický Expres), 20/13500, 7. Zrůstek Leoš (Boskovický Expres), 20/11750, 8. Krajči Klára (DC Pivnice Asfalt), 20/11450, 9. Kuda Luboš (Boskovický Expres), 18/10850, 10. Král Petr (Boskovický Expres), 20/10600,
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) - ŠACHY
   1. kolo, 2. liga, sk. D: ŠK Garde Lipovec - TJ Žďas Žďár n. Sázavou 4:4. Sekanina Jiří ½, Handl Martin ½, Habina Martin ½, Chládek Vlastimil ½, Chloupek Libor 1, Fajstl František 1.
   KP I. třídy: Sokol Rudice – ŠK Hodonín 3½:4½ Švehla Karel 1, Šmehlík Jaroslav 1, Handl Martin ½, Nejezchleb Drahoš ½, Holas Jaroslav ½.
   KP II. třídy sk. A: ŠK Sokol Tišnov A - ŠK Garde Lipovec B 5½:2½. Sevčík David ½, Nečas Michal ½, Hloušek Zdeněk 1, Ševčík Luboš ½, TJ Sloup - ŠK TJ Pomořany 6½:1½. Kavalír Jan 1, Hubený Pavel 1, Ševčík Leoš ½, Špičák Petr 1, Sedlák Ivo 1, Němec Karel 1, Pokladník Martin1, TJ Spartak Adamov A - ŠK Jevíčko 5:3. Slavík Jaroslav 1, Švehla Karel 1, Polách Daneš 1, Novotný Milan 1, Šmehlík Jaroslav ½, Bednář Petr ½ - Horák Jan ½, Antošovský Vlastimil 1, Liebl Pavel ½, Kedroutek Fantišek 1, Sokol Rudice B - Sokol Rudice C 6½:1½. Hnilička Michal 1, Crhonek Vítězslav 1, Klinkovský Jiří 1, Rada Marek 1, Toulec Richard 1, Kunc Jaroslav 1, Nejezchleb Drahoš ½ - Dvořáček Milan 1, Klíma Oldřich ½.
   
   Košíková
   Muži: Sokol Adamov - Basketsport Boskovice 68:52, Sokol Babice nad Svitavou B - Basketsport Boskovice 94:60.
   Ženy a starší dorostenky: Basketsport Boskovice - BK Vyškov 87:41, Basketsport Boskovice - BK Vyškov 67:57.
   Ml. dorostenky a starší žákyně: BŠM Kroměříž - Basketsport Boskovice 65:68, BŠM Kroměříž - Basketsport Boskovice 54:59.
   
   Šipky
   ČAKS - AŠA, Extraliga, 6. kolo: Trosky Litomyšl - Asfalt Sokolovna Boskovice 12:6. Tůma a Šmída 2,5, Chladil 1. I. liga, 5. kolo: Sokec Bozak - Pozor Jed Jevíčko 8:10. Kuda L. 2,5, Kopečný a Procházková 2, Pečinka M. 1,5. ČŠS, I. liga, 5. kolo: Boskovický Expres - DC Stvolovská Rychta 7:5. Zrůstek 3, Kuda l. 2, Stara a Kuda Z. 1.
   
   Stolní tenis
   2. kolo, OP I: Svitávka A - Šošůvka B 14:4, Vysočany A - Šošůvka A 9:9, Voděrady B - Žďárná A 10:8, Blansko D - Voděrady A 9:9, Rohozec A - Křetín A 7:11, Zbraslavec A - Zbraslavec B 10:8.
   1. Zbraslavec A 2 2 0 0 28:8 6
   2. Šošůvka A 2 1 1 0 22:14 5
   3. Křetín A 2 1 1 0 20:16 5
   4. Voděrady A 2 1 1 0 19:17 5
   5. Zbraslavec B 2 1 0 1 20:16 4
   6. Blansko D 2 0 2 0 18:18 4
   7. Voděrady B 2 1 0 1 0 18:18 4
   8. Svitávka A 2 1 0 1 14:22 4
   9. Vysočany A 1 0 1 0 9:9 2
   10. Rohozec A 2 0 0 2 13:23 2
   11. Šošůvka B 2 0 0 2 9:27 2
   12. Žďárná A 1 0 0 1 8:10 1
   OP II: Vanovice A - Svitávka B 8:10, Křetín B - Petrovice A 10:8, Boskovice A - Ráječko 14:4, Němčice A - Rudice 2:16, Žďárná B - Adamov A 7:11, Blansko E - Borotín 11:7.
   1. Boskovice A 2 2 0 0 25:11 6
   2. Blansko E 2 2 0 0 0 24:12 6
   3. Adamov A 2 2 0 0 21:15 6
   4. Svitávka B 2 2 0 0 20:16 6
   5. Borotín 2 1 0 1 23:13 4
   6. Rudice 2 1 0 1 23:13 4
   7. Ráječko 2 1 0 1 17:19 4
   8. Křetín B 2 1 0 1 15:21 4
   9. Petrovice A 2 0 0 2 16:20 2
   10. Vanovice A 2 0 0 2 13:23 2
   11. Němčice A 2 0 0 2 10:26 2
   12. Žďárná B 2 0 0 2 9:27 2
   OP III: Svitávka C - Blansko F nehl., Veselice B - Zbraslavec C 10:8, Křetín C - Veselice A 7:11, Voděrady C - Němčice B 2:16, Vysočany C - Boskovice B 3:15, Bořitov A - Vysočany B 13:5.
   1. Boskovice B 2 2 0 0 33:3 6
   2. Bořitov A 2 2 0 0 27:9 6
   3. Veselice A 2 2 0 0 26:10 6
   4. Zbraslavec C 2 1 0 1 23:13 4
   5. Němčice B 2 1 0 1 22:16 4
   6. Křetín C 2 1 0 1 19:17 4
   7. Vysočany B 2 1 0 1 17:19 4
   8. Veselice B 2 1 0 1 13:23 4
   9. Vysočany C 2 0 0 2 9:27 2
   10. Svitávka C 1 0 0 1 4:14 1
   11. Blansko F 1 0 0 1 3:15 1
   12. Voděrady C 2 0 0 2 2:34 1
   OP IV: Bořitov C - Bořitov B 11:7, Rohozec C - Vanovice B 6:12, Adamov B - Rohozec B 3:15, Cetkovice - Němčice C 13:5, Letovice - Kuničky 9:9, Petrovice B - Petrovice C 9:9.
   1. Rohozec B 2 2 0 0 29:7 6
   2. Petrovice B 2 1 1 0 24:12 5
   3. Cetkovice 2 1 1 0 22:14 5
   4. Vanovice B 2 1 0 1 19:17 4
   5.Petrovice C 2 0 2 0 18:18 4
   5. Letovice 2 0 2 0 18:18 4
   5. Kuničky 2 0 2 0 18:18 4
   8. Bořitov B 2 1 0 1 17:19 4
   9. Bořitov C 2 1 0 1 14:22 4
   10. Němčice C 2 0 1 1 14:22 3
   11. Adamov B 2 0 1 1 12:24 3
   12. Rohozec C 2 0 0 2 10:26 2
   OS: Chrudichromy - Kunštát 1:17, Lhota Rapotina - Svitávka D 4:14, Rájec - Vysočany D 6:12, Vísky - Velenov 1:17, Jestřebí - Žďárná C 14:4, Šošůvka C - Křetín D 11:7.
   
   KOPANÁ
   11. kolo
   II. třída: Černá Hora - Rudice 4:1 (2:0) Čepa 2, Pálkaminec, Bílek - Zouhar, Boskovice B - Bořitov 1:3 (1:2) Bašný - Životský, Ostrý, Knic, Blansko B - Vísky 8:0 (5:0) Janda 4, Torda 2, Formánek 2, V. Opatovice - Lipovec - nehlášeno, Kořenec - Skalice 4:2 (3:1) Šustr 2, Kuda, Čapka - Strya, Holý, Kotvrdovice - Jedovnice 2:0 (0:0) Kunc, Hloušek, Sloup - Doubravice 1:1 (0:0) Ulč - Sáňka J. st.
   III. třída: Knínice - Lysice 1:3 (1:2) Tesař P. - Adámek 2, Jonáš P., Vavřinec - Ráječko B 5:0 (3:0) Dvořáček 3, Šindelka, Pánek, Vysočany - Vilémovice 3:1 (0:0) Poláček, Přibyl, Hejč T., Ostrov - Benešov 0:1 (0:0) Valoušek, Kunštát B - Olešnice B 2:1 (1:0) Boček, Šmerda - Sedlák, Šošůvka - Adamov 3:1 (0:0) Mikulášek M., Bezděk, Petlach - Bezděk, Úsobrno - Lipůvka 0:0.
   IV. třída: Letovice B - Lažany 1:0 (1:0) Čapka, Olomučany - Bořitov B 5:0 (2:0) Štěpánek Z. 2, Nejezchleb, Klíma P., Voděrady - Vranová 3:0 (1:0) Alexa 2, Uher L., Kořenec B - Cetkovice 3:0 (1:0) Mužík, Svoboda, Hlubinka, Šošůvka B - Lomnice 2:4 (1:2) Darmovzal, Mikulášek P. - Chladil 3, Přikryl, Lažánky - Doubravice B 4:2 (3:2) Trojáček 2, Zavadil, Sehnal - Nečas, Zvejška.
   Dorost: Černá Hora - Lažany 1:0 (1:0) Bažant, Blansko B - Ráječko 3:0 (2:0) Toupek, Sedlařík, Měšťan, Olomučany - Vísky 4:4 (3:2) Brauner 2, Sedlák, Opluštil - Nohara, Zoubek, Kejík, Katzmajer, Svitávka - Lipovec 1:2 (0:1) Novák - Beneš 2, V. Opatovice - Skalice - nehlášeno, Kunštát - Adamov 2:2 (0:2) Páral, Loukota - Krátký, Hájek, Kotvrdovice - Lysice 3:0 (2:0) Doležel, Zouhar, Kraváček, Sloup - Doubravice 2:1 (1:1) Doležel, Krátký - Prokop.
   OP - žáci, skupina A: Vavřinec - Rudice 0:4 (0:1) Lachman, Kučera, Musil, Sehnal, Olomučany - Ráječko 1:1 (1:1) Nečas - Trtílek, Blansko B - Bořitov 9:2 (6:2) Bláha 3, Michalík 2, Šebela, Brychta, Horvát, Luner - Páral, Malík, Šošůvka - Lipovec 2:6 (0:5) Nečas, Kašpárek - Kopřiva 5, Zukal, Lažany - Adamov 0:7 (0:3) Střelec 3, Krátký O., Peterek, Babík, Flachs, Kotvrdovice - Jedovnice 0:7 (0:4) Bayer 4, Pernica, Takáč, Pešička, Sloup - Lipůvka 1:6 (1:5) Pospíšil - Müller 2, Bohatec 2, Mitvalský, Ullmann.
   OP - žáci, skupina B: Černá Hora - Lysice 4:0 (2:0) Kolínek 3, Hromek, Knínice - Drnovice 1:2 (0:1) - nehlášeno, Kunštát - Olešnice 4:2 (3:0) Kunc 2, Sojka, Nedoma - Slavíček, Neděla, Svitávka - Cetkovice 7:0 (1:0) Němec 2, Škrabal, Dyčka, Kamenický, T., Kamenický P., Procházka, V. Opatovice B - Vísky a V. Opatovice A - Benešov - nehlášeno.
   Přípravka: Bořitov - Lipůvka 0:24 (0:8) Pater 6, Müller 4, Ulman 3, Urban 3, Bohatec 3, Barták 2, Beránek, Stloukal, Pernica, Kunštát - Skalice 1:2 (0:1) Šauer, Janošek, Dvořák D., Rájec - Adamov 7:2 (3:0) Kunc 3, Dvořák 2, Klimeš, Zřídkaveselý - Vintr, Dudík, Knínice - Boskovice B 4:2 (1:0) Širůček A. 2, Vondál D., Vondál L. - Stará, Pavlů, Knínice - Drnovice 5:1 (2:1) Širůček A. 2, Vondál L. 2, Špidlík - Valenčík, Blansko - Svitávka 1:1 (1:0) Kalová - Němec, Blansko - Letovice 11:1 (6:1) Kratochvíl 3, Loula 3, Maňoušek 2, Skoupý 2, Kohut - Foller.
   
   MALÁ KOPANÁ
   22. kolo:
   I. liga: FK Louka - FK Jabloňany 1:3, AC Okrouhlá - FC Pivrnec Dolní Lhota 6:2, AC Kozárov - FC Sokol Žďárná 4:0, BK Sadros Boskovice - FC Rašov 2:0, Kanap Karolín KMK Újezd u Kunštátu 5:2.
   II. liga: FC Microtex Lomnice - SK JKP Olešná 4:3, Panthers Vanovice - Artézia Štěchov 0:4, TJ Šerkovice - Arsenal Lomnice 5:0 - kontumačně, StB Jabloňany - SK Viktoria Suchý 7:3, Panteři Sudice - FC Brumov 3:4, FC Nobica Boskovice - HSK Holešín 1:1.
   III. liga: Sokol Rohozec - HRK Rudka 2:2, FC Fulgur Býkovice - FC Kvasar Černá Hora 0:2, SK Jestřebí - TJ Sokol Lhota Rapotina 3:1, Hasiči Malá Roudka-SL - FC Žďár 99 6:0, FC Sampdoria Poříčí - TJ Orel Boskovice 3:3.
   IV. liga: 1.FC Šebetov - Borszem Velké Opatovice 9:1, FC Attack Borač - FC Sebranice 0:3, Slza Skalice nad Svitavou - TJ-Sokol Rozhraní 1:2, SSC Svitávka - Sedos Drnovice 6:1, FC Dlouhá Lhota - Torpéda Vážany 4:1.
   V. liga: FC Stark Vísky - TJ Sokol Deštná 2:0, FK Tuzemák Boskovice - AC Koruna Blansko 2:2, Sokol Suchý - 1.FK Pohora 5:0 - kontumačně, SAF Brťov - FP Paradox Blansko 4:0, FC Spešov - Pentaco Boskovice 1:2.
   Divize: Žízeň Petrovice - TJ Sokol Valchov 3:3, TJ Chmelaři Újezd u Boskovic - TJ Sokol Lysice 7:1, FC Kovostroj Křetín - Sokol Chrudichromy 5:1, FC Dynamo Čížovky Boskovice - Support Šebetov 3:2, S.K.A. Křtiny - Beďa Team Velké Opatovice 3:3.
   
   VOLEJBAL
   Juniorky 1. kolo: Ivančice - Letovice 1:3 (21, -21, -19, -24). 2. kolo: Ivančice - Letovice 1:3 (-27, 10, -22, -13). 3. kolo: Letovice - Junior Brno 0:3 (-13, -15, -22). 4. kolo: Letovice - Junior Brno 0:3 (-9, -10, -16). 5. kolo: DDM Kuřim - Letovice 2:3 (-19, 17, 20, -18, -10). 6. kolo: DDM Kuřim - Letovice 1:3 (-23, 20, -24, -18). 7. kolo: St. Lískovec - Letovice 3:1. 8. kolo: St. Lískovec - Letovice 2:3.
   1. Brno A 8 7 1 23:4 15
   2. KP Brno B 8 7 1 22:5 15
   3. S. Lískovec A 8 5 3 17:13 13
   4. Letovice A 8 5 3 16:16 13
   5. Kuřim A 8 0 8 6:24 8
   6. Ivančice A 8 0 8 2:24 8
   Muži 7. kolo: Letovice - Holešov 3:1 (16,22,-23,17), 8. kolo: Letovice - Holešov 3:0 (19,26,22).
   1. Brno IV 8 8 0 24:8 16
   2. Bučovice 8 7 1 22:10 15
   3. Letovice 8 7 1 23:11 15
   4. Poštovná 8 6 2 20:12 14
   5. Drásov 8 4 4 17:16 12
   6. Hošťálková 8 4 4 18:17 12
   7. Opava B 8 2 6 13:20 10
   8. Holešov 8 2 6 10:19 10
   9. M. Budějovice 8 0 8 7:24 8
   10. Palkovice 8 0 8 7:24 8
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - KOPANÁ
   28. 10., 14 h Blansko - Bohunice, 29. 10., 14 h Ráječko - Kyjov, oba KP, Olešnice - Tuřany, Drnovice - Kunštát, Letovice - Bohdalice vše I. B.
   HOKEJ
   25. 10., 18 h Blansko – Hodonín, 2. liga.
  


Napsali nám

Mistr houbař
V místě bydliště má už dlouho pověst vynikajícího znalce hub a ve vztahu k nim má i poněkud svérázný humor. V době ukrutných mrazů loňské zimy tak tvrdil, že našel asi kilo krásných žampiónů. Jen některým ovšem později sdělil, že je někdo zapomněl v sáčku na lavičce autobusové čekárny. V období velkého sucha, kdy nerostla ani travička, překvapil tvrzením, že v lese viděl babky. Kdo začal v té chvíli přemýšlet nad druhem hub, byl pro změnu ujištěn, že se jednalo o dvě ženy z ulice, které z celého srdce nenáviděl. Otřepané tvrzení, že všechny houby jsou jedlé, některé však pouze jednou, už každý, kdo ho znal, nebral příliš vážně. Bylo trochu zvláštní, většinu nalezených hub rozdal, protože se považoval za gurmána a k jídlu si vybíral pouze delikátní kousky.
   Sběr hub patří k neodmyslitelným fenoménům léta. Snad nikde jinde v Evropě se ročně nenasbírá tolik hub jako u nás. Neoficiální statistiky hovoří o tom, že letos byl překonán rekord z minulých let. Odborníci odhadli výši letošních úlovků na neskutečných šest tisíc tun, možná i více. Málokdo z houbařů si dokáže letní sezónu představit bez houbového guláše, smaženice nebo jiných pochoutek. Za letošní houbové žně prý mohou zkažené prázdniny, tedy studený a deštivý sr­pen, na který jsme tolik nadávali.
   Toto období si kupodivu pochvalovali i knihkupci, protože všechny knihy s houbařskou tematikou šly letos na dračku. Ani znalosti načerpané z moudrých knih nebyly pro některé laiky dostatečné a tak záchranáři letos hlásili řadu výjezdů k otráveným lidem.
   Nejen mistr tesař, ale také mistr houbař, se někdy ve svém odhadu utne. A tak i náš uznávaný znalec poněkud přecenil své znalosti a špatně připravená smaženice bohatě zapíjená nekvalitním burčákem připravila nepříjemné chvilky zakončené vypumpováním žaludku v boskovické nemocnici. Ani zde ovšem neztratil humor a prohlašoval, že to byla asi jediná možnost, jak se přesvědčit o kvalitě lékařských služeb, na které hodně lidi pouze nadává!
Milan Křesťan  


Kantila koncertovala v Itálii
Na přelomu září a října absolvoval komorní smíšený sbor Kantila ze Křtin úspěšné koncertní turné po slunné Itálii.
   Nejprve vystoupil na hudebním festivalu Rassegna Polifonica Internazionale a poté při bohoslužbách v kouzelném městečku Montefiore dell‘ Aso, jehož sbor Gruppo Corale di Montefiore navštívil Kantilu a zazpíval ve Křtinách a ve Sloupě v srpnu.
   Další koncert Kantily se uskutečnil v nedalekém Pedasu. Pak se sbor přemístil od východního jadranského pobřeží Itálie do malebného Toskánska, kde se představil samostatným koncertem v nádherném městě Siena.
   V rámci turné navštívil sbor při cestě další zajímavá či poutní místa, jako světoznámé Loreto, Assisi, středověkou Cortonu, historickou etruskou Volterru a zajímavé benediktinské opatství Abbazio Sant Antimo, kde zazpíval přítomným turistům.
   Pro svoje místní příznivce a přátele vystoupí Kantila v sobotu 28. října 2006 v 17 hodin v poutním kostele Panny Marie Bolestné ve Sloupě. Slavnostní koncert s „italským“ repertoárem uspořádá jako poděkování za šťastný návrat z Itálie a výtěžek z dobrovolného vstupného věnuje místní farnosti jako příspěvek na úhradu restaurování obrazů svatého Karla a svatého Františka z bočních oltářů kostela.
   
   Josef Mikulášek, starosta Sloupu a president sboru
   
  


Burza zimního oblečení
B o s k o v i c e (Jim) - Mateřské centrum v Boskovicích připravilo na přelom října a listopadu Burzu dětského zimního oblečení a obuvi, hraček, kočárků, potřeb pro děti. S výkupem se začne v neděli 29. října a potrvá do středy 1. listopadu. Prodej shromážděného oblečení se uskuteční ve čtvrtek 2. listopadu od 9 do 17 hodin.
   Výkup
   Ne 29. 10. 16 – 18 h
   (vchodem z Traplovy ulice)
   Po 30. 10. 15 – 17 h
   Út 31. 10. 9.30 – 11.30 h; 15 – 18 h
   St 1. 11. 9.30 – 11 h; 15 – 17 h
   (pouze kočárky)
   Prodej
   Čt 2. 11. 9 – 17 h