Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Obce byly oceněny v soutěži Vesnice roku
Nemocnici povede jednatel společnosti, která ji provozuje
Pěstitelské úspěchy
 
Z Regionu
Do Olešnice vtrhla další povodeň
Velká voda ničila i ve Lhotě a Křtěnově
Fabrika se brzy bude jmenovat Kras Boskovice, ustála ztrátu nejvýznamnějšího zákazníka
V září začnou Boskovičtí s přístavbou a nástavbou nemocnice
Cizinci učí děti anglicky a čistí koupaliště
V Letovicích mají skate hřiště
Olešničtí dokončují stavbu protipovodňových opatření, už je prověřila poslední povodeň
Olešnice bude mít již tuto zimu moderní lyžařský areál
V Olešnici vzniká moderní hotel a restaurace
Rekonstrukci školní kuchyně zajistí díky úvěru
 
Kultura
V Isarnu bojovali Vikingové se Slovany
Do Lysic na Deník Dubského
Boskovický pohádkový hřebínek: sedm pohádek pro nejmenší
Boskovice, Blansko a Pivovar Černá Hora budou spolupracovat v oblasti cestovního ruchu
 
Informace
Pouť bude až na konci července
Letní červencová obloha
Policie ČR informuje
 
Sport
Fotbalisté Nobicy Boskovice postoupili do divize, historicky první derby se bude hrát v září
Boskovičtí vzpěrači získali pět medailí
Miloslav Bayer se stal opět mistrem ČR
Rozlosování podzimní části fotbalových soutěží mužů
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Konzumní svátky
Poděkování
Pozvánka na soutěž agility
Sbory jména Janáček se druží
Setkání šedesátníků v Protivanově
O pohár starosty Újezdu u Boskovic
 
Přečtěte si

Obce byly oceněny v soutěži Vesnice roku
B r n o - Krajské kolo dvanáctého ročníku soutěže Vesnice roku už zná své vítěze. Zlatou stuhu a tím postup do celostátního kola získala obec Kobylí z okresu Břeclav za koncepční a vyvážený rozvoj obce opírající se o vizi spolupráce s okolními obcemi, otevřenou a působivou prezentaci obce a vztah ke kulturnímu dědictví.
   Hodnotící komise, v jejímž čele byla starostka Sivic, Vesnice roku 2004 Jihomoravského kraje, ocenila také obce z našeho okresu. Bílá stuha byla udělena Lomnici za vytváření kvalitních podmínek pro činnost mládeže a její zapojení do života obce s bohatými kulturně-historickými památkami a tradicemi a příkladnou péči o rozvoj školství. Dále získala diplom za vzorné vedení obecní knihovny obec Lysice a zvláštní ocenění za nápadité úpravy centrálního prostoru a provázanost na potenciál krajiny obec Vilémovice.
   Celkem se letos v Jihomoravském kraji do soutěže přihlásilo 22 obcí v rozpětí od 116 do 2.600 obyvatel, z okresu Blansko jich bylo 7 – mimo tří oceněných ještě Drnovice, Kozárov, Petrovice a Světlá. Komise, která v rámci hodnocení najezdila a nachodila v terénu devět stovek kilometrů, posuzovala okruhy jako koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě, úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci a péče o krajinu. „Bylo velmi obtížné vybrat jen několik nejlepších. Komise zaznamenala vysokou úroveň soutěžících a je nutno zdůraznit, že nejen vítězové, ale i obce, které neobdržely žádnou z cen, mohou být příkladem pro ostatní a jsou chloubou Jihomoravského kraje,“ dodala předsedkyně hodnotící komise Marie Kousalová.
   Obce z našeho okresu mají na svém kontě již řadu úspěchů v podobě stuh i dalších ocenění. Nejcennější vavřín se podařilo získat dvěma obcím – v celostátním kole se Vesnicí roku 1999 stala Olešnice, Vesnicí roku 2000 Sloup.
  


Nemocnici povede jednatel společnosti, která ji provozuje
B o s k o v i c e - Od prvního července již není ředitelem nemocnice v Boskovicích Miroslav Klíč. Do funkce byl jmenován na podzim loňského roku. Jako ředitel zde fakticky začal působit letos v březnu poté, co město vydražilo část majetku bývalého provozovatele nutného pro chod nemocnice, který se dostal do konkurzu.
   Podle Miroslava Klíče bude funkce ředitele nemocnice sloučena s funkcí jednatele společnosti Nemocnice Boskovice s. r. o., kterou si založilo město na provozování nemocnice. „Dosavadní model nebyl funkční, jako ředitel jsem neměl výkonnou pravomoc, nemohl jsem například podepisovat smlouvy. Navíc má společnost během jednoho měsíce již třetího jednatele, bylo obtížné ho k různým úkonům shánět. Ředitele může odvolat jednatel, na čemž jsme se s jednatelem dohodli od 1. července,“ uvedl Miroslav Klíč, který v nemocnici pracuje jako primář anesteziologicko resuscitačního oddělení. Bývalý ředitel nám také řekl, že po předběžné dohodě s jednatelem bude v nemocnici působit jako náměstek pro účelnou farmakoterapii, bude tedy mít na starosti dodávku léků a provoz nemocniční lékárny, kterou se městu rovněž podařilo získat v dražbě.
   Jednatelem společnosti Nemocni­ce Boskovice byl od jejího založení Martin Budiš, pak se jím na krátkou dobu stal starosta Boskovic František Sivera a nedávno Jaroslav Černý. „Pan Budiš má jiné aktivity, už by to nestíhal, tak jsem to nějakou dobu dělal já a pak jsme našli pana Černého. Má zkušenosti ze zdravotnictví, nemocnici v dané chvíli už znal, protože od března spolupracoval na některých věcech týkajících se práce s pojišťovnami, dělal ekonomický audit,“ uvedl František Sivera.
   Valná hromada společnosti Ne­moc­nice Boskovice, kterou tvoří rada města, se úpravami v organizační stru­ktuře bude zabývat na svém příštím zasedání.
  


Pěstitelské úspěchy
B o s k o v i c e (Jim) - Historicky první Oblastní výstavu drobného ovoce a červených peckovin uspořádali o víkendu boskovičtí zahrádkáři. Prohlédnout si jejich pěstitelské úspěchy přišly více než čtyři stovky zájemců.
Foto: Rudolf Burgr  


Z Regionu

Do Olešnice vtrhla další povodeň
O l e š n i c e - Není nic příjemnějšího nad osvěžující déšť, který skropí zemi po parném dni. Co však přinesly temné mraky v pondělí v podvečer 26. června do Olešnice, na to několik desítek zdejších rodin hned tak nezapomene. Silný přívalový déšť udělal z jinak vcelku nenápadného Nyklovického potoka dravou řeku a ta se během několika okamžiků rozlila v půldruhého metru hluboké jezero, které zaplavilo domy vodou a blátem.
   Pondělní bouřku tak nejvíce odnesli obyvatelé části Olešnice Moravská strana. O poznání lépe tentokrát dopadli lidé v ulici Vejpustek, jimž přinesla voda největší zkázu při ničivé povodni v roce 2002. „Za tři čtvrtě hodiny napadlo na území katastru osmdesát milimetrů srážek. Na Veselském potoce sice voda přeletěla přes koupaliště a tekla asi dvaceticentimetrovou vrstvou ulicí, ale do domů se dostala jen spodní vodou z kanálu. Největší problém ale nastal v povodí Nyklovického potoka, který se rozvodnil, a dorazila to voda, která stekla z kopců,“ popsal sled událostí starosta Olešnice Zdeněk Peša.
   Výsledkem řádění vodního živlu bylo na šedesát zaplavených domů, z toho asi v pětadvaceti voda a bláto zalily obytné prostory. Voda nešetřila ani místní podnikatele. Vnikla do olešnické mlékárny, zaplavila výrobní a skladové prostory masokombinátu a poničila zásoby uskladněného materiálu v prodejně stavebnin na Moravské straně. „Přiteklo to takovou rychlostí, že jsme akorát stačili vyjet s vysokozdvižným vozíkem a vytáhnout počítač na stůl. Bylo tady tak osmdesát centimetrů vody. Do tří hodin v noci jsme uklízeli a teď pokračujeme,“ říkal v úterý po probdělé noci zeť majitele stavebnin. Přívalový déšť způsobil také škody na tepelných izolacích střechy právě rekonstruovaného hotelu Závrší a podmáčel stavbu objektu technického zázemí a zkomplikoval výstavbu umělého zasněžování v nyní budovaném lyžařském areálu.
   Až pozdě do noci se tedy lidé místo spánku snažili odklidit ten největší nepořádek. Na pomoc přijeli hasiči, aby odčerpali vodu ze zaplavených sklepů a pomohli s úklidem bahna.
   V úterý se už od rána rychle plnily odpadem kontejnery, které nechala přistavit radnice. V průběhu dne se ve městě objevili i likvidátoři z pojišťoven. „Bohužel musím konstatovat, že někteří lidé jsou nepoučitelní. Řada domů vůbec není pojištěná, přestože tato povodeň je v Olešnici už pátá za posledních dvacet let,“ neodpustil si poznámku starosta.
   Mrazák plaval v chodbě, trpaslíci vydrželi
   Když se nad Olešnicí začaly v pondělí v podvečer stahovat černé mraky, byli manželé Komárkovi doma. Ani ve snu je nenapadlo, že za pár hodin budou místo spánku stěhovat nábytek a vynášet z domu metráky mazlavého bahna. „Napřed to byl takový mírný déšť, pak začaly padat kroupy a v momentě už se všechno hrnulo z vrchu, hrozně bláta, voda stříkala z kanálů. Z druhé strany valila potokem, ten se strašně rychle zvedal, šlo to i přes most. Byla to otázka chvilky, taková obrovská řeka… Nedalo se nic dělat,“ líčila pondělní pohromu otřesená Jarmila Komárková.
   Když se špinavá voda začínala dostávat do domu, snažili se ji s manželem nejdříve vytírat. Brzy ale zjistili, že na tuto vodu kbelíky stačit nebudou. Hrnula se dovnitř i přesto, že venkovní dveře už po minulé povodni v roce 2002 pan Komárek preventivně zespodu oplechoval ve snaze obydlí před případnou další povodní ochránit. Během několika minut stálo uvnitř domu čtyřicet centimetrů špinavé vody.
   Pohled na spoušť, která v domě zůstala po jejím opadnutí, byl děsivý. Všude samé bláto, zničené koberce, promočený nábytek, který je na odpis. „Ještě že máme jednu místnost v podkroví, kde můžeme přespat,“ říká Jarmila Komárková.
   O nějakém klidném spánku za těchto okolností však nemůže být řeč. Důležité je co nejrychleji uklidit a začít vysoušet provlhlé místnosti. „V roce 2002 jsme týden předtím, než přišla povodeň, pospravovali fasádu. Celé se to kolem dokola oloupalo. Před týdnem manžel opravil celý sokl a dneska je to znovu zničené. Když je člověk mladý, bere to trošku jinak, ale co my?“ krčí rameny důchodkyně a derou se jí slzy do očí.
   Komárkovi ale nejsou jediní, komu velká voda zasáhla do života. Půl metru vody například stálo v pondělí večer i v domě sousedů. V úterý zde uklízel, kdo měl ruce a nohy. „Můžu vás pozvat do obýváku. Vyzouvat se nemusíte,“ snaží se vtipkovat paní Jarmila Honsnejmanová a ukazuje do místnosti, kde ještě včera seděli v křeslech u televize. Dneska tady stojí kbelík se špinavou vodou a takových kbelíků už odtud odnesli nepočítaně. Ryska na stěně, kterou po sobě zanechala špinavá vodní hladina, má od země dobrého půl metru. Také Honsnejmanovým povodeň způsobila kromě psychického šoku značné materiální škody. „Kdyby to byla jen voda, nebylo by to tak strašný. Ale to bahno je nejhorší,“ říká paní Jarmila.
   Zničený mrazák, kotel, nábytek, koberce, oblečení, ložní prádlo. Spoušť je i na zahradě, cáry sena zachycené mezi oky drátěného plotu ukazují, že záhonky byly metr pod vodou. „Naštěstí jsem si vzpomněla na slepice a podařilo se mi je zachránit. Bohužel ale máme letos po jahodách, zrovna začínaly zrát,“ povzdechla si paní Honsnejmanová. Jediní, kdo velkou vodu přestáli bez úhony, jsou dva trpaslíci na zahradě. „Jsou z betonu a každý má tak šedesát kilo. S nimi voda nehnula,“ ukazuje Jarmila Honsnejmanová na strážce zahrady.
   Poldry zafungovaly
   Už v úterý bylo zřejmé, že i tato povodeň napáchala škody, které půjdou do milionů korun. Podle Zdeňka Peši by ale byly mnohem větší nebýt nově zbudovaných poldrů, které zadržely vodu na Veselském potoce. „Vejpustek díky tomu nemá zásadní škody. Místo metru a půl vody jako v roce 2002 tam nyní teklo dvacet centimetrů,“ konstatoval Peša.
   Podobné opatření však podle něj není možné uplatnit na Nyklovickém potoce. „Zásadní problém je v tom, že povodí Nyklovického potoka je mnohem větší a nelze tam postavit poldr, který by byl kapacitně schopen zadržet redukovanou vlnu jako na Vejpustku. Musela by to být suchá hráz velikosti brněnské přehrady nebo Křetínky, nebo by musela vzniknout kaskáda poldrů na územích jiných obcí ve dvou jiných krajích za vynaložení obrovských finančních částek,“ míní olešnický starosta. Jako jedno z nejjednodušších a finančně realizovatelných řešení se tak jeví zvýšení možnosti průtoku a kapacity Nyklovického potoka v zastavěném území města.
Čtyřicet čísel . Tolik vody nateklo do domu tentokrát. Kolik to bude příště?
Foto: Jana Pokladníková  


Velká voda ničila i ve Lhotě a Křtěnově
L h o t a u O l e š n i c e , K ř t ě n o v - Silný liják poslední červnové pondělí napáchal značné škody také ve Lhotě u Olešnice a ve Křtěnově, na jejichž území dopadlo stejné množství srážek jako na Olešnici.
   Ve Lhotě minulý týden ještě neměli spočítány všechny škody, starostka Aura Kučerová je však jen na obecním majetku předběžně odhadovala na půl milionu korun. Což je pro obec s 37 obyvateli a ročním rozpočtem 200 tisíc korun zátěž, kterou není schopna sama zvládnout. „Tento týden bychom už měli mít k dispozici přesnou kalkulaci škod. Nemáme jinou možnost než požádat o pomoc Jihomoravský kraj. Nemůžeme si totiž vzít ani úvěr, neměli bychom ho z čeho splácet, nemáme co dát do zástavy. Snad nám kraj pomůže, nebyla by to pro něj tak zásadní částka a nám by vyřešila problémy. Udělali bychom opatření i do budoucna, aby následky dalšího velkého deště byly menší,“ uvedla starostka.
   Liják ve Lhotě u Olešnice rozvodnil tři místní potoky a stekla sem voda z okolních kopců, která s sebou přinesla hromady bláta a kamení. Lidem vodní živel zničil zahrádky, vyplavil hospodářské stavby, zaplavil dvory, zasypal kamením vrata. Nikomu ale naštěstí neponičil obytné prostory.
   Podstatně hůř dopadl obecní majetek. Až na podloží byl vytrhán asfalt na místní komunikaci v horní části obce, byla poškozena dešťová kanalizace, záplava bahna, vody a kamení vtrhla také do místní víceúčelové nádrže, která slouží ke koupání a jako zdroj vody pro hasiče v případě požáru. „Nádrž má potrhané stěny a dno. Pokud to letos neopravíme, nepřežije zimu. Koupaliště mě teď trápí nejvíc,“ řekla Aura Kučerová s tím, že obci vznikla i řada drobnějších škod. Utrhané břehy potoků musí řešit Lesy České republiky jako správce toku. Voda podemlela rovněž krajskou silnici do Lhoty, která má utrženou krajnici. Na silnici je omezen provoz, ale je průjezdná.
   Ve Křtěnově silný déšť rozvodnil Nyklovický potok, který zde nazývají Hodonínka. Způsobené škody tady vyčíslili asi na 200 tisíc korun. Voda odnesla hřiště na volejbal a nohejbal a poničila jeho oplocení, bláto zaneslo všechny vozovky a je silně zanesená kanalizace. „Na kanalizaci máme největší škody. Na strojní vyčištění si budeme muset pozvat odbornou firmu,“ sdělil starosta Miroslav Doskočil. Voda naštěstí neponičila obytné části domů, zatopila jen sklepy.
   V obci žije něco přes dvě stovky obyvatel. Valná část ročního rozpočtu ve výši 1,3 milionu korun letos padne na napojení na zdroj pitné vody z Olešnice, protože obec trpí jejím nedostatkem, a na stavbu garáže pro hasičské auto. „Je pro nás dobrá každá koruna, takže jsme se připojili k Olešnici a ke Lhotě a budeme žádat o příspěvek Jihomoravský kraj,“ dodal starosta.
  


Fabrika se brzy bude jmenovat Kras Boskovice, ustála ztrátu nejvýznamnějšího zákazníka
B o s k o v i c e - Pod novým ná­zvem a majitelem pracuje už rok tradiční výrobce oděvů v Boskovicích, léta známý jako Kras-Haka. Společnost All Computers boskovický závod textilky koupila v dražbě poté, co byla firma více než tři roky v konkurzu. Nový majitel ve fabrice se 450 zaměstnanci zachoval výrobu oděvů. Ve všech ostatních závodech Kras-Haka včetně toho v Brně se už dávno nešije.
   Společnosti All Computers se za rok podařilo naplnit plány jako zavedení nové výroby, konkrétně šití potahů na autosedačky, přijetí nových zaměstnanců, pořízení nových strojů, rekonstrukce kancelářských prostor či sociálního zařízení.
   Jednoduchý rok to ale nebyl. „Největším problémem bylo, když nám na konci března náhle odešel nejvýznamnější zákazník, pro kterého fabrika šila třináct let. Museli jsme proto dočasně omezit výrobu. Část červnové výplaty dostali zaměstnanci až s třítýdenním zpožděním, nedokážu nyní říct, zda k nějakému zpoždění nedojde i v dalším měsíci. V žádném případě jsme ale nechtěli přistoupit k propouštění pracovníků,“ uvedl ředitel závodu Miroslav Schurek.
   Ten věří, že obtížné období už má společnost za sebou. „Podařilo se nám sehnat několik menších zákazníků, takže výroba je znovu kapacitně naplněna zakázkami. Jedná se zejména o konfekční výrobu pánských obleků i nějakých dámských oděvů. Doháníme propad, situace se pomalu stabilizuje,“ uvedl dále ředitel s tím, že majitelé firmy mají velký zájem fabriku dále provozovat. S výrobou potahů na autosedačky ve firmě před pár týdny skončili. „V této oblasti již nebylo tolik zakázek, aby dílna jela naplno. Místo toho se bude v dílně znovu šít pánská konfekce,“ upřesnil.
   Přibližně do dvou měsíců by firma měla nést název Kras Boskovice. „Přejmenování už se chystá. Chtěli jsme koupit i obchodní značku Kras, ale z finančních důvodů jsme od toho upustili. Budujeme si vlastní značku,“ dodal Miroslav Schurek.
  


V září začnou Boskovičtí s přístavbou a nástavbou nemocnice
B o s k o v i c e - Na září se chystá zahájení nástavby a přístavby zá­padního křídla boskovické nemocnice. Stavebně upraven bude stávající objekt bývalé lékárny a vrátnice, vznikne nad ním jedno nové podlaží, které se propojí s druhým nadzemním podlažím hlavní budovy nemocnice, a ještě k němu bude přistavena dvoupodlažní přístavba.
   Díky stavebním úpravám tak v prvním patře vzniknou nemocniční ambulance s čekárnami a sociálním zázemím, a to tři všeobecné a řada odborných. „Jednoznačně tak budou odděleny ambulance nemocnice od ambulancí soukromých lékařů. Posuneme se tím také k lepšímu standardu, ambulance budou mít určité parametry, bude zde i zázemí pro sestru, lékař bude mít s pacientem větší soukromí,“ uvedl místostarosta Boskovic Lubomír Petrželka. Do přízemí se z třetího patra nemocnice přestěhuje ředitelství včetně všech administračních prostor a zasedací místnosti, čímž se v nemocnici uvolní jedno patro pro další rozvoj samotné nemocnice. „Nyní jsou pokoje na některých odděleních pětilůžkové, což sice ničemu neodporuje, ale chceme to změnit, zvýšit standard nemocnice,“ dodal místostarosta. V podzemním podlaží stávajícího západního křídla budou šatny sester a lékařů s příslušným sociálním zázemím.
   Během srpna by mělo být vydáno stavební povolení a vybrán dodavatel stavby. Město na stavbu získalo dotaci z ministerstva zdravotnictví ve výši 15 milionů korun. Celkové náklady přesáhnou 25 milionů. Druhá etapa stavby proběhne v příštím roce, počítá se rovněž s financováním ze státního rozpočtu.
  


Cizinci učí děti anglicky a čistí koupaliště
S k a l i c e - Ame­ričanka, Angličan, Finka, Francouz, Srbka, Ruska a Belgičanka představují na půdě bývalého mlýna ve Skalici nad Svitavou země, ve kterých žijí. Pouští národní hudbu, ukazují mapy i knihy, Finka dokonce zahraje pár skladeb na housle. Mladým lidem hovořícím anglicky naslouchá a často tleská pár desítek dětí, náctiletých i dospělých. Řeč je o seznamovacím večírku účastníků mezinárodního dobrovolnického tábora s místními lidmi. Tábor se po dva týdny odehrává ve Skalici, Mladkově, Lhotě Rapotině a Černé Hoře.
   V rámci dobrovolnického projektu pořádaného prostřednictvím Sdružení dobrovolnických aktivit INEX se sedm cizinců spolu s místními asistenty rozhodlo věnovat část svých prázdnin čištění zaneseného koupaliště ve Skalici a zdejším dětem, se kterými si hrají a učí je angličtinu. Bydlí jednoduchým způsobem v již zmiňovaném bývalém mlýně.
   Za tím, že se akce v regionu děje, stojí především Josef Bareš ze Skalice (jeho otec mlýn vlastní a účastníkům tábora zde poskytl zázemí), který studuje chemii ve francouzském Dijonu. „Už nějakou dobu se naše organizace BK Bambas Skalice snaží o rekonstrukci místního koupaliště. Uspořádali jsme sbírku, dva ročníky festiválku. Má­me připravený projekt přírodního je­zírka určeného pro koupání fungujícího na bázi biotopu, kde budou kvalitu vody zajišťovat samy rostliny a živočichové. Nějaké peníze už máme a protože chceme řadu věcí udělat svépomocí, napadlo mě, že by nám v tom v rámci dobrovolnických aktivit mohli pomoci cizinci,“ popsal mladý muž.
   A aby zahraniční studenti, kteří v rámci projektu mají možnost poznat cizí zemi a navázat nová přátelství, nemuseli celé dva týdny jen čistit několikaletý nános bahna v koupališti, přidala se k tomu ještě práce s asi sedmdesáti místními dětmi, za něž rodiče zaplatili jen symbolický poplatek. „Velice dobře se k tomu postavilo vedení Základní školy v Černé Hoře, kde mají děti zajištěné zázemí a stravování,“ řekl dále Josef Bareš s tím, že cizinci budou mít na programu třeba i návštěvu kina, koncertu, místních památek či jeskyní v Moravském krasu. V rámci akcí se v pátek 14. července od 20 hodin na hřišti ve Skalici koná diskotéka, kam jsou všichni srdečně zváni.
Místní lidé si rádi poslechli něco o cizích zemích v podání mladých dobrovolníků.
Foto: Leona Paroulková  


V Letovicích mají skate hřiště
L e t o v i c e - Vyznavači jízdy na skateboardu už nemusí v Letovicích jezdit po ulicích a po silnicích. Zdejší radnice pro ně totiž nechala vybudovat skate hřiště. Slavnostně bylo otevřeno v poslední den školního roku.
   Hřiště vzniklo na nevyužívané ploše za Domem dětí a mládeže. „Od mládeže zde byl celkem přirozený tlak na zřízení takového sportoviště, tak jsme se rozhodli do toho jít. Snažili jsme se hřiště směřovat do míst, kde nebydlí lidé. Výhodou bylo, že tento pozemek patří městu,“ uvedl starosta Letovic Josef Novotný. Starosta doufá, že provoz hřiště nebude nikomu vadit, nejbližší obytné budovy jsou totiž vzdáleny 200 až 300 metrů. „Myslím, že lidem tady spíš vadilo, když mládež jezdila po náměstí a po opravených silnicích. Trnul jsem hrůzou, aby nejezdili i po státní silnici, která je nyní opravená,“ dodal Novotný. Právě z důvodu hluku, na který si stěžovali někteří obyvatelé, byl loni zrušen skatepark v Boskovicích.
   Vybudování hřiště stálo 750 tisíc korun, na dalších 300 tisíc přišly překážky. Městu se podařilo získat dotaci 300 tisíc korun z Jihomoravského kraje, zbytek pokrylo z vlastních zdrojů. Provozovatelem hřiště je sdružení Fan Club BOP Křetínka. Podle ředitele Domu dětí a mládeže Dušana Dvořáčka má hřiště v Letovicích určitě svůj význam. „Vůbec se nebojím, že by nebylo využíváno. Velký zájem zde byl hned poté, co byly instalovány první překážky. Mládež se zde schází již od časného odpoledne, tento sport láká i mladší děti.“
   Na otevření hřiště zavítali aktivní skejťáci z Brna, Aleš Bindr a Honza Roušal. Ti některé překážky kritizovali. „Některé části jsou zde špatně udělané, nedá se na ně najet. Určitě to ale půjde napravit,“ řekli. Místní milovníci tohoto sportu jsou spokojeni. „Jsme rádi, že to zde máme, chybělo nám něco podobného. Jezdit na ulicích nebylo dobré, nelíbilo se to ani policii,“ řekl nám Filip Sadílek. Se svým kamarádem Dominikem Žilkou odhadl počet aktivních skejťáků ve městě asi na dvě desítky. Dá se však čekat, že nové hřiště jich postupně přiláká daleko více.
Vyznavači jízdy na skateboardech mají nyní v Letovicích ráj.
Foto: Leona Paroulková  


Olešničtí dokončují stavbu protipovodňových opatření, už je prověřila poslední povodeň
O l e š n i c e - Město Olešnice je častým terčem vodního živlu. Velké povodně zde v nedávné minulosti zažili v letech 1984, 1994, 1997 a tu vůbec nejničivější v roce 2002. A tehdy se radní rozhodli pro výstavbu rozsáhlých protipovodňových opatření na Veselském potoce, konkrétně vybudování tří poldrů a významné navýšení hrází u dvou stávajících. „Poldry jsou před dokončením, ukončení prací je plánováno na podzim. Mám z toho velkou radost. Následky případné další povodně by měly podstatně zmírnit,“ řekl nám starosta Zdeněk Peša jen pár hodin před tím, než ještě nedokončené poldry prošly zatěžkávací zkouškou v podobě další velké vody, kterou přinesl přívalový déšť v pondělí 26. června.
   Starosta si podle svých slov musel v souvislosti s nejvýznamnější vodohospodářskou stavbou ve městě vyslechnout i kritiku. „Někteří se ptali, proč zde za 35 milionů korun stavíme protipovodňová opatření, když nás taková pohroma třeba dalších sto let nepotká. Ale takhle mohou mluvit jen lidé neznalí poměrů. Městečko máme postavené na soutoku dvou potoků, z nichž jeden včetně malých přítoků byl ve třicátých letech minulého století zatrubněn, což způsobilo spoustu problémů. Dalšími negativními zásahy bylo odlesnění a změna obdělávání půdy nad Olešnicí. A já tvrdím, že klima se mění a bleskové povodně způsobené přívalovými dešti při letních bouřkách jsou reálnou hrozbou. Jediná možnost jak tomu zabránit, je postavit retenční prostory v suchých nádržích, aby se tam přívalové deště zastavily a postupně se odpouštěly do potoků,“ vysvětloval Zdeněk Peša netuše, co město ještě téhož dne čeká.
   Šlo opravdu o prorocká slova. Poldry následky poslední povodně skutečně výrazně zmírnily. Bohužel jen v části Olešnice. Obyvatelům Moravské strany pomoci nemohly.
   Každopádně nová protipovodňová opatření jsou schopna zachytit úctyhodných 400 tisíc kubických metrů vody. Na jejich realizaci se správci toku, Zemědělské vodohospodářské správě, podařilo v plné výši získat státní dotaci. Jedná se v podstatě o sypané hráze oseté travou, okolní pozemky budou sloužit jako pastviny nebo louky. Současně s navýšením dvou stávajících hrází a výstavbou tří nových se obnovuje i rybník Jericho, který byl zničen při povodni před čtyřmi lety. „Takže vedle suchých poldrů máme ještě jednu nádrž s dalším retenčním prostorem,“ dodal starosta.
   Poslední povodeň z 26. června způsobila na nedokončených vodních dílech škody, došlo k porušení některých nedostavěných protipovodňových hrází, především naplaveninami zeminy do vypouštěcích objektů.
  


Olešnice bude mít již tuto zimu moderní lyžařský areál
O l e š n i c e - Nyní sice vrcholí léto, nicméně v Olešnici už myslí na zimu – jsou zde v plném proudu práce na výstavbě moderního lyžařského areálu. Středisko, které bude obsahovat dva vleky s přepravní kapacitou 1.600 osob za hodinu, umělé zasněžování, osvětlení umožňující večerní lyžování, potřebné zázemí jako je ohřívárna pro lyžaře, občerstvení, sociální zařízení, i turistickou ubytovnu, by mělo být uvedeno do provozu již tuto zimu.
   „Nyní jsou hrubé stavby asi v polovině,“ uvedl v závěru června starosta města Zdeněk Peša s tím, že město akci realizuje se spoluinvestorem, jímž je firma Rek ze Žďáru nad Sázavou, a za významného přispění dotací z fondů Evropské unie a ministerstva pro místní rozvoj. Město od počátku usilovalo o to, aby sehnalo spoluinvestora, který by pak areál provozoval. „Město není dobrým provozovatelem takového areálu stejně tak jako nájemce, který není na věci nějak finančně zainteresován,“ míní Peša. Na základě smlouvy o budoucím užívání a provozování lyžařského areálu tak spoluinvestor vybuduje umělé zasněžování na vlastní náklady a pak bude areál provozovat.
   Investice o celkové hodnotě asi 32 milionů korun obnáší mimo prací v samotném areálu rovněž vybudování přístupových komunikací k horní i dolní stanici vleku, což jsou dohromady asi čtyři kilometry vozovek. Horní komunikace je už v podstatě hotova, na dolní, která ústí na Moravskou stranu, se pracuje. Auta budou parkovat na louce u příjezdové komunikace. „Dále již stojí hrubá stavba objektu technického zázemí, v němž bude ubytovna pro patnáct lidí, jsou položeny rozvody umělého zasněžování po svahu. Spoluinvestor už koupil stroje na upravování svahu,“ popsal dále starosta Olešnice. Po žních budou dokončeny rozvody vody k rybníku Pod Sekerou, odkud bude jímána voda na zasněžování, proběhne také výstavba trafostanice. Souběžně s budováním dolní komunikace město nechá položit inženýrské sítě do lokality Piskačův sad, která bude do budoucna vyčleněna pro výstavbu rodinných domů. Situaci nyní zkomplikoval přívalový déšť, který se nad Olešnicí spustil 26. června, jenž způsobil problémy při výstavbě umělého zasněžování a výrazně podmáčel stavbu objektu technického zázemí.
   Město má v plánu masivní informační kampaň, aby se o areálu dozvěděli lyžaři v širokém okolí. Už nyní existují internetové stránky, kam budou postupně dodány všechny potřebné informace (www.ski-areal.cz).
   Olešničtí se do výstavby areálu pustili proto, že na kopci Kopaniny jsou ideální podmínky pro lyžování. „Území je v nadmořské výšce 560 až 660 metrů, je zde tedy stometrové převýšení, máme zde v průměru sto mrazových dnů v roce a dosavadní vleky již dosluhovaly,“ dodal Peša. Olešničtí v budoucnu plánují celoroční využití areálu. V zimní sezóně by zde mělo být zaměstnáno osm až devět pracovníků.
Hrubá stavba technické budovy už stojí, výrazně ji ale podmáčela poslední povodeň.
Foto: Leona Paroulková  


V Olešnici vzniká moderní hotel a restaurace
O l e š n i c e - Kvalitní restauraci i s venkovním posezením, dvěma bowlingovými dráhami, nočním barem, pivnici a hotel s padesáti lůžky – to všechno v jednom objektu budou mít ještě letos v Olešnici, kde podobné služby pro návštěvníky města i místní dosud citelně chybí. Nové ubytovací a stravovací kapacity vzniknou na náměstí v hotelu Závrší, který právě prochází kompletní rekonstrukcí.
   Hotel Závrší pocházející z roku 1980, který byl postaven náhradou za zbourání historických budov s restauracemi Panský dům a Pivovar, se v posledních letech stal ostudou města. Vystřídalo se zde několik provozovatelů, do objektu nikdo neinvestoval a ten rychle chátral. Město se proto loni rozhodlo hotel koupit v dražbě. Rekonstrukce probíhá ve spolupráci s Pivovarem Černá Hora, který se stal vlastníkem jedné poloviny objektu, zařízení bude provozovat a přispěl podstatnou částkou na jeho opravu. „S takovým partnerem jako je pivovar je radost jít do jakékoliv aktivity,“ je spokojený starosta Olešnice Zdeněk Peša.
   Rekonstrukce v hodnotě dvaceti milionů korun začala v únoru letošního roku. „Hotel se stal jen pouhým betonovým skeletem původní stavby. Vše se dělá nově – kompletní rozvody vody, klimatizace, odpadů, elektřiny, podhledy, interiéry, okna, opláštění, izolace a tak dále,“ přiblížil starosta. Restaurace bude pravděpodobně otevřena k termínu pouti sv. Vavřince, tedy v první polovině srpna, hotel asi v říjnu. Objekt se nadále bude jmenovat Závrší, což je historický název kopců, kde nyní vzniká lyžařský areál.
  


Rekonstrukci školní kuchyně zajistí díky úvěru
O l e š n i c e - O prázdninách budou ve školní kuchyni základní školy v Olešnici pracovat dělníci. Město je totiž nuceno provést rekonstrukci kuchyně i výdejny jídel. „Jinak by hrozilo uzavření. V červnu zde hygienici provedli kontrolu a konstatovali neuspokojivý stav zařízení z pohledu nových hygienických norem, které vyžadují například oddělené stavební úseky pro přípravu jídel,“ uvedl starosta města Zdeněk Peša.
   Starostu zlobí, že náklady na tyto úpravy musí na svých bedrech nést jako zřizovatelé obce a až na skutečné výjimky se na ně nedá získat žádná dotace ze státních ani evropských peněz. „Nové hygienické normy vycházející ze směrnice Evropské unie jsou vyžadovány ve všech stravovacích prostorách, ovšem náklady na stavební úpravy jsou velmi vysoké. Podali jsme proto několik žádostí o dotaci na ministerstva financí a školství a neobdrželi jsme na ně ani odpověď,“ řekl dále Peša.
   Opravy kuchyně a výdejny jídel v olešnické škole by podle projektu měly přijít na 3,8 milionu korun, a to bez výměny technologií. Zastupitelé města se těsně před začátkem prázdnin rozhodli investici vyřešit úvěrem, protože v rozpočtu potřebná částka není. „Zastupitelstvo se rozhodlo umožnit příspěvkové organizaci Základní škola a Mateřská škola Olešnice přijmout úvěr ve výši 3 miliony korun. Jeho splátky se promítnou do provozních nákladů školy dalších deset až patnáct let,“ dodal starosta.
   Před radnicí teď stojí úkol co nejrychleji zajistit dodavatele stavby. Jelikož se jedná o práce na několik týdnů, budou dělníci ve škole působit pravděpodobně i v září a v říjnu. První dva měsíce školního roku tak nebude kuchyně zajišťovat školní stravování.
  


Kultura

V Isarnu bojovali Vikingové se Slovany
L e t o v i c e - První červencový den proběhl v keltské vesničce Isarno v Letovicích nemilosrdný boj. Na život a na smrt se zde v bitvě Svatobor utkalo na šest desítek Vikingů a Slovanů.
   Stovky diváků měly jedinečnou možnost spatřit bitvu z asi desátého století, která se hned tak nevidí. Podobné bitvy se totiž na Moravě vůbec nepředvádí, v Čechách pak jen výjimečně. „Je to skutečně rarita, raně středověké bitvy se u nás nedělají. Většinou je možné vidět boje z pozdějšího období, hlavně gotiky,“ uvedl za pořádající bojovou skupinu Sigurd Petr Mareček. Podle něj byla bitva částečně fikcí, ale částečně vycházela z reality. „Slované a Vikingové se mohli setkat, ale ne na Moravě, spíš někde v Pobaltí. Podobnou bitvu jsme si zkusili už loni a chtěli jsme ji předvést i letos. Kulisy keltského městečka z historického hlediska k bitvě samozřejmě nesedí, ale jsou jí asi nejbližší a pro pořádání bitvy je tento areál ideální,“ řekl dále Petr Mareček. Svatobor znamená slovansky svatý háj, ve kterém se uctívali bohové. „Je to takový symbolický název,“ dodal jeden z účastníků bitvy.
   Do bitvy se zapojili bojovníci z jedenácti skupin, kromě domácích přijeli i z Polska a Maďarska. Nepředstavili se jen na bojišti, ale také v průvodu městem, při tréninku bojových formací či přetahování lanem. Návštěvníci měli rovněž možnost prohlédnout si historické tábory bojovníků, ve kterých nechyběly jejich ženy a děti, samozřejmě v dobových oděvech.
Foto: Leona Paroulková  


Do Lysic na Deník Dubského
L y s i c e - Až do 1. října je v prostorách Státního zámku v Lysicích přístupná výstava Námořní deník hraběte Dubského. K vidění je zde unikátní sbírka fotografií ze 70. let 19. století z Japonska a Číny, kterou z dvouleté cesty kolem světa přivezl Erwin Dubský, korvetní kapitán, cestovatel a sběratel, strýc posledního šlechtického majitele zámku v Lysicích.
   Soubor fotografií bylo vůbec po­pr­vé možné vidět letos na jaře v Umě­leckoprůmyslovém muzeu Morav­ské galerie v Brně. Fotografie, různé předměty z Dubského cesty i cestovatelův deník se nacházely v depozitáři a knihovně zámku v Lysicích, kam se hrabě uchýlil na penzi. Jedinečnost souboru prokázal několikaletý uměleckohistorický průzkum, který jej řadí k nejlepším památkám svého druhu nejen v evropském měřítku. Autory fotografií jsou profesionální fotografové, v podstatě úplní průkopníci fotografie na Dálném východě. Na výstavě jsou k vidění také různé umělecké předměty, které Erwin Dubský shromáždil při svém putování.
   Výstava na lysickém zámku je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, v září do 16 hodin. Výstava se letos přesune ještě do pražského Rudolfina, zájem o ni projevují i v zahraničí.
  


Boskovický pohádkový hřebínek: sedm pohádek pro nejmenší
B o s k o v i c e - Rodiče Palečka jsou chudí, a tak se chlapec dá do služby u krále. Je sice malý, ale chytrostí a šikovností se mu nikdo nevyrovná. Krále a princeznu zachrání před loupežníky, skamarádí se s obrem a nakonec se vrací domů, protože všude dobře, doma nejlépe.
   Známou pohádkou O Palečkovi v podání divadla Paravánek odstartoval v pátek 30. června Boskovický pohádkový hřebínek. Stejně jako je sedm zubů boskovického hřebene, má i Boskovický pohádkový hřebínek po celé léto v zásobě celkem sedm pohádek pro nejmenší. Kulturní zařízení města Boskovice chtějí touto ucelenou nabídkou navázat na úspěšné Divadelní předplatné pro malé diváky.
   V rámci cyklu Boskovický pohádkový hřebínek mohou děti pátek co pátek až do konce prázdnin přijít na nádvoří boskovického zámku, kde se budou setkávat se svými oblíbenými pohádkovými hrdiny. Děti, které navštíví nejméně šest představení, se mohou na konci těšit na malou odměnu.
   Vstupné na jednotlivé pohádky je pro děti za 45 korun a pro jejich doprovod zdarma.
   V případě nepříznivého počasí děti o svou pohádku nepřijdou, pohádka se místo na nádvoří odehraje uvnitř zámeckých prostor. Všechna představení začínají v 17 hodin.
   
   Program Boskovického pohádkového hřebínku:
   30.6. O Palečkovi Divadlo Paravánek
   7.7. Ferda Mravenec Divadlo Genes
   14.7. O tříhlavém drakovi a povidlových buchtách Divadlo Podiv
   4.8. Africká pohádka Divadlo v batohu
   11.8. Princ Nebojsa Divadlo na káře
   18.8. Perníková chaloupka Jan a Tereza Grygarovi
   25.8. O princezně Rozmařilce Kašpárkův svět
   
  


Boskovice, Blansko a Pivovar Černá Hora budou spolupracovat v oblasti cestovního ruchu
Č e r n á H o r a - Dohodu o spolupráci při propagaci regionu podepsali na konci června starostka Blanska, místostarostka Boskovic a prokurista Pivovaru Černá Hora. Města a pivovar totiž usilují o co nejlepší propagaci regionu a turistické destinace nazvané Moravský kras a okolí. Dohodli se proto na vzájemné koordinaci činností, které mají za cíl zviditelnit region, jeho kulturu, přírodní a historické bohatství i sportovní a společenské aktivity.
   Vzájemná spolupráce by také měla přinést úsporu finančních prostředků vynakládaných na cestovní ruch. A nejen to. „Smlouva přichází v pravém okamžiku, v době očekávaného přílivu peněz z Evropské unie v letech 2007 až 2013. Do Jihomoravského kraje by tak ročně mělo přijít 1,2 miliardy korun. Oblast cestovního ruchu je považována za jednu z priorit, mělo by na ni připadnout jedenáct procent z této částky. Pokud budeme spolupracovat, máme šanci získat touto cestou významné finanční prostředky,“ konstatovala starostka Blanska Jaroslava Králová. „Jen v letošním roce investujeme v rámci cestovního ruchu 45 milionů korun. Získat peníze na další aktivity je pro nás samozřejmě zajímavé,“ dodal k tomu prokurista pivovaru Jiří Fusek. „Mám opravdu velkou radost z toho, že jsme se takto dohodli. Turisté požadují informace o atraktivitách v celém okolí, nejen z jednoho města. Takto se nám může dařit udržet je v našem regionu delší dobu,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.
   Konkrétně se podpora bude týkat pravidelně pořádaných akcí jako je Pivní pouť v Černé Hoře, Husí slavnosti v Boskovicích nebo Historický a pivní jarmark v Blansku, v jejichž rámci bude propagována celá turistická destinace Moravský kras a okolí. „Zlepšit by se měla vzájemná informovanost o pořádaných akcích, čehož chtějí obě města a pivovar dosáhnout pravidelnou výměnou svých propagačních materiálů, ale třeba i vzájemným propojením svých webových prezentací,“ plánují zástupci všech zúčastněných stran. Velký důraz je kladen na společnou prezentaci všech tří subjektů na veletrzích cestovního ruchu, zejména na Regiontouru 2007 v Brně, ale i na veletrzích Madi 2006 a 2007 v Praze, případně na dalších. Počítá se proto se společnými propagačními materiály, například společném reprezentativním kalendáři akcí, novými společnými pohlednicemi, pivními tácky s pozvánkami na významné kulturní a společenské akce a tak dále.
   Dohoda byla zatím uzavřena na dobu určitou, do konce roku 2007. Poté se budou dosažené výsledky vyhodnocovat.
  


Informace

Pouť bude až na konci července
B o s k o v i c e - BOSKOVICE (Le) – Boskovická pouť letos proběhne ve dnech 29. a 30. července. Pouťovým atrakcím včetně prodejních stánků bude stejně jako v minulých letech vyhrazeno parkoviště u Penzionu Zlatá růže. V souvislosti se stánkovým prodejem bude odkloněna doprava z části Bezručovy ulice.
  


Letní červencová obloha
Pozdní večer upoutá náš pohled na letní hvězdnou oblohu. V pásu Mléčné dráhy, kterou dobře uvidíme za bezměsíčné noci v druhé polovině července, září hvězdy souhvězdí Střelce, Orla, Labutě, Lyry, dále souhvězdí Cefea, Kassiopei a konečně souhvězdí Persea. Každý astronom amatér by měl bezpečně nalézt pro orientaci na obloze velmi důležitý Letní trojúhelník. V jeho vrcholech najdeme nejjasnější hvězdy tří výše uvedených souhvězdí, a to hvězdy Deneb v Labuti, Vega v Lyře a Altair v Orlu. Všechny tři hvězdy jasně září a je velmi snadné je najít (viz obrázek).
   Červencové Slunce putuje ke světovému rovníku. Jeho denní oblouky se pozvolna zkracují. 1. 7. Slunce vyšlo ve 4 h 55 min a zapadlo v 21 h 13 min. 31. 7. Slunce vyjde v 5 h 27 min a zapadne ve 20 h 44 min. Den se během července zkrátí o 1 h 1 min. Také sluneční azimut klesne ze 1270 na 1200.
   Do znamení Lva Slunce vstoupí 23. 7 v 1 h 18 min SELČ. Připomeňme si, že dne 5. 7. v 1 h bude Země nejdále od Slunce, a to ve vzdálenosti 152,1 mil. kilometrů. Je to podivné, vždyť je u nás léto.
   Měsíc se během července projeví svými čtyřmi fázemi: 1. čtvrt nastala 3. 7. v 18 h 36 min, úplněk 11. 7. v 5 h 1 min, poslední čtvrt ve 21 h 12 min a nov 25. 7. v 6 h 31 min. Měsíc je v červenci dvakrát nejdále od Země - 1. 7. 404 tis. km a 29. 7. 405 tis. km. Nejblíže Zemi bude 13. 7. ve 20 h - 364 tis. km.
   V červenci nebude možné vidět planety Merkur a Saturn. Na severovýchodě bude ráno zářit Jitřenka - Venuše, večer nad západním obzorem v souhvězdí Lva najdeme Mars, ve Vahách Jupiter. Uran se pohybuje ve Vodnáři, Neptun v Kozorohu bude kromě večera vidět po většinu noci.
   Na červenec připadá 24 úkazů, z nichž většinu nelze běžně pozorovat. Konjunkcí planet s Měsícem je poměrně málo. 6. 7. Jupiter, 14. 7. ve 23 h Uran, 24. 7. v 1 h Venuše. Významný bude úkaz 27. 7. ve 20 h, kdy Měsíc bude přecházet Mars. Ten zůstane za Měsícem schován 55 minut.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (Jim) - V noci na 30. června se někdo vloupal do palivové nádrže autobusu zaparkovaného na autobusové točně v Bukovině. Zloděj vypáčil uzamčená dvířka hrdla palivové nádrže a odčerpal celkem 220 litrů motorové nafty. Škoda činí 6.600 korun.
   V noci na 1. července se zloděj vloupal do bazaru - zastavárny na Nádražní ulici v Blansku. Odnesl si 23 mobilních telefonů a z pokladny 2.500 korun. Dále dobíjecí telefonní karty Go a Twist, tři digitální fotoaparáty a různé řetízky a náramky. Škoda činí 68.400 korun.
   V noci na 2. červenec byl vyloupen osobní automobil zaparkovaný v Rájci před penzionem Kopeček. Pachatel rozbil výplň pravých předních dveří a ukradl autorádio. Způsobil tak škodu ve výši 13 tisíc.
   V noci na 2. července někdo postříkal karoserii náklaďáku zaparkovaného ve Velkých Opatovicích stříbrošedým sprejem. Majiteli vznikla škoda 20 tisíc.
   Odpoledne 3. července se neznámý pachatel vloupal do VW Transporter zaparkovaného na parkovišti u přehrady Křetínky. Zloděj rozbil okénko pravých předních dveří a z auta ukradl peněženku, finanční hotovost 4.500 korun, různé písemnosti, řidičský průkaz, platební kartu, různé klíče a firemní razítko. Celkovou škodu odhadl majitel na 10 tisíc.
   Další krádež nafty se odehrála v noci na 3. července v obci Vysočany - Molenburk. Zloděj vypáčil dveře zavazadlového prostoru vedle nádrže, vytrhl visací zámek zajišťující víko nádrže a odčerpal 170 litrů motorové nafty. Škoda činí 6.500 korun.
   Odpoledne 4. července se zloděj vloupal do VW Transporter zaparkovaného před koupalištěm ve Křtinách. Zloděj poškodil zámek předních dveří, z auta ukradl okružní pilu, pásovou brusku, vibrační brusku, občanský a řidičský průkaz, AKU šroubovák, elektrický hoblík, příklepovou vrtačku a různé příslušenství k nářadí. Škodu odhadl majitel na 31.500 korun.
   Ve dvě v noci 30. června kontrolovali policisté na ulici Sadové v Blansku čtyřiadvacetiletého řidiče osobáku. Naměřili mu 1,06 promile. Řidič se k pití před jízdou přiznal.
   Ve 14 hodin odpoledne nezvládl při projíždění zatáčky v Crhově osmadvacetiletý řidič řízení, prudce zabrzdil, dostal smyk a vyjel do levé části vozovky, kde narazil do protijedoucího auta. Dechová zkouška byla negativní, ke zranění nedošlo. Škoda je odhadnuta na 180 tisíc.
   Podobně nezvládl své vozidlo sedmadvacetiletých řidič jedoucí 1. července v 17.15 Těchovem. Narazil zde do zděné konstrukce uzávěru plynu a následně do zaparkovaného auta. Při nehodě byl lehce zraněn spolujezdec. Dechová zkouška u řidiče byla pozitivní - 1,8 promile. Škoda byla odhadnuta na 175 tisíc.
   Po poledni 2. července nedodržel bezpečnou vzdálenost za autem, které muselo zpomalit, osmašedesátiletý řidič jedoucí v Ostrově u Macochy a narazil do něj. Škoda činí 20 tisíc.
   Jen půl hodinu nato kontrolovali policisté v Lažánkách čtyřiadvacetiletého řidiče malotraktoru a naměřili mu 0,35 promile alkoholu. Řidič se přiznal k pití. Navíc malotraktor byl nezpůsobilý k jízdě na pozemních komunikacích.
   Těsně před půl osmou 3. července se třiačtyřicetiletá řidička jedoucí po Bezručově ulici v Blansku lekla protijedoucího auta, začala se vyhýbat a vyjela mimo vozovku, kde čelně narazila do zábradlí mostku. Škoda byla odhadnuta na 33 tisíc.
   Ve stejný den po 14. hodině v Letovicích padesátiletý řidič při projíždění táhlé pravotočivé zatáčky usnul a vjel do levé poloviny vozovky, kde se bočně střetl s protijedoucím autem. Nikdo nebyl zraněn, dechové zkoušky byly negativní. Škoda činí 110 tisíc.
   Ve stejný den po 16. hodině se stala nehoda šedesátiletému řidiči poblíž Cetkovic. Po projetí zatáčky se mu rozhoupal nákladní přívěs naložený dřevěnými deskami, auto dostalo smyk, vjelo do protisměru, kde došlo k čelnímu střetu s protijedoucím osobákem. Škoda činí 88 tisíc.
   Nepozorný byl čtyřiapadesátiletý řidič 5. července v Jedovnicích. Odbočoval doleva na místo mimo komunikaci ve chvíli, kdy už byl objížděn cyklistou a došlo ke střetu. Naštěstí nedošlo ke zranění. Škoda byla odhadnuta na 30 tisíc.
   Nepozorný byl i šestnáctiletý řidič malého motocyklu u Rájce, když 6. července odpoledne nedal při vjíždění na komunikaci přednost přijíždějícímu osobáku. Řidič motocyklu byl zraněn lehce, jeho spolujezdec těžce. Škoda činí 26,5 tisíce.
   Třicetiletá řidička jedoucí 6. července před třiadvacátou hodinou Blanskem se při průjezdu táhlé levotočivé zatáčky nevěnovala dostatečně řízení, vyjela vpravo mimo vozovku, kde narazila do dopravní značky a odpadkového koše. Dechová zkouška byla negativní. Škoda byla odhadnuta na 30 tisíc.
  


Sport

Fotbalisté Nobicy Boskovice postoupili do divize, historicky první derby se bude hrát v září
B o s k o v i c e (les) - Uplynul měsíc a z klubu, který zvažoval ukončení svojí činnosti kvůli vysokým finančním nákladům se stal účastník čtvrté nejvyšší soutěže v naší republice - divize. Nobica Boskovice využila nabídky fotbalového svazu a ze třetího místa postoupila mimo pořadí do nového ročníku divize, moravské skupiny D. Přitom jen tento samotný postup zatížil pokladnu klubu částkou sto tisíc korun, které se musí za tento postup zaplatit.
   Co se v změnilo mezi květnem a červnem jsme se zeptali Jiřího Vorlického a Milana Stryi.
   Z myšlenky nepřihlásit muže do krajského přeboru se stal postup mimo pořadí do divize. Co vás k tomuto kroku vedlo?
   Vorlický: Taková nabídka se přece nemůže odmítnout. Když se Mokrá postupu zřekla, tak nám poslední pondělí v červnu odpoledne zavolali ze svazu a dali nám na rozmyšlenou čtyři hodiny.
   Strya: Museli jsme jednat hrozně rychle a věděli jsme, že se taková šance nemusí nikdy opakovat.
   Myslíte si, že účast v divizi pomůže při oslovování nových sponzorů?
   Vorlický: Samozřejmě má tato soutěž lepší zvuk než krajský přebor, ale jestli to pomůže při shánění financí, to se teprve uvidí.
   Přitáhne divizní kopaná do hlediště diváky?
   Strya: Pokud nebudou fanoušci ve větším počtu chodit na divizi, bude to pro nás všechny, kteří se o boskovickou kopanou staráme, velké zklamání. Vždyť kopaná se hraje pro diváky a především kvůli nim jsme vytoužený postup i přes finanční problémy realizovali.
   Jakou máte představu o postavení mužstva v tabulce?
   Strya: Myslím si, že bychom mohli držet střed tabulky, ale podívejte se na mužstva Líšně nebo ČAFC, která postoupila rok před námi. Líšeň skončila devátá, Čafka čtrnáctá, nebude to nic jednoduchého.
   O jakou částku se zvýší vaše náklady?
   Vorlický: Především se jedná o sto tisíc za mimořádný postup. To je částka, kterou jsme měli na rozjezd letošní sezóny. A tak vlastně začínáme s nulou. Spoléháme na to, že se povede pouťová zábava, ale hlavně na velké návštěvy jednotlivých zápasů. Výdaje sice budou vyšší, ale věříme, že nám dokáže pomoci i vedení města.
   Jak je to s odchody a příchody hráčů? Mluví se o odchodech Ošlejška, Havlíčka, Urbánka?
   Strya: Na půlroční hostování zřejmě odejdou Urbánek a Ošlejšek, k mužstvu se vrátí brankář Čech, posilou by měl být Kamil Janíček. Máme ještě pár hráčů „rozjednáno“, ale o tom je předčasné mluvit.
   Příští sezónu budou mít tedy fotbaloví fanoušci možnost vidět divizní zápasy hned ve dvou okresních obcích. Vedle Rájce-Jestřebí to budou právě fotbalisté Boskovic, kteří se budou rvát o svoje místo na slunci. A tak se 9. září na boskovické trávě uskuteční historicky první divizní okresní derby, které snad přiláká i patřičné množství diváků.
Plné tribuny. Derby (jako to poslední v Boskovicích) vždy priláká do hlediště nejvíc fanoušků.
Foto: Lubomír Slezák  


Boskovičtí vzpěrači získali pět medailí
H a v í ř o v (les) - V posledním červnovém víkendu se v Havířově sešli mladí vzpěrači na mistrovství České republiky starších žáků.
   Padesát startujících ze 13 oddílů, z tohoto počtu plných 36 závodníků z Moravy a pouze 14 z českých klubů. Dvě zlaté medaile vybojovali závodníci Boskovic, neuvěřitelných 39 OH bodů získala Rotava, na 2. místě se umístili závodníci Boskovic s 29 body a na bronzovém stupni závodníci Havířova, kteří získali 22 bodů.
   Pořadatelé se nedočkali výkonů na úrovni národních rekordů, přesto se líbili závodníci z Topu 12. Výkonnostní rozdíly v jednotlivých hmotnostních kategoriích byly velké, mnozí vítězové porazili své soupeře rozdílem třídy.
   Výsledky: do 36 kg: 1. Podruh Lukáš, TJ Rotas Rotava, 76 kg (trh 34 kg, nadhoz 42 kg), 2. Hrazdil Myron, SOUz Boskovice, 75 kg (33, 42), 3. Cserge David, TJ Rotas Rotava, 71 kg (31, 42). Do 40 kg: 1. Janíček Michal, Sokol Mor.Ostrava, 84 kg (38, 46), 2. Rybář František, Baník Sokolov, 74 kg (31, 43), 3. Mirga Lukáš, SKV Baník Havířov, 63 kg (28, 35). Do 45 kg: 1. Soldán Stanislav, SOUz Boskovice, 87 kg (40, 47), 2. Grmela Marek, SOUz Boskovice, 79 kg (35, 44), 3. Bečka František, Baník Sokolov, 78 kg (35, 43). Do 50 kg: 1. Gáloš Pavel, TJ Rotas Rotava, 122 kg (57, 65), 2. Liška Lukáš, SOUz Boskovice, 103 kg (45, 58), 3. Pospíšil Bohuslav, Tatra Kopřivnice, 91 kg (41, 50). Do 56 kg: 1. Líhl Jakub, TJ Rotas Rotava, 145 kg (65, 80), 2. Sedláček Petr, TJ Bohumín Bonatrans, 139 kg (63, 76), 3. Ferko Lukáš, SKV Baník Havířov, 122 kg (52, 70). Do 62 kg: 1. Stuchlík Josef, Sokol Zlín, 140 kg (60, 80), 2. Ševčík Rostislav, TJ Rotas Rotava, 125 kg (55, 70), 3. Homola Leon, Sokol Zlín, 97 kg (54, 43). Do 69 kg: 1. Hrazdil Leon, SOUz Boskovice, 160 kg (65, 95), 2. Kotek Petr, GVL Teplice, 107 kg, 3. Köhler Patrik, TJ Rotas Rotava, 90 kg. Nad 69 kg: 1. Dolejš Roman, SKV Baník Havířov, 129 kg, 2. Ondráček Jan, VTŽ Chomutov, 120 kg, 3. Valigura Jan, Sokol N. Hrozenkov, 110 kg.
   TOP 12: 1. Líhl Jakub, TJ Rotas Rotava, 244.9 bodů, 2. Hrazdíl Leon, SOUz Boskovice, 228.4 b, 3. Sedláček Petr, TJ Bohumín Bonatrans, 220.8 b, 10. Soldán Stanislav, 184.0 b, 12. Liška Lukáš (oba SOUz Boskovice), 179.9 b.
  


Miloslav Bayer se stal opět mistrem ČR
O t r o k o v i c e - Mezi veterány si vedl nejlépe legendární Miloš Bayer závodník ASK SKI Blansko, který v kategorii nad padesát let zvítězil časem 12:19,50 hod. Další zástupce našeho okresu Leoš Němec obsadil kategorii M30 dvacáté místo.
   Nejlépe si vedl závodník ASK Blansko Petr Budiš v kategorii M30 časem 11:34,43, což mu přineslo nejen radost z výsledku (premiéra na dlouhém triatlonu), ale i skvělé patnácté místo. Jeho čas a vůbec výkon byl příjemným překvapením nejen pro Miloše ale i pro ostatní soupeře. Miloš si věřil hlavně v závěrečném maratónu ale na Petra tentokráte neměl. Ostatní členové oddílu ASK Karel Kyzlink, Petr Formánek a Jiří Kubec se úspěšně představili ve štafetách.
   Po dvou letech se o tituly bojovalo opět na klasických ironmanských tratích a šampionát přilákal do Otrokovic rekordní pole více než 120 startujících.
   Plavalo se výjimečně bez neoprénu, teplota vody byla 24.2 ºC, povoleno do 24, což se setkalo s nevolí hodně závodníků. Nevýhodu pocítil i Miloš, který zaplaval o deset minut hůře než by plaval s neoprénem. (Pro neznalé - neoprén je výhodný pro neplavce, plavec to tak nepocítí). 180 km kola zajel bez problému, velkou krizi pocítil na dvacetikilometrovém maratónu, kde bojoval o vítězství v kategorii a také s velkým vedrem, když teplota ve stínu překročila 35 ºC.
   O to větší radost se dostavila na konci závodu, protože byl splněn další letošní cíl. Dle všech účastníků šlo o velmi vydařený závod, který ses stal dobrou propagaci tohoto sportovního odvětví. Jsme rádi, že dobré výsledky pomohly zviditelnit celý blanenský okres.
   
   Alois Hložek
  


Rozlosování podzimní části fotbalových soutěží mužů
O k r e s B l a n s k o - Divize, skupina D
   1. kolo 13. 8. 16.30 h: Morkovice - Žďár n. S., Hrušovany - Hartvíkovice, Vyškov - Rousínov, Líšeň - Rájec-Jestřebí, Velké Meziříčí - ČAFC, Šardice - Zábřeh, Třebíč - Protivanov, Boskovice - Konice.
   2. kolo 20. 8. 16.30 h: Žďár n. S. - Konice, Protivanov - Boskovice, Zábřeh - Třebíč, ČAFC - Šardice, Rájec-Jestřebí - Velké Meziříčí, Rousínov - Líšeň, Hartvíkovice - Vyškov, Morkovice - Hrušovany.
   3. kolo 27. 8. 16.30 h: Hrušovany - Žďár n. S., Vyškov - Morkovice, Líšeň - Hartvíkovice, Velké Meziříčí - Rousínov, Šardice - Rájec-Jestřebí, Třebíč - ČAFC, Boskovice - Zábřeh, Konice - Protivanov.
   4. kolo 3. 9., 16.30 h: Žďár n. S. - Protivanov, Zábřeh - Konice, ČAFC - Boskovice, Rájec-Jestřebí - Třebíč, Rousínov - Šardice, Hartvíkovice - Velké Meziříčí, Morkovice - Líšeň, Hrušovany - Vyškov.
   5. kolo 10. 9., 16.30 h: Vyškov - Žďár n. S., Líšeň - Hrušovany, Velké Meziříčí - Morkovice, Šardice - Hartvíkovice, Třebíč - Rousínov, Boskovice - Rájec-Jestřebí, Konice - ČAFC, Protivanov - Zábřeh.
   6. kolo 17. 9., 16.00 h: Žďár n. S. - Zábřeh, ČAFC - Protivanov, Rájec-Jestřebí - Konice, Rousínov - Boskovice, Hartvíkovice - Třebíč, Morkovice - Šardice, Hrušovany - Velké Meziříčí, Vyškov - Líšeň.
   7. kolo 24. 9., 16.00 h: Líšeň - Žďár n. S., Velké Meziříčí - Vyškov, Šardice - Hrušovany, Třebíč - Morkovice, Boskovice - Hartvíkovice, Konice - Rousínov, Protivanov - Rájec-Jestřebí, Zábřeh - ČAFC.
   15. kolo 28. 9., 16.00 h: Boskovice - Žďár n. S., Konice - Třebíč, Protivanov - Šardice, Zábřeh - Velké Meziříčí, ČAFC - Líšeň, Rájec-Jestřebí - Vyškov, Rousínov - Hrušovany, Hartvíkovice - Morkovice.
   8. kolo 1. 10., 15.30 h: Žďár n. S. - ČAFC, Rájec-Jestřebí - Zábřeh, Rou­sínov - Protivanov, Hartvíkovice - Konice, Morkovice - Boskovice, Hrušovany - Třebíč, Vyškov - Šardice, Líšeň - Velké Meziříčí.
   9. kolo 8. 10., 15.30 h: Velké Meziříčí - Žďár n. S., Šardice - Lí­šeň, Třebíč - Vyškov, Boskovice - Hrušovany, Konice - Morkovice, Protivanov - Hartvíkovice, Zábřeh - Rousínov, ČAFC - Rájec-Jestřebí.
   10. kolo 15. 10., 15.30 h: Žďár n. S. - Rájec-Jestřebí, Rousínov - ČAFC, Hartvíkovice - Zábřeh, Morkovice - Protivanov, Hrušovany - Konice, Vyškov - Boskovice, Líšeň - Třebíč, Velké Meziříčí - Šardice.
   11. kolo 22. 10., 15.00 h: Šardice - Žďár n. S., Třebíč - Velké Meziříčí, Boskovice - Líšeň, Konice - Vyškov, Protivanov - Hrušovany, Zábřeh - Morkovice, ČAFC - Hartvíkovice, Rájec-Jestřebí - Rousínov.
   12. kolo 29. 10., 14.00 h: Žďár n. S. - Rousínov, Hartvíkovice - Rájec-Jestřebí, Morkovice - ČAFC, Hrušovany - Zábřeh, Vyškov - Protivanov, Líšeň - Konice, Velké Meziříčí - Boskovice, Šardice - Třebíč.
   13. kolo 5. 11., 14:00 h: Třebíč - Žďár n. S., Boskovice - Šardice, Konice - Velké Meziříčí, Protivanov - Líšeň, Zábřeh - Vyškov, ČAFC - Hrušovany, Rájec-Jestřebí - Morkovice, Rousínov - Hartvíkovice.
   14. kolo 12. 11., 14.00 h: Žďár n. S. - Hartvíkovice, Morkovice - Rousínov, Hrušovany - Rájec-Jestřebí, Vyškov - ČAFC, Líšeň - Zábřeh, Velké Meziříčí - Protivanov, Šardice - Konice, Třebíč - Boskovice.
   16. kolo 19.11., 13.30 h: Žďár n. S. - Morkovice, Hartvíkovice - Hru­šovany, Rousínov - Vyškov, Rájec-Jestřebí - Líšeň, ČAFC - Velké Meziříčí, Zábřeh - Šardice, Protivanov - Třebíč, Konice - Boskovice.
   Boskovice budou svoje domácí zápasy hrát v sobotu odpoledne, Rájec-Jestřebí v neděli.
   
   Krajský přebor
   1. kolo, 13. 08.: Sokol Luna Hrušky - FC Pálava Mikulov, FC Slovan Rosice - FC Veselí n. Moravou, SK Olympia Ráječko - Tatran Brno Bohunice, FC Miroslav - Sokol Dědice, FK Baník Ratíškovice - FC Moravský Krumlov, SK FC Doubravník - FC Sparta Brno, FK Apos Blansko - Sokol Hlohovec, 1. FC VMG Kyjov - FC CVM Mokrá - Horákov.
   2. kolo, 20. 8.: M. Krumlov - Miroslav, Dědice - Ráječko, Bohunice - Rosice, Veselí - Hrušky, Mikulov - Kyjov, Hlohovec - Mokrá, Blansko - Doubravník, Sparta - Ratíškovice.
   3. kolo, 27. 8.: Rosice - Dědice, Ráječko - Krumlov, Miroslav - Sparta, Ratíškovice - Blansko, Doubravník - Hlohovec, Mokrá - Mikulov, Kyjov - Veselí, Hrušky - Bohunice.
   4. kolo, 3. 9.: Dědice - Hrušky, Bohunice - Kyjov, Veselí - Mokrá, Hlohovec - Mikulov, Doubravník - Ratíškovice, Blansko - Miroslav, Sparta - Ráječko, Krumlov - Rosice.
   5. kolo, 10. 9.: Ráječko - Blansko, Miroslav - Doubravník, Ratíškovice - Hlohovec, Mikulov - Veselí, Mokrá - Bohunice, Kyjov - Dědice, Hrušky - Krumlov, Rosice - Sparta.
   6. kolo, 17. 9.: Bohunice - Mikulov, Hlohovec - Veselí, Ratíškovice - Miroslav, Doubravník - Ráječko, Blansko - Rosice, Sparta - Hrušky, Krumlov - Kyjov, Dědice - Mokrá.
   7. kolo, 24. 9.: Miroslav - Hlohovec, Veselí - Bohunice, Mikulov - Dědice, Mokrá - Krumlov, Kyjov - Sparta, Hrušky - Blansko, Rosice - Doubravník, Ráječko - Ratíškovice.
   8. kolo, 1. 10.: Ratíškovice - Rosice, Doubravník - Hrušky, Blansko - Kyjov, Sparta Brno - Mokrá, Krumlov - Mikulov, Dědice - Veselí, Hlohovec - Bohunice, Miroslav - Ráječko.
   9. kolo, 8. 10.: Mikulov - Sparta Brno, Mokrá - Blansko, Kyjov - Doubravník, Hrušky - Ratíškovice, Rosice - Miroslav, Ráječko - Hlohovec, Bohunice - Dědice, Veselí - Krumlov.
   10. kolo, 15. 10.: Doubravník - Mokrá, Blansko - Mikulov, Sparta Brno - Veselí, Krumlov - Bohunice, Hlohovec - Dědice, Ráječko - Rosice, Miroslav - Hrušky, Ratíškovice - Kyjov.
   11. kolo, 22. 10.: Mokrá - Ratíškovice, Kyjov - Miroslav, Hrušky - Ráječko, Rosice - Hlohovec, Dědice - Krumlov, Bohunice - Sparta Brno, Veselí - Blansko, Mikulov - Doubravník.
   12. kolo, 29. 10.: Blansko - Bohunice, Sparta Brno - Dědice, Hlohovec - Krumlov, Doubravník - Veselí, Ratíškovice - Mikulov, Miroslav - Mokrá, Ráječko - Kyjov, Rosice - Hrušky.
   13. kolo, 5. 11.: Hrušky - Hlohovec, Kyjov - Rosice, Mokrá - Ráječko, Mikulov - Miroslav, Veselí - Ratíškovice, Bohunice - Doubravník, Dědice - Blansko, Krumlov - Sparta Brno.
   14. kolo, 12. 11.: Hlohovec - Sparta Brno, Blansko - Krumlov, Doubravník - Dědice, Ratíškovice - Bohunice, Miroslav - Veselí, Ráječko - Mikulov, Rosice - Mokrá, Hrušky - Kyjov.
   15. kolo, 19. 11.: Kyjov - Hlohovec, Mokrá - Hrušky, Mikulov - Rosice, Veselí - Ráječko, Bohunice - Miroslav, Dědice - Ratíškovice, Krumlov - Doubravník, Sparta Brno - Blansko.
   
   1. B třída
   1. kolo, 13. 08.: SK Slavkov u Brna - TJ Šaratice, FC Olešnice - TJ Němčany, Sokol Drnovice u Lysic - Slovan Ivanovice na Hané, SK Líšeň B - SK Tuřany, FC Soběšice - FC Best Kunštát, AFK Letovice - Sokol Brankovice, Sokol Bohdalice - TJ Dražovice.
   2. kolo, 20. 8.: Šaratice - Dražovice, Brankovice - Bohdalice, Kunštát - Letovice, Tuřany - Soběšice, Ivanovice - Líšeň B, Němčany - Drnovice, Slavkov - Olešnice.
   3. kolo, 27. 8.: Olešnice - Šaratice, Drnovice - Slavkov, Líšeň B - Němčany, Soběšice - Ivanovice, Letovice - Tuřany, Bohdalice - Kunštát, Dražovice - Brankovice.
   4. kolo, 3. 9.: Šaratice - Brankovice, Kunštát - Dražovice, Tuřany - Bohdalice, Ivanovice - Letovice, Němčany - Soběšice, Slavkov - Líšeň B, Olešnice - Drnovice.
   5. kolo, 10. 9.: Drnovice - Šaratice, Líšeň B - Olešnice, Soběšice - Slavkov, Letovice - Němčany, Bohdalice - Ivanovice, Dražovice - Tuřany, Brankovice - Kunštát.
   6. kolo, 17. 9.: Šaratice - Kunštát, Tuřany - Brankovice, Ivanovice - Dražovice, Němčany - Bohdalice, Slavkov - Letovice, Olešnice - Soběšice, Drnovice - Líšeň B.
   7. kolo, 24. 9.: Líšeň B - Šaratice, Soběšice - Drnovice, Letovice - Olešnice, Bohdalice - Slavkov, Dražovice - Němčany, Brankovice - Ivanovice, Kunštát - Tuřany.
   8. kolo, 1. 10.: Šaratice - Tuřany, Ivanovice - Kunštát, Němčany - Brankovice, Slavkov - Dražovice, Olešnice - Bohdalice, Drnovice - Letovice, Líšeň B - Soběšice.
   9. kolo, 8. 10.: Soběšice - Šaratice, Letovice - Líšeň B, Bohdalice - Drnovice, Dražovice - Olešnice, Brankovice - Slavkov, Kunštát - Němčany, Tuřany - Ivanovice.
   10. kolo, 15. 10.: Šaratice - Ivanovice, Němčany - Tuřany, Slavkov - Kunštát, Olešnice - Brankovice, Drnovice - Dražovice, Líšeň B - Bohdalice, Soběšice - Letovice.
   11. kolo, 22. 10.: Letovice - Šaratice, Bohdalice - Soběšice, Dražovice - Líšeň B, Brankovice - Drnovice, Kunštát - Olešnice, Tuřany - Slavkov, Ivanovice - Němčany.
   12. kolo, 29. 10.: Šaratice - Němčany, Slavkov - Ivanovice, Olešnice - Tuřany, Drnovice - Kunštát, Líšeň B - Brankovice, Soběšice - Dražovice, Letovice - Bohdalice.
   13. kolo, 5. 11.: Bohdalice - Šaratice, Dražovice - Letovice, Brankovice - Soběšice, Kunštát - Líšeň B, Tuřany - Drnovice, Ivanovice - Olešnice, Němčany - Slavkov.
   14. kolo, 12. 11.: Dražovice - Bohda­lice, Brankovice - Letovice, Kunštát - Sobě­šice, Tuřany - Líšeň B, Ivanovice - Drnovice, Němčany - Olešnice, Šaratice - Slavkov.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o (les) - Malá kopaná
   Závěrečné 11. kolo:
   1. liga: FC Pivrnec Dolní Lhota - AC Okrouhlá 2:6, DKS Kopeček Rájec - Bandasky Dolní Lhota 4:9, KMK Újezd u Kunštátu - Kanap Karolín 3:5, FC Rašov - BK Sadros Boskovice 0:5 kontumačně, FK Jabloňany - FK Louka 3:1, FC Sokol Žďárná - AC Kozárov 1:2.
   1. Sadros 11 9 1 1 51:13 28
   2. Karolín 11 8 1 2 57:27 25
   3. Bandasky 11 8 0 3 45:30 24
   4. Kozárov 11 7 1 3 37:26 22
   5. Okrouhlá 11 7 0 4 40:29 21
   6. Pivrnec 11 5 1 5 34:26 16
   7. Rašov 11 5 1 5 23:31 16
   8. Jabloňany 11 3 3 5 27:40 12
   9. Žďárná 11 3 1 7 23:28 10
   10. Rájec 11 2 2 7 20:44 8
   11. Újezd 11 2 0 9 22:45 6
   12. Louka 11 1 1 9 21:61 4
   2. liga: SK Viktoria Suchý - Stb Ja­bloňany 2:0, Artézia Štěchov - Panthers Vanovice 5:0 K, HSK Holešín - FC Nobica Boskovice 1:3, Arsenal Lomnice - TJ Šerkovice 8:2, FC Brumov - Panteři Sudice 1:2, SK JKP Olešná - FC Microtex Lomnice 1:2.
   1. Nobica 11 10 1 0 48:18 31
   2. Panteři 11 8 0 3 42:28 24
   3. Šerkovice 11 6 1 4 34:31 19
   4. Jabloňany 11 6 1 4 34:34 19
   5. Suchý 11 5 1 5 26:24 16
   6. Arsenal 11 5 0 6 31:31 15
   7. Brumov 11 5 0 6 22:29 15
   8. Štěchov 11 4 1 6 30:25 13
   9. Holešín 11 3 4 4 20:21 13
   10. Microtex 11 4 1 6 28:45 13
   11. Vanovice 11 2 1 8 23:38 7
   12. Olešná 11 1 3 7 21:35 6
   3. liga: FC Žďár 99 - Hasiči M.R. - S.L. 2:4, FC Světlá - Autodoprava Lefler Chlum 4:1, TJ Sokol Lhota Rapotina - SK Jestřebí 5:6, FC Kvasar Černá Hora - FC Fulgur Býkovice 3:3, TJ Orel Boskovice - FC Sampdoria Poříčí 6:4, HRK Rudka - Sokol Rohozec 5:0 K.
   1. Orel 11 7 1 3 54:28 22
   2. Býkovice 11 6 4 1 37:20 22
   3. Rudka 11 7 1 3 35:20 22
   4. M.R.-S. L. 11 7 0 4 34:26 21
   5. Kvasar 11 6 2 3 58:41 20
   6. Rohozec 11 6 0 5 31:33 18
   7. Chlum 11 5 0 6 27:41 15
   8. Poříčí 11 4 2 5 38:36 14
   9. Světlá 11 4 2 5 33:37 14
   10. Jestřebí 11 4 2 5 35:42 14
   11. Lhota R. 11 1 3 7 23:46 6
   12. Žďár 11 0 1 10 24:59 1
   4. liga: Borszem Velké Opatovice - 1. FC Šebetov 3:9, FC Sebranice - FC Attack Borač 11:1, FC Bedřichov - FK Obora 2:5, Torpéda Vážany - FC Dlouhá Lhota 1:0, Sedos Drnovice - SSC Svitávka 5:3, TJ Sokol Rozhraní - Slza Skalice nad Svitavou 1:2.
   1. Šebetov 11 7 2 2 34:19 23
   2. Rozhraní 11 7 2 2 30:17 23
   3. Obora 11 6 4 1 39:19 22
   4. Bedřichov 11 5 3 3 25:21 18
   5. Skalice 11 6 0 5 30:28 18
   6. Vážany 11 4 4 3 23:23 16
   7. Dlouhá L. 11 4 2 5 24:26 14
   8. Sebranice 10 4 1 5 41:35 13
   9. V. Opatovice 11 4 1 6 36:43 13
   10. Drnovice 11 2 4 5 16:34 10
   11. Svitávka 10 3 0 7 25:27 9
   12. Borač 11 1 1 9 15:46 4
   5. liga: AC Koruna Blansko - FK Tuzemák Boskovice 7:1, TJ Sokol Deštná - FC Stark Vísky odloženo, Pentaco Boskovice - FC Spešov 5:2, 1. FK Pohora - Sokol Suchý 3:4, FP Paradox Blansko - Saf Brťov 5:3.
   1. Koruna 10 10 0 0 52:7 30
   2. Pentaco 10 6 3 1 41:23 21
   3. Tuzemák 10 5 2 3 31:21 17
   4. Spešov 10 5 2 3 25:18 17
   5. Paradox 10 4 4 2 28:15 16
   6. Sulíkov 10 4 2 4 20:26 14
   7. Pohora 10 3 2 5 21:31 11
   8. Vísky 9 3 1 5 21:24 10
   9. Brťov 10 2 1 7 20:35 7
   10. Suchý 10 2 0 8 24:54 6
   11. Deštná 9 1 1 7 16:45 4
   Divize: Support Šebetov - FC Dynamo Čížovky Boskovice 1:5, Sokol Chrudichromy - FC Kovostroj Křetín 1:0, TJ Sokol Lysice - TJ Chmelaři Újezd u Boskovic 1:2, Beďa Team Velké Opatovice - S.K.A. Křtiny 2:3, TJ Sokol Valchov - Žízeň Petrovice odloženo.
   1. Fpo 10 9 0 1 42:11 27
   2. Beďa Team 10 6 2 2 23:17 20
   3. Čížovky 10 6 1 3 58:36 19
   4. Chmelaři 10 6 1 3 37:26 19
   5. Křtiny 10 4 3 3 23:23 15
   6. Chrudichromy 10 4 1 5 17:36 13
   7. Křetín 10 3 2 5 20:20 11
   8. Petrovice 9 3 2 4 20:29 11
   9. Lysice 10 2 2 6 21:35 8
   10. Valchov 9 1 3 5 21:35 6
   11. Šebetov 10 1 1 8 13:27 4
   Zákl. soutěž: Šošůvka - Krasová nehl, Těchov-Obůrka - Kuničky 2:1, Šebrov - Fc Borotín 5:0 K.
   1. Šošůvka 9 8 0 1 59:15 24
   2. Šebrov 10 8 0 2 56:21 24
   3. Krasová 9 6 0 3 54:38 18
   4. Borotín 10 3 0 7 32:46 9
   5. Těchov 10 3 0 7 18:60 9
   6. Kuničky 10 1 0 9 17:56 3
   
   Horská kola - Pohár Drahan­ské vrchoviny Protivanov
   Dívky do 6 let: 1. Konečná Monika, Okrouhlá,2. Veselá Kateřina, Valchov, 3. Šustrová Edita, Protivanov. Chlapci do 6 let: 1. Mazánek Matěj, Žďárná, 2. Kovář David, Protivanov, 3. Čech Jakub, Protivanov. Žákyně 7-9 let: 1. Kejíková Jana, Kořenec, 2. Šafářová Adéla, Boskovice, 3. Koudelková Michaela, Benešov. Žáci 7-9 let: 1. Pavlů Jiří, Valchov, 2. Prudek Dominik, Lysice, 3. Kolář Patrik, Kořenec. Mladší žákyně 10-12 let: 1. Hlubinková Nikola, Suchý, 2. Pavlů Simona, Valchov, 3. Parolková Markéta, Okrouhlá. Mladší žáci 10-12 let: 1. Vybíhal Jan, Protivanov, 2. Šafář Jakub, Boskovice, 3. Svěrák Antonín, Valchov. Starší žákyně 13-15 let: 1. Vejrostová Kateřina, Brno, 2. Burdová Renata, Kotvrdovice, 3. Páralová Michaela, Žďárná. Starší žáci 13-15 let: 1. Svoboda Jiří, Hodonín, 2. Kovář Radim, Benešov, 3. Barák Radek, Valchov. Juniorky 16-18 let: 1. Burdová Renata, Kotvrdovice, 2. Veselá Marcela, Okrouhlá, 3. Kejíková Barbora, Suchý. Junioři 16-18 let: 1. Šimerle Michal, Brněnec, 2. Švancara Petr, Benešov, 3. Barák Radek, Valchov. Ženy od 19 let: 1. Chmurková Šárka, Ostrava, 2. Pechová Andrea, Žďár nad Sázavou, 3. Malá Dagmar, Lipůvka. Muži 19-35 let: 1. Novotný Daniel, Ostrava, 2. Baltus Jan, Brno, 3. Bartoň Michal, Boskovice. Veteráni nad 35 let: 1. Šíma Martin, Ostrava, 2. Marek Libor, Malhostovice, 3. Ovad Roman, Holštejn. Pořadatelé nad 30 let: 1. Kejík Zdeněk, Suchý, 2. Koudelka Petr, Benešov.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - MALÁ KOPANÁ
   15. a 16. 7., Vilémovice, 9. ročník turnaje v malé kopané Hyundai Cup.
   KOPANÁ
   15. 7., 10.30 h Boskovice - Rousínov
  


Napsali nám

Konzumní svátky
Když jsme přijížděli do prvního velkého města na polské straně hranic, připadalo nám poněkud zvláštní, že uprostřed týdne jsou ulice téměř liduprázdné. Naše překvapení vyvrcholilo když jsme zjistili, že zavřeny zůstaly i všechny obchody, velký supermarket ale i naše oblíbené tržnice. V daný okamžik nám bylo jasné, že si tentokrát zřejmě nic nekoupíme. Pán v malém kiosku dělal inventuru zásob a tak nás informoval, že je v zemi státní svátek a všichni obyvatelé slaví většinou v úzkém rodinném kruhu nebo v některém z kostelů.
   I v našich končinách jsme nedávno měli státní svátky ve dvou dnech po sobě a ještě uprostřed pracovního týdne. Když se redaktorka rozhlasové stanice ptala v malé anketě několika lidí, zda je jim vůbec jasné, co se vlastně slaví, tak správnou odpověď našel teprve každý pátý dotázaný. Jména slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje zůstala neznámým pojmem i pro ty, kteří nedávno opustili školní lavice. Podle některých byl zase Jan Hus upálen ve Francii nebo dokonce na Staroměstském náměstí.
   A tak se všude slavilo různými způsoby. Velice důstojně třeba v nedalekém Velehradě za účasti několika tisíc věřících. Díky slunečnému počasí však většinou u vody s plejádou různorodého občerstvení. Supermarkety už dlouho před svátky ohlásily období letních výprodejů s fantastickými slevami a nezapomněly zdůraznit, že právě v dny sváteční mají samozřejmě otevřeno. Prodavačky všechno oslaví prací a nakupující národ honbou za levným zbožím. V jednom boskovickém supermarketu se několik lidí pozastavovalo nad faktem, že kolem poledne a ještě k tomu ve svátek došel chleba. Pan vedoucí marně vysvětloval, že chyba je u dodavatele.
   Státních svátků nás čeká do konce kalendářního roku ještě několik. Možná by nebylo na škodu se v těchto dnech zamyslet nad tím, co vlastně slavíme a vlastním oslavám vtisknout poněkud důstojnější podobu.
Milan Křesťan  


Poděkování
Ke konci školního roku bývá zvykem chválit děti za hezké vysvědčení, paní učitelce přinést kytičku a prázdniny mohou začít. Ale my, rodiče dětí ze třídy 5. D ZŠ Sušilova, bychom k té kytičce chtěli přidat poděkování paní učitelce L. Slámové, a to nejen za její pedagogickou práci, ale i za lidský a kamarádský přístup k dětem.
   Je moc dobře, že jsou učitelé, kteří dělají pro děti mnohem víc, než mají v popisu práce. A hlavně je to baví.
   
   Hezké prázdniny přejí p. Oujeská a Tajovská
   
  


Pozvánka na soutěž agility
Agility znamená v překladu obratnost. Pes na povely psovoda překonává různé překážky, rozestavěné na parkuru. Agility vznikla před lety v Anglii jako obdoba parkurového skákání koní. Dnes se běhá díky své popularitě téměř na celém světě a každoročně se koná několik mistrovských soutěží, včetně mistrovství světa.
   Zájemci o tento zajímavý sport dochází na četná cvičiště a trénují své psy na různých úrovních. Mnozí intenzivněji s vyhlídkou na postup do reprezentačních družstev, jiní jen tak, rekreačně, bez vyšších ambicí. Těm stačí, že se jejich pejsek naučí základní povely ovladatelnosti, poslušnosti a nebojácnosti při zdolávání daných překážek. Při agility ze sebe pes vybíjí formou hry přebytečnou energii a navíc se utužuje jeho vztah a důvěra k pánovi.
   Klub Agility – Blansko pořádá každoročně soutěž v této dovednostní disciplíně a ani letos tomu nebude jinak. Zájemci z celé republiky si přijedou vyzkoušet, jak dalece mají zvládnut výcvik a obratnost svého psa v neděli 16. července 2006 na kynologickém cvičišti agility v Blansku. Toto cvičiště se nachází v katastru Sportovního ostrova Ludvíka Daňka v sousedství baseballového hřiště. Začátek je stanoven na 9 hodin, ukončení asi v 15 hodin.
   Přijďte podpořit své favority a příjemně se pobavit. Občerstvení a bohatý program jsou zajištěny.
   Podrobné informace naleznete na internetových stránkách: www.agility-blansko.net
   
   Hana Rajtšlégrová, vedoucí Agility – Blansko
   
  


Sbory jména Janáček se druží
Jak k tomu došlo? Způsobil to velký vynález moderní doby – internet. V Jablonci zjistili, že na Moravě v Boskovicích zpívá pěvecký sbor se stejným názvem jako u nich – Janáček. Zavolali dirigentce, že by chtěli s naším sborem navázat družbu. Tuto nabídku jsme s radostí přijali. Hned jsme začali s nácvikem programu pro společné vystoupení v Jablonci, které bylo stanoveno na 17. červen.
   V tento den jsme ráno vyjeli plni očekávání do severních Čech za družebním sborem. Cesta rychle ubíhala, příjemný byl odpočinek v bistru za Hradcem. Cestu autobusem jsme si zpestřili zpěvem za doprovodu harmoniky a kytary.
   Na místo jsme dorazili před polednem. Člen tamějšího sboru nás zavedl do výstavné restaurace ve starém stylu blízko přehrady, kde jsme se naobědvali. Svatý Petr nám přál, asi má zpěváky rád. Viděli jsme jezero ozářené sluníčkem, na něm se kolébaly kachny s káčátky a ve vodě se míhali kapříci.
   Po obědě nás Jablonečtí zpěváci provedli městem a ukázali nám muzeum sklářských výrobků a bižuterie. Jablonec má asi 45 tisíc obyvatel a je známý u nás i ve světě uměleckými výtvory sklářů a proslulou bižuterií. V poslední době se potýká s konkurencí, ale snaží se ze současných potíží dostat a prorazit. Zhlédli jsme krásné výrobky sklářů ze současnosti i starší doby a obdivovali jsme, co dovedou české ruce vytvořit.
   Po prohlídce muzea jsme spěchali na zkoušku do starokatolického kostela, kde měl odpoledne začít společný koncert. V první části vystoupil domácí sbor. Předvedl program sestavený ze skladeb klasiků: část z náročné Mozartovy Korunovační mše, v níž se skvělými hlasy uplatnili sólisté – soprán, alt, tenor a bas, k výročí narození J. Ježka zazpíval jeho Klobouk ve křoví. Mile zapůsobil jazz Gloria N. Sleetha i několik lidových písní. Jablonecký sbor zpíval velmi pěkně pod taktovkou dirigentky O. Fröhlichové a mladého dirigenta T. Pospíšila.
   Také náš sbor se ve druhé části koncertu ukázal v dobrém světle. Snažili jsme se soustředit, abychom podali co nejlepší výkon, a to se nám podařilo. Zpívali jsme Mozartův Slavičí kánon, dva sbory Janáčkovy, lidové písně z Protivanova a ze Suchého v úpravě V. Veselého a lidovou Kady k vám v úpravě M. Krejsy. Na závěr koncertu jsme si všichni společně zazpívali Dvořákovu Napadly písně a Mozartovo Ave verum. Lidovou písní V dobrém jsme se sešli se oba sbory s četnými posluchači rozloučily. Při koncertu byly oba sbory odměňovány nadšeným potleskem.
   Po koncertě jsme se sešli na společném posezení. Až do večera zněl sálem restaurace společný zpěv sborů za doprovodu houslí naší milé a obětavé dirigentky M. Markelové, harmoniky Pepy Zemánka a kytary M. Dvořákové. Tak se utužovala navázaná družba.
   Zažili jsme krásný den a je naděje, že budou následovat další. Jen je třeba, aby se k nám přidali další zpěváci a posílili naše řady, hlavně mladí členové. Na podzim nám Jablonečtí oplatí naši návštěvu, uvítáme je u nás 21. října. Už se na ně těšíme a zveme je již dnes na společný koncert.
   Zní písně nových přátelství,
   ty písně plné krás,
   my těšíme se, že na podzim
   se u nás sejdem zas .....
   
   Pavla Korcová
   
  


Setkání šedesátníků v Protivanově
Dostala jsem poštou milou pozvánku - Je nám šedesát - Vážená spolužačko - spolužáku, Dovolujeme si Ti oznámit, že významné setkání u příležitosti našich ŠEDESÁTIN bude l. července.
   Bylo mi jasné hned, že moji obětaví spolužáci všechno dobře připraví a my se v hojném počtu sjedeme.
   Bylo nás původně celkem 52, ale již 12 z tohoto počtu odešlo na věčnost. Proto stále po těch pěti letech ubývá v pohostinství Alfa stolů a připravených židliček ke slavnostní tabuli a my si tohoto setkání také stále více vážíme.
   Tentokrát jsme neříkali, co kdo z nás dělá, kde žije, kolik má dětí, vnoučat, zaměřili jsme se více na vzpomínky na základní školu. A byly to ty, na které se nazapomíná, někdo na křivdy, nespravedlnosti, další na dlouhé cesty ze školy do sousedních obcí, když ujel autobus a zážitky na ní, na zážitky humorné, další na tělesné tresty.
   A po letech si všichni přiznali, že byly zasloužené a kdyby se doma k tomu kluci přiznali, že by dostali další rány i od rodičů. Ale všichni řekli, bylo to tak dobře, všichni si učitelů vážili, jak žáci tak rodiče.
   Dnes tělesné tresty nejsou, nekázeň je čím dál větší a podpora učitelů od rodičů žáků také většinou není.
   Když větším vnoučatům vyprávím, kolik někteří z nás museli doma podělat práce, že v době sezónních prací si nás rodiče nechávali i doma na práci ze školy, a proto jak rádi jsme chodili do školy, milovali ji, protože byla místem odpočinku od množství pracovních povinností doma - tak mi nejstarší vnučka klidně řekla, že jsme žili v době mamutů.
   Snad to tak u některých i bylo, ale my všichni po těch letech na své stařičké budovy a obětavé učitele velmi rádi vzpomínáme a moc bych přála dnešním dětem v moderních školách vybavených počítači, aby si jich také tak moc vážily, jak samotného prostředí, tak všech učitelů.
   
   Marie Ženatová, Boskovice
  


O pohár starosty Újezdu u Boskovic
Dne 24. června se u koupaliště v obci Újezd u Boskovic konala hasičská soutěž O pohár starosty obce Újezd u Boskovic. Jednalo se o požární útok s příjezdem. Po klasickém nástupu a osvětlení pravidel přišlo na řadu rozlosování, v jakém pořadí budou jednotlivá družstva startovat. Vzhledem k tomu, že počasí opravdu vyšlo a teploty dosahovaly tropických hodnot, tak se ke koupališti v Újezdě přijelo vykoupat velké množství návštěvníků, proto byly nutné vysoké bezpečnostní opatření. Organizátoři z Újezdu měli však vše pod kontrolou. A jak vlastně dopadla celá soutěž? Po vyrovnaných výkonech a po výkonech, kdy rozhodovali drobné chyby zvítězilo „A“ družstvo z Mazurie a ujalo se vedení v 1. kole Hasičské ligy okrsku Boskovice. Mezi mládeží vyhrálo taktéž družstvo z Mazurie. Poděkování patří všem organizátorům za zvládnutou organizaci soutěže a všem hasičům, kteří se zúčastnili.
   Muži:
   1. SDH Boskovice II. Mazurie A 1:06:00 s
   2. SDH Vratíkov B 1:08:00 s
   3. SDH Lhota Rapotina 1:12:00 s
   4. SDH Boskovice II. Mazurie B 1:13:00 s
   5. SDH Bačov 1:15:00 s
   6. SDH Újezd u Boskovic 1:22:00 s
   7. SDH Boskovice I. 1:26:00 s
   Mládež:
   1. SDH Boskovice II. – Mazurie 1:18:00 s
   2. SDH Újezd u Boskovic 1:28:00 s
   Průběžné pořadí okrskové ligy:
   1. SDH Boskovice II. Mazurie A 25 b
   2. SDH Vratíkov B 20 b
   3. SDH Lhota Rapotina 15 b
   4. SDH Boskovice II. Mazurie B 10 b
   5. SDH Bačov 5 b
   6. SDH Újezd u Boskovic 0 b
   7. SDH Mladkov 0 b
   8. SDH Vratíkov A 0 b
   
   Pavel Herzán, SDH Boskovice II. – Mazurie