Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Ve volbách zvítězila ODS, na Blanensku ČSSD
Volby proběhly bez problémů, komise pracovaly většinou v osvědčeném složení
Okres Blansko má tři poslance, z toho jednoho nováčka
 
Z Regionu
Školní statek končí
Na soutoku Křetínky a Svitavy žije dvousethlavá populace daňků
Představili nové modely kancelářských židlí
Letní tábory a soustředění jsou vyvrcholením celoroční zájmové činnosti domů dětí a mládeže
Volnému času dětí a mládeže se věnují celoročně
V Boskovicích otevřeli dětské dopravní hřiště
Mladší hasiči budou soutěžit v Rájci
Rostou
Den dětí
Pro ochranu před kůrovcem je nutné vyčistit po zimě lesy
 
Kultura
Na Jazzovém dýchánku mají jednou provždy stálý prostor i amatérské skupiny
VI. Jazzový dýchánek
Chystá se první muzejní noc v Kořenci
Letní kino promítá jen tři dny v týdnu
Mandolínový workshop
 
Informace
Podnikatelé budou moci využít servisu od pondělí do pátku
V penzionu bude den otevřených dveří
Zahrádkáři zvou na prohlídku Šmelcovny a do poradny
Na náměstí bude další zahrádka
Policie ČR informuje
 
Sport
V neděli byla v Blansku zahájena olympiáda dětí a mládeže
O prvních dvou místech je rozhodnuto
Boskovice vyhrály jihomoravský pohár v kopané až na pokutové kopy
Mistrovství Evropy juniorů v sálové cyklistice se stalo příslibem do dalších let
Pozvání na Vanovické tělovýchovné slavnosti
V neděli bude parkur
Sportovní den
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Kleptomanská nenechavost
Klub seniorů rekapituluje
Pozvánka do Domova – penzionu pro důchodce
Májová recese
 
Přečtěte si

Ve volbách zvítězila ODS, na Blanensku ČSSD
O k r e s B l a n s k o - Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se konaly v pátek a v sobotu, zvítězila Občanská demokratická strana ziskem 35,4 procenta hlasů. Druhá Česká strana sociálně demokratická získala o 3 procenta méně. V Jihomoravském kraji to dopadlo naopak – nejvíce hlasů zde nasbírala ČSSD ziskem 33 procent následovaná ODS s 30,7 procenta hlasů. V okrese Blansko zvítězila levice jednoznačně – pro ČSSD hlasovalo 36,2 procenta voličů, pro ODS 25,5 procenta.
   Rozdíly je při srovnání volebních výsledků v republice a v okrese Blansko, potažmo v Jihomoravském kraji, možné vysledovat i u ostatních stran, které překročily pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. V rámci republiky získala třetí nejlepší výsledek Komunistická strana Čech a Moravy s 12,8 procenta hlasů, na Blanensku 15,6 procenta. Křesťanská demokratická unie-Československá strana lidová obdržela 7,2 procenta hlasů, v našem okrese 12,6 procenta. A konečně nováčci ve sněmovně, Strana zelených, získali 6,3 procenta, na Blanensku jen 5,2 procenta.
   Volební výsledky vynesly do sněmovny z našeho okresu tři poslance – Františka Siveru, který kandidoval na šestém místě za ODS, Miloslava Kalu kandidujícího na čtvrté pozici za ČSSD a Zuzku Bebarovou Rujbrovou, usilující o post poslankyně na šestém místě za KSČM. Komunistická poslankyně přeskočila své kolegy na kandidátce díky vysokému počtu preferenčních hlasů – v celém kraji jich získala 8.826, což je 10,5 procenta. Celkem má Jihomoravský kraj v dvousetčlenné poslanecké sněmovně 23 poslanců – 8 z ČSSD, 8 z ODS, 3 z KSČM, 3 z KDU-ČSL a 1 ze Strany zelených.
   Na výsledcích je vidět, že lidé rádi dají preferenční hlas kandidátům, které osobně znají nebo alespoň těm, kteří žijí nedaleko jejich bydliště. Tak třeba František Sivera získal v rámci okresních výsledků 3.014 preferenčních hlasů (to je 19,7 procenta ze všech hlasů pro ODS v okrese), Miloslav Kala 2.012 (což je 9,3 procenta), Stanislav Kamba kandidující na šestém místě za KDU-ČSL 1.452 (19,2 procenta), Josef Mikulášek kandidující na třetím místě za SNK-ED 240 hlasů (30 procent) a podobně.
   O letošní volby byl ze strany voličů větší zájem než před čtyřmi lety. V našem okrese volilo 60.117 lidí z 87.455 oprávněných voličů, což je 68,8 procenta (v roce 2002 to bylo 64,4 procenta). K volebním urnám v rámci republiky přišlo 64,5 procenta lidí (v roce 2002 58 procent), v rámci Jihomoravského kraje 65,3 procenta. Stoprocentní volební účastí se v rámci našeho okresu mohli pochlubit pouze v jedné obci – Ústupu u Olešnice, kde přišlo volit všech 33 voličů. Méně než 60 procent voličů přišlo hlasovat v Újezdě u Boskovic, v Sebranicích a ve Vanovicích. V našem okrese se volilo v 211 volebních okrscích, výsledky sčítání se shromažďovaly na přebíracích místech v Boskovicích, Letovicích, Velkých Opatovicích, Blansku a Adamově.
František Sivera u voleb v Boskovicích Miloslav Kala u voleb v Blansku
Foto: Leona Paroulková  


Volby proběhly bez problémů, komise pracovaly většinou v osvědčeném složení
B o s k o v i c k o - Volební místnosti se ve všech obcích a městech v republice otevřely v pátek úderem čtrnácté hodiny. A v některých z nich byly návaly voličů hned v prvních minutách. Letošní vyhrocená předvolební kampaň a těžko odhadnutelné výsledky zřejmě udělaly své. „Vypadá to, že lidi mají zájem, účast je zatím slušná. K volbám přišli i tací, kteří normálně nechodí,“ uvedla předsedkyně okrskové komise ve Voděradech Zdeňka Dufková. „Za hodinu jsme tady měli šedesát lidí,“ hlásil předseda volební komise devátého okrsku v Boskovicích Jan Jarůšek. Ve Lhotě Rapotině mělo dvě hodiny po zahájení voleb odvoleno již sedmnáct procent z 301 zapsaných voličů.
   „K volbám chodím vždycky, nikdy nevynechávám, politika mě zajímá. Stále volím stejnou stranu, takže předvolební kampaň na mě nemá vliv,“ uvedl Adolf Čípek poté, co vhodil svůj hlasovací lístek do urny ve Lhotě Rapotině. „Já chodím pokaždé, musí se chodit, pokud chci, aby se tam nedostal někdo, koho nechci,“ řekla Olga Štefánková v Jabloňanech. Poprvé do poslanecké sněmovny volil dvacetiletý Radim Novák z Voděrad. „Bylo by škoda nepodpořit stranu, která se mně líbí. Udělal jsem si určitý obrázek o stranách podle testu na internetu. Tu svoji jsem si vybral podle sympatií ke konkrétním lidem. Ale kteří to jsou, to vám neprozradím.“
   Členové volebních komisí v obcích zasedli většinou v osvědčených sestavách, což bylo cítit na uvolněné atmosféře a dobré náladě ve volebních místnostech. „Jsme tady pro vás, klidně se na cokoliv ptejte,“ pobízeli některé nejisté nebo tápající voliče. V Jabloňanech si ve volných chvílích členové komise mezi sebou dokonce vyhlásili tipovací soutěž na volební účast v obci. „Naše tipy se pohybují od 40 do 63 procent. Cenu pro vítěze zatím nemáme, ale třeba ještě něco vymyslíme,“ smála se členka zdejší komise Monika Fojtová. Skutečný výsledek byl o dost lepší než odhad toho největšího optimisty - v Jabloňanech nakonec volilo 71 procent voličů. V této obci také mysleli na svoje nejmladší voliče. Ti, kteří šli k volbám poprvé, dostali odznaky obce.
   V boskovickém okrsku, který měl sídlo v nemocnici, mohli kromě místních voličů volit i pacienti. „Máme zvláštní seznam 106 pacientů, kteří o volby projevili zájem. Mohou přijít sami, ty zbylé budeme v sobotu obcházet s přenosnou volební urnou,“ popsal předseda komise.
   Standardně probíhaly volby ve Lhotě Rapotině. „Nic zvláštního zde nemáme. O přenosnou urnu nás nikdo z občanů nepožádal. Ale už za dvě hodiny od začátku voleb přišlo volit šest lidí s voličským průkazem, tolik jich nebývá,“ konstatovala předsedkyně zdejší komise Emílie Řezníčková.
   Po oba dny voleb měla společnost volební komise ve Voděradech. Tu jí dělal zástupce sociologické společnosti SC&C, která prováděla průběžný průzkum odhadu volebních výsledků pro volební studio České televize. „Tady nám píše ředitel televize, že jsme byli vybráni mezi tři stovky takových okrsků v republice,“ ukazovala předsedkyně komise. „Ty okrsky byly vybrány náhodně. Voliči vyplňují dotazník anonymně, data hlásím zhruba každé půldruhé hodiny,“ popsal zástupce agentury.
   Volby v našem regionu neprovázelo nic mimořádného. Kontroly průběhu hlasování z Krajského úřadu v Brně ani z Městského úřadu v Boskovicích žádné větší problémy neodhalily. Dotazů ze strany voličů i volebních komisí ale bylo dost. „Za ty dva dny jsem zodpověděla určitě přes dvě stovky dotazů. Členové komisí se radili ve věcech, ve kterých neměli jistotu, voliče například zajímalo, proč nemají všechny strany stejný počet kandidátů nebo proč nemají v sadě lístků všechna čísla,“ uvedla Iva Močičková z boskovické radnice. Ona, stejně jako její kolegyně z krajského úřadu Eva Sychrová se shodly na tom, že největším překvapením průběhu letošních voleb je vyšší volební účast.
Ve Voděradech voliči po hlasování vyplňovali dotazníky pro průzkum odhadu volebních výsledků pro Českou televizi.
Foto: Leona Paroulková  


Okres Blansko má tři poslance, z toho jednoho nováčka
O k r e s B l a n s k o - Volební maratón je za námi. Patový výsledek voleb – 100 křesel pro pravici a 100 křesel pro levici - ale není opravdovým vítězstvím pro žádnou ze stran. Toho jsou si vědomi i všichni poslanci zvolení za okres Blansko, a proto shodně tvrdí, že po hektickém předvolebním čase je ani v nejbližší době žádný odpočinek nečeká.
   Volební výsledky určily, že okres Blansko budou v dolní komoře parlamentu zastupovat tři poslanci stejně jako v předcházejícím volebním období. Poprvé je to František Sivera z Boskovic za ODS (vystřídal poslance za ODS Eduarda Vávru z Blanska), podruhé Miloslav Kala z Blanska za ČSSD a již čtvrté volební období zasedne do poslanecké lavice Zuzka Bebarová Rujbrová z Blanska za KSČM.
   
   František Sivera, starosta Boskovic, žádný velký důvod k oslavám nevidí, i když je novým poslancem za vítěznou stranu. „Není až tak moc co slavit. Situace není moc růžová. Nedopadlo to až tak moc dobře, alespoň ne tak, jak jsem očekával,“ nezářil zrovna štěstím. František Sivera předpokládá, že i jako poslanec bude stát v čele Boskovic, a to až do podzimních komunálních voleb. „Zatím jsme o tom nediskutovali, takže je to otevřené. Ale já si myslím, že by šlo, abych do voleb zůstal uvolněným starostou, těch několik měsíců se to dá skloubit. Nějaká změna by v této chvíli nebyla až tak vhodná, protože spousta věcí je rozpracovaných. Tak do vyjednávání půjdu s tímto postojem,“ řekl. V nejbližších dnech jej čekají diskuse v poslaneckém klubu a napjaté očekávání o sestavení vlády a dotahování různých záležitostí v Boskovicích, s dovolenou tudíž nepočítá. František Sivera by se chtěl stát členem rozpočtového nebo hospodářského výboru, a určitě členem výboru pro dopravu. „Mojí dlouhodobou prioritou je výstavba rychlostní komunikace R43, na to se chci určitě zaměřit. Dále bych se chtěl věnovat podpoře volnočasových aktivit, hlavně sportu,“ dodal.
   Miloslav Kala měl bezprostředně po volbách radost z vítězství levice v okrese Blansko i v Jihomoravském kraji. „Za sebe říkám, že jsem velice spokojen. Když si vzpomeneme, jaká byla situace před půl rokem, tak jsme celorepublikově dosáhli dobrého výsledku. Co se týče jižní Moravy a okresu Blansko, tak výsledky považuji za perfektní.“ Na oslavy neměl čas, v neděli jsme jej zastihli při cestě do Prahy. „Budeme teď vyjednávat, takže mě čeká jen práce. Moje žena se těšila, že po volbách bude chvíli klid, ale asi se ještě nedočká. Myslím, že žádná dovolená letos nebude, protože ta patová situace je hodně problematická a nedá se vůbec odhadnout, jaký bude vývoj,“ řekl dále. Určitě chce pokračovat v práci v hospodářském výboru. „Chtěl bych se podívat na energetický zákon, oživit roli státu, co se týče vlivu na cenu energií, elektřiny i plynu.“
   Zuzce Bebarové Rujbrové se povedl obdivuhodný výkon, když se ze šestého, nevolitelného, místa na kandidátce, díky preferenčním hlasům vyhoupla až na druhou pozici a dostala se tak mezi tři komunistické poslance, kteří budou ve sněmovně zastupovat Jihomoravský kraj. „Okopávala jsem brambory, když jsem se esemeskou od jednoho z kolegů dozvěděla, že jsem byla zvolena. Se svým volebním výsledkem jsem spokojena, ale celkově si myslím, že KSČM bude muset diskutovat a hledat příčiny propadu proti volbám minulým. S celkovým výsledkem pochopitelně spokojená nejsem. Na slavení tak nebyla nálada,“ vyjádřila se. Myslí si, že na letní dovolenou mohou letos politici zapomenout. „Při předpokládaném vývoji bude trvat poměrně dlouho než dojde k nějakým pokusům o sestavení vlády a programovému prohlášení. Předpokládám, že v nejbližších dnech se sejde náš nově zvolený poslanecký klub a domluvíme se na prioritách. V současné patové situaci pravděpodobně budeme navrhovat dočasné řešení vládou národní shody,“ nastínila. Ona sama se chce nadále věnovat právní tématům, zejména otázce vymahatelnosti práva a likvidace korupčního prostředí.
  


Z Regionu

Školní statek končí
B o s k o v i c e - Poslední týdny existence má před sebou Školní statek v Boskovicích, který v uplynulých desetiletích sloužil především pro praktické vyučování studentů středních škol zemědělského zaměření.
   V polovině června zde skončí živočišná výroba, budou tak prodáni všichni býci, krávy i prasata, skončí dodávka mléka do olešnické mlékárny. K 30. září pak bude školní statek jako příspěvková organizace Jihomoravského kraje úplně zrušen. „V současné době probíhají přípravy k ukončení činnosti statku. Jsou činěny zejména kroky vedoucí k prodeji movitého i nemovitého majetku,“ uvedla tisková mluvčí brněnského krajského úřadu Simona Svitáková.
   O zrušení boskovického školního statku, stejně jako statků ve Znoj­mě a Vyškově, rozhodli zastupitelé Jihomoravské kraje loni v červnu. „Hlav­ním důvodem pro jejich zrušení by­la velmi špatná a stále se zhoršující ekonomická situace,“ dodala tisková mluvčí. Kraj statky převzal na podzim roku 2001, před tím je zřizovalo ministerstvo školství.
   Od listopadu loňského roku má Školní statek Boskovice nového ře­di­tele Viktora Ševčíka, který patnáct let vedl Školní zemědělský podnik Žabčice. „Jsem už v důchodu a byl jsem osloven, abych to zde dovedl do konce. Jsem spíš likvidátor než ředitel. Překvapilo mě, v jak špatném stavu statek je a jak má velké dluhy,“ konstatoval. Statek podle něj dnes mohl být jinde, kdyby se zde hospodařilo rozumným způsobem. „Byla zde velice špatně postavená rostlinná výroba, čímž trpěla i živočišná výroba. Chyběla modernější mechanizace, stroje byly ve velmi špatném stavu. Bylo zde příliš mnoho zaměstnanců. Za celou dobu existence statku se neprováděly žádné rekonstrukce, což je velká škoda, protože areál byl vybudovaný velmi solidně. Stačilo provést několik základních opatření a podnik mohl hospodařit v podstatě beze ztrát,“ vyjmenoval Viktor Ševčík.
   Zrušení statku obnáší přes 1.450 položek na likvidaci. Objekty už byly znalecky oceněny, postupně se vypracovávají znalecké posudky na veškerý majetek. Prostranství před školním statkem a tím příjezd do Boskovic ve směru od Velkých Opatovic už konečně nehyzdí nevzhledné obří betonové bloky, které zde kopřivami a různým plevelem zarůstaly patnáct let. „Betony se prodávají. Měly být použity na výstavbu skladu ovoce a zeleniny, k čemuž bohužel nikdy nedošlo,“ uvedl ředitel. Ve statku pracuje ještě 22 zaměstnanců. Po ukončení živočišné výroby jejich počet klesne na polovinu, zbylí by měli odejít k 30. září. „K tomuto datu by měl být areál prodán. Pokud se to do té doby nepodaří, zůstanou zde samozřejmě ještě hlídači, ale o tom si rozhodne zřizovatel,“ popsal dále Viktor Ševčík. Žádný konkrétní zájemce o koupi ještě známý není. Krajský úřad chce areál prodat jako celek nejvyšší nabídce.
   V areálu školního statku působí jezdecký klub, který zde má ustájené koně. „O budoucnosti jezdeckého oddílu se bude ještě jednat. Oddíl zde má skladovací prostory a zázemí, bude se to řešit,“ dodal ředitel.
   Letošní školní rok byl také poslední, kdy na statek docházeli na praxi studenti zemědělských oborů z Národohospodářské školy. „Od příštího školního roku bude praxi těchto žáků kromě soukromých subjektů a samotné školy zajišťovat i Školní zemědělský podnik Žabčice zřizovaný Mendlovou zemědělskou a lesnickou univerzitou v Brně,“ sdělila Simona Svitáková. „Praxi studentů máme zajištěnou, nejen v zemědělských podnicích, ale i ve veterinárních ordinacích, máme už i přesné harmonogramy. Týká se to asi dvou stovek studentů oborů veterinární prevence a agropodnikání,“ uvedl ředitel Národohospodářské školy Jindřich Friedl.
Školní statek se chystá na prodej a tak byly minulý týden uklizeny betonové bloky, které před areálem ležely patnáct let.
Foto: Leona Paroulková  


Na soutoku Křetínky a Svitavy žije dvousethlavá populace daňků
L e t o v i c e (tt) - Na území vymezeném soutokem Křetínky a Svitavy se podařilo během posledních dvaceti let odchovat divokou populaci daňků. Jejich chov zde byl založen roku 1986. „První aklimatizační obůrka byla vybudována v Chrastavci. Daňci byli dovezeni z Maďarska. V současné době nejsou žádné kusy za plotem. Populace je divoká a zčásti migruje i mimo hranice regionu,“ vysvětlil Vlastimil Holek, předseda mysliveckého sdružení Křetín.
   V minulosti byli v této oblasti chováni mufloni, ale jejich populace v osmdesátých letech degenerovala. Proto se zde uskutečnil průzkum pod vedením profesora Josefa Hromase, jednoho z našich největších odborníků na myslivost. Průzkum ukázal, že terén je mnohem vhodnější pro chov daňků složením porostu, ale především díky jižním stráním, které teplomilným daňkům vyhovují. Chov se podařil a na třech tisících hektarech dnes žije asi dvě stě kusů. Protože daňci velmi neradi překračují vodní toky, rozšiřují se postupně hlavně severním směrem. „Troufáme si tvrdit, že z lokalit, které se v republice zakládaly, je tato nejpovedenější. Z divokých chovů se nejvíc povedl tento chov,“ říká Vlastimil Holek. Daňci mají na rozdíl od muflonů také tu výhodu, že neškodí lesu a pouze minimálně na zemědělských pozemcích.
   Tři myslivecká sdružení, která se společně o daňky starají, uspořádala před dvěma týdny v Letovicích výstavu, jež na chov daňků upozornila. K vidění bylo více než sto trofejí, součástí výstavy byla rovněž odborná konference. Té se účastnili zástupci mysliveckých sdružení, lesnické univerzity a další odborníci. Konference se věnovala hlavně krmení a problematice chovu daňků.
   U příležitosti výstavy vydala myslivecká sdružení publikaci Dančí zvěř nad soutokem Svitavy a Křetínky, která popisuje historii chovu. Publikace obsahuje projevy profesora Hromase a příspěvky zástupců jednotlivých mysliveckých sdružení.
   Myslivci upozorňují na hlavní problémy, se kterými se při péči o daň­ky potýkají. „Zvěř potřebuje svůj klid. Hlavním problémem je volný pohyb psů. To je největší nebezpečí. V zimě pro ni znamená pronásledování psem jistou smrt. I když zvěř nedostihne, ta dostane obvykle zápal plic. Ruší ale i cyklisté a jezdci na koních, když se pohybují mimo cesty. Hlavně v tuto dobu, kdy se kladou mláďata,“ vysvětluje myslivecký hospodář Luděk Elbl z Vlkova.
   Cílem letovické výstavy bylo upozornit na výjimečný chov ale také na práci myslivců všeobecně. „Pohled ve­řej­nosti na myslivce je mnohdy ne­gativní. Myslivci ale dělají spoustu užitečné práce a starají se o zvěř. Nebýt nás, moc zvěře už by v lesích nebylo. Když chceme v době kladení mláďat zamezit vstupu lidí do lesa, jsme hned zabijáci, kteří nechtějí, aby na ně bylo vidět. Ale tak to není a toto myšlení lidí bychom potřebovali změnit,“ shodují se oba myslivci.
   
Myslivci Vlastimil Holek a Luděk Elbl na výstavě, která upozornila na chov daňků v regionu.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Představili nové modely kancelářských židlí
B o s k o v i c e - Nové modely kancelářských křesel a židlí, které právě uvádí na trh, představila předminulý týden firma LD seating Boskovice. Na prezentační akci společnost ukázala nové série židlí Twist, Vista a Lextra a inovovanou řadu židlí Web, ale rovněž i veškerý další vyráběný sortiment. „Podobná akce už úspěšně proběhla v Praze. Hlavním cílem je prezentace pro obchodní partnery z celého regionu Morava,“ uvedl Martin Číhal z obchodního oddělení. Nové výrobky uvádí firma na trh každý rok.
   Boskovická firma založená v roce 1993 je lídrem ve výrobě kancelářských židlí na tuzemském trhu. Loni zaznamenala třicetiprocentní nárůst výroby, letos už je nárůst ve výši pětadvaceti procent. „Je to rychlé tempo. Abychom neměli kapacitní problémy, tak jsme loni postavili velkou skladovou halu, letos k ní dostavujeme ještě stopadesátimetrovou překládací rampu. Budeme rozšiřovat a zkvalitňovat celou výrobu, doplníme nové stroje. Řadu nových zaměstnanců jsme přijali v loňském roce, v současné době už je kapacita naplněná,“ uvedla Jitka Hurábová, majitelka firmy zaměstnávající asi padesát lidí.
   Společnost vyrábí židle ve vlastním LD designu. „Prostřednictvím designérů a návrhářů se snažíme vytvářet stále nové prvky a uvádět na trh nové židle. Máme vlastní výrobky, nesnažíme se něčemu podobat, i když se samozřejmě přizpůsobujeme současným trendům,“ řekl Martin Číhal. Židle se vyrábí přímo v Boskovicích. Firma má ještě kmenové pobočky v Praze, Bratislavě a Budapešti. Pro firmu je podle jejích zástupců stěžejní tuzemský trh. Asi patnáct procent výrobků vyváží na Slovensko, dalších patnáct procent do ostatních zemí.
   Loni firma vyrobila asi 62 tisíc kusů židlí. Obrat společnosti činil 170 milionů korun.
Na prezentační akci bylo možné si prohlédnout nové židle ze všech stran.
Foto: Leona Paroulková  


Letní tábory a soustředění jsou vyvrcholením celoroční zájmové činnosti domů dětí a mládeže
B o s k o v i c e (tt) - BOSKOVICE (tt) – Blíží se léto a na období prázdnin se tak kromě dětí chystají i zařízení určená pro jejich volný čas. Činnost domů dětí a mládeže (DDM) není během letních měsíců zastavena, ale proměňuje se pouze tak, aby poskytla dětem možnost smysluplně trávit čas i během měsíců školního volna.
   O prázdninách, a to nejen letních, se tak v DDM věnují především rekreační činnosti. „V rámci letní činnosti se snažíme zabezpečit dvě velké oblasti. Tou první jsou odborná soustředění jednotlivých kroužků. Pro ostatní děti pořádáme příměstský tábor,“ popisuje ředitelka boskovického DDM Hana Kučerová. Příměstský tábor je nabídkou pro rodiče, kteří potřebují, aby o jejich děti bylo postaráno během jejich pracovní doby. Letos tak bude budova DDM v Boskovicích pro tyto děti otevřena v týdnu od 21. do 25. srpna, vždy od půl sedmé ráno do tří odpoledne. Pro děti bude připraven společný program jako výlety do okolí, soutěže, koupání nebo tvořivé dílny. Rodiče musí děti přihlásit nejpozději do 25. června. „Program probíhá jako na táboře, je to pro menší děti vlastně i jakási forma přípravy na tábor,“ vysvětluje ředitelka DDM.
   Soustředění jednotlivých kroužků znamenají vyvrcholení jejich celoroční činnosti. Některá mají svou dlouhou tradici, například letní stanový tábor rybářů se v Bulharech na Břeclavsku koná už dvacátý pátý rok. „Rodiče na odborných soustředěních oceňují i to, že na ně s dětmi jede vedoucí, který s nimi celoročně pracuje a dobře je zná,“ vysvětluje Kučerová. Před odjezdem na tábor pořádají v DDM informativní schůzku pro rodiče, kde jim poskytují přesné informace o prostředí a náplni činnosti na táborech. „V médiích se často objevují zprávy o problémech, které na táborech způsobují organizátoři. My se ale někdy setkáváme i s problémy ze strany rodičů. Stává se, že rodiče nedají dětem dostatek léků nebo o dítěti něco důležitého zatají. Důležitá je hlavně vzájemná informovanost. Vedoucí na táboře musí o dítěti vědět vše potřebné. Dokonce se nám stalo, že si rodiče děti po návratu z tábora nevyzvedli. Když je něco špatně, není to často jen chyba vedoucích,“ říká ředitelka Kučerová.
  


Volnému času dětí a mládeže se věnují celoročně
B o s k o v i c e (tt) - Domy dětí a mládeže zřizují kraje jako zařízení určená pro volný čas. V našem regionu působí dvě tato zařízení - v Boskovicích a v Letovicích.
   Jednou z hlavních náplní práce domů dětí a mládeže (DDM) je pravidelná zájmová činnost. V Boskovicích pracuje v průběhu roku osmdesát tři zájmových útvarů pro děti od tří let. Kroužky navštěvuje celkem tisíc sto dětí a věnují se zde svým zájmů v oblasti sportovní, turistické, přírodovědné, technické, společenskovědní a estetické. Kroužky fungují nejen v Boskovicích, ale také v osmi okolních obcích a činnost tak pokrývá celý region. „Prostory pro činnost v okolních obcích zajišťujeme dle možností. Bývá to buď po domluvě v prostorách místní školy nebo na obecním úřadě,“ upřesňuje ředitelka boskovického zařízení Hana Kučerová.
   Další oblastí, které se domy dětí a mládeže věnují, je pořádání akcí pro veřejnost. Jedná se o nejrůznější soutěže, besedy, přehlídky nebo zájezdy. „Těchto akcí pořádáme během roku okolo sto padesáti,“ upřesňuje ředitelka boskovického DDM.
   Spontánní činnost je činnost pro každodenní návštěvníky zařízení. V prostorách DDM je k dispozici herna, kam děti mohou přijít po škole. V herně se střídá stálý pedagogický dozor a chodí sem nejen děti z jednotlivých kroužků, ale může sem přijít každé dítě, které kupříkladu čeká na autobus. Děti zde můžou hrát nejrůznější hry, tancovat nebo kreslit. „Rodiče už to znají a ví, že sem můžou dítě poslat, i když jdou třeba něco zařídit na úřady,“ říká ředitelka Kučerová. Herna je otevřena asi sto šedesát dní v roce a celkem se v ní vystřídá okolo pěti tisíc návštěvníků.
  


V Boskovicích otevřeli dětské dopravní hřiště
B o s k o v i c e - Zbrusu nové dětské dopravní hřiště mají k dispozici předškoláci a školáci z Boskovic a okolí. Nachází se v areálu zahrady Mateřské školy Lidická v Boskovicích. Ve středu, u příležitosti Mezinárodního dne dětí, bylo slavnostně otevřeno.
   Dopravní hřiště vzniklo v místech, kde už v minulosti bývalo. „Nevíme přesně kdy, ale asi v sedmdesátých letech zde nějakou dobu bylo v provozu,“ uvedla ředitelka školky Dagmar Burianová. Vedení školky bylo líto málo využívaného prostoru, proto se rozhodlo dopravní hřiště obnovit. Navíc dopravní výchova včetně praktické výuky začala být povinná a nejbližší dětské dopravní hřiště je v Blansku. „Udělali jsme projekt, vše konzultovali se státní i městskou policií. Areál bylo třeba očistit, obnovit asfaltový povrch, dopravní značení, pořídit dopravní vybavení jako kola či koloběžky. Ještě nám chybí semafory,“ vyjmenovala ředitelka.
   Dopravní hřiště bude sloužit dětem předškolního věku a mladšího školního věku z Boskovic i z okolních obcí. A to nejen v rámci školní výuky. Využívat jej budou moci i jiné organizace než školy, například mateřské centrum či domy dětí a mládeže. „Budeme se snažit vyhovět každému, kdo bude mít zájem. Provoz školky to nijak omezovat ani rušit nebude, areál je dostatečně velký,“ dodala ředitelka. „Moc paní ředitelce děkuji za nápad dopravní hřiště obnovit. Dopravní výchova je důležitá věc. Vždyť podle statistik Státního zdravotního ústavu více než polovina úrazů dětí do patnácti let souvisí s dopravou,“ konstatovala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.
   Vybudování hřiště přišlo na 250 tisíc korun, z toho 190 tisíc korun poskytl Jihomoravský kraj, zbytek pak sponzoři.
Ihned po slavnostním otevření si děti zkoušely, jak se správně chovat na silnici jako chodci i jako cyklisti.
Foto: Leona Paroulková  


Mladší hasiči budou soutěžit v Rájci
R á j e c - J e s t ř e b í - Soutěž v požárním útoku pořádá pro starší a mladší žáky Sbor dobrovolných hasičů v Rájci-Jestřebí. Zvány jsou všechny kolektivy mladších hasičů, a to na sobotu 10. června. Akce nazvaná O pohár starosty města Rájce-Jestřebí v požárním útoku proběhne na tréninkovém fotbalovém hřišti, začátek je ve 13 hodin, přičemž prezentace jednotlivých družstev bude probíhat už od 12.30.
  


Rostou
B o s k o v i c e (Jim) - Každodenní povinná procházka se psem může být i přínosem pro kuchyň. Lenka Bayerová tento hřib našla na jižních svazích hradního kopce schovaný pod listím, když se jí do cesty postavil jeden z jeho mnoha menších batříčků.
Foto: Jitka Melkusová  


Den dětí
L e t o v i c e (tt) - V Letovicích pořádali den otevřených dveří sportovišť pro žáky základních škol. Mezi tradiční sporty se dostali i dovednostní soutěže v keltském městečku Isarno.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Pro ochranu před kůrovcem je nutné vyčistit po zimě lesy
O k r e s B l a n s k o (tt) - Letošní nadměrná sněhová nadílka by mohla způsobit problémy v lesích. Vytvořila totiž předpoklad pro opětovné zvýšení výskytu podkorního hmyzu.
   Nebezpečí představují větrné vývraty a zlomce způsobené těžkým sněhem. Ty jsou po uplynulé zimě roztroušené po všech jehličnatých lesích. „Foukal silný vítr a spadlo hodně dřeva. Toto spadlé dřevo je v současné době už napadené a je nutné je z lesů odvézt dřív, než dojde k líhnutí kůrovce. Máme na to ještě asi měsíc,“ vysvětluje Marek Šišák, který pracuje jako hajný v mensdorffských lesích.
   Kůrovec napadá převážně spadené dřevo a nemocné jehličnaté stromy. Silný a zdravý smrk se proti němu umí ubránit sám. „Dobře je, že v poslední době dost pršelo. Problémy jsou hlavně během suchých let, kdy v lese stojí hodně suchých smrků,“ říká Marek Šišák.
   Všichni vlastníci lesa by tak měli bez odkladu vyčistit své lesní pozemky a ochránit je před rozšířením škůdců ve větší míře. „Tady v okolí Boskovic jsou lesy téměř vyčištěné a větší problémy nehrozí,“ popisuje situaci hajný. Důležité je, aby si les uklidili i drobní majitelé. Na to, aby se tak stalo, dohlíží revírníci Lesů České republiky.
  


Kultura

Na Jazzovém dýchánku mají jednou provždy stálý prostor i amatérské skupiny
V e l k é O p a t o v i c e (tt) - Už šestým rokem pořádá Petr Prosser ve Velkých Opatovicích hudební festival Jazzový dýchánek. Sám působí jako aktivní muzikant v několika hudebních uskupeních a festival se snaží rok od roku vylepšovat.
   + Jazzový dýchánek organizuješ letos už šestým rokem. Jak vznikla myšlenka pořádat ve Velkých Opatovicích jazzovou přehlídku?
   Jazzový dýchánek vznikl jako podvečerní posezení s naší kapelou Blue lines v kulturním domě. Pozvali jsme jevíčský big band a další místní skupinu Baklažán. Čekali jsme, že přijde pár kamarádů a přišla stovka lidí.
   + Původně byl tedy Jazzový dýchánek určen pouze pro amatérské kapely?
   Úplně na začátku ano. Ještě druhý ročník byl pouze pro amatérské kapely. Hlavně jsme akci přesunuli do letního kina. Neměli jsme žádné zkušenosti a dělali všechno hodně amatérsky. Ale přišlo zase víc lidí a já jsem zjistil, že jenom amatéři nestačí. Pokud chceš přitáhnout lidi, musíš mít na plakátě jméno někoho známějšího.
   + Od třetího ročníku se tedy festival rozrostl a začali jste zvát profesionály.
   Třetí ročník byl nesrovnatelně kvalitnější. Lepší bylo hlavně technické zabezpečení, nad pódiem vzniklo zastřešení, které jsme získali sponzorsky. A měli jsme i první známé hosty, tehdy to byla hlavně skupina –123 minut.
   + Ale prostor pro amatérské kapely se úplně nevytratil. Chceš v tomto duchu pokračovat i do budoucna?
   Od třetího ročníku vznikla myšlenka, kterou dodnes dodržujeme. Na Jazzovém dýchánku hraje pět kapel, z toho dvě místa jsou rezervovaná pro začínající a méně známé skupiny. Tohle určitě nechci měnit. Festivalů, kde hrají jen známé kapely, je dost.
   + Do programu se ti daří zařazovat hodně žádaná jména. Jak těžké bylo kupříkladu sehnat letos Dana Bártu?
   Nebylo to ani tak problematické, ale původně jsme chtěli, aby Bárta přijel s Illustratospherou. Přestože tam hrají téměř stejní muzikanti jako v Robert Balzar Triu, rozdíl v ceně byl obrovský a převyšoval naše možnosti.
   + Jak se vyvíjel festival z hlediska produkce?
   Na začátku jsem to dělal s partou kamarádů a podporovalo nás místní kulturní středisko. Největší pomoc znamenalo to, že se k nám přidal náš divadelní soubor. Ten dnes zajišťuje občerstvení a podobné služby, takže už je nás na to víc. Díky tomu zvládáme zajistit dostatečný počet našich vyhlášených bramboráků. Zvlášť v letošním ročníku musím také vyzdvihnout přispění města.
   + Plánuješ do budoucna ještě větší rozšíření akce? Nebo je festival hlavně akcí pro lidi z okolí?
   Myslím, že ještě můžeme zlepšit propagaci. Velká chyba byla, že jsme neměli internetové stránky, které teď vznikají na www.opatovice.cz. O rozšíření festivalu teď uvažuji hodně. Volají mně kapely z celé republiky, že by si u nás chtěly zahrát. Míň známé kapely mají dnes dost málo příležitostí. Od příštího roku by mohly hrát už v pátek v menším sále dvě kapely a k tomu bychom udělali v kině projekci nějakého jazzového filmu. Přibude možná i nějaká výstava. Páteční akce by byla menší, hlavní program by zůstal v sobotu.
   + Festival probíhá pod širým nebem. Jak se vyrovnáváte s případnou nepřízní počasí?
   Mokrou variantu nemáme. Celá akce se přemístit nedá, stejně většinou čekáme do poslední chvíle. Samozřejmě mě to trápí. Snažím se zajistit nějaké zastřešení pro diváky, ale je to strašně drahé. Zkouším pořád něco vymyslet, aby byli lidi alespoň v suchu. Jednou je to ale open air, takže chladné počasí musíme když tak vydržet.
Foto: Tomáš Trumpeš  


VI. Jazzový dýchánek
V e l k é O p a t o v i c e (tt) - 10. června 2006 od 19 hodin
   v areálu letního kina ve Velkých Opatovicích
   BIG BAND ZUŠ „ŽEROTÍN“ (Olomouc)
   KRAUSBERRY (Praha)
   PAVEL JAKUB RYBA TRIO (Kutná Hora)
   DAN BÁRTA & ROBERT BALZAR TRIO (Praha)
   LIMBO (Plzeň, Praha)
   Vstupné: 160,- v předprodeji, 200,- na místě
  


Chystá se první muzejní noc v Kořenci
K o ř e n e c (tt) - Ho tetičke na chalópce je název první muzejní kořenecké noci, která se koná v sobotu 10. června od 19 do 23 hodin.
   Stará řemesla a povídání spojené s písničkami a tanci předvede během několika vstupů folklórní soubor Kořeňák. Součástí programu bude také vystoupení dívčího flétnového tria. K zachování pořádku bude prostory muzea střežit hlídka v napoleonských uniformách a pro návštěvníky bude připraveno i občerstvení.
   Prohlídka muzea bude v rámci muzejní noci zdarma.
   Motto první muzejní kořenecké noci zní:
   Ho tetičke na chalópce, copak se tam dije?
   Stréček se tam naparoje, tetička se smije.
   Přendite se na ně kóknót, jak tam spolo žejó.
   Přes deň pole voborajó, večir čestó pijó.
  


Letní kino promítá jen tři dny v týdnu
B o s k o v i c e - Letní kino v Boskovicích letos promítá jen ve čtvrtky, pátky a soboty. „Pro zúžený hrací profil jsme se rozhodli proto, že návštěvnost letního kina je malá. V jiné dny budeme hrát jen výjimečně,“ uvedl ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář. Areál letního kina je jinak volně přístupný jako park.
  


Mandolínový workshop
B o s k o v i c e (tt) - Mandolínista světového formátu Radim Zenkl uspořádal v Boskovicích workshop, kterého se zúčastnilo asi padesát zájemců z celé republiky. Večer koncertoval s kapelou Radim Zenkl Trio v zámeckém skleníku. Jako předkapela vystoupil se svými přáteli Martin Krajíček, který Zenkla do Boskovic pozval.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Informace

Podnikatelé budou moci využít servisu od pondělí do pátku
B o s k o v i c e - V Boskovicích bylo ve čtvrtek otevřeno Regionální informační místo pro podnikatele zřizované Obchodní a hospodářskou komorou Brno (OHK). Podnikatelé z regionu tak nyní budou moci využívat informačního a poradenského servisu po celý týden. Dosud byla kancelář v přízemí radnice na Masarykově náměstí otevřena jen jeden den v týdnu.
   Podle ředitele OHK Petra Bajera se jedná už o patnácté informační místo s celotýdenním provozem na jižní Moravě. „Rozhodli jsme se pro to kvůli zájmu podnikatelské sféry. Je to společný projekt komory a mě­sta Boskovice,“ sdělil Petr Bajer. „Dali jsme k dispozici prostory, telefon a další zázemí kanceláře. Chtěli bychom, aby­ste tuto službu opravdu využívali,“ řekl starosta Boskovic František Sivera asi třicítce podnikatelů, kteří přijali pozvání na zahájení nového provozu.
   Podnikatelé z regionu se budou moci v dohledné době stát členy samostatné oblastní hospodářské komory v Boskovicích. „Máme před sebou mimořádnou valnou hromadu, kde chceme předložit projekt sloučení hospodářských komor okresů Blansko a Brno-město a vytvoření dvou samostatných oblastních komor – jedné v Blansku, jedné v Boskovicích. Chceme to více rozhýbat. A budeme moci využít profesionálů v Brně. Předseda každé oblastní komory bude zároveň místopředsedou silné Regionální hospodářské komory Brno,“ uvedl předseda Hospodářské komory okresu Blansko Antonín Oujezdský.
  


V penzionu bude den otevřených dveří
B o s k o v i c e (tt) - Den otevřených dveří v penzionu pro důchodce pořádá boskovická Městská správa sociálních služeb při příležitosti patnáctého výročí svého založení. Veřejnost bude mít příležitost prohlédnout si společné prostory penzionu na Mánesově ulici ve středu 14. června v době od 10 do 17 hodin. K vidění bude také výstava pletených hraček, kronika s fotografiemi ze života obyvatel penzionu a ukázky z aktivizačního programu seniorů. Proběhne také beseda se zdravotní problematikou.
   V rámci dne otevřených dveří bude připraven také kulturní program. V 10 hodin vystoupí děti z mateřské školky, v 10.30 bude slavnostně otevřena internetová kavárna pro seniory a v 15 hodin zazpívá pěvecký kroužek obyvatel penzionu.
  


Zahrádkáři zvou na prohlídku Šmelcovny a do poradny
B o s k o v i c e - Český zahrádkářský svaz zve všechny zájemce na jarní prohlídku arboreta Šmelcovna. Akce se uskuteční v pátek 9. června, kdy bude pro účastníky přistaven v 15 hodin na parkovišti u penzionu Zlatá růže autobus. V případě nepříznivého počasí se prohlídka nekoná.
   Ve středu 14. června bude od 14.30 do 16 hodin otevřena další bezplatná odborná zahrádkářská poradna. V klubovně zahrádkářů na ulici Kapitána Jaroše 19 bude na otázky odpovídat Josef Kostelecký.
  


Na náměstí bude další zahrádka
B o s k o v i c e - Na Masarykově náměstí v Boskovicích přibude další zahrádka. Jedno venkovní posezení před nedávnem vzniklo před radnicí, radní nyní povolili letní zahrádku rovněž před cukrárnou Trio. Dřevěná demontovatelná konstrukce zabere plochu asi dvanácti čtverečních metrů, na chodníku zůstane volný průchod o šířce 2,5 metru.
   „Byli bychom rádi, aby zahrádek bylo na náměstí co nejvíce, je to jedna z věcí, které centrum města činí pro občany příjemnější,“ uvedl starosta Boskovic František Sivera. Boskovičtí radní mají na stole další žádost o zřízení zahrádky – majitele cukrárny Kryštůfkovy dobroty.
  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (tt) - Po rozpletení drátěného oplocení a vypáčení dveří se vloupal neznámý pachatel v noci na 27. května do kanceláře stavebnin v Rájci-Jestřebí. Tam ukradl finanční hotovost 2,5 tisíce korun, kalkulátor, akumulátorovou baterii, diamantové kotouče a různé tmely. Celková škoda přesahuje 12 tisíc korun.
   Z nákladního automobilu zaparkovaného před rodinným domem ve Spešově odčerpal neznámý zloděj v noci na 27. května 80 litrů nafty, když před tím odstranil zámek z nádrže. Majiteli vznikla škoda 2,5 tisíce korun.
   Na parkoviště firmy Moravosped v Letovicích se prostříhal plotem neznámý pachatel v noci na 29. května. Poškodil víčku nádrže odstaveného nákladního automobilu a odčerpal 70 litrů nafty. Celková škoda za plot, víčko a naftu přesahuje 7 tisíc korun.
   Do palivové nádrže se vloupal také zloděj v obci Vysočany – Housko. Ze zaparkovaného autobusu odčerpal v noci na 30. května 100 litrů nafty. Stejným způsobem odčerpal neznámý pachatel téže noci ještě 150 litrů nafty z autobusu v Šošůvce. Celková škoda byla vyčíslena na 7,5 tisíc korun.
   Kávovar se zabudovaným mincovníkem odcizil z volně přístupné chodby správní budovy Adastu v Blansku v noci na 31. května neznámý pachatel. Automat vytrhl ze stolku, ke kterému byl připevněn dvěma vruty a způsobil škodu 28 tisíc korun.
   31. května ve 2:45 kontrolovali policisté u Letovic dvaadvacetiletého řidiče osobního automobilu. Dechová zkouška prokázala 1,34 promile alkoholu a dále bylo zjištěno, že zadržený není držitelem řidičského průkazu a za řízení pod vlivem alkoholu byl již postižen a byl mu Okresním soudem uložen zákaz řízení motorových vozidel do června roku 2009. Za maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.
   Z osobního automobilu, do kterého se vloupal, ukradl neznámý pachatel 1. června odpoledne v Borotíně občanský a řidičský průkaz, kreditní kartu, doklady od vozidla, mobilní telefon a další věci. Způsobil škodu ve výši 7 tisíc korun.
   Technickému stavu vozovky nepřizpůsobila rychlost vozidla sedmadvacetiletá řidička 26. května ráno mezi obcemi Valchov a Žďárná. V levotočivé zatáčce dostala smyk a narazila do stromu. Utrpěla lehké zranění a způsobila škodu 25 tisíc korun.
   Přednost v jízdě nedal 27. května řidič osobního automobilu mezi Rájcem-Jestřebí a Bořitovem. Došlo ke střetu s protijedoucím vozidlem, které bylo následně odraženo na další vozidlo, které stálo a dávalo přednost. Jeden z řidičů a jeho spolujezdkyně utrpěly lehká zranění, škody byla odhadnuta na 135 tisíc korun.
   U Skalice nad Svitavou se 28. května ráno řidič plně nevěnoval řízení a narazil do stromu. Ke zranění nedošlo, škoda byla odhadnuta na 61 tisíc korun.
   Zastaven a kontrolován byl 28. května dopoledne řidič malého motocyklu v obci Ráječko. Po naměření 1,03 promile alkoholu doznal požití šesti dvanáctistupňových piv a několika panáků rumu..
   Do jízdní dráhy vběhla nákladnímu automobilu srnčí zvěř 29. května u Sebranic. Zvěř byla dohledána a předána mysliveckému sdružení. Škoda činí 5 tisíc korun.
   1. června se devatenáctiletý řidič u obce Žerůtky po projetí zatáčky lekl přejeté kočky ležící na vozovce, prudce zabrzdil a dostal smyk. Vjel mimo vozovku do svahu, kde se auto převrátilo na střechu. Ke zranění nedošlo. Škoda činí 25 tisíc korun.
   Ve stejný den zaparkovala a řádně nezabrzdila svůj vůz řidička před do­mem v Lažanech. Auto se samovolně roz­jelo a narazilo do kovového zábradlí. Ško­da byla odhadnuta na 10 tisíc korun.
   
  


Sport

V neděli byla v Blansku zahájena olympiáda dětí a mládeže
B l a n s k o (les) - V neděli byla na stadionu ASK Blansko zahájena desátá okresní olympiáda dětí a mládeže. Blansko se tak stalo poprvé pořadatelským městem této sportovní akce, v pondělí a v úterý budou o medaile bojovat žáci prvního stupně základních škol.
   Slavnostně otevřen byl v rámci zahajovacího ceremoniálu rekonstruovaný areál ASK Blansko, který by měl svými parametry přispět ke kvalitním atletickým výkonům. Ty jsou každoročně největším lákadlem olympiády.
   Program : Pondělí 5. 6. - vyhlašování výsledků ve 13.30 a v 18.30 h.
   9 -18 h, atletika - stadión ASK. 9 - 18 h, stolní tenis - herna ČKD. 9 - 13 h, gymnastika - ZŠ Dvorská. 9 - 18 h, florbal chlapci - zimní stadión, 16.30 h zápas o 3. - 4. místo, 17 h o 1. - 2. místo. 14 - 18 h aerobik - tělocvična ASK. 14 - 18 h, přehazovaná dívky - kurty ASK. 17 h 3. - 4. místo, 17.30 h o 1. místo.
   Úterý 6. 6., vyhlašování výsledků ve 13.30 a v 18 h.
   9 - 18 h, atletika - stadión ASK. 9 h finále 400 m C, finále 600 m A, skok daleký C finále, 9.30 h finále 600 m D, finále 800 m B, 10.30 h skok daleký A finále, 11.30 h kriketový míček C finále, 14 h kriketový míček A finále, 14.30 h štafeta CADB, 15.30 h maratón A, 16 h maratón C, 16.30 h maratón D, 17 h maratón B.
   9 - 12 h , plavání - krytý bazén: 9 h prsa 50 m D, 9.30 h prsa 50 m B, 10 h volný způsob 50 m D, 10.30 h volný způsob 50 m B, 11 h štafeta ACDB.
   9.00 – 14.00 h šachy - Bowling Blansko, 9 - 13 h šplh - ZŠ Dvorská, 9 - 18 h kopaná chlapci - hřiště ASK, 14 h o 3. místo, 15 h o 1. místo. 14 - 18 h florbal dívky - zimní stadión: 14 h o 3. místo, 15 h o 1. místo. 14 - 18 h vybíjená chlapci - kurty ASK: 17 h o 3. místo, 17.30 h o 1. místo.
   18.30 Slavnostní ukončení ODM
Bílé, červené a modré balónky se vznesly nad hlavy účastníků dětské olympiády v Blansku po zapálení olympijského ohně.
Foto: Lubomír Slezák  


O prvních dvou místech je rozhodnuto
O k r e s B l a n s k o (les) - Do konce krajského přeboru v kopané zbývají dvě kola a už je jasno také o druhém celku konečného pořadí. Domácí bezbranková remíza s týmem Boskovic zabezpečila tuto příčku týmu Mokré-Horákova. Vedoucí Rájec-Jestřebí pokračoval se sběru bodů a deklasoval sestupující Šardice.
   Mokrá - Boskovice 0:0. Sestava Nobicy: Urbánek, Janíček, Kocůrek, P. Martínek, Horák, L. Martínek (87. Vykoukal), Stříž, Václavek, Ošlejšek (90. Šafařík), Preč (89. Doležel), Havlíček. Trenér Vítěslav Kolda.
   V sobotu svedla souboj mužstva z čela krajského přeboru. Utkání příliš vzruchu nepobralo, čekalo se od něj určitě více fotbalové krásy. Aktivněji začali hosté. V 7. minutě střílel Havlíček v nadějné pozici nad branku. Ve 21. minutě trestný kop téhož hráče s přehledem chytil Cifka. Za dvě minuty se vyznamenal i Urbánek proti střele Strnada. Závěr poločasu patřil domácím, hlavičku Rotrekla chytil Urbánek, další hlavička Drnovského po rohovém kopu šla vedle a o několik okamžiků později si Urbánek poradil i se samostatným únikem Strnada.
   V úvodu druhého dějství se zrodila největší šance hostů, ale Havlíčkův samostatný nájezd z levé strany vyrazil brankař Mokré Cifka nad břevno. Dokázal také zkrotit trestný kop Ošlejška, v dobrých pozicích netrefili branku hostující Václavek a Lukáš Martínek. Další Václavkovu hlavičku zblokoval obránce. Jediný pokus domácích ve druhém poločase poslal Pospíchal vysoko nad boskovickou branku.
   Šardice B - Rájec-Jestřebí 1:5 (0:2), Krejčí 2, Traxl 2 a Šmerda.
   V podstatě milosrdné vítězství prvního celku nad posledním. V záplavě střeleckých příležitostí se několikrát blýskl domácí brankář, vítězství hostujícího týmu mohlo být minimálně dvojnásobné.
   I tento výsledek je však pro příznivce rájecké kopané skvělou pozvánkou na nedělní poslední domácí zápas se Spartou Brno, po kterém proběhne oficiální postupová divizní oslava.
  


Boskovice vyhrály jihomoravský pohár v kopané až na pokutové kopy
R á j e c - J e s t ř e b í (les) - Středeční finále Krajského poháru ČMFS postavilo proti sobě dva celky hrající nejvyšší krajskou soutěž - celky Boskovic a Hrušek. Podle aktuálního pořadí v tabulce (Boskovice třetí - Hrušky desáté) byl mírným favoritem tohoto střetnutí celek Boskovic.
   Hrušky - Boskovice 0:0, 5:4 PK.
   Před velice průměrnou návštěvou stovky diváků nenadchlo ani nasazení obou celků ani proměňování šancí. A že jich tentokrát bylo. V první půli se několikrát střelci Hrušek předháněli v tom, kdo spálí vyloženější šanci, hráči Boskovic nechtěli zůstat pozadu. Druhý poločas se podobal prvnímu, opět byly k vidění šance na obou stranách, tu největší tentokrát dvě minuty před koncem nedal Lukáš Martínek z Boskovic.
   A tak po bezbrankovém zápase musely o vítězi rozhodnout penalty. V nich prokázal svoje umění boskovický brankář Urbánek, který třemi skvělými zákroky posunul svoje mužstvo do losovacího osudí Poháru ČMFS v příští sezóně. Boskovickému týmu se tak letní přestávka značně zkrátí. „Zápas se musel divákům líbit, byla spousta šancí na obou stranách, v penaltách rozhodla až sedmá série. Poděkování patří brankáři Urbánkovi, který penaltový souboj rozhodl,“ zhodnotil zápas kapitán Boskovic Dalibor Kocůrek.
Foto: Lubomír Slezák  


Mistrovství Evropy juniorů v sálové cyklistice se stalo příslibem do dalších let
V sobotu večer skončilo v Lito­myšli 26. mistrovství Evropy v sálové cyklistice. Své želízko v ohni zde měl i oddíl Mlékárna Olešnice Cykloklub Svitávka. Kolovou České republiky reprezentovali Lukáš Rich­ter a Ladislav Dvořák. V konkurenci sedmi evropských států se jim podařilo vybojovat bronzové medaile. Ve velmi napjatém zápase podlehli jen stříbrným Rakušanům a jako jediní ze sedmi zúčastněných porazili Mistry Evropy z Německa bratry Koppovy. Svitávecká dvojice ukázala, že zvládne být kvalitní konkurencí takovým soupeřům, jako jsou Němci, soupeřům s širokou základnou hráčů.
   Diváci mohli zhlédnout během dvou dnů šampionátu (26. a 27.5.) kromě kolové taktéž krasojízdu. Česká republika měla zastoupení ve všech kategoriích. V jednotlivcích - juniorky získala Eva Vojancová bronzovou medaili, v jednotlivcích - junioři zůstal Martin Šiler na bramborové čtvrté pozici a Tomáš Matuška na páté. V kategorii dvojic - juniorky nám medaile unikla a Jana Horáčková s Nikolou Turečkovou zůstaly na čtvrtém místě. Dvojici juniorů se dařilo lépe a Martin Šiler s Jakubem Maškem obsadili třetí místo. V poslední řadě v kategorii čtveřic se děvčata musela smířit opět s bramborovou medailí. Bohužel týden před šampionátem si jedna z děvčat zlomila při tréninku ruku a musela nastoupit náhradnice.
   Příští rok se šampionát koná ve Francii a doufejme, že neoblíbená čtvrtá místa se promění v ta, která sportovce postaví na stupně vítězů, a že medailí bude nejen více, ale také nebudou jen bronzové.
   V každém případě gratulujeme k dosaženým výsledkům a přejeme další a další úspěchy, které jsou obrazem jejich píle, snahy a práce.
   
   Pavel Richter
  


Pozvání na Vanovické tělovýchovné slavnosti
V a n o v i c e - První letní neděle bude ve Vanovicích patřit oslavám pohybu. Vanovické tělovýchovné slavnosti se konají v neděli 25. června od 14 hodin na novém víceúčelovém hřišti za kulturním domem.
   Pořádající obec Vanovice a TJ Sokol Vanovice slibují bohatý program. Vystoupí cvičenci Asociace sportu pro všechny (ASPV) z Vanovic i z Boskovic, gymnastický kroužek z Blanska, žáci Základní školy Vanovice a cvičenci sokolských žup Krále Jiřího (Boskovice, Jedovnice a Olešnice) a Východočeské Pippichovy (Jevíčko a Městečko Trnávka). Sokoli i cvičenci ASPV předvedou skladby, se kterými za pár dní vystoupí na XIV. Všesokolském sletu v Praze.
   Po skončení programu bude ještě možné posedět nebo si zatančit při reprodukované hudbě, chybět nebude bohaté občerstvení. V případě nepříznivého počasí se akce koná v kulturním domě.
  


V neděli bude parkur
B o s k o v i c e (Jim) - Závody v parkurovém skákání pořádá Jezdecký klub Školního statku naposledy v areálu Národohospodářské školy na Hybešově ulici. Uskuteční se v neděli 11. června, ne v sobotu, jak bylo původně avizováno.
   Pro jezdecký klub je to nejen poslední akce v areálu na Hybešově, ale zřejmě i poslední akce pod hlavičkou školního statku. Ten totiž ukončí svou činnost již v průběu prázdnin. Řádi bychom získali nového zřizovatele či sponzora, který by měl zájem podporovat koně jako volnočasovou aktivitu dětí, případně i část výukového programu studentů Národohospodářské školy,“ uvedla Jitka Slámková z jezdeckého klubu.
  


Sportovní den
Hřiště základní školy na Slovákové ulici ožilo 15. května nebývalým sportovním ruchem. Žáci 3. – 5. tříd si mě­řili síly v atletických sportovních dis­ciplinách. Poprvé v historii školy sou­těžili všichni žáci ve všech disciplínách – běh na 60 m, vytrvalostní běhy, hod kriketovým míčkem, skok daleký. Třídy se přemísťovaly na jednot­­livá stanoviště podle vytyčeného harmonogramu, v mezičase se žáci pobavili na atrakcích, které pro své mlad­ší spolužáky připravily žákyně 8. F, nebo si zahráli oblíbenou vybíjenou.
   Vítězové nebyli jen žáci na stupních vítězů, ale každý, kdo si svůj osob­ní rekord vyspravil o pár centimetrů ve skoku či v hodu, o pár sekund v běhu. Na závěr byli vyhodnoceni také nejlepší sportovci jednotlivých ročníků, kteří byli úspěšní ve více disciplínách:
   3. ročník: Vít Procházka, Julie Ryšavá; 4. ročník: Josef Procházka, Erika Jurášková; 5. ročník: Daniel Štarha, Tereza Stloukalová.
   Občerstvení, odměny na atrakcích a diplomy zakoupila škola, vítězové byli odměněni sponzorskými dary, které rodiče dětem na tuto akci věnovali.
   Sportovní den na naší škole byl jen částí tréninku na olympiádu dětí a mládeže, která se koná tentokrát v Blansku. Učitelky 3. – 5. tříd věnovaly nemálo svého volného času přípravě závodníků, kteří úspěšně reprezentují naši školu i v ostatních olympijských disciplínách – šplhu, gymnastice, maratónu, plavání (trenérka S. Hrdličková), štafetovému běhu, florbalu a vybíjené.
   
   Hana Klosová
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o - KOPANÁ
   OP muži, II. třída, 26. kolo: Vísky - Černá Hora 2:1 (0:0), Dvořák, Vojtěch - Čepa, Jedovnice - Bořitov 1:1 (1:0), Gryc - Šváb, Kotvrdovice - Kořenec 1:0 (1:0), Filip, Lipovec - Boskovice B 2:4 (1:2), Vágner V., Sedlák J. - Šafařík 2, Stříž R., Bašný, Adamov - V. Opatovice 3:7 (1:4), Krátký, Souček, Korytář - Ostřížek 3, Tománek 2, Kořistka, Klisperam, Olešnice - Doubravice 3:0 (1:0), Boček 2, Čech J., Skalice - Rudice 1:2 (1:0), Holý - Pernica, Zouhar.
   III. třída, 26. kolo: Sloup - Vavřinec 5:1 (3:1), Zouhar 3, Šváb, vlastní - Moravec, Lysice - Kunštát B 2:2 (0:0), Šafář, Oplustil L. - Kopecký, Šmerda, Ráječko B - Lipůvka - odloženo, Vilémovice - Ostrov 4:1 (3:0), Zátik 2, Kučera R., Sychra - Prokop, Knínice - Šošůvka 1:3 (0:1), Tesař P. - Vymazal 2, Mikulášek M., Benešov - Úsobrno 1:7 (1:2), Bašný R. - Bárta 4, Hromek, Lajšnýr, Laštůvka, Rozseč - Olomučany 0:1 (0:0), Kosina.
   IV. třída: Cetkovice – Valchov 5:2 (1:1) Horák Z. 2, Bažant, Najer, vlastní – Zelený, Hrdlička. Lomnice - Bořitov B 5:1 (5:1) Soukup 3, Lepší, Pařízek – Bosák. Letovice B – Svitávka 2:2 (0:1) Král 2 – Chloupek 2. Vysočany - Kořenec B nehl. Vranová - Doubravice B 3:1 (1:0) Lapka, Šuster, Hejl – Stloukal. Voděrady – Lažany 1:4 (0:1) Šutera – Beran 2, Uhlíř, Maděránek.
   Dorost: Vísky - Černá Hora 1:0 (0:0) Růžička. Jedovnice – Kunštát 2:2 (0:1) Pešička, Borek – Nedoma 2. Ráječko – Svitávka 5:0 (3:0) Hebký, Růžička 2, Štafa. Lipovec – Drnovice 0:3 (0:1) nehl. Adamov – Šošůvka 3:2 (1:2) Hrazdíra, Pokorný, Malásek – Petlach 2. Kotvrdovice – Doubravice 5:0 (3:0) Ševčík 2, Zouhar, Horáček, Sedlák. Skalice – Olomučany 5:3 (2:1) Kužela 2, Boček 2, Bílek – nehl. Ráječko – Šošůvka 2:2 (2:2) Hebký 2 – Darmovzal, Halanger.
   OP – žáci, skupina A, 26. kolo: Vavřinec - Bořitov 6:1 (3:0), Kozák 2, Musil, Vágner, Kočí, Trojan - Sirka, Kotvrdovice - Blansko 10:4 (4:2), Zouhar 9, Daněk - Chalupa, Majer, Rek, Horvát, Ráječko - Šošůvka 2:2 (2:2), Beran, Polák - Petlach, Nečas, Lipovec - Rájec 0:1 - nehlášeno, Adamov - Rudice 7:1 (3:0), Krátký 2, Vlachs 2, Horák, Charvát, Mačat - Urbánek, Sloup - Lažany 4:1 (2:0), Fabiánek, Dvořáček, Svoboda, Žák - Malá.
   OP - žáci, skupina B, 26. kolo: Svitávka - Kunštát - nehlášeno, Knínice - Drnovice 0:1 (0:1) - nehlášeno, Benešov - Vísky 2:2 (1:2), Abrhám 2 - Přikryl, Navrátil, Olešnice - Skalice 1:5 (0:1), Neděla - Fojt 2, Hubený, Kužela, Holý.
   Přípravka, sk. A: Lipovec – Rájec 3:2 (2:1) Lahodný 2, Šíbl – Machourek, Bíza. Boskovice – Rudice 1:6 (0:3) Andrlík – Kabeš 3, Hrabal 2, Magda. Blansko – Vysočany 16:0 nehl. Vysočany – Adamov 5:2 (3:2) Přikryl 3, Vrána 2 – Halko 2. Sk. B: Svitávka – Kunštát 3:4 (1:0) Kamenický, Maršálek, Bláha – Holík 2, Jonáš, Krása. Knínice – Letovice 1:3 nehl. Drnovice – Blansko 0:5 (0:1) Maňoušek 3, Dvořáček, Študent. Cetkovice – Boskovice 1:18 (0:9) Horák – Kamenský 7, Vichta 5, Kiksán 2, Přibyl 2, Švancara, Štarha. Lipovec – Vysočany 13:0 (5:0) Šíbl 5, Lahodný L. 3, Opatřil 2, Langr, Lahodný M., Musil Jakub.
   Dohrávky: IV. třída: Kořenec B - Valchov 1:0 (1:0), Hlubinka, dorost, 16. kolo: Olomučany - Lipovec 3:1 (0:1), Šebela - Brauner 2, Urbánek, 21. kolo: Jedovnice - Adamov 3:1 (1:1), Borek, Formánek, Beneš - Tomášek, žáci: Ráječko - Sloup 1:2 (0:1), Toman - Žák Jakub 2, Olomoučany – Sloup 0:2 (0:1) Šváb, Nečas. Letovice – Drnovce 11:0 (6:0) Novotný 2, Hrdý 2, Opustil 2, Zemánek 2, Dvořák, Skoupý, Gracias.
   
   MALÁ KOPANÁ
   I. liga, 6. kolo: Bandasky Dolní Lhota - FK Jabloňany 6:1, FK Louka - FC Sokol Žďárná 2:2, DKS Kopeček Rájec - FC Pivrnec Dolní Lhota 0:6, AC Kozárov - BK Sadros Boskovice 2:9, KMK Újezd u Kunštátu - FC Rašov 0:2, Kanap Karolín - AC Okrouhlá 10:3.
   7. kolo: AC Okrouhlá - AC Kozárov 1:2, FC Pivrnec Dolní Lhota - Bandasky Dolní Lhota odloženo, FC Rašov - DKS Kopeček Rájec 2:1, BK Sadros Boskovice - FK Louka nehlášeno, FK Jabloňany - Kanap Karolín 5:3, FC Sokol Žďárná - KMK Újezd u Kunštátu 3:1.
   II. liga, 6. kolo: STB Jabloňany - Artézia Štěchov 5:4, TJ Šerkovice - Panteři Sudice 3:2, HSK Holešín - FC Brumov 3:1, Arsenal Lomnice - SK JKP Olešná 6:3, FC Nobica Boskovice - SK Viktoria Suchý 6:1.
   7. kolo: FC Microtex Lomnice - STB Jabloňany 6:7, Artézia Štěchov - Arsenal Lomnice 4:1, SK Viktoria Suchý - TJ Šerkovice 4:2, Panteři Sudice - Panthers Vanovice 3:0, SK JKP Olešná - HSK Holešín 2:2, FC Brumov - FC Nobica Boskovice 1:2.
   III. liga, 6. kolo: FC Fulgur Býkovice - Sokol Rohozec 3:0, FC Žďár 99 - HRK Rudka 2:2, FC Sampdoria Poříčí - FC Kvasar Černá Hora 3:7, SK Jestřebí - TJ Orel Boskovice 1:4, Hasiči M.R.-S.L. - Autodoprava Lefler Chlum 2:3, TJ Sokol Lhota Rapotina - FC Světlá 4:7.
   7. kolo: Sokol Rohozec - FC Sampdoria Poříčí 3: 2, Autodoprava Lefler Chlum - FC Fulgur Býkovice nehl., FC Světlá - SK Jestřebí 5: 5, FC Kvasar Černá Hora - FC Žďár 99 nehl., HRK Rudka - TJ Sokol Lhota Rapotina 2: 0, TJ Orel Boskovice - Hasiči M.R.- S.L. 1: 4.
   IV. liga, 6. kolo: 1.FC Šebetov - Torpéda Vážany 2:2, SSC Svitávka - FC Attack Borač 5:2, FC Bedřichov - FC Sebranice 3:1, FK Obora - Borszem Velké Opatovice 5:5, Sedos Drnovice - TJ-Sokol Rozhraní 2:4, FC Dlouhá Lhota - Slza Skalice nad Svitavou 4:1.
   7. kolo: Slza Skalice n/S - 1. FC Šebetov 0: 2, Fc Attack Borač - FC Dlouhá Lhota 3: 1, Borszem V. Opatovice - SSC Svitávka 4: 1, FC Sebranice - FK Obora 3: 1, Torpéda Vážany - Sedos Drnovice 0: 0, TJ Sokol Rozhraní - FC Bedřichov odloženo.
   V. liga, 6. kolo: TJ Sokol Deštná - FP Paradox Blansko 2:2, AC Koruna Blansko - Pentaco Boskovice 3:1, FK Tuzemák Boskovice - SAF Brťov 0:0, FC Stark Vísky - 1.FK Pohora 5:4, Sokol Suchý - Dragons Milonice 5:0 - kontumačně, Club HMK Sulíkov - FC Spešov 1:1. 7. kolo: Pentaco Boskovice - TJ Sokol Deštná 13:3, FC Spešov - Sokol Suchý 10: 4, SaF Brťov - Club HMK Sulíkov 4:5, 1. FK Pohora - FK Tuzemák Boskovice nehl., Dragons Milonice - AC Koruna Blansko nehl., FP Paradox Blansko - FC Stark Vísky 5:0.
   Divize, 6. kolo: TJ Chmelaři Újezd u Boskovic - FPO Blansko 2:6, Beďa Team Velké Opatovice - Sokol Chrudichromy 0:0, Žízeň Petrovice - FC Kovostroj Křetín 1:3, S.K.A. Křtiny - Support Šebetov 1:5.
   7. kolo: FPO Blansko - FC Dynamo Čížovky 11:3, Support Šebetov - Žízeň Petrovice 2:3, Sokol Chrudichromy - S.K.A. Křtiny 1:5, TJ Sokol Lysice - TJ Sokol Valchov odloženo.
   Základní soutěž, 6. kolo: Těchov-Obůrka - Šošůvka 1:10, Šebrov - Kuničky 5:2, dohr. 5. kolo: Kuničky - Těchov-Obůrka 2:0.
   7. kolo: Krasová - Šebrov 3:9, FC Borotín - Těchov-Obůrka nehl., Šošůvka - Kuničky 10:2.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - KOPANÁ
   10. 6., 10.30 h Boskovice - Miroslav, 11. 6., 10.30 h Rájec-Jestřebí - Sparta Brno,
   ATLETIKA
   5. - 6. 6., Olympiáda dětí a mládeže, Blansko. 7. 6., 17.30 h Hraběnka Cup, Skalní mlýn - Macocha.
   JEZDECTVÍ
   10. 6., 11 h Parkurové závody, areál Národohospodářské školy Boskovice.
  


Napsali nám

Kleptomanská nenechavost
„V tomto obchodě jsem dnes nakupovala naposledy,“ prohlásila mladší žena, když po zaplacení u pokladny v potravinové samoobsluze na náměstí v Boskovicích marně hledala na místě, kam se odkládají tašky, igelitku s ovocem a zeleninou. Před týdnem zde prý přišla stejným způsobem o nákup masa a uzenin.
   Jak uvádějí obchodníci v některých prodejních jednotkách, v poslední době se podobné nešvary začínají rozšiřovat i v menších městech. Většinou se jedná o organizované skupiny lidí, kteří okrádají nejen samotné zákazníky, ale snaží se odcizit zboží i vybavení prodejen. Z malého obchůdku nedaleko náměstí se před časem zloděj nerozpakoval odcizit přenosný počítač, v obchodě s chovatelskými potřebami se šikovný lapka při krátké nepozornosti prodavačky zmocnil i celodenní tržby z nezajištěné pokladny.
   Jak uvádějí statistiky, Česká republika drží mezi zeměmi Evropské unie neradostný primát. Škody způsobené krádežemi v obchodech představují u nás 1,4 procenta z celkového obratu obchodníků. Velká část ztrát připadá na vrub zákazníků ale někde se na trestné činnosti podílí i personál. Nejvíce zboží se ztrácí v předvánočním období hlavně v sortimentu potravin, kosmetiky a oděvů. Některé větší supermarkety se vybavují stále dokonalejšími kamerovými systémy, zákazníky hlídají pracovníci bezpečnostních agentur, ale někdy jen s malým úspěchem. Menší prodejny nemohou naopak vzhledem k pořizovacím nákladům počítat s těmito prvky zabezpečení. Důvodů, proč se stále více lidí uchyluje ke krádežím, je uváděno několik.
   Zcela ojediněle se objevuje také kleptomanie, chorobná závislost člověka ve snaze něco ukrást. Před několika lety bydlela v naší ulici možná podobně postižená starší paní. V samoobsluze, kde kradla většinou máslo a vajíčka a její jméno se objevilo pro výstrahu na dveřích prodejny, se ještě několikrát v krátkých intervalech zaměřovala na mýdla a prací prášky.
   Jak bylo ovšem dokázáno, ti skuteční nenechavci mají v současné době nad ojedinělými kleptomany drtivou převahu.
Milan Křesťan  


Klub seniorů rekapituluje
S koncem školního roku Klub seniorů při KZMB v Boskovicích přerušuje dočasně svou činnost a při té příležitosti se ohlíží zpět.
   Není toho málo, co mohli během roku aktivní členové, ale i nepravidelní návštěvníci s Klubem prožít. Hned v říjnu pro tradičních oslavách Dne seniorů se mohli zájemci zúčastnit prohlídky židovského města s odborným průvodcem. Babí léto členy Klubu vylákalo na procházku po vodních dílech říčky Bělá spojenou s prohlídkou Arboreta p. Janků. Na podzim přišel vhodný čas na procvičování znalostí práce s PC a internetem a i na besedy, ať již se zástupkyněmi sociálního odboru či zástupci Městské a státní policie. Jejich informace byli určitě cenné a poučné. Někteří ze sportovně založených členů klubu mohli také koncem roku využít nabídku využití nově otevřených lázní v hodinách vyčleněných pouze seniorům a handicapovaným občanům. V prosinci byla v Klubu uspořádána beseda o severských zemích s projekcí snímků Mgr. Vlasty Bekové a členové se mohou těšit na další zážitky a hlavně obdivuhodné znalosti paní profesorky. Nový rok byl již tradičně v klubu přivítán s písničkou a dobrou náladou. Opět v průběhu února až dubna nechybělo poučení v rámci besed s PhDr. Helenou Janíkovu o historii Židů v Boskovicích. Své zážitky z buddhistického kláštera nám popsala Daniela Meluzínová. Jak trénovat paměť seniorům poradila PhDr. Ilona Pešová, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny v Boskovicích, ale možná by se její rady hodily i některým z našich politiků…
   S jarem, které si letos dalo poněkud načas, klub vyšel do přírody – i když 2. díl procházky Vodní díla říčky Bělá skončil v prudkém lijáku, druhá procházka Městská zeleň již proběhla za relativní přízně počasí. Určitě bylo nesmírně zajímavé zjistit, jaké vzácné a cenné rostliny se na rozlehlém území města nacházejí. Je škoda, že takovou procházku neabsolvují třeba děti z mateřských a základních škol. Možná by se tak mohlo zabránit některým vandalským činům z jejich strany. Vždyť kde chybí poučení, chybí úcta a i zde by se mohla rodit láska k přírodě a zeleni v našem bezprostředním okolí. Poslední středa v květnu patřila rozloučení se sezónou v Klubu opět s harmonikou p. Zemánka a úplný závěr bude patřit 7. června zájezdu do Olešnice na Moravě a prohlídce modrotiskové dílny rodiny Danzingerů a na podzim loňského roku nově zpřístupněného kunštátského zámku.
   Jménem Klubu si na tomto místě dovoluji poděkovat všem našim lektorům besed a vycházek, všem členům za jejich účast na pravidelných klubových setkání, Lence Ošlejškové z Gymnázia Boskovice za aktivní pomoc našim členům při jejich práci s internetem a všem těm, kteří se o práci Klubu zajímají. Budeme se těšit, že na podzim mezi nás přijdou jak stávající, tak i nové tváře, které se nebojí svého věku. Vždyť stáří není nemoc, ale nová kvalita života!
   
   Taťána Reiblová, KZMB
  


Pozvánka do Domova – penzionu pro důchodce
Kouzelnice Vesna už proměnila ospalou zem v kvetoucí krásku. Vylepšila nám náladu, snažila se dokonce vyhladit úsměvem alespoň některé naše vrásky a zve nás všechny do přírody. Promítání filmů, kterými nám zpestřovala dny letošní doopravdy dlouhé zimy jsme vyměnili za vycházky a krátké výlety do přírody v blízkém okolí.
   Minulý pátek jsme vyjeli směr Hybešova ulice. Téměř na jejím konci nás už čekala usměvavá paní Žilková. Mile nás přivítala a protože jsme většina z nás „dříve narození“ připravila nám posezení na sluníčku. Velmi zajímavě nám vyprávěla historii vzniku a zachování sochy T. G. Masaryka. Tuto sochu (v nadživotní velikosti) vytvořil Jaroslav Oderský – lidový boskovický malíř a sochař. Jeho dílo přetrvalo II. světovou válku i období po roce 1945 až do dnešních dnů. Jen nadpis „Pravda vítězí“ a znak nad sochou musely být odstraněny, aby nepřilákaly pozornost těch, kteří se snažili náš národ porobit. S obdivem jsme sledovali postavu T. G. Masaryka v rozkvetlých šeříkových keřích. Tip na tento krátký výlet vznikl na podzim minulého roku při besedě se členy Klubu přátel Boskovic v penzionu pro důchodce.
   Mnoho boskovických rodáků ani o soše neví. Všem těm, kteří se zasloužili o její zachování patří velký dík. Stejně tak děkujeme paní Boženě Žilkové, která nám prohlídku umožnila.
   Krátké výlety patří k našim nejoblíbenějším aktivitám, ale nejsou zdaleka jedinou. Chcete vědět více o životě obyvatel penzionu, shlédnout ukázky z aktivizačního programu seniorů, výstavku pletených hraček nebo si prohlédnou společné prostory penzionu. Při příležitosti 15. výročí vzniku Městské správy sociálních služeb Boskovice Vás zveme na den otevřených dveří v Domově – penzionu pro důchodce v Boskovicích ve středu 14. června 2006 v době od 10 – 17 hodin. Se svým pásmem přijdou pozdravit klienty děti z MŠ na ul. Bílkova, otevřeme internetovou kavárnu pro seniory a v 15.00 hodin předvede své vystoupení pěvecký kroužek obyvatel.
   
   J. Kostohryzová, J. Krčmářová, Domov - penzion pro důchodce
  


Májová recese
K životu našich předků neodmyslitelně patřilo zachovávání starých zvyků a obyčejů. Pomáhalo jim zpříjemňovat a ulehčovat těžký venkovský život. Dnes je doba trochu jiná, ale ke starým zvykům a obyčejům se naše společnost opět vrací. Jedním z nich je i stavění máje.
   V Paměticích má tento zvyk bohatou tradici, máj stavíme každoročně. Jenže máj postavit nestačí, je třeba ho celý květen hlídat, aby ho sousedi neukradli. Je to snad jediný druh krádeže, který nikoho nepohoršuje, patří to k věci. Většina mladých u nás studuje, přes týden jsou v internátech, ostatní musí ráno brzy vstávat do práce.
   Letošní májové noci byly mimořádně chladné, do hlídání se nikomu moc nechtělo. I naši hlídači trochu polevili. Jednou ráno, místo štíhlého ozdobeného máje, zůstal jen uřezaný pařez, máj ležel v trávě. To se pomstili mladí ze Světlé za to, že jim naši před několika dny, a také loni, máj také ukradli. Do večera stál ale máj nový. Byl sice trochu menší, ale vypadal velice neobvykle. Měl tři vršky, u kterých visely nápisy: Světlá, Uhřice, Úsobrno. Tam všude naši před několika dny máje ukořistili.
   Poslední májovou neděli dopoledne, po tradiční poutní mši svaté u kapličky na návsi, během družného posezení při hudbě a zpěvu, byl máj slavnostně skácen.
   Další díl bohatého kulturního a společenského života je u nás minulostí.
   
   František Staněk, Pamětice