Noviny Info pro turisty Kalendář akcí
AKTUÁLNÍ ČÍSLO
Přečtěte si
Z Regionu
Kultura
Informace
Sport
Napsali nám
INZERCE
Prodám
Koupím
Bydlení
Seznámení
Různé
Podmínky inzerce
ARCHIV
Minulé číslo
Předminulé číslo
Starší čísla
Archiv
Vyhledávání
UŽITEČNÉ KONTAKTY
Redakce
Další kontakty
 
Přečtěte si
Kdo si hraje, nezlobí
Volební místnosti se otevírají už v pátek
Požární sport se těší velké oblibě
 
Z Regionu
Fabriku už se snad konečně podaří prodat
Žáci boskovické školy se mohou učit v přírodě
Betany má nové auto pro svoz klientů
Práce pro rodinu je rovnocenná práci profesní
Mateřské centrum uspělo při žádostech o granty
Sbírají věci pro budoucí muzeum
V Lysicích předváděli zemědělské stroje
Anketa předvolební
V agrocentru Ohrada otvírají relaxační a rehabilitační zařízení, zatím za úplatu. Jedná se i s pojišťovnami
Podél Svitavy vznikne cyklotrasa
Konečně chodník
 
Kultura
Otevřou naučnou stezku městem
Projekt kartografického centra se začíná naplňovat
Na Olešnickou kytku letos přijede Jirka Schmitzer či Jablkoň
Příběh Serenyiů
Haiku
 
Informace
O prázdninách čeká základní školu úprava topení
Otevřou nové dětské dopravní hřiště
Hvězdná obloha v prvním letním měsíci
Policie ČR informuje
 
Sport
Hotovo! Fotbalisté Rájce-Jestřebí jsou tři kola před koncem v divizi
Dvojice Svitávky Lukáš Richter, Ladislav Dvořák je třetí v Evropě
Nejlepší sportovci vyrůstají ve Velkých Opatovicích
Streetball
Ivan Vojta slaví šedesát
Svůj svátek děti oslaví sportem
Výsledkový přehled
Sportovní kalendář
 
Napsali nám
Voličův volič
Děti vyrazily za Karlem IV.
 
Přečtěte si

Kdo si hraje, nezlobí
Před budovou školy na náměstí 9. května soutěžily ve čtvrtek děti v jízdě na kolech. Akce nazvaná Kdo si hraje nezlobí tak připoměla, že se blíží dny, kdy děti slaví svůj svátek.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Volební místnosti se otevírají už v pátek
O k r e s B l a n s k o - Volič si vybere stranu, preferenční hlas může dát dvěma kandidátům z ní
   
   Předvolební kampaň vrcholí. Do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky už zbývá jen pár dní. Po čtyřech letech budeme znovu rozhodovat, jaké bude pro příští čtyřleté období rozložení politických sil v dvousethlavé dolní komoře parlamentu. Volební místnosti ve městech a obcích se otevřou v pátek 2. června v době od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. června od 8 do 14 hodin. Nejpozději dnes by měli všichni voliči obdržet hlasovací lístky.
   To, že jsou volby za dveřmi, nemůže přehlédnout snad nikdo. Jednotlivá uskupení volí nejrůznější metody, jak přilákat voliče -inzeráty, televizní šoty, billboardy, plakáty, mítinky, různé upomínkové předměty, debaty, besedy. Do sněmovny se ovšem dostanou jen ty strany, které získají více než pět procent odevzdaných hlasů.
   Voliči v našem okrese si stejně jako voliči v celém Jihomoravském kraji budou moci vybrat z 21 politických subjektů (bylo jich 23, ale Česká pravice a Helax - Ostrava se baví mi­nulý týden stáhly kandidaturu). Na hlasovacích lístcích v kraji je celkem 545 kandidátů (v celé republice jich je na 5 tisíc). Kandidátní listina v Jihomoravském kraji může obsahovat maximálně 34 jmen, čehož využilo 9 stran nebo hnutí. Pouze jedno jméno na kandidátce má Balbínova poetická strana, jen dvě jména mají dvě strany.
   Ze všech jihomoravských kandidátů je 41 procent bez politické příslušnosti. Výhradně straníci jsou na kandidátních listinách KDU-ČSL, ODS a ČSSD.
   Mezi kandidáty výrazně převažují muži, tvoří téměř tři čtvrtiny z celkového počtu. Za Jihomoravský kraj kandiduje pouze 146 žen. Na prvních pěti místech kandidátek se dokonce vyskytuje pouze 24 žen, z toho 5 připadá na kandidátku Strany rovnost šancí, která je výhradně ženská. V celorepublikovém měřítku je poměr kandidátů pouze mírně příznivější ve prospěch žen než v našem kraji.
   Průměrný věk kandidátů je 46 let. Mladých do 29 let je 77, což je 14 procent z celkového počtu. Největší zájem kandidovat má věková skupina třiceti až devětačtyřicetiletých – 44 procent. Jen o málo početnější je skupina padesátiletých a starších. Nejstarším kandidátem je čtyřiaosmdesátiletý Jan Svoboda z Brna, který kandiduje na 24. místě za Českou stranu národně socialistickou.
   K volbám je nutné přijít s platným občanským průkazem, případně pasem, kvůli prokázání totožnosti a státního občanství České republiky. V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič do úřední obálky pouze jeden hlasovací lístek té strany, kterou si vybral. Na tomto lístku může zakroužkovat nejvýš u dvou kandidátů, že jim dává přednost. Při dostatečně velkém počtu preferenčních hlasů se takový kandidát může posunout před ty, kteří jsou na kandidátce výš. Lístek v úřední obálce pak vhodí do volební schránky. Volič může ze závažných, zejména zdravotních, důvodů požádat, aby za ním členové volební komise přišli s přenosnou volební urnou.
   Před volbami i v době voleb je na odboru vnitřních věcí boskovické radnice k dispozici telefonní číslo 516 488 720, kam je možné si zavolat v případě jakýchkoliv nejasností týkajících voleb. Boskovická radnice vychází vstříc také těm voličům, kteří zjistí, že jejich občanský průkaz je neplatný. Po celou dobu voleb (v pátek od 8 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 h) bude na odboru vnitřních věcí, v budově úřadu na náměstí 9. května ve druhém poschodí, zajištěna stálá služba pro výměnu takových dokladů. Je třeba přinést jen starý občanský průkaz a dvě fotografie.
  


Požární sport se těší velké oblibě
O k r e s B l a n s k o (tt) - Požární sport se v naší zemi těší tradičně velké oblibě. Přestože to není všeobecně známo, věnuje se mu značná část obyvatelstva. Podle informací celostátního občanského sdružení Český hasič čítá základna dobrovolných hasičů přes tři sta tisíc členů, aktivně se u nás požárnímu sportu věnuje přes sedm tisíc lidí.
   Na našem okrese vzniklo před třemi lety občanské sdružení Velká cena Blanenska, které pořádá stejnojmennou soutěž a snaží se rovněž požární sport popularizovat. „Spousta lidí hasiče řadí spíš mezi hospodské povaleče, což se snažíme vyvracet i naší Velkou cenou. V poslední době u nás popularizaci požárního sportu pomohlo hlavně pořádání Mistrovství Evropy profesionálních hasičů, což byla obrovská akce,“ říká předseda sdružení Aleš Havelka.
   Velká cena Blanenska v požárním útoku navázala na předchozí ročníky Okresní ligy, kterou zastřešovalo okresní sdružení hasičů v Blansku. Založení samostatného sdružení pomohlo soutěž zatraktivnit a získat pro ni lepší finanční zázemí. „S okresním sdružením však dále úzce spolupracujeme a vzájemně si pomáháme. Příkladem dobré spolupráce může být výchova nových rozhodčích pro požární sport,“ vysvětluje Aleš Havelka.
   Požární útok je označován jako královská disciplína požárního sportu. „Jedná se o kolektivní disciplínu, ve které soutěží sedmičlenné týmy, jejichž úkolem je pomocí dvou hadic dostat vodu z nádrže do požární stříkačky a následně ji útočným vedením protlačit skrze tři širší a čtyři užší hadice a sestříkat terč, na který je připojena elektronická časomíra. Ženy mají trať zkrácenou o jednu hadici, tedy o dvacet metrů,“ přibližuje soutěž Havelka, který je kromě organizátora sám aktivním vyznavačem požárního sportu.
   Velké ceny Blanenska se účastní v průměru dvacet osm mužských a šestnáct ženských družstev. Během sezóny se tak na různých místech okresu koná dvanáct bodovaných a tři kandidátské soutěže. Které soutěže budou bodované, vybírá každoroční valná hromada sdružení, hlasovací právo získává tým, který se zúčastní alespoň devíti soutěží. Ceny získávají soutěžící v každé jednotlivé soutěži a body se jim dále sčítají pro vyhodnocení celého seriálu. Celkový vítěz pak získává největší procentní podíl na jackpotu, který v průběhu sezóny narůstá.
   Soutěž se v tomto roce dočkala jedné podstatné změny. V minulosti se body započítávaly pouze okresním týmům, letos se soutěž otevírá a může v ní zvítězit mužstvo odkudkoli. „Týmy z jiných okresů jezdily už dříve, až teď však mají možnost získávat body do celkového seriálu, soutěži se tak opět zvýšila dramatičnost,“ upřesňuje Havelka.
   Vrcholem soutěže je závěrečné slavnostní vyhlášení výsledků, které loni proběhlo v Šošůvce. „Akci honosně nazýváme Noc vítězů, připravujeme na ni velkoplošná videa se záznamy ze soutěží. Účast byla loni asi šest set lidí,“ říká Havelka. Zájem o požární sport a vůbec o dobrovolné hasiče je u nás opravdu velký. „Dobrovolní hasiči jsou v každé vesnici. Když se u nás v Sychotíně narodí nové dítě, hned víme, že bude brzo motat hadice,“ usmívá se Aleš Havelka.
  


Z Regionu

Fabriku už se snad konečně podaří prodat
S v i t á v k a - Je ale otázka, zda tím klesne ve Svitávce nezaměstnanost
   
   Po téměř pěti letech od vyhlášení konkurzu na společnost Amcan Trading se v brzké době správci konkurzní podstaty snad konečně podaří prodat chátrající objekt bývalé textilní továrny ve Svitávce. Zkrachovalá firma byla posledním majitelem objektu, ve kterém ukončila výrobu na podzim roku 2001.
   „Nyní mám na stole vážné nabídky dvou potencionálních zájemců, které zvažuji. Rozhodující bude samozřejmě nabízená cena. Prodej by se měl uskutečnit v nejbližší době,“ sdělil konkurzní správce Pavel Večeřa. Podle jeho slov je s tímto postupem srozuměn i věřitelský výbor. Objekt se před více než rokem nepodařilo prodat v dražbě, proto byla zvolena forma přímého prodeje.
   Cenu, kterou jsou kupci ochotni za budovu zaplatit, ani jejich jména zatím správce neprozradil. „Jeden z nich by chtěl v objektu rozjet výrobu, ale ne v textilním oboru. Počítá se zaměstnáním lidí ze Svitávky. Druhý se ohledně svých plánů nevyjádřil,“ dodal Pavel Večeřa.
   Obnovení výroby látek ve Svitávce už několik let slibuje bývalý ředitel firmy Amcan Ludvík Ráb, který se k tomu účelu podílel na založení společnosti Lana Svitávka. V roce 2002 učinil dva neúspěšné pokusy o obnovení výroby, ale protože neplnil smluvní vztahy se správcem konkurzní podstaty, ten záhy nájemní smlouvu vypověděl. Firma Lana Svitávka dodnes dluží mzdy svým zaměstnancům. Ředitel jednomu z nich dokonce nevrátil ani osobní půjčku ve výši 280 tisíc korun. Dluží i dalším lidem, od kterých si půjčil na plánovaný rozjezd podniku. Neustále slibuje, že peníze vrátí, koupí objekt od konkurzního správce a obnoví výrobu. I pro naše noviny loni v listopadu prohlásil, že v prosinci bude mít peníze od zahraničního investora a objekt od konkurzního správce koupí, zaplatí všechny dluhy a na jaře rozjede výrobu. Nic z toho se však nestalo. Vyjádření Ludvíka Rába se nám minulý týden ani po mnoha pokusech nepodařilo získat.
   Správce konkurzní podstaty ovšem sdělil, že Ludvíku Rábovi objekt určitě neprodá. „To je vyloučeno. Už dávno jsem řekl, že s lidmi kolem pana Rába odmítám spolupracovat. Mezi potencionálními kupci nefiguruje.“
   S uzavřením fabriky přišly o práci více než dvě stovky lidí. V mikroregionu Svitávka i po téměř pěti letech zůstává jedna z nejvyšších měr nezaměstnanosti v celém okrese Blansko. Na konci letošního března činila 12 procent, průměr v okrese byl 7,7 procenta.
  


Žáci boskovické školy se mohou učit v přírodě
B o s k o v i c e - Novou učebnu v přírodě má Základní škola Boskovice. Ta vznikla přeměnou typické školní zahrady pro pěstitelské práce za budovou rezidence. „Děti v posledních letech tráví spoustu času u počítačů. Ve většině zemí se proto snaží dostat je zpět do přírody. I u nás se školní zahrady začínají přebudovávat na učebny v přírodě. Nejsou určeny jen pro výuku pěstitelských prací, ale chceme zde vyučovat v podstatě každý předmět,“ uvedl ředitel školy Vladimír Ochmanský. Přírodní oázu bude využívat například i školní družina.
   Prostředí nové učebny je velmi příjemné. Dominuje jí altán pro výuku, kam se pohodlně vejde jedna školní třída. Jsou zde pěstební záhony, posezení u ohniště, sluneční hodiny, ukazatel světových stran, nářaďovna, bylinková spirála, skleník, krmítka pro ptáky, kompostéry či nápaditý hřbitov odpadu s uvedenou dobou rozpadu různých druhů odpadu. Vedení školy má další plány na zkrášlení učebny – chce například zprovoznit studnu, vysázet zeleň nebo instalovat názorné tabule seznamující žáky s rostlinami a živočichy vyskytujícími se na Boskovicku.
   Učebnu budou využívat žáci z budov školy na ulici Sušilova a na náměstí 9. května. „Zahrada se mi teď moc líbí, nejhezčí je asi ten altánek. Už teď sem chodíme a těším se, jak zde budeme všechno využívat,“ uvedla například Tereza z 5. D.
   Při utváření podoby učebny v přírodě měla hlavní slovo učitelka Jarmila Nezvedová, která pěstitelské práce učí již řadu let. „Strašně mě to baví, stalo se to mým koníčkem. Přihlásila jsem se na zájezd brněnských ekologických sdružení Chaloupky a Lipka Toulavý autobus, který putoval po zahradách v republice i v zahraničí, byli jsme v Polsku, Rakousku i Německu. Odtud jsme čerpali inspiraci pro naši učebnu. Vykládání o přírodě ve škole je k ničemu, je třeba děti do přírody dostat.“ Podle Nezvedové může být výuka v přírodě i efektivnější. „Když je ve škole vedro, děcka si tady sednou do chládku, po cestě se protáhnou a pak daleko více vnímají, výuka je intenzivnější. Potvrzují to i ředitelé škol, kde již takové učebny mají,“ dodala.
   Pořízení nové učebny přišlo celkem asi na 200 tisíc korun. Škola k vlastním prostředkům přidala grant z krajského úřadu a příspěvek z nadace Veronica.
Pro děti bude výuka v učebně v přírodě i relaxací.
Foto: Leona Paroulková  


Betany má nové auto pro svoz klientů
B o s k o v i c e - Velkou pomocí pro klienty i personál charitního domu Betany Boskovice je nový vůz Volkswagen transportér. Díky němu mohou do Betany a zpět do jejich domovů svážet klienty i z okolních obcí. V pátek vozidlo požehnal farář Pavel Koutník z Benešova a auto bylo slavnostně předáno těm, kterým bude sloužit.
   Nové vozidlo už v Betany nutně potřebovali. „Naše staré auto už neprošlo technickou kontrolou a přibylo nám vozíčkářů. Pro obsluhu bylo namáhavé sundat klienta z vozíku, dát ho do auta a pak zase zpátky, pro klienty to bylo nepříjemné. Nové vozidlo má rampu a je přizpůsobené pro naše účely, takže se do něj klienti pohodlně dostanou i na vozíku,“ uvedla vedoucí Betany Marie Zouharová. Auto je určeno pro devět osob, z toho dva vozíčkáře.
   Vozidlo přišlo na 953 tisíc korun. Podařilo se ho pořídit díky státní dotaci ve výši 710 tisíc korun, výtěžku z charitního vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, příspěvku nadace ČEZ i díky drobným dárcům včetně rodičů klientů. „Pro získání státní dotace udělal velký kus práce poslanec Ladislav Šustr, proto mu zde dnes osobně moc děkuji,“ řekla dále Marie Zouharová. „Když jsem po vystoupení Ondráše zjistil, že chybí ještě stonásobek získané částky, tak jsem začal lobbovat,“ řekl k tomu Šustr.
   Charitní dům má třicet klientů. Z nich je pět na vozíku, jeden nevidomý a dva chodí o berli. Svozu do zařízení a zpět domů využívají asi dvě třetiny z celkového počtu. „Auto využijeme i na jiné účely, třeba na výlety nebo na nákupy,“ dodala vedoucí Betany.
Nové vozidlo umožní příjemné nastupování pro vozíčkáře i jejich obsluhu.
Foto: Leona Paroulková  


Práce pro rodinu je rovnocenná práci profesní
B l a n s k o - Porodit dítě a zůstat s ním tři či čtyři roky doma nemusí být při návratu do zaměstnání handicap. Právě o tom se snaží přesvědčit maminky na mateřské dovolené kurs aktivního rodičovství, jehož osmi lekcemi během dubna a května prošlo čtrnáct maminek na rodičovské dovolené z Blanska a okolí.
   V jednotlivých lekcích se zde maminky utvrzovaly v tom, že i doma při péči o rodinu se dají rozvíjet různé dovednosti, které jsou důležité i pro jejich budoucí zaměstnání. „S dětmi musíte nutně umět improvizovat, musíte se naučit si práci dobře zorganizovat, rozvíjíte tvořivost. Obecně se dá říct, že trénuji dovednosti směřované k ostatním. V zaměstnání je hlavní výkon, tedy něco měřitelného, proto může často vznikat u žen na mateřské pocit, že doma je to o ničem. V kurzu se ženy snažíme vést k tomu, aby si svoji hodnotu nejen uvědomovaly, ale i dál rozvíjely,“ říká při jedné hodině lektorka Milana Vykydalová z blanenského Rodinného centra, která je v Blansku zároveň koordinátorkou projektu nazvaného Podpora uplatnění žen s dětmi na trhu práce – vzdělávací program.
   „Pokud se maminky naučí využívat mateřskou dovolenou jako součást osobního růstu a naučí se vidět dovednosti, které péčí o rodinný život prohlubují, naučí se také sebe považovat a udrží si tak svoji hodnotu na trhu práce,“ dodává autorka projektu Marie Oujezdská z Národního centra pro rodinu. Podle ní kurz právě proto, že pomáhá ženám k udržení jejich zaměstnatelnosti, podpořil finančně Evropský sociální fond i státní rozpočet. Maminky tak nemusí za jednotlivé lekce platit.
   Samy maminky vnímají, že narození a péče o dítě je zpočátku plně naplňuje, dříve či později poznají, že okolí je nebere natolik vážně, jako když chodily do práce a vydělávaly peníze. Bojují ale zároveň s obavou, jak zvládnou zároveň práci a domácnost, když manžel tráví v zaměstnání mnohdy celé dny a na jeho pomoc tak nelze příliš spoléhat. „Díky kurzu jsem si začala sama sebe víc vážit a zvedla jsem si sebevědomí,“ říká jedna z účastnic kurzu Ilona Bočková. „Se sebevědomím pak nebude tak těžké hledat zaměstnání, naučily jsme se vnímat a prezentovat svoje pozitivní vlastnosti. Měly jsme také čas uvědomit si, jaké bychom chtěly být a našly jsme motivaci,“ dodává další z maminek Eva Kubíčková.
   Ženy na rodičovské dovolené z Blanenska se mohou vzdělávat dál i v novém školním roce. Rodinné centrum totiž od září připravuje motivační kurz pro ženy před nástupem do zaměstnání. „V Brně jej už absolvovalo asi sto dvacet žen. Účastnice se shodují v tom, že výrazně přispěl k upevnění jejich sebevědomí, pomohl k uvědomění si přínosu jejich dosavadní činnnosti na „pracovišti domácnost“ pro jejich budoucí profesní zařazení a poskytl jim příležitost získat orientaci ve vlastních přáních a možnostech i v požadavcích trhu práce. Důležitou součástí kurzu je výuka práce na počítači,“ doplnila Marie Oujezdská.
   Informace nebo přihlášení se do kurzu je možné na emailové adrese milana.vykydalova@centrum.cz nebo telefonicky na mobil 739 078 030. Podrobnosti jsou také na www.rodiny.cz.
   
   Iva Šebková
  


Mateřské centrum uspělo při žádostech o granty
B o s k o v i c e (tt) - Dosáhnout na takzvané evropské peníze se podařilo boskovickému mateřskému centru. Uspělo se dvěma projekty, které jsou zaměřeny zejména na pomoc ženám při uplatnění na trhu práce. Celkem získalo mateřské centrum jeden a čtvrt milionu korun, přičemž největší částka jeden milion korun připadá na společný projekt čtyř center z jihomoravského kraje.
   Milionovou dotaci mateřské centrum obdrželo ze Společného regionálního operačního programu jihomoravského kraje. Tento rozsáhlejší projekt nazvaný Vzdělávání jako prevence sociálního vyloučení nabídne vzdělávací, resocializační a poradenské aktivity pro dlouhodobě nezaměstnané ženy v Tišnově, ve Vyškově, v Brně a v Boskovicích. Boskovické mateřské centrum je iniciátorem a žadatelem celého projektu. „Projekt začne v listopadu a bude trvat 16 měsíců. Je zaměřen hlavně na vzdělávání maminek a další servis pro dlouhodobě nezaměstnané ženy,“ vysvětluje Dagmar Hamalová z boskovického mateřského centra.
   V rámci projektu budou organizovány kurzy, besedy a konzultace, které budou bezplatné a maminky budou mít navíc zajištěno hlídání dětí. Proběhne kupříkladu přednáška zaměstnance úřadu práce, následovat budou kurzy o kariéře ženy a individuální konzultační program, který bude zajišťovat personální agentura. „Žena dostane základní informace o možnostech uplatnění na trhu práce, o rekvalifikacích, nebo o tom, jak se připravit na pohovor u zaměstnavatele. Program vybrané personální agentury pomůže ženám reflektovat vlastní osobnostní a profesní předpoklady a prohloubí jejich komunikační dovednosti. Pořádat budeme také počítačové a jazykové kurzy,“ upřesňuje Dagmar Hamalová. Součástí projektu jsou rovněž psychoterapeutické aktivity. „Mateřská dovolená je specifická situace. Když je žena dlouho doma, může mít i problémy s vystupováním na veřejnosti a s komunikací,“ doplňuje Hamalová.
   Poslední etapou projektu budou poradenské služby v oblasti pracovně-právní, sociální a psychologické. To by mělo maminkám přinést kupříkladu možnost zorientovat se v sociálních dávkách nebo jí pomoci nalézt pravého odborníka při potížích s výchovou dítěte.
   Druhý projekt se jmenuje Sociálně-pracovní služby pro matky po mateřské dovolené a byl podpořen Nadací rozvoje občanské společnosti částkou dvě stě padesát tisíc korun. „Je to projekt opět zaměřený podobným směrem, ale je více orientovaný na vnitřní strukturu naší organizace. Zajišťuje nám supervizi a možnost vzdělávání našich organizátorek. To může v důsledku znamenat pozitivnější hodnocení při projednávání budoucích projektů,“ vysvětluje Dagmar Hamalová.
   Peníze, které mateřské centrum získalo na své projekty, pochází v obou případech z evropského sociálního fondu. „Důležité pro nás je, že jsme zjistili, že umíme psát projekty na evropské úrovni a můžeme v tomto směru dále pokračovat,“ říká Dagmar Hamalová, která působí jako koordinátorka obou projektů. Posledním problémem zůstává nutnost předfinancování první etapy rozsáhlejšího projektu. V mateřském centru tak musí sehnat dvě stě tisíc, které budou proplaceny až zpětně. Nevýhodou je, že Jihomoravský kraj ani boskovický městský úřad pro tyto účely neposkytují podobným organizacím půjčky. Tyto vstupní náklady se tedy centrum bude snažit pokrýt z podnikatelských zdrojů. Další podmínkou pro získání dotace je, že projekt musí alespoň v určité míře pokračovat dalších pět let. Výhodné oproti tomu je, že oba projekty nevyžadují žádnou finanční spoluúčast.
   Partnerem obou projektů je střední pedagogická škola, jejíž studentky se budou podílet na hlídání dětí. Významná je i podpora boskovické římskokatolické farnosti, která poskytne pro aktivity projektu prostory.
   
  


Sbírají věci pro budoucí muzeum
L e t o v i c e - Letovičtí plánují zřídit ve městě muzeum. Zatím není jasné, kdy to bude, ale každopádně už se pomalu shromažďují předměty do budoucí expozice. Nyní radní stanovili pravidla o způsobu a evidenci shromažďovaných předmětů a darů. „Jde o to, dát tomu řád. Chceme, aby lidé měli jistotu, že se jejich věci nikde neztratí,“ řekl k tomu místostarosta Letovic Bohuslav Kuda.
   Muzeum by mělo vzniknout v domě pod kostelem, který patří městu. Město už má i studii na úpravy objektu, ve kterém dříve bývala škola a později hasičská zbrojnice, na muzeum. Různé dokumenty, předměty, obrázky a další věci mající vztah k letovickému regionu shromažďuje Městské kulturní středisko.
  


V Lysicích předváděli zemědělské stroje
L y s i c e - Na čtyři stovky lidí přilákaly ve středu do Lysic na pole praktické ukázky zemědělské techniky. Ty se zde konaly v rámci jednoho ze sedmi předváděcích dnů výrobků firem Pöttinger a Zetor, které probíhaly po celé republice.
   Na pozemcích společnosti Zeas Lysice, která akci spolu se společností Agrie Brno pořádala, byla k vidění řada moderních strojů, které zemědělcům ulehčují práci. Všichni měli možnost si je důkladně, nejen zvenčí, prohlédnout. Ovšem největší zájem byl o praktické ukázky. Když na pole vjel traktor Zetor v agregaci s žacím strojem a poté se shrnovačem píce a lisem, mizel porost vojtěšky doslova před očima. Akce byla také vhodnou příležitostí pro setkání zemědělců a vyměnění si zkušeností, nabídky využily rovněž školy se zemědělským zaměřením.
   Podle předsedy firmy Zeas jsou dnes zemědělské podniky schopny čelit konkurenci jen vyšší produktivitou práce. „A jedním z předpokladů zvýšení produktivity je výkonná technika. Takovéto akce pořádáme pravidelně, abychom věděli, co se vyrábí, zda to může obstát v konkurenci i ve světovém měřítku. Dnešní předváděcí akci hodnotím jako zdařilou. Jsme rádi, že přijeli i studenti, protože se stejně jako podobné další podniky potýkáme s problémy, že po odchodu starších zaměstnanců do důchodu prakticky nemáme odkud brát traktoristy či ošetřovatele skotu,“ konstatoval František Vítek.
   Podle obchodního zástupce rakous­ké firmy Pöttinger pro Českou a Slo­venskou republiku Zdeňka Bílého je spolupráce této firmy se Zetorem výhodná pro obě strany. „Je to spojení dvou značek, které mají v daných segmentech na trhu pozici číslo jedna. Zetor má sedmdesáti až osmdesátiprocentní podíl na trhu v kategorii traktorů do 120 koní, Pöttinger je dnes jednička v pícninách. Ve Vodňanech testujeme traktory Zetor a naše stroje v jedné agregaci, takže když jdou veškeré novinky do provozu, víme, že agregace spolu fungují. I z estetického hlediska si myslím, že stroje k sobě patří. Tyto předváděcí akce mají význam hlavně v tom, že lidé na vlastní oči vidí, že stroje fungují, i když některým kombinacím třeba předem nevěřili."
Lidé měli o předvádění zemědělské techniky velký zájem.
Foto: Lubomír Slezák  


Anketa předvolební
B o s k o v i c k o - Po čtyřech letech jsou tu opět volby do poslanecké sněmovny. Vrcholí předvolební kampaň, kandidáti mají na přesvědčení nerozhodnutých voličů již jen pár dnů. Voličů z regionu jsme se ptali, zda půjdou k volbám, koho budou volit, podle čeho se rozhodovali, čí kandidátku vhodí do urny, zda je ovlivnila předvolební kampaň nebo jestli z přesvědčení či tradice volí stále svou oblíbenou stranu.
   Jiří Stříž, 63 let, Boskovice
   K volbám určitě půjdu. Volit budu ODS. Myslím si, že tady musí být pořádek, musí tady být silná strana, která by naši zem nějakým způsobem pozvedla a potom, až ta republika bude na nějaké úrovni, bude bohatá, tak se mohou volit levicové strany s jejich sociálními programy. Neříkám, že současná vláda to vede špatně, ale hodně utrácí za sociální programy a to si myslím, že není správné. Předvolební kampaň sleduji, ale neovlivnila mě, byl jsem už rozhodnutý.
   Jitka Přikrylová, 30 let, Vanovice
   Nevynechávám žádné volby, ani tentokrát neučiním výjimku. Mám svého favorita, můj hlas dostane i při těchto volbách. Před předvolební kampaní nezavírám oči, ale nijak mě neovlivňuje.
   Marie Čuříková, 55 let, Lysice
   K volbám určitě půjdu, ale koho budu volit, to vám neprozradím. Nejsem zastánce jedné strany, v každé jsou nějací špinavci a pár osobností. Připadá mi, že není výběr, vybrala jsem si to nejmenší zlo. Mám pocit, že v té straně je těch zkorumpovaných nejméně, nebo se o nich možná ještě neví. Předvolební kampaň mě neovlivnila. Vadí mi, že je tentokrát hrozně sprostá.
   Regina Křížová, 31 let, Boskovice
   K volbám se nechystám. Vůbec se nezapojuji do politických záležitostí. Myslím si, že korupce je všudypřítomná a voliči to stejně neovlivní. Jsem věřící a věřím tomu, že je napsáno, že jednoho dne tyto záležitosti vyřeší Bůh sám, ale lidská vláda žádná. Nějaké předvolební letáky jsem si přečetla, ale nevěnuji tomu větší pozornost.
   David Holas, 19 let, Ústup u Olešnice
   K volbám půjdu, budu volit poprvé. Jsem i členem volební komise. Ale ještě moc rozhodnutý nejsem, koho budu volit. Předvolební kampaň sleduji a ještě se rozmýšlím. Asi si vyberu některou z malých stran, protože ty, co jsou dnes v parlamentu, to je samá korupce a to se mi nelíbí.
   Sváťa, 22 let, Cetkovice
   Budu volit sociální demokracii, protože nemám rád ODS. Budu volit natruc. V kampani se politici spíš hádají místo aby vedli dialog.
   Milan, 45 let, z okolí Boskovic
   Z politiky jsem znechucený, pořád se to opakuje, slibují se hory doly a výsledek je nulový. Kdo je u koryta, ten jenom hrabe. K volbám se chystám volit kohokoli jiného než komunisty. Znepokojilo mě, jak Paroubek slibuje spolupráci komunistům, kteří se měli po revoluci postavit k ledu.
   Alena Vybíhalová, 18 let, Boskovice
   K volbám chci jít, půjdu volit poprvé. Rozhoduji se hlavně podle toho, co mi kdo z mého okolí říká. Budu volit asi ODS, protože nechtějí státní maturity. Kampaň nesleduju a neovlivňuje mě.
   Marie Minxová, Okrouhlá
   Volební kampaň mě neovlivnila. Koho budu volit prozrazovat nebudu, to je soukromá věc. Volím spíše podle lidí než podle stran. Kampaň moc nesleduji, protože se mi chvílemi zdá až nechutná.
   Paní Baráková, 80 let, Boskovice
   Špatně se mi chodí, jestli mě tam někdo sveze, tak volit půjdu. Celý život jsem volila komunisty, tak je budu volit zas. Nelíbí se mi jak se politici hádají, je to nechutné. Dívám se na to v televizi.
   
   Leona Paroulková a Tomáš Trumpeš
  


V agrocentru Ohrada otvírají relaxační a rehabilitační zařízení, zatím za úplatu. Jedná se i s pojišťovnami
V í s k y (tt) - Novou součástí nabídky služeb v agrocentru Ohrada ve Vískách je relaxační a rehabilitační zařízení. To získalo statut nestátního zdravotnického zařízení a nabízí všem zájemcům možnost ambulantní léčby či víkendových nebo týdenních rehabilitačních pobytů. „Od začátku jsme v agrocentru něco podobného plánovali. Jedná se nám hlavně o koplexnost služeb, které zákazníkům nabízíme. Kvůli koním k nám lidé jezdí hlavně v letní sezóně, relaxační a rehabilitační část nám umožní plnohodnotně fungovat po celý rok,“ říká majitel Ohrady Karel Kamba.
   O provoz rehabilitačního a relaxačního zařízení se budou starat dva lékaři a šest fyzioterapeutek a rehabilitačních sester. „Je to zařízení pro rehabilitaci a ortopedii. Snaha bude, aby se zde léčily všechny pohybové choroby a docházelo k rekonvalescenci po úrazech, pomáhat bychom měli i s uvolněním po namáhavé práci,“ vysvětluje ortoped Miroslav Dobiášek, který bude v Ohradě působit. Součástí zařízení je elektroléčba, magnetoterapie, ultrazvuk a laser. Dále vodoléčby, uhličitá a multifunkční vana, výřivky na horní i dolní končetiny, provozovat se budou tepelné procedury, zabezpečeny budou masáže a léčebný tělocvik v tělocvičně a bazénu. V relaxační části funguje whirlpooll pro šest lidí, finská sauna a parní lázeň.
   Léčba a rehabilitace v novém zařízení bude vzhledem k situaci ve státě probíhat prozatím pouze za hotové. „Zatím není možné navázat spolupráci s pojišťovnami, které mají stop stav a nesmějí do konce června uzavírat nové smlouvy. Ve druhé polovině roku s nimi určitě jednat začneme,“ popisuje situaci doktor Dobiášek.
   Dobudováním této nové části je agrocentrum Ohrada kompletní, zbývá jen dokončit některé drobnější záměry jako je zbudování nového hřiště. V letošním roce se rovněž podařilo zprovoznit krytou jízdárnu, která v případě nepříznivého počasí může sloužit jako zázemí pro další akce. K dobudování Ohrady výrazně přispělo i to, že vísecké agrocentrum získalo grant od ministerstva pro místní rozvoj.
Kromě odborné léčby nabízí agrocentrum i možnost relaxace.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Podél Svitavy vznikne cyklotrasa
L e t o v i c e - Na Letovicku by v dohledné době chtěli přivítat více turistů. Mimo jiné by tomu měl napomoci projekt Staletími kolem řeky Svitavy, jehož hrubé obrysy se právě rýsují. „Náš kraj je pro turistický ruch možná ještě neobjevený, možná zanedbaný. A přitom je bohatý na různé zajímavosti. Proto se chceme na tuto oblast soustředit,“ konstatoval místostarosta Letovic Bohuslav Kuda.
   Uvedený projekt vzešel z nedávného shromažďování návrhů na projekty, které pro vybraná města Jihomoravského kraje realizovala Národní síť zdravých měst. „V novém rozpočtovém období Evropské unie, v letech 2007 až 2013, bude mít Česká republika šanci čerpat mnohem více peněz než dosud. Je proto třeba mít vymyšlené projekty, být připraveni,“ vysvětluje Bohuslav Kuda.
   Šanci budou mít větší projekty, které zasáhnou rozsáhlejší území. Právě toto kritérium by měl naplňovat projekt Staletími kolem řeky Svitavy. „Na Letovicku bylo shromážděno asi devadesát návrhů na projekty. Tento byl jedním z vybraných, byl označen jako zajímavý. Spolu s dalšími byl již podán na Jihomoravský kraj. Projekty se budou ještě posuzovat,“ přiblížil dále Kuda, který byl jedním z iniciátorů podání zmiňovaného návrhu. „Inspirovala mě k tomu knížka Slavomíra Brodessera Staletími podél řeky Svitavy. Projekt by měl obnášet vybudování cyklotrasy podél Svitavy od Brna až po hranici s Jihomoravským krajem. Trasa by nesloužila jen turistům, ale i pro alternativní dopravu. Zároveň by byla východiskem k různým památkám kulturního, přírodního, ale i technického rázu, jako jsou třeba vodní stavby na toku či k paleontologickým nalezištím. Mohly by zde vzniknout tematické naučné stezky, mělo by to samozřejmě návaznost i na služby pro turisty, jako je ubytování nebo stravování,“ popsal letovický místostarosta. Navrhovatelem tohoto integrovaného projektu je právě město Letovice. Trasa by se měla napojit na cyklotrasy na území Pardubického kraje.
  


Konečně chodník
K u n š t á t (tt) - V Kunštátě dokončují stavbu nového chodníku, který vede za kostelem svatého Stanislava. Jedná se o první etapu stavebních úprav, které jsou v okolí kostela naplánovány. Ve druhé etapě se bude rozšiřovat nebezpečný úsek silnice při výjezdu z kunštátského náměstí. Kvůli tomu se však bude muset zbourat rodný dům básníka Klementa Bochořáka. Město v současné době čeká na ukončení dědického řízení, neboť je s novými majiteli předběžně dohodnuto, že od nich získá dům do svého vlastnictví. Na prostranství u Tenorovy ulice by také měla vyrůst nová víceúčelová budova.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Kultura

Otevřou naučnou stezku městem
V e l k é O p a t o v i c e (tt) - Ve Velkých Opatovicích zbudovali novou naučnou stezku, která spojuje zajímavá místa ve městě i v okolí. Na jednotlivých zastávkách byly rozmístěny dřevěné panely s mapkou, fotografiemi a popiskami. Menší, červený okruh provede návštěvníky po městě, modrý okruh je delší a zavede turisty i do okolí Velkých Opatovic.
   Vytvoření stezky je především výsledkem dobrovolné práce několika místních nadšenců, celou iniciativu zastřešil Klub českých turistů. „Značení stezek jsme udělali sami, do budoucna chceme založit i fond, ze kterého by se financovaly opravy a udržování panelů,“ říká Zdeněk Kaderka, člen klubu a jeden z hlavních iniciátorů budování naučné stezky. Samotné vybudování trasy finančně podpořilo především město, které neslo asi devadesát procent nákladů. „Do vybudování stezky jsme vložili sto deset tisíc korun,“ upřesnil starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.
   Součástí projektu je i vydání doprovodného informačního letáku. Na tom návštěvníci města najdou popisy jednotlivých míst, která naučná stezka spojuje. Je to například jedna z nejstarších ulic Opleta, starý hřbitov, farní kostel svatého Jiří nebo zámek. V letáku je rovněž mapka, kontakty na důležitá místa a informace o historii obce.
   Příznivcům turistiky z Velkých Opatovic se tak podařilo zrealizovat dvacet let starou myšlenku. „Nápad vybudovat tady naučnou stezku vznikl už asi před dvaceti lety. Před čtyřmi lety vzešla nová iniciativa, navázali jsme na myšlenku zesnulého Zdeňka Budína z muzejní rady. Vytvořením stezky jsme splnili jeho sen,“ popisuje události Zdeněk Kaderka.
   Novou naučnou stezku velkoopatovičtí slavnostně otevřou 9. června v 16 hodin. Na naučnou stezku by měla brzy navazovat i nová zelená stezka, která bude pokračovat na Velkou Roudku, do Borotína a zpět do Velkých Opatovic. Tuto stezku připravuje společnost Radka z Bělé u Jevíčka.
Velkoopatovičtí připravili pro návštěvníky naučnou stezku městem. Slavnostně ji otevřou 9. června.
Foto: Tomáš Trumpeš  


Projekt kartografického centra se začíná naplňovat
V e l k é O p a t o v i c e (tt) - V areálu zámku ve Velkých Opatovicích se začalo budovat Moravské kartografické centrum. „O této záležitosti se mluví už od roku 1992. Až nyní se sehnaly potřebné finanční prostředky a v květnu se začalo s rekonstrukcí,“ popisuje starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.
   Dokončení stavby se plánuje na podzim příštího roku. Celková investice činí dvacet milionů korun, město získalo státní dotaci devět milionů, zbytek nákladů hradí z vlastního rozpočtu.
   V kartografickém centru bude umístěna plastická mapa Moravy a další kartografické exponáty. Vybavení bude zajišťovat muzeum Boskovicka, centrum bude po otevření provozovat město Velké Opatovice.
   Probíhající stavební práce se týkají i západní části zámku, kam by se mělo v budoucnu přestěhovat městské muzeum. „Kromě jedné části už bude zámek využit celý a navíc bude solidně opravený,“ říká starosta Bělehrádek.
  


Na Olešnickou kytku letos přijede Jirka Schmitzer či Jablkoň
O l e š n i c e - Do třetí desítky svého trvání vstupuje po loňských oslavách dvacátých narozenin Olešnická kytka. Tradiční soutěžní přehlídka folkové, trampské a country písničky se letos koná v sobotu 3. června od 14 hodin na zahradě sokolovny v Olešnici.
   Připraven je obvyklý a oblíbený scénář. V odpolední části přehlídky se představí šest soutěžících – Špunt Přerov, Orion Brno, Chrpa Chrudim, Pupkáči Lipník nad Bečvou, Lístek Praha a Ozvěna Brno. Vítěz, který vzejde z hlasování diváků, si odveze putovní keramickou kytku. Soutěžící pak od 17.30 hodin vystřídají hosté a je se určitě na co těšit. Od 17.30 zahrají Přátelé (v minulosti třikrát vyhráli Olešnickou kytku), které bude následovat Koňaboj, Jirka Schmitzer a Jablkoň. Den plný muziky zakončí countrybál.
   Vstupenky je možné koupit v předprodeji za 120 korun u Kudrny v Brně nebo v Potravinách Kolářovi v Olešnici. Na místě dospělí zaplatí 150 korun, děti do 149 centimetrů padesátikorunu, ty pod 100 cm mají vstup zdarma. V areálu je možné přespat ve stanu a samozřejmě využít bohatého občerstvení.
  


Příběh Serenyiů
L o m n i c e (Jim) - Tak se jmenuje výstava obrazů a dalších sbírkových předmětů, která bude zahájena v neděli 11. června 2006 v synagoze v Lomnici ve 14 hodin slavnostní vernisáží. Výstava potrvá do 27. srpna 2006, otevřena bude vždy v sobotu a neděli od 13 do 17 hodin. Výstavu pořádá obec Lomnice s Národním památkovým ústavem v Brně a státním zámkem Lysice.
   Po bezmála šedesáti letech budou některé z věcí, kdysi zdobících sály lomnického zámku, opět k vidění v Lomnici, kam právem patří, aby mohly po dlouhé době, tak jako už tolikrát, vyprávět příběh Serenyiů.
  


Haiku
Pavlína Pulcová  


Informace

O prázdninách čeká základní školu úprava topení
B o s k o v i c e (tt) - Přes prázdniny proběhne ve dvou budovách boskovické základní školy optimalizace topné soustavy. Na radiátorech budou umístěny termoventily a celý nový systém bude řízen počítačem. „Teplo v místnostech tak bude regulováno automaticky, čímž se zabrání i manipulaci s ventily ze strany žáků,“ řekla místostarostka Vítková. Úpravy topení proběhnou v budovách na ulici Sušilově a na náměstí 9. května, kde se bude řešit i ohřev teplé vody pro školní kuchyni.
   Snaha snížit náklady na topení je motivována výsledky energetického auditu, který si před časem nechalo město zpracovat. V budoucnu by se měly úpravy týkat postupně všech městských budov, v některých případech bude nutné přistoupit i k výměně oken a dveří.
  


Otevřou nové dětské dopravní hřiště
B o s k o v i c e (tt) - V Boskovicích se podařilo vybudovat nové dětské dopravní hřiště. Nachází se v areálu mateřské školky na Lidické ulici a sloužit bude dětem z Boskovic a okolí.
   „Výuka na dopravním hřišti je povinná už na prvním stupni základních škol. Boskovické děti musely dosud jezdit až do Blanska,“ uvedla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.
   Slavnostní otevření hřiště je naplánováno na středu 31. května, v krátkém kulturním programu vystoupí děti z mateřské školy.
  


Hvězdná obloha v prvním letním měsíci
Měsíc červen má významné postavení mezi všemi měsíci roku. Přenese nás do poloviny roku, otevře brány létu a nabídne nám nejdelší den v roce. Pro pozorování hvězdné oblohy však je červen dost nevýhodný, protože soumrak nastává později a noci jsou krátké. Znamená to posunout večerní pozorování do nočních hodin. Po setmění se nám otevře krásný pohled na letní oblohu s letními souhvězdími. Najdeme tam souhvězdí Orla, Labutě, Lyry, Herkula, Severní koruny, Pastýře, Hadonoše, Vah, Panny a další.
   Významné postavení má v červnu Slunce, které bude v našich zeměpisných podmínkách nejvýše na obloze. To se stane v okamžiku, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka, což bude 21. 6. ve 14 h 26 min SELČ. Zaznamenáme začátek astronomického léta a letní slunovrat. Proč slunovrat? Od 21. 6. se Slunce začne posouvat zpět na jih směrem ke světovému rovníku, čili vracet se. Pocítíme to tím, že se bude den postupně zkracovat a noci přibývat. 21. 6. bude Slunce svítit kolmo na obratník Raka. Jeho azimut dosáhne maximální hodnoty v roce, a to 130o. Při slunovratu zaznamenáme délku dne 16 h 23 min, noc potrvá jen 7 h 37 min. 1. 6. Slunce vyjde ve 4 h 46 min a zapadne ve 21 h 0 min. 30. 6. Slunce vyjde ve 4 h 54 min a zapadne ve 21 h 13 min. Do konce června se den zkrátí jen o 4 min.
   Měsíc se v červnu projeví svými čtyřmi fázemi. První čtvrt nastane 4. 6. v 1 h 5 min, úplněk 11. 6. ve 20 h 3 min, poslední čtvrt 18. 6. v 16 h 8 min a nov 25. 6. v 18 h 5 min. Pro pozorování oblohy je nevýhodné období kolem úplňku, zatímco kolem novu je obloha Měsícem nejméně osvětlena. Nejdále od Země bude Měsíc 4. 6. ve 4 h (vzdálenost 404 tis. km) a nejblíže 16. 6. v 19 h (vzdálenost 369 tis. km).
   V červnu bude možné kromě Pluta spatřit všechny planety. Merkur bude na večerní obloze nad severozápadním obzorem (nejlépe pozorovat 20. 6.), ráno na východě nízko nad obzorem září Jitřenka - Venuše. Na večerní obloze v souhvězdí Raka je Mars a tamtéž Saturn. Jupiter září stále u souhvězdí Vah téměř po celou noc s jasností - 2,4 mag. Nad jižním obzorem je to nyní nejjasnější objekt (viz obrázek). Ve druhé polovině noci lze spatřit Uran ve Vodnáři a Neptun v Kozorohu. Nejvzdálenější planeta Pluto v souhvězdí Hada bude 15. 6. nejblíže Zemi, a to 4,506 miliard km. Nalézt a pozorovat tuto planetu lze jen velmi silnými teleskopy.
   Pro pozorování červnové oblohy se uvádí 27 zajímavých úkazů, které nastanou ve dne i v noci. Vybereme z nich několik, které můžeme za příznivých podmínek pozorovat. Hlavně jde o konjunkce planet s Měsícem: 8. 6. ve 20 h Jupiter, 15. 6. ve 22 h Neptun, 17. 6. v 18 h Uran, 23. 6. ve 4 h Venuše, 27. 6. v 16 h Merkur. Zajímavá bude konjunkce Marsu se Saturnem 18. 6. v 1 h. Ještě náš čeká seskupení nebeských těles: 14. 6, Mars, Saturn, planetka Vesta v blízkosti hvězdokupy Jesličky v Raku. 20. 6. lze pozorovat seskupení Měsíce s Marsem a Saturnem a zároveň konjunkce obou planet s Měsícem.
Jaroslav Chloupek, člen ČAS  


Policie ČR informuje
O k r e s B l a n s k o (im) - V noci na 19. května z areálu podniku Orgip, s.r.o. v Letovicích byla odcizena Avie 31 v hodnotě 160.000,- Kč. Uvnitř se nacházelo 12 proutěných křesel v hodnotě 8.400,- Kč.
   V noci na 12. května odcizil neznámý pachatel zpod střechy rodinného domu v Lipovci osm metrů měděného okapu. Škoda činí 5.040 korun.
   Příští noc se vloupal neznámý zloděj do Octavie, zaparkované u kostela ve Křtinách. Ukradl autorádio, kalkulačku a kabel celkem za 7.350 korun.
   V noci na 22. května se neznámý zloděj vloupal do prodejny potravin ve Křtinách. Odcizil různé cigarety v celkové hodnotě 14 tisíc korun.
   Téže noci odcizil neznámý pachatel v Petrovicích Škodu Felicii, zaparkovanou u bytového domu. Škoda přesahuje sto tisíc korun.
   Během čtvrthodiny před sedmou hodinou ranní se 23. května vloupal neznámý zloděj do Porsche 911, zaparkovaného u Hrádkova. Odcizil koženou tašku, ve které byl cestovní pas, 40 tisíc korun a dioptrické brýle. Škoda činí 55 tisíc korun.
   Opět neznámý zloděj se v noci na 24. května vloupal do restaurace Na Kovárně v Kulířově. Ukradl cigarety různých značek v ceně 13.932 korun a způsobil škodu dva tisíce korun.
   Téže noci se někdo vloupal do příručního skladu pily v Senetářově, kde ukradl motorovou pilu za 10 tisíc korun. Rozbitím čtyř dvojitých oken způsobil škodu osm tisíc korun.
   Stejné noci odcizil neznámý poberta ze stavby mostku na křižovatce silnic Rozseč - Louka - Hodonín čtyři kusy stavebního bednění za šedesát tisíc korun.
   340 litrů nafty za 9.500 korun odčerpal v noci na 25. května ve Velkých Opatovicích ze zaparkovaného náklaďáku neznámý pachatel.
   Hliníkovou nádrž za sedmdesát tisíc ukradl zloděj před branami hřbitova v Sebranicích. Její objem byl deset tisíc litrů vody.
   Do stromů narazil devětapadesátiletý řidič Formana 19. května u Šošůvky, když nezvládl mírnou zatáčku. Dechová zkouška vzhledem k těžkému zranění a bezvědomí řidiče nebyla provedena. Škoda se odhaduje na třicet tisíc korun.
   Nepozornost řidiče náklaďáku, který sledoval protijedoucí vozidlo a zachytil 20. května o přední část stojícího osobního auta, které dávalo na křižovatce v Boskovicích přednost. Dechová zkouška na alkohol byla negativní, ke zranění nedošlo a škoda činí 25 tisíc korun.
   Po jedné hodině noční byl v Šebetově 20. května kontrolován řidič osobního automobilu. Při dechové zkoušce nadýchal 1,63 promile alkoholu. Řidič uvedl, že před jízdou vypil asi sedm desetistupňových piv.
   Dvaadvacetiletý řidič nezvládl při příliš rychlé jízdě 21. května u Boskovic řízení, vjel do silničního příkopu, strhl řízení a vrátil se na silnici, kde se auto převrátilo na střechu. Spolujezdec utrpěl lehká zranění, ale řidič nadýchal 2,13 promile alkoholu. Škodu odhadují na šedesát tisíc.
   Stejný den nadýchal osmatřicetiletý řidič v Doubravici nad Svitavou 1,40 promile. Přiznal, že před jízdou požil alkohol.
   Srna vběhla 22. května u Stvolové na rovné silnici do vozovky, kde došlo ke střetu s osobním autem. Dechová zkouška řidiče byla negativní, ke zranění nedošlo a škoda činí deset tisíc korun.
   Následující den nepřizpůsobil rychlost jízdy okolnostem, které mohl předvídat čtyřiadvacetiletý řidič v Petrovicích. Jel kolem kulturního domu a zpoza stojícího nákladního auta mu vběhla do cesty dvanáctiletá dívka, kterou srazil. Dívka utrpěla těžká zranění, dechová zkouška řidiče byla negativní, škoda na autě je patnáct tisíc korun.
   Za volantem usnul dvacetiletý řidič v noci na 24. května u Boskovic a havaroval do pole. Dechová zkouška byla negativní, ke zranění nedošlo a škoda činí 50 tisíc korun.
   O dvanáct hodin později nedodržel u Olomučan řidič osobního auta bezpečnou vzdálenost za náklaďákem a narazil do něj, když před odbočením přibrzdil. Dechová zkouška byla negativní, škoda však činí osmdesát tisíc.
   O dalších osm hodin později byl v Rájci-Jestřebí kontrolován jedenašedesátiletý řidič, který po požití dvou deci rumu nadýchal 1,93 promile.
   Pět minut po půlnoci 25. května osmnáctiletá řidička na silnici z Vranové do Letovic nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a svým schopnostem a dostala smyk, vyjela mimo vozovku, kde narazila do stromu a způsobila škodu sto padesát tisíc korun. Po nehodě utekla, v sedm ráno už ovšem dýchala při zkoušce na alkohol s negativním výsledkem. Majitel jí svěřil své vozidlo, přestože věděl, že nevlastní řidičský průkaz.
  


Sport

Hotovo! Fotbalisté Rájce-Jestřebí jsou tři kola před koncem v divizi
O k r e s B l a n s k o (les) - Další dvě kola byla sehrána v Jihomoravském krajském přeboru a přinesla rozuzlení postupové tajenky. Dvě vítězství přinesla obrovskou radost do Rájce-Jestřebí, kterým šest bodů zaručilo jistotu postupu. V příští fotbalové sezóně tak budou moci příznivci divizní kopané jezdit na zápasy právě na ráječský stadión.
   Mikulov - Boskovice 3:1 (1:0). Ve středu sehrála Nobica nepodařený zápas v Mikulově. Již ve druhé minutě šel domácí celek do vedení, když přihrávku mezi obránce proměnil Machala. Vzápětí se velké šanci na druhé straně objevil Lukáš Martínek, ale vychytal ho Špalek, za deset minut zachraňoval hostující brankář Urbánek. Do konce poločasu mělo každé mužstvo ještě jednu šanci, ale výsledek se již nezměnil.
   Krátce po zahájení druhé půle byl po 2. žluté kartě vyloučen hostující Václavek, ale Boskovice jako by to semklo a rázem se hrálo více před domácí brankou. Šance Preče a Havlíčka však brankou neskončily, naopak čtvrthodinu před koncem se po rychlém protiútoku trefil domácí Látal a za další tři minuty zvýšil Richard Machala na 3:0. Teprve v 82. minutě se dokázali prosadit také hosté, když Havlíček vysunul Stříže a ten po kličce na gólmana upravil na konečných 3:1.
   Ratíškovice - Rájec-Jestřebí 1:2 (1:1). Další důležité tři body Rájce byly vykoupeny velice trapným závěrem. Po skončení střetnutí musel tým hostů zůstat zamčený v kabině, aby se vyhnul rozvášněnému přívalu fanoušků, kteří se nemohli smířit s porážkou svého celku.
   Boskovice - Sparta Brno 0:0. Hosté vlétli do utkání jako uragán a domácí mohli děkovat skvělému Urbánkovi, který ve třetí a páté minutě chytil stoprocentní šance hostů. V desáté minutě se do šance dostali také domácí, ale po faulu jim rozhodčí upřel penaltu. Další faul ve vápně o osm minut později již odpískal, ale Lukáš Martínek svůj penaltový souboj s hostujícím brankářem prohrál. A to byla vlastně největší šance domácích v první půli, naopak z rychlých brejků několikrát zahrozili hosté.
  


Dvojice Svitávky Lukáš Richter, Ladislav Dvořák je třetí v Evropě
L i t o m y š l (les) - Tři bronzové medaile získali sáloví cyklisté České republiky na Mistrovství Evropy, které se konalo v Litomyšli a jehož spolupořadatelem byl oddíl sálové cyklistiky ve Svitávce.
   A byli to právě reprezentanti tohoto oddílu, kterým se podařilo jednu z medailí získat. Svitávecký pár Lukáš Richter - Ladislav Dvořák, šestnáctiletí mistři republiky, kteří v loňském roce skončili čtvrtí, dosáhl na třetí místo. Jako jediní dokázali porazit budoucí šampióny Tobiase Schwarzera a Tino Müllera z Německa, ale o titul přišli porážkou s rakouskou dvojicí Florian Fischer - Jürgen Dressel, která skončila nakonec druhá, když o prvenství musel rozhodnout dodatkový zápas, ve kterém byli šťastnější hráči Německa.
   Výsledky kolová: Německo - Ma­ďarsko 15:0, Švýcarsko - Francie 4:2, Rakousko - Belgie 3:0, Česká rep. - Maďarsko 11:0, Německo - Francie 9:0, Švýcarsko - Belgie 4:1, Rakousko - ČR 5:1, Francie - Maďarsko 10:0, Německo - Belgie 6:1, Švýcarsko - ČR 1:2, Rakousko - Maďarsko 15:2, Belgie - Francie 5:4, Německo - ČR 3:5, Švýcarsko - Rakousko 1:5, Belgie - Maďarsko 10:0, ČR - Francie 4:2, Německo - Rakousko 4:2, Švýcarsko - Maďarsko 10:0, ČR - Belgie 2:2, Rakousko - Francie 6:1, Německo - Švýcarsko 8:2. Dodatkový finálový zápas: Německo - Rakousko 3:2.
   Konečné pořadí:
   1. Německo 5 0 1 45:10 15
   2. Rakousko 5 0 1 36:9 15
   3. Česká rep. 4 1 1 25:13 13
   4. Švýcarsko 3 0 3 22:18 9
   5. Belgie 2 1 3 19:19 7
   6. Francie 1 0 5 19:28 3
   7. Maďarsko 0 0 6 2:71 0
   Třetí místa obsadili a bronzové medaile získali také Eva Vojancová v krasojízdě juniorek a Jakub Mašek s Martinem Šilerem v soutěži dvojic. V krasojízdě juniorů medaile těsně unikly, Martin Šiler skončil čtvrtý a Tomáš Matuška pátý, ve dvojicích Turečková s Horáčkovou skončily s minimální ztrátou rovněž čtvrté a čtvrté místo bylo našim reprezentantům souzeno také v krasojízdě čtveřic.
  


Nejlepší sportovci vyrůstají ve Velkých Opatovicích
V e l k é O p a t o v i c e (les) - Osmé olympiády prvních ročníků základních škol se zúčastnilo celkem 226 sportovců z 26 škol Blanenska a Svitavska, kteří soutěžili ve čtyřech dílčích disciplínách - v běhu na 50 m a na 400 m, ve skoku dalekém z místa a v hodu kriketovým míčkem v kategoriích chlapci a dívky. Prvních šest míst v každé disciplíně i kategorii bylo bodově ohodnoceno (6, 5, 4, 3, 2 a 1 b.) a závodníci, kteří absolvovali všechny uvedené disciplíny, byli zařazeni do atletického čtyřboje.
   Na základě součtu bodů všech závodníků každé školy bylo provedeno celkové hodnocení škol. Přehled zúčastněných škol: Adamov, Be­ne­šov, Blansko Dvorská, Blansko Erbe­nova, Blansko Salmova, Blansko TGM, Boskovice 9. května, Boskovice Slo­vá­kova, Boskovice Sušilova, Brodek u Konice, Brumov, Cetkovice, Černá Hora, Jaroměřice, Jevíčko, Jedovnice, Knínice, Letovice, Lipůvka, Lomnice, Lysice, Olešnice, Rájec-Jestřebí, Svi­távka, Šebetov, Velké Opatovice, Žďár­ná. Sportovní zápolení bylo zpestřeno procházkou „Pohádkovým lesem“.
   Výsledky: Běh na 50 m dívky: 1. Sedláčková Anna, Velké Opatovice, 9,36 s. 2. Pařízková Natálie, Velké Opatovice, 9,50. 3. Hanáčková Barbora, 9,61. 4. Adámková Tereza, Boskovice 9. května, 9,78. 5. Šenková Nela, Blansko Erbenova, 9,80. 6. Vranová Klára, Blansko Erbenova, 9,82. 7. Procházková Sabina, Olešnice, 9,84. 8. Ferugová Lucie, Boskovice Sušilova, 9,88. 9 Hloušková Anna, Jedovnice, 9,91. 10. Štoudková Julie, Boskovice Slovákova, 9,95.
   Běh na 50 m hoši: 1. Pečinka Adam, Letovice, 9,06 s. 2. Žáček Pavel, Lysice, 9,18. 3. Beneš Radek, Lomnice, 9,25. 4. Huf David, Jevíčko, 9,28. 5. Lippiello Antonio, Rájec-Jestřebí. 9,35, 6. Tichý Ondřej, Blansko Dvorská, 9,38. 7. Müller Adam, Blansko Salmova, 9,40. 8. Trefil Filip, Velké Opatovice, 9,53. 9. Tichý Vojtěch, Benešov, Sobotka Zbyněk, Olešnice, Nečas Marek, Lysice, všichni 9,54. 10. Perout Jiří, Rájec-Jestřebí, 9,55.
   Běh na 400 m dívky: 1. Nováková Lucie, Boskovice 9.května, 1:39,20. 2. Pařízková Natálie, Velké Opatovice, 1:40,50. 3. Fabiánková Lada, Žďárná, 1:42,60. 4. Šenková Nela, Blansko Erbenova, 1:42,63. 5. Sedláčková Anna, Velké Opatovice, 1:43,20. 6. Procházková Sabina, Olešnice, 1:43,30. 7. Wilderová Adriana, Lysice, 1:43,40. 8. Lošťáková Kristýna, Žďárná, 1:43,50. 9. Vaňková Eliška, Boskovice Slovákova, 1:43,59. 10. Šmerdová Julie, Blansko Salmova, 1:44,06.
   Běh na 400 m hoši: 1. Beneš Radek, Lomnice, 1:32,56. 2. Perout Jiří, Rájec-Jestřebí, 1:33,96. 3. Nečas Marek, Lysice, 1:34,14. 4. Huf David, Jevíčko, 1:34,74. 5. Šich Petr, Velké Opatovice, 1:34,99. 6. Ille Ladislav, Velké Opatovice, 1:35,15. 7. Růžička Adam, Žďárná, 1:35,30. 8. Žáček Pavel, Lysice, 1:35,86. 9. Vorlický Jiří, Boskovice Slovákova, 1:36,33. 10. Tichý Vojtěch, Benešov, 1:36,70.
   Skok z místa dívky: 1. Ferugová Lucie, Boskovice Sušilova, 176 cm. 2. Sedláčková Anna, Velké Opatovice, 164. 3. Adámková Tereza, Boskovice 9. května, 162. 4. Brožková Lucie, Šebetov, 160. 5. Martinková Johanka, Blansko Dvorská, 159 (druhý pokus 159). 6. Grenarová Aneta, Boskovice 9. května, 159 (156). 7. Hromková Terezie, Blansko Salmova, 159 (150). 8. Šenková Nela, Blansko Erbenova, 156. 9. Karandyszewská Lenka, Rájec-Jestřebí, 154. 10. Šamšulová Iva, Boskovice 9. května, 153.
   Skok z místa hoši: 1. Huf David, Jevíčko, 186 cm. 2. Lippiello Antonio, Rájec-Jestřebí, 183. 3. Petlach Aleš, Cetkovice, 178. 4. Žáček Pavel, Lysice, 172 (170). 5. Foret Daniel, Velké Opatovice, 172 (150). 6. Klapuš Dominik, Boskovice 9. května, 171 (166). 7. Feik Tomáš, Blansko Salmova, 171 (165). 8. Špaček Dominik, Blansko Salmova, 169 (163). 9. Procházka Tomáš, Boskovice Sušilova, 169 (160). 10. Nečas Marek, Lysice, 169 (156).
   Hod kriketovým míčkem dívky: 1. Paulů Karolína, Letovice, 15,38 m. 2. Ryzí Simona, Olešnice, 14, 60. 3. Šenková Nela, Blansko Erbenova, 14,42. 4. Novotná Markéta, Olešnice, 14.35. 5. Procházková Sabina, Olešnice, 13,38. 6. Nováková Lucie, Boskovice 9. května, 12,92. 7. Vranová Klára, Blansko Erbenova, 12.85. 8. Hrbatová Veronika, Jaroměřice, 12,43. 9. Brožková Lucie, Šebetov, 12,30. 10. Grenarová Aneta, Boskovice 9. května, 12,00.
   Hod kriketovým míčkem hoši: 1. Šmahel Jiří, Adamov, 26,45. 2. Kroutil Jiří, Blansko Erbenova, 24,97. 3. Sobotka Zbyněk, Olešnice, 24,25. 4. Batelka Jiří, Jevíčko, 22,76. 5. Husnaj Pavel, Blansko Erbenova, 22,45. 6. Kubík Aleš, Letovice, 22,35. 7. Huf David, Jevíčko, 22,13. 8. Feik Tomáš, Blansko Salmova, 21,53. 9. Dubanský Filip, Černá Hora, 20,93. 10. Dokoupil Vojtěch, Lysice, 20, 90.
   Atletický čtyřboj, dívky: 1. Sedláčková Anna, Velké Opatovice, 13 b. 2. Pařízková Natálie, Velké Opatovice, 10. 3. Šenková Nela, Blansko Erbenova, 9. 4. Nováková Lucie, Boskovice 9. května, 7. 5. Ferugová Lucie, Boskovice Sušilova a Paulů Karolína, Letovice, 6 b. 6. Ryzí Simona, Olešnice, 5. 7. Fabiánková Lada, Žďárná, 4. 8. Novotná Markéta, Olešnice a Procházková Sabina, Olešnice, 3 b. 9. Martinková Johanka, Blansko Dvorská, 2. 10. Grenarová Aneta, Boskovice 9. května, 1 b.
   Atletický čtyřboj, hoši: 1. Huf David, Jevíčko, 12 b. 2. Beneš Radek, Lomnice, 10 b. 3. Lippiello Antonio, Rájec-Jestřebí, 7. 4. Pečinka Adam, Letovice a Šmahel Jiří, Adamov 6 b. 5. Perout Jiří, Rájec-Jestřebí, 5 b. 6. Nečas Marek, Lysice a Sobotka Zbyněk, Olešnice, 4 b. 7. Batelka Jiří, Jevíčko a Hoterek Tomáš, Blansko Dvorská. 8. Foret Daniel, Velké Opatovice, Husnaj Pavel, Blansko Erbenova, a Šich Petr, Velké Opatovice. 9. Foret Tomáš, Letovice, Ille Ladislav, Velké Opatovice, Klapuš Dominik, Boskovice 9. května, 9. Kubík Aleš, Letovice a Tichý Ondřej, Blansko Dvorská.
   Nejúspěšnější škola: 1. Velké Opatovice 28 b. 2. Blansko Erbenova 17 b. 3. Boskovice 9. května 16 b. 4. Jevíčko a Olešnice 15 b. 5. Letovice 13 b. 6. Lysice a Rájec-Jestřebí 12 b. 7. Lomnice 10 b. 8. Adamov a Boskovice Sušilova 6 b. 9. Benešov, Cetkovice a Žďárná 4 b. 10. Blansko Dvorská a Šebetov 3 b.
Foto: Lubomír Slezák  


Streetball
B o s k o v i c e (les) - BOSKOVICE (les) - Dvě skládací hřiště dovezli pořadatelé na parkoviště u penzionu Zlatá růže, kde proběhl turnaj ve streetballu, který byl ozvučen a doprovázen hudbou.
   Jihomoravský pohár ve streetballu probíhá v letošním roce poprvé a záštitu nad ním převzal Milan Venclík, první náměstek hejmana JMK. Tyto turnaje probíhají po celém kraji. Před Boskovicemi byly např. v Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově, Blansku a Tišnově. Boskovického turnaje se zúčastnilo 15 družstev s 60 hráči.
   Každé pořadatelské město v rámci tohoto turnaje získává 10.000,- Kč pro městský basketbalový tým. V Boskovicích tento šek předával zástupkyni basketbalového klubu paní Evě Malachové starosta města Ing. František Sivera a Jiří Černošek, reprezentant ČR v basketbale.
   Kromě soutěže družstev proběhla i soutěž v „šestkách“ a „trojkách“ pro všechny příchozí zájemce.
   Záměrem turnajů je propagace a rozšíření basketbalu mezi mládeží.
  


Ivan Vojta slaví šedesát
O k r e s B l a n s k o - Dne 31. 5. se dožívá významného životního jubilea pan Ivan Vojta z Adamova.
   Celý svůj život zasvětil sportu, zejména jednomu z nejpopulárnějších sportů – lednímu hokeji. Své první hokejové krůčky začal v Třebíči, kde také strávil svá nejlepší sportovní léta. Učarovala mu hokejová svatyně, stal se nejlepším brankářem nejen v Třebíči, ale i po přestěhování do Adamova v MKZ Rájec-Jestřebí.
   Po skončení sportovní kariéry se stal funkcionářem. Byl tajemníkem ve Spartaku Adamov, členem OV ČSTV Blansko. V současné době působí ve funkci předsedy OS LH v Blansku, současně je členem VV OS ČSTV v Blansku a rovněž je předsedou Spartaku Adamov.
   Ivane, do dalších let Ti přejí mnoho zdraví, štěstí a osobní pohody přátelé a kamarádi z OS LH a OS ČSTV v Blansku. Současně Ti děkují za odvedenou práci, kterou jsi vykonal pro rozvoj tělovýchovy a sportu.
  


Svůj svátek děti oslaví sportem
L e t o v i c e - Letovičtí připravili dětem k jejich svátku dárek v podobě dne otevřených dveří různých sportovišť ve městě. Téměř devět stovek žáků se bude moci vydovádět v pátek 2. června na sedmi sportovištích.
   A nabídka je skutečně pestrá. Mimo tradičních sportů si žáci budou moci přičichnout i k těm méně známým. Kromě minigolfu za koupalištěm to bude třeba jízda na koních nebo lukostřelba v keltské usedlosti Isarno. Na letišti Písečná budou pro děti připraveny ukázky letadel, ve skateparku u Domu dětí a mládeže si vyzkouší zase skateboard nebo kolečkové brusle.
   Akce se koná v rámci sedmdesátého výročí povýšení Letovic na město.
  


Výsledkový přehled
O k r e s B l a n s k o - KOPANÁ
   II. třída, 25. kolo: Rudice - Vísky - hosté se nedostavili, Doubravice - Skalice 3:2 (2:2), Alexa, Kuběna M., Aujezdský - Strya, Sekanina, V. Opatovice - Olešnice 2:2 (2:2), Tománek 2 - Cetkovský 2, Boskovice B - Adamov 3:4 (1:1), Pavel, Peš, Pirohta - Koratář 3, Daňa, Kořenec - Lipovec 2:3 (1:2), Čapka, Meluzín - Matuška 2, Vágner, Bořitov - Kotvrdovice 3:3 (2:2), Petrák 2, Student - Šenkýř Z., Filip, Hloušek, Černá Hora - Jedovnice 2:3 (1:1), Čepa, Bílek - Sehnal 2, Pernica.
   III. třída, 25. kolo: Olomučany - Sloup - odloženo, Úsobrno - Rozseč 4:4 (3:3), Václavek 2, Lajšner T., Lajšner R. - Procházka 2, Kalas, Prudký, Šošůvka - Benešov 3:2 (2:0), Zouhar A, Mikulášek M., Vymazal - vlastní, Laštůvka, Ostrov - Knínice 2:1 (1:1), Gryc, hudek - Tesař libor, Lipůvka - Vilémovice - nehlášeno, Kunštát B - Ráječko B 7:0 (4:0), Šváb P. 3, Křepela L. 2, Novotný, Daniel, Vavřinec - Lysice 1:1 (1:1), Hrazdíra - Opluštil, dohrávka: Kunštát - Rozseč 2:0 (0:0), Novotný, Daniel.
   IV. třída, 25. kolo: Lažany - Cetkovice 4:0 (1:0), Fišer P. 2, Reichl P., Beran P., Doubravice B - Voděrady 0:2 (0:2), Oplustil, Alexa, Lažánky - Vranová 4:3 (2:2), Semrád J., Možný J., Šamonil, vlastní - Pospíšil 2, Tenora, Svitávka - Vysočany 2:4 (0:4), Hanák, Chloupek - Hudec, Hejč, Slouka, Závodný, Bořitov B - Letovice B 1:3 (1:1), Bosák - Kohoutek, Šedivý, Daněk, Valchov - Lomnice 3:0 (0:0), Doležal 2, Zelený.
   OP dorostu, 25. kolo: Olomučany - Vísky - nehlášeno, Doubravice - Skalice 1:0 (0:0), Kovacz, Šošůvka - Kotvrdovice 6:0 (4:0), Petlach M. 2, Langr, Mynařík, Darmovzal, Kuchař, Drnovice - Adamov 2:3 (0:2), Dvořáček 2 - Tlustý, Tomášek, Šubat, Svitávka - Lipovec 0:2 (0:2), Beneš 2, Kunštát - Ráječko 3:0 (2:0), Nedoma 2, Tandler, Černá Hora - Jedovnice 2:4 (1:0), Sedláček, Peša - Skoták, Formánek, Sehnal, Borek.
   OP Žáci – Skupina A: Rudice - Sloup a Rájec - Adamov nehl. Šošůvka - Lipovec 0:7 (0:4) Ryšánek, Opatřil, Šebela, Kopřiva, Grym, Vintr, Ševčík. Blansko - Ráječko odloženo, Bořitov - Kotvrdovice 3:7 (1:3) Fojt 3 - Daněk 4, Zouhar 2, Hlaváček. Lipůvka - Vavřinec nehl.
   OP Žáci – Skupina B: Vísky - Olešnice nehl. Doubravice - Benešov 1:0 (0:0) Hubený. Boskovice - Knínice 23:0 (13:0) Fadrný 5, Koudelka 4, Klečka 2, Bučšina 2, Pečinka 2, Grenar, Adamec, Vichta, Černá, Stara, Fojt, Nesvadba, Šmétka. Kunštát - Lysice 4:1 (1:0) Loukota 2, Pravec, Vodák - Klimeš. Černá Hora - Svitávka 1:3 (1:0) Ševčík - Chloupek, Procházka, Němec.
   16. kolo, Op Žáci – Skupina A: Sloup - Lipovec 1:1 (0:0), Kudler - nehl. Lažany - Ráječko 2:0 (1:0) Beran 2. Rudice - Kotvrdovice nehl.
   Rájec - Vavřinec 7:0 (2:0) Pavlíček 4, Nečas 2, Sedlák. Šošůvka - Lipůvka 0:0. Blansko - Bořitov odloženo.
   OP Žáci – Skupina B: Drnovice - Černá Hora 1:3 (1:1) Komárek - Kolínek 2, Kupka. Boskovice - Kunštát 7:0 (3:0) Horák 2, Stara 2, Klečka, Koudelka, Pečinka.
   OP ženy: Lažany - Drnovice 1:1 (0:0) Pitharasová - Brodecká, Kotvrdovice - Drnovice 1:2 (1:2) vlastní - Brodecká 2. Kotvrdovice - Lažany 0:0.
   Dohrávky: II. třída: Rudice - Doubravice 5:2 (3:0) Matuška 3, Kohoutek, Pernica - Kuběna, Karantishewski. III. třída - 21. kolo: Vavřinec - Benešov 9:0 (6:0) Moravec 4, Přikryl 3, Dvořáček. IV. třída - 21. kolo: Lažánky - Cetkovice 1:3 (1:1) Semrád Jan - Vašíček a vlastní 2. Kořenec B - Doubravice B 1:1 (1:1) Učeň - Stloukal. Dorost - 21. kolo: Šošůvka - Vísky 5:0 (2:0) Petlach 2, Mynařík, Zouhar, Sehnal. Ráječko - Lipovec 0:1 (0:0) Beneš. Žáci: Sloup - Lipovec 1:1 (0:0) Fabiánek - Opatřil.
   Přípravka - 17. kolo: Sk. A: Rudice - Blansko 0:23 (0:16) Kratochvíl 10, Vyklický 4, Michalík 3, Laura 3, Ledvina 2, Pernica. Rájec - Boskovice 10:0 (6:0) Orel 2, Machorek 2, Dvořák, Kunc, Šmerda, Sedláček. Ráječko - Lipovec 0:7 (0:2) Pernica 2, Lahodný 2, Musil, Gragor, Zukal. Sk. B: Blansko - Cetkovice 6:2 (2:1) Maňoušek 3, Souček 3. Kunštát - Knínice 2:2 (1:2) Holík, Krása - Ščudla, Kšica.
  


Sportovní kalendář
O k r e s B l a n s k o (les) - KOPANÁ
   1. 6., 17 h Boskovice - Hrušky, finále poháru JmKFS v Rájci-Jestřebí.
   4. 6., 16. 30 h Ráječko - Mikulov.
   ATLETIKA
   31. 5., 17.30 h, Ráječko, Hraběnka Cup 2006, Ráječko - Hraběnka 7,8 km.
  


Napsali nám

Voličův volič
Konec mého pobytu u známých v západním Německu se velmi rychle blížil. Ten večer se mi pán domu snažil předvést, co všechno je u nich možné sledovat v televizi. Několik minut si pohrával s kanálovým voličem a nakonec mne šokoval prohlášením, že si z třiceti dostupných programů opět nevybere, protože tam zase nic není. Pro člověka, který byl z domova zvyklý na dva programy, jež svými pořady většinou oslavovaly úspěchy budování socialistické společnosti, to bylo překvapivé zjištění. Zbytek večera jsme proto strávili před potemnělou obrazovkou při skleničce vína a naše diskuse se protáhla až do ranních hodin. V Německu právě vrcholila předvolební kampaň a několik politických stran a sdružení se snažilo získat přízeň voličů. Každé ráno přetékala poštovní schránka množstvím volebních materiálů, které obvykle skončily v odpadkovém koši. Ze všech plakátovacích ploch malého německého městečka na mne hledělo několik desítek neznámých tváří, noviny posuzovaly šance jednotlivých politiků, kteří se na stránkách především bulvárního tisku navzájem uráželi a snažili se vytáhnout i pikantní historky na své protivníky. Když jsem se vrátil domů, bylo mi jasné, že v podzimních volbách u nás zvítězí jako vždy opět jediná strana a otazníkem bude jen počet procent, které budou scházet do stoprocentní volební účasti.
   Na zážitky z doby dávno minulé jsem si vzpomněl při nedávné návštěvě u kolegy. Měl v ruce kanálový volič a když na několika programech viděl, jak se dva politici na očích veřejnosti vzájemně inzultovali, prohlásil, že v televizi nic není a uvedl ji do klidového stavu. Na poštovní schránku umístil upozornění, že si nepřeje nejen reklamní ale i volební materiály. V uších mu ještě duněla hudba soukromého rádia, které se na boskovickém náměstí snažilo v pondělním odpoledni přehlušit souběžně probíhající předvolební akce dvou politických stran. Když jsem se ho zeptal, kdo získá ve volbách jeho hlas, řekl, že Strana moravského humoru. Na námitku, že žádná taková na kandidátkách nefiguruje, mi sdělil, že pak je to tedy její smůla. Trochu slušnosti ve vztazích mezi lidmi a také více humoru se nám nejen v tom období před volbami stále více nedostává.
Milan Křesťan  


Děti vyrazily za Karlem IV.
V úterý 18. května se žáci II. stupně naší školy zúčastnili školního výletu do Prahy, který byl vyvrcholením půlročního vzdělávacího projektu, nazvaného Cesta za naší minulostí – osobnost Karla IV., zaměřeného na práci se žáky základní školy praktické.
   Cílem tohoto projektu bylo zábavnou formou a pomocí praktických činností seznámit žáky s naší historií a jejím významem pro současnost. Projekt byl rozdělen do několika částí a jeho realizace nebyla omezena pouze na hodiny dějepisu, ale v průběhu půlroční práce se prolínala téměř všemi vyučovacími předměty. Například v hodinách zeměpisu jsme na mapě Prahy a okolí vyhledávali významné kulturní a historické památky, v hodinách pracovního vyučování a výtvarné výchovy jsme vytvářeli třídní nástěnky k probíraným tématům, nezapomněli jsme ani na moderní zdroj informací – internet, pomocí nějž jsme vyhledávali potřebné poznatky zejména v hodinách informatiky.
   Při samotném průběhu školního výletu (jehož součástí byla i návštěva výstavy v Obrazárně Pražského hradu Karel IV. – císař z boží milosti) se ukázalo, že zpracování a realizace celého projektu mělo smysl. Žáci zde zúročili nabyté vědomosti a díky systematické a dlouhodobé přípravě si školní výlet plnohodnotně užili.
   Tento školní výlet bylo možné realizovat také díky sponzorskému daru společnosti STAVOS Brno a. s., z nějž byla hrazena doprava do Prahy.
   
   Klára Krajči, učitelka ZŠ, PrŠ a DD Boskovice